О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан № 631 от 28 ноября 2011 года "О некоторых вопросах документирования и регистрации населения Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 ноября 2012 года № 618. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2012 № 8209. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 650
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 31.07.2015 № 650.
Во исполнения постановлений Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1427 «Об утверждении Правил регистрации внутренних мигрантов и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан», от 17 февраля 2012 года № 231 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2009 года № 1669 «Об утверждении стандарта государственной услуги «Выдача адресных справок с места жительства» и от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2011 года № 631 «О некоторых вопросах документирования и регистрации населения Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7324, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 15 февраля 2012 года, № 47 (26866)), следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о применении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. При заполнении формуляра необходимо руководствоваться следующим.
Поле без номера «ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ» заполняется в соответствии с видом заказываемого документа путем проставления заглавной латинской буквы для удостоверения личности и паспорта - «N». В случае, если гражданин получает только удостоверение личности или только паспорт, во втором поле проставляется прочерк.
В поле 1 «ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ» указывается код одной или нескольких причин (до 7 кодов) заполнения формуляра, например, перемена фамилии «04», утрата удостоверения личности «09», смена юридического адреса «10» и т.д.
Коды в информационном поле 1 указываются в следующем порядке:
Код «00» указывается при заполнении формуляра на выдачу паспорта детям до 16-ти лет, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении. Для проведения идентификации личности детей, их личное присутствие обязательно.
Для оформления формуляра предъявляется удостоверение личности одного из родителей, адресная справка, подтверждающая регистрацию ребенка по месту постоянного жительства. На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются и заверяются паспортной гербовой печатью номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, одного из родителей, а также индивидуальный идентификационный номер (при его наличии).

"Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 қарашадағы № 631 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 20 қарашадағы № 618 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 24 желтоқсанда № 8209 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 31 шілдедегі № 650 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2015 № 650 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1427, «Тұрғылықты жері бойынша мекенжай анықтамаларын беру» мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қазандағы № 1669 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2012 жылғы 17 ақпандағы № 231 және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізілімін бекіту туралы» 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулыларына орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 қарашадағы № 631 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидаларын қолдану туралы нұсқаулықта:
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Формулярды толтыру кезiнде мынаны басшылыққа алу қажет.
«ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛIК БЕРIЛЕДI» деген нөмiрсiз жол тапсырыс берiлетiн құжаттың түрiне сәйкес жеке куәлiк және паспорт үшiн латынша «N» бас әрпiн қою арқылы толтырылады. Егер азамат тек жеке куәлiк немесе тек паспорт алса, екiншi жолда сызықша қойылады.
«ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛIК БЕРIЛЕДI» деген 1-жолда формулярды толтырудың бiр немесе бiрнеше себептердiң (7 кодқа дейiн) коды көрсетiледi, мысалы тегiн өзгертуi «04 жеке куәлiктiң жоғалуы «09», заңды мекенжайын ауыстыру «10» және т.б.
1-ақпараттық жолдағы кодтар мынадай тәртiпте көрсетiледi:
«00» коды формулярды 16 жасқа дейiнгi балаларға паспортты беруге толтыру кезiнде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлiгiнiң деректерi жазылады, формулярдың сыртқы бетiндегi бос орынға бар болса жеке сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрi – ЖСН) көрсетiледi. Балалардың жеке басын тексерiп, сәйкестендiрудi жүргiзу үшiн жеке өздерiнiң болуы мiндеттi.
Формулярды ресімдеу үшін ата-аналарының бірінің жеке куәлігі, тұрақты тұрғылықты жері бойынша баланың тіркелгенін растайтын мекенжай анықтамасы ұсынылады. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға ата-аналарының бірінің жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, күні және берген орган, сондай-ақ егер бар болса, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі және паспорттық елтаңбалық мөрімен расталады.

Код «01» указывается для граждан, достигших 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении.
В случае если гражданин до достижения им 16-летнего возраста уже получал паспорт, то при заполнении формуляра по достижению 16-летнего возраста в полях 9, 10, 11 указываются данные его паспорта, а на свободном месте оборотной стороны формуляра записываются данные свидетельства о рождении, заверяемые паспортной гербовой печатью.
При оформлении документов, удостоверяющих личность, гражданам, достигшим 16-летнего возраста, на основании свидетельства о рождении предъявляется удостоверение личности одного из родителей, книга регистрации граждан или адресная справка, подтверждающая регистрацию лица по месту постоянного жительства.
Заполнение формуляров на основании свидетельств о рождении лицам, родившимся за пределами республики, производится по документам, отвечающим нормам международных договоров, за исключением свидетельств о рождении, выданных загранучреждениями Республики Казахстан.
«Код «04» указывается при перемене гражданином Ф.И.О., при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности, в поле 5 - прежняя фамилия, а под полями 3 и 4 - прежние имя, отчество гражданина. В случае изменения Ф.И.О. гражданина с внесением записи в акт гражданского состояния, данные свидетельства о перемене установочных данных, свидетельства о заключении (расторжении) брака указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью».
Со дня государственной регистрации заключения (расторжения) брака гражданин в месячный срок обменивает документы, удостоверяющие личность.
Код «05» указывается при перемене гражданином даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности. На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются данные свидетельства о перемене даты рождения, заверяемые паспортной гербовой печатью. Заполнение формуляра на выдачу паспорта, удостоверения личности по изменению установочных данных (коды «04», «05») производится после вынесения заключения по перемене установочных данных по форме, согласно приложению 10 (далее - заключение о перемене установочных данных), за исключением случаев перемены фамилии по заключению (расторжению) брака, фамилий и отчеств по национальным традициям - лицам казахской национальности.
«Для установления достоверности перемены установочных данных, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения формируется проверочный материал, в который входят следующие документы:
заявление гражданина в произвольной форме о перемене установочных данных;
копия книги регистрации граждан;
свидетельство о перемене установочных данных (копия в проверочный материал);
копия актовой записи о рождении;
документ, подлежащий замене (удостоверение личности, паспорт).

«01» коды 16 жасқа толған азаматтар үшiн көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлiгiнiң деректерi жазылады.
Егер азамат 16 жасқа толғанға дейiн паспорт алған болса, 16 жасқа толғанда формулярды толтыру кезiнде 9, 10, 11-жолдарда оның паспортының деректерi көрсетiледi, ал формулярдың сыртқы бетiндегi бос орынға паспортты елтаңбалы мөрмен растап, туу туралы куәлiгiнiң деректерi жазылады.
Туу туралы куәлiктiң негiзiнде 16 жасқа толған азаматтарға жеке басын куәландыратын құжаттар ресiмдеу кезiнде ата-анасының бiрiнiң жеке куәлiгi және ата-анасының тұрғылықты тұратын жерi бойынша тiркелгенiн растайтын азаматтарды тiркеу кiтабы ұсынылады.
Республикадан тыс жерлерде туған адамдарға туу туралы куәлiктiң негiзiнде формулярды толтыру Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнде берiлген туу туралы куәлiктi қоспағанда, халықаралық шарттардың нормаларына жауап беретiн құжаттар бойынша жүргiзiледi.
«04» коды азамат Т.А.Ә. өзгерткен кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiгiнiң деректерi, ал 5-жолда бұрынғы тегi, ал 3 және 4-жолдарда азаматтың аты, әкесiнiң аты жазылады. Азаматтық хал актiсiне жазба енгiзе отырып, азаматтың Т.А.Ә. өзгерген жағдайда, анықтамалық деректердің өзгергені туралы куәліктің, неке қию туралы куәліктің деректері формулярдың сыртқы жағындағы бос орында көрсетiледi және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады».
Мемлекеттік тіркеу күннен бастап неке қиюды (бұзуды) азамат бір ай мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты ауыстыруға міндетті.
«05» коды азамат туған күнiн өзгерткен кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады. Формулярдың сыртқы бетiндегi бос орында паспорттық елтаңбалық мөрмен расталатын, туған күнiн өзгерткені туралы куәлiктiң деректерi көрсетiледi. Анықтамалық деректерiн өзгерту негiзiнде («04», «05» коды) жеке куәлiк, паспорт алуға формулярды толтыру некеге тұруды, некенi бұзуға байланысты, сондай-ақ ұлты қазақ адамдардың ұлттық дәстүрге сәйкес тегiн өзгертудi қоспағанда, 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалық деректердi өзгерту туралы қорытынды (бұдан әрi – анықтамалық деректердi өзгерту туралы қорытынды) шығарылғаннан кейiн жүргiзiледi.
«Анықтамалық деректерді ауыстырудың шынайылығын анықтау үшін халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер тексеру материалын қалыптастырады, оған мынадай құжаттар:
азаматтың анықтамалық деректерін өзгерту туралы еркін нысандағы өтініші;
анықтамалық деректерін өзгерткені туралы куәлігі;
туу туралы акт жазбасының көшірмесі;
ауыстыруға жататын құжат (жеке куәлік, паспорт) жатады.

При подтверждении обоснованности заявления о перемене установочных данных, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в срок до двух рабочих дней выносится заключение по перемене установочных данных, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел или его заместителем. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений по перемене установочных данных, национальности, места рождения, по проверке личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, об утрате паспорта образца 1974 года по форме, согласно приложению 11 (далее - журнал регистрации заключений). Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело.
Код «06» указывается в случае обнаружения ошибок в выпущенных документах, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, в котором обнаружена ошибка, или паспорта, если он оформлялся отдельно от удостоверения личности. В случае, если в изготовленных документах, удостоверяющих личность, допущен производственный брак, то вместе с вновь оформленным формуляром следует высылать в КМП МВД прежний формуляр и документ с допущенной ошибкой. При этом они высылаются отдельным реестром без включения в общие списки, а изготовление повторных документов, удостоверяющих личность, производится за счет Республиканского государственного предприятия «Информационно-производственный центр» Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - РГП «ИПЦ»). После изготовления нового документа прежний (с ошибкой) уничтожается в РГП «ИПЦ» как производственный брак, а оба формуляра с изготовленным документом возвращаются по месту заполнения. Если ошибки допущены по вине уполномоченных сотрудников документирования и регистрации населения, заполнивших формуляр, то в КМП МВД направляется формуляр с произведенной в нем записью на оборотной стороне о неточности с указанием поля, в котором была обнаружена ошибка, заверяемой паспортной гербовой печатью, с приложением копии подтверждающего документа. Документ с допущенной ошибкой уничтожается органом внутренних дел в порядке, в установленном пунктом 49 настоящей Инструкции.
При выявлении несоответствия фотографии гражданина в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится обязательная проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах. По результатам проверки составляется протокол опознания личности гражданина по форме, согласно приложению 12 (далее - протокол опознания личности гражданина). Протокол опознания личности гражданина составляется по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет (от двух и более человек), после чего в течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в КМП МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении недействительных паспортов, удостоверений личности, паспортов образца 1974 года, временных удостоверений личности, удостоверений жителя погранзоны, бланков формуляров, испорченных при заполнении, составленным по форме, согласно приложению 13 (далее - акт об уничтожении). Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений.

Анықтамалық деректердi ауыстыру туралы өтiнiштiң негiздiлiгiн растау кезiнде халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерi екi жұмыс күн мерзiмiнде анықтамалық деректердi ауыстыру бойынша қорытынды шығарады, оны Iшкi iстер басқармасының (бөлiмнiң) бастығы немесе оның орынбасарымен бекiтедi. Қорытындыны тiркеу анықтамалық деректерiн, ұлтын, туған жерiн ауыстыру, жеке басын тексеру бойынша және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру, 1974 жылғы үлгiдегi паспортты жоғалту туралы 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрi – қорытындыларды тiркеу журналы) тiркеу журналында тiркеледi. Тексеру материалы жеке номенклатуралық iске қалыптастырылады.
«06» коды жеке басын куәландыратын құжаттарда жiберiлген қателер табылған жағдайда көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қате табылған жеке куәлiктiң немесе паспорттың, егер ол жеке куәлiктен бөлек ресiмделсе, деректерi жазылады. Егер дайындалған жеке басын куәландыратын құжаттарда өндiрiстiк ақауға жол берiлсе, жаңадан ресiмделген формулярмен бiрге бұрынғы формулярды және жiберiлген қатесi бар құжатты Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-ге жiберген жөн. Бұл ретте олар жалпы тiзiмге енгiзiлмей, жеке тiзiлiммен жiберiледi, ал жеке басты куәландыратын құжаттарды қайталап дайындау Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi «Ақпараттық-өндiрiстiк орталығы» Республикалық мемлекеттiк кәсiпорынның (бұдан әрi – «АӨО» РМК) есебiнен жүргiзiледi. Жаңа құжат дайындалғаннан кейiн бұрынғы (қатесi бар) құжат өндiрiстiк ақау ретiнде «АӨО» РМК жойылады, ал екi формуляр дайындалған құжатпен бiрге ресiмделген жерi бойынша қайтарылады. Егер қателерге халықты құжаттандыру және тiркеу уәкiлеттi қызметкерлерiнiң немесе формулярды толтырған қызметкерлерiнiң кiнәсiнен жол берiлген болса, онда Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-ге қате табылған жол көрсетiле отырып, нақты еместiгi туралы сыртқы бетiне жазба жазылып, растайтын құжаттың қосымшасы көшiрмесiмен паспорттық елтаңбалы мөрiмен расталған формуляр жiберiледi. Қатесi бар құжат iшкi iстер органында Қазақстан Республикасы азаматтарына паспорттар мен жеке куәлiктер беру және ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықтың (бұдан әрi – Нұсқаулық) 49-тармағында белгiленген тәртiппен жойылады.
Азаматтың фотосуретi деректер базасындағы жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнемен сәйкес келмеуi анықталған кезде халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер құжаттандырылатын адамның жеке басын және құжаттардағы сәйкессiздiктiң себебiн мiндеттi түрде тексередi. Тексерiс нәтижелерi бойынша 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтың жеке басын тану хаттамасы (бұдан әрi – азаматтың жеке басын тану хаттамасы) толтырылады. Азаматтың жеке басын тану хаттамасы оның фотосуретi мен бiруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетiмен мүмкiндiгiнше ұқсас келетiн басқа адамдардың кемiнде үш фотосуретi бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты 10 жылдан артық уақыт бiлетiн адамдарды (екi немесе одан да көп адам) тарта отырып толтырылады, осыдан кейiн екi жұмыс күн iшiнде қорытынды шығарылып, формулярмен бiрге, жарамсыз паспорттарды, жеке куәлiктердi, 1974 жылғы үлгiдегi паспорттарды, уақытша жеке куәлiктердi, шекара аймағындағы тұрғындардың куәлiктерi, 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған формулярлардың бланкiлерiн толтыру кезiнде бүлiнген бланкiлердi жою туралы актiнi (бұдан әрi - жою туралы актi) Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-ге жолданады. Қорытынды тiркеу қорытындыларды тiркеу журналында жүргiзiледi.

Код «07» указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта, отсутствие индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН) в документе, удостоверяющем личность). При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные непригодного документа, а на свободном месте оборотной стороны формуляра указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра, при этом по желанию гражданина выдается временное удостоверение личности.
Также, код «07» указывается при оформлении формуляра на основании документа, введенного в разряд недействительных в базе данных по причине «невостребованный».
Код «08» указывается при изменении гражданином своей национальности.
Запись о национальности в паспорте и удостоверении личности производится в соответствии с национальностью родителей. При различных национальностях родителей гражданин Республики Казахстан имеет право добровольного выбора национальности по отцу или матери.
В случае, когда национальность родителей неизвестна, ее определяет в соответствии со статьей 19 Конституции Республики Казахстан владелец документа.
Изменение записи о национальности, в паспортах и удостоверениях личности граждан, производится по их письменному заявлению органами внутренних дел на основании свидетельства о рождении и других документов, подтверждающих обоснованность ходатайства.
При подтверждении обоснованности заявления об изменении национальности, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в срок до двух рабочих дней выносится заключение по изменению национальности, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел или его заместителем и регистрируется в журнале регистрации заключений. Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные прежнего удостоверения личности (или паспорта - для проживающих за границей), а на свободном месте оборотной стороны формуляра записываются номер и дата заключения по изменению национальности, которые заверяются паспортной гербовой печатью. В поле 8 записывается новая национальность гражданина, а под полем 8 - прежняя национальность.
Одновременно уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения гражданину выдается справка об изменении записи о национальности, которая предъявляется в органы записи актов гражданского состояния (далее - ЗАГС) по месту его постоянного жительства для внесения изменений в сведения о национальности в соответствующих записях актов гражданского состояния.

«07» коды құжат пайдалануға жарамсыз болған жағдайда (бүлiну, ескiру, техникалық ақаулар, паспорттың барлық беттерiн пайдалану, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСН болмауы) көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарында жарамсыз құжаттың деректерi жазылады, ал формулярдың екiншi бетiнiң бос орнында құжаттың жарамсыздығының нақты себебi көрсетiледi. Бүлiнуiне, ескiруiне, адамды сәйкестендiру мүмкiн болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезiнде алынады, бұл ретте азаматтың қалауы бойынша уақытша жеке куәлiк берiледi.
Сондай-ақ «07» коды формулярды ресімдеген кезде «қажет етілмеген» себебі бойынша деректер базасында жарамсыздар қатарына енгізілген құжаттың негізінде көрсетіледі.
«08» коды азамат өзiнiң ұлтын өзгерткен кезде көрсетiледi. Паспортта және жеке куәлiкте ұлты туралы жазба ата-аналарының ұлтына сәйкес жүргiзiледi. Ата-аналары әр түрлi ұлттан болған жағдайда, Қазақстан Республикасының азаматы әкесiнiң немесе анасының ұлты бойынша еркiн таңдау құқығы бар.
Ата-анасының ұлты белгiсiз болған жағдайда, оны құжат иесi Қазақстан Республикасы Конституциясының 19-бабына сәйкес айқындайды.
Азаматтардың жеке куәлiктерiнде және паспорттарында ұлты туралы жазбаны өзгертудi олардың жазбаша өтiнiштерi бойынша iшкi iстер органдары туу туралы куәлiктiң және қолдаухаттың негiздiлiгiн растайтын өзге де құжаттар негiзiнде бiр рет жүргiзiледi.
Ұлтын өзгерту туралы өтiнiштiң негiздiлiгi расталған кезде халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер екi жұмыс күн мерзiмiнде ұлтын өзгерту бойынша қорытынды шығарады, оны Iшкi iстер басқармасының (бөлiмнiң) бастығы немесе оның орынбасары бекiтедi және қорытындыларды тiркеу журналында тiркеледi. Тексеру материалдары бөлек номенклатуралық iсте қалыптастырылады.
Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiктiң (немесе паспорттың шетелде тұратындар үшiн) деректерi жазылады, ал формулярдың артқы бетiнде бос орында елтаңбалы мөрмен расталған ұлтты өзгерту туралы қорытынды нөмiрi мен күнi қойылады. 8-жолда азаматтың жаңа ұлты, ал 8-жолдың астына бұрынғы ұлты жазылады.
Бiр уақытта халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматқа ұлты туралы жазбаның өзгертiлгенi туралы анықтама бередi, ол тиiстi азаматтық хал актiлерiндегi жазбаларда ұлты туралы мәлiметтерге өзгерiстер енгiзу үшiн өзiнiң тұрақты тұрғылықты жерi бойынша азаматтық хал актiлерi жазбалары (бұдан әрi - АХАЖ) органдарына ұсынылады.

Этот же код «08» указывается при заполнении формуляра, когда гражданин меняет документы, удостоверяющие личность, в связи с желанием не указывать в них национальность. Поле 8 не заполняется, в нем проставляется код «999».
Споры об изменении записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан разрешаются в судебном порядке.
В виде исключения разрешается изменение записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан Республики Казахстан, насильственно переселенных в период репрессий на территорию Республики Казахстан. Изменение национальности производится на основании справок о реабилитации, выдаваемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 марта 1994 года № 1612 «О реабилитации жертв массовых политических репрессий» в том же порядке.
Код «09» указывается при заполнении формуляра по причине утраты гражданином удостоверения личности.
Граждане, утратившие удостоверения личности подают в органы внутренних дел по месту регистрации письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачен документ по форме, согласно приложению 14, и книгу регистрации граждан или адресную справку, подтверждающие адрес постоянной регистрации.
В случае если гражданин ранее был документирован в этом же подразделении органа внутренних дел, проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в базе данных по номеру удостоверения личности, указанному в книге регистрации граждан, предоставляемой гражданином при обращении в орган внутренних дел.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в информационной базе данных документированного населения Республики Казахстан.
При отсутствии подлинника формуляра в картотеке, составляется акт об утрате подлинника формуляра.
Для подтверждения личности и сведений об утраченном удостоверении личности, из КМП МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная паспортной гербовой печатью КМП МВД.
В случае обращения граждан, утраченные удостоверения личности которых, были получены в других регионах, подразделения миграционной полиции, в которых отсутствуют РП ДРН, направляют запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1 (для паспортов образца 1974 года)), по форме согласно приложению 15, с фотографией для подтверждения тождественности владельца документа и выдачи сведений об утраченном документе по месту его получения.
Ответ на запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1) по форме, согласно приложению 16, направляется не позднее следующего дня после поступления заявления от гражданина.
Запросы, связанные с утратой документов, удостоверяющих личность, направляются не позднее следующего рабочего дня после поступления заявлений граждан, а ответы высылаются инициаторам запросов не позднее 48 часов после их поступления».
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного удостоверения личности. При наличии паспорта в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося паспорта. На оборотной стороне формуляра записывается номер и дата заявления гражданина по восстановлению утраченного документа.
При наличии у гражданина одного из документов, удостоверяющих личность (удостоверения личности или паспорта) идентификация личности производится в базе данных по имеющемуся документу.
В случае утраты гражданами удостоверений личности при переезде к новому месту жительства, восстановление утраченных документов производится органами внутренних дел по новому месту регистрации.
Найденные удостоверения личности, поступившие в органы внутренних дел и не истребованные их владельцами в течение одного года со дня поступления, уничтожаются в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции, как найденные, но неистребованные.
По заявлению гражданина, заявившего об утрате удостоверения личности, выдается временное удостоверение личности, по которому он регистрируется по месту жительства.
При утрате удостоверения личности не по месту проживания, органами внутренних дел при обращении граждан временное удостоверение личности выдается для возвращения к месту постоянного жительства, проверка на подтверждение личности и выдачу утраченного удостоверения личности производится уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения по базе данных.
Код «10» указывается при перемене гражданином юридического адреса.
Если при перемене юридического адреса внутри города или области у гражданина в графе «юридический адрес» удостоверения личности указан только город или область его проживания, замена удостоверения личности не производится.
Если в удостоверении личности указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется замена удостоверения личности.

Сондай-ақ «08» коды азамат жеке басын куәландыратын құжаттарда ұлтын көрсеткiсi келмеуiне байланысты, оларды ауыстырғанда формулярды толтыру кезiнде көрсетiледi. Бұл жағдайда 8-жол толтырылмайды, онда «999» коды қойылады.
Азаматтардың паспорттарында, жеке куәлiктерiнде ұлты туралы жазбаны өзгерту туралы даулар сот тәртiбiмен шешiледi.
Ерекше жағдайда Қазақстан Республикасының аумағына қуғын-сүргін кезінде күштеп жер аударылған Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарындағы, жеке куәліктеріндегі ұлты туралы жазбаны өзгертуге рұқсат беріледі. Ұлтын өзгерту «Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы» Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 20 мамырдағы № 1612 Заңына сәйкес берілетін ақтау туралы анықтамалардың негізінде жүргізіледі.
«09» коды азамат жеке куәлiгiн жоғалту себебi бойынша формулярды толтыру кезiнде көрсетiледi.
Картотекада формулярдың түпнұсқасы болмаған жағдайда формулярдың түпнұсқасы жоғалғаны туралы акт жасалады.
Жеке басын және жоғалған жеке куәлiктер туралы мәлiметтердi растау үшiн Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК деректер базасынан IIМ КҚПК паспортты елтаңбалық мөрiмен расталған фотосуретi бар ақпарат сұратады.
Жоғалған жеке куәлiктерiн басқа өңiрлерден алған азаматтар өтiнiш бiлдiрген жағдайда, ХТҚ ТП жоқ көшi-қон полициясы бөлiнiстерi куәлiк иесiнiң сәйкестiгiн растау және жоғалған құжат туралы мәлiметтер беру үшiн 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреттерi бар (1-нысанды формулярлардың 1974 жылғы үлгiдегi паспорттар үшiн) көшiрмелерiн ұсыну туралы сұрау салу жiбередi.
Формулярдың (1-нысанды) көшiрмесiн ұсыну туралы сұрау салуға жауап азаматтан өтiнiш келiп түскен келесi күннен кешiктiрмей 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолданады.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды жоғалтумен байланысты сұрау салулар азаматтардың өтініштері келіп түскен күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жолданады, ал жауаптар олар келіп түскеннен кейін 48 сағаттан кешіктірмей сұрау салу бастамашысына жіберіледі.
Формулярдың 9, 10, 11-жолдарында жоғалған жеке куәлiктiң деректерi жазылады. Паспорты бар болса, 9, 10, 11-жолдарда қолындағы паспортының деректерi көрсетiледi. Формулярдың сыртқы бетiне жоғалған құжатты қалпына келтiру туралы азамат өтiнiшiнiң нөмiрi және күнi жазылады.
Азаматтың қолында жеке басын куәландыратын құжаттың бiреуi болған жағдайда (жеке куәлiк және паспорт) жеке тұлғаны сәйкестендiру қолында бар құжатпен деректер базасында жүргiзiледi.
Азаматтар жеке куәлiгiн жаңа тұрғылықты жерге көшу кезiнде жоғалтқан жағдайда, жоғалған жеке куәлiктi қалпына келтiрудi iшкi iстер органдары жаңа тiркелген орны бойынша жүргiзедi.
Iшкi iстер органдарына келiп түскен, табылған және келiп түскен күннен бастап бiр жыл iшiнде иелерi талап етпеген жеке куәлiктер осы Нұсқаулықтың 49-тармағында белгiленген тәртiппен табылған, бiрақ талап етiлмеген ретiнде жойылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттың жоғалғаны туралы хабарлаған азаматтың өтiнiшi бойынша оған тұрғылықты жерi бойынша тiркелетiн уақытша жеке куәлiк берiледi.
Жеке куәлiктердi тұрғылықты емес жерiнде жоғалтқан жағдайда iшкi iстер органдары азаматтардың арызы бойынша оларға тұрғылықты жерлерiне оралу үшiн уақытша жеке куәлiк бередi, жоғалтқан жеке куәлiктi беру және жеке басын растайтынын тексеруi халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер деректер базасы бойынша iске асырады.
«10» коды азамат заңды мекенжайын ауыстырған кезде көрсетiледi.
Егер қала немесе облыс iшiнде заңды мекенжайы өзгерген кезде азаматтың жеке куәлiгiнiң "заңды мекенжайы" деген бағанында тек ол тұратын қала немесе облыс көрсетiлген болса, жеке куәлiгi ауыстырылмайды.
Егер жеке куәлiгiнде тiркелген жаңа мекенжайына сәйкес келмейтiн толық заңды мекенжайы (қала, аудан, көше, үй, пәтер) көрсетiлген болса, жеке куәлiктi ауыстыру қажет етiледi.

В полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности гражданина. При этом обязательно заполняется поле 14 (прежний адрес регистрации).
Код «11» указывается в случаях, если удостоверение личности и паспорт оформляются впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, удостоверения лица без гражданства, при наличии справки, подтверждающей принадлежность к гражданству Республики Казахстан, по форме согласно приложению 5 (далее - справка формы-5) к Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года № 556 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2045).
Для документирования по паспортам бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются: заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность, подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы, паспорт бывшего СССР образца 1974 года, книга регистрации граждан или адресная справка, военный билет для военнообязанных (либо документ, подтверждающий сведения о воинском учете). Копии паспорта бывшего СССР образца 1974 года, книги регистрации граждан, военного билета (либо документа, подтверждающего сведения о воинском учете), заверенные уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в порядке, установленном пунктом 20 настоящей Инструкции, приобщаются к проверочному материалу.
При возникновении сомнений в подлинности штампов регистрации в паспортах, либо их отсутствии, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства. Сведения о регистрации проверяются по картотеке территориальных органов внутренних дел, по хозяйственным книгам сельских, аульных округов. Для выяснения факта регистрации запросы производятся по прежним местам проживания.
Для подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, а также осуществления проверки на предмет наличия особых отметок (о гражданстве иностранного государства, обмене, утрате паспорта, запросах компетентных органов) в орган, выдавший данный паспорт, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в обязательном порядке, направляется запрос о предоставлении копии формуляра (формы-1) согласно приложению 15 с фотографией и записи из книги формы-2 учета паспортов образца 1974 года (далее - книга ф-2), подтверждающей его выдачу. Ответ на запрос направляется по форме, согласно приложению 16.

9, 10, 11-жолдарда азаматтың жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тұрғылықты жерi) мiндеттi түрде толтырылады.
«11» коды жеке куәлiк пен паспорт төмендегi жағдайларда алғаш ресiмдеген кезде: 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортын ұсынған немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтiрген, азаматтығы жоқ адам куәлiгiн ұсынған кезде Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығымен бекiтiлген «Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қарауы жөнiндегi нұсқаулыққа» (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 2045 тiркелген) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаны туралы анықтама (бұдан әрi – 5 нысанды анықтама) қоса тапсырылса көрсетiледi.
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты бойынша құжаттандыру үшiн азаматтардан: жеке басты куәландыратын құжаттарды уақтылы алмау себептерi көрсетiлген еркiн нысандағы өтiнiш, барлық тұрған жерiн, оқу, жұмыс орындарын көрсете отырып, толық өмiрбаян, 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты, азаматтарды тiркеу кiтабы (мекенжай анықтамасы), әскери мiндеттiлер үшiн әскери билет (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтi растайтын құжат) қабылданады. Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер осы Нұсқаулықтың 20-тармағында белгiленген тәртiппен куәландырылған 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының, азаматтарды тiркеу кiтабының, әскери билеттiң, (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтi растайтын құжаттың) көшiрмелерi тексеру материалына тiгiледi.
Паспорттардағы тіркеу мөртаңбасының шынайылығы күмән тудырған немесе болмаған кезде халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер азаматты оның азаматтығын растау үшін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелу заңдылығына тексеру жүргізеді. Тіркеу туралы мәліметтер аумақтық ішкі істер органдарының картотекалары, ауылдық, ауылдық округтердің шаруашылық кiтаптары бойынша тексеріледі. Тіркелу фактісін анықтау үшін бұрынғы тұрған жерлері бойынша сұрау салулар жіберіледі.
Аталған адамға паспорттың берiлгенiн және фотосуреттердiң ұқсастығын растау, сондай-ақ ерекше белгiлерiнiң (шетел мемлекетiнiң азаматтығы туралы, ауыстыру, паспортты жоғалту, құзыреттi органдардың сұрау салулары туралы) болуына тексеру жүргiзу үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер мiндеттi түрде 15-қосымшаға сәйкес суретi бар формулярдың көшiрмесiн (1-нысанды) және оның берiлгенiн растайтын, 1974 жылғы үлгiдегi паспорттарды есепке алу бойынша 2-нысанды кiтаптан (бұдан әрi – 2-нысанды кiтап) жазбаларды ұсыну туралы сұрау салу жолдайды.

Копия формы-1 и сведения с записью из книги ф-2, заверенные паспортной гербовой печатью, приобщаются к проверочному материалу.
Также, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится проверка гражданина по учетам выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительство за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Для установления личности уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 15 лет (от двух и более человек).
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 17 (далее -заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность), которое регистрируется в журнале регистрации заключений, а номер и дата указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью. При наличии справки формы-5 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе с копией справки формы-5.
При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года либо в случае, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на определение его гражданства, по завершению которой ему выдается справка формы-5, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан. При наличии справки формы-5 формирование дополнительного проверочного материала не производится. При оформлении формуляра номер и дата выдачи справки о принадлежности к гражданству Республики Казахстан указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Для документирования при утрате паспорта бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин утраты и несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы;
книга регистрации граждан (адресная справка);
военный билет для военнообязанных (либо документ, подтверждающий сведения о воинском учете).
Копии книги регистрации граждан, военного билета (либо документа, подтверждающего сведения о воинском учете), заверенные уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в порядке, установленном пунктом 20 настоящей Инструкции, приобщаются к проверочному материалу.
Уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится проверка подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства Республики Казахстан, а также на предмет выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 15 лет (от двух и более человек).

Паспортты елтаңбалы мөрмен расталған 1-н көшiрмесi және 2-н кiтабынан алынған мәлiметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Сондай-ақ, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматты Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы немесе оны жоғалтуы, республикадан тыс жерге тұрақты тұруға кетуi, шетелдiк ретiнде республика аумағына тiркелуi жөнiнде тиiстi есептер бойынша тексередi. Тексеру бойынша мәлiметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Жеке басын анықтау үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың фотосуретi мен онымен бiрге ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетiмен мүмкiндiгiнше ұқсас келетiн басқа адамдардың кемiнде үш фотосуретi бойынша жақын туыстарын немесе азаматты 15 жылдан артық уақыт бiлетiн адамдарды (екi немесе одан да көп адам) тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Азаматтың жеке басын анықтау және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi расталған жағдайда, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды (бұдан әрi - жеке басын тексеру және жеке басын куәландыратын құжаттар беру қорытындысы) шығарып, ол жеке басын куәландыратын құжаттарды беру және жеке басын тексеру нәтижесi бойынша қорытындыларды тiркеу журналына тiркеледi, оның нөмiрi мен күнi формулярдың екiншi бетiнде көрсетiлiп, паспорттық-елтаңбалық мөрмен бекiтiледi. 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты берілгенін растайтын 5-нысандағы анықтама мен 1-нысан көшірмесі болған жағдайда, тексеру материалын қалыптастыру жүргізілмейді, бұл ретте 1-нысандағы көшірмені 5-нысандағы анықтаманың көшірмесімен бірге азаматтық және иммиграция бөлімі береді.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тiркелгенiн растайтын құжаттар болмаған кезде, оның iшiнде 1992 жылғы 1 наурызға немесе азаматтар Қазақстан Республикасының тiркеу есебiнен шығарылған және тоғыз ай iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тiркелмеген болса, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың азаматтығын анықтауға тексеру жүргiзедi, тексеру аяқталғаннан кейiн оған 5-нысанды анықтама берiлiп, ол Қазақстан Республикасы азаматының паспортымен және жеке куәлiгiмен құжаттандыру үшiн негiз болып табылады. 5-нысандағы анықтама болған жағдайда қосымша тексеру материалдары қалыптастырылмайды. Формулярды ресiмдеу кезiнде Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi туралы анықтаманың нөмiрi мен күнi формулярдың екiншi бетiндегi бос орында көрсетiледi және паспорттық-елтаңбалық мөрмен расталады.
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортын жоғалтқан кезде құжаттандырылу үшiн азаматтардан:
жеке басын куәландыратын құжаттарды уақтылы алмау және жоғалту себептерi көрсетiлген еркiн нысандағы өтiнiш;
барлық тұрған, оқыған, жұмыс iстеген жерлерi көрсетiлген толық өмiрбаян;
азаматтарды тiркеу кiтабы (мекенжай анықтамасы);
әскери мiндеттiлер үшiн әскери билет (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтердi растайтын құжат) қабылданады.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер осы Нұсқаулықтың 20-тармағында белгiленген тәртiпте куәландырылған азаматтарды тiркеу кiтабының, әскери билеттiң (немесе әскери тiркеу туралы растайтын мәлiметтiң) көшiрмелердi тексеру материалына тiгедi.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер аталған адамға паспорттың берiлгенiн және фотосуреттердiң ұқсастығын растауға, азаматтарды және Қазақстан Республикасының азаматтығын растау үшiн Қазақстан Республикасы аумағында тiркелу заңдылығына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу мәнiне iшкi iстер органдарының есебi бойынша немесе оны жоғалту, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуге, республика аумағында шетел азаматы ретiнде тiркелуiне тексеру жүргiзедi. Тексеру бойынша мәлiметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың фотосуретi мен бiруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетiмен мүмкiндiгiнше ұқсас келетiн басқа адамдардың кемiнде үш фотосурет бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты 15 жылдан артық уақыт бiлетiн адамдарды (екi немесе одан да көп адам) тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.

На основании заявлений граждан об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года заводится дело об утрате паспорта образца 1974 года по форме, согласно приложению 18. Данному делу присваивается регистрационный номер: числитель - регистрационный номер заявлений, знаменатель - порядковый номер дела в текущем году. Дела, об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года регистрируются в журнале регистрации дел об утрате паспортов образца 1974 года по форме, согласно приложению 19.
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем и регистрируется в журнале регистрации заключений.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного паспорта бывшего СССР образца 1974 года, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата дела об утрате, которые заверяются паспортной гербовой печатью.
При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года либо в случае, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на определение его гражданства, по завершению которой ему выдается справка формы - 5, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы - 5 формирование дополнительного проверочного материала не производится. При оформлении формуляра номер и дата выдачи справки о принадлежности к гражданству Республики Казахстан указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, решение об оформлении формуляра принимается после проверки их личности и подтверждения принадлежности к гражданству Республики Казахстан. От лица, обратившегося по вопросу получения документов, удостоверяющих личность, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документа, удостоверяющего личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы;
книга регистрации граждан (адресная справка);
свидетельство о рождении;
приписное свидетельство для призывников или военный билет для военнообязанных (либо документ, подтверждающий сведения о воинском учете);
документ, удостоверяющий личность одного из родителей.
Копии свидетельства о рождении, книги регистрации граждан, приписного свидетельства либо военного билета и документа, удостоверяющего личность одного из родителей, заверенные уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в порядке, установленном пунктом 20 настоящей Инструкции, приобщаются к проверочному материалу.
В подтверждение предъявленному свидетельству о рождении, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения запрашивается копия актовой записи о рождении из органов ЗАГС.
Уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников (одного и более), в случае их отсутствия - лицами, знающего гражданина не менее пяти лет (не менее двух человек).
В течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений.

Азаматтардың 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорттарын жоғалту туралы өтiнiштерiнiң негiзiнде 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгiдегi паспортты жоғалтқаны туралы iс басталады. Осы iске тiркеу нөмiрi берiледi: алымы - өтiнiштердiң тiркеу нөмiрi, бөлiмi - ағымдағы жылдағы iстердiң реттiк нөмiрi. 1974 жылғы үлгiдегi КСРО паспорттарын жоғалту туралы iстер 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгiдегi КСРО паспорттарын жоғалту туралы iстердi тiркеу журналында тiркеледi.
Азаматтың жеке басы анықталған және Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесiлiгi расталған жағдайда, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер екi жұмыс күнi iшiнде жеке басын тексеру нәтижелерi және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны Iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы не болмаса оның орынбасары бекiтедi және қорытындыларды тiркеу журналында тiркеледi.
Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда жоғалған 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының деректерi жазылады, формулярдың сыртқы бетiндегi бос орынға паспортты елтаңбалық мөрмен куәландырылған жоғалту туралы iстiң нөмiрi мен күнi жазылады.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тiркелгенiн растайтын құжаттар болмаған кезде, оның iшiнде 1992 жылғы 1 наурызға немесе азаматтар Қазақстан Республикасының тiркеу есебiнен алынған болса және тоғыз ай iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тiркелмеген болса, халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер азаматтың азаматтығын анықтауға тексерiс жүргiзедi, аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасы азаматының паспортымен және жеке куәлiгiмен құжаттандыру үшiн негiз болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi туралы анықтама берiледi.
5-нысандағы анықтама болған жағдайда қосымша тексеру материалдары жинақталмайды формулярды ресiмдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесiлiгi туралы анықтаманың нөмiрi мен күнi формулярдың екiншi бетiндегi бос орында көрсетiледi және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар алу үшiн қолдаухатпен алғаш рет өтiнiш бiлдiрген және туу туралы куәлiгiн ұсынған 18 жастан асқан адамдарға формулярды ресiмдеу туралы шешiм олардың жеке басын тексерiп, Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесiлiгiн анықтағаннан кейiн қабылданады. Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер жеке басын куәландыратын құжаттар алу мәселесi бойынша өтiнiш берушi адамнан:
жеке басты куәландыратын құжатты уақтылы алмау себебi көрсетiлген еркiн нысандағы өтiнiш;
барлық тұрған жерi, оқу, жұмыс орындары толық көрсетiлген өмiрбаян;
азаматтарды тiркеу кiтабын (мекенжай анықтамасы);
туу туралы куәлiгiн;
әскери мiндеттiлер үшiн әскери билет (немесе әскери тiркеу туралы мәлiметтердi растайтын құжат);
ата-анасының бiреуiнiң жеке басын куәландыратын құжаттарын қабылдайды.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер осы Нұсқаулықтың 20-тармағында белгiленген тәртiппен растаған туу туралы куәлiктiң, азаматтарды тiркеу кiтабының, шақыру билетiнiң не болмаса әскери билеттiң және ата-анасының бiреуiнiң жеке басын куәландыратын құжаттарының көшiрмелерiн тексеру материалына тiгедi.
Ұсынылған туу туралы куәлiктi растау үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер АХАЖ органдарынан туу туралы акт жазбасының көшiрмесiн сұратады.
Халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкерлер жақын туыстарын (бiр немесе одан да көп), олар болмаған жағдайда, оны 5 жылдан кем бiлмейтiн (екi адамнан кем емес) адамдарды тарта отырып, оның жеке басын растау анықтамасын толтырады.
Екi жұмыс күнi iшiнде жеке басын тексеру және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру нәтижелерi бойынша қорытынды шығарылады, оған iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы немесе оның орынбасары бекiтедi, содан кейiн ол қорытындыларды тiркеу журналында тiркеледi.

В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные свидетельства о рождении, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата заключения по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, номер и дата выдачи справки формы-5 (при ее наличии), заверенные паспортной гербовой печатью.
На лиц, старше 18 лет, не имеющих документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, и постоянной регистрации до достижения ими совершеннолетнего возраста в Республике Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка на определение их гражданства, по завершению которой им выдается справка формы-5, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы-5 формирование проверочного материала не производится.
При оформлении формуляра номер и дата выдачи справки формы-5 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
При этом, серия, номер, дата и орган выдачи утраченного паспорта бывшего СССР образца 1974 года записываются на оборотной стороне справки формы-5 и заверяются гербовой печатью».
При наличии справки формы-5 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе с копией справки формы-5.
При предоставлении гражданами справок формы-5 о принадлежности к гражданству Республики Казахстан по истечению более года со дня их выдачи, граждане направляются за получением повторной справки формы-5.
Справки формы-5 (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях.
Код «12» указывается при заполнении формуляра лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные справки о приеме в гражданство Республики Казахстан, по форме согласно приложению 6 (далее - справка формы-6) к  Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года № 556 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2045). В поле 15 - бывшее гражданство (для лиц без гражданства - ЛБГ код «990»), а также дата принятия гражданства Республики Казахстан.
Номер Указа Президента Республики Казахстан о приеме в гражданство Республики Казахстан (далее - Указ) либо заключения органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Оформление детей на удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан, которые ранее были приняты в гражданство Республики Казахстан вместе с родителями, необходимо осуществлять на основании справок о принятии в гражданство Республики Казахстан их родителей или дубликатов справок. На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается номер, дату и орган выдачи свидетельства о рождении, а также номер Указа либо заключения органов внутренних дел о приеме в гражданство Республики Казахстан.
В случаях отсутствия детей в справках о приеме в гражданство Республики Казахстан их родителей, оформление детей осуществлять, согласно статье 22 Закона Республики Казахстан «О гражданстве Республики Казахстан», на основании свидетельств о рождении.

Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлiктiң деректерi жазылады, сыртқы бетiндегi бос орынға паспортты елтаңбалық мөрмен куәландырылған жеке басын тексеру және жеке басын куәландыратын құжаттар беру туралы қорытындының нөмiрi мен күнi, 5-нысан берiлетiн анықтаманың нөмiрi мен күнi (оның болған жағдайда) жазылады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары және Қазақстан Республикасы аумағында кәмелеттiк жасқа дейiн тұрақты тiркеуде жоқ 18 жастан асқан адамдар, Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесiлi анықтау үшiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер тексерiс жүргiзедi, аяқталғаннан кейiн оларға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiмен және паспортымен құжаттандыру үшiн негiз болатын Қазақстан Республикасының азаматтылығына тиесiлiгi туралы анықтама берiледi.
5-нысандағы анықтама болған жағдайда тексеру материалдары жинақталмайды.
Формулярды ресiмдеу кезде 5-нысан анықтаманы беру күнi мен нөмiрi формулярдың екiншi бетiндегi бос орында көрсетiледi және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
Бұл ретте жоғалған 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының сериясы, нөмірі, күні мен оны берген орган 5-нысандағы анықтаманың сыртқы бетіне жазылады және елтаңбалық мөрмен расталады.
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты берілгенін растайтын 5-нысандағы анықтама мен 1-нысан көшірмесі болған жағдайда, тексеру материалын қалыптастыру жүргізілмейді, бұл ретте 1-нысандағы көшірмені 5-нысандағы анықтаманың көшірмесімен бірге азаматтық және иммиграция бөлімі береді.
«Азаматтар Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі туралы 5-нысандағы анықтаманы оларды бергеннен кейін кемінде бір жыл өткен соң ұсынса, олар 5-нысандағы анықтаманы қайта алуға жіберіледі.
5-нысандағы анықтамалар (немесе олардың телнұсқалары) аумақтық бөліністерде ұдайы сақталуы тиіс).
«12» коды Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға формуляр толтыру кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағаны туралы анықтама деректері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2045 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығымен байланысты мәселелерді қарауы жөніндегі нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 6-нысандағы анықтама) жазылады. 15-жолда бұрынғы азаматтығы (азаматтығы жоқ адамдар үшін – АЖТ «990» коды), сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күні жазылады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының (бұдан әрі – Жарлық) нөмірі немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған тәртіппен қабылдау туралы ішкі істер органдарының қорытындысы формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
Бұрын ата-аналарымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған балаларға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін немесе паспортын ресімдеуді олардың ата-аналарын Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтамалардың немесе анықтама телнұсқаларының негізінде жүзеге асыру қажет. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында туу туралы куәліктің нөмірі, күні және берген орган, сондай-ақ Жарлықтың нөмірі не болмаса Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы ішкі істер органдарының қорытындылары көрсетіледі.
Ата-аналарын Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтамада балалары болмаған жағдайда, балаларды ресімдеу «Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес туу туралы куәліктің негізінде жүзеге асырылады.

В случаях, когда свидетельства о рождении не могут служить основанием для оформления формуляра ввиду отсутствия их легализации либо апостилирования, оформление детей осуществлять по представленным дубликатам справок формы-6, выдаваемых органами внутренних дел на их родителей с указанием установочных данных детей. На свободном месте оборотной стороны формуляра в обязательном порядке указывать номер и дату выдачи удостоверения личности родителя, на чье имя выдан дубликат справки формы-6, а также номер Указа, которым он был принят в гражданство Республики Казахстан.
Оформление лиц старше 18 лет, ранее вместе с родителями принятых в гражданство Республики Казахстан, но своевременно не получивших документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан, осуществлять на основании вновь выдаваемых органами внутренних дел справок формы № 6 о принятии в гражданство Республики Казахстан.
Справки формы № 6 (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях».
Код «13» указывается при заполнении формуляра гражданам, утратившим только паспорт. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, а на свободном месте оборотной стороны формуляра записывается номер и дата регистрации заявления гражданина о восстановлении паспорта, заверяемые паспортной гербовой печатью.
При утрате паспорта, изготовленного ребенку до 16 лет, заявление о восстановлении документа представляется одним из его родителей или законным представителем.
Код «14» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности по причине переименования местностей. Поле 14 не заполняется, а в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности.
Код «15» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности гражданам Республики Казахстан, возвратившимся из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан. При этом заполняется поле 14 (прежнее местожительство), а в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося у гражданина паспорта гражданина Республики Казахстан.
Код «16» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности и паспорт по желанию владельца, в связи с видоизменением документов, согласно новой технологии их изготовления.
Код «17» указывается при заполнении формуляра на получение документов удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности или паспорта.
Код «18» указывается при заполнении формуляра в связи с истечением срока действия документов, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности. Заполнение формуляра допускается за один месяц до истечения срока действия документов, удостоверяющих личность.»;
пункт 22 изложить в следующей редакции:

Заңдастырылмауына немесе апостиль қойылмауына байланысты туу туралы куәліктер формуляр ресімдеу үшін негіз бола алмаған жағдайларда, балаларды ресімдеу балалардың анықтамалық деректерін көрсете отырып, олардың ата-аналарына ішкі істер органдары беретін 6-нысандағы анықтаманың ұсынылған телнұсқалары бойынша жүзеге асырылады. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында 6-нысандағы анықтаманың телнұсқасы оның атына берілген ата-анасының жеке куәлігінің нөмірі, күні және берген орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған Жарлықтың нөмірі міндетті түрде көрсетіледі.
Бұрын ата-аналарымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған, бірақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды уақтылы алмаған 18 жастан асқан адамдарды ресімдеу ішкі істер органдары қайта беретін Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы 6-нысандағы анықтаманың негізінде жүзеге асырылады.
6-нысандағы анықтамалар (немесе олардың телнұсқалары) аумақтық бөліністерде ұдайы сақталуы тиіс.
«13» коды тек паспорт жоғалтқан азаматтарға формуляр толтыру кезiнде көрсетiледi. Бұл ретте формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда жеке куәлiктiң деректерi жазылады, сыртқы бетiндегi бос орынға азаматтың паспортты қалпына келтiру туралы өтiнiшiнiң паспортты елтаңбалық мөрмен куәландырылған нөмiрi мен күнi жазылады.
16 жасқа дейiн балаға дайындалған паспорт жоғалған жағдайда, құжатын қалпына келтiру туралы өтiнiштi оның ата-анасының бiреуi немесе заңды өкiлi жазады.
«14» коды формулярды елдi мекен атауының өзгеруiне байланысты ресiмдеу кезiнде көрсетiледi. 14-жол толтырылмайды, ал 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады.
«15» коды формулярды Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшiн шетелден қайтып оралған Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлiк ресiмдеу кезiнде көрсетiледi. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тұрғылықты жерi) толтырылады, ал 9, 10, 11-жолдарда арызданушының қолындағы Қазақстан Республикасы паспортының деректерi жазылады.
«16» коды құжаттарды дайындаудың жаңа технологиясына сәйкес олардың түрлерiнiң өзгеруiне байланысты иесiнiң қалауы бойынша формулярды жеке куәлiкке және паспортқа ресiмдеу кезiнде көрсетiледi.
«17» коды жеке куәлiк немесе паспорттың негiзiнде алғаш рет құжат алуға формуляр толтыру кезiнде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлiгiнiң немесе паспортының деректерi жазылады.
«18» коды жеке басын куәландыратын құжаттың жарамдылық мерзiмi өтуiне байланысты формуляр толтыру кезiнде көрсетiледi, ал 9, 10, 11-жолдарда өтiнiш иесiнiң қолындағы жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады. Формулярды толтыруға жеке басты куәландыратын құжаттың жарамдылық мерзiмiнiң өтуiне бiр ай қалғанда рұқсат етiледi.»;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«22. При обращении граждан по вопросам документирования, когда подлинность представленных гражданином документов или принадлежность к гражданству Республики Казахстан вызывают сомнения, а также при выявлении необоснованного заполнения формуляра уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, производится дополнительная проверка личности документируемого.
После завершения проверки вышеуказанной категории граждан, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения, в течение двух рабочих дней выносится заключение по установлению их личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений. При заполнении формуляра на выдачу документов, номер и дата заключения указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью».;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
«27. После проверки формуляров на правильность и обоснованность заполнения, а также сверки лиц, оформленных в связи с принятием гражданства Республики Казахстан, с Указами и списками по лицам, принятым в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке, Департаментами внутренних дел на основании полученных от районных, городских подразделений реестров и формуляров составляется сводный реестр на отправку формуляров в КМП МВД из Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы (далее -сводный реестр) в трех экземплярах по форме, согласно приложению 21, с указанием наименования районного (городского) подразделения миграционной полиции, исходящего номера и даты составления районных (городских) реестров, количества внесенных в них формуляров.
Срок проверки в Департаментах внутренних дел: для формуляров, заполненных по первой и второй категории срочности, составляет один рабочий день со дня поступления, по третьей категории срочности - два рабочих дня, для формуляров, заполненных в общем порядке - до пяти рабочих дней.
Сводный реестр подписывается начальником отдела документирования и регистрации населения Департамента внутренних дел и с приложением двух экземпляров реестров районного, (городского) подразделений направляются в КМП МВД, один экземпляр сводного реестра и один экземпляр реестра районного (городского) подразделения остается в отдельном номенклатурном деле Департамента внутренних дел.
Выявленные при проверке в Департаментах внутренних дел формуляры, подлежащие возврату на доработку, исключаются из реестров районных, городских подразделений с обязательным указанием причины изъятия, и при составлении сводных реестров не учитываются.»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:

«22. Құжаттандыру мәселелері бойынша азаматтар ұсынған құжаттың түпнұсқалығына немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі күмән тудырса, сондай-ақ халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер формулярды негiзсiз ресiмдегені анықталған кезде құжаттандырылатын адамның жеке басын қосымша тексеру жүргізіледі.
Жоғарыда көрсетiлген санаттағы азаматтарды тексеру аяқтағаннан кейiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер екi жұмыс күнi iшiнде олардың жеке басын анықтау және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) бастығы немесе оның орынбасары бекiтедi, содан кейiн қорытындыларды тiркеу журналына тiркейдi.»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Толтыру негiздiлiгiне және дұрыстығына формулярларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға байланысты ресiмделген адамдарды және оңайлатылған тәртiпте Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдаған адамдар бойынша iшкi iстер органының тiзiмдерiмен және Жарлықпен салыстыра тексергеннен кейiн iшкi iстер департаменттерi аудандық, қалалық бөлiнiстерден алған тiзiлiмдер мен формулярлардың негiзiнде IIМ КҚПК формулярларды жөнелту үшiн аудандық, қалалық көшi-қон полициясы бөлiнiсiнiң атауын, аудандық, қалалық тiзiлiмдердiң шығыс нөмiрлерiн және толтырылған күнiн, олардағы формулярлардың санын көрсете отырып, 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жиынтық тiзiлiмiн (бұдан әрi – жиынтық тiзiлiм) толтырады.
Бiрiншi және екiншi санатты жеделдiк бойынша толтырылған формулярлар үшiн iшкi iстер департаменттерiнде тексеру мерзiмi келiп түскен күннен бастап бiр жұмыс күнiн, үшiншi санатты жеделдiк – екi жұмыс күнiн, қарапайым тәртiппен толтырылған формулярлар үшiн, толтырылған күннен бастап бес жұмыс күнiне дейiн құрайды.
Жиынтық тiзiлiмдеріне Ішкі істер департаментi халықты құжаттандыру және тіркеу бөлiмiнiң бастығы қол қояды және аудандық (қалалық) бөлiністер тiзiлiмдерiнiң екiншi данасын қоса отырып, ІІМ КҚПК-ға жiберiледi, жиынтық тізілімнің бір данасы мен аудандық (қалалық) бөлініс тізілімінің бір данасы Ішкі істер департаментінің жеке номенклатуралық iсiнде қалады.
Iшкi iстер департаменттерiн тексерген кезде пысықтауға жататын анықталған формулярлар алу себебiн мiндеттi көрсете отырып, аудандық, қалалық бөлiнiстер тiзiлiмдерiнен алынады және жиынтық тiзiлiмдердi құрастырған кезде есепке алынбайды.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«28. КМП МВД проводит работу по выявлению фактов необоснованного документирования при возвращении формуляров из РГП «ИПЦ», в связи с несоответствиями сведений о лице имеющимся в базе данных.
Формуляры с реестрами районных, городских подразделений и сводным реестром отдела Департамента внутренних дел передаются из КМП МВД в производство РГП «ИПЦ» для изготовления документов, после чего возвращаются с формулярами и изготовленными документами для их дальнейшего направления в Департаменты внутренних дел.
При поступлении из РГП «ИПЦ» изготовленных документов с признаком «Розыск», КМП МВД направляет их отдельным реестром в управление миграционной полиции Департамента внутренних дел по месту оформления разыскиваемого лица;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. Формуляры на выданные удостоверения личности, паспорта хранятся в органах внутренних дел в специальной картотеке. При этом, формуляры оформленные по различным причинам, на установочные данные одного гражданина скрепляются и хранятся вместе. Оформленный по перемене фамилии гражданина формуляр раскладывается в картотеке отдельно от остальных соответственно алфавита, при этом в последнем формуляре проставляется отметка об изменении установочных данных с указанием номера формуляра и новых установочных данных гражданина.
Картотека должна располагаться в отдельном, изолированном помещении органов внутренних дел по месту их заполнения и регистрации граждан, оборудованном пожарно-охранной сигнализацией, решетками на окнах, обитой металлом дверью.
Во избежание утраты формуляров на изготовленные документы для работы с картотекой выделяются сотрудники, за которыми функциональными обязанностями возлагается ответственность за ее сохранность. Не допускается доступ к картотеке сотрудников, в функциональные обязанности которых данная работа не входит.
Раскладка формуляров в картотеку производится после проверки внутрипроверочной комиссией факта обоснованной выдачи документов владельцам и сверки с книгой формы-2.
Раскладка в картотеку формуляров производится строго по алфавиту.
Формуляры на лиц, фамилии которых начинаются на одну и ту же букву, подбираются и раскладываются по алфавиту на вторую букву фамилии, затем на третью и т.д.
Например: Абдыкалыков, Авдеев, Агыбергенов;
Базаров, Байтов, Бактурсынов и т.п.
Формуляры на лиц с одинаковыми фамилиями раскладываются в картотеку в последовательном порядке с соблюдением алфавита по именам и отчествам.
Например: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич и т.п.
При совпадении фамилий, имен, отчеств формуляры раскладываются по годам рождения по возрастающей, а затем в алфавитном порядке по городам, районам и населенным пунктам места рождения.
Например: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Алматы;
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Балхаш;
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 г.р.
Формуляры, заполненные на государственном языке, раскладываются аналогично по алфавиту в следующем порядке:
буква Ә раскладывается к букве А, далее соответственно: Ғ - Г; I - И; Қ - К; Ң - Н; Ө - О; Y, Ұ - У; Һ - X.
Изъятие формуляров из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для наведения справок, снятия копий, проставления служебных отметок, за исключением запросов КМП МВД для восстановления фотографий в базе данных, а также Департаментов внутренних дел для проведения служебных проверок по фактам незаконного документирования. В конце рабочего дня временно изъятый формуляр должен быть возвращен в картотеку. При временном изъятии формуляра из картотеки взамен изъятого формуляра в картотеку вкладывается копия формуляра, заверенная подписью сотрудника, на которой записывается причина и дата изъятия формуляра, Ф.И.О. и должность лица, у которого временно находится формуляр. Передавать формуляры работникам других государственных органов и иным лицам не допускается.
Копии формуляров, на основании которых формируется база данных, инициаторам запросов выдаются (высылаются) в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан «О национальных реестрах идентификационных номеров». Гражданам копии формуляров не выдаются.
При поступлении сообщений из государственных органов о незаконной выдаче паспортов и удостоверений личности, выходе из гражданства Республики Казахстан, выезде на постоянное место жительства за пределы республики либо со смертью их владельцев, уполномоченный сотрудник документирования и регистрации населения, в чьи функциональные обязанности входит ответственность за сохранность картотеки, производит проверку по картотеке формуляров для внесения соответствующих отметок.
Для внесения в картотеку из КМП МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная паспортной гербовой печатью КМП МВД.
При отсутствии подлинника формуляра в картотеке, составляется акт об утрате подлинника формуляра.
Из КМП МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная паспортной гербовой печатью КМП МВД, для внесения в картотеку».;
пункт 35 изложить в следующей редакции:

«28. ІІМ КҚПК деректер базасындағы адам туралы мәлiметтердiң сәйкес келмеуiне байланысты «АӨО» РМК-дан формулярларды қайтару кезiнде негiзсiз құжаттандыру фактiлерiн анықтау бойынша жұмыс жүргiзедi.
Аудандық, қалалық бөлiністердің тiзiлiмдері мен Ішкі істер департаментi бөлiмiнiң тiзiлiмдері бар формулярлар құжаттар дайындау үшiн ІІМ КҚПК-ден «АӨО» РМК-ның өндiрiсiне жолданады, содан кейін оларды одан әрі ішкі істер департаменттерiне жiберу үшiн формулярлармен және дайын құжаттармен бiрге қайтарылады.
«Іздестіру» белгісі бар дайын құжаттар «АӨО» РМК-дан келіп түскен кезде оларды жеке тізіліммен іздестірудегі ресімделіп жатқан орны бойынша Ішкі істер департаментінің Көші-қон полициясы басқармасына жібереді.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Берiлген жеке куәлiктер, паспорттарға арналған формулярлар iшкi iстер органдарында арнайы картотекаларда сақталады. Бұл ретте бiр азаматтың анық деректерiне түрлi себептер бойынша ресiмделген формулярлар бекiтiледi және бiрге сақталады. Азаматтың тегiн ауыстыруы бойынша ресiмделген формуляр картотекада әлiпбиге сәйкес басқалардан бөлек қойылады, бұл ретте соңғы формулярда анықтамалық деректерiн өзгерткенi туралы белгi қойылады, формулярдың нөмiрi мен азаматтың жаңа анықтамалық деректерi көрсетiледi.
Картотека оларды толтыру және азаматтардың тiркелу жерi бойынша iшкi iстер органдарының өрт-күзет сигнализациямен жабдықталған, терезелерi торланған, темiр есiкпен қапталған жеке оқшауланған үй-жайларда орналасуы қажет.
Дайындалған құжаттарға арналған формулярларды жоғалтпас үшiн картотекамен жұмыс iстеу үшiн оның сақталуына жауап беретiн функциялық мiндеттер жүктелетiн қызметкерлер бөлiнедi. Функционалдық мiндеттерiне осы жұмыстар жатпайтын қызметкерлердiң картотекаға кiруiне үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
Формулярды картотекаға орналастыру құжаттарды иелерiне негiздi беру фактiсi iшкi комиссия тексергеннен кейiн және 2-н журналмен салыстыра тексерiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
Формулярларды картотекаға орналастыру қатаң түрде әлiпби ретiмен жүргiзiледi. Тегi бiрдей әрiптен басталатын адамдардың 1-н арызы терiлiп алынады және тегiнiң екiншi әрпi бойынша, одан кейiн үшiншi т.с.с. әлiпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Абдыхалықов, Авдеев, Ағыбергенов;
Базаров, Байытов, Бақтұрсынов және т.б.
Тегi бiрдей адамдардың формулярларды картотекаға аты мен әкесiнiң аты бойынша әлiпби ретiн сақтай отырып орналастырылады.
Мысалы: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич және т.б.
Формулярда тегi, аты, әкесiнiң аты бiрдей болған жағдайда туған жылы бойынша өсу ретiмен, одан кейiн туған жерiнiң қала, аудан, елдi мекендерi бойынша әлiпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж.т., туған жерi Алматы, Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж. туған жерi Балқаш, Баринов Аркадий Исаевич, 1966 ж.т.
Сол сияқты мемлекеттiк тiлде толтырылған формулялар мынадай тәртiппен әлiпби бойынша орналастырылады:
Ә әрпi А әрпiне орналастырылады, бұдан әрi сәйкесiнше:
Ғ-Г; I-И; Қ-К; Ң-Н; Ө-О; Ү,Ұ-У; Һ-Х.
IIМ КҚПК деректер базасындағы фотосуреттердi қалпына келтiру үшiн, сондай-ақ iшкi iстер департаменттерiнiң заңсыз құжаттандыру фактiсi бойынша қызметтiк тексерiс жүргiзу үшiн сұрататын сауалдарды қоспағанда, формулярларды анықтама алу, көшiрмесiн түсiру, қызметтiк белгiлер қою үшiн картотекадан 1 жұмыс күннен артық мерзiмге алуға жол берiлмейдi. Уақытша алынған формуляр жұмыс күнiнiң соңында картотекаға қайтарылуы тиiс. Формулярды картотекадан уақытша алған кезде алынған формулярдың орнына формулярдың алу себебi және күнi, формуляр уақытша қолында болатын адамның тегi мен лауазымы жазылған қызметкердiң қолымен куәландырылған формулярдың көшiрмесi салынады. Формулярды басқа мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiне және өзге де адамдарға беруге тыйым салынады.
Негiзiнде деректер базасы қалыптастырылатын формулярлардың көшiрмелерiн сұрау салу бастамашысына «Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес берiледi (жiберiледi). Азаматтарға формулярдың көшiрмесi берiлмейдi.
Мемлекеттiк органдардан паспорт пен жеке басын куәландыратын құжаттар заңсыз берiлгенi, Қазақстан Республикасының азаматтығынан заңсыз шыққаны, республикадан тыс жерге заңсыз тұрақты тұруға шыққаны не болмаса оның иелерi қайтыс болғаны туралы хабарламалар келiп түскен кезде картотеканың сақталуына жауап беру функционалдық мiндеттерiне кiретiн халықты құжаттандыруға және тiркеуге уәкiлеттi қызметкер тиiстi белгiлер енгiзу үшiн формулярлардың картотекалары бойынша тексерiс жүргiзедi.
Картотекаға енгiзу үшiн Қазақстан Республикасы IIМ-нiң КҚПК-дан деректер базасынан Қазақстан Республикасы IIМ КҚПК-нiң паспорттық елтаңбалы мөрiмен расталған фотосуретi бар ақпаратқа сұрау салынады.
Картотекада формулярдың түпнұсқасы болмаған жағдайда формуляр түпнұсқасының жоғалуы туралы акт жасалады.
Картотекаға енгізу үшін Қазақстан Республикасы ІІМ-нің КҚПК-дан деректер базасынан Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПК-ның паспорттық елтаңбалық мөрімен расталған фотосуреті бар ақпарат сұратылады.»;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«35. Написание фамилии и отчества лиц казахской национальности в соответствии со сложившимися традициями казахского народа производится согласно требованиям Указа Президента Республики Казахстан «О порядке решения вопросов, связанных с написанием фамилий и отчеств лиц казахской национальности».
При обращении лиц казахской национальности в органы внутренних дел с ходатайствами об изменении написания фамилий и отчеств, гражданами подается заявление в произвольной форме с указанием желаемой фамилии, отчества на государственном или русском языке с указанием сведений о документах, подлежащих замене.
К заявлению прилагается один из следующих документов:
свидетельство о рождении (при получении впервые документов, удостоверяющих личность);
удостоверение личности, паспорт, подлежащие замене;
справка форма - 6.
К заполнению формуляров на граждан Республики Казахстан, изъявивших желание в соответствии с традициями казахского народа изменить написание фамилий, отчеств, предъявляются следующие требования.
В поле 1 формуляра указывается причина выдачи паспорта, удостоверения личности - код «04» (изменение написания фамилии, отчества).
В поле 2 по желанию гражданина на государственном или русском языке записывается фамилия, в поле 3 - имя, а в поле 4 - отчество. В фамилиях исключаются несвойственные казахскому языку аффиксы, с сохранением корневых основ, при написании отчеств вместо несвойственных казахскому языку аффиксов к имени отца добавляются слитно окончания «улы, ұлы; кызы, қызы» в зависимости от пола лица. Например, Наурызбаев Булат Керимович записывается как Наурызбай Болат Керимулы или Наурызбай Болат Керімұлы, Кадырова Рысты Мадиевна записывается как Кадыр Рысты Мадикызы или Қадыр Рысты Мадикызы.
Кроме того, исключается несвойственное казахскому языку буквосочетание в Ф.И.О., например, Джандосов Джумабай Джандосович, как Жандос Жумабай Жандосулы (ұлы), Чоканов Рыскали Джумабаевич, как Шокан Ырыскали Жумабайулы (ұлы).
Ниже полей 2, 3, 4 под внесенными изменениями указывается прежнее написание Ф.И.О. гражданина.
При этом, при обращении лиц казахской национальности, написание фамилий и отчеств которых было изменено в соответствии со сложившимися традициями казахского народа, допускается оформление паспортов и удостоверений личности в прежнем написании их фамилий и отчеств в соответствии с предъявленными ими свидетельствами о рождении».
пункт 38 изложить в следующей редакции:
«38.Граждане Республики Казахстан, отбывающие наказание в местах лишения свободы, и следственно-арестованные, не имеющие по каким-либо причинам документы гражданина Республики Казахстан, удостоверяющие личность, документируются органами внутренних дел по месту дислокации исправительных учреждений или органов предварительной изоляции в общем порядке.

«35. Қазақ халқының қалыптасқан дәстүрлерiне сәйкес ұлты қазақ адамдардың тегiн және әкесiнiң атын жазу «Ұлты қазақ азаматтардың тегi мен әкесiнiң атын жазуға байланысты мәселелердi шешу тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ұлты қазақ адамдар тегiн және әкесiнiң атын жазуды өзгерту туралы өтінішпен ішкі істер органдарына жүгінген кезде азаматтар қалаған тегін, әкесінің атын мемлекеттік және орыс тілдерінде көрсете отырып, ауыстыруға жататын құжаттар туралы мәліметтермен бірге ерікті нысанда жазылған өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттардың бірі:
туу туралы куәлік (жеке басты куәландыратын құжатты алғаш алатын кезде);
ауыстыруға жататын жеке куәлік, паспорт;
6-нысандағы куәлік қоса беріледі.
Қазақ халқының дәстүрiне сәйкес тегiнiң, әкесiнiң атының жазылуын өзгертуге ниет бiлдiрген Қазақстан Республикасының азаматтарына формулярлар толтыруға мынадай талаптар қойылады.
Формулярдың 1-жолында паспорт, жеке куәлiк беру себебi – «04» коды (тегiнiң, әкесiнiң атының жазылуын өзгерту) көрсетiледi.
Өтiнiш берушiнiң қалауы бойынша 2-жолда мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде тегi, 3 жолда – аты, ал 4 жолда - әкесінің аты жазылады. Тегінің жазылуында қазақ тiлiне тән емес қосымшалар алынып тасталып, түбiр негiздерi сақталады, әкесiнiң атын жазған кезде қазақ тіліне тән емес қосымшалардың орнына әкесiнiң есiмiне адамның жынысына қарай «улы, ұлы; кызы, қызы» қосымшалары қосып жазылады. Мысалы, Наурызбаев Булат Керимович Наурызбаев Болат Керимулы немесе Наурызбай Болат Керiмұлы болып, Кадырова Рысты Мадиевна Кадыр Рысты Мадикызы немесе Қадыр Рысты Мәдиқызы болып жазылады.
Сонымен қатар Т.А.Ә. кездесетін қазақ тiлiне тән емес әрiп тiркестерi алынып тасталады, мысалы, Джандосов Джумабай Джандосович Жандос Жұмабай Жандосулы (ұлы) болып, Чоканов Рыскали Джумабаевич Шоқан Ырысқали Жұмабайулы (ұлы) болып жазылады.
Енгiзiлген өзгерiстердiң астынан 2, 3, 4-жолдардан азаматтың Т.А.Ә. бұрынғы жазылуы көрсетiледi.
Бұл ретте қазақ халқының қалыптасқан салтына сәйкес тегі мен әкесінің аты өзгертілген ұлты қазақ адам өтініш білдірген кезде, паспорт пен жеке куәлікті олар ұсынған туу туралы куәліктерге сәйкес олардың тегі мен әкесінің атын бұрынғыша жазып ресімдеуге болады.»;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«38. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген және қандай да бір себептер бойынша Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ Қазақстан Республикасының азаматтары мен тергеу қамауындағыларды ішкі істер органдары жалпы тәртіппен түзеу мекемелерінің немесе алдын ала оқшаулау органдарының орналасқан жері бойынша құжаттандырады.

В случаях, если удостоверение личности оформляется впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, а также лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, формирование проверочного материала для определения их гражданства, установления личности, подтверждения выдачи документов и тождественности фотографий осуществляется органами уголовного преследования или учреждением уголовно-исполнительной системы».
В формуляре в поле «место жительство» указывается учреждение, где осужденный отбывает наказание.
Изготовленные удостоверения личности хранятся в личных делах осужденных.
При освобождении из мест лишения свободы лицам, отбывшим наказание в местах лишения свободы, выдаются удостоверения личности. Удостоверения личности, не содержащие электронные носители информации, подлежат обмену по прибытию гражданина к месту постоянного жительства.
При регистрации по месту жительства освободившегося из мест лишения свободы условно-досрочно либо по отбытию срока, в отношении которого установлен административный надзор, истребуется справка об освобождении с отметкой подразделения общественной безопасности о постановке на профилактический учет. В случае утраты справки об освобождении, лицом, освободившимся из мест лишения свободы, предъявляется справка подразделения общественной безопасности о его постановке на профилактический учет».;
пункт 63 изложить в следующей редакции:
«63. При заполнении электронного формуляра по кодам:
«00», «01» - по предъявленном свидетельству о рождении, имеющему ИИН, либо свидетельству о рождении со вкладышем к нему с присвоенным ИИН производится идентификация личности по ИИН в базе данных. В случае отсутствия ИИН в свидетельствах о рождении, идентификация личности не производится, а сведения в электронный формуляр вводятся уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения в соответствии со свидетельством о рождении.
В случае если гражданин до достижения им 16-летнего возраста уже получал паспорт, то при заполнении электронного формуляра по достижении 16-летнего возраста в основании указываются данные паспорта, а в поле «дополнительное основание» вводятся данные свидетельства о рождении.
При заполнении электронного формуляра на основании свидетельства о рождении номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, одного из родителей вносятся в поле «дополнительное основание»;
«04» - номер, дата и орган выдачи свидетельства о заключении, расторжении брака, перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене установочных данных вводятся уполномоченным сотрудником документирования и регистрации в поле «дополнительное основание» электронного формуляра;
«05» - номер, дата и орган выдачи свидетельства о перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене даты рождения вводятся уполномоченным сотрудником документирования и регистрации в поле «дополнительное основание»;
«06» - в случае выявления расхождений сведений в установочных данных, месте рождения, по завершению проверки, в поле «дополнительное основание» вводятся данные документа, подтверждающего вносимые в электронный формуляр изменения.

Егер жеке куәлік 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын көрсеткен немесе жоғалтқаны бойынша оны қалпына келтірген, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттар беру туралы алғаш рет өтініш білдірген және туу туралы куәлік ұсынған 18 жастан асқан адамдарға алғаш рет ресімделіп жатса, олардың азаматтығын, жеке басын анықтау, құжаттың берілгенін және фотосуреттің сәйкестігін растау үшін тексеру материалдарын қалыптастыруды қылмыстық қудалау органдары немесе қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі жүзеге асырады.
Формулярда «тұрғылықты жері» деген жолда сотталған жазасын өтеп жатқан мекеме көрсетіледі.
Дайындалған жеке куәлiктер сотталғандардың жеке iстерiнде сақталады.
Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде жеке куәлiк берiледi. Электронды ақпарат ұстағышы жоқ жеке куәлiк азаматтың тұрғылықты жерi бойынша ауыстырылуға жатады.
Бас бостандығынан айыру орындарынан мерзімінен бұрын шартты түрде не болмаса мерзімін өтегеннен кейін босаған, оған қатысты әкімшілік қадағалау белгіленген сотталғанды тұрғылықты жері бойынша тіркеген кезде профилактикалық есепке қойылғаны туралы қоғамдық қауіпсіздік бөлінісінің белгісі бар босатылу туралы анықтама талап етіледі. Босатылғаны туралы анықтаманы жоғалтқан жағдайда, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адам профилактикалық есепке қойылғаны туралы қоғамдық қауіпсіздік бөлінісінің анықтамасын ұсынады.»;
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«63. Электронды формулярларды кодтар бойынша толтыру кезiнде:
«00», «01» - ЖСН бар туу туралы көрсетiлген куәлiк бойынша немесе ЖСН берiлiп тiркелген туу туралы куәлiк бойынша деректер базасындағы ЖСН бойынша сәйкестендiру жүргiзiледi. Туу туралы куәлiгiнде ЖСН болмаған жағдайда адамды сәйкестендiру жүргiзiлмейдi, ал мәлiметтердi электронды формулярға халықты құжаттандыру және тiркеу уәкiлеттi қызметкерлерi туу туралы куәлiкке сәйкес енгiзедi.
Егер азамат 16 жасқа дейiн паспорт алған жағдайда, онда ол 16 жасқа толған соң, электрондық формулярды толтыру кезiнде паспорттың деректерi де көрсетiледi, ал «қосымша негiздеме» жолына туу туралы куәлiктiң деректерi енгiзiледi.
Туу туралы куәлiктiң негiзiнде толтырылған электрондық формулярға ата-анасының бiреуiнiң жеке куәлiгiнiң нөмiрi, берiлген күнi және оны берген орган туралы мәлiметтер «қосымша негiздеме» жолына енгiзiледi.
«04» - неке қию, бұзу, анықтау деректерiн ауыстыру туралы, туу туралы куәлiктi қайтадан алуы туралы куәлiктiң нөмiрi, күнi және оны берген органның атауы көрсетiледi. Анықтау деректерiн өзгерту туралы iшкi iстер органы қорытындысының нөмiрi мен күнiн халықты құжаттандыру және тiркеу органының уәкiлеттi қызметкерi электрондық формулярдың «қосымша негiздеме» жолына енгiзедi;
«05» - анықтау деректерiн ауыстыру, туу туралы куәлiктi қайтадан алу туралы куәлiктiң нөмiрi, күнi және берген органның атауы, туған күнiн ауыстыру туралы iшкi iстер органы қорытындысының нөмiрi мен күнiн халықты құжаттандыру және тiркеу органының уәкiлеттi қызметкерi «қосымша негiздеме» жолына енгiзедi;
«06» - анықтау деректерiнде, туған жерiндегi мәлiметтерде қайшылықтар анықталған жағдайда, тексерiс аяқталғаннан кейiн «қосымша негiздеме» жолында электронды формулярға өзгерiстер енгiзiлгенiн растайтын құжаттардың деректерi енгiзiледi.

При выявлении несоответствия фотографии гражданина в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения производится обязательная проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах. По результатам проверки составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет (от двух и более человек), по форме, согласно приложению 12, после чего в течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в КМП МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений. В поле «дополнительное основание» указывается номер и дата заключения по установлению личности, а в поле «дополнительная информация» указывается причина несоответствия фотографий.
В случае подтверждения тождественности фотографий гражданина, в поле «дополнительная информация» указывается тождественность фотографий гражданина (ки), Ф.И.О. номер удостоверения личности (паспорта), номер электронной заявки. Затем, подтверждается протоколом опознания личности Управления (отдела) внутренних дел, а в поле «дополнительное основание» указывается номер и дата заключения по установлению личности.
Код «07» указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта, отсутствие ИИН в документе, удостоверяющем личность). При этом основанием оформления электронного формуляра записываются данные непригодного документа, а в поле «дополнительная информация» указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра, при этом по желанию гражданина выдается временное удостоверение личности.
«08» - номер и дата заключения об изменении национальности вводятся в поле «дополнительное основание» электронного формуляра;
«09» - регистрационный номер и дата заявления гражданина вводятся в поле «дополнительное основание»;
«10» - если при перемене юридического адреса внутри города или области у гражданина в графе «юридический адрес» удостоверения личности указан только город или область его проживания, замена удостоверения личности не производится.
Если в удостоверении личности указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется замена удостоверения личности, без регистрации через информационную систему РП ДРН. При этом производится заполнение адресного листка прибытия для приобщения к адресной картотеке территориального органа внутренних дел и статистического талона к листку прибытия для отправки в статистический орган;
«12» - основанием для заполнения электронного формуляра является справка о приеме гражданства Республики Казахстан. Номер Указа либо заключение органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается в поле «дополнительное основание», в поле «дополнительная информация» указывается прежнее гражданство гражданина;
«13» - регистрационный номер и дата заявления гражданина о восстановлении утраченного паспорта, вводятся в поле «дополнительное основание.»;
пункт 82 изложить в следующей редакции:

Деректер базасындағы азаматтың фотосуретiнiң жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнесiмен сәйкес келмейтiнi анықталған кезде халықты құжаттандыру және тiркеу органының уәкiлеттi қызметкерi құжаттандырылушының жеке басы және құжаттардағы сәйкес келмеу себептерi мiндеттi түрде тексерiледi. Тексерiс нәтижелерi бойынша мүмкiндiгiне қарай танылушы адаммен сыртқы түрi ұқсас, кемiнде үш басқа адамның фотокарточкаларымен бiрге бiр уақытта ұсынылған оның фотокарточкасы бойынша жақын туыстарының не азаматты кемiнде 10 жыл бiлетiн адамдарды (екi және одан көп адамды) тарта отырып, 12-қосымшадағы нысан бойынша азаматтың жеке басын тану хаттамасы жасалады, содан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде қорытынды шығарылады және формулярмен және жою туралы актiмен бiрге Қазақстан Республикасы IIМ-нiң КҚПК-ға жiберiледi. Қорытындыны тiркеу қорытындыларды тiркеу журналында жүргiзiледi. «Қосымша негiздеме» жолында жеке басын анықтау жөнiндегi қорытындының нөмiрi мен күнi көрсетiледi, ал «қосымша ақпарат» жолында фотосуреттердiң сәйкес келмеуi себептерi көрсетiледi.
Азаматтың фотосуреттерiнiң сәйкестiгi расталған жағдайда «қосымша ақпарат» жолында «№ жеке куәлiктегi (паспорттағы) және № электрондық өтiнiмдегi азамат(ша) Т.А.Ә. фотосуреттерiнiң сәйкестiгi Iшкi iстер басқармасының (бөлiмiнiң) (хаттама жасалған күнi) жеке басын тану хаттамасымен расталады» деп көрсетiледi, ал «қосымша негiздеме» жолында жеке басын анықтау жөнiндегi қорытындының нөмiрi мен күнi көрсетiледi;
«07» - коды құжат пайдалануға жарамсыз болған (бүлiнуi, ескiруi, техникалық ақаулар, паспорттың барлық беттерiнiң пайдаланылуы, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСК-ның болмауы) жағдайларда көрсетiледi. Бұл ретте электрондық формулярды ресiмдеу негiздемесi ретiнде жарамсыз құжаттың деректерi жазылады, ал «қосымша ақпарат» жолында құжат жарамсыз болуының нақты себебi көрсетiледi.
Бүлiнуiне, ескiруiне, жеке адамды сәйкестендiруi мүмкiн болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезiнде алынады, бұл ретте азаматтың қалауы бойынша уақытша жеке куәлiк берiледi.
«08» - ұлтын өзгерту туралы қорытындының нөмiрi мен күнi электронды формулярдың "қосымша негiздеме" жолына енгiзiледi;
«09» - азаматтың өтiнiшiнiң тiркеу нөмiрi мен күнi «қосымша негiздеме» жолына енгiзiледi;
«10» - егер қала немесе облыс iшiнде заңды мекенжайы ауыстырылған жағдайда азаматтың жеке куәлiгiндегi «заңды мекенжай» бағанында оның тек тұратын қаласы немесе облысы көрсетiлген жағдайда жеке куәлiк ауыстырылмайды.
Егер жеке куәлікте тіркеудің жаңа мекенжайына сәйкес келмейтін толық заңды мекенжайы көрсетілсе (қала, аудан, көше, үй, пәтер), онда тіркеусіз ХҚТ ТП-ның ақпараттық жүйесі арқылы жеке куәлікті ауыстыру талап етіледі. Бұл ретте аумақтық ішкі істер органының мекенжай картотекасына қосу үшін мекенжайға келу парағы мен статистикалық органға жолдау үшін келу парағына статистикалық талон толтырылады.
«12» - электронды формулярды толтыруға Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтама негiз болады. Жарлық нөмiрi немесе Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылдағаны туралы iшкi iстер органының қорытындысы «қосымша негiздеме» жолына көрсетiледi, ал "қосымша ақпарат" жолында азаматтың бұрынғы азаматтығы көрсетiледi.
«13» - «қосымша негiздеме» жолына азаматтың жоғалған паспортын қайта қалпына келтiру туралы арызының тiркеу нөмiрi мен күнi енгiзiледi.»;
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«82. Для генерации ИИН детям, одним из родителей (законным представителем) предъявляется книга регистрации граждан либо адресная справка, подтверждающая регистрацию детей по месту жительства, свидетельство о рождении и удостоверение личности одного из родителей (законного представителя)».;
пункт 83 изложить в следующей редакции:
«83. Установочные данные детей записываются в соответствии со свидетельством о рождении, указывается дата, номер и орган его выдачи.
При оформлении электронной заявки на генерацию ИИН, свидетельство о рождении ребенка в обязательном порядке сканируется и вместе с электронной заявкой направляется на центральный узел.
В случае отсутствия в свидетельстве о рождении каких-либо сведений о родителях или одного из них, соответствующие поля в электронной заявке не заполняются»;
приложение 6 к инструкции о применении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел
Республики Казахстан (Нокин П.К.) направить настоящий приказ на
государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить его официальное опубликование после государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Тыныбекова К.С. и Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Нокин П.К.).
4) Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан                       К. Касымов
Приложение 6
к Инструкции о применении
Правил документирования и
регистрации населения
Республики Казахстан
форма
Сведения
об утраченных удостоверениях личности и паспортах,
необоснованно выданных, не изъятых - при имеющейся
информации о принятии гражданства другого государства,
не сданных при обмене на новые документы и в связи со
смертью граждан
за период «___» _________20___г.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество, год рождения владельца паспорта (удостоверения личности)
№ паспорта (удостоверения личности), дата выдачи
Подлежит изъятию по следующей причине
1.
2.
Руководитель органа внутренних дел __________ ________________
(подпись)      (Ф.И.О.)

«82. Балаларға ЖСН генерациялау үшін ата-аналарының бірі (заңды өкілі) балалардың тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын азаматтарды тіркеу кітабын, не болмаса мекенжай анықтамасын, туу туралы куәлік пен ата-анасының (заңды өкілінің) бірінің жеке куәлігін ұсынады.»;
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«83. Балалардың анықтамалық деректерi туу туралы куәлiгiне сәйкес жазылады, онда берген күнi, нөмiрi және оны берген орган атауы көрсетiледi.
ЖСН генерациялау үшін электрондық өтінім ресімдеген кезде баланың туу туралы куәлігі міндетті түрде сканерленеді және электрондық өтініммен бірге орталық торапқа жолданады.
Туу туралы куәлікте ата-аналары немесе олардың біреуі туралы қандай да бір мәліметтер болмаса, электрондық өтінімдегі тиісті жолдар толтырылмайды.»;
Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу қағидаларын қолдану туралы нұсқаулыққа 6-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігін Көші-қон полициясы комитеті (П.К. Нокин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жолдасын және мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары Қ.С. Тыныбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитетіне (П.К. Нокин) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі                           Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу қағидаларын
қолдану туралы нұсқаулыққа
6 қосымша
нысан
Жоғалған, заңсыз берілген паспорттар және жеке куәліктер, өзге
мемлекеттің азаматтығын қабылдағаны туралы ақпарат болу кезінде
– алынып қойылмаған, жаңа құжат ауыстыру кезінде және азаматтың
қайтыс болуына байланысты тапсырылмаған құжаттар туралы
«____» _______20____ж. мерзіміндегi мәліметтер
п/п
Паспорт (жеке куәлік) иесінің Т.А.Ә., туған жылы
паспорт (жеке куәлік) №, берілген мерзімі
Мына себептер бойынша алынып қойылады
1.
2.
Ішкі iстер органның басшысы  ______________          _____________
(қолы)                  (А.Ә.Т.)