Об утверждении профессионального стандарта в деятельности по производству молока и традиционных напитков
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20/57. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2014 года № 9438. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 393.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2020 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406 "Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт в деятельности по производству молока и традиционных напитков.
2. Департаменту животноводства (Ахметов Е.К.), департаменту переработки и агропродовольственных рынков (Кусаинова А.Б.) принять меры к внедрению профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Управлению социальной политики (Лепешко С.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление социальной политики (Лепешко С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Согласовано
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
от 7 апреля 2014 года
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 января 2014 года № 20/57
Профессиональный стандарт в деятельности по производству
молока и традиционных напитков
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт в деятельности по производству молока и традиционных напитков (далее - ПС) предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала;
4) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;

Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру бойынша қызметтегі кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20/57 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 мамырда № 9438 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.12.2020 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі "Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 406 қаулысына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру бойынша қызметтегі кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Мал шаруашылығы департаменті (Е.Қ. Ахметов), қайта өңдеу және аграрлық азық-түлік нарығы департаменті (А.Б. Құсайынова) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен кәсіби стандартты енгізуге шаралар қабылдасын.
3. Әлеуметтік саясат басқармасы (С.С. Лепешко) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әлеуметтік саясат басқармасына (С.С. Лепешко) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А.Мамытбеков
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова ___________
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 21 қаңтардағы
№ 20/57 бұйрығымен бекітілген
Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру қызметіндегі кәсіби стандарт
1. Жалпы ережелер
1. Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру қызметіндегі кәсіби стандарт (бұдан әрі - КС):
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеру бағдарламаларын әзірлеу талаптарын белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарын белгілеуге;
4) кәсіби қызметтің мазмұнына бірыңғай талаптар әзірлеуге, еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;

5) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
6) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;
7) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

5) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге;
6) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;
7) кәсіби даярлығын бағалаудан өткізу және мамандар біліктіліктерінің сәйкестіктерін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері, жұмысшылар;
2) ұйымдардың басшылары мен жұмысшылары, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде кәсіпорындар қызметінің функционалдық үлгілеріне, лауазымына, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу, еңбекке ынталандыру жүйесіне ішкі, корпоративті стандарттар және басқалар әзірленуі мүмкін.
4. Осы КС-да төмендегі терминдер мен аңықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбек қызметінің нақты түрін орындауға кәсіби дайындық дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі\білікті деңгейі – атқарылатын жұмыстардың күрделілігі, дербестігі мен жауаптылығы көрінетін қызметкердің біліктілігіне (құзыреттілігіне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек заты - белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралы – қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттілікпен құрылған кәсіби қызмет саласындағы құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – бизнес-үрдісімен анықталатын және еңбек қызметінің нақты түрінің шеңберінде орындалуы үшін тиісті құзыреттіліктің болуын көздейтін еңбек әрекеттерінің интеграцияланған және тиісінше автономды жиынтығы;
7) кәсіби қызмет саласы – ортақ интеграцияланған негізі (ұқсас және жуық мәндер, объектілер, технологиялар, соның ішінде еңбек құралдары) және еңбек функцияларының ұқсас жиынтығын және оларды орындау үшін құзыреттілікті көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – нақты кәсіби қызмет саласындағы еңбек сапасы мен жағдайы, біліктілігі, құзыреттілігі, мазмұны деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) КС бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, тиісінше автономды және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;

10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности): Государственный классификатор Республики Казахстан 03-2007: 10.51 Переработка молока и производство сыра.
6. Основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: продовольственная независимость, при которой физическая доступность продовольственных товаров за счет отечественного производства и создание экономических условий для производства конкурентоспособной сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки.
ПС устанавливает в области профессиональной деятельности: производство продуктов питания требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников.
7. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни определены в Приложении 1 к настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области:
дояр;
оператор машинного доения;
кумысодел (шубатодел).
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Дояр
8. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
9. Возможные наименования должностей: дояр.
10. Профессия "дояр" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: производство молока и традиционных напитков.

10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы білімді, ептілікті және практикалық дағдыларды талап ететін және білімі туралы тиісті құжаттармен куәландырылатын адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
11) құзыреттілік – қызметкердің кәсіби қызметте білімін және іскерлігін қолдануеға деген қаблеті;
12) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
13) міндет – нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
14) сала – шығарылатын өнімнің, өндіріс технологиясының, негізгі қорлар мен жұмыс істейтіндердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
17) функционалдық карта – әр түрлі кәсіби қызметтер саласының шеңберінде белгіленген, қызметкер орындайтын еңбек қызметінің түрінің еңбек функциялары мен кәсіби міндеттерінің құрылымданған сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет облысы) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісі 03-200710.51 Сүтті жасап шығару және ірімшік өндірісі
6. Экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: өндірістік тәуелсіздік, бұл ретте өндірістік тауарлардың нақты қолжетімділігі отандық өндіріс есебінен жүргізіледі және бәсекеге қабілетті ауыл шаруашылық өнімдерін және оны қайта өңдеу өнімдерін өндіру үшін экономикалық жағдай жасау.
КС тағам өнімдерін өндіру кәсіби қызмет саласында еңбек мәніне, сапасына, жағдайына және қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында берілген.
Стандарт талаптары қызмет түрлеріне және осы саланың төмендегі кәсіптеріне жатады:
сауыншы;
машинамен сауу операторы;
қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы).
3. Еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкасы
1-параграф. Сауыншы
8. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
9. Лауазымның мүмкін атаулары: сауыншы.
10. "Сауыншы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: сүт және дәстүрлі сусындар өндірісі.

11. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 2 к настоящему ПС.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы дояра приведены в таблице 2 Приложения 2 к настоящему ПС.
13. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые дояром указан в таблице 3 Приложения 2 к настоящему ПС.
14. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые дояром, приведены в таблице 4 Приложения 2 к настоящему ПС.
15. Требования к компетенциям дояра указаны в таблице 5, 6 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Оператор машинного доения
16. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
17. Возможные наименования должностей: оператор машинного доения.
18. Профессия "оператор машинного доения" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: производство молока и традиционных напитков.
19. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 3 к настоящему ПС.
20. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора машинного доения приведены в таблице 2 Приложения 3 к настоящему ПС.
21. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором машинного доения, указан в таблице 3 Приложения 3 к настоящему ПС.
22. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые оператором машинного доения, приведены в таблице 4 Приложения 3 к настоящему ПС.
23. Требования к компетенциям оператора машинного доения указаны в таблице 5, 6 Приложения 3 к настоящему ПС.
Параграф 3. Кумысодел (шубатодел)
24. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
25. Возможные наименования должностей: кумысодел (шубатодел).
26. Профессия "кумысодел (шубатодел)" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: производство молока и традиционных напитков.
27. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 4 к настоящему ПС.
28. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы кумысодела (шубатодела) приведены в таблице 2 Приложения 4 к настоящему ПС.
29. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые кумысоделом (шубатоделом), указан в таблице 3 Приложения 4 к настоящему ПС.
30. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые кумысоделом (шубатоделом), приведены в таблице 4 Приложения 4 к настоящему ПС.
31. Требования к компетенциям кумысодела (шубатодела) указаны в таблице 5 Приложения 4 к настоящему ПС.

11. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
12. Сауыншының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
13. Еңбек функцияларын айқындайтын, сауыншы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
14. Сауыншының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
15. Сауыншының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптары осы КС 2-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
2-параграф. Машинамен сауу операторы
16. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4.
17. Лауазымның мүмкін атаулары: машинамен сауу операторы.
18. "Машинамен сауу операторы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: сүт және дәстүрлі сусындар өндірісі.
19. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
20. Машинамен сауу операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
21. Еңбек функцияларын айқындайтын, машинамен сауу операторы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
22. Машинамен сауу операторының орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
23. Машинамен сауу операторының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
3-параграф. Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы)
24. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
25. Лауазымның мүмкін атаулары: қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы).
26. "Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы)" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: сүт және дәстүрлі сусындар өндірісі.
27. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 4-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
28. Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы) еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
29. Еңбек функцияларын айқындайтын, қымыз дайындаушының (шұбат дайындаушының) орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
30. Қымыз дайындаушының (шұбат дайындаушының) орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 4-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
31. Қымыз дайындаушының (шұбат дайындаушы) құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген

4. Разработчики ПС
32. Разработчиком ПС является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
33. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
молока и традиционных напитков
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии с учетом
тенденций рынка труда
Наименование
профессии согласно
государственному
классификатору занятий
Республики Казахстан
01-2005
Квалификационный
уровень ОРК
1.
Производство молока и традиционных напитков
Дояр
Дояр
3-4
2.
Производство молока и традиционных напитков
Оператор машинного доения
Оператор машинного доения
3-4
3.
Производство молока и традиционных напитков
Кумысодел (Шубатодел)
Кумысодел (Шубатодел)
3
Приложение 2
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
молока и традиционных напитков
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
6121 Дояр
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 64, раздел: Работы и профессии рабочих в животноводстве
Профессия по ЕТКС
Дояр
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы дояра
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Работа в сельскохозяйственном производстве, цехе, заводе
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые дояром
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Осуществляет ручную дойку животных
2
Выполняет мероприятия по улучшению содержания животных, кормлению сбалансированными по питательным веществам кормами в целях повышения молочной продуктивности животных, получения молока высокого качества
3
Следит за состоянием здоровья животных. Выполняет мероприятия, направленные на повышение молочной продуктивности животных и увеличение выхода телят
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых дояром
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Молоко, животные
Ведро, перчатки, халат, колпак, сапоги, корм, щетки для чистки

4. КС әзірлеушілері
32. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
33. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 5-қосымшасында көрсетілген.
Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру
қызметіндегі кәсіби стандартының
1-қосымшасы
Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы үрдістерін есепке алғандағы кәсіп атауы
01-2005 Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуішісіне сәйкес кәсіптер атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
1.
Сүт және дәстүрлі сусындар өндірісі
Сауыншы
Сауыншы
3-4
2.
Сүт және дәстүрлі сусындар өндірісі
Машинамен сауу операторы
Машинамен сауу операторы
3-4
3.
Сүт және дәстүрлі сусындар өндірісі
Қымыз дайындаушы (Шұбат дайындаушы)
Қымыз дайындаушы (Шұбат дайындаушы)
3
Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру
қызметіндегі кәсіби стандартының
2-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
6121 Сауыншы
Жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
64-шығарылым, тарау: Мал шаруашылығындағы жұмыс және жұмысшылардың кәсіптері
БТБА бойынша кәсібі
Сауыншы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4-5
4
6
2-кесте. Сауыншының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ауыл шаруашылығы өндірісіндегі, цехтағы, зауыттағы жұмыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту).
Кәсіби дайындықтың бар болған жағдайында талап етілмейді немесе 1 жылдан кем емес тәжірибе қажет
4
Жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
3-деңгейде 3жылдан кем емес
3-кесте. Сауыншы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Жануарларды қолмен саууды жүзеге асырады
2
Жануарларды күтіп-ұстауды жақсарту, жануарлардың сүт өнімділігін арттыру, сапасы жоғары сүт алу мақсатында қоректі жем-шөппен қоректендіру, жөніндегі іс-шаралар орындайды
3
Жануарлардың денсаулығын қадағалайды. Жануарлардың сүт өнімділігін арттыруға және бұзауларын көбейтуіне бағытталған іс-шараларды жүзеге асырады
4-кесте. Сауыншы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Сүт, жануарлар
Шелек, қолғап, халат, калпақ, етік, жем, тазалау үшін қылшақ

1-1) Ручная дойка животных
1-2) Уход за животными
Таблица 5. Требования к компетенциям дояра 3-го
квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им задач удоя
Определяет самостоятельно способы выполнения поставленной задачи дояра, предмет и средства труда, принципы оценки, методы измерения удоя
Знание правил и требований обращения с животными. Знание технологии преобразования предмета, планирование и организацию труда дояра
2-1)
Понимание исполнительской деятельности дояра, включающей планирование рабочего процесса
Выбор способов действий из известных на основе знаний дояра и практического опыта доения, а также коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Знание правил ухода за выменем и наиболее часто встречающихся заболеваний вымени и оказания первой помощи заболевшим животным
Таблица 6. Требования к компетенциям дояра 4-го
квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им задач удоя
Определяет самостоятельно способы выполнения поставленной задачи дояра, предмет и средства труда, принципы оценки, методы измерения удоя
Знание правил и требований обращения с животными. Знание технологии преобразования предмета, планирование и организацию труда дояра
2-1)
Понимание исполнительской деятельности дояра, включающей планирование рабочего процесса
Выбор способов действий из известных на основе знаний дояра и практического опыта доения, а также коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Знание правил ухода за выменем и наиболее часто встречающихся заболеваний вымени и оказания первой помощи заболевшим животным
3-1)
Предоставляет руководству отчетные данные по удою
Умение решать стандартные и простые практические задачи, навыки дояра в контексте самостоятельного планирования, выполнения и оценки удоя
Знание процедуры проведения контроля качества молока и ведение документации по удою
Приложение 3
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
молока и традиционных напитков
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
6121 Оператор машинного доения
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 64, раздел: Работы и профессии рабочих в животноводстве
Профессия по ЕТКС
Оператор машинного доения
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы оператора машинного доения
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Работа в сельскохозяйственном производстве, цехе, заводе
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт

1-1) Жануарларды қолмен сауу
1-2) Жануарларды күту
5-кесте. СБШ біліктілігінтің 3-деңгейлі сауыншының құзыретіне қоятын талаптары
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жануарларды сауу кезінде өзінің денсаулығы мен қауіпсіздігіне, басқалардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Сауу міндетін орындаудың тәсілін, еңбек заты мен құралын, бағалау қағидаларын, саууды өлшеу тәсілдерін дербес анықтайды
Жанауарларды ұстау қағидалары мен талаптары. Затты түрлендіру технологиясын, сауыншының жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыруды біледі
2-1)
Жұмыс үдерісін жоспарлауды қоса алғанда сауудың атқарушылық қызметін түсіну
Сауыншы білімі және практикалық сауу тәжірибесі негізінде белгілі жұмыс тәсілдерін таңдау, сондай-ақ алынған нәтижелерді ескерумен әрекетін түзету
Жануарлардың желінін күту және желіннің жиі кездесетін ауруларын білу және ауырған жануарларға алғашқы көмек көрсету
6-кесте. СБШ біліктілігінтің 4-деңгейлі сауыншының құзыретіне қоятын талаптары
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жануарларды сауу кезінде өзінің денсаулығы мен қауіпсіздігіне, басқалардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Сауу міндетін орындаудың тәсілін, еңбек заты мен құралын, бағалау қағидаларын, саууды өлшеу тәсілдерін дербес анықтайды
Жанауарларды ұстау қағидалары мен талаптары. Затты түрлендіру технологиясын, сауыншының жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыруды біледі
2-1)
Жұмыс үдерісін жоспарлауды қоса алғанда сауудың атқарушылық қызметін түсіну
Сауыншы білімі және практикалық сауу тәжірибесі негізінде жұмыс тәсілдерін таңдау, сондай-ақ алынған нәтижелерді ескерумен әрекетін түзету
Жануарлардың желінін күту және желіннің жиі кездесетін ауруларын білу және ауырған жануарларға алғашқы көмек көрсету
3-1)
Басшылыққа сауу жөнінде есептік деректер ұсынады
Стандартты практикалық міндеттерді шеше білу, саууды дербес жоспарлау, орындау және бағалау контекстінде сауу дағдылары
Сүттің сапасын бақылау және сауу жөніндегі құжаттама жүргізу тәртіптемесін білу
Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру
қызметіндегі кәсіби стандартының
3-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
6121 Машинамен сауу операторы
Жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
64-шығарылым, тарау: Мал шаруашылығындағы жұмыс және жұмысшылардың кәсіптері
БТБА бойынша кәсібі
Машинамен сауу операторы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4-5
4
6
2-кесте. Машинамен сауу операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ауыл шаруашылығы өндірісіндегі, цехтағы, зауыттағы жұмыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту).
Кәсіби дайындықтың бар болған жағдайында талап етілмейді немесе 1 жылдан кем емес тәжірибе қажет
4
Жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе

Не менее 3–х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые оператором машинного доения
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Проводит машинное доение коров двумя аппаратами с производительностью в среднем по группе на фуражную корову
2
Проверяет на мастит и выполняет ветеринарно-санитарные работы по уходу за выменем и профилактику заболеваний на мастит
3
Включает и выключает аппараты, проверяет их на частоту пульсаций и контролирует работу
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых оператором
машинного доения
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Животные, доильные аппараты
Халат хлопчатобумажный, металлические контейнеры, оборудование машинного доения
1-1) Проводит машинное доение коров
1-2) Приучение коров-первотелок к машинному доению и их раздой
1-3) Проверка полноты выдаивания
2
Молоко, молочные продукты
Сапоги резиновые, жилет, перчатки, колпак, колпак
2-1) Осуществляет проверку на мастит
2-2) Обработка вымени дезинфицирующими препаратами
2-3) Разбирает и собирает, промывает и дезинфицирует доильные аппараты
Таблица 5. Требования к компетенциям оператора машинного доения
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им задач оператора машинного доения
Определяет самостоятельно способы выполнения задач оператора машинного доения, предмет и средства труда, принципы оценки, методы измерения удоя
Знание устройства и правил эксплуатации доильных аппаратов
2-1)
Понимание исполнительской деятельности оператора машинного доения, включающей планирование рабочего процесса
Выбор способов действий из известных на основе знаний оператора машинного доения и практического опыта доения, а также коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Знание правил разборки, сборки, хранения доильных аппаратов
Таблица 6. Требования к компетенциям оператора машинного доения
4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им задач оператора машинного доения
Определяет самостоятельно способы выполнения задач оператора машинного доения, предмет и средства труда, принципы оценки, методы измерения удоя
Знание устройства и правил эксплуатации доильных аппаратов

3-деңгейде 3жылдан кем емес
3-кесте. Машинамен сауу операторы орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Сауын сиырға топ бойынша өнімділігі орташа екі аппаратпен сиырларды машинамен саууды жүргізеді
2
Малдың желінін маститке тексеру және күту мен маститпен ауырудың алдын алу жөніндегі санитарлық-ветеринарлық жұмыстарды жүргізу
3
Аппараттарды іске қосады және сөндіреді, олардың жұмыс жиілігін тексереді және жұмысын бақылайды
4-кесте. Машинамен сауу операторы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жануарлар, Сауу аппараттары
Мақтадан жасалған халат, металл контейнерлер, машинамен саууға арналған жабдық
1-1) Сиырларды машинамен саууды орындайды
1-2) Тұмса сиырларды машинамен саууға үйрету және олардың сауын сүтін арттырады
1-3) Сауу толықтығын тексеру
2
Сүт
Сүт өнімдері
Резеңке етік, көкірекше, қолғап, қалпақ
2-1) Маститке тексеруді жүзеге асырады
2-2) Малдың желінін залалсыздандырушы препараттарымен өңдейді
2-3) Сауу аппараттарын ашады, қайта жинайды, жуады және залалсыздандырады.
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі машинамен сауу операторының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Машинамен сауу операторының міндетін орындау кезінде өзінің денсаулығы мен қауіпсіздігіне, басқалардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Машинамен сауу операторының міндетін орындаудың тәсілін, еңбек заты мен саууды өлшеуді бағалау мен әдісін дербес анықтайды
Сауу аппараттарын пайдалану ережесін және құрылғысын біледі
2-1)
Жұмыс үдерісін жоспарлауды қоса алғанда машинамен сауу операторының атқарушылық қызметін түсінеді
Машинамен сауу операторы білімі және практикалық сауу тәжірибесі негізінде белгілі жұмыс тәсілдерін таңдау, сондай-ақ алынған нәтижелерді ескерумен қызметін түзету
Сауу аппаратын жинақтау, сақтау қағидалары
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі машинамен сауу операторының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Машинамен сауу операторының міндетін орындау кезінде өзінің денсаулығы мен қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Машинамен сауу операторының міндетін орындаудың тәсілін, еңбек заты мен саууды өлшеуді бағалау мен әдісін дербес анықтайды
Сауу аппараттарын пайдалану ережесін және құрылғысын біледі

2-1)
Понимание исполнительской деятельности оператора машинного доения, включающей планирование рабочего процесса
Выбор способов действий из известных на основе знаний оператора машинного доения и практического опыта доения, а также коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Знание правил разборки, сборки, хранения доильных аппаратов
3-1)
Предоставляет руководству отчетные данные по удою
Умение решать стандартные и простые однотипные практические задачи, навыки оператора машинного доения в контексте самостоятельного планирования, выполнения и оценки удоя
Знание комплекса мероприятий, обеспечивающих получение молока высокого качества и технику его охлаждения
Приложение 4
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
молока и традиционных напитков
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
6121 Кумысодел (Шубатодел)
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 64, раздел: Работы и профессии рабочих в животноводстве
Профессия по ЕТКС
Кумысодел (Шубатодел)
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы кумысодела (шубатодела)
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Работа в сельскохозяйственном производстве, цехе, заводе
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые кумысоделом (шубатоделом)
Шифр
трудовой
функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Уход, кормление и удой лошадей, верблюдов
2
Осуществляет закваску и брожение молока
3
Определяет пороки молока, меры предупреждения и способы их устранения
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых кумысоделом
(шубатоделом)
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Лошади
Корм, щетки для чистки, халат хлопчатобумажный, колпак, сапоги резиновые, жилет

2-1)
Жұмыс үдерісін жоспарлауды қоса алғанда машинамен сауу операторының атқарушылық қызметін түсіну
Машинамен сауу операторы білімі және практикалық сауу тәжірибесі негізінде белгілі жұмыс тәсілдерін таңдау, сондай-ақ алынған нәтижелерді ескерумен қызметін түзету
Сауу аппаратын жинақтау, сақтау қағидалары
3-1)
Басшылыққа сауу жөнінде есептік деректер ұсынады
Стандартты және қарапайым біртектес практикалық міндеттерді шеше білу, дербес жоспарлау, орындау және бағалау контекстінде машинамен сауу операторының дағдылары
Сапасы жоғары сүт алуды қамтамасыз ететін іс-шаралар кешенін және оны салқындату техникасын біледі
Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру
қызметіндегі кәсіби стандартының
4-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
6121 Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы)
Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
64-шығарылым, тарау: Мал шаруашылығындағы жұмыс және жұмысшылардың кәсіптері
БТБА бойынша кәсібі
Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы)
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-4
2-кесте. Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы) еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Ауыл шаруашылығы өндірісіндегі, цехтағы, зауыттағы жұмыс
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындықтың бар болған жағдайында талап етілмейді немесе 1 жылдан кем емес тәжірибе қажет
3-кесте. Қымыз дайындаушының (шұбат дайындаушы) орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Жылқыларға, түйелерге күтім жасау, жем беру және сауу
2
Сүтті ашытуды жүзеге асыру
3
Сүттің жарамсыздығын анықтайды, оның алдын алу шараларын және жою тәсілдерін анықтайды
4-кесте. Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы) орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек пә
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жылқылар
Жем, тазалауға арналған қылшақ, мақтадан жасалған халат, қалпақ, резеңке етік, көкірекше

1-1) Уход за лошадьми
1-2) Дойка кобылы
1-3) Ведение подготовительных работ по приготовлению кумыса
2
Молоко
Перчатки, ведро, оборудование для закваски молока
2-1) Первичная обработка молока, размешивание закваски, разлив кумыса
2-2) Мойка и дезинфекция посуды и оборудования, применяемого для первичной обработки молока
Таблица 5. Требования к компетенциям кумысодела (шубатодела)
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им задач кумысодела (шубатодела)
Определяет самостоятельно способы выполнения поставленной задачи кумысодела (шубатодела)
Знание техники безопасности и охраны труда, а также устройств и оборудования молочной лаборатории, и требований ГОСТа к молоку
2-1)
Понимание исполнительской деятельности кумысодела (шубатодела), включающей планирование рабочего процесса
Выбор способов действий из известных на основе знаний кумысодела (шубатодела) и практического опыта изготовления, а также коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Знание зоотехнических и ветеринарных правил ухода за рабочими животными, норм и порядка кормления, технологию приготовления кумыса (шубата)
3-1)
Предоставляет руководству отчетные данные по изготовлению кумыса (шубата)
Умение решать стандартные и простые однотипные практические задачи, навыки кумысодела (шубатодела) в контексте самостоятельного планирования, выполнения и оценки удоя
Знание пороков молока, мер предупреждения и способов их устранения, основ микробиологии, технологии приготовления кумыса (шубата)
Приложение 5
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
молока и традиционных напитков
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № _______________ Дата ____________________________

1-1) Жылқыларға күтім жасау
1-2) Байталдарды сауу
1-3) Қымыз дайындау жөніндегі дайындық жұмысын жүргізу
2
Сүт
Қолғаптар, шелек, сүтті ашытуға арналған жабдық
2-1) Сүтті алғашқы өңдеу, айранын араластыру, қымыз құю
2-2) Сүтті алғашқы өңдеуге қолданылған ыдыс пен жабдықты жуу және залалсыздандыру
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі қымыз дайындаушының (шұбат дайындаушының) құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы) міндетін орындау кезінде өзінің денсаулығы мен қауіпсіздігіне, басқалардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы) міндеттерін орындау үшін жұмыс тәсілдерін дербес анықтау
Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғауды, сондай-ақ сүт зертханасының құрылғылары мен жабдықтарын, МЕМСТ сүт сапасына қоятын талаптарын білу
2-1)
Жұмыс үдерісін жоспарлауды қоса алғанда, қымыз дайындаушы (шұбат дайындаушы) атқарушылық қызметін түсіну
Қымыз жасау (шұбат жасау) білімдері негіздерінен және оны дайындау тәжірибелерінен шығатын әрекеттік тәсілдерді таңдау және алынған нәтижелер негізінде әрекеттерін түзету
Қымыз (шұбат) дайындау технологиясын, жануарларды жемдеу тәртіптері мен нормаларын, жануарларға күтім жасау зоотехникалық және мал дәрігерлік ережелерін білу
3-1)
Қымызды (шұбатты) дайындау бойынша деректік есептерді басшылыққа ұсынады
Стандартты және қарапайым біртектес практикалық міндеттерді шеше білу, дербес жоспарлау, орындау және бағалау контекстінде қымыз (шұбат) дайындаушының дағдыларына ие болу
Микробиология негіздерін, қымыз дайындау технологиясын, сүттің бұзылғандығын, оны бұзылудан қорғау тәсілдерін және сақтық шараларын жасай білу
Сүт және дәстүрлі сусындарды өндіру
қызметіндегі кәсіби стандартының
5-қосымшасы
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС тіркелді____________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу № __________________
Хат (хаттама) № ___________________Күні____________________________