Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, целевыми активами и целевыми накоплениями, осуществляемыми единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2011 года № 7118.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие с 01.01.2024).
В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, целевыми активами и целевыми накоплениями, осуществляемыми единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 99 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых накопительными пенсионными фондами Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5432).
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 1 июля 2011 года № 69
Инструкция по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, целевыми активами и целевыми накоплениями, осуществляемыми осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие с 01.01.2024).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен, нысаналы активтермен және нысаналы жинақтармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 12 тамызда № 7118 тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына және "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен, нысаналы активтермен және нысаналы жинақтармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы активтерімен жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы № 99 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5432 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 1 шілдедегі
№ 69 қаулысымен
бекітілген
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен, нысаналы активтермен және нысаналы жинақтармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Стандартом финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765) (далее – Стандарт), международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – Фонд).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Допускается совершение дополнительных бухгалтерских записей, не противоречащих настоящей Инструкции и законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
2-1. Для целей настоящей Инструкции справедливая стоимость актива определяется в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 июня 2023 года № 58 "Об утверждении Правил осуществления учета и оценки пенсионных активов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32997).
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 23.09.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящей Инструкции используются понятия, предусмотренные Социальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.

1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 тіркелген) бекітілген "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрі - Стандарт), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары (бұдан әрі - Қор) жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуді нақтылайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Нұсқаулыққа және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына қайшы келмейтін қосымша бухгалтерлік жазбалар жасауға жол беріледі.
2-1. Осы Нұсқаулықтың мақсаты үшін активтің әділ құны "Зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 58 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32997 тіркелген) сәйкес айқындалады.
Ескерту. Нұсқаулық 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.09.2013 № 250 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-тарау. Осы Нұсқаулықта қолданылатын негізгі ұғымдар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады;

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для целей настоящей Инструкции используются также следующие понятия:
1) долговые ценные бумаги - ценные бумаги, удостоверяющие право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга в размере и в сроки, установленные условиями выпуска;
2) дисконт (скидка) - сумма отрицательной разницы, возникающая между стоимостью приобретения долговой ценной бумаги (без учета начисленного вознаграждения) и ее номинальной стоимостью, образующая доходы будущих периодов для инвестора (покупателя);
3) учетная стоимость - стоимость, по которой актив или обязательство отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения;
4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) затраты по сделке - это дополнительные расходы, прямо связанные с приобретением, выпуском или выбытием финансового актива или финансового обязательства, которые являются обязательным условием для их приобретения, выпуска или реализации;
6) премия - сумма положительной разницы, возникающая между стоимостью приобретения долговой ценной бумаги (без учета начисленного вознаграждения), и ее номинальной стоимостью, образующая расходы будущих периодов для инвестора (покупателя);
7) амортизация премии или дисконта (скидки) - это постепенное отнесение суммы числящейся премии или дисконта (скидки) на доходы или расходы организации;
8) долевые ценные бумаги - ценные бумаги, удостоверяющие право на долю в чистых активах (активы за вычетом обязательств) организации. В целях настоящей Инструкции к долевым ценным бумагам относятся акции, депозитарные расписки на акции, паи паевых инвестиционных фондов и другие ценные бумаги, подпадающие под определение долевых ценных бумаг в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Бухгалтерский учет операций по получению
пенсионных взносов и выплате пенсионных накоплений
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) борыштық бағалы қағаздар - бағалы қағаздар иесінің эмитенттен шығару талаптарымен белгіленген мөлшерде және мерзімдерде негізгі борыш сомасын алу құқығын куәландыратын бағалы қағаздар;
2) дисконт (жеңілдік) - борыштық бағалы қағазды сатып алу құны (есептелген сыйақыны қоспағанда) және оның номиналдық құны арасында пайда болған, инвестор (сатып алушы) үшін болашақ кезеңдердің кірістерін құрайтын теріс айырма сомасы;
3) есептік құн - актив немесе міндеттеме бухгалтерлік баланста сыйақы шегеріле отырып көрсетілген құн;
4) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5) мәміле бойынша шығындар - бұл қаржы активін немесе қаржылық міндеттемені сатып алумен, шығарумен немесе шығынға жазумен тікелей байланысты, оларды сатып алу, шығару немесе сату үшін міндетті талап болып табылатын қосымша шығыстар;
6) сыйлықақы - борыштық бағалы қағазды сатып алу құны (есептелген сыйақыны қоспағанда) және оның номиналдық құны арасында пайда болған, инвестор (сатып алушы) үшін болашақтағы кезеңдердің шығыстарын құрайтын оң айырмашылық сомасы;
7) сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы - бұл есепте тұрған сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) сомасын ұйымның кірісіне немесе шығысына біртіндеп жатқызу;
8) үлестік бағалы қағаздар - ұйымның таза активтеріндегі (міндеттемелер шегерілген активтер) үлеске құқығын растайтын бағалы қағаздар. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін үлестік бағалы қағаздарға акциялар, акцияларға депозитарлық қолхаттар, инвестициялық пай қорлардың пайлары және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес үлестік бағалы қағаздар анықтамасына жататын басқа бағалы қағаздар жатады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Зейнетақы жарналарын алу және зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Единый накопительный пенсионный фонд на основании платежных документов и списков физических лиц, в чью пользу перечисляются обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы и пени, полученных от некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", за предыдущий рабочий день осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт 3390 65 Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. На сумму добровольных пенсионных взносов, поступления невостребованной суммы гарантийного возмещения от организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
3390 65
Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. На сумму обязательных пенсионных взносов работодателя осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 5-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).
6. На сумму ошибочно зачисленных пенсионных взносов и иных поступлений осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 3390 64 Обязательства по возврату ошибочно зачисленных сумм
пенсионных взносов.

5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры төлем құжаттары және алдыңғы жұмыс күні үшін олардың пайдасына "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамынан алынған міндетті зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсіптік зейнетақы жарналары мен өсімпұлдар аударылатын жеке тұлғалардың тізімдері негізінде мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтері)
Кт 3390 65 Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары.
Ескерту. 5-тарақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. Ерікті зейнетақы жарналарының сомасына депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымнан кепілдік берілген өтеудің талап етілмеген сомасы түсуіне мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары.
Ескерту. 3-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5-2. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат.";
Ескерту. 3-тарау 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қате есептелген зейнетақы жарналарының және өзге түсімдердің сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 3390 64 Қате есептелген зейнетақы жарналары сомасын қайтару
бойынша міндеттемелер.

7. При возврате отправителю денег, ошибочно зачисленных пенсионных взносов и иных поступлений осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3390 64 Обязательства по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет).
8. При выплатах и переводах пенсионных накоплений в другие Фонды, и (или) в страховые организации, и при переводе пенсионных накоплений в доверительное управление осуществляются следующие бухгалтерские записи:

7. Қате есептелген зейнетақы жарналары және өзге түсімдер ақшаны жөнелтушіге қайтарылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 3390 64 Қате есептелген зейнетақы жарналары сомасын
қайтару бойынша міндеттемелер
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері).
8. Зейнетақы жинақтарын басқа Қорларға және (немесе) сақтандыру ұйымдарына төлеу және аудару кезінде және зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. При зачислении средств на счета резервных фондов с условных пенсионных счетов физических лиц осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
Кт
3390 68
Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам
3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.
При списании средств со счетов резервных фондов на условные пенсионные счета физических лиц осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 68
Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам
3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя
Кт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1. Қаражат жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарынан резервтік қорлардың шоттарына есепке жазылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат
Кт
3390 68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор
3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары.
Резервтік қорлардың шоттарынан қаражатты жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарына есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор
3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары
Кт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат.
Ескерту. 3-тарау 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

8-2. При осуществлении доставки пенсий и пенсионных накоплений трудящихся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученных сумм пенсий и пенсионных накоплений трудящихся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза, для последующей доставки на территории Республики Казахстан осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030 00
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 71
Обязательства по доставке пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан;
2) при фактической выплате полученных сумм пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан:
Дт
3390 71
Обязательства по доставке пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан
Кт
1030 00
Денежные средства на текущих счетах.";
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 8-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Бухгалтерский учет операций
по размещению пенсионных активов в ценные бумаги
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер еңбекшілерінің (отбасы мүшелерінің) зейнетақылары мен зейнетақы жинақтарын жеткізуді жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер еңбекшілерінің (отбасы мүшелерінің) алынған зейнетақы және зейнетақы жинақтарының сомасына кейіннен Қазақстан Республикасының аумағына жеткізу үшін мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030 00
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3390 71
Қазақстан Республикасының аумағында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақылар мен зейнетақы жинақтарын жеткізу жөніндегі міндеттемелер;
2) Қазақстан Республикасының аумағында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақы және зейнетақы жинақтарының алынған сомасын нақты төлеген кезде:
Дт
3390 71
Қазақстан Республикасының аумағында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақылар мен зейнетақы жинақтарын жеткізу жөніндегі міндеттемелер
Кт
1030 00
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.";
Ескерту. 8-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Зейнетақы активтерiн бағалы қағаздарға орналастыру бойынша операциялардың бухгалтерлiк есебi
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг,
оцениваемых по справедливой стоимости
9. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) на сумму комиссионных расходов:
Дт

1-параграф. Әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған
борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
9. "Әділ құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге аванс аудару кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері);
2) комиссиялық шығыстар сомасына:
Дт

7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности;
3) при выплате ранее начисленных комиссионных расходов:
Дт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) в день заключения сделки по покупке долговых ценных бумаг на сумму условных обязательств и условных требований осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов
Кт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов;
5) на сумму положительной переоценки справедливой стоимости долговых ценных бумаг, возникающей в течение периода между датой заключения сделки и датой расчетов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
6) на сумму отрицательной переоценки справедливой стоимости долговых ценных бумаг, возникающей в течение периода между датой заключения сделки и датой расчетов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
7) на дату расчетов приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
8) на сумму премии:
Дт

7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін комиссиялық шығыстар
Кт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар;
3) бұрын есептелген комиссиялық шығыстарды төлеу кезінде:
Дт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) шартты міндеттемелер мен шартты талаптар сомасына борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле жасалған күні мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер;
5) мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы кезең ішінде туындайтын борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын оң қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер;
6) мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы кезең ішінде туындайтын борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын теріс қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
7) сатып алынған борыштық бағалы қағазға есеп айырысу күніне (оның номиналды құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
8) сыйлықақы сомасына:
Дт

1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
9) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
10) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
11) в случаях, предусмотренных Стандартом, когда цена операции не представляет собой справедливую стоимость актива на основании информации, полученной от управляющего инвестиционным портфелем или Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющего доверительное управление, в соответствии с договором об инвестиционном (доверительном) управлении, заключенным между Фондом и управляющим инвестиционным портфелем или Национальным Банком Республики Казахстан, первоначальное признание финансовых активов осуществляется по справедливой стоимости:
при превышении суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
при превышении справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;

1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
9) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
10) бұрынғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 03
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
11) Стандартта көзделген жағдайларда, операция бағасы активтің әділ құнын білдірмеген кезде Қор және инвестициялық портфельді басқарушы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында жасалған инвестициялық (сенімгерлікпен) басқару туралы шартқа сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыдан немесе сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған ақпарат негізінде қаржы активтерін бастапқы тану әділ құны бойынша жүзеге асырылады:
борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен кезде:
Дт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;

12) на дату расчетов сделки на сумму условных обязательств и требований по покупке долговых ценных бумаг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов;
13) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт

12) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер мен талаптар сомасына мәмілеге есеп айырысу күніне мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар;
13) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт

3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
10. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері).
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеген кезде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
11. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
12. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 10 и 11 настоящей Инструкции производится переоценка по справедливой стоимости приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой Фонда, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их учетной стоимости:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) если учетная стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
3) на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер;
11. Әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы немесе дисконтты (жеңiлдiкті) амортизациялау кезiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясына байланысты шығыстар
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) дисконт (жеңiлдiк) амортизациясы сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістер.
12. Осы Нұсқаулықтың 10 және 11-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейін және сыйлықақы немесе дисконт (жеңiлдiктi) амортизациясынан кейiн әділ құн бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды Қордың есеп саясатында белгiленген кезеңдiлiкпен әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
1) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
2) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
3) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әдiл құнының есепте тұрған оң немесе терiс түзету сомасына:
Дт

1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При переоценке долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
и одновременно:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт

1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетiлген әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
және бір мезгілде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт

1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
и одновременно:
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты.";
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. После начисления вознаграждения согласно пункту 10 настоящей Инструкции, при погашении эмитентом начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
15. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки по справедливой стоимости приобретенных долговых ценных бумаг согласно пунктам с 10 по 12 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
және бір мезгілде:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейiн әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны эмитент өтеген кезде мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi) (инвестициялық шот)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы.
15. Осы Нұсқаулықтың 10-12-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін, сыйлықақы немесе дисконт (жеңiлдiк) амортизациясынан және сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды әдiл құны бойынша қайта бағалаудан кейiн әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сату кезінде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
3) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
4) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
5) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам

1) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
4) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
5) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық активтер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер

2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
6) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
7) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

2170 03
Бұрынғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
6) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер.";
7) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып түскен жағдайда айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
8) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
16. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки по справедливой стоимости приобретенных долговых ценных бумаг, согласно пунктам 10, 11 и 12 настоящей Инструкции, на сумму денег, поступивших от эмитента, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық активтер
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық активтер;
8) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатылған борыштық бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Эмитент әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде, осы Нұсқаулықтың 10, 11 және 12-тармақтарына сәйкес сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны, амортизацияны, сыйлықақыны немесе дисконтты есептегеннен кейін және әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін эмитенттен келіп түскен ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
Параграф 2. Учет приобретенных долевых ценных бумаг,
оцениваемых по справедливой стоимости
17. При покупке долевых ценных бумаг, классифицированных в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
2) на сумму комиссионных расходов:
Дт
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности;
3) при выплате ранее начисленных комиссионных расходов:
Дт
3380 81
Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
3380 82
Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) в день заключения сделки по покупке долевых ценных бумаг на сумму условных обязательств и условных требований осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов
Кт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов;
5) На сумму положительной переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, возникающей в течение периода между датой заключения сделки и датой расчетов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
6) На сумму отрицательной переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, возникающей в течение периода между датой заключения сделки и датой расчетов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi)
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы.
2-параграф. Әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған үлестiк бағалы қағаздарды есепке алу
17. "Әділ құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген үлестік бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге аванс аудару кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері);
2) комиссиялық шығыстар сомасына:
Дт
7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін комиссиялық шығыстар
Кт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар;
3) бұрын есептелген комиссиялық шығыстарды төлеу кезінде:
Дт
3380 81
Қор биржасының қызметтері үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілетін қызметтер үшін есептелген комиссиялық шығыстар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) үлестік бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле жасалған күні шартты міндеттемелер мен шартты талаптар сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер;
5) Мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы кезең ішінде туындайтын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын оң қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер;
6) Мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы кезең ішінде туындайтын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын теріс қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
9) На дату расчетов на сумму условных обязательств и требований по покупке долевых ценных бумаг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов;
10) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
9) Үлестік бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер мен талаптар сомасына есеп айырысу күніне мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар;
10) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатылған үлестік бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт

3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
18. По долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, на основании решения общего собрания акционеров акционерного общества о выплате дивидендов на дату фиксации реестра акционеров, имеющих право на получение дивидендов, на сумму причитающихся дивидендов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелері
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтерi).
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша акционерлік қоғам акционерлерінің жалпы жиналысының дивидендтер алуға құқығы бар акционерлердің тізілімі тіркелген күні дивидендтер төлеу туралы шешімі негізінде тиесілі дивидендтер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
Сноска. Пункт 18 - редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. При переоценке по справедливой стоимости приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, и по обменному курсу валют долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их учетной стоимости, на сумму положительной корректировки, и по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, на сумму курсовой разницы:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Әділ құны бойынша бағаланатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша және құны шетел валютасымен көрсетілген әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар валюталарының айырбастау бағамы бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса, оң түзету сомасына және құны шетел валютасымен көрсетілген, әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша бағамдық айырма сомасына:
Дт

1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) если учетная стоимость долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их справедливой стоимости, на сумму отрицательной корректировки, и по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, на сумму курсовой разницы:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
3) на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. После начисления дивидендов согласно пункту 18 настоящей Инструкции при выплате эмитентом дивидендов по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
21. При продаже приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
2) егер әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса, теріс түзету сомасына және құны шетел валютасымен көрсетілген, әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша бағамдық айырма сомасына:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
3) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын есепте тұрған оң немесе терiс түзету сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Осы Нұсқаулықтың 18-тармағына сәйкес дивидендтерді есептегеннен кейін әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша эмитент дивидендтерді төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтерi)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
21. Сатып алынған әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздарды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости

1) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәмілелер сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері

2030 61
Долгосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
4) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәмiле сомасы олардың есептiк құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәмiле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активов, оцениваемые по справедливой стоимости;
6) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.
Сноска. Пункт 21 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
Параграф 2-1. Учет операций по списанию ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости
Сноска. Глава 4 дополнена параграфом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.";
6) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні әділ құны бойынша бағаланатын сатылған үлестік бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.";
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-1-параграф. Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын есептен шығару бойынша операцияларды есепке алу:
Ескерту. 4-тарау 2-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

21-1. При списании ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт

21-1. Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақының сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконттың (жеңілдіктің) сомасына:
Дт

1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
3) на сумму отрицательной переоценки ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
21-2. При возмещении эмитентом стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
21-3. При восстановлении стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.

1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
21-2. Эмитент әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын өтеген кезде, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы актвиері)
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер.
21-3. Әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды қалпына келтіру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер.";

Параграф 3. Учет операций с ценными бумагами,
оцениваемыми по амортизированной стоимости
22. При покупке ценных бумаг, классифицированных в категорию "оцениваемые по амортизированной стоимости", на покупную стоимость, включающей затраты по сделке, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении или перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);

3-параграф. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздармен операцияларды есепке алу
22. "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" санатына жіктелген бағалы қағаздарды сатып алған кезде мәміле бойынша шығындар кіретін сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты есептеу немесе аудару кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi);

2) в день заключения сделки по покупке ценных бумаг на сумму условных обязательств и условных требований осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов
Кт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов;
3) на дату расчетов на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости

2) шартты міндеттемелер мен шартты талаптар сомасына бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле жасалған күні мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер;
3) сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға) есеп айырысу күніне:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері

2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
4) на сумму премии, а также на сумму затрат по сделке:
Дт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
5) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
6) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1610 02
Расчеты с брокерами;
7) в случаях, предусмотренных Стандартом, когда цена операции не представляет собой справедливую стоимость актива на основании информации, полученной от управляющего инвестиционным портфелем или Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющего доверительное управление, в соответствии с договором об инвестиционном (доверительном) управлении, заключенным между Фондом и управляющим инвестиционным портфелем или Национальным Банком Республики Казахстан, первоначальное признание финансовых активов осуществляется по справедливой стоимости:
при превышении суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
при превышении справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт

2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
4) сыйлықақы сомасына, сондай-ақ мәміле бойынша шығындар сомасына:
Дт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
5) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
6) бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
7) Стандартта көзделген жағдайларда, операция бағасы активтің әділ құнын білдірмеген кезде қаржы активтерін бастапқы тану Қор және инвестициялық портфельді басқарушы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында жасалған инвестициялық (сенімгерлікпен) басқару туралы шартқа сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыдан немесе сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған ақпарат негізінде әділ құн бойынша жүзеге асырылады:
борыштық бағалы қағазды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып түскен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып түскен жағдайда:
Дт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт

6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
8) на дату расчетов на сумму условных обязательств и требований по покупке долговых ценных бумаг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
8600 13
Условные обязательства по покупке финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов;
9) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (дата фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость приобретенных ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
8) есеп айырысу күніне шартты міндеттемелер мен борыштық бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі талаптар сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
8600 13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар;
9) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатып алынған бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт

3540
Прочие краткосрочные обязательства
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
23. При начислении вознаграждения по приобретенным ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері).";
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт

2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
3) на сумму заключенной сделки по продаже ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
6) в случае если дата расчетов отлична от даты валютирования (дата фактического перечисления денег за приобретаемый актив) на дату валютирования на полную стоимость реализованных ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.";
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
28. При погашении эмитентом ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 23 и 24настоящей Инструкции, на сумму денег, поступивших от эмитента, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
Параграф 4. Учет при обесценении ценных бумаг, оцениваемых
по амортизированной стоимости
29. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
30. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости.

2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер
1270 04
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
4) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi)
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.".
6) егер есеп айырысу күні валюталау күнінен (сатып алынатын актив үшін ақшаны нақты аудару) өзгеше болған жағдайда, валюталау күні амортизацияланған құны бойынша бағаланатын сатылған бағалы қағаздардың толық құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері)
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.";
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-параграф. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы
қағаздар құнсызданған кезде есепке алу
29. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануынан шығындарды жабуға резервтер (провизиялар) құрылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар).

Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)
Кт

6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.";
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При списании обесцененных ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, за счет сформированных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын құнсызданған бағалы қағаздарды қалыптастырылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жазылады:
Дт

1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости.
33. При возмещении эмитентом стоимости ценных бумаг, списанных за счет резервов (провизий), оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.

1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.
33. Эмитент амортизацияланған құны бойынша бағаланатын резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарылған бағалы қағаздардың құнын өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы активтері)
Кт
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.

Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-1. При восстановлении стоимости ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости и списанных ранее за счет сформированных резервов, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по краткосрочным ценным бумагам:
на сумму требований:
Дт

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33-1. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын және қалыптастырылған резервтер есебінен бұрын есептен шығарылған бағалы қағаздардың құнын қалпына келтіру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қысқа мерзімді бағалы қағаздар бойынша:
талаптар сомасына:
Дт

1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости,
и одновременно на сумму восстановления стоимости ценных бумаг:
Дт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт

1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды жабуға арналған резервтер (провизиялар),
және бір мезгілде бағалы қағаздар құнын қалпына келтіру сомасына:
Дт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша зиянды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
Кт

6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 33-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.
Ескерту. 33-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
34. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При размещении пенсионных активов во вклады в банках второго уровня осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь

Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Зейнетақы активтерін екінші деңгейдегі банктерде салымдарға орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар

1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
на сумму затрат по сделке:
Дт
1150 12
Премия по размещенным краткосрочным вкладам
2040 09
Премия по размещенным долгосрочным вкладам
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При размещении пенсионных активов во вклады с условием получения причитающегося вознаграждения в день его размещения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)

1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап өткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты қысқа мерзімді салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты ұзақ мерзімді салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
мәміле бойынша шығын сомасына:
Дт
1150 12
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
2040 09
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері).
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Зейнетақы активтерін есептелген сыйақыны алу шартымен салымдарға орналастырған кезде оны орналастырған күні мынадай жазба жүзеге асырылады:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап өткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты қысқа мерзімді салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)

2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1150 11
Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
2040 08
Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При начислении вознаграждения по вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 28
Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения
1270 38
Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты ұзақ мерзімді салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
1150 11
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт
2040 08
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Салымдар бойынша сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап өткенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 28
Сыйақы түріндегі басқа да есептелген кірістер
1270 38
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер

2170 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 28
Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения
Кт
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 34
Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. При амортизации затрат по вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7310 10 Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
Кт 1150 12 Премия по размещенным краткосрочным вкладам
2040 09 Премия по размещенным долгосрочным вкладам.
41. При амортизации дисконта (скидки) в виде ранее полученного вознаграждения по вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1150 11 Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
2040 08 Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам
Кт 6110 05 Доходы по амортизации дисконта по размещенным
вкладам.

2170 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 28
Сыйақы түріндегі басқа да есептелген кірістер
Кт
6110 29
Талап өткенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 34
Сыйақы алумен байланысты басқа да кірістер
6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Салымдар бойынша шығындарды амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 731010 Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны
амортизациялау бойынша шығыстар
Кт 115012 Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы
2040 09 Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы.
41. Салымдар бойынша бұрын алынған сыйақы түріндегі дисконтты (жеңілдікті) амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 115011 Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
дисконт
2040 08 Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
дисконт
Кт 6110 05 Орналастырылған салымдар бойынша дисконтты
амортизациялау бойынша кірістер.

44. При погашении основной суммы вклада осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
46. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по размещенным вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
Кт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При уменьшении (аннулировании) сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по размещенным вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

44. Салымның негізгі сомасын өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап өткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты қысқа мерзімді салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты ұзақ мерзімді салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Орналастырылған салымдар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға резервтар (провизиялар) құрылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар).
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Орналастырылған салымдар бойынша құнсызданудан болған зиянды жабуға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) азайтқан (жойған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. При списании размещенных вкладов за счет сформированных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) есебінен орналастырылған салымдар есептен шығарылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты ұзақ мерзімді салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар.

Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. При возмещении стоимости вкладов, списанных за счет резервов (провизий), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 6240 02 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по вкладам, размещенным в
банках второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций.
50. В случае принятия решения о возмещении Фондом убытков от обесценения вкладов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 10 Прочая дебиторская задолженность
Кт 6240 02 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по вкладам, размещенным в
банках второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций.
51. При возмещении Фондом убытков от обесценения вкладов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Резервтер (провизиялар) арқылы есептен шығарылған салымдардың құнын өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 6240 02 Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) түскен кірістер.
50. Қор салымдардың құнсыздануынан болған зияндарды өтеу туралы шешімді қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 10 Басқа да дебиторлық берешек
Кт 6240 02 Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) түскен кірістер.
51. Қор салымдардың құнсыздануынан болған зияндарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)

Кт 1280 10 Прочая дебиторская задолженность.
52. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 6. Бухгалтерский учет переклассификации
приобретенных долговых и долевых ценных бумаг по категориям
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Кт 1280 10 Басқа да дебиторлық берешек.
52. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Сатып алынған борыштық және үлестік бағалы қағаздарды санаттар бойынша қайта жіктеудің бухгалтерлік есебі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Глава 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При переводе долговых ценных бумаг из категорий "оцениваемые по справедливой стоимости" в категорию "оцениваемые по амортизированной стоимости" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых долговых ценных бумаг согласно пунктам 10, 11 и 12 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

Ескерту. 6-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін, осы Нұсқаулықтың 10, 11 және 12-тармақтарына сәйкес қайта жіктелетін борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаған соң борыштық бағалы қағаздарды "әділ құны бойынша бағаланатын" санаттан "амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" санатқа аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жазылады:

1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг:
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости);
3) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;
4) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
5) на сумму положительной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт

1) борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты);
3) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
4) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) әділ құны бойынша борыштық бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомасына:
Дт

1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
6) на сумму отрицательной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
54. При переводе долговых ценных бумаг из категории "оцениваемые по амортизированной стоимости" в категорию "оцениваемые по справедливой стоимости", после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) по переклассифицируемым ценным бумагам согласно пунктам 23 и 24 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости;
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости)
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости)
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам (лицевой счет финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости);

1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
6) әділ құны бойынша борыштық бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
54. Сыйақыны есептегеннен кейін, осы Нұсқаулықтың 23 және 24-тармақтарына сәйкес қайта жіктелетін бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялаған соң борыштық бағалы қағаздарды "амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" санаттан "әділ құн бойынша бағаланатын" санатқа аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланған құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кірістер (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты)
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы (амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің жеке шоты);

Глава 7. Бухгалтерский учет операций по размещению
пенсионных активов в аффинированные драгоценные металлы
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. При размещении пенсионных активов в аффинированные драгоценные металлы, на стоимость приобретения с учетом затрат по сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7-тарау. Зейнетақы активтерін тазартылған қымбат металдарға орналастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Зейнетақы активтерін тазартылған бағалы металдарға орналастырған кезде мәміле бойынша шығындар ескеріле отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. В случае если приобретенные аффинированные драгоценные металлы переоцениваются по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их учетной стоимости:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные
на металлических счетах
Кт
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов;
2) если учетная стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы

1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері).
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Сатып алынған тазартылған бағалы металдар әділ құны бойынша қайта бағаланған кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер тазартылған бағалы металдардың әділ құны олардың есепке алу құнынан жоғары болса:
Дт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан кірістер;
2) егер тазартылған бағалы металдарды есепке алу құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыстар
Кт
1370
Тазартылған бағалы металдар

1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные
на металлических счетах.
Сноска. Пункт 56 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 56 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму списания аффинированных драгоценных металлов:
Дт
7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути

1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
57. Осы Нұсқаулықтың 56-тармағына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін сатып алынған тазартылған бағалы металдарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған бағалы металдарды есептен шығару сомасына:
Дт
7470 01
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны
Кт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар

1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные
на металлических счетах;
2) на сумму заключенной сделки по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Бухгалтерский учет операций РЕПО и обратного РЕПО
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. При совершении операции обратного РЕПО с пенсионными активами (при предоставлении денег в обмен на ценные бумаги) на сумму сделки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1150 01 Операции обратное РЕПО с ценными бумагами
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет);
и одновременно:
Приход 8970 Счет "депо" (с открытием отдельного субсчета для учета номинальной стоимости ценных бумаг, приобретенных за счет пенсионных активов Фонда, полученных по операции обратного РЕПО).
58-1. При совершении операции РЕПО (при продаже ценных бумаг) на сумму сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3050 03
Операции РЕПО с ценными бумагами.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 58-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. При начислении вознаграждения в период операции обратного РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 02 Начисленные доходы в виде вознаграждения по
операциям обратное РЕПО с ценными бумагами
Кт 6110 04 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
операциям обратное РЕПО с ценными бумагам.
59-1. При начислении расходов в виде вознаграждения по операции РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7310 04
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами
Кт
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 59-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар;
2) тазартылған бағалы металдарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт
6280 01
Тазартылған бағалы металдарды сатудан кірістер.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-тарау. РЕПО және кepi РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі
Ескерту. 8-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
58. Зейнетақы активтерімен кері РЕПО операциясы жасалған кезде (бағалы қағаздарға айырбастау арқылы ақша ұсынған кезде) мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1150 01 Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері):
және бір мезгілде:
Кіріс 8970 "Депо" шоты (Қордың зейнетақы активтерінің
есебінен сатып алынған, кері РЕПО операциясы бойынша
алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке
алуға арналған қосалқы шот ашу арқылы).
58-1. РЕПО операцияларын жүргізген кезде (бағалы қағаздарды сатқан кезде) мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3050 03
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары.
Ескерту. Нұсқаулық 58-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
59. Кері РЕПО операциясы кезеңінде сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 02 Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт 6110 04 Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер.
59-1. РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде шығысты есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7310 04
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақыны төлеумен байланысты шығыс
Кт
3380 02
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс.
Ескерту. Нұсқаулық 59-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

60. При передаче ранее полученных ценных бумаг по операции обратного РЕПО на сумму начисленного вознаграждения по сделке обратного РЕПО и сумму закрытия сделки обратного РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 1270 02 Начисленные доходы в виде вознаграждения по
операциям обратное РЕПО с ценными бумагами
1150 01 Операции обратное РЕПО с ценными бумагами;
и одновременно:
Расход 8970 Счет "депо" (с открытием отдельного субсчета для учета номинальной стоимости ценных бумаг, приобретенных за счет пенсионных активов Фонда, полученных по операции обратного РЕПО).
60-1. При получении ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО на сумму начисленных расходов в виде вознаграждения по сделке РЕПО и сумму закрытия сделки РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3050 03
Операции РЕПО с ценными бумагами
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами
Кт
1060 61
Денежные средства на текущих счетах.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 60-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Бухгалтерский учет
операций с производными инструментами
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Учет операций с форвардом
61. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель (продавец) берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (продать) базовый актив на согласованных условиях в будущем (далее - форвард) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 8300 01 Условные требования по покупке финансовых активов
Кт 8600 01 Условные обязательства по продаже финансовых
активов.
62. При переоценке форварда по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой Фонда, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт
1280 03
Требования по сделке форвард
2180 02
Требования по сделке форвард
Кт
6290 10
Доходы по сделкам форвард;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт

60. Кері РЕПО операциясы бойынша бұрын алынған бағалы қағаздарды берген кезде кері РЕПО мәмілесі бойынша есептелген сыйақы сомасына және кері РЕПО мәмілесін жабу сомасына (осы мәмілені жасау сәтінде белгіленген мәмілені жабу сомасы) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 1270 02 Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер;
1150 01 Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары;
және бір мезгілде:
Шығыс 8970 "Депо" шоты (кері РЕПО операциясы бойынша
алынған сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық
құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шотты ашу
арқылы).
60-1. РЕПО операциялары бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды алған кезде РЕПО мәмілесі бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс сомасына және РЕПО мәмілесін жабу сомасына (осы мәмілені жасасу кезінде белгіленген мәмілені жабу сомасы) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3050 03
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары
3380 02
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
Ескерту. Нұсқаулық 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-тарау. Туынды қаржы құралдарымен операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Форвардпен операцияларды есепке алу
61. Сатып алушы (сатушы) белгілі бір мерзім өткеннен кейін келісілген талаптармен болашақта базалық активті сатып алу (сату) жөнінде өзіне міндеттеме алатын туынды құралмен операция жүргізген кезде (бұдан әрі - форвард) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 8300 01 Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт 8600 01 Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер.
62. Форвардты Қордың есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) форвардтың әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кірістер;
2) форвардтың әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт

7480 10
Расходы по сделкам форвард
Кт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард;
3) на сумму числящейся положительной и (или) отрицательной корректировки справедливой стоимости форварда:
Дт 3390 02 Обязательства по сделке форвард
4170 02 Обязательства по сделке форвард
Кт 1280 03 Требования по сделке форвард
2180 02 Требования по сделке форвард.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
3390 02
Форвард мәмілелері бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер;
3) форвардтың әділ құнын есептегі оң және (немесе) теріс түзету сомасына:
Дт 3390 02 Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02 Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1280 03 Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02 Форвард мәмілесі бойынша талаптар.
Ескерту. 62-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

63. На дату закрытия открытой позиции и (или) исполнения форварда осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении денег Фондом в случае расчетов на нетто основе:
Дт 3390 02 Обязательства по сделке форвард
4170 02 Обязательства по сделке форвард
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет);
2) при получении денег от контрпартнера в случае расчетов на нетто основе:

63. Ашық позицияны жабу және (немесе) форвардты орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда Қор ақша аударған кезде:
Дт 3390 02 Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02 Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері);
2) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда қарсы әріптестен ақша алған кезде:

Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 1280 03 Требования по сделке форвард
2180 02 Требования по сделке форвард;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями форварда на стоимость приобретенного актива:
Дт
1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости

Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 1280 03 Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02 Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
3) форвард талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде сатып алынған актив құнына:
Дт
1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері

2180 02
Требования по сделке форвард;
5) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями форварда:
Дт 8600 01 Условные обязательства по продаже финансовых активов
Кт 8300 01 Условные требования по покупке финансовых активов.
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Учет операций с фьючерсом
64. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель (продавец) берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (продать) базовый актив в соответствии с установленными на организованном рынке стандартными условиями (далее - фьючерс) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:
Дт 8300 02 Условные требования по покупке финансовых фьючерсов
Кт 8600 02 Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов;
2) на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8300 03 Условные требования по продаже финансовых фьючерсов
Кт 8600 03 Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов.
65. При выплате маржи по фьючерсу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1610 02 Расчеты с брокерами
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет).
66. При оплате комиссии брокеру за заключение фьючерса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7470 82 Комиссионные расходы за услуги по брокерской и
дилерской деятельности
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет).
67. При переоценке фьючерса по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой Фонда, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт

2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
5) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7) форвард талаптарына сәйкес шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 01 Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер
Кт 8300 01 Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар.
Ескерту. 63-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-параграф. Фьючерспен операцияларды есепке алу
64. Сатып алушы (сатушы) белгілі бір мерзім өткеннен кейін ұйымдастырылған нарықта белгіленген стандартты талаптарға сәйкес базалық активті сатып алу (сату) жөнінде өзіне міндеттеме алатын туынды құралмен операция (бұдан әрі - фьючерс) жүргізген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерсті сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 02 Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар
Кт 8600 02 Қаржы фьючерстерін сатып ату бойынша шартты
міндеттемелер;
2) фьючерсті сату бойынша шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар
Кт 8600 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер.
65. Фьючерс бойынша маржа төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері).
66. Фьючерс жасағаны үшін брокерге комиссия төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7470 82 Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет
көрсеткені үшін комиссиялық шығыстар
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері).
67. Қордың есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен фьючерсті әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерс әділ құнының оң өзгеруі сомасына:
Дт

4170 01 Обязательства по сделке фьючерс
Кт 1280 02 Требования по сделке фьючерс
2180 01 Требования по сделке фьючерс.
Сноска. Пункт 67 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. При выплате дополнительной маржи по фьючерсу или списании допустимой суммы числящейся маржи по фьючерсу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной Фондом:
Дт 1610 02 Расчеты с брокерами
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет);
2) при списании допустимой числящейся маржи:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 1610 02 Расчеты с брокерами.
69. На дату закрытия открытой позиции фьючерса, в случае погашения стоимости фьючерса (закрытие открытой позиции) деньгами на нетто основе осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при погашении Фондом фьючерса на нетто основе:
Дт 3390 01 Обязательства по сделке фьючерс
4170 01 Обязательства по сделке фьючерс
Кт 1610 02 Расчеты с брокерами;
2) при погашении контрпартнером фьючерса на нетто основе:
Дт 1610 02 Расчеты с брокерами
Кт 1280 02 Требования по сделке фьючерс
2180 01 Требования по сделке фьючерс;
3) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:
Дт 8600 02 Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов
Кт 8300 02 Условные требования по покупке финансовых фьючерсов;
6) на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8600 03 Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов
Кт 8300 03 Условные требования по продаже финансовых фьючерсов.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Учет операций с опционом
70. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона покупает у другой стороны право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем, (далее - приобретенный опцион "колл" или "пут") осуществляются следующие бухгалтерские записи:

4170 01 Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1280 02 Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180 01 Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар.
Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
68. Фьючерс бойынша қосымша маржа төлеген немесе есептегі фьючерс бойынша маржаның рұқсат етілетін сомасын есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Қордың қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері);
2) есептегі рұқсат етілетін маржаны есептен шығарған кезде:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу.
69. Фьючерстің ашық позициясын жабу күні фьючерстің құнын нетто негізде ақшамен өтеген (ашық позицияны жабу) жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 3390 01 Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 01 Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу;
2) қарсы әріптес фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
Кт 1280 02 Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180 01 Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар;
3) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5) фьючерс сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 02 Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер
Кт 8300 02 Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар;
6) фьючерсті сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер
Кт 8300 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-параграф. Опционмен операцияларды есепке алу
70. Туынды құралмен бір тарап басқа тараптан келісілген талаптар бойынша келісілген бағамен болашақта базалық активті сатып алу немесе сату құқығын сатып алатын (бұдан әрі — сатып алынған "колл" немесе "пут" опционы) операцияларды жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму условных требований:
Дт 8300 06 Приобретенные сделки опцион - "колл"
8300 07 Приобретенные сделки опцион - "пут"
Кт 8600 06 Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07 Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет;
2) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл" или "пут":
Дт 1280 04 Требования по сделке опцион
2180 03 Требования по сделке опцион
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет).
71. При переоценке приобретенного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой Фонда, а также на дату закрытия опциона, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион
Кт
6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
1280 04
Требования по сделке опцион
Кт
2180 03
Требования по сделке опцион.
Сноска. Пункт 71 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) шартты талаптар сомасына:
Дт 8300 06 Сатып алынған "колл" опционы мәмілелері
8300 07 Сатып алынған "пут" опционы мәмілелері
Кт 8600 06 Сатып алынған "колл" опционы мәмілелері - қарсы шот
8600 07 Сатып алынған "пут" опционы мәмілелері - қарсы шот;
2) сатып алынған "колл" немесе "пут" (опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт 1280 04 Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03 Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері).
71. Сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын әділ құны бойынша Қордың есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ опционды жабу күні қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған опционның әділ құнының оң өзгеруі сомасына:
Дт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер;
2) сатып алынған опционның әділ құнының теріс өзгеруі сомасына:
Дт
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар.
Ескерту. 71-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72. Ашық позицияны жабу немесе сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл" или "пут":
Дт 8600 06 Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07 Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет
Кт 8300 06 Приобретенные сделки опцион "колл"
8300 07 Приобретенные сделки опцион "пут";
2) при погашении контрпартнером стоимости приобретенного опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:

1) сатып алынған "колл" немесе "пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 06 Сатып алынған "колл" опционы мәмілелері - қарсы шот
8600 07 Сатып алынған "пут" опционы мәмілелері - қарсы шот
Кт 8300 06 Сатып алынған "колл" опционы мәмілелері
8300 07 Сатып алынған "пут" опционы мәмілелері;
2) қарсы әріптес сатып алынған "колл" немесе "пут" опционының құнын ақшамен өтеген (ашық позицияны жабу) кезде:

Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 1280 04 Требования по сделке опцион
2180 03 Требования по сделке опцион;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "колл" на стоимость приобретенных активов:
Дт
1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 1280 04 Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03 Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
3) сатып алынған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алу кезінде сатып алынған активтер құнына:
Дт
1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

4170 03
Обязательства по сделке опцион.
5) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 72 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона продает другой стороне право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее - проданный опцион "колл" или "пут") осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 8300 08 Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09 Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет
Кт 8600 08 Проданные сделки опцион "пут"
8600 09 Проданные сделки опцион "колл";
на сумму полученной премии:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 3390 03 Обязательства по сделке опцион

4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
5) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
73. Туынды құралдармен бір тарап басқа тарапқа келісілген талаптар бойынша келісілген бағамен болашақта базалық активті сатып алу немесе сату құқығын сататын (бұдан әрі - сатылған "колл" немесе "пут" опционы) операцияларды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 8300 08 Сатылған "пут" опционы мәмілелері - қарсы шот
8300 09 Сатылған "колл" опционы мәмілелері - қарсы шот
Кт 8600 08 Сатылған "пут" опционы мәмілелері
8600 09 Сатылған "колл" опционы мәмілелері; алынған
сыйлықақы сомасына:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 3390 03 Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер

4170 03 Обязательства по сделке опцион.
74. При переоценке проданного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой Фонда, а также на дату закрытия опциона, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
4170 03
Обязательства по сделке опцион

4170 03 Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
74. Сатылған "колл" немесе "пут" опционын Қордың есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде, сондай-ақ опционды жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер

6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион.
Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл" или "пут":
Дт

6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер;
2) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл" немесе "пут" опционын орындау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының талаптарына сәйкес шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына":
Дт

8600 08
Проданные сделки опцион "пут"
8600 09
Проданные сделки опцион "колл"
Кт
8300 08
Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09
Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет;
2) при погашении контрпартнером стоимости проданного опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции):
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
3) при продаже базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "пут" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1150
Прочие краткосрочные финансовые инвестиции
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2040
Прочие долгосрочные финансовые инвестиции;
4) при приобретении базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "колл" на стоимость приобретенных активов:
Дт
1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

8600 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері
8600 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері
Кт
8300 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері – контршот
8300 09
Сатылған "колл" опционы мәмілелері – контршот;
2) қарсы әріптес сатылған "колл" немесе "пут" опционының құнын өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
3) сатылған "пут" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде сатылатын активтер құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150
Басқа да қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2040
Басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар;
4) сатылған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде сатып алынған активтер құнына:
Дт
1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Учет операций с валютным свопом
76. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым заключается соглашение об обмене одной валюты на другую валюту в течение заранее оговоренного срока (далее - валютный своп) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп
Кт 3390 05 Обязательства по сделке своп
4170 04 Обязательства по сделке своп;
и одновременно, на внебалансовом учете отражаются на сумму условных требований и обязательств по обратному обмену валютами:
Дт 8300 12 Условные требования по прочим производным финансовым
инструментам
Кт 8600 12 Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам.
77. На дату валютирования валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму получаемой валюты:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп;
2) на сумму перечисляемой валюты:
Дт 3390 05 Обязательства по сделке своп

1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері).
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-параграф. Валюталық своппен операцияларды есепке алу
76. Туынды құралмен алдын ала келісілген мерзім ішінде бір валютаны басқа валютаға айырбастау (бұдан әрі - валюталық своп) туралы келісім жасалатын операцияларды жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 06 Свои мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар
Кт 3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер;
және бір мезгілде, баланстан тыс есепте валюталарды кері айырбастау бойынша талаптар мен міндеттемелер сомаларына көрсетіледі:
Дт 8300 12 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар
Кт 8600 12 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер.
77. Валюталық свопты валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алатын валюта сомасына:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар;
2) аударылатын валюта сомасына:
Дт 3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер

Сноска. Пункт 78 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. На дату валютирования по закрытию валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 8600 12 Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам
Кт 8300 12 Условные требования по прочим производным финансовым
инструментам;
2) на сумму обмениваемой валюты:
при положительной стоимости валютного свопа:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп;
при отрицательной стоимости валютного свопа:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
3390 05 Обязательства по сделке своп
4170 04 Обязательства по сделке своп
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет).
Параграф 5. Учет операций с процентным свопом
80. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым стороны обмениваются регулярными процентными платежами с применением фиксированной и плавающей ставок процента, (далее - процентный своп) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае если по условиям процентного свопа выплаты предусмотрены по плавающей процентной ставке, но суммы получают по фиксированной процентной ставке:
Дт 8300 04 Фиксированный процентный своп
Кт 8300 05 Плавающий процентный своп;
2) в случае если по условиям процентного свопа выплаты предусмотрены по фиксированной процентной ставке, но суммы получают по плавающей процентной ставке:
Дт 8300 05 Плавающий процентный своп
Кт 8300 04 Фиксированный процентный своп.
81. При начислении доходов и расходов в виде вознаграждения по процентному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму доходов:
Дт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп
Кт 6110 34 Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения;
2) на сумму расходов:

Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
79. Валюталық свопты жабу бойынша валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 12 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер
Кт 8300 12 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар;
2) айырбасталатын валюта сомасына:
валюталық своптың құны оң болған кезінде:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот)ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) қаражаттары
(зейнетақы активтері)
1280 06 Своп мәмілелері бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілелері бойынша талаптар; валюталық своп
құны теріс болған кезде:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық қаражаттары
(зейнетақы активтері)
3390 05 Своп мәмілелері бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілелері бойынша міндеттемелер
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері).
5-параграф. Пайыздық своппен операцияларды есепке алу
80. Туынды құралмен тараптар белгіленген және өзгермелі пайыздық ставкаларды қолдана отырып тұрақты пайыздық төлемдер алмасатын (бұдан әрі - пайыздық своп) операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер пайыздық своп шарттары бойынша төлемдер өзгермелі пайыздық ставка бойынша көзделсе, бірақ сомалар белгіленген пайыздық ставкамен алынған жағдайда:
Дт 8300 04 Белгіленген пайыздық своп
Кт 8300 05 Өзгермелі пайыздық своп;
2) егер пайыздық своп шарттары бойынша төлемдер белгіленген пайыздық ставкамен көзделсе, бірақ сомалар өзгермелі пайыздық ставка бойынша алынған жағдайда:
Дт 8300 05 Өзгермелі пайыздық своп
Кт 8300 04 Белгіленген пайыздық своп.
81. Пайыздық своп бойынша сыйақы түріндегі кірістер мен шығыстарды есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) кірістер сомасына:
Дт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар
Кт 6110 34 Сыйақы алумен байланысты басқа да кірістер;
2) шығыстар сомасына:

Сноска. Пункт 82 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. На дату проведения периодических платежей после переоценки процентного свопа по справедливой стоимости согласно пункту 82 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет)
Кт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп;
2) на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 3390 05 Обязательства по сделке своп
4170 04 Обязательства по сделке своп
Кт 1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем
счете (инвестиционный счет).

Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
83. Осы Нұсқаулықтың 82-тармағына сәйкес пайыздық свопты әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мерзімдік төлемдер жүргізу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынған сыйақы сомасына:
Дт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар;
2) төленген сыйақы сомасына:
Дт 3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша
қаражаттары (зейнетақы активтері).

84. На дату закрытия открытой позиции или закрытия процентного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по покупке процентного свопа:
Дт 8300 04 Фиксированный процентный своп
Кт 8300 05 Плавающий процентный своп;
2) на сумму условных требований и обязательств по продаже процентного свопа:
Дт 8300 05 Плавающий процентный своп
Кт 8300 04 Фиксированный процентный своп.

84. Ашық позицияны жабу немесе пайыздық свопты жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) пайыздық свопты сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 04 Белгіленген пайыздық своп
Кт 8300 05 Өзгермелі пайыздық своп;
2) пайыздық свопты сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 05 Өзгермелі пайыздық своп
Кт 8300 04 Белгіленген пайыздық своп.

Глава 10. Бухгалтерский учет операций по формированию
инвестиционного дохода и комиссионных вознаграждений
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. При формировании инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:

10-тарау. Инвестициялық кірісті және комиссиялық сыйақыларды қалыптастыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
85. Инвестициялық кірісті қалыптастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму имеющихся доходов:
Дт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам
6110 04
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
6110 05
Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 34
Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам
6110 63
Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
6240 63
Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 07
Прочие доходы
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс
6290 10
Доходы по сделкам форвард
6290 11
Доходы по сделкам опцион
6290 13
Доходы по сделкам своп
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
2) на сумму имеющихся расходов:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
7310 04
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами
7310 10
Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
7310 25
Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении

1) бар кіріс сомасына:
Дт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
6110 04
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 05
Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кіріс
6110 29
Талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 34
Сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс
6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
6110 63
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кіріс
6150 01
Өзгерістері пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен кіріс
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс
6240 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кіріс
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс
6280 01
Аффинирленген бағалы металдарды сатудан кіріс
6280 05
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан кіріс
6280 07
Басқа да кіріс
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кіріс
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кіріс
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кіріс
6290 13
Своп мәмілелері бойынша кіріс
Кт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян);
2) бар шығыс сомасына:
Дт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыс
7310 04
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыс
7310 10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыс
7310 25
Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыс
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
7440 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) құру бойынша шығыс
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыс

Сноска. Пункт 85 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. При зачислении чистого инвестиционного дохода на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков (получателей) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при наличии кредитового остатка по счету 5610 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года":
Дт

Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
86. Таза инвестициялық кірісті салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарына есепке алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) 5610 "Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)" шоты бойынша кредиттік қалдық болған кезде:
Дт

5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
3390 65
Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах;
2) при наличии дебетового остатка по счету 5610 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года":
Дт
3390 65
Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года.
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86-1. При зачислении чистого инвестиционного дохода на условные пенсионные счета и счета резервных фондов осуществляются следующие бухгалтерские записи:

5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)
Кт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары;
2) 5610 "Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)" шоты бойынша дебеттік қалдық болған кезде:
Дт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары
Кт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал).";
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
86-1. Таза инвестициялық кіріс шартты зейнетақы шоттарына және резервтік қорлардың шоттарына есепке жазылған кенде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при наличии кредитового остатка по счету 5610 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода":
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода
Кт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
3390 68
Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам
3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя;
2) при наличии дебетового остатка по счету 5610 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода":
Дт
3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
3390 68
Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам

1) 5610 "Есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген залал)" шоты бойынша кредиттік қалдық болған кезде:
Дт
5610
Есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген залал)
Кт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат
3390 68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор
3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары;
2) 5610 "Есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген залал)" шоты бойынша дебеттік қалдық болған кезде:
Дт
3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған шартты зейнетақы шоттарында есепке алынатын қаражат
3390 68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор

3390 72
Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода.".
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 86-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023).
87. На сумму комиссионного вознаграждения Фонда от пенсионных активов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 27
Прочие комиссионные расходы
Кт
3380 62
Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных активов.
При перечислении суммы комиссионного вознаграждения от пенсионных активов Фонда на текущий счет Фонда осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3380 62
Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных активов
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).

3390 72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары
Кт
5610
Есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген залал).".
Ескерту. 10-тарау 86-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Қорға зейнетақы активтерінен тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыс
Кт
3380 62
Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақылар.
Қордың зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақы сомасын Қордың ағымдағы шотына аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3380 62
Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялык сыйақылар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтері).

Сноска. Пункт 87 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. При начислении комиссионного вознаграждения управляющего пенсионными активами от инвестиционного дохода осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
7470 27
Прочие комиссионные расходы
Кт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода.
Сноска. Пункт 88 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88-1. При отрицательном инвестиционном доходе управляющего пенсионными активами, на сумму отрицательного комиссионного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность
Кт
6110 63
Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 88-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88-2. На конец отчетного месяца на сумму в пределах ранее начисленного отрицательного комиссионного вознаграждения от отрицательного инвестиционного дохода осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность;
при перечислении суммы комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 88-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88-3. При возмещении управляющим инвестиционным портфелем Фонду дебиторской задолженности по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению в случае расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 10
Прочая дебиторская задолженность.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 88-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88. Иинвестициялық кiрiстен зейнетақы активтерін басқарушының комиссиялық сыйақысын есептеген кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыс
Кт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88-1. Зейнетақы активтерін басқарушының теріс инвестициялық кірісі болған кезде теріс комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек
Кт
6110 63
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу
Ескерту. Нұсқаулық 88-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88-2. Есепті айдың соңында теріс инвестициялық кірістен бұрын есептелген теріс комиссиялық сыйақы шеңберіндегі сомаға мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек;
инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы сомасын аударған кезде мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт
3380 61
Инвестициялық кiрiстен есептелген комиссиялық сыйақылар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi).
Ескерту. Нұсқаулық 88-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88-3. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт бұзылған жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы Қорға есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешекті өтеген кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақшалай қаражат (зейнетақы активтерi).
Кт
1280 10
Басқа да дебиторлық берешек.
Ескерту. Нұсқаулық 88-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

89. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Бухгалтерский учет пенсионных активов, переданных в доверительное управление зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. При передаче пенсионных активов зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении
Кт
Соответствующие счета активов.
91. При переоценке пенсионных активов, переданных зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
1) на сумму положительной переоценки:
Дт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении
Кт
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении;
2) на сумму отрицательной переоценки:
Дт
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении
Кт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении.
92. При возврате (изъятии) пенсионных активов, переданных зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
Соответствующие счета активов
Кт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении.
Глава 12. Бухгалтерский учет операций по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Сноска. Глава 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

89. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерінің бухгалтерлік есебі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 11-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
90. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымға зейнетақы активтерін берген кезде:
Дт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер
Кт
Активтердің тиісті шоттары.
91. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерін қайта бағалау кезінде:
1) оң қайта бағалау сомасына:
Дт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер
Кт
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер
2) теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар
Кт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер.
92. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтері қайтарылған (алынған) кезде:
Дт
Активтердің тиісті шоттары
Кт
2020 64
Сыртқы басқарудағы активтер.
12-тарау. Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 12-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

93. При начислении требования по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного требования по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов:
Дт

93. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талапты есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша есептелген талап сомасына:
Дт

1280 63
Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Кт
6240 63
Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности;
2) при получении возмещения:
Дт
1060 61
Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1280 63
Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.

1280 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар
Кт
6240 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кірістер;
2) өтемді алған кезде:
Дт
1060 61
Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (Ағымдағы шоттағы ақша (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот)
Кт
1280 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар.

94. При поступлении целевых активов, предназначенных для обеспечения целевых накоплений, а также иных целей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан поступивших на текущий счет Фонда осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 63
Целевые активы
Кт
3390 73
Целевые накопления;
при осуществлении выплат целевых накоплений осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3390 73
Целевые накопления
Кт
3390 74
Обязательство по выплате целевых накоплений;
при фактической выплате:
Дт
3390 74
Обязательство по выплате целевых накоплений
Кт
1060 63
Целевые активы.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 94 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие с 01.01.2024).
95. При переводе невостребованных сумм целевых накоплений на индивидуальный пенсионный счет, на котором учитываются добровольные пенсионные взносы, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
3390 73
Целевые накопления
Кт
1060 63
Целевые активы;
одновременно:
Дт

94. Нысаналы жинақтарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қордың ағымдағы шотына түскен өзге де мақсаттарды қамтамасыз етуге арналған нысаналы активтер түскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 63
Нысаналы активтер
Кт
3390 73.
Нысаналы жинақтар;
нысаналы жинақтарды төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3390 73
Нысаналы жинақтар
Кт
3390 74
Нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттеме;
нақты төлеу кезінде:
Дт
3390 74
Нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттеме
Кт
1060 63
Нысаналы активтер.
95. Нысаналы жинақтардың талап етілмеген сомасын ерікті зейнетақы жарналары есепке алынатын жеке зейнетақы шотына аудару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
3390 73
Нысаналы жинақтар
Кт
1060 63
Нысаналы активтер;
бір уақытта:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы ақшалай қаражат (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот)
Кт
3390 65
Жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтары.".
Ескерту. 94-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95. Нысаналы жинақтардың талап етілмеген сомасын ерікті зейнетақы жарналары есепке алынатын жеке зейнетақы шотына аудару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
3390 73
Нысаналы жинақтар
Кт
1060 63
Нысаналы активтер;
бір уақытта:
Дт