Об утверждении Методики расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественной монополии по снабжению тепловой энергией
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 сентября 2013 года № 284-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2013 года № 8887. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественной монополии по снабжению тепловой энергией (далее–Методика).
2. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Коккозова К.Т.):
1) обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить настоящий приказ в Управление информатизации и защиты информационных ресурсов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Уйсинбаев Ж.Ж.) для опубликования на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после его официального опубликования в средствах массовой информации.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации, с последующим представлением в Юридический департамент (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений, территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.

Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының м.а. 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 284-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 7 қарашада № 8887 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу департаменті (Қ.Т. Көккөзова):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялау үшін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Ақпараттандыру және ақпараттық ресурстарды қорғау басқармасына (Ж.Ж. Үйсінбаев) жолдасын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Председателя
А. Дуйсебаев
"СОГЛАСОВАН":
Министр экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
09 октября 2013 год
Утверждена
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
от 17 сентября 2013 года № 284-ОД
Методика
расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые
услуги субъектов естественной монополии по снабжению тепловой
энергией
1. Общие положения.
1. Настоящая Методика расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Методики является определение механизма расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией.
Методика распространяется на субъектов естественных монополий, независимо от форм собственности оказывающих услугу по снабжению тепловой энергией (далее - субъект).
3. Для целей настоящей Методики применяются следующие понятия:
1) регулируемая услуга по снабжению тепловой энергией - услуга по продаже потребителям произведенной и (или) купленной тепловой энергии, оказываемая субъектами в соответствии с заключенными договорами;
2) расчетная удельная потребность в полезной тепловой энергии - количество тепловой энергии за расчетный отопительный период, отнесенное к единице общей отапливаемой площади помещений здания, Гигакалорий на 1 квадратный метр (далее - Гкал/м2);
3) горячая вода – вода, имеющая температуру не менее 50 градусов Цельсия (далее - оС).
Иные термины и понятия, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
2. Механизм расчета тарифов или их предельных уровней на
регулируемые услуги субъектов по снабжению тепловой энергией
4. Тариф или его предельный уровень на регулируемые услуги субъекта по снабжению тепловой энергией (Т) определяется по формуле:
1) в случае, если для субъекта утверждается тариф или его предельный уровень на услуги по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергией в совокупности:
T = (Zппрс+Pппрс)/Q (тенге за Гигакалорий (далее - тенге/Гкал)),
где:
Zппрс - экономически обоснованные общие затраты субъекта на оказание услуг по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергией, тенге;

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы
А. Дүйсебаев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
______________ Е. Досаев
2013 жылғы 9 қазан
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2013 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 284-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясымен жабдықтау
жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе
олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістеменің мақсаты жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу тетігін айқындау болып табылады.
Әдістеме жылу энергиясымен жабдықтау қызметін көрсететін меншік нысанына қарамастан табиғи монополия субъектілеріне (бұдан әрі - субъект) қолданылады.
3. Осы Әдістеменің мақсаты үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттелетін қызмет – жасалған шарттарға сәйкес субъектілер көрсететін өндірілген және (немесе) сатып алынған жылу энергиясын тұтынушыларға сату жөніндегі қызмет;
2) таза жылу энергиясында саналған үлесті қажеттілігі – жалпы ғимарат үй-жайының жылыту алаңының өлшем бірлігіне жататын саналған жылыту кезеңіндегі жылу энергиясының саны, шаршы метрге Гигакалорий (бұдан әрі - Гкал/м2);
3) ыстық су – температурасы 50 градус Цельсийден (бұдан әрі -оС) төмен емес су.
Осы Әдістемеде қолданылатын өзге де терминдер мен ұғымдар Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Субъектілердің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі
реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың
шектi деңгейлерiн есептеу тетігі
4. Жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тариф немесе оның шектi деңгейi (Т) мынадай формула бойынша айқындалады:
1) егер, субъект үшін тариф немесе оның шекті деңгейі жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі қызметтер жиынтығында бекітілген жағдайда:
Т = (Zөбтж+Pөбтж)/Q (Гигакалорийге теңге (бұдан әрі - теңге/Гкал)),
мұндағы:
Zөбтж – субъектінің жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған экономикалық негізделген жалпы шығындары, теңге;

Рппрс - допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергии, рассчитываемый в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водоснабжения и (или) водоотведения и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД, зарегистрированной в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2154 (далее - Инструкция), тенге;
Q - планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями (имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гигакалорий (далее - Гкал);
2) в случае, если для субъекта утверждается тариф или его предельный уровень на услуги по передаче, распределению и снабжению тепловой энергией в совокупности:
Т = Тпроизв + (Zпрс+Pпрс)/ Q (тенге/Гкал),
где:
Тпроизв - тариф или его предельный уровень на производство тепловой энергии;
Zпрс - экономически обоснованные общие затраты субъекта на оказание услуг по передаче, распределению и снабжению тепловой энергией, тенге;
Рпрс - допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг по передаче, распределению и снабжению тепловой энергии, рассчитываемый в соответствии с Инструкцией, тенге;
3) в случае, если субъект оказывает услуги по снабжению тепловой энергией или если для субъекта утверждаются тарифы или их предельные уровни на услуги по производству и (или) передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией раздельно по каждой услуге:
Т = Тпроизв + Tперед+(Zснабж+Pснабж)/Q (тенге/Гкал),
где:
Тпроизв - тариф или его предельный уровень на производство тепловой энергии;
Tперед - тариф или его предельный уровень на передачу и распределение тепловой энергии;
Zснабж - экономически обоснованные общие затраты субъекта на оказание услуг по снабжению тепловой энергией, тенге;
Рснабж - допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг по снабжению тепловой энергии, рассчитываемый в соответствии с Инструкцией, тенге.

Рөбтж – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2154 нөмірімен тіркелген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы № 17-НҚ бұйрығымен бекітілген Сумен жабдықтауға және (немесе) суды бұруға және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектiлерiне қызмет көрсететiн табиғи монополия субъектiлерi үшiн iске қосылған активтердiң реттелетiн базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөнiндегi нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес есептелетін жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі қызметті тиімді көрсетуге қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына рұқсат етілетін пайда деңгейі, теңге;
Q – субъектінің жылу энергиясымен жабдықтау қызметтерін тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау немесе көтеру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған (үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ) тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гигакалорий (бұдан әрі - Гкал);
2) егер, субъект үшін тариф немесе оның шекті деңгейі жылу энергиясын беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі қызметтерінің жиынтығында бекітілген жағдайда:
Т = Төндір+(Zбтж+Pбтж)/Q (теңге/Гкал),
мұндағы:
Төндір – жылу энергиясын өндіруге арналған тариф немесе оның шектi деңгейi;
Zбтж – субъектінің жылу энергиясын беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған экономикалық негізделген жалпы шығындары, теңге;
Pбтж – Нұсқаулыққа сәйкес есептелетін жылу энергиясын беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі қызметтерді тиімді көрсетуге қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына рұқсат етілген пайда деңгейі, теңге;
3) егер субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі қызметті көрсеткен немесе жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі субъект қызметтеріне арналған тарифтер немесе олардың шекті деңгейлері әр қызмет бойынша бөлек бекітілген жағдайда:
Т = Төндірберу+(Zжабдық+Pжабдық)/Q (теңге/Гкал),
мұндағы:
Төндір - жылу энергиясын өндіруге арналған тариф немесе оның шектi деңгейi;
Тберу - жылу энергиясын беруге және таратуға арналған тариф немесе оның шектi деңгейi;
Zжабдық - субъектінің жылу энергиясымен жабдықтау қызметін көрсетуге арналған экономикалық негізделген жалпы шығындары, теңге;
Pжабдық - Нұсқаулыққа сәйкес есептелетін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі қызметті тиімді көрсетуге қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына рұқсат етілген пайда деңгейі, теңге.

5. Расчет экономически обоснованных затрат (Zппрс, Zпpc, Zснабж) осуществляется с учетом требований законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, в том числе Особого порядка формирования затрат, применяемого при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденного приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480, методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, выполненной в виде самостоятельного документа либо раздела учетной политики, разработанной субъектом в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При дифференциации тарифов или их предельных уровней субъектов на услуги по снабжению тепловой энергии по группам потребителей тарифы для групп потребителей определяются исходя из тарифа или его предельного уровня, определенного в соответствии с пунктом 4 Методики, с учетом:
уровня платежеспособности населения соответствующего региона;
влияния на инфляцию;
структуры потребления тепловой энергии;
уровня развития промышленного производства;
создания стимулов для энергосбережения.
6-1. Дифференцированные тарифы на услуги по снабжению тепловой энергией по группам потребителей определяются по формулам:
1) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения (Тнас.):
Тнас. = Тдейст.нас. * k1 (тенге/Гкал), где:
Тдейст.нас. – действующий тариф или его предельный уровень на регулируемые услуги субъекта по снабжению тепловой энергией для группы потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения;
k1 – коэффициент изменения тарифа на снабжение тепловой энергией для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, определенный в соответствии с пунктом 6 Методики;
2) для прочих потребителей (Тпроч.):
Тпроч. = Тдейст.проч.*k2 (тенге/Гкал), где:
Тдейств. проч.– действующий тариф или его предельный уровень на регулируемые услуги субъекта по снабжению тепловой энергией для прочих потребителей;

5. Экономикалық негізделген шығындардың (Zөббж, Zббж, Zжабдық) есебі Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасының, оның ішінде Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тіркелген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің, "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес субъект әзiрлеген және табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісілген жеке құжат не есепке алу саясаты бөлігі түрінде жасалған кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу әдістемесінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Субъектілердің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі қызметтеріне субъектілердің тарифтерін немесе олардың шектi деңгейлерiн саралау кезінде тұтынушы топтарына арналған тарифтер Әдістеменің 4–тармағына сәйкес анықталған тарифке немесе оның шектi деңгейiне сүйене отырып, мыналар:
тиісті өңір халқының төлем қабілетінің деңгейі;
инфляцияға әсері;
жылу энергиясын тұтыну құрылымы;
өндірістік өнеркәсіптің даму деңгейі;
энергияны сақтау үшін ынталар жасау ескеріле отырып айқындалады.
6-1. Тұтынушылар топтары бойынша жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерге сараланған тарифтер мынадай формулалар бойынша анықталады:
1) халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал.):
Тхал. = Тхал.қолд. *k1 (теңге/Гкал), мұндағы:
Тхал.қолд. – халық тобына жататын тұтынушылар тобы – жеке тұлғалар үшін субъектінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф немесе оның шектi деңгейі;
k1 – Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалған халық тобына жататын тұтынушылар - жеке тұлғалар үшін жылу энергиясымен жабдықтауға арналған тарифті өзгерту коэффициенті;
2) өзге тұтынушылар үшін (Төзге):
Төзге. = Төзге.қолд. *k2 (теңге/Гкал), мұндағы:
Төзге.қолд. – өзге тұтынушылар үшін субъектінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф немесе оның шектi деңгейі;

k2 – коэффициент изменения тарифа на снабжение тепловой энергией для прочих потребителей, определенный в соответствии с пунктом 6 Методики;
3) для бюджетных организаций (Тбюдж.):
Тбюдж. = (Т*Q – Tнас.*Qнас. – Tпроч.*Qпроч.)/Qбюдж. (тенге/Гкал),
где:
Т – тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для соответствующей группы потребителей, определенный в соответствии с пунктом 4 Методики;
Q – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями (имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколам намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Тнас. – тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для
потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения;
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением
потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Тпроч. – тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для прочих потребителей;
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии прочими потребителями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии бюджетными организациями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.

k2 – Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалған өзге тұтынушылар үшін жылу энергиясымен жабдықтауға арналған тарифті өзгерту коэффициенті;
3) бюджеттік ұйымдар үшін (Тбюдж.):
Тбюдж. = (Т*Q – Tхал.*Qхал. – Tөзге.*Qөзге.)/Qбюдж. (теңге/Гкал), мұндағы:
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген субъектінің жылу энергиямен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тариф немесе оның шекті деңгейі;
Q – субъект жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтердің деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған, тұтынушылардың (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ аспаптары бар немесе жоқ) жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
Тхал. – халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qхал. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ халық тобына жататын тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Төзге – өзге тұтынушылар үшін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qөзге – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Qбюдж. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал.

Сноска. Методика дополнена пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Дифференцированные тарифы на услуги по снабжению тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета определяются по формулам:
1) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тнас. без ОПУ):
Тнас. без ОПУ = 1,2*Тнас. (тенге/Гкал);
2) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тнас. с ОПУ):
Тнас. с ОПУ = (Тнас.*Qнас. – Тнас. без ОПУ*Qнас. без ОПУ)/Qнас. с ОПУ (тенге/Гкал),
в случае если тариф для потребителей – физических лиц, относящихся к группе население, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии
(Тнас. с ОПУ) по расчету определяется на уровне ≤0, то Тнас. с ОПУ и Тнас. без ОПУ определяются по формулам:
Тнас. с ОПУ = 0,5*Тнас. (тенге/Гкал);
Тнас. без ОПУ = (Тнас.*Qнас. – Тнас. с ОПУ*Qнас. с ОПУ)/Qнас. без ОПУ (тенге/Гкал), где:
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнac. без ОПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнас. с ОПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;

Ескерту. Әдістеме 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтер мынадай формулалар бойынша анықталады:
1) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал.ОЕА-сыз):
Тхал.ОЕА-сыз = 1,2*Тхал.(теңге/Гкал);";
2) жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптары бар халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал. ОЕА-мен):
Тхал.ОЕА-мен = (Тхал.Qхал.-Тхал. ОЕА-сыз *Qхал. ОЕА-ыз)/Qхал.
ОЕА-мен (теңге/Гкал),
егер жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптары бар халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал. ОЕА-мен)тариф есеп бойынша < 0 деңгейде анықталатын болса, онда Тхал. ОЕА-мен және Тхал. ОЕА-сыз мына формулалар бойынша анықталады:
Тхал. ОЕА-мен = 0,5*Тхал. (теңге/Гкал);
Тхал. ОЕА-сыз = (Тхал.*Qхал. – Тхал. ОЕА-мен *Qхал. ОЕА-мен)/ Qхал. ОЕА-сыз (теңге/Гкал), мұндағы:
Qхал. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ халық тобына жататын тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Qхал.ОЕА-сыз – субъект жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған, халық тобына жататын және үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Qхал. ОЕА-мен – субъект жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтердің деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған халық тобына жататын және үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;";

3) для прочих потребителей, за исключением бюджетных организаций, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тпроч. без ОПУ):
Тпроч. без ОПУ = 1,3*Тпроч. (тенге/Гкал);
4) для прочих потребителей, за исключением бюджетных организаций, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тпроч. с ОПУ):
Тпроч. с ОПУ = (Тпроч.*Qпроч. – Тпроч. без ОПУ*Qпроч. без ОПУ)/Qпроч. с ОПУ (тенге/Гкал),
В случае если тариф для прочих потребителей, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тпроч. с ОПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тпроч. с ОПУ и Тпроч. без ОПУ определяются по формулам:
Тпроч. с ОПУ = 0,7*Тпроч. (тенге/Гкал);
Тпроч. без ОПУ = (Тпроч.*Qпроч. – Тпроч. с ОПУ*Qпроч. с ОПУ)/Qпроч. без ОПУ (тенге/Гкал), где:
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии прочими потребителями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. без ОПУ – планируемый годовой объем потребления прочими потребителями, не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. с ОПУ – планируемый годовой объем потребления прочими потребителями, имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.

3) бюджеттік ұйымдарды қоспағанда, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ өзге де тұтынушылар үшін (Төзге ОЕА-сыз):
Төзге ОЕА-сыз= 1,3*Төзге (теңге/Гкал);
4) бюджеттік ұйымдарды қоспағанда, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар өзге тұтынушылар үшін (Т өзге ОЕА-мен):
Төзге ОЕА-мен = (Төзге*Qөзге – Төзге ОЕА-сыз*Qөзге ОЕА-сыз)/Qөзге ОЕА-мен (теңге/Гкал),
Егер үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар өзге де тұтынушылар үшін (Төзге ОЕА-мен) тариф есептегенде <0,5 деңгейде анықталатын болса, онда Төзге ОЕА-мен және Төзге ОЕА-сыз мына формулалар бойынша анықталады:
Төзге ОЕА-мен = 0,7*Т өзге (теңге/Гкал);
Төзге ОЕА-сыз = (Төзге*Qөзге – Төзге ОЕА-мен *Qөзге ОЕА-мен)/ Qөзге ОЕА-сыз (теңге/Гкал), мұндағы:
Qөзге – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде орналасқан өзге де тұтынушыларды қоспағанда), Гкал;
Qөзге ОЕА-сыз – жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайында, барак типтегі үйлерде орналасқан өзге де тұтынушыларды қоспағанда), Гкал;
Qөзге ОЕА-мен – субъект жылу энергиясымен жабдықтау қызметтерін тұтынушылармен жасаған шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.

5) для бюджетных организаций, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Т бюдж. без ОПУ):
Т бюдж. без ОПУ=1,5*Тбюдж. (тенге/Гкал);
6) для бюджетных организаций, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Т бюдж. с ОПУ):
Т бюдж. с ОПУ = (Тбюдж.*Qбюдж – Т бюдж. без ОПУ*Qбюдж. без ОПУ)/Qбюдж. с ОПУ (тенге/Гкал).
В случае, если тариф для бюджетных организаций, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Т бюдж. с ОПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Т бюдж. с ОПУ и Т бюдж. без ОПУ определяются по формулам:
Т бюдж. с ОПУ = 0,5*Тбюдж. (тенге/Гкал);
Т бюдж. без ОПУ = (Тбюдж.*Qбюдж. – Тбюдж. с ОПУ * Qбюдж. с ОПУ) / Qбюдж. без ОПУ (тенге/Гкал),
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии бюджетными организациями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением бюджетных организаций, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. без ОПУ – планируемый годовой объем потребления бюджетными организациями, не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением бюджетных организаций, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. с ОПУ – планируемый годовой объем потребления бюджетными организациями, имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.

5) үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ бюджеттік ұйымдар үшін (Т өзге ОЕА-сыз):
Тбюдж. ОЕА-сыз = 1,5*Тбюдж. (теңге/Гкал);
6) үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар бюджеттік ұйымдар үшін (Тбюдж. ОЕА-мен):
Тбюдж. ОЕА-мен = (Тбюдж.*Qбюдж. – Тбюдж. ОЕА-сыз*Qбюдж.
ОЕА-сыз)/ Qбюдж. ОЕА-мен (теңге/Гкал).
Егер үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар бюджеттік ұйымдар үшін (Тбюдж. ОЕА-мен) тариф есептегенде <0,5 деңгейде анықталатын болса, онда Тбюдж. ОЕА-мен және Тбюдж. ОЕА-сыз мына формулалар бойынша анықталады:
Тбюдж. ОЕА-мен = 0,5*Тбюдж. (теңге/Гкал);
Тбюдж. ОЕА-сыз = (Тбюдж.*Qбюдж. – Тбюдж. ОЕА-мен *Qбюдж.
ОЕА – мен )/ Qбюдж. ОЕА-сыз (теңге/Гкал),
Qбюдж. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде орналасқан бюджеттік ұйымдарды қоспағанда), Гкал;
Qбюдж. ОЕА-сыз – жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайында, барак типтегі үйлерде орналасқан бюджеттік ұйымдарды қоспағанда), Гкал;
Qбюдж. ОЕА-мен – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для потребителей проживающих и расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии определяется по формулам:
Тветх.нас. = Тнас.(тенге/Гкал);
Тветх.проч. = Тпроч.(тенге/Гкал);
Тветх.бюдж. = Тбюдж.(тенге/Гкал).
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии, предоставляется местными исполнительными органами (городов, районов), по месту оказания услуг снабжения тепловой энергией субъектами, по запросу уполномоченного органа, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае недополучения дохода или получения необоснованного дохода субъекта в связи с применением потребителями дифференцированных тарифов на услуги по снабжению тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета сумма недополученного дохода или сумма необоснованно полученного дохода учитывается при очередном пересмотре тарифов за счет соответствующего изменения тарифа, определяемого в соответствии с пунктом 4 Методики, в том числе в период действия предельных уровней тарифов.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа исполняющего обязанности Министра национальной экономики РК от 02.09.2016 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Механизм расчета потребления тепловой энергии на отопление и
горячее водоснабжение
11. Объем тепловой энергии, отпущенный потребителям, определяется как сумма тепловой энергии, потребленной непосредственно на теплопотребляющем объекте на отопление и горячее водоснабжение в расчетном периоде (далее - объем тепловой энергии). За расчетный период принимается календарный месяц.
Определение объема тепловой энергии на отопление производится для потребителей имеющих и не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии.
Определение объема тепловой энергии на горячее водоснабжение производится для потребителей имеющих и не имеющих индивидуальные приборы учета горячей воды с учетом наличия или отсутствия общедомовых приборов учета тепловой энергии.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайында, барак типтегі үйлерде тұратын және орналасқан тұтынушылар үшін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі қызметтеріне тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Ттозған хал. = Тхал. (теңге/Гкал),
Ттозған өзге = Төзге (теңге/Гкал),
Ттозған бюдж. = Тбюдж. (теңге/Гкал).
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) сұрауы бойынша үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлердің тізбесін субъектілердің жылу энергиясын жабдықтау қызметін көрсететін жері бойынша жергілікті атқарушы (қалалар, аудандар) органдар ұсынады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Есепке алу аспаптарының болуы немесе болмауына қарай жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардың сараланған тарифтерді қолдануына байланысты субъект кірісті толық алмаған немесе кірісті негізсіз алған жағдайда, толық алынбаған кіріс сомасы немесе негізсіз алынған кіріс сомасы тарифті Әдістеменің 4-тармағына сәйкес анықталатын тарифтің тиісті өзгеру есебінен кезекті қайта қарау кезінде ескеріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика мнистрінің м.а. 02.09.2016 № 394 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу
энергиясының тұтыну есебінің тетігі
11. Тұтынушыларға жіберілген жылу энергиясының көлемі есептік кезеңде жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу тұтыну объектісінде тікелей тұтынылған жылу энергиясының сомасы (бұдан әрі – жылу энергиясының көлемі) ретінде анықталады. Есептік кезең ішінде күнтізбелік ай қабылданады.
Жылытуға арналған жылу энергиясы көлемін анықтау жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары бар және жоқ тұтынушылар үшін жүзеге асырылады.
Ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясы көлемін анықтау жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары бар не жоғын ескере отырып ыстық суға жеке есептеу аспаптары бар және жоқ тұтынушылар үшін жүзеге асырылады.

4. Определение объема потребления тепловой энергии на отопление
и горячее водоснабжение для потребителей, имеющих общедомовые
приборы учета тепловой энергии
12. Объем тепловой энергии, отпущенной потребителям по общедомовому прибору учета - это сумма тепловой энергии, потребленной непосредственно на теплопотребляющем объекте на нужды отопления и горячего водоснабжения.
13. Объем тепловой энергии на нужды отопления для потребителей (Qот. с ОПУ) определяется по следующей формуле:
Qот. с ОПУ = Qо с ОПУQг.в. с ОПУ (Гкал),
где:
Qо с ОПУ – общий объем тепловой энергии, отпущенной по показаниям общедомового прибора учета тепловой энергии на нужды отопления и горячего водоснабжения, Гкал;
Q г.в. с ОПУ – объем тепловой энергии, отпущенной по показаниям общедомового прибора учета тепловой энергии на нужды горячего водоснабжения (при этом расходомеры теплоносителя должны быть установлены на каждой ступени теплообменника), Гкал.
14. Объем тепловой энергии, определенный по показаниям общедомового прибора учета тепловой энергии на нужды отопления (Qот. с ОПУ), распределяется между потребителями и субпотребителями (в случае их наличия) следующим образом:
1) в случае, если расчетная удельная потребность в полезной тепловой энергии на отопление помещений (далее - норма потребления) субпотребителя не превышает аналогичного показателя для жилой части здания, объем тепловой энергии на нужды отопления распределяется между бытовыми потребителями и субпотребителями пропорционально их доле отапливаемой площади по следующей формуле:
Qот. КВ = Qот. с ОПУ / S общ. * S кв. (Гкал),
где:
Qот.. КВ – объем тепловой энергии, отпущенный отдельному потребителю или субпотребителю, Гкал;
S общ.. – сумма отапливаемых площадей квартир потребителей и помещений субпотребителей, квадратный метр (далее - м2);
S кв. – отапливаемая площадь квартиры потребителя или помещения субпотребителя, принятая на основании правоустанавливающих документов, м2;
2) в случае, если норма потребления субпотребителя превышает аналогичный показатель для жилой части здания, при расчете объема тепловой энергии на нужды отопления, отапливаемая площадь помещений субпотребителя увеличивается на коэффициент, равный отношению нормы потребления субпотребителя к аналогичному показателю для жилой части здания. Соответственно увеличивается расчетная сумма отапливаемых площадей (S общ.).
Норма потребления субпотребителя и жилой части здания определяется по энергетическому паспорту здания, а в случае его отсутствия по договорам на энергоснабжение с поставщиком по максимальным часовым нагрузкам, которые действовали до установки общедомовых приборов учета тепловой энергии.

4. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары бар
тұтынушылар үшін жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға арналған
жылу энергиясын тұтыну көлемін анықтау
12. Үйге ортақ есептеу аспаптары бойынша тұтынушыларға босатылған жылу энергиясының көлемі – бұл жылыту және ыстық сумен жабдықтау қажеттілігіне тікелей жылу тұтыну объектісінде тұтынылған жылу энергиясының жиынтығы.
13. Тұтынушылар үшін жылыту қажеттілігіне жылу энергиясының көлемі (Qж. ОЕА - мен) мынадай формула бойынша анықталады:
Qж. ОЕА - мен =Qо ОЕА - мен Qысж ОЕА - мен (Гкал),
мұндағы:
Qо ОЕА - мен – жылу энергиясының үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жылыту және ыстық сумен жабдықтау қажеттілігіне босатылған жылу энергиясының жалпы көлемі, Гкал;
Qысж ОЕА - мен – жылу энергиясының үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша босатылған ыстық сумен жабдықтау қажеттілігіне жылу энергиясының көлемі (бұл ретте жылу тасмалдағыштың шығыс өлшеуіші жылу алмастырғыштың әрбір сатысында орнатылуы қажет), Гкал.
14. Жылу энергиясының үйге ортақ есептеу аспаптарымен анықталған жылыту қажеттілігі үшін жылу энергиясының көлемі (Qж. ОЕА - мен) тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар (олар болған жағдайда) арасында мынадай болып бөлінеді:
1) егер қосалқы тұтынушының үй-жайларды жылытуға таза жылу энергиясында есептелген үлес (бұдан әрі – тұтыну нормасы) ғимараттың тұрғын бөлігі үшін ұқсас көрсеткіштен аспаған жағдайда жылыту қажеттілігіне жылу энергиясының көлемі тұрмыстық тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасында олардың жылыту алаңының тиесілі үлесіне парапар мына формула бойынша бөлінеді:
Qж. пәт. = Qж. ОЕА - мен / S жалпы. * S пәт. (Гкал),
мұндағы:
Qж. пәт. – дербес тұтынушыға немесе қосалқы тұтынушыға босатылған жылу энергиясының көлемі, Гкал;
S жалпы. – жылытылатын тұтынушылар пәтерлері алаңдарының және қосалқы тұтынушылар үй-жайларының жиынтығы, шаршы метр (бұдан әрі - м2);
S пәт. – құқық белгілейтін құжаттардың негізінде қабылдаған тұтынушылар пәтері немесе қосалқы тұтынушы үй-жайының жылытылатын алаңы, м2.
2) егер қосалқы тұтынушының тұтыну нормасы жылыту қажеттілігіне жылу энергиясының көлемін есептеген кезде ғимараттың тұрғын бөлігі үшін ұқсас көрсеткіштен асады, қосалқы тұтынушы үй-жайының жылытатын алаңы қосалқы тұтынушының тұтыну нормасының ғимараттың тұрғын бөлігі үшін ұқсас көрсеткішке қатынасына тең коэффициентке көбейеді. Тиісінше жылыту алаңының есептелетін сомасы (S жалпы) көбейеді.
Қосалқы тұтынушыны және ғимараттың тұрғын бөлігін тұтыну нормасы ғимараттың энергетикалық төлқұжаты бойынша, ол болмаған жағдайда жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспабын орнатқанға дейін қолданылған ең жоғары сағаттық жүктемелер бойынша өнім берушімен энергиямен жабдықтау шарттары бойынша анықталады, олар жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатқанға дейін қолданылған.

Далее объем тепловой энергии, определенный по показаниям общедомового прибора учета на отопление, распределяется между потребителями и субпотребителями в соответствии с подпунктом 1) пункта 14 Методики с учетом скорректированных площадей.
15. В случае временного нарушения учета тепловой энергии по общедомовым приборам учета, объем потребления тепловой энергии на отопление для расчета платы за период временного нарушения учета определяется в соответствии с нормой потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, утвержденной в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон о местном государственном управлении и самоуправлении), но не более чем в течение одного месяца, за который учет должен быть восстановлен.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Объем тепловой энергии, отпущенной по показаниям общедомового прибора учета тепловой энергии на горячее водоснабжение (Qг.в. с ОПУ), распределяется между бытовыми потребителями и субпотребителями (в случае их наличия) с учетом соблюдения следующих условий:
при снятии индивидуального прибора учета горячей воды на поверку или при выходе его из строя в расчетах применяются показатели предыдущего месяца, но не более чем в течение одного месяца;
объем потерь тепловой энергии (Qг.в. Потери) и теплоносителя (Gг.в. Потери) при аварийных ситуациях (далее - Потери) вычитается из объемов, определенных по показаниям общедомовых приборов учета на горячее водоснабжение (Qг.в. с ОПУ и Gг.в. с ОПУ). Потери оформляются отдельным актом и в распределении объемов между потребителями не участвуют. Порядок расчета и оплаты Потерь определяется в договоре между потребителем (субпотребителем) и органом управления объектом кондоминиума.
17. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям и субпотребителям при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. с ПУ) определяется по следующей формуле:
Qг.в. с ПУ = (Qг.в. с ОПУ - Qг.в. Потери) / (Gг.в. с ОПУ - Gг.в. Потери) * Gг.в. с ПУ (Гкал),
где:
Qг.в. с ОПУ – объем тепловой энергии, отпущенной по показаниям общедомового прибора учета тепловой энергии на нужды горячего водоснабжения, Гкал;
Qг.в. Потери – потери тепловой энергии из системы горячего водоснабжения при аварийных ситуациях, Гкал;
Gг.в. с ОПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, отпущенный по показаниям общедомового прибора учета тепловой энергии, кубический метр (далее - м3);
Gг.в. Потери – потери теплоносителя из системы горячего водоснабжения при аварийных ситуациях, м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире бытового потребителя или субпотребителя, м3.

Бұдан әрі жылытуға үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған жылу энергиясының көлемі тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасында Әдістеменің 14-тармағының 1) тармақшасына сәйкес түзетілген алаңдарды ескере отырып бөлінеді.
15. Үйге ортақ есептеу аспаптары бойынша жылу энергиясының есебі уақытша бұзылған жағдайда жылытуға жылу энергиясының тұтыну көлемі төлемақыны есептеу үшін есептіліктің уақытша бұзылу кезеңінде "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заң) 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес белгіленген тәртіппен бекітілген есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну нормасына сәйкес анықталады, бірақ бұл бір айдан аспауы тиіс, осы уақыт ішінде есептілік қалпына келуі қажет.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспабының көрсеткіштері бойынша ыстық сумен жабдықтауға босатылған жылу энергиясының көлемі (Qысж. ОЕА – мен) тұрмыстық тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар (олар болған жағдайда) арасында мынадай талаптарды сақтай отырып бөлінеді:
ыстық судың жеке есептеу аспабын түгендеуге шешу немесе ол қатардан шыққан кезде алдыңғы айдың көрсеткіштері есептеуге алынады, бірақ бұл бір айдан аспайды;
апаттық жағдай кезіндегі жылу энергиясы ысыраптарының (Qысж.Ысырап) және жылу тасмалдағыштың (Gысж. Ысырап) көлемі (бұдан әрі – Ысыраптар) ыстық сумен жабдықтауға үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалған көлемдерінен (Qысж. ОЕА – мен және Gысж. ОЕА – мен) алып тасталады. Ысыраптар бөлек актімен ресімделеді және тұтынушылар арасында көлемдерді бөлуге қатыспайды. Ысыраптарды есептесу және төлеу тәртібі тұтынушы (қосалқы тұтынушы) және кондоминиум объектісін басқару органы арасында жасалған шартта анықталады.
17. Ыстық судың жеке есептеу аспаптары болған кезде тұрмыстық тұтынушылар мен қосалқы тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясы көлемі (Qысж ЕА – мен) мына формула бойынша анықталады:
Qысж. ЕА–мен= (Qысж. ОЕА–мен- Qысж. Ысырап)/(Gысж.ОЕА–мен-Gысж.Ысырап) * Gысж. ЕА–мен, (Гкал),
мұндағы:
Qысж. ОЕА - мен – үйге ортақ есептеу аспабының көрсеткіштері бойынша босатылған ыстық сумен жабдықтау қажеттілігіне жылу энергиясының көлемі, Гкал;
Qысж. Ысырап – апаттық жағдайлар кезінде ыстық сумен жабдықтау жүйесінен жылу энергиясы ысыраптары, Гкал;
Gысж. ОЕА–мен– үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша босатылған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, текше метр (бұдан әрі - м3);
Gысж. Ысырап – апаттық жағдайлар кезінде ыстық сумен жабдықтау жүйесінен жылу тасмалдағыштың ысыраптары, м3;
Gысж. ЕА–мен– тұрмыстық тұтынушының немесе қосалқы тұтынушының пәтерінде орнатылған ыстық суға жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған ыстық сумен жабдықтауға арналған суды тұтыну көлемі, м3.

18. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям и субпотребителям при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. без ПУ), в том числе из расчета на одного человека (Qг.в. на чел.), определяется для открытых и закрытых систем теплоснабжения по следующим формулам:
Qг.в. без ПУ = Qг.в. на чел. * n кв (Гкал),
Qг.в. на чел. = С * Gнорма * p * (55 oC - tx.в.ср.) * (1+кп) * 10-6 (Гигакалорий на 1 человека (далее - Гкал/чел.)),
где:
nкв. – количество проживающих физических лиц в квартире при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды, принятое органом управления объектом кондоминиума, человек;
С – удельная теплоемкость воды, килокалорий на 1 килограмм градус Цельсия (далее - ккал/кгоС) (в расчетах принимается равной 1 ккал/кгоС);
p – плотность воды, килограмм на кубический метр (далее - кг/м3) (в расчетах принимается равной 1000 кг/м3);
55оС – температура горячей воды в местах водоразбора, при которой нормируется ее расход, оС;
tx.в.ср. – усредненная за год температура холодной водопроводной воды, принимается по отчетным данным водоснабжающей организации за предшествующий год (при отсутствии данных принимается для расчета равной 5oC для отопительного периода и 15oC для неотопительного периода);
кп – коэффициент, учитывающий теплопотери трубопроводами горячего водоснабжения (рекомендуется принимать в размере 0,2);
Gнорма – норма расхода воды на горячее водоснабжение на человека в месяц, которая определяется по следующей формуле (при отсутствии норм для расчета принимаются нормы, приведенные в приложении к Методике, литров в сутки):
Gнорма = (q*n1+q*(365-n1)*
) / 12 * 10-33 в месяц на человека),
где:
q – норма расхода горячей воды потребителями в средние сутки при температуре 55оС, литров в сутки;
n1 – нормативная продолжительность отопительного периода, суток;
– коэффициент, учитывающий изменение среднего расхода воды на горячее водоснабжение в неотопительный период по отношению к отопительному периоду, принимаемый при отсутствии данных для жилищного сектора равным 0,8 (для южных городов – 1, для курортов 1,2-1,5).
19. В случае наличия разницы между объемом тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенным по показаниям общедомового прибора учета и объемом тепловой энергии, определенным в соответствии с пунктами 16, 17 и 18 Методики, ее объем распределяется между потребителями, не имеющими индивидуальные приборы учета горячей воды, с применением коэффициента разницы (Кразн.), который определяется по следующей формуле:
Кразн. = (Qг.в. с ОПУ - Qг.в. Потери) / (
Qг.в. с ПУ +
Qг.в. без ПУ),
где:
Q г.в. с ОПУ – объем тепловой энергии, отпущенной по показаниям общедомового прибора учета тепловой энергии на нужды горячего водоснабжения, Гкал;
Qг.в. Потери – потери тепловой энергии из системы горячего водоснабжения при аварийных ситуациях, Гкал;
Qг.в. с ПУ – суммарный объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям и субпотребителям при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 17 Методики, Гкал;
Qг.в. без ПУ – суммарный объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 18 Методики, Гкал.
Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям и субпотребителям при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. без ПУ), в том числе из расчета на одного человека (Qг.в. на чел.), пересчитывается по формулам пункта 18 Методики с учетом Кразн.:

18. Ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде тұрмыстық тұтынушылар босатқан ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясы көлемі (Qысж. ЕА – сыз), оның ішінде бір адамға (Qбір адамға ысж.) жылумен жабдықтаудың ашық және жабық жүйелері үшін мына формулалар бойынша анықталады:
Qысж. ЕА – сыз = Qбір адамға ысж.* n пәт. (Гкал),
Qбір адамға ысж. = С * Gнорма * p * (55oC - tс.с.ор.) * (1+кn) * 10-6 (1 адамға Гигакалорий (бұдан әрі - Гкал/адам)),
мұндағы:
n пәт. – кондоминиум объектісін басқару органы қабылдаған ыстық суға жеке есептеу аспаптары болмаған кезде пәтерде тұратын жеке тұлғалар саны, адам;
С – судың үлес жылу сыйымдылығы, 1 килограмм градус Цельсийге килокалорий (бұдан әрі - ккал/кгоС) (есептерде 1 ккал/кгоС тең болып қабылданады);
p – су тығыздығы, текше метрге килограмм (бұдан әрі - кг/м3) (есептерде 1000 кг/м3 тең болып қабылданады);
55оС – оның шығысы есептелетін су бөліну жерлеріндегі ыстық су температурасы, оС;
tс.с.ор. – су құбырындағы суық судың жылдық орташа температурасы, сумен жабдықтаушы ұйымдардың алдыңғы жылға арналған есептік деректері бойынша қабылданады (деректер болмаған жағдайда есептеу үшін жылыту кезеңі үшін 5оC және жылытылмайтын кезең үшін 15оC тең болып қабылданады);
кn – ыстық сумен жабдықтау құбырларымен жылу ысыраптарын қамтитын коэффициент (0,2 мөлшерінде қабылдау ұсынылады);
Gнорма – бір адамға айына ыстық сумен жабдықтауға судың шығыс нормасы, ол мына формула бойынша анықталады (нормалар болмаған кезде есептеу үшін Әдістемеге қосымшада келтірілген нормалар қабылданады, тәулігіне литр):
айына 1 адамға Gнорма = (q*n1+q*(365-n1)*в) / 12 * 10-3, м3
мұндағы:
q – 55оС температура кезінде орта тәулікте тұтынушылардың ыстық су шығысының нормасы, тәулігіне литр;
n1 – жылыту кезеңінің нормативтік ұзақтығы, тәулік;
– тұрғын секторы үшін деректер болмаған жағдайда 0,8-ге тең қабылданатын жылыту кезеңіне қарағанда жылытылмайтын кезеңде ыстық сумен жабдықтауға судың орташа шығысының өзгеруін ескеретін коэффициент, (оңтүстік қалалар үшін – 1, шипажайлар үшін 1,2-1,5).
19. Егер үйге ортақ есептеу аспабының көрсеткіштері бойынша босатылған ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясы көлемі мен Әдістеменің 16, 17, 18–тармақтарына сәйкес анықталған жылу энергиясы көлемінің арасында айырмашылық болған жағдайда, оның көлемі ыстық судың жеке есептеу аспаптары жоқ тұтынушылардың арасында айырмашылық коэффициентін (Кайырм.) қолдана отырып бөлінеді, ол мына формула бойынша анықталады:
Кайырм. = (Qысж. ОЕА–мен- Qысж. Ысырап)/(
Qысж. ЕА–мен +
Qысж. ЕА–сыз)
мұндағы:
Qысж. ОЕА - мен – үйге ортақ есептеу аспабының көрсеткіштері бойынша босатылған ыстық сумен жабдықтау қажеттілігіне жылу энергиясының көлемі, Гкал;
Qысж. Ысырап – апаттық жағдайлар кезінде ыстық сумен жабдықтау жүйесінен жылу энергиясы ысыраптары, Гкал;
Qысж. ЕА–мен – Әдістеменің 17-тармағына сәйкес анықталған ыстық судың жеке есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылар мен қосалқы тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясының жиынтық көлемі, Гкал;
Qысж. ЕА–сыз – Әдістеменің 18-тармағына сәйкес анықталған ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде тұрмыстық тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясының жиынтық көлемі, Гкал.
Ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде тұрмыстық тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясы көлемі (Qысж. ЕА – сыз), оның ішінде бір адамға (Qбір адамға ысж.) Кайырм. есептегенде Әдістеменің 18-тармағындағы формулалар бойынша қайта саналады:

Qг.в. на чел. = С * Gнорма * p * (55 oC - tx.в.ср.) * (1+кп) * Кразн.* 10-6 (Гкал/чел.),
Qг.в. без ПУ = Qг.в. на чел * nкв. (Гкал).
20. В случае временного нарушения учета тепловой энергии по общедомовым приборам учета, объем потребления тепловой энергии и теплоносителя на горячее водоснабжение для расчета платы за период временного нарушения учета определяется по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды или по норме расхода воды на горячее водоснабжение, определенной из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 18 Методики, но не более чем в течение одного месяца, за который учет должен быть восстановлен.
5. Определение объема потребления тепловой энергии на отопление
и горячее водоснабжение для потребителей, не имеющих
общедомовые приборы учета тепловой энергии
21. Месячный объем потребления тепловой энергии, отпущенный на отопление (Qот. без ОПУ) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, определяется по следующей формуле:
Qот. без ОПУ = Qнорма от. * Sкв. (Гкал), где:
Qнорма от. – месячная норма потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, утвержденная в соответствии с Законом о местном государственном управлении и самоуправлении, Гкал/м2;
Sкв. – отапливаемая площадь квартиры потребителя или помещения субпотребителя, принятая на основании правоустанавливающих документов, м2.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителям при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. с ПУ) определяется из расчета на один м3 горячей воды по следующей формуле:
Qг.в. с ПУ = С * p * (tг.в.ср. - tx.в.ср.) * 10-6 (Гигакалорий на 1 кубический метр (далее - Гкал/м3)),
где:
С – удельная теплоемкость воды, ккал/кгоС (в расчетах принимается равной 1 ккал/кгоС);
p – плотность воды, кг/м3 (в расчетах принимается равной 1000 кг/м3);
tг.в.ср. – усредненная за год температура воды в подающем трубопроводе тепловых сетей на узле учета потребителя (рассчитывается по температурному графику работы тепловых сетей для расчетных средних температур наружного воздуха по месяцам отопительного периода, но не менее 70оC для закрытых и 60оC для открытых систем теплоснабжения, для неотопительного периода - принимается для расчета равной 65оC);

Qбір адамға ысж. = С * Gнорма * p * (55 оC - tс.с.ор.) * (1+кn) * К айырм.* 10-6 (Гкал/адам),
Qысж. ЕА – сыз = Qбір адамға ысж.* n пәт. (Гкал).
20. Үйге ортақ есептеу аспаптары бойынша жылу энергиясының есебі уақытша бұзылған жағдайда ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясы мен жылу тасмалдағыштың тұтыну көлемі төлем ақыны есептеу үшін есептіліктің уақытша бұзылу кезеңі ішінде Әдістеменің 18-тармағына сәйкес бір адамға ыстық судың жеке есептеу аспаптары бойынша есептегенде анықталған немесе ыстық сумен жабдықтауға судың шығыс нормасы бойынша анықталады, бірақ бұл бір айдан аспауы тиіс, осы уақыт ішінде есептілік қалпына келуі қажет.
5. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ
тұтынушылар үшін жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға жылу
энергиясын тұтыну көлемін анықтау
21. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ халық тобына жататын тұтынушылар – заңды тұлғалар үшін жылытуға жылу энергиясы тұтынудың айлық көлемі (Qж. ОЕА - мен) мынадай формула бойынша анықталады:
Qж. ОЕА - сыз = Qж. нормасы *S пәт. (Гкал), мұндағы:
Qж. нормасы – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңға сәйкес бекітілген үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну айлық нормасы, Гкал/м2;
S пәт. – құқық белгілейтін құжаттардың негізінде қабылданған тұтынушылар пәтерлері немесе қосалқы тұтынушылар үй-жайларының жылыту алаңы, м2.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Ыстық судың жеке есептеу аспаптары болған кезде тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясы көлемі (Qысж. ЕА – мен) бір м3 ыстық су есебінен мына формула бойынша анықталады:
Qысж. ЕА – мен = С * p * (tысж.ор.. - tс.с.ор.) * 10-6 текше метрге Гигакалорий (бұдан әрі - Гкал/м3),
мұндағы:
С – судың үлес жылу сыйымдылығы, ккал/кгоС (есептерде 1 ккал/кгоС тең болып қабылданады);
p – су тығыздығы, кг/м3 (есептерде 1000 кг/м3 тең болып қабылданады);
tысж.ор.– тұтынушының есептеу тарабында жылу желілері таратушы құбыр жолындағы судың жылдық орташа температурасы (жылыту кезеңінің айлар бойынша сыртқы ауаның орташа есептік температуралары үшін жылу желілері жұмысының температура кестесі бойынша есептеледі, бірақ жабық жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін 70оC-ден және ашық жүйелері үшін 60оC-ден кем емес, жылытылмайтын кезеңде есеп үшін 65оC тең қабылданады);

tx.в.ср. – усредненная за год температура холодной водопроводной воды, принимается по отчетным данным водоснабжающей организации за предшествующий год (при отсутствии данных принимается для расчета равной 5оC для отопительного периода и 15оC для неотопительного периода).
23. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. без ПУ), в том числе из расчета на одного человека (Qг.в. на чел.), определяется для открытых и закрытых систем теплоснабжения по формулам, указанным в пункте 18 Методики.
6. Механизм расчета размера платы за регулируемую услугу по
снабжению тепловой энергией для потребителей
24. Плата за регулируемую услугу по снабжению тепловой энергией утверждается уполномоченным органом для потребителей, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии:
на отопление - для бытовых потребителей из расчета на один м2 отапливаемой площади в месяц от. без ОПУ);
на горячее водоснабжение – для потребителей при наличии индивидуальных приборов учета из расчета на один м3 горячей воды (Пг.в. с ПУ);
на горячее водоснабжение - для бытовых потребителей при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на одного человека в месяц (Пг.в. на чел).
25. Плата за регулируемую услугу по снабжению тепловой энергией на отопление для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии (Пот. без ОПУ) определяется по следующей формуле:
Пот. без ОПУ = Qнорма от. * Тбез ОПУ (тенге за 1 квадратный метр (далее – тенге/м2)), где:
Qнорма от. – месячная норма потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, утвержденная в соответствии с Законом о местном государственном управлении и самоуправлении, Гкал/м2;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 12-2) статьи 3 Закона (далее – утвержденный уполномоченным органом) для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Плата за регулируемую услугу по снабжению тепловой энергией на горячее водоснабжение (далее – плата за ГВС) для потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии определяется следующим образом:

tс.с.ор. – құбыржолының суық суының жылдық орташа температурасы, сумен жабдықтаушы ұйымдардың алдыңғы жылға есептік деректері бойынша қабылданады (деректер болмаған жағдайда есептеу үшін жылыту кезеңіне 5оC және жылытылмайтын кезеңіне 15оC тең болып қабылданады).
23. Ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде, оның ішінде бір адамға есептегенде (Qбір адамға ысж.) тұрмыстық тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясы көлемі (Qысж. ЕА – сыз) Әдістеменің 18-тармағында көрсетілген нысандар бойынша жылумен жабдықтаудың ашық және жабық жүйелері үшін анықталады.
6. Тұтынушылар үшін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі
реттеліп көрсетілетін қызметке төлем ақы мөлшерін есептеу
тетігі
24. Жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне төлемақыны уәкілетті орган жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін бекітеді:
жылытуға – айына бір м2 жылыту алаңы есебінен тұрмыстық тұтынушылар үшін ж. ОЕА - сыз);
ыстық сумен жабдықтауға – бір м3 ыстық су есебінен жеке есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылар үшін ысж. ЕА - мен);
ыстық сумен жабдықтау үшін – айына бір адам есебінен жеке есептеу аспаптары болмаған кезде тұтынушылар үшін (П бір адамға ысж.)
25. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары болмаған кезде халық тобына жататын тұтынушылар – заңды тұлғалар үшін жылытуға жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне төлемақы (Пж. ОЕА - сыз) мына формула бойынша анықталады:
Пж. ОЕА – сыз = Qж. нормасы * Т ОЕА - сыз (шаршы метрге теңге (бұдан әрі – теңге/м2), мұндағы:
Qж. нормасы – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңға сәйкес бекітілген үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну айлық нормасы, Гкал/м2;
Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган Заңның 3-бабы 12-2) тармақшасына сәйкес бекіткен (бұдан әрі – уәкілетті орган бекіткен) тариф, теңге/Гкал.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары болмаған кезде тұтынушылар үшін ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне төлемақы (бұдан әрі – ЫСЖ төлемақысы) мынадай жолмен анықталады:

1) Плата за ГВС при закрытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3 горячей воды (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Gг.в. с ПУ * Тбез ОПУ (тенге за 1 кубический метр (далее – тенге/м3)), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии, определенный из расчета на один м3 горячей воды в соответствии с пунктом 22 Методики, Гкал/м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире бытового потребителя или субпотребителя, м3;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. на чел):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тбез ОПУ (тенге на человека (далее – тенге/чел.)), где:
Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, определенный из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктами 18 или 19 Методики, Гкал/чел.;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
2) Плата за ГВС при открытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Gг.в. с ПУ * Тбез ОПУ + Gг.в. с ПУ *ТХВС (тенге/м3), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии, определенный из расчета на один м3 горячей воды в соответствии с пунктом 22 Методики, Гкал/м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя – физического лица, относящегося к группе населения, или субпотребителя, м3;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3;
при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. на чел.):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тбез ОПУ + Gнорма * ТХВС (тенге/чел.), где:
Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, определенный из расчета на одного человека в месяц в соответствии пунктами 18 или 19 Методики, Гкал/чел.;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;

1) Жылумен жабдықтаудың жабық жүйесінде ЫСЖ төлем ақысы мына формулалар бойынша анықталады:
бір м3 ыстық су есебінен ыстық суды жеке есептеу аспаптары болған кезде (Пысж. ЕА - мен):
Пысж. ЕА - мен = Qысж. ЕА - мен * G ысж. ЕА - мен * Т ОЕА - сыз, (текше метрге теңге (бұдан әрі – теңге/м3)), мұндағы:
Qысж. ЕА – мен – Әдістеменің 22-тармағына сәйкес бір м3 ыстық су есебінен анықталған жылу энергиясы көлемі, Гкал/м3;
Gысж. ЕА–мен – тұрмыстық тұтынушының немесе қосалқы тұтынушының пәтерінде орнатылған ыстық суға жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, м3;
Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
ыстық судың жеке есептеу аспаптары жоқ тұтынушылары үшін (Пбір адамға ысж.):
П бір адамға ысж. = Qбір адамға ысж. * Т ОЕА – сыз (бір адамға теңге (бұдан әрі – теңге/адам)), мұндағы:
Qбір адамға ысж. – Әдістеменің 18, 19-тармақтарына сәйкес бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясы көлемі, Гкал/адам;
Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал.
2) Жылумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде ЫСЖ төлемақысы мына формулалар арқылы анықталады:
ыстық суды жеке есептеу аспаптары бар болған кезде (Пысж. ЕА-мен):
Пысж. ЕА-мен = Qысж. ЕА-мен * G ысж. ЕА – мен * Т ОЕА - сыз + G ысж. ЕА - мен *Т ССЖ теңге/м3, мұндағы:
Qысж. ЕА-мен – Әдістеменің 22-тармағына сәйкес бір м3 ыстық су есебінен анықталған жылу энергиясы көлемі, Гкал/м3;
Gысж. ЕА-мен – халық тобына жататын тұтынушының – заңды тұлғаның пәтерінде орнатылған ыстық суға жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, м3;
Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Т ССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3;
ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде (Пбір адамға ысж.):
Пбір адамға ысж. = Qбір адамға ысж. * ТОЕА – сыз + Gнорма * ТССЖ (теңге/адам), мұндағы:
Qбір адамға ысж – Әдістеменің 18 немесе 19-тармақтарына сәйкес айына бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясы көлемі, Гкал/ адам;
ТОЕА – сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;

Gнорма – норма расхода воды на горячее водоснабжение, определенная из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 18 Методики, кубический метр на человека (далее – м3 /чел.);
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Плата за регулируемую услугу по снабжению тепловой энергией на отопление для потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, уполномоченным органом не утверждается. Размер платы определяется ежемесячно по показаниям общедомовых приборов учета тепловой энергии в соответствии с Методикой.
Размер платы на отопление от. с ОПУ) из расчета на один м2 отапливаемой площади определяется по следующей формуле:
Пот. с ОПУ = Qот. КВ. * Тс ОПУ (тенге/м2),
где:
Qот. КВ. – объем тепловой энергии, отпущенный отдельному потребителю или субпотребителю, определенный в соответствии с подпунктом 1) пункта 14 Методики, Гкал;
Тс ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
28. Плата за регулируемую услугу по снабжению тепловой энергией на горячее водоснабжение для потребителей, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (далее - плата за ГВС с ОПУ), в том числе при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды, уполномоченным органом не утверждается. Размер платы определяется ежемесячно по показаниям общедомовых приборов учета тепловой энергии и индивидуальных приборов учета горячей воды в соответствии с Методикой.
29. Плата за ГВС с ОПУ при закрытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
1) при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3 г.в. с ПУ):
г.в. с ПУ) = Qг.в. с ПУ * Тс ОПУ (тенге/м3),
где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителю по показаниям индивидуального прибора учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 17 Методики, Гкал;
Тс ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
2) при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на одного человека г.в. на чел):
Пг.в. на чел = Qг.в. на чел. * Тс ОПУ (тенге/чел.),
где:

Gнорма – Әдістеменің 18-тармағына сәйкес айына бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға судың шығыс нормасы, адамға текше метр (бұдан әрі – м3/адам);
ТССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылар үшін жылытуға жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне төлемақыны уәкілетті орган бекітпейді. Төлемақы мөлшері ай сайын Әдістемеге сәйкес жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталады.
Жылытуға төлемақы ж. ОЕА - мен) бір м2 жылытылатын алаң есебінен мына формула бойынша анықталады:
Пж. ОЕА - мен = Qж.пәт.. * ТОЕА - мен, теңге/м2
мұндағы:
Qж.пәт.– Әдістеменің 14-тармағының 1) тармақшасына сәйкес анықталған жеке тұтынушыға немесе қосалқы тұтынушыға босатылған жылу энергиясының көлемі, Гкал;
ТОЕА - мен – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал.
28. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары бар тұтынушылар үшін ыстық сумен жабдықтауға, оның ішінде ыстық судың жеке есептеу аспаптары болған кезде жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлем ақыны (бұдан әрі – ОЕА-мен ЫСЖ төлемақысы), уәкілетті орган бекітпейді. Төлемақы мөлшері ай сайын Әдістемеге сәйкес жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптарының және ыстық судың жеке есептеу аспаптары көрсеткіштері бойынша анықталады.
29. Жылумен жабдықтаудың жабық жүйесінде ОЕА-мен ЫСЖ төлемақысы мына формулалар бойынша анықталады:
1) бір м3 есебінен ыстық судың жеке есептеу аспаптары болған кезде ысж. ЕА - мен):
Пысж. ЕА - мен = Qысж. ЕА - мен * Т ОЕА - мен (теңге/м3),
мұндағы:
Qысж. ЕА - мен – Әдістеменің 17-тармағына сәйкес анықталған ыстық судың жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясы көлемі, Гкал;
ТОЕА - мен – үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
2) бір адам есебінен ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде бір адамға ысж.):
П бір адамға ысж.. = Qбір адамға ысж.* Т ОЕА - мен (теңге/адам),
мұндағы:

Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение из расчета на одного человека в месяц, определенный в соответствии с пунктами 18 или 19 Методики, Гкал/чел.;
Тс ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
30. Плата за ГВС с ОПУ при открытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
1) при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3 (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Тс ОПУ + Gг.в. с ПУ *ТХВС (тенге/м3), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителю по показаниям индивидуального прибора учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 17 Методики, Гкал;
Тс ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя – физического лица, относящегося к группе населения, или субпотребителя, м3;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3;";
2) при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на одного человека (Пг.в. на чел.):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тс ОПУ + Gнорма * ТХВС (тенге/чел.), где:
Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение из расчета на одного человека в месяц, определенный в соответствии с пунктами 18 и 19 Методики, Гкал/чел.;
Тс ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gнорма – норма расхода воды на горячее водоснабжение, определенная из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 18 Методики, м3/чел.;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.06.2018 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Qбір адамға ысж.– Әдістеменің 18 немесе 19-тармақтарына сәйкес анықталған айына бір адамға есептегенде ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясы көлемі, Гкал/адам;
ТОЕА - мен – үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал.
30. Жылумен жабдықтаудың ашық жүйесінде ОЕА-мен ЫСЖ төлемақысы мына формулалар бойынша анықталады:
1) бір м3 есебінен ыстық судың жеке есептеу аспаптары болған кезде (Пысж. ЕА - мен):
Пысж. ЕА - мен = Qысж. ЕА - мен * Т ОЕА - мен + G ысж.ЕА - мен * Т ССЖ (теңге/м3), мұндағы:
Qысж. ЕА – мен – Әдістеменің 17-тармағына сәйкес анықталған ыстық судың жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясы көлемі, Гкал;
ТОЕА - мен – үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Gысж. ЕА–мен – тұрмыстық тұтынушының немесе қосалқы тұтынушының пәтерінде орнатылған ыстық суға жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, м3;
ТССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3.";
2) бір адам есебінен ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде (Пбір адамға ысж.):
Пбір адамға ысж. = Qбір адамға ысж. * ТОЕА - мен + Gнорма * ТССЖ (теңге/адам), мұндағы:
Qбір адамға ысж. – Әдістеменің 18 және 19-тармақтарына сәйкес анықталған айына бір адам есебінен ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясы көлемі, Гкал/адам;
ТОЕА – мен – үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Gнорма – Әдістеменің 18-тармағына сәйкес айына бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға судың шығыс нормасы, м/адам;
Тссж – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.06.2018 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

31. В случае временного нарушения учета тепловой энергии по общедомовым приборам учета, при определении размера платы на отопление и горячее водоснабжение энергоснабжающей организацией применяется тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, но не более чем в течение одного месяца, за который учет должен быть восстановлен.
Приложение
к Методике расчета тарифов или их
предельных уровней на регулируемые
услуги субъектов естественной монополии
по снабжению тепловой энергией
Нормы расхода воды потребителями
Водопотребители
Единица измерения
Норма расхода горячей воды при температуре 55оС, л в средние сутки
1
2
3
1 Жилые здания

31. Үйге ортақ есептеу аспаптары бойынша жылу энергиясының есебі уақытша бұзылған жағдайда жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға төлемақы мөлшерін айқындау кезінде энергиямен жабдықтаушы ұйым үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тарифті қолданады, оған есептілік қалпына келуі қажет.
Табиғи монополия субъектілерінің
жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі
реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
тарифтер немесе олардың шектi
деңгейлерiн есептеу әдістемесіне
қосымша
Тұтынушылардың суды шығындау нормалары
Суды тұтынушылар
Өлшем бірлігі
55оС температура кезінде ыстық су шығысының нормасы, орташа тәулікте л.
1
2
3
1 Тұрғын ғимараттар