Об утверждении формы учета запасов продовольственных товаров по регионам и правил представления отчетности
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 5-2/325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2014 года № 9615.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.07.2024 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму учета запасов продовольственных товаров по регионам, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила представления отчетности по учету запасов продовольственных товаров по регионам, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется, приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 12.12.2016 № 516 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту экономической интеграции и агропродовольственных рынков Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) представление в Департамент правового обеспечения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"Согласовано"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по статистике
Смаилов А.А. __________
25 июня 2014 года
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2014 года № 5-2/325

Өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу нысанын және есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 5-2/325 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 шілдеде № 9615 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.10.2015 № 1-3/920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.07.2024 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өңірлер бойынша азық-түлік тауарлар қорларын есепке алу нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өңірлер бойынша азық-түлік тауарлар қорларын есепке алуға қатысты есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.12.2016 № 516 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Экономикалық интеграция және азық-түлік нарықтары департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралында жариялауға жіберу туралы және мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Құқықтық қамтамасыз ету департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің
төрағасы
___________ A. Смайылов
2014 жылғы 25 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 25 маусымдағы
№ 5-2/325 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Учет запасов продовольственных товаров по регионам" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование продукции.
6. В графе 3 Формы указывается общая сумма данных, указанных в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10.
7. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 Формы указывается фактический объем продовольственных товаров, указанных в графе 2, имеющихся в наличии в натуральном выражении.
8. Графа 3 не должна превышать сумму, указанную в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10.
Аналогичная схема заполнения формы сохраняется при заполнении всех строк форм.
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2014 года № 5-2/325
Правила представления отчетности по учету запасов продовольственных товаров по регионам
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.07.2024 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила представления отчетности по учету запасов продовольственных товаров по регионам разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяют порядок представления отчетности по учету запасов продовольственных товаров по регионам.
2. Учет запасов продовольственных товаров по регионам ведется местными исполнительными органами районов, городов областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы ежемесячно.
3. Хозяйствующие субъекты, деятельность которых связана с объектами хранения продовольственных товаров (далее – хозяйствующие субъекты), ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляют форму, предназначенную для сбора административных данных "Учет запасов продовольственных товаров по регионам" (далее – отчетность), утвержденную согласно приложению 1 к настоящему приказу, в местные исполнительные органы районов, городов областного значения.
Отчетность направляется хозяйствующими субъектами посредством почтовых служб связи, или по электронному адресу местных исполнительных органов районов, городов областного значения, либо вносятся нарочно через канцелярию местных исполнительных органов районов, городов областного значения.

1. Осы түсіндірме "Өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
5. Нысанның 2-бағанында өнімнің атауы көрсетіледі;
6. Нысанның 3-бағанында көрсетілген жолдың 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарында көрсетілген деректердің жалпы сомасы көрсетіледі.
7. Нысанның 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарында заттай мәнде бар 2-бағанда көрсетілген азық-түлік тауарларының нақты көлемі көрсетіледі.
8. 3-баған сомасы 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарда көрсетілген сомадан аспауы қажет.
Нысанды осылай толтыру схемасы нысанның барлық жолдарын толтырған кезде сақталады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 25 маусымдағы
№ 5-2/325 бұйрығына
2-қосымша
Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алу бойынша есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.07.2024 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алу бойынша есептілікті ұсыну қағидалары "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу бойынша есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алуды аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары ай сайын жүргізеді.
3. Қызметі азық-түлік тауарларын сақтау объектілерімен байланысты шаруашылық жүргізуші субъектілер (бұдан әрі – шаруашылық жүргізуші субъектілер) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-і күнінен кешіктірмей осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген "Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – есептілік) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына ұсынады.
Шаруашылық жүргізуші субъектілер есептілікті пошта байланысы қызметтері арқылы немесе аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының электрондық мекенжайы бойынша жібереді не аудандардың, қалалық облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының кеңсесі арқылы қолма-қол енгізеді.

4. Местные исполнительные органы районов, городов областного значения осуществляют сбор информации о наличии запасов продовольственных товаров у хозяйствующих субъектов и ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляют отчетность в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы.
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы осуществляют сбор информации о наличии запасов продовольственных товаров в области (столице, городе республиканского значения) и ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, представляют отчетность в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
6. Министерство осуществляет сбор, обобщение и анализ отчетности по республике и использует ее в целях ведения мониторинга состояния продовольственной безопасности.

4. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары шаруашылық жүргізуші субъектілерден азық-түлік тауарлары қорларының бар болуы туралы ақпарат жинауды жүзеге асырады және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей есептілікті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына есептілікті ұсынады.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары облыста (астана, республикалық маңызы бар қала) азық-түлік тауарлары қорларының болуы туралы ақпарат жинауды жүзеге асырады және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей есептілікті Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне (бұдан әрі-Министрлік) ұсынады.
6. Министрлік республика бойынша есептілікті жинауды, қорытындылауды және талдауды жүзеге асырады және оны азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу мақсатында пайдаланады.