Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам)
Решение маслихата города Капчагай Алматинской области от 28 ноября 2011 года N 303-61. Зарегистрировано Управлением юстиции города Капчагай Департамента юстиции Алматинской области 13 декабря 2011 года N 2-2-125. Утратило силу - Решением маслихата города Капшагай Алматинской области от 08 июня 2012 года N 4-31
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата города Капшагай Алматинской области от 08.06.2012 N 4-31.
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года, Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" Капшагайский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), согласно приложения.
2. Признать утратившими силу решения Капшагайского городского маслихата от 21 февраля 2008 года N 50-9 "О порядке и размере оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Капшагай, Заречному и Шенгельдинскому сельским округам" (зарегистрировано в Управлении юстиции города Капшагай в государственном Реестре нормативных правовых актов 18 марта 2008 года за N 2-2-61, опубликовано в газете "Капшагай" от 19 марта 2008 года N 11), "О внесении изменений и дополнений в решение Капшагайского городского маслихата от 21 февраля 2008 года "О порядке и размере оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Капшагай, Заречному и Шенгельдинскому сельским округам" от 26 марта 2009 года N 134-24 (зарегистрировано в Управлении юстиции города Капшагай в государственном Реестре нормативных правовых актов 04 мая 2009 года за N 2-2-82, опубликовано в газете "Нурлы Өлке" от 09 мая 2009 года N 18 (30).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по законности, охране прав граждан и правопорядку, образованию, здравоохранению и культуре.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
городского маслихата,
секретарь городского маслихата             К. Ахметтаев
СОГЛАСОВАНО:
Начальник государственного
учреждения "Отдел занятости
и социальных программ
города Капшагай"                           А. Инкарбекова
28 ноября 2011 года
Приложение к решению городского
маслихата от "28" ноября 2011 года

Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшерін және тәртібін айқындау туралы
Алматы облысы Қапшағай қалалық мәслихатының 2011 жылғы 28 қарашадағы N 303-61 шешімі. Алматы облысының Әділет департаменті Қапшағай қаласының Әділет басқармасында 2011 жылдың 13 желтоқсанда N 2-2-125 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Қапшағай қалалық мәслихатының 2012 жылғы 08 маусымдағы N 4-31 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы Қапшағай қалалық мәслихатының 2012.06.08 N 4-31 Шешімімен.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбір мәселелері туралы" N 512 Қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" N 2314 Қаулысына сәйкес Қапшағай қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсетудің мөлшері және тәртібі қосымшаға сәйкес айқындалсын.
2. Қапшағай қалалық мәслихатының 2008 жылғы 21 ақпандағы "Қапшағай қаласы және Заречный, Шеңгелді селолық округтері бойынша аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету мөлшерi және тәртiбiн бекіту туралы" N 50-9 (Қапшағай қаласының Әдiлет басқармасында 2008 жылғы 18 наурызда 2-2-61 нөмірімен мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде тіркелген, 2008 жылғы 19 наурыздағы "Қапшағай" газетiнiң N 11 нөмiрiнде жарияланған), 2009 жылғы 26 наурыздағы N 134-24 "Қапшағай қалалық мәслихатының 2008 жылғы 21 ақпандағы "Қапшағай қаласы, Заречный және Шеңгелді селолық округтері бойынша аз камтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету мөлшерi және тәртiбiн бекіту туралы" N 50-9 шешiмiне өзгерiстер енгiзу туралы" (Қапшағай қаласының Әдiлет басқармасында 2009 жылғы 04 мамырда 2-2-82 нөмірімен мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде тіркелген, 2009 жылғы 09 мамырдағы "Нұрлы Өлке" газетiнiң N 18 (30) нөмiрiнде жарияланған) шешiмдерінің күшi жойылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың азаматтардың құқығын қорғау, құқықтық тәртіпті және заңдылықты сақтау, мәдениет, білім, денсаулық жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешiм алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қалалық мәслихат сессиясының
төрағасы, қалалық
мәслихаттың хатшысы                        Қ. Ахметтаев
КЕЛІСІЛГЕН:
"Қапшағай қаласының жұмыспен
қамту және әлеуметтік
бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы                        А. Іңкәрбекова
28 қараша 2011 жыл
Қалалық мәслихатының
2011 жылғы 28 қарашадағы
"Аз қамтамасыз етiлген отбасыларға
(азаматтарға) тұрғын үй көмегiн
көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн

N 303-61 "Об определении размера
и порядка оказания жилищной
помощи малообеспеченным семьям
(гражданам)"
Размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным
семьям (гражданам)
Настоящий размер и порядок оказания жилищной помощи разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
Общие положения
1. В настоящих размерах и порядках оказания жилищной помощи используются следующие основные понятия:
доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно - допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах;
совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей, как в денежной, так и в натуральной форме за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
заявитель – лицо, обращающееся от имени семьи за назначением жилищной помощи;
орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума;
уполномоченный орган – исполнительный орган города областного значения финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение и выплату жилищной помощи;
участковая комиссия – специальная комиссия, созданная решением Акима города для проведения обследования материального положения семей (граждан), обратившихся за получением социальной помощи и подготовки заключений.
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности и являющимся собственниками или нанимателями (арендаторами) жилища на оплату:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимися собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

айқындау туралы" N 303-61
шешiмiне қосымша
Аз қамтамасыз етiлген отбасыларға
(азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi және тәртiбi
Осы тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi және тәртiбi Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 14 сәуiрдегi "Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" N 512 және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" N 2314 Қаулыларына сәйкес әзiрлендi және аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн айқындайды.
Жалпы ереже
1. Осы тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi және тәртiбiнде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
шектi жол берiлетiн шығыстар үлесi – отбасының бiр айда кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiн тұтынуға жұмсалған шығындардың рұқсат етiлген шектi деңгейiнiң отбасының жиынтық табысына пайызбен қатынасы;
отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш бiлдiрген тоқсанның алдындағы тоқсандағы отбасының ақшалай да, заттай да нақты алған табысының жалпы сомасы;
өтiнiш берушi – тұрғындық көмектi тағайындату үшiн отбасы атынан өтiнiш беретiн адам;
кондоминиум объектiсiн басқару органы – кондоминиум объектiсiн күтiп ұстау жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
уәкiлеттi орган – жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын тұрғын үй көмегiн тағайындауды және төлемдi жүзеге асыратын облыстық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органы;
учаскелiк комиссия – әлеуметтiк көмектi алуға өтiнiш жасаған отбасылардың (азаматтардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу үшiн қала әкiмiнiң шешiмiмен құрылатын арнаулы комиссия.
2. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен осы елдi мекенде тұрақты тұратын және тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (жалға алушылары) болып табылатын аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға):
жекешелендiрiлген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлердi) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға;
коммуналдық қызметтердi тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгiленген тәртiппен телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiне;
жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына ақы төлеуге берiледi.
Аз қамтамасыз етiлген отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.

3. Жилищная помощь определяется как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя) на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными выплатами и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
Оплата капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем сверх установленной нормы производится гражданами на общих основаниях.
Доля предельно – допустимого уровня расходов семьи в месяц на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем устанавливается к совокупному доходу семьи в размере десяти процентов.
Жилищная помощь предоставляется в том случае, если расходы на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, расходы на содержание жилья, потребления коммунальных услуг, на арендную плату за пользование жилищем в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади и нормативов расходов на содержание жилья и потребление коммунальных услуг, а также на услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций в бюджете семьи, превышают долю предельно - допустимых расходов на эти цели.
Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющих трудоспособных лиц, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в уполномоченном органе в качестве безработных, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами первой и второй группы или занятых воспитанием детей в возрасте до трех лет.
В случае предоставления заявителем не полных или не достоверных сведений документы на жилищную помощь не принимаются.
Размер и порядок оказания жилищной помощи

3. Тұрғын үй көмегi кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтердi тұтынуға, телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiнiң, тұрғын үйдi жалға алу төлемақысының өтемақы төлемдерiн қамтамасыз ететiн нормалар шегiнде нақты ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған шығындарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Белгiленген нормадан артық кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiн тұтыну төлемiн азаматтар жалпы негiздер бойынша төлейдi.
Отбасының бiр айда кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiн тұтынуға жұмсалған шығындардың рұқсат етiлген шектi деңгейi отбасы табысының он пайызы мөлшерiнде белгiленедi.
Тұрғын үй көмегi кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтердi тұтынуға, телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiнiң, тұрғын үйдi жалға алу төлемақысының өтемақы төлемдерiн қамтамасыз ететiн нормалар шегiнде нақты ақы төлеу шығындары жиынтық табысының 10 пайыздық үлесінен асқан жағдайда тағайындалады.
Күтiмге мұқтаж деп танылған бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектерге күтiм жасайтын немесе үш жасқа дейiнгi балаларды тәрбиелеумен айналысатындарды, күндiзгi бөлiмде оқымайтын, әскери қызмет атқармайтын, жұмыс iстемейтiн және жұмыссыз ретiнде уәкiлеттi органда тiркелмеген еңбекке қабiлеттi тұлғалары бар аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.
Егер өтiнiш берушi толық емес немесе шындыққа сай келмейтiн мәлiметтерiн берген жағдайда тұрғын үй көмегiне ұсынылған құжаттар қабылданбайды.
Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн айқындау

4. Жилищная помощь назначается - гражданам Республики Казахстан, оралманам, лицам без гражданства, имеющим вид на жительство и постоянно проживающим в Республике Казахстан.
5. Семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, жилищная помощь назначается за отопительный сезон. Расчетным периодом для начисления жилищной помощи считается квартал года, в котором подано заявление со всеми необходимыми документами. При повторном обращении жилищная помощь назначается за квартал независимо от времени представления документов в текущем квартале.
Малообеспеченные семьи (граждане), имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем или аренду, жилищная помощь не предоставляется.
6. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган либо акиму сельского округа с заявлением и предоставляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище (договора приватизации, дарения, купли - продажи, аренды с данными размера занимаемой площади, количества комнат);
3) копию документа, подтверждающего место жительства семьи (копию книги регистрации граждан или справка адресного бюро);
4) документы, подтверждающие доходы семьи (доходы от трудовой деятельности, пенсии, пособии, алименты, личного подсобного хозяйства за предыдущие три месяца, предшествовавшие кварталу обращения за назначением жилищной помощи);
5) счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
6) счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума;
7) счета на потребление коммунальных услуг, квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или справки по оплате коммунальных услуг и услуг телекоммуникаций;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленным местным исполнительным органом;
9) справка об отсутствии в частной собственности более одной единицы жилья предоставляется один раз в год.
Документы предоставляются в подлинниках и в копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.

4. Тұрғын үй көмегi тағайындалады - Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын және тұрып қайту рұқсаты бар азаматтығы жоқ тұлғаларға.
5. Жергiлiктi жылумен жылытылатын жекеменшiк үй құрылыстарында тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегi жылыту маусымына тағайындалады. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн есептеу мерзiмi өтiнiшiмен қоса барлық қажеттi құжаттарды өткiзген жылдың тоқсаны болып саналады. Қайталанған өтiнiш кезiнде тұрғын үй көмегi ағымдағы тоқсанда құжаттарды ұсыну мерзiмiнен тәуелсiз тоқсанға тағайындалады.
Жеке меншiгiнде бiреуден артық тұрғын үйi (пәтерлер, тұрғын үйлер) бар немесе тұрғын жайды жалға немесе пайдалануға берушi аз қамтамасыз етiлген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегi берiлмейдi.
6. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн азамат (отбасы) өтiнiшi мен қоса уәкiлеттi органға немесе ауылдық округтiң әкiмiне келесі құжаттарды ұсынады:
1) өтiнiш берушiнiң жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
2) тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттың көшiрмесi (тұрғын үй аумағының көлемi, бөлме саны көрсетiлген жекешелендiру, сыйға тарту, сату - сатып алу, жалға беру келiсiмшарты);
3) отбасының тұрғылықты жерiн растайтын құжаттың көшiрмесi (азаматтарды тiркеу кiтабының көшiрмесi немесе мекен-жай бюросының анықтамасы);
4) отбасының табысын растайтын құжаттар (тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш жасардың алдындағы үш айдағы отбасының еңбекпен тапқан табысы, зейнетақысы, жәрдемақысы, алименттер, жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыстары, өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсанға);
5) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге арналған нысаналы жарнаның мөлшерi туралы шот;
6) пәтерлердiң меншiк иелерi мен жалдаушыларының жалпы жиналысында бекiтiлген кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерiн жүргiзуге арналған шығыстар сметасы негiзiнде кондоминиум объектiсiн басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум объектiсiн басқару органы басшысының қолымен расталған кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшерi туралы шот;
7) коммуналдық қызметтердi тұтыну шоттары, телекоммуникация қызметтерi үшiн түбiртек-шот немесе байланыс қызметтерiң көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шоты;
9) жекеменшiгiнде бiр үйден басқа үйi жоқ екендiгi туралы анықтама, жылына бiр рет ұсынылады.
Салыстырып тексеру үшiн құжаттардың түпнұсқалары мен көшiрмелерi ұсынылады, одан кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш берушiге қайтарылады.

7. При отсутствии уполномоченного органа по назначению и выплате жилищной помощи по месту жительства заявитель сдает документы акиму поселка, аула (села), аульного (сельского) округа.
8. Уполномоченный орган принимает от заявителя или акима поселка, аула (села), аульного (сельского) округа заявление с прилагаемыми документами и заключениями участковых комиссий, рассматривает их в течение тридцати дней со дня получения и производит расчет назначения жилищной помощи или отказе в ней.
9. Получатели жилищной помощи в пятнадцатидневный срок извещают уполномоченный орган об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера помощи, или влияющих на его получение.
В случаях, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер жилищной помощи, перерасчет производится в следующем квартале (по факту обнаружения).
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
10. Уполномоченный орган по назначению и выплате жилищной помощи или аким поселка, аула (села), аульного (сельского) округа заверяют копии документов, регистрируют их и выдают заявителю подтверждение о принятии документов.
11. Аким поселка, аула (села), аульного (сельского) округа сдает документы заявителей уполномоченному органу по назначению и выплате жилищной помощи не позднее десяти рабочих дней со дня принятия документов от заявителей.
12. При исчислении совокупного дохода семьи в ее составе учитываются все члены семьи, кроме военнослужащих срочной службы, совместно проживающих, ведущих общее домохозяйство, зарегистрированных по месту жительства в пределах одного населенного пункта, за квартал, предшествующий кварталу обращения, учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) ежемесячные государственные пособия на детей до восемнадцати лет;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доход от личного подсобного хозяйства рассчитывается в размере пяти месячного расчетного показателя;
5) доходы самостоятельно занятого населения, подтверждаются письменным заявлением.
Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
не работает и зарегистрирован безработным в уполномоченном органе по вопросам занятости (при предоставлении справки);
находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при предоставлении справки);
находится на лечении либо на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах (стационарах), лечебно – трудовом профилактории (при предоставлении справки);
выбыл на постоянное место жительства в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения (при предоставлении справки).

7. Тұрғындық көмектi төлеу және тағайындау бойынша уәкiлеттi органы жоқ болған жағдайда өтiнiш берушi тұрғылықты мекен-жайы бойынша құжаттарды ауылдық округтiң, кенттiң, ауылдың әкiмiне өткiзедi.
8. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушiден немесе ауылдық округтiң әкiмiнiң атынан өтiнiшiмен оған қосымша құжаттармен және учаскелік комиссиялардың корытындыларымен бірге өтініштерді қабылдайды, оларды қабылдаған күннен бастап отыз күн iшiнде қарайды және тұрғын үй көмегiн тағайындау немесе тағайындамау туралы есеп жүргiзедi.
9. Тұрғын үй көмегiн алушылар он бес күн мерзiмде уәкілетті органды көмек мөлшерiнiң өзгеруi үшiн негiз болатын немесе алуға әсер ететiн мән-жайлар туралы хабардар етедi.
Өтiнiш берушi тұрғын үй көмегiнiң мөлшерiне әсер ететiн мән-жайлар туралы хабарламаған жағдайда, қайта есептеу келесi тоқсанда жүргiзiледi (анықталған уақыттан).
Артық төленген сомалар ерiктi түрде, ал бас тартылған жағдайда – сот тәртiбiмен қайтарылуға тиiс.
10. Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу бойынша уәкiлеттi орган немесе кенттiң әкiмi, ауыл, ауылдық (селолық) округтiң әкiмi құжаттардың көшiрмелерiн тексерiп, оларды тiркеуден өткiзедi және өтiнiш берушiге құжаттарын қабылдағаны жөнiндегi растайтын құжат берiледi.
11. Кенттің әкімі, ауыл, ауылдық (селолық) округтiң әкiмi өтiнiш берушiнiң құжаттарын тұрғындық көмектi төлеу және тағайындау туралы өтiнiш берушiден құжаттарды қабылдаған күннен он күн мерзiмнен кешiктiрмей уәкiлеттi органға өткiзедi.
12. Мерзімді қызметтiң әскери қызметшілерінен басқасы, отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептiк кезеңде алынған, бiр үй шаруашылығын жүргiзетiн, тұрғылықты жерi бойынша тiркелген, бiр елдi мекен шегiнде бiрге тұратын барлық мүшелерiнiң өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсанға есептеледi және табыстың барлық түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы түрiнде алынатын табыстар, әлеуметтiк төлемдер;
2) он сегiз жасқа дейiнгi балаларға арналған ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақы;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түрiндегi табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан түсетiн кiрiс бес айлық есептiк көрсеткiшi мөлшерiнде саналады;
5) өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың жиынтық табысы олардың жазбаша өтініштері негізінде расталады.
Отбасының жиынтық табысы алименттердiң есебiнсiз есептеледi, егер төлеушi:
жұмыс iстемейтiн және жұмыспен қамту бойынша уәкiлеттi органда тiркеуде тұрмаған (анықтама ұсынған жағдайда) болмаса;
бас бостандығынан айыру орындарында немесе уақытша ұстау изоляторында болғанда (анықтама ұсынған жағдайда);
туберкулез, психоневрологиялық диспансерлерде (стационарларда), емделу-еңбек профилакторийлерiнде емделуде немесе тiркеуде болғанда (анықтама ұсынған жағдайда);
Қазақстан Республикасымен тиiстi келiсiмi болмаған мемлекеттерге тұрақты тұруға көшкенде (анықтама ұсынған жағдайда).

13. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременные пособия на погребение;
4) единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка;
5) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке), оказанная в расчетном периоде в общей сумме ниже установленной величины прожиточного минимума;
6) социальная помощь на открытие собственного дела или развитие личного подсобного хозяйства;
В случае если социальная помощь на открытие собственного дела или развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход в квартале, в котором установлен данный факт, исчисляется с учетом суммы оказанной помощи.
7) помощь оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций.
14. Нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными выплатами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным законодательством.
15. При назначении жилищного пособия учитывать следующие нормы на одну семью в месяц:
1) потребление электроэнергии: на 1-го человека - 70 квт, на 2-х -140 квт, на 3-х и более человек – 210 квт;
2) нормы на водоснабжение горячее и холодное водоснабжение на каждого члена семьи, при наличии приборов учета по показаниям;
3) потребление твердого топлива:
жилые дома с печным отоплением – три тонн угля на отопительный сезон;
4) вывоз твердых бытовых отходов на каждого члена семьи в месяц;
5) потребление газа –1 маленький баллон (10 килограмм) в месяц на одну семью;
6) капитальный ремонт общего объекта кондоминиума (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего объекта кондоминиума согласно счета о размере целевого взноса.
16. Тарифы, нормы потребления коммунальных услуг и стоимость угля, которым обеспечивается население данной территории, предоставляется государственным учреждением "Отделом жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Капшагай".
17. Выплата жилищной помощи осуществляется путем зачисления назначенных сумм на лицевые счета получателей на основании Агентского соглашения, заключенного между уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи и филиалами банков или другими организациями, имеющими лицензию на осуществление данного вида операций.
Заключение
18. Отношения, не урегулированные настоящим размером и порядком оказания жилищной помощи, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

13. Отбасының жиынтық табысында мыналар есепке алынбайды:
1) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;
2) тұрғын үй көмегi;
3) жерлеуге берiлген бiр жолғы жәрдемақы;
4) бала тууына байланысты берiлген бiржолғы мемлекеттiк жәрдемақы;
5) есеп беру кезеңiнде жалпы сомасы белгiленген ең төменгi күнкөрiс деңгейiнен төмен көрсетiлген ақшалай және заттай қайырымдылық көмек (құндық бағасы);
6) өз iсiн ашуға немесе қосалқы шаруашылығын дамытуға берiлген әлеуметтік көмек;
Өз iсiн ашуға немесе қосалқы шаруашылығын дамытуға берiлген әлеуметтік көмек мақсатына сай пайдаланылмағаны анықталған кезден, сол тоқсандағы жиынтық табысы көрсетiлген көмектiң сомасынан есептелiнедi.
7) төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығына немесе мүлкiне келтiрiлген залалдың есесiн қайтаруға көрсетiлген көмек.
14. Өтемақы төлемдерiмен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үйлер аумағының нормалары заңнамамен белгiленген отбасының әр мүшесiне тұрғын үй беру нормаларына баламалы.
15.Тұрғын үй көмегiн есептегенде келесi нормалар қабылданады:
1) электр энергиясын қолдану: 1 адамға – 70 киловатт, 2 адамға – 140 киловатт, 3 адамға және одан көп адамнан тұратын отбасына – 210 киловатт;
2) суық су, ыстық су – әр отбасы мүшесіне, су өлшеуіш болған жағдайда, көрсеткішке байланысты төленеді;
3) қатты отынды қолданатындарға:
пеш жағатын тұрғын үйлерге – бір жылыту мерзіміне үш тонна көмір от жағу кезеңіне;
4) қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару – ай сайын әр отбасы мүшесіне;
5) газ тұтыну - бір отбасына айына бір кішкене (10 килограмм) газ баллон;
6) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге (немесе) қаражат жинақтауға арналған нысаналы жарнаның мөлшерi туралы шотын.
16. Коммуналдық қызметтерді тұтыну төлемінің тарифтерін қызмет көрсетушілер және көмiрдiң бағасын "Қапшағай қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолдаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ұсынады.
17. Тұрғын үй көмегiнiң төлемi тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган және банк филиалдары немесе көрсетiлген операция түрлерiне лицензиялары бар басқа да ұйымдар арасында жасалған Агенттiк келiсiмi негiзiнде тағайындалған соманы алушының жеке шотына аудару жолымен жүзеге асырылады.
Қорытынды
18. Осы тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерi және тәртiбiмен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледi.