Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Решение Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 12 сентября 2013 года № 17-151. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 3 октября 2013 года № 3823. Утратило силу решением Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 19 августа 2015 года № 38-327
Сноска. Утратило силу решением Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 19.08.2015 № 38-327 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504, Зерендинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии                        Ж.Ахметжанов
Секретарь районного маслихата              К.Аугалиев
«СОГЛАСОВАНО»
Исполняющий обязанности
акима Зерендинского района                 Е.Жусупбеков
Утверждены
решением Зерендинского
районного маслихата
от 12 сентября 2013 года
№ 17-151
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан
Настоящие правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», на основании Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2013 жылғы 12 қыркүйектегі № 17-151 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 3 қазанда № 3823 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2015 жылғы 19 тамыздағы № 38-327 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 19.08.2015 № 38-327 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларына сәйкес, Зеренді аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            Ж.Ахметжанов
Аудандық мәслихаттың
хатшысы                                    Қ.Ауғалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Зеренді ауданы әкімінің
міндеттерін атқарушы                       Е.Жүсіпбеков
Зеренді аудандық мәслихаттың
2013 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 17-151 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтiк көмек көрсетудiң, оның мөлшерлерiн белгiлеудiң және
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың
қағидалары
Осы Әлеуметтiк көмек көрсетудiң, оның мөлшерлерiн белгiлеудiң және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген, Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) центральный исполнительный орган – государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
7) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган – исполнительный орган района в сфере социальной защиты населения, финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий оказание социальной помощи;
9) уполномоченная организация – Зерендинское отделение Республиканского государственного казенного предприятия «Государственный центр по выплате пенсий, пособий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан»;
10) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
11) предельный размер – утвержденный максимальный размер оказания социальной помощи.
2. Настоящие Правила распространяются на лиц отдельных категорий нуждающихся граждан, постоянно проживающих на территории Зерендинского района.
3. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года «О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним» и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется в денежной форме через банки второго уровня или организации имеющие лицензию на осуществление отдельных банковских операций путем перечисления на счета получателей.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда қолданылатын негiзгi терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтiк көмек көрсетуге үмiткер адамның (отбасының) өтiнiшiн қарау бойынша аудан әкiмiнiң шешiмiмен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөрiс деңгейi – облыстардағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы статистикалық органдар есептейтiн мөлшерi бойынша ең төмен тұтыну себетiнiң құнына тең, бiр адамға қажеттi ең төмен ақшалай кiрiс;
4) мереке күндерi – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттiк мереке күндерi;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбiр мүшесiне келетiн үлесi;
6) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтiк қорғау саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк орган;
7) өмiрлiк қиын жағдай – азаматтың тыныс-тiршiлiгiн объективтi түрде бұзатын, ол оны өз бетiнше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкiлеттi орган – жергiлiктi бюджет есебiнен қаржыландырылатын, әлеуметтiк көмек көрсетудi жүзеге асыратын ауданның халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы атқарушы органы;
9) уәкiлеттi ұйым – «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталығы» мемлекеттiк қазыналық кәсiпорнының Зеренді бөлімшесі;
10) учаскелiк комиссия – әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш бiлдiрген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу және қорытындылар дайындау үшiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмдерiнiң шешiмiмен құрылатын комиссия;
11) шектi шама – әлеуметтiк көмектiң бекiтiлген ең жоғары мөлшер.
2. Осы Қағидалар Зеренді ауданы аумағында және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында тұрақты тұратын адамдарға қолданылады.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшiн әлеуметтiк көмек ретiнде жергілікті атқарушы орган ақшалай нысанда мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрi – алушылар) өмiрлiк қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндерiне орай ұсынылатын көмекті атайды.
4. Әлеуметтік көмек «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы» 1995 жылғы 28 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында және «Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы» 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетiлген адамдарға әлеуметтiк көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетiледi.
5.Әлеуметтiк көмек ақшалай нысанда алушылардың шоттарына аудару жолымен екінші деңгейдегі банктер немесе жеке банктық операцияларды жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар арқылы көрсетіледі.

6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
7. Перечень памятных дат и праздничных дней, а также кратность оказания социальной помощи:
1) 9 мая – День Победы (единовременно);
2) 26 апреля – День памяти ликвидации аварии на Чернобыльской атомной электростанции(единовременно);
3) 15 февраля – День вывода войск из Афганистана (единовременно);
4) 1 октября – День пожилых людей (единовременно);
5) День инвалида – второе воскресенье октября (единовременно).
2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления предельных размеров социальной помощи
8. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратном отношении к прожиточному минимуму.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным местным представительным органом перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
9. Перечень категорий получателей социальной помощи:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны;
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны, в том числе:
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, проходившее в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившиеся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг;
лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований;
работники спецформирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, морского и речного флота, переведенных в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявших задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членов экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств;
граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью «За оборону Ленинграда» и знаком «Житель блокадного Ленинграда»;
бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
участники боевых действий на территории других государств, а именно военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза Советских Социалистических Республик (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза Советских Социалистических Республик принимали участие в боевых действиях на территории других государств, военнообязанные, призвавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза Советских Социалистических Республик, рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за участие в обеспечении боевых действий;

6. Әлеуметтік көмек бiр рет және (немесе) мерзiмдi (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі.
7. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндердің тізбелері,сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсетудің еселігі:
1) 9 мамыр – Жеңіс күні (бір рет);
2) 26 сәуір – Чернобыль атом электростанциясының апатты жою күні (бір рет);
3) 15 ақпан – Ауғанстаннан әскерлерін шығару күні (бір рет);
4) 1 қазан – Қарттар күні (бір рет);
5) Мүгедектер күні – қазанның екінші жексенбісі (бір рет).
2. Әлеуметтiк көмек алушылар санаттарының тiзбесiн айқындау
және әлеуметтiк көмектiң шекті мөлшерлерiн белгiлеу
тәртiбi
8. Азаматтарды өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) жергілікті өкілді органдар ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
Арнайы комиссиялар әлеуметтiк көмек көрсету қажеттiлiгi туралы қорытынды шығарған кезде жергiлiктi өкiлдi органдар бекiткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшiн негiздемелер тiзбесiн басшылыққа алады.
9. Әлеуметтiк көмек алушылар санаттарының тiзбесi:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар және мүгедектері;
2) Жеңілдіктер және кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген тұлғалар, олардың ішінде:
Ұлы Отан соғысы кезеңінде қалаларды қорғауға қатысқаны үшін, 1998 жылдың 1 қаңтарына дейін алдыңғы қатардағы әскердің әскери қызметкерлері үшін белгіленген жеңілдік шарттарына сәйкес еңбек ету жылдарына сәйкес еңбек ету жылдары зейнетақы тағайындауға енген әскери қызметшілер, мұнымен қатар ішкі істер органдарының басшылықтағы және қатардағы құрамында, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы мемлекеттік қауіпсіздік органдарында болғандар;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде алдыңғы қатардағы әскер құрамына енетін әскери бөлімдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған кеңес әскерінің Әскери-Теңіз Флотының, ішкі істер органы мен әскерлерінің және бұрынғы Кеңес Социалистік Республикалық Одағы мемлекеттік қауіпсіздік органдары құрамында, немесе осы кезең ішінде қалаларды қорғауға қатысқаны үшін, 1998 жылдың 1 қаңтарына дейін, алдыңғы қатардағы әскердің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік шарттарына сәйкес еңбек ету жылдары зейнетақы тағайындауға енген ерікті түрде жалданған тұлғалар;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде әрекеттегі әскер мен флот құрамына полк ұлдары (тәрбиеленушілері) және юнга ретінде енген, бөлімдер, штаттар және мекемелер құрамында болған тұлғалар;
екінші дүниежүзілік соғыс жылдары фашистік Германияға және оның одақтастарына қарсы шет елдер аумағында партизан отрядтары жасырын ұйым топтары және басқа да антифашистік құрылымдар құрамында әскери іс-әрекетке қатысқан тұлғалар;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде әрекеттегі әскер мен флоттың, іс-қимылдағы майдан флоттардың мүддесіне сәйкес әскери жағдайға көшіріліп шұғыл аймақтарында, тыл шекарасы шеңберінде, мұнымен қатар Ұлы Отан соғысының басында іс-қимыл жасау үшін шетел айлақтарына (порттарына) жіберілген көлік флоты экипаждарының мүшелері, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығының жол қатынастары халықтық комиссариатының, халықтық байланыс комиссариатының, балық аулау және көліктік кемелердің жүзуші құрамдарының және авиацияның ұшу-көтерілу құрамдарының, балық өндірісі халықтық комиссариатының, Солтүстік теңіз жолы басшылығының теңіз және өзен флотының, ұшу–көтерілу құрамының арнайы жасақтарының қызметкерлері;
қоршау кезеңінде Ленинград қаласының кәсіпорындарында, қаланың мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген, «Ленинградты қорғағаны үшін» медалімен және «Құрсаудағы Ленинградтың тұрғыны» белгісімен марапатталған азаматтар;
екінші дүниежүзілік соғыс кезеңінде фашистер және олардың одақтастары құрған концлагерлердің, геттолардың және басқа мәжбүрлеп ұстау орындарының кәмелетке толмаған тұтқындары;
басқа мемлекеттер аумағында әскери іс-қимылдарға қатысушылар, атап айтқанда бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы үкіметтік органдарының шешімімен басқа мемлекеттер аумағында әскери іс-әрекет қимылдарына қатысқан кеңес әскерінің, әскери Теңіз Флотының мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің, Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы ішкі істер министрлігінің қатардағы және басшылықтағы (әскери мамандарды және кеңесшілерді қоса) әскери қызметшілері, әскери жиынға шақырылып, әскери іс-қимыл кезеңінде Ауғанстанға жіберілген әскери міндеттілер; Ауғанстанға әскери іс-қимыл жүргізу үшін осы елге жүктер тасуға жіберілген автомобиль батальонының жүргізушілері; бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы аумағынан Ауғанстанға әскери тапсырма орындауға ұшқан ұшу құрамының әскери қызметкерлері; Ауғанстанда кеңестік әскери контингентте қызмет көрсеткен, осы жерде жарақат, жарымжандық және мертігуіне шалынған немесе әскери іс-қимылдарды қамтамасыз етуге қатысып бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығының ордендері мен медальдарымен марапатталған қызметкерлер мен қызметшілер;

лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
3) лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, в том числе:
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик, при исполнении иных обязанностей военной службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия;
лица из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской Советской Социалистической Республики, Белорусской Советской Социалистической Республики, Литовской Советской Социалистической Республики, Латвийской Советской Социалистической Республики, Эстонской Советской Социалистической Республики, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах; рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживающие действующие воинские контингенты в других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий;
лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
4) другие категории лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам войны, в том числе:
семьи погибших военнослужащих, а именно:
- семьи военнослужащих, партизан, подпольщиков, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, погибших (пропавших без вести) или умерших в результате ранения, контузии или увечья, полученных при защите бывшего Союза Совета Социалистических Республик, при исполнении иных обязанностей военной службы (служебных обязанностей) или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте; семьи погибших в Великую Отечественную войну лиц из числа личного состава групп самозащиты объектовых и аварийных команд местной противовоздушной обороны, семьи погибших работников госпиталей и больниц города Ленинграда; семьи военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава, призванных на сборы военнообязанных Министерства обороны, органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Совета Социалистических Республик погибших (умерших) во время выполнения задач по охране общественного порядка при чрезвычайных обстоятельствах, связанных с антиобщественными проявлениями; семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьи военнослужащих погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время; семьи лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний. К членам семей, которым предоставляется право на льготы, относятся: дети и другие иждивенцы погибшего (пропавшего без вести, умершего), которым в связи с этим выплачивается государственное социальное пособие по случаю потери кормильца; родители; супруга (супруг), не вступивших в повторный брак;
жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью «За оборону Ленинграда» и знаком «Житель блокадного Ленинграда», признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;

Чернобыль атом электростанциясында 1986-1987 жылдары болған апат салдарын, басқа да азаматтық және әскери объектілердегі аймақтық зілзала апаттарын қалпына келтіруге, мұнымен қатар ядролық сынақтарға және жаттығуларға тікелей қатысқан тұлғалар;
3) Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктері бойынша теңелген тұлғалар, олардың ішінде:
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы қорғау кезінде, әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындау барысында, әскери іс-әрекеттерге жүргізілген, майданда болуына байланысты науқас салдарының басқа да кезеңдерінде Ауғанстанда және басқа мемлекеттерге әскери қызметтерін өтеу кезінде жарақат алу жарымжандық, мертігуіне байланысты мүгедек болған әскери қызметкерлер;
әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындау барысында, майданда болуына байланысты науқас салдарының басқа да кезеңдерінде немесе әскери іс-әрекеттер жүргізілген мемлекеттерде қызметтік міндеттерін өтеу кезінде жарақат алу, жарымжандық, мертігуіне байланысты мүгедек болған бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшылықтағы және қатардағы құрамдағы тұлғалары;
1944 жылдың 1 қаңтарынан 1951 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі кезеңде Украин Кеңестік Социалистік Республикалық, Беларусь Кеңестік Социалистік Республикасы, Литва Кеңестік Социалистік Республикасы, Латвия Кеңестік Социалистік Республикасы, Эстония Кеңестік Социалистік Республикасы аумағында іс-әрекет жасаған истребительдік батальондардың, халықты қорғау взводтарымен отрядтарында болып, осы батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызметтік міндеттерін атқару барысында алынған жарақаттарынан, жарымжандылықтарынан, мертігуге шалдығуына байланысты мүгедек болған жауынгерлер және басқарушылық құрамда болған тұлғалар;басқа мемлекеттерде іс-әрекет жасаушы әскери контингеттерге қызмет көрсетіп, әскери іс-әрекет кезеңінде алынған жарақаттар жарымжандылық, мертігу немесе науқас салдарынан мүгедек болған мүгедек қызметкерлер мен қызмет көрсетушілер;
Чернобыль атом электростанциясында болған апат және басқа да азаматтық және әскери бағыттағы объектілерде орын алған радиациялық зілзала және апат, ядролық қаруды сынақтан өткізу салдарынан мүгедек болған тұлғалар және ата-аналарының біреуі радиациялық сәуле алуына байланысты, генетикалық тұрғыдан дәлелденген олардың балалары;
4) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша соғыс ардагерлеріне теңестірілген басқа да санаттағы тұлғалар:
қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасылары, атап айтқанда:
- бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығын қорғау кезеңде әскери қызметтің басқа да міндеттерін орындау кезінде (қызметтік міндеттер) немесе майданда болуына байланысты науқас салдарынан қайтыс болған (із-түссіз жоғалған) немесе жарақат, жарымжандық немесе мертігу нәтижесінде қаза болған әскери қызметкерлердің, партизандардың, жасырын ұйым мүшелерінің, Ұлы Отан соғысына қатысушылардың және мүгедектерінің, жеңілдіктер және кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушылар мүгедектерінің отбасылары; Ұлы Отан соғысында жергілікті әуе шабуылының қорғанудың апаттық командасы және объектілерді ерікті қорғау тобы жеке құрылымынан мерт болғандардың отбасылары; Ленинград қаласының госпитальдары мен ауруханаларында қайтыс болған қызметшілердің отбасылары; бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы қорғаныс министрлігі, ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарымен шақырылып, қоғамға қарсы әрекетерімен байланысты орын алған төтенше жағдайлар барысында қоғамдық тәртіп міндеттерін атқару кезінде қайтыс болған (қаза болған) басшылықтағы және қатардағы әскери қызметкерлердің отбасылары; әскери іс-әрекеттер жүргізілген Ауғанстанда және басқа да мемлекеттерде әскери іс-әрекеттер барысында қаза болған (із-түссіз жоғалған) жарақаттарынан, жарымжандылығынан, мертігуінен, науқастан қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасылары; бейбіт күндері әскери қызметін өтеу кезінде қайтыс (мерт) болған әскери қызметшілердің отбасылары; Чернобыль атом электростанциясы және басқа да азаматтық және әскери бағыттағы объектілердегі радиациялық зілзалалар және апаттар салдарынан қалыпқа келтіру кезінде қайтыс болған тұлғалардың отбасылары; Чернобыль атом электростанциясы және басқа да азаматтық және әскери бағыттағы объектілердегі радиациялық зілзалалар және ядролық сынақтардың әсерінен қайтыс болғаны белгілі болған жандардың, мұнымен қатар ядролық сәуле салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердің отбасылары; жеңілдіктер құқығы берілетін отбасы мүшелеріне жататындар: қаза болған (із-түссіз жоғалған, қайтыс болған) тұлғаның балалары мен қарауындағы жандарға асыраушысынан айрылуына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушылар;ата-аналары; ері (зайыбы) қайта некеге тұрмаған жағдайда;
қайтыс болған соғыс ардагерлерінің және оларға теңестірілген мүгедектердің әйелдері (күйеулері), мұнымен қатар қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, жасырын ұйымда болғандардың әйелдері (күйеулері), «Ленинградты қорғағаны үшін» медалімен және «құрсаудағы Ленинградтың тұрғыны» белгісімен марапатталған, жалпы науқас нәтижесі бойынша, еңбекке және басқа себептермен (заңға қарсы келмейтін жағдайларда), қайтадан некеге тұрмаған азаматтар;

лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союз Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
рабочие и служащие, направлявшиеся на работу в Афганистан в период с 1 декабря 1979 года по декабрь 1989 года и в другие страны, в которых велись боевые действия;
рабочие и служащие Комитета государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, временно находившиеся на территории Афганистана и не входившие в состав ограниченного контингента советских войск.
5) лица пожилого возраста (с минимальной пенсией, с государственным социальным пособием по возрасту);
6) инвалиды и дети-инвалиды до 18 лет;
7) жертвы политических репрессий, лица, пострадавшие от политических репрессий;
8) многодетные семьи, в том числе:
многодетные матери, награжденные подвесками «Алтын алқа», «Күмiс алқа», орденами «Материнская Слава» I и II степени или ранее получившие звание «Мать-Героиня»;
многодетные семьи, имеющие четырех и более детей;
9) студенты из малообеспеченных, многодетных семей проживающих в сельской местности;
10) малообеспеченные граждане;
11) граждане, имеющие социально-значимые заболевания: с онкологическими заболеваниями и больных туберкулезом;
12) граждане, оказавшиеся в трудной жизненной ситуацией вследствие стихийного бедствия или пожара;
13) граждане, оказавшиеся в кризисной ситуации со среднедушевым доходом ниже прожиточного минимума.
10. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
12. Предельные размеры социальной помощи и сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара:
без учета дохода:

Ұлы Отан соғысы жылдарында Ерен еңбегі және тылдағы мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы ордендері және медальдарымен марапатталған тұлғалар, 1941 жылдың 22 маусымынан 1945 жылдың 9 мамырына дейінгі кезеңде алты айдан кем емес мерзімде жұмыс жасаған (қызмет атқарған) және Ұлы Отан соғысы жылдарында Ерен еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы ордендерімен, медальдарымен марапатталмаған тұлғалар, мұнымен қатар 1988-1989 жылдары Чернобыль атом электростанциясы апатты қалыпқа келтіруге қатысушылар, Қазақстан Республикасына көшірілген (өз еркінше келген) көшірілетін күні шешелерінің құрсағында болған балаларын қоса есептегендегі тұлғалар;
соғыс іс-әрекеттері жүргізілген Ауғанстанға 1979 жылдың 1 желтоқсанынан 1989 жылдың желтоқсанына дейін және басқа мемлекеттерге жұмысқа жіберілген қызметкерлер мен жұмысшылар;
Ауғанстан аумағында уақытша болып, кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінен кірмеген бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалық Одақтастығы Мемлекеттік Қауіпсіздік Комитетінің қызметкерлері мен жұмысшылары;
5) Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға, зейнетақылық жастағы, оның ішінде зейнеткер тұлғалар төменгі мөлшерде зейнетақы алатын зейнеткерлер;
6) мүгедектер, 18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
7) саяси қуғын-сүргін құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен тұлғаларға;
8) көп балалы отбасыларға, олардың ішінде:
«Алтын алқа», «Күміс алқа», I-II дәрежелі «Ана даңқы» орденімен марапатталған немесе бұрын «Батыр-Ана» атағын алған көпбалалы аналар;
төрт және одан көпбалалары бар көпбалалы отбасылар;
9) селолық жерлерде тұратын аз қамтылған, көпбалалы отбасылардың студент балалары;
10) аз қамтылған азаматтар;
11) әлеуметтік маңызды ауруларға шалдыққан азаматтар: ісік аурулары және туберкулез ауруына шалдыққандар;
12) өрт және табиғи апаттар салдарынан өмірлік қиын жағдайға таба болған азаматтарға;
13) күйзеліс жағдайда жан басына шаққандағы орташа табыстағы ең төмен күнкөрістегі азаматтарға.
10. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндерiне әлеуметтiк көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органдардың келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін әрбір арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
12. Әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері:
кірісті ескерусіз:

1) при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара согласно заявления, понесшим материальный ущерб – по справкам чрезвычайной ситуации о факте пожара или наводнения в размере 50 месячного расчетного показателя, единовременно. Срок обращения в течении 6 месяцев;
2) граждане, имеющие социально-значимые заболевания - граждане, с туберкулезом на основании (справки фтизиатра) граждане, с онкологическим заболеванием, проходящим специальное лечение в условиях онкологического стационара на основании выписки из истории болезни в размере 15 месячного расчетного показателя, единовременно;
с учетом дохода до прожиточного минимума:
3)социальную помощь оказывать при наступлении кризисной (экстренной) ситуация рекомендованным категориям граждан в размере 15 месячного расчетного показателя, единовременно;
материальная помощь семьям (гражданам) в силу следующих обстоятельств:
в связи с оперативным лечением единовременно в размере 15 месячных расчетных показателей на основании выписного эпикриза из медицинского учреждения;
на приобретение лекарственных препаратов, не входящих в перечень утвержденных приказом министра здравоохранения от 4 ноября 2011 года № 786 «Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями и состояниями и специализированными лечебными продуктами» единовременно в размере 15 месячных расчетных показателей по заключению Врачебно-консультационной комиссии;
4) студентам из малообеспеченных и многодетных семей, проживающих в сельской местности, на оплату очной формы обучения в колледжах – один раз в год, за счет целевых текущих трансфертов, выделяемых из областного бюджета, на основании справки, подтверждающей место обучения, копию договора на обучение, справки, подтверждающей статус многодетной семьи в размере стоимости обучения;
5) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним по льготам и гарантиям, многодетным семьям, имеющим детей до 18 лет и малообеспеченным семьям, проживающим со среднедушевым доходом ниже черты бедности, для обеспечения телевизионными абонентскими приставками, в соответствии с пунктом 9 статьи 42 Законом Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» в размере стоимости оборудования, единовременно;
6) социальная помощь участникам и инвалидам Великой Отечественной войны на расходы на оплату коммунальных услуг, в том числе в размере 100 процентов ежемесячно за счет целевых текущих трансфертов, выделяемых из областного бюджета:
на возмещение расходов по оплате коммунальных услуг в размере стоимости коммунальных услуг;
твердого топлива на отопительный сезон в размере 50 месячного расчетного показателя;
услуги связи абонентская плата в размере стоимости абонентской платы за телефон;
газоснабжение, по средним статистическим ценам, сложившимся в районе на дату возмещения в размере стоимости одного баллона в месяц.

1) шұғыл немесе төтенше жағдайлар - қауіпті табиғи апаттар, өрт және материалдық шығын келтірген басқа да бақытсыздық жағдайлар өтінішке сәйкес материалдық шығынға, өрт немесе су тасқынына ұшыраған тұлғаға төтенше жағдай анықтамасы бойынша 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет беріледі. Өтініш білдіру мерзімі 6 ай;
2) әлеуметтік маңызды науқастары бар азаматтарға, құрт ауруымен туберкулезбен ауыратын азаматтарға (фтизиатр анықтамасы) негізінде, ісік ауруына шалдығып ісіктік стационар жағдайында арнайы емделіп жатқан азаматтарға науқас тарихы үзіндісі негізінде 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет жасалады;
күнкөріс мөлшері дейінгі кірісті ескерумен:
3) ұсынылған азаматтар санатына әлеуметтік көмек күйзеліс (шұғыл) жағдайда 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет көрсету;
материалдық көмек отбасыларға (азаматтарға) төмендегідей жағдайларда жасалсын:
жедел түрде ем алуына байланысты медициналық мекемеден сырқаты туралы кітапшасынан алынған көшірмесі негізінде бір рет 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
«Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулықты сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 4 қарашадағы № 786 бұйрығымен бекітілген тізілімге енгізілмеген дәрі-дәрмектерді сатып алғандары үшін Дәрігерлік-кеңестік комиссиясының қорытындысы бойынша бір рет 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) селолық жерлерде тұратын, аз қамтылған және көпбалалы отбасылардың студент балаларына, колледждің күндізгі бөлімінде оқығанына жылына бір рет облыстық бюджеттен бөлінетін трансферттер есебінен, оқу ақысы мөлшерінде оқу орнын растайтын анықтама, оқу келісімінің көшірмесі, көпбалалы отбасы құзырын растайтын анықтама негіздеме оқуақы төлемі мөлшерінде жасалады;
5) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектеріне және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша оларға теңелдірілгендерге, 18 жасқа дейінгі балалары бар көпбалалы отбасыларға Қазақстан Республикасының «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылдың 18 қаңтарындағы Заңының 42 бабының 9 тармағына сәйкес теледидар абоненттік жабдықпен (приставка) қамтамасыздандыру үшін жабдықтың тұратын құны мөлшерінде, бір рет;
6) Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне коммуналдық қызмет төлем жасау шығындары бойынша, оның ішінде ай сайын облыстық бюджеттен бөлінетін ағымдағы мақсатты трансферттер есебінен 100 пайыз мөлшерінде:
коммуналдық қызмет жасау шығындарын өтеу үшін коммуналдық қызмет шығындары мөлшерінде;
от жағу маусымында қатты отын алуға 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
байланыс қызметіне абоненттік төлем мөлшерінде;
газбен қамтамасыздандыру, ай сайын өтеу күні ауданда қалыптасқан орташа статистикалық бағалар бойынша айына бір баллонның құны мөлшерінде.

3. Порядок оказания социальной помощи
13. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
14. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
15. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
16. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким поселка, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
17. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 23 к настоящим Правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа.
Аким поселка, села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
18. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
19. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
20. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.

3. Әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбi
13. Атаулы күндер мен мереке күндерiне әлеуметтiк көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы органдармен бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
14. Өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтiк көмек алу үшiн өтiнiш берушi өзiнiң немесе отбасының атынан уәкiлеттi органға немесе кент, ауыл, ауылдық округтың әкiмiне өтiнiшке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенiн растайтын құжатты;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәлiметтердi;
4) адамның (отбасы мүшелерiнiң) табыстары туралы мәлiметтердi;
5) өмiрлiк қиын жағдайдың туындағанын растайтын актiнi және/немесе құжатты ұсынады.
15. Құжаттар салыстырып тексеру үшiн түпнұсқаларда және көшiрмелерде ұсынылады, содан кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш берушiге қайтарылады.
16. Өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтiк көмек көрсетуге өтiнiш келiп түскен кезде уәкiлеттi орган немесе кент, ауыл, ауылдық округтiң әкiмi бiр жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiнiң құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу үшiн учаскелiк комиссияға жiбередi.
17. Учаскелiк комиссия құжаттарды алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiге тексеру жүргiзедi, оның нәтижелерi бойынша осы Қағидаларға 23-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы актi жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтiк көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкiлеттi органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкiмiне жiбередi.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкiмi учаскелiк комиссияның актiсi мен қорытындысын алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде оларды қоса берiлген құжаттармен уәкiлеттi органға жiбередi.
18. Әлеуметтiк көмек көрсету үшiн құжаттар жетiспеген жағдайда уәкiлеттi орган әлеуметтiк көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшiн қажеттi мәлiметтердi тиiстi органдардан сұратады.
19. Өтiнiш берушiнiң қажеттi құжаттарды олардың бүлiнуiне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда уәкiлеттi орган тиiстi мәлiметтердi қамтитын өзге уәкiлеттi органдар мен ұйымдардың деректерi негiзiнде әлеуметтiк көмек тағайындау туралы шешiм қабылдайды.
20. Уәкiлеттi орган учаскелiк комиссиядан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкiмiнен құжаттар келiп түскен күннен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеудi жүргiзедi және құжаттардың толық пакетiн арнайы комиссияның қарауына ұсынады.

21. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
22. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 18 и 19 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, села, сельского округа.
23. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
24. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
25. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1. выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2. отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3. превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
26. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
27. Коммунальные услуги участникам и инвалидам Великой Отечественной войны оплачиваются на основании письменного заявления физического лица (получателя) согласно представленных документов на лицевой счет получателя или на счета поставщиков услуг. Социальная помощь предоставляется и на совместно проживающих и прописанных с ними членов семьи, на которых льготы распространяются до тех пор, пока ими пользуется участник Великой Отечественной войны.
4. Основания для прекращении возврата предоставляемой социальной помощи
28. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Зерендинского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4)выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
29. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

21. Арнайы комиссия құжаттар келiп түскен күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде әлеуметтiк көмек көрсету қажеттiлiгi туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтiк көмектiң мөлшерiн көрсетедi.
22. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң әлеуметтiк көмек алуға қажеттi құжаттарын тiркеген күннен бастап сегiз жұмыс күнi iшiнде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтiк көмек көрсету қажеттiлiгi туралы қорытындысының негiзiнде әлеуметтiк көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарында көрсетiлген жағдайларда уәкiлеттi орган өтiнiш берушiден немесе кент, ауыл, ауылдық округтiң әкiмiнен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күнi iшiнде әлеуметтiк көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
23. Уәкiлеттi орган шешiм қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде қабылданған шешiм туралы (бас тартқан жағдайда – негiздемесiн көрсете отырып) өтiнiш берушiнi жазбаша хабардар етедi.
24. Белгiленген негiздемелердiң бiреуi бойынша әлеуметтiк көмек күнтiзбелiк бiр жыл iшiнде қайта көрсетiлмейдi.
25. Әлеуметтiк көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш берушi ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған;
2) өтiнiш берушi адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргiзуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтiк көмек көрсету үшiн жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
26. Әлеуметтiк көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру ауданның бюджетiнде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегiнде жүзеге асырылады.
27. Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектеріне коммуналдық қызмет төлем жасау шығындары жеке тұлғаның (алушының) жазбаша өтініші және ұсынылған құжаттар негізінде алушының жеке шоты немесе қызмет көрсетушінің шотына аудару арқылы төлем жасалады. Ұлы Отан соғысына қатысушы пайдаланып жүрген жеңілдіктер, оның пайдалану мерзімі кезеңі ішінде онымен бірге тұратын немесе тіркелген жандарға да осы әлеуметтік көмек түрі көрсетіледі.
4. Көрсетiлетiн әлеуметтiк көмектi тоқтату және қайтару үшiн
негiздемелер
28. Әлеуметтiк көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Зеренді ауданының шегiнен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерге тұруға жiберген;
4) алушы ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтiк көмектi төлеу көрсетiлген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
29. Артық төленген сомалар ерiктi немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзгеше тәртiппен қайтаруға жатады.

5. Заключительное положение
30. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы «Е-Собес».
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
Регистрационный номер семьи _______________________
Сведения о составе семьи заявителя
_________________________   _________________________
(Ф.И.О. заявителя)            (домашний адрес, тел.)
№ п/п
Ф.И.О. членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Год рождения
Подпись заявителя ____________________ Дата ______________
Ф.И.О. должностного лица органа,
уполномоченного заверять
сведения о составе семьи _____________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи) в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
от «___» ________ 20___г.
_____________________
(населенный пункт)
1. Ф.И.О. заявителя __________________________________________
2. Адрес места жительства ____________________________________
______________________________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился за социальной помощью __________________________
______________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ________ человек, в том числе:
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об
участии в
общественных
работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении
квалификации) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизненная ситуация
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______
обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье Участников Великой Отечественной войны, инвалидов Великой Отечественной войны, приравненных к участникам Великой Отечественной войны и инвалидам Великой Отечественной войны, пенсионеров, пожилых лиц, старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально-значимые заболевания (злокачественные новообразования, туберкулез, вирус иммунодефицита человека), инвалидов, детей-инвалидов (указать или добавить иную категорию) ________________________________________
________________________________________________________________

5. Қорытынды ереже
30. Әлеуметтiк көмек көрсету мониторингi мен есепке алуды уәкiлеттi орган «Е-Собес» автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң дерекқорын пайдалана отырып жүргiзедi.
Әлеуметтiк көмек көрсетудiң,
оның мөлшерлерiн белгiлеудiң
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тiзбесiн айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Отбасының тіркелген нөмірі________________________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
________________________             __________________________
(өтініш берушінің А.Т.Ж.)            (тұратын мекен-жайы, тел.)
№ қ/б
Отбасы мүшелерінің А.Т.Ж.
Өтініш берушіге туыстық қатысы
Туған жылы
Өтініш берушінің қолтаңбасы_________________ Күні___________________
Отбасы құрамы туралы
мәліметтерді растауға
өкілетті органның
лауазымды тұлғасының А.Т.Ж.    _________________
(қолтаңбасы)
Әлеуметтiк көмек көрсетудiң,
оның мөлшерлерiн белгiлеудiң
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тiзбесiн айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның
(отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТIСI
20__ ж. «___» _______
_____________________
(елдi мекен)
1. Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә. ____________________________________
2. Тұратын мекенжайы __________________________________________
____________________________________________________________________
3. Өтiнiш берушi әлеуметтiк көмекке өтiнiш берген туындаған
өмiрлiк қиын жағдай
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледi) ______
адам, оның iшiнде:
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күнi
Өтiнiш берушiге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебi
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсiптiк даярлығы (қайта даярлау, бiлiктiлiгін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсендi шараларына қатысуы туралы мәлiметтер
Өмiрлiк қиын жағдай
Еңбекке жарамды барлығы _________________________________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретiнде тiркелгендерi ____
адам.
Балалардың саны: ______________________________________________
жоғары және орта оқу орындарында ақылы негiзде оқитындар ______
адам, оқу құны жылына ______ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, Ұлы Отан соғысы
мүгедектерiнiң, Ұлы Отан соғысына қатысушыларына және Ұлы Отан соғысы
мүгедектерiне теңестiрiлгендердiң, зейнеткерлердiң, 80 жастан асқан
қарт адамдардың, әлеуметтiк маңызы бар аурулары (қатерлi iсiктер,
туберкулез, адамның иммунитет тапшылығы вирусы) бар адамдардың,
мүгедектердiң, мүгедек балалардың болуы (көрсету немесе өзге санатты
қосу керек) ____________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное - указать):
__________________________________________________________________
Расходы на содержание жилья: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Ф.И.О. членов
семьи (в т.ч.
заявителя),
имеющих доход
Вид
дохода
Сумма дохода
за предыдущий
квартал
(тенге)
Сведения о личном подсобном
хозяйстве (приусадебный
участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
6. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации) ___________________________________________________________________
___________________________________________ иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время, (заявленные доходы от его эксплуатации) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания: ____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
_________________________ _____________________
Члены комиссии:
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
(подписи)                   (Ф.И.О.)
С составленным актом ознакомлен(а): __________________________
Ф.И.О. и подпись заявителя
От проведения обследования отказываюсь _______________ Ф.И.О. и подпись заявителя (или одного из членов семьи), дата _____
____________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
Приложение 3
к Правилам оказания
социальной помощи, установления
размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся
граждан
Заключение участковой комиссии № __ __ _________ 20__ г.
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о __________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи с наступлением трудной жизненной ситуации
Председатель комиссии:_________________ __________________________
Члены комиссии:_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
(подписи)                  (Ф.И.О.)
Заключение с прилагаемыми документами
в количестве ____ штук
принято «__»____________ 20__ г. ________________________________________ Ф.И.О., должность, подпись работника, акима поселка, села, сельского округа или уполномоченного органа, принявшего документы.

5. Өмiр сүру жағдайы (жатақхана, жалға алынған,
жекешелендiрiлген тұрғын үй, қызметтiк тұрғын үй, тұрғын үй
кооперативi, жеке тұрғын үй немесе өзгеше – көрсету керек):
____________________________________________________________________
Тұрғын үйдi ұстауға арналған шығыстар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасының табысы:
Р/с
Табысы бар отбасы мүшелерiнiң (оның iшiнде өтiнiш берушiнiң) Т.А.Ә.
Табыс түрi
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесi (жер үлесi) туралы мәлiметтер
тоқсанға
орта есеппен айына
6. Мыналардың:
автокөлiгiнiң болуы (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретiн құжат, оны пайдаланғаннан түскен мәлiмделген табыс)
____________________________________________________________________ ________________________________________ қазiргi уақытта өздерi тұрып жатқаннан бөлек өзге де тұрғын үйдiң болуы (оны пайдаланғаннан түскен
мәлiмделген табыс) ___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Бұрын алған көмегi туралы мәлiметтер (нысаны, сомасы, көзi):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзi):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киiммен, аяқ киiммен
қамтамасыз етiлуi ___________________________________________________
10. Тұратын жерiнiң санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы _____
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
________________________      ________________________
Комиссия мүшелерi:
________________________      ________________________
________________________      ________________________
________________________      ________________________
________________________      ________________________
(қолдары)                          (Т.А.Ә.)
Жасалған актiмен таныстым: ____________________________________
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә. және қолы
Тексеру жүргiзiлуден бас тартамын ______________________ өтiнiш
берушiнiң (немесе отбасы мүшелерiнiң бiрiнiң) Т.А.Ә. және қолы, күнi
____________________________________________________________________
(өтiнiш берушi тексеру жүргiзуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Әлеуметтiк көмек көрсетудiң,
оның мөлшерлерiн белгiлеудiң
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тiзбесiн айқындау
қағидасына
3-қосымша
Учаскелiк комиссияның № ______ қорытындысы
20__ ж. ___ ______
Учаскелiк комиссия Әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн
белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн
айқындау қағидаларына сәйкес өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына
байланысты әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш берген адамның (отбасының)
____________________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты)
өтiнiшiн және оған қоса берiлген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар
және өтiнiш берушiнiң (отбасының) материалдық жағдайын тексеру
нәтижелерiнiң негiзiнде
____________________________________________________________________
(қажеттiлiгi, қажеттiлiктiң жоқтығы)
адамға (отбасыға) өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты
әлеуметтiк көмек ұсыну туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы: __________________ _______________________
Комиссия мүшелерi: __________________ _______________________
__________________ _______________________
__________________ _______________________
__________________ _______________________
(қолдары)           (Т.А.Ә.)
Қорытынды
қоса берiлген құжаттармен ___ данада
20__ ж. «___» ___________ қабылданды
Құжаттарды қабылдаған кент, ауыл, ауылдық округ әкiмiнiң немесе
уәкiлеттi орган қызметкерiнiң Т.А.Ә., лауазымы, қолы __________