Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 ноября 2012 года № 490. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2012 года № 8132. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 369
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 26.07.2013 № 369.
В соответствии с подпунктом 1-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита (далее – квалификационные требования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 ноября 2006 года № 434 «Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4489, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 12 января 2007 года № 5 (1208));
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2008 года № 12 «О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 ноября 2006 года № 434 «Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5125, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан от 10 июня 2008 года № 6).
3. Комитету финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан осуществлять формирование списка аудиторских организаций, соответствующих квалификационным требованиям с обеспечением его дальнейшего размещения и периодического обновления в Депозитарии финансовой отчетности, по форме согласно приложению к настоящему приказу.
4. Департаменту методологии бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования, за исключением пункта 4 квалификационных требований, который вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр                                    Б. Жамишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
_____________ Марченко Г.А.
"______" __________ 2012 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 ноября 2012 года № 490
Квалификационные требования к аудиторским организациям
по проведению обязательного аудита

Міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 13 қарашадағы № 490 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 7 желтоқсанда № 8132 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 26 шілдедегі № 369 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 26.07.2013 № 369 бұйрығымен.
«Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңының 7-бабының 1-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – біліктілік талаптар) бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 3 қарашадағы № 434 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4489 болып тіркелген, «Заң газетінің» 2007 жылғы 12 қаңтарда № 5 (1208) жарияланған);
2) «Міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 3 қарашадағы № 434 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 9 қаңтардағы № 12 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5125 болып тіркелген, 2008 жылғы 10 маусымда Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 6 жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық бақылау комитеті Қаржылық есептілік депозитарийға тиiстi бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келетін аудиторлық ұйымдардың тiзiмiн, оны одан әрі орналастыруды және мерзімдік жаңартуды қамтамасыз ете отырып, осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастыруды жүзеге асырсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тiркелуiн және кейіннен оның заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қантардан бастап қолданысқа енгізілетін біліктілік талаптарының 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       Б. Жәмішев
КЕЛIСIЛДI»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкі төрағасы
___________ Г.А. Марченко
«____» ________ 2012 жыл
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 13 қарашадағы
№ 490 бұйрығымен
бекітілген
Міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық
ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптар

1. Настоящие квалификационные требования к аудиторским организациям по проведению обязательного аудита (далее – Квалификационные требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об аудиторской деятельности» и устанавливают квалификационные требования к аудиторским организациям, которые допускаются к проведению обязательного аудита организаций, в том числе национальных компаний, национальных холдингов, национальных управляющих холдингов и финансовых организаций.
2. Для проведения обязательного аудита организаций, аудиторская организация, имеющая лицензию на осуществление аудиторской деятельности, должна соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) членство в аккредитованной профессиональной аудиторской организации;
2) наличие договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
3) наличие заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
4) отсутствие в течение последнего одного года административных взысканий, налагаемых за нарушения законодательства об аудиторской деятельности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных нарушениях.
3. Для проведения обязательного аудита национальных компаний, национальных холдингов и национальных управляющих холдингов, аудиторская организация дополнительно к квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 2 настоящих Квалификационных требований, соответствует следующим квалификационным требованиям:
1) срок занятия аудиторской деятельностью не менее 5 (пяти) лет;
2) наличие не менее 10 (десяти) организаций, в которых проведен аудит в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
3) наличие не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера.
4. Для проведения обязательного аудита финансовых организаций и акционерного общества «Банк Развития Казахстана» аудиторская организация помимо соответствия квалификационным требованиям, предусмотренным пунктами 2 и 3 настоящих Квалификационных требований, назначает руководителем группы специалиста, имеющего квалификационное свидетельство «аудитор» с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти, а также не менее 2 (двух) специалистов, с одной из следующих полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA) и The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), либо квалификацией «аудитор» с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти.
Настоящая норма не распространяется на национальные компании, предоставляющие финансовые услуги.
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 ноября 2012 года № 490
Форма
Список аудиторских организаций, соответствующих
квалификационным требованиям по проведению обязательного аудита
п/п
Наименование
аудиторской
организации
Серия,
номер и
дата
выдачи
лицензии
Допуск к проведению
обязательного аудита, в том числе:
к проведению
обязательного
аудита
национальных
компаний,
национальных
холдингов,
национальных
управляющих
холдингов
к проведению
обязательного
аудита
финансовых
организаций
к проведению
обязательного
аудита иных
организаций

1. Осы міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптар (бұдан әрі - Біліктілік талаптар) «Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және ұйымдарға, оның ішінде ұлттық компанияларға, ұлттық холдингтерге, ұлттық басқарушы холдингтерге және қаржы ұйымдарына міндетті аудит жүргізуге жіберілетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді.
2. Ұйымдарға міндетті аудит жүргізу үшін аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар аудиторлық ұйым мынадай:
1) аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымда мүшелігі;
2) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының болуы;
3) мүшесі аудиторлық ұйым болып табылған өткiзiлген сыртқы сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттары және Этика кодексі талаптарының сақталуын растайтын аккредиттелген кәсiби аудиторлық ұйымның қорытындысының бар болуы;
4) соңғы бір жыл ішінде әкiмшiлiк бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасы кодексіне сәйкес аудиторлық қызмет туралы заңнаманы бұзғаны үшін салынған әкiмшiлiк жазаның болмауы біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
3. Ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы холдингтердің міндетті аудитін жүргізу үшін аудиторлық ұйым осы Біліктілік талаптарының 2-тармағында көзделген біліктілік талаптарына қосымша мынадай:
1) аудиторлық қызметпен айналысу мерзiмi кемінде 5 (бес) жыл;
2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес аудит жүргізілген кемінде 10 (он) ұйымның болуы;
3) кәсiби бухгалтер сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы біліктілік талаптарына сәйкес келуі керек.
4. Қаржылық ұйымдардың және акционерлiк қоғамның «Қазақстан Даму Банкi» міндетті аудитін жүргізу үшін аудиторлық ұйым осы Біліктілік талаптарының 2 және 3-тармақтарында көзделген біліктілік талаптарына қосымша «аудитор» деген бiлiктiлiк куәлiгi және соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде қаржылық ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен аудиторлық біліктілік куәлігі бар маманды топ жетекшісі етіп тағайындайды, сондай-ақ мынадай толық бiлiктiлiктерiнiң Certified Public Accountant (CPA) және The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) біреуі бар немесе соңғы бес жылдың 2 (екі) жыл ішінде қаржылық ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен аудиторлық біліктігі бар кемінде 2 (екі) қызметкерінің болуы керек.
Осы норма қаржылық қызметтерді көрсететін ұлттық компанияларға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 13 қарашадағы
№ 490 бұйрығына қосымша
Нысан
Міндетті аудит жүргізу жөніндегі аудиторлық
ұйымдар қойылатын біліктілік талаптарының тiзiмi
Р/с №
Аудиторлық ұйымның атауы
Лицензияның топтамасы, нөмiрі және беру күні
Мiндеттi аудиттi жүргізуге рұқсаттама, оның ішінде:
ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы холдингтердің міндетті аудитін жүргізуге
қаржы ұйымдардың мiндеттi аудитін жүргізуге
өзге ұйымдардың мiндеттi аудитін жүргізуге