Об утверждении Правил деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 марта 2014 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2014 года № 9242. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 1200.
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 29.12.2016  № 1200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан Абишева Б.Ш.
3. Комитету регистрационной службы и оказания правовой помощи в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Имашев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 14 марта 2014 года № 106
Правила деятельности комиссии по лицензированию
судебно-экспертной деятельности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» и определяют порядок деятельности комиссии по лицензированию судебно-экспертной деятельности (далее – Комиссия).
2. Комиссия создается при Министерстве юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. В своей работе Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области лицензирования и судебно-экспертной деятельности.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2016 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок деятельности Комиссии
4. Состав Комиссии состоит из нечетного числа членов (не менее пяти человек). Председателем Комиссии является заместитель Министра юстиции Республики Казахстан.
В состав Комиссии включаются представители Департамента по организации экспертной деятельности и органов судебной экспертизы Министерства, имеющие ученую степень или опыт научной и экспертной работы не менее 5 лет в данной отрасли научных знаний

Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 14 наурыздағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 19 наурызда № 9242 тіркелді. Күші жойлды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 1200 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 29.12.2016 № 1200  (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметi туралы» Казақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия қызметінің ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің төрағасы Б.Ш. Әбішевке жүктелсін.
3. Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2014 жылғы 14 наурыздағы
№ 106 бұйрығымен
бекітілген
Сот-сараптама қызметін лицензиялау
жөніндегі комиссия қызметі туралы ереже
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Ереже «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметi туралы» 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес әзірленген және Сот-сараптама қызметін лицензиялау жөніндегі комиссия (әрі қарай – Комиссия) қызметінің бірыңғай тәртібін айқындайды.
2. Комиссия Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (әрі қарай – Министрлік) жанынан құрылады.
3. Комиссия өз жұмысында Қазақстан Республикасының Конституциясын, «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңын және сот-сараптама қызметін лицензиялау саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2016 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комиссияның құрылымы
4. Комиссияның құрамы мүшелердің тақ санынан (кемінде бес адам
емес) тұрады. Қазақстан Республикасының Әділет министрінің орынбасары Комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссия құрамына Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің  сот сараптама қызметін ұйымдастыру департаментінің және ғылыми дәрежесі немесе осы ғылым саласында кемінде 5 жыл ғылыми және сарапшылық өтілі бар Сот сараптамасы орталығының өкілдері енгізіледі.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2016 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основными задачами Комиссии являются:
1) определение соответствия заявителя квалификационным требованиям судебно-экспертной деятельности в соответствии с квалификационными требованиями, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2012 года № 1454 (далее - Квалификационные требования);
2) выдача или отказ в выдаче лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью физическому лицу.
6. Комиссия в соответствии с возложенными на нее задачами осуществляет следующие функции:
1) принимает решения о выдаче или отказе в выдаче лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью физическому лицу;
2) в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 16 Закона Республики Казахстан «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» обращается к Министру юстиции Республики Казахстан с представлением о подготовке искового заявления о лишении лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
7. Комиссия для решения задач и осуществления функций запрашивает у заявителя документы, касающиеся соответствия Квалификационным требованиям, предъявляемым к заявителю, привлекает к работе специалистов и экспертов для реализации задач Комиссии.
8. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии, планирует работу и осуществляет контроль за деятельностью Комиссии.
Во время отсутствия председателя Комиссии его функции выполняет заместитель председателя Комиссии.
9. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, и считаются правомочными, если на них присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Члены Комиссии уведомляются о времени и месте заседания.
10. Члены Комиссии свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам не делегируют.
11. Секретарь Комиссии осуществляет подготовку материалов для проведения заседания, и представляет их Комиссии, ведет делопроизводство.
Секретарь не является членом Комиссии.
12. Решение Комиссии принимается на основании представленных на лицензирование документов, заключений членов Комиссии открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих и объявляется председательствующим.
При равном количестве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2016 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Комиссияның міндеттері, функциялары және құқықтары
5. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) өтініш берушінің өтініш берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін анықтау;
2) жеке адамға сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беру, беруден бас тарту жөніндегі ұсынымды әзірлеу;
3) сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияның әрекетін тоқтата тұру, тоқтату және қайта жалғастыруға байланысты ұсыныстарды әзірлеу болып табылады.
6. Комиссия өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) жеке адамға сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беру немесе беруден бас тарту, сонымен қатар сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияның әрекетін тоқтата тұру, тоқтату және қайта жалғастыру туралы шешім қабылдайды;
2) сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша тиісті ұсынымдар шығарады;
3) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Әділет министріне сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиядан айыру туралы талап арызды дайындау туралы ұсыныс жасайды.
Сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензиядан айыру оның әрекетін тоқтатуға әкеп соғады.
7. Комиссия міндеттерін орындау және функцияларын жүзеге асыру үшін өтініш берушіден өтініш берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігіне қатысты құжаттарын сұратады;
4. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
8. Комиссия төрағасы оның жұмысына басшылық жасайды, Комиссия отырысын өткізеді, Комиссия жұмысын жоспарлайды және оның жұмысына бақылауды жүзеге асырады.
Комиссия төрағасы болмаған жағдайда оның міндетін Комиссия төрағасының орынбасары атқарады.
9. Комиссия отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кем дегенде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды деп есептеледі.
Комиссия мүшелеріне отырыстың уақыты мен орны туралы алдын-ала хабар беріледі.
10. Комиссия мүшелері отырысқа қатысу жөніндегі өз өкілеттіктерін басқа адамдарға беруге құқылы емес.
11. Комиссия хатшысы отырысты өткізуге арналған материалдарды дайындауды жүзеге асырады және оларды Комиссияға ұсынады, ісін жүргізеді.
Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
12. Комиссия шешімі лицензиялауға ұсынылған құжаттардың, Комиссия мүшелерінің қатысып отырған санының қарапайым көпшілігінің ашық дауыс беру арқылы қорытынды беруінің негізінде қабылданады және оны төрағалық етуші хабарлайды.
Дауыстардың саны тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

13. Заседания Комиссии протоколируются, протокол заседания Комиссии подписывается членами Комиссии по результатам проведения заседания.
14. Члены Комиссии в случае несогласия с принятым решением излагают свое мнение в письменном виде, которое приобщается к протоколу заседания.
15. Решения о выдаче или отказе в выдаче лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью Комиссия принимает на основании представленных материалов.
В случае отказа в выдаче лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью в протоколе заседания Комиссии указываются его причины.
16. Выдача или отказ в выдаче лицензий на занятие судебно-экспертной деятельностью производится Департаментом по организации экспертной деятельности.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2016 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Комиссия отырысы хаттамаланады, отырысты өткізу нәтижесі бойынша Комиссия отырысының хаттамасына Комиссия мүшелері қол қояды.
Комиссия қабылдаған шешімдерге сот тәртібімен шағымдануға болады.
14. Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда Комиссия мүшелері өз пікірлерін жазбаша түрде баядауға құқылы, ол отырыс хаттамасына тіркеледі.
15. Комиссия сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беру, беруден бас тарту, сонымен қатар олардың әрекетін тоқтата тұру, тоқтату және қайта жалғастыру туралы шешімдерді ұсынылған материалдардың негізінде қабылдайды.
Комиссия теріс шешім қабылдаған жағдайда Комиссия отырысының хаттамасында бас тартудың дәлелдері көрсетілуі тиіс.
16. Сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияны беруді немесе беруден бас тартуды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті жүргізеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2016 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.