Об утверждении Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2015 года № 10830.
В соответствии с подпунктом 38) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
от 27 марта 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 234
Правила работы с персоналом в энергетических организациях
Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике".
Настоящие Правила устанавливают основные требования к формам и объемам подготовки персонала энергетических организаций и поддержания его квалификации.
Настоящие Правила распространяются на персонал организаций электроэнергетической отрасли, осуществляющих проектирование, монтаж, эксплуатацию, ремонт, наладку и испытание энергетического оборудования, зданий и сооружений, а также на персонал, осуществляющих контроль эксплуатации энергоустановок или выполняющего экспертные работы в области электроэнергетики, и на персонал, обеспечивающий управление технологическим процессом энергопроизводства.

Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 234 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 сәуірде № 10830 тіркелді.
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтын 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
____________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы "____"________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 234 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 5-бабының 38) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Осы Қағидалар энергетикалық ұйымдардың персоналын дайындау және оның біліктілігін қолдау түрлеріне және көлемдеріне негізгі талаптарды белгілейді.
Осы Қағидалар энергетикалық жабдықты, ғимараттар мен құрылыстарды жобалауды, монтаждауды, пайдалануды, жөндеуді, ретке келтіруді және сынауды жүзеге асыратын электр энергетикалық саласындағы ұйымдардың персоналына, сондай-ақ электр қондырғыларының пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыратын немесе электр энергетикасы саласында сараптау жұмыстарын орындайтын персоналға және энергия өндірісінің технологиялық процесін басқаруды қамтамасыз ететін персоналға қолданылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) противоаварийные тренировки – тренировки по возможным технологическим нарушениям, отработкой и принятием первоочередных действий по оповещению, локализации, ликвидации и восстановлению нарушенного энергоснабжения;
2) административно-технический персонал – руководители, специалисты, осуществляющие организацию технического и оперативного обслуживания, ремонтных, монтажных и наладочных работ;
3) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
4) оперативный персонал – персонал, осуществляющий оперативное управление энергоустановками (осмотр, оперативные переключения, подготовка рабочего места, допуск и надзор за работающим персоналом);
5) оперативно-ремонтный персонал – категория работников из числа ремонтного персонала, специально обученных и подготовленных для оперативного обслуживания в объеме закрепленных за ними энергоустановок;
6) ремонтный персонал – работники, непосредственно осуществляющие техническое обслуживание, ремонт, наладку и испытания энергоустановок;
7) рабочее место – место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
8) дублирование – этап подготовки, заключающийся в управлении энергоустановкой или осуществление других функций на рабочем месте, исполняемые под наблюдением лица, ответственного за подготовку дублера;
9) вспомогательный персонал – категория работников вспомогательных профессий, выполняющих работу в зоне действующих энергоустановок;
10) специалист – лицо, осуществляющее руководство оперативным, оперативно-ремонтным, ремонтным персоналом, а также руководители филиалов, цехов, служб, отделов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, за исключением лиц, перечисленных в подпункте 14) пункта 2 настоящих Правил;
11) инструктаж – форма работы с персоналом, обязательная для всех категорий работников;
12) работа с персоналом – форма производственной деятельности, обеспечивающая поддержание необходимого профессионального образовательного уровня персонала для выполнения им производственных функций;
13) стажировка – практическое освоение непосредственно на рабочем месте навыков выполнения работы или группы работ;
14) технический руководитель – лицо, занимающее должность не ниже заместителя руководителя по техническим вопросам, по производству, а также главного инженера, руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) аварияға қарсы жаттығулар – ықтимал технологиялық бұзушылықтар, өтеу және бұзылған энергиямен жабдықтауды құлақтандыру, оқшаулау, жою және қалпына келтіру бойынша бірінші кезектегі іс-қимылдарды игеру және қабылдау жөніндегі жаттығулар;
2) әкімшілік-техникалық персонал – техникалық және жедел қызмет көрсетуді, жөндеу, монтаждау және ретке келтіру жұмыстарын ұйымдастыруды жүзеге асыратын басшылар, мамандар;
3) біліктілікті арттыру – бұрын алған кәсіптік білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдету мен жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
4) жедел персонал – энергия қондырғыларын жедел басқаруды (тексеру, жедел қайта қосу, жұмыс орнын дайындау, жұмыс істейтін персоналға рұқсат беру және оларды қадағалау) жүзеге асыратын персонал;
5) жедел-жөндеу персоналы – өздеріне бекітілген энергия қондырғылар көлемінде жедел түрде қызмет көрсету үшін арнайы оқытылған және даярланған жөндеу персоналы қатарынан қызметкерлер санаты;
6) жөндеу персоналы – энергия қондырғыларына техникалық қызмет көрсетуді, оларды жөндеуді, реттеуді және сынауды тікелей жүзеге асыратын қызметкерлер;
7) жұмыс орны – қызметкердің еңбек қызметі процесінде өздерінің еңбек міндеттерін орындауы кезінде тұрақты немесе уақытша болатын орны;
8) қайталау – қайталаушыны дайындауға жауапты адамның бақылауымен атқарылатын энергия қондырғысын басқару немесе жұмыс орнында басқа да функцияларды жүзеге асыру болып табылатын дайындық сатысы;
9) қосалқы персонал – қолданыстағы энергия қондырғылары аймағында жұмыс атқаратын қосалқы кәсіптер қызметкерлер санаты;
10) маман – жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналына басшылықты жүзеге асыратын адам, сондай-ақ осы Қағидалардың 2-тармағының 14) тармақшасында аталған адамдарды қоспағанда, электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын филиалдардың, цехтардың, қызметтердің, ұйым бөлімдерінің басшылары;
11) нұсқама – қызметкерлердің барлық санаттары үшін міндетті персоналмен жұмыс нысаны;
12) персоналмен жұмыс – персоналдың өндiрiстiк функцияларды орындауы үшін оның қажетті кәсiптік бiлiм деңгейін қолдауды қамтамасыз ететін өндірістік қызмет нысаны;
13) тағылымдама – жұмысты немесе жұмыс топтарын орындау дағдыларын тікелей жұмыс орнында практикалық игеру;
14) техникалық басшы – электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың басшысының техникалық мәселелер жөніндегі, өндіріс жөніндегі орынбасарынан, сондай-ақ бас инженерден, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысынан төмен болмайтын лауазымды атқаратын адам;

15) энергетический объект – производственное подразделение энергетической организации (участок, цех, комплекс), имеющее в своем составе электротехническое и теплотехническое оборудование и установки;
16) энергоустановка – комплекс взаимосвязанного оборудования и сооружений, предназначенный для производства или преобразования, передачи, накопления или потребления энергии;
17) электротехнический персонал – оперативный, оперативно-ремонтный, ремонтный персонал, непосредственно осуществляющий руководство и (или) эксплуатацию, монтаж, наладку, техническое обслуживание, ремонт, управление режимом работы в энергетических организациях;
18) электротехнологический персонал – персонал, у которого в обслуживаемом им технологическом процессе основной составляющей является электрическая энергия, а также использующий в работе ручные электрические машины, электросварку, светильники, измерительные приборы и переносные электроинструменты, а также работники электролабораторий, для которых должностной инструкцией или инструкцией по охране труда установлено знание Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10907);
19) неэлектротехнический персонал – персонал, не попадающий под определение "электротехнического", "электротехнологического" персонала.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Основные требования
3. Работа с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, с оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками, проводится в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая:
обучение;
стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
дублирование;

15) энергетикалық объект – өз құрамында электр техникалық және жылу-техникалық жабдықтар мен қондырғылары бар энергетикалық ұйымның өндірістік бөлімшесі (учаске, цех, кешен);
16) электр қондырғысы – энергияны өндіруге немесе түрлендіруге, беруге, жинақтауға немесе тұтынуға арналған өзара байланысты жабдық пен құрылыстар кешені;
17) электр техникалық персонал – энергетикалық ұйымдарда басқаруды және (немесе) пайдалануды, монтаждауды, ретке келтіруді, оларға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, олардың жұмыс режимін басқаруды тікелей жүзеге асыратын жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналы;
18) электр технологиялық персонал – өзі қызмет көрсететін технологиялық процесте негізгі құрамдық бөлік электр энергиясы болып табылатын, жұмысында қол электр машиналарын, электр дәнекерлеуішті, жарықтандырғыштарды, өлшеу аспаптарын және тасымалды электр құрылғыларын пайдаланатын персонал, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулықпен немесе еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 тіркелген) Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын білу белгіленген электр зертханаларының қызметкерлері;
19) электр техникалық емес персонал – "электр техникалық", "электр технологиялық" персонал анықтамасына жатпайтын персонал.";
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Негізгі талаптар
3. Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергетикалық қондырғыларды басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен жұмыс мынадай нысандарда жүргізіледі:
1) оқытудан, оның ішінде:
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден;
қайталаудан тұратын жаңа лауазым бойынша дайындау;

2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Работа с ремонтным персоналом проводится в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая:
обучение безопасным методам производства работ;
стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Работа с руководящими работниками подразделений и специалистами, не относящихся к категориям персонала, перечисленным в пунктах 3 и 4 настоящих Правил, состоит из:
вводного и, при необходимости, целевых инструктажей;
первичной и периодических квалификационных проверок знаний;
контрольных противоаварийных и противопожарных тренировок;
повышения квалификации.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Работа с вспомогательным персоналом, выполняющим работу или обслуживание неэнергетических объектов повышенной опасности (станочное оборудование, инструмент, грузоподъемные механизмы, огневые, сварочные и ремонтно-строительные работы, управление внутрицеховым транспортом) состоит из:
обучения технической эксплуатации и безопасным методам работы;
стажировки на рабочем месте;
первичной и периодических квалификационных проверок знаний (знаний техники безопасности, специальных норм по сложности видов работ);
инструктажей;
контрольных противоаварийных и противопожарных тренировок;
повышения профессиональной квалификации.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для других специалистов, служащих и рабочих – работников, не связанных с техническим обслуживанием энергоустановок и другого технологического оборудования, работа с персоналом проводится в следующих формах:
инструктажи (вводный и, при необходимости, целевые);
занятия по электробезопасности;
контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
повышение профессиональной или специальной квалификации.

2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жөндеу персоналымен жұмыс мынадай нысандарда жүргізіледі:
1) жұмыс өндірісінің қауіпсіз әдістеріне оқытудан;
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден тұратын жаңа қызмет бойынша дайындаудан тұратын;
2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бөлімшелердің басқарушы қызметкерлерімен және осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында аталған персоналдың санатына жатпайтын мамандармен жұмыс:
кіріспе және қажет болған жағдайда, мақсатты нұсқамалардан;
білімді бастапқы және мерзімді біліктілік тексерулерден;
аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулардан;
біліктілікті арттырудан тұрады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жұмыстарды орындайтын қосалқы персоналмен жұмыс немесе қауіптілігі жоғары энергетикалық емес объектілерге (білдек жабдығы, құрал-сайман, жүк көтергіш механизмдер, отты, дәнекерлеу және жөндеу-құрылыс жұмыстары, цех ішіндегі көлікті басқару) қызмет көрсету:
техникалық пайдалануға және қауіпсіз жұмыс әдістеріне оқытудан;
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы және мерзімді біліктілік тексерулерден (қауіпсіздік техникасын, жұмыс түрлерінің күрделілігіне қарай арнайы нормаларды білу);
нұсқамалардан;
аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулардан;
кәсіби біліктілікті арттырудан тұрады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Басқа мамандар, қызметшілер мен жұмысшылар – энергия қондырғыларына және басқа технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетумен байланысты емес қызметкерлер үшін, персоналмен жұмыс мынадай нысандарда жүргізіледі:
нұсқамалар (кіріспе және қажет болған жағдайда, мақсатты);
электр қауіпсіздігі бойынша сабақтар;
аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
кәсіби немесе арнайы біліктілікті арттыру.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Все вновь принятые работники в течение одного месяца со дня зачисления на работу проходят подготовку по оказанию доврачебной медицинской помощи, пострадавшим от несчастного случая.
9. Прием лиц на работу с вредными и опасными производственными факторами, а также на подземные работы осуществляется работодателем после прохождения ими предварительного медицинского осмотра и определения отсутствия противопоказаний по состоянию здоровья.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.05.2016 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В каждой организации назначается лицо, ответственное за проведение медицинских осмотров персонала.
11. Исключен приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При уклонении работника от прохождения медицинских осмотров или невыполнении им рекомендаций по результатам проведения осмотра, работник отстраняется от выполнения им трудовых обязанностей в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.05.2016 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Результаты о годности работника к работам в области электроэнергетики после медицинского осмотра прикладываются к личному делу работника.
14. Для подготовки и поддержания квалификации лиц, совмещающих профессии (должности) применяются формы работы с персоналом, предусмотренные в полном объеме, как для основной, так и для совмещаемой профессии (должности).
15. Организация, командирующее персонал на объекты энергетических организаций для выполнения работ в области электроэнергетики, обеспечивает соответствие квалификационных знаний в области электроэнергетики командируемого персонала по сложности и качеству выполняемой работы, знание этим персоналом требований нормативных правовых актов, нормативно-технических документов и инструкций в объеме, установленном для работников энергетических организаций, осуществляющих эксплуатацию этих объектов.
Параграф 2. Организационные требования
16. В каждой энергетической организации разрабатывается и утверждается руководителем годовой план работы с персоналом. В структурных подразделениях составляются квартальные, месячные планы работы с персоналом.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Барлық жаңадан қабылданған қызметкерлер жұмысқа алынған күннен бастап бір ай ішінде оқыс жағдайлардан зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша дайындықтан өтеді.
9. Зиянды және қауіпті өндірістік факторларымен жұмысқа, сондай-ақ жерасты жұмыстарына адамдарды қабылдауды олар алдын ала медициналық қарап-тексеруден өткеннен кейін және денсаулығының жай-күйі бойынша қарсы көрсеткіштердің болмауы анықталғаннан кейін жұмыс беруші жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.05.2016 № 208 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Әрбір ұйымда персоналды медициналық тексеруден өткізу үшін жауапты адам тағайындалады.
11. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жұмыскер медициналық қарап-тексеруден жалтарған жағдайда немесе өткізілген қарап-тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындамаса, жұмыскер Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес еңбек міндеттерін орындаудан шеттетіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 17.05.2016 № 208 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Қызметкердің электр энергетикасы саласындағы жұмыстарға жарамдылығының нәтижелері медициналық тексерістен кейін, қызметкердің жеке ісіне қосылады.
14. Кәсіптерді (қызметтерді) қоса атқарып жүрген адамдарды дайындау және біліктілігін қолдау үшін негізгімен қатар, қоса атқарып жүрген кәсіп (қызмет) үшін де қарастырылған персоналмен жұмыс түрлері толық көлемде қолданылады.
15. Электр энергетикасы саласындағы жұмыстарды орындау үшін энергетикалық ұйымдардың объектілеріне персоналды іссапарға жіберген ұйым іссапарға жіберілген персоналдың күрделілігі мен сапасы бойынша орындайтын жұмыстың электр энергетикасы саласындағы біліктілік білімінің сәйкестігін, осы персоналдың объектілерді пайдалануды жүзеге асыратын энергетикалық ұйымдардың қызметкерлері үшін белгіленген көлемде нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары және нұсқаулар жөніндегі білімін қамтамасыз етеді.
2-параграф. Ұйымдық талаптар
16. Әрбір энергетикалық ұйымда персоналмен жылдық жұмыс жоспары әзірленеді және басшымен бекітіледі. Құрылымдық бөлімшелерде персоналмен тоқсандық, айлық жұмыс жоспарлары құрылады.

17. План работы с персоналом содержит мероприятия по следующим направлениям:
подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи;
квалификационные проверки знаний в области электроэнергетики;
инструктажи;
контрольные противоаварийные тренировки;
повышение квалификации;
организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки;
проверка рабочих мест;
проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом;
проведение периодических медицинских осмотров персонала.
18. Руководство процессом подготовки, поддержания и повышения квалификации персонала в целом по объекту возлагается на главного технического руководителя организации.
19. Планирование, организация и контроль обучения новых рабочих, переподготовки и повышения квалификации рабочих, руководящих работников и специалистов осуществляются отделом кадров с привлечением специалистов по подготовке кадров и работников других служб, на которые возложены эти функции.
20. На энергетических объектах обеспечивается функционирование специализированных учебно-производственных подразделений (учебно-курсовой комбинат или постоянно действующие курсы, центр или пункт тренажерной подготовки и другие).
Учебно-производственное подразделение для подготовки персонала устанавливает полигоны, учебные классы, мастерские, лаборатории, которые оснащаются техническими средствами обучения и тренировки.
21. В каждой энергетической организации обеспечивается функционирование технической библиотеки.
Параграф 3. Подготовка по новой должности
22. К подготовке по новой должности допускаются лица, имеющие соответствующее профессиональное образование. Требования к уровню образования и стажу работы лица, допускаемого к подготовке, указываются в соответствующей должностной инструкции или квалификационной характеристике.
23. Лица, не имеющие соответствующего образования или опыта работы, как впервые принятые, так и переводимые на новую должность, проходят подготовку по действующей в отрасли форме обучения.
24. Подготовка работников, связанных с обслуживанием объектов, а также персонала ведущих профессий основного производства проводится в учебных центрах и учебно-курсовых комбинатах (пунктах). Индивидуальная форма обучения рабочих по этим профессиям не проводится.
25. Для строящейся или реконструируемой (модернизируемой) энергоустановки предусматриваются опережающие мероприятия по подготовке, переподготовке и повышению квалификации персонала. Продолжительность подготовки определяется в зависимости от уровня сложности, мощности вводимого оборудования, уровня вновь вводимых по сложности технологических процессов.

17. Персоналмен жұмыс жоспары төмендегі бағыттар бойынша іс-шараларды қамтиды:
персоналды дайындау (басшыларды, мамандарды және жұмысшыларды), оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқытудан өту;
электр энергетикасы саласындағы білімді біліктілік тексеру;
нұсқамалар;
аварияға қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
біліктілігін арттыру;
техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, жаттығу дайындықтарының орталықтары мен пунктерінің жұмысын ұйымдастыру;
жұмыс орындарын тексеру;
кәсіби шеберлік және персоналмен жұмыстың басқа ұжымдық түрлері бойынша жарыстар өткізу;
персоналды мерзімдік медициналық тексерулерден өткізу.
18. Жалпы объекті бойынша персоналды дайындау, біліктілігін арттыру және қолдау процесін басқару ұйымның бас техникалық басшысына жүктеледі.
19. Жұмысшыларды, басқарушы қызметкерлерді және мамандарды қайта дайындау, біліктілігін арттыру және қолдауды жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау кадрларды дайындау жөніндегі мамандар мен осы функциялар жүктелген басқа да қызметтердің қызметкерлерін қатыстырып, кадр бөлімімен жүзеге асырылады.
20. Энергия объектілерде мамандандырылған оқу-өндірістік бөлімшелердің (оқу-курстық комбинат немесе тұрақты әрекет ететін курстар, жаттығу дайындықтары және басқа орталық немесе пункт) жұмыс істелуі қамтамасыз етіледі.
Персоналды дайындау үшін оқу-өндірістік бөлімше оқыту мен жаттықтыру техникалық құралдарымен жабдықталынатын полигондар, оқу сыныптар, шеберханалар, зертханалар орнатады.
21. Әрбір энергетикалық ұйымда техникалық кітапхананың жұмыс істелуі қамтамасыз етіледі.
3-параграф. Жаңа қызмет бойынша дайындау
22. Жаңа қызмет бойынша дайындауға тиісті кәсіптік білімі бар адамдар жіберіледі. Дайындауға рұқсат берілген адамның білім деңгейіне және жұмыс өтіліне қойылатын талаптар тиісті лауазымдық нұсқаулықтарда немесе біліктілік сипаттамасында көрсетіледі.
23. Тиісті білімі немесе жұмыс тәжірибесі жоқ алғаш жұмысқа қабылданған, сондай-ақ жаңа қызметке ауыстырылған адамдар тиісті саладағы оқу нысаны бойынша дайындықтан өтеді.
24. Объектілерге қызмет көрсетумен байланысты қызметкерлерді, сондай-ақ негізгі өндірістің жетекші кәсіптерінің персоналын дайындау оқу орталықтарында және оқу-курстық комбинаттарда (пунктерде) өткізіледі. Бұл кәсіптер бойынша жұмысшыларды жеке оқыту түрі жүргізілмейді.
25. Салынып жатқан немесе қайта құрылған (жаңғыртылған) энергия қондырғылары үшін персоналды дайындау, қайта дайындау және біліктілігін арттыру бойынша озық іс-шаралар қарастырылады. Дайындау ұзақтығы енгізілген жабдықтың күрделілігіне, қуаты деңгейіне, күрделілігі бойынша жаңадан еңгізілген технологиялық процестер деңгейіне байланысты анықталады.

26. Подготовка работников по новой должности проводится по утвержденным главным техническим руководителем типовым программам, разработанным для каждой должности и каждого рабочего места.
В зависимости от категории работника в программе определяются этапы подготовки и их максимальная продолжительность.
27. Для оперативных руководителей на основе типовой программы составляются индивидуальные программы подготовки, утверждаемые главным техническим руководителем.
В индивидуальной программе необходимость и длительность каждого этапа подготовки устанавливается в зависимости от образования работника, уровня его технических знаний, стажа практической работы по смежным должностям.
28. Индивидуальные программы предусматривают теоретическую подготовку, квалификационную проверку, стажировку, дублирование и кратковременную работу оперативных руководителей на основных рабочих местах оперативного персонала, непосредственными руководителями которого они будут являться, а также стажировку на рабочих местах с оборудованием, которое будет находиться в их оперативном ведении. Перечень этих мест и формы подготовки определяются в каждом отдельном случае в зависимости от квалификации и характера предыдущей работы подготавливаемого работника.
29. Начальники смен, цехов, электрических станций (кроме электротехнического персонала) в зависимости от объема выполняемых работ по обслуживанию электрооборудования проходят стажировку на рабочем месте дежурного электромонтера и проверку знаний правил техники безопасности по этой должности с присвоением группы допуска по электробезопасности.
Параграф 4. Квалификационная проверка знаний
30. Квалификационная проверка знаний является основным способом определения уровня профессиональной подготовки работника.
При проведении квалификационной проверки знаний оценивается знание работником норм, указанных в должностной инструкции, по вопросам, относящимся к его компетенции.
31. Квалификационную проверку знаний проходят все работающие в организации, за исключением категории работников, приведенных в пункте 7 настоящих Правил.
Список лиц, освобожденных от квалификационной проверки знаний или перечень должностей и профессий, для которых такая проверка не требуется, утверждается главным техническим руководителем организации.
32. Технические руководители, специалисты организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, проходят квалификационные проверки знаний в соответствии с Правилами проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11026) (далее – Правила № 210).

26. Қызметкерлерді жаңа қызметі бойынша дайындау бас техникалық жетекшімен бекітілген әрбір қызмет пен әрбір жұмыс орны үшін әзірленген үлгі бағдарламалар бойынша өткізіледі.
Қызметкердің санатына байланысты бағдарламада дайындау кезеңдері мен олардың барынша ұзақтығы анықталады.
27. Жедел басшылар үшін үлгі бағдарламасы негізінде бас техникалық жетекшімен бекітілетін жеке дайындау бағдарламалары құрастырылады.
Жеке бағдарламада әрбір дайындау кезеңінің ұзақтығы мен қажеттілігі қызметкердің біліміне, оның техникалық білімінің деңгейіне, сабақтас қызметтер бойынша тәжірибелік жұмыс өтіліне байланысты белгіленеді.
28. Жеке бағдарламалар жедел персоналдын негізгі жұмыс орындарында олардың тікелей басшылары болып табылатын жедел басшыларға теориялық дайындықты, білімді біліктілік тексеруді, тағылымдаманы, қайталауды, сондай-ақ жұмыс орындарында олардың жедел қарауында болатын жабдықпен тағылымдаманы қарастырады. Бұл дайындау орындары мен түрлерінің тізбесі әрбір жеке жағдайда дайындалатын қызметкердің біліктілігі мен алдыңғы жұмысының сипаттамасына байланысты анықталады.
29. Ауысымдардың, цехтардың, электр бекеттерінің бастықтары (электр техникалық персоналдан басқа) электр жабдығына қызмет көрсету бойынша орындалатын жұмыс көлеміне байланысты кезекші электромонтердің жұмыс орнында тағылымдамадан және электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобын бере отырып, осы қызмет бойынша қауіпсіздік техникасы ережелері туралы білімін тексеруден өтеді.
4-параграф. Білімді біліктілік тексеру
30. Білімді біліктілік тексеру қызметкердің кәсіби дайындық деңгейін анықтаудың негізгі тәсілі болып табылады.
Білімнің біліктілік тексеруін өткізу барысында қызметкердің лауазымдық нұсқаулықтарында көрсетілген, оның құзыретіне жататын мәселелері бойынша нормаларды білуі бағаланады.
31. Білімін біліктілік тексеруден, осы Қағидалардың 7-тармағында аталған қызметкерлердің санатын қоспағанда, ұйымда жұмыс істейтін барлық жұмыскерлер өтеді.
Білімін біліктілік тексеруден босатылған адамдардың тізімі немесе мұндай тексеру талап етілмейтін қызметтер мен кәсіптердің тізбесі ұйымның бас техникалық басшысымен бекітіледі.
32. Электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың техникалық басшылары, мамандары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 тіркелген) Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – № 210 Қағидалар) сәйкес білімді біліктілік тексеруден өтеді.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Работники организаций, за исключением работников указанных в пункте 32 настоящих Правил проходят квалификационную проверку знаний в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-1. Квалификационная проверка знаний подразделяется на три основных вида:
1) первичная проверка;
2) периодическая (очередная) проверка;
3) внеочередная проверка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-2. Основанием для проведения первичной квалификационной проверки знаний является распорядительный документ (приказ) руководства организации о приеме или переводе работника на соответствующую должность.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-3. Сроки проведения периодической (очередной) и внеочередной квалификационной проверки знаний в соответствии с датой последней проверки знаний персонала организаций определяются в пределах сроков, установленных настоящими Правилами, и оформляются соответствующим распорядительным документом (приказом) руководителя организации с учетом каждого рабочего места.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-3 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-4. Основанием для проведения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний является окончание срока, установленного пунктом 33-5 настоящих Правил для периодических квалификационных проверок знаний. Назначение периодической квалификационной проверки знаний для работников осуществляется ежегодным (до пятнадцатого декабря) приказом технического руководителя организации (подразделения, при наличии на это полномочий). К приказу прилагается список лиц организации, подлежащих периодической квалификационной проверке знаний, в виде графика с указанием срока по каждому проверяемому лицу.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген қызметкерлерді қоспағанда, ұйым қызметкерлері білімді біліктілік тексеруден осы Қағидаларға сәйкес өтеді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-1. Білімді біліктілік тексеру үш негізгі түрге:
1) бастапқы тексеруге;
2) мерзімді (кезекті) тексеруге;
3) кезектен тыс тексеруге бөлінеді.
Ескерту. Қағида 33-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-2. Білімді бастапқы біліктілік тексеру үшін ұйымдағы тиісті лауазымға қызметкерді қабылдау туралы немесе сол ұйымда тұрақты жұмыс орнынан басқа қызметке ауысу туралы ұйым басшылығының өкімдік құжаты (бұйрық) негіз болып табылады.
Ескерту. Қағида 33-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-3. Білімге мерзімді (кезекті) және кезектен тыс біліктілік тексеру жүргізу мерзімдері ұйымдар персоналының білімін соңғы тексеруден өткен күніне сәйкес осы Қағидаларда белгіленген мерзімдер шегінде белгіленеді және әр жұмыс орны есебінен ұйым басшысының тиісті шешімімен (бұйрығымен немесе өкімімен) ресімделеді.
Ескерту. Қағида 33-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-4. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру жүргізу үшін осы Қағидалардың 33-5-тармағында білімге мерзімді біліктілік тексеру үшін белгіленген мерзімнің аяқталуы негіз болып табылады. Жұмыскерлерге арналған білімге мерзімді біліктілік тексеруді тағайындау ұйымның техникалық басшысының (бұған өкілеттігі болған жағдайда, бөлімшенің) жыл сайынғы (он бесінші желтоқсанға дейін) бұйрығымен жүзеге асырылады. Бұйрыққа білімі мерзімді біліктілік тексерілуге жататын ұйым адамдарының тізімі әрбір тексерілетін адамға мерзімі көрсетілген график жүзінде қоса беріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 33-4 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-5. Срок периодической (очередной) квалификационной проверки знаний:
1) для административно-технического персонала, руководителей и специалистов (инспекторов) служб безопасности и охраны труда – не реже одного раза в три календарных года;
2) для электротехнического и электротехнологического персонала, в том числе для руководителей и специалистов, имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, а также для работников, которые приравниваются к командированному персоналу и выполняющих строительно-монтажные, пуско-наладочные и ремонтные работы (в том числе измерения и испытания), за исключением административно-технического персонала – не реже одного раза в календарный год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-5 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-6. Первичная квалификационная проверка знаний проводится после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-6 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-7. Истечение установленного срока квалификационной проверки знаний не освобождает работников от прохождения квалификационной проверки знаний в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-7 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-8. В случае пропуска установленного настоящими Правилами срока проведения квалификационной проверки знаний по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях) при документальном подтверждении указанный срок проведения квалификационной проверки знаний продлевается по решению технического руководителя, но не более чем на 30 календарных дней после того, как действие обстоятельства, явившегося причиной пропуска срока, прекращено.

Ескерту. Қағида 33-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-5. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру мерзімі:
1) әкімшілік-техникалық персонал, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің басшылары мен мамандары (инспекторлары) үшін – күнтізбелік үш жылда кемінде бір рет.
2) электр техникалық және электр технологиялық персонал үшін, соның ішінде жедел келіссөздер мен ауыстырулар жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандар үшін, сондай-ақ әкімшілік-техникалық персоналды қоспағанда, іссапарға жіберілген қызметкерлерге теңестірілетін және құрылыс-монтаждау, іске қосу-реттеу және жөндеу жұмыстарын (соның ішінде өлшеулер мен сынаулар) орындайтын қызметкерлер үшін – күнтізбелік жылда кемінде бір рет.
Ескерту. Қағида 33-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-6. Білімді бастапқы біліктілік тексеру лауазымға тағайындалғаннан кейін оқыту және тағылымдама аяқталған соң бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе ұйымның техникалық басшысы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 33-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-7. Білімді біліктілік тексерудің белгіленген мерзімінің өтіп кетуі қызметкерлерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкес білімді біліктілік тексеруден өтуден босатпайды.
Ескерту. Қағида 33-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-8. Осы Қағидаларда белгіленген білімге біліктілік тексеру жүргізу мерзімінде дәлелді себептермен (ауыру, іссапар, еңбек демалысы, оқу орындарында оқу) келмей қалған жағдайда құжаттың растау кезінде білімге біліктілік тексеру жүргізудің көрсетілген мерзімі мерзімінде келмей қалу себебі болып табылған жағдай аяқталғаннан кейін техникалық басшының шешімімен күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.

При пропущенном сроке прохождения квалификационной проверки знаний более шести месяцев, применяются нормы подпункта 1) пункта 33-12 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-8 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-9. Условиями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний являются:
1) выдача предписания или направление рекомендации от государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики;
2) составление акта расследования технологического нарушения, по результатам которого комиссией выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к технологическому нарушению, несчастному случаю;
3) решение технического руководителя организации;
4) указания о принятии мер по устранению выявленных нарушений по безопасности и охране труда работников службы (отдела) безопасности и охраны труда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-9 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-10. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, путем выдачи предписания или направления рекомендации от государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики относятся:
1) введение в действие нового правового акта в области электроэнергетики, внесение изменений и дополнений в правовые акты в области электроэнергетики, если нормы этих актов вносят изменения в деятельность работника организации;
2) акт расследования несчастного случая на производстве, по результатам которого комиссией по расследованию несчастного случая выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к несчастному случаю;
3) факт ошибочных действий персонала организации, в том числе по настройке устройств автоматики, релейной или технологической защиты, в результате которых произошло повреждение оборудования (электроустановок, зданий, сооружений), нарушение установленного режима производства, передачи и потребления электрической, тепловой энергии;

Білімді біліктілік тексеруден өту мерзімі алты айдан астам өтіп кеткен жағдайда осы Қағидалардың 33-12-тармағының 1) тармақшасының нормалары қолданылады.
Ескерту. Қағида 33-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-9. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның нұсқама беруі немесе ұсыным жіберуі;
2) нәтижесі бойынша комиссия персонал тарапынан технологиялық бұзушылыққа, жазатайым оқиғаға әкеп соққан электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеру актісін жасау;
3) ұйымның техникалық басшысының шешімі;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қызмет (бөлім) қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша анықталған бұзушылықтарын жою жөніндегі шараларды қабылдау туралы нұсқаулар оның шарттары болып табылады.
Ескерту. Қағида 33-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
33-10. Электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органнан нұсқаманы беру немесе ұсынымды жіберу арқылы білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздерге:
1) егер осы актілердің нормалары ұйым қызметкерінің қызметіне өзгерістер енгізетін болса, электр энергетикасы саласындағы жаңа құқықтық актілерді қолданысқа енгізу, электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нәтижелері бойынша жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия, электр қондырғыларында жұмыс істеген кезде персонал тарапынан жазатайым оқиғаға алып келген электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған өндірістегі жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісі;
3) нәтижесінде жабдықтың (электр қондырғыларының, ғимараттардың, құрылыстардың) бүлінуі, электр және жылу энергиясын өндіру, берудің және тұтынудың белгіленген режимінің бұзылуы орын алған ұйым персоналының, соның ішінде автоматика, релелік немесе технологиялық қорғаныс құрылғыларын реттеу бойынша қате іс-әрекеттерінің фактісі;

4) факт ошибочных действий персонала при проектировании, строительно-монтажных, ремонтных, пуско-наладочных, экспертных работах, в том числе при испытаниях и измерениях;
5) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны технических руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
6) в отношении технического руководителя организации при отсутствии им принятия решения при вводе в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменении электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
7) по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики со стороны специалистов экспертных, проектных организаций в области электроэнергетики, в том числе лабораторий (электролабораторий) по изменениям и испытаниям.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-10 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-11. Основаниями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний по результатам акта расследования технологического нарушения являются:
1) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны персонала организации, осуществляющей деятельность по производству, передаче электрической, тепловой энергии;
2) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны работников сторонних организаций, в том числе командированного персонала, при выполнении работ в области электроэнергетики (строительно-монтажные, ремонтные, пуско-наладочные, экспертные работы, в том числе измерения и испытания).
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-11 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-12. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, по решению технического руководителя организации относятся:

4) жобалау, құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар кезіндегі персоналдың қате іс-әрекеттерінің фактісі;
5) ұйымда электр энергетикасы саласында жұмыс істеу кезінде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің техникалық басшылары, қызметкерлері тарапынан анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
6) жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту кезінде, егер бұл ұйым қызметкерлерінің қызметінде өзгерістерге әкеп соқса, ұйымның техникалық басшысы шешім қабылдамаған кезде, оған қатысты бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
7) электр энергетикасы саласындағы сарапшы, жобалау ұйымдарының соның ішінде өзгерістер мен сынаулар бойынша зертханалардың (электр зертханаларының) мамандары тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы жатады.
Ескерту. Қағида 33-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
33-11. Технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің нәтижелері бойынша білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) энергетикалық қондырғыларда жұмыс істеу кезінде электр, жылу энергиясын өндіру, беру бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымның персоналы тарапынан қауіпсіздік нормаларында жіберілген бұзушылықтарды комиссияның анықтауы;
2) электр энергетикасы саласындағы жұмыстарды (құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар) орындау кезінде комиссияның бөгде ұйымдардың қызметкерлері, соның ішінде іссапарға жіберілген персонал тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықтауы негіздер болып табылады.
Ескерту. Қағида 33-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
33-12. Ұйымның техникалық басшысының шешімі бойынша білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздерге мыналар:

1) не исполнение должностных обязанностей на занимаемой должности в течение срока более шести календарных месяцев;
2) ввод в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменения электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
3) в результате контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
4) нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики, повлекшие для физических лиц (персонала) травму, профессиональное заболевание, внезапное ухудшение здоровья или отравление, в результате которых наступает временная или стойкая утрата трудоспособности, профессиональное заболевание либо смерть;
5) случаи, предусмотренные пунктами 33-8 и 33-15 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-12 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-13. Основания, перечисленные в пунктах 33-10 – 33-12 настоящих Правил, по назначению внеочередной квалификационной проверки знаний являются полными и исчерпывающими.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-13 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-14. Внеочередная квалификационная проверка знаний не отменяет сроков периодической квалификационной проверки знаний.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-14 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-15. Лицам, нарушившим установленные настоящими Правилами сроки по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также не подтвердившим свою квалификацию назначается прохождение внеочередной квалификационной проверки знаний в течение 30 календарных дней, следующей за датой пропущенного срока или не подтверждения (присвоения) группы допуска по электробезопасности.
В период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу и не допускается к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности.

1) күнтізбелік алты айдан астам мерзім ішінде атқаратын лауазымында лауазымдық міндеттерді орындамау;
2) егер бұл ұйым қызметкерінің қызметіндегі өзгерістерге әкеп соқса, жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту;
3) ұйымның қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметінің басшылары, қызметкерлері тарапынан ұйымда электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылау және шараларды қабылдау нәтижесінде;
4) нәтижесінде еңбекке жарамдылықты уақытша немесе тұрақты жоғалту, кәсіби ауру не өлім басталатын, жеке тұлғалар (персонал) үшін жарақат, кәсіби ауру, денсаулығының күрт нашарлауы немесе улануға әкеп соғатын электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу;
5) осы Қағидалардың 33-8 және 33-15-тармақтарында көзделген жағдайлар жатады.
Ескерту. Қағида 33-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-13. Осы Қағидалардың 33-10 – 33-12-тармақтарында көрсетілген білімді кезектен тыс тексеруді тағайындау үшін негіздер толық және жан-жақты болып табылады.
Ескерту. Қағида 33-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-14. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеру білімді мерзімді біліктілік тексеру мерзімдерін өзгертпейді.
Ескерту. Қағида 33-14-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-15. Осы Қағидаларда белгіленген білімді бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту мерзімдерін дәлелді себептерсіз бұзған, сондай-ақ өз біліктілігін растамаған адамдарға білімді кезектен тыс біліктілік тексеруден өту өткізілген немесе электр қауіпсіздігі бойынша тобын растамаған (алмаған) мерзімнен кейінгі күнтізбелік 30 күннің ішінде өту тағайындалады.
Білімді кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен біліктілікті растау күніне дейінгі кезеңде адам электр техникалық емес персоналға теңестіріледі және атқаратын лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін орындауға жіберілмейді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 33-15 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-16. В случае проведения внеочередной квалификационной проверки знаний и не подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу с переводом на другую должность.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-16 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции, работник отстраняется от выполнения им трудовых обязанностей в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан.
35. Для проведения квалификационной проверки знаний ежегодно приказом руководителя энергетической организации создается центральная комиссия по квалификационной проверке знаний (далее – Центральная комиссия) и, при необходимости, комиссия по квалификационной проверке знаний структурного подразделения (далее – Комиссия структурного подразделения).
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Работники организации проходят квалификационную проверку знаний в Центральной комиссии организации, которая формируется в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Председателем Центральной комиссии назначается лицо, прошедшее проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю в соответствии с Правилами проведения квалификационных проверок знаний.
В состав Центральной комиссии организации включаются технические руководители организации и специалисты службы (отдела) охраны труда.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Квалификационную проверку знаний в Комиссии структурного подразделения проходят работники данного подразделения, за исключением руководителя подразделения, а также лиц, в программе подготовки которых предусмотрена квалификационная проверка знаний по данному подразделению.
В состав Комиссии структурного подразделения включаются руководители данного подразделения, а также руководители смежных подразделений, прошедших квалификационную проверку знаний в Центральной комиссии и имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.

Ескерту. Қағида 33-15-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33-16. Білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді жүргізген және біліктілік расталмаған жағдайда, адам басқа лауазымға ауысу арқылы электр техникалық емес персоналға теңестіріледі.
Ескерту. Қағида 33-16-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулығына сәйкес білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша тобын растамаған жағдайда, қызметкер Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен бекітілген тәртіпте міндеттерін орындаудан шеттетіледі.
35. Білімге біліктілік тексеру жүргізу үшін жыл сайын энергетикалық ұйым басшысының бұйрығымен Білімді тексеру жөніндегі орталық комиссия (бұдан әрі – Орталық комиссия) және қажет болған жағдайда Құрылымдық бөлімшелердің білімін біліктілік тексеру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Құрылымдық бөлімше комиссиясы) құрылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Ұйым қызметкерлері білімді біліктілік тексеруден электр қауіпсіздігі бойынша төртіншіден төмен болмайтын рұқсат тобы бар төрт адамнан кем болмайтын құрамда құрылатын ұйымның Орталық комиссиясында өтеді.
Орталық комиссия төрағасы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органда Білімге біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларына сәйкес білімге тексеруден өткен адам тағайындалады.
Ұйымның Орталық комиссиясының құрамына ұйымның техникалық басшылары және ұйымның еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) мамандары кіреді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Құрылымдық бөлімше комиссиясында білімге біліктілік тексеруден бөлімше басшысын қоспағанда, аталған құрылымдық бөлімшенің қызметкерлері, сондай-ақ даярлау бағдарламасында осы бөлімше бойынша білімге біліктілік тексеру көзделген адамдар өтеді.
Құрылымдық бөлімше комиссиясының құрамына осы бөлімшенің басшылары, сондай-ақ Орталық комиссияда білімге біліктілік тексеруден өткен және төрттен кем болмайтын шектес бөлімшелердің басшылары кіреді.

Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Исключен приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Квалификационная проверка знаний каждого работника проводится индивидуально в форме тестирования с использованием компьютерных программ или в письменной форме.
41. Решение Центральной комиссии или Комиссии структурного подразделения оформляется в виде протокола квалификационной проверки знаний по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
С протоколом комиссии проверяемый ознакамливается под роспись в течение суток после проведения квалификационной проверки знаний работника. Протоколы квалификационной проверки знаний работников хранятся в организации не менее трех лет.
На основании квалификационной проверки знаний работника делается запись в удостоверении о проверке знаний норм и правил работы в электроустановках (далее – квалификационное удостоверение), по форме согласно с приложением 3 Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10907).
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Работники организаций, в которых не создана Центральная комиссия (Комиссия структурного подразделения), проходят квалификационную проверку знаний в комиссиях экспертных организаций, осуществляющих проведение энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии и (или) организаций, осуществляющих монтажно-наладочные работы в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 07.07.2021 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-1. Комиссии по квалификационной проверке знаний, создаваемые экспертными организациями, осуществляющими проведение энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии и (или) организаций, осуществляющих монтажно-наладочные работы в области электроэнергетики, формируются в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Председателем комиссии назначается лицо, прошедшее квалификационную проверку знаний в соответствии с Правилами № 210.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Әрбір қызметкердің білімін біліктілік тексеру компьютерлік бағдарламаларды пайдаланып тестілеу түрінде немесе жазбаша түрде жеке өткізіледі.
41. Орталық комиссияның немесе Құрылымдық бөлімше комиссиясының шешімі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасы түрінде ресімделеді.
Тексерілуші комиссия хаттамасымен қызметкердің біліміне біліктілік тексеру жүргізілгеннен кейін бір тәулік ішінде қол қойып танысады. Қызметкерлердің білімін біліктілік тексеру хаттамалары ұйымда кемінде үш жыл сақталады.
Қызметкердің білімін біліктілік тексеру негізінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 тіркелген) Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Электр қондырғыларында жұмыс істеудің нормалары мен қағидаларын білуін тексеру туралы куәлікке (бұдан әрі – біліктілік куәлігі) жазба жасалады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Орталық комиссия (Құрылымдық бөлімше комиссиясы) құрылмаған ұйым жұмыскерлері білімге біліктілік тексеруден энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға және электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізуді және (немесе) электр энергетикасы саласында монтаждау-реттеу жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдардың комиссияларында өтеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.07.2021 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42-1. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарда, электр және жылу энергиясын тұтынушыларда электр энергетикасы саласындағы энергетикалық сараптаманы жүргізетін ұйымдарда және (немесе) монтаждау-баптау жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдарда құрылатын білімді біліктілік тексеру жөніндегі комиссиялар электр қауіпсіздігі бойынша төртіншіден төмен болмайтын рұқсат тобы бар кемінде үш адамнан тұратын құрамда құралады.
Комиссия төрағасы болып № 210 Қағидаларға сәйкес біліктілік тексеруден өткен адам тағайындалады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 42-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.09.2020 № 335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-2. Комиссия по проверке квалификационных знаний, создаваемая в соответствии с пунктом 42-1 настоящих Правил, не осуществляет квалификационную проверку знаний членов данной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Стажировка
43. При подготовке по новой должности, после прохождения теоретического обучения по действующей в отрасли системе, оперативный, ремонтный и вспомогательный персонал проходит стажировку. Стажировка проводится под руководством ответственного обучающего лица.
44. Допуск к стажировке оформляется распорядительным документом по организации или структурному подразделению.
В распорядительном документе указываются срок стажировки, фамилия стажируемого лица и назначается лицо, ответственное за обучение работника в период стажировки.
45. Продолжительность стажировки на каждом рабочем месте устанавливается индивидуально с учетом профессии (должности), подготовленности обучаемого и составляет от двух до двадцати рабочих дней.
При наличии индивидуальной программы подготовки срок стажировки определяется этой программой.
46. В процессе стажировки подготавливаемый работник в пределах должностной инструкции:
усваивает нормы и правила технической эксплуатации, техники безопасности при эксплуатации энергоустановок (электроустановок);
изучает и получает навыки применения в работе схем энергоустановок (электроустановок), эксплуатационные, а также оперативные и диспетчерские (для оперативного персонала) инструкции;
отрабатывает четкое ориентирование на своем рабочем месте и взаимодействие с руководством (непосредственным и вышестоящим) сторонних подразделений организации, сторонних организаций, а также для оперативного персонала – систему оповещения о технологических нарушениях и несчастных случаях;
приобретает необходимые практические навыки в выполнении производственных операций;
изучает и получает практические навыки по приемам и условиям безаварийной, безопасной и экономичной эксплуатации обслуживаемого оборудования.

Ескерту. Қағида 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2020 № 335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
42-2. Осы Қағидалардың 42-1-тармағына сәйкес құрылатын Білімді біліктілік тексеру жөніндегі комиссия осы комиссия мүшелерінің біліміне біліктілік тексеруді жүзеге асырмайды.
Ескерту. Қағида 42-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Тағылымдама
43. Салада әрекет ететін жүйе бойынша теориялық оқудан өткеннен кейін, жаңа қызмет бойынша дайындау негізінде жедел, жөндеу және қосалқы персонал тағылымдамадан өтеді. Тағылымдама жауапты үйретуші адамның басшылығымен өткізіледі.
44. Тағылымдамаға рұқсат ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжатпен ресімделеді.
Өкімдік құжатта тағылымдама мерзімі, тағылымдамадан өтетін адамның тегі көрсетіледі және қызметкердің тағылымдама мерзіміндегі оқытуына жауапты адам тағайындалады.
45. Әрбір жұмыс орнында тағылымдама ұзақтығы кәсібі (қызметі), үйренушінің дайындығы ескеріліп, жекелей белгіленеді және екіден жиырма жұмыс күніне дейін құрылады.
Жеке дайындау бағдарламасы болғанда, тағылымдама мерзімі осы бағдарламамен анықталады.
46. Лауазымдық нұсқаулығы шеңберінде дайындалушы қызметкер тағылымдама барысында:
энергия қондырғыларын (электр қондырғыларын) іске қосу барысында техникалық іске қосу, қауіпсіздік техника нормалары мен ережелерін меңгереді;
энергия қондырғыларының (электр қондырғыларының) схемаларын жұмыста пайдалану дағдыларын, пайдалану, сондай-ақ жедел және диспетчерлік (жедел персонал үшін) нұсқауларды біледі және алады;
өз жұмыс орнында және шеттегі ұйым бөлімшелердің, шет ұйым басшылармен (тікелей және жоғарыдағы) әрекеттесудің, сонымен қатар жедел персонал үшін – технологиялық бұзушылық және оқыс жағдайлар жайлы хабарлау жүйесінің айқын бағдарын меңгереді;
өндірістік операцияларды орындау барысында қажетті тәжірибелік дағдыларға үйренеді;
қызмет көрсетілетін жабдықты авариясыз, қауіпсіз және үнемді пайдаланудың тәсілдері мен шарттары бойынша тәжирибелік дағдыларды оқып біледі және меңгереді.

Параграф 6. Дублирование
47. Дублирование назначается после первичной квалификационной проверки, длительного перерыва в работе (от трех недель до шести месяцев), а также в случаях указанных в распорядительном документе руководителя организации или структурного подразделения.
48. В распорядительном документе указывается срок и место дублирования, лицо проходящее дублирование, а также назначается лицо, ответственное за подготовку дублера.
49. О допуске к дублированию оперативных руководителей уведомляется вышестоящий и оперативно подчиненный персонал, а также персонал сторонних организаций, с которым ведутся диспетчерские переговоры и оперативные переключения. Данная информация, как переданная, так и принятая, фиксируется в оперативной документации у каждой заинтересованной стороны.
50. Продолжительность дублирования работника устанавливается Центральной комиссией (Комиссией структурного подразделения) – при первичной проверке или руководителем объекта (структурного подразделения) – после длительного (от трех недель до шести месяцев) перерыва в работе.
Продолжительность дублирования вновь подготавливаемых работников составляет:
для оперативных руководителей (дежурных диспетчеров, дежурных инженеров, начальников смен, старших машинистов и других), машинистов котлов, турбин, энергоблоков, гидрозатворов, машинистов-обходчиков по котельному и турбинному оборудованию, электромонтеров главного щита управления электростанций, дежурных электрослесарей цеха тепловой автоматики и измерений – не менее двенадцати рабочих смен;
для других должностей – от двух до двенадцати смен.
Продолжительность дублирования оперативных руководителей на рабочих местах подчиненного персонала устанавливается программой подготовки, утверждаемой техническим руководителем организации.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. В период дублирования вновь подготавливаемый работник проходит индивидуальные противоаварийные и противопожарные тренировки. Количество тренировок и их тематика определяются руководителем организации или структурного подразделения.
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. В случае, когда за время дублирования работник не приобрел достаточных навыков оперативной работы или получил неудовлетворительную оценку в тренировке, назначается новый срок его дублирования и дополнительная контрольная тренировка. Продолжительность повторного дублирования не должна превышать срока основного дублирования.
Решение об уровне подготовки работника и назначении нового срока дублирования принимается техническим руководителем организации (структурного подразделения) с учетом мнения лица, ответственного за подготовку дублера, и оформляется соответствующим распорядительным документом в порядке, изложенном в пункте 47 настоящих Правил.
В случае повторного получения неудовлетворительной оценки лицо (дублер) направляется в структурное подразделение для проведения повторного обучения с последующей внеочередной проверкой знаний в комиссии структурного подразделения с участием представителя службы охраны труда.

6-параграф. Қайталау
47. Қайталау бастапқы біліктілікті тексеруден, жұмыста ұзақ үзілістен (үш аптадан алты айға дейінгі) кейін, сондай-ақ ұйым немесе құрылымдық бөлімшенің басшысының өкімдік құжатында көрсетілген жағдайларда тағайындалады.
48. Өкідік құжатта қайталау мерзімі және орны, қайталаудан өтетін адам көрсетіледі және қайталанушыны дайындау үшін жауапты адам тағайындалады.
49. Жедел басшыларға қайталауға рұқсат беру туралы жоғары тұрған және жедел бағынышты персонал, сондай-ақ диспетчерлік келіссөздер және жедел ауыстыру жүргізілетін жақтас ұйымдардың персоналы хабарландырылады. Бұл берілген және қабылданған ақпарат әр мүдделі тараптардың жедел құжаттамасында жазылады.
50. Қызметкерді қайталау ұзақтығы бастапқы тексеру кезінде – Орталық комиссиямен (Құрылымдық бөлімше комиссиямен) немесе жұмыстағы ұзақ үзілістен кейін (үш айдан алты айға дейін) – нысан (құрылымдық бөлімше) басшысымен белгіленеді.
Қайта дайындалатын қызметкерлердің қайталау ұзақтығы төмендегілерден тұрады:
жедел басшылар (кезекші диспетчерлер, кезекші инженерлер, ауысым бастықтары, аға машинистер және басқалар), қазандықтардың, турбиналардың, энергия блоктарының, гидробекітпелердің машинисттері, қазандық және турбина жабдықтары бойынша машинист-қараушылар, электр станцияларын басқарудың бас қалқанының электр монтерлері, жылу автоматикасы мен өлшеу цехының кезекші электр слесарлары үшін – он екі жұмыс ауысымынан кем емес;
басқа лауазымдар үшін – екіден он екі жұмыс ауысымына дейін.
Бағынышты персоналдың жұмыс орындарында жедел басшыларды қайталау ұзақтығы ұйымның техникалық басшысымен бекітілетін дайындау бағдарламасымен белгіленеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қайталау кезеңінде қайта дайындалатын қызметкер аварияға және өртке қарсы жеке мақсатты жаттығулардан өтеді. Жаттығулардың саны және олардың тақырыптамалары ұйым немесе құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен анықталады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Егер қызметкер қайталау уақыты ішінде жеткілікті жедел жұмыс дағдыларына үйренбесе немесе жаттығу кезінде қанағаттанарлықсыз баға алса, оның қайталауына жаңа мерзім тағайындалады және қосымша бақылау жаттығуы белгіленеді. Қосымша қайталау ұзақтығы негізгі қайталау мерзімінен аспауы тиіс.
Қызметкердің дайындық деңгейі туралы және қайталауға жаңа мерзім тағайындау туралы шешімді қайталаушыны дайындау үшін жауапты адамның пікірін ескеріп, ұйымның (құрылымдық бөлімшенің) техникалық басшысы қабылдайды және осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген тәртіппен тиісті өкімдік құжатпен ресімделеді.
Адам (қайталаушы) қайта қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайда, ол кейіннен еңбекті қорғау бөлімшесінің қатысуымен өтетін кезектен тыс білімін тексерумен қосымша оқыту жүргізу үшін құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.

Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Допуск к самостоятельной работе
53. Допуск к самостоятельной работе вновь принятого персонала производится после прохождения им форм подготовки, перечисленных в параграфах 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 настоящих Правил.
54. Допуск прошедшего подготовку работника к самостоятельной работе оформляется распорядительным документом по организации или структурному подразделению.
55. Действие допуска к самостоятельной работе лиц, для которых квалификационная проверка знаний обязательна, сохраняется до срока очередной проверки и приостанавливается решением технического руководителя объекта (структурного подразделения), как лица ответственного за электрохозяйство руководителя и руководителя службы (отдела) по технике безопасности и охране труда или государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю в области электроэнергетики при установлении фактов нарушения этими лицами настоящих Правил, а также нормативных правовых и технических документов и инструкций, указанных в должностной инструкции этого лица.
56. Оперативный персонал, имевший перерыв в работе продолжительностью от трех недель до двух месяцев, перед допуском к самостоятельной работе проходит внеплановый инструктаж и дублирование на своем рабочем месте в течение одной-двух смен, а после перерыва в работе продолжительностью от двух до шести месяцев – внеплановый инструктаж и дублирование на рабочем месте в течение двух-шести смен.
В ходе дублирования и инструктажа работник ознакамливается:
с изменениями в составе (объеме) и техническом состоянии оборудования;
с изменением внесенных в схемы, а также режимах работы энергоустановок;
с содержанием вновь изданных нормативных и распорядительных документов, производственных инструкций и с изменениями в ранее изданных документах в рамках должностной инструкции.
57. Ремонтный и наладочный персонал при перерыве в работе продолжительностью от одного до двух месяцев перед допуском к работе проходит внеплановый инструктаж, а при перерыве от двух до шести месяцев – внеплановый инструктаж, стажировку и противоаварийные тренировки в течение одного-двух рабочих дней.
58. Допуск к работе оперативного, ремонтного и наладочного персонала, имевшего перерыв в работе свыше шести месяцев, производится в порядке, установленном для вновь принятого персонала в соответствии с требованиями пункта 53 настоящих Правил.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Өз бетімен жұмыс істеуге рұқсат беру
53. Қайта қабылданған персоналға өз бетімен жұмыс істеуге рұқсат, олар осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10-параграфтарында аталған дайындық түрлерінен өткеннен кейін жүзеге асырылады.
54. Дайындықтан өткен қызметкерді өз бетімен жұмыс істеуге рұқсат ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжатпен ресімделеді.
55. Білімді біліктілік тексеру міндетті болып табылатын адамдарды өз бетімен жұмыс істеуге берілген рұқсатының әрекеті кезекті тексеру мерзіміне дейін сақталады және электр шаруашылық үшін жауапты басшысы түрінде, объектінің (құрылымдық бөлімшенің) техникалық басшысының, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша қызметтің (бөлімшенің) басшысының немесе бұл адамдармен осы Қағидаларды, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, техникалық құжаттарды және бұл адамның лауазымдық нұсқаулығында көрсетілген нұсқауларды бұзған фактілер анықталған жағдайда, электр энергетикасы саласында мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау бойынша мемлекеттік органының шешімімен тоқтатылады.
56. Жұмысында ұзақтығы үш аптадан екі айға дейін үзіліс болған жедел персонал өз бетімен жұмыс істеуге рұқсат алғанға дейін бір-екі жұмыс ауысымы ішінде өз жұмыс орнында жоспардан тыс нұсқамадан және қайталаудан өтеді, ал жұмысында ұзақтығы екіден алты айға дейінгі үзілістен кейін – екі-алты жұмыс ауысымы ішінде жұмыс орнында жоспардан тыс нұсқамадан және қайталаудан өтеді.
Қызметкер қайталау және нұсқамадан өту барысында төмендегілермен танысады:
жабдықтың құрамындағы (көлеміндегі) және техникалық жағдайындағы өзгерістермен;
энергия қондырғылардың схемасына сондай-ақ жұмыс режиміне енгізілген өзгеріспен;
лауазымдық нұсқулық шеңберінде қайта шығарылған нормативтік және өкімдік құжаттардың, өндірістік нұсқаулықтардың мазмұнымен және бұрын шығарылған құжаттардағы өзгерістермен.
57. Жөндеу және реттейтін персонал жұмыста ұзақтығы бір айдан екі айға дейін үзіліс болған кезде, жұмысқа жіберер алдында жоспардан тыс нұсқамадан өтеді, ал екі айдан алты айға дейін үзіліс болған кезде – бір-екі жұмыс күні ішінде жоспардан тыс нұсқамадан, тағылымдамадан және аварияға қарсы жаттығулардан өтеді.
58. Жұмыста алты айдан астам үзіліс болған жедел, жөндеу және реттейтін персоналға жұмыс істеуге рұқсат осы Қағидалардың 53-тармағындағы талаптарға сәйкес қайта қабылданған персонал үшін белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.

59. При длительном простое оборудования или изменении условий его работы порядок допуска персонала к управлению энергоустановками определяется руководством организации.
Параграф 8. Инструктажи
60. Устанавливаются следующие виды инструктажей:
1) вводный;
2) первичный на рабочем месте;
3) повторный (периодический);
4) внеплановый;
5) целевой.
61. О проведении первичного, повторного, внепланового и целевого инструктажей делается запись в журнале регистрации инструктажей на рабочем месте согласно приложению 3 к настоящим Правилам с подписями инструктирующего и инструктируемого.
При работах по наряду в строках бланка наряда допуска указывается проведение целевого инструктажа.
При регистрации внепланового инструктажа в журнале указывается причина его проведения.
62. По завершении инструктажа на рабочем месте (первичного, повторного, внепланового, целевого) с помощью устного опроса или с помощью технических средств обучения проверяется усвоение материала и наличие навыков безопасных способов работы. Проверку осуществляет работник, проводивший инструктаж.
В случае не усвоении материала инструктажа, работник вновь проходит инструктаж. При не усвоении материала после повторного инструктажа, лицо (работник) к работе не допускается и ему назначается внеочередная проверка знаний.
Сноска. Пункт 62 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Вводный инструктаж проводится со всеми принимаемыми на работу независимо от их образования, стажа работы по данной профессии или должности, временными работниками, командированными, учащимися и студентами, прибывшими в организацию для производственного обучения или практики.
64. Вводный инструктаж проводится по программе, разработанной с учетом требований государственных стандартов, правил по технике безопасности в электроустановках.
Примерный перечень вопросов вводного инструктажа, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подлежит включению в программу вводного инструктажа в рамках должностной инструкции.
65. Вновь поступившие на работу руководители и специалисты подразделений ознакамливаются с:
состоянием условий труда и производственной обстановкой на вверяемом им объекте (цехе, участке и прочим);
состоянием средств индивидуальной и коллективной защиты работающих от воздействия опасных и вредных производственных факторов;
состоянием производственного травматизма и профзаболеваемости;
нормами, указанными в должностных инструкциях в пределах его компетенции.
При приеме лиц на работу с вредными и опасными условиями труда, они письменно предупреждаются о вероятности возникновения у них профессионального заболевания.

59. Жабдық ұзақ тұрып қалған кезде немесе оның жұмыс істеу шарттары өзгерген кезде персоналды энергия қондырғыларымен басқаруға рұқсат ету тәртібі ұйым басшылығымен анықталады.
8-параграф. Нұсқамалар
60. Нұсқаманың мынадай түрлері белгіленеді:
1) кіріспе;
2) жұмыс орнындағы бастапқы;
3) қайталама (мерзімді);
4) жоспардан тыс;
5) нысаналы.
61. Бастапқы, қайталама, жоспардан тыс және нысаналы нұсқамалар өткізілгені туралы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жұмыс орнында нұсқамаларды тіркеу журналына нұсқаманы жүргізуші мен нұсқамадан өтушінің қолдарымен жазылады.
Жүктелім бойынша жұмыс істелген кезде рұқсат жүктелім бланкісінің жолдарына нысаналы нұсқама өткізілгені көрсетіледі.
Жоспардан тыс нұсқаманы тіркеген кезде жұмыс орнында нұсқаманы тіркеу журналында оны өткізу себебі көрсетіледі.
62. Жұмыс орнында нұсқама (бастапқы, қайталама, жоспардан тыс, нысаналы) аяқталғаннан кейін ауызша сұрау арқылы немесе техникалық оқыту құралдарының көмегімен материалды меңгергенін және қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері дағдысының болуы тексеріледі. Тексеруді нұсқаманы өткізген жұмыскер жүзеге асырады.
Жұмыскер нұсқама материалдарын меңгермеген жағдайда нұсқамадан қайтадан өтеді. Қайталама нұсқамадан кейін материалды меңгермеген жағдайда, адам (жұмыскер) жұмысқа жіберілмейді және оған білімді кезектен тыс тексеру тағайындалады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Кіріспе нұсқама осы мамандық немесе лауазымы бойынша олардың біліміне, жұмыс өтіліне қарамастан барлық жұмысқа қабылданатындармен, уақытша қызметкерлермен, іссапарға жіберілгендермен, ұйымға өндірістік үйрену немесе тәжірибе үшін келген оқушылармен және студенттермен өткізіледі.
64. Кіріспе нұсқама мемлекеттік стандарт талаптарын, электр қондырғыларында қауіпсіздік техникасы бойынша ережелерін ескеріп әзірленген бағдарлама бойынша өткізіледі.
Кіріспе нұсқаманың осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес болжалды сұрақтарының тізбесі лауазымдық нұсқаулығы шеңберінде кіріспе нұсқаманың бағдарламасына енгізілуге жатады.
65. Жұмысқа қайта қабылданған басшылар мен бөлімшелердің мамандарды келесілермен танысады:
оның басқаруына берілген объектідегі (цехтағы, бөлімшедегі және басқа) еңбек шарттарының жағдайымен және өндірістік ахуалмен;
қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсерінен жұмыскерлердің жеке және ұжымдық қорғану құралдарының жағдайымен;
өндірістік жарақаттану және кәсіби сырқаттану жағдайымен;
өз құзыреті шегінде лауазымдық нұсқаулықта көрсетілген нормалармен.
Адамдарды зиянды және қауіпті еңбек жағдайымен жұмысқа қабылдаған кезде, олар кәсіби сырқаттың пайда болу мүмкіндігі туралы жазбаша ескертіледі.

66. Вводный инструктаж проводится в кабинете по технике безопасности с использованием технических средств обучения и наглядных пособий (плакатов, натурных экспонатов, макетов, моделей, фильмов).
67. Вводный инструктаж проводит лицо из числа службы (отдела) по технике безопасности и охране труда или лицо, на которое приказом возложены данные обязанности.
Сноска. Пункт 67 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. О проведении вводного инструктажа осуществляется запись в журнале регистрации вводного инструктажа по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
69. Первичный инструктаж на рабочем месте проводится до начала производственной деятельности работника.
70. Первичный инструктаж проводится:
со всеми лицами, принимаемыми на работу или переводимыми из одного структурного подразделения в другое;
с работниками, выполняющими новую для них работу;
с командированными и временными работниками;
со студентами и учащимися, прибывшими на производственное обучение или практику.
71. От первичного инструктажа освобождаются лица, не связанные с обслуживанием, ремонтом, наладкой и испытанием оборудования, использованием инструмента, хранением и применением сырья и материалов. Список профессий (должностей) работников, освобожденных от первичного инструктажа, утверждает технический руководитель организации.
72. Первичный инструктаж на рабочем месте производится по программам, разработанным для отдельных профессий (должностей) с учетом требований государственных стандартов, правил безопасности в области электроэнергетики, в рамках должностной инструкции.
Примерный перечень основных вопросов первичного инструктажа определен в приложении 6 к настоящим Правилам.
Программы первичного инструктажа утверждаются главным техническим руководителем энергетического объекта, как лицом ответственным за электрохозяйство энергетического объекта.
73. Первичный инструктаж проводит руководитель структурного подразделения или лицо его замещающее, на которого приказом возложены данные обязанности с каждым работником индивидуально, на его рабочем месте с практическим показом безопасных приемов и методов труда.
Сноска. Пункт 73 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Повторный инструктаж проходят работники, круг которых определен в пунктах 70 и 71 настоящих Правил.

66. Кіріспе нұсқама оқытудың техникалық құралдары мен көрнекі құралдарды (плакаттар, натуралық экспонат, үлгілер, фильмдер) пайдаланып, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинетте өткізіледі;
67. Кіріспе нұсқаманы қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша қызмет (бөлімше) ішінен немесе осы міндеттер бұйрықпен жүктелген адам өткізеді.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Кіріспе нұсқама өткізілгені туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кіріспе нұсқаманы тіркеу журналына жазылады.
69. Жұмыс орнында бастапқы нұсқама қызметкердің өндірістік қызметі басталғанға дейін өткізіледі.
70. Бастапқы нұсқама төмендегілермен өткізіледі:
жұмысқа қабылданатын немесе бір құрылымдық бөлімшеден басқасына ауыстырылатын барлық адамдармен;
олар үшін жаңа жұмысты орындайтын қызметкерлермен;
іссапарға жіберілген және уақытша қызметкерлермен;
өндіріске үйренуге немесе тәжірибеге келген студенттермен және оқушылармен.
71. Бастапқы нұсқамадан жабдыққа қызмет көрсетумен, жөндеумен, реттеумен және сынаумен, құрал-сайманды пайдаланумен, шикізат пен материалдарды сақтаумен және пайдаланумен байланысты емес адамдар босатылады. Бастапқы нұсқамадан босатылған қызметкерлердің мамандықтарының (лауазымдарының) тізімін ұйымның техникалық басшысы бекітеді.
72. Жұмыс орнында бастапқы нұсқама лауазымдық нұсқаулық шеңберінде электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік стандарт талаптарын, қауіпсіздік ережелерін ескеріп, жеке мамандықтар (лауазымдар) үшін әзірленген бағдарламалар бойынша жүргізіледі.
Жұмыс орнында б астапқы нұсқаманың негізгі сұрақтарының үлгі тізбесі осы Қағидаларға 6-қосымшада анықталған.
Бастапқы нұсқаманың бағдарламалары энергия объектісінің электр шаруашылығына жауапты адам ретінде, энергия объектісінің бас техникалық басшысымен бекітіледі.
73. Бастапқы нұсқаманы құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе осы міндеттер бұйрықпен жүктелген оны алмастырушы адам қауіпсіз еңбек тәсілдері мен әдістерін практикалық түрде көрсете отырып, әрбір жұмыскермен оның жұмыс орнында жеке жүргізеді.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Қайталама нұсқаманы, осы Қағидалардың 70 және 71-тармақтарында анықталған топтың қызметкерлері өтеді.

75. Целью проведения повторных инструктажей является поддержание на должном уровне и расширение объема знаний персоналом правил производственных и должностных инструкций, а также совершенствование методов обслуживания и ремонта оборудования, организации безопасного труда.
76. При повторном инструктаже включаются четыре вопроса из разных тем норм, указанных в должностной инструкции.
В ходе инструктажа разбирают имевшие место технологические нарушения, несчастные случаи, нарушения правил техники безопасности в области электроэнергетики в рамках должностной инструкции.
77. В каждых структурных подразделениях руководителями разрабатывается годовой перечень тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, который утверждается техническим руководителем.
Сноска. Пункт 77 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Повторный инструктаж проводится непосредственным административно-техническим или оперативным руководителем работника (начальником цеха, участка, службы, лаборатории, заместителем начальника, мастером, начальником смены и другими).
79. Повторный инструктаж проводится индивидуально. При наличии группы работников, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места повторный инструктаж проводится для всей группы.
Повторный инструктаж проводится не реже одного раза в квартал.
80. Внеплановый инструктаж проводится:
1) при установлении новых требований (изменении) нормативных документов, устанавливающих порядок безопасной эксплуатации энергоустановок затрагивающих нормы установленных должностной инструкцией;
2) при изменении технологического процесса, замене или модернизации оборудования, приспособлений и инструмента, топлива, материалов и других факторов производства;
3) при нарушениях работающими правил и инструкций, которые привели или могли привести к травме, технологическому нарушению;
4) при перерыве в работе оперативного персонала свыше трех недель, ремонтного и наладочного – свыше одного месяца, для остальных работников – при перерыве в работе свыше двух месяцев;
5) по требованию государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю или технических руководителей вышестоящей организации.
81. Проведение внепланового инструктажа осушествляется в соответствии с порядком указанным в пунктах 78 и 79 настоящих Правил.
82. Объем и содержание инструктажа определяются в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.

75. Қайталама нұсқаманы өткізу мақсаты персоналдың өндірістік және лауазымдық нұсқаулық ережелерінің білімін тиісті деңгейде ұстап тұру және білім деңгейін кеңейту, сондай-ақ жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу, қауіпсіз еңбекті ұйымдастыру тәсілдерін жетілдіру болып табылады.
76. Қайталама нұсқама кезінде лауазымдық нұсқаулықта көрсетілген нормалардың әртүрлі тақырыбынан төрт сұрақ қосылады.
Нұсқама барысында орын алған технологиялық бұзушылықтарды, жазатайым уақиғаларды, лауазымдық нұсқаулық шеңберінде электр энергетикасы саласындағы қауіпсіздік техника ережелерін бұзушылықтарды талдайды.
77. Әрбір құрылымдық бөлімшеде бөлімше басшылары барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталанатын нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесін әзірлейді, оны бас техникалық басшы бекітеді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Қайталама нұсқама қызметкердің тікелей әкімшілік-техникалық немесе жедел басшысымен (цех, бөлімше, қызмет, зертхана бастығымен, бастықтың орынбасарымен, шебер, ауысым бастығы және басқалармен) өткізіледі.
79. Қайталама нұсқама жеке жүргізіледі. Біртектес жабдыққа және ортақ жұмыс орны шегінде қызмет көрсететін қызметкерлер тобы бар болғанда, қайталама нұсқама барлық топ үшін жүргізіледі.
Қайталама нұсқама кемінде тоқсанына бір рет өткізіледі.
80. Жоспардан тыс нұсқама:
1) энергия қондырғыларды лауазымдық нұсқаулықпен бекітілген нормаларды қозғайтын қауіпсіз пайдалану тәртібін белгілейтін жаңа нормативтік құжаттардың талаптарын (өзгертулерін) белгілеген;
2) технологиялық процесс өзгерген, жабдықты, құрылғыларды және құрал-саймандарды, жанармайды, материалдарды және басқа да өндіріс факторларын ауыстырған немесе жаңартқан;
3) жұмыс істеушілер жарақатқа, технологиялық бұзушылыққа әкелген немесе әкелуі мүмкін ережелерді немесе нұсқаулықтарды бұзған;
4) жедел персоналдың үш аптадан астам, жөндеу және реттеу – бір айдан астам жұмыста үзіліс болғанда, басқа қызметкерлер үшін – екі айдан астам жұмыста үзіліс болған;
5) мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның немесе жоғары тұрған ұйымдардың техникалық басшыларының талап етулері кезде жүргізіледі.
81. Жоспардан тыс нұсқаманы өткізу осы Қағидалардың 78 және 79-тармақтарында көрсетілген тәртіпке сәйкес жүзеге асыралады.
82. Нұсқаманың көлемі мен мазмұны оны өткізуге қажеттілік тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда анықталады.

83. Проведение внеплановых инструктажей для оперативного персонала удаленных участков проводится по телефону. Список таких участков утверждает технический руководитель организации.
84. Целевой инструктаж проводится при выполнении персоналом разовых работ, не связанных с прямыми обязанностями по специальности (погрузка, выгрузка, уборка территории и прочие), при ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий и катастроф, при производстве работ по нарядам и распоряжениям, а также при проведении экскурсий на объекте.
При наличии группы работников, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места целевой инструктаж проводится для всей группы.
Параграф 9. Контрольные тренировки
85. Для приобретения практических навыков ликвидации технологических нарушений и обеспечения работоспособности энергетического объекта в условиях аварийной опасности весь персонал объекта участвует в контрольных противоаварийных тренировках.
86. Периодичность, порядок подготовки, проведения и разбора контрольных тренировок определяются технической документацией, разработанной энергетическими организациями.
87. Лицам, не принявшим без уважительных причин участия в контрольной тренировке, назначается дополнительная индивидуальная контрольная тренировка, но не ранее пятнадцати и не позднее тридцати календарных дней, исчисляемых от даты пропущенной контрольной тренировки.
В случае не усвоения материала контрольной тренировки, работник направляется в структурное подразделение для проведения дополнительного обучения с последующей внеочередной проверкой знаний в комиссии структурного подразделения с участием представителя службы охраны труда.
Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87-1. Противопожарные тренировки проводятся в соответствии с Правилами пожарной безопасности для энергетических предприятий, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10799).
Сноска. Правила дополнены пунктом 87-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Повышение или подтверждение квалификации
88. Повышение или подтверждение квалификации персонала проводится в целях подтверждения уровня квалификации работников в соответствии с изменяющимися производственными условиями, формирования у них повышения профессионализма, в целях подготовки к должностным перемещениям руководителей и специалистов, присвоения рабочим квалификационных разрядов.

83. Алыстағы учаскелердің жедел персоналы үшін жоспардан тыс нұсқама телефон арқылы өткізіледі. Мұндай учаскелердің тізімін ұйымның техникалық басшысы бекітеді.
84. Нысаналы нұсқама мамандығы бойынша тікелей міндеттерімен байланысты емес бір жолғы жұмыстар персоналмен орындалған кезде (тиеу, түсіру, аумақты тазалау және басқа), апат, табиғи апат және зілзаланың салдарын жойғанда, жүктелім және өкім бойынша жұмыс жүргізгенде, сондай-ақ объектіде экскурсия өткізгенде жүргізіледі.
Біртипті жабдықты күтуші қызметкерлер тобы бар болған жағдайда және жалпы жұмыс орны шегінде нысаналы нұсқама барлық топ үшін өткізіледі.
9-параграф. Бақылау жаттығулары
85. Технологиялық бұзушылықтарды жоюдың тәжірибелік дағдыларына үйрену және авариялық қаупі жағдайында энергия объектісінің жұмысқа қабілетін қамтамасыз ету үшін объектінің бүкіл персоналы аварияға қарсы бақылау мақсатындағы жаттығуларына қатысады.
86. Бақылау жаттығуларының мерзімділігі, дайындық тәртібі, өткізу және талдауы энергетикалық ұйымдарымен әзірленген техникалық құжаттармен анықталады.
87. Дәлелді себептерсіз бақылау жаттығуларына қатыспаған адамдарға, өткізіп алған бақылау жаттығуларының күнінен саналатын күнтізбелік он бес күннен ерте болмайтын және отыз күннен кешіктірмей қосымша бақылау жаттығу тағайындалады.
Бақылау жаттығуы материалын меңгермеген жағдайда, жұмыскер еңбекті қорғау қызметі өкілінің қатысуымен құрылымдық бөлімше комиссиясында білімді кейіннен кезектен тыс тексеру арқылы қосымша оқыту жүргізу үшін құрылымдық бөлімшеге жіберіледі.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87-1. Өртке қарсы жаттығулар Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10799 тіркелген) Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 87-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Біліктілігін арттыру немесе растау
88. Персоналдың біліктілігін арттыру немесе растау қызметкерлердің біліктілік деңгейін растау өзгерістегі өндірістік шарттарға сәйкестендіру, оларда кәсіпқойлықты арттыруды негіздеу мақсатында, басшылар мен мамандарды қызметін ауыстыруға дайындау, жұмысшыларға біліктілік дәрежесін беру мақсатында жүргізіледі.

89. Повышение или подтверждение квалификации персонала осуществляется в следующих формах:
1) систематическая самостоятельная подготовка работника (самообразование);
2) обучение на производственно-экономических курсах и курсах целевого назначения;
3) краткосрочное периодическое специализированное обучение;
4) длительное периодическое специализированное обучение;
5) освоение опыта передовых производственных коллективов, ведущих научных организаций и учебных заведений.
90. Краткосрочное периодическое обучение технических руководителей и специалистов проводится с периодичностью не реже одного раза в три года в учебных заведениях (подразделениях) системы повышения квалификации и переподготовки кадров в целях решения внедренческих научно-технических, экономических и других задач, возникающих на уровне отрасли организации.
91. Длительное периодическое обучение руководителей и специалистов проводится не реже одного раза в пять лет в учебных заведениях системы повышения квалификации и переподготовки кадров для углубленного изучения и практического освоения новейших достижений науки и техники, современных методов управления производством и организации труда.
92. Повышение или подтверждение квалификации рабочих проводится на производственно-технических курсах, курсах целевого назначения.
Формы, продолжительность и периодичность обучения рабочих определяются руководителями организаций, исходя из производственной необходимости, уровня профессиональной подготовки работников и условия обязательности ежегодного профессионального обучения каждого рабочего.
Параграф 11. Обходы и осмотры рабочих мест
93. Технические руководители организаций и структурных подразделений самостоятельно проводят систематические обходы производственных рабочих мест персонала.
94. Обходы рабочих мест проводятся с целью проверки:
1) выполнения персоналом производственных и должностных инструкций, поддержания установленного режима работы оборудования;
2) соблюдения персоналом порядка приемки-сдачи смены, ведения оперативной документации, производственной и трудовой дисциплины;
3) своевременности выявления персоналом имеющихся дефектов и неполадок в работе оборудования и принятия мер к их устранению;
4) правильности применения нарядно-допускной системы при выполнении ремонтных и специальных работ;
5) поддержания персоналом гигиены труда на рабочих местах;
6) наличия и исправности приспособлений и средств по технике безопасности в области электроэнергетики.
95. Каждое рабочее место контролируется одним из технических руководителей организации не реже одного раза в полугодие, а руководителями структурных подразделений – не реже одного раза в месяц.
Технический руководитель, работники службы безопасности и охраны труда энергетического объекта посещают не менее десяти рабочих мест в месяц, а руководитель структурного подразделения не менее десяти рабочих мест в неделю.

89. Персоналдың біліктілігін арттыру немесе растау төмендегі түрлерде жүзеге асырылады:
1) қызметкерді өз бетімен жүйелі дайындау (өздігінен білім алу);
2) өндірістік-экономикалық курстарда және нысаналы мақсаттағы курстарда оқыту;
3) қысқа мерзімді кезеңдік мамандандырылған оқыту;
4) ұзақ мерзімді кезеңдік оқыту;
5) жетекші ғылыми ұйымдар мен оқу ғимаратының озық өндірістік ұжымдардың тәжірибесін меңгеру.
90. Техникалық басшылар мен мамандарды қысқа мерзімді кезеңдік оқыту енгізбелік ғылыми-техникалық, экономикалық және ұйым саласының деңгейінде туындайтын басқа да міндеттерді шешу мақсатында, үш жылда бір реттен кем емес мерзілімдігімен, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта дайындау жүйесінің оқу ғимараттарында (бөлімшелерінде) өткізіледі.
91. Басшылар мен мамандарды ұзақ мерзімді кезеңдік оқыту кемінде бес жылда бір рет ғылым және техниканың ең жаңа жетістіктерін, өндірісті басқарудың және еңбекті ұйымдастырудың қазіргі заман әдістерін тереңдете оқу және тәжірибелік меңгеру үшін кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта дайындау жүйесінің оқу ғимараттарында өткізіледі.
92. Жұмысшылардың біліктілігін арттыру немесе растау өндірістік-техникалық курстарда, нысаналы мақсаттағы курстарда өткізіледі.
Жұмысшылардың оқу түрлері, ұзақтығы және мерзімдігі өндірістік қажеттілікке, қызметкерлердің кәсіби дайындық деңгейіне және әрбір жұмысшының міндетті түрде жыл сайын кәсіби оқу шарттарына сүйеніп, ұйым басшысымен анықталады.
11-параграф. Жұмыс орындарын аралап шығу және тексеру
93. Ұйымдар мен құрылымдық бөлімшелердің техникалық басшылары персоналдың өндірістік жұмыс орындарын жүйелілік аралауын әрдайым өз бетімен өткізеді.
94. Жұмыс орындарын аралау төмендегілерді тексеру мақсатында жасалады:
1) персоналмен өндірістік және лауазымдық нұсқаулықтардың орындалуын, жабдықтың бекітілген жұмыс істеу тәртібінің сақталуын;
2) персоналмен ауысымды қабылдау-тапсыру, жедел құжаттаманың жүргізілу тәртібінің, өндірістік және еңбек тәртібінің сақталуын;
3) персоналмен жабдық жұмысындағы ақаулардың және оқылықтардың уақтылы анықталуын және оларды жою үшін шаралардың қабылдануын;
4) жөндеу және арнайы жұмыстарды орындаған кезде жүктелім-рұқсат беру жүйесінің дұрыс пайдаланылуын;
5) персоналмен жұмыс орындарында еңбек гигиенасының сақталуын;
6) электр энергетикасы саласындағы қауіпсіздік техникасы бойынша құралдары мен аспаптарының болуын және дұрыстығын.
95. Әрбір жұмыс орны ұйымның техникалық басшыларының бірімен жартыжылда кемінде бір рет, ал құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен – айына кемінде бір рет бақыланады.
Энергетикалық объектінің қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметінің қызметкерлері, техникалық басшы айына кемінде он жұмыс орнын, ал құрылымдық бөлімшенің басшысы – аптасына кемінде он жұмыс орнын тексереді.

Сноска. Пункт 95 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Результаты каждого обхода оформляются записью в оперативном журнале или в другой оперативной документации на рабочем месте.
Параграф 12. Коллективные формы работы с персоналом
97. К коллективным формам работы с персоналом относятся:
1) производственные совещания;
2) профессиональные смотры-конкурсы;
3) соревнования по профессиональному мастерству;
4) общественный контроль за охраной труда;
5) информационное обеспечение.
98. Производственные совещания проводятся ежемесячно в цехах, сменах, бригадах, на участках с целью подведения итогов работы, проработки распорядительных документов, разбора имевших место технологических нарушений, случаев травматизма, нарушений производственной и трудовой дисциплины.
Производственные совещания оперативного персонала электростанций проводят начальники смен. Производственные совещания ремонтно-наладочного персонала электростанций и ремонтных организаций, структурных подразделений электрических, тепловых сетей проводят руководители цехов, служб, районов, участков.
99. По результатам производственного совещания оформляется протокол с указанием:
1) требуемых мероприятий в целях исключения аналогичных случаев технологических нарушений, травматизма, нарушений производственной и трудовой дисциплины, а также сроки исполнения мероприятий и конкретных ответственных лиц за их исполнение с учетом полномочий по должностной инструкции;
2) результатов выполнения мероприятий установленных на предыдущем совещании с выводами о поощрении или наказании лиц ответственных за выполнение мероприятий;
3) дополнительной информации, при ее наличии, связанной с производством и безопасносностью работ.
Приложение 1
к Правилам работы с персоналом
в энергетических организациях
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
ПРОТОКОЛ №
квалификационной проверки знаний
Дата проведения квалификационной проверки знаний ____________
Комиссия (Центральная/структурного подразделения) ___________________
нужное подчернкуть (наименование организации)
в составе:
Председатель: _______________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии: _____________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Провела квалификационную проверку знаний
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность,
профессия, разряд, группа допуска по электробезопасности,
_____________________________________________________________________
дата последней квалификационной проверки знаний)
Вид квалификационной проверки знаний:
_____________________________________________________________________
(первичная, периодическая (очередная), внеочередная, причины)
Заключение комиссии:

Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Әрбір жұмыс орнын аралаудың нәтижелері жұмыс орнында жедел журналда немесе басқа жедел құжаттамада ресімделеді.
12-параграф. Персоналмен жұмыс істеудің ұжымдық түрлері
97. Персоналмен жұмыс істеудің ұжымдық түрлеріне мыналар жатады:
1) өндірістік кеңестер;
2) кәсіби байқаулар-жарыстар;
3) кәсіби шеберлік бойынша жарыстар;
4) еңбектің қорғалуын қоғамдық бақылау;
5) ақпаратпен қамтамасыз ету.
98. Өндірістік кеңестер жұмысты қорытындылау, өкімдік құжаттарды анықтап алу, орын алған технологиялық бұзушылықтарды, жарақаттанушылық, өндірістік және еңбек тәртібін бұзушылық жағдайларын талдау мақсатында ай сайын цехтарда, ауысымдарда, бригадаларда, учаскелерде өткізіледі.
Электр станцияларының жедел қызметкерлеріне өндірістік кеңестерді ауысым бастықтары өткізеді. Электр станцияларының және жөндеу ұйымдарының, электр, жылу тораптарының құрылымдық бөлімшелерінің жөндеу-реттеу персоналына өндірістік кеңестерді цехтардың, қызметтердің, аудандардың, учаскелердің басшылары өткізеді.
99. Өндірістік кенес нәтижелері бойынша төмендегілерді көрсетумен хаттама ресімделінеді:
1) технологиялық бұзушылықтың, жарақаттылықтың, өндіріс және еңбек тәртібінің бұзушылығының бірыңғай оқиғаларын болдырмау мақсатында талап етілетін іс-шараларды, сондай-ақ іс-шаралардың орындау мерзімдерін және олардың орындалуы үшін лауазымдық нұсқаулық бойынша құзыретінің есебімен нақты жауапты адамдарды;
2) алдыңғы кеңестегі бекітілген іс-шаралардың орындалу нәтижелері бойынша, жауапты адамдардың іс-шараларды орындау мақсатында көтермелеу немесе жаза беру тұжырымдамасы;
3) кәсіпорындарда және қауіпсіздік жұмысына байланысты бар болғанда қосымша ақпарат.
Қазақстан Республикасының
энергетикалық ұйымдарында
персоналмен жұмыс істеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Білімді біліктілік тексеруге
ХАТТАМА №
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білімді біліктілік тексеру өткізу күні________
(Орталық/құрылымдық бөлімше) комиссиясы______________________________
керектісін сызыңыз (ұйым атауы)
Төраға:______________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия құрамы:_____________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Алатын жұмыс орнының және біліктілігінің көлемінде білімін тексеру
жүргізді_____________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жұмыс орны,
лауазымы, мамандығы, дәрежесі,
_____________________________________________________________________
электр қауіпсіздігі бойынша тобы, соңғы тексеріс уақыты)
Тексеру түрі:________________________________________________________
(бастапқы, қайталама, кезектен тыс, себебі)
Комиссия қорытындысы:

1. Присвоена группа допуска по электробезопасности – ________________
2. Соответствует/не соответствует занимаемой должности – ____________
3. Установить срок дублирования ____ – ____ смен
4. Сроки повторной проверки (при неудовлетворительном результате
знаний)_____________
Дополнительные сведения: ____________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии _______________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии: _____________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
С заключением комиссии ознакомлен ___________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии) проверяемого лица)
Приложение 2
к Правилам работы с персоналом
в энергетических организациях
Республики Казахстан
Форма
Квалификационное удостоверение
Сноска. Приложение 2 исключен приказом Министра энергетики РК от 15.07.2016 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам работы с персоналом
в энергетических организациях
Республики Казахстан
Форма
Формат 297х210
Обложка
Журнал
регистрации инструктажа
на рабочем месте
______________________________
(наименование организации,
______________________________
цеха, участка, бригады)
______________________________
Начат ____________________ 200__ г.
Окончен __________________ 200__ г.
Формат 297х210
Последующие страницы
Дата проведения инструктажа
Ф.И.О. инструктируемого
Профессия (должность) инструктируемого
Вид инструктажа
Причина проведения внепланового инструктажа
Ф.И.О. инструктирующего
Подписи
инструктирующего
инструктируемого
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечания:
1. Страницы журнала пронумеровываются и защищаются от изъятия.
2. Срок хранения заполненного журнала 10 лет.
Приложение 4
к Правилам работы с персоналом
в энергетических организациях
Республики Казахстан
Примерный перечень вопросов вводного инструктажа
1. Общие сведения о предприятии (организации), характерные особенности производства.
2. Основные положения законодательства об охране труда:
1) Трудовой договор, рабочее время и время отдыха. Охрана труда женщин и лиц моложе 18 лет. Льготы и компенсации.
2) Правила внутреннего трудового распорядка организации, ответственность за нарушение правил.
3) Организация работы по охране труда на объекте. Ведомственный, государственный надзор за состоянием охраны труда.

1. Электр қауіпсіздігі бойынша топ берілді – ________________________
2. Атқаратын лауазымына сәйкес/сәйкес емес – ________________________
3. Қайталама мерзімін белгілеу ____________ – ___________ ауысым
4. Қайталама тексерудің мерзімі______________________________________
Қосымша мәліметтер:__________________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы____________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері_____________________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия қорытындысымен таныстым_____________________________________
(тексерілетін тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған
жағдайда), қолы)
Қазақстан Республикасының
энергетикалық ұйымдарында
персоналмен жұмыс істеу
қағидаларына 2-қосымша
Нысаны
Біліктілік куәлік
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 15.07.2016 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
энергетикалық ұйымдарында
персоналмен жұмыс істеу
қағидаларына 3-қосымша
Нысаны
Форматы 297х210
Мұқабасы
Жұмыс орнында нұсқаманы
тіркеу журналы
_______________________________
(ұйым, цех,
_______________________________
учаске, бригада атауы)
_______________________________
Басталды___________________________________ 20__ж.
Аяқталды___________________________________ 20__ж.
Форматы 297х210
Келесі беттері
Нұсқаманы өткізу күні
Нұсқама жүргізілгеннің Т.А.Ә
Нұсқама жүргізілгеннің мамандығы (лауазымы)
Нұсқаманың түрі
Жоспардың тыс нұсқаманы өткізу себебі
Нұсқама жүргізушінің Т.А.Ә.
Қолдар
нұсқама жүргізушінің
нұсқама жүргізілгеннің
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпелер:
1. Журнал беттері нөмірленеді және алынып қалудан қорғалады.
2. Толтырылған журналды сақтау мерзімі 10 жыл
Қазақстан Республикасының
энергетикалық ұйымдарында
персоналмен жұмыс істеу
қағидаларына 4-қосымша
Кіріспе нұсқаманың үлгі сұрақтарының тізбесі
1. Кәсіпорын (ұйым) туралы жалпы мәлімет, өндірістің өзіндік ерекшеліктері.
2. Еңбекті қорғау туралы заңнаманың басты ережелері:
1) Еңбек шарты, жұмыс уақыты және демалу уақыты. Әйелдер мен 18 жасқа жетпеген тұлғалардың еңбегін қорғау. Жеңілдіктер мен өтемақылар;
2) Ұйымның ішкі еңбек тәртібінің ережелері, ережелерді бұзғаны үшін жауапкершілік;
3) Нысанда еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру. Еңбекті қорғау жағдайын ведомстволық, мемлекеттік қадағалау.

3. Общие правила поведения работающих на территории объекта, в производственных и вспомогательных помещениях. Расположение основных цехов, служб, вспомогательных помещений.
4. Основные опасные и вредные производственные факторы, характерные для данного производства. Методы и средства предупреждения несчастных случаев и профессиональных заболеваний. Средства коллективной защиты, плакаты, знаки безопасности, сигнализация.
5. Основные требования производственной санитарии и личной гигиены.
6. Средства индивидуальной защиты. Порядок и нормы выдачи средств индивидуальной защиты, сроки их ношения.
7. Обстоятельства и причины отдельных характерных несчастных случаев, технологических нарушений, происшедших на данном производстве и других аналогичных объектах из-за нарушений требований правил техники безопасности.
8. Порядок расследования и оформления несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
9. Безопасность в области электроэнергетики. Способы и средства предупреждения технологических нарушений. Действия персонала при их возникновении.
10. Первая помощь пострадавшим. Действия работающих при травмировании.
Приложение 5
к Правилам работы с персоналом
в энергетических организациях
Республики Казахстан
Форма
Формат 297х210
Обложка
Журнал
регистрации вводного
инструктажа
________________________________
(наименование организации)
Начат _____________________ 200__ г.
Окончен ___________________ 200__ г.
Формат 297х210
Последующие страницы
Дата проведения инструктажа
Ф.И.О. инструктируемого
Профессия (должность) инструктируемого
Наименование подразделения, в которое направляется инструктируемый
Ф.И.О. инструктирующего
Подписи
инструктирующего
инструктируемого
1
2
3
4
5
6
7
Примечания:
1. Страницы журнала пронумеровываются и защищаются от изъятия.
2. Срок хранения заполненного журнала 10 лет.
Приложение 6
к Правилам работы с персоналом
в энергетических организациях
Республики Казахстан
Примерный перечень вопросов первичного инструктажа
на рабочем месте
1. Общие сведения о технологическом процессе и оборудовании на данном производственном участке. Основные опасные и вредные производственные факторы, возникающие при данном технологическом процессе.
2. Безопасная организация и содержание рабочего места.
3. Устройство оборудования, опасные зоны обслуживания. Предохранительные устройства и ограждения, системы блокировки и сигнализации.
4. Порядок подготовки к работе (проверка исправности оборудования, пусковых устройств, инструмента и приспособлений блокировок, заземления и других средств и приспособлений безопасности). Средства индивидуальной защиты и правила пользования ими.

3. Жұмысшылардың нысан территориясында, өндірістік және көмекші ғимараттарда жалпы жүріс-тұрыс ережелері. Негізгі цехтардың, қызметтердің, көмекші ғимараттардың орналасуы.
4. Осы өндіріс үшін тән негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар. Жазатайым оқиғалардың және кәсіби ауырудың алдын алу әдістері мен тәсілдері. Ұжымдық қорғану құралдары, плакаттар, қауіпсіздік белгілері, дабыл.
5. Өндірістік санитария және жеке гигиенаның негізгі талаптары.
6. Жеке қорғану құралдары. Жеке қорғану құралдарын беру тәртібі және нормалары, тасу мерзімі.
7. Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын бұзғаны үшін осы өндірісте және басқа ұқсас нысандарда болған жеке өзіндік жазатайым уақиғалардың, апаттардың, өрттердің себептері және жағдайлары.
8. Жазатайым уақиғалар мен кәсіби ауыруларды тексеру және рәсімдеу тәртібі.
9. Өрт қауіпсіздігі. Өрттің алдын алу әдістері мен тәсілдері. Олар туындаған жағдайда қызметкерлердің іс-әрекеті.
10. Зардап шекккендерге алғашқы көмек. Жұмысшылардың жарақаттанған кезде іс-әрекеті.
Қазақстан Республикасының
энергетикалық ұйымдарында
персоналмен жұмыс істеу
қағидаларына 5-қосымша
Нысаны
Форматы 297х210
Мұқабасы
Кіріспе нұсқаманы тіркеу
журналы
_____________________
(ұйымның атауы)
Басталды_____________________________ 20__ж.
Аяқталды_____________________________ 20___ж.
Форматы 297х210
Келесі беттері
Нұсқаманы өткізу күн
Нұсқама жүргізілгеннің Т.А.Ә.
Нұсқама жүргізілгеннің мамандығы (лауазымы)
Нұсқама жүргізілген қызметкер жіберіліетін бөлімшенің атауы
Нұсқама жүргізгеннің Т.А.Ә.
Қолдар
нұсқама жүргізушуінің
нұсқама жүргізілгеннің
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпелер:
1. Журнал беттері нөмірленеді және алынып қалудан қорғалады.
2. Толтырылған журналды сақтау мерзімі 10 жыл.
Қазақстан Республикасының
энергетикалық ұйымдарында
персоналмен жұмыс істеу
қағидаларына 6-қосымша
Жұмыс орнында бастапқы нұсқаманың үлгі сұрақтарының тізбесі
1. Осы өндірістік учаскедегі технологиялық үдеріс және жабдық туралы жалпы мәліметтер. Осы технологиялық үдеріс кезінде туындайтын басты қауіпті және зиянды өндірістік факторлар.
2. Жұмыс орнын қауіпсіз ұйымдастыру және ұстау.
3. Жабдық құрылғысы, қызмет көрсетудің қауіпті аймақтары. Сақтандырғыш жабдықтар және қоршаулар, бұғаулау және дабыл жүйелері.
4. Жұмысқа дайындау тәртібі (жабдықтың, іске қосу құрылғыларының, құрал-саймандарды және бұғаулау, жерге тұйықтау құрылғыларының және басқа да қауіпсіздік құралдары мен құрылғыларының дұрыстығын тексеру). Жеке қорғану құралдары мен оларды пайдалану ережелері.

5. Безопасные приемы и методы работы. Действия при возникновении опасной ситуации. Опасность поражения электрическим током. Общие понятия по электробезопасности.
6. Схема безопасного передвижения работающих на территории объекта, цеха, участка.
7. Внутрицеховые транспортные и грузоподъемные средства и механизмы. Требования безопасности при погрузо-разгрузочных работах и транспортировке грузов.
8. Характерные причины технологических нарушений, случаев производственного травматизма, меры их предупреждения.
Действия персонала при технологических нарушениях. Способы оповещения, локализации, ликвидации и восстановления нарушенного энергоснабжения.

5. Жұмыстың қауіпсіз амалдары мен тәсілдері. Қауіпті жағдай туындаған кезде іс-әрекеттері.
6. Жұмысшылардың нысан, цех, учаске аумағында қауіпсіз жүру схемасы.
7. Цех ішіндегі көлік және жүк көтергіш құралдар мен механизмдер. Жүкті тиеу-түсіру және тасымалдаған кезде қауіпсіздік техникасы.
8. Апаттарға, жарылыстарға, өндірістік жарақат жағдайларына тән сипаттар, олардың алдын алу шаралары.
Қызметкерлердің апат, жарылыс, өрт кезінде әрекеттері. Өртті сөндіру құралдарын пайдалану тәсілдері, олардың орналасқан жерлері.