О внесении изменения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 242 "Некоторые вопросы прохождения службы в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 января 2014 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2014 года № 9196. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 942
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 19.11.2015 № 942.
Во исполнение пункта 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 242 «Некоторые вопросы прохождения службы в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7751, опубликованный 5 сентября 2012 года в газетах «Казахстанская правда» № 297-298, 299-300 и «Егемен Қазақстан» № 582-587, 592-596) следующее изменение:
в Правилах и условиях прохождения специального первоначального обучения сотрудниками органов государственной противопожарной службы (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
приложение 7 к Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Комитет), в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета генерал-майора противопожарной службы Аубакирова С.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан                       В. Божко
Приложение
к приказу Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 31 января 2014 года № 35
Приложение 7
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального обучения
сотрудниками органов государственной
противопожарной службы
Программа
курсового обучения пожарных Учебный и тематический план (примерный)
п/п
Наименование предмета
Всего часов
Классно-групповое
Практика
Зачет
Экзамен
1.
Социально-правовая подготовка
4
4
2.
Организация деятельности противопожарной службы. Правила безопасности и охрана труда
17
7
8
2
3.
Пожарно-профилактическая подготовка
11
9
2
4.
Тактика проведения аварийно-спасательных работ и тушения пожаров. Противопожарная служба Гражданской обороны
99
59
32
2
6
5.
Пожарно-техническая подготовка. Газодымозащитная служба
78
33
39
6
6.
Строевая и пожарно-спасательная подготовка
41
2
35
4
7.
Медико-психологическая подготовка
16
6
8
2
ИТОГО:

"Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 242 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 31 қаңтардағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 7 наурызда № 9196 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 942 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.11.2015 № 942 бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 2-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері» Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 242 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7751 тіркелген, 2012 жылғы 5 қыркүйекте № 297-298, 299-300 «Казахстанская правда» және № 582-587, 592-596 «Егемен Қазақстан» газеттерінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің арнайы алғашқы оқытудан өту қағидалары мен талаптарында (бұдан әрі – Қағидалар):
Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсінде орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасы өртке қарсы қызмет генерал-майоры С.Ғ. Әубәкіровке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі                  В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 31 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің
қағидасы мен шарттарына
7-қосымша
Өрт сөндірушілерді курстық оқыту бағдарламасы
Оқу және тақырыптық жоспар (үлгі)
р/с
Пәннің атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практика
Сынақ
Емтихан
1.
Әлеуметтік-құқықтық дайындық.
4
4
2.
Өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру. Еңбек қауіпсіздігі және күзеті.
17
7
8
2
3.
Өрт-профилактикалық дайындық.
11
9
2
4.
Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру тактикасы. Азаматтық қорғаныстың өртке қарсы қызметі
99
59
32
2
6
5.
Өрт сөндіру-техникалық дайындық. Газ-түтіннен қорғау қызметі.
78
33
39
6
6.
Саптық және өрт сөндіру-құтқару дайындығы.
41
2
35
4
7.
Медициналық-психологиялық дайындық
16
6
8
2
ЖИЫНЫ:

266
120
122
12
12
1. Социально-правовая подготовка
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
По планам государственного учреждения пожаротушения правовой всеобуч.
4
4
2. Организация деятельности противопожарной службы.
Безопасность и охрана труда
Целью предмета «Организация деятельности противопожарной службы. Безопасность и охраны труда» является изучение слушателями служебной деятельности пожарных частей, организация службы в подразделениях противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, изучить вопросы организации безопасности и охраны труда в Республике Казахстан.
В результате изучения предмета слушатели должны: знать основные задачи ОГПС, задачи и организацию караульной и гарнизонной службы, основные положения и требования устава службы. Правила техники безопасности. Порядок прохождения службы в ОГПС.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Организация противопожарной службы в Республике Казахстан. История развития противопожарной службы и ее задачи.
1
1
2
Закон Республики Казахстан
«О правоохранительной службе».
2
2
3
Организация службы караулов пожарных частей. Устав службы органов государственной противопожарной службы.
3
2
1
4
Организация работы по обеспечению техники безопасности (далее – ТБ) и охраны труда в подразделениях ОГПС. Общие требования безопасности и охраны труда в ОГПС.
2
2
5
Требования техники безопасности к служебным помещениям и сооружениям.
1
1
6
Требования к пожарной технике, пожарно-техническому вооружению, оборудованию, боевой одежде, снаряжению и меры безопасности.
1
1
7
Требования техники безопасности при несении службы и тушении пожара.
1
1
8
Техника безопасности при работе с ручными пожарными лестницами.
1
1
9
Техника безопасности при прокладке, уборке, обслуживании и ремонте пожарных рукавов.
1
1
10
Техника безопасности при вскрытии строительных конструкций, работе с механизированным ручным инструментом.
1
1
11
Техника безопасности при спасании людей и самоспасании.
ЗАЧЕТ.
1
2
1
ИТОГО:
17
7
8
Тема 1. Организация противопожарной службы в Республике Казахстан. История развития противопожарной службы и ее задачи.
Назначение и задачи противопожарной службы. Становление и развитие противопожарной службы в Республике Казахстан. Боевые традиции противопожарной службы – героизм, самоотверженность.
Основные документы, регламентирующие деятельность противопожарной службы в Республике Казахстан. Присяга рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы.
Наиболее поучительные пожары, потушенные личным составом противопожарной службы. Награды и поощрения за самоотверженную работу на пожарах и аварийно-спасательных работах (далее – АСР). Подвиг пожарных Алматы.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Закон Республики Казахстан «О правоохранительной службе».
Порядок комплектования и прохождения службы в ОГПС. Обязанности, права, льготы, вещевое и денежное обеспечение личного состава. Сущность служебно-воинской дисциплины и ее значение для сотрудников ОГПС. Виды поощрений, дисциплинарных взысканий, порядок их применения.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Организация службы караулов пожарных частей. Устав службы органов государственной противопожарной службы.
Назначение и задачи караульной службы в пожарных частях. Организация караульной службы. Должностные лица караула. Документация. Контроль за несением службы дежурных караулов. Понятие о гарнизонной службе противопожарной службы. Организация и задачи гарнизонной службы. Порядок привлечения сил и средств на пожары и АСР.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 4. Организация работы по обеспечению ТБ и охраны труда в подразделениях ОГПС. Общие требования правил безопасности и охраны труда в ОГПС.
Трудовое законодательство. Нормативные документы по правилам безопасности и охраны труда в ОГПС.
Основные средства и способы предупреждения травматизма на занятиях, при тушении пожара и проведения АСР (предохранительные, страхующие, специальные устройства, предупредительные знаки и надписи, цвета сигнальные и знаки безопасности, средства индивидуальной защиты).
Ответственность за соблюдение требований безопасности и охраны труда. Инструктаж, обучение и пропаганда ТБ. Требования государственных стандартов и системы стандартов безопасности труда.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 5. Требования ТБ к служебным помещениям и сооружениям.
Размещение зданий пожарных депо. Требования по содержанию помещений и территории пожарной части. Требования ТБ к караульному помещению, гаражу, посту технического обслуживания пожарных автомобилей, пунктов связи части (далее – ПСЧ), центрального пункта пожарной связи (далее – ЦППС) и так далее.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 6. Требования к пожарной технике, пожарно-техническому вооружению (далее – ПТВ), оборудованию, боевой одежде, снаряжению и меры безопасности.
Виды, периодичность, перечень основных операций обслуживания и испытания ПТВ и оборудования. Требования к пожарным автомобилям и мотопомпам, автолестницам и коленчатым подъемникам.
Меры безопасности при ТО пожарных автомобилей, диагностировании и так далее. Меры безопасности к подъемным механизмам, компрессорам, ручным пожарным лестницами, боевой и защитной одежде, снаряжению, спасательным веревкам, пожарному инструменту (инвентарю). Меры безопасности при работе с ПТВ, оборудованием и пожарным инструментам.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 7. Требования ТБ при несении службы и тушении пожара.
Требования безопасности и охраны труда при несении службы, сборе, выезде, следовании на пожар, АСР, занятие, при возвращении в часть, при проведении разведки, при боевом развертывании, тушении пожара, при заправке автомобиля горюче-смазочными материалами (далее – ГСМ), пенообразователем, при проведении пожарно-тактических занятиях (далее – ПТЗ), пожарно-тактических учений (далее – ПТУ).
Примеры из обзора по ТБ.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 8. ТБ при работе с ручными пожарными лестницами.
Требования ТБ при снятии лестницы-палки с пожарного автомобиля, ее переносе, подъеме на ней и укладки лестницы на автомобиль. Снятие штурмовой лестницы с пожарного автомобиля, переноске к месту установки и подъеме в верхние этажи зданий. Снятие, перенос, установка и подъем по выдвижной трехколенной лестнице. Комбинированный способ подъема.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 9. ТБ при прокладке, уборке, обслуживании и ремонте пожарных рукавов.
Требования безопасности при прокладке рукавных линий из скаток, «гармошки», с задней рукавной катушки и рукавного автомобиля, снятие задней рукавной катушки, уборке рукавов, прокладке рукавной линии через препятствия (забор, канаву, железнодорожный путь и так далее). Подъем и опускание рукавной линии на высоту при помощи спасательной веревки, по стационарным и пожарным лестницам. Наращивание рукавной линии, замена поврежденных рукавов, временный ремонт рукавов рукавными зажимами.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 10. ТБ при вскрытии строительных конструкций, работе с механизированным ручным инструментом.
Техника безопасности при работе на высотах, в зимних условиях. Безопасное выполнение работ по вскрытию кровли, полов, междуэтажных и чердачных перекрытий, дверей и окон. Требования ТБ при работе с механизированным инструментом.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 11. ТБ при спасании людей и самоспасании.
Испытания спасательных веревок и требования к ним, страхующие устройства и правила пользования ими, закрепление спасательной веревки за конструкцию, вязка спасательных петель, самоспасание, спасание пострадавшего.
Метод проведения. Практическое занятие.

266
120
122
12
12
1. Әлеуметтік-құқықтық дайындық
р/с
Сабақ тақырыбының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Мемлекеттік өрт сөндіру мекемелерінің құқықтық жалпыға бірдей оқыту жоспары бойынша
4
4
2. Өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру
Еңбек қауіпсіздігі және күзеті
«Өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру. Еңбек қауіпсіздігі және күзеті» пәнінің мақсаты тыңдаушылардың өрт сөндіру бөлімдерінің қызметтік жұмысын зерделеуі, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде қызметті ұйымдастыру, Қазақстан Республикасындағы еңбек қауіпсіздігі мен күзетін ұйымдастыру мәселелерін зерделеу болып табылады.
Пәнді зерделеу нәтижесінде тыңдаушылар: МӨҚО негізгі міндеттерін, қарауыл және гарнизоны қызметінің міндеттері мен оны ұйымдастыру, қызмет жарғысының негізгі ережелері мен талаптарын. Қауіпсіздік техникасының қағидасы. МӨҚО қызмет өткеру тәртібі.
рс
Сабақтар тақырыбының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Қазақстан Республикасында өртке қарсы қызметті ұйымдастыру. Өртке қарсы қызметті ұйымдастыру және оның міндеттері.
1
1
2
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы.
2
2
3
Өрт сөндіру бөлімдерінің қарауыл қызметін ұйымдастыру. Өртке қарсы қызмет жарғысы.
3
2
1
4
МӨҚО қауіпсіздік техникасы (бұдан әрі – ТҚ) мен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру. МӨҚО-да қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидаларының жалпы талаптары.
2
2
5
Қызметтік үй-жайлар мен ғимараттарға қойылатын қауіпсіздік техникасының талаптары.
1
1
6
Өрт сөндіру техникасына, өрт-техникалық жарақтарына, жабдықтарға, жауынгерлік киімге, жараққа қойылатын талаптар және қауіпсіздік шаралары.
1
1
7
Қызмет өткеру және өртті сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасының талаптары.
1
1
8
Қол өрт сөндіру сатыларымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы
1
1
9
Өрт сөндіру жеңдерін салу, жинау, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы
1
1
10
Құрылыс конструкцияларын ашу, механикаландырылған қол аспаптарымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы
1
1
11
Адамдарды құтқару және өзін-өзі құтқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы
СЫНАҚ.
1
2
1
ЖИЫНЫ:
17
7
8
1-тақырып. Қазақстан Республикасында өртке қарсы қызметті ұйымдастыру. Өртке қарсы қызметтің даму тарихы және оның міндеттері.
Өртке қарсы қызмет мәні және міндеттері. Қазақстан Республикасында өртке қарсы қызметтің қалыптасуы және дамуы. Өртке қарсы қызметтің жауынгерлік дәстүрлері – ерлік, қайсарлық.
Қазақстан Республикасындағы өртке қарсы қызмет жұмысын регламенттейтін негізгі құжаттар. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының ант беруі.
Өртке қарсы қызметтің жеке құрамы сөндірген ең өнегелі өрт сөндіру. Өрттер мен авариялық-құтқару жұмыстарындағы (бұдан әрі – АҚЖ) қайсар жұмысы үшін марапаттаулар және көтермелеулер. Алматы өрт сөндірушілерінің ерлігі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы. МӨҚҚО жинақтау және қызмет өткеру тәртібі. Жеке құрамның міндеттері, жеңілдіктер, заттай және ақшалай қамтамасыз ету. Қызметтік-әскери тәртіптің мәні мен МӨҚҚО қызметкерлері үшін оның маңызы. Көтермелеудің, тәртіптік жазалардың түрлері, оларды қолдану тәртібі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
3-тақырып. Өрт сөндіру бөлімдері қарауылдарының қызметін ұйымдастыру. Мемлекеттік өртке қарсы органдарының қызмет жарғысы.
Өрт сөндіру бөлімдеріндегі қарауыл қызметінің мақсаты мен міндеттері. Қарауылдың лауазымды тұлғалары. Құжаттама. Кезекші қарауылдардың қызмет өткеруін бақылау. Өртке қарсы қызметтің гарнизон қызметі туралы түсінік. Гарнизон қызметін ұйымдастыру және оның міндеті. Өрттер мен АҚЖ күштер мен құралдарды жұмылдыру тәртібі
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
4-тақырып. МӨҚҚ бөлімшелерінде қауіпсіздік техникасын және еңбек күзетін қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастыру.
Еңбек заңнамасы. МӨҚҚО қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесі бойынша нормативтік құжаттар.
Сабақта, өрт сөндіру және АҚЖ (алдын алу, сақтандыру, арнайы құрылғылар, ескерту белгілері мен жазулар, белгі түстері мен қауіпсіздік белгілері, жеке қорғану құралдары) жүргізу кезінде жарақаттанудың алдын алудың негізгі құралдары мен тәсілдері.
Өрт қауіпсіздігі талаптары мен еңбекті қорғау ережесін сақтау үшін жауаптылық. ҚТ беру, оқыту және насихаттау. МСТ және еңбек қауіпсіздігі стандартты жүйесінің талаптары.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
5-тақырып. Қызметтік орынжайлар мен құрылыстарға қойылатын ТҚ талаптары.
Өрт сөндіру депосының ғимаратын орналастыру. Өрт сөндіру бөлімдері орынжайлары мен аумақтарын ұстау талаптары. Қарауыл орынжайына, гаражға, өрт сөндіру автомобилдерінің техникалық қызмет көрсету бекетіне, бөлімнің байланыс пункттеріне (бұдан әрі – ББП), өрт байланысының орталық пункті (бұдан әрі – ӨБОП) ТҚ қағидаларының талаптары.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
6-тақырып. Өрт сөндіру техникасына, өрт сөндіру-техникалық жараққа (бұдан әрі – ӨТЖ), жабдыққа, жауынгерлік киімге, жараққа және қауіпсіздік шараларына қойылатын талаптар.
ӨТЖ мен жабдығының түрі, мерзімділігі, негізгі қызмет көрсету және сынау операцияларының тізбелері. Өрт автомобилдері мен мотопомпаларына, автосатылар мен иінді көтергіштерге қойылатын талаптар.
Өрт сөндіру автомобилдеріне ТҚ кезіндегі қауіпсіздік шаралары, диагностикалау және т.б. Көтергіш тетіктеріне, компрессорларға, өрт сөндіретін қол сатыларға, жауынгерлік және қорғау киіміне, жараққа, құтқару арқанына, өрт сөндіру аспабына (керек-жарағы) қауіпсіздік шаралары. ӨТЖ, жабдықпен және өрт сөндіру аспабымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
7-тақырып. Қызмет өткеру және өрт сөндіру кезіндегі ҚТ талаптары.
Қызмет өткеру, өрт сөндіруге АҚЖ жүргізуге жиналу, шығу, бару кезіндегі қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидаларының талаптары, бөлімге қайта оралған кезде, барлау жүргізу кезінде, жауынгерлік қанат жаю, өрт сөндіру кезінде, автомобилге жанар жағар май (бұдан әрі – ЖЖМ), көбік түзгіш құю кезінде, өрт сөндіру-тактикалық сабақтар (бұдан әрі – ӨТС), өрт сөндіру-тактикалық оқу-жаттығу (бұдан әрі – ӨТЖ) жүргізу кезіне сабақ өткізу.
ТҚ бойынша шолулардан үлгілер.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
8-тақырып. Өрт сөндіретін қол сатылармен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ.
Таяқ сатыны өрт сөндіру автомобилінен алу, оны тасымалдау, онымен көтеру және сатыны автомобилге төсеу кезіндегі ҚТ қағидаларының талаптары. Өрт сөндіру автомобилінен шабуыл сатысын алу, орнату орнына тасымалдау және ғимараттардың жоғары қабаттарына көтеру. Жылжымалы үш иінді сатымен көтеру, алу, тасымалдау, орнату. Аралас көтеру әдісі.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
9-тақырып. Өрт сөндіру жеңдерін төсеу, жинау, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі ҚТ.
Жиырмалы орауыштан, артқы жең орауышынан және жең автомобилінен жең желілерін төсеу кезінде қауіпсіздік талаптары, артқы жең орауыштарын шешу, жеңдерді жинау, кедергілер арқылы жең желісін төсеу (қоршау, шұңқыр, теміржол және т.б.). Жең желісін құтқару жібінің көмегімен стационарлы және өрт сатысы бойынша биіктікке көтеру және түсіру. Жең желісін жасанды түрде ұзарту, зақымданған жеңдерді ауыстыру, жеңдерді жең қысқыштармен уақытша жөндеу.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
10-тақырып. Құрылыс құрылымдарын ашу, механикаландырылған қол аспабымен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ.
Жоғары қабаттарда, қысқы уақытта жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Көп қабатты және шатыр жабындарының шатырын, едендерін, есіктер мен терезелерді ашу бойынша жұмыстарды қауіпсіз орындау. Механикаландырылған құрал-саймандармен жұмыс кезінде ҚТ талаптар.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
11-тақырып. Адамдарды құтқару және өзін-өзі құтқару кезіндегі ҚТ.
Құтқару арқандарын сынау және оларға қойылатын талаптар, құтқару құрылғылары мен оларды пайдалану қағидасы, құтқару жіптерін құрылымдарға бекіту, құтқару ілмектерінің орамы, өзін-өзі құтқару, зардап шегушіні құтқару.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.

3. Пожарно-профилактическая подготовка
Целью изучения предмета «Пожарно-профилактическая подготовка» является: ознакомление слушателей с задачами пожарной профилактики, мероприятиями, которые она решает, с характеристикой и свойствами строительных материалов и их пожарной опасностью. В результате изучения предмета слушатели должны получить необходимые теоретические знания об основных элементах зданий, пределах огнестойкости и распространения огня по строительным конструкциям. Ознакомиться с основными положениями правил пожарной безопасности.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Общие принципы обеспечения пожарной безопасности зданий и сооружений. Задачи пожарной профилактики.
1
1
2
Строительные материалы и их горючесть. Общие сведения о зданиях и сооружениях. Поведение конструкций зданий и сооружений в условиях пожара.
1
1
3
Пожарная профилактика при устройстве и эксплуатации систем отопления и вентиляции.
1
1
4
Общие меры пожарной безопасности на промышленных предприятиях. Противопожарные мероприятия при производстве сварочных и других огневых работ.
1
1
5
Меры пожарной безопасности при эксплуатации электросетей и электронагревательных приборов.
1
1
6
Противопожарные требования к жилым зданиям и зданиям повышенной этажности.
1
1
7
Противопожарные требования к детским учебным и лечебным учреждениям.
1
1
8
Противопожарные требования к зрелищным учреждениям и местам кинопоказа.
1
1
9
Противопожарные требования к объектам торговли, базам и складам общего назначения.
ЗАЧЕТ.
1
2
1
ИТОГО:
11
9
Тема 1. Общие принципы обеспечения пожарной безопасности зданий и сооружений. Задачи пожарной профилактики.
Основные документы, регламентирующие правила пожарной безопасности в Республике Казахстан. Понятия об основных направлениях обеспечения противопожарной защиты; огнестойкость конструкций и зданий, противопожарные преграды, противовзрывная и противодымная защита зданий, обеспечение безопасности людей на пожарах, пути эвакуации.
Строительные материалы и их характеристика по степени возгораемости. Классификация строительных материалов.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Общие сведения о зданиях и сооружениях. Поведение конструкций зданий и сооружений в условиях пожара.
Виды и особенности современного строительства. Классификация зданий по назначению, конструктивным схемам, степеням огнестойкости.
Понятие о пределе огнестойкости и пределе распространения огня по строительным конструкциям. Конструктивные особенности зданий.
Основные элементы зданий и их поведение в условиях пожара. Стены и перегородки, назначение, классификация и виды. Перекрытия, назначение, классификация. Покрытия, назначение классификация.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Пожарная профилактика при устройстве и эксплуатации систем отопления и вентиляции.
Назначение и виды отопительных систем. Классификация, пожарная опасность, причины возникновения пожара. Правила пожарной безопасности при эксплуатации отопительных систем. Вентиляция, назначение и виды.
Пожарная опасность, влияние на развитие возникшего пожара, возможность задымления, причины возникновения пожаров. Правила пожарной безопасности при эксплуатации вентиляционных систем.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 4. Общие меры пожарной безопасности на промышленных предприятиях. Противопожарные мероприятия при производстве сварочных и других огневых работ.
Основные причины пожаров, происходящих на промышленных предприятиях. Обязанности должностных лиц, ответственных за обеспечение пожарной безопасности.
Виды огневых работ и их пожарная опасность. Меры пожарной безопасности при проведении огневых работ.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 5. Меры пожарной безопасности при эксплуатации электросетей и электро-нагревательных приборов.
Общие сведения об электрическом токе. Краткий анализ основных пожароопасных явлений от электрического тока. Причины пожаров. Виды производственных и бытовых электронагревательных приборов, их пожарная опасность и противопожарный режим при эксплуатации.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 6. Противопожарные требования к жилым зданиям и зданиям повышенной этажности.
Анализ и причины пожаров в жилых зданиях. Характеристика пожарной опасности жилых зданий: наличие горючих конструкций, большая загрузка горючими материалами, сложная внутренняя планировка, наличие чердачных, подвальных и хозяйственных помещений и так далее.
Противопожарные требования при эксплуатации жилых помещений, подвалов и других помещений. Особенности противопожарной защиты зданий повышенной этажности.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 7. Противопожарные требования к детским учебным и лечебным учреждениям.
Дошкольные, учебные учреждения. Причины пожаров, особенности эвакуации детей. Противопожарный режим. Меры пожарной безопасности.
Лечебные и лечебно-профилактические учреждения. Особенности пожарной опасности лечебных учреждений: наличие рентгеновской пленки, баллонов с кислородом, медикаментов и так далее. Противопожарные требования.
Эвакуация при пожаре или ЧС.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 8. Противопожарные требования к зрелищным учреждениям и местам кинопоказа.
Виды, особенности пожарной опасности зрелищных учреждений. Примеры пожаров. Обеспечение безопасной эвакуации зрителей.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 9. Противопожарные требования к объектам торговли, базам и складам общего назначения.
Пожарная опасность торговых предприятий: наличие значительного количества разнообразных горючих материалов, продовольственных, промышленных и хозяйственных товаров. Причины пожаров. Обеспечение безопасности людей при пожарах.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.

3. Өрттің алдын алу дайындығы
«Өрттің алдын алу дайындығы» пәнін оқытудағы мақсат мыналар болып табылады: тыңдаушыларды өрттің алдын алу міндеттерімен, іс-шараларымен, құрылыс материалдарының сипаттамасымен және қасиеттерімен және олардың өрт қауіптілігімен таныстыру. Пәнді оқу кезінде тыңдаушылар ғимараттардың негізгі элементтері, отқа төзімділік шегі және жалынның құрылыс құрылымдары арқылы таралуы туралы қажетті теориялық білім алуы қажет. Өрт қауіпсіздігі қағидаларының негізгі ережелерімен танысу қажет.
№ р/с
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары. Өрттің алдын алу міндеттері.
1
1
2
Құрылыс материалдары мен оның жануы. Ғимараттар мен құрылыстар туралы жалпы мәліметтер. Ғимараттар мен құрылыстар құрылымдарының өрт кезіндегі жағдайы.
1
1
3
Жылу беру және желдету жүйелерін орнату және пайдалану кезінде өрттің алдын алу.
1
1
4
Өнеркәсіптік кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігінің жалпы шаралары. Дәнекерлеу және өзге де отпен байланысты жұмыстарды жүргізу кезіндегі өртке қарсы іс-шаралар.
1
1
5
Электр желілері мен электрлік жылыту аспаптарын пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігінің шаралары.
1
1
6
Тұрғын үй ғимараттары мен биік қабатты ғимараттарға қойылатын өртке қарсы талаптар.
1
1
7
Балабақшалар мен емдеу мекемелеріне қойылатын талаптар.
1
1
8
Ойын-сауық мекемелері мен кино көрсету орындарына қойылатын өртке қарсы талаптар.
1
1
9
Сауда объектілеріне, базаларға және жалпы мақсаттағы қоймаларға қойылатын өртке қарсы талаптар.
СЫНАҚ.
1
2
1
ЖИЫНЫ:
11
9
1-тақырып. Ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттар.
Қазақстан Республикасындағы өрт қауіпсіздігі қағидасын регламенттейтін негізгі құжаттар. Өрттен қорғауды қамтамасыз етудің негізгі бағыттары туралы түсінік; құрылымдар мен ғимараттардың отқа төзімділігі, өртке қарсы далдалар, ғимараттарды жарылыстан және түтіннен қорғау, өртте адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, эвакуациялау жолдары.
Құрылыс материалдары мен жану дәрежесі бойынша оның сипаты. Құрылыс материалдарының жіктелуі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. Ғимараттар мен құрылыстар туралы жалпы мәліметтер. Ғимараттар мен құрылыстар құрылымдарының өрт кезіндегі жағдайы
Соңғы үлгідегі құрылыс түрлері мен ерекшеліктері. Ғимараттарды мақсаты, құрылымдық сызбалары, отқа төзімділік дәрежесі бойынша жіктеу.
Отқа төзімділік шегі мен оттың құрылыс құрылымдары бойынша таралу шегі туралы түсінік. Ғимараттардың құрылымдық ерекшеліктері.
Ғимараттардың негізгі элементтері және оларды өрт кезінде пайдалану. Қабырғалар мен далдалар, мақсаты, жіктелуі және түрлері. Далдалар, мақсаты, жіктелуі. Жабындар, мақсаты мен жіктелуі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
3-тақырып. Жылу беру және желдету жүйелерін орнату және пайдалану кезінде өрттің алдын алу.
Жылу беру жүйелерінің мақсаты мен түрлері. Жіктелуі, өрт қауіптілігі, өрттің туындау себептері. Жылу беру жүйелерін пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидасы. Желдету, мақсаты мен түрі.
Өрт шығу қауіптілігі, туындаған өрттің өршу әсері, түтіндеу мүмкіндігі, өрттің шығу себептері. Желдету жүйелерін пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
4-тақырып. Өнеркәсіптік кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігінің жалпы шаралары. Дәнекерлеу және өзге де отпен байланысты жұмыстарды жүргізу кезіндегі өртке қарсы іс-шаралар.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарда болған өрттердің негізгі себептері. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты лауазымды тұлғалардың міндеттері.
Отпен байланысты жұмыстардың түрлері мен олардың өрт қауіптілігі. Отпен байланысты жұмыстарды жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
5-тақырып. Электр желілері мен электрлік жылыту аспаптарын пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
Электр тогы туралы жалпы мәліметтер. Электр тогынан болатын негізгі өрт шығу қаупі бар құбылыстардың қысқаша талдауы. Өрттердің себептері. Өндірістік және тұрмыстық электрлік жылу беру аспаптарының түрлері, олардың өрт қауіптілігі мен пайдалану кезіндегі өртке қарсы режим.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
6-тақырып. Тұрғын үй ғимараттары мен биік қабатты ғимараттарға қойылатын өртке қарсы талаптар.
Тұрғын үй ғимараттарындағы өрттерді талдау және оның себептері. Тұрғын үйлердің өрт қауіптілігінің сипаты: жанғыш құрылымдардың болуы, жанғыш материалдардың көп мөлшерде болуы, күрделі ішкі жобалау, шатыр, жертөле және шаруашылық орынжайлардың болуы.
Тұрғын үй орынжайларын, жертөлелерді пайдалану кезіндегі өртке қарсы талаптар. Биік қабатты ғимараттарды өрттен қорғау ерекшеліктері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
7-тақырып. Балабақшалар мен емдеу мекемелеріне қойылатын өртке қарсы талаптар.
Мектепке дейінгі, оқу орындары. Өрттердің себептері, балаларды көшіру ерекшеліктері. Өртке қарсы режим. Өрт қауіпсіздігі шаралары.
Емдеу және емдеу-алдын алу мекемелері. Емдеу мекемелерінің өрт қауіптілік ерекшеліктері: рентген үлдірінің, оттекті баллондардың, дәрі-дәрмектердің болуы. Өртке қарсы талаптар.
Өрт және ТЖ кезінде көшіру.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
8-тақырып. Ойын-сауық мекемелері мен кино көрсету орындарына қойылатын өртке қарсы талаптар.
Ойын-сауық мекемелерінің өрт қауіптілік ерекшеліктері мен түрлері. Болған өрттер бойынша мысалдар. Көрермендерді қауіпсіз эвакуациялауды қамтамасыз ету.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
9-тақырып. Сауда объектілеріне, базаларға және жалпы мақсаттағы қоймаларға қойылатын өртке қарсы талаптар.
Сауда кәсіпорындарының өрт қауіптілігі: әр түрлі жанғыш материалдардың, азық-түлік, өнеркәсіптік және шаруашылық тауарлардың едәуір санының болуы. Өрттің себептері. Өрт кезінде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.

5. Пожарно-техническая подготовка. Газодымозащитная служба
Основной задачей предмета «Пожарно-техническая подготовка. Газодымозащитная служба» является формирование у обучаемых знаний, умений и навыков, позволяющих эффективно использовать пожарную технику, оборудование и пожарно-техническое вооружение, СИЗОД, изучение правил их безопасной эксплуатации.
В результате изучения предмета слушатели должны знать: устройство и правила эксплуатации СИЗОД, боевой одежды и снаряжения, механизированного, немеханизированного и аварийно-спасательного инструмента, пожарных рукавов и стволов, средств и оборудования пенного тушения, пожарных лестниц, огнетушителей, технику безопасности. Иметь общие понятия о средствах связи, противопожарном водоснабжении. Уметь применять пожарную технику, ПТВ и оборудование при тушении пожаров, ликвидации аварий и стихийных бедствий; производить проверки СИЗОД, расчет кислорода (воздуха) и время работы в СИЗОД, устранять простейшие неисправности.
Практические занятия необходимо проводить под руководством двух преподавателей. В помощь преподавателям выделяются водители пожарных машин, командиры отделений, мастера базы газодымозащитной службы (далее – ГДЗС).
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Боевая одежда и снаряжение. Спасательные средства.
2
2
2
Пожарное оборудование, вывозимое на пожарных автомобилях.
3
1
2
3
Ручные пожарные лестницы.
2
1
1
4
Пожарные рукава и рукавное оборудование. Рукавные разветвления и стволы.
4
2
2
5
Противопожарное водоснабжение.
2
1
1
6
Средства и оборудование пенного тушения.
2
1
1
7
Пожарные автомобили и пожарные насосы.
3
2
1
8
Огнетушители.
2
1
1
9
Связь в противопожарной службе.
2
1
1
10
Организация ГДЗС в гарнизоне и подразделениях ОГПС. Задачи и функции ГДЗС. Подготовка личного состава к работе в СИЗОД.
1
1
11
Физиология дыхания и кровообращения. Влияние продуктов горения и газообразных веществ на организм человека.
2
2
12
Материальная часть СИЗОД.
8
4
4
13
Неисправности, которые могут возникнуть во время работы СИЗОД, и способы их устранения.
4
2
2
14
Проверки СИЗОД. Контрольно-измерительные приборы для проверки и регулировки СИЗОД.
6
2
4
15
Основные правила работы в СИЗОД. Обязанности личного состава при работе в СИЗОД.
8
4
4
16
Хранение и уход за СИЗОД. Нормы содержания СИЗОД и оборудования. База по ремонту. Контрольный пост.
2
1
1
17
Организация поста безопасности. Работа на посту безопасности.
3
2
1
18
Теплодымокамера.
1
1
19
Меры безопасности.
1
1
20
Работа в СИЗОД.
12
3
9
21
Служебная документация ГДЗС и порядок ее ведения.
ЭКЗАМЕН.
2
6
1
1
ИТОГО:
78
33
39
Тема 1. Боевая одежда и снаряжение. Спасательные средства.
Боевая одежда пожарного, ее назначение и характеристики. Снаряжение пожарного. Назначение и характеристика предметов снаряжения и правила пользования ими при работе.
Спасательные веревки и индивидуальные спасательные устройства, их назначение, устройство. Правила подгонки, ухода и сбережения боевой одежды и снаряжения.
Требования правил техники безопасности к боевой одежде и снаряжению.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 2. Пожарное оборудование, вывозимое на пожарных автомобилях.
Ручной не механизированный инструмент. Ручной механизированный пожарный инструмент. Назначение, устройство и краткая характеристика, область и порядок применения пожарного инструмента. Уход, сбережение и порядок испытания.
Дымососы: устройство, принцип действия, область применения, техника безопасности. Индивидуальные и групповые электрические фонари.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 3. Ручные пожарные лестницы.
Назначение, виды, устройство и технические характеристики ручных пожарных лестниц. Область и правила применения пожарных лестниц. Уход, обслуживание, ремонт и техника безопасности при работе с пожарными лестницами.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 4. Пожарные рукава и рукавное оборудование. Рукавные разветвления и стволы.
Назначение, характеристика пожарных рукавов и их классификация. Учет, уход, испытания и ремонт пожарных рукавов. Всасывающая сетка, рукавные разветвления, соединительные рукавные головки, задержки, зажимы, их назначение, устройство порядок применения и особенности эксплуатации в зимнее время.
Пожарные стволы, находящиеся на вооружении гарнизона. Маркировка, устройство, техническое обслуживание, эксплуатация и хранение пожарных стволов.
Понятие о расходе воды, дальности струи, зависимость от давления и диаметра насадка. Насадки пожарных стволов. Техника безопасности при работе.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 5. Противопожарное водоснабжение.
Вода – основное средство тушения пожаров. Физические и огнетушащие свойства воды. Способы применения воды для целей пожаротушения.
Общие сведения о противопожарном водоснабжении города, района, села, объекта, внутреннем противопожарном водопроводе. Разновидность и расположение водоисточников, которые могут быть использованы для тушения пожаров.
Устройства для забора воды с поверхности водоисточника. Гидроэлеватор Г-600: назначение, устройство, принцип работы и порядок использования.
Пожарный гидрант и пожарная колонка. Назначение, виды, устройство, работа и порядок применения. Возможные неисправности в работе пожарной колонки, гидранта и способы их устранения. Особенности эксплуатации пожарных гидрантов в зимнее время. Правила техники безопасности.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 6. Средства и оборудование пенного тушения.
Физические и огнетушащие свойства пены, ее виды. Применение на пожарах пены различной кратности, смачивателей и их эффективность. Назначение, устройство, принцип работы и порядок применения воздушно-пенных стволов, генераторов пены средней кратности и так далее. Техники безопасности.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 7. Пожарные автомобили и пожарные насосы.
Классификация, назначение, тактико-технические характеристики пожарных автомобилей. Табели положенности и порядок размещения пожарного оборудования на пожарном автомобиле. Назначение, тип и краткие сведения о пожарных насосах.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 8. Огнетушители.
Общие сведения: назначение, виды, область применения, маркировка, состав огнетушащего вещества огнетушителей. Техника безопасности при их использовании.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 9. Связь в противопожарной службе.
Назначение и организация связи в противопожарной службе (городе, селе, районе). Основные положения наставления по службе связи в ОГПС: виды связи, правила ведения радиообмена, позывные, радиодисциплина и так далее.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 10-21. Конкретный срок и содержание раздела «Газодымозащитная служба» предмета пожарно-техническая подготовка и ГДЗС определяется приложениями № 10, 11 настоящих Правил.

5. Өрт сөндіру-техникалық дайындық. Газ-түтіннен
қорғау қызметі
«Өрт сөндіру-техникалық дайындығы. Газ-түтіннен қорғау қызметі» пәнінің негізгі міндеті – тыңдаушыларда өрт сөндіру техникасын, жабдықтау мен өрт сөндіру техникалық қаруды, ТОЖҚҚ тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін білім, шеберлік және дағды қалыптасу, оларды қауіпсіз пайдалану ережелерін оқу болып табылады.
Пәнді оқып білу нәтижесінде тыңдаушылар ТОЖҚҚ құрылысы мен пайдалану қағидаларын, жауынгерлік киім-кешек пен жабдықтарды, механикаландырылған, механикаландырылмаған және авариялық-құтқару құралын, өрт сөндіру жеңдері мен оқпандарын, көбікпен сөндіру құралдары мен жабдықтарын, өрт сөндіру сатыларын, өрт сөндіргіштерді, қауіпсіздік техникасын білуге тиіс. Байланыс құралдары мен өртке қарсы сумен жабдықтау туралы жалпы түсінігі болуға тиіс. Өрттерді сөндіргенде, авариялар мен жазатайым оқиғаларды жоюда өрт сөндіру техникасын, ӨСТҚ мен жабдықтауды қолдана білу, ТОЖҚҚ жағдайларын, оттегінің (ауаның) есебін жүргізуді және ТОЖҚҚ жұмыс істеу уақытын тексеруге, қарапайым бұзылуларды жоюға тиіс.
Практикалық сабақтарды екі оқытушының басшылығымен жүргізу қажет. Оқытушыларға көмек ретінде өрт сөндіру машиналардың жүргізушілері, бөлімшелердің командирлері, ГТҚҚ базасының шеберлері бөлінеді.
рс
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Жауынгерлік киім мен жарақ. Құтқару құралдары
2
2
2
Өрт сөндіру автомобилдерінде шығарылатын өрт жабдығы.
3
1
2
3
Өрт сөндіретін қол сатылар
2
1
1
4
Өрт сөндіру жеңдері мен жеңдік жабдық. Жеңдік қанат жаю және оқпандар.
4
2
2
5
Өртке қарсы сумен жабдықтау
2
1
1
6
Көбікпен сөндіру құралдары мен жабдық.
2
1
1
7
Өрт сөндіру автомобилдері мен өрт сөндіру сорғыштары.
3
2
1
8
Өрт сөндіргіштер.
2
1
1
9
Өртке қарсы қызметтегі байланыс.
2
1
1
10
ӨҚҚ гарнизоны мен бөлімшесінде ГТҚҚ ұйымдастыру. ГТҚҚ міндеттері мен қызметтері. Жеке құрамды ТОЖҚҚ-мен жұмыс істеуге дайындау.
1
1
11
Тыныс алу физиологиясы және қан айналу. Жану өнімдері мен газ тәріздес заттардың адам ағзасына әсері.
2
2
12
ТОЖҚҚ материалдық бөлігі.
8
4
4
13
ТОЖҚҚ жұмыс істеп тұрған кезде туындауы мүмкін ақаулықтар және оларды қалпына келтіру тәсілдері.
4
2
2
14
ТОЖҚҚ тексеру. ТОЖҚҚ тексеру және реттеу үшін бақылау-өлшеу аспаптары.
6
2
4
15
ТОЖҚҚ жұмыс істеудің негізгі ережесі. ТОЖҚҚ-мен жұмыс істеу кезінде жеке құрамның міндеттері.
8
4
4
16
ТОЖҚҚ сақтау және күту.ТОЖҚҚ мен жабдықты ұстау нормалары. Жөндеу базасы. Бақылау бекеті
2
1
1
17
Қауіпсіздік бекетін ұйымдастыру (БӨБ).
Қауіпсіздік бекетінде жұмыс істеу.
3
2
1
18
Жылу түтін камерасы.
1
1
19
Қауіпсіздік шаралары.
1
1
20
ТОЖҚҚ жұмыс істеу.
12
3
9
21
ГТҚҚ қызметтік құжаттамасы және оны жүргізу тәртібі.
ЕМТИХАН.
2
6
1
1
ЖИЫНЫ:
78
33
39
1-тақырып. Жауынгерлік киім мен жарақ. Құтқару құралдары.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі, оның мақсаты және сипаты. Өрт сөндірушінің жарағы. Жарақтың мақсаты мен сипаты және оларды жұмыс істеу кезінде пайдалану қағидасы.
Құтқару арқандары мен жеке құтқару құрылғысы, олардың мақсаты, құрылысы. Жауынгерлік киім мен жарақты тігу, күту қағидасы.
Жауынгерлік жарақ пен киімге қойылатын қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптары.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
2-тақырып. Өрт сөндіру автомобилдерінде шығарылатын өрт жабдығы.
Механикаландырылмаған қол аспабы. Механикаландырылған өрт сөндіру қол аспабы. Өрт сөндіру аспабының мақсаты, құрылысы мен қысқаша сипаты, қолдану саласы мен тәртібі. Жөнелту, күту және сынау тәртібі.
Түтін сорғылар: құрылысы, әсер ету принципі, қолдану саласы, қауіпсіздік техникасы. Жеке және топтық электр шамдары.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
3-тақырып. Өрт сөндіретін қол сатылар.
Өрт сөндіретін қол сатылардың мақсаты, түрлері, құрылысы мен техникалық сипаты. Өрт сөндіру сатыларын пайдалану саласы мен қағидасы. Өрт сөндіру сатылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, қызмет көрсету, жөндеу.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
4-тақырып. Өрт сөндіру жеңдері мен жеңдік жабдық. Жеңдік қанат жаю және оқпандар.
Өрт сөндіру жеңдерінің мақсаты, сипаты және олардың жіктелуі. Өрт сөндіру жеңдерін есепке алу, тозуы, сынау және жөндеу. Сорғы торы, жеңдік қанат жаю, қосатын жеңдік бастиектер, ысырмалар, қысқыштар, олардың мақсаты, құрылысы, пайдалану тәртібі мен қысқы уақытта пайдалану ерекшеліктері.
Гарнизондағы өрт сөндіру оқпандары. Өрт сөндіру оқпандарының таңбалануы, құрылысы, техникалық қызмет көрсету, пайдалану және сақтау.
Су шығыны туралы түсінік, ағыстардың ұзақтығы, қысымға және саптаманың диаметріне қатысы. Өрт сөндіру оқпандарының саптамалары. Жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
5-тақырып. Өртке қарсы сумен жабдықтау.
Су - өрт сөндірудің негізгі құралы. Судың физикалық және өрт сөндіргіш қасиеттері. Өрт сөндіру мақсатында суды пайдалану тәсілдері.
Қаланы, ауданды, ауылды, объектіні өртке қарсы сумен жабдықтау, ішкі өртке қарсы су өткізгіштер туралы жалпы мәліметтер. Өрт сөндіру үшін қолданылуы мүмкін су көздерінің әр түрлілігі және орналасу орны.
Суды су көзінен бетінен алуға арналған құрылғы.. Гидроэлеватор Г-600: мақсаты, құрылысы, жұмыс істеуі және пайдалану тәртібі.
Өрт гидранты мен өрт колонкасы. Мақсаты, түрлері, құрылысы, жұмыс істеуі мен қолдану тәртібі. Өрт колонкасының, гидрантының жұмысындағы ықтимал ақаулықтар және оларды қалпына келтіру тәсілдері. Өрт гидранттарын қысқы уақытта пайдалану ерекшеліктері. Қауіпсіздік техникасының қағидасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
6-тақырып. Көбікпен сөндіру құралдары мен жабдық.
Көбіктің физикалық және өрт сөндіргіш қасиеттері, оның түрлері Өртте еселігі әр түрлі көбікті, ылғалдандырғыштарды қолдану және олардың тиімділігі. Ауа-көбікті оқпандарды, еселігі орташа көбік генераторларын қолдану тәртібі. Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
7-тақырып. Өрт сөндіру автомобилдері мен өрт сөндіру сорғыштары.
Өрт сөндіргіш автомобилдердің жіктелуі, мақсаты, тактикалық-техникалық сипаты. Өрт сөндіру жабдығының тиістілік тізімі мен оны өрт сөндіру автомобиліне орналастыру тәртібі. Өрт сөндіру сорғыштарының мақсаты, түрі және қысқаша сипаты.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
8-тақырып. Өрт сөндіргіштер.
Жалпы мәліметтер: өрт сөндіргіштердің мақсаты, түрлері, қолдану саласы, таңбалануы, оның өрт сөндіргіш затының құрамы.Оларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
9-тақырып. Өртке қарсы қызметіндегі байланыс.
Өртке қарсы қызметінде (қалада, ауылда, ауданда) байланыстың мақсаты, және оны ұйымдастыру. МӨҚҚО-дағы байланыс қызметі бойынша тәлімдеменің негізгі ережесі: байланыс түрлері, радио алмасу жүргізу қағидасы, шақырулар, радио тәртібі және т.б.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
10–21-тақырып. Өрт-техникалық дайындығы және ГТҚҚ пәнінің «Газ-түтінінен қорғау қызметі» бөлімінің мазмұны мен нақты мерзімі осы Қағидаларға № 1011-қосымшалармен анықталады.

6. Строевая и пожарно-спасательная подготовка
Целью предмета «Строевая и пожарно-спасательная подготовка» является выработка строевой выправки, овладение приемами работы с пожарной техникой, ПТВ и оборудованием, обеспечение тактически грамотного использования пожарной техники на пожарах и проведении АСР, воспитание у личного состава психологической устойчивости, дисциплинированности, коллективизма, товарищеской взаимопомощи.
Занятия проводятся в соответствии с Наставлением по пожарно-спасательной подготовке утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года № 452.

6. Саптық және өрттен құтқару дайындығы
Саптық және өрттен құтқару дайындығы» пәнінің мақсаты сапта дұрыс тұруға машықтау, өрт техникасымен, ӨТЖ, жабдықпен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру, өртте және АҚЖ жүргізу кезінде өрт техникасын тактикалық жағынан тиімді пайдалануды қамтамасыз ету, жеке құрамды психологиялық тұрақтылыққа, тәртіпке, ұйымшылдыққа, жолдастық өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.
Сабақ Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 9 қарашадағы № 452 бұйрығымен бекітілген Өрттен құтқару дайындығы бойынша тәлімдемеге сәйкес өткізіледі.

В подготовительной части занятий (5 мин.) планируются и выполняются общие развивающие и специальные упражнения с целью подготовки слушателей к более напряженной работе в основной части занятия. В основной части занятия (35 мин.) вырабатываются основные двигательные и прикладные навыки. Развиваются физические, специальные и психологические качества. В заключительной части (5 мин.) предусматриваются упражнения способствующие приведению организма обучаемых в относительно спокойное состояние, а также подводятся итоги занятий.
В ходе занятий отрабатываются строевые приемы выполнения того или иного упражнения. Руководитель занятий добивается дисциплины строя. Занятия по преодолению огневой полосы психологической подготовки являются завершающим этапом пожарно-строевой подготовки и проводятся строго в соответствии с Методикой проведения занятий на огневой полосе психологической подготовки.
Практические занятия проводятся под руководством двух преподавателей. Перед каждым практическим занятием необходимо проводить опрос слушателей по знанию требований правил техники безопасности.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Назначение и задачи пожарно-спасательной. Общие положения строевой подготовки.
1
1
2
Укладка и надевание боевой одежды и снаряжения. Сбор и выезд по тревоге.
2
2
3
Упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
4
4
4
Упражнения с пожарными лестницами.
6
6
5
Упражнения со спасательной веревкой. Спасание и самоспасание.
4
4
6
Упражнения по установке пожарных автомобилей и мотопомп на водоисточник.
4
4
7
Вскрытие и разборка конструкций.
4
4
8
Боевое развертывание.
8
8
9
Занятия на огневой полосе психологической подготовки пожарных.
4
1
3
10
ЗАЧЕТ
4
ИТОГО:
41
2
35
Тема 1. Назначение и задачи строевой и пожарно-спасательной подготовки. Общие положения строевой подготовки.
Назначение и задачи строевой и пожарно-спасательной подготовки (далее – СиПСП).
Место СиПСП в подготовке личного состава противопожарной службы. Взаимосвязь с другими дисциплинами. Нормативы по пожарно-спасательной подготовке.
Правила техники безопасности при проведении занятий по пожарно-спасательной подготовки. Практическое занятие по отработке команд становись, смирно, вольно, заправиться. Повороты на месте и в движении. Отдание чести на месте и в движении. Построение отделения в одно шереножный, двух шереножный строй. Построение по номерам боевого расчета.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Укладка и надевание боевой одежды и снаряжения. Сбор и выезд по тревоге.
Боевой расчет на пожарных автомобилях.
Способы укладки и надевание боевой одежды и снаряжения.
Табель обязанностей номеров боевого расчета.
Построение отделения у пожарного автомобиля. Посадка личного состава в автомобиль. Сбор и выезд по тревоге.
Изучение обязанностей номеров по табелю боевого расчета и размещение пожарно-технического вооружения на пожарных автомобилях.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 3. Упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
Соединение и разъединение соединительных рукавных головок, присоединение ствола к соединительной головке рукава. Прокладка рукавных линий их скаток, уборка рукавов в одинарную и двойную скатки, восьмеркой. Подъем рукавной линии на высоты с помощью спасательной веревки и по пожарным лестницам. Наращивание действующей рукавной линии.
Работа, с действующими стволами стоя, с колена, лежа, перекрывание стволов, маневрирование с рукавными линиями. Работа со стволом с выдвижной лестницы, сидя на подоконнике, на крыше. Особенности работы с рукавами и стволами по подаче воды в зимнее время.
Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 4. Упражнения с пожарными лестницами.
Снятие пожарных лестниц с автомобиля, переноска, подъем по ней, спуск вниз, укладка лестницы на автомобиль. Комбинированный подъем. Подвеска штурмовых лестниц цепью и подъем по ним. Подъем на этажи и крышу многоэтажных зданий по автолестнице, на автоподъемнике. Работа со стволами с автолестницы и автоподъемника.
Особенности работы личного состава в зданиях повышенной этажности. Подготовка специализированных подразделений по спасанию людей из высотных зданий.
Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 5. Упражнения со спасательной веревкой. Спасание и самоспасание.
Сматывание спасательной веревки в клубок. Закрепление спасательной веревки за конструкцию. Вязка одинарной и двойной спасательной петли с надеванием на «пострадавшего», петли для подъема пожарного оборудования на высоты. Самоспасание, спасание.
Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 6. Упражнения по установке пожарных автомобилей и мотопомп на водоисточник.
Подготовка гидранта, снятие пожарной колонки с автомобиля и установка ее на гидрант, пуск и перекрытие воды, снятие пожарной колонки с гидранта. Установка автоцистерны на гидрант с пуском воды.
Установка автоцистерны на водоем с пуском воды.
Забор воды с помощью гидроэлеватора.
Установка мотопомпы на водоем.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 7. Вскрытие и разборка конструкций.
Приемы работы с механизированным и немеханизированным инструментом. Работа с дымососом. Резка электропроводов и металлических решеток при помощи ножниц. Вскрытие кровли для выпуска дыма. Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 8. Боевое развертывание.
Подготовка, предварительное и полное развертывания. Отделений на автоцистерне с подачей стволов без установки и с установкой автоцистерн на водоисточник. Обязанности номеров по табелю боевого расчета. Боевое развертывание с установкой лафетного ствола. Боевое развертывание с подачей стволов с помощью гидроэлеватора. Боевое развертывание с подачей максимального количества стволов на большие расстояния. Боевое развертывание с подачей генератора пены средней кратности ГПС-600, воздушно-пенных стволов. Боевое развертывание с подачей стволов высокого давления и с насадками. Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 9. Занятия на огневой полосе психологической подготовки пожарных.
Содержание и проведение учебных занятий в объеме тематического плана регламентировано методическими рекомендациями по проведению занятий на огневой полосе психологической подготовки.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.

Сабақтың дайындық бөлімінде (5 мин) тыңдаушыларды сабақтың негізгі бөлімінде едәуір қарқынды жұмысқа дайындау мақсатымен жалпы дамыту және арнайы жаттығулар жоспарланып орындалады. Сабақтың негізгі бөлімінде (35мин) негізгі қозғалтқыш және қосымша дағдылар машықтандырылады. Физикалық, арнайы және психологиялық қасиеттері жетілдіріледі. Қорытынды бөлімінде (5 мин) тыңдаушының ағзасын қалыпты күйге келтіретін жаттығулар жүргізіледі, сондай-ақ сабақтың қорытындылары шығарылады.
Сабақтың барысында белгілі бір жаттығуды орындау орындаудың саптық тәсілдері өткізіледі. Сабақтың жетекшісі сапты қадағалайды. Психологиялық дайындықтың от жолағынан өту бойынша сабақтар өрттен құтқару дайындығының соңғы кезеңі болып табылады және қатаң түрде сабақты психологиялық дайындықтың от жолағында өткізу әдістемесіне сәйкес өткізіледі.
Практикалық сабақтар екі оқытушының басшылығымен өткізіледі. Әрбір практикалық сабақтың алдында тыңдаушылардан қауіпсіздік техникасы қағидасының талаптарын білуіне сұрақтар қойылып, тексерілуі қажет.
р/с
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Өрт сөндіру-құтқару мақсаты мен міндеттері. Саптық дайындықтың жалпы ережелері
1
1
2
Жауынгерлік киім мен жарақты орналастыру және кию. Дабыл бойынша жиналу және шығу.
2
2
3
Өрт сөндіру жеңдерімен, оқпандармен, жеңдік арматурамен және керек-жарақтармен жаттығу.
4
4
4
Өрт сөндіру сатыларымен жаттығу.
6
6
5
Құтқару арқандарымен жаттығу. Құтқару және өзін-өзі құтқару.
4
4
6
Өрт сөндіру автомобилдері мен мотопомпаларды су көздеріне орнату бойынша жаттығу.
4
4
7
Құрылымдарды ашу және бөлшектеу.
4
4
8
Жауынгерлік қанат жаю.
8
8
9
Өрт сөндірушілердің психологиялық дайындығының от жолағында сабақ өткізу.
4
1
3
10
СЫНАҚ
4
ЖИЫНЫ:
41
2
35
1-тақырып. Саптық және өрттен құтқару дайындығының мақсаты мен міндеттері. Саптық дайындықтың жалпы ережелері.
Саптық және өрттен құтқару даярлаудың мақсаты мен міндеттері.
Өртке қарсы қызмет жеке құрамын дайындаудағы СжӨҚД орны.
Басқа пәндермен өзара байланысы. Өрттен құтқару дайындығы бойынша нормативтер.
Өрттен құтқару дайындығы бойынша сабақтарды өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидасы.
Тік тұр, дайындал, еркін, жинал командаларын машықтау бойынша практикалық сабақ. Орнында және қозғалыста бұрылу. Орнында және қозғалыс кезінде әскери сәлем беру. Бір жолды, екі жолды қатармен бөлімшелердің сапқа тұруы. Жауынгерлік есептің нөмірлері бойынша сапқа тұру.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. Жауынгерлік киім мен жарақты орналастыру және кию. Дабыл бойынша жиналу және шығу.
Өрт сөндіру автомобилдеріндегі жауынгерлік есеп.
Жауынгерлік киім мен жарақты орналастыру және кию әдістері.
Жауынгерлік есеп нөмірлері міндеттерінің тізімі.
Бөлімшенің өрт сөндіру автомобилі жанында сапқа тұруы. Жеке құрамның автомобилге отыруы.Дабыл бойынша жиналу және шығу.
Жауынгерлік есеп тізімі бойынша нөмірлердің міндеттерімен танысу және өрт-техникалық жарағын өрт сөндіру автомобилдеріне орналастыру.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
3-тақырып. Өрт сөндіру жеңдерімен, оқпандармен, жеңдік арматурамен және керек-жарақтармен жаттығу.
Қосатын жеңдік бастиектерді қосу және ажырату, оқпанды жеңнің қосқыш бастиегіне қосу. Орамнан жеңдік желілерді төсеу, жеңдерді дара және қос қабаты орамға шиыршықтап сегіздік ретінде жинау. Құтқару арқанының көмегімен және өрт сатысымен жеңдік желіні жоғары көтеру.Қолданыстағы жеңдік желіні жасанды түрде ұзарту.
Қолданыстағы оқпандармен түрегеп тұрған күйде, тізерлеп, жатқан күйде жұмыс істеу, оқпандарды жабу, жеңдік желілерді маневрлеу. Оқпанмен жылжымалы сатыдан, терезе тақтайшасында, төбеде отырған күйде жұмыс істеу. Қысқы уақытта су беру бойынша жеңдермен және оқпандармен жұмыс істеу ерекшелігі.
Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
4-тақырып. Өрт сөндіру сатыларымен жаттығу.
Өрт сөндіру сатыларын автомобилден алу, тасымалдау, онымен көтерілу, төмен қарай түсу, сатыны автомобилге орнату. Аралас көтеру. Шабуыл сатыларын шынжырмен ілу және онымен көтерілу. Көп қабатты ғимараттардың қабаттарына және төбесіне авто сатымен, авто көтергішпен көтерілу. Авто сатының, авто көтергіштің оқпандарымен жұмыс істеу.
Жоғары қабатты ғимараттарда жеке құрамның жұмыс істеу ерекшелігі. Мамандандырылған бөлімшелердің жоғары қабатты ғимараттардан адамдарды құтқару бойынша дайындығы.
Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
5-тақырып. Құтқару арқандарымен жаттығу. Құтқару және өзін-өзі құтқару.
Құтқару арқанын орамға орау. Құтқару арқанын құрылымға бекіту. Дара және қос қабатты құтқару ілмегін «зардап шегушіге» кигізе отырып тоқу, өрт сөндіру жабдығын жоғары көтеруге арналған ілмектер. Өзін-өзі құтқару, құтқару.
Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
6-тақырып. Өрт сөндіру автомобилдері мен мотопомпаларды су көздеріне орнату бойынша жаттығу.
Гидрантты дайындау, өрт колонкасын автомобилден алу және оны гидрантқа орнату, суды жіберу және жабу, өрт колонкасын гидранттан алу. Автоцистернаны су жіберу арқылы гидрантқа орнату.
Автоцистернаны су жіберу арқылы су айдынына орнату.
Гидро элеватордың көмегімен су алу.
Мотопомпаны су айдынына орнату.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
7-тақырып. Құрылымдарды ашу және бөлшектеу.
Механикаландырылған және механикаландырылмаған құралмен жұмыс істеу әдістері. Түтін сорғымен жұмыс істеу. Қайшылардың көмегімен электр сымдарын және металл торларды кесу. Түтін шығару үшін жабынды ашу. Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
8-тақырып. Жауынгерлік қанат жаю.
Дайындық, алдын ала және толық қанат жаю. Автоцистерналарды су көздеріне орнатып және орнатпай, оқпандарды беретін автоцистернадағы бөлімшелер. Жауынгерлік есептің тізімі бойынша нөмірлердің міндеттері. Лафетті оқпанды орнатып, жауынгерлік қанат жаю. Гидро элеватордың көмегімен оқпандарды бере отырып, жауынгерлік қанат жаю. Оқпандарды едәуір санын бере отырып, барынша қашықтықта жауынгерлік қанат жаю. ГПС-600, ауа-көбікті оқпандарды бере отырып, жауынгерлік қанат жаю. Жоғары қысымды оқпандарды бере отырып және саптамалармен жауынгерлік қанат жаю. Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
9-тақырып. Өрт сөндірушілердің психологиялық дайындығының от жолағында сабақ өткізу.
Тақырыптық жоспар көлемінде оу сабақтарының мазмұны мен оны өткізу психологиялық дайындықтың от жолағында сабақ өткізу жөніндегі әдістемелік ұсыныстармен реттелген.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.

7. Медико-психологическая подготовка
Целью предмета «Медико-психологическая подготовка» является ознакомление личного состава с анатомией и физиологией человека, организацией медицинского обеспечения при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, психологическим состоянием людей в экстремальных условиях. Изучение порядка и способа оказания первой медицинской пострадавшим при ранениях, ушибах, вывихах, переломах, поражении электрическим током, обморожении, термических и химических ожогах, отравлении, радиоактивном заражении и так далее. Правила пользования аптечкой и индивидуальным пакетом. Переноска и перевозка пострадавших при несчастных случаях. Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного непрямого массажа сердца. Воспитание у личного состава психологической устойчивости, дисциплинированности, коллективизма, товарищеской взаимопомощи.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповые
Практика
1
Анатомия и физиология человека. Психологическое состояние людей в экстремальных ситуациях.
1
1
2
Медицинское обеспечение при проведении эвакуации.
1
1
3
Основные правила остановки кровотечения: наложение давящей повязки, прижатие артерий, максимальное сгибание конечностей, наложение жгута.
1
1
4
Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного непрямого массажа сердца. Определение пульса.
1
1
5
Способы оказания первой доврачебной помощи при ранениях, ушибах, вывихах, переломах.
1
1
6
Способы оказания первой доврачебной помощи при поражении электрическим током, обморожении, химических и термических ожогах.
1
1
7
Способы оказания первой доврачебной помощи при отравлении, радиоактивном заражении.
1
1
8
Оказание помощи при травматическом шоке. Переноска и перевозка пострадавших при несчастных случаях.
2
1
1
9
Виды перевязочных материалов. Правила наложения повязок.
1
1
10
Психологическая подготовка спасателя к действиям в чрезвычайных ситуациях.
Основы саморегуляции и психологической реабилитации.
2
1
1
11
Психологические особенности поведения населения в чрезвычайных ситуациях.
Методы управления психическим состоянием при действиях в чрезвычайных ситуациях.
2
1
1
Зачет
2
ИТОГО:
16
6
8
Тема 1. Анатомия и физиология человека. Психологическое состояние людей в экстремальных ситуациях.
Организм как целое. Понятие о клетках и тканях. Костно-мышечная система, соединение костей.
Органы дыхания, значение их деятельности для организма. Сердечно-сосудистая система. Сердце и его функции. Характеристика сосудов.
Расположение основных кровеносных сосудов, места для прижатия артерий.
Пульс, его характеристика, места прощупывания. Основные понятия об органах пищеварения. Психологическое состояние людей в экстремальных ситуациях.
Правила вывода людей из стрессовых состояний.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Медицинское обеспечение при проведении эвакуации.
Организация медицинской службы при эвакуации. Санитарное состояние районов эвакуации. Проверка санитарного состояния пищеблоков, мест отдыха эвакуированных, водоисточников.
Санитарные посты. Их назначение, оснащение и размещение.
Оборудование медпунктов в районах эвакуации.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Основные правила остановки кровотечения: наложение давящей повязки, прижатие артерий, максимальное сгибание конечностей, наложение жгута.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 4. Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного непрямого массажа сердца. Определение пульса.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 5. Способы оказания первой доврачебной помощи при ранениях, ушибах, вывихах, переломах.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 6. Способы оказания первой доврачебной помощи при поражении электрическим током, обморожении, химических и термических ожогах.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 7. Способы оказания первой доврачебной помощи при отравлении, радиоактивном заражении.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 8. Оказание помощи при травматическом шоке. Переноска и перевозка пострадавших при несчастных случаях.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 9. Виды перевязочных материалов. Правила наложения повязок.
Метод проведения. Практическое занятие.

7. Медициналық-психологиялық дайындық
«Медициналық-психологиялық дайындық» пәнінің мақсаты жеке құрамды адамның анатомиясымен және физиологиясымен, төтенше жағдайлар зардаптарын жою кезінде медициналық қамтамасыз етудің ұйымдастырылуымен, жазатайым жағдайлардағы адамдардың психологиялық жағдайымен танысу болып табылады. Жараланған, соғып алған, шығарып алған, сындырған, электр тоғымен зақымданған, үсіген, термикалық және химиялық күйген, уланған, радиоактивті зақымданған зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету тәртібі мен әдістерін зерделеу және т.б. Дәрі қобдишасын және жеке пакетті пайдалану қағидасы. Оқыс оқиғалар кезінде зардап шеккендерді тасымалдау және тасу. Жасанды дем беру мен жүректің сыртқы тікелей массажын жасаудың негізгі қағидалары мен тәсілдері. Жеке құрамды психологиялық орнықтылыққа, тәртіпке, серіктестік өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.
№ р/с
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практика
1
Адамның анатомиясы мен физиологиясы. Экстремалды жағдайда адамның психологиялық жағдайы.
1
1
2
Көшіру кезінде медицинамен қамтамасыз ету.
1
1
3
Қан кетуді тоқтатудың негізгі ережесі: таңғышты қойып, артерияны қысу, аяқ, қол, саусақ бастарын ақырын бүгіп, жгут қою.
1
1
4
Жасанды тыныс мен жүрекке сырттан массаж жасаудың негізгі ережесі мен әдістері. Тамыр соғуды анықтау.
1
1
5
Жарақат алғанда, шытынағанда, буыны тайғанда, сынғанда дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету әдістері.
1
1
6
Электр тогына түскен, үсіген, термиялық және химиялық күйгенде дәрігерге дейін бірінші көрсетілетін көмектің әдістері.
1
1
7
Уланған, радиоактивті бұзылғанда дәрігерге дейін бірінші көрсетілетін көмектің әдістері.
1
1
8
Зақымдық талма алғанда көмек көрсету. Зардап шегушілер жазатайым жағдайға ұшырағанда көшіру және тасымалдау.
2
1
1
9
Таңғыш материалдарының түрлері. Таңғыш қою қағидасы.
1
1
10
Құтқарушыны төтенше жағдайлардағы іс-әрекеттерге психологиялық дайындау Өзін-өзі реттеу және психологиялық оңалту негіздері
2
1
1
11
Халықтың төтенше жағдайлардағы жүріс-тұрысының психологиялық ерекшеліктері.
Төтенше жағдайлардағы іс-әрекет кезіндегі психологиялық жай-күйін басқару әдістері.
2
1
1
Сынақ
2
Жиыны:
16
6
8
1-тақырып. Адам анатомиясы мен физиологиясы. Шұғыл жағдайда адамдардың психологиялық жағдайы.
Біртұтас ағза. Жасушалар және тін туралы түсінік. Сүйек-бұлшық еттер жүйесі, сүйектердің қосылуы.
Тыныс алу органдары, ағза үшін олардың қызметінің мазмұны. Жүрек-буын жүйесі. Жүрек және оның қызметі. Буындар сипаты.
Негізгі қан жүретін тамырлардың орналасуы, артерияны қысу орны.
Пульс, оның сипаты, ұстау орны. Ас қорыту органы туралы негізгі түсінік. Шұғыл жағдайда адамдардың психологиялық жағдайы. Адамдардың стресс алу жағдайының қағидасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. Эвакуациялау кезіндегі медициналық қамтамасыз ету.
Эвакуациялау кезінде медициналық қызметті ұйымдастыру. Эвакуациялау аудандарының санитарлық жағдайы. Ас блоктарының, қоныс аударылған демалу орнының, су көздерінің санитарлық жағдайын тексеру.
Санитарлық орындар. Оларды тағайындау, жарақтандыру және орналастыру.
Эвакуациялау аудандарында медпункттерді жабдықтау.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
3-тақырып. Қан кетуді тоқтатудың негізгі қағидасы: таңғышты қойып, артерияны қысу, аяқ, қол, саусақ бастарын ақырын бүгіп, жгут қою.
Өткізу әдісі: Сыныптық-топтық сабақ.
4-тақырып. Жасанды тыныс мен жүрекке сырттан массаж жасаудың негізгі қағидасы мен әдістері. Тамыр соғуды анықтау.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
5-тақырып. Жарақат алғанда, шытынағанда, буыны тайғанда, сынғанда дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету әдістері.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
6-тақырып. Электр тогына түскен, үсіген, термиялық және химиялық күйгенде дәрігерге дейін бірінші көрсетілетін көмектің әдістері.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
7-тақырып. Уланған, радиоактивті бұзылғанда дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету әдістері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
8-тақырып. Травматикалық естен тану кезінде көмек көрсету. Оқыс оқиғаларда зардап шеккендерді ауыстыру және тасымалдау.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ
9-тақырып. Таңғыш материалдарының түрлері. Таңғышты қою ережесі.
Өткізу әдісі: Практикалық сабақ.

Темы 10-11. Психологическая подготовка.
Содержание материала и проведение занятий в объеме тематического плана определяется работниками психологической службы государственного учреждения пожаротушения.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.

10-11-тақырып. Психологиялық дайындық.
Тақырыптық жоспар көлемінде материалдарды қамту және сабақтар өткізуді мемлекеттік өрт сөндіру мекемесінің психологиялық қызмет жұмыскерлері айқындайды.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.