Об утверждении Правил перемещения осужденных к лишению свободы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 185. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2012 года № 7604. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 августа 2014 года № 550
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 22.08.2014 № 550 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с частью 6 статьи 71 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перемещения осужденных к лишению свободы.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции                  К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 185
Правила
перемещения осужденных к лишению свободы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перемещения осужденных к лишению свободы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года и определяет порядок перемещения осужденных к лишению свободы в исправительные учреждения (далее - ИУ).
2. Перемещение осужденных из одного ИУ в другое осуществляется по указанию Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - КУИС) на основании:
1) судебных актов;
2) запроса ИУ о перемещении осужденного в связи с состоянием здоровья;
3) заключения ИУ по обеспечению безопасности осужденного;
4) решения о реорганизации ИУ.
3. К запросу ИУ о перемещении осужденного в связи с состоянием здоровья прилагается выписка из истории болезни.
4. Заключение ИУ по обеспечению безопасности осужденного принимается для ограждения лиц, оказывающих помощь в борьбе с преступностью и в поддержании правопорядка, при угрозе жизни осужденному ИУ, а также при злостном нарушении осужденными порядка режима содержания.

Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың орнын ауыстыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 185 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 сәуірде № 7604 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 22 тамыздағы № 550 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 22.08.2014 № 550 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық-атқару кодексінің 71-бабының 6-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың орнын ауыстыру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны алдағы уақытта ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты                 Қ. Қасымов
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 185 бұйрығымен
Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың орнын
ауыстыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың орнын ауыстыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық-атқару кодексіне (бұдан әрі - ҚАК) сәйкес әзірленді және бас бостандығынан айыруға сотталғандарды түзеу мекемелеріне (бұдан әрі - ТМ) орналастыру тәртібін айқындайды.
2. Сотталғандарды бір ТМ-нен басқаға орнын ауыстыру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖК) нұсқауы бойынша:
1) сот актілері;
2) сотталғанды денсаулық жағдайына байланысты орнын ауыстыру туралы ТМ-нің сұрауы;
3) сотталғанның қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ТМ қорытындысы;
4) ТМ-ді қайта құру туралы шешімі негізінде жүзеге асырылады.
3. Сотталғанды денсаулық жағдайына байланысты орнын ауыстыру туралы ТМ сұрауына ауру тарихынан үзінді қоса беріледі.
4. Қылмыспен күресте және құқықтық тәртіпті сақтауда, ТМ-де сотталғанның өміріне қауіп төнген жағдайда, сондай-ақ сотталғандарды ұстау режимінің тәртібін қасақана бұзған жағдайда көмек көрсететін адамдарды оқшаулау үшін сотталғандардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ТМ-нің қорытындысы қабылданады.

5. Указание КУИС о перемещении осужденных в другие ИУ исполняются ИУ в месячный срок со дня поступления.
6. Перемещение осужденных из одного ИУ в другое осуществляется также по указанию КУИС в случаях отсутствия свободных мест в ИУ для размещения. В ИУ, где превышен лимит, осужденные из других ИУ не перемещаются.
7. При проведении режимно-профилактических мероприятий в ИУ осужденные из других ИУ не перемещаются.
8. О перемещениях осужденных администрация ИУ ставит в известность одного из родственников либо законного представителя (по выбору осужденного).
9. Осужденные к лишению свободы перемещаются из одного ИУ в другое ИУ под конвоем.
10. При перемещении осужденных они обеспечиваются ИУ (органом-отправителем) одеждой, обувью по сезону, а также питанием по установленным для осужденных нормам на весь период следования.
11. При перемещении осужденного из одного ИУ в другое ИУ деньги, имеющиеся на его лицевом счете, перечисляются на лицевой счет осужденного в учреждение, куда он перемещен в течение месяца со дня прибытия.
12. Перемещение осужденных осуществляется за счет государства.

5. Сотталғандарды басқа ТМ-ге орнын ауыстыру туралы ҚАЖК-ның нұсқауын ТМ түскен күнінен бастап бір ай ішінде орындайды.
6. Сотталғандарды бір ТМ-нен басқаға орнын ауыстыру туралы ҚАЖК нұсқауы ТМ-де орналастыру үшін бос орындар болмаған жағдайда ҚАЖК нұсқауы бойынша жүзеге асырылады. Лимиті асқан ТМ-де басқа ТМ-нен сотталғандар ауыстырылмайды.
7. ТМ-де режимдік-профилактикалық іс-шаралар өткізу кезінде басқа ТМ-нен сотталғандар орын ауыстырмайды.
8. Сотталғандардың орын ауыстыруы туралы ТМ әкімшілігі туысқандарының біріне немесе заңды өкіліне (сотталғанның қалауы бойынша) хабарлайды.
9. Бас бостандығынан айыруға сотталғандар бір ТМ-нен басқа ТМ-ғе айдауылдау арқылы орналастырылады.
10. Сотталғандарды орналастыру кезінде олар ТМ-де (жіберуші органмен) киіммен, маусымдық аяқ киіммен, сондай-ақ жол жүруінің барлық кезеңіне сотталғандарға белгіленген норма бойынша азық-түлікпен қамтамасыз етіледі.
11. Сотталғанды бір ТМ-нен басқа ТМ-ге орналастыру кезінде, оның жеке есеп шотындағы ақшалары сотталған жіберілген мекемедегі оның жеке есеп шотына бір ай мерзім ішінде аударылады.
12. Сотталғандарды орналастыру мемлекет есебінен жүзеге асырылады.