Об утверждении статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни лиц в возрасте 18 лет и старше, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)" (код 3035105, индекс ИВ, периодичность единовременная) и инструкции по ее заполнению
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 23 октября 2013 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2014 года № 9067. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 30
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 06.02.2015 № 30.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни лиц в возрасте 18 лет и старше, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3035105, индекс ИВ, периодичность единовременная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни лиц в возрасте 18 лет и старше, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3035105, индекс ИВ, периодичность единовременная), согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического развития совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по статистике в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
3. Департаменту стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по статистике для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2014 года.
Председатель                               А. Смаилов
«СОГЛАСОВАНО»
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
________________ С. Каирбекова
9 декабря 2013 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
________________ Т. Дуйсенова

"Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 және одан жоғары жастағы тұлғалардың өмір сапасы (сұрақнама)" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 3035105, индексі ЕМ, кезеңділігі біржолғы) мен оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 қазандағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 қаңтарда № 9067 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 30 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 06.02.2015 № 30 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 және одан жоғары жастағы тұлғалардың өмір сапасы (сұрақнама)» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 3035105, индексі ЕМ, кезеңділігі біржолғы) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 және одан жоғары жастағы тұлғалардың өмір сапасы (сұрақнама)» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 3035105, индексі ЕМ, кезеңділігі біржолғы) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті Заң департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн он күнтiзбелiк күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                           Ә. Смайылов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дұйсенова __________________

25 ноября 2013 года
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 23 октября 2013 года № 247
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Представляется территориальному органу статистики
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Код статистической формы 3035105
ИВ
Единовременная
Качество жизни лиц в возрасте 18 лет и старше, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)
Срок представления – 12 июня
Отчетный период
год
Опрашиваются лица, имеющие инвалидность, в возрасте 18 лет и старше
1. Наименование населенного пункта (города, района, сельского
округа) ________________________________________________________
________________________________________________________________
2. Код населенного пункта по КАТО1................
____________________________________________
1КАТО - Классификатор административно-территориальных объектов НК РК
11-2009
3. Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село).............................................
4. Порядковый номер респондента...................
5. Код интервьюера................................
6. Дата проведения интервью........число
месяц
год
1. Характеристика и состав домохозяйства
1.1. Пол респондента
Мужской
1
Женский
2
1.2. Дата рождения респондента (день/месяц/год)

2013 жылғы 25 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова _____________
2013 жылғы 09 желтоқсан
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының 2013 жылғы 23 қазан № 247 бұйрығына қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды
3035105
ЕМ
Біржолғы
Тапсыру мерзімі – 12 маусым
Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 және одан жоғары жастағы тұлғалардың өмір сапасы (сұрақнама)
Есепті кезең
жыл
18 жас және одан жоғары жастағы мүгедектігі бар тұлғалардан пікіртерім алынады
1. Елді мекеннің атауы (қала, аудан, селолық округ) _______________________________
____________________________________________________________________
2. ӘАОЖ1 бойынша елді мекеннің коды
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 – ауыл)....
4. Респонденттің реттік нөмірі ...................
5. Интервьюердің коды .............................
6. Сұхбатты өткізу күні..................күні
айы
жылы
___________________
1ӘАОЖ - Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші ҚР ҰЖ 11-2009
1. Үй шаруашылығының құрамы және сипаттамасы
1.1. Респонденттің жынысы:
ер
1
әйел
2
1.2. Респонденттің туылған күні (күні/айы/жылы):

1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни лиц в возрасте 18 лет и старше, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3035105, индекс ИВ, периодичность единовременная ) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Качество жизни лиц в возрасте 18 лет и старше, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики (вопросник)» (код 3035105, индекс ИВ, периодичность единовременная).
2. В данной статистической форме в целях заполнения применяются следующие определения:
1) индивидуальная программа реабилитации (ИПР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения реабилитации инвалида;
2) сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации дефектов слуха, в том числе усиливающие средства связи и передачи информации (слуховые аппараты, видеокомпьютеры, телефаксы, телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач, часы для глухих и слабослышащих лиц);
3) тифлотехнические средства – средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей инвалидов в результате дефекта зрения (трости, тифломагнитолы, читающие машины, компьютерные тифлокомплексы, прибор для письма по системе Брайля, грифель для письма по системе Брайля, бумага для письма рельефно-точечным шрифтом, диктофоны, плейеры для воспроизведения звукозаписи, часы для лиц с ослабленным зрением);
4) протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья (протезы, аппараты, туторы, ортезы, костыли, трости, ходунки, корсеты, реклинаторы, головодержатели, бандажи, лечебные пояса, детские профилактические штанишки, ортопедическая обувь и вкладные приспособления, обувь на аппараты);
5) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению инвалидов протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими (услуги протезирования);
6) обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей (мочеприемники, калоприемники, подгузники);

1. Осы «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 және одан жоғары жастағы тұлғалардың өмір сапасы (сұрақнама)» (коды 3035105, индексі ЕМ, кезеңділігі біржолғы) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 және одан жоғары жастағы тұлғалардың өмір сапасы (сұрақнама)» (коды 3035105, индексі ЕМ, кезеңділігі біржолғы) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында келесі анықтамалар қолданылады:
1) оңалтудың жеке бағдарламасы (ОЖБ) – мүгедектің оңалту шараларының түрлерін және өткізу мерзімдерін, нақты көлемдерін, сонымен қатар әлеуметтік көмектердің түрлерін анықтайтын құжат;
2) сурдотехникалық құралдар – есту кемiстiктерiн түзетуге және олардың орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, соның iшiнде байланыс пен ақпарат берудi күшейтетiн құралдар (есту аппараттары, бейнекомпьютерлер, телефакстер, мәтiндiк хабарламасы және хабарды қабылдау қызметi бар ұялы телефондар, саңырау және нашар еститiн адамдарға арналған сағаттар);
3) тифлотехникалық құралдар – мүгедектердiң көру кемiстiгi нәтижесiнде жоғалтқан мүмкiндiктерiн түзетуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар (таяқтар, тифломагнитолалар, оқу машиналары, компьютерлiк тифлокешендер, Брайл жүйесi бойынша жазу құралы, Брайл жүйесi бойынша жазу грифелi, рельефтi-ноқатты қарiппен жазуға арналған қағаз, диктофондар, дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейерлер, нашар көретiн адамдарға арналған сағаттар);
4) протездiк-ортопедиялық құралдар – қол мен аяқты немесе дененiң басқа да мүшелерiн алмастыратын, аурудың немесе денсаулықтың бұзылуы салдарынан ағзаның бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар. (протездер, аппараттар, туторлар, ортездер, балдақтар, таяқтар, жетек арбалар, корсеттер, реклинаторлар, басұстағыштар, бандаждар, емдiк белбеулер, балалардың алдын алу шалбарлары, ортопедиялық аяқкиiм және қосымша тетiктер, аппараттарға арналған аяқ киiм);
5) протездiк-ортопедиялық көмек – мүгедектердi протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөнiндегi медициналық-техникалық көмектiң мамандандырылған түрi және оларды пайдалануды үйрету (протездеу қызметтері);
6) мiндеттi гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық қажеттiлiктер мен мұқтаждықтарды қанағаттандыруға арналған құралдар (несеп қабылдағыштар, нәжiс қабылдағыштар, жөргектер);

7) специальные средства передвижения – вид технической помощи для активного и пассивного передвижения лиц, имеющих инвалидность (кресла-коляски комнатные, кресла-коляски прогулочные);
8) работодатели – лица, управляющие своим собственным предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и имеющие одного или нескольких наемных работников;
9) наемные (оплачиваемые) работники – лица, работающие по договору найма, предусматривающему оплату (вознаграждение) в виде оклада, премии, надбавок и тому подобное, либо в натуральной форме;
10) самостоятельная занятость – занятость, при которой размер вознаграждения напрямую зависит от дохода, получаемого от производства (реализации) товаров и услуг (где собственное потребление рассматривается как часть дохода);
11) неоплачиваемые работники семейного предприятия – лица, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом;
12) члены кооператива – лица, являющиеся членами трудового кооператива, занимающегося предпринимательской деятельностью.
3. Наблюдению подлежат все респонденты, включенные в выборку и участвующие в выборочном обследовании по качеству жизни лиц в возрасте 18 лет и старше, имеющих инвалидность, с учетом гендерной специфики.
Периодом наблюдения является период с 12 мая по 12 июня 2014 года. Статистическая форма заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер).
4. В пункте 1 титульного листа указывается наименование города, района (города) и сельского населенного пункта (округа).
Пункты с 2-5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых респондентов, представленных интервьюерам супервайзерами (сотрудник органа статистики, обеспечивающий контроль работы интервьюера).
5. В вопросе 1.4 раздела 1 указывается общее количество членов домашнего хозяйства, которое вписывается в первую пустую ячейку. Не учитываются временно выбывшие (на срок более 2-х месяцев) и временно прибывшие члены домохозяйства. Число членов домохозяйства, соответствующих статусу, указанному в перечне вопроса, указывается в соответствующей ячейке.
В строке 6 указываются лица в возрасте до 18 лет, не занятые и не являющиеся студентами высшего учебного заведения (далее – ВУЗ) или учащимися учебных заведений технического и профессионального образования. В строке 4 указываются студенты ВУЗов и учащиеся учебных заведений технического и профессионального образования дневной (очной) формы обучения.
В случае, если член домохозяйства относится к нескольким из перечисленных в вопросе категорий, то ответ формируется по самоопределению респондента и учитывается только по одной категории. В строке 7 учитываются члены домохозяйства, не отнесенные ни к одной из предложенных категорий. Число членов домохозяйства, указанное в первой ячейке, соответствует сумме ответов в нижних ячейках.

7) арнаулы жүрiп - тұру құралдары – мүгедектігі бар тұлғалардың белсендi және баяу жүрiп-тұруы үшiн техникалық көмек көрсету түрi (бөлме ішіне арналған кресло-арбалар, серуен кресло-арбалары);
8) жұмыс берушілер – өзінің меншікті кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкерлері бар адамдар;
9) жалдамалы (ақы төленетін) қызметкерлер – еңбек ақы, сыйлық ақы, үстеме ақы және тағы сол сияқты түрде немесе заттай нысанда ақы (сыйақы) төлеу қарастырылған жалдау шарты бойынша жұмыс істейтін адамдар;
10)өз бетінше жұмыспен қамтылу – сыйақы мөлшері тауарлар мен қызметтерді өндіруден (өткізуден) алынатын кіріске тікелей байланысты жұмыспен қамтылу (мұнда өз қажеттілігіне тауарларды тұтыну кірістің бөлігі ретінде қарастырылады);
11) отбасылық кәсіпорынның ақы төленбейтін қызметкерлері – туысы басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта) әдетте сыйақысыз жұмыс істейтін адамдар;
12) кооператив мүшелері – кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, еңбек кооперативінің мүшелері болып табылатын адамдар.
3. Байқауға гендерлік ерекшелігі есебімен мүгедектігі бар 18 және одан жоғары жастағы тұлғалардың өмір сапасы бойынша іріктемеге қосылған және іріктемелі зерттеуге қатысатын барлық респонденттер жатады.
Байқау кезеңі 2014 жылғы 12 мамырдан бастап 12 маусым аралығындағы кезең болып табылады. Статистикалық нысанды пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлға (бұдан әрі – интервьюер) толтырады.
4. Титулдық парақтың 1 тармағында қаланың, ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің (округтің) атауы көрсетіледі.
2-5-тармақтар дейін супервайзерлер (статистика департаментінің интервьюер жұмысына бақылауды қамтамасыз ететін қызметкері) интервьюерлерге ұсынған, зерттелетін респонденттердің тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
5. 1-бөлімнің 1.4-сұрағында үй шаруашылығы мүшелерінің бірінші бос ұяшыққа жазылатын жалпы саны көрсетіледі. Үй шаруашылығы мүшелерінің уақытша шыққандары (2 айдан көп мерзімде) және уақытша келгендері есепке алынбайды. Сұрақтар тізбесінде көрсетілген мәртебеге сәйкес келетін үй шаруашылығы мүшелерінің саны тиісті ұяшықта көрсетіледі.
6-жолда жұмыспен қамтылмаған және жоғары оқу орындарының (бұдан әрі – ЖОО) немесе техникалық және кәсіптік білім беретін мекемелерде оқитын студент болып табылмайтын 18 жасқа дейінгі тұлғалар көрсетіледі. 4-жолда ЖОО-ның студенттері және техникалық және кәсіптік білім беретін күндізгі (күндізгі оқу) оқу нысанындағы мекемелерде оқитындар көрсетіледі.
Егер, үй шаруашылығының мүшесі сұрақтағы көрсетілген бірнеше санатқа жататын болса, онда жауап респонденттің анықтауы бойынша құрастырылады және тек бір санат бойынша есепке алынады. 7-жолда ұсынылған санаттардың ешқайсысына жатпайтын үй шаруашылығы мүшелері есепке алынады. Бірінші ұяшықта көрсетілген үй шаруашылығы мүшелерінің саны төмендегі ұяшықтағы жауаптардың сомасына сәйкес келеді.

6. В вопросе 2.1 раздела 2 отражаются условия проживания в основном жилье респондента. Выбирается и отмечается один вариант ответа, соответствующий типу жилого помещения, в котором проживает обследуемый респондент. Тип жилого помещения отмечается как по собственному жилью, так и по арендованному, даже если арендуется одна комната в квартире или часть дома.
7. В вопросе 2.3 отмечаются виды удобств, имеющиеся в доме. При наличии какого-либо вида удобств (лифт, пандус, перила и тому подобное), указывается также возможность (доступность) использования данного вида удобств респондентом.
8. В вопросе 2.4 интервьюер проставляет соответствующий код по всем строкам таблицы. Если обследуется домохозяйство, проживающее в общежитии, где на несколько хозяев имеется общий санузел, душевая и кухня, то считается, что в данном домохозяйстве есть в наличии эти виды благоустройства. Если в домохозяйстве определенные виды благоустройства временно не функционируют по каким-либо причинам (долг по оплате и так далее), их наличие обязательно отражается.
Центральное отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции либо котельных. Если отопление осуществляется с помощью установки, предусмотренной внутри здания или жилища, и предназначенной для целей отопления, независимо от источника энергии, то оно относится к отоплению от индивидуальной установки. К ним относятся автономные отопительные системы, функционирующие в отдельных домах или жилых комплексах и печное отопление на угле и дровах. Обогреватели и кондиционеры (сплит-система) сюда не включаются.
9. В вопросе 2.5 учитываются предметы длительного пользования, имеющиеся в домашнем хозяйстве, в том числе временно неисправные (находящиеся в текущем ремонте или ожидающие ремонта).
10. В вопросе 3.1 раздела 3 отмечаются имеющиеся источники средств существования домохозяйства.
В строке 1 понимается доход, полученный в результате трудовых отношений с работодателем (включая оплату за выполнение работ у физического лица без заключения трудового договора).
Доход от самостоятельной занятости включает доход, полученный от собственного предприятия (бизнеса), индивидуальной предпринимательской деятельности (с патентом или без).
В строку 4 включаются все виды государственных пособий: по инвалидности, по случаю потери кормильца с учетом семей военнослужащих и по возрасту (при отсутствии трудового стажа для получения пенсии). Также сюда относятся все виды специальных государственных пособий: инвалидам и участникам Великой Отечественной Войны (далее – ВОВ), лицам, приравненным к инвалидам или участникам ВОВ, вдовам ВОВ, женам (мужьям) умерших инвалидов ВОВ, «героям Советского Союза», семьям погибших военнослужащих, труженикам тыла, участникам ликвидации катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции, инвалидам 1, 2 и 3 группам, детям-инвалидам до 18 лет, многодетным матерям, награжденным «Алтын алқа», «Күміс алқа», многодетным семьям, имеющим 4-х и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, реабилитированным гражданам, а также пособия в связи с рождением ребенка и по уходу за детьми до 1-го года. Отнесение вышеуказанных видов социальных выплат к категории «иное» недопустимо.
К категории «другие виды социальной помощи» относятся адресная социальная помощьжилищная помощь и прочие, в том числе материальная помощь от работодателя, а также помощь в натуральной форме в виде благотворительных обедов, одежды, обуви, продуктов питания и тому подобного.

6. 2-бөлімнің 2.1-сұрағында респонденттің негізгі тұрғын үйінде тұру жағдайлары көрсетілген. Зерттелетін респондент тұрып жатқан тұрғын үйдің түріне сәйкес келетін жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. Тұрғын үй түрі жеке өз үйі, сондай-ақ жалдамалы үй бойынша, тіпті пәтердің бір бөлмесін ғана немесе бөлек үйдің бір бөлігін жалдап отырған жағдайдың өзінде белгіленеді.
7. 2.3-сұрақта үйде бар жайлылықтардың түрі белгіленеді. Жайлылықтың қандай да бір түрі болса (лифт, пандус, сүйеніш және тағы басқа), респонденттің осы жайлылық түрін пайдалану мүмкіндігі (қолжетімділігі) көрсетіледі.
8. 2.4-сұрақта интервьюер кестенің барлық жолдары бойынша тиісті кодты қояды. Егер бірнеше қожайынға ортақ санторап, себізгі және асүйі бар жатақханада тұрып жатқан үй шаруашылығы зерттелсе, онда осы үй шаруашылығында абаттандырудың осы түрлері бар деп саналады. Егер үй шаруашылығында қандай да бір себеппен (төлем бойынша қарыздар және тағы басқалары) абаттандырудың белгілі бір түрлері уақытша жұмыс істемесе, олардың бары міндетті түрде көрсетіледі.
Орталықтан жылыту жылу электростанциясы немесе қазандықтардың көмегімен жүзеге асады. Егер жылыту ғимарат немесе тұрғын үйдің ішінде қарастырылған құрылғының көмегімен немесе энергия көздеріне қарамастан жылыту мақсатына арналған болса, онда ол жеке орнатылған жылытуға жатады. Оларға бөлек үйлерде немесе тұрғын үй кешендерінде орналастырылған автономды жылыту жүйелері, және көмір және отынмен жылытатын пештер жатады. Жылытқыштар мен ауа баптағыштар (сплит-жүйе) мұнда қосылмайды.
9. 2.5-сұрақта үй шаруашылығында бар, соның ішінде уақытша жұмыс істемейтін (жөндеуде жатқан немесе жөндеу қажет ететін) заттар көрсетіледі.
10. 3-бөлімнің 3.1-сұрағында үй шаруашылығының қолда бар күнкөріс қаражатының көздері көрсетіледі.
1-жолда жұмыс берушімен еңбек қарым-қатынасы нәтижесінде алынған табыстар көрсетіледі (жеке тұлғаға еңбек шартын жасамай орындаған жұмысына еңбекақыны қосқанда).
Өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыс өзінің жеке кәсіпорнынан (бизнесінен), жеке кәсіпкерлік қызметтен (патентпен немесе патентсіз) түскен табыстарды қамтиды.
4-жолда мемлекеттік жәрдемақылардың барлық түрлері: мүгедектігі бойынша, әскери қызметшілердің отбасыларын есепке ала отырып, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты (зейнетақы алу үшін еңбек өтілі болмағанда) берілетін жәрдемақылар қамтылады. Сондай-ақ, мұнда арнайы мемлекеттік жәрдемақылардың барлық түрлері: Ұлы Отан Соғысы (бұдан әрі – ҰОС) мүгедектері мен қатысушыларына, ҰОС мүгедектері мен қатысушыларына теңестірілген адамдарға, ҰОС қаза болған жауынгерлердің жесірлеріне, ҰОС қайтыс болған мүгедектерінің әйелдеріне (ерлеріне), «Кеңес Одағының батырларына», қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларына, тылда еңбек еткендерге, Чернобыль атом электростанциясы апатының зардаптарын жоюға қатысушыларға, 1, 2 және 3 - топтағы мүгедектерге, 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға, «Алтын алқа», «Күміс алқа» алқаларымен марапатталған көп балалы аналарға, төрт және одан көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға, ақталған азаматтарға, сол сияқты баланың туылуына байланысты және 1 жасқа дейінгі балалар күтіміне берілетін жәрдемақылар жатады. Әлеуметтік төлемдердің жоғарыда аталған түрлерін «өзге» санатына жатқызуға жол берілмейді.
«Әлеуметтік көмектің басқа да түрлері» санатына атаулы әлеуметтік көмек, тұрғын үй көмегін және өзгелерді, соның ішінде жұмыс беруші тарапынан материалдық көмек және қайырымдылық түскі астар, киім-кешектер, аяқкиімдер, тамақ өнімдері және тағы басқалары түріндегі заттай көмек жатқызылады.

В строке 8 указывается собственное потребление домохозяйством продуктов питания, полученных в результате ведения личного подсобного хозяйства (дачи, огорода). В случае, если производимая домохозяйством продукция животноводства и растениеводства в результате ведения личного подсобного хозяйства реализуется другим домохозяйствам и/или через торговую сеть (магазины, рынки, палатки, автолавки и прочее), полученный доход относится к категории «доход от реализации (продажи) продукции, произведенной в личном подсобном хозяйстве» и указывается в строке 9.
Доход, полученный от продажи скота, относится к категории «доход от реализации (продажи) продукции, произведенной в личном подсобном хозяйстве». Прибыль, полученная от реализации товаров в магазине (в том случае, если магазин принадлежит домохозяйству, либо член (члены) домохозяйства является (являются) реализатором товаров в арендуемом помещении) – есть доход от самостоятельной занятости.
В строке 10 указываются поступления от долевого участия в уставных капиталах других предприятий, то есть, прибыль от совместной деятельности, за исключением процентов и иных доходов по ценным бумагам, дивидендов по акциям, которые отражают в строке 13.
Категория «помощь родственников, знакомых» включает в себя помощь, полученную от родных и знакомых, как в материальном, так и в натуральном выражении. Прочие доходы относятся к категории «Другое».
11. В вопросе 3.4 раздела 3 указывается общий денежный доход домохозяйства в среднем за месяц (сумма денежных доходов всех членов домохозяйства). Если не представляется возможным определить среднемесячный денежный доход, полученный в течение последнего года, то указывается денежный доход за последний месяц, если этот месяц является обычным по размеру получения дохода. В общую сумму дохода включаются все виды доходов (в том числе социальная помощь, алименты, помощь родственников, доход от личного подсобного хозяйства, исчислив его как можно полнее, и прочее).
12. В вопросе 4.5 раздела 4 отмечается основное заболевание или травма, ставшие причиной инвалидности респондента. Варианты ответов указаны в соответствии с группами заболеваний и травм согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (10-й пересмотр).
В строку 1 включаются все инфекционные и паразитарные болезни, причинами которых являются микроорганизмы: бактерии, вирусы, грибы, паразиты или их токсины. К ним относятся туберкулез, бруцеллез, ВИЧ-инфекция, болезни, передаваемые половым путем (сифилис, хламидиоз и так далее), различные формы гепатита, кишечные инфекции, стафилококковая инфекция, вирусный менингит, острая респираторная вирусная инфекция (ОРВИ), дизентерия, дифтерия, столбняк, тиф и другие.
К новообразованиям относятся как доброкачественные новообразования так и злокачественные опухоли (рак).
К болезням крови, кроветворных органов и отдельным нарушениям с вовлечением иммунного механизма относятся анемии, лейкозы и заболевания, связанные с поражением системы гемостаза (свертывания крови).
Эндокринные болезни, расстройства питания и обмена веществ включают в себя болезни щитовидной железы, сахарный диабет, недостаточность или избыточность питания, нарушения обмена веществ, гипотиреоз, синдром Кушинга и другие.
К психическим расстройствам и расстройствам поведения относятся аутизм, эпилепсия, шизофрения, умственная отсталость (олигофрения), неврозы, токсикомания и наркомания, различные расстройства личности, заикание и различные формы депрессии (стрессы).
Болезни нервной системы включают в себя такие заболевания как детский церебральный паралич, геморрагический и ишемический инсульт, болезни Альцгеймера и Паркинсона, полиомиелит, невриты и невралгии, опухоли ЦНС (головного мозга и позвоночника), повышенное внутричерепное давление, нарушения мышечного тонуса у детей (дистония, гипертонус) и другие.
Болезни глаза и его придаточного аппарата включают в себя такие заболевания как конъюнктивит, глаукома, катаракта, миопия (близорукость), дистрофия сетчатки, отслойка сетчатки, опухоли и травмы глаз, астигматизм, косоглазие и другие.
Болезни уха и сосцевидного отростка включают в себя мастоидит, нейросенсорная тугоухость, отит (воспаление уха).
Болезни системы кровообращения включают такие заболевания как ишемические болезни сердца, инсульты и инфаркты, сердечная недостаточность, миокардиты, стенокардия, болезни, характеризующиеся повышенным кровяным давлением (гипертония), ревматизм и другие.
Болезни органов дыхания включают в себя такие заболевания как грипп, пневмония, ринит, гайморит, синусит, фарингит, бронхит, бронхиальная астма, хроническая обструктивная болезнь легких и другие.
Болезни органов пищеварения включают в себя следующие заболевания: язва желудка, гастриты, желчнокаменная болезнь, холецистит, цирроз печени, панкреатиты, грыжи (в брюшной и паховой области) и другие.
Болезни кожи и подкожной клетчатки включают в себя следующие заболевания: различные формы дерматитов, экземы, пиодермии (гнойничковые заболевания кожи), фолликулиты и фурункулезы, крапивница, эритема многоформная, псориазы, лишаи и другие.
Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани включают в себя следующие заболевания: артриты и артрозы, подагра, остеомиелит, остеопороз костей, остеохондроз позвоночника, плоскостопие, рахит, сколиоз, смещение позвонков, системная красная волчанка и другие.
Болезни мочеполовой системы включают в себя следующие заболевания: нефриты и нефроптозы, мочекаменная болезнь, пиелонефрит, почечная недостаточность, болезни мужских половых органов, воспалительные и невоспалительные заболевания женских половых органов, эндометриозы и другие.
Осложнения беременности, родов и послеродового периода включают в себя беременность с абортивным исходом (внематочная беременность, пузырный занос, самопроизвольный аборт, медицинский аборт и так далее), осложнения родов и родоразрешения и другие.
Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде, включают в себя родовые травмы, расстройства, связанные с продолжительностью беременности и ростом плода, расстройства системы пищеварения у плода и новорожденного и другие.
Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения включают в себя следующие заболевания: врожденные пороки сердца, расщелина губы и неба (заячья губа и волчья пасть), синдром Дауна, аномалии развития позвоночника и другие.
Травмы, отравления и некоторые другие последствия воздействия внешних причин включают в себя травмы всех видов локализации, различные отравления, ожоги, обморожения и др. В зависимости от того, где была получена травма (дома, на работе), следует сделать отметку в соответствующей строке.
К внешним причинам заболеваемости относятся дорожно-транспортные происшествия (ДТП), нападения, повреждения, осложнения терапевтических и хирургических вмешательств, преднамеренное самоповреждение (суицид) и другие.
Профессиональные заболевания включают в себя заболевания, вызванные воздействием химических факторов (отравления, интоксикации); последствия термических и химических ожогов; токсические поражения органов дыхания и пищеварения, нервной системы, глаз, костей и других органов; болезни кожи; болезни, связанные с воздействием ионизирующих и неионизирующих излучений, включая лучевую болезнь; заболевания, связанные с физическими перегрузками и напряжением отдельных органов и систем; профессиональные бронхиты, прогрессирующая близорукость, аллергические заболевания и другие.

Үй шаруашылығының жеке қосалқы шаруашылық (саяжайдан, бақшадан) жүргізуден алған тамақ өнімдерін өзі тұтынуы 8-жолда көрсетіледі. Егер, үй шаруашылығының жеке қосалқы шаруашылықты жүргізу нәтижесіндегі мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығында өндірген өнімі басқа үй шаруашылықтарына сатылатын және/немесе сауда желілері (дүкендер, базарлар, шатырлар, автодүкендер және өзгелері) арқылы өткізілетін болса, алынған табыс «жеке қосалқы шаруашылықта өндірілген өнімді өткізуден (сатудан) түскен табыс» санатына жатады және 9-жолда көрсетіледі.
Малды сатудан түскен табыс, «жеке қосалқы шаруашылықта өндірілген өнімді өткізуден (сатудан) түскен табыс» санатына жатқызылады. Тауарларды дүкенде өткізуден алынған пайда (егер дүкен үй шаруашылығының меншігі немесе үй шаруашылығының мүшесі (мүшелері) жалға алынатын ғимараттағы тауарларды сатуды жүзеге асыратын болып табылатын (табылатындар) болса) - өз бетінше қамтылған жұмыстан түскен табыс болып табылады.
10-жолда басқа кәсіпорындардың жарғылық капиталындағы үлестік қатысудан түскен түсімдер көрсетіледі, яғни 13-жолда көрсетілетін бағалы қағаздардан, акциялар бойынша дивиденттерден түскен табыстарды қоспағандағы біріккен қызметтен түскен табыс.
«Туыстарының, таныстарының көмегі» санатына туыстары мен таныстардан материалдық әрі заттай түрдегі көмек жатады.
Барлық өзге табыстар «Басқа» санатына жатқызылады.
11. 3-бөлімнің 3.4-сұрағында үй шаруашылығының бір айда орташа есеппен алғанда жалпы ақшалай табысы (үй шаруашылығының барлық мүшелерінің ақшалай табыстарының жиынтығы) көрсетіледі. Егер соңғы жыл ішінде алынған орташа айлық ақшалай табысты анықтау мүмкін болмаса, осы айда алынған ақшалай табыс мөлшері әдеттегідей болса, онда соңғы айдағы ақшалай табысты көрсетуге болады. Табыстың жалпы сомасына табыстың барлық түрін қосу керек (соның ішінде әлеуметтік көмек, алименттер, туыстарының көмегі, жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс, мүмкіндігінше толық есептей отырып және өзгелері).
12. 4-бөлімнің 4.5-сұрағында респонденттің мүгедектігіне себепші болған негізгі ауруы немесе жарақаты белгіленеді. Жауаптардың нұсқалары Аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық жіктемесіне (10-ыншы қайта қарау) сәйкес аурулар мен жарақаттар топтамаларымен көрсетілген.
1-жолда себептері микро ағзалар: бактериялар, вирустар, саңырауқұлақтар, паразиттер және олардың уландырғыштар болып табылатын барлық аурулар кіреді. Оларға туберкулез, сарып, АИТВ-жұқпасы, жыныс жолдарымен берілетін аурулар (мерез, хламидиоз және тағы басқа), гепатиттің түрлері, ішек жұқпалары, стафилокок жұқпасы, вирусты менингит, жіті респираторлы вирусты жұқпасы (ЖРВЖ), дизентерия, күл ауруы, сіреспе, сүзек және тағы басқа жатады.
Ісіктерге қауіпсіз ісіктер мен қатерлі ісіктер (обыр) жатады.
Қанның, қан түзу органдарының аурулары және иммундық механизмді тартумен жеке бұзылуларға анемиялар, лейкоздар және қан тоқтату жүйесінің бұзылуымен байланысты аурулар (қанның ұйып қалуы) жатады.
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтану мен зат алмасудың бұзылуы – бұл қалқанша безінің аурулары, қант диабеті, тамақтанудың жеткіліксіздігі немесе асыра тамақтану, зат алмасудың бұзылуы, гипотиреоз, Кушинг синдромы және тағы басқалар жатады.
Психикалық бұзылулар мен мінез-құлықтың бұзылуына аутизм, эпилепсия, шизофрения, ақыл-ой кемістігі (олигофрения), невроздар, токсикомания мен нашақорлық, тұлға мен мінез-құлықтың түрлі бұзылулары, тұтығу мен депрессияның түрлі нысандары (стресстер) жатады.
Жүйке жүйесі аурулары балалардың церебральді параличі, геморрагиялық және ишемиялық инсульт, Альцгеймер мен Паркинсон аурулары, полиомиелит, невриттер мен невралгиялар, ОНЖ-ң ісіктері (мидың және омыртқаның), бастағы жоғары қан қысымы, балалардың бұлшық ет тонусының бұзылулары (дистония, гипертонус) және тағы басқаларды қамтиды.
Көз бен оның қосалқы аппараты ауруларының ішіне конъюнктивит, глаукома, катаракта, миопия (алыстан нашар көру), торқабықтың дистрофиясы, торқабықтың сылынуы, көздің ісіктері мен жарақаттары, астигматизм, қылилық және сондай сияқты тағы басқа аурулар кіреді.
Құлақ пен емізік тәрізді өсіндінің ауруларына мастоидит, нейросенсорлық құлақ мүкістігі, отит (құлақтың қабынуы) жатады.
Қан айналымы жүйесінің ауруларына жүректің ишемиялық аурулары, инсульттер мен инфаркттер, жүрек функциясының жеткіліксіздігі, миокардиттер, жүрек қыспасы, қан қысымының жоғарылауымен сипатталатын (гипертониялық) аурулар, жүректің ревматикалық аурулары және сондай сияқты тағы басқа аурулар кіреді.
Тыныс алу ағзаларының ауруларының ішіне тұмау, пневмония, ринит, гайморит, қойнаудың қабынуы, фарингит, бронхит, бронхының демікпесі, өкпенің созылмалы обструкциялық ауруы және тағы басқа кіреді.
Ас қорыту ағзаларының ауруларының ішіне: асқазанның ойық жарасы, гастриттер, өт тас ауруы, холецистит, бауыр циррозы, панкреатиттер, жарықтар (шап және құрсақ қуысы жақтарындағы) және тағы басқа кіреді.
Тері мен теріасты шелмайының ауруларының ішіне келесі аурулар кіреді: дерматиттердің түрлері, экземалар, пиодермиялар (терінің іріңді аурулары), шаш түбірінің қабынуы мен шиқан басу, есекжем, көп түрлі қызару, псориаздар, теміреткілер және тағы басқа.
Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тіннің ауруларының ішіне келесі аурулар кіреді: артриттер мен артроздар, подагра, остеомиелит, сүйектердің остеопорозы, омыртқаның остеохондрозы, май табан, рахит, сколиоз, омыртқалардың жылжуы, жүйелі қызыл жегі және тағы басқа.
Несеп-жыныс жүйесінің аруларының ішіне келесі аурулар кіреді: бүйрек қабынуы мен нефроптоздар, несептас ауруы, пиелонефрит, бүйрек функциясының жеткіліксіздігі, ерлер жыныс ағзаларының аурулары, әйелдердің жыныс ағзаларының қабынба және қабынба емес аурулары, эндометриоздар және тағы басқа.
Жүктілік, босанулар мен босанудан кейінгі кезең асқынуларына түсікпен аяқталған жүктілік (жатырдан тыс жүктілік, көпіршік кірме, өздігінен болған түсік, медициналық түсік және тағы басқа), босану мен босандырудың асқынулары және тағы басқа кіреді.
Перинатальдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлардың ішіне босану жарақаттары, жүктілік ұзақтығымен және ұрықтың өсуімен байланысты бұзылулар, ұрық пен нәрестенің ас қорыту жүйесінің бұзылулары және тағы басқа кіреді.
Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері), пішін өзгерулері мен хромосомалық бұзылуларға келесі аурулар кіреді: жүректің туа біткен анықталмаған кемістігі, ерін мен таңдай жырығы (қоян жырық пен жарық таңдай), Даун синдромы, омыртқа бағанының туа біткен даму ауытқулары және тағы басқа.
Жарақаттар, уланулар және сыртқы себептер әсерінің бірқатар басқа салдарлары – мұнда кез-келген орындағы жарақаттар, түрлі уланулар, күйіктер, үсіктер және тағы басқа жарақаттың алған орнына қарай (үйде, жұмыста), тиісті жолда белгі қою қажет.
Сырқаттанушылықтың сыртқы себептеріне жол көлік апаттары (ЖКА), шабуылдар, терапиялық және хирургиялық араласулардың асқынулары, өзіне өзі қасақана зиян келтірулер (суицид) және тағы басқа кіреді.
Кәсіптік аурулардың ішіне химиялық факторлардың әсерінен пайда болған аурулар (уланулар, интоксикациялар); температуралық және химиялық күйіктердің салдары; тыныс алу және ас қорыту ағзаларының, жүйке жүйесінің, көздердің, сүйектердің және басқа да ағзалардың уыттық зақымдары; терінің аурулары; сәуле ауруын қоса иондаушы мен иондаушы емес сәулеленудің әсеріне байланысты аурулар; жеке ағзалар мен жүйелердің шамадан тыс физикалық жүктемелер мен қиналуымен байланысты аурулар; кәсіптік бронхиттер, үдемелі алыстан көрмеу, аллергиялық аурулар және тағы басқа жатады.

13. В вопросе 4.12 под индивидуальной программой реабилитации (ИПР) понимается комплекс медицинских, социальных и профессиональных мероприятий, направленных на устранение или возможно полную компенсацию ограничения жизнедеятельности лиц, имеющих инвалидность (медицинское лечение, обеспечение вспомогательными техническими средствамисанаторно-курортное лечениепредоставление индивидуального помощника и так далее).
ИПР разрабатывается в течение месяца со дня освидетельствования инвалида территориальным подразделением центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения с привлечением (в случае необходимости) работников организаций здравоохранения, системы социальной защиты населения и других организаций, предприятий и учреждений, осуществляющих реабилитационные мероприятия.
ИПР состоит из:
1) карты ИПР;
2) выписки из карты ИПР;
3) медицинской, социальной и профессиональной части реабилитации. Выписка из ИПР выдается инвалиду (или его законному представителю).
14. В вопросе 4.14 к техническим компенсаторным (вспомогательным) и специальным средствам передвижения относятся сурдотехнические, тифлотехнические, протезно-ортопедические и обязательные гигиенические средства, протезно-ортопедическая помощь и специальные средства передвижения.
15. В вопросе 4.17 необходимо отметить лиц, оказывающих помощь респонденту. Согласно разработанной ИПР лицу, имеющему инвалидность, при необходимости назначают в качестве помощников: социального работника (для выполнения услуг по ведению домашнего хозяйства), индивидуального помощника (для сопровождения в общественных местах), сурдопереводчика (для оказания услуг сурдоперевода, около 4 часов в месяц), медицинского работника (для оказания медицинских услуг на дому).
16. В вопросе 5.1 раздела 5 отмечается наличие образования у респондента. Вопросы задаются респондентам, как закончившим обучение, так и обучающимся в настоящее время учащимся и студентам.
По строке 1 отмечаются респонденты, не имеющие начального образования, но имеющие навыки чтения и письма.
По строке 2 отмечаются респонденты, окончившие начальную школу (обучаются в настоящее время в 5-9 классах; окончившие в 1972 году и ранее 4 класса или 3 класса трехлетней начальной школы);
По строке 3 отмечаются респонденты, окончившие 9 классов общеобразовательной школы (обучаются в настоящее время в 10-11 (12) классах, училище или колледже; окончившие в 1992 году и ранее неполную среднюю школу (семи (8 или 9) летнюю школу);
По строке 4 отмечаются респонденты, окончившие 11 (12) классов общеобразовательной школы (обучаются в настоящее время в училище или колледже (после окончания 9 класса), в ВУЗе);
По строке 5 отмечаются респонденты, окончившие профессиональный лицей (профессиональную техническую школу), училище или колледж (техникум);
По строке 6 отмечаются респонденты, окончившие высшее учебное заведение (институт, академия, университет и так далее);

13. 4.12-сұрақта оңалтудың жеке бағдарламасы (ОЖБ) мүгедектігі бар тұлғалардың тіршілік әрекеттерінің шектелуін толықтай өтеу мүмкіндігі немесе жоюға (медициналық емделу, қосымша техникалық құралдармен қамтамасыз ету, курортты-санаторийлік емделужеке көмекшіні ұсыну және тағы басқа) бағытталған медициналық, әлеуметтік және кәсіптік іс-шаралар кешені дегенді білдіреді.
ОЖБ халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлімшесі оңалту іс-шараларын жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының (қажет еткен жағдайда), халықты әлеуметтік қорғау және басқа ұйымдар жүйесінің қызметкерлерін тартумен куәландырғаннан кейін бір ай ішінде әзірленеді.
ОЖБ:
1) ОЖБ картасынан;
2) ОЖБ картасынан үзінді көшірмеден;
3) ОЖБ-ның медициналық, әлеуметтік және кәсіптік бөлігінен тұрады.
ОЖБ картасынан үзінді көшірме мүгедекке (немесе оның заңды өкіліне) беріледі.
14. 4.14-сұрақта техникалық көмекшi (орнын толтырушы) және арнайы қозғалыс құралдарына сурдотехникалық, тифлотехникалық, протездiк - ортопедиялық және мiндеттi гигиеналық құралдар, протездiк - ортопедиялық көмек пен арнайы қозғалыс құралдары жатады.
15. 4.17-сұрақта респондентке көмек көрсететін тұлғаларды белгілеу керек. ОЖБ бойынша мүгедектігі бар тұлғаға қажет болған жағдайда көмекші ретінде келесілерді тағайындайды: әлеуметтік қызметкерді (үй шарушылығын жүргізу бойынша қызметтерді орындау үшін), жеке көмекшіні (қоғамдық орындарға ілесіп жүру үшін), ымдау тілі маманын (ымдау тілі қызметтерін көрсету үшін, айына шамамен 4 сағат), медициналық қызметкерді (үйде медициналық қызметтер көрсету үшін).
16. 5-бөлімінің 5.1- сұрағында респондент білімі бар болуы белгіленеді. Бөлімнің сұрақтары оқу бітіргендермен қатар қазіргі уақытта оқитын оқушылар мен студенттерге де қойылады.
1 жолда бастауыш білімі жоқ, бірақ оқу мен жазу дағдылары бар респонденттер белгіленеді.
2 жолда бастауыш мектепті бітірген респонденттер белгіленеді (қазіргі уақытта 5-9 сыныптарда оқиды; 1972 жылы және одан бұрын үшжылдық мектептің 3 немесе 4 сыныптары бітірген).
3 жолда жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбын бітірген респонденттер белгіленеді (қазіргі уақытта 10-11 (12) сыныптарда немесе училище, колледжде оқиды; 1992 жылы және одан бұрын толық емес орта мектепті (жеті (8 немесе 9) жазғы мектепті бітірген).
4 жолда жалпы білім беретін мектептің 11 (12) сыныбын бітірген респонденттер белгіленеді (қазіргі уақытта училище, колледжде (9 сыныптан кейін) немесе ЖОО-да оқиды).
5 жолда кәсіптік лицейді (кәсіптік техникалық мектепті), училищені, колледжді (техникумді) бітірген респонденттер белгіленеді.
6 жолда жоғары оқу орнын (институт, академия, университет және тағы басқа) бітірген респонденттер белгіленеді.

По строке 7 отмечаются респонденты, обучавшиеся в высшем учебном заведении в течение более половины срока учебы (2 курса и более);
По строке 8 отмечаются респонденты, имеющие академическую или ученую степень (магистр, кандидат наук, доктор наук, доктор PhD).
По строке 9 отмечаются респонденты, не имеющие навыков чтения и письма.
17. Вопрос 9.3 раздела 9 нацелен на выявление степени удовлетворенности основными видами государственных услуг без ограничения периодом их получения, то есть, оценивается ситуация в целом по конкретной услуге, которую респондент когда-либо получал. Ответы фиксируются по горизонтали. Отрицательный ответ на данный вопрос в случае невозможности респондентом произвести оценку государственных услуг фиксируется в графе «Затрудняюсь ответить», которой соответствует номер «4». В случае если респондент не является пользователем государственных услуг, перечисленных в вопросе 9.3, отмечается вариант ответа «Не обращался» (под кодом 5).
18. В завершение опроса интервьюер еще раз просматривает статистическую форму, не пропущены ли какие-либо разделы или вопросы в ходе проведения опроса и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество.
За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает статистическую форму и при обнаружении какие-либо несоответствия, вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.

7 жолда ЖОО-да оқудың жартысынан аса мерзімі (2 курс және одан жоғары) ішіндегі оқыған респонденттер белгіленеді.
8 жолда академиялық немесе ғылыми дәрижесі бар (магистр, ғылым кандидаты, ғылым докторы, PhD докторы) респонденттер белгіленеді.
9 жолда оқу мен жазу дағдылары жоқ респонденттер белгіленеді.
17. 9-бөлімнің 9.3-сұрағында олардың қызметтерді алу кезеңіне шектеу қоймай мемлекеттік қызметтердің негізгі түрлеріне қанағаттанушылық деңгейін анықтауға бағытталған, яғни бұл жерде жалпы респонденттің бір кездерде алған нақты бір қызметі бойынша жағдайы бағаланады. Жауаптар көлдеңінен белгіленеді. Егер респондентпен мемлекеттік қызметтерді бағалау мүмкіндігі болмаған жағдайда осы сұрақтың теріс жауабы «жауап беруге қиналамын» жолында, яғни «4» нөмірде белгіленеді. Егер респондент 9.3-сұрақта көрсетілген мемлекеттік қызметтерді пайдаланбаса, «жүгінген жоқпын» (5 -кодымен) жауабын белгілеуі керек.
18. Пікіртерімді бітірген соң, интервьюер пікіртерім барысында қандай болса да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және жәрдемдескендері үшін міндетті түрде алғыс білдіреді.
Интервьюер үй шаруашылығынан тысқары жерде статистикалық нысанды қайта қарап шығып, егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда үй шаруашылығына қайта барып (өзі барып немесе телефонмен), жетпейтін ақпаратты анықтайды.