О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 "Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 235. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2012 года № 8008. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 189 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июня 2006 года «О региональном финансовом центре города Алматы» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 8 мая 2008 года № 04.2-09/119 «Об установлении требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5223, опубликованный 6 июня 2008 года в газете «Юридическая газета», № 85 (1485)) следующие изменения и дополнения:
в Требованиях к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, а также к таким ценным бумагам, установленных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Для целей Требований используются следующие понятия:
1) специальное предприятие (Special purpose vehicle) - юридическое лицо, учрежденное в соответствии с законодательством иностранного государства, единственным видом деятельности которого является привлечение денег, в том числе путем выпуска и размещения долговых ценных бумаг под гарантию своего единственного учредителя (участника, акционера) - юридического лица этого же или другого государства;
2) специальная финансовая компания – юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года «О проектном финансировании и секьюритизации» для осуществления сделок проектного финансирования и секьюритизации, в пользу которой уступаются права требования;

Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының "Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы" 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 233 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 15 қазанда № 8008 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.10.22 № 189 (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығы туралы» 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының «Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгілеу туралы» 2008 жылғы 8 мамырдағы № 04.2-09/119 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5223 тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2008 жылғы 6 маусымда № 85 (1311) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен белгіленген Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын Талаптарда:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Талаптардың мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы кәсіпорын (Special purpose vehicle) - шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес құрылған, қызметінің жалғыз түрі өзінің жеке құрылтайшысының (қатысушысы, акционері) - осы немесе басқа мемлекеттің заңды тұлғасының кепілдігіне қаржы тарту, соның ішінде борыштық бағалы қағаздар шығару және орналастыру болып табылатын заңды тұлға;
2) арнайы қаржы компаниясы – жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін оның пайдасына талап ету құқығы берілетін «Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы» 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын заңды тұлға;

3) долговая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга в размере и в сроки, установленные условиями выпуска;
4) облигации местных исполнительных органов - государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы;
5) инициатор допуска - эмитент либо участник финансового центра (член фондовой биржи), по инициативе которого ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список специальной торговой площадки финансового центра;
6) индексный фонд - инвестиционный фонд, активы которого составляют финансовые инструменты, аналогичные входящим в представительский список определенного фондового индекса, являющегося для данного инвестиционного фонда базовым;
7) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
8) нефинансовая организация - организация, не являющаяся финансовой организацией (как она определена Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций»);
9) официальный список специальной торговой площадки финансового центра - список специальной торговой площадки финансового центра, для включения в который и нахождения в котором ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют установленным требованиям;
10) уполномоченный орган – Национальный Банк Республики Казахстан;
11) листинговая компания - юридическое лицо, чьи ценные бумаги включены в официальный список;
12) маркет-мейкер - член фондовой биржи, признанный фондовой биржей в качестве маркет-мейкера и принявший на себя обязательство постоянно объявлять и поддерживать котировки по ценным бумагам в соответствии с внутренними документами фондовой биржи;
13) сектор официального списка - часть официального списка специальной торговой площадки финансового центра, в который включены эмиссионные ценные бумаги, соответствующие требованиям, установленным для данного сектора;
14) торговая площадка - часть программно-технического комплекса фондовой биржи, посредством которого заключаются сделки с отдельными видами финансовых инструментов, включенных в официальный список (допущенных к обращению на фондовой бирже);
15) представительский список индекса - список ценных бумаг, параметры которого используются в целях расчета того или иного индикатора фондовой биржи;
16) долевая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на определенную долю в имуществе в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

3) борыштық бағалы қағаз - шығару шарттарымен бекітілген көлем мен мерзімде, оның иесіне эмитенттен негізгі борыштың сомасын алуға құқығын растайтын бағалы қағаз;
4) жергілікті атқару органдарының облигациялары - республикалық маңызы бар қала, астана жергілікті атқару органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) рұқсат беру бастамашысы - бастамасы бойынша бағалы қағаздар қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (жіберілетін) эмитент не қаржы орталығының қатысушысы (қор биржасының мүшесі);
6) индекстік қор - активтері осы инвестициялық қор үшін базалық болып табылатын белгілі бір қор индексінің өкілдік тізіміне кіретін ұқсас қаржы құралдарынан тұратын инвестициялық қор;
7) исламдық бағалы қағаздар - исламдық жалға алу сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
8) қаржылық емес ұйым – қаржылық ұйым болып табылмайтын ұйым («Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалғандай);
9) қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімі - бағалы қағаздар және бағалы қағаздардың эмитенттері аталған тізімге ену үшін және онда болу үшін белгіленген талаптарға сәйкес келетін қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізімі;
10) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
11) листингтік компания - бағалы қағаздары ресми тізімге енгізілген заңды тұлға;
12) маркет-мейкер - қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес бағалы қағаздардың баға кесімін қолдау және ұдайы жариялау бойынша өзіне міндеттеме қабылдаған, қор биржасында маркет-мейкер ретінде танылған қор биржасының мүшесі;
13) ресми тізімінің секторы – осы секторы үшін белгіленген талаптарға сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздар енгізілетін қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің бөлігі;
14) сауда алаңы - ресми тізіміне енгізілген (қор биржасында айналымға жіберілген) қаржы құралдарының жекелеген түрлерімен мәмілелер жасалатын қор биржасының бағдарламалық-техникалық кешенінің бөлігі;
15) индекстің өкілдік тізімі - параметрлері қор биржасының сол немесе өзге индикаторларын есептеу мақсатында пайдаланылатын бағалы қағаздардың тізімі;
16) үлестік бағалы қағаз - Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда, мүліктің белгілі үлесіне оның иесіне құқығын растайтын бағалы қағаз;

17) реструктуризация обязательств эмитента - комплекс административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, реализуемых эмитентом на основании плана реструктуризации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», либо плана реабилитации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 21 января 1997 года «О банкротстве».
2. В официальный список специальной торговой площадки финансового центра включаются (допускаются) ценные бумаги, выпущенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее – Закон о рынке) и других государств, в том числе производные ценные бумаги, базовым активом которых являются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с Законом о рынке и законодательством других государств.
К обращению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан допускаются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством иностранных государств и ценные бумаги международных финансовых организаций, включенные (допущенные) в официальный список фондовой биржи.
Официальный список состоит из следующих секторов:
1) акции;
2) долговые ценные бумаги;
3) ценные бумаги инвестиционных фондов;
4) депозитарные расписки;
5) ценные бумаги международных финансовых организаций;
6) государственные ценные бумаги;
7) производные ценные бумаги;
8) исламские ценные бумаги.
Сектора официального списка специальной торговой площадки финансового центра подразделяются на отдельные категории и подкатегории.
Внутренними документами фондовой биржи, помимо указанных в настоящем пункте секторов официального списка, может быть предусмотрено функционирование дополнительных секторов.»;
пункты 45 и 6 изложить в следующей редакции:
«4. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по первой (наивысшей) категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за три года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее трех лет для организаций, сто процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4) и 6) пункта 4 Требований, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;

17) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау – эмитенттің «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тәртіпте бекітілген қайта құрылымдау жоспары негізінде не «Банкроттық туралы» 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тәртіпте бекітілген сауықтыру жоспарымен іске асыратын әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдастырушы-техникалық және басқа іс-шаралар және рәсімдер кешені.
2. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Нарық туралы заң) және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар, оның ішінде базалық активі Нарық туралы заңға және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар енгізіледі (жіберіледі).
Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығының айналымына, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (жіберілген) шетел мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар және халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары жіберіледі.
Ресми тізімі мынадай секторлардан тұрады:
1) акциялар;
2) борыштық бағалы қағаздар;
3) инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
4) депозитарлық қолхаттар;
5) халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
6) мемлекеттік бағалы қағаздар;
7) туынды бағалы қағаздар;
8) исламдық бағалы қағаздар.
Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімнің секторлары жеке санаттарға және шағын санаттарға бөлінеді.
Қор биржасының ішкі құжаттары осы тармақта көрсетілген ресми тізімінің секторларынан басқа, қосымша секторлардың қызмет етуін көздей алады.»;
45 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің бірінші санаты (ең жоғарғы) бойынша «акциялар» секторына эмитент акцияларын енгізу және онда болу үшін аталған бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның акцияларын ресми тізімге енгізу туралы өтініш беруден бұрын кем дегенде үш жыл ішінде жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес ұйымның (ұйымдардың) жүзеге асыру мерзімі үшін, қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылғанда, сынақ жасалуы мүмкін.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында жүз пайыздық акциялары мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін қызмет ету мерзіміне кем дегенде үш жыл болуы бойынша талап қойылған жағдайда, Талаптардың 4-тармағының 4) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар олардың іс жүзінде қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;

2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 октября 2009 года № 04.2-44/172 «Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5927) (далее – приказ о квалификационных требованиях к аудиторским организациям);
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние три завершенных финансовых года, если заявление о включении акций в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
три последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении акций в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении акций в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию;
5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее восьми миллионам пятистам шестидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя (далее - МРП), установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Через шесть месяцев с даты открытия торгов акциями в данной категории рыночная капитализация эмитента этих акций, определяемая в соответствии с внутренними документами фондовой биржи, должна составлять сумму, эквивалентную не менее восьми миллионам пятистам шестидесяти тысячекратному размеру МРП.
Требования абзаца второго настоящего подпункта не применяются в случае включения в официальный список привилегированных акций.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;

2) эмитент қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards) (бұдан әрі - ҚЕХС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын стандарттарға (International Accepted Accounting Principles) (бұдан әрі - АҚШ ҚЕС) сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының «Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» 2009 жылғы 20 қазандағы № 04.2-44/172 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5223 тіркелген) бекітілген (бұдан әрі - аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы) қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарына жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржылық жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілсе соңғы үш аяқталған қаржылық жылынан;
егер осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржылық жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілсе соңғы аяқталған қаржылық жылдан кейінгі қатарынан үш аяқталған қаржылық жылынан кем емес аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржылық жыл үшін соңғы қаржылық есептілікті жасаған күннен бастап осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш берген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілігі бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептіліктің толық жиынтығы) бойынша есеп береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы ұсынылған эмитенттің соңғы қаржылық есептілігін құру күнінен, аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған, осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш беру күнге дейін алты ай өтуі тиіс;
5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым бар болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмайды. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған эмитенттің қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес тиiстi қаржы жылына бекiтiлген республикалық бюджет туралы заңымен белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң (бұдан әрi - АЕК) сегіз миллион бес жүз алпыс мың еселенген мөлшерiнен кем емес баламалы соманы құрайды.
Осы санаттағы акциялар сауда-саттығы ашылған күннен бастап алты айдан кейін қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес анықталатын осы акциялар эмитентiнiң нарықтық капиталдандырылуы АЕК-тың сегіз миллион бес жүз алпыс мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы сома болуы тиіс.
Осы тармақшаның екінші абзацының талаптары ресми тізімге артықшылықты акцияларды енгізген жағдайда қолданылмайды.
Акциялар қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің осы санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;

6) чистая прибыль эмитента акций за каждый из трех последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру МРП.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка допускается наличие чистой прибыли эмитента акций за два из трех последних лет, составляющей сумму эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру МРП за каждый год, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) количество акций в свободном обращении составляет не менее десяти процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций данного типа по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями, пятнадцати процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями и двадцати пяти процентов - по истечении двух лет с даты открытия торгов данными акциями.
В количество акций в свободном обращении не включаются акции, принадлежащие аффилиированным лицам акционерного общества, являющимися таковыми в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах».
Для организаций, более пятидесяти процентов акций которых принадлежит государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу на дату включения данных акций в официальный список, требование по количеству акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями и десяти процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями.
Расчет количества акций в свободном обращении осуществляется раздельно по простым и привилегированным акциям данного эмитента;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;

6) соңғы әрбір үш жыл ішіндегі акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайда сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Акциялар ресми тiзiмiнiң осы санатында болған кезде, әрбір жылға АЕК-тың сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерiнен кем емес баламалы соманы құрайтын, аудиторлық есеппен расталған, соңғы есептiлік күнгi қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес соңғы үш жылдың екi жылында акциялар эмитентiнiң таза пайдасы бар болуына жол берiледi.
7) еркін айналымдағы акциялар саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң осы түрде орналастырылған (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) акцияларының жалпы санының кем дегенде он пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он бес пайызын және осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап екі жыл өткен соң жиырма бес пайызын құрайды.
Еркін айналымдағы акциялар санына «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес акционерлік қоғамның үлестес тұлғасы болып табылатын тұлғаларға тиесілі акциялар енгізілмейді.
Акцияларының елуден астам пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингтерге тиесілі ұйымдар үшін акцияларын ресми тізімге енгізу күніне еркін айналымдағы акциялар саны бойынша талап осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң орналасқан акциялар санының кем дегенде бес пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санын есептеу осы эмитенттің жай және артықшылығы бар акциялары бойынша дербес жүзеге асырылады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы, егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елі заңнамасында көзделген жағдайда;

9) до рассмотрения вопроса о включении акций в данную категорию кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным акциям, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
5. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по второй (наивысшей) категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4) и 6) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении акций в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении акций в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении акций в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию;

9) акцияларды ресми тізімнің осы санатына енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы акциялар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.
5. Эмитент акцияларын қор биржасының ресми тізімінің екінші (ең жоғарғы) санаты бойынша «акциялар» секторына енгізу және оларды онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті келесі талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) эмитентті мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кем дегенде екі жыл ішінде жүзеге асырылады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) жұмыс істеу мерзімі есепке алу жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін кемінде екі жыл жұмыс істеу мерзімі ретінде талап қойылса, онда осы тармақтың 4) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың нақты жұмыс істеу мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан кейінгі қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілік жасалған күннен бастап, акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілігі бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасалған күнінен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күнге дейін алты айдан аспауы тиіс;

5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Через шесть месяцев с даты открытия торгов акциями в данной категории рыночная капитализация эмитента этих акций, определяемая в соответствии с внутренними документами фондовой биржи, составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру МРП.
Требования абзаца второго настоящего подпункта не применяются в случае включения в официальный список привилегированных акций.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка фондовой биржи допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;
6) наличие чистой прибыли эмитента акций за один из двух последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) количество акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций данного типа по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями, десяти процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями и пятнадцати процентов - по истечении двух лет с даты открытия торгов данными акциями.
В количество акций в свободном обращении не включаются акции, принадлежащие аффилиированным лицам акционерного общества, являющимися таковыми в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах».
Для организаций, более пятидесяти процентов акций которых принадлежит государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу на дату включения данных акций в официальный список, требование по количеству акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями.
Расчет количества акций в свободном обращении осуществляется раздельно по простым и привилегированным акциям данного эмитента;

5) эмитенттің меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмайды. Бұл ретте эмитенттің меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Осы санаттағы акциялар сауда-саттығы ашылған күннен бастап алты ай өткен соң қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес анықталатын осы акциялар эмитентiнiң нарықтық капиталдандырылуы АЕК-тың бір жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Осы тармақшаның екінші абзацының талаптары ресми тізімге артықшылықты акцияларды енгізген жағдайда қолданылмайды.
Акциялар қор биржасының ресми тізімінің осы санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;
6) соңғы екі жылдың біреуіндегі акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайданың болуы;
7) еркін айналымдағы акциялар саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң орналасқан осы түрдегі (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) акцияларының жалпы санының кем дегенде бес пайызын, осы акциялармен сауда-саттығы ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он пайызын және осы акциялармен сауда-саттығы ашылған күннен бастап екі жыл өткен соң - он бес пайызын құрайды.
Еркін айналымдағы акциялар санына «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес акционерлік қоғамның үлестес тұлғасы болып табылатын тұлғаларға тиесілі акциялар кірмейді.
Акцияларының елуден астам пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін акцияларын ресми тізімге енгізу күніне, еркін айналымдағы акциялар саны бойынша талап осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң орналастырылған акциялар санының кем дегенде бес пайызын құрайды.
Еркін айналымдағы акциялар санын есептеу осы эмитенттің жай және артықшылықты акциялары бойынша бөлек жүзеге асырылады;

8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
9) до рассмотрения вопроса о включении акций в данную категорию кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным акциям, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
6. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по третьей (следующей за наивысшей) категории официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
3) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом за последний завершенный финансовый год эмитента или за период фактического существования в случае осуществления эмитентом деятельности менее одного года.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении акций в данную категорию принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности эмитента данных акций за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у эмитента одного из следующих документов:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующей последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности эмитента), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления, либо промежуточной финансовой отчетности данного эмитента, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;

8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елі заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
9) акцияларды ресми тізімнің осы санатына енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы акциялар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.
6. Эмитент акцияларын қор биржасының ресми тізімінің үшінші (ең жоғарғы санатынан кейінгі) санаты бойынша «акциялар» секторына енгізу және оларды онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
2) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
3) рұқсат беру бастамашысы эмитенттің соңғы аяқталған қаржы жылы немесе эмитент бір жылдан кем қызметін жүзеге асырған жағдайда, нақты жұмыс істеу кезеңі үшін аудиторлық есеппен расталған, эмитенттің қаржылық есептілігін береді.
Рұқсат беру бастамашысының акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініші соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі алғашқы төрт ай ішінде қор биржасымен осы акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті берусіз қабылданады, эмитентте мына құжаттардың біреуі бар болған жағдайда:
соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі жыл үшін аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам уақыт өтпеген, аралық қаржы ақпаратының шолуы (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп, не жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам уақыт өтпеген, аудиторлық есеппен расталған, осы эмитенттің аралық қаржылық есептілігі;

4) собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее пятидесяти одному тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
5) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
6) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).»;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. Требования подпункта 3) пункта 4, подпункта 3) пункта 5 и подпункта 2) пункта 6 Требований не применяются в одном из следующих случаев:
1) эмитент-нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в сектор «акции» официального списка специальной торговой площадки финансового центра, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) акции эмитента-нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в сектор акции официального списка специальной торговой площадки финансового центра, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой» (наивысшая категория) официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) рейтинговая оценка присвоена долговой ценной бумаге одним из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются уполномоченным органом. Рейтинговая оценка не ниже уровня, установленного уполномоченным органом. При этом фондовая биржа принимает во внимание только ту рейтинговую оценку, которая была присвоена (подтверждена, обновлена) в течение последних двенадцати месяцев. При наличии рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, принимается во внимание последняя из этих оценок;

4) эмитенттiң меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың елу бiр мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
5) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
6) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Осы қаулының 4-тармағының 3) тармақшасының, 5-тармағының 3) тармақшасының және 6-тармағының 2) тармақшасының талаптары мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «акциялар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент мынадай халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің акциялар секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттің акциялары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болған, сондай-ақ осы шетел қор биржасы таныған аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын енгізу және олардың онда болуы үшін, осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) рейтингілік бағалары уәкілетті органымен танылатын рейтингілік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингілік агенттіктердің бірімен борыштық бағалы қағазына рейтингілік баға берілді. Рейтингілік бағасы уәкілетті орган белгілеген деңгейден төмен емес. Бұл ретте қор биржасы соңғы он екі ай ішінде берілген (расталған, жаңартылған) сол рейтингілік бағаға ғана назар аударады. Бірнеше рейтингілік агенттіктер берген рейтингілік бағалар бар болғанда, осы бағалардың соңғысына назар аударылады;

2) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требование, установленное подпунктом 5) настоящего пункта, применяется исходя из фактического срока существования данных организаций;
3) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
4) аудит финансовой отчетности эмитента проводится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
5) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную категорию;

2) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кемінде екі жыл уақыт ішінде жүзеге асырады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес оны (оларды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.
Егер, қор биржасының ішкі құжаттарымен акцияларының жүз пайызы (жарғы капиталына қатысу үлестері) мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін екі жылдан кем қызмет атқару мерзіміне қойылатын талап белгіленсе, онда осы тармақтың 5) тармақшасында белгіленген талап осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
3) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
4) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
5) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткеннен кейін берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан кейінгі қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап, борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс;

6) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
7) до рассмотрения вопроса о включении долговых ценных бумаг в данную категорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным долговым ценным бумагам, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
8) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).»;
пункты 1010-1 и 11 изложить в следующей редакции:
«10. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории» (наивысшая категория), за исключением инфраструктурных облигаций, официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4), 6) и 7) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;

6) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
7) борыштық бағалы қағаздарды ресми тізімнің осы санатына енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы борыштық бағалы қағаздар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады;
8) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.»;
1010-1 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «бірінші шағын санаттың рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» шағын санатына енгізу үшін, инфрақұрылымдық облигацияларды, қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімін және олардың сонда болуын қоспағанда, осындай бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитенттің мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кем дегенде екі жыл ішінде жүзеге асырылады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының (жарғы капиталына қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін екі жылдан кем қызмет атқару мерзімі талабы белгіленген болса, осы тармақтың 4), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;

4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию;
5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения долговых ценных бумаг в данной подкатегории официального списка допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;
6) чистая прибыль эмитента за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысячам шестисоткратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности), подтвержденной аудиторским отчетом;

4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілген болса, соңғы аяқталған екі қаржы жылынан;
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап, борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс;
5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған эмитенттің қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болады. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Борыштық бағалы қағаздар ресми тізімнің осы шағын санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;
6) соңғы екі жылдың біреуіндегі эмитенттің таза кірісі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;

7) объем продаж нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденным аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру МРП.
Если эмитент облигаций получил контроль над другими организациями в течение четвертого квартала последнего завершенного финансового года или в первом квартале года подачи заявления, вопрос о включении в официальный список его ценных бумаг рассматривается на основании данных промежуточной финансовой отчетности (за шесть или девять месяцев текущего года), подтвержденной аудиторским отчетом, согласно которой объем его продаж за указанный период будет соответствовать требованию, установленному абзацем первым данного подпункта;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
9) до рассмотрения вопроса о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным долговым ценным бумагам, а во время их нахождения в данной подкатегории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
10-1. Для включения долговых ценных бумаг Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные долговые ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 1), 3), 6) и 8) пункта 8 Требований.
Для включения долговых ценных бумаг Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки (наивысшая категория)» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные долговые ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 2), 8) и 10) пункта 10 Требований.
Перечень информации, раскрываемой Акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына», определяется внутренними документами фондовой биржи.

7) лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша АЕК-тың екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Егер облигация эмитенті соңғы аяқталған қаржы жылының төртінші тоқсаны немесе өтініш берген жылдың бірінші тоқсаны ішінде басқа ұйымдарға бақылауды алған болса, оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы мәселе аудиторлық есеппен расталған, көрсетілген кезеңдегі оның сату көлемі осы тармақшаның бірінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес болатын аралық қаржылық есептілігінің (ағымдағы жылдың алты немесе тоғыз айындағы) деректері негізінде қарастырылады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
9) борыштық бағалы қағаздарды ресми тізімнің осы шағын санатына енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы борыштық бағалы қағаздар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы шағын санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
10-1. «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының борыштық бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы борыштық бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы Талаптардың 8-тармағының 1)3),  6) және 8) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының борыштық бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатының «бірінші шағын санаттың рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» шағын санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы борыштық бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы Талаптардың 10-тармағының 2)8) және 10) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат коры» акционерлік қоғамы ашатын ақпараттың тізбесі қор биржасының ішкі құжаттарымен айқындалады.

11. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории» (следующей за наивысшей категорией) официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за один год до подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее одного года для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4), 6) и 7) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последний завершенный финансовый год, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
завершенный финансовый год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента).
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию;

11. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «екінші шағын санаттың рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санатынан кейінгі)» шағын санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осындай бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитенттің мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кем дегенде бір жыл ішінде жүзеге асырылады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының (жарғы капиталына қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін бір жылдан кем қызмет атқару мерзімі талабы белгіленген болса, осы тармақтың 4), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан;
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі аяқталған қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап, борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс;

5) собственный капитал эмитента не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения долговых ценных бумаг в данной подкатегории официального списка допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом;
6) наличие чистой прибыли эмитента за один из трех завершенных финансовых года, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) объем продаж нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратному размеру МРП.
Если эмитент облигаций получил контроль над другими организациями в течение четвертого квартала последнего завершенного финансового года или в первом квартале года подачи заявления, вопрос о включении в официальный список его ценных бумаг рассматривается на основании данных промежуточной финансовой отчетности (за шесть или девять месяцев текущего года), подтвержденной аудиторским отчетом, согласно которой объем его продаж за указанный период будет соответствовать требованию, установленному абзацем первым данного подпункта;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;

5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болады. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Борыштық бағалы қағаздар ресми тізімнің осы шағын санатында болған кезде уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;
6) эмитенттің аяқталған үш қаржы жылының біреуіндегі, аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күнiне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайданың болуы;
7) лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы қаржы жылының сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша АЕК-тың үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Егер облигация эмитенті соңғы аяқталған қаржы жылының төртінші тоқсаны немесе өтініш берген жылдың бірінші тоқсаны ішінде басқа ұйымдарға бақылауды алған болса, оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы мәселе аудиторлық есеппен расталған аралық қаржылық есептілігінің (ағымдағы жылдың алты немесе тоғыз айындағы) деректері негізінде қарастырылады, оған сәйкес көрсетілген кезеңдегі оның сату көлемі осы тармақшаның бірінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес болады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елі заңнамасында көзделген жағдайда эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелу елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;

9) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).»;
пункты 11-2 и 11-3 изложить в следующей редакции:
«11-2. Для включения исламских ценных бумаг в сектор «исламские ценные бумаги» категории «исламские арендные сертификаты» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент является юридическим лицом, созданным в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью;
2) государственная регистрация оригинатора осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан оригинатор;
3) рейтинговая оценка присвоена исламской ценной бумаге и оригинатору одним из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются уполномоченным органом.
Оригинатор имеет рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и Fitch) или не ниже «Ва3» (по классификации рейтингового агентства Moody's Investors Service), либо рейтинговую оценку аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Standard & Poor's, Fitch и (или) Moody's Investors Service.
При этом фондовая биржа принимает во внимание только ту рейтинговую оценку, которая была присвоена (подтверждена, обновлена) в течение последних двенадцати месяцев. При наличии рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, принимается во внимание последняя из этих оценок;
4) оригинатор составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО;
5) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность оригинатора, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности оригинатора, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора).
Аудит финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;

9) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.»;
11-2 және 11-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«11-2. Исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің «исламдық бағалы қағаздар» секторының «исламдық жалға алу сертификаттары» санатына енгізу және олардың сонда болу үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитент акционерлік қоғам не жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға болып табылады;
2) оригинаторды мемлекеттік тіркеу исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күнге дейінгі кем дегенде екі жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде оригинатор құрылған ұйымның (ұйымдардың) жұмыс істеу мерзімін есепке алу жүргізілуі мүмкін;
3) рейтингілік бағасын уәкілетті органымен танылатын рейтингілік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингілік агенттіктердің біреуімен исламдық бағалы қағазға және оригинаторға рейтингілік баға берілді.
Оригинаторда «ВВ-» төмен емес рейтингілік бағасы (Standard & Poor's және Fitch рейтингілік агенттіктердің жіктеуі бойынша) немесе «Ва3» төмен емес (Moody's Investors Service рейтингілік агенттіктің жіктеуі бойынша) не Standard & Poor's, Fitch және (немесе) Moody's Investors Service рейтингілік агенттіктердің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдің рейтингілік бағасы бар.
Бұл ретте қор биржасы соңғы он екі ай ішінде берілген (расталған, жаңартылған) сол рейтингілік бағаға ғана назар аударады. Бірнеше рейтингілік агенттіктер берген рейтингілік бағалар бар болған кезде, осы бағалардың соңғысына назар аударылады;
4) оригинатор ҚЕХС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
5) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай өткен соң берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталу күнінен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан кейінгі қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған оригинатордың қаржылық есептілігін ұсынады.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған, оригинатордың қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтінішті берген күнге дейін алты айдан аспауы тиіс;
аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді;
Оригинатордың қаржылық есептілігінің аудитін (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілік) қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың біреуі жүргізеді;

6) собственный капитал оригинатора не меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал оригинатора составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) наличие чистой прибыли за один год из двух последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
8) проспект выпуска исламских ценных бумаг согласован советом по принципам исламского финансирования оригинатора;
9) величина левереджа оригинатора не превышает двух, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
10) инициатор допуска представляет финансовую отчетность (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, составленную в соответствии с МСФО и подтвержденную аудиторским отчетом аудиторской организации, входящей в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
11) уставный капитал эмитента полностью оплачен учредителем;
12) объекты имущества, входящего в состав выделенных активов, сдаются в аренду (финансовый лизинг) в течение двух лет до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список либо заключен договор между оригинатором и эмитентом о сдаче в аренду (финансовый лизинг) объектов имущества, составляющего выделенные активы, на срок обращения исламских ценных бумаг;
13) оценка выделенных активов эмитента производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков;
14) не менее семидесяти пяти процентов доходов по выделенным активам составляют доходы, полученные в результате сдачи имущества в аренду (финансовый лизинг);
15) объекты имущества, входящие в состав выделенных активов, не обременены;
16) в отношении акционерных обществ наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента;
17) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).

6) оригинатордың меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмайды. Бұл ретте оригинатордың меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған оригинатордың қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес АЕК-тың жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
7) аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес соңғы екі жылдың біреуі үшін таза кірісінің бар болуы;
8) исламдық бағалы қағаздарды шығару проспектісін оригинатордың исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңеспен келісілген;
9) оригинатордың левередж мөлшері аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке сәйкес екіден аспайды;
10) рұқсат беру бастамашысы (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) эмитенттің соңғы есептік күніне ҚЕХС сәйкес жасалған және қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымның аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілікті береді;
11) құрылтайшы эмитенттің жарғылық капиталын толығымен төледі;
12) бөлінген активтердің құрамына кіретін мүліктің объектілері исламдық бағалы қағаздарды ресми тізімге енгізу туралы өтініш берілген не оригинатор мен эмитент арасында бөлінген активтерді құрайтын мүліктің объектілерін исламдық бағалы қағаздардың айналыста болу мерзіміне жалға (қаржы лизингіне) беру туралы шарт жасалған күнге дейінгі екі жыл ішінде жалға (қаржы лизингіне) беріледі;
13) эмитенттің бөлінген активтерін бағалау қор биржасымен танылатын бағалаушылардың тізбесіне кірген бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі;
14) бөлінген активтер бойынша кірістердің кемінде жетпіс бес пайызын мүлікті жалға (қаржы лизингіне) беру нәтижесінде алынған кірістер құрайды;
15) бөлінген активтер құрамына кіретін мүліктің объектілеріне ауыртпалық салынбаған болуы тиіс;
16) акционерлік қоғамдарға қатысты эмитент акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
17) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.

11-3. Для включения исламских ценных бумаг в сектор «исламские ценные бумаги» категории «исламские сертификаты участия» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным в подпунктах 1), 2), 3) 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 16) и 17) пункта 11-2 Требований;
2) эмитент является юридическим лицом, созданным для выпуска исламских ценных бумаг с целью последующего использования привлеченных средств от выпуска для развития существующего инвестиционного проекта;
3) инвестиционный проект имеет прозрачную схему движения денежных средств, которая предполагает наличие объекта (источника), аккумулирующего денежные средства и механизма распределения данных денежных средств, а также основных источников затрат инвестиционного проекта;
4) рентабельность инвестиционного проекта, согласно его проектной документации является положительной величиной;
5) оценка имущества, внесенного оригинатором в инвестиционный проект, производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков.»;
дополнить пунктом 11-4 следующего содержания:
«11-4. Облигации организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, созданной Национальным Банком Республики Казахстан, который владеет ста процентами голосующих акций данной организации, включаются в официальный список специальной торговой площадки финансового центра сектора «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)».
Для включения облигаций организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, созданной Национальным Банком Республики Казахстан, который владеет ста процентами голосующих акций данной организации, в официальный список специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент соответствуют требованию, установленному подпунктом 3) пункта 8 Требований.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Инфраструктурные облигации включаются в официальный список специальной торговой площадки финансового центра сектора «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории» (следующей за наивысшей категорией).
Для включения инфраструктурных облигаций в данную подкатегорию официального списка и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 2), 3), 8) и 9) пункта 11 Требований.»;

11-3. Исламдық бағалы қағаздарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «исламдық бағалы қағаздар» секторының «исламдық қатысу сертификаттары» санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келеді:
1) Талаптардың 11-2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 16) және 17) тармақшаларында көзделген талаптар;
2) эмитент қолданыстағы инвестициялық жобаны дамытуға шығарудан тартылған қаражатты кейіннен пайдалану мақсатында исламдық бағалы қағаздарды шығару үшін құрылған заңды тұлға болып табылады;
3) инвестициялық жобада ақшалай қаражатты жинақтайтын объектінің (қаражат көзінің) және осы ақшалай қаражатты бөлу механизмінің, сондай-ақ инвестициялық жоба шығындарының негізгі көздерінің бар екенін болжайтын ақшалай қаражат қозғалысының айқын схемасы бар;
4) инвестициялық жобаның рентабельділігі оның жобалық құжаттамасына сәйкес оң шамаға жатады;
5) оригинатор инвестициялық жобаға енгізген мүліктің бағасы қор биржасы таныған бағалаушылардың тізбесіне кіретін бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 11-4-тармақпен толықтырылсын:
«11-4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған, ұйымның дауыс беретін акцияларының жүз пайызына иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның облигациялары қаржы секторының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған, ұйымның дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның облигацияларын қаржы секторының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізу және олардың сонда болуы үшін осы облигациялар және олардың эмитенті Талаптардың 8-тармағының 3) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Инфрақұрылымдық облигациялар қаржы секторының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар екінші шағын санатына» (ең жоғарғы санатынан кейінгі) шағын санатына енгізіледі.
Инфрақұрылымдық облигацияларды ресми тізімнің осы шағын санатына енгізу және сонда болу үшін осы облигациялар және олардың эмитенті осы Талаптардың 11-тармағының 2)3)8), және 9) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.»;

дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
«12-1. Требования подпункта 4) пункта 8, подпункта 3) пункта 10 и подпункта 3) пункта 11 Требований не применяются в одном из следующих случаев:
1) эмитент-нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в сектор «долговые ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) облигации эмитента-нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в сектор «долговые ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.»;
пункт 13-5 изложить в следующей редакции:
«13-5. Эмитент (инициатор допуска) в течение двадцати рабочих дней со дня получения письменного уведомления фондовой биржи либо возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в категорию «буферная категория», указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 13-1 Требований, направляет в адрес фондовой биржи план мероприятий, утвержденный советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме), по устранению оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию «буферная категория», предусмотренных пунктом 13-1 Требований (далее - план мероприятий).
Фондовая биржа в день получения плана мероприятий размещает его на своем официальном интернет-ресурсе.
План мероприятий содержит:
1) краткую характеристику деятельности эмитента;
2) основные причины возникновения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию «буферная категория»;
3) основные мероприятия, предполагаемые к выполнению эмитентом, направленные на оздоровление финансового положения;
4) сроки выполнения каждого из мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
5) прогноз основных финансовых показателей эмитента;
6) перечень лиц, ответственных за выполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Дополнительные требования в отношении плана мероприятий эмитента устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Требования, установленные в настоящем пункте, не распространяются на банки второго уровня, находящиеся в процессе реструктуризации и более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу.
Перевод банка второго уровня, находящегося в процессе реструктуризации и более пятидесяти процентов размещенных акций которого прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу, и его ценных бумаг в категорию «буферная категория» производится на основании заявления банка второго уровня, подписанного руководителем исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа) либо лицом, который исполняет обязанности руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) указанного банка второго уровня, при одобрении данного перевода советом директоров фондовой биржи.»;
пункт 14 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
«12-1. Талаптардың 8-тармағының 4) тармақшасындағы, 10-тармағының 3) тармақшасындағы және 11-тармағының 3) тармақшасындағы талаптар мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (жіберілетін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттің облигациялары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болғанда, сондай-ақ осы шетел қор биржасы таныған аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.»;
13-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13-5. Эмитент (рұқсат беру бастамашысы) қор биржасының жазбаша хабарламасын алған күннен не эмитентті және оның бағалы қағаздарын Талаптардың 13-1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген «буферлік санат» санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қор биржасының атына эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан басқа, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекіткен эмитенттің бағалы қағаздарын осы қаулының 13-1-тармағында көзделген «буферлік санат» санатына аударым жасаудың негіздемелерін жою жөніндегі іс-шаралардың жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) жібереді.
Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күні оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Іс-шаралар жоспары:
1) эмитент қызметінің қысқаша сипаттамасын;
2) эмитенттің бағалы қағаздарын «буферлік санат» санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындауының негізгі себептерін;
3) қаржылық ахуалды қалпына келтіруге бағытталған эмитенттің орындауға болжанған негізгі іс-шараларын;
4) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың әрқайсысының орындау мерзімдерін;
5) эмитенттің негізгі қаржылық көрсеткіштерінің болжамын;
6) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына жауапты тұлғалардың тізбесін қамтиды.
Эмитенттің іс-шаралар жоспарына қатысты қосымша талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Осы тармақта белгіленген талаптар қайта құрылымдау процесінде тұрған және елу пайыздан көп орналастырылған акциялары тікелей немесе жанама мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.
Қайта құрылымдау процесінде тұрған және елу пайыздан көп орналастырылған акциялары тікелей немесе жанама мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банкті және оның бағалы қағаздарын «буферлік санат» санатына аударым жасау екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының бірінші басшысы (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) не аталған екінші деңгейдегі банктің бірінші басшысының міндетін атқаратын тұлға (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) қол қойған өтініштің негізінде, осы аударым жасауды қор биржасының директорлар кеңесі мақұлдаған кезде жүргізіледі.»;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«14. Для включения акций и паев инвестиционного фонда в официальный список специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги, а также управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд, если он обладает лицензией на управление инвестиционным портфелем, либо соответствующим документом, предусмотренным законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица (далее - управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд), соответствуют следующим требованиям:
1) в соответствии с законодательством страны-регистрации выпуска ценных бумаг инвестиционного фонда выпущенные им ценные бумаги разрешены к размещению и обращению в торговой системе фондовой биржи;
2) управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) на дату подачи заявления о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка прошло не менее одного года со дня получения управляющей компанией инвестиционного фонда либо акционерным инвестиционным фондом лицензии на управление инвестиционным портфелем либо соответствующего документа, предусмотренного законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда, подтвержденную аудиторским отчетом за последний полный завершенный финансовый год либо за период фактического существования.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении ценных бумаг инвестиционного фонда в данный сектор принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у них:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующей последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления, либо промежуточной финансовой отчетности данной управляющей компании инвестиционного фонда или данного акционерного инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;

«14. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне инвестициялық қордың акциялары мен пайларын енгізу үшін және онда болу үшін, осы бағалы қағаздар, сондай-ақ инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор, егер оның инвестициялық портфелді басқаруға лицензиясы не болмаса заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжаты болса (бұдан әрі - инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор) мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) инвестициялық қордың бағалы қағаздар шығарылымын тіркеу елінің заңнамасына сәйкес олар шығарған бағалы қағаздар қор биржасының сауда-саттық жүйесінде орналастырылуына және айналымда болуына рұқсат беріледі;
2) инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы өтініш берілген күніне инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор инвестициялық портфелді басқаруға лицензия немесе заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжатты алған күннен бастап бір жылдан кем емес уақыт өтті;
4) рұқсат беру бастамашысы соңғы толық аяқталған қаржы жылы не нақты жұмыс істеу кезеңі үшін аудиторлық есеппен расталған, инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігін береді.
Соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі алғашқы төрт ай ішінде рұқсат беру бастамашысының инвестициялық қордың бағалы қағаздарын осы секторға енгізу жөніндегі өтінішін қор биржасы инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілігін берусіз қабылдайды, оларда мыналар бар болған жағдайда:
соңғы аяқталған қаржы жылынан кейінгі жыл үшін аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы аталған өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам өткен, аралық қаржы ақпаратының шолуы (инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп немесе жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы аталған өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам өткен, аудиторлық есеппен расталған, осы инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігі;

5) собственный капитал управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда не меньше уставного капитала и согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее четыремстам тысячекратному размеру МРП;
6) аудит финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда производится аудиторской организацией, отвечающей квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку финансового центра, утвержденным приказом о квалификационных требованиях к аудиторским организациям;
7) в течение всего срока существования инвестиционного фонда у его управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда отсутствуют случаи неисполнения или несвоевременного исполнения обязательств перед держателями его ценных бумаг;
8) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
9) стоимость чистых активов инвестиционного фонда на последнюю отчетную дату должна составлять сумму, эквивалентную не менее двумстам пятнадцати тысячекратному размеру МРП, согласно финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом либо согласно аудиторскому отчету специального назначения по паевому инвестиционному фонду.
В случае отсутствия на дату включения в официальный список размещенных ценных бумаг у данного инвестиционного фонда требования данного подпункта по стоимости чистых активов применяются через три месяца с даты открытия торгов данными ценными бумагами инвестиционного фонда;
10) число держателей ценных бумаг инвестиционного фонда должно составлять не менее пятидесяти по истечении трех месяцев с даты открытия торгов данными ценными бумагами;
11) управляющая компания или акционерный инвестиционный фонд осуществляет раскрытие инвестиционной декларации инвестиционного фонда в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами фондовой биржи;
12) в учредительных документах управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

5) инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың меншікті капиталы жарғы капиталынан кем болмайды және соңғы есептік күніне аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілікке (еншілес ұйымы (еншілес ұйымдары) – шоғырландырылған қаржылық есептілігі болған жағдайда) сәйкес АЕК-тың төрт жүз мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы сомасын құрайды;
6) инвестициялық қорды басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігінің аудитін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары туралы бұйрығымен бекітілген қаржылық құралдарды қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарға жауап беретін аудиторлық ұйым жүзеге асырады;
7) инвестициялық қордың болуының барлық мерзімі ішінде оның басқарушы компаниясында немесе инвестициялық қорда бағалы қағаздарды ұстаушылар алдындағы міндеттемелерді орындамау немесе уақтылы орындамау жағдайлары болған жоқ;
8) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш беруі тиіс, ал олардың ресми тізімде болуы кезінде олар бойынша маркет-мейкердің бар болуы міндетті;
9) соңғы есептік күніне инвестициялық қордың таза активтерінің құны аудиторлық есеппен расталған не инвестициялық пай қоры бойынша арнайы мақсаттағы аудиторлық есепке сәйкес басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігіне сәйкес АЕК-тың екі жүз он бес мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы сомасын құрауы тиіс.
Егер ресми тізімге енгізу күнінде осы инвестициялық қордың орналастырылған бағалы қағаздары жоқ болған жағдайда, таза активтердің құны бойынша осы тармақшаның талаптары инвестициялық қордың осы бағалы қағаздармен сауда-саттық ашылған күннен бастап үш айдан кейін қолданылады;
10) инвестициялық қордың бағалы қағаздарды ұстаушылардың саны осы бағалы қағаздармен сауда-саттық ашылған күннен бастап үш ай өткен соң елуден кем емес болуы тиіс;
11) инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген талаптарға сәйкес инвестициялық қордың инвестициялық декларациясын ашуды жүзеге асырады;
12) басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың құрылтай құжаттарында бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы;

13) государственная регистрация акционерного инвестиционного фонда осуществлена не менее чем за год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список;
14) оценка активов акционерного инвестиционного фонда производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков.
Действие настоящего подпункта распространяется на акционерный инвестиционный фонд, созданный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах;
15) наличие чистой прибыли у акционерного инвестиционного фонда за каждый год существования, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
16) наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда.»;
пункты 14-2 и 15 изложить в следующей редакции:
«14-2. Требования, предусмотренные подпунктом 13) пункта 14 и подпунктами 3) и 7) пункта 14-1 Требований, не распространяются на фонд недвижимости, обладающий рейтинговой оценкой одного из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются уполномоченным органом.
15. Для включения ценных бумаг индексного фонда в сектор «ценные бумаги инвестиционного фонда» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, индексный фонд и его ценные бумаги соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 14 Требований;
2) ценные бумаги, входящие в представительский список индекса, включены в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень фондовых бирж, признаваемых уполномоченным органом.»;
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
«15-1. Требование подпункта 6) пункта 14 Требований не применяется в одном из следующих случаев:
1) управляющая компания инвестиционного фонда – нерезидент Республики Казахстан или акционерный инвестиционный фонд – нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список специальной торговой площадки финансового центра, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) ценные бумаги инвестиционного фонда, созданного и (или) находящегося в управлении управляющей компании – нерезидента Республики Казахстан, или акционерного инвестиционного фонда – нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в официальный список специальной торговой площадки финансового центра, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.»;
пункты 161718 изложить в следующей редакции:

13) акционерлік инвестициялық қордың мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу жөніндегі өтініші берілген күнге дейінгі бір жылдан кем емес бұрын жүзеге асырылған;
14) акционерлік инвестициялық қордың активтерін бағалау қор биржасы таныған бағалаушылардың тізбесіне кіретін бағалаушының біреуімен жүргізіледі.
Осы тармақша Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамасына сәйкес құрылған акционерлік инвестициялық қорға қолданылады;
15) жұмыс істеуінің әрбір жылы үшін акционерлік инвестициялық қордың аудиторлық есеппен расталған, соңғы есептік күндегі қаржылық есептілікке (еншілес ұйымы (еншілес ұйымдары) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайдасының бар болуы;
16) акционерлік инвестициялық қор акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің бар болуы.»;
14-2 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«14-2. Талаптардың 14-тармағының 13) тармақшасында және 14-1-тармағының 3) және 7) тармақшаларында көзделген талаптар рейтингілік бағасын уәкілетті орган танитын рейтингілік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингілік агенттіктердің біреуінің рейтингілік бағасы бар жылжымайтын мүлік қорына қолданылмайды.
15. Индекстік қордың бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «инвестициялық қордың бағалы қағаздары» секторына енгізу және олардың сонда болуы үшін индекстік қор мен оның бағалы қағаздары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Талаптардың 14-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген;
2) индекстің өкілдік тізіміне кіретін бағалы қағаздар уәкілетті орган таныған биржалардың тізбесіне кіретін қор биржаларының ішіндегі біреуінің ресми тізіміне енгізілгенде.»;
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
«15-1. Талаптардың 14-тармағының 6) тармақшасындағы талаптар мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес инвестициялық қордың басқарушы компаниясы немесе Қазақстан Республикасының резиденті емес акционерлік инвестициялық қоры халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес басқарушы компаниямен құрылған және (немесе) басқарушы компанияның басқаруындағы инвестициялық қордың немесе Қазақстан Республикасының резиденті емес акционерлік инвестициялық қорының бағалы қағаздары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болғанда, сондай-ақ осы шетел қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.»;
161718-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

«16. К обращению в секторе «депозитарные расписки» официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускаются депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, выпущенные в соответствии с Законом о рынке и законодательством других государств.
Требования к включению в данный сектор официального списка депозитарных расписок, должны соответствовать требованиям, установленным пунктом 5 настоящих Требований, и применяются по отношению к акциям, являющимися базовым активом, и их эмитенту.
17. К обращению в секторе «ценные бумаги международных финансовых организаций» официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускаются эмиссионные ценные бумаги международных финансовых организаций, соответствующие следующим требованиям:
1) учет которых осуществляется в системе учета центрального депозитария;
2) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера.
Перечень международных финансовых организаций, чьи эмиссионные ценные бумаги допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи, устанавливается фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом.
18. К обращению в секторе «государственные ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра допускаются государственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с Законом о рынке и законодательством других государств:
1) учет которых осуществляется в системе учета центрального депозитария;
2) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи должен подать заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера. Данное требование не применяется для государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан.
К обращению на специальной торговой площадке финансового центра допускаются государственные ценные бумаги иностранных государств, которые выпущены государствами, имеющими суверенные долгосрочные кредитные рейтинговые оценки в иностранной валюте не ниже «В-» (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и Fitch) или «В3» (по классификации рейтингового агентства Moody's).»;
пункт 20 изложить в следующей редакции:

«16. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «депозитарлық қолхаттар» секторының айналымына базалық активі Нарық туралы заңына және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған акция болып табылатын депозитарлық қолхаттар енеді.
Ресми тізімнің осы секторына депозитарлық қолхаттарды енгізу талаптар, осы Талаптардың 5-тармағында белгіленген, базалық актив болып табылатын акцияларға қатысты және оның эмитентіне қолданылады.
17. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары» секторындағы айналысқа халықаралық қаржы ұйымдарының мынадай талаптарға сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздары жіберіледі:
1) олардың есебі орталық депозитарийдің есеп жүйесінде жүзеге асырылуы;
2) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың осы секторда болу кезінде олар бойынша маркет-мейкердің міндетті бар болуы.
Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесін уәкілетті органның келісімі бойынша қор биржасы белгілейді.
18. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «мемлекеттік бағалы қағаздар» секторының айналымына Қазақстан Республикасы және басқа да мемлекеттер заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздар жіберіледі:
1) олардың есебі орталық депозитарий есебі жүйесінде жүзеге асырылады;
2) ресми тізімнің берілген санатына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің қайсыбірі аталған бағалы қағаздар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш беруі, ал олардың осы санатта болуы кезінде олар бойынша маркет-мейкердің болуы міндетті болып табылады. Осы талап Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен шығарылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына қолданылмайды.
Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының айналымына «В-» (Standard & Poor's және Fitch рейтингілік агенттіктердің классификациясы бойынша) немесе «В3» (Moody's рейтингілік агенттігінің классификациясы бойынша) төмен емес шетел валютасындағы егемен ұзақ мерзімді несиелік рейтингілік бағасы бар шетел мемлекеттері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздары жіберіледі»;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«20. Для включения производных ценных бумаг в сектор «производные ценные бумаги» официального списка специальной торговой площадки финансового центра и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям установленным правилами фондовой биржи, которые подлежат согласованию с уполномоченным органом.»;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
«22. Требования для включения в официальный список специальной торговой площадки финансового центра ценных бумаг эмитентов по упрощенной процедуре:
1) ценные бумаги включены в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень фондовых бирж, признаваемых уполномоченным органом;
2) раскрытие эмитентами информации осуществляется на официальных сайтах соответствующих фондовых бирж и в соответствии с договором о раскрытии информации, заключенным между фондовой биржей и инициатором допуска или эмитентом;
3) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в официальный список кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
4) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Абзац пятьдесят первый пункта 1 настоящего постановления действует до 1 января 2013 года.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко

«20. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің «туынды бағалы қағаздар» секторына туынды бағалы қағаздарды енгізу және олардың сонда болу үшін аталған бағалы қағаздар мен олардың эмитенті уәкілетті органмен келісуге жататын қор биржасының ережесінде белгіленген талаптарға сәйкес келеді.»;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне эмитенттердің бағалы қағаздарын ықшамдалған рәсім бойынша енгізу үшін қойылатын талаптар:
1) бағалы қағаздар уәкілетті орган таныған қор биржаларының тізбесіне кіретін қор биржаларының ішіндегі біреуінің ресми тізіміне енгізілген;
2) эмитенттердің ақпаратты ашуы тиісті қор биржаларының ресми сайттарында және қор биржасы мен рұқсат беру бастамашысы немесе эмитент арасында жасалған ақпаратты ашу туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады;
3) бағалы қағаздарды ресми тізімге енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың ресми тізімде болу кезінде олар бойынша маркет-мейкердің болуы міндетті;
4) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының елу бірінші абзацы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Ұлттық Банктің
Төрағасы                                            Г. Марченко