О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности банков второго уровня
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 172. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2012 года № 7682. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести изменения и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности банков второго уровня согласно приложению 1 к настоящему постановлению (далее - Изменения и дополнения).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Действие абзацев девяностого пункта 1, сорок седьмого пункта 3 Изменений и дополнений распространяются на отношения, возникшие с 1 января 2012 года.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 172
Изменения и дополнения в некоторые
нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам
регулирования деятельности банков второго уровня
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 «Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
«1. Минимальный размер уставного капитала банка»;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Минимальный размер уставного капитала банка установлен постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 сентября 2008 года № 140 «О минимальных размерах уставного и собственного капиталов банков второго уровня» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5049).

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 172 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 мамырда № 7682 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу мәселелері бойынша осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – Өзгерістер мен толықтырулар) енгізілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының тоқсаныншы, 3-тармағының қырық жетінші абзацтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                  Г. Марченко
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 172 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық
актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу
мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Банктiң жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерi»;
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Банктің жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерi Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екінші деңгейдегі банктердің жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшерлері туралы» 2008 жылғы 2 қыркүйектегі № 140 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5339 тіркелген) белгiленген.

2. Банк выкупает у акционеров собственные акции при условии, что такой выкуп не приведет к нарушению любого из пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.»;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
«2. Коэффициент достаточности собственного капитала»;
пункты 3 и 3-1 изложить в следующей редакции:
«3. Собственный капитал рассчитывается как сумма капитала первого уровня и капитала второго уровня (капитал второго уровня включается в размере, не превышающем капитал первого уровня) и капитала третьего уровня (капитал третьего уровня включается в размере, не превышающем двести пятьдесят процентов части капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска) за вычетом инвестиций банка.
Инвестиции банка представляют собой вложения банка в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица, а также субординированный долг юридического лица, совокупный размер которых превышает десять процентов суммы капитала первого уровня и капитала второго уровня банка.
Капитал третьего уровня предназначен для покрытия величины рыночного риска.
Часть капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска, рассчитывается в следующем порядке:
1) определяется общая сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска и размер операционного риска;
2) определяется минимальный размер капитала первого уровня, предназначенного для выполнения нормативов достаточности собственного капитала с учетом установленных ограничений по включению в собственный капитал капитала второго уровня, путем умножения полученной величины рисков, рассчитанной в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта, на нормативное значение коэффициента достаточности собственного капитала, определенное пунктом 16 настоящей Инструкции;
3) определяется часть капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска, как разница между фактическим размером капитала первого уровня и минимальным размером капитала первого уровня, рассчитанного в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта.
Часть капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска, не превышает отношения размера капитала, необходимого для покрытия рыночного риска, рассчитываемого как произведение величины рыночного риска на нормативное значение достаточности собственного капитала, определенное пунктом 16 настоящей Инструкции, к 3, 5.
Для целей настоящей Инструкции, помимо рейтинговой оценки агентства Standard&Poor's, уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch (далее - другие рейтинговые агентства).
Для целей настоящей Инструкции к международным финансовым организациям относятся следующие организации:

2. Банк акционерлерден меншiктi акцияларды, егер мұндай сатып алу қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген кез келген пруденциалдық нормативтерді және басқа да сақталуы мiндеттi нормалар мен лимиттердi бұзуға алып келмейтiн жағдайда ғана сатып алады.»;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк коэффициенті»;
3 және 3-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Меншiктi капитал бiрiншi деңгейдегi капитал мен екiншi деңгейдегi капиталдың (екiншi деңгейдегi капитал бiрiншi деңгейдегi капиталдан аспайтын мөлшерде енгiзiледi) және банк инвестицияларын шегергендегi үшiншi деңгейдегi капиталдың (үшiншi деңгейдегi капитал нарықтық тәуекелдi өтеуге арналған бiрiншi деңгейдегi капитал бөлiгiнiң екi жүз елу пайызынан аспайтын мөлшерде енгiзiледi) сомасы ретiнде есептеледi.
Банктiң заңды тұлғаның акцияларына (жарғылық капиталына қатысу үлестерiне) салымдары, сондай-ақ заңды тұлғаның жиынтық мөлшерi банктiң бірінші деңгейдегі капиталы мен екінші деңгейдегі капиталы сомасының он пайызынан асатын реттелген борышы банктің инвестицияларын білдіреді.
Үшінші деңгейдегі капитал нарықтық тәуекел шамасын өтеуге арналған.
Бірінші деңгейдегі капиталдың нарықтық тәуекелді өтеуге арналған бөлігі мынадай тәртіппен есептеледі:
1) активтердің, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің жалпы сомасы мен операциялық тәуекелдің мөлшері айқындалады;
2) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген алынған тәуекелдер шамасын осы Нұсқаулықтың 16-тармағында айқындалған меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің нормативтік мәніне көбейту арқылы меншікті капиталға екінші деңгейдегі капиталды қосу бойынша белгіленген шектеулерді ескере отырып меншікті капитал жеткіліктілігінің нормативтерін орындауға арналған бірінші деңгейдегі капиталдың ең төменгі мөлшері айқындалады;
3) бірінші деңгейдегі капиталдың нарықтық тәуекелді өтеуге арналған бөлігі бірінші деңгейдегі капиталдың нақты мөлшері мен бірінші деңгейдегі капиталдың осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес есептелген ең төменгі мөлшерінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Бірінші деңгейдегі капиталдың нарықтық тәуекелді өтеуге арналған бөлігі нарықтық тәуекел шамасының осы Нұсқаулықтың 16-тармағында айқындалған меншікті капитал жеткіліктілігінің нормативтік мәніне көбейтіндісі ретінде есептелетін, нарықтық тәуекелді өтеу үшін қажетті капитал мөлшерінің 3,5-ке қатынасынан аспайды.
Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін Standard&Poor's агенттігінің рейтингілік бағасынан басқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің (бұдан әрі – басқа рейтингілік агенттіктер) рейтингілік бағаларын да таниды.
Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін мынадай ұйымдар халықаралық қаржы ұйымдарына жатады:

1) Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
2) Африканский банк развития (the African Development Bank);
3) Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
4) Евразийский банк развития (Eurasian Development Bank).
5) Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
6) Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
7) Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
8) Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
9) Международная ассоциация развития;
10) Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation);
11) Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
12) Международный валютный фонд;
13) Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
14) Многостороннее агентство гарантии инвестиций;
15) Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank).
3-1. Инвестиции банка при расчете собственного капитала для целей пункта 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» представляют собой вложения банка в субординированный долг юридического лица, совокупный размер которых превышает десять процентов суммы капитала первого уровня и капитала второго уровня банка.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Бессрочные финансовые инструменты соответствуют следующим условиям:
1) не имеют определенного срока обращения и не являются депозитом (или обязательством на предъявителя);
2) подлежат досрочному погашению только по инициативе банка, выпустившего бессрочные финансовые инструменты, но не ранее истечения пяти лет со дня их выпуска, при условии, что такое погашение в соответствии с письменным подтверждением Комитета по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) впоследствии не приведет к нарушению банком установленных настоящей Инструкцией значений пруденциальных нормативов;
3) исполнение банком обязательств по бессрочным финансовым инструментам, в том числе по основной сумме и начисленному вознаграждению, предусматривается при условии выполнения банком установленных настоящей Инструкцией значений пруденциальных нормативов в части достаточности собственного капитала и ликвидности. В случае невыплаты банком очередного вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам по причинам, указанным в настоящем пункте, обязательства банка по выплате этого очередного вознаграждения прекращаются (не являются кумулятивными);

1) Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
2) Африка даму банкі (the African Development Bank);
3) Еуропалық Кеңестің Даму Банкі (the Council of Europe Development Bank);
4) Еуразия даму банкі (Eurasian Development Bank);
5) Еуропа қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
6) Еуропалық инвестициялық банк (the European Investment Bank);
7) Ислам даму банкі (the Islamic Development Bank);
8) Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
9) Халықаралық даму қауымдастығы;
10) Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation);
11) Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
12) Халықаралық валюта қоры;
13) Халықаралық инвестициялық дауларды реттеу орталығы;
14) Көптарапты инвестицияларға кепілдік беру агенттігі;
15) Скандинавия инвестициялық банкі (the Nordic Investment Bank).
3-1. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 4-тармағының мақсаттары үшін меншікті капиталды есептеген кезде банктің инвестициялары заңды тұлғаның жиынтық мөлшері банктің бірінші деңгейдегі капиталы мен екінші деңгейдегі капиталы сомасының он пайызынан асатын реттелген борышына банктің салымынан тұрады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мерзiмсiз қаржы құралдары мынадай талаптарға сай келедi:
1) белгiлi бір айналыс мерзiмi жоқ және депозит (немесе ұсынушыға мiндеттеме) болып табылмайды;
2) мерзiмсiз қаржы құралдарын шығарған банктiң бастамасы бойынша ғана мерзiмiнен бұрын, бiрақ оларды шығарған күннен бастап бес жыл мерзiм өткеннен ерте емес өтелуi тиiс, егер мұндай өтеу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) жазбаша растауына сәйкес осы Нұсқаулықта белгiленген пруденциалдық нормативтердiң мәндерiн бұзу салдарына әкелмейтiн жағдайда;
3) банктiң мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша, оның iшiнде негiзгi сома және есептелген сыйақы бойынша мiндеттемелерiн орындауы банк меншiктi капитал мен өтiмдiлiктiң жеткiлiктiлiгi бөлiгiнде осы Нұсқаулықта белгiленген пруденциалдық нормативтердiң мәндерін орындаған жағдайда көзделеді. Банк осы тармақта көрсетiлген себептер бойынша мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша кезектi сыйақыны төлемеген жағдайда банктiң осы кезектi сыйақыны төлеуi жөнiндегi мiндеттемесi тоқтатылады (кумулятивтi болып табылмайды);

4) обязательства по бессрочным финансовым инструментам не имеют обеспечения;
5) при ликвидации банка требования по бессрочным финансовым инструментам погашаются после удовлетворения обязательств банка в соответствии с очередностью, установленной статьей 74-2 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан»;
6) изменение ставки вознаграждения предусматривается только по истечении десяти лет со дня заключения договора или выпуска бессрочных финансовых инструментов с условием возможного досрочного погашения бессрочных финансовых инструментов банком. Увеличение первоначальной ставки вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам предусматривается в разовом порядке, и в размере не более одного из следующих условий:
ста базисных пунктов за минусом разницы между базисной ставкой вознаграждения на момент выпуска бессрочных финансовых инструментов и базисной ставкой на момент увеличения ставки по бессрочным финансовым инструментам;
пятидесяти процентов от начальной кредитной маржи, определяемой как разница между первоначальной ставкой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам и базисной ставкой вознаграждения на момент выпуска бессрочных финансовых инструментов, затем уменьшенных на величину разницы между базисной ставкой вознаграждения на момент выпуска бессрочных финансовых инструментов и базисной ставкой вознаграждения на момент увеличения ставки по бессрочным финансовым инструментам.
В качестве базисной ставки вознаграждения на дату выпуска бессрочных финансовых инструментов используется:
в случае установления плавающей ставки вознаграждения - ставка вознаграждения, равная ставке, устанавливаемой на международных рынках межбанковского кредита в валюте, соответствующей валюте выпуска бессрочных финансовых инструментов;
в случае установления фиксированной ставки - ставка вознаграждения, равная ставке доходности по долговым ценным бумагам, выпущенным государством или уполномоченным государством (союзом государств) эмитентом, в валюте которого номинированы бессрочные финансовые инструменты.
В качестве базисной ставки вознаграждения на момент увеличения ставки по бессрочным финансовым инструментам используется ставка вознаграждения, равная ставке доходности по долговым ценным бумагам, выпущенным государством или уполномоченным государством (союзом государств) эмитентом, в валюте которого номинированы бессрочные финансовые инструменты.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Субординированный долг второго уровня банка - это необеспеченное обязательство банка, соответствующее следующим условиям:

4) мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша мiндеттемелердiң қамтамасыз етулерi болмайды;
5) банктiң таратылған кезде мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша талаптар «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 74-2-бабында белгiленген кезектiлiкке сәйкес банк мiндеттемелерi қанағаттандырылғаннан кейiн өтеледi;
6) сыйақы мөлшерлемесiн өзгерту шарт жасалған немесе банктiң мерзiмсiз қаржы құралдарын ықтимал мерзiмiнен бұрын өтеу талабымен мерзiмсiз қаржы құралдары шығарылған күннен бастап он жыл өткеннен кейiн ғана көзделедi. Мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша бастапқы мөлшерлеме сыйақысын ұлғайту бiржолғы тәртiппен және мына талаптар бойынша бiр реттен көп емес мөлшерде көзделедi:
мерзiмсiз қаржы құралдарын шығару сәтiндегi сыйақының негізгі мөлшерлемесi мен мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша мөлшерлеменi ұлғайту сәтiндегi негізгі мөлшерлеме арасындағы айырманы шегергендегі жүз негiзгi тармақ;
мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша сыйақының бастапқы мөлшерлемесi мен мерзiмсiз қаржы құралдарын шығару сәтіндегі сыйақының негізгі мөлшерлемесi арасындағы айырма ретiнде айқындалатын, содан кейiн мерзiмсiз қаржы құралдарын шығару сәтіндегі сыйақының негізгі мөлшерлемесi мен мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша мөлшерлеменi ұлғайту сәтiндегi сыйақының негізгі мөлшерлемесi арасындағы айырма шамасына азайтылған бастапқы кредиттiк маржаның елу пайызы.
Мерзiмсiз қаржы құралдары шығарылған күнгі сыйақының негiзгi мөлшерлемесi ретiнде мыналар пайдаланылады:
өзгермелi сыйақы мөлшерлемесi белгiленген жағдайда – мерзiмсiз қаржы құралдары шығарылымының валютасына сәйкес келетін валютада халықаралық банкаралық кредит нарықтарында белгiленетін мөлшерлемеге тең сыйақы мөлшерлемесi;
белгiленген мөлшерлеменi белгiлеген жағдайда – валютасында мерзiмсiз қаржы құралдары номинирленген мемлекет немесе мемлекет (мемлекеттер одағы) уәкiлеттiк берген эмитент шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша кiрiстiлiк мөлшерлемесiне тең сыйақы мөлшерлемесi.
Мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша мөлшерлеменi ұлғайту сәтiндегi негізгі сыйақы мөлшерлемесi ретiнде валютасында мерзiмсiз қаржы құралдары номинирленген мемлекет немесе мемлекет (мемлекеттер одағы) уәкiлеттiк берген эмитент шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша кiрiстiлiк мөлшерлемесiне тең сыйақы мөлшерлемесi пайдаланылады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Банктiң екiншi деңгейдегi реттелген борышы – бұл банктiң мынадай талаптарға сәйкес келетiн қамтамасыз етiлмеген мiндеттемесi:

1) не является вкладом либо обязательством на предъявителя;
2) не является залоговым обеспечением по требованиям банка или аффилиированных с ним лиц;
3) при ликвидации банка удовлетворяется до исполнения банком обязательств по бессрочным финансовым инструментам в соответствии с очередностью, установленной статьей 74-2 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан»;
4) может быть погашено (полностью или частично) банком, в том числе досрочно только по инициативе банка, при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к несоблюдению банком установленных настоящей Инструкцией значений пруденциальных нормативов.
Субординированный долг второго уровня банка, включаемый в собственный капитал, - это субординированный долг, имеющий срок привлечения более пяти лет до начала погашения.
Субординированный долг второго уровня банка включается в расчет собственного капитала банка:
в течение срока более пяти лет до начала погашения долга - в полной сумме долга,
в течение пяти лет, оставшихся до начала погашения долга:
1-й год - 100 процентов суммы субординированного долга;
2-й год - 80 процентов суммы субординированного долга;
3-й год - 60 процентов суммы субординированного долга;
4-й год - 40 процентов суммы субординированного долга;
5-й год - 20 процентов суммы субординированного долга.
Субординированным долгом второго уровня банка также признается заем банка, привлеченный от Европейского Банка Реконструкции и Развития или Азиатского Банка Развития либо Международной Финансовой Корпорации, соответствующий требованиям настоящего пункта, за исключением подпункта 3), если договором предусмотрена возможность досрочного (полного или частичного) погашения займа по инициативе заемщика при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к ухудшению финансового положения банка и нарушению требований действующего законодательства Республики Казахстан.»;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
«30. Активы, условные и возможные требования и обязательства, связанные с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов), включаются в расчет открытой валютной позиции за вычетом провизии, сформированных в соответствии с требованиями постановления № 296.»;
заголовки глав 2-13 изложить в следующей редакции:
«2-1. Особенности расчета коэффициента достаточности собственного капитала при секьюритизации»;

1) салым не ұсынушыға мiндеттеме болып табылмаса;
2) банктiң немесе оның үлестес тұлғаларының талаптары бойынша кепiлдiк қамтамасыз ету болып табылмаса;
3) банк таратылған жағдайда «Қазақстан Республикасындағы банктер және банктiк қызмет туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 74-2-бабында белгiленген кезектiлiкке сәйкес мерзiмсiз қаржы құралдары бойынша мiндеттемелерiн банк орындағанға дейiн қанағаттандырса;
4) банк өтеуi (толық немесе iшiнара), оның iшiнде уәкілетті органның қорытындысына сәйкес мұндай өтеу кейіннен осы Нұсқаулықта белгiленген пруденциалдық нормативтердiң мәндерiн банктің сақтамауына әкелмеген жағдайда банктiң бастамасымен ғана мерзімінен бұрын өтеуі мүмкiн.
Екiншi деңгейдегi банктiң меншiктi капиталға енгiзiлген реттелген борышы – бұл өтеу басталғанға дейiн бес жылдан астам тарту мерзiмi бар реттелген борыш.
Екiншi деңгейдегi банктiң реттелген борышы банктiң меншiктi капиталының есебiне былайша енгiзiледi:
борышты өтеу басталғанға дейiн бес жылдан астам мерзім ішінде – борыштың толық сомасында;
борышты өтеу басталғанға дейiн қалған бес жыл ішінде;
1-шi жыл – реттелген борыш сомасының 100 пайызы;
2-шi жыл – реттелген борыш сомасының 80 пайызы;
3-шi жыл – реттелген борыш сомасының 60 пайызы;
4-шi жыл – реттелген борыш сомасының 40 пайызы;
5-шi жыл – реттелген борыш сомасының 20 пайызы.
Сондай-ақ Еуропалық Қайта құру және Даму Банкiнен немесе Азия Даму Банкiнен не Халықаралық Қаржы Қауымдастығынан тартылған, егер шартта қарыз алушының бастамасы бойынша қарызды мерзiмiнен бұрын өтеу (толық немесе iшiнара) мүмкiндiгi көзделiп, уәкiлеттi органның қорытындысына сәйкес мұндай өтеу банктiң қаржылық жағдайының нашарлауына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы талаптарының бұзылуына әкеп соқпаған жағдайда, 3) тармақшаны қоспағанда осы тармақтың талаптарына сәйкес келетін банктiң қарызы екiншi деңгейдегi банктiң реттелген борышы болып табылады.»;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«30. Активтер, шартты және ықтимал талаптар мен шетелдік валюталардың айырбастау бағамының (бағалы металдардың нарықтық құнының) өзгеруіне байланысты міндеттемелер № 296 қаулының талаптарына сәйкес қалыптастырылған провизияларды шегергендегі ашық валюталық позицияның есебіне кіргізіледі.»;
2-13-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Секьюритилендіру кезінде меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициентін есептеу ерекшеліктері»;

«3. Максимальный размер риска на одного заемщика»;
пункт 35 изложить в следующей редакции:
«35. Отношение размера риска банка на одного заемщика по его обязательствам к собственному капиталу банка не превышает:
для заемщиков, являющихся лицами, связанными с банком особыми отношениями, за исключением дочерних организаций, приобретающих сомнительные и безнадежные активы родительского банка (k3.1), - 0,10. Совокупная сумма рисков по заемщикам, связанным с банком особыми отношениями, не должна превышать размера собственного капитала банка;
для прочих заемщиков (k3) - 0,25 (в том числе, не более 0,10 по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банка могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, по обязательствам соответствующих заемщиков, указанных в пункте 35-1 настоящей Инструкции, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже «А» агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств).
Совокупная сумма рисков банка на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 10 (десять) процентов от собственного капитала банка, не превышает размер собственного капитала банка более чем в пять раз.
Совокупная сумма секьюритизированых кредитов, переданных специальной финансовой компании акционерного общества «Фонд стрессовых активов», не превышает размера собственного капитала банка.
Совокупная сумма сомнительных и безнадежных активов, переданных дочерним организациям, приобретающим сомнительные и безнадежные активы родительского банка не превышает размер собственного капитала родительского банка более чем в три раза.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. Если заемщик банка на момент возникновения обязательства перед банком не являлся лицом, связанным с банком особыми отношениями, но впоследствии стал таковым, то в случае превышения размера риска на такого заемщика, установленного абзацем вторым пункта 35 настоящей Инструкции, указанное превышение не будет рассматриваться как нарушение при условии соответствия следующим требованиям:

«3. Тәуекелдің бiр қарыз алушыға келетін ең жоғарғы мөлшерi»;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«35. Банктiң меншiктi капиталына қатысты мiндеттемелерi бойынша оның бiр заемшыға келетін банк тәуекелiнiң мөлшерiне қатысы:
бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иемденуші еншілес ұйымдарды (k3.1) қоспағанда, банкпен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар қарыз алушылар үшiн – 0,10 аспауы тиіс. Банкпен айрықша қатынастармен байланысты қарыз алушылар бойынша тәуекелдердiң жиынтық сомасы банктiң меншiктi капиталының мөлшерiнен аспауы тиіс;
басқа қарыз алушылар үшiн (k3) – 0,25 (оның iшiнде бланктік қарыздар, қарыз алушы алдындағы не банктiң ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелер бойынша, осы Нұсқаулықтың 35-1-тармағында көрсетілген тиісті қарыз алушылардың міндеттемелері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнiң бiр тармағынан төмен болмайтын Standard&Poor's агенттiгiнiң рейтингiсі немесе одан басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiсі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Standard&Poor's агенттiгiнiң «А» рейтингiнен төмен емес рейтингiсі немесе одан басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiсі бар резидент еместерге талаптарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының оффшор аймақтарда тіркелген немесе азаматтары болып табылатын резидент еместерінің мiндеттемелерi бойынша 0,10 аспайды) аспайды.
Әрқайсысының мөлшері банктің меншікті капиталының 10 (он) пайызынан асатын банктің бір қарыз алушыға қатысты тәуекелдерінің жиынтық сомасы банктің меншікті капиталының мөлшерінен бес еседен аса аспайды.
«Стресстік активтер қоры» акционерлік қоғамының арнайы қаржы компаниясына берілген секьюритилендірілген кредиттердің жиынтық сомасы банктің меншікті капиталының мөлшерінен аспайды.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленуші еншілес ұйымдарға берілген күмәнді және үмітсіз активтердің жиынтық сомасы банктің меншікті капиталының мөлшерінен үш еседен аса аспайды.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Егер банк қарыз алушысы жағдай туындаған сәтте банкпен айрықша қатынастармен байланысты тұлға болып табылмаса, бірақ кейіннен сондай болса, онда осындай қарыз алушыға қатысты тәуекел осы Нұсқаулықтың 35-тармағының екiншi абзацында белгіленген мөлшерден асып кеткен жағдайда, көрсетілген асып кету мынадай талаптарға сәйкес келген жағдайда:

банк немедленно информировал уполномоченный орган о данном превышении с подтверждением способности заемщика представить дополнительное обеспечение согласно подпункту 4) пункта 34 настоящей Инструкции или исполнить часть требований банка до размера, необходимого для соблюдения размера норматива, и принятием обязательств по устранению данного нарушения в сроки, установленные уполномоченным органом;
финансовое положение заемщика в соответствии с требованиями постановления № 296, оценивается не ниже, чем удовлетворительное.»;
заголовки глав 4566-1 изложить в следующей редакции:
«4. Коэффициенты ликвидности»;
«5. Лимиты открытой валютной позиции»;
«6. Коэффициент максимального размера инвестиций банка в основные средства и другие нефинансовые активы»;
«6-1. Капитализация банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан»;
дополнить главой 6-2 следующего содержания:
«6-2. Коэффициент по размещению части средств банков во внутренние активы
53-6. Банки размещают собственные и привлеченные средства во внутренние активы в течение отчетного месяца так, чтобы отношение среднемесячной величины внутренних активов к сумме среднемесячной величины субординированного долга, среднемесячной величины бессрочных финансовых инструментов, среднемесячной величины выпущенных банком долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, выпущенных банком в иностранной валюте, и среднемесячной величины внутренних обязательств было не менее 1. Коэффициент представляется с тремя знаками после запятой.
53-7. Внутренние активы банка представляют собой требования (деньги, размещенные вклады, выданные займы, долговые ценные бумаги, дебиторская задолженность) к резидентам Республики Казахстан, участие в уставном капитале юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, нематериальные активы и аффинированные драгоценные металлы, движимое и недвижимое имущество, расположенное (находящееся) на территории Республики Казахстан.
Внутренние обязательства банка представляют собой обязательства перед резидентами Республики Казахстан, за исключением субординированного долга перед резидентами Республики Казахстан, бессрочных финансовых инструментов, находящихся у резидентов Республики Казахстан, выпущенных банком долговых ценных бумаг, находящихся у резидентов Республики Казахстан и неинвестированных остатков средств, принятых банком на основании кастодиального договора.
53-8. Среднемесячные величины внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг рассчитываются как отношение общей суммы внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг с учетом просроченной задолженности, начисленного вознаграждения, дисконтов, премий, положительных (отрицательных) корректировок к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.

банк осы Нұсқаулықтың 34-тармағының 4) тармақшасына сәйкес қарыз алушының қосымша қамтамасыз етудi ұсыну немесе норматив мөлшерiн сақтау үшiн қажеттi мөлшерге дейiнгi банк талаптарының бөлiгiн орындау жөнiндегi қабiлеттiлiгiн растай отырып және уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмдерде осы тәртiп бұзуды жою жөнiнде мiндеттемелер қабылдай отырып осындай асып кету туралы уәкiлеттi органға дереу хабарласа;
№ 296 қаулының талаптарына сәйкес қарыз алушының қаржылық жағдайы қанағаттанарлықтан төмен емес деп бағаланса тәртiп бұзу ретiнде қарастырылмайды.»;
4566-1-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Өтімділік коэффициенттері»;
«5. Ашық валюталық позиция лимиттерi»;
«6. Банктiң негiзгi құрал-жабдықтарға және басқа қаржылық емес активтерге инвестицияларының ең жоғарғы мөлшерiнiң коэффициентi»;
«6-1. Банктерді Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелерге капиталдандыру»;
мынадай мазмұндағы 6-2-тараумен толықтырылсын:
«6-2. Банктер қаражатының бөліктерін ішкі активтерге орналастыру бойынша коэффициент
53-6. Банктер меншікті және тартылған қаражатын ішкі активтерге есепті айдың ішінде ішкі активтердің орташа айлық шамасының реттелген борыштың орташа айлық шамасының, мерзімсіз қаржы құралдарының орташа айлық шамасының, банктің шетел валютасында шығарған борыштық бағалы қағаздарын қоспағанда, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамасының және ішкі міндеттемелердің орташа айлық шамасының сомасына қатынасы 1-ден кем болмайтындай етіп орналастырады. Коэффициент үтірден кейін үш таңбамен беріледі.
53-7. Банктің ішкі активтері Қазақстан Республикасының резиденттеріне талаптарды (ақша, орналастырылған салымдар, берілген қарыздар, борыштық бағалы қағаздар, дебиторлық берешек), Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуды, материалдық емес активтерден және тазартылған бағалы металдардан, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан (аумағындағы) жылжымалы және жылжымайтын мүлікті білдіреді.
Банктің ішкі міндеттемелері Қазақстан Республикасы резиденттерінің алдындағы реттелген борышты қоспағанда, Қазақстан Республикасы резиденттерінің алдындағы міндеттемелерді, Қазақстан Республикасының резиденттеріндегі мерзімсіз қаржы құралдарын, банк шығарған, Қазақстан Республикасының резиденттеріндегі борыштық бағалы қағаздарды және кастодиандық шарт негізінде банк қабылдаған инвестицияланбаған қаражат қалдығын білдіреді.
53-8. Ішкі активтердің, банктің ішкі міндеттемелерінің, реттелмеген борышының, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамалары банктің ішкі активтерінің, ішкі міндеттемелерінің, реттелген борышының, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың мерзімі өткен берешекті, есептелген сыйақыны, дисконттарды, сыйлықақыларды, тиісті есепті айдағы жұмыс күнінің санына оң (теріс) түзетулерді есептегендегі жалпы сомасының қатынасы ретінде есептеледі.

С 1 января 2012 года среднемесячные величины внутренних активов рассчитываются, в том числе, с учетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с требованиями постановления № 296.»;
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
«7. Заключительные положения».
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 3 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 4 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 5 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 6 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 7 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 8 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Изменениям и дополнениям
в некоторые нормативные правовые
акты Республики Казахстан по
вопросам регулирования деятельности
банков второго уровня
Сноска. Приложение 9 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 172
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу

2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі активтердің орташа айлық шамалары сонымен қатар № 296 қаулының талаптарына сәйкес қалыптастырылған провизиялар (резервтер) ескеріле отырып есептеледі.»;
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қорытынды ережелер».
2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
1-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
2-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
3-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
4-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
5-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
6-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
7-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
8-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кейбір
нормативтік құқықтық актілеріне
екінші деңгейдегі банктердің қызметін
реттеу мәселелері бойынша енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың
9-қосымшасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 172 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын
нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1189).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 октября 2000 года № 377 «О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1302).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 302 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3221, опубликованное в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 9-13, ст. 43).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года № 395 «О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3408).
5. Пункт 1 приложения к постановлению Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 310 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3868).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года № 8 «О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5150).

1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1189 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2000 жылғы 9 қазандағы № 377 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1302 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 1189 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2004 жылғы 25 қазандағы № 302 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3221 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2005 жылы № 9-13, 43-құжат жарияланған).
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының «Банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы» 2004 жылғы 27 желтоқсандағы № 395 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3408 тіркелген).
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2005 жылғы 27 тамыздағы № 310 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3868 тіркелген) қосымшаның 1-тармағы.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 8 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5150 тіркелген).

7. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 июня 2008 года № 91 «О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5296, опубликованное 15 октября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 10).
8. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 251 «О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5535).
9. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 170 «О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5765).
10. Пункт 1 приложения к постановлению Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6554).
11. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 февраля 2011 года № 22 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6866).

7. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына толықтырулар енгізу туралы» 2008 жылғы 30 маусымдағы № 91 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5296 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2008 жылғы 15 қазанда № 10 жарияланған).
8. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 251 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5535 тіркелген).
9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2009 жылғы 5 тамыздағы № 170 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5765 тіркелген).
10. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6554 тіркелген) қосымшаның 1-тармағы.
11. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 28 ақпандағы № 22 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6866 тіркелген).