Об утверждении Критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 ноября 2014 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2014 года № 9969. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 471
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 471 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах» и пунктами 3 и 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах.
2. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан (С. Камели) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ и.о. Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 240 и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 19 августа 2013 года № 196/НК «Об утверждении Критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах» (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2013 года № 8722).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Жаксылыкова Т.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев
Утвержден
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 11 ноября 2014 года № 78
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о товарных биржах

Жеке кәсіпкерлік саласында тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 желтоқсанда № 9969 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 471 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.06.2015 № 471 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1) тармақшасына және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3 және  4-тармақтарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кәсіпкерлік саласында тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті (С. Камели):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. «Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 8 тамыздағы № 240 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 19 тамыздағы № 196/НҚ бірлескен бұйрығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8722 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Т.М. Жақсылықовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 11 қарашадағы
№ 78 бұйрығымен
бекітілген
Жеке кәсіпкерлік саласындағы тауар биржалары туралы Қазақстан
Республикасы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлері

1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан «О товарных биржах» и «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и в целях отнесения товарных бирж к различным степеням риска.
2. В настоящих Критериях под риском понимается вероятность причинения участникам биржевой торговли имущественного ущерба в результате деятельности товарных бирж.
3. Отнесение товарной биржи к группе по степени риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
4. На первоначальном этапе вновь созданные товарные биржи относятся к группе высокой степени риска.

1. Осы Жеке кәсіпкерлік саласындағы тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) «Тауар биржалары туралы» және  «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес және тауар биржаларын түрлі тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында әзірленген.
2. Осы критерийлерді тәуекел деп тауар биржалары қызметінің нәтижесінде биржалық саудаға қатысушыларға мүліктік залал келтіру ықтималдылығы түсіндіріледі.
3. Тауар биржасын тәуекел дәрежесі бойынша топқа жатқызу бастапқы және кейіннен бөлу жолымен жүзеге асырылады.
4. Бастапқы кезеңде жаңадан құрылған тауар биржалары жоғары тәуекел тобына жатқызылады.

5. В последующем по результатам проведенных проверок товарные биржи распределяются по степеням рисков в зависимости от суммы набранных баллов согласно приложению к настоящим Критериям:
от 61 баллов и выше - относятся к высокой степени риска;
от 31 до 60 баллов - относятся к средней степени риска;
от 0 до 30 баллов - относятся к незначительной степени риска.
6. В случае отсутствия нарушений по результатам плановой проверки товарная биржа переводится в группу меньшей степени риска.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в сфере
частного предпринимательства за
соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о товарных биржах
форма
Критерии оценки степени риска
п/п
Наименование критериев
Баллы
1.

5. Бұдан әрі жүргізілген тексерулердің нәтижелері бойынша тауар биржалары осы Критерийлерге қосымшаға сәйкес жиналған балдар сомасына байланысты тәуекелдер дәрежелері бойынша бөлінеді:
61 балл және одан жоғары - тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады;
31-ден - 60 баллға дейін - тәуекелдің орташа дәрежесіне жатады;
0-ден - 30 баллға дейін - тәуекелдің елеусіз дәрежесіне жатады.
6. Жоспарлы тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтар болмаған жағдайда тауар биржасы тәуекел дәрежесі аз топқа ауыстырылады.
Жеке кәсіпкерлік саласындағы
тауар биржалары туралы
Қазақстан Республикасы
заңнамасын сақтауда тәуекел
дәрежесін бағалау критерийлеріне
қосымша нысан
Тәуекел дәрежесін бағалау Критерийлері
р/с
Критерийлер атаулары
Балдар
1.

Отсутствие электронной торговой системы товарной биржи, отвечающей общим требованиям, установленным Правительством Республики Казахстан к электронным торговым системам товарных бирж (в соответствии с пунктом 1 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
30
2.
Отсутствие структурного подразделения, оснащенного необходимыми средствами по обеспечению режима секретности (конфиденциальности), а также сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже, в том числе на электронных носителях (в соответствии с пунктом 2 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
30
3.
Отсутствие правил биржевой торговли, разработанных на основе типовых правил биржевой торговли, утвержденных Правительством Республики Казахстан (в соответствии с пунктом 3 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
10
4.
Не соответствие сотрудников товарной биржи квалификационным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан (в соответствии с пунктом 4 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
20
5.
Отсутствие структурных подразделений по организации торговли и работе с клиентами (в соответствии с пунктом 5 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
20
6.
Отсутствие клирингового центра либо договора об использовании услуг клирингового центра (в соответствии с пунктом 6 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
30
7.

Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тауар биржаларының электрондық сауда жүйесіне қойылатын жалпы талаптарына жауап беретін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 1-тармағына сәйкес)
30
2.
Құпиялылық (жасырын) режимін, сондай-ақ тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын, оның ішінде электрондық жеткізгіштердегі мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажетті құралдармен жарақтандырылған құрылымдық бөлімшенің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 2-тармағына сәйкес)
30
3.
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен биржа саудасының үлгі ережесі негізінде әзірленген биржа саудасы ережесінің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 3-тармағына сәйкес)
10
4.
Тауар биржасы қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 4-тармағына сәйкес)
20
5.
Сауданы ұйымдастыру жөніндегі және клиенттермен жұмыс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелердің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 5-тармағына сәйкес)
20
6.
Клирингтік орталықтың не клирингтік орталық қызметтерін пайдалану туралы шарттың болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 6-тармағына сәйкес)
30
7.

Отсутствие не менее семи членов товарной биржи (в соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
10
8.
Отсутствие собственного интернет-ресурса на государственном и русском языках, содержащего информацию о товарной бирже и порядке проведения ею торгов, а также специальный раздел для размещения результатов биржевых торгов (в соответствии с пунктом 8 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
20
9.
Отсутствие утвержденных размеров платежей: вступительных и ежегодных взносов членов товарной биржи, за пользование имуществом биржи, а также регистрацию и оформление биржевых сделок, других поступлений, не запрещенных законодательством (в соответствии с пунктом 9 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
10
10.
Отсутствие на товарной бирже биржевого арбитража (в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
30
11.
Отсутствие гарантийного и страхового фонда (в соответствии со статьей 16-1 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
60
12.
Осуществление товарной биржей торговой и иной деятельности, не связанной с организацией биржевой торговли (в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
60
13.
Участие работников товарной биржи в биржевых сделках или использования коммерческой информации в собственных интересах (в соответствии с пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
60
14.
Совершение биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи (в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
60
15.
Не выполнение товарной биржей обязанности по опубликованию ежедневных котировок на биржевые товары в средствах массовой информации (в соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
20
16.
Отсутствие правил внутреннего контроля и программы его осуществления, разработанные в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных незаконным путем, и финансирования терроризма (в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»)
20

Тауар биржасының кемінде жеті мүшесінің болмауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 2-тармағына сәйкес)
10
8.
Тауар биржасы туралы және оның сауда-саттықтар өткізу тәртібі туралы ақпаратты, сондай-ақ биржалық сауда-саттық нәтижелерін орналастыру үшін арнайы бөлімді қамтитын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өз интернет-ресурсының болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 8-тармағына сәйкес)
20
9.
Мына: тауар биржасы мүшелерінің бастапқы және жыл сайынғы, биржа мүлкін пайдаланғаны, сондай-ақ биржалық мәмілелерді, заңнамада тыйым салынбаған басқа түсімдерді тіркегені және ресімдегені үшін бекітілген төлемдер мөлшерінің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекітілген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 9-тармағына сәйкес)
10
10.
Тауар биржасында биржалық төреліктің болмауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес)
30
11.
Кепілдік беру және сақтандыру қорының болмауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабының сәйкес)
60
12.
Тауар биржасының биржалық сауданы ұйымдастырумен байланысты емес сауда және өзге де қызметті жүзеге асыруы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес)
60
13.
Тауар биржасы қызметкерлерінің биржалық мәмілелерге қатысуы немесе коммерциялық ақпаратты өз мүдделеріне пайдалануы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына сәйкес)
60
14.
Биржалық мәмілелерді тауар биржасының атынан және есебінен жасау («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағына сәйкес)
60
15.
Тауар биржасының биржалық тауарларға күн сайынғы белгілеулерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау туралы міндетті орындамауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағына сәйкес)
20
16.
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды) және терроризмді қаржыландыруды болдырмау мақсатында әзірленген ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламасының болмауы («Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 11- бабына сәйкес)
20