Об утверждении Инструкции использования технических средств для фиксации фактов совершения уголовных и административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 971. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2015 года № 10227.
В соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию использования технических средств для фиксации фактов совершения уголовных и административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Главнокомандующему Национальной гвардией, начальникам департаментов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы и по чрезвычайным ситуациям, управлений специализированной службы охраны и учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) организовать изучение настоящей Инструкции с личным составом в системе боевой и служебной подготовки с последующим принятием зачетов;
2) обеспечить исполнение требований Инструкции всеми сотрудниками органов внутренних дел и военнослужащими Национальной гвардии.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и в периодических печатных изданиях;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан www.mvd.gov.kz.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З., главное командование Национальной гвардией (Жаксылыков Р.Ф.), комитеты административной полиции (Лепеха И.В.), уголовно-исполнительной системы (Бердалин Б.М.) и по чрезвычайным ситуациям (Петров В.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 декабря 2014 года № 971
Инструкция
использования технических средств для фиксации
фактов совершения уголовных и административных
правонарушений и действий сотрудников органов
внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 971 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 ақпанда № 10227 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңының 6-бабы 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы, ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі және төтенше жағдайлар департаменттерінің, мамандандырылған күзет қызметі басқармаларының және оқу орындарының бастықтары:
1) жеке құраммен жауынгерлік және қызметтік даярлық жүйесінде осы Нұсқаулықты кейіннен сынақтар қабылдай отырып зерделеуді ұйымдастырсын;
2) ішкі істер органдарының барлық қызметкерлерінің және Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің Нұсқаулық талаптарын орындауын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімдік баспасөз өнімдерінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің www.mvd.gov.kz. интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа, Ұлттық ұланның Бас қолбасшылығына (Р.Ф. Жақсылықов), Әкімшілік полиция (И.В. Лепеха), Қылмыстық-атқару жүйесі (Б.М. Бердалин) және Төтенше жағдайлар (В.В. Петров) комитеттеріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 971 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция использования технических средств для фиксации фактов совершения уголовных и административных правонарушений и действий сотрудников (далее – Инструкция) определяет использование личным составом органов внутренних дел (далее – ОВД) средств аудиовидеофиксации для фиксации окружающей обстановки, действий граждан и сотрудников ОВД при несении патрульно-постовой службы, фиксации нарушений со стороны осужденных и лиц, заключенных под стражу, проведении проверок и иных форм контроля, в том числе миграционного (далее – исполнение служебных обязанностей), а также при проведении профилактических мероприятий и специальных операций.
2. Правовую основу применения портативного носимого видеорегистратора и мобильной системы цифровой аудиовидеозаписи составляют Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", "О дорожном движении", "О гражданской защите", и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере охраны общественного порядка, обеспечения общественной и дорожной безопасности, осуществления контроля и надзора за поведением осужденных и лиц, заключенных под стражу.
3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) портативный носимый видеорегистратор (далее – видеожетон) – это техническое устройство предназначенные для осуществления аудиовидеозаписи сотрудниками ОВД;
2) сотрудник ОВД – это сотрудники полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, органов гражданской защиты, военнослужащие Национальной гвардии (далее – НГ);
3) подразделение ОВД – это подразделения полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, органов гражданской защиты;
4) мобильная система цифровой аудиовидеозаписи (далее – мобильный видеорегистратор) – это техническое устройство, предназначенное для осуществления аудиовидеозаписи на служебном, специальном автотранспорте и специальных вагонах, предназначенных для этапирования специального контингента (далее – специальный автотранспорт и специальный вагон).
5) радар – это измеритель скорости с видеофиксацией, предназначенный для контроля скорости движения транспортных средств и видеофиксации нарушений Правил дорожного движения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33003).

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығы (бұдан әрі - Нұсқаулық) ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) жеке құрамының патрульдік-бекеттік қызметті өткеру кезінде қоршаған ортаны, азаматтардың және ІІО қызметкерлірінің әрекеттерін тіркеу, сотталғандардың және қамауға алынған адамдардың тарапынан заң бұзушылықтарды тіркеу, тексерістер және басқа да бақылау нысандарын, оның ішінде көші-қон (бұдан әрі – қызметтік міндеттерді орындау) жүргізу үшін, тексерістер және өзге де бақылау нысандарын, оның ішінде көші-қон (бұдан әрі – қызметтік міндеттерді орындау), сондай-ақ профилактикалық іс-шаралар және арнайы операциялар жүргізу кезінде аудиобейнетіркеу техникалық тіркеу құралдарын пайдалануын айқындайды.
2. Портативті алып жүретін бейнетіркегішті және цифрлық аудиобейнежазба мобильдік жүйелерін қолданудың құқықтық негізін Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі, "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы", "Жол жүрісі туралы", "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдары және қоғамдық тәртіпті сақтау, қоғамдық және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сотталғандардың және қамауға алынған адамдардың мінез-құлқына бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру саласында Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері құрайды.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) портативті алып жүретін бейнетіркегіш (бұдан әрі – бейнежетон) – бұл ІІО қызметкері аудиобейнежазбаны жүзеге асыру үшін арналған техникалық құрылғы;
2) ІІО қызметкері – бұл полиция, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының және мекемелерінің, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, Ұлттық ұлан (бұдан әрі - ҰҰ) әскери қызметшілері;
3) ІІО бөлінісі – бұл полиция, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының және мекемелерінің, азаматтық қорғау органдарының бөліністері;
4) цифрлық аудиобейнежазбаның мобильдік жүйесі (бұдан әрі – мобильдік бейнетіркегіш) – арнайы контингентті этаптауға арналған қызметтік, арнайы автокөлік және арнайы вагондарда аудиобейнежазбаларды жүзеге асыру үшін арналған техникалық құрылғы.
5) радар – бұл көлік құралдары қозғалысының жылдамдығын және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) Жол жүрісі қағидаларын бұзушылықтарды бейнетіркеуді бақылауға арналған бейнетіркегіші бар жылдамдықты өлшеуіш.

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.10.2023 № 748 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Видеожетон и мобильный видеорегистратор (далее – видеорегистраторы) предназначены для осуществления аудиовидеозаписи окружающей обстановки, действий граждан, осужденных и лиц, заключенных под стражу, а также процесса действий сотрудников ОВД в период исполнения служебных обязанностей, профилактических мероприятий и специальных операций, с целью обеспечения сбора качественной доказательной базы, при пресечении правонарушений.
5. Видеорегистраторами обеспечиваются сотрудники ОВД при исполнении служебных обязанностей, проведении профилактических мероприятий и специальных операций, а также оборудуются служебный, специальный автотранспорт и вагоны.
6. Технические спецификации видеорегистратора, радара, сервера управления, сетевого накопителя для хранения данных, согласовывается с Департаментом технической службы Министерства внутренних дел. Приобретение видеожетонов и мобильных видеорегистраторов осуществляется в соответствии с минимальными требованиями к аудиовидеофиксации и радарам согласно приложениям 1 и 1-1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи, учета и хранения данных аудиовидеофиксации
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Руководитель подразделения ОВД (воинской части НГ) назначает ответственное лицо, который производит изменение даты и времени, разрешает видео, удаление, копирование, приемку, выгрузку и хранение записей, а также просмотр и анализ произведенных записей. При этом на сервер хранения данных устанавливается специальный пароль, который знает только ответственное лицо и руководитель (командир) подразделения ОВД (воинской части НГ).
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.10.2023 № 748 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Бейнежетон және мобильдік бейнетіркегіш (бұдан әрі – бейнетіркегіштер) құқық бұзушылықтардың жолын кесу кезінде сапалы айғақтық базаны жинақтауды қамтамасыз ету мақсатында қоршаған ортаны, азаматтардың, сотталғандардың және қамауға алынған адамдардың іс-қимылдарына, қызметтік міндеттерін орындау, профилактикалық іс-шаралар және арнайы операция кезеңінде ІІО қызметкерлерінің іс-қимылы процесіне аудиобейнежазбаны жүзеге асыру үшін арналған.
5. Бейнетіркегіштермен қызметтік міндеттерді орындау, профилактикалық іс-шаралар мен арнайы операциялар өткізу кезінде ІІО-ның қызметкерлері қамтамасыз етіледі, сондай-ақ қызметтік, арнайы автокөлік және вагондар жабдықталады.
6. Бейнетіркегіштердің, радарлардың, басқару серверінің, деректерді сақтауға арналған желілік жинаушылардың техникалық сипаттамалары ІІМ-нің Техникалық қызмет департаментімен келісіледі. Бейнежетондарды және мобильдік бейнетіркегіштерді сатып алу осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға және 1-1-қосымшаға сәйкес аудиобейнетіркеудің ең төменгі талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Аудиобейнетіркеуіштің деректерін беру, есепке алу және сақтау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ІІО бөлінісінің (ҰҰ әскери бөлімінің) басшысы жазба күні мен уақытын өзгертуге, бейнеге рұқсатты, жазбаларды бейнетіркегіштен файлдарды жоюды, көшіруді, қабылдауды, шығаруды және сақтауды, сондай-ақ жазылған жазбаларды қарауды және талдауды жүргізетін жауапты адамды тағайындайды. Бұл ретте, деректерді сақтау серверіне арнайы пароль қойылады, оны жауапты адам және ІІО бөлінісінің (ҰҰ-ның әскери бөлімінің) басшысы (командир) ғана біледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Каждому видеорегистратору, радару, в том числе носителю информации (далее – карта памяти) мобильного видеорегистратора, радара присваивается инвентарный номер для учета в работе при выдаче, приемке устройства и выгрузке информационных данных.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Видеожетоны хранятся в подразделениях ОВД (воинских частях НГ) у ответственного лица и выдаются сотруднику ОВД перед началом исполнения служебных обязанностей под роспись в журнале учета выдачи и сдачи видеожетона и карт памяти мобильного видеорегистратора, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
9-1. Используемые для фиксации административных правонарушений радары должны соответствовать минимальным требованиям, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Радары хранятся в подразделениях ОВД у ответственного лица и выдаются сотруднику патрульной полиции перед началом исполнения служебных обязанностей под роспись в журнале учета выдачи и сдачи радара и карт памяти радара, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. Ответственное лицо после установки съемных карт памяти видеорегистратора и радара, опечатывает печатью указанный разъем.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 9-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Журнал учета выдачи и сдачи видеожетона и карт памяти мобильного видеорегистратора, а также радара регистрируется в канцелярии подразделений ОВД (воинской части НГ), листы нумеруются, прошнуровываются и скрепляются печатью. На последней странице журнала учета ответственным лицом канцелярии делается запись: "В настоящем журнале пронумеровано, прошнуровано и скреплено печатью ___ листов". Запись в журнале производится шариковой ручкой. Допущенные ошибки исправляются путем зачеркивания неправильной записи и внесения новой записи, о чем делается оговорка в графе примечаний за подписью ответственного лица. Исправление корректором не допускается.

8. Әрбір бейнетіркегішке, радарға, оның ішінде мобильдік бейнетіркегіштің, радардың ақпарат тасымалдағышына (бұдан әрі – есте сақтау картасы) құрылғыны беру, қабылдау және ақпараттық деректерді түсіру кезінде жұмыста есепке алу үшін түгендеу нөмірі беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бейнежетондар ІІО бөліністерінде (ҰҰ әскери бөлімдерінде) жауапты адамда сақталады және ІІО қызметкеріне қызметтік міндеттерін орындауды бастағанға дейін осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес Бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау картасын беруді және тапсыруды есепке алу журналында қол қойып беріледі.
9-1. Әкімшілік құқық бұзушылықтарды тіркеу үшін пайдаланылатын радарлар осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес ең төменгі талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Радарлар ІІО бөліністерінде жауапты адамда сақталады және осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес жол-патрульдік полициясы қызметкеріне қызметтік міндеттерін орындау басталардан бұрын радарды және радардың есте сақтау картасын, беру және тапсыруды есепке алу журналына қол қою арқылы беріледі.
Ескерту. Бұйрық 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9-2. Жауапты адам бейнетіркегіштің және радардың алынатын есте сақтау карталарын орнатқаннан кейін көрсетілген ажыраманы мөрлейді.
Ескерту. Бұйрық 9-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау картасын, сондай-ақ радарды беруді және тапсыруды есепке алу журналы ІІО бөлінісінің (ҰҰ әскери бөлімінің) кеңсесінде тіркеледі, парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Есепке алу журналының соңғы бетінде: "Осы журналда нөмірленген, тігілген және мөрмен мөрленген барлығы ___ парақ" деген жазуды кеңсенің жауапты адамы жасайды. Журналдағы жазба шарикті қаламмен жүргізіледі. Жіберілген қателер дұрыс емес жазуларды сызу және жаңа жазбаны енгізу арқылы түзетіледі, ол туралы түзетуді жүргізген адамның қол қоюы арқылы ескертпе бағанына ескертпе жасалады. Корректормен түзетуге жол берілмейді.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В период исполнения служебных обязанностей, профилактических мероприятий и специальных операций сотрудники ОВД обеспечивают сохранность видеорегистратора, радара и по окончании сдают ответственному лицу.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Мобильные видеорегистраторы не снимаются и не сдаются ответственному лицу, а на постоянной основе находятся в служебном, специальном автотранспорте и вагоне. При выгрузке записи изымается только карта памяти или запись выгружается в автоматическом режиме.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Выгрузка на сервер хранения данных производится в автоматическом режиме во время зарядки аккумулятора видеожетона и радара.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Срок хранения записей:
по преступлениям – 5 лет;
по административным правонарушениям и проверочным мероприятиям – 3 года;
по иным случаям, не содержащим признаки преступлений и правонарушений – 2 месяца.
15. Допуск к информации на сервере хранения данных, который установлен в серверной комнате или дежурной части представляется только ответственному лицу и руководителю (командиру) подразделения ОВД (воинской части НГ), при этом не допускается внесение изменений в данные на сервере хранения (изменение даты и времени).
16. Записи с доказательной базой при необходимости направляются с материалами дела в суд или по запросу суда.
Глава 3. Порядок осуществления аудиовидеофиксации
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Видеожетон закрепляется в области груди ближе к плечевому суставу, не создавая помех действиям сотрудника ОВД при исполнении служебных обязанностей, а также при проведении профилактических мероприятий и специальных операций может крепиться на специальном крепеже или на шлеме.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қызметтік міндеттерді орындау, профилактикалық іс-шаралар және арнайы операциялар кезеңінде ІІО қызметкерлері бейнетіркегіштің, радардың сақталуын қамтамасыз етеді және аяқталу бойынша жауапты адамға тапсырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Мобильдік бейнетіркегіштер алынбайды және жауапты адамға тапсырылмайды, ұдайы негізде қызметтік, арнайы автокөлікте және вагонда болады. Жазбаларды түсіру кезінде тек есте сақтау картасы алынады немесе автоматты түрде түсіріледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Деректерді сақтау серверіне түсіру бейнежетонды және радардың аккумуляторын зарядтау уақытында автоматтық режимде жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жазбаларды сақтау мерзімі:
қылмыстар бойынша – 5 жыл;
әкімшілік құқық бұзушылықтар және тексеріс іс-шаралары бойынша – 3 жыл;
қылмыс және құқық бұзушылықтар белгілері жоқ өзге де жағдайлар бойынша – 2 ай.
15. Сервер бөлмесінде немесе кезекші бөлімде орнатылған деректерді сақтау серверіндегі ақпаратқа тек жауапты адамның және ІІО бөлінісі (ҰҰ әскери бөлімі) басшысының (командирінің) қолжетімділігі бар, бұл ретте сақтау серверіндегі деректерге (күні мен уақытты өзгерту) өзгерістер енгізуге тыйым салынады.
16. Айғақты базамен жазбалар қажет болған кезде кезінде сотқа немесе соттың сұрау салуы бойынша іс материалдарымен бірге жолданады.
3-тарау. Аудиобейнетіркеуді жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Бейнежетон қызметтік міндеттерін орындау кезінде ІІО қызметкерінің іс-қимылына кедергі келтірмей, кеуде тұсына иық буынына жақын бекітіледі, сондай-ақ профилактикалық іс-шаралар және арнайы операцияларды өткізу кезінде арнайы бекітпеге немесе дулығаға бекітілу мүмкін.

18. Мобильный видеорегистратор устанавливается внутри салона служебного автотранспорта на лобовой и задней части для широкого охвата дорожного покрытия и внутренней части салона, при этом не допускается, чтобы мобильный видеорегистратор мешал обзору водителя:
1) в служебном автотранспорте устанавливаются три видеокамеры, которые крепятся на потолочную часть верхнего края переднего лобового (передней панели) и заднего стекла салона, без уменьшения зоны обзора водителя. При этом, имеют дополнительное крепление, на стекле позволяющее удерживать видеокамеры снизу от тряски и вибрации при движении автомобиля, а также не имеющих возможности снятия и перестановки видеокамер без нарушения целостности крепления, с адаптацией под соответствующий угол наклона стекла автомобиля;
2) две видеокамеры на лобовой части, совместно собранные в едином пластиковом корпусе, цветной курсовой видеокамеры, с отключаемой инфракрасной подсветкой, для наблюдения за обстановкой в салоне и перед автотранспортом;
3) третья видеокамера устанавливается на заднем лобовом стекле, состоящая из одиночной цветной курсовой видеокамеры, с отключаемой инфракрасной подсветкой, для наблюдения за обстановкой позади автотранспорта, микрофона, устройства индикации режимов работы системы, кнопок управления режимами работы видеокамер;
19. В специальном автотранспорте мобильный видеорегистратор (с антивандальной защитой, либо размещение их в защитном корпусе) устанавливается во внутренней и наружной части, для контроля за конвоируемыми лицами и обстановки с внешней стороны:
1) две видеокамеры на лобовой части, совместно собранные в едином пластиковом корпусе, цветной курсовой видеокамеры, с отключаемой инфракрасной подсветкой, для наблюдения за обстановкой в салоне и перед автотранспортом, при этом не допускается, чтобы мобильный видеорегистратор мешал обзору водителя;
2) в коридоре кузова, где размещается караул напротив камер (отсека) для содержания специального контингента;
3) с внешней стороны кузова над входными дверями для наблюдения обстановки с внешней стороны и контроля за проведением обмена конвоируемых лиц на обменных пунктах с креплением предусматривающей возможность их снятия, а также на кузове для наблюдения за обстановкой позади автотранспорта.
20. В специальном вагоне видеокамеры (с антивандальной защитой, либо размещение их в защитном корпусе) устанавливаются:
1) над дверями большого и служебного коридора;
2) напротив каждой камеры (отсека) для конвоируемых лиц, в тамбуре напротив входных боковых дверей;

18. Мобильдік бейнетіркегіш қызметтік автокөлік салонының ішіне алдыңғы және соңы бөлігіне жол жабуын және салонның ішкі бөлігін кеңінен қамту үшін орнатылады, бұл ретте мобильдік бейнетіркегіш жүргізушінің шолуына кедергі жасауына жол берілмейді:
1) қызметтік автокөлікте үш бейнекамера орнатылады, олар салонның алдыңғы (алдыңғы панель) және артқы әйнектің жоғары жағының төбе бөлігіне жүргізушінің шолу аймағын төмендетпей орнатылады. Бұл ретте автомобильдің қозғалысы кезінде селкілдеуден және дірілдеуден бейнекамераны төменнен ұстауға мүмкіндік беретін әйнекте, сондай-ақ автомобиль әйнегінің иілгіш бұрышына сәйкес келетін бейімделумен бекіту тұтастығын бұзусыз бейнекамераны алу және қайта орнату мүмкіндігі жоқ қосымша бекітпе болуы тиіс;
2) екі бейнекамера алдыңғы бөлігінде, олар бірыңғай пластик корпусына бірлесіп жиналу тиіс, салонда және автокөлік алдында жағдайды бақылау үшін сөндірілетін инфрақызыл көмескі жарық беруі бар түсті курстық бейнекамералар;
3) үшінші бейнекамера автокөліктің артында жағдайды бақылау үшін жеке түсті курстық бейнекамерадан тұратын, сөндірілетін инфрақызыл көмескі жарық беруі бар микрофоннан, жүйелер жұмыс режимдерінің бейнелеу құрылғысынан, бейнекамералар жұмысы режимдерін басқару түймелерінен тұратын дара түсті курстың бейнекамерадан артқы әйнекке орналастырылуы тиіс.
19. Арнайы автокөлікте мобильдік бейнекамералар (антивандальды қорғаныспен не оларды қорғаныс корпусына орналастыру) ішкі және сыртқы жағынан, айдауылдағы адамдарды және сыртқы жақтағы жағдайды бақылау үшін:
1) екі бейнекамера алдыңғы бөлігінде, олар бірыңғай пластик корпусына бірлесіп жиналуы тиіс, салонда және автокөлік алдында жағдайды бақылау үшін сөндірілетін инфрақызыл көмескі жарық беру бар түсті курстық бейнекамералар, бұл ретте мобильдік бейнетіркегіш жүргізушінің шолуына кедергі келтірмеуі тиіс;
2) арнайы контингентті ұстауға арналған камераларға қарсы қарауыл орналасатын қорап дәлізінде;
3) оларды алу мүмкіндігін көздейтін бекітпемен жағдайды сыртқы жағынан және алмастыру пунктерінде айдауылдайтын адамдардың алмастыруды өткізуді бақылау үшін қораптың сыртқы жағынан кірерберіс есіктердің үстінен, сондай-ақ автокөліктің артқы жағындағы жағдайды бақылау үшін қорапта орнатылады.
20. Арнайы вагондағы бейнекамералар (антивандальды қорғаныспен не оларды қорғаныс корпусына орналастыру):
1) үлкен және қызметтік дәліздің есіктерінің үстіне;
2) айдауылдалатын адамдарға арналған әрбір камераға қарсы (бөлігі), кірерберіс бүйір есіктеріне қарсы тамбурда;

3) в купе караула и начальника караула;
4) с внешней стороны вагона над входными дверями для наблюдения обстановки с внешней стороны и контроля за проведением обмена конвоируемых лиц на обменных пунктах с креплением предусматривающей возможность их снятия.
21. На служебном автотранспорте, специальном автотранспорте и вагоне, а также на груди сотрудника ОВД устанавливается таблица (бейдж) с надписью "Внимание! Ведется аудио и видеозапись".
22. Включение видеорегистратора производится с момента начала исполнения служебных обязанностей или специальной операции и ведется непрерывно до ее завершения. При этом в процессе включения видеорегистратора сотрудник ОВД убеждается в точности установленного времени устройства.
23. В процессе ведения аудиовидеозаписи производится фиксация всех действий, как сотрудника ОВД, так и правонарушителя, в том числе составление материалов и доставление правонарушителя в ОВД, а также остановки транспортных средств с осуществлением соответствующей записи в бортовом журнале или служебной книжке, согласно приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 10 дсп "Об утверждении Инструкции по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности сотрудниками органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13410);
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Не допускается самовольное удаление имеющейся записи с видеорегистратора, карты памяти и радара, а также отключение видеорегистратора и воспрепятствование ведению аудиовидеозаписи, за допущенные нарушения сотрудник ОВД привлекается к дисциплинарной ответственности.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае отдыха, приема пищи, сотрудник ОВД приостанавливает ведение аудиовидеозаписи, но только по разрешению дежурного или непосредственного руководителя (командира), с последующим занесением соответствующих записей в журнале учета выдачи и сдачи видеожетона и карт памяти мобильного видеорегистратора.
26. При поломке или разрядке аккумуляторной батарей незамедлительно докладывается дежурному или непосредственному руководителю (командиру), с последующим занесением соответствующей записи в журнал.
При этом, дежурный или непосредственный руководитель (командир) направляет ответственное лицо для проверки данного факта с последующим устранением при возможности причин неполадок.

3) қарауылдың және қарауыл бастығының купесінде;
4) оларды алу мүмкіндігін көздейтін бекітпемен жағдайды сыртқы жағынан және алмасу пунктерінде айдауылдайтын адамдардың алмасуын өткізуді бақылау үшін вагонның сыртқы жағынан кірерберіс есіктердің үстінен орнатылады.
21. Қызметтік автокөлікте, арнайы автокөлікте және вагонда, сондай-ақ ІІО қызметкерінің кеудесінде "Назар аударыңыз! Аудио және бейнежазба жүргізілуде" деген жазуы бар таблица (бейдж) орнатылады.
22. Бейнетіркегішті қосу қызметтік міндетті немесе арнайы операцияларды орындау сәтінен бастап, ол аяқталғанға дейін үздіксіз жүргізіледі. Бұл ретте бейнетіркегішті қосу процесінде ІІО қызметкері орнатылған құрылғы уақытының дәлдігіне көз жеткізеді.
23. Аудиобейнежазбаны жүргізу процесінде ІІО қызметкерінің де, құқық бұзушының да барлық іс-қимылдарына, оның ішінде материалдарды толтыруға және құқық бұзушыны ІІО-ға жеткізуге, сондай-ақ борттық журналда немесе қызметтік кітапшада тиісті жазба жүргізе отырып, "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің қоғамдық тәртіпті және жол қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етуі жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 10 қбпү бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13410 тіркелген) көлік құралдарын тоқтатуға тіркеу жүргізіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Бейнетіркегіштегі, есте сақтау картасындағы және радардағы бар жазбаны өз бетімен жоюға, сондай-ақ бейнетіркегішті өз бетімен ажыратуға және аудиобейнежазбаны жүргізуге кедергі келтіруге жол берілмейді, жол берген заң бұзушылық үшін ІІО қызметкері тәртіптік жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Демалу, тамақтану жағдайында ІІО қызметкері аудиобейнежазбаны жүргізуді тек кезекшінің немесе тікелей басшысының (командирінің) рұқсаты бойынша тоқтата алады, кейіннен бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау картасын беруді және тапсыруды есепке алу журналына тиісті жазбаларды енгізеді.
26. Ақау немесе аккумулятор батериясы бәсеңдеген кезде кейіннен бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау картасын беруді және тапсыруды есепке алу журналына тиісті жазба енгізе отырып, кезекшіге немесе тікелей басшысына (командиріне) дереу баяндайды.
Бұл ретте, кезекші немесе тікелей басшы (командир) жауапты адамды мүмкін болған жағдайда кейіннен ақаулардың себептерін жоя отырып, осы фактіні тексеру үшін жібереді.

Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Не допускается использование видеорегистратора и информации в корыстных или иных целях, не связанных со служебной деятельностью.
28. Сотрудник ОВД бережно относится к видеорегистратору, радару не допускает его утрату, порчу, не передаҰт его другим лицам, при нарушении указанных требований несет полную материальную ответственность.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции использования
технических средств для фиксации
фактов совершения уголовных и
административных правонарушений
и действий сотрудников
органов внутренних дел
Республики Казахстан
Минимальные требования к аудиовидеофиксации
1. Функциональные особенности видеожетона:
запись видео/аудио, представление (просмотр) видео файлов, автоматическое вкл/выкл режима "день/ночь";
возможность производить запись без нарушений при резком перемещении с холода в тепло (за исключением эффекта запотевания камеры в зимнее время при входе в помещение);
формировать протокол (журнализация событий), содержащий список всех функций, действий проводимых с видеожетоном (включение, выключение, функция воспроизведения) за смену;
наличие двух сменных аккумуляторов – для автономной работы каждого не менее 8 часов с функцией оповещения о разряде (визуальная или звуковая);
видеожетон должен иметь крепежную клипсу и защитный чехол, а также стабилизатор, позволяющий производить запись на ходу без колебаний.
2. Функциональные особенности мобильного видеорегистратора:
запись видео/аудио, представление (просмотр) видео файлов, автоматическое вкл/выкл режима "день/ночь";
формировать протокол (журнализация событий), содержащий список всех функций, действий проводимых с мобильного видеорегистратора (включение, выключение, функция воспроизведения) за смену;
иметь возможность удаленного доступа в режиме оналайн.
Приложение 1-1
к Инструкции использования
технических средств для
фиксации фактов совершения
уголовных и административных
правонарушений и действий
сотрудников органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Сноска. Инструкция дополнена Приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальные требования к радарам
1. Основные минимальные требования к радарам:
фиксация нарушений Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196, в автоматическом режиме, с последующей автоматической передачей выявленных нарушений в Процессинговые центры;
фиксация всех транспортных средств (сплошной контроль);
регистрация карты памяти на датчике для исключения возможности несанкционированной установки посторонних карт памяти;
функция защиты карты памяти от несанкционированного удаления фото-, видеозаписей;
возможность трансляции и записи обзорного видео;
2. Данные, вносимые в графическую подпись формируемых фотоматериалов:
наименование радара;
заводской номер радара;
дата и время фиксации события;
тип фиксируемого события;
направление движения транспортных средств;
координаты места установки радара;
информация о месте фиксации события;
номер и срок действия свидетельства о поверке.
Приложение 2
к Инструкции использования
технических средств для фиксации
фактов совершения уголовных и
административных правонарушений
и действий сотрудников
органов внутренних дел
Республики Казахстан
(форма)
Лицевая сторона обложки
Журнал
учета выдачи и сдачи видеожетона и карт памяти
мобильного видеорегистратора
____________________________________________________________________
(наименование подразделения)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
п/п
Инвентарный номер видеожетона (карты памяти мобильного видеорегистратора)
Ф.И.О. пользователя видеожетона (бортовой номер патрульного автотранспорта, гос.номер служебного или специального автотранспорта, номер специального вагона или рейса)
Дата и время, роспись о получении
Дата и время, роспись о сдачи
Дата и время выгрузки информации
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 3
к Инструкции использования
технических средств для
фиксации фактов совершения
уголовных и административных
правонарушений и действий
сотрудников органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
Лицевая сторона обложки

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бейнетіркегішті және ақпараттарды пайдакүнемдік немесе қызметтік жұмыспен байланысты емес өзге де мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
28. ІІО қызметкері бейнетіркегішке, радарға ұқыптап қарауға, оның жоғалуына, бүлінуіне жол бермеуге, басқа адамдарға бермеуге міндетті, көрсетілген ең төменгі талаптарды бұзған жағдайда толық материалдық жауапкершілікте болады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
қызметкерлерінің іс-қимылын
және қылмыстық және әкімшілік
құқық бұзушылық фактілерін тіркеу
үшін техникалық құралдарды
пайдалану нұсқаулығына 1-қосымша
Аудиобейнетіркеуге ең төменгі талаптар
1. Бейнежетонның функционалдық ерекшеліктері:
бейне/аудио жазба, бейне файлдарды ұсыну (қарау), "күндіз/түн" режимін автоматты қосу/сөндіру;
салқыннан жылыға күрт ауысу кезінде жазбаны бұзусыз жүргізу
(қысқы уақытта үй-жайға кірген кезде камераның булану әсерінен басқа);
ауысымда бейнежетонмен жүргізілетін барлық функциялардың,
іс-қимылдардың (қосу, сөндіру, жаңғырту функциясы) тізімін қамтитын хаттаманы (оқиғаларды журналға тіркеу) қалыптастыру мүмкіндігі;
ауыстырылатын екі аккумулятордың болуы – разряд туралы хабарлау (көзбен шолу немесе дыбыстық) функциясы бар әрқайсысының дербес жұмыс үшін кемі 8 сағат;
бейнежетонның тіреу клипстері және қорғаныш қабы, сондай-ақ жүріс кезінде ауытқусыз жазбаны жүргізуге мүмкіндік беретін стабилизатордың болуы тиіс.
2. Мобильдік бейнетіркегіштің функционалдық ерекшеліктері:
бейне/аудио жазу, бейне файлдарды ұсыну (қарау), "күндіз/түн" режимін автоматты қосу/сөндіру;
ауысымда мобильдік бейнетіркегішпен жүргізілетін барлық функциялардың, іс-қимылдардың (қосу, сөндіру, жаңғырту функциясы) тізімдерін қамтитын хаттаманы (оқиғаларды журналға тіркеу) қалыптастыру;
онлайн режимінде қашықтан енудің мүмкіндігінің болуы.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
қызметкерлерінің іс-қимылын
және қылмыстық және әкімшілік
құқық бұзушылық фактілерін тіркеу
үшін техникалық құралдарды
пайдалану нұсқаулығына 2-қосымша
(нысан)
Мұқабаның беткі жағы
Бейнежетон мен мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау
картасын беруді және тапсыруды есепке алу
журналы ____________________________________________________________________
(бөлініс атауы)
20 __ жылғы "___" __________ басталды
20 __ жылғы "___" __________ аяқталды
Мұқабаның ішкі жағы
р\с№
Бейнежетонның (мобильдік бейнетіркегіштің есте сақтау картасының) түгендеу нөмірі
Бейнежетонды пайдаланушының Т.А.Ә. (патрульдік автокөліктің борт нөмірі, қызметтік және арнайы автокөліктің мем.нөмірі, арнайы вагонның немесе рейстің нөмірі)
Күні және уақыты, алғаны туралы қол қою
Күні және уақыты, тапсырғаны туралы қол қою
Ақпаратты алу күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
қызметкерлерінің әрекеттерін
және қылмыстық немесе
әкімшілік құқық
бұзушылықтардың жасалу
фактілерін тіркеу үшін
техникалық құралдарды
пайдалану нұсқаулығына
3-қосымша
Радарды және радардың есте сақтау картасын беруді және тапсыруды есепке алу журналы
Ескерту. 3-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.06.2019 № 569 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрық 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Радарларға қойылатын негізгі функционалдық талаптар:
Анықталған бұзушылықтарды Процессингтік орталықтарға кейіннен автоматты түрде бере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын бұзушылықтарды автоматты режимде тіркеу;
барлық көлік құралдарын тіркеу (жаппай бақылау);
бөгде есте сақтау карталарын рұқсатсыз орнату мүмкіндігін болдырмау үшін құрылғыда есте сақтау картасын тіркеу;
есте сақтау картасын фото-бейнежазбаларды рұқсатсыз жоюдан қорғау функциясы;
шолу бейнені көрсету және жазу мүмкіндігі.
2. Қалыптастырылатын фотоматериалдардың графикалық қолтаңбасына енгізілетін деректер:
радардың атауы;
радардың зауыттық нөмірі;
оқиғаны тіркеу күні мен уақыты;
тіркелетін оқиғаның типі;
көлік құралдары қозғалысының бағыты;
радарды орнату орнының координаттары;
оқиғаны тіркеу орны туралы ақпарат;
тексеру туралы куәліктің нөмірі мен жарамдылық мерзімі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
қызметкерлерінің әрекеттерін
және қылмыстық және әкімшілік
құқық бұзушылықтардың
жасалу фактілерін тіркеу үшін
техникалық құралдарды
пайдалану нұсқаулығына
4-қосымша
нысан
Мұқабаның сыртқы жағы

Сноска. Инструкция дополнена Приложением 3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 29.05.2017 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Журнал учета,
выдачи и сдачи радара и карт памяти радара
Сноска. Название журнала в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.06.2019 № 569 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(наименование подразделения)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
№ п/п
Инвентарный номер радара
Ф.И.О. (при его наличии) пользователя радара (бортовой номер патрульного автотранспорта, гос. номер)
Дата и время, роспись о получении
Дата и время, роспись о сдачи
Дата и время выгрузки информации
Примечание
1
2
3
4
5
6
7

Ескерту. Бұйрық 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.05.2017 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бейнежетонды және мобильдік бейнетіркегішті есепке алу, беру және тапсыру журналы
__________________________________________________________________________
(бөлініс атауы)
20 __ жылғы "___" __________ басталды
20 __ жылғы "___" __________ аяқталды
Мұқабаның ішкі жағы
р/с №
Радардың мүкәммәл нөмірі
Радарды пайдаланушының Т.А.Ә (болған жағдайда, патрульдік автокөліктің борттық нөмірі, мем.нөмірі)
Күні және уақыты, алғаны туралы қолы
Күні және уақыты, тапсырғаны туралы қолы
Ақпаратты алу күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7