Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения, эксплуатации магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 60. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2015 года № 10598.
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения, эксплуатации магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев
26 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
12 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_______________ В. Школьник
23 февраля 2015 год
Утверждены
Приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2015 года № 60
Примечание ИЗПИ!
В Квалификационные требования и перечень предусмотрены изменения в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 15.01.2025 № 2 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Квалификационные требования и перечень документов,
подтверждающих соответствие им, для деятельности по покупке
электрической энергии в целях энергоснабжения, эксплуатации
магистральных газопроводов, нефтепроводов,
нефтепродуктопроводов

Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану қызметі үшін біліктілік талаптары мен оларға сәйкестiкті растайтын құжаттар тiзбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Экономика министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 60 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 сәуірде № 10598 тіркелді.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану қызметі үшін біліктілік талаптары мен оларға сәйкестiкті растайтын құжаттар тiзбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Е. Досаев
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 26 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 12 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_______________ В. Школьник
2015 жылғы 12 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 қаңтардағы
№ 60 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тізбеге өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 15.01.2025 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану қызметі үшін біліктілік талаптары мен оларға сәйкестiкті растайтын құжаттар тiзбесі

Сноска. Квалификационные требования и перечень с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 14.04.2021 № 42 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1. Для деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения
1)
наличие службы (персонала), обеспечивающего работу с потребителями - абонентские службы, участки
форма сведений о наличии приказа о создании данной службы (согласно приложению)

Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.04.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
п/п
Біліктілік талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1. Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу қызметі үшін
1)
тұтынушылармен жұмысты қамтамасыз ететін қызметтер (персоналдар) – абоненттiк қызметтердің, учаскелердің болуы
осы қызметтi құру туралы бұйрықтың болуы туралы мәлімет нысаны (қосымшаға сәйкес)

2)
наличие оборотных средств в размере не менее 10 000 месячных расчетных показателей, подтвержденных банковской справкой
справка банка
3)
исключен приказом Министра национальной экономики РК от 14.04.2021 № 42 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4)
наличие на праве собственности или иных законных основаниях здания или помещения для работы с потребителями и размещения абонентских служб
правоустанавливающие документы либо копия свидетельствующего получении его в пользование, в том числе по договору найма, поднайма
информацию о наличии здания или помещения в собственности лицензиар получает через информационную систему государственной базы данных "Регистр недвижимости"
2. Для деятельности по эксплуатации магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов
1)
наличие в собственности или на иных законных основаниях магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов, диагностических, контрольно-измерительных приборов, а также инструментов, оборудования, обеспечивающих эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов
копия правоустанавливающих документов;
форма сведений, содержащих информацию о наличии в собственности или на иных законных основаниях магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов, диагностических, контрольно-измерительных приборов, а также инструментов, оборудования, обеспечивающих эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов, с указанием информации по техническим характеристикам основного оборудования, а также перечень производственных активов, находящихся на балансе заявителя (согласно приложению)
2)
наличие служб, обеспечивающих:
1) эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования;
2) соблюдение технологического процесса эксплуатации магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов;
3) охрану труда и технику безопасности;
4) охрану окружающей среды;
5) метрологический контроль
форма сведений о наличии приказов о создании данных служб (согласно приложению)
3)
наличие состава (не менее 70 % от общей численности производственного персонала) квалифицированных технических руководителей и специалистов, отвечающих соответствующему образовательному уровню (для руководителей – высшее образование в нефтегазовой сфере, для специалистов – среднее специальное образование в нефтегазовой сфере) и имеющих опыт работы по специальности в данной области – не менее одного года
форма сведений, включающих информацию по штатному расписанию, по каждому из работников: фамилию, имя, отчество, специальность по образованию, должность, стаж) работы по специальности в данной области (согласно приложению)
производственный персонал - персонал, работающий непосредственно на производстве и напрямую связанный с производственным процессом предприятия, за исключением административно-управленческого персонала (АУП)

2)
банк анықтамасымен расталған кемiнде 10000 айлық есептiк көрсеткiш мөлшеріндегі айналым қаражатының болуы
банк анықтамасы
3)
алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.04.2021 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4)
меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде тұтынушылармен жұмыс iстеуге және абоненттiк қызметтердi орналастыруға арналған ғимараттар немесе үй-жайлардың болуы
құқық белгiлейтiн құжаттар, оны пайдалануға, оның ішінде жалға алу, қосымша жалға алу шарты бойынша алғанын куәландыратын көшірме
меншiк құқығында ғимараттар немесе үй-жайлардың болуы туралы ақпаратты лицензиар "Жылжымайтын мүлікті тіркеу" мемлекеттік деректер қорының ақпараттық жүйесі арқылы алады
2. Магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану қызметі үшін
1)
меншiгiнде немесе өзге де заңды негiздерде магистралдық газ құбырларының, мұнай құбырларының, мұнай өнiмдерi құбырларының, диагностикалық, бақылау-өлшеу аспаптарының, сондай-ақ магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалануды қамтамасыз ететiн құралдардың, жабдықтардың болуы
меншік құқықғын белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
меншiгiнде немесе өзге де заңды негiздерде магистральдық газ құбырларының, мұнай құбырларының, мұнай өнiмдерi құбырларының, диагностикалық, бақылау-өлшеу аспаптарының, сондай-ақ негiзгi жабдықтың техникалық сипаттамалары бойынша ақпаратты, сондай-ақ өтiнiш берушiнiң теңгерiмiндегi негiзгi өндiрiстiк активтердiң тiзбесiн көрсете отырып, магистралдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалануды қамтамасыз ететiн құралдардың, жабдықтардың болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (қосымшаға сәйкес)
жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтары және оның техникалық сипаттамалары туралы ақпарат "Жылжымайтын мүлікті тіркеу" мемлекеттік деректер базасынан деректер алу мүмкіндігі болған жағдайда ұсынылмайды
2)
1) жабдықтарды пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетудi;
2) магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдаланудың технологиялық процесiн сақтауды;
3) еңбекті қорғау мен қауiпсiздiк техникасын;
4) қоршаған ортаны қорғауды;
5) метрологиялық бақылауды қамтамасыз ететiн қызметтердің болуы
осы қызметтердi құру туралы бұйрықтардың болуы туралы мәліметтер нысаны (қосымшаға сәйкес)
3)
тиiстi бiлiм деңгейiне (басшылар үшiн - мұнай-газ саласындағы жоғары бiлiм, мамандар үшiн - мұнай-газ саласындағы орта арнайы бiлiм) жауап беретiн және осы саладағы мамандық бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар бiлiктi техникалық басшылар мен мамандар құрамының (өндiрiстiк персоналдың жалпы санының кемінде 70 %-ы) болуы
қызметкерлердің әрқайсысы бойынша штат кестесі бойынша: тегi, аты, әкесiнiң аты, бiлiмi бойынша мамандығы, лауазымы, осы саладағы мамандығы бойынша жұмыс өтiлi жөніндегі ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (қосымшаға сәйкес)
өндірістік персонал – әкімшілік-басқарушы персоналды (ӘБП) қоспағанда, өндірісте тікелей жұмыс істейтін және кәсіпорынның өндірістік процесімен тікелей байланысты персонал

4)
наличие утвержденных в установленном порядке, а также действующих на момент утверждения:
программ и мероприятий по охране окружающей среды, технике безопасности;
программ по реконструкции, модернизации действующих
производственных объектов с использованием современного оборудования и технологий;
планов (программ) выполнения ремонтных работ;
плана ликвидации аварий
копии соответствующих планов, программ и мероприятий
Приложение
к квалификационным требованиям и
перечню документов, подтверждающих
соответствие им, для деятельности
по покупке электрической энергии в целях
энергоснабжения, эксплуатации
магистральных газопроводов,
нефтепроводов, нефтепродуктопроводов
Форма сведений
к квалификационным требованиям и перечню документов,
подтверждающих соответствие им, для деятельности по покупке
электрической энергии в целях энергоснабжения, эксплуатации
магистральных газопроводов, нефтепроводов,
нефтепродуктопроводов
1. Для вида деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения:
1) информацию о наличии приказов о создании служб:
номер приказа о создании службы ____________;
дата подписания приказа ____________________;
Ф.И.О. ответственного _______________________.
2. Для подвида деятельности по эксплуатации магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов:
1) информацию о наличии в собственности или на иных законных основаниях магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов ___________________________ (указать магистральные газопроводы, нефтепроводы, нефтепродуктопроводы, диагностические, контрольно-измерительные приборы, а также инструменты, оборудование, обеспечивающие эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов, с указанием информации по техническим характеристикам основного оборудования, а также перечень производственных активов, находящихся на балансе заявителя);
2) информацию о наличии приказов о создании служб:
номер приказа о создании службы ____________;
дата подписания приказа ____________________;
Ф.И.О. ответственного _______________________;
3) информацию по штатному расписанию о составе (не менее 70 % от общей численности производственного персонала) квалифицированных технических руководителей и специалистов, отвечающих соответствующему образовательному уровню (для руководителей – высшее образование в нефтегазовой сфере, для специалистов – среднее специальное образование в нефтегазовой сфере) и имеющих опыт работы по специальности в данной области – не менее одного года:
Ф.И.О. работника ______________________________________;
специальность по образованию __________________________;
должность _____________________________________________;
стаж работы по специальности в данной области _________.

4)
белгiленген тәртiппен бекiтiлген, сондай-ақ бекітілу кезінде қолданыстағы: қоршаған ортаны қорғау, қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi бағдарламалар мен iс-шаралардың; заманауи жабдықтар мен технологияларды пайдалана отырып жұмыс істейтін өндiрiстiк объектiлердi реконструкциялау, жаңғырту жөнiндегi бағдарламалардың; жөндеу жұмыстарын орындау жоспарларының (бағдарламаларының); аварияларды жою жоспарының болуы
тиісті жоспарлар, бағдарламалар мен іс-шаралардың көшірмелері
Энергиямен жабдықтау
мақсатында электр энергиясын
сатып алу, магистральдық газ
құбырларын, мұнай құбырларын,
мұнай өнiмдерiнiң құбырларын
пайдалану қызметі үшін
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне қосымша
Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану қызметі үшiн біліктілік талаптары мен оларға сәйкестiкті растайтын құжаттар тiзбесіне мәліметтер нысаны
1. Энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу бойынша қызмет түрі үшін:
1) қызметтердi құру туралы бұйрықтардың болуы туралы ақпарат:
қызметті құру туралы бұйрықтың нөмірі ________________________;
бұйрықтың қол қойылған күні _________________________________;
жауаптының Т.А.Ә. __________________________________________.
2. Магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану бойынша қызметтің кіші түрі үшін:
1) меншiгiнде немесе өзге де заңды негiздерде магистральдық газ құбырларының, мұнай құбырларының, мұнай өнiмдерi құбырларының болуы туралы ақпарат ___________________________________ (магистралдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын, диагностикалық, бақылау-өлшеу аспаптарын, сондай-ақ негізгі жабдықтардың техникалық сипаттамасы бойынша ақпаратты көрсете отырып, магистралдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалануды қамтамасыз ететiн құралдарды, жабдықты, сондай-ақ өтiнiш берушiнiң теңгерiмiндегi өндiрiстiк активтердiң тiзбесiн көрсету);
2) қызметтердi құру туралы бұйрықтардың болуы туралы ақпарат:
қызметті құру туралы бұйрықтың нөмірі ________________________;
бұйрықтың қол қойылған күні _________________________________;
жауаптының Т.А.Ә. __________________________________________;
3) тиiстi бiлiм деңгейiне (басшылар үшiн – мұнай-газ саласындағы жоғары бiлiм, мамандар үшiн – мұнай-газ саласындағы арнайы орта бiлiм) жауап беретiн және осы саладағы мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар бiлiктi техникалық басшылар мен мамандар (өндiрiстiк персоналдың жалпы санының кемінде 70 %-ы) құрамы туралы штат кестесі бойынша ақпарат:
қызметкердің Т.А.Ә. __________________________________________;
бiлiмi бойынша мамандығы _____________________________________;
лауазымы _____________________________________________________;
осы саладағы мамандығы бойынша жұмыс өтiлi ___________________.