Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 ноября 2013 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2013 года № 9023. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 09.02.2016 № 36.
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
2. Управлению кадровой службы Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан и размещение его на интранет-портале государственных органов (ИПГО);
3) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства культуры и информации Республики Казахстан Курмангалиеву Ж.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    М. Кул-Мухаммед
Утверждены приказом
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 25 ноября 2013 года № 273
Правила
служебной этики государственных служащих
Министерства культуры и информации Республики Казахстан
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Министерства культуры и информации Республики Казахстан разработаны в соответствии с Кодексом чести государственных служащих Республики Казахстан (Правилами служебной этики государственных служащих), утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 (далее – Кодекс чести) и Законами Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией» (далее – законодательство в сфере государственной службы и о борьбе с коррупцией).

Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2013 жылғы 25 қарашадағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 25 желтоқсанда № 9023 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 36 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 09.02.2016 № 36 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Кадр қызметі басқармасы:
1) осы бұйрықты заңнамамен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, соның ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялауды және мемлекеттік органдар интранет-порталында (МОИП) орналастыруды;
3) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің жауапты хатшысы Ж.Д. Құрманғалиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                               М. Құл-Мұхаммед
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2013 жылғы от «___» ________
№ _______ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің
мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң ар-намыс кодексiне (Мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы қағидалары) (бұдан әрі - Кодекс), «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнама) сәйкес әзірленді.

2. Правила определяют основные нормы поведения государственных служащих Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее - Министерство) в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, во взаимоотношениях с коллегами и гражданами независимо от занимаемой должности.
3. Государственным служащим Министерства следует:
1) надлежаще исполнять свои обязанности, организовывать и планировать работу, с учетом реально складывающейся обстановки;
2) не требовать от подчиненных государственных служащих исполнения поручений, выходящих за рамки их должностных обязанностей, не принуждать других лиц к совершению противоправных проступков;
3) быть ответственным за качественное исполнение государственными служащими, возглавляемого им подразделения, должностных обязанностей, поручений;
4) являться образцом нравственного поведения;
5) повышать свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного исполнения служебных обязанностей;
6) быть беспристрастным, не допускать влияния на свою профессиональную деятельность кого бы то ни было, в том числе своих родственников, друзей или знакомых, воздерживаться от личных, финансовых и деловых связей, которые способны нарушить его беспристрастность, отразиться на исполнении им должностных обязанностей;
7) воздерживаться от любых действий и решений, которые могли бы вызвать сомнение в объективном исполнении возложенных на него обязанностей;
8) проявлять терпение, вежливость, тактичность и уважение к другим лицам в процессе исполнения своих должностных обязанностей, требовать этого от подчиненных сотрудников;
9) обеспечить личный контроль за соблюдением подчиненными антикоррупционного законодательства, принимать своевременные и исчерпывающие меры по предупреждению коррупционных проявлений;
10) принципиально реагировать на факты нарушения требований настоящих Правил, быть готовым поставить, наряду с ответственностью виновных, вопрос и о своей личной ответственности;
11) во внеслужебное время следует придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения;
12) обеспечить благоприятный морально-психологический климат в коллективе, который должен характеризоваться правильным пониманием задач, стоящих перед Министерством, способностью и желанием совместно решать эти задачи, степенью комфортности работы в коллективе, доброжелательными и искренними взаимоотношениями, положительными традициями коллектива;
13) регулировать взаимоотношения подчиненных на основе этических норм, исключая распространение недостоверных сведений, проявлений нечестности;

2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) мемлекеттік қызметшілерінің атқаратын лауазымдарына қарамастан, міндеттерін орындау барысында, әріптестерімен және азаматтармен қарым-қатынас кезінде олардың қызметтік мінез-құлқының негізгі нормаларын айқындайды.
3. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері:
1) өзінің міндеттерін тиісінше орындауға, нақты қалыптастқан жағдайды ескере отырып жұмысты ұйымдастыруға және жоспарлауға;
2) қарамағындағы мемлекеттік қызметшілерден олардың қызметтiк мiндеттерiнен тыс тапсырмалар орындауды талап етпеуге, басқа адамдарды құқыққа қайшы терiс қылықтар жасауға мәжбүрлемеуге;
3) өзі басқаратын құрылымдық бөлімшенің мемлекеттік қызметшілерінің лауазымдық міндеттерінің, тапсырмалардың сапалы орындалуына жауапты болуға;
4) адамгершілік мінез-құлықтың үлгісі болуға;
5) қызметтік міндеттерін тиімді орындау үшін өзінің кәсіби деңгейін және біліктілігін арттыруға;
6) турашыл болуға, өзінің кәсіби қызметіне ешкімнің, соның ішінде өзінің туыстарының, достарының немесе таныстарының ықпал етуіне жол бермеуге, өзінің турашылдығын бұзуға, лауазымдық міндеттерін орындауына әсер етуі мүмкін жеке, қаржылық және іскери қатынастардан тартынуға;
7) өзіне жүктелген міндеттердің объективті орындалуына күмән келтіруі мүмкін кез келген әрекеттер мен шешімдерден тартынуға;
8) өзінің лауазымдық міндеттерін орындау үдерісінде басқа тұлғаларға сабырлылық, сыпайылық, әдептілік және сыйластық көрсетуге, осыны қарамағындағы қызметкерлерден талап етуге;
9) қарамағындағы қызметкерлердің сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнаманы сақтауына дербес бақылауды қамтамасыз етуге, сыбайлас жемқорлық көріністерінің алдын алу жөніндегі уақтылы және жан-жақты шараларды қабылдауға;
10) осы Қағидалардың талаптарының бұзылу фактілеріне принципті тұрғыда ден қоюға, кінәлілердің жауапкершілігімен қатар, өзінің жеке жауапкершілігі туралы мәселені көтеруге дайын болуға;
11) қызметтен тыс уақытта жалпы жұрт қабылдаған этика нормаларын ұстануға, қоғамға жат мінез-құлық оқиғаларына жол бермеуге;
12) Министрліктің алдына қойылған міндеттерді дұрыс түсінумен, осы міндеттерді бірлесіп шешуге ниеттілікпен және қабілеттілікпен, ұжымда жұмыс істеу жайлылығының деңгейімен, мейірбан және ашық қарым-қатынастармен, ұжымның салмақты жөн-жоралғыларымен сипатталатын ұжымдағы қолайлы моральдық-психологиялық климатты қамтамасыз етуге;
13) қарамағындағылардың қарым-қатынасын дәйексіз мәліметтердің таралуына, әділетсіздіктің орын алуына жол бермей, этикалық нормалар негізінде реттеуге;

14) разрабатывать методы профессиональной деятельности, развивать нормативно-правовую базу, своевременно снабжать нормативными правовыми актами подчиненных, заботиться о повышении их профессионального уровня;
15) не допускать по отношению к коллегам необоснованных обвинений, фактов грубости, унижения человеческого достоинства, бестактности, некорректного поведения;
16) выполнять свою работу квалифицированно, его выводы, заключения, рекомендации и иные документы основываются на проверенной и объективной информации достаточного объема, а не на личной предвзятости, предрассудках либо давлении со стороны;
17) неукоснительно соблюдать акты, регламентирующие порядок формирования государственной политики в области культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, языковой политики, информации, телерадиовещания, архивного дела и документации и взаимодействия с государственными органами;
18) поддерживать свою квалификацию на высоком уровне, постоянно обновлять свои профессиональные знания, совершенствовать практические навыки в области культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, языковой политики, информации, телерадиовещания, архивного дела и документации и взаимодействия с государственными органами;
19) в своей работе проявлять честность и порядочность, быть доброжелательными и открытыми, при осуществлении профессиональной деятельности с требуемым вниманием относиться к людям, всегда оставаться верными гражданскому и служебному долгу;
20) всей своей деятельностью способствовать дальнейшему развитию и укреплению авторитета Министерства;
21) знать, что негативное обсуждение поручений руководства Министерства, данных им в пределах его компетенции может принести вред морально-психологическому климату в коллективе;
22) добросовестно выполнять порученную ему работу, внимательно и взвешенно работать с документами, всегда руководствоваться интересами Министерства;
23) в процессе исполнения поручений руководителей предоставлять только объективные и достоверные сведения;
24) при прекращении трудовых отношений с Министерством в полном объеме передать руководству Министерства всю имеющуюся у него документацию, информацию, не оставляя себе их копий;
25) доброжелательно относиться друг к другу, проявлять в общении простоту и скромность, воздерживаться от необоснованной критики и иных умышленных действий, причиняющих ущерб коллегам;
26) не допускать рассмотрение обращений (заявлений), которые анонимны или преследуют цель дискредитации государственных служащих;

14) кәсіби қызмет әдістерін әзірлеуге, нормативтік құқықтық базаны дамытуға, қарамағындағыларды нормативтік құқықтық актілермен уақтылы жабдықтауға, олардың кәсіптік деңгейін арттыруға қамқорлық көрсетуге;
15) әріптестеріне қатысты негiзсiз айыптауларға, дөрекiлiк, адамдық қадiр-қасиетiн кемсiту, жөнсiздiк, орынсыз мінез-құлық фактiлерiне жол бермеуге;
16) өзінің жұмысын білікті орындауға, оның тұжырымдары, қорытындылары, ұсынымдары және басқа да құжаттары дербес біржақтылыққа, соқыр нанымға немесе басқа тараптан көрсетілген қысымға емес, тексерілген әрі объективті қажетті көлемдегі ақпаратқа негізделуі;
17) мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану, тіл саясаты, ақпарат, телерадио хабарларын тарату, мұрағат ісі және құжаттама салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру, мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл тәртібін реттейтін актілерді мүлтіксіз сақтауға;
18) өзінің біліктілігін жоғары деңгейде ұстауға, өзінің кәсіби білімін ұдайы жаңартуға, мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану, тіл саясаты, ақпарат, телерадио хабарларын тарату, мұрағат ісі және құжаттама, мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл салаларындағы тәжірибелік машықтарын жетілдіруге;
19) өзінің жұмысында адалдық пен парасаттылық көрсетуге, мейірбан және ашық болуға, кәсіби қызметін жүзеге асыру кезінде адамдарға тиісінше көңіл бөлуге, азаматтық және қызметтік парызына адал болуға;
20) өзінің жалпы қызметімен Министрліктің беделін бұдан әрі дамытуға және нығайтуға ықпал етуге;
21) Министрлік басшылығының оның құзыреті шегінде берілген тапсырмаларын келеңсіз талқылау ұжымдағы моральдық-психологиялық климатқа кері әсер тигізетінін білуге;
22) өзіне тапсырылған жұмысты адал орындауға, құжаттармен ықыласпен және зер салып жұмыс істеуге, әрқашан Министрліктің мүддесін басшылыққа алуға;
23) басшылардың тапсырмаларын орындау барысында объективті және шынайы мәліметтер беруге;
24) Министрлікпен еңбек қатынастарын тоқтатқан жағдайда қолындағы бар құжаттаманы, ақпаратты, олардың көшірмелерін өзіне қалдырмастан, Министрліктің басшылығына толық көлемде беруге;
25) бір біріне тілектестік қарым-қатынас жасауға, қарапайымдылық пен сыпайылық танытуға, негізсіз сынауға және әріптестеріне зиян келтіретін өзге де қасақана іс-әрекеттерге бармауға;
26) бүркеніш немесе мемлекеттік қызметшілерді кемсіту мақсатын көздейтін өтініштердің (арыздардың) қарастырылуына жол бермеуге;

27) придерживаться делового стиля в одежде в период исполнения своих служебных обязанностей.
4. Личные отношения государственных служащих Министерства вне профессиональной деятельности не должны служить основанием для продвижения по службе, поощрения либо наказания, решения кадровых и социальных вопросов.
Отношения государственных служащих Министерства с представителями политических партий, общественных объединений, неправительственных организаций, профессиональных союзов и иных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Министерства должны быть деловыми и корректными.
5. Профессионализм также должен выражаться в надлежащем исполнении обязанности по хранению профессиональной тайны в отношении информации, полученной в ходе исполнения должностных полномочий.
6. Публичные выступления по вопросам деятельности Министерства осуществляются Министром культуры и информации или уполномоченными на это должностными лицами.
Государственные служащие Министерства ведут дискуссии в корректной форме, не подрывая авторитета государственной службы.
7. Государственным служащим Министерства не следует публично выражать свое мнение по вопросам государственной политики и служебной деятельности, если оно:
1) не соответствует основным направлениям политики государства;
2) раскрывает служебную информацию, которая не разрешена к обнародованию;
3) содержит неэтичные высказывания в адрес должностных лиц государства, органов государственного управления, других государственных служащих.
8. Государственным служащим Министерства следует соблюдать антикоррупционное поведение, установленное Кодексом чести и законодательством в сфере государственной службы и о борьбе с коррупцией.

27) өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқару кезеңiнде киiмнiң iскерлiк қалпын ұстануға тиiс.
4. Министрліктің мемлекеттік қызметшілерінің кәсіби қызметтен тыс жеке қатынастары қызмет бабындағы жоғарылау, көтермелеу немесе жазалау, кадрлық және әлеуметтік мәселелерді шешу үшін негіз болып табылмауы тиіс;
Министрліктің мемлекеттік қызметшілерінің саяси партиялардың, қоғамдық бірлестіктердің, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіптік одақтардың және өзе де ұйымдардың өкілдерімен Министрлік құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қарым-қатынастары іскери және сыпайы болуы тиіс;
5. Лауазымдық өкілеттіктерін орындау барысында алынған ақпаратқа қатысты кәсіби құпияны сақтау жөніндегі міндетті тиісінше орындауда да кәсібилік көрсетуі тиіс.
6. Министрліктің қызметі мәселелері бойынша көпшіліктің алдында сөз сөйлеуді Мәдениет және ақпарат министрі немесе осыған уәкілетті лауазымды тұлғалар жүзеге асырады.
Министрліктің мемлекеттік қызметшілері мемлекеттік қызметтің беделіне нұсқан келтірмей, пiкiрсайысты әдептi түрде жүргiзеді.
7. Мемлекеттiк қызметшiлер мемлекеттiк саясат және қызметтiк iсiнiң мәселелерi жөнiндегi өз пiкiрiн, егер ол:
1) мемлекет саясатының негiзгi бағыттарына сәйкес емес немесе;
2) жариялауға рұқсат етiлмеген қызметтiк ақпаратты ашатын болса;
3) мемлекеттiң лауазымды тұлғаларының, мемлекеттiк басқару органдарының, басқа да мемлекеттiк қызметшiлердiң атына әдепке сай емес сөздер айтудан тұрса, көпшiлiк алдында бiлдiруiне болмайды.
8. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері Кодекспен және мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заңнамамен белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы мінез-құлықты сақтуға тиіс.