Об утверждении Инструкции по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 221. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2012 года № 7913. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 294 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2018 № 294 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", в целях совершенствования нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года № 135 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления уполномоченными банками отчетности по источникам спроса и предложения на внутреннем валютном рынке" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3960);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2010 года № 64 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года № 135 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления уполномоченными банками отчетности по источникам спроса и предложения на внутреннем валютном рынке" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6446).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство
Республики Казахстан
по статистике
Председатель Смаилов А.А.
21 августа 2012 года
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 июля 2012 года № 221
Инструкция
по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения,
а также направлений использования иностранной валюты на
внутреннем валютном рынке

Ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ оны пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 27 шілдедегі № 221 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 қыркүйекте № 7913 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 294 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2018 № 294 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ оны пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Уәкілетті банктердің ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздері бойынша есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2005 жылғы 29 қазандағы № 135 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3960 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Уәкілетті банктердің ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздері бойынша есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2005 жылғы 29 қазандағы № 135 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2010 жылғы 26 шілдедегі № 64 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6446 тіркелген).
3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Статистика агенттігі
Төраға Ә.А. Смайылов
_________________________
2012 жылғы 21 тамыз
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 27 шілдедегі
№ 221 қаулысымен
бекітілген
Ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ оны пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке (далее – Инструкция) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке является идентификация и оценка источников поступления (расходования), целей покупки (продажи) иностранной валюты посредством сбора информации об операциях банков, профессиональных участников рынка ценных бумаг, обладающих лицензией на организацию обменных операций с иностранной валютой, и их клиентов на внутреннем валютном рынке, о движении денег по банковским счетам клиентов и о переводах денег без открытия банковского счета в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Инструкция определяет субъектов мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке, и формы и сроки представления отчетности для его осуществления.
4. Отчетность по источникам спроса и предложения на внутреннем валютном рынке, а также направлениям использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке (далее – отчетность) представляется банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) и профессиональными участниками рынка ценных бумаг, обладающими лицензией на организацию обменных операций с иностранной валютой, за исключением банков (далее – профессиональные участники).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ оны пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздері, сондай-ақ оны пайдалану бағыттары мониторингінің мақсаты банктердің, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың және олардың клиенттерінің ішкі валюта нарығындағы операциялары туралы, клиенттердің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы және шетел валютасында банк шотын ашпай жүргізілген ақша аударымдар туралы ақпаратты жинау арқылы шетел валютасының келіп түсу (жұмсау) көздерін, сатып алу (сату) мақсаттарын сәйкестендіру және бағалау болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Нұсқаулық ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздері, сондай-ақ оны пайдалану бағыттары мониторингінің субъектілерін және оны жүзеге асыруға арналған есептіліктің нысандары мен беру мерзімдерін айқындайды.
4. Ішкі валюта нарығында шетел валютасына сұраныс пен ұсыныс көздері, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттары бойынша есептілікті (бұдан әрі – есептілік) екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) және банктерді қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар (бұдан әрі – кәсіби қатысушылар) ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Для целей Инструкции к клиентам банка относятся физические лица - резиденты и нерезиденты, включая зарегистрированных в качестве хозяйствующих субъектов без образования юридического лица, а также юридические лица - резиденты и нерезиденты, не являющиеся банками, включая их филиалы и представительства, у которых открыты банковские счета в данном банке.
Для целей Инструкции к клиентам профессионального участника относятся физические лица - резиденты и нерезиденты, включая зарегистрированных в качестве хозяйствующих субъектов без образования юридического лица, а также юридические лица - резиденты и нерезиденты, не являющиеся банками, включая их филиалы и представительства, с которыми данным профессиональным участником заключены договоры об оказании брокерских услуг.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При составлении отчетности классификация операций осуществляется в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365, с учетом предусмотренной формами отчетности детализации.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Формы и сроки представления отчетности
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Отчетность предоставляется в электронном виде в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и включает:
1) форму, предназначенную для сбора административных данных, "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета", установленную приложением 1 к Инструкции;
2) форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами", установленную приложением 2 к Инструкции;
3) форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте", установленную приложением 3 к Инструкции;

5. Нұсқаулықтың мақсаттары үшін банктің клиенттеріне заңды тұлғаны құрмай шаруашылық субъектілері ретінде тіркелгендерін қоса алғанда резидент және бейрезидент - жеке тұлғалар, сондай-ақ осы банкте банк шоттары ашылған филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда банктер болып табылмайтын резидент және бейрезидент - заңды тұлғалар жатады.
Нұсқаулықтың мақсаттары үшін кәсіби қатысушының клиенттеріне заңды тұлғаны құрмай шаруашылық субъектілері ретінде тіркелгендерін қоса алғанда резидент және бейрезидент - жеке тұлғалар, сондай-ақ осы кәсіби қатысушы брокерлік қызмет көрсету туралы шарттар жасасқан олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда банктер болып табылмайтын резидент және бейрезидент - заңды тұлғалар жатады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Есептілікті жасау кезінде операцияларды жіктеу есептілік нысандарында көзделген нақтылау ескеріле отырып, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Есептіліктің нысандары мен ұсыну мерзімдері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Есептілік Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) орталық аппаратына электрондық түрде ұсынылады және мыналарды:
1) Нұсқаулыққа 1-қосымшада белгіленген "Клиенттердің банк шоттары және банк шотын ашпай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын;
2) Нұсқаулыққа 2-қосымшада белгіленген "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын;
3) Нұсқаулыққа 3-қосымшада белгіленген "Клиенттердің шетел валютасындағы банк шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын;

4) форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты", установленную приложением 4 к Инструкции;
5) форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, обладающим лицензией на организацию обменных операций с иностранной валютой", установленную приложением 5 к Инструкции.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Отчетность представляется в целом по системе банка на основе информации по всем банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета в иностранной валюте, а также сведений по операциям между клиентами одного банка и переводам денег по банковским счетам одного клиента.
9. Банки ежемесячно до пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют отчеты по формам, установленным в приложениях 1, 2, 3, 4 к Инструкции.
Профессиональные участники ежемесячно до пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют отчет по форме, установленной в приложении 5 к Инструкции.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Если последний день срока представления отчетности приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления отчетности считается следующий за ним рабочий день.
11. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции по осуществлению
мониторинга источников спроса
и предложения, а также направлений
использования иностранной валюты
на внутреннем валютном рынке
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским
счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 1-INV
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
Форма
_________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного банка)
Наименование показателя
Код строки
Всего
резидентов
нерезидентов
в том числе по операциям: с
в том числе по операциям: с
резидентами
нерезидентами
резидентами
нерезидентами
А
Б
В
1
2
3
4
5

4) Нұсқаулыққа 4-қосымшада белгіленген "Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын;
5) Нұсқаулыққа 5-қосымшада белгіленген "Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын қамтиды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Есептілік клиенттердің барлық банк шоттары және шетел валютасында банк шотын ашпай жүргізілген аударымдар бойынша ақпарат, сондай-ақ бір банктің клиенттері арасындағы операциялар мен бір клиенттің банк шоттары бойынша ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер негізінде банктің тұтас жүйесі бойынша ұсынылады.
9. Банктер ай сайын Нұсқаулыққа 1234-қосымшаларда белгіленген нысандар бойынша есептерді есепті айдан кейінгі айдың он бесіне (қоса алғанда) дейін ұсынады.
Кәсіби қатысушылар Нұсқаулыққа 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша есепті ай сайын есепті айдан кейінгі айдың он бесіне (қоса алғанда) дейін ұсынады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Егер есептілікті ұсыну мерзімінің соңғы күні жұмыс емес күніне келсе, одан кейінгі жұмыс күні есептілікті ұсыну мерзімінің аяқталған күні болып саналады.
11. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ішкі валюта нарығында
шетел валютасына сұраныс
пен ұсыныс көздерінің,
сондай-ақ оны пайдалану
бағыттарының
мониторингін жүзеге
асыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Клиенттердің банк шоттары және банк шотын ашпай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 1-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-ші күніне (қоса алғанда) дейін.
Нысан
_________________________________________________________________
(уәкілетті банктің толық атауы)
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы
резиденттер
резидент еместер
оның ішінде операциялар бойынша
оның ішінде операциялар бойынша
резиденттермен
резидент еместермен
резиденттермен
резидент еместермен
А
Б
В
1
2
3
4
5

24200
57
снятие наличной иностранной валюты со своих банковских счетов
25000
58
из них:
59
физическими лицами
25100
60
юридическими лицами
25200
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
__________________________________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ________________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель: ______________________ ________ _______ ________ _______
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским
счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета"

24200
57
өз банк шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алу
25000
58
оның ішінде:
59
жеке тұлғалар
25100
60
заңды тұлғалар
25200
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_______________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер ______________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы:_______________________________________ _________ _________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы телефон
Есепке қол қойылған күн 20____ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Клиенттердің банк шоттары және банк шотын ашпай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп"

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия банковского счета" (далее – Форма 1).
2. Форма 1 разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма 1 заполняется в разрезе источников поступления и направлений использования иностранной валюты.
4. Форма 1 состоит из двух разделов:
раздел 1 - Поступление иностранной валюты в пользу клиентов;
раздел 2 - Снятие и/или перевод иностранной валюты клиентами.
5. Форма 1 заполняется в тысячах тенге. При заполнении Формы 1 используется курс обмена валют, принятый в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции. Для данных в тысячах единиц сумма менее пятисот единиц округляется до нуля, а сумма, равная пятистам и более единицам, округляется до тысячи единиц.
2. Пояснение по заполнению Формы 1
6. При заполнении Формы 1 обеспечивается выполнение следующихусловий:
графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 10000 = строка с кодом 11000 + строка с кодом 12000 + строка с кодом 13000 + строка с кодом 14000 + строка с кодом 15000;
строка с кодом 11000 = строка с кодом 11100 + строка с кодом
11200;
строка с кодом 11200 = строка с кодом 11210 + строка с кодом 11220 + строка с кодом 11230 + строка с кодом 11240 + строка с кодом 11250 + строка с кодом 11260;
строка с кодом 11240 >= строка с кодом 11241 + строка с кодом 11242;
в строке с кодом 11241 займы, привлеченные от банков-резидентов, включают также займы, привлеченные клиентами от банка, предоставляющего отчет;
строка с кодом 11250 = строка с кодом 11251 + строка с кодом 11252;
в строке с кодом 11260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 13000 = строка с кодом 13001 + строка с кодом 13002;
в строке с кодом 13001 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 14000 = строка с кодом 14100 + строка с кодом 14200;
строка с кодом 15000 = строка с кодом 15100 + строка с кодом 15200;
строка с кодом 20000 = строка с кодом 21000 + строка с кодом 22000 + строка с кодом 23000 + строка с кодом 24000 + строка с кодом 25000;
строка с кодом 21000 = строка с кодом 21100 + строка с кодом 21200;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Клиенттердің банк шоттары және банк шотын ашпай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" нысанын (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. 1-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. 1-нысан шетел валютасының түсу көздері мен пайдалану бағыттары бойынша толтырылады.
4. 1-нысан екі бөлімнен тұрады:
1-бөлім - Шетел валютасының клиенттердің пайдасына түсуі;
2-бөлім - Клиенттердің шетел валютасын алуы және/немесе аударуы.
5. 1-нысан мың теңгемен толтырылады. 1-нысанды толтырған кезде бухгалтерлік есеп мақсатында қабылданған операция жасалған күнгі валюта айырбастау бағамы пайдаланылады. Мың бірлікпен берілген деректер үшін бес жүз бірліктен кем сома нөлге дейін, ал бес жүз бірлікке тең және одан асатын сома мың бірлікке дейін дөңгелектенеді.
2. 1-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуын қамтамасыз ету қажет:
барлық жолдар бойынша 1-баған 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 10000 жол = коды 11000 жол + коды 12000 жол + коды 13000 жол + коды 14000 жол + коды 15000 жол;
коды 11000 жол = коды 11100 жол + коды 11200 жол;
коды 11200 жол = коды 11210 жол + коды 11220 жол + коды 11230 жол + коды 11240 жол + коды 11250 жол + коды 11260 жол;
коды 11240 жол >= коды 11241 жол + коды 11242 жол;
коды 11241 жолда резидент банктерден тартылған қарыздарға сондай-ақ клиенттердің есеп беретін банктен тартқан қарыздары кіреді;
коды 11250 жол = коды 11251 жол + коды 11252 жол;
коды 11260 жолда басқа да ақша аударымдарына төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар да кіреді;
коды 13000 жол = коды 13001 жол + коды 13002 жол;
коды 13001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банк шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банк шотынан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 14000 жол = коды 14100 жол + коды 14200 жол;
коды 15000 жол = коды 15100 жол + коды 15200 жол;
коды 20000 жол = коды 21000 жол + коды 22000 жол + коды 23000 жол + коды 24000 жол + коды 25000 жол;
коды 21000 жол = коды 21100 жол + коды 21200 жол;

строка с кодом 21200 = строка с кодом 21210 + строка с кодом 21220 + строка с кодом 21230 + строка с кодом 21240 + строка с кодом 21250 + строка с кодом 21260;
строка с кодом 21240 >= строка с кодом 21241 + строка с кодом 21242;
в строке с кодом 21241 операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным клиентами от банков-резидентов, включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным клиентами от банка, предоставляющего отчет;
строка с кодом 21250 = строка с кодом 21251 + строка с кодом 21252;
в строке с кодом 21260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 23000 = строка с кодом 23001 + строка с кодом 23002;
в строке с кодом 23001 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах включают также переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 24000 = строка с кодом 24100 + строка с кодом 24200;
строка с кодом 25000 = строка с кодом 25100 + строка с кодом 25200.
Приложение 2
к Инструкции по осуществлению
мониторинга источников спроса
и предложения, а также направлений
использования иностранной валюты
на внутреннем валютном рынке
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 2-INV
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
Форма
_________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного банка)

коды 21200 жол = коды 21210 жол + коды 21220 жол + коды 21230 жол + коды 21240 жол + коды 21250 жол + коды 21260 жол;
коды 21240 жол >= коды 21241 жол + коды 21242 жол;
коды 21241 жолда клиенттердің резидент банктерден тартқан қарыздары бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына клиенттердің есеп беретін банктен тартқан қарыздары бойынша міндеттемелерді орындау операциялары да кіреді;
коды 21250 жол = коды 21251 жол + коды 21252 жол;
коды 21260 жолда басқа да ақша аударымдарына төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар да кіреді;
коды 23000 жол = коды 23001 жол + коды 23002 жол;
коды 23001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банк шоттарына ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өз банк шоттарына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 24000 жол = коды 24100 жол + коды 24200 жол;
коды 25000 жол = коды 25100 жол + коды 25200 жол.
Ішкі валюта нарығында
шетел валютасына сұраныс
пен ұсыныс көздерінің,
сондай-ақ оны пайдалану
бағыттарының
мониторингін жүзеге
асыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып
алуы (сатуы) туралы есеп"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 2-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-ші күніне (қоса алғанда) дейін.
Нысан
_________________________________________________________________
(уәкілетті банктің толық атауы)

221000
23
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
221400
Х
Х
24
юридическими лицами
222000
25
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
222400
Х
Х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_________________________________________ ___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ________________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель: ______________________ ________ _______ ________ _______
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами" (далее – Форма 2).
2. Форма 2 разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма 2 отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты банком (Раздел 1. "Операции банка") и клиентами банка (Раздел 2. "Операции клиентов банка").
4. При заполнении Формы 2 используется курс обмена валют, принятый в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции. В Форме 2 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования. Для данных в тысячах единиц сумма менее пятисот единиц округляется до нуля, а сумма, равная пятистам и более единицам, округляется до тысячи единиц.
2. Пояснение по заполнению Формы 2
5. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тысячах тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (СNY) в тысячах единиц соответствующей валюты.
6. Строки с кодами 110000 и 120000 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям с клиентами банка (за исключением операций с физическими лицами через обменные пункты банка) и операциям, совершенным на Казахстанской фондовой бирже и межбанковском рынке.
7. В Разделе 2 данные отражаются в разрезе операций покупки (продажи) иностранной валюты за тенге и за другую иностранную валюту, а также операций, осуществляемых клиентами-резидентами и клиентами-нерезидентами.
В Раздел 2 не включаются операции физических лиц по покупке (продаже) иностранной валюты через обменные пункты банка.

221000
23
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банк шоттарына аударылғандары
221400
Х
Х
24
заңды тұлғалар
222000
25
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банк шоттарына аударылғандары
222400
Х
Х
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_______________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер ______________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы:____________________________________ _________ ____________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы телефон
Есепке қол қойылған күн 20____ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп"
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. 2-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. 2-нысан банктің (1-бөлім. "Банк операциялары") және банк клиенттерінің (2-бөлім. "Банк клиенттерінің операциялары") шетел валютасын сатып алу және сату көлемін көрсетеді.
4. 2-нысанды толтырған кезде бухгалтерлік есеп мақсатында қабылданған операция жасалған күнгі қабылданған валюта айырбастау бағамы пайдаланылады. 2-нысанда негізгі валютаны валюталау күніне нақты қоя отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты шетел валютасына сату және сатып алу көлемдері көрсетіледі. Мың бірлікпен берілген деректер үшін бес жүз бірліктен кем сома нөлге дейін, ал бес жүз бірлікке тең және одан асатын сома мың бірлікке дейін дөңгелектенеді.
2. 2-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемі мың теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4, 5-бағандары бойынша, тиісінше, сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), ресей рублінің (RUВ) және қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валютаның мың бірлігімен көрсетіледі.
6. 1-бөлімнің кодтары 110000 және 120000 жолдарына банк клиенттерімен айырбастау операциялары (банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалармен операцияларды қоспағанда) және Қазақстан қор биржасы мен банкаралық нарықта жасалған операциялар бойынша мәліметтер кіреді.
7. 2-бөлімде деректер шетел валютасын теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алу (сату) операциялары, сондай-ақ резидент клиенттер және резидент емес клиенттер жүзеге асыратын операциялар бойынша көрсетіледі
2-бөлімге жеке тұлғалардың шетел валютасын банктің айырбастау пункттері арқылы сатып алуы (сатуы) бойынша операциялары кірмейді.

8. При заполнении Формы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 110000 >= строка с кодом 110001 + строка с кодом 110002 + строка с кодом 110003;
строка с кодом 120000 >= строка с кодом 120001 + строка с кодом 120002 + строка с кодом 120003;
в Разделе 2 графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000;
строка с кодом 211000 >= строка с кодом 211400;
строка с кодом 212000 >= строка с кодом 212400;
строка с кодом 212400 = строка с кодом 212410 + строка с кодом 212420 + строка с кодом 212430 + строка с кодом 212440;
строка с кодом 212420 = строка с кодом 212421 + строка с кодом 212422 + строка с кодом 212423 + строка с кодом 212424 + строка с кодом 212425 + строка с кодом 212426 + строка с кодом 212427;
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000;
строка с кодом 221000 >= строка с кодом 221400;
строка с кодом 222000 >= строка с кодом 222400.
При заполнении Формы 2 обеспечивается следующее согласование данных Формы 2 и Формы 1:
строка с кодом 211400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 211400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 4 + графа 5) Формы 1.
Приложение 3
к Инструкции по осуществлению
мониторинга источников спроса
и предложения, а также направлений
использования иностранной валюты
на внутреннем валютном рынке
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной
валюте"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 3-INV
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
Форма
______________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного банка)
в тысячах единиц валюты банковского счета
Код строки
Всего
1
...
Наименование клиента
Бизнес-идентификационный номер (БИН) клиента
Наименование показателя\Валюта банковского счета
USD
EUR
RUB
USD
EUR
RUB
USD
EUR
RUB
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Остаток на начало периода

8. 2-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 110000 жол >= коды 110001 жол + коды 110002 жол + коды 110003 жол;
коды 120000 жол >= коды 120001 жол + коды 120002 жол + коды 120003 жол;
2-бөлімде барлық жолдар бойынша 1-баған 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол;
коды 211000 жол >= коды 211400 жол;
коды 212000 жол >= коды 212400 жол;
коды 212400 жол = коды 212410 жол + коды 212420 жол + коды 212430 жол + коды 212440 жол;
коды 212420 жол = коды 212421 жол + коды 212422 жол + коды 212423 жол + коды 212424 жол + коды 212425 жол + коды 212426 жол + коды 212427 жол;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол;
коды 221000 жол >= коды 221400 жол;
коды 222000 жол >= коды 222400 жол.
2-нысанды толтырған кезде 2-нысанның және 1-нысанның деректерін төмендегідей келісу қамтамасыз етіледі:
2-нысанның 2-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (4-баған + 5-баған).
Ішкі валюта нарығында
шетел валютасына сұраныс
пен ұсыныс көздерінің,
сондай-ақ оны пайдалану
бағыттарының
мониторингін жүзеге
асыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Клиенттердің шетел валютасындағы банк шоттарындағы ақша
қозғалысы туралы есеп"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 3-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-ші күніне (қоса алғанда) дейін.
Нысан
_________________________________________________________________
(уәкілетті банктің толық атауы)
банк шоты валютасының мың бірлігімен
Жолдың коды
Барлығы
1
...
Клиенттің атауы
Клиенттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Көрсеткіштің атауы \ Банк шотының валютасы
USD
EUR
RUB
USD
EUR
RUB
USD
EUR
RUB
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Кезең басындағы қалдық

300000
59
Покупка иностранной валюты (в том числе за другую иностранную валюту), всего
410400
60
в том числе, для осуществления платежей и переводов в пользу нерезидентов
412400
61
Продажа иностранной валюты (в том числе, за другую иностранную валюту), всего
420400
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_________________________________________ ___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ________________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель: ______________________ ________ _______ ________ _______
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной
валюте"

300000
59
Шетел валютасын сатып алу (оның ішінде басқа шетел валютасына), барлығы
410400
60
оның ішінде резидент еместердің пайдасына төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру үшін
412400
61
Шетел валютасын сату (оның ішінде басқа шетел валютасына), барлығы
420400
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_______________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер ______________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы:____________________________________ _________ ____________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы телефон
Есепке қол қойылған күн 20____ жылғы "_____" _______________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Клиенттердің шетел валютасындағы банк шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп"

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте" (далее – Форма 3).
2. Форма 3 разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма 3 составляется по операциям клиентов банка, перечень которых формируется и актуализируется Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), исходя из объема совершаемых ими валютных операций (далее - Перечень клиентов).
Перечень клиентов включает в себя юридические лица Республики Казахстан, а также филиалы и представительства юридических лиц - нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, операции которых обеспечивают основные объемы предложения иностранной валюты или спроса на иностранную валюту на внутреннем валютном рынке.
Перечень клиентов обновляется Национальным Банком и по мере его актуализации доводится до сведения банка в письменном виде.
2. Пояснение по заполнению Формы 3
4. Форма 3 заполняется для каждого клиента банка, входящего в Перечень клиентов. Форма 3 отражает общее состояние банковских счетов клиентов банка в иностранной валюте: остатки на начало и конец периода с выделением изменений за отчетный период, произошедших в результате операций по банковским счетам клиентов банка, открытых в следующих валютах: доллары США, евро, российские рубли. Данные заполняются в тысячах единиц валюты банковского счета. Для данных в тысячах единиц сумма менее пятисот единиц округляется до нуля, а сумма, равная пятистам и более единицам, округляется до тысячи единиц.
5. При заполнении Формы 3 в случае проведения банком платежа/перевода клиента в валюте, отличной от валюты банковского счета, платеж/перевод отражается с истинным назначением, а не как конвертация валюты.
6. При заполнении Формы 3 обеспечивается выполнение следующих условий:
по всем строкам таблицы графы 1, 2, 3 равны суммам значений по всем клиентам по соответствующей валюте банковского счета;
строка с кодом 100000 = строка с кодом 300000 за предыдущий отчетный период;
строка с кодом 300000 = строка с кодом 100000 + (строка с кодом 210000 - строка с кодом 210400) + строка с кодом 410400 - (строка с кодом 220000 - строка с кодом 220400) - строка с кодом 420400;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000 + строка с кодом 210300 + строка с кодом 210400 + строка с кодом 210500;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Клиенттердің шетел валютасындағы банк шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 3-нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. 3-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. 3-нысан тізбесін банк клиенттері жасайтын валюталық операциялардың көлеміне қарай Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) қалыптастырып, жаңартатын банк клиенттерінің операциялары бойынша жасалады (бұдан әрі – Клиенттердің тізбесі).
Клиенттердің тізбесіне Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, операциялары ішкі валюта нарығында шетел валютасы ұсынысының немесе шетел валютасына сұраныстың негізгі көлемдерін қамтамасыз ететін резидент емес заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері кіреді.
Клиенттердің тізбесін Ұлттық Банк жаңартып отырады және жаңартылуына қарай банкке жазбаша түрде жіберіледі.
2. 3-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 3-нысан банктің Клиенттер тізбесіне кіретін әрбір клиенті үшін толтырылады. 3-нысан банк клиенттерінің шетел валютасындағы банк шоттарының жалпы жай-күйін көрсетеді: банк клиенттерінің мына валюталармен: АҚШ долларымен, еуромен, ресей рублімен ашылған банк шоттары бойынша операциялар нәтижесінде болған, есепті кезеңдегі өзгерістерді бөле отырып, кезең басындағы және аяғындағы қалдықтарды көрсетеді. Деректер банк шоты валютасының мың бірлігімен толтырылады. Мың бірлікпен берілген деректер үшін бес жүз бірліктен кем сома нөлге дейін, ал бес жүз бірлікке тең және одан асатын сома мың бірлікке дейін дөңгелектенеді.
5. 3-нысанды толтырған кезде банк клиенттің төлемін/аударымын банк шоты валютасынан басқа валютамен жүргізген жағдайда, төлем/аударым валюта айырбасы ретінде емес, нағыз мәнімен көрсетіледі.
6. 3-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
кестенің барлық жолдары бойынша 1, 2, 3-бағандар барлық клиенттер бойынша банк шотының тиісті валютасы бойынша мәндердің сомаларына тең;
коды 100000 жол = өткен есепті кезеңнің коды 300000 жолы;
коды 300000 жол = коды 100000 жол + (коды 210000 жол - коды 210400 жол) + коды 410400 жол - (коды 220000 жол - коды 220400 жол) - коды 420400 жол;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол + коды 210300 жол + коды 210400 жол + коды 210500 жол;

строка с кодом 211000 = строка с кодом 211110 + строка с кодом 211120 + строка с кодом 211130 + строка с кодом 211140 + строка с кодом 211150 + строка с кодом 211160;
в строке с кодом 211140 операции по привлечению займов от банков-резидентов включают также займы, привлеченные от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 211150 = строка с кодом 211151 + строка с кодом 211152;
строка с кодом 212000 = строка с кодом 212110 + строка с кодом 212120 + строка с кодом 212130 + строка с кодом 212140 + строка с кодом 212150 + строка с кодом 212160;
строка с кодом 212150 = строка с кодом 212151 + строка с кодом 212152;
строка с кодом 210300 = строка с кодом 210301 + строка с кодом 210302;
в строке с кодом 210301 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000 + строка с кодом 220300 + строка с кодом 220400 + строка с кодом 220500;
строка с кодом 221000 = строка с кодом 221110 + строка с кодом 221120 + строка с кодом 221130 + строка с кодом 221140 + строка с кодом 221150 + строка с кодом 221160;
в строке с кодом 221140 операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банков-резидентов, включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 221150 = строка с кодом 221151 + строка с кодом 221152;
строка с кодом 222000 = строка с кодом 222110 + строка с кодом 222120 + строка с кодом 222130 + строка с кодом 222140 + строка с кодом 222150 + строка с кодом 222160;
строка с кодом 222150 = строка с кодом 222151 + строка с кодом 222152;
строка с кодом 220300 = строка с кодом 220301 + строка с кодом 220302;
в строке с кодом 220301 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег на свой банковский счет, открытый в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 410400 >= строка с кодом 412400.
Приложение 4
к Инструкции по осуществлению
мониторинга источников спроса
и предложения, а также направлений
использования иностранной валюты
на внутреннем валютном рынке
Сноска. Инструкция дополнена Приложением 4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2015 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки
иностранной валюты"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 4-INV
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
Форма
_______________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного банка)
Наименование клиента
Код
строки
Всего
1
...
Бизнес-идентификационный номер (БИН) клиента
Всего (тысяч тенге)
из них по видам валют
(в тысячах единиц валюты)
Всего (тысяч тенге)
из них по видам валют
(в тысячах единиц валюты)
Всего (тысяч тенге)
из них по видам валют
(в тысячах единиц валюты)
Наименование показателя
USD
EUR
RUB
СNY
USD
EUR
RUB
СNY
USD
EUR
RUB
СNY
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5

коды 211000 жол = коды 211110 жол + коды 211120 жол + коды 211130 жол + коды 211140 жол + коды 211150 жол + коды 211160 жол;
коды 211140 жолда резидент банктерден қарыздар тарту бойынша операцияларға есеп беретін банктен тартылған қарыздар да кіреді;
коды 211150 жол = коды 211151 жол + коды 211152 жол;
коды 212000 жол = коды 212110 жол + коды 212120 жол + коды 212130 жол + коды 212140 жол + коды 212150 жол + коды 212160 жол;
коды 212150 жол = коды 212151 жол + коды 212152 жол;
коды 210300 жол = коды 210301 жол + коды 210302 жол;
коды 210301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банк шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банк шотынан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол + коды 220300 жол + коды 220400 жол + коды 220500 жол;
коды 221000 жол = коды 221110 жол + коды 221120 жол + коды 221130 жол + коды 221140 жол + коды 221150 жол + коды 221160 жол;
коды 221140 жолда резидент банктерден тартылған қарыздар бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына есеп беретін банктен тартылған қарыздар бойынша міндеттемелерді орындау операциялары да кіреді;
коды 221150 жол = коды 221151 жол + коды 221152 жол;
коды 222000 жол = коды 222110 жол + коды 222120 жол + коды 222130 жол + коды 222140 жол + коды 222150 жол + коды 222160 жол;
коды 222150 жол = коды 222151 жол + коды 222152 жол;
коды 220300 жол = коды 220301 жол + коды 220302 жол;
коды 220301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған банк шоттарына ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өз банк шотына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 410400 жол >= коды 412400 жол.
Ішкі валюта нарығында
шетел валютасына сұраныс
пен ұсыныс көздерінің,
сондай-ақ оны пайдалану
бағыттарының
мониторингін жүзеге
асыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2015 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп"
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________
Индекс: 4-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-ші күніне (қоса алғанда) дейін.
Нысан
_________________________________________________________________
(уәкілетті банктің толық атауы)
Клиенттің атауы
Жолдың коды
Барлығы
1
...
Клиенттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Барлығы (мың теңге)
оның ішінде, валюталар түрі бойынша (валютаның мың бірлігінде)
Барлығы (мың теңге)
оның ішінде, валюталар түрі бойынша (валютаның мың бірлігінде)
Барлығы (мың теңге)
оның ішінде, валюталар түрі бойынша (валютаның мың бірлігінде)
Көрсеткіш тің атауы
USD
EUR
RUB
СNY
USD
EUR
RUB
СNY
USD
EUR
RUB
СNY
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты" (далее – Форма 4).
2. Форма 4 разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма 4 составляется ежемесячно уполномоченным банком по операциям юридических лиц-резидентов и нерезидентов, совершивших покупку иностранной валюты за отчетный период на общую сумму свыше двух миллиардов тенге в эквиваленте.
4. Форма 4 заполняется для каждого клиента банка и отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты клиентом за национальную валюту и другую иностранную валюту (Раздел 1) и объемы покупки иностранной валюты за национальную валюту в разрезе целей приобретения (Раздел 2).
5. В Форме 4 объемы покупки и продажи иностранной валюты отражаются по фактической поставке иностранной валюты на дату валютирования. При заполнении Формы 4 используется курс обмена валют, принятый в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции. Для данных в тысячах единиц сумма менее пятисот единиц округляется до нуля, а сумма, равная пятистам и более единицам, округляется до тысячи единиц.
2. Пояснение по заполнению Формы 4
6. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тысячах тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в тысячах единиц соответствующей валюты.
В Разделе 2 цели покупки иностранной валюты за тенге указываются на основании оформленных клиентом заявок на приобретение иностранной валюты на национальную валюту.
При заполнении Формы 4 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 212100 = строка с кодом 212101 + строка с кодом 212102 + строка с кодом 212103 + строка с кодом 212104 + строка с кодом 212105 + строка с кодом 212106 + строка с кодом 212107;
строка с кодом 222100 = строка с кодом 222120 + строка с кодом 222110;
строка с кодом 222110 >= строка с кодом 222111;
строка с кодом 212100 >= строка с кодом 121100;
строка с кодом 121100 = строка с кодом 121101 + строка с кодом 121102 + строка с кодом 121103 + строка с кодом 121104 + строка с кодом 121105 + строка с кодом 121106 + строка с кодом 121107 + строка с кодом 121108 + строка с кодом 121109 + строка с кодом 121110 + строка с кодом 121111.
В строке с кодом 212104 включаются также переводы на банковские счета других лиц в банке, представляющем отчет.
Приложение 5
к Инструкции по осуществлению
мониторинга источников спроса
и предложения, а также направлений
использования иностранной валюты
на внутреннем валютном рынке

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 4-нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. 4-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. 4-нысанды есепті кезеңде жалпы сомасы екі миллиард теңгеден астам баламасындағы шетел валютасында сатып алу жүргізген резидент және резидент емес заңды тұлғалардың операциялары бойынша ай сайын уәкілетті банк толтырады.
4. 4-нысан банктің әрбір клиенті үшін толтырылады және клиенттің ұлттық валютаға және басқа шетел валютасына шетел валютасын сатып алу және сату көлемдерін (1-бөлім) және сатып алу мақсаттары бөлігінде ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алу көлемдерін (2-бөлім) көрсетеді.
5. 4-нысанда шетел валютасын сатып алу және сату көлемдері валюталау күніне шетел валютасын нақты жеткізу бойынша көрсетіледі. 4-нысанды толтыру кезінде бухгалтерлік есеп мақсатында, операцияны жүргізу күніне қабылданған валюталарды айырбастау бағамы қолданылады. Мың бірлікте берілген сома үшін бес жүз бірліктен аз сома нөлге дейін дөңгелектендіріледі, ал бес жүзге және одан көп бірліктерге тең сома мың бірлікке дейін дөңгелектендіріледі.
2. 4-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бөлімнің және 2-бөлімінің 1-бағаны бойынша сатып алынатын және сатылатын шетел валютасының көлемдері мың теңгеде көрсетіледі. 1-бөлімнің және 2-бөлімінің 2, 3, 4, 5 бағандары бойынша, тиісінше, сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуро (EUR), ресей рублінің (RUB) және қытай юанінің (CNY) көлемдері тиісті валютаның мың бірлігінде көрсетіледі.
2-бөлімде шетел валютасын теңгеге сатып алу мақсаттары ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуға клиенттердің ресімдеген өтінімдерінің негізінде көрсетіледі.
4-нысанды толтыру кезінде мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 212101 жол + коды 212102 жол + коды 212103 жол + коды 212104 жол + коды 212105 жол + коды 212106 жол + коды 212107 жол = коды 212100 жолға:
коды 222120 жол + коды 222110 жол = коды 222100 жол;
коды 222110 жол >= коды 222111 жол;
коды 212100 жол >= коды 121100 жол;
коды 121101 жол + коды 121102 жол + коды 121103 жол+ коды 121104 жол + коды 121105 жол + коды 121106 жол + коды 121107 жол + коды 121108 жол+ коды 121109 жол + коды 121110 жол+ коды 121111 жол = коды 121100 жол.
Коды 212104 жолға сондай-ақ есеп ұсынатын банкке басқа тұлғалардың банк шоттарына аударымдары кіргізіледі.
Ішкі валюта нарығында
шетел валютасына сұраныс
пен ұсыныс көздерінің,
сондай-ақ оны пайдалану
бағыттарының
мониторингін жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар
бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы
(сатуы) туралы есеп"

Сноска. Инструкция дополнена приложением 5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, обладающим лицензией на организацию обменных операций с иностранной валютой"
Отчетный период: за ____________________ 20___ года
Индекс: 5-INV
Периодичность: ежемесячная
Представляет: профессиональный участник рынка ценных бумаг, обладающий лицензией на организацию обменных операций с иностранной валютой
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным.
Форма
__________________________________________________
(полное наименование профессионального участника)
Раздел 1. Операции профессионального участника
Наименование показателя
Код строки
Всего тысяч (тенге)
В том числе по видам валют (в тысячах единиц валюты)
USD
EUR
RUB
CNY
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Покупка профессиональным участником иностранной валюты по поручениям клиентов

Ескерту. Нұсқаулық 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20___ жылғы ____________________
Индекс: 5-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне (қоса алғанда) дейін.
Нысан
__________________________________________________________________________
(кәсіби қатысушының толық атауы)
1-бөлім. Кәсіби қатысушының операциялары
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы мың (теңге)
Оның ішінде валюта түрлері бойынша (валютаның мың бірлігімен)
USD
EUR
RUB
CNY
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Кәсіби қатысушының клиенттердің тапсырмалары бойынша шетел валютасын сатып алуы

220
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
________________________________________________                   ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               подпись
Главный бухгалтер _____________________________________________       ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Исполнитель: _____________________________            _________             ________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись             телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме, предназначенной для сбора
административных данных "Отчет о
покупке (продаже) иностранной валюты
профессиональным участником рынка
ценных бумаг, обладающим лицензией
на организацию обменных операций
с иностранной валютой"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, обладающим лицензией на организацию
обменных операций с иностранной валютой"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, обладающим лицензией на организацию обменных операций с иностранной валютой" (далее – Форма 5).
2. Форма 5 разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма 5 отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты профессиональным участником, обладающим лицензией на организацию обменных операций с иностранной валютой (Раздел 1. "Операции профессионального участника"), и количество клиентов, осуществивших операции покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 2. "Количество клиентов, осуществивших операции с иностранной валютой").
4. При заполнении Формы 5 используется курс обмена валют, принятый в целях бухгалтерского учета, на дату совершения операции. В Форме 5 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования. Для данных в тысячах единиц сумма менее пятисот единиц округляется до нуля, а сумма, равная пятистам и более единицам, округляется до тысячи единиц.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 5
5. По графе 1 Раздела 1 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тысячах тенге. По графам 2, 3, 4 и 5 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в тысячах единиц соответствующей валюты.

220
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
___________________________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                                          қолы
Бас бухгалтер _______________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                                          қолы
Орындаушы: _______________________________________ ___________ ___________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы       телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
"Шетел валютасымен
айырбастау
операцияларын ұйымдастыруға
лицензиясы бар бағалы қағаздар
нарығына кәсіби қатысушының
шетел валютасын сатып алуы
(сатуы) туралы есеп" әкімшілік
деректер жинауға арналған
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар
бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы
(сатуы) туралы есеп" 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 5-нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. 5-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. 5-нысан шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алу және сату көлемін (1-бөлім. "Кәсіби қатысушының операциялары") және шетел валютасын сатып алу және сату операцияларын жүзеге асырған клиенттер санын (2-бөлім. "Шетел валютасымен операциялар жүзеге асырған клиенттер саны") көрсетеді.
4. 5-нысанды толтырған кезде бухгалтерлік есеп мақсатында операция жасалған күні қабылданған валюта айырбастау бағамы пайдаланылады. 5-нысанда негізгі активті валюталау күніне нақты қоя отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты басқа валютаға сатып алу және сату көлемдері көрсетіледі. Мың бірлікпен берілген деректер үшін бес жүз бірліктен кем сома нөлге дейін, ал бес жүз бірлікке тең және одан асатын сома мың бірлікке дейін дөңгелектенеді.
2-тарау. 5-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемі мың теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4 және 5-бағандары бойынша тиісінше сатып алынатын және сатылатын АҚШ доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB) және қытай юаны (CNY) көлемі тиісті валютаның мың бірлігімен көрсетіледі.

6. Строки с кодами 111 и 112 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям профессионального участника по поручениям клиентов на Казахстанской фондовой бирже.
7. В строке с кодом 120 Раздела 1 отражается максимальный объем купленной иностранной валюты профессиональным участником по поручению одного клиента за один операционный день по каждому виду валюты.
8. В Разделе 2 отражаются данные о количестве клиентов профессионального участника, покупавших и продававших иностранную валюту, в разрезе видов валют.

6. 1-бөлімнің 111 және 112-кодты жолдарында кәсіби қатысушының клиенттердің тапсырмалары бойынша Қазақстан қор биржасында айырбастау операциялары бойынша мәліметтер қамтылады.
7. 1-бөлімнің 120-кодты жолында валютаның әрбір түрі бойынша бір операциялық күндегі бір клиенттің тапсырмасы бойынша кәсіби қатысушы сатып алған шетел валютасының ең көп көлемі көрсетіледі.
8. 2-бөлімде валюталар түрлері бөлігінде кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алған және сатқан клиенттерінің саны туралы деректер көрсетіледі.