Об утверждении Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан
Приказ Государственного секретаря - Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2011 года № 6783. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 11-1-2/585
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 09.12.2016 № 11-1-2/585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" и Положением о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 198, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Министерства иностранных дел Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Государственный секретарь –
Министр
К. Саудабаев
Утверждена приказом
Государственного секретаря -
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13
Инструкция
по оформлению загранучреждениями Республики
Казахстан документов по вопросам гражданства
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" (далее - Закон) и Положением о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 198 (далее - Положение), и предназначена для использования в деятельности загранучреждениями Республики Казахстан.
2. Восстановление в гражданстве Республики Казахстан граждан иностранных государств и лиц без гражданства, прием в гражданство Республики Казахстан и выход из гражданства Республики Казахстан граждан Республики Казахстан разрешается на основании ходатайства (заявления) лица.

Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды ресiмдеуi жөнiндегi нұсқаулығын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрінің 2011 жылғы 19 қаңтардағы № 08-1-1-1/13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 21 ақпанда № 6783 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 11-1-2/585 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 09.12.2016 № 11-1-2/585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 20 желтоқсанындағы Заңына және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 10 қазандағы № 198 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелер жөніндегі комиссия туралы ережеге сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелерiне қатысты құжаттарды ресiмдеуі жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелу күнiнен бастап күшiне енедi.
Мемлекеттік хатшы - Министр
Қ. Саудабаев
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік хатшысы -
Сыртқы істер министрінің
2011 жылғы 19 қаңтардағы
№ 08-1-1-1/13 бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерінің ресiмдеуi жөнiндегi
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң) және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 10 қазандағы № 198 Жарлығымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелер жөніндегі комиссия туралы ережеге (бұдан әрi - Ереже) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерінің қызметiнде пайдалануға арналған.
2. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруі және Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы адамдардың өтiнiшiнiң (арызының) негiзiнде шешіледi.

3. Загранучреждения Республики Казахстан (далее - загранучреждения):
принимают от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявления по вопросам гражданства Республики Казахстан;
направляют оформленные материалы со своим заключением в Министерство иностранных дел, которое после согласования с Комитетом национальной безопасности и составления заключения также представляет их рабочему органу Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия);
регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан лицами, постоянно проживающими вне пределов Республики Казахстан;
ведут учет граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан;
определяют принадлежность к гражданству Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 28.11.2014 № 08-1-1-1/563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заявления по вопросам изменения гражданства подлежат обязательной регистрации и рассмотрению.
В случае несоблюдения ходатайствующими лицами порядка представления документов Министерство иностранных дел Республики Казахстан и загранучреждения приостанавливают оформление материалов до устранения недостатков с уведомлением заявителя.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 28.11.2014 № 08-1-1-1/563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Срок рассмотрения материалов по заявлениям об изменении гражданства в загранучреждениях не должен превышать одного месяца.
6. В случае реализации Президентом Республики Казахстан конституционного права решения вопросов гражданства по своему усмотрению рабочий орган Комиссии истребует у загранучреждений документы, в том числе ходатайство по вопросу изменения гражданства.
7. Исполнение решений по вопросам гражданства в отношении лиц, проживающих за пределами республики, возлагается на загранучреждения Республики Казахстан.
8. По материалам ходатайства о приеме в гражданство или выходе из гражданства Республики Казахстан загранучреждение:
составляет заключение, в котором указываются фамилии, имена и отчества заявителей, их родственные отношения;
фамилии, имена, даты и места рождения детей, в отношении которых ходатайствуют заявители;
излагаются обстоятельства дела, суть и мотивы ходатайства, а также аргументированное мнение загранучреждения по существу просьбы заявителя. На членов одной семьи составляется единое заключение.
В заключении по ходатайству о приеме в гражданство Республики Казахстан указывается также желание заявителя переселиться в Республику Казахстан на постоянное жительство и где он намерен проживать.
По материалам о приеме в гражданство либо выходе из гражданства Республики Казахстан загранучреждениями в заключении подробно излагаются мотивы, по которым признается целесообразность удовлетворения или отклонения ходатайства.

3. Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері (бұдан әрі – шетелдердегі мекемелер):
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштер қабылдайды;
Шетелдердегі мекемелер ресімделген материалдарды өзінің қорытындыларымен бірге Сыртқы істер министрлігіне жолдайды, Сыртқы істер министрлігі Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келіскеннен және өз қорытындысын жасағаннан кейін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелер жөніндегі комиссиясының (бұдан әрi - Комиссия) жұмыс органына ұсынады;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандығын тіркейді;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының есебін жүргізеді;
Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін айқындайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 28.11.2014 № 08-1-1-1/563 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Азаматтықты өзгерту мәселелеріне байланысты өтініштер міндетті түрде тіркелуі және қаралуы тиіс.
Қолдаухатты беруші адамдар құжаттарды ұсыну тәртібін сақтамаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі және шет елдердегі мекемелер өтініш берушіге хабарлай отырып, кемшіліктерді жойғанға дейін материалдарды ресімдеуді тоқтата тұрады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 28.11.2014 № 08-1-1-1/563 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Азаматтықты өзгерту туралы өтініштер жөніндегі материалдарды қарастыру мерзімі шетелдердегі мекемелерде бір айдан аспауға тиіс.
6. Қазақстан Республикасының Президенті азаматтық мәселелерді шешудің конституциялық құқығын өз қалауымен іске асырған жағдайда, Комиссияның жұмыс органы шетелдердегі мекемелерден құжаттарды, соның ішінде азаматтықты өзгерту туралы өтінішті талап етіп алдырады.
7. Республикадан тысқары жерлерде тұратын адамдарға қатысты азаматтық мәселелер жөніндегі шешімдерді орындау Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелеріне жүктеледі.
8. ҚР азаматтығына қабылдау немесе шығу материалдары бойынша шетелдік мекеме:
өтiнiш берушiлердiң тегi, аты және әкесiнiң аты, олардың туыстық қарым-қатынастары;
өтiнiш берушiлер қолдау көрсетудi сұрап отырған балаларының тегi, аты, туған күнi мен жерi;
iстiң мән-жайы, өтiнiштiң мазмұны мен себептерi, сондай-ақ өтiнiш берушi арызының мәнi бойынша шетелдік мекеменiң дәлелдемесi келтiрiлген пiкiр жазылған қорытынды. Бiр отбасының мүшелерiне ортақ бір қорытынды жасалады.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiш бойынша қорытындыда, сондай-ақ өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қоныс аударуға тiлегi және оның қай жерде тұру ниетi барлығы көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не оның азаматтығынан шығу туралы материалдар бойынша шетелдік мекемелердiң қорытындыларында өтiнiштi қанағаттандыру немесе оны қабылдамаудың орындылығын танудың себептерi егжей-тегжейлi жазылады.

9. Загранучреждение направляет оформленные материалы и свое заключение в двух экземплярах в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Копии материалов ходатайств и заключений хранятся в консульском учреждении до окончательного исполнения решений, принятых по ходатайствам, за исключением части третьей пункта 24 настоящей Инструкции.
10. Срок оформления в загранучреждении материалов по вопросам гражданства не должен превышать 1 (одного) месяца со дня подачи заявления.
11. Министерство иностранных дел Республики Казахстан, по получении решений по вопросам гражданства, в двухнедельный срок уведомляет о них загранучреждения, предоставившие материалы.
Загранучреждения, предоставившие материалы по вопросам гражданства, по получении указанных решений, в двухнедельный срок извещают заявителей о результатах рассмотрения ходатайств.
12. Лица, принятые в гражданство Республики Казахстан, становятся на консульский учет. Им выдаются паспорта гражданина Республики Казахстан.
В случае, если заявитель выехал на жительство в другую страну, загранучреждение информирует об этом Министерство иностранных дел Республики Казахстан для принятия мер к исполнению решения.
13. В случае отклонения ходатайства о приеме в гражданство или выходе из гражданства Республики Казахстан загранучреждения, предоставившие материалы по вопросам гражданства, выдают заявителю справку, в которой указывается кем, когда и какое принято решение. Второй экземпляр справки приобщается к материалам ходатайства.
2. Определение принадлежности к гражданству
Республики Казахстан
14. Для определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан ходатайствующее лицо представляет в загранучреждение:
заявление о принадлежности к гражданству Республики Казахстан в произвольной форме;
анкету-заявление по форме согласно приложению 1;
три фотографии 4 х 5 см.
В запросе, на основании сведений, сообщенных заявителем, излагается существо дела, подробные данные о лице, принадлежность которого к гражданству Республики Казахстан выясняется, его гражданство на момент подачи заявления, семейное положение, образование, наличие родственников в Республике Казахстан и их место жительства.
В запросе также указывается, проживал ли заявитель ранее в Республике Казахстан, где и в качестве кого работал до выезда из Республики Казахстан, когда, откуда и по какому документу выехал за границу, обращался ли ранее по вопросу о гражданстве Республики Казахстан, и какое принималось решение по его обращению, имел ли ранее документ Республики Казахстан, удостоверяющий личность, каким документом его личность удостоверяется в настоящее время. К запросу загранучреждения прилагается анкета-заявление ходатайствующего.

9. Шетелдегі мекеме ресiмделген материалдарды және екi данадағы өзiнiң қорытындысын Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне жiбередi.
Осы Нұсқаулықтың 24-тармағының үшінші бөлімінен басқа өтiнiштер бойынша қабылданған шешiмдi түпкiлiктi орындағанға дейiн, өтiнiштер мен қорытынды материалдардың көшiрмелерi консулдық мекемеде сақталуы қажет.
10. Азаматтық мәселелер жөнiндегi материалдарды шетелдік мекемеде ресiмдеу мерзiмi өтiнiш берілген күнiнен бастап 1 (бiр) айдан аспауы тиiс.
11. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi азаматтық мәселелер жөнiндегi шешiмдердi алғаннан кейiн олар туралы екi апталық мерзiмде материалдарды берген шетелдік мекемелерге хабарлайды.
Азаматтық мәселелер жөнiнде материалдар ұсынған шетелдегі мекеме аталған шешiмдердi алғаннан кейiн екi апталық мерзiмде өтiнiштi қараудың нәтижелерi туралы өтiнiш берушiлердi құлақтандырады.
12. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған адамдар консулдық есепке алынады. Оларға Қазақстан Республикасы азаматының паспорттары берiледi.
Егер өтiнiш берушi басқа елде тұруға кетсе, бұл туралы шетелдік мекеме шешiмдi орындауға қатысты шаралар қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне хабарлайды.
13. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе оның азаматтығынан шығу туралы өтiнiш керi қайтарылған жағдайда, азаматтық мәселелер бойынша материалдар берген шетелдегі мекемелер өтiнiш берушiге анықтама бередi, онда кiм, қашан және қандай шешiм қабылданғандығы көрсетiледi. Анықтаманың екiншi данасы өтiнiш материалдарына тiгіледi.
2. Қазақстан Республикасының азаматтығына
қатыстылығын анықтау
14. Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын анықтау үшiн өтiнiш берушi шетелдік мекемеге келесілерді тапсырады:
Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы туралы еркiн нысанда жазылған өтiнiш;
1-қосымшаға сәйкес сауалнама-өтініш;
4х5 см. үш сурет.
Сұрау салуда өтiнiш берушi хабарлаған мәлiметтердiң негiзiнде iстiң мәнiсi, Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы анықталып жатқан адам туралы егжей-тегжейлi деректер, оның өтiнiш берген кезiндегi азаматтығы, отбасылық жағдайы, бiлiмi, Қазақстан Республикасында туыстарының бар екендiгi және олардың тұратын жерi жазылады.
Сұрау салуда, сондай-ақ өтiнiш берушiнiң бұрын Қазақстан Республикасында тұрғаны не тұрмағандығы, Қазақстан Республикасынан сыртқа кеткенге дейiн қай жерде және кiм болып жұмыс iстегендiгi, қашан, қай жерден және қандай құжат бойынша шетелге кеткендiгi, Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы мәселе бойынша бұрын өтiнiш бергенi не бермегендiгi және оның өтiнiшi бойынша қандай шешiм қабылданғандығы, оның жеке басын куәландыратын Қазақстан Республикасының құжаты бұрын болғаны не болмағандығы, қазiргi уақытта оның жеке басы қандай құжатпен куәландырылатындығы көрсетiледi. Шетелдегі мекеменiң сұрау салуына өтiнiш берушiнiң сауалнама-өтiнiшi қоса тiркеледi.

15. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет через соответствующие государственные органы или другие организации проверку принадлежности заявителя к гражданству Республики Казахстан и о принятом решении информирует загранучреждение.
В случае если принадлежность заявителя к гражданству Республики Казахстан подтвердилась, загранучреждение выдает ему паспорт гражданина Республики Казахстан и ставит на консульский учет.
3. Оформление документов о выходе из гражданства
Республики Казахстан
16. Гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий за пределами страны, подает заявление о выходе из гражданства через загранучреждения с приложением:
анкеты-заявления по форме согласно приложению 2;
автобиографии;
трех фотографий;
копий свидетельств о рождении детей и браке (при наличии);
документа об уплате консульского сбора.
При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся на его иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии материальных и других претензий.
17. Ходатайство по вопросам изменения гражданства, удостоверенное загранучреждением, в отношении лиц, не достигших 18 лет, а также признанных недееспособными, подается их законными представителями, вместе с копией свидетельства о рождении ребенка (усыновители, опекуны и попечители представляют копию решения местного исполнительного органа) либо с документом, удостоверяющим личность недееспособного лица.
Несовершеннолетние в возрасте от 14 до 18 лет к заявлению родителей прилагают удостоверенное загранучреждениями свое письменное согласие.
18. Все документы должны быть написаны на государственном либо русском языке или снабжены соответственно заверенным переводом на государственный либо русский язык.
19. Бланки анкет-заявлений выдаются ходатайствующим только при представлении ими всех требуемых документов.
20. При выдаче анкет-заявлений о выходе из гражданства Республики Казахстан заявителям разъясняются правовые последствия прекращения ими гражданства Республики Казахстан, а также разъясняется положение статьи 3 Закона, в соответствии с которым за гражданином Республики Казахстан не признается гражданство иностранного государства, о чем делается отметка в анкете-заявлении.
4. Оформление документов об утрате гражданства
Республики Казахстан
21. Загранучреждения регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан:
если в отношении гражданина Казахстана имеются документы либо другие достоверные сведения, подтверждающие поступление его на воинскую службу, в службу безопасности, полицию, органы юстиции, иные государственные органы другого государства, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами;
если будет установлено, что гражданство приобретено в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов;
если лицо приобрело гражданство другого государства;
если брак с гражданином Республики Казахстан, послуживший основанием для приобретения лицом гражданства Республики Казахстан, признан судом недействительным.

15. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi тиiстi мемлекеттiк органдар немесе басқа да ұйымдар арқылы өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын тексерудi жүзеге асырады және қабылданған шешiм туралы шетелдік мекемеге хабарлайды.
Өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығы расталған жағдайда, шетелдік мекеме оған Қазақстан Республикасы азаматының паспортын бередi және консулдық есепке алады.
3. Қазақстан Республикасының азаматтығынан
шығу туралы құжаттарды ресiмдеу
16. Елден тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы шетелдердегі мекемелер арқылы азаматтықтан шығу туралы өтінішіне мынадай құжаттарды қоса береді:
2-қосымшаға сәйкес сауалнама-өтініш;
өмiрбаян;
үш сурет;
неке қию және балаларының (болған жағдайда) туу туралы куәлiктерінің көшiрмелерi;
консулдық алымды төлегендiгi туралы құжат.
Өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасында зайыбы (жұбайы) немесе оның асырауында адамдар болған жағдайда, ол осы адамдардың өзiне материалдық және өзге де талаптары жоқ екендiгi туралы нотариалды сипатта куәландырылған осы адамдардың өтiнiшiн ұсынады.
17. 18 жасқа толмаған, сондай-ақ іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдарға қатысты азаматтықты өзгерту мәселелері жөніндегі шетелдердегі мекемелер куәландырған өтінішті, олардың заңды өкілдері баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесін (асырап алушылар, қорғаншылар және қамқоршылар жергілікті атқару органы шешімінің көшірмесін тапсырады) не іс-әрекетке қабілетсіз адамның жеке басын куәландыратын құжатты қоса табыс етеді.
14 жастан 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балалар ата-аналарының өтінішіне шет елдердегі мекемелер куәландырған өздерінің жазбаша келісімін қоса береді.
18. Барлық құжаттар мемлекеттiк не орыс тiлiнде жазылуы немесе мемлекеттiк не орыс тілiнде тиiстi түрде куәландырылған аудармасымен жабдықталуы тиiс.
19. Сауалнама - өтiнiштердiң бланкiлерi өтiнiш берушiлерге олар барлық талап етілетiн құжаттарды ұсынған жағдайда ғана берiледi.
20. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы сауалнама - өтiнiштi берген кезде, өтiнiш берушiлерге Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатудың құқықтық және өзге де салдарлары түсiндiрiледi, сондай-ақ Заңның 3-бабының ережесi түсiндiрiледi, оған сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы болса, шет мемлекеттiң азаматтығы танылмайды, ол туралы сауалнама - өтiнiште белгi жасалады.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығын
жоғалтқаны туралы құжаттарды ресiмдеу
21. Шет елдердегі мекемелер:
халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, егер Қазақстан азаматына қатысты оның басқа мемлекеттің әскери қызметіне, қауіпсіздік қызметіне, полициясына, әділет органдарына, өзге де мемлекеттік органдарына қызметке кіргенін растайтын құжаттар не басқа анық мәліметтер болса;
егер азаматтықты көрінеу жалған мәліметтер немесе жалған құжаттар табыс ету нәтижесінде алынғаны анықталған болса;
егер адам басқа мемлекеттің азаматтығын алған болса;
егер адамның Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы үшін негіз болған Қазақстан Республикасының азаматымен некені сот жарамсыз деп таныса, Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыруды тіркейді.

Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 28.11.2014 № 08-1-1-1/563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Гражданство Республики Казахстан прекращается в день регистрации его утраты.
Регистрация утраты гражданства Республики Казахстан осуществляется только после уведомления лица о причинах и основаниях принятия решения об утрате им гражданства Республики Казахстан.
23. Регистрация осуществляется путем составления заключения об утрате гражданства Республики Казахстан, которое утверждается руководителем загранучреждения.
В заключении указывается фамилия, имя и отчество, дата и место рождение лица, утратившего гражданство, проживало ли данное лицо в Республике Казахстан, когда, откуда и по какому документу выехало из Республики Казахстан, а также указывается основание утраты им гражданства и дата составления заключения. Заключение оформляется на официальном бланке загранучреждения.
24. Лица, состоявшие на консульском учете и утратившие гражданство Республики Казахстан, снимаются с учета, а их паспорта аннулируются.
По желанию им выдается соответствующая справка.
Заключение вместе с документами, послужившими основанием для регистрации утраты гражданства, направляется в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Копия заключения и копии документов, послуживших основанием для регистрации утраты гражданства, хранятся в загранучреждении в течение 1 (одного) года после принятия документов.
5. Оформление документов о восстановлении в гражданстве
Республики Казахстан
25. Оформление документов о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, осуществляется в порядке, установленном Положением для рассмотрения заявлений о приеме в гражданство Республики Казахстан.
26. Гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий за пределами страны, подает заявление о восстановлении в гражданстве через загранучреждения с приложением:
анкеты-заявления по форме согласно приложению 3;
автобиографии;
трех фотографий;
копий свидетельств о рождении детей и браке (при наличии);
документы, удостоверяющие бывшую принадлежность заявителя к гражданству Казахстана;
документа об уплате консульского сбора.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 28.11.2014 № 08-1-1-1/563 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қазақстан Республикасының азаматтығы оны жоғалтқандығын тіркеген күннен бастап тоқтатылады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуды тіркеу Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандығы туралы шешім қабылдаудың себептері мен негіздері туралы адамдар хабарландырылғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
23. Тiркеу Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандығы туралы қорытынды жасау жолымен жүзеге асырылады, оны шетелдегі мекеменiң басшысы бекiтедi.
Қорытындыда азаматтығын жоғалтқан адамның тегi, аты және әкесiнiң аты, туған күнi мен жерi, оның Қазақстан Республикасында тұрған-тұрмағандығы, Қазақстан Республикасынан қашан, қай жерден және қандай құжат бойынша сыртқа кеткендiгi көрсетiлуi, сондай-ақ олардың азаматтығын жоғалту негiздерi мен қорытындының жасалған күнi көрсетiлуi тиiс. Қорытынды шетелдегі мекеменiң ресми бланкiсiнде ресiмделедi.
24. Консулдық есепте тұрған Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан адамдар есептен шығарылады, ал олардың паспорттары жойылады.
Адамдардың тілектерi бойынша оларға тиiстi анықтама берілуi мүмкін.
Азаматтығын жоғалтқандығын тiркеу үшiн негiз болған құжаттармен бiрге қорытынды Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне жiберіледi.
Қорытындының көшiрмесi және азаматтығын жоғалтқандығын тiркеу үшiн негiз болған құжаттардың көшiрмелерi шетелдегі мекемеде құжаттар қабылданғаннан бастап 1 (бiр) жыл бойы сақталады.
5. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына
келтiру туралы құжаттарды ресiмдеу
25. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру туралы құжаттарды ресiмдеу Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiштердi қарау үшiн Ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
26. Елден тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы шетелдердегі мекемелер арқылы азаматтықтан шығу туралы өтінішіне мынадай құжаттарды қоса береді:
3-қосымшаға сәйкес сауалнама-өтініш;
өмiрбаян;
төрт сурет;
Заңның 1-бабында қарастырылған шарттарды орындайтындығы туралы міндеттеме;
сотталғандығы немесе сотталмағандығы туралы анықтама;
өзге елдің құзіретті органдарымен берілген бұрынғы азаматтығынан шыққандығы немесе оның болмағандығы туралы анықтама;
неке қию және балаларының (болған жағдайда) туу туралы куәлiктерінің көшiрмелерi;
өтінушінің бұрын Қазақстан азаматы болғандығын растайтын құжаттар;
консулдық алымды төлегендiгi туралы құжат.

6. Заключительные положения
27. Заявление по вопросу гражданства может быть пересмотрено Президентом Республики Казахстан.
28. По итогам каждого полугодия загранучреждения направляют в Министерство иностранных дел Республики Казахстан информацию об исполнении решений Президента Республики Казахстан по вопросам гражданства Республики Казахстан.
В информации указываются наименование загранучреждения, номер и дата решения, кем оно принято, полные имена заявителей, дата их уведомления о решении.
29. Порядок взимания консульских сборов при оформлении материалов по вопросам гражданства регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции по оформлению
загранучреждениями
Республики Казахстан
документов по вопросам гражданства
Республики Казахстан, утвержденной
приказом Государственного
секретаря - Министра иностранных дел
от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13
форма
Фото
Анкета - Заявление
Прошу определить принадлежность к гражданству Республики Казахстан
ВОПРОСЫ
ОТВЕТЫ
1. Фамилия, имя, отчество
2. Перечислите все фамилии, имена
и отчества, под которыми Вы ранее
проживали, когда, где и по какой
причине их изменили.
3. Число, месяц, год и место
рождения: (село, город, район,
область, если родились за
границей, укажите страну)
4. Национальность
5. Семейное положение (состою в
браке, разведен(-а), вдова (-вец)
6. Адрес проживания
непосредственно перед выездом за
границу
7. Последнее место прописки
8. Последнее место работы, учебы
9. Образование и специальность по
образованию (где, когда и какое
учебное заведение закончили)
10. Если ранее состояли в
гражданстве (подданстве) других
государств, укажите подробно,
где, когда и на каком основании
приобрели гражданство Республики
Казахстан
11. Привлекались ли к уголовной
или гражданской ответственности в
судебном порядке. Если
привлекались, то когда, кем и за
что?
12. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Примечание: При заполнении данного пункта, учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы. Военную службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие условные наименования (почтовый ящик и), указывать под этими условными наименованиями. Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете.
Месяц и год
Должность, с указанием
учреждения, организации
Местонахождение
учреждения, организации

6. Қорытынды ережелер
27. Азаматтық мәселелер бойынша өтiнiштi Қазақстан Республикасының Президенті қайта қарауы мүмкiн.
28. Әрбiр жартыжылдықтың қорытындылары бойынша шетелдік мекемелер Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының Президентi шешiмдерiнiң орындалуы туралы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне ақпарат жiбередi.
Ақпаратта шетелдік мекеменiң атауы, шешiмнiң нөмiрi мен күнi, оны кiм қабылдағаны, өтiнiш берушiлердiң толық аты-жөнi, шешiм туралы олардың құлақтандырылған күнi көрсетіледi.
29. Азаматтық мәселелер жөнiндегi материалдарды ресiмдеу кезiнде консулдық алымдарды өндiрiп алу тәртiбi Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледi.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік хатшысы –
Сыртқы істер министрімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелеріне
қатысты құжаттарды
Қазақстан Республикасының
шетелдердегі мекемелерінің
ресімдеуі туралы нұсқаулыққа
1-ші қосымша
СУРЕТ
нысан
Сауалнама - Өтiнiш
Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығымды анықтап беруiңiздi сұраймын.
СҰРАҚТАР
ЖАУАПТАР
1. Тегi, аты, әкесiнiң аты
2. Сiз бұрын өзiңiз аталып келген барлық тегiңiздi, атыңызды және әкеңiздiң атын санап шығыңыз, оларды қашан, қай жерде және қандай себеп бойынша өзгерттiңiз
3. Туған күнiңiз, айыңыз, жылыңыз және жерiңiз: (ауыл, қала, аудан, облыс, егер шетелде туылсаңыз, сол елдi атаңыз)
4. Ұлтыңыз
5. Отбасылық жағдайыңыз (некеде тұрамын, ажырасқанмын, жесiрмiн)
6. Шетелге шығудың алдында Тұрған мекен-жайыңыз
7. Соңғы тiркелген орныңыз
8. Соңғы жұмыс, оқу орныңыз
9. Бiлiмiңiз және бiлiмiңiз бойынша мамандығыңыз (қай жерде, қашан және қандай оқу орнын аяқтадыңыз)
10. Егер бұрын басқа мемлекеттердiң азаматтығында (бодандығында) болсаңыз, қай жерде, қашан және қандай негiзде Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаныңызды егжей-тегжейлi көрсетiңiз
11. Сот тәртiбiмен қылмыстық немесе азаматтық жауапкершiлiкке тартылдыңыз ба. Егер тартылсаңыз онда қашан, кiм және не үшiн тартты
12. Еңбек жолыңыздың басынан бастап атқарған қызметiңiз (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда)
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеме, ұйым және кәсiпорын Сiз жұмыс iстеген кезiңiзде қалай аталса, солай көрсету қажет. Әскери қызметiңiздi лауазымыңызды және атағыңызды көрсете отырып жазыңыз. Шартты атауы бар кәсiпорынды (пошта жәшiгi және сол сияқтылар) осындай шартты атауымен көрсетiңiз. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi жазбаларға сәйкес көрсетiледi.
Айы мен жылы
Мекемесi, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері

13. Ваш адрес, номер телефона _________________________________
---------------------------------------------------------------------
Подпись заявителя __________________
Приложение 2
к Инструкции по оформлению
загранучреждениями
Республики Казахстан
документов по вопросам гражданства
Республики Казахстан, утвержденной
приказом Государственного
секретаря - Министра иностранных дел
от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13
форма
Фото
Анкета - Заявление
Прошу разрешить мне выйти из гражданства Республики Казахстан
ВОПРОСЫ
ОТВЕТЫ
1. Фамилия, имя, отчество
2. Перечислите все фамилии, имена
и отчества, под которыми Вы ранее
проживали, когда, где и по какой
причине их изменили.
3. Число, месяц, год и место
рождения: (село, город, район,
область, если родились за
границей, укажите страну)
4. Национальность
5. Семейное положение (состою в
браке, разведен(-а), вдова (-вец)
6. Адрес проживания
непосредственно перед выездом за
границу
7. Последнее место прописки
8. Последнее место работы, учебы
9. Образование и специальность по
образованию (где, когда и какое
учебное заведение закончили)
10. Если ранее состояли в
гражданстве (подданстве) других
государств, укажите подробно,
где, когда и на каком основании
приобрели гражданство Республики
Казахстан
11. Привлекались ли к уголовной
или гражданской ответственности в
судебном порядке. Если
привлекались, то когда, кем и за
что?
12. Имеются ли неисполненные
обязательства перед государством
или юридическими и физическими
лицами.
13. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Примечание: При заполнении данного пункта, учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы. Военную службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями. Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете.
Месяц и год
Должность, с указанием
учреждения, организации
Местонахождение
учреждения, организации
14. Ваши близкие родственники (муж, жена, родители, братья, сестры).
Примечание: При заполнении данного пункта, указываются все родственники, находящиеся как в Республике Казахстан, так и за границей. Если жена имеет фамилию мужа, указывается также ее добрачная фамилия.
Степень
родства
Фамилия, имя,
отчество
Год и место
рождения
Место
работы,
должность
Страна пребывания,
адрес местожительства

13. Сiздiң мекен-жайыңыз, телефон нөмiрiңiз _________________________________________________________________
Өтініш берушінің қолы ____________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік хатшысы –
Сыртқы істер министрімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелеріне
қатысты құжаттарды
Қазақстан Республикасының
шетелдердегі мекемелерінің
ресімдеуі туралы нұсқаулыққа
2-ші қосымша
СУРЕТ
нысан
Сауалнама - Өтiнiш
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға рұқсат беруiңiздi сұраймын.
СҰРАҚТАР
ЖАУАПТАР
1. Тегi, аты, әкесiнiң аты
2. Сiз бұрын өзiңiз аталып келген барлық тегiңiздi, атыңызды және әкеңiздiң атын санап шығыңыз, оларды қашан, қай жерде және қандай себеп бойынша өзгерттiңiз
3. Туған күнiңiз, айыңыз, жылыңыз және жерiңiз: (ауыл, қала, аудан, облыс, егер шетелде туылсаңыз, сол елдi атаңыз)
4. Ұлтыңыз
5. Отбасылық жағдайыңыз (некеде тұрамын, ажырасқанмын, жесiрмiн)
6. Шетелге шығудың алдында
Тұрған мекен-жайыңыз
7. Соңғы тiркелген орныңыз
8. Соңғы жұмыс, оқу орныңыз
9. Бiлiмiңiз және бiлiмiңiз бойынша мамандығыңыз (қай жерде, қашан және қандай оқу орнын аяқтадыңыз)
10. Егер бұрын басқа мемлекеттердiң
азаматтығында (бодандығында) болсаңыз, қай жерде, қашан және қандай негiзде Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаныңызды егжей-тегжейлi көрсетiңiз
11. Сот тәртiбiмен қылмыстық немесе азаматтық жауапкершiлiкке тартылдыңыз ба. Егер тартылсаңыз онда қашан, кiм және не үшiн тартты?
12. Мемлекеттiң немесе заңды және жеке тұлғалардың алдында орындалмаған мiндеттемелерiңiз бар ма
13. Еңбек жолыңыздың басынан бастап атқарған қызметiңiз (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда)
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеме, ұйым және кәсiпорын Сiз жұмыс iстеген кезiңiзде қалай аталса, солай көрсету қажет. Әскери қызметiңiздi лауазымыңызды және атағыңызды көрсете отырып жазыңыз. Шартты атауы бар кәсiпорынды (пошта жәшiгi және сол сияқтылар) осындай шартты атауымен көрсетiңiз. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi жазбаларға сәйкес көрсетiледi.
Айы мен жылы
Мекемесi, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері
14. Сiздiң жақын туыстарыңыз (күйеуiңiз, әйелiңiз, ата-анаңыз, бауырларыңыз, апа-қарындастарыңыз (сiңiлiлерiңiз)
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде Қазақстан Республикасында тұратын, сондай-ақ шетелде тұратын барлық туыстары көрсетiледi. Егер әйелi күйеуiнiң тегiн алған болса, онда оның неке қиғанға дейiнгi тегi де көрсетiледi.
Туыстық деңгейi
Тегi, аты, әкесінің аты
Туған жылы мен жері
Жұмыс орны, лауазымы
Орналасқан елі, тұрғылықты мекен-жайы

17. Если супруг (-а) не является гражданином (-кой) Республики
Казахстан, то укажите его гражданство _______________________________
18. Наименование учреждения куда был сдан при выезде из
Казахстана военный билет ____________________________________________
19. Ваш адрес, номер телефона _________________________________
---------------------------------------------------------------
Правовые последствия выхода из гражданства Республики Казахстан мне разъяснены.
Подпись заявителя __________________
Приложение 3
к Инструкции по оформлению
загранучреждениями
Республики Казахстан
документов по вопросам гражданства
Республики Казахстан, утвержденной
приказом Государственного
секретаря - Министра иностранных дел
от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13
форма
Фото
Анкета - Заявление
Прошу восстановить меня в гражданстве Республики Казахстан
ВОПРОСЫ
ОТВЕТЫ
1. Фамилия, имя, отчество
2. Перечислите все фамилии, имена
и отчества, под которыми Вы ранее
проживали, когда, где и по какой
причине их изменили.
3. Число, месяц, год и место
рождения: (село, город, район,
область, если родились за
границей, укажите страну)
4. Национальность
5. Семейное положение (состою в
браке, разведен (-а), вдова (-вец)
6. Адрес проживания
непосредственно перед выездом за
границу
7. Последнее место прописки
8. Последнее место работы, учебы
9. Образование и специальность по
образованию (где, когда и какое
учебное заведение закончили)
10. Если ранее состояли в
гражданстве (подданстве) других
государств, укажите подробно,
где, когда и на каком основании
приобрели гражданство Республики
Казахстан
11. Привлекались ли к уголовной
или гражданской ответственности в
судебном порядке.
Если привлекались, то когда, кем
и за что?
12. Имеются ли неисполненные
обязательства перед государством
или юридическими и физическими
лицами.
13. Проходили ли военную службу,
работали в службе безопасности,
органах юстиции или иных органах
государственной власти и
управления в иностранном
государстве
14. Укажите адрес постоянного
проживания в Республике Казахстан
до утраты гражданства Республики
Казахстан
15. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Примечание: При заполнении данного пункта, учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы. Военную службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями. Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете.
Месяц и год
Должность, с указанием
учреждения, организации
Местонахождение
учреждения, организации

17. Егер зайыбыңыз/жұбайыңыз Қазақстан Республикасының азаматы
(-шасы) болып табылмаса, онда оның азаматтығын көрсетiңiз ___________
18. Қазақстаннан шыққан кезiңiзде әскери билет тапсырылған мекеменiң атауы _______________________________________________________________
19. Сiздiң мекен-жайыңыз, телефон нөмiрiңiз _________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығудың құқықтық салдары маған түсіндірілді.
Өтініш берушінің қолы __________________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік хатшысы –
Сыртқы істер министрімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелеріне
қатысты құжаттарды
Қазақстан Республикасының
шетелдердегі мекемелерінің
ресімдеуі туралы нұсқаулыққа
3-ші қосымша
СУРЕТ
нысан
Сауалнама-Өтініш
Менің Қазақстан Республикасының азаматтығымды қалпына келтіруді өтінемін
СҰРАҚТАР
ЖАУАПТАР
1. Тегi, аты, әкесiнiң аты
2. Сiз бұрын өзiңiз аталып келген барлық тегiңiздi, атыңызды және әкеңiздiң атын санап шығыңыз, оларды қашан, қай жерде және қандай себеп бойынша өзгерттiңiз
3. Туған күнiңiз, айыңыз, жылыңыз және жерiңiз: (село, қала, аудан, облыс, егер шетелде туылсаңыз, сол елдi атаңыз)
4. Ұлтыңыз
5. Отбасылық жағдайыңыз (некеде тұрамын, ажырасқанмын, жесiрмiн)
6. Шетелге шығудың алдында тұрған мекен-жайыңыз
7. Соңғы тiркелген орныңыз
8. Соңғы жұмыс, оқу орныңыз
9. Бiлiмiңiз және бiлiмiңiз бойынша мамандығыңыз (қай жерде, қашан және қандай оқу орнын аяқтадыңыз)
10. Егер бұрын басқа мемлекеттердiң
азаматтығында (бодандығында) болсаңыз, қай жерде, қашан және қандай негiзде Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаныңызды егжей-тегжейлi көрсетiңiз
11. Сот тәртiбiмен қылмыстық немесе азаматтық жауапкершiлiкке тартылдыңыз ба. Егер тартылсаңыз онда қашан, кiм және не үшiн тартты
12. Мемлекеттiң немесе заңды және жеке тұлғалардың алдында орындалмаған мiндеттемелерiңiз бар ма
13. Өзге мемлекеттің әскери қызметін өткердіңіз бе, қауіпсіздік қызметінде, әділет органдарында немесе басқа да мемлекеттік органдарында және басқармаларында жұмыс істедіңіз бе
14. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылғанға дейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұрған мекен-жайыңызды көрсетіңіз
15. Еңбек жолыңыздың басынан бастап атқарған қызметiңiз (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда)
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеме, ұйым және кәсiпорын Сiз жұмыс iстеген кезiңiзде қалай аталса, солай көрсету қажет. Әскери қызметiңiздi лауазымыңызды және атағыңызды көрсете отырып жазыңыз. Шартты атауы бар кәсiпорынды (пошта жәшiгi және сол сияқтылар) осындай шартты атауымен көрсетiңiз. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi жазбаларға сәйкес көрсетiледi.
Айы мен жылы
Мекемесi, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері