Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10958.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6-12) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 391
Требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности

Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10958 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 391 бұйрығымен
бекітілген
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности (далее - Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 6-12) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) Государственный энергетический реестр - систематизированный свод информации о субъектах Государственного энергетического реестра;
2) субъекты Государственного энергетического реестра – индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий;
3) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
4) энергетические ресурсы - совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии);
5) энергетическая эффективность (далее – энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;
6) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
7) зона энергосбережения – основная и вспомогательная часть технологического процесса, устройства и системы ее обеспечения, потребляющие энергетические ресурсы и являющиеся объектами энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также мероприятия системы менеджмента качества энергосбережения и повышения энергоэффективности;

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6-12) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Мемлекеттік энергетикалық тізілім – мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері туралы ақпараттың жүйелендірілген жиынтығы;
2) мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері – энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннаға баламалы көлемде тұтынатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері;
3) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) – энергия үнемдеу мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
4) энергетикалық ресурстар – қордағы энергиясы қазіргі уақытта шаруашылық және өзге де қызмет түрлеріне пайдаланылатын немесе перспективада пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия көздерінің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электрлі-магнитті, жылу және энергияның басқа түрлері);
5) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
6) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
7) энергия үнемдеу аймағы – энергия ресурстарын тұтынатын және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру объектілері болып табылатын технологиялық процестің, жабдықтың және оның қамтамасыз ету жүйесінің негізгі және қосалқы бөлігі, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттырудың сапа менеджменті жүйесінің іс-шаралары;

8) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – энергоменеджмент) − комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. План мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности (далее - План мероприятий), разрабатывается по форме согласно приложению к настоящим Требованиям и утверждается первым руководителем субъекта Государственного энергетического реестра с указанием срока его утверждения.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Дополнения и (или) изменения в План мероприятий утверждаются первым руководителем субъекта Государственного энергетического реестра с указанием срока, как утверждения, так и его переутверждения.
5. План мероприятий условно разделен на зоны энергосбережения, соответствующие объектам энергосбережения и повышения энергоэффективности, техническим и организационным мероприятиям обеспечения энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также требованиям по снижению объема потребления энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений.
6. Каждой позиции Плана мероприятий, а также виду энергетического ресурса присваиваются код и порядковый номер. Код мероприятия означает сокращенное наименование мероприятия и вида энергетического ресурса.
7. Сроки исполнения мероприятий устанавливаются субъектами Государственного энергетического реестра самостоятельно.
8. По каждой зоне энергосбережения и в целом по всему Плану мероприятий определяются итоговые значения планируемых расходов на реализацию мероприятий.
9. План мероприятий состоит из Таблицы 1, Таблицы 2 и Таблицы 3 согласно приложению к настоящим Требованиям.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2015 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (бұдан әрі − энергия менеджменті) − энергетикалық ресурстарды ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және объектінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) осы талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді және оны бекіту мерзімі көрсетіле отырып, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің бірінші басшысы бекітеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Іс-шаралар жоспарына толықтырулар мен (немесе) өзгерістер оны бекіту және қайта бекіту мерзімін көрсету арқылы Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің бірінші басшысымен бекітіледі.
5. Іс-шаралар жоспары шартты түрде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру объектілеріне, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз етудің техникалық және ұйымдық іс-шараларына, сондай-ақ өнім, үйлер, ғимараттар мен құрылыстар алаңы бірлігіне энергия ресурстарын және суды тұтыну көлемдерін төмендету бойынша талаптарға сәйкес келетін энергия үнемдеу аймақтарына бөлінген.
6. Іс-шаралар жоспарының әрбір ұстанымына, сондай-ақ энергия ресурсының түріне код және реттік нөмір беріледі. Іс-шара коды іс-шара мен энергетикалық ресурс түрінің қысқартылған атауын білдіреді.
7. Іс-шаралардың орындалу мерзімін Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері өздігінен белгілейді.
8. Әрбір энергия үнемдеу аймағы бойынша және жалпы бүкіл Іс-шаралар жоспары бойынша іс-шараларды іске асыруға жоспарлан шығыстардың қорытынды мәндері анықталады.
9. Іс-шаралар жоспары осы Талаптарға қосымшаға сәйкес 1-кесте, 2-кесте және 3-кестеден тұрады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2015 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

10. В Таблице 1 Плана мероприятий содержится следующая информация:
1) графа 1 таблицы 1 (Код и номер) - код мероприятия в виде сокращенного наименования зоны энергосбережения и порядковый номер мероприятия в виде двух- или трехзначной цифры;
2) графа 2 таблицы 1 (Мероприятия) - наименование мероприятия полностью, без сокращения слов и наименований;
3) графы 3 таблицы 1 (Период реализации (с – до) – период реализации мероприятия, заполняется в виде цифр, означающих месяц и год (например – с 09.16 до 09.17). В тех графах, в которых не указывается срок исполнения, проставляется прочерк (-);
4) графы 4, 5, 6, 7, 8 таблицы 1 (Планируемые расходы) - планируемые финансовые расходы указывается в миллионах тенге. В тех графах, в которых не указываются планируемые расходы, проставляется прочерк (-);
5) графа 9 таблицы 1 (Единицы измерения) – единицы измерения энергетического ресурса, экономия которого планируется в результате внедрения данного мероприятия;
6) графы 10, 11, 12, 13, 14 таблицы 1 (Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов) – объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов в единицах измерения, указанных в графе 9 таблицы 1 и в виде цифры с тремя знаками после запятой, означающего целое число (например – 3,721);
7) графа 15 таблицы 1 (Срок окупаемости) – срок окупаемости при внедрении данного мероприятия;
8) графа 16 таблицы 1 (Отметка о выполнении) — данные по документам, подтверждающим выполнение данного мероприятия. Копии подтверждающих документов являются приложениями к Плану мероприятий. Если мероприятие выполнено на основании нескольких работ или с привлечением нескольких организаций, то указываются данные по каждому подтверждающему документу.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2015 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В Таблице 2 Плана мероприятий содержится следующая информация:
1) графа 2 таблицы 2 (Наименование энергетического ресурса) – наименование энергетического ресурса, экономия которого планируется в результате внедрения мероприятий;
2) графа 3 таблицы 2 (единица измерения) – единицы измерения энергетического ресурса, экономия которого планируется в результате внедрения данного мероприятия;
3) графы 4, 5, 6, 7, 8 таблицы 2 (Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов) - объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов в единицах измерения, указанных в графе 3 таблицы 2 и в виде цифры с тремя знаками после запятой, означающего целое число (например, 3,721). Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов указывается на каждый год;

10. Іс-шаралар жоспарының 1-кестесі мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) 1-кестенің 1-бағаны (Код және нөмір) – энергия үнемдеу аймағының қысқартылған атауы түріндегі іс-шара коды және іс-шараның екі немесе үш таңбалы саннан тұратын реттік нөмірі;
2) 1-кестенің 2-бағаны (Іс-шаралар) – сөздері мен атаулары қысқармаған іс-шараның толық атауы;
3) 1-кестенің 3-бағаны (Іске асыру кезеңі (бастап - дейін) – іс-шараны іске асыру кезеңі ай мен жылды білдіретін сан түрінде толтырылады (мысалы - 09.16 бастап 09.17 дейін). Орындалу мерзімі көрсетілмейтін бағандарда сызықша (–) қойылады;
4) 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8-бағандары (Жоспарланған шығыстар) – жоспарланған қаржы шығыстары миллион теңгемен көрсетіледі. Жоспарланған шығыстар көрсетілмейтін бағандарда сызықша (–) қойылады;
5) 1-кестенің 9-бағаны (Өлшем бірліктері) – үнемделуі осы іс-шараны енгізу нәтижесінде жоспарланған энергетикалық ресурстың өлшем бірліктері;
6) 1-кестенің 10, 11, 12, 13, 14-бағандары (Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі) – энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі 1-кестенің 9-бағанында көрсетілген өлшем бірліктерінде және бүтін санды білдіретін, үтірден кейін үш белгісі бар сан түрінде көрсетіледі (мысалы – 3,721);
7) 1-кестенің 15-бағаны (Өтелу мерзімі) – осы іс-шараны енгізген кездегі өтелу мерзімі;
8) 1-кестенің 16-бағаны (Орындалу туралы белгі) – осы іс-шараның орындалғанын растайтын құжаттар бойынша мәліметтер. Растайтын құжаттардың көшірмелері осы Іс-шаралар Жоспарының қосымшалары болып табылады. Егер іс-шаралар бірнеше жұмыстардың негізінде немесе бірнеше ұйымдарды тарта отырып орындалса, онда әрбір растайтын құжат бойынша деректер көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2015 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
11. Іс-шаралар жоспарының 2-кестесі мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) 2-кестенің 2-бағаны (Энергетикалық ресурстың атауы) – үнемделуі іс-шараны жүзеге асыру нәтижесінде жоспарланып отырған энергетикалық ресурстың атауы;
2) 2-кестенің 3-бағаны (өлшем бірлігі) – үнемделуі іс-шараны енгізу нәтижесінде жоспарланып отырған энергетикалық ресурстың өлшем бірліктері;
3) 2-кестенің 4, 5, 6, 7, 8-бағандары (Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі) – энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі 2-кестенің 3-бағанында көрсетілген өлшем бірліктерінде және бүтін санды білдіретін, үтірден кейін үш белгісі бар сан түрінде көрсетіледі (мысалы – 3,721). Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі әр жылға көрсетіледі;

4) графы 9, 10, 11, 12, 13 таблицы 2 (Планируемая экономия, млн. тенге) - планируемая экономия в миллионах тенге от планируемого снижения потребления энергетических ресурсов (графы 4, 5, 6, 7, 8 таблицы 2) в денежном эквиваленте;
5) графа 14 таблицы 2 (Возможное уменьшение максимальной мощности) - возможное уменьшение максимальной мощности относится к электрической энергии (кВтч), тепловой энергии (Гкал*ч) и расходу воды (м3/ч);
6) графа 15 таблицы 2 (Потенциал снижения потребления энергоресурсов) – потенциал снижения потребления энергоресурсов в процентном соотношении от потребления данного энергетического ресурса за исходный год;
7) графа 16 таблицы 2 (Отметка о выполнении) - данные по заключению энергоаудита с указанием номера и даты заключения и наименования субъекта Государственного энергетического реестра.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2015 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. В Таблице 3 Плана мероприятий содержится следующая информация:
1) графа 1 таблицы 1 (Код и номер) - код мероприятия в виде сокращенного наименования зоны энергосбережения и порядковый номер мероприятия в виде двух- или трехзначной цифры;
2) графа 2 таблицы 3 (Наименование удельного показателя) – наименование энергетического ресурса, экономия которого планируется в результате внедрения мероприятий;
3) графа 3 таблицы 3 (Единица измерения используемых коэффициентов энергоэффективности организации) – единица измерения используемых коэффициентов энергоэффективности организации (например – кВтч/т, Гкал/м2);
4) графы 4, 5, 6, 7, 8 таблицы 3 (Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции/площади) – объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции/площади в единицах измерения, указанных в графе 3 таблицы 3 и в виде цифры с тремя знаками после запятой, означающего целое число (например, 3,721). Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов указывается на каждый год.
Сноска. Требования дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2015 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Электронный вид Плана мероприятий разрабатывается в табличном редакторе Microsoft Excel.
Приложение
к Требованиям к форме
и содержанию плана мероприятий
энергосбережению и повышению
энергоэффективности
Форма
План мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности
_______________________________________________________

4) 2-кестенің 9, 10, 11, 12, 13-бағандары (Жоспарланған үнемділік, млн. теңге) – энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеуі (2-кестенің 4, 5, 6, 7, 8-бағандары) ақшалай баламадағы жоспарланған үнемділігі миллион теңге;
5) 2-кестенің 14-бағаны (максималды қуаттылықтың ықтимал азаюы) – максималды қуаттылықтың ықтимал азаюы электр энергиясына (кВтч), жылу энергиясына (Гкал*сағ) және судың жұмсалуына (м3/сағ) жатады;
6) 2-кестенің 15-бағаны (Энергия ресурстарын тұтынудың төмендеу әлеуеті) – энергия ресурстарын тұтынудың төмендеу әлеуетінің өткен жылдағы осы энергетикалық ресурсты тұтынуға қатысты өзара қатынасын пайызбен қарастырады.
7) 2-кестенің 16-бағаны (Орындалу туралы белгі) – Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы және қортындының нөмірі мен күндері көрсетіле отырып, энергия аудитінің қорытындысы бойынша деректер.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2015 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
11-1. Іс-шаралар жоспарының 3-кестесі мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) 1-кестенің 1-бағаны (Коды және нөмірі) – энергия үнемдеу аймағының қысқартылған атауы түріндегі іс-шара коды және іс–шараның екі немесе үш таңбалы сан түріндегі реттік нөмірі;
2) 3-кестенің 2-бағаны (Үлесті көрсеткіштің атауы) – үнемделуі іс-шараны енгізу нәтижесінде жоспарланатын энергетикалық ресурстың атауы;
3) 3-кестенің 3-бағаны (Ұйымның қолданылатын энергия тиімділігі коэффициенттерінің өлшем бірлігі) - ұйымның қолданылатын энергия тиімділігі коэффициенттерінің өлшем бірлігі (мысалы - кВтс/т, Гкал/м2);
4) 3-кестенің 4, 5, 6, 7, 8-бағандары (Өнiм/аудан бiрлiгiне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынуды жоспарланған төмендеу көлемі) – өнім/аудан бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі 3-кестенің 3-бағанында көрсетілген өлшем бірліктерінде және бүтін санды білдіретін, үтірден кейін үш белгісі бар сан түрінде көрсетіледі (мысалы – 3,721). Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі әр жылға көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2015 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
12. Іс-шаралар жоспарының электрондық түрі Microsoft Excel кестелік редакторында жасалады.
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны
мен мазмұнына қойылатын
талаптарға қосымша
Нысан

на 20__ - 20__ годы полное наименование организации
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2022 № 718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1
Код и номер
Мероприятия
Период реализации (с - до)
Планируемые расходы, млн. тенге
Единица измерения
20__
20__
20__
20__
20__
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Зона энергосбережения: Электроснабжение и освещение
ЭиОс.01
ЭиОс.02
ЭиОс.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Теплоснабжение и отопление
ТиОт.01
ТиОт.02
ТиОт.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Вентиляция, кондиционирование, увлажнение
ВКУ.01
ВКУ.02
ВКУ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Водоснабжение и водоотведение
ВиВ.01
ВиВ.02
ВиВ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Технологическое оборудование
ТО.01
ТО.02
ТО.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Приборы и средства учета и контроля, в том числе автоматизированные системы
ПУ.01
ПУ.02
ПУ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: Энергоменеджмент
ЭМ.01
ЭМ.02
ЭМ.03
Итого:
Всего:
Зона энергосбережения: переподготовка и повышение квалификации персонала
ЭМ.01
ЭМ.02
ЭМ.03
Итого:
Всего:
Итого по плану
Всего по плану
Продолжение таблицы
Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов в натуральном выражении
Срок окупаемости, лет
Отметка о выполнении
20__
20__
20__
20__
20__
10
11
12
13
14
15
16
Зона энергосбережения: Электроснабжение и освещение
Зона энергосбережения: Теплоснабжение и отопление
Зона энергосбережения: Вентиляция, кондиционирование, увлажнение
Зона энергосбережения: Водоснабжение и водоотведение
Зона энергосбережения: Технологическое оборудование
Зона энергосбережения: Приборы и средства учета и контроля, в том числе автоматизированные системы
Зона энергосбережения: Энергоменеджмент
Зона энергосбережения: переподготовка и повышение квалификации персонала
Таблица 2
Наименование энергетического ресурса
Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов (т.у.т.)
Суммарный объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов (т.у.т.)
Планируемые экономия, млн. тенге
Объем планируемой экономии, млн. тенге
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
2
3
Итого (т.у.т.):
Продолжение таблицы
Потенциал снижения потребления энергоресурсов (%)
Отметка о выполнении
15
16
1. Значение кода мероприятий:
1) ЭиОс. - электроснабжение и освещение;
2) ТиОт. - теплоснабжение и отопление;

__________________________________20__ - 20__ жылдарға ұйымның толық атауы арналған энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2022 № 718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте
Код және нөмір
Іс-шаралар
Іске асыру кезеңі (бастап және дейін)
Жоспарланған шығыстар, млн. теңге
Өлшем бірлігі
Энергетикалық ресурстарды заттай түрде тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
20__
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Энергия үнемдеу аймағы: Электрмен жабдықтау және жарықтандыру
ЭЖжЖ.01
ЭЖжЖ.02
ЭЖжЖ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Жылумен жабдықтау және жылыту
ЖЖжЖ.01
ЖЖжЖ.02
ЖЖжЖ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Желдету, салқындату, ылғалдандыру
ЖСЫ.01
ЖСЫ.02
ЖСЫ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Сумен жабдықтау және су бұру
СС.01
СС.02
СС.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Технологиялық құрал-жабдық
ТҚ.01
ТҚ.02
ТҚ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Есептеу және бақылау аспаптары мен құралдары, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер
ЕҚ.01
ЕҚ.02
ЕҚ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Энергия менеджменті
ЭМ.01
ЭМ.02
ЭМ.03
Жиыны:
Барлығы:
Энергия үнемдеу аймағы: Персоналды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
ҚБА.01
ҚБА.02
ҚБА.03
Жиыны:
Барлығы:
Жоспар бойынша жиыны
Жоспар бойынша барлығы
Кестенің жалғасы
Өтелу мерзімі, жыл
Орындалу туралы белгі
15
16
Энергия үнемдеу аймағы: Электрмен жабдықтау және жарықтандыру
Энергия үнемдеу аймағы: Жылумен жабдықтау және жылыту
Энергия үнемдеу аймағы: Желдету, салқындату, ылғалдандыру
Энергия үнемдеу аймағы: Сумен жабдықтау және су бұру
Энергия үнемдеу аймағы: Технологиялық құрал-жабдық
Энергия үнемдеу аймағы: Есептеу және бақылау аспаптары мен құралдары, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер
Энергия үнемдеу аймағы: Энергия менеджменті
Энергия үнемдеу аймағы: Персоналды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
2-кесте
Энергия ресурсының атауы
Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеу көлемі (ш.о.т.)
Энергетикалық ресурстарды тұтынудың жоспарланған төмендеуінің жиынтық көлемі (ш.о.т.)
Жоспарланған үнемдеу, млн. теңге
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
20_
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
2
3
Барлығы (ш.о.т.):
Кестенің жалғасы
Жоспарланған үнемдеу көлемі,
млн. теңге
Энергия ресурстарын тұтынудың төмендеу әлеуеті
(%)
Орындалу туралы белгі
14
15
16
1. Іс-шаралар кодының мәні:
1) ЭиОс. - электрмен жабдықтау және жарықтандыру;
2) ЖЖжЖ. - жылумен жабдықтау және жылыту;

3) ВКУ. - вентиляция, кондиционирование, увлажнение;
4) ВиВ. - Водоснабжение и водоотведение;
5) ТО. - технологическое оборудование;
6) ПУ. - приборы и средства учета и контроля, в том числе автоматизированные системы;
7) ЭМ. - энергоменеджмент;
8) ППК. - переподготовка и повышение квалификации;
9) ТТ. - твердое топливо;
10) Газ. - газ;
11) ЖТ. - жидкое топливо;
12) ЭЭ. - электрическая энергия;
13) ТЭ. - тепловая энергия;
14) В. – вода;
15) т.ут. – тонна условного топлива.

3) ЖКЫ. - желдету, кондиционерлеу, ылғалдандыру;
4) СЖСБ. - Сумен жабдықтау және су бұру;
5) ТЖ. - технологиялық жабдық;
6) ПУ. - есептеу және бақылау аспаптары мен құралдары, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер;
7) ЭМ. - энергоменеджмент;
8) ДБ. - қайта даярлау және біліктілігін арттыру;
9) КО. - қатты отын;
10) Газ. - газ;
11) СО. - сұйық отын;
12) ЭЭ. - электр энергиясы;
13) ЖЭ. - жылу энергиясы;
14) с. - су;
15) ш.о.т. - бір тонна шартты отын.