Об утверждении Правил отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения их перечня
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 185. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2015 года № 10669.
В соответствии со статьей 119 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.12.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения их перечня.
2. Департаменту региональной политики и развития местного самоуправления обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________Б. Султанов
25 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_________В. Школьник
13 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
_________ А. Исекешев
20 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономки
Республики Казахстан
от 3 марта 2015 года № 185
Правила
отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения
их перечня
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения их перечня (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" и определяют порядок отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения их перечня.
2. Настоящие Правила распространяются на все виды юридических лиц деятельность которых связана с промышленным производством.
3. Основной задачей отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения их перечня является прогнозирование и определение социально-экономического состояния юридических лиц города.

Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн жүргiзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы № 185 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 сәуірде № 10669 тіркелді.
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 119-бабына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.12.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн жүргiзу қағидалары бекітілсін.
2. Өңірлік саясат және жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 25 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_________В. Школьник
2015 жылғы 13 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестиция және даму министрі
_________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 20 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 3 наурыздағы
№ 185 бұйрығымен бекітілген
Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн
жүргiзу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн жүргiзу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн жүргiзу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар қызметі өнеркәсіп өндірісімен байланысты заңды тұлғалардың барлық түрлеріне қолданылады.
3. Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн жүргiзудің негізгі міндеті қаланың заңды тұлғаларының әлеуметтік-экономикалық жағдайын болжау және айқындау болып табылады.

2. Порядок отнесения юридических лиц
к градообразующим и ведения их перечня
4. Местные исполнительные органы, ежегодно до 1 августа представляют в уполномоченный орган по региональному развитию предложения по включению юридического лица в Перечень градообразующих лиц (далее – Перечень) и информацию о нем в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 6 настоящих Правил, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.12.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган по региональному развитию рассматривает предложения и информацию местных исполнительных органов на соответствие критериям, предусмотренным пунктом 6 настоящих Правил и принимает решение о включении либо об отказе во включении юридического лица в Перечень в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения предложений местных исполнительных органов.
6. Юридические лица включаются в Перечень по одному из следующих критериев:
1) объем производства юридического лица превышает 14 процентов от общегородского объема производства;
2) численность работающих в юридическом лице превышает 14 процентов от численности трудоспособного населения города.
7. Уполномоченный орган по региональному развитию ежегодно в апреле проводит мониторинг Перечня и при несоответствии градообразующего юридического лица критериям, предусмотренным пунктом 6 настоящих Правил, исключает его из Перечня.
8. Перечень утверждается приказом руководителя уполномоченного органа по региональному развитию и подлежит опубликованию в течение 30 (тридцати) календарных дней на интернет-ресурсе уполномоченного органа по региональному развитию.
9. Изменения в Перечень вносятся один раз в год до 1 сентября текущего года.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.12.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам отнесения
юридических лиц
к градообразующим и
ведения их перечня
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 25.12.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy/activities/198?lang=ru
Отнесение юридических лиц к градообразующим и ведение их перечня
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ГП-1
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: ____________20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы (акиматы) областей.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 1 августа следующего за отчетным годом.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/Бизнес-идентификационный номер (БИН):
Метод сбора: в электронном виде
Информация по градообразующим юридическим лицам Республики Казахстан
Область/город
Код Классификатора административно-территориальных объектов
Наименование градообразующего предприятия
БИН
1
2
3
4
5
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к Форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Правила отнесения
юридических лиц к
градообразующим и ведения
их перечня"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Правила отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения их перечня"

2. Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және
олардың тiзбесiн жүргiзу тәртібі
4. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 1 тамызға дейін өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органға заңды тұлғаны Қала құраушы тұлғалар тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізу бойынша ұсыныстарды және осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ол туралы ақпаратты береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.12.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары мен ақпаратын осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген критерийлерге сәйкестігін қарастырады және жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстарын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде заңды тұлғаны Тізбеге қосу немесе қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
6. Заңды тұлғалар Тiзбеге мынадай критерийлердің бiрi бойынша:
1) заңды тұлға өндiрiсiнiң көлемi өндiрiстiң жалпы қалалық көлемiнiң 14 пайызынан асқанда;
2) заңды тұлғада жұмыс iстейтiндердiң саны қаланың еңбекке қабiлеттi халқы санының 14 пайызынан асқанда енгізіледі.
7. Өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын сәуірде Тiзбенiң мониторингiн жүргiзедi және қала құраушы заңды тұлға осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген критерийлерге сәйкес келмеген кезде оны Тiзбеден алып тастайды.
8. Тiзбе өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган басшысының бұйрығымен бекітіледі және күнтізбелік 30 (отыз) күннiң iшiнде өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялануға жатады.
9. Тізбеге өзгерістер ағымдағы жылғы 1 қыркүйекке дейін жылына бір рет енгізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.12.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Заңды тұлғаларды қала
құраушыға жатқызу және
олардың тізбесін жүргізу
қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. Қағидалар қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.12.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz/memleket/entities/ economy/activities/198?lang=ru интернет-ресурста орналастырылған
Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тізбесін жүргізу
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚК-1
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20___жылғы ____________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі 1 тамызға дейін.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)/Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН):
Жинау әдісі: электронды түрде
Қазақстан Республикасының қала құраушы заңды тұлғалары бойынша ақпарат
Облыс/қала
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының коды
Қала құраушы кәсіпорынның атауы
БСН
1
2
3
4
5
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Заңды тұлғаларды қала
құраушыға жатқызу және
олардың тiзбесiн жүргiзу
қағидалары" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн жүргiзу қағидалары" нысанын толтыру бойынша түсініктеме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Правила отнесения юридических лиц к градообразующим и ведения их перечня" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер;
5. В графе 2 Формы указывается область/город;
6. В графе 3 Формы указывается код Классификатора административно-территориальных объектов;
7. В графе 4 Формы указывается наименование градообразующего предприятия;
8. В графе 5 Формы указывается БИН градообразующего предприятия.
Аналогичная схема заполнения формы сохраняется при заполнении всех строк формы.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Заңды тұлғаларды қала құраушыға жатқызу және олардың тiзбесiн жүргiзу қағидалары" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
5. Нысанның 2-бағанында облыс/қала көрсетіледі;
6. Нысанның 3-бағанында Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының коды көрсетіледі;
7. Нысанның 4-бағанында қала құраушы кәсіпорынның атауы көрсетіледі;
8. Нысанның 5-бағанында қала құраушы кәсіпорынның БСН көрсетіледі.
Нысанды осылай толтыру схемасы нысанның барлық жолдарын толтырған кезде сақталады.