Об установлении предельных размеров социальной помощи и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по городу Актау
Решение Актауского городского маслихата Мангистауской области от 12 декабря 2013 года № 16/154. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 14 января 2014 года № 2338. Утратило силу-решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 21 октября 2016 года № 5/58
Сноска. Утратило силу решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 21.10.2016 № 5/58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", городской маслихат РЕШИЛ:
1. Определить перечень отдельных категорий нуждающихся граждан по городу Актау согласно приложению 1.
2. Установить предельные размеры социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара по городу Актау, а также основания для отнесения граждан к отдельной категории нуждающихся и проведения обследования материально-бытового положения лица (семьи), согласно приложению 2.
3. Признать утратившим силу решение городского маслихата от 24 апреля 2012 года № 3/36 "Об оказании единовременной социальной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11-1-178 от 29 мая 2012 года).
4. Руководителю аппарата городского маслихата (Д.Телегенова) после государственной регистрации обеспечить опубликование настоящего решения на интернет-ресурсе.
5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по социальным вопросам (С.Шудабаева).
6. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Мангистауской области и вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Ж. Джолдасбаев
Секретарь маслихата М. Молдагулов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Актауский
городской отдел занятости и
социальных программ"
Г. Хайрлиева
12 декабря 2013 год
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Актауский
городской отдел экономики
и бюджетного планирования"
А. Ким
12 декабря 2013 год
Приложение 1
к решению городского маслихата
от 12 декабря 2013 года № 16/154
Перечень отдельных категорий нуждающихся граждан
по городу Актау

Ақтау қаласы бойынша әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санатттарының тізбесін айқындау туралы
Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 2013 жылғы 12 желтоқсандағы № 16/154 шешімі. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 14 қаңтарда № 2338 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 2016 жылғы 21 қазандағы № 5/58 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 21.10.2016 № 5/58 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қаулысына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес Ақтау қаласы бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесі айқындалсын.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес Ақтау қаласы бойынша табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кездегі әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, сонымен қатар азаматтарды мұқтаждардың жекелеген санатына жатқызу және адамның (отбасының) материалды-тұрмыстық жағдайын тексеруден өткізу негіздері белгіленсін.
3. Қалалық мәслихаттың 2012 жылғы 24 сәуірдегі № 3/36 "Бір жолғы әлеуметтік көмек көрсету туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2012 жылы 29 мамырда № 11-1-178 болып тіркелген).
4. Қалалық мәслихат аппаратының басшысы (Д.Телегенова) осы шешім мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның интернет-ресурста жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың әлеуметтік мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға жүктелсін (С.Шудабаева).
6. Осы шешім Маңғыстау облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Ж. Жолдасбаев
Мәслихат хатшысы М. Молдағұлов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Ақтау қалалық жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Г. Хайрлиева
12 желтоқсан 2013 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
"Ақтау қалалық экономика
және бюджеттік жоспарлау бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
А. Ким
12 желтоқсан 2013 жыл
Қалалық маслихаттың
2013 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 16/154 шешіміне 1 қосымша
Ақтау қаласы бойынша мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының тізбесі

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными решениями Актауского городского маслихата Мангистауской области от 11.09.2014 № 24/219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 03.07.2015 № 30/284(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и действует до 01.01.2016).
1) Многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
2) семьи, воспитывающие и обучающие на дому детей-инвалидов до 18 лет;
3) онкологические больные, нуждающиеся в паллиативной терапии;
4) граждане, находящиеся на поддерживающей фазе лечения туберкулеза, выписанные из специализированной противотуберкулезной медицинской организации;
5) лица, заразившиеся вирусом иммунодефицита человека;
6) студенты из числа социально-уязвимых слоев населения, а именно:
инвалиды с детства, инвалиды всех групп;
дети-сироты, дети, у которых умер один из родителей, дети, оставшиеся без попечения родителей, воспитанники детских домов, детской деревни;
дети, оба родителя которых являются пенсионерами по возрасту или один из родителей является инвалидом;
дети из многодетных семей, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
7) ветераны Великой Отечественной войны 1941-1945 годов (участники и инвалиды Великой Отечественной войны), члены семей фронтовиков, для посещения городов-героев и городов воинской славы, мест боев и захоронений воинов-казахстанцев на территории государств-участников Содружества Независимых Государств (далее – участники посещения мест боев и захоронений погибших фронтовиков);
члены семей фронтовиков направляются к местам захоронения в количестве не более 2 (двух) человек – член семьи фронтовика и лицо, его сопровождающее или ветеран Великой Отечественной войны 1941-1945 годов и лицо, его сопровождающее.
Приложение 2
к решению городского маслихата
от 12 декабря 2013 года № 16/154
Предельные размеры социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара по городу Актау, а также основания для отнесения граждан к отдельной категории нуждающихся и проведения обследования материально-бытового положения лица (семьи)

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 11.09.2014 № 24/219 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2015 № 30/284(жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2016 дейін қолданыста болады) шешімдерімен.
1) Төрт және төрттен жоғары бірге тұратын кәмелет жасқа толмаған балалары бар көп балалы отбасылар, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білім беру мекемелерінде, жоғарғы оқу орнында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалар, кәмелет жасқа толғаннан кейін оқу орнын аяқтаған уақытқа дейін (жиырма үш жасқа толғанға дейін);
2) үйде оқитын 18 жасқа дейінгі мүгедек балалары бар отбасылар;
3) паллиативтік ем алуға мұқтаж онкологиялық науқастар;
4) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық мекемеден шығарылған, туберкулезден қолдаушы фаза емін алып отырған азаматтар;
5) иммунитет тапшылығы вирусын жұқтырып алған тұлғалар;
6) халықтың әлеуметтік жағынан дәрменсіз топтарына жататын студенттер, оның ішінде:
бала жасынан мүгедектер, барлық топтың мүгедектері;
жетім балалар, ата-аналардың біреуі қайтыс болған балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, балалар үйінде, балалар ауылында тәрбиеленушілер;
балалар, ата-анасының екеуі де жасы бойынша зейнеткер немесе біреуі мүгедек болып табылатын;
төрт және төрттен жоғары бірге тұратын кәмелет жасқа толмаған балалары бар көп балалы отбасыдан шыққан балалар, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білім беру мекемелерінде, жоғарғы оқу орнында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалар, кәмелет жасқа толғаннан кейін оқу орнын аяқтаған уақытқа дейін (жиырма үш жасқа толғанға дейін);
7) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының ардагерлері (Ұлы Отан соғысының қатысушылары және мүгедектері), батыр қалаларды және әскери даңқ қалаларына баруын, Тәуелсіз Мемлекеттер Одағының қатысушы мемлекеттердің аумағындағы шайқас болған жерлерге, қазақстандық жауынгерлер жерленген жерлерге бару үшін жауынгерлердің отбасы мүшелері, (әрі қарай – шайқас болған және қаза тапқан жауынгерлер жерленген жерлерге баруға қатысушылар);
жауынгерлердің отбасы мүшелері жерленген жерлерге 2 (екі) адамнан көп емес –жауынгердің отбасы мүшесі және оған ілесіп жүруші немесе 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының ардагері және оған ілесіп жүруші жолданады.
Қалалық маслихаттың
2013 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 16/154 шешіміне 2 қосымша
Ақтау қаласы бойынша табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кездегі әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, сонымен қатар азаматтарды мұқтаждардың жекелеген санатына жатқызу және адамның (отбасының) материалды-тұрмыстық жағдайын тексеруден өткізу негіздері

1. Социальная помощь детям инвалидам до 18-ти лет, обучающимся на дому, предоставляется по заявлению, без учета доходов, ежемесячно, в размере 5 месячных расчетных показателей.
2. Социальная помощь для лиц, имеющих социально-значимые заболевания: онкологические больные, нуждающиеся в паллиативной терапии; граждане, находящиеся на поддерживающей фазе лечения туберкулеза, выписанные из специализированной противотуберкулезной медицинской организации; лица, заразившиеся вирусом иммунодефицита человека, на лечение и дополнительное питание предоставляется по заявлению, без учета доходов, в размере не более 26 месячных расчетных показателей, единовременно.
3. Социальная помощь лицам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, предоставляется по заявлению, не позднее 6-ти месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации, без учета доходов, в размере не более 50 месячных расчетных показателей, единовременно.
4. Социальная помощь в связи с повышением цен на основные продукты питания для получателей государственного социального пособия по инвалидности предоставляется с месяца подачи заявления, без учета доходов, ежемесячно, в размере не более 0,5 месячных расчетных показателей (выплаты производятся ежеквартально).
5. Социальная помощь при наступлении трудной жизненной ситуации оказывается лицам из семей, имеющих среднедушевой доход ниже 1,5 (полтора) кратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области, предшествующий кварталу обращения, предоставляется на бытовые нужды по заявлению, единовременно. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи, в размере не более 40 месячных расчетных показателей.
6. Социальная помощь студентам, обучающимся по очной форме, на оплату образовательных услуг для получения академической степени бакалавра в учебных заведениях Республики Казахстан (кроме студентов пятого курса высших учебных заведений в сфере здравоохранения Республики Казахстан, интернатуры, и слушателей резидентуры) для обеспечения государственных учреждений и государственных казенных предприятий образования, здравоохранения, агропромышленного комплекса, социальной защиты, культуры и спорта, предоставляется семьям, имеющим среднедушевой доход ниже 3 (трех) кратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области, за предыдущие 12 месяцев на момент обращения (далее – Социальная помощь студентам).
Социальная помощь студентам состоит из единовременных платежей в размере стоимости образовательных услуг, предоставляемых учебным заведением, а также ежемесячных социальных выплат, частично покрывающих затраты на питание и проживание в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей.
Социальная помощь для оплаты образовательных услуг, а также ежемесячных социальных выплат, частично покрывающих затраты на питание и проживание в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей, обучающимся по очной форме обучения в высших учебных заведениях сферы здравоохранения Республики Казахстан, (кроме специальности "Стоматология"), предоставляется без учета доходов на основании заключенного Специального договора для следующих лиц:

1. Үйде оқитын 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға әлеуметтік көмек өтініш бойынша, табыс есебінсіз, ай сайын, 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
2. Әлеуметтік мәні бар ауруы бар тұлғаларға: паллиативтік ем алуға мұқтаж онкологиялық науқастар, мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық мекемеден шығарылған, туберкулезден қолдаушы фаза емін алып отырған азаматтар, иммунитет тапшылығы вирусын жұқтырып алған тұлғаларға әлеуметтік көмек емделу мен қосымша тамақтандыруға өтініш бойынша табыс есебінсіз, біржолғы, 26 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде көрсетіледі.
3. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен тұлғаларға әлеуметтік көмек өтініш бойынша, өмірлік қиын жағдай туындаған кезден 6 айдан кешіктірілмей, табыс есебінсіз, біржолғы, 50 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде көрсетіледі.
4. Мүгедектілігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушылар үшін негізгі азық-түлік өнім бағасының өсуіне байланысты әлеуметтік көмек өтініш берген айдан бастап, табыс есебінсіз ай сайын, 0,5 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде көрсетіледі (төлеу тоқсан сайын жүргізіледі).
5. Өтініш берген тоқсан алдындағы Маңғыстау облысы бойынша ең төмен күнкөріс деңгейінің еселік шамасы 1,5-нан (бір жарымнан) төмен жан басына шаққандағы орташа табысы бар отбасыдан шыққан тұлғаларға өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек өтініш бойынша біржолғы, тұрмыстық қажеттіліктерге көрсетіледі. Әр түрлі жағдайларда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия анықтайды және оны әлеуметтік көмек көрсетудің қажеттілігі туралы қорытындыда 40 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде көрсетеді.
6. Қазақстан Республикасының оқу орындарында бакалавр академиялық дәрежесін алу үшін білім беру қызметіне ақы төлеуге күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге (Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласында жоғары оқу орындарының бесінші курс, интернатура студенттерінен және резидентура тыңдаушыларынан басқа) әлеуметтік көмек білім беру, денсаулық сақтау, агроөнеркәсіп кешені, әлеуметтік қорғау, мәдениет және спорттың мемлекеттік мекемелері мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарды қамтамасыз ету үшін, өтініш берген уақыттың алдыңғы 12 айға, Маңғыстау облысы бойынша төменгі күнкөріс деңгейінің 3 (үш) еселік шамасынан төмен жан басына шаққандағы орташа табысы бар отбасыларға ұсынылады (бұдан әрі – Студенттерге әлеуметтік көмек).
Студенттерге әлеуметтік көмек оқу орындары көрсететін білім беру қызметі мөлшерінде ақысы бір жолғы төлемнен, сонымен қатар 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тамақтануға және тұруға кететін шығындарды ішінара өтейтін ай сайынғы әлеуметтік көмектен тұрады.
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласының жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын ("Стоматология" мамандығынан басқа) білім беру қызметіне төлеу үшін, сонымен қатар 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тамақтануға және тұруға кететін шығындарды ішінара өтейтін ай сайынғы әлеуметтік көмек, кірісі есепке алынбай, жасақталған Арнайы шарт негізінде келесі тұлғаларға ұсынылады:

1) студентам пятого курса ;
2) студентам интернатуры;
3) слушателям резидентуры.
Специальный договор заключается по согласованию с государственным учреждением "Управление здравоохранения Мангистауской области" при наличии спроса на специальность по городу Актау для отработки молодыми специалистами в течении пяти лет в государственных учреждениях и государственных казенных предприятиях.
Социальная помощь перечисляется на лицевые счета студентов, открытых в банках второго уровня или организациях, имеющих лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 17.05.2016 № 2/21(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Социальная помощь студентам-инвалидам на оплату образовательных услуг, обучающимся по очной форме, для получения академической степени бакалавра в учебных заведениях Республики Казахстан, при наличии договора и среднедушевого дохода семьи, ниже 3-х кратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области за двенадцать месяцев перед обращением.
Сноска. Приложение 2 дополнено пунктом 6-1 в соответствии с решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 11.09.2014 № 24/219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
6-2.Социальная помощь для участников посещения мест боев и захоронений погибших фронтовиков и сопровождающего лица, предоставляется после совершения поездки, по заявлению с предоставлением подтверждающих документов, по фактическим расходам, в размере не более 150 000 (ста пяти десяти тысяч) тенге на каждого, без учета доходов, единовременно. Финансирование данного мероприятия будет осуществляться за счет средств областного бюджета.
Сноска. Приложение 2 дополнено пунктом 6-2 в соответствии с решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 03.07.2015 № 30/284(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и действует до 01.01.2016).
7. Основаниями для отнесения граждан к отдельной категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации и проведения обследований материально-бытовых условий семьи (гражданина) являются:
1) наличие среднедушевого дохода, ниже 1,5 (полтора) кратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области;
2) оперативное лечение (операция);
3) приобретение лекарственных препаратов по заключению врачебно-консультативной комиссии, не входящих в перечень лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного и льготного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан;

1) бесінші курс студенттеріне;
2) интернатура студенттеріне;
3) резидентура тыңдаушыларына.
Арнайы шарт Ақтау қаласы бойынша мамандыққа сұраныс болған жағдайда, жас мамандар бес жыл ішінде мемлекеттік мекемелер және мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарда еңбекпен өтеу үшін, "Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің келісімі бойынша жасақталады.
Әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының тиісті түріне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдарында ашылған жеке шоттарына жіберіледі.
Ескерту. 6 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 17.05.2016 № 2/21 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6-1. Қазақстан Республикасының оқу орындарында бакалавр академиялық дәрежесін алу үшін білім беру қызметіне ақы төлеуге күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын мүгедек студенттерге, өтініш берген уақыттың алдыңғы он екі айға, Маңғыстау облысы бойынша жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің 3-еселік ауқымынан төмен отбасыларға көрсетіледі.
Ескерту. 2-қосымша 6-1 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 11.09.2014 № 24/219 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) .
6-2. Әлеуметтік көмек шайқас болған жерлерге және қаза тапқан жауынгерлер жерленген жерлерге баруға қатысушылар үшін және ілесіп жүруші тұлғаға cапар аяқталғаннан кейін нақты шығындар бойынша, табысын есептеместен әр адамға 150 000 (бір жүз елу мың) теңгеден артық емес мөлшерде растайтын құжаттарымен бірге арызы бойынша бір рет беріледі. Аталған шараны қаржыландыру облыстық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-қосымша 6-2 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 03.07.2015 № 30/284 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2016 дейін қолданыста болады).
7. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматты мұқтаждардың жекелеген санатына жатқызу және тұлғаның (отбасының) материалды- тұрмыстық жағдайын тексеруден өткізу негізі:
1) Маңғыстау облысы бойынша жан басына шаққандағы ең төмен күнкөріс деңгейінің еселік шамасы 1,5 (бір жарым) төмен болғаны;
2) шұғыл ем (операция);
3) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің бұйрығымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің шеңберінде амбулаторлық деңгейде халықты тегін және жеңілдікпен қамтамасыз ету үшін дәрілік құралдар мен медициналық мақсаттағы өнімдер тізбесіне енбейтін дәрілік заттарды дәрігерлік-кеңестік комиссия тұжырымы бойынша алу;

4) смерть одного из членов семьи;
5) на бытовые нужды;
6) на основании акта либо иного документа, подтверждающего наступление трудной жизненной ситуации, выдаваемого соответствующим уполномоченным органом.

4) отбасы мүшесінің қайтыс болуы;
5) тұрмыстық қажеттілікке;
6) өмірлік қиын жағдай туындағанын растайтын уәкілетті орган берген акт немесе басқа да құжат негізінде.