Об утверждении профессионального стандарта "Аппаратчики в производстве фосфорной продукции"
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 447. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2014 года № 9381. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 марта 2016 года № 308
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.03.2016 № 308 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Аппаратчики в производстве фосфорной продукции».
2. Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Касымбеков Б.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан            А. Рау
«СОГЛАСОВАН»:
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_______Т. Дуйсенова
26 марта 2014 года
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
от 27 декабря 2013 года № 447
Профессиональный стандарт
«Аппаратчики в производстве фосфорной продукции»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Аппаратчики в производстве фосфорной продукции» определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда, и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
2) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
3) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

"Фосфор өнімдерін өндірудегі аппаратшылар" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 447 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 30 қаңтарда № 9381 тіркелді
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.03.2016 № 308 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған «Фосфор өнімдерін өндірудегі аппаратшылар» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (Б.А. Қасымбеков) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар
министрінің міндетін атқарушы                        А.Рау
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
______________ Т.Дүйсенова
2014 жылғы 26 наурыз
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
міндетін атқарушының
2013 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 447 бұйрығымен
бекітілген
«Фосфор өнімдерін өндіру аппаратшылары» кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Фосфор өнімдерін өндіру аппаратшылары» кәсіби стандарты біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды және:
1) кәсіби қызметтің мазмұнына, еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға қойылатын бірыңғай талаптарды белгілеуге;
2) персоналды басқару саласында кең шеңбердегі міндеттерді шешуге;
3) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

4) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями профессиональных стандартов являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе профессионального стандарта могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности.
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица профессионального стандарта – структурный элемент профессионального стандарта, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалауға және біліктілігінің сәйкестігін растауға арналған.
2. Кәсіби стандарттардың негізгі қолданушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлері;
2) ұйым басшылары мен қызметкерлері, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. Кәсіби стандарттар негізінде ұйымдардың қызметтің, лауазымның, біліктілікті арттырудың, қызметкерлерді аттестаттаудың, еңбекті ынталандыру жүйесінің және тағы басқалардың функционалдық модельдеріне арналған ішкі, корпоративтік стандарттары әзірленуі мүмкін.
4. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайын болуы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілік параметрлері, еңбек әрекеттерінің стандартты болмауы, жауапкершілігі және дербестігі бойынша сараланатын қызметкерлердің құзыреттілігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заты – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-әрекеті бағытталатын зат;
4) еңбек құралдары – еңбек затын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін қызметкер пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі - еңбек функцияларының тұтас жинағымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттіліктермен қалыптастырылған кәсіптік қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – еңбек үдерісінің бір немесе бірнеше міндетін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
7) кәсіптік қызмет саласы – біріккен ортақ негізі бар (ұқсас немесе жуық мақсат, нысандар, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) және оларды орындау үшін ұқсас еңбек функциялары мен құзыреттер жинағы бар сала қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік, құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және шарттарына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) кәсіби стандарт бірлігі – еңбек қызметінің осы түрі үшін тұтас, аяқталған, едәуір дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының толық сипаттамасынан тұратын кәсіптік стандарттың құрылымдық элементі;

10) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
11) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
12) должность – функциональное место в системе организационно-административной иерархии организации;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности;
2. Паспорт профессионального стандарта
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): Химическое производство. Фосфорное производство. Создание и реализация промежуточной и (или) готовой химической продукции
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: Эффективное и экологичное производство фосфорной продукции. Создание и реализация промежуточной и (или) готовой химической продукции
3) вид трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в приложении 1 к настоящему профессиональному стандарту.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Аппаратчик производства фосфорных соединений»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций – 3-4
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»
3) возможные наименования должностей: аппаратчик производства фосфорных соединений.
4) профессия аппаратчик производства фосфорных соединений обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве фосфорных соединений.

10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
11) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) лауазым – ұйымның ұйымдастырушылық-әкімшілік сатысы жүйесіндегі функционалдық орын;
13) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асыруға байланысты іс-қимыл жиынтығы;
14) сала – шығарылатын өнімде, өндіріс технологиясында, негізгі қорларда және жұмыскерлердің кәсіптік дағдыларында ортақтық болатын кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері – салада құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымданған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымданған сипаттамасы;
17) функционалдық карта – кәсіптік қызметтің белгілі бір саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін атқаратын қызметкер орындайтын еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымданған сипаттамасы.
2. Кәсіби стандарт паспорты
5. КС паспорты мыналарды айқындайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы): Химия өндірісі. Фосфор өндірісі. Аралық және (немесе) дайын химия өнімдерін жасау және өткізу;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты: Фосфор өнімдерінің тиімді және экологиялық өндірісі. Аралық және (немесе) дайын химия өнімдерін жасау және өткізу;
3) еңбек қызметінің, кәсіптің түрлері, біліктілік деңгейлері осы кәсіби стандартқа 1-қосымшада көрсетілген.
3. Еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкалары
1-параграф «Фосфор қосылыстарын өндіру аппаратшысы»
6. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 3-4;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;
3) лауазымның ықтимал атаулары: фосфор қосылыстарын өндіру аппаратшысы;
4) фосфор қосылыстарын өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: фосфор қосылыстарын өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.

Параграф 2 «Аппаратчик в производстве желтого фосфора»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций – 2-3.
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»
возможные наименования должностей: аппаратчик в производстве желтого фосфора.
3) профессия аппаратчик в производстве желтого фосфора обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве желтого фосфора.
Параграф 3 «Аппаратчик в производстве красного фосфора»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций – 2-3.
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»
3) возможные наименования должностей: аппаратчик в производстве красного фосфора.
4) профессия аппаратчик в производстве красного фосфора обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве красного фосфора.
Параграф 4 «Аппаратчик производства термической фосфорной
кислоты»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций – 2-4.
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»
3) возможные наименования должностей: аппаратчик
4) профессия аппаратчик производства термической фосфорной кислоты обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве фосфорной кислоты.
Параграф 5 «Аппаратчик производства экстракционной фосфорной кислоты»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций –4.
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»

2-параграф «Сары фосфор өндіру аппаратшысы»
7. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 2-3;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;
3) лауазымның ықтимал атаулары: сары фосфор өндіру аппаратшысы;
4) сары фосфор өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: сары фосфор өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.
3-параграф «Қызыл фосфор өндіру аппаратшысы»
8. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 2-3;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;
3) лауазымның ықтимал атаулары: қызыл фосфор өндіру аппаратшысы;
4) қызыл фосфор өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: сары фосфор өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.
4-параграф «Термиялық фосфор қышқылын өндіру аппаратшысы»
9. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 2-4;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;
3) лауазымның ықтимал атаулары: аппаратшы;
4) термиялық фосфор қышқылын өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: фосфор қышқылын өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.
5-параграф «Экстракциялық фосфор қышқылын өндіру аппаратшысы»
10. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 4;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;

3) Возможные наименования должностей: аппаратчик производства экстракционной фосфорной кислоты.
4) профессия аппаратчик производства экстракционной фосфорной кислоты обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве экстракционной фосфорной кислоты.
Параграф 6 «Аппаратчик производства суперфосфата»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций –4.
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»
3) возможные наименования должностей: аппаратчик производства суперфосфата.
4) профессия аппаратчик производства суперфосфата обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве суперфосфата.
Параграф 7 «Аппаратчик производства аммофоса»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций – 2-4.
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»
3) возможные наименования должностей: аппаратчик производства аммофоса.
4) профессия аппаратчик производства аммофоса обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве аммофоса.
Параграф 8 «Аппаратчик производства аммофосфата»
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по отраслевой рамке квалификаций –4.
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 8159 «Аппаратчики, операторы и машинисты установок по переработке химического и нефтехимического сырья, не вошедшие в другие группы»
3) возможные наименования должностей: аппаратчик производства аммофосфата.
4) профессия аппаратчик производства аммофосфата обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведением закрепленных за специалистом отдельных стадий технологических процессов в производстве аммофосфата.

3) лауазымның ықтимал атаулары: экстракциялық фосфор қышқылын өндіру аппаратшысы;
4) экстракциялық фосфор қышқылын өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: экстракциялық фосфор қышқылын өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.
6-параграф «Суперфосфат өндіру аппаратшысы»
11. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 4;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;
3) лауазымның ықтимал атаулары: суперфосфат өндіру аппаратшысы;
4) суперфосфат өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: суперфосфат өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.
7-параграф «Аммофос өндіру аппаратшысы»
12. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 2-4;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;
3) лауазымның ықтимал атаулары: аммофос өндіру аппаратшысы;
4) аммофос өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: аммофос өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.
8-параграф «Аммофосфат өндіру аппаратшысы»
13. Еңбек қызметі (кәсіп) түрінің карточкаcында мыналар тұрады:
1) салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі – 4;
2) Қазақстан Республикасындағы қызметтердің мемлекеттік жіктеуіші бойынша базалық топ (бұдан әрі – ҚР МЖ 01 – 2005): 8159 «Химиялық және мұнайхимиялық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қондырғылардың өзге топтарға енбеген аппаратшылары, операторлары және машинистері»;
3) лауазымның ықтимал атаулары: аммофосфат өндіру аппаратшысы;
4) аммофосфат өндіру аппаратшысы кәсібі субъектіні негізгі функцияны іске асыруға байланысты міндеттерді білуге және орындай алуға: аммофосфат өндірудегі технологиялық процестердің маманға бекітілген жекелеген сатыларын жүргізуге міндеттейді.

4. Перечень единиц ПС
14. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 1-8 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
15. Описание единиц ПС приведено в таблицах 1-8 приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего
профессионального стандарта
16. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего профессионального стандарта.
17. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего профессионального стандарта, определяются в соответствии с перечнем единиц профессионального стандарта, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в таблице 3 приложений 2 - 9 настоящего профессионального стандарта.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация
профессионального стандарта
18. Разработчиком профессионального стандарта является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
19. Лист согласования профессионального стандарта указан в приложении 5 к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
«Аппаратчики в производстве
фосфорной продукции»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
п/п
Наименование вида трудовой деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

4. КС бірліктерінің тізбесі
14. КС бірліктерінің тізбесі осы КС-қа 3-қосымшаның 1-8-кестелерінде келтірілген және ҚС бірлігінің шифры мен атауын қамтиды.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
15. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС-қа 4-қосымшаның 1-8-кестелерінде келтірілген.
6. Осы кәсіби стандарт негізінде берілетін сертификаттар түрлері
16. Мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігінің сәйкестігін растау саласындағы ұйымдар осы кәсіби стандарт негізінде сертификаттар береді.
17. Осы кәсіби стандарт негізінде берілетін сертификат түрлері сертификат алу үшін игерілуі қажет кәсіби стандарт бірліктерінің тізбесіне сәйкес анықталады, бұлар осы кәсіби стандартқа 2-9-қосымшалардың 3-кестесінде көзделген.
7. Кәсіби стандартты әзірлеушілер, келісу парағы, сараптама және КС тіркеу
18. КС әзірлеуші Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі болып табылады.
19. Кәсіби стандарттың келісу парағы осы кәсіби стандартқа 5-қосымшада көрсетілген.
«Фосфор өнімдерін өндіру
аппаратшылары»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Еңбек қызметінің (кәсіптің) біліктілік деңгейлері бойынша түрлері
Р/с №
Еңбек қызметі түрінің атауы
Еңбек нарығы үрдістері ескерілген кәсіп атауы

З 1-1 Выполнение отдельных операций на участках, оснащенных несложным оборудованием под руководством аппаратчика более высокой квалификации. Дробление, растворение и загрузка компонентов в аппараты. Выгрузка готового продукта.
Самостоятельная подготовка и проведение технологических операций: загрузка реакторов, установка их в муфели и выемка после окончания процесса; дробление готового продукта; выгрузка его из реакторов и упаковка;
регулирование прогрева бочек с фосфором; откачка фосфора в емкости; промывка порожней тары; обслуживание пропарочных ванн, подъемных приспособлений, размольных устройств.
Умение анализировать полученные задания, оценивать результаты деятельности подчиненных, мотивирует повышение профессионализма работников.
Обращение с самовозгорающимися и высокотоксичными веществами; правила обслуживания грузоподъемных механизмов.
Технологическую схему производства фосфористого кальция и пяти-сернистого фосфора; правила регулирования процесса; Физико-химические основы процессов; технологические параметры и правила их регулирования; физико-химические свойства желтого фосфора и другого сырья; требования к исходным материалам и готовой продукции.
З 1-2 Очистка аппаратов от шлама. Обслуживание оборудования. Подготовка оборудования к ремонту.
Постоянное самообразование. Ответственность за организацию учета, транспортировку сырья и материалов, Самостоятельность при ведении контроля качества готового продукта, отборе проб и проведении анализов в соответствии с регламентом.
Определение текущих задач для обслуживающего персонала.
Качественное выполнение стандартных практических заданий, навыки планирования, выбора способов выполнения поставленных задач.
Обращение с самовозгорающимися и высокотоксичными веществами; правила техники безопасности
Технологические схемы автоматизированных производств фосфида цинка и фосфористого кальция;
правила регулирования процесса;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительных приборов
З 1-3 Ведение отдельных операций производства фосфористого кальция под руководством аппаратчика более высокой квалификации
или ведение всего комплекса работ по производству пяти-сернистого фосфора.
Самостоятельность и ответственность в определении непредусмотренных изменений/отклонений
параметров технологических процессов.
Выполнение несложных ремонтных работ и регулировка приборов в соответствии с техническими инструкциями, использование предметов и средства труда. Обращение с самовозгорающимися и высокотоксичными веществами; правила техники безопасности.
Основы анализа производственных результатов и ведения простейших балансовых расчетов расхода сырья, полученной продукции и отходов производства
Фосфор, металлический цинк, известняк
Муфельные печи, тигли, системы нагрева и охлаждения, надсадочные колонны, отстойник, трубчатый теплообменник,
размольные устройства

З 1-1 Біліктілігі барынша жоғары аппаратшының басшылық етуімен күрделі емес жабдықпен жарақталған учаскелерде жекелеген операциялар орындау. Құрамбірліктерді үгіту, еріту және аппараттарға жүктеу. Дайын өнімді түсіру
Технологиялық операцияларды дербес дайындау және жүргізу: реакторларды жүктеу, оларды муфельдерге орнату және процесс аяқталғаннан кейін шығарып алу; дайын өнімді үгіту; оларды реакторлардан алып шығып, орау;
Фосфоры бар бөшкелердің жылуын реттеу; ыдыстағы фосфорды тартып шығару; бос ыдысты шаю; булау ванналарына, көтергіш құралдарға, үгіту құрылғыларына қызмет көрсету.
Алынған тапсырмаларды талдай білу, қол астындағылардың қызметінің нәтижесін бағалай білу; қызметкерлерді біліктілігін арттыруға ынталандырады.
Өздігінен тұтанатын және уыттылығы жоғары заттектермен жұмыс істей білу; жүк көтергіш механизмдерге қызмет көрсету ережелер.
Фосфорлы кальций және бес күкіртті фосфор өндірісінің технологиялық сызбасы; процесті реттеу ережелері;
Процестердің физика-химиялық негіздері;
технологиялық параметрлері және оларды реттеу ережелері;
сары фосфордың және басқа шикізаттың физика-химиялық қасиеттері; бастапқы материалдарға және дайын өнімге қойылатын талаптар.
З 1-2 Аппараттарды шламнан тазарту. Жабдыққа қызмет көрсету. Жабдықты жөндеуге дайындау.
Өз білімін тұрақты жетілдіру. Шикізат пен материалдарды есепке алуды, тасымалдауды ұйымдастыруға жауаптылық.
Дайын өнімнің сапасын бақылау, сынамалар іріктеу және регламентке сәйкес талдаулар жүргізу кезіндегі жауапкершілік.
Қызмет көрсететін персоналдың ағымдағы міндеттерін анықтау.
Стандартты практикалық тапсырмаларды сапалы орындау, қойылған міндеттерді жоспарлау, орындау тәсілдерін таңдау дағдысы.
Өздігінен тұтанатын және уыттылығы жоғары заттектермен жұмыс істеу ережелері; қауіпсіздік техникасы ережелері
Мырыш фосфиді мен фосфорлы кальцийдің автоматтандырылған өндірісінің технологиялық сызбасы;
процесті реттеу ережелері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс қағидасы
З 1-3 Біліктілігі барынша жоғары аппаратшының басшылық етуімен фосфорлы кальций өндірудің жекелеген операцияларын жүргізу немесе бес күкіртті фосфор өндіру бойынша жұмыстардың барлық кешенін жүргізу
Технологиялық процестердің көзделмеген өзгерістерін/параметрлердің ауытқуын анықтаудағы дербестік және жауапкершілік.
Күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау және аспаптарды техникалық нұсқаулықтарға сәйкес ретке келтіру, еңбек заттары мен құралдарын пайдалану. Өздігінен тұтанатын және уыттылығы жоғары заттектермен жұмыс істеу ережелері; қауіпсіздік техникасы ережелері.
Өндірістің нәтижелерін талдау және шикізаттың, алынған өнім мен өндіріс қалдықтары шығысының ең қарапайым баланстық есептеулерін жүргізу негіздері
Фосфор, мырыш металл, әк
Муфель пештері, отбақыраштар, жылыту және салқындату жүйелері, отырғызу бағаналары, тұндырғыш, түтікті жылу алмастырғыш, үгіту құрылғылары

1. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
№ 04-3-1-22/16719 от 23 декабря 2013 года
20. Настоящий профессиональный стандарт зарегистрирован в
________________________________________________________________.
Профессиональный стандарт внесен в Реестр профессиональных стандартов
рег. №______________.
Письмо (протокол) № ___________ Дата _____________________

1. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2013 жылғы 23 желтоқсандағы № 04-3-1-22/16719
20. Осы кәсіби cтандарт ______________________________________
_______________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарт Кәсіби стандарттар тізіліміне тіркеу №_________болып енгізілді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні