14. Управление медицины катастроф и психологической службы
Эксперт Управления медицины катастроф
и психологической службы, категория С-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере здравоохранения и социального обеспечения (медицина) или социальных наук, экономики и бизнеса или естественных наук.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel, E-mail, Internet, с оргтехникой и факсом.
Функциональные обязанности
Участие в разработке перспективных планов развития Управления, научно-методических пособий по психологической службе Министерства; участие в проведении психологической диагностики, подготовке и сопровождении профессиональной деятельности личного состава Министерства; участие в деятельности психологической службы в период проведения учебно-тренировочных мероприятий.
15. Управление специальной работы
Руководитель Управления специальной работы, категория С-3
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права или военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

14. Апаттар медицинасы және психологиялық қызмет басқармасы
Апаттар медицинасы және психологиялық қызмет
басқармасының сарапшысы, С-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина) немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе жаратылыстану ғылымдары саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel, E-mail, Internet бағдарламаларымен, ұйымдастыру техникасы және факспен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Басқарманы дамытудың перспективті жоспарларын, Министрліктің психологиялық қызметі жөнінде оқу-әдістемелік құралдарды әзірлеуге қатысу; психологиялық диагностикалауды өткізуге, Министрлік жеке құрамының кәсіби қызметін даярлауға және сүйемелдеуге қатысу; оқу-машықтану іс-шараларын өткізу кезеңінде психологиялық қызметтің жұмысына қатысу.
15. Арнайы жұмыс басқармасы
Арнайы жұмыс басқармасының басшысы, С-3 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: құқық немесе әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар мен технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее трех лет стажа государственной службы;
2) не менее одного года стажа государственной службы при условии завершения обучения по программам высшего образования в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) не менее двух лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
4) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
5) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
6) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Участие в разработке нормативных правовых актов по мобилизационной и секретной работе, по защите государственных секретов, по информационной безопасности, контроль за их исполнением; сбор и анализ информации; работа с документацией и официальной перепиской по мобилизационной и специальной работе; составление отчетов, планов мероприятий по защите государственных секретов, номенклатуры дел по секретному делопроизводству; организация работы постоянно действующей экспертной комиссии по вопросам защиты государственных секретов; разработка регламента работы по организации секретного документооборота в центральном аппарате и подведомственных организациях системы МЧС РК; контроль за соблюдением Инструкции по секретному делопроизводству, Наличие опыта работы.
Главный эксперт Управления специальной работы, категория С-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права или военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес;
2) жоғары білім бағдарламалары бойынша шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
3) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтауы;
6) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Жұмылдыру және құпия жұмыс, мемлекеттік құпияларды қорғау, ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу, олардың орындалуын бақылау; ақпаратты жинау және талдау; жұмылдыру және арнайы жұмыс жөніндегі құжаттамамен және ресми хат алмасумен жұмыс істеу; мемлекеттік құпияларды қорғау жөнінде есептерді, іс-шаралар жоспарларын, құпия іс-жүргізу бойынша істер номенклатурасын жасау; мемлекеттік құпияларды қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты әрекет ететін сараптама комиссиясының жұмысын ұйымдастыру; ҚР ТЖМ орталық аппаратындағы және ведомстволық бағынысты ұйымдарындағы құпия құжат айналымын ұйымдастыру жөніндегі жұмыстың регламентін әзірлеу; Құпия іс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың сақталуын бақылау; жұмыс тәжірибесінің болуы.
Арнайы жұмыс басқармасының бас сарапшысы, С-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: құқық немесе әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар мен технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее двух лет стажа государственной службы, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
2) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Участие в разработке нормативных правовых актов по мобилизационной и секретной работе, по защите государственных секретов, по информационной безопасности, контроль за их исполнением; сбор и анализ информации; работа с документацией и официальной перепиской по мобилизационной и специальной работе; составление отчетов, планов мероприятий по защите государственных секретов, номенклатуры дел по секретному делопроизводству; ведение учета и хранения, размножения и отправки секретных документов и иные функциональные обязанности согласно Инструкции по ведению секретного делопроизводства.
16. Пресс-служба
Руководитель Пресс-службы, категория С-3
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа государственной службы;
2) не менее одного года стажа государственной службы при условии завершения обучения по программам высшего образования в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;

1) мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы;
2) жоғары және жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтауы;
3) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Жұмылдыру және құпия жұмыс, мемлекеттік құпияларды қорғау, ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу, олардың орындалуын бақылау; ақпаратты жинау және талдау; жұмылдыру және арнайы жұмыс жөніндегі құжаттамамен және ресми хат алмасумен жұмыс істеу; мемлекеттік құпияларды қорғау жөнінде есептерді, іс-шаралар жоспарларын, құпия іс-жүргізу бойынша істер номенклатурасын жасау; құпия құжаттарды есепке алуды және сақтауды жүргізу, оларды көбейту мен жөнелту Құпия іс жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес өзге де функционалдық міндеттер.
Баспасөз қызметі
Баспасөз қызметінің басшысы, С-3 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес;
2) жоғары білім бағдарламалары бойынша шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;

3) не менее двух лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
4) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
5) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
6) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Организационное и информационно-аналитическое обеспечение деятельности министерства по вопросам информационной политики; участие в перспективном и оперативном планировании мероприятий министерства; информационную поддержку деятельности и инициатив Министерства и продвижения в общество позитивной информации, необходимой для успешной реализации Министерством своих функций; формирование положительного общественного мнения по ключевым вопросам деятельности Министерства, популяризации профессии спасателя и пожарного с использованием средств массовой информации. Выполнение плана мероприятий по информационному сопровождению реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана; проведение пресс-конференций, интернет-конференций, интервью, брифингов, неформальных встреч и других мероприятий с участием руководства и ответственных сотрудников Министерства; подготовку официальных ответов на публикации в средствах массовой информации, в том числе опровержений на опубликованную в СМИ заведомо ложную и искаженную информацию; предоставление информационно-аналитических материалов, анализ содержательной части рубрики МЧС РК на сайте Правительства РК, обеспечению прозрачности и результативности, с помощью информационно-коммуникационных технологий; организацию оперативного предоставления Министру материалов мониторинга средств массовой информации, аналитических обзоров и другой информации, опубликованной в СМИ; подготовку текстов выступлений, статей, интервью и других материалов Министра и Вице-министров; сопровождение Министра в ходе рабочих поездок по стране и визитов за рубеж с целью эффективного освещения этих мероприятий в СМИ.
Главный эксперт Пресс-службы, категория С-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

3) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда екі жылдан кем емес;
5) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтауы;
6) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Ақпараттық саясат мәселелері бойынша министрлік қызметін ұйымдастыруды және ақпараттық-талдауды қамтамасыз ету; мининсрліктің іс-шараларын перспективті және жедел жоспарлауға қатысу; Министрліктің қызметі мен бастамаларын ақпараттық қолдау және өз функцияларын табысты іске асыру үшін Министрлікке қажет жағымды ақпаратты қоғамда ілгерілету; Министрлік қызметінің негізгі мәселелері, бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалану арқылы құтқарушы мен өрт сөндірушінің кәсібін танымал ету бойынша оң қоғамдық пікірді қалыптастыру. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауын іске асыруды ақпараттық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау; Министрлік басшылығының және жауапты қызметкерлерінің қатысуымен баспасөз-конференцияларын, интернет-конференциялар, сұхбаттар, брифингтер, бейресми кездесулер және басқа да іс-шараларды өткізу; бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдарға ресми жауапты, оның ішінде БАҚ-та жарияланған көрінеу жалған және бұрмаланған ақпаратты теріске шығаруды дайындау; ақпараттық-талдау материалдарын ұсыну, ҚР Үкіметінің сайтындағы ҚР ТЖМ айдарының мазмұнды бөлігін талдау, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың көмегімен ашықтықты және нәтижелілікті қамтамасыз ету; бұқаралық ақпарат құралдарын мониторингілеу материалдарын, талдау шолуларды және БАҚ-та жарияланған басқа да ақпаратты Министрге жедел беруді ұйымдастыру; Министр мен Вице-министрлердің сөйлейтін сөздерінің, мақалаларының, сұхбаттараның және басқа да материалдарының мәтіндерін дайындау; Министрдің елдегі жұмыс сапарларының және шетелге барған сапарларының барысында осы іс-шараларды БАҚ-та тиімді жариялау мақсатында оған ілесіп жүру.
Баспасөз қызметінің бас сарапшысы, С-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее двух лет стажа государственной службы, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
2) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) наличие ученой степени.
Функциональные
обязанности
Взаимодействие и координация работы со СМИ (организация пресс – конференций, брифингов, подготовка пресс-релизов), освещение в СМИ хода реализации законодательства о ЧС, организация и публикация материалов по вопросам эффективности законодательства о ЧС; организация работы журналистов в зоне чрезвычайной ситуации, а также выездного пресс-центра МЧС РК, в том числе за рубежом; обеспечение средств массовой информации оперативными сведениями из районов чрезвычайных ситуации о ходе работ по их ликвидации; информационная поддержка web-сайта МЧС РК; анализ информации о деятельности МЧС РК в средствах массовой информации; руководство проведением подписной компании на периодические издания, новостные ленты информационных агентств для Министерства.
Эксперт Пресс-службы, категория С-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel, E-mail, Internet, с оргтехникой и факсом.
Функциональные обязанности
Взаимодействие и координация работы со СМИ, обеспечение средств массовой информации оперативными сведениями из районов чрезвычайных ситуации о ходе работ по их ликвидации; информационная поддержка web-сайта МЧС РК; анализ информации о деятельности МЧС РК в средствах массовой информации; руководство проведением подписной кампании на периодические издания, новостные ленты информационных агентств для Министерства.

1) мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы;
2) жоғары және жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтауы;
3) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
БАҚ-пен өзара іс-қимыл жасау және жұмысты үйлестіру (баспасөз-конференцияларын, брифингтер ұйымдастыру, баспасөз-релизін дайындау), ТЖ туралы заңнаманың іске асырылу барысын БАҚ-та жариялау, ТЖ туралы заңнама тиімділігінің мәселелері бойынша материалдарды ұйымдастыру және жариялау; журналистердің төтенше жағдай аймағындағы жұмысын, сондай-ақ ҚР ТЖМ көшпелі баспасөз орталығының жұмысын ұйымдастыру; төтенше жағдайларды жою жөніндегі жұмыстың барысы туралы төтенше жағдай аудандарыан түскен жедел мәліметтермен бұқаралық ақпарат құралдарын қамтамасыз ету; бұқаралық ақпарат құралдарындағы ҚР ТЖМ қызметі туралы ақпаратты талдау; Министрлік үшін мерзімді басылымдарға, ақпараттық агенттіктердің жаңалық ленталарына жазылу науқанының жүруіне басшылық жасау
Баспасөз қызметінің сарапшысы, С-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel, E-mail, Internet бағдарламаларымен, ұйымдастыру техникасы және факспен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
БАҚ-пен өзара іс-қимыл жасау және жұмысты үйлестіру, төтенше жағдайларды жою жөніндегі жұмыстың барысы туралы сол төтенше жағдай аудандарынан түскен жедел мәліметтермен бұқаралық ақпарат құралдарын қамтамасыз ету; бұқаралық ақпарат құралдарындағы ҚР ТЖМ қызметі туралы ақпаратты талдау; Министрлік үшін мерзімді басылымдарға, ақпараттық агенттіктердің жаңалық ленталарына жазылу науқанының жүруіне басшылық жасау

17. Управление по ведению переговоров
Главный эксперт Управления по ведению переговоров,
категория С-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса или технических наук и технологии или права.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа государственной службы, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
2) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Организация и участие в проведении переговоров с иностранными делегациями по вопросам, входящим в компетенцию Министерства; осуществление проработки вопросов в рамках компетенции Министерства, связанных с реализацией государственной политики по развитию интеграции в рамках Таможенного Союза и ЕврАзЭС; формирование совместно с заинтересованными структурными подразделениями Министерства казахстанскую позицию по вопросам, входящим в компетенцию Министерства, в рамках участия Казахстана в ТС в рамках ЕврАзЭС; осуществление выработки совместно с заинтересованными государственными органами казахстанской позиции по углублению интеграции Республики Казахстан в рамках участия в рабочих органах ТС (ЕЭК); осуществление совместно с государственными органами Республики Казахстан подготовки материалов к заседаниям Совета и Высшего Совета Евразийской экономической комиссий; осуществление реализации решений ЕЭК в рамках компетенции Министерства; организация заседания ЕЭК и переговоров по обсуждению проектов соглашений ТС при их проведении в Казахстане; участие в проведении аналитических исследований по оценке возможных последствий от участия Республики Казахстан в ТС; осуществление разработки и согласования нормативных и правовых актов в пределах компетенции Управления; участие в переговорах по вопросам, входящим в компетенцию Управления.
Эксперт Управления по ведению переговоров, категория С-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса или технических наук и технологии или права.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel, E-mail, Internet, с оргтехникой и факсом.
Функциональные обязанности
Обеспечение своевременного исполнения входящих документов, распоряжений, приказов и поручений руководства Министерства; организация и участие в проведении переговоров с иностранными делегациями по вопросам, входящим в компетенцию Министерства; осуществление проработки вопросов в рамках компетенции Министерства, связанных с реализацией государственной политики по развитию интеграции в рамках Таможенного Союза и ЕврАзЭС; формирование совместно с заинтересованными структурными подразделениями Министерства казахстанскую позицию по вопросам, входящим в компетенцию Министерства, в рамках участия Казахстана в ТС в рамках ЕврАзЭС; осуществление выработки совместно с заинтересованными государственными органами казахстанской позиции по углублению интеграции Республики Казахстан в рамках участия в рабочих органах ТС (ЕЭК); осуществление совместно с государственными органами Республики Казахстан подготовки материалов к заседаниям Совета и Высшего Совета Евразийской экономической комиссий; осуществление реализации решений ЕЭК в рамках компетенции Министерства; организация заседания ЕЭК и переговоров по обсуждению проектов соглашений ТС при их проведении в Казахстане; участие в проведении аналитических исследований по оценке возможных последствий от участия Республики Казахстан в ТС; осуществление разработки и согласования нормативных и правовых актов в пределах компетенции Управления; участие в переговорах по вопросам, входящим в компетенцию Управления.

17. Келіссөздерді жүргізу басқармасы Келіссөздер жүргізу басқармасының бас сарапшысы, С-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе техникалық ғылымдар мен технология немесе құқық саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы;
2) жоғары және жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтауы;
3) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шетелдік делегациялармен келіссөздерді ұйымдастыру және оларды жүргізуге қатысу; Кедендік одақ және ЕурАзЭҚ шеңберіндегі интеграцияны дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асырумен байланысты Министрлік құзыретіндегі мәселелерді пысықтауды жүзеге асыру; Министрліктің мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп, КО-ға және ЕурАзЭҚ-ке Қазақстанның қатысуы шеңберінде Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қазақстандық ұстанымды қалыптастыру; мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, КО (ЕЭК) жұмыс органдарына қатысуы шеңберінде Қазақстан Республикасының интеграциясын тереңдету жөніндегі қазақстандық ұстанымды пысықтауды жүзеге асыру; Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің және Жоғары кеңесінің отырыстарына материалдар дайындауды жүзеге асыру; Мининстрлік құзыретінің шеңберінде ЕЭк шеімдерін іске асыруды жүзеге асыру; Қазақстанда өткізу кезінде ЕЭК отырыстарын және КО келісім жобаларын талқылау жөніндегі келіссөздерді ұйымдастыру; Қазақстан Республикасының КО қатысуынан туындайтын ықтимал салдарды бағалау бойынша талдау зерттеулерін жүргізуге қатысу; Басқарма құзыретінің шегінде нормативтік және құқықтық актілерді әзірлеуді және келісуді жүзеге асыру; Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша келіссөздерге қатысу.
Келіссөздер жүргізу басқармасының сарапшысы, С-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе техникалық ғылымдар мен технология немесе құқық саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel, E-mail, Internet бағдарламаларымен, ұйымдастыру техникасы және факспен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Кіріс құжаттарының, Министрлік басшылығы өкімдерінің, бұйрықтарының және тапсырмаларының уақтылы орындалуын қамтамасыз ету; Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шетелдік делегациялармен келіссөздерді ұйымдастыру және оларды жүргізуге қатысу; Кедендік одақ және ЕурАзЭҚ шеңберіндегі интеграцияны дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асырумен байланысты Министрлік құзыретіндегі мәселелерді пысықтауды жүзеге асыру; Министрліктің мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп, КО-ға және ЕурАзЭҚ-ке Қазақстанның қатысуы шеңберінде Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қазақстандық ұстанымды қалыптастыру; мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, КО (ЕЭК) жұмыс органдарына қатысуы шеңберінде Қазақстан Республикасының интеграциясын тереңдету жөніндегі қазақстандық ұстанымды пысықтауды жүзеге асыру; Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің және Жоғары кеңесінің отырыстарына материалдар дайындауды жүзеге асыру; Мининстрлік құзыретінің шеңберінде ЕЭк шеімдерін іске асыруды жүзеге асыру; Қазақстанда өткізу кезінде ЕЭК отырыстарын және КО келісім жобаларын талқылау жөніндегі келіссөздерді ұйымдастыру; Қазақстан Республикасының КО қатысуынан туындайтын ықтимал салдарды бағалау бойынша талдау зерттеулерін жүргізуге қатысу; Басқарма құзыретінің шегінде нормативтік және құқықтық актілерді әзірлеуді және келісуді жүзеге асыру; Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша келіссөздерге қатысу.

18. Комитет по государственному контролю за чрезвычайными
ситуациями и промышленной безопасностью
Заместитель председателя Комитета, категория С-1
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или права или технических наук и технологии или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах;
2) не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах при завершении обучения по программам высшего образования в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
4) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на должностях руководителей организаций и их заместителей;
5) не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах при завершении обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;

18. Төтенше жағдайларды және өнеркәсіптік қауіпсіздікті
мемлекеттік бақылау комитеті Комитет төрағасының орынбасары, С-1 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе құқық немесе техникалық ғылымдар мен технология немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызмет өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде жоғары білім бағдарламалары бойынша шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
3) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдардың басшылары және олардың орынбасарлары лауазымдарында екі жылдан кем емес;
5) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;

6) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории при наличии ученой степени.
Функциональные обязанности
Организация работы по разработке нормативных правовых актов по совершенствованию законодательства о промышленной безопасности; координация деятельности территориальных органов по вопросам анализа, планирования и прогнозирования контрольной деятельности в области промышленной безопасности и выполнения мероприятий ГО, разработка стратегических планов Комитета на кратко, средне и долгосрочную перспективу; организация, контроль и координация деятельности структурных подразделений Комитета по вопросам обеспечения промышленной безопасности; осуществление информационно-аналитической работы и мониторинга.
Заместитель председателя Комитета, категория С-1
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или права или технических наук и технологии или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах;
2) не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах при завершении обучения по программам высшего образования в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;

6) ғылыми дәрежесі болған жағдайда осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Функционалдық міндеттері
Өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы заңнаманы жетілдіру бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру; өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бақылау қызметін талдау, жоспарлау және болжамдау мәселелері бойынша аумақтық органдардың қызметін үйлестіру және АҚ іс-шараларын орындау, Комитеттің қысқа, орта және ұзақ мерзімді перспективаға арналған стратегиялық жоспарларын әзірлеу; өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және үйлестіру; ақпараттық-талдау жұмысы және мониторингті жүзеге асыру.
Комитет төрағасының орынбасары, С-1 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе құқық немесе техникалық ғылымдар мен технология немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызмет өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде жоғары білім бағдарламалары бойынша шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;

3) не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
4) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на должностях руководителей организаций и их заместителей;
5) не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах при завершении обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
6) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории при наличии ученой степени.
Функциональные обязанности
Координация деятельности структурных подразделений Комитета, территориальных органов, подведомственных организаций, Совета по взрывному делу при Министерстве и взаимодействие с центральными и местными исполнительными органами по вопросам обеспечения промышленной безопасности; организация контроля за соблюдением госорганами и организациями нормативных правовых актов по вопросам промышленной безопасности, анализ причин и условий возникновения аварий и производственного травматизма, выработка на его основе конкретных предложений по совершенствованию системы контроля и предупреждения ЧС, планирование и перспективное развитие контрольно-профилактической, аварийно-спасательной деятельности подразделений Комитета и его территориальных органов, вопросы декларирования, аккредитации, оформления разрешительных и согласующих документов по вопросам промышленной безопасности.
19. Комитет по государственным материальным резервам
Заместитель председателя Комитета, категория С-1
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или права или технических наук и технологии или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

3) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдардың басшылары және олардың орынбасарлары лауазымдарында екі жылдан кем емес;
5) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
6) ғылыми дәрежесі болған жағдайда осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Функционалдық міндеттері
Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың, ведомстволық бағынысты ұйымдардың, Министрлік жанындағы Жарылыс ісі жөніндегі кеңестің қызметін үйлестіру және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасау; мемлекеттік органдардың және ұйымдардың өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді сақтауын бақылауды ұйымдастыру, авариялар мен өндірістік жарақаттанушылықтың туындау себептерін және жағдайларын талдау, соның негізінде ТЖ бақылау мен олардың алдын алу жүйесін жетілдіру жөнінде нақты ұсыныстар әзірлеу, Комитеттің бөлімшелері мен оның аумақтық органдарының бақылау-алдын-алу, авариялық-құтқару қызметін жоспарлау және перспективті дамыту, декларациялау, аккредиттеу, өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша рұқсат және келісу құжаттарын рәсімдеу мәселелері.
19. Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті Комитет төрағасының орынбасары, С-1 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе құқық немесе техникалық ғылымдар мен технология немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты стратегиясын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах;
2) не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах при завершении обучения по программам высшего образования в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
4) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на должностях руководителей организаций и их заместителей;
5) не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на руководящих или иных должностях в государственных органах при завершении обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
6) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории при наличии ученой степени.
Функциональные обязанности
Организация разработки программ и планов по мобилизационным резервам: руководство формированием, хранением и использованием материальных ценностей мобилизационного резерва Республики Казахстан; разработка нормативно-правовых актов в области государственных и мобилизационных резервов; организация контроля за количественной и качественной сохранностью, а также своевременным возвратом позаимствованных материальных ценностей мобилизационного резерва; организация и обеспечения режима секретности работы в области системы государственных и мобилизационных резервов, а также контроль своевременным и качественным исполнением документов, направляет материал проверок (ревизий) в правоохранительные органы для решения вопроса о привлечении к ответственности лиц, виновных в нарушении порядка хранения и использования материальных ценностей мобилизационного резерва; контролирует проведение проверок (ревизий) сохранности материальных ценностей, хранящихся в пунктах хранения
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 9 апреля 2014 года № 161
Квалификационные требования к административным
государственным должностям корпуса «Б» департаментов по
чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана и Алматы
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
1. Аппарат департамента
Руководитель Департамента по чрезвычайным ситуациям,
категория С-О-1
Критерии
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызмет өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде жоғары білім бағдарламалары бойынша шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
3) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдардың басшылары және олардың орынбасарлары лауазымдарында екі жылдан кем емес;
5) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
6) ғылыми дәрежесі болған жағдайда осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Функционалдық міндеттері
Жұмылдыру резервтері бойынша бағдарламалар мен жоспарларды әзірлеуді ұйымдастыру: Қазақстан Республикасы жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын қалыптастыруға, сақтауға және пайдалануға басшылық жасау; жұмылдыру резервінің қарызға алынған материалдық құндылықтарының сандық және сапалық сақталуын, сондай-ақ уақтылы қайтарылуын бақылауды ұйымдастыру; мемлекеттік және жұмылдыру резервтері жүйесі саласындағы жұмыстың құпиялылық режимін ұйымдастыру және қамтамасыз ету, сондай-ақ құжаттардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылау, мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау және пайдалану тәртібін бұзған кінәлі адамдарды жауапкершілікке тарту туралы мәселені шешу үшін құқық қорғау органдарына тексеру (тексеріс) материалдарын жолдайды; сақтау пункттерінде сақталатын материалдық құндылықтардың сақталуына тексерудің (тексерістің) жүргізілуін бақылайды.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы «9» сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі облыстар,
астана және алматы қалалары төтенше жағдайлар
департаменттерінің «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік
лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары 1. Департамент аппараты Төтенше жағдайлар департаментінің басшысы, С-О-1 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее четырех лет стажа государственной службы;
2) не менее одного года стажа государственной службы при условии завершения обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом или при наличии ученой степени;
3) не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
4) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Функциональные обязанности
Определение приоритетных направлений по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, организация работы по их реализации, осуществление контроля за выполнением установленных требований по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, гражданской обороне, за состоянием готовности органов Управления, за готовностью формирований аварийно-спасательных служб и гражданской обороны к ведению спасательных и других неотложных работ; принятие решения по экстренному реагированию на чрезвычайные ситуации, выдача соответствующих команд аварийно-спасательным службам и формированиям, контроль за продвижением сил и средств в районы бедствия, представление акиму области предложений по привлечению сил и средств для ликвидации аварий, катастроф и стихийных бедствий, обеспечению общественного порядка и охране объектов в районе чрезвычайных ситуаций; организация в очагах поражения и в зонах бедствия соответствующих видов разведки и наблюдения, оценка сложившейся обстановки, проведение профилактической работы по предотвращению несчастных случаев на водоемах, организация поисково-спасательных и эвакуационных работ при чрезвычайных ситуациях на водах; организация разработки планов рассредоточения и эвакуации населения на особый период, координация работы эвакоорганов по планированию и проведению эвакомероприятий.
Заместитель руководителя, категория С-О-2
Критерии
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, государственного материального резерва, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі төрт жылдан кем емес;
2) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған немесе ғылыми дәрежесі болған жағдайда мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
3) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес;
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда екі жылдан кем емес.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша басым бағыттарды анықтау, оларды іске асыру жұмысын ұйымдастыру, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, азаматтық қорғаныс бойынша белгіленген талаптардың орындалуына, Басқарма органдарының дайындық күйіне, авариялық-құтқару қызметтерінің және азаматтық қорғаныс құралымдарының құтқару және басқа шұғыл жұмыстарды жүргізуге дайындық жағдайына бақылау жүзеге асыру; төтенше жағдайларға шұғыл ден қою шешімдерін қабылдау, авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына тиісті командалар беру, күштер мен құралдардың зілзала ауданына баруын бақылау, облыс әкіміне аварияларды, апаттар мен дүлей зілзалаларды жою үшін күштер мен құралдар тарту, төтенше жағдайлар ауданында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету және объектілерді күзету бойынша ұсыныстар беру; зақымдану ошақтарында және зілзала аймақтарында барлау мен байқаудың тиісті түрлерін ұйымдастыру, қалыптасқан жағдайды бағалау, су айдындарындағы жазатайым оқиғаларды болдырмау бойынша профилактикалық жұмыс жүргізу, судағы төтенше жағдайлар кезінде іздестіру-құтқару және эвакуациялық жұмыстар ұйымдастыру; ерекше кезеңде халықты орналастыру және эвакуациялау жоспарларын жасауды ұйымдастыру, эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу бойынша эвакуациялық органдардың жұмысын үйлестіру.
Басшының орынбасары, С-О-2 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее трех лет стажа государственной службы;
2) не менее одного года стажа государственной службы при условии завершения обучения по программам высшего образования в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
4) не менее четерых лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направляениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
5) завершение обучения по программам послувузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
6) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Координация работы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, осуществление контроля за выполнением установленных требований по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, гражданской обороне, за состоянием готовности органов Департамента, за готовностью формирований аварийно-спасательных служб и гражданской обороны к ведению спасательных и других неотложных работ.
Принятие решения по экстренному реагированию на чрезвычайные ситуации, выдача соответствующих команд аварийно-спасательным службам и формированиям, контроль за продвижением сил и средств в районы бедствия, обеспечению общественного порядка и охране объектов в районе чрезвычайных ситуаций; организация в очагах поражения и в зонах бедствия соответствующих видов разведки и наблюдения, оценка сложившейся обстановки, проведение профилактической работы по предотвращению несчастных случаев на водоемах, организация поисково-спасательных и эвакуационных работ при чрезвычайных ситуациях на водах; организация разработки планов рассредоточения и эвакуации населения на особый период, координация работы эвакоорганов по планированию и проведению эвакомероприятий.
2. Отдел внутреннего контроля
Руководитель отдела внутреннего контроля, категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или права или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Трудового кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, Гражданского кодекса Республики Казахстан, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства. Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес;
2) жоғары білім бағдарламалары бойынша шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
3) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
6) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша жұмысты үйлестіру, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, азаматтық қорғаныс бойынша белгіленген талаптардың орындалуына, Департамент органдарының дайындық күйіне, авариялық-құтқару қызметтерінің және азаматтық қорғаныс құралымдарының құтқару және басқа шұғыл жұмыстарды жүргізуге дайындық жағдайына бақылау жүзеге асыру.
Төтенше жағдайларға шұғыл ден қою шешімдерін қабылдау, авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарына тиісті командалар беру, күштер мен құралдардың зілзала ауданына баруын бақылау, төтенше жағдайлар ауданында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету және объектілерді күзету; зақымдану ошақтарында және зілзала аймақтарында барлау мен байқаудың тиісті түрлерін ұйымдастыру, қалыптасқан жағдайды бағалау, су айдындарындағы жазатайым оқиғаларды болдырмау бойынша профилактикалық жұмыс жүргізу, судағы төтенше жағдайлар кезінде іздестіру-құтқару және эвакуациялық жұмыстар ұйымдастыру; ерекше кезеңде халықты орналастыру және эвакуациялау жоспарларын жасауды ұйымдастыру, эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу бойынша эвакуациялық органдардың жұмысын үйлестіру.
2. Ішкі бақылау бөлімі Ішкі бақылау бөлімінің басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе құқық немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, Қазақстан Республикасының Бюджеттік Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасының кодексін, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі. Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области юриспруденции, экономики, менеджмента, учета и аудита, финансов, государственного и местного управления, маркетинга, мировой экономики;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Руководство работой отдела, определение объема и содержания должностных обязанностей подчиненных, распределение их между сотрудниками отдела, осуществление контроля за их выполнением.
Организация и осуществление внутреннего контроля путем проведения плановых и внеплановых проверок по вопросам исполнения подразделениями и подведомственными учреждениями территориального органа требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, правовых актов и постановлений Коллегии МЧС РК, учредительных документов.
Анализ и обобщение состояния служебной деятельности структурных подразделений и подведомственных учреждений территориального органа с выработкой рекомендаций по совершенствованию деятельности. Проведение служебных расследований по поручениям руководителя территориального органа. Представление плановых отчетов в МЧС РК. Выполнение других обязанностей по указанию руководителя Департамента по чрезвычайным ситуациям.
Главный специалист отдела внутреннего контроля, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или права или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Трудового кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, Гражданского кодекса Республики Казахстан, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства. Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Организация и осуществление внутреннего контроля путем проведения плановых и внеплановых проверок по вопросам исполнения подразделениями и подведомственными учреждениями территориального органа требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, правовых актов и постановлений Коллегии МЧС РК, учредительных документов.
Анализ и обобщение состояния служебной деятельности курируемых структурных подразделений и подведомственных учреждений территориального органа с выработкой рекомендаций по совершенствованию деятельности.
Осуществление контроля своевременности и качества исполнения структурными подразделениями и подведомственными учреждениями территориального органа постановлений Коллегии МЧС РК, решений Совета при начальнике ДЧС. Проведение служебных расследований по поручениям руководителя территориального органа. Выполнение других обязанностей по указанию руководителя Департамента по чрезвычайным ситуациям.
Ведущий специалист отдела внутреннего контроля, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или права или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Трудового кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, Гражданского кодекса Республики Казахстан, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства. Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление внутреннего контроля путем проведения плановых и внеплановых проверок по вопросам исполнения подразделениями и подведомственными учреждениями территориального органа требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, правовых актов и постановлений Коллегии МЧС РК, учредительных документов.
Анализ и обобщение состояния служебной деятельности курируемых структурных подразделений и подведомственных учреждений территориального органа с выработкой рекомендаций по совершенствованию деятельности.
Осуществление контроля своевременности и качества исполнения структурными подразделениями и подведомственными учреждениями территориального органа постановлений Коллегии МЧС РК, решений Совета при начальнике ДЧС. Проведение служебных расследований по поручениям руководителя территориального органа. Выполнение других обязанностей по указанию руководителя Департамента по чрезвычайным ситуациям.

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) құқықтану, экономика, менеджмент, есепке алу және аудит, қаржы, мемлекеттік және жергілікті басқару, маркетинг, әлемдік экономика саласында қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бөлім жұмысына басшылық ету, бағынысты қызметкерлердің лауазымдық міндеттерінің көлемі мен мазмұнын анықтау, оны бөлім қызметкерлері арасында бөлу, олардың орындалуына бақылауды жүзеге асыру.
Бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, ҚР ТЖМ құқықтық актілері мен Алқа қаулыларының, құрылтай құжаттарының талаптарын орындау мәселелері бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргізу жолымен ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Құрылымдық бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің қызметін талдау және жинақтау, қызметті жетілдіру бойынша ұсынымдар тұжырымдау. Аумақтық орган басшысының тапсырмалары бойынша қызметтік тексерулер жүргізу. ҚР ТЖМ-ға жоспарлы есептер ұсыну. Төтенше жағдайлар департаменті басшысының нұсқауы бойынша басқа міндеттерді орындау.
Ішкі бақылау бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе құқық немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, Қазақстан Республикасының Бюджеттік Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасының кодексін, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі. Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, ҚР ТЖМ құқықтық актілері мен Алқа қаулыларының, құрылтай құжаттарының талаптарын орындау мәселелері бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргізу жолымен ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің қызметін талдау және жинақтау, қызметті жетілдіру бойынша ұсынымдар тұжырымдау.
Құрылымдық бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің ҚР ТЖМ Алқа қаулыларын, ТЖД бастығы жанындағы Кеңес шешімдерін уақытылы және сапалы орындауына бақылауды жүзеге асыру. Аумақтық орган басшысының тапсырмалары бойынша қызметтік тексерулер жүргізу. Төтенше жағдайлар департаменті басшысының нұсқауы бойынша басқа міндеттерді орындау.
Ішкі бақылау бөлімінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе құқық немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, Қазақстан Республикасының Бюджеттік Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасының кодексін, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі. Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, ҚР ТЖМ құқықтық актілері мен Алқа қаулыларының, құрылтай құжаттарының талаптарын орындау мәселелері бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргізу жолымен ішкі бақылауды жүзеге асыру.
Жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің қызметін талдау және жинақтау, қызметті жетілдіру бойынша ұсынымдар тұжырымдау.
Құрылымдық бөлімшелердің және аумақтық органның ведомстволық бағынысты мекемелерінің ҚР ТЖМ Алқа қаулыларын, ТЖД бастығы жанындағы Кеңес шешімдерін уақытылы және сапалы орындауына бақылауды жүзеге асыру. Аумақтық орган басшысының тапсырмалары бойынша қызметтік тексерулер жүргізу. Төтенше жағдайлар департаменті басшысының нұсқауы бойынша басқа міндеттерді орындау.

3. Пресс-служба
Руководитель пресс-службы, категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», «О Средствах массовой информации», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные
обязанности
Общее руководство пресс-службой, определение концептуальных положений ее деятельности, Организация взаимодействия со средствами массовой информации, организационное и информационно-аналитическое обеспечение деятельности Департамента по вопросам информационно-имиджевой политики. Участие в перспективном и оперативном планировании мероприятий Департамента. Организация мероприятий по информационному сопровождению реализации посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана. Информационное взаимодействие с пресс-службами других государственных органов на местах и управлением внутренней политики акимата. Проведение пресс-конференций, интернет-конференций, интервью, брифингов и других мероприятий для средств массовой информации с участием руководства и ответственных сотрудников Департамента.
Главный специалист пресс-службы, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», «О Средствах массовой информации», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление ежедневного мониторинга средств массовой информации. Взаимодействие и координация работы со средствами массовой информации (организация пресс-конференции, брифингов, иных мероприятий для средств массовой информации). Обеспечение средств массовой информации оперативными сведениями из районов чрезвычайных ситуаций о ходе работ по их ликвидации; информационная поддержка закрепленных за пресс-службой разделов веб-сайта Департамента. Информационно-аналитическая работа во взаимодействии со средствами массовой информации по вопросам деятельности Департамента. Подготовка пресс-релизов, сообщений и иных информационных материалов для средств массовой информации.
Ведущий специалист пресс-службы, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», «О Средствах массовой информации», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Аккредитация журналистов, обеспечение оперативной рассылки в средства массовой информации пресс-релизов, информационных сообщений, анонсов событий и мероприятий. Сбор и обобщение аналитической информации по работе со средствами массовой информации, поступающей из районных подразделений. Подготовка предложений о заключении соответствующих договоров с физическими лицами и внешними организациями на выполнение работ, входящих в компетенцию пресс-службы. Подготовка выступлений, статей, пресс-релизов, интервью и других официальных материалов; формирование фото- и видеоархива Департамента. Ведение делопроизводства пресс-службы.

3. Баспасөз қызметі Баспасөз қызметінің басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы», «Бұқаралық ақпарат құралдары туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес олуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Баспасөз қызметіне жалпы басшылық ету, оның қызметінің тұжырымдамалық ережелерін анықтау, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру, Департамент қызметін ақпараттық-имидждік саясат мәселелері бойынша ұйымдастыру және ақпараттық-талдаумен қамтамасыз ету. Департамент іс-шараларын перспективалық және жедел жоспарлауға қатысу. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауларын іске асыруды ақпараттық сүйемелдеу іс-шараларын ұйымдастыру. Жер-жердегі басқа мемлекеттік органдардың баспасөз қызметтерімен және әкімдіктің ішкі саясат басқармасымен ақпараттық өзара іс-қимыл жасау. Департамент басшылығының және жауапты қызметкерлердің қатысуымен бұқаралық ақпарат құралдары үшін баспасөз конференцияларын, интервью, брифингтер және басқа іс-шаралар өткізу.
Баспасөз қызметінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы», «Бұқаралық ақпарат құралдары туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бұқаралық ақпарат құралдарына күнделікті мониторинг жүргізуді жүзеге асыру. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау және жұмысты үйлестіру (бұқаралық ақпарат құралдары үшін баспасөз конференцияларын, брифингтер, өзге де іс-шаралар ұйымдастыру). Бұқаралық ақпарат құралдарын төтенше жағдайлар аудандарынан оларды жою жұмыстарының барысы туралы жедел мәліметтермен қамтамасыз ету; баспасөз қызметіне бекітілген Департамент веб-сайтының бөлімдерін ақпараттық сүйемелдеу. Департамент қызметінің мәселелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды ақпараттық-талдау жұмысы. Бұқаралық ақпарат құралдары үшін баспасөз релиздерін, хабарлар және өзге де ақпараттық материалдар дайындау.
Баспасөз қызметінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы», «Бұқаралық ақпарат құралдары туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Журналисттерді аккредиттеу, Бұқаралық ақпарат құралдарында баспасөз релиздерін, ақпараттық хабарларды, оқиғалар мен іс-шаралар анонстарын жедел жіберуді қамтамасыз ету. Аудандық бөлімшелерден келіп түскен бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс бойынша талдау ақпаратты жинау және қорыту. Баспасөз қызметінің құзіретіне жататын жұмыстарды орындауға жеке тұлғалармен және сыртқы ұйымдармен тиісті шарттар жасасу туралы ұсыныстар дайындау. Сөздер, мақалалар, баспасөз релиздерін, интервью және басқа ресми материалдар дайындау; Департаменттің фото және бейнемұрағатын құру. Баспасөзде іс жүргізу.

4. Отдел телекоммуникационных систем и связи
Руководитель отдела телекоммуникационных систем и связи,
категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области информатизации и связи, телекоммуникационных систем;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Организация деятельности отдела. Своевременная и качественная подготовка отчетов и информаций. Обеспечение внедрения разработанных МЧС операционных систем и прикладных программ, разрешенных для применения в МЧС. Обеспечение бесперебойной работы всех средств вычислительной техники (далее СВТ) подразделений Департамента. Установка и обеспечение бесперебойной работы серверного оборудования Единой системы электронного документооборота (ЕСЭДО), обучение пользователей ЕСЭДО. Обеспечение внедрения, функционирования систем автоматизированной обработки информации, межкомпьютерной и электронной связи, программное обеспечение.
Главный специалист отдела телекоммуникационных систем и связи,
категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Организация информационной поддержки мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время. Участие в организации создания, развития и поддержания в постоянной готовности системы информатизации Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Курирование и координация по информационным вопросам деятельности территориальных органов управления и подведомственных организаций по вопросам, входящим в его компетенцию.
Организация технической поддержки системы информатизации при проведении мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время.
Ведущий специалист отдела телекоммуникационных систем и связи,
категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Обеспечение внедрения разработанных МЧС операционных систем и прикладных программ, разрешенных для применения в МЧС. Обеспечение бесперебойной работы всех средств вычислительной техники (далее СВТ) подразделений Департамента. Установка и обеспечение бесперебойной работы серверного оборудования Единой системы электронного документооборота (ЕСЭДО), обучение пользователей ЕСЭДО. Обеспечение внедрения, функционирования систем автоматизированной обработки информации, межкомпьютерной и электронной связи, программное обеспечение.

4. Телекоммуникациялық жүйелер және байланыс бөлімі Телекоммуникациялық жүйелер және байланыс бөлімінің басшысы,
С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) ақпараттандыру және байланыс, телекоммуникациялық жүйелер облысында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бөлім қызметін ұйымдастыру. Есептер мен ақпараттарды уақытылы және сапалы дайындау. ТЖМ әзірлеген ТЖМ-да қолдануға рұқсат етілген операциялық жүйелер мен қолданбалы бағдарламаларды енгізуді қамтамасыз ету. Департамент бөлімшелерінің барлық есептеуіш техникасы құралдарының (бұдан әрі ЕТҚ) тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесінің (ЭҚАБЖ) серверлік жабдығын орнату және тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету, ЭҚАБЖ пайдаланушыларды оқыту. Ақпаратты автоматтандырылған өңдеу жүйесін, компьютераралық және электронды байланысты енгізуді, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, бағдарламалық қамтамасыз ету.
Телекоммуникациялық жүйелер және байланыс бөлімінің бас маманы,
С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою іс-шараларын ақпараттық сүйемелдеуді ұйымдастыру. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мемлекеттік жүйесін ақпараттандыру жүйесін құру, дамыту және тұрақты дайындықта ұстауды ұйымдастыруға қатысу. Құзіретіне жататын мәселелер бойынша аумақтық басқару органдарының және ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін ақпараттық мәселелер бойынша жетекшілік ету және үйлестіру.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою іс-шараларын өткізу кезінде ақпараттандыру жүйесін техникалық сүйемелдеуді ұйымдастыру.
Телекоммуникациялық жүйелер және байланыс
бөлімінің жетекші маманы,
С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
ТЖМ әзірлеген ТЖМ-да қолдануға рұқсат етілген операциялық жүйелер мен қолданбалы бағдарламаларды енгізуді қамтамасыз ету. Департамент бөлімшелерінің барлық есептеуіш техникасы құралдарының (бұдан әрі ЕТҚ) тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесінің (ЭҚАБЖ) серверлік жабдығын орнату және тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету, ЭҚАБЖ пайдаланушыларды оқыту. Ақпаратты автоматтандырылған өңдеу жүйесін, компьютераралық және электронды байланысты енгізуді, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, бағдарламалық қамтамасыз ету.

5. Отдел информационно-аналитической работы
Руководитель отдела информационно-аналитической работы,
категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии или естественных наук.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области аналитики, сбора и обобщения информации;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Формирование и реализация информационно-аналитической работы в Департаменте. Осуществление отбора, оценки и систематизации поступающей информации; подготовка материалов по результатам мониторинга. Осуществление аналитических исследований по отдельным проблемам. Организация работы по подготовке вопросов к заседанию Коллегий, комиссий, совещаний и проводимых мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Обработка аналитической информации для представления руководству ДЧС и направления в Министерство, другие государственные органы по вопросам чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в том числе отчетного характера. Обработка и анализ данных о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, происшедших на территории РК.
Формирование и реализация стратегического планирования в Департаменте. Разработка отраслевых, секторальных а также целевых программ и концепций в пределах компетенций направленных на обеспечение устойчивого функционирования и дальнейшего совершенствования Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Разработка годовых планов работы Департамента. Организация работы по рассмотрению и согласованию ежегодных планов работ структурных подразделений Департамента.
Оказание практической и методологической помощи структурным подразделениям Департамента по вопросам информационно-аналитической работы и стратегического планирования.
Главный специалист отдела информационно-аналитической работы,
категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии или естественных наук.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Формирование и реализация информационно-аналитической работы в Департаменте. Участие в осуществлении отбора, оценки и систематизации поступающей информации; подготовка материалов по результатам мониторинга. Участие в осуществлении аналитических исследований по отдельным проблемам. Участие в организации работы по подготовке вопросов к заседанию Коллегий, комиссий, совещаний и проводимых мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Участие в обработке аналитической информации для представления руководству ДЧС и направления в Министерство, другие государственные органы по вопросам чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в том числе отчетного характера. Участие в обработке и анализе данных о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, происшедших на территории РК.
Формирование и реализация стратегического планирования в Департаменте. Участие в процессе разработки отраслевых, секторальных а также целевых программ и концепций в пределах компетенций направленных на обеспечение устойчивого функционирования и дальнейшего совершенствования Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций. Разработка годовых планов работы Департамента. Организация работы по рассмотрению и согласованию ежегодных планов работ структурных подразделений Департамента.
Оказание практической и методологической помощи структурным подразделениям Департамента по вопросам информационно-аналитической работы и стратегического планирования.
Ведущий специалист отдела информационно-аналитической работы,
категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии или естественных наук.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление подготовки информации для государственных органов по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций; ежемесячной и ежеквартальной информации в Министерство о деятельности Департамента по выполнению Плана мероприятий Департамента, материалов к информированию местных исполнительных органов и организаций по вопросам, входящим в компетенцию отдела. Занимается организацией работы по подготовке вопросов к заседанию совещаний и проводимых Департаментом в мероприятиях по направлениям деятельности отдела, Департамента.

5. Ақпараттық-талдау жұмысы бөілімі Ақпараттық-талдау жұмысы бөлімінің басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология немесе жаратылыстану ғылымдары саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) ақпаратты талдау, жинау және қорыту облысында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Департаментте ақпараттық-талдау жұмысын қалыптастыру және іске асыру. Келіп түскен ақпаратты іріктеу, бағалау және жүйеге келтіру; мониторинг нәтижелері бойынша материалдар дайындау. Жеке проблемалар бойынша талдамалық зерттеулер жүзеге асыру. Алқа отырысына, комиссияларға, кеңестерге және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша өткізілетін іс-шараларға мәселелерді дайындау жұмысын ұйымдастыру. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оның ішінде есептік сипаттағы мәселелер бойынша талдамалық ақпаратты ТЖД басшылығына ұсыну және Министрлікке, басқа мемлекеттік органдарға ұсыну үшін өңдеу. ҚР аумағында болған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы деректерді өңдеу және талдау.
Департаментте стратегиялық жоспарлауды қалыптастыру және іске асыру. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жоюдың мемлекеттік жүйесінің тұрақты жұмыс істеуін және бұдан әрі жетілдіруді қамтамасыз етуге бағытталған құзыреттері шегінде салалық, секторлық және нысаналы бағдарламалар мен тұжырымдамаларды жасау. Департаменттің жылдық жұмыс жоспарларын жасау. Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің жыл сайынғы жұмыс жоспарларын қарау және келісу жұмысын ұйымдастыру.
Департаменттің құрылымдық бөлімшелеріне ақпараттық-талдау жұмысы және стратегиялық жоспарлау мәселелері бойынша практикалық және әдіснамалық көмек көрсету.
Ақпараттық-талдау жұмысы бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология немесе жаратылыстану ғылымдары саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Департаментте ақпараттық-талдау жұмысын қалыптастыру және іске асыру. Келіп түскен ақпаратты іріктеу, бағалау және жүйеге келтіруді жүзеге асыруға қатысу; мониторинг нәтижелері бойынша материалдар дайындау. Жеке проблемалар бойынша талдамалық зерттеулер жүзеге асыруға қатысу. Алқа отырысына, комиссияларға, кеңестерге және төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша өткізілетін іс-шараларға мәселелерді дайындау жұмысын ұйымдастыруға қатысу. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оның ішінде есептік сипаттағы мәселелер бойынша талдамалық ақпаратты ТЖД басшылығына ұсыну және Министрлікке, басқа мемлекеттік органдарға ұсыну үшін талдамалық ақпаратты өңдеуге қатысу. ҚР аумағында болған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы деректерді өңдеуге және талдауға қатысу.
Департаментте стратегиялық жоспарлауды қалыптастыру және іске асыру. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жоюдың мемлекеттік жүйесінің тұрақты жұмыс істеуін және бұдан әрі жетілдіруді қамтамасыз етуге бағытталған құзыреттері шегінде салалық, секторлық және нысаналы бағдарламалар мен тұжырымдамаларды жасау процесіне қатысу. Департаменттің жылдық жұмыс жоспарларын жасау. Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің жыл сайынғы жұмыс жоспарларын қарау және келісу жұмысын ұйымдастыру.
Департаменттің құрылымдық бөлімшелеріне ақпараттық-талдау жұмысы және стратегиялық жоспарлау мәселелері бойынша практикалық және әдіснамалық көмек көрсету.
Ақпараттық-талдау жұмысы бөлімінің жетекші маманы,
С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология немесе жаратылыстану ғылымдары саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мәселелері бойынша мемлекеттік органдарға ақпарат дайындауды жүзеге асыру; Департаменттің іс-шаралар жоспарын орындау бойынша Департамент қызметі туралы Министрлікке ай сайын және тоқсан сайын ақпарат ұсыну, бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдарға және ұйымдарға хабарлау үшін материалдар дайындау. Кеңес отырыстарына мәселелер дайындау және Бөлімнің, Департаменттің қызмет бағыттары бойынша Департамент өткізетін іс-шараларға дайындық жұмысын ұйымдастырумен шұғылданады.

6. Отдел кадровой работы
Главный специалист отдела кадровой работы, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права или военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление работ, связанных с оформлением приема на государственную, правоохранительную и воинскую службу, продвижением и увольнением со службы, ведение документации по кадровой работе, работа с военкоматами по бронированию и учету военнообязанных, подготовка статистических и оперативных отчетов по личному составу, учет и анализ укомплектованности и текучести кадров.
Главный специалист-психолог отдела кадровой работы,
категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление психологического сопровождения служебной деятельности личного состава, проведение психологической реабилитации, восстановление профессиональной работоспособности и оказанию психологической помощи сотрудникам. Определение профессионально-психологической пригодности лиц, принимаемых на службу (работу) и учебу в учебные заведения Министерства, прогнозирование их психологической готовности к выполнению профессиональных задач, участие в аттестации сотрудников. Формирование в служебных (учебных) коллективах благоприятного психологического климата, проведение в них социально-психологической работы, психологического консультирования. Профессионально-психологическая подготовка личного состава. Организация и осуществление мероприятий по оказанию экстренной психологической помощи пострадавшим, персоналу, работающему в условиях ликвидации последствий в результате чрезвычайных ситуаций
Ведущий специалист отдела кадровой работы, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права или военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Комплектование и качественное оформление личных дел государственных служащих по номенклатуре управления, ведение трудовых книжек, карточек Т-2, комплектование документов для обязательной специальной проверки административными государственными служащими. Взаимодействие с Управлением Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры в части подготовки запросов на госслужащих. Оформление документов по принятию ограничений, связанных с пребыванием на госслужбе. Контроль своевременной сдачи налоговых деклараций административными госслужащими. Представление плановых отчетов в установленные сроки в МЧС РК и Департаменты (Управления) по делам государственной службы.
7. Отдел документационного обеспечения и развития
государственного языка
Руководитель отдела документационного обеспечения
и развития государственного языка, категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса или образования.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

6. Кадр жұмысы бөлімі Кадр жұмысы бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: құқық немесе әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Мемлекеттік, құқық қорғау және әскери қызметке қабылдауды, қызметте жоғарылату және жұмыстан шығаруды ресімдеумен байланысты жұмыстарды жүзеге асыру, кадр жұмысы бойынша құжаттама жүргізу, әскери міндеттілерге бронь белгілеу және есепке алу бойынша әскери комиссириаттармен жұмыс жасау, жеке құрам бойынша статистикалық және жедел есептер дайындау, кадрлардың жинақталуы және тұрақтамауын есепке алу және талдау.
Кадр жұмысы бөлімінің бас маманы-психологы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Жеке құрамның қызметін психологиялық қолдауды жүзеге асыру, психологиялық оңалтуды өткізу, қызметкерлердің кәсіптік жұмысқа жарамдылығын қалпына келтіру және психологиялық көмек көрсету. Қызметке (жұмысқа) және Министрліктің оқу орындарына оқуға қабылданатын адамдардың кәсіптік-психологиялық жарамдылығын анықтау, олардың кәсіптік міндеттерді орындауға психологиялық әзірлігін болжау, қызметкерлерді аттестаттауға қатысу. Қызметтік (оқу) ұжымдарында қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру, онда әлеуметтік-психологиялық жұмыс, психологиялық консультация жұмысын жүргізу. Жеке құрамды кәсіптік-психологиялық дайындау. Зардап шеккендерге, төтенше жағдайлар зардаптарын жою жағдайында жұмыс істейтін персоналға шұғыл психологиялық көмек көрсету іс-шараларын ұйымдастыру және іске асыру.
Кадр жұмысы бөлімінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: құқық немесе әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Басқару номенклатурасы бойынша мемлекеттік қызметшілердің жеке істерін жинақтау және сапалы ресімдеу, еңбек кітапшаларын, Т-2 карточкаларын жүргізу, мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді міндетті арнайы тексеру үшін құжаттарды жинақтау. Мемлекеттік қызметшілерге сұраухаттар дайындау жағынан Бас Прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің басқармасымен өзара іс-қимыл жүргізу. Мемлекеттік қызметте болумен байланысты шектеулерді қабылдау құжаттарын ресімдеу. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің салық декларацияларын уақытылы тапсыруын бақылау. ҚР ТЖМ-ға және Мемлекеттік қызмет істері департаменттеріне (басқармаларына) белгіленген мерзімде жоспарлы есептер ұсыну.
Құжаттамалық қамтамасыз ету және мемлекеттік тілді
дамыту бөлімі Құжаттамалық қамтамасыз ету және мемлекеттік тілді
дамыту бөлімінің басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе білім саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области юриспруденции, делопроизводства или архивоведения;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Организация учета получаемой и отправляемой корреспонденции. Организация и ведение несекретного делопроизводства. Осуществление контроля за сроками исполнения контрольных документов и поручений вышестоящих органов и руководства. Оказание методической помощи специалистам по ведению делопроизводства структурных подразделений. Подготовка и своевременное представление в вышестоящие органы статистических и иных отчетов. Правильность составления и оформления писем, документов, проектов приказов, инструкций, распоряжений и других документов, представляемых руководству Департамента. Регистрация и осуществление контроля за рассмотрением устных и письменных обращений физических и юридических лиц. Формирование номенклатуры дел в Департаменте. Контроль состояния архива.
Главный специалист отдела документационного обеспечения и
развития государственного языка, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса или образования.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Ведение делопроизводства Департамента. Учет обращений физических и юридических лиц и контроль исполнения законодательства по обращениям граждан. Ведение несекретного и для служебного пользования делопроизводства, контроль за сроками исполнения служебных документов. Обеспечение выполнения требований правил документирования и управления документацией в государственных организациях Республики Казахстан. Разработка номенклатуры дел Департамента.
Ведущий специалист отдела документационного обеспечения
и развития государственного языка, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере гуманитарных наук или социальных наук, экономики и бизнеса или образования.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление работ по переводу и редактированию служебных документов и поступающей корреспонденции с русского на казахский и с казахского на русский. Организация и контроль исполнения Закона «О языках в Республике Казахстан» и программ функционирования и развития языков.

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) құқықтану, іс жүргізу немесе мұрағат тану облысында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі..
Функционалдық міндеттері
Алатын және жіберетін хат-хабарды есепке алуды ұйымдастыру. Құпия емес іс жүргізу және оны ұйымдастыру. Бақылаудағы құжаттардың және жоғары тұрған органдар мен басшылықтың тапсырмаларының орындалу мерзімдерін бақылауды жүзеге асыру. Құрылымдық бөлімшелерде іс жүргізу бойынша мамандарға әдістемелік көмек көрсету. Жоғары тұрған органдарға статистикалық және өзге есептерді дайындау және уақытылы ұсыну. Департамент басшылығына ұсынылатын хаттарды, құжаттарды, бұйрықтардың жобаларын, нұсқауларды, өкімдерді және басқа құжаттарды дайындау және ресімдеу дұрыстығы. Жеке және заңды тұлғалардың ауызша және жазбаша өтініштерін тіркеу және олардың қаралуын бақылауды жүзеге асыру. Департаментте істер номенклатурасын құру. Мұрағат жағдайын бақылау.
Құжаттамалық қамтамасыз ету және мемлекеттік тілді
дамыту бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе білім саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Департаментте іс жүргізу. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу және азаматтардың өтініштері бойынша заңнаманың орындалуын бақылау. Құпия емес және қызмет бабында пайдалану үшін іс жүргізу, қызметтік құжаттардың орындалу мерзімдерін бақылау. Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұйымдарында құжаттандыру және құжаттаманы басқару қағидалары талаптарының орындалуын қамтамасыз ету. Департаментте істер номенклатурасын жасау.
Құжаттамалық қамтамасыз ету және мемлекеттік тілді
дамыту бөлімінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: гуманитарлық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес немесе білім саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Қызметтік құжаттарды және келіп түскен хат-хабарды орыс тілінен қазақ тіліне және қазақ тілінен орыс тіліне аудару және редакциялау жұмыстарын жүзеге асыру. «Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы» Заңының және тілдерді қолдану және дамыту бағдарламаларының орындалуын ұйымдастыру және бақылау.

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Организация деятельности отдела. Определение должностных обязанностей и полномочий работников отдела. Анализ чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и осуществление контроля за реализацией мероприятий по данным вопросам.
Осуществление контроля за объектами жизнеобеспечения области по своевременной и качественной подготовке к отопительному сезону. Сбор и анализ информации с городов и районов по готовности к зимнему периоду объектов жилищно-коммунальной сферы, здравоохранения и образования области. Подготовка и реализация документов, решений, распоряжений и постановлений по вопросам предупреждения возникновения чрезвычайных ситуаций на объектах жизнеобеспечения области в зимний период.
Осуществляет иные полномочия, возложенные руководством департамента.
Главный специалист Управления (Отдела) предупреждения
чрезвычайных ситуаций, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Учет и анализ чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, разработка и осуществление комплекса работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций, организация взаимодействия со службами обеспечения жизнедеятельности населения и организации, контроль мероприятий по обеспечению устойчивого функционирования объектов, эксплуатационной надежности аварийных зданий и сооружений. Участие в комиссионных обследованиях по предупреждению чрезвычайных ситуаций.
Ведущий специалист Управления (Отдела) предупреждения
чрезвычайных ситуаций, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Анализ чрезвычайных ситуаций природного характера и осуществление контроля за реализацией мероприятий по данным вопросам. Определение вероятных вариантов развития чрезвычайных ситуаций природного характера на основе анализа поступающих материалов.
Осуществление взаимодействия с предприятиями, организациями и учреждениями области по выполнению мероприятий, направленных на максимально возможное уменьшение риска возникновения чрезвычайных ситуаций природного характера, сохранения жизни и здоровья людей, снижения размеров ущерба и материальных потерь.
9. Управление Гражданской обороны
Главный специалист отдела Гражданской обороны, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление государственного контроля за выполнением правил, норм и инструкций по выполнению мероприятий Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций. Оказание методической и практической помощи организациям в обеспечении выполнения мероприятий Гражданской обороны и готовности аварийно-спасательных формирований к выполнению задач по предназначению, в пределах компетенции отдела.
Ведение учета формирований Гражданской обороны. Планирование основных мероприятий по подготовке органов управления, сил Гражданской обороны, системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций в области. Подсчет и сведение итоговых цифр по основным показателям в докладе о состоянии Гражданской обороны по форме Ф1/ГО. Подсчет цифровых данных в таблицах форм рассредоточения и эвакуации населения (РЭН). Корректировка цифровых показателей по группировкам сил и средств на мирное и военное время. Учет по выделению и освоению финансовых средств на ремонт и восстановление защитных сооружений объектами хозяйствования по Карагандинской области. Контроль учета хранения средств индивидуальной защиты. Контроль по освоению финансовых средств на освежение средств индивидуальной защиты. Ежеквартальная сверка количества проверенных субъектов хозяйствования с Управлением комитета правовой статистики и специальным учетом Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (УКПСиСУ ГП РК).
Осуществление работ и проведение занятий по обучению и подготовке руководящего состава исполнительных органов, формирований Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций и населения, разработка планирующих и методических документов по подготовке и обучению. Организация и проведение учебно-методических сборов, тренировок и учений, связь со средствами массовой информации по вопросам пропаганды знаний Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций. Подготовка учебно-методических документов и наглядных пособий по обучению.
Ведущий специалист отдела Гражданской обороны, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Разработка планов организаций мероприятий по медицинской защите населения, защите животных сельскохозяйственных и растений в мирное и военное время, контроль обеспечения готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях соответствующих областных служб.
Разработка планирующей документации Департамента по вопросам Гражданской обороны. Учет и контроль состояния инженерных сооружений, расчет обеспеченности населения области защитными сооружениями. Организация эвакуационных мероприятий и мероприятий по инженерной защите населения области.

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Бөлім қызметін ұйымдастыру. Бөлім қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіктерін анықтау. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды талдау және осы мәселелер бойынша іс-шаралардың іске асырылуына бақылауды жүзеге асыру.
Жылу беру маусымына уақытылы және сапалы дайындалу бойынша облыстың тіршілікті қамтамасыз ету объектілеріне бақылауды жүзеге асыру. Қалалар мен аудандардан облыстың тұрғын үй-коммуналдық саладағы, денсаулық сақтау және білім объектілерінің қысқы кезеңге дайындығы туралы ақпарат жинау және талдау. Қысқы кезеңде облыстың тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінде төтенше жағдайлар туындауының алдын алу мәселелері бойынша құжаттарды, шешімдерді, өкімдер мен қаулыларды дайындау және іске асыру.
Департамент басшылығы жүктеген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Төтенше жағдайлардың алдын алу басқармасының
(бөлімінің) бас маманы,
С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды есепке алу және талдау, төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша жұмыс кешенін әзірлеу және жүзеге асыру, халықтың және ұйымдардың тіршілік әрекетін қамтамасыз ететін қызметтермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру, объектілердің тұрақты жұмыс істеуін, авариялық ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану сенімділігін қамтамасыз ету іс-шараларын бақылау. Төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша комиссиямен тексеруге қатысу.
Төтенше жағдайлардың алдын алу басқармасының
(бөлімінің) жетекші маманы,
С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайларды талдау және осы мәселелер бойынша іс-шараларды іске асыруға бақылауды жүзеге асыру. Келіп түскен материалдарды талдау негізінде табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар дамуының ықтимал нұсқаларын анықтау.
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупін мүмкіндігінше барынша азайтуға, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, залалдар мен материалдық шығындардың мөлшерін азайтуға бағытталған іс-шараларды орындау бойынша облыстағы кәсіпорындармен, ұйымдармен және мекемелермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Азаматтық қорғаныс басқармасы Азаматтық қорғаныс бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар іс-шараларын орындау бойынша қағидалардың, нормалар мен нұсқаулықтардың орындалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру. Бөлім құзыреті шегінде Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауды қамтамасыз етуде ұйымдарға және авариялық-құтқару құралымдарының міндеттерін орындауға әдістемелік және практикалық көмек көрсету.
Азаматтық қорғаныс құралымдарының есебін жүргізу. Облыстағы басқару органдарын, Азаматтық қорғаныс күштерінің, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жүйесін дайындау бойынша негізгі іс-шараларды жоспарлау. Ф1/ГО нысаны бойынша Азаматтық қорғаныс жағдайы туралы баяндамада негізгі көрсеткіштер бойынша қорытынды цифрларды санау және салыстыру. Халықты шоғырландыру және эвакуациялау (ХШЭ) нысандарын кестелерде цифрлық деректерді санау. Бейбіт және соғыс уақытына күштер мен құралдардың топтамалары бойынша цифрлық көрсеткіштерді түзету. Шаруашылық жүргізуші объектілердің қорғаныс ғимараттарына жөндеу жүргізуге және қалпына келтіруге қаражат бөлуді және игеруді есепке алу. Жеке қорғану құралдарын сақтауды есепке алуды бақылау. Жеке қорғану құралдарын жаңартуға қаражаттың игерілуін бақылау. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің басқармасымен (ҚР БП ҚС және АЕКБ) тексерілген шаруашылық жүргізуші субъектілер санын тоқсан сайын салыстыру.
Атқарушы органдардың басшы құрамын, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар құралымдарын, халықты оқыту және дайындау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру және сабақтар өткізу, дайындау және оқыту бойынша жоспарлаушы және әдістемелік құжаттарды әзірлеу. Оқу-әдістемелік жиындар, жаттығулар мен оқу-жаттығулар, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша білімді насихаттау мәселелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен байланысты ұйымдастыру және өткізу.
Азаматтық қорғаныс бөлімінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бейбіт және соғыс уақытында халықты медициналық қорғау, ауыл шаруашылығы малын және өсімдіктерді қорғау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру жоспарларын әзірлеу, тиісті облыстық қызметтердің төтенше жағдайларда іс-қимылдар жүзеге асыруға дайындығын қамтамасыз етуді бақылау.
Азаматтық қорғаныс мәселелері бойынша Департаменттің жоспарлаушы құжаттамасын әзірлеу. Инженерлік құрылыстардың жағдайын есепке алу және бақылау, облыс халқының қорғаныс құрылыстарымен қамтамасыз етілуін есептеу. Облыстың халқын инженерлік қорғау бойынша іс-шаралар және эвакуациялық іс-шаралар ұйымдастыру.

10. Управление (отдел) ликвидации чрезвычайных ситуаций
Руководитель Управления ликвидации чрезвычайных ситуаций,
категория С-О-3
Критерии
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа государственной службы, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
2) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Участвует в реализации государственной политики в области ликвидаций чрезвычайных ситуаций, ведет учет и координации деятельности аварийно-спасательных служб и формирований, созданных для ликвидаций чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Принимает участие (организует) в разработке и корректировке планирующих документов (планы, распоряжения, приказы) по ликвидации чрезвычайных ситуаций.
В пределах своей компетенции осуществляет оперативное руководство силами и средствами аварийно-спасательных служб и формирований по вопросам реагирования на чрезвычайные ситуации.
Участвует в расследовании причин аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Организует проведение аттестации аварийно-спасательных служб, формирований и спасателей, в пределах своей компетенции. Организует (участвует) подготовку и проведение комплексных и командно-штабных учений, в пределах своей компетенции. В пределах своей компетенции вносит предложения по созданию, ликвидации и реорганизации, профессиональных, добровольных и объектовых аварийно-спасательных служб и формирований и их материально-технического обеспечения.
Участвует в работе антитеррористического центра при Департаменте КНБ РК по области.
Руководитель отдела ликвидации чрезвычайных ситуаций,
категория С-О-4
Критерии
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

10. Төтенше жағдайларды жою басқармасы (бөлімі) Төтенше жағдайларды жою басқармасының басшысы, С-О-3 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес, немесе мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайларды жою саласында мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін құрылған авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарды есепке алады және қызметін үйлестіреді. Төтенше жағдайларды жою бойынша жоспарлаушы құжаттарды (жоспарлар, өкімдер, бұйрықтар) әзірлеуге және түзетуге қатысады (ұйымдастырады).
Өз құзыреті шегінде төтенше жағдайларға ден қою мәселелері бойынша авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының күштерін және құралдарын жедел басқаруды жүзеге асырады.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеліп соққан авариялардың, зілзалалардың, апаттардың себептерін тексеруге қатысады. Өз құзыреті шегінде авариялық-құтқару қызметтерін, құралымдарын және құтқарушыларды аттестаттауды өткізуді ұйымдастырады. Өз құзыреті шегінде кешенді және командалық-штабтық оқу-жаттығуларға дайындықты және өткізуді ұйымдастырады (қатысады). Өз құзыреті шегінде кәсіптік, ерікті және объектілік авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын құру, жою және қайта құру және оларды материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар енгізеді.
ҚР ҰҚК облыс бойынша Департаменті жанындағы терроризмге қарсы орталықтың жұмысына қатысады.
Төтенше жағдайларды жою бөлімінің басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Участвует в реализации государственной политики в области ликвидаций чрезвычайных ситуаций, ведет учет и координации деятельности аварийно-спасательных служб и формирований, созданных для ликвидаций чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Принимает участие (организует) в разработке и корректировке планирующих документов (планы, распоряжения, приказы) по ликвидации чрезвычайных ситуаций. В пределах своей компетенции осуществляет оперативное руководство силами и средствами аварийно-спасательных служб и формирований по вопросам реагирования на чрезвычайные ситуации. Участвует в расследовании причин аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Организует проведение аттестации аварийно-спасательных служб, формирований и спасателей, в пределах своей компетенции. Участвует в подготовке и проведении комплексных и командно-штабных учений, в пределах своей компетенции. В пределах своей компетенции вносит предложения по созданию, ликвидации и реорганизации, профессиональных, добровольных и объектовых аварийно-спасательных служб и формирований и их материально-технического обеспечения.
Участвует в работе антитеррористического центра при Департаменте КНБ РК по области.
Главный специалист Управления (Отдела) ликвидации чрезвычайных
ситуаций, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Участвует в реализации государственной политики в области ликвидаций чрезвычайных ситуаций, ведет учет и координации деятельности аварийно-спасательных служб и формирований, созданных для ликвидаций чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Принимает участие в разработке и корректировке планирующих документов (планы, распоряжения, приказы) по ликвидации чрезвычайных ситуаций. Ведет учет привлекаемых сил и средств аварийно-спасательных служб и формирований участвующих в ликвидации чрезвычайных ситуации. Принимает участие в расследовании причин аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Участвует в организации и проведении аттестации аварийно-спасательных служб, формирований и спасателей, в пределах своей компетенции. Участвует в подготовке и проведении комплексных и командно-штабных учений, в пределах своей компетенции.
Участвует в работе антитеррористического центра при Департаменте КНБ РК по области.
Ведущий специалист Управления (Отдела) ликвидации чрезвычайных
ситуаций, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Участвует в реализации государственной политики в области ликвидаций чрезвычайных ситуаций, ведет учет деятельности аварийно-спасательных служб и формирований, созданных для ликвидаций чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Принимает участие в разработке и корректировке планирующих документов (планы, распоряжения, приказы) по ликвидации чрезвычайных ситуаций. Ведет учет привлекаемых сил и средств аварийно-спасательных служб и формирований участвующих в ликвидации чрезвычайных ситуации. Принимает участие в расследовании причин аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Участвует в организации и проведении аттестации аварийно-спасательных служб, формирований и спасателей, в пределах своей компетенции. Участвует в подготовке и проведении комплексных и командно-штабных учений, в пределах своей компетенции.

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайларды жою саласында мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін құрылған авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарды есепке алады және қызметін үйлестіреді. Төтенше жағдайларды жою бойынша жоспарлаушы құжаттарды (жоспарлар, өкімдер, бұйрықтар) әзірлеуге және түзетуге қатысады (ұйымдастырады).
Өз құзыреті шегінде төтенше жағдайларға ден қою мәселелері бойынша авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының күштерін және құралдарын жедел басқаруды жүзеге асырады.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеліп соққан авариялардың, зілзалалардың, апаттардың себептерін тексеруге қатысады. Өз құзыреті шегінде авариялық-құтқару қызметтерін, құралымдарын және құтқарушыларды аттестаттауды өткізуді ұйымдастырады. Өз құзыреті шегінде кешенді және командалық-штабтық оқу-жаттығуларға дайындалуға және өткізуге қатысады. Өз құзыреті шегінде кәсіптік, ерікті және объектілік авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын құру, жою және қайта құру және оларды материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар енгізеді.
ҚР ҰҚК облыс бойынша Департаменті жанындағы терроризмге қарсы орталықтың жұмысына қатысады.
Төтенше жағдайларды жою басқармасының (бөлімінің) бас маманы,
С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайларды жою саласында мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін құрылған авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарды есепке алады және қызметін үйлестіреді. Төтенше жағдайларды жою бойынша жоспарлаушы құжаттарды (жоспарлар, өкімдер, бұйрықтар) әзірлеуге және түзетуге қатысады. Төтенше жағдайларды жоюға қатысатын авариялық-құтқару қызметтерінің және құралымдарының қатыстырылатын күштері мен құралдарын есепке алуды жүргізеді. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеліп соққан авариялардың, зілзалалардың, апаттардың себептерін тексеруге қатысады. Өз құзыреті шегінде авариялық-құтқару қызметтерін, құралымдарын және құтқарушыларды аттестаттауды ұйымдастыруға және өткізуге қатысады. Өз құзыреті шегінде кешенді және командалық-штабтық оқу-жаттығуларға дайындалуға және өткізуге қатысады.
ҚР ҰҚК облыс бойынша Департаменті жанындағы терроризмге қарсы орталықтың жұмысына қатысады.
Төтенше жағдайларды жою басқармасының
(бөлімінің) жетекші маманы,
С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайларды жою саласында мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін құрылған авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарды есепке алады және қызметін үйлестіреді. Төтенше жағдайларды жою бойынша жоспарлаушы құжаттарды (жоспарлар, өкімдер, бұйрықтар) әзірлеуге және түзетуге қатысады. Төтенше жағдайларды жоюға қатысатын авариялық-құтқару қызметтерінің және құралымдарының қатыстырылатын күштері мен құралдарын есепке алуды жүргізеді. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеліп соққан авариялардың, зілзалалардың, апаттардың себептерін тексеруге қатысады. Өз құзыреті шегінде авариялық-құтқару қызметтерін, құралымдарын және құтқарушыларды аттестаттауды ұйымдастыруға және өткізуге қатысады. Өз құзыреті шегінде кешенді және командалық-штабтық оқу-жаттығуларға дайындалуға және өткізуге қатысады.

11. Управление по государственному контролю
за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасностью
Руководитель управления, категория С-О-3
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», «О государственном контроле и надзоре», «О недрах и недропользовании», Кодекса РК «Об административных правонарушениях», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства. Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа государственной службы;
2) не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах;
3) не менее трех лет стажа работы в области угольной промышленности, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
4) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
5) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Руководство деятельностью управления. Организация работы управления по осуществлению контрольной деятельности в области промышленной безопасности на опасных производственных объектах курируемых отраслей промышленности. Разработка и внесение предложений по определению должностных обязанностей и полномочий работников управления для утверждения руководством Департамента. Подготовка и согласование проектной и разрешительной документации по вопросам промышленной безопасности. Контроль за разработкой и выполнением планов работы и комплексных программ по вопросам обеспечения промышленной безопасности на подконтрольных опасных производственных объектах. Организация и участие в проверках соблюдения требований законодательства в области промышленной безопасности на предприятиях подконтрольных отраслей промышленности, в работе специальных комиссий по расследованию аварий и несчастных случаев. Обеспечение подготовки материалов по вопросам промышленной безопасности. Контроль по ведению административных дел по Управлению. Осуществляет иные полномочия возложенные руководством.
Руководитель отдела, категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», «О государственном контроле и надзоре», «О недрах и недропользовании», Кодекса РК «Об административных правонарушениях», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства. Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

11. Төтенше жағдайларды және өнеркәсіптік қауіпсіздікті
мемлекеттік бақылау басқармасы Басқарма басшысы, С-О-3 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы», «Мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы», «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Заңдарын, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Кодексін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік органдарда басшылық немесе өзге лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
3) көмір өнеркәсібі саласында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
5) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Басқарма қызметін басқару. Өнеркәсіптің жетекшілік ететін салаларының қауіпті өндірістік объектілерінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында бақылау қызметін жүзеге асыру бойынша басқарма жұмысын ұйымдастыру. Департамент басшылығы бекіту үшін қызметкерлердің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіліктерін әзірлеу және оларды анықтау бойынша ұсыныстар енгізу. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша жобалау және рұқсат беру құжаттамасын дайындау және келісу. Бақылаудағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша жұмыс жоспарларының және кешенді бағдарламалардың әзірленуін және орындалуын бақылау. Өнеркәсіптің бақылаудағы салаларындағы кәсіпорындарында өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарының сақталуын тексерулерді, аварияларды және жазатайым оқиғаларды тексеру бойынша арнайы комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру және қатысу. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша материалдар дайындауды қамтамасыз ету. Басқарма бойынша әкімшілік істер жүргізуді бақылау. Басшылық жүктеген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Бөлім басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Нормативтік құқықтық актілер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы»«Мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы»,  «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы»Заңдарын, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Кодексін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области промышленности или в системе гортехнадзора;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные
обязанности
Руководство деятельностью отдела. Организация своевременного исполнения поручений вышестоящих государственных органов, входящих документов, распоряжений, приказов и поручений руководства. Разработка и выполнение планов работы и комплексных программ по вопросам обеспечения промышленной безопасности на подконтрольных опасных производственных объектах. Разработка и внесение предложений по определению должностных обязанностей и полномочий работников отдела для утверждения руководством Департамента. Организация работы отдела по осуществлению контрольной деятельности в области промышленной безопасности на опасных производственных объектах курируемых отраслей промышленности. Подготовка и согласование проектной и разрешительной документации по вопросам промышленной безопасности. Организация и участие в проверках соблюдения требований законодательства в области промышленной безопасности на предприятиях подконтрольных отраслей промышленности, в работе специальных комиссий по расследованию аварий и несчастных случаев. Обеспечение подготовки материалов по вопросам промышленной безопасности по Департаменту, Управлению, отделу. Контроль по ведению административных дел по отделу. Осуществляет иные полномочия возложенные руководством.
Главный специалист отдела, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», «О государственном контроле и надзоре», «О недрах и недропользовании», Кодекса РК «Об административных правонарушениях», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства. Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Обеспечение своевременного исполнения поручений вышестоящих государственных органов, входящих документов, распоряжений, приказов и поручений руководства. Разработка и выполнение планов работы и комплексных программ по вопросам обеспечения промышленной безопасности на подконтрольных опасных производственных объектах. Ведение работ по осуществлению контрольной деятельности в области промышленной безопасности на опасных производственных объектах курируемых отраслей промышленности. Подготовка и согласование проектной и разрешительной документации по вопросам промышленной безопасности. Организация и участие в проверках соблюдения требований законодательства в области промышленной безопасности на предприятиях подконтрольных отраслей промышленности, в работе специальных комиссий по расследованию аварий и несчастных случаев. Обеспечение подготовки материалов по вопросам промышленной безопасности, ведение административных дел. Осуществляет иные полномочия возложенные руководством.
Ведущий специалист отдела, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства. Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Обеспечение своевременного исполнения поручений вышестоящих государственных органов, входящих документов, распоряжений, приказов и поручений руководства. Выполнение планов работы и комплексных программ по вопросам обеспечения промышленной безопасности на подконтрольных опасных производственных объектах. Ведение работ по осуществлению контрольной деятельности в области промышленной безопасности на опасных производственных объектах курируемых отраслей промышленности. Подготовка и согласование проектной и разрешительной документации по вопросам промышленной безопасности. Участие в проверках соблюдения требований законодательства в области промышленной безопасности на предприятиях подконтрольных отраслей промышленности, в работе специальных комиссий по расследованию аварий и несчастных случаев. Подготовка материалов по вопросам промышленной безопасности, ведение административных дел. Осуществляет иные полномочия возложенные руководством.

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) өнеркәсіп саласында немесе тау-кен техникалық қадағалау жүйесінде жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бөлім қызметін басқару. Жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмаларын, кіріс құжаттарын, өкімдерді, бұйрықтарды және басшылықтың тапсырмаларын уақытылы орындауды ұйымдастыру. Бақылаудағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша жұмыс жоспарларын және кешенді бағдарламаларды әзірлеу және орындау. Департамент басшылығы бекіту үшін бөлім қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіліктерін әзірлеу және оларды анықтау бойынша ұсыныстар енгізу. Өнеркәсіптің жетекшілік ететін салаларының қауіпті өндірістік объектілерінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында бақылау қызметін жүзеге асыру бойынша бөлім жұмысын ұйымдастыру. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша жобалау және рұқсат беру құжаттамасын дайындау және келісу. Өнеркәсіптің бақылаудағы салаларындағы кәсіпорындарында өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарының сақталуын тексерулерді, аварияларды және жазатайым оқиғаларды тексеру бойынша арнайы комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру және қатысу. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша Департамент, Басқарма, бөлім бойынша материалдар дайындауды қамтамасыз ету. Бөлім бойынша әкімшілік істердің жүргізілуін бақылау. Басшылық жүктеген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Бөлімнің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы», «Мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы», «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Заңдарын, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Кодексін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмаларын, кіріс құжаттарын, өкімдерді, бұйрықтарды және басшылықтың тапсырмаларын уақытылы орындауды қамтамасыз ету. Бақылаудағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша жұмыс жоспарларын және кешенді бағдарламаларды әзірлеу және орындау. Өнеркәсіптің жетекшілік ететін салаларының қауіпті өндірістік объектілерінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында бақылау қызметін жүзеге асыру бойынша жұмысты жүргізу. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша жобалау және рұқсат беру құжаттамасын дайындау және келісу. Өнеркәсіптің бақылаудағы салаларындағы кәсіпорындарында өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарының сақталуын тексерулерді, аварияларды және жазатайым оқиғаларды тексеру бойынша арнайы комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру және қатысу. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша материалдарды дайындауды қамтамасыз ету, әкімшілік істер жүргізу. Басшылық жүктеген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Бөлімнің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы», Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмаларын, кіріс құжаттарын, өкімдерді, бұйрықтарды және басшылықтың тапсырмаларын уақытылы орындауды қамтамасыз ету. Бақылаудағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша жұмыс жоспарларын және кешенді бағдарламаларды әзірлеу және орындау. Өнеркәсіптің жетекшілік ететін салаларының қауіпті өндірістік объектілерінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында бақылау қызметін жүзеге асыру бойынша жұмысты жүргізу. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша жобалау және рұқсат беру құжаттамасын дайындау және келісу. Өнеркәсіптің бақылаудағы салаларындағы кәсіпорындарында өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарының сақталуын тексерулерді, аварияларды және жазатайым оқиғаларды тексеру бойынша арнайы комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру және қатысу. Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша материалдарды дайындауды қамтамасыз ету, әкімшілік істер жүргізу. Басшылық жүктеген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области финансово-экономической деятельности;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel, 1С-Бухгалтерия.
Функциональные обязанности
Организация деятельности отдела, осуществление контроля за составлением смет расходов и целевым использованием финансовых средств, обеспечение денежными средствами деятельности управления и его подразделений, контроль за соблюдением штатной, сметно-финансовой и кассовой дисциплины, правильности документального оформления всех финансовых операций и бухгалтерского учета, инвентарный учет основных средств, оборудования и материалов, обеспечение кредиторской и дебиторской дисциплины.
Главный специалист отдела бухгалтерского учета и отчетности,
экономического планирования, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel, 1С-Бухгалтерия.
Функциональные обязанности
Осуществление учета исполнения сметы расходов по мемориально-ордерной форме бухгалтерского учета в соответствии с инструкцией. В соответствии с бюджетными назначениями производить расходы по кодам бюджетной классификации (программам, подпрограммам, спецификам), предусмотренных сметами. Осуществление предварительного контроля за своевременным и правильным формированием документов и законностью совершаемых операций. Участие в проведении инвентаризации денежных средств, расчетов и материальных ценностей, своевременное и правильное определение результатов инвентаризации и отражение их в учете.
Разработка бюджетных заявок с обоснованиями и расчетами к ним на трехлетний период по бюджетным программам. Составление заявок на внесение изменений в план финансирования бюджетных программ. Составление сводных и индивидуальных планов финансирования. Составление финансовой отчетности, установленные центральными уполномоченными органами по исполнению бюджета и бюджетному планированию. Разработка штатных расписаний.
Ведущий специалист отдела бухгалтерского учета и отчетности,
экономического планирования, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Ведение и учет, регистрация и подготовка документов для перечисления обязательств по договорам, счетам к оплате в Департаменте Казначейства. Обработка банковских документов, договоров. Ведение аналитического учета по счетам. Сверка данных аналитического учета с данными Главной книги.
Отдел государственных закупок, активов и
материально-технического обеспечения
Руководитель отдела государственных закупок, активов и
материально-технического
обеспечения, категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) қаржы-экономикалық қызмет саласында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel, 1С-Бухгалтерия бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бөлім қызметін ұйымдастыру, шығыс сметаларын жасауға және қаражатты мақсатты қолдануға бақылауды жүзеге асыру, басқарма мен оның бөлімшелерінің қызметін қаражатпен қамтамасыз ету, штаттық, сметалық-қаржы және кассалық тәртіптің сақталуына, барлық қаржы операцияларының және бухгалтерлік есепке алудың құжаттамалық ресімделуінің дұрыстығына бақылау жасау, негізгі құралдарды, жабдықты және материалдарды есепке алу, кредиторлық және дебиторлық тәртіпті қамтамасыз ету.
Бухгалтерлік есепке алу және есептілік, экономикалық жоспарлау
бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel, 1С-Бухгалтерия бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Нұсқаулыққа сәйкес бухгалтерлік есепке алудың мемориалдық-ордерлік нысаны бойынша шығыстар сметасын орындауды есепке алуды жүзеге асыру. Бюджеттік міндеттеріне сәйкес сметалармен көзделген бюджеттік жіктеуіштің кодтары бойынша (бағдарламалар, кіші бағдарламалар, ерекшеліктер) шығыстар жүргізу. Құжаттардың уақытылы және дұрыс құрылуына және жасалатын операциялардың заңдылығына алдын ала бақылауды жүзеге асыру. Ақшалай қаражатты, есептеулерді және материалдық құндылықтарды түгендеу жүргізуге қатысу, түгендеу нәтижелерін уақытылы және дұрыс анықтау және оларды есепте көрсету.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша негіздері және оларға үш жылға арналған есептеулері бар бюджеттік өтінімдер әзірлеу. Бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізуге өтінімдер жасау. Құрама және жеке қаржыландыру жоспарларын жасау. Бюджетті орындау және бюджеттік жоспарлау бойынша орталық уәкілетті органдар белгілеген қаржылық есептілікті жасау. Штаттық кестелер әзірлеу.
Бухгалтерлік есепке алу және есептілік, экономикалық жоспарлау
бөлімінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Қазынашылық департаментіне шарттар, төлеуге шоттар бойынша міндеттерді аудару үшін құжаттарды жүргізу және есепке алу, тіркеу және дайындау. Банк құжаттарын, шарттарды өңдеу. Шоттар бойынша талдамалық есепке алуды жүргізу. Талдамалық есепке алу деректерін Бас кітап деректерімен салыстыру.
Мемлекеттік сатып алу, активтер және материалдық-техникалық
қамтамасыз ету бөлімі Мемлекеттік сатып алу, активтер және материалдық-техникалық
қамтамасыз ету бөлімінің басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области финансово-экономической деятельности;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel, 1С-Бухгалтерия.
Функциональные обязанности
Выполнение процедур организации и проведения государственных закупок. Своевременное материально-техническое обеспечение функционирования Департамента по ЧС и его подразделений. Обеспечение технической эксплуатации зданий, сооружений, инженерных сетей и оборудования, содержание их в исправном состоянии. Организация капитального и текущего ремонта зданий, сооружений, оборудования Департамента и структурных подразделений. Обеспечение канцелярскими принадлежностями, инвентарем и другим имуществом отделы и Управления Департамента и его подразделения. Организация эксплуатации и хранение автомобильной техники, использование и содержания вещевого имущества, горюче-смазочных материалов Департамента и его подразделений.
Обеспечение ремонта техники и технических средств, составление документации по списанию непригодных материально-технических средств. Организация работы по благоустройству территории, поддерживания порядка и чистоты на должном уровне в помещениях. Учет и обеспечение сохранности материальных средств неприкосновенного запаса и ТД.
Главный специалист отдела государственных закупок, активов и
материально-технического обеспечения, категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление работ по обеспечению условий для оперативной деятельности отделов Департамента, взаимодействие с соответствующими организациями по обеспечению жизнедеятельности Департамента. Обеспечение технической эксплуатации зданий, сооружений, инженерных сетей и оборудования, содержание их в исправном состоянии. Организация капитального и текущего ремонта зданий, сооружений, оборудования Департамента и структурных подразделений. Организация эксплуатации и хранение автомобильной техники Департамента и его подразделений. Обеспечение ремонта техники и технических средств.
Ведущий специалист отдела государственных закупок, активов и
материально-технического обеспечения, категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права или социальных наук, экономики и бизнеса.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Учет материальных средств, подготовка материалов по тендеру государственного закупа. Учет и обеспечение сохранности материальных средств неприкосновенного запаса и ТД. Контроль за использованием и содержанием вещевого имущества, горюче-смазочных материалов Департамента и его подразделений. Составление документации по списанию непригодных материально-технических средств.

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) қаржы-экономикалық қызмет саласында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel, 1С-Бухгалтерия бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындау. ТЖ департаменті мен оның бөлімшелерінің жұмысын уақытылы материалдық-техникалық қамтамасыз ету. Ғимараттарды, құрылыстарды, инженерлік желілер мен жабдықты техникалық пайдалануды, оларды жарамды жағдайда ұстауды қамтамасыз ету. Департамент пен құрылымдық бөлімшелердің ғимараттарын, құрылыстарын, жабдығын күрделі және ағымдағы жөндеуді ұйымдастыру. Департамент пен оның бөлімшелерінің бөлімдерін және басқармаларын кеңсе құралдарымен, құрал-жабдықтармен және басқа да мүлікпен қамтамасыз ету. Департамент пен оның бөлімшелерінің автомобиль техникасын пайдалану мен сақтауды, заттай мүлікті, жанар-жағармай материалдарды қолдану мен күтуді ұйымдастыру.
Техника мен техникалық құралдарды жөндеуді қамтамасыз ету, жарамсыз материалдық-техникалық құралдарды есептен шығару құжаттамасын жасау. Аумақты жайластыру, үй-жайларды тиісті деңгейде тәртіпте және таза ұстау жұмысын ұйымдастыру. Қол сұқпайтын қордағы материалдық құралдарды есепке алу және оларды сақтауды қамтамасыз ету.
Мемлекеттік сатып алу, активтер және материалдық-техникалық
қамтамасыз ету бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Департамент бөлімдерінің жедел қызметі үшін жағдай жасау жұмыстарын жүзеге асыру, Департаменттің тіршілік әрекетін қамтамасыз ету бойынша тиісті ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау. Ғимараттарды, құрылыстарды, инженерлік желілер мен жабдықты техникалық пайдалануды қамтамасыз ету, оларды жарамды жағдайда ұстау. Департамент пен құрылымдық бөлімшелердің ғимараттарын, құрылыстарын, жабдығын күрделі және ағымдағы жөндеуді ұйымдастыру. Департамент пен құрылымдық бөлімшелердің автомобиль техникасын пайдалануды және сақтауды ұйымдастыру. Техника мен техникалық құралдарды жөндеуді қамтамасыз ету.
Мемлекеттік сатып алу, активтер және материалдық-техникалық
қамтамасыз ету бөлімінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Материалдық құралдарды есепке алу, мемлекеттік сатып алу тендері бойынша материалдар дайындау. Қол сұқпайтын қордағы материалдық құралдарды есепке алу және оларды сақтауды қамтамасыз ету. Департамент пен оның бөлімшелерінің заттай мүлкін, жанар-жағармай материалдарын қолдануды және ұсталуын бақылау. Жарамсыз материалдық-техникалық құралдарды есептен шығару құжаттамасын жасау.

14. Отдел правового обеспечения
Руководитель отдела правового обеспечения, категория С-О-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в области юриспруденции;
3) завершение обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Организация деятельности отдела, юридическое обеспечение деятельности Департамента и его структурных подразделений, защита правовыми средствами имущественных и иных законных прав и интересов подразделений и работников Департамента. Осуществление юридического контроля за соответствие требованиям законодательства приказов, распоряжений и других актов Департамента. Разработка и осуществление мероприятий по укреплению договорной, финансовой и трудовой дисциплины, обеспечение сохранности имущества Департамента и его подразделений.
Главный специалист отдела правового обеспечения,
категория С-О-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Юридическое обеспечение деятельности Департамента и его структурных подразделений, защита правовыми средствами имущественных и иных законных прав и интересов подразделений и работников Департамента. Разработка и осуществление мероприятий по укреплению договорной, финансовой и трудовой дисциплины, обеспечение сохранности имущества Департамента и его подразделений.
Ведущий специалист отдела правового обеспечения,
категория С-О-6
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере права.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление юридического контроля на соответствие требованиям законодательства приказов, распоряжений и других актов Департамента. Разработка и осуществление мероприятий по укреплению договорной, финансовой и трудовой дисциплины, обеспечение сохранности имущества Департамента и его подразделений. Ведение делопроизводства в отделе.

14. Құқықтық қамтамасыз ету бөлімі Құқықтық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы, С-О-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: құқық саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) құқықтану саласында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Бөлім қызметін ұйымдастыру, Департамент пен оның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін құқықтық қамтамасыз ету, Департамент бөлімшелері мен қызметкерлерінің мүліктік және өзге де заңды құқықтары мен мүдделерін құқықтық құралдармен қорғау. Департамент бұйрықтарының, өкімдерінің және басқа актілерінің заңнама талаптарына сәйкестігіне құқықтық бақылауды жүзеге асыру. Шарттық, қаржы және еңбек тәртібін күшейту бойынша іс-шараларды әзірлеу және іске асыру, Департамент пен оның бөлімшелерінің мүлкін сақтауды қамтамасыз ету.
Құқықтық қамтамасыз ету бөлімінің бас маманы, С-О-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: құқық саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Департамент пен оның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін құқықтық қамтамасыз ету, Департамент бөлімшелері мен қызметкерлерінің мүліктік және өзге де заңды құқықтары мен мүдделерін құқықтық құралдармен қорғау. Шарттық, қаржы және еңбек тәртібін күшейту бойынша іс-шараларды әзірлеу және іске асыру, Департамент пен оның бөлімшелерінің мүлкін сақтауды қамтамасыз ету..
Құқықтық қамтамасыз ету бөлімінің жетекші маманы, С-О-6 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: құқық саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі.
Функционалдық міндеттері
Департамент бұйрықтарының, өкімдерінің және басқа актілерінің заңнама талаптарына сәйкестігіне құқықтық бақылауды жүзеге асыру. Шарттық, қаржы және еңбек тәртібін күшейту бойынша іс-шараларды әзірлеу және іске асыру, Департамент пен оның бөлімшелерінің мүлкін сақтауды қамтамасыз ету. Бөлімде іс жүргізу.

15. Управление по чрезвычайным ситуациям города (района),
Управление (отдел) по чрезвычайным ситуациям района города
республиканского значения
Руководитель Управления (Отдела) по чрезвычайным ситуациям,
категория С-R-1
Критерии
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О нормативных правовых актах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа государственной службы;
2) наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
3) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Организация и координация проведения спасательных и неотложных работ при ликвидации и последствий ЧС. Обеспечение на подведомственной территории постоянной готовности системы оповещения к экстренному вводу в действие, прием и доведение сигналов республиканской системы оповещения, своевременная корректировка списков оповещаемых лиц и объектов. Осуществление контроля за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах независимо от их ведомственной принадлежности к борьбе с пожарами. Анализ причин и условий возникновения пожаров. Организация деятельности Управления по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Осуществление контроля в виде проверок, проводимых в целях определения соблюдения индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами требований законодательства РК в области пожарной и промышленной безопасности, Гражданской обороны.
Заместитель руководителя Управления (Отдела) по чрезвычайным
ситуациям, категория С-R-2
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

15. Қаланың (ауданның) төтенше жағдайлар басқармасы, республикалық маңызы бар қала ауданының төтенше жағдайлар
басқармасы (бөлімі) Төтенше жағдайлар басқармасының (бөлімінің) басшысы,
С-R-1 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Нормативтік құқықтық актілер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
ТЖ зардаптарын жою кезінде құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және үйлестіру. Ведомстволық бағынысты аумақта хабардар ету жүйесінің шұғыл түрде қолданысқа енгізуге тұрақты дайындығын қамтамасыз ету, республикалық хабардар ету жүйесінің сигналдарын қабылдау және жеткізу, хабардар етілетін адамдар мен объектілердің тізімдерін уақытылы түзету. Ведомстволық тиістілігіне қарамастан елді мекендер мен объектілердегі өрт сөндіру бөлімшелерінің өртпен күреске әзірлігіне бақылауды жүзеге асыру. Өрттің туындау себептері мен жағдайларын талдау. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды алдын алу және оларды жою басқармасының қызметін ұйымдастыру. Жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігі, Азаматтық қорғаныс саласында ҚР заңнамасының талаптарын сақтауын анықтау мақсатында өткізілетін тексерулер түрінде бақылауды жүзеге асыру.
Төтенше жағдайлар басқармасы (бөлімі) басшысының орынбасары,
С-R-2 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее двух лет стажа государственной службы;
2) наличие не менее трех лет стажа работы в промышленности или в системе гортехнадзора;
3) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные
обязанности
Организация деятельности Управления на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций техногенного характера, травматизма и аварийности на опасных производственных объектах подконтрольных предприятий региона. Организация проведения комплексных и целевых проверок на подконтрольных предприятиях, контроль деятельности инспекторов по обеспечению промышленной безопасности на подконтрольных предприятиях. Участие в работе комиссий по расследованию несчастных случаев и аварий.
Главный специалист Управления (Отдела) по чрезвычайным
ситуациям, категория С-R-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word,Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление на закрепленных объектах мероприятий, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Осуществление контроля за техническим состоянием автоматических, стационарных, первичных средств пожаротушения, средств связи и сигнализации, противопожарного водоснабжения. Принятие участия в отработке ликвидации аварии, работе ПТК на объектах жизнеобеспечения, осуществление через администрацию объектов, внедрение мероприятий, направленных на снижение пожарной безопасности цехов, складов, объектов, установок, агрегатов, а также оборудование их системами пожарной автоматики. Осуществление надзорных функций в области промышленной безопасности и Гражданской обороны.
Ведущий специалист Управления (Отдела) по чрезвычайным
ситуациям, категория С-R-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word,Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление на закрепленных объектах комплекса мероприятий, направленных на обеспечение пожарной и промышленной безопасности, Гражданской обороны. Ведение учета и анализа чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, разработка и осуществление комплекса работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций, организация взаимодействия со службами обеспечения жизнедеятельности населения и организации. Контроль мероприятий по обеспечению устойчивого функционирования объектов, эксплуатационной надежности аварийных зданий и сооружений. Участие в комиссионных обследованиях по предупреждению ЧС, взаимодействие со службами Гражданской обороны и чрезвычайным ситуациям.
Отдел Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям
Главный специалист отдела Гражданской обороны и
чрезвычайных ситуаций Управления по чрезвычайным ситуациям,
категория С-R-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word,Excel.
Функциональные обязанности
Анализ по чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера и выработке предложений по их снижению, работа по повышению устойчивости функционирования объектов. Организация мероприятий по обеспечению условий деятельности отделов управления, взаимодействие с соответствующими организациями по обеспечению административного здания услугами связи, электро- и теплоэнергией, водоснабжением.
Ведущий специалист отдела Гражданской обороны и
чрезвычайных ситуаций Управления по
чрезвычайным ситуациям, категория С-R-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word,Excel.
Функциональные обязанности
Планирование, разработка документов по обучению населения и пропаганде знаний по Гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям, проведение занятий со всеми категориями обучаемых, оказание методической помощи в организации и ведении документации по Гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям объектам.
Отдел Гражданской обороны Управления по чрезвычайным ситуациям
Главный специалист отдела Гражданской обороны
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Планирование мероприятий по ГО и предупреждению и ликвидации ЧС, мониторинг, планирование общеслужебной деятельности и контроль исполнения планов работы управления. Ведение учета, создание и оснащение формирований Гражданской обороны. Взаимодействие со службой охраны общественного порядка по вопросам Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
Организация оповещения, осуществление контроля за состоянием линий связи в системе Гражданской обороны города, прохождение сигналов оповещения по всем средствам связи. Контроль работы радиосети управления и подчиненных подразделений. Обеспечение функционирования систем автоматизированной обработки информации, межкомпьютерной и электронной связи, программное обеспечение. Взаимодействие со службой связи по вопросам Гражданской бороны и чрезвычайных ситуаций.
Ведущий специалист отдела Гражданской обороны
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word,Excel.
Функциональные обязанности
Выполнение комплекса работ, связанных с военно-мобилизационными вопросами, ведение нормативных документов по мобилизационной работе, учет и контроль по обращениям физических и юридических лиц, контроль за исполнением входящей документации управления и проведение анализа исполнительской дисциплины, регистрация входящей и исходящей корреспонденции, составление сводной номенклатуры дел по управлению, контроль ведения делопроизводства в отделах управления.
Отдел чрезвычайных ситуаций Управления по
чрезвычайным ситуациям
Руководитель отдела чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-3
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
2) өнеркәсіпте немесе тау-кен техникалық қадағалау жүйесінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, өңірдің бақылаудағы кәсіпорындарындағы қауіпті өндірістік объектілерінде жарақаттанудың және авариялықтың алдын алу және жою бойынша Басқарма қызметін ұйымдастыру. Бақылаудағы кәсіпорындарда кешенді және нысаналы тексерулер жүргізуді ұйымдастыру, бақылаудағы кәсіпорындарда өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша инспекторлардың қызметін бақылау. Жазатайым оқиғалар мен аварияларды тексеру бойынша комиссиялардың жұмысына қатысу.
Төтенше жағдайлар басқармасының (бөлімінің) бас маманы,
С-R-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Бекітілген объектілерде табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру. Автоматты, тұрақты, бастапқы өрт сөндіру құралдарының, байланыс және сигнализация, өртке қарсы сумен қамтамасыз ету құралдарының техникалық жағдайына бақылауды жүзеге асыру. Аварияны жоюды пысықтауға, тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінде ӨТБ жұмысына қатысу, объектілер әкімшілігі арқылы цехтардың, қоймалардың, объектілердің, қондырғылардың, агрегаттардың өрт қауіптілігін төмендетуге бағытталған іс-шараларды енгізу, сондай-ақ оларды өрт автоматикасы жүйелерімен жабдықтау. Өнеркәсіптік қауіпсіздік және Азаматтық қорғаныс саласында қадағалау функцияларын жүзеге асыру.
Төтенше жағдайлар басқармасының (бөлімінің) жетекші маманы,
С-R-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Бекітілген объектілерде өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздігін, Азаматтық қорғанысты қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды есепке алу және талдау, төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша жұмыс кешенін әзірлеу және жүзеге асыру, халықтың және ұйымдардың тіршілік әрекетін қамтамасыз ететін қызметтермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру. Объектілердің тұрақты жұмыс істеуін, авариялық ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану сенімділігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды бақылау. ТЖ алдын алу бойынша комиссиялық тексерулерге қатысу, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар қызметтерімен өзара іс-қимыл жүргізу.
Төтенше жағдайлар басқармасы Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар бөлімі Төтенше жағдайлар басқармасы Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар бөлімінің бас маманы, С-R-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды талдау және оларды азайту бойынша ұсыныстар тұжырымдау, объектілердің тұрақты жұмыс істеуін арттыру жұмысы. Басқарма бөлімдерінің қызметтік жағдайларын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды ұйымдастыру, әкімшілік ғимаратты байланыс, электр және жылу энергиясы қызметтерімен, сумен қамтамасыз ету бойынша тиісті ұйымдармен өзара іс-қимыл жүргізу.
Төтенше жағдайлар басқармасы Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар бөлімінің жетекші маманы, С-R-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Халықты оқыту және Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша білімді насихаттау бойынша құжаттарды жоспарлау, әзірлеу, оқытылатын адамдардың барлық санаттарымен сабақтар өткізу, объектілерге Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша құжаттаманы ұйымдастыру және жүргізуде әдістемелік көмек көрсету.
Төтенше жағдайлар басқармасы Азаматтық қорғаныс бөлімі Төтенше жағдайлар басқармасы Азаматтық қорғаныс бөлімінің
бас маманы, С-R-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
АҚ және ТЖ алдын алу және оларды жою бойынша іс-шараларды жоспарлау, жалпы қызметтік жұмысқа мониторинг жүргізу, жоспарлау, басқарманың жұмыс жоспарларының орындалуын бақылау. Азаматтық қорғаныс құралымдарын есепке алу, құру және жабдықтау. Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар мәселелері бойынша қоғамдық тәртіпті қорғау қызметімен өзара іс-қимыл жүргізу.
Хабардар етуді ұйымдастыру, қаланың Азаматтық қорғаныс жүйесінде байланыс желісінің жағдайына бақылауды жүзеге асыру, барлық байланыс құралдары арқылы хабардар ету сигналдарының өтуін бақылау. Басқарманың және бағынышты бөлімшелердің радио желісінің жұмысын бақылау. Ақпаратты автоматтандырылған өңдеу жүйелерінің, компьютераралық және электронды байланыстың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, бағдарламалық қамтамасыз ету. Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар мәселелері бойынша байланыс қызметімен өзара іс-қимыл жүргізу.
Төтенше жағдайлар басқармасы Азаматтық қорғаныс бөлімінің
жетекші маманы, С-R-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Әскери-жұмылдыру мәселелерімен байланысты жұмыс кешенін орындау, жұмылдыру жұмысы бойынша нормативтік құжаттарды жүргізу, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша есепке алу және бақылау, басқарманың кіріс құжаттамасының орындалуын бақылау және орындаушылық тәртіпке талдау жүргізу, кіріс және шығыс хат-хабарды тіркеу, басқарма бойынша құрама істер номенклатурасын жасау, басқарма бөлімдерінде іс жүргізуді бақылау.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлар бөлімі Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше
жағдайлар бөлімінің басшысы,
С-R-3 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
3) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Организация планирования учебного процесса, преподавательская деятельность при подготовке руководящего и командно-начальствующего состава органов управления и сил Гражданской обороны. Обучение населения действиям по защите в чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера по Гражданской обороне, контроль качества проведения учений, тренировок, занятий, состояния учебно-материальной базы Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, пропаганды Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций на объектах хозяйствования. Участие в организации мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, и снижению возможного ущерба. Координация работы с высшими учебными заведениями. Обеспечение функционирования систем автоматизированной обработки информации, компьютерной техники и программное обеспечение отдела.
Главный специалист отдела чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Преподавательская деятельность при подготовке руководящего и командно-начальствующего состава органов управления и сил Гражданской обороны. Обучение населения действиям по защите в чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера по Гражданской обороне. Контроль качества проведения учений, тренировок, занятий, состояния учебно-материальной базы Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций. Участие в организации мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, и снижению возможного ущерба. Участие в работе комиссий и организации работы отдела по безопасности дорожного движения;
Организация работы по выполнению мероприятий защиты на химически опасных объектах и других потенциально опасных объектах. Разработка планов организаций мероприятий по радиационно-химической защите населения. Взаимодействие со службой радиационно-химической защиты по вопросам Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций мирного времени. Расчет обеспеченности средствами индивидуальной защиты, приборами дозиметрического контроля и химической разведки формировании Гражданской обороны и населения области.
Ведущий специалист отдела чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Учет и анализ чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, разработка и осуществление комплекса работ по предупреждению чрезвычайных ситуаций, организация взаимодействия со службами обеспечения жизнедеятельности населения и организации, контроль мероприятий по обеспечению устойчивого функционирования объектов, эксплуатационной надежности аварийных зданий и сооружений. Участие в комиссионных обследованиях по предупреждению чрезвычайных ситуаций, взаимодействие с городскими службами Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
Отдел в области государственного контроля за чрезвычайными
ситуациями и промышленной безопасности Управления по
чрезвычайным ситуациям
Руководитель отдела в области государственного контроля
за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасности
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-3
Критерии
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Оқу процесін жоспарлауды ұйымдастыру, Азаматтық қорғаныс күштері мен басқару органдарының басшылық және командалық-басшылық құрамын дайындау кезіндегі оқытушылық қызмет. Азаматтық қорғаныс бойынша табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда қорғау іс-қимылдарына халықты үйрету, оқу-жаттығулардың, жаттығулардың, сабақтардың өту сапасын, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлардың оқу-материалдық базасының жағдайын, шаруашылық жүргізу объектілерінде Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлардың насихатталуын бақылау. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және ықтимал залалды азайту бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу. Жоғары оқу мекемелерімен жұмысты үйлестіру. Бөлімде ақпаратты автоматтандырылған өңдеу жүйелерінің, компьютерлік техника және бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлар
бөлімінің бас маманы,
С-R-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Азаматтық қорғаныс күштері мен басқару органдарының басшылық және командалық-басшылық құрамын дайындау кезіндегі оқытушылық қызмет. Азаматтық қорғаныс бойынша табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда қорғау іс-қимылдарына халықты үйрету. Оқу-жаттығулардың, жаттығулардың, сабақтардың өту сапасын, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлардың оқу-материалдық базасының жағдайын бақылау. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және ықтимал залалды азайту бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу. Жол қозғалысы қауіпсіздігі бойынша комиссиялардың жұмысына және бөлім жұмысын ұйымдастыруға қатысу;
Химиялық қауіпті объектілерде және басқа әлеуетті қауіпті объектілерде қорғау іс-шараларын орындау жұмысын ұйымдастыру. Халықты радиациялық-химиялық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру жоспарларын жасау. Бейбіт уақытта Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар мәселелері бойынша радиациялық-химиялық қорғау қызметімен өзара іс-қимыл жасау. Облыстың Азаматтық қорғаныс құралымдары мен халықтың дозиметрлік бақылау және химиялық барлау аспаптарымен, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін есептеу.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлар
бөлімінің жетекші маманы,
С-R-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды есепке алу және талдау, төтенше жағдайлардың алдын алу бойынша жұмыс кешенін әзірлеу және жүзеге асыру, халықтың және ұйымның тіршілік әрекетін қамтамасыз ететін қызметтермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру, объектілердің тұрақты жұмыс істеуін, авариялық ғимараттар мен құрылыстардың пайдалану сенімділігін қамтамасыз ету іс-шараларын бақылау. ТЖ алдын алу бойынша комиссиялық тексерулерге қатысу, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша қалалық қызметтермен өзара іс-қимыл жүргізу.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайларды және
өнеркәсіптік қауіпсіздікті мемлекеттік
бақылау саласындағы бөлім Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлар және
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бөлім басшысы, С-R-3 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
3) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Руководство деятельностью управления. Организация работы управления по осуществлению контрольной деятельности в области промышленной безопасности на опасных производственных объектах курируемых отраслей промышленности; разработка и внесение предложений по определению должностных обязанностей и полномочий работников управления для утверждения руководством Департамента; подготовка и согласование проектной и разрешительной документации по вопросам промышленной безопасности; контроль за разработкой и выполнением планов работы и комплексных программ по вопросам обеспечения промышленной безопасности на подконтрольных опасных производственных объектах; организация и участие в проверках соблюдения требований законодательства в области промышленной безопасности на предприятиях подконтрольных отраслей промышленности, в работе специальных комиссий по расследованию аварий и несчастных случаев; обеспечение подготовки материалов по вопросам промышленной безопасности. Контроль по ведению административных дел по Управлению. Осуществляет иные полномочия возложенные руководством.
Главный специалист отдела в области государственного контроля
за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасности
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
При наличии высшего образования требования к практическому опыту работы не предъявляются. Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные
обязанности
Руководство деятельностью отдела. Организация своевременного исполнения поручений вышестоящих государственных органов, входящих документов, распоряжений, приказов и поручений руководства; разработка и выполнение планов работы и комплексных программ по вопросам обеспечения промышленной безопасности на подконтрольных опасных производственных объектах; разработка и внесение предложений по определению должностных обязанностей и полномочий работников отдела для утверждения руководством Департамента; организация работы отдела по осуществлению контрольной деятельности в области промышленной безопасности на опасных производственных объектах курируемых отраслей промышленности; подготовка и согласование проектной и разрешительной документации по вопросам промышленной безопасности; организация и участие в проверках соблюдения требований законодательства в области промышленной безопасности на предприятиях подконтрольных отраслей промышленности, в работе специальных комиссий по расследованию аварий и несчастных случаев; обеспечение подготовки материалов по вопросам промышленной безопасности по Управлению, отделу. Контроль по ведению административных дел по отделу. Осуществляет иные полномочия возложенные руководством.
Ведущий специалист отдела в области государственного контроля
за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасности
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Осуществление контрольных функций за промышленной безопасностью на подконтрольных предприятиях и объектах теплоэнергетики, занимающихся транспортировкой нефти, монтажом, наладкой, ремонтом подъемно-транспортного оборудования, газового хозяйства, горнодобывающих и угольных предприятиях, геологии и гидрогеологии, нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности, перевозкой опасных грузов, химической промышленности и химически опасных объектах, металлургической промышленности и объектах литейного производства. Работа с технической документацией.
Отдел предупреждения чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям
Руководитель отдела предупреждения чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-3
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Басқарма қызметіне басшылық ету. Өнеркәсіптің жетекшілік ететін салаларындағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында бақылау қызметін жүзеге асыру бойынша басқарма жұмысын ұйымдастыру; Департамент басшылығы бекіту үшін басқарма қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтау бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу; өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша жобалау және рұқсат беру құжаттамасын дайындау және келісу; бақылаудағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша жұмыс жоспарларының және кешенді бағдарламалардың әзірленуін және орындалуын бақылау; өнеркәсіптің бақылаудағы салаларындағы кәсіпорындарда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында заңнама талаптарының сақталуына тексерулер ұйымдастыру және қатысу, аварияларды және жазатайым оқиғаларды тексеру бойынша арнайы комиссиялардың жұмысына қатысу; өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша материалдарды дайындауды қамтамасыз ету. Басқарма бойынша әкімшілік істердің жүргізілуін бақылау. Басшылық жүктеген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлар
және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бөлімнің бас маманы,
С-R-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жоғары білімі болғанда практикалық жұмыс тәжірибесіне талаптар қойылмайды. Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Бөлім қызметіне басшылық ету. Жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмаларын, кіріс құжаттарды, басшылықтың өкімдерін, бұйрықтары мен тапсырмаларын уақытылы орындауды ұйымдастыру; бақылаудағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша жұмыс жоспарларын және кешенді бағдарламаларды әзірлеу және орындау; Департамент басшылығы бекіту үшін бөлім қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтау бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу; өнеркәсіптің жетекшілік ететін салаларындағы қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында бақылау қызметін жүзеге асыру бойынша бөлім жұмысын ұйымдастыру; өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша жобалау және рұқсат беру құжаттамасын дайындау және келісу; өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында заңнама талаптарының сақталуына тексерулер ұйымдастыру және қатысу, аварияларды және жазатайым оқиғаларды тексеру бойынша арнайы комиссиялардың жұмысына қатысу; Басқарма, бөлім бойынша өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша материалдар дайындауды қамтамасыз ету. Бөлім бойынша әкімшілік істердің жүргізілуін бақылау. Басшылық жүктеген өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлар және
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бөлімнің жетекші маманы,
С-R-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Бақылаудағы кәсіпорындарда және мұнай тасымалдаумен, көтергіш-көліктік жабдықты құрастырумен, баптаумен, жөндеумен шұғылданатын жылу энергетикасы объектілерінде, газ шаруашылығында, тау-кен өндірісі және көмір кәсіпорындарында, геология және гидрогеология, мұнай өңдейтін және мұнай-химия өнеркәсібінде, қауіпті жүктерді тасымалдайтын, химия өнеркәсібінде және химиялық қауіпті объектілерде, металлургия өнеркәсібінде және құю өндірісі объектілерінде бақылау функцияларын жүзеге асыру. Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлардың
алдын алу бөлімі Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлардың алдын
алу бөлімінің басшысы, С-R-3 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее одного года стажа государственной службы;
2) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
3) завершение обучения по программам высшего и послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) наличие ученой степени.
Функциональные обязанности
Участие в разработке предложений по реализации государственной политики в области предупреждения чрезвычайных ситуаций, защите населения и территорий, снижению экономического ущерба от чрезвычайных ситуаций. Организация деятельности и осуществление руководства работой отдела. Осуществление контроля за исполнением возложенных задач. Участие в разработке и корректировке планов действий при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Главный специалист отдела предупреждения чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Планирование, организация и проведение мероприятий Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций по вопросам медицинской защиты населения и территорий. Совместно с медицинской службой и службой Защиты животных и растений проводит мероприятия по содержанию в постоянной готовности медицинских сил и средств и мероприятий по защите сельско-хозяйственного производства. Контролирует за проведением противоэпидемических, противоэпизоотических мероприятий. Разработка планов действия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. Ведение учета по системе надежности жизнедеятельности населения, безопасности, функционирования ОХ.
Организация работы по инженерной защите, разработка инженерно-технических мероприятий по Гражданской обороне, по защите населения города от стихийных бедствий и катастроф. Участвует и отрабатывает документацию по проводимым учениям, тренировкам и доводит ее курируемых служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
Подготовка документов по проводимым учениям, тренировкам по Гражданской обороне и чрезвычайных ситуаций.
Ведущий специалист отдела предупреждения чрезвычайных ситуаций
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Организация мероприятий по защите населения от радиоактивных, отравляющих и сильнодействующих ядовитых веществ в чрезвычайных ситуациях и на особый период. Сбор, обобщение и оценка данных о проводимых мероприятиях по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Отдел пропаганды, подготовки и обучения населения
Управления по чрезвычайным ситуациям
Главный специалист отдела пропаганды, подготовки и
обучения населения
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-4
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Проведение занятий, оказание методической помощи объектам хозяйствования и учебным заведениям по вопросам Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций. Разработка учебно-методических документов, учебных и наглядных пособий.
Принимает участие в организации и проведении учений, тренировок по Гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям.
Ведущий специалист отдела пропаганды, подготовки и
обучения населения
Управления по чрезвычайным ситуациям, категория С-R-5
Критерий
Требования
Образование
Высшее: в сфере военного дела и безопасности или технических наук и технологии.
Профессиональная компетентность
Знание Конституции Республики Казахстан, конституционных законов Республики Казахстан «О Президенте Республики Казахстан», «О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов», «О Правительстве Республики Казахстан», законов Республики Казахстан «О государственной службе», «О борьбе с коррупцией», «Об административных процедурах», «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, Гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, Стратегии «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
Практический опыт
Умение работать на компьютере с программами Word, Excel.
Функциональные обязанности
Проведение занятий, оказание методической помощи объектам хозяйствования и учебным заведениям по вопросам Гражданской обороны и чрезвычайным ситуациям. Разработка учебно-методических документов, учебных и наглядных пособий. Принимает участие в организации и проведении учений, тренировок по Гражданской обороны и чрезвычайным ситуациям.

1) мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) жоғары оқу орындарынан кейінгі оқу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттік тапсырыс негізінде немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған;
4) ғылыми дәрежесінің болуы.
Функционалдық міндеттері
Төтенше жағдайлардың алдын алу саласында мемлекеттік саясатты іске асыру, халықты және аумақтарды қорғау, төтенше жағдайлардың экономикалық залалын азайту бойынша ұсыныстар әзірлеуге қатысу. Бөлімнің қызметін ұйымдастыру және жұмысына басшылық етуді іске асыру. Жүктелген міндеттердің орындалуын бақылауды жүзеге асыру. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қаупі және туындаған кезде іс-қимылдар жоспарларын әзірлеуге және түзетуге қатысу.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлардың алдын алу
бөлімінің бас маманы, С-R-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Халықты және аумақты медициналық қорғау мәселелері бойынша Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар іс-шараларын жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу. Медициналық қызметпен және Жануарлар мен өсімдіктерді қорғау қызметімен бірігіп медициналық құралдар мен күштердің және ауыл шаруашылығы өндірісін қорғау іс-шараларын үнемі дайындықта ұстау іс-шараларын өткізу. Эпидемияға қарсы, эпизоотияға қарсы іс-шаралардың өткізілуін бақылайды. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою іс-қимылдары жоспарларын әзірлеу. Халықтың тіршілік әрекетінің сенімділігі жүйесі, шаруашылық жүргізу объектілерінің қауіпсіздігі, жұмыс істеуі бойынша есеп жүргізу.
Инженерлік қорғау, Азаматтық қорғаныс бойынша инженерлік-техникалық іс-шараларды әзірлеу, қала халқын табиғи зілзаладан және апаттардан қорғау жұмысын ұйымдастыру. Өткізілетін оқу-жаттығулар, жаттығулар бойынша құжаттаманы пысықтайды және оларға қатысады, оны Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша жетекшілік ететін қызметтерге жеткізеді.
Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша өткізілетін оқу-жаттығуларға, жаттығуларға құжаттарды дайындау.
Төтенше жағдайлар басқармасы төтенше жағдайлардың алдын алу
бөлімінің жетекші маманы, С-R-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Халықты төтенше жағдайларда және ерекше кезеңде радиоактивті, уландыратын және күшті әсер ететін улы заттардан қорғау іс-шараларын ұйымдастыру. Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою бойынша өткізілетін іс-шаралар туралы деректер жинау, қорыту және бағалау.
Төтенше жағдайлар басқармасы үгіт-насихат, халықты дайындау
және оқыту бөлімі Төтенше жағдайлар басқармасы үгіт-насихат, халықты дайындау
және оқыту бөлімінің бас маманы, С-R-4 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы»«Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы»«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»«Әкімшілік рәсімдер туралы»«Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Сабақтар өткізу, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар мәселелері бойынша шаруашылық жүргізу объектілеріне және оқу мекемелеріне әдістемелік көмек көрсету. Оқу-әдістемелік құжаттар, оқу және көрнекі құралдар әзірлеу.
Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша оқу-жаттығулар, жаттығулар ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.
Төтенше жағдайлар басқармасы үгіт-насихат, халықты дайындау
және оқыту бөлімінің жетекші маманы, С-R-5 санаты
Өлшемшарттар
Талаптар
Білімі
Жоғары: әскери іс және қауіпсіздік немесе техникалық ғылымдар және технология саласында.
Кәсіби құзыреттілігі
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының Президенті туралы», «Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы», «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік қызмет туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы», «Әкімшілік рәсімдер туралы», «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Заңдарын, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, Азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағытын білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
Практикалық тәжірибесі
Компьютерде Word, Excel бағдарламаларымен жұмыс істей білуі
Функционалдық міндеттері
Сабақтар өткізу, Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар мәселелері бойынша шаруашылық жүргізу объектілеріне және оқу мекемелеріне әдістемелік көмек көрсету. Оқу-әдістемелік құжаттар, оқу және көрнекі құралдар әзірлеу.
Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар бойынша оқу-жаттығулар, жаттығулар ұйымдастыруға және өткізуге қатысады.