Об утверждении Правил ведения рыбного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-05/290. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2015 года № 10946.
В соответствии с подпунктом 58) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения рыбного хозяйства.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 18-05/290
Правила ведения рыбного хозяйства
1. Настоящие Правила ведения рыбного хозяйства (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок ведения рыбного хозяйства на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 07.02.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Под ведением рыбного хозяйства понимается осуществление хозяйственной деятельности физическими и юридическими лицами, направленное на получение хозяйственно-полезной продукции путем устойчивого использования рыбных ресурсов и других водных животных, их охраны, воспроизводства, выращивания, добывания, переработки и реализации.
3. Право ведения рыбного хозяйства с закреплением рыбохозяйственных водоемов и (или) участков предоставляется гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам Республики Казахстан на основании решения местного исполнительного органа области о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, договора на ведение рыбного хозяйства, заключаемых между территориальным подразделением ведомства и пользователем животным миром.

Балық шаруашылығын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-05/290 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 мамырда № 10946 тіркелді.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 9-бабы 1 тармағының 58) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Балық шаруашылығын жүргізу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 18-05/290 бұйрығымен
бекітілген
Балық шаруашылығын жүргізу қағидалары
1. Осы балық шаруашылығын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 07.02.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Балық шаруашылығын жүргізу балық ресурстарын және басқа да су жануарларын тұрақты пайдалану, оларды қорғау, өсімін молайту, өсіру, аулау, қайта өңдеу және іске асыру жолымен шаруашылық-пайдалы өнім алу үшін заңды және жеке тұлғалардың шаруашылық қызметтерін жүзеге асыруы түсіндіріледі.
3. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекіте отырып, балық шаруашылығын жүргізу құқығы облыстың жергілікті атқарушы органының балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекіту туралы шешімі, ведомствоның аумақтық бөлімшесі мен жануарлар дүниесін пайдаланушы арасында жасалатын балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт негізінде Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына беріледі.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 07.02.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ведение рыбного хозяйства базируется на следующих принципах:
1) ведения рыбного хозяйства на основе оптимального сочетания экологических, экономических, научных и иных интересов;
2) сохранения видового разнообразия рыб и других водных животных, установления режима их использования на основании научных рекомендаций, за исключением водоемов, предоставленных для ведения товарного рыбоводства;
3) отделения права пользования рыбными ресурсами от права пользования водными объектами;
4) ограничения в интересах охраны рыбных запасов, прав других пользователей рыбохозяйственными водоемами;
5) обязательности государственной экологической экспертизы биологического обоснования на добычу и использование рыбных ресурсов и других водных животных в соответствии с подпунктом 9) статьи 87 Экологического кодекса Республики Казахстан;
6) полного возмещения пользователями вреда, причиняемого ихтиофауне водоемов и окружающей их среде.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 26.11.2019 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.09.2022 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При ведении рыбного хозяйства производятся:
1) биологически обоснованное и устойчивое использование рыбных ресурсов и других водных животных;
2) сохранение продуктивности водоемов, обеспечение оптимальных условий размножения, путей миграции рыб и других водных животных и мест их концентрации;
3) воспроизводство рыбных ресурсов;
4) ведение на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или звене журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7573);

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 07.02.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Балық шаруашылығын жүргiзу келесі қағидаттарға негiзделедi:
1) балық шаруашылығын экологиялық, экономикалық, ғылыми және өзге де мүдделердi оңтайлы үйлестiру негiзiнде жүргiзу;
2) балықтардың және басқа да су жануарларының түрлік сан алуандығын сақтау, тауарлы балық өсіруге жүргізу үшін берілген су айдындарын қоспағанда, оларды пайдаланудың ғылыми ұсынымдарға негізделген режимін белгілеу;
3) балық ресурстарын пайдалану құқығын су объектiлерiн пайдалану құқығынан бөлу;
4) балық қорларын қорғау мүддесi үшiн балық шаруашылығы су айдындарын басқа пайдаланушылардың құқықтарын шектеу;
5) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 87-бабының 9) тармақшасына сәйкес балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулауға және пайдалануға арналған биологиялық негіздемесінің мемлекеттiк экологиялық сараптамадан өтуiнiң мiндеттiлiгi;
6) пайдаланушылардың су айдындарының ихтиофаунасы мен қоршаған ортаға келтiрген зиянын толық өтеуi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 26.11.2019 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 20.09.2022 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Балық шаруашылығын жүргiзу кезінде:
1) балық ресурстары мен басқа да су жануарларын биологиялық негізделген түрде және тұрақты пайдалану;
2) су айдындарының өнiмдiлiгін сақтау, балықтарды және басқа да су жануарларын көбейтудiң, өрiс аудару жолдары мен олар шоғырланған жерлерiнiң оңтайлы жағдайларын қамтамасыз ету;
3) балық ресурстарының өсiмiн молайту;
4) әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Аншлагтарының үлгілерін және аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7573 болып тіркелген) нысан бойынша әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемеде (балық аулайтын және көліктік), қабылдау пунктінде, бригадада немесе звенода балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізу;

5) обеспечение охраны закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и объектов животного мира, включая редких и находящихся под угрозой исчезновения, за счет создания и содержания субъектами рыбного хозяйства егерской службы.
6. К направлениям ведения рыбного хозяйства относятся:
1) промысловое рыболовство – комплексный процесс, обеспечивающий изъятие рыбных ресурсов и других водных животных из среды обитания орудиями лова, позволяющими производить одновременно лов большого количества рыбных ресурсов и других водных животных и (или) охватывающими, перегораживающими часть водоема (промысловыми орудиями лова);
2) любительское (спортивное) рыболовство – лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях удовлетворения спортивных и эстетических потребностей, проведения спортивных состязаний, а также для личного потребления выловленной продукции, осуществляемый орудиями лова, позволяющими проводить только поштучный лов (непромысловые орудия лова);
3) озерно-товарное рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в полувольных контролируемых условиях путем полной или частичной замены ихтиофауны в естественных и искусственных водоемах;
4) садковое рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), расположенных в естественных и искусственных водоемах и позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 26.11.2019 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Охрана закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и рыбных ресурсов и других водных животных осуществляется субъектами рыбного хозяйства посредством:
1) установки аншлагов, плакатов, информирующих о режиме охраны рыбного хозяйства, рыбных ресурсов и других водных животных и об ответственности за нарушение режима охраны и законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) организации охранной деятельности на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
3) проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий;
4) пропаганды среди местного населения идей бережного отношения к животному миру.
8. План ведения рыбного хозяйства, разработанный по материалам рыбохозяйственного устройства, утверждается субъектом рыбного хозяйства.

5) балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметiн құру және оны ұстау есебiнен бекiтiлген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін және сирек кездесетiн және жойылып кету қаупi төнiп тұрған жануарларды қоса алғанда, жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғауды қамтамасыз ету.
6. Балық шаруашылығын жүргізудің бағыттарына:
1) кәсіпшілік балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын бір мезгілде көп мөлшерде аулауға мүмкіндік беретін және (немесе) су айдынының (кәсіпшілік аулау құралдарымен) бір бөлігін қамтитын, бөліп тұратын аулау құралдарымен мекендеу ортасынан балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюды қамтамасыз ететін кешенді процесс;
2) әуесқойлық (спорттық) балық аулау – бір-бірлеп аулауға ғана (кәсіпшілік емес аулау құралдары) мүмкіндік беретін аулау құралдарымен жүзеге асырылатын, спорттық және эстетикалық қажеттіліктерді қанағаттандыру, спорттық жарыстарды өткізу мақсатында, сондай-ақ аулап алынған өнімді жеке тұтыну үшін балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
3) көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығы – табиғи және жасанды су айдындарында ихтиофаунаны толық немесе ішінара ауыстыру арқылы жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;
4) тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы – табиғи және жасанды су айдындарында орналасқан және жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 26.11.2019 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін және балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғауды балық шаруашылығы субъектілері:
1) балық шаруашылығын, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау режимi туралы, жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы және қорғау режимi бұзғаны үшiн жауаптылық туралы ақпарат беретiн аншлагтар, плакаттар орнату;
2) бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде күзет қызметін ұйымдастыру;
3) санитариялық-эпидемияға қарсы (алдын-алу) іс-шараларын жүргiзу;
4) жергiлiктi тұрғындардың арасында жануарлар дүниесiне ұқыпты қарау идеясын насихаттау жолымен жүзеге асырады.
8. Балық шаруашылығын ұйымдастыру материалдары бойынша әзiрленген балық шаруашылығын жүргiзу жоспарын балық шаруашылығы субъектісі бекiтедi.

9. План ведения рыбного хозяйства включает:
1) обеспечение оценки состояния рыбных ресурсов и других водных животных и среды их обитания, а также определение предельно-допустимых объемов изъятия на закрепленных рыбохозяйственных водоемах, проводимых научными организациями, имеющих право на данный вид деятельности;
2) разработку комплекса мероприятий по проведению текущей мелиорации и организации работ по спасению молоди из отшнурованных водоемов;
3) разработку мероприятий, обеспечивающих охрану и воспроизводство объектов животного мира;
4) определение наиболее эффективных направлений деятельности рыбного хозяйства (промыслового, любительского (спортивного) рыболовства, озерно-товарного, садкового рыбоводства).

9. Балық шаруашылығын жүргізу жоспары:
1) балық ресурстары мен басқа да су жануарларының және олардың мекен ету ортасының жай-күйiн бағалауды қамтамасыз етудi, сондай-ақ бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында осы қызмет түрiне құқығы бар ғылыми ұйымдар жүргiзетiн аулаудың оңтайлы жол берiлетiн көлемдерiн айқындауды;
2) ағымдағы мелиорация жүргiзу және бөлектенiп қалған су айдындарында жас балықтарды құтқару бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн әзiрлеудi;
3) жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғау мен олардың өсiмiн молайтуды қамтамасыз ететiн iс-шаралар әзiрлеудi;
4) балық шаруашылығы қызметiнiң неғұрлым тиiмдi бағытын (кәсiптiк, әуесқойлық (спорттық) балық аулау, көлде тауарлық, шарбақтық балық өсіру) айқындауды қамтиды.