Об утверждении Правил определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2015 года № 10402. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 549
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 21.07.2015 № 549.
В соответствии с подпунктом 4-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе «Әділет» и в периодических печатных изданиях;
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев
«СОГЛАСОВАНО»
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________ А. Мамытбеков
от 26 января 2015 год
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года № 187
Правила
определения обоснованной величины объема потребления
физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» и определяют порядок определения обоснованной величины объема потребления физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения в целях экономии воды и средств потребителей.

Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 187 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 наурызда № 10402 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 549 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 21.07.2015 № 549 бұйрығымен.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты «Әділет» ақпараттық құқықтық жүйесінде және мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауды;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Е. Досаев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 26 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 187 бұйрығымен
бекітілген
Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi
жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сумен жабдықтау жүйелерi саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау қағидалары (бұдан әрi — Қағида) «Табиғи монополиялар және реттелетiн нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және суды және тұтынушылардың қаражатын үнемдеу мақсатында сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген шамасын айқындау тәртiбiн белгiлейдi.

2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) абонент – один и более потребителей, пользующихся услугами водоснабжения в жилом и (или) нежилом помещении;
2) водоснабжение – совокупность мероприятий, обеспечивающих забор, хранение, подготовку, подачу и распределение воды через системы водоснабжения водопотребителям;
3) обоснованная величина объема потребления воды – величина объема потребления воды на одного человека в месяц, необходимого для удовлетворения питьевых и бытовых нужд;
4) среднемесячный объем потребления воды – средний объем потребления воды в месяц, приходящийся на одно физическое лицо;
5) водохозяйственная организация – юридическое лицо, деятельность которой связана с регулированием, доставкой, воспроизводством вод, водоснабжением, водоотведением и эксплуатацией водных объектов;
6) ведомство уполномоченного органа – Комитет по регулированию и естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок определения обоснованной величины объема потребления
физическими лицами регулируемых услуг в сфере водоснабжения
3. Обоснованная величина объема потребления воды рассчитывается водохозяйственной организацией и определяется ведомством уполномоченного органа отдельно для каждой водохозяйственной организации по согласованию с местным исполнительным органом (акиматом области, города республиканского значения, столицы).
В случае, если водохозяйственная организация оказывает услуги водоснабжения на территории двух и более областей, обоснованная величина объема потребления воды рассчитывается водохозяйственной организацией отдельно для каждой области.
При этом, обоснованная величина объема потребления воды рассматривается в период рассмотрения заявки на утверждение дифференцированного тарифа на услуги водоснабжения и согласовывается ведомством уполномоченного органа одновременно с утверждением дифференцированного тарифа на услуги водоснабжения.
4. Обоснованная величина объема потребления воды состоит из максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 30 % населения, потребляющих наименьший объем воды (№ 1) и максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 70 % населения, потребляющих наименьший объем воды (№ 2).
5. Для определения максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 30 % населения, потребляющих наименьший объем воды (№ 1) объем потребления воды в кубических метрах (м3) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год и количество проживающих (прописанных) человек по каждому абоненту - для абонентов, имеющих индивидуальные приборы учета воды распределяются согласно приложению к настоящим Правилам в соответствии со следующими этапами:

2. Осы Қағидада қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) абонент – тұрғын және (немесе) тұрғын емес үй-жайда сумен жабдықтаудың көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы бір және одан көп тұтынушылар;
2) сумен жабдықтау – суды жинауды, сақтауды, дайындауды, беруді және сумен жабдықтау жүйесі арқылы су тұтынушыларға таратуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;
3) су тұтыну көлемінің негізделген шамасы – ауыз суға және тұрмыстық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін қажетті айына бір адамға шаққандағы су тұтыну көлемінің шамасы;
4) су тұтынудың орташа айлық көлемі – айына бір рет бір жеке тұлғаға келетін су тұтынудың орташа көлемі;
5) су шаруашылығы ұйымы – қызметі суды реттеуге, жеткізуге, молайтуға, сумен жабдықтауға, су бұруға және су объектілерін пайдалануға байланысты заңды тұлға;
6) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Осы Қағидада пайдаланылған өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Сумен жабдықтау саласындағы реттеліп көрсетілетін
қызметтердi жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң негiзделген
шамасын айқындау тәртiбi
2. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасын су шаруашылығы ұйымы есептейді және уәуілетті орган жергілікті атқарушы органмен (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігімен) келісу бойынша әрбір су шаруашылығы ұйымы үшін жеке анықтайды.
Егер су шаруашылығы ұйымы сумен жабдықтау қызметтерін екі және одан көп облыстардың аумағында көрсеткен жағдайда, су тұтыну көлемінің негізделген шамасын су шаруашылығы ұйымы әрбір облыс үшін жеке есептейді.
Бұл ретте су тұтыну көлемінің негізделген шамасы сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифті бекітуге арналған өтінімді қарау кезеңінде қарастырылады және оны уәкілетті орган сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифті бекітумен бір мезгілде келіседі.
4. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасы судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 30% халықтың арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемінен (№1) және судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 70% халықтың арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемінен (№2) тұрады.
5. Судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 30% халықтың арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемін (№ 1) айқындау үшін өтінім беру алдындағы төрт тоқсанда немесе алдыңғы күнтізбелік жылда суды тұтынудың текше метрдегі (м3) көлемі және тұратын (тіркелген) адам саны әрбір абонент бойынша - суды есептеудің жеке аспаптары бар абоненттер үшін осы Қағиданың қосымшасына сәйкес мынадай кезеңдерге сәйкес таратылады:

1) объем среднемесячного потребления воды на одного человека сортируется по возрастанию от наименьшего к наибольшему по столбцу «Среднемесячное потребление воды на одного человека»;
2) по столбцу «Количество прописанных» определяются первые 30 % человек, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды;
3) по столбцу «Среднемесячное потребление воды на одного человека» находится наибольший среднемесячный объем потребления воды, среди первых 30 % населения, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды.
6. Для определения максимального среднемесячного объема потребления воды среди первых 70 % населения, потребляющих наименьший объем воды (№ 2) объем потребления воды в кубических метрах (м3) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год и количество проживающих (прописанных) человек по каждому абоненту - для абонентов, имеющих индивидуальные приборы учета воды распределяются согласно приложению к настоящим Правилам в соответствии со следующими этапами:
1) объем среднемесячного потребления воды на одного человека сортируется по возрастанию от наименьшего к наибольшему по столбцу «(Среднемесячное потребление воды на одного человека»;
2) по столбцу «Количество прописанных» определяются первые 70 % человек, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды;
3) по столбцу «Среднемесячное потребление воды на одного человека» находится наибольший среднемесячный объем потребления воды, среди первых 70 % населения, потребляющих наименьший среднемесячный объем воды.
7. Водохозяйственной организацией при расчете объема потребления воды на одного человека расчет производится с точностью до десятичной доли. При этом, количество потребителей корректируется в ближайшую сторону.
8. Ведомство уполномоченного органа запрашивает у водохозяйственной организации дополнительную информацию, необходимую для рассмотрения расчета обоснованной величины объема потребления воды с указанием сроков ее предоставления.
9. По результатам рассмотрения расчета обоснованной величины объема потребления воды ведомство уполномоченного органа направляет водохозяйственной организации письмо о согласовании.
10. Введение в действие обоснованной величины объема потребления воды осуществляется с введением в действие дифференцированных тарифов на услуги водоснабжения.
Приложение
к Правилам определения обоснованной
величины объема потребления физическими
лицами регулируемых услуг
в сфере водоснабжения
Абонент
Количество прописанных
Объем общего потребления воды за двенадцать месяцев по показаниям индивидуальных приборов учета воды
Объем среднемесячного потребления воды по показаниям индивидуальных приборов учета воды
Объем среднемесячного потребления воды на одного человека
№ 1
№ 2
№ 3

1) бір адамға суды орташа айлық тұтыну көлемі «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша ең азынан ең көбіне өсу бойынша сұрыпталады;
2) «Тіркелген адамдар саны» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 30% адам айқындалады;
3) «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 30% халықтың арасында, судың ең көп орташа айлық көлемі бар.
6. Судың ең аз көлемін тұтынатын алғашқы 70% халықтың (№ 2) арасында су тұтынудың ең жоғары орташа айлық көлемін айқындау үшін алдындағы төрт тоқсанда немесе алдыңғы күнтізбелік жылда суды тұтынудың текше метрдегі (м3) көлемі және тұратын (тіркелген) адам саны әрбір абонент бойынша - суды есептеудің жеке аспаптары бар абоненттер үшін осы Қағиданың қосымшасына сәйкес мынадай кезеңдерге сәйкес таратылады:
1) бір адамға суды орташа айлық тұтыну көлемі «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша ең азынан ең көбіне өсу бойынша сұрыпталады;
2) «Тіркелген адамдар саны» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 70% адам айқындалады;
3) «Бір адамға суды орташа айлық тұтыну» бағаны бойынша судың ең аз орташа айлық көлемін тұтынатын алғашқы 70% халықтың арасында, суды тұтынудың ең көп орташа айлық көлемі бар.
7. Бір адамға шаққанда су тұтыну көлемін есептеу кезінде су шаруашылығы ұйымы есепті ондық үлеске дейінгі дәлдікпен жүргізеді. Бұл ретте тұтынушылардың саны жақын жаққа қарай түзетіледі.
8. Уәкілетті орган су шаруашылығы ұйымынан су тұтыну көлемінің негізделген шамасын есептеуге қажетті қосымша ақпаратты, оны ұсыну мерзімін көрсете отырып сұратуға құқылы.
9. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасын есептеуді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган су шаруашылығы ұйымына келісу туралы хат жолдайды.
10. Су тұтыну көлемінің негізделген шамасын қолданысқа енгізу сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифтерді қолданысқа енгізе отырып жүзеге асырылады.
Сумен жабдықтау саласындағы
реттеліп көрсетілетін қызметтердi
жеке тұлғалардың тұтыну көлемiнiң
негiзделген шамасын айқындау
қағидаларына
қосымша
Абонент
Тіркелген адамдар саны
Суды есептеудің жеке аспаптарының көрсеткіштері бойынша он екі айдағы су тұтынудың жалпы көлемі
Суды есептеудің жеке аспаптарының көрсеткіштері бойынша су тұтынудың орташа айлық көлемі
Бір адамға су тұтынудың орташа айлық көлемі
№1
№2
№3