Об утверждении Правил первичного учета вод
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19/1-274. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11131.
В соответствии с подпунктом 7-8) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Прембула – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила первичного учета вод.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ А. Исекешев
21 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ В. Школьник
8 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 19/1-274
Сноска. В правом верхнем углу внесены изменения в тексте на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.04.2016 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила первичного учета вод
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2018 № 543 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила первичного учета вод (далее - Правила) разработаны в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и определяют порядок первичного учета вод.

Судың бастапқы есебінің қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19/1-274 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11131 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 7-8) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Судың бастапқы есебінің қағидалары бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 21 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ В. Школьник
2015 жылғы 8 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздығы
№ 19/1-274 бұйрығымен
бекітілген
Ескерту. Қағиданың жоғары оң жақ бұрышындағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.04.2016 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Судың бастапқы есебінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.12.2018 № 543 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Судың бастапқы есебінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес әзірленді және судың бастапқы есебінің тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) первичный учет вод (далее – ПУВ) – измерение, обработка и регистрация объемов забора поверхностных и подземных вод и (или) их сбросов (расходной и приходной части водохозяйственного баланса), которые осуществляются водопользователями, имеющими разрешение на специальное водопользование;
2) водозаборное сооружение – комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
3) реестр государственной системы обеспечения единства измерений - документ учета регистрации объектов, участников работ и документов в области обеспечения единства измерений.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.04.2017 № 161 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок первичного учета вод
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2018 № 543 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Для ведения ПУВ первичные водопользователи:
1) составляют схему расположения водохозяйственных сооружений и технических устройств с указанием нумераций мест измерения, забора и сброса воды, при помощи которых осуществляется забор или сброс вод, а также узлов учета передачи таких вод вторичным водопользователям;
2) ведут журналы ПУВ.
4. Измерение расходов воды производится на каждом водозаборном сооружении и выпуске сточных вод:
1) для сооружений, осуществляющих забор поверхностных и подземных вод, с периодичностью не реже одного раза в десять календарных дней;
2) для водоподпорных сооружений, гидроузлов, каналов (магистральных, межхозяйственных, внутрихозяйственных) с периодичностью не реже одного раза в день;
3) для сооружений, осуществляющих сброс сточных вод, с периодичностью не реже одного раза в десять календарных дней.
Сноска. В пункт 4 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 27.12.2018 № 543 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) судың бастапқы есебі (бұдан әрі – СБЕ) – арнайы су пайдалануға рұқсаты бар су пайдаланушылар жүзеге асыратын жер үсті және жер асты суларын алу және (немесе) оларды тастау (су шаруашылығы теңгерімінің шығыс және кіріс бөлігінде) көлемдерін өлшеу, өңдеу және тіркеу;
2) су тарту құрылысы – су объектілерінен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені;
3) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімі – объектілердің, жұмысқа қатысушылардың және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы құжаттардың тіркелуін есепке алу құжаты.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.04.2017 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2-тарау. Суды бастапқы есепке алу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.12.2018 № 543 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бастапқы су пайдаланушылар СБЕ жүргізу үшін:
1) көмегімен су алу немесе ағызу жүзеге асырылатын суды өлшеу, жинау және ағызу орындарының нөмірін көрсете отырып, су шаруашылығы құрылыстары мен техникалық құрылғылардың, сондай-ақ осындай суларды қосалқы су пайдаланушыларға беруді есепке алу тораптарының орналасу схемасы жасалады;
2) СБЕ журналдарын жүргізеді.
4. Су шығыстарын өлшеу су тарту құрылыстарында және сарқынды суларды шығару орындарында:
1) жер үсті және жер асты суларын алуды жүзеге асыратын құрылыстар үшін кезеңділігі он күнтізбелік күнде бір реттен сирек емес;
2) тіреуіш құрылыстар, су тораптары, каналдар (магистральдық, шаруашылықаралық, шаруашылықішілік) үшін кезеңділігі күніне бір реттен сирек емес;
3) сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын құрылыстар үшін кезеңділігі он күнтізбелік күнде бір реттен сирек емес жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.12.2018 № 543 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Для измерения расходов воды в открытых безнапорных каналах применяются стандартные водосливы и лотки, а также измерительные приборы и установки, внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
6. Расходы воды, на которых установлены стандартные водосливы и лотки, определяются следующими способами в зависимости от типа водохозяйственного сооружения:
1) по показаниям уровнемерной рейки и расходных таблиц;
2) по графику тарированного водозаборного регулирующего и (или) сбросного сооружения.
7. Результаты ПУВ фиксируются:
1) для сооружений, осуществляющих забор поверхностных и подземных вод в журнале учета водопотребления (водоотведения) водоизмерительными приборами по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) для водоподпорных сооружений, гидроузлов, каналов (магистральных, межхозяйственных, внутрихозяйственных) в журнале учета водопотребления (водоотведения) водоизмерительными устройствами по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) исключен приказом и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Журнал для ведения ПУВ должен быть прошнурован, пронумерован, а также заверен подписью первого руководителя или лица его замещающего и печатью (при наличии). В журнале указывается дата начала ведения измерений.
9. Сведения, полученные в результате ПУВ, представляются в бассейновые инспекции по регулированию, охране и использованию водных ресурсов на бумажном или электронном (в формате Excel) носителе ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Ашық арынсыз каналдарда су шығыстарын өлшеу үшін стандартты суағызғылар және науалар, сондай-ақ бірыңғай өлшемдерді қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген өлшеу құралдары мен құрылғылары қолданылады.
6. Стандартты су ағызғылар мен науалар орнатылған орындарда су шығыстары су шаруашылығы құрылыстарының типіне байланысты мына тәсілдермен:
1) деңгей өлшеуіш мөлшер қаданың және шығыстар кестесінің көрсеткіштері бойынша;
2) анықтап тексерілген су тартуды реттегіш және (немесе) ағызу құрылыстарының кестесі бойынша анықталады.
7. СБЕ нәтижелері:
1) жер үсті және жер асты суларын алуды жүзеге асыратын құрылыстар үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу аспаптарымен есепке алу журналында;
2) тіреуіш құрылыстар, су тораптары, каналдар (магистралды, шаруашылықаралық, шаруашылықішілік) үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу құрылғылармен есепке алу журналында;
3) алып тасталды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. СБЕ жүргізуге арналған журнал тігілуі, нөмірленуі, сондай-ақ, бірінші басшының немесе оны алмастырушы адамның қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) расталуы тиіс. Журналда өлшеуді жүргізуді бастаған күн көрсетіледі.
9. СБЕ нәтижесінде алынған мәліметтер тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электронды (Excel форматында) тасымалдағыштарда су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі бассейндік инспекцияларына ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Средства измерений, подвергаются поверке в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае выхода из строя средств измерения водозаборного (сбросного) сооружения учет воды производится с момента записи последнего показания по день установки исправного средства измерения по среднесуточному расходу за последние десять календарных дней.
Приложение 1
к Правилам первичного
учета вод
Форма
Журнал
учета водопотребления (водоотведения)
водоизмерительными приборами
Дата измерения расхода
Показания расходомера (прибора)
Время работы расходомера, сутки
Коэффициент поправки или тарировки прибора
Объем забора воды, кубических сутки,

10. Өлшем құралдары "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексеріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Су тарту (ағызу) құрылысының өлшеу құралы істен шыққан жағдайда су есебі соңғы көрсеткішті жазған сәттен бастап ақаусыз өлшеу құралы орнатылған күнге дейін соңғы күнтізбелік он күнге арналған орташа тәуліктік шығыстар бойынша жүргізіледі.
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу аспаптарымен есепке алу
журналы
Су шығысын өлшеу күні
Су шығысын өлшегіштің (аспаптың) көрсеткіштері
Су шығысын өлшегіштің жұмыс уақыты, тәулік
Аспапты түзетудің немесе анықтап тексерудің коэффициенті

(графа 4 х графа 6)
Фамилия, имя отчество (при наличии) лица, осуществляющего учет
Подпись
предыдущее
на момент измерения
разница показаний (графа 3 – графа 2)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого за отчетный месяц
Нарастающее итого с начала года
Проверил ответственное лицо за водопользование:
_______________ ___________ _________________ "___"________ 20__ год
фамилия, имя отчество (при его наличии), должность, подпись место печати
Приложение 2
к Правилам первичного
учета вод
Форма
Журнал
учета водопотребления (водоотведения)
водоизмерительными устройствами
Время и дата измерения расхода
Показания диаграммы гидропоста (метр кубических/секунд) по кривой Q=f(H)
Коэффициент погрешности тарировки русла поста
Количество часов работы поста в сутки (час)
Объем забора воды, метр кубических/сутки,
(графа 2 х графа 3 х 3600 секунд)
Фамилия, имя отчество
(при наличии) лица, осуществляющего учет
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
Итого за отчетный месяц
Всего, с начала года
Проверил ответственное лицо за водопользование:
_______________ ___________ _________________ "___"________ 20__ год
фамилия, имя отчество (при его наличии), должность, подпись место печати
Приложение 3
к Правилам первичного
учета вод
Журнал
учета качества сбрасываемых сточных (дренажных) вод
Сноска. Исключено приказом и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам первичного
учета вод
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа и.о. Министра водных ресурсов и ирригации РК от 30.01.2025 № 21-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальные бассейновые инспекции по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ПУВ-1.
Периодичность: квартальная.
Отчетный период: за __ квартал 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Юридические и физические лица первичные водопользователи.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
ИИН/БИН
Метод сбора - в бумажном или электронном виде.
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод"
Наименование водного объекта (водохозяйственного сооружения или рельефа местности)
Наименование КАТО
Координаты водозабора (водосброса)
Номер водозабора (водосброса)
Установленный объем забора (сброса), тысяча метр кубических
Фактический объем забора (сброса) за отчетный квартал, тысяча метр кубических
Долгота
Широта
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
всего за квартал
В разрешении на специальное водопользование
В соответствии с установленным лимитом текущего года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Фактический объем забора (сброса) за отчетный квартал, тысяча метр кубических
Номер узла учета подачи воды вторичным водопользователям
Передано вторичным водопользователям, тысяча метр кубических
Потери, тысяча метр кубических
нормативные
сверхнормативные
в том числе
всего за квартал
в том числе
1 месяц
2 месяц
3 месяц
1 месяц
2 месяц
3 месяц
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Наименование водопользователя ______
Адрес_______________________
___________________________________
(полное наименование физического
или юридического лица)
____________________________
(индекс, город, район, область, улица,
№ дома, телефон, факс)
Реквизиты документа, в соответствии с которым предоставлено право на забор
(изъятие) водных ресурсов _______________________________________
Марка прибора водоучета ________________________________________
Дата последней поверки приборов водоучета ________________________
Телефоны ______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________ подпись __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________ подпись __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________________________________________________________
Дата составления "___" __________________ 20__года.
Примечание: настоящая форма заполняется в соответствии с Пояснением
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Сведения, полученные в результате
ведения первичного учета вод" к приложению в настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения, полученные
в результате ведения
первичного учета вод"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Сведения, полученные в результате ведения первичного учета вод"
(ПУВ-1, ежеквартальная)

Су алудың көлемі, текше метр/тәулік, (4 баған х 6 баған)
Есепке алуды жүзеге асыратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
алдыңғы
өлшеу сәтіндегі
көрсеткіштер айырмасы (3 баған - 2 баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есепті айдағы жиыны
Жыл басынан бері өспелі жиыны
Су пайдалануға жауапты адам тексерді:
___________________________________________ 20___жылғы "___"_________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы, қолы мөр орны
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу құрылғылармен есепке алу журналы
Су шығысын өлшеу күні
Q=f(H) қисығы бойынша су бекеті диограммасының көрсеткіші (текше метр/секунд)
Бекет арнасын анықтап тексеру коэффициенті
Бекеттің тәуліктегі жұмысының сағат саны, (сағат)
Су алудың көлемі, текше метр/тәулік,(2 баған х 3 баған х 3600 секунд)
Есепке алуды жүзеге асыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
Есепті айдағы жиыны
Жыл басынан бері өспелі жиыны
Су пайдалануға жауапты адам тексерді:
___________________________________________ 20___жылғы "___"_________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы, қолы мөр орны
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Ағызылатын сарқынды (дренажды) сулардың сапасын есепке алу
журналы
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 30.01.2025 № 21-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалануды бассейндік инспекцияларға.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі) : СБЕ-1.
Кезеңділігі: тоқсандық.
Есепті кезең: 20__ жылдың тоқсанында__.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Заңды және жеке тұлғалар бастапқы су пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі - қағаз немесе электронды түрде.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер"
Су объектісінің атауы (су шаруашылығы құрылысының немесе жер бедерінің)
ӘАОЖ (Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші) бойынша орналасқан жерінің коды
Су тартқыштың (су ағызғыштың) координаттары
Су тартқыштың (су ағызғыштың)
Су алудың (су ағызудың) белгіленген көлемі, мың текше метр
Есепті тоқсандағы су алудың (су ағызудың) нақты көлемі, мың текше метр
енділігіне
нөмірі ұзақтығына
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
тоқсанына барлығы
Арнайы су пайдалануға рұқсатта
Ағымдағы жылдың белгіленген лимитіне сәйкес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Есепті тоқсандағы су алудың (су ағызудың) нақты көлемі, мың текше метр
Қосалқы су пайдаланушыларға су беруді есептеу торабының нөмірі
Қосылқы су пайдаланушыларға берілді, мың текше метр
Судың жоғалуы, мың текше метр
нормативтік
нормативтен тыс
оның ішінде
тоқсанына барлығы
оның ішінде
1 ай
2 ай
3 ай
1 ай
2 ай
3 ай
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Су пайдаланушының атауы______
Мекен-жайы_________________
___________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше,
үйдің №, телефон, факс)
_________________________________________________
Су ресурстарын алуға (алуға) құқық берілген құжаттың
деректемелері ______________________________________________________
Суды есепке алу аспабының маркасы________________________
Суды есепке алу аспаптарын соңғы тексеру күні _____
Телефондар _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________
Орындаушы __________________________қолы _______ __
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _____________қолы ___
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (болған жағдайда) (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып
табылатын адамдарды қоспағанда)
Жасалған күні "___" __________________ 20___ года.
Ескертпе: осы нысан осы нысандағы қосымшаға "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер". Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Судың бастапқы есебін
жүргізу нәтижесінде
алынған мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер" (СБЕ-1, тоқсандық)

1. В графе 1 указывается наименование водного объекта (водохозяйственного сооружения или рельефа местности).
2. В графе 2 указывается наименование классификатора административно-территориальных объектов.
3. В графах от 3 до 8 указывается Координаты водозабора с долготой и широтой: в том числе в градусах, минутах и секундах.
4. В графе 9 указывается номер водозабора.
5. В графах с 10 по 11 указывается установленный объем забора тысяча метр кубических, из них: в разрешении на специальное водопользование, а также в соответствии с установленным лимитом текущего года.
6. В графе 12 указывается фактический объем забора за отчетный квартал тысяча метр кубических, в общем количестве за квартал.
7. В графах с 13 по 15 суммы фактический объем забора за отчетный квартал, тысяча метр кубических, в том числе за 1, 2 и 3 месяца.
8. В графе 16 указывается номер узла учета подачи воды вторичным водопользователям.
9. В графах с 17 по 20 суммы, переданные вторичным водопользователям тысяча метр кубических, всего за квартал в том числе за 1, 2 и 3 месяца.
10. В графе с 21 по 22 указывается суммы потерь тысяча метр кубических, в том числе: нормативные и сверхнормативные.

1. 1-бағанда су объектісінің (су шаруашылығы құрылысының немесе жергілікті жер бедерінің) атауы көрсетіледі.
2. 2-бағанда әкімшілік-аумақтық объект жіктеуішінің атауы көрсетіледі.
3. 3-тен 8-ге дейінгі бағандарда бойлығы мен ендігі бар су алу координаттары көрсетіледі: оның ішінде градуспен, минутпен және секундпен.
4. 9-бағанда су алу нөмірі көрсетіледі.
5. 10-нан 11-ге дейінгі бағандарда мың текше метр қоршаудың белгіленген көлемі көрсетіледі, оның ішінде: арнайы су пайдалануға арналған рұқсатта, сондай-ақ ағымдағы жылдың белгіленген лимитіне сәйкес.
6. 12-бағанда есепті тоқсандағы қоршаудың нақты көлемі мың текше метр, тоқсандағы жалпы саны көрсетіледі.
7. 13-тен 15-ке дейінгі бағандарда сомалар есепті тоқсандағы қоршаудың нақты көлемі, мың текше метр, оның ішінде 1, 2 және 3 ай үшін.
8. 16-бағанда қайталама су пайдаланушыларға су беруді есепке алу торабының нөмірі көрсетіледі.
9. 17-ден 20-ға дейінгі бағандарда қайталама су пайдаланушыларға берілген сомалар мың текше метр, барлығы тоқсан үшін, оның ішінде 1, 2 және 3 ай үшін.
10. 21-ден 22-ге дейінгі бағанда мың текше метр шығын сомасы көрсетіледі, оның ішінде: нормативтік және нормативтен тыс.