Об утверждении Методики по проведению оценки Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программ
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2015 года № 11215. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 февраля 2016 года № 58
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.02.2016 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 27 Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан» от 4 марта 2010 года № 931 и пунктом 7 Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по проведению оценки Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программ.
2. Департаменту стратегического планирования и анализа в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан                       Е. Досаев
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 мамырда № 11215 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 4 ақпандағы № 58 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.02.2016 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу қағидаларының 27-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 қаулысымен бекітілген Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесінің 7-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-кұқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі                             Е.Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің

от 28 апреля 2015 года № 365
Методика
по проведению оценки Стратегического плана
развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны,
государственных и отраслевых программ
1. Основные положения
1. Настоящая Методика по проведению оценки Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программ разработана в целях оказания методологической помощи уполномоченным органам по проведению оценки эффективности реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан,  Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны,  государственных и отраслевых программ (далее – Методика) и устанавливает форму и порядок составления отчета по оценке указанных документов.
2. Оценкой эффективности реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программ является определение степени достижения результативности и эффективности реализации указанных документов.
3. Оценка эффективности реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программ осуществляется на основании:
информации государственных органов, местных исполнительных органов и других организаций;
отчетов по мониторингу Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программ;
отчетов по предыдущим оценкам эффективности реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально – пространственного развития страны, государственных и отраслевых программ и заключениям Правительства Республики Казахстан и Администрации Президента Республики Казахстан при их наличии;
национальной и ведомственной статистики;
опросных данных.
2. Оценка эффективности реализации
Стратегического плана развития Республики Казахстан
4. Оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан (далее – Стратегический план) проводится уполномоченным органом по государственному планированию по истечении пяти лет его реализации.
5. Для формирования отчета по оценке эффективности реализации Стратегического плана государственные органы-соисполнители представляют информацию о реализации Стратегического плана в государственные органы, ответственные за достижение стратегических целей в срок до 15 мая года, следующего за отчетным периодом.

2015 жылғы 28 сәуірдегі № 365
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу жөніндегі әдістеме
1. Негізгі ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу жөніндегі әдістеме
(бұдан әрі – Әдістеме) уәкілетті органдарға Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасыныңмемлекеттік және салалық бағдарламаларын іске асырылу тиімділігіне бағалау жүргізу бойынша әдіснамалық көмек көрсету мақсатында әзірленді және көрсетілген құжаттарды бағалау жөніндегі есептің нысаны мен оны құрастыру тәртібін белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік және салалық бағдарламалардың іске асырылу нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау көрсетілген құжаттардың іске асырылу тиімділігін бағалау болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік және салалық бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау:
мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың және басқа да ұйымдардың ақпараты;
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік және салалық бағдарламалардың мониторингі жөніндегі есептер;
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды алдыңғы бағалаулар жөніндегі есептер және бар болған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің қорытындылары;
ұлттық және ведомстволық статистика;
сауалнамалық деректер негізінде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау
4. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының (бұдан әрі – Стратегиялық жоспар) іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ол іске асырылғаннан кейін бес жыл өткен соң жүргізеді.
5. Стратегиялық жоспардың іске асырылу тиімділігін бағалау жөніндегі есепті құрастыру үшін бірігіп орындаушы мемлекеттік органдар стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдарға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 мамырына дейін Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы ақпаратты ұсынады.

6. Государственные органы, ответственные за достижение стратегических целей, в пределах своей компетенции представляют информацию о реализации Стратегического плана в уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 июня года, следующего за отчетным периодом.
7. Отчет по оценке Стратегического плана заполняется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
Отчет по оценке подписывается руководителем государственного органа, ответственного за формирование отчета по оценки эффективности реализации Стратегического плана.
Отчет по оценке Стратегического плана, состоит из следующих разделов:
Раздел 1. «Информационный раздел»
Целью информационного раздела является предоставление данных о результатах реализации стратегических целей Стратегического плана за отчетный период.
По каждой стратегической цели необходимо указать посредством каких нижестоящих документов Системы государственного планирования (далее – СГП) она реализуется (декомпозиция).
Следует изложить информацию о принятых мерах за отчетный период, нацеленных на достижение запланированных целей, задач, показателей и повышение эффективности реализации запланированных мероприятий.
Необходимо представить планируемые и фактические данные по стратегическим целям, а также информацию о выполненных и невыполненных мероприятиях и причинах их невыполнения.
Информация о ходе реализации стратегической цели предоставляется в разрезе ключевых направлений Стратегического плана.
После наименования стратегической цели в скобке указывается соответствующую категорию стратегической цели (количественная цель/качественная цель/мероприятие), подчеркнув соответствующее название категории.
При заполнении данных о выполнении целевых индикаторов и показателей результатов, указывается единица измерения, конечный срок их исполнения, базовое значение, также наименование нижестоящего документа, в рамках которого реализуется целевой индикатор или показатель результата.
Информация об исполнении целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий заполняется за каждый год, охваченный оценкой.
Также указывается планируемые и фактические объемы финансирования и их источников в разрезе мероприятий, предусмотренных в нижестоящих документах.
Раздел 2. «Аналитическая записка».
В аналитической записке в произвольной форме излагается:
необходимые пояснения и обобщения информации, приведенной в Информационном разделе отчета;
информацию о текущем состоянии и достигнутых результатах в соответствующих сферах;
результаты социологических исследований проводимых по заказу государственных органов, их подведомственными организациями, неправительственными организациями (при наличии) направленных на определение уровня удовлетворенности благополучателей реализацией нижестоящих документов, с указанием сроков проведения, количеством респондентов, регионального охвата.

6. Стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар өз құзыреттері шеңберінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы ақпаратты ұсынады.
7. Стратегиялық жоспарды бағалау жөніндегі есеп осы Әдістемедегі 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Бағалау жөніндегі есепке Стратегиялық жоспардың іске асырылу тиімділігі бағалау жөніндегі есепті құрастыруға жауапты мемлекеттік органның басшысы қол қояды.
Стратегиялық жоспарды бағалау жөніндегі есеп мынадай бөлімдерден тұрады:
1-бөлім. «Ақпараттық бөлім»
Есепті кезең ішінде Стратегиялық жоспардың стратегиялық мақсаттарын іске асыру нәтижелері туралы деректерді ұсыну ақпараттық бөлімнің мақсаты болып табылады.
Әрбір стратегиялық мақсат бойынша оның Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – МЖЖ) қандай төмен тұрған құжаттары арқылы іске асырылатынын көрсетіледі (декомпозиция).
Жоспарланған мақсаттарға, міндеттерге, көрсеткіштерге қол жеткізуге және жоспарланған іс-шараларды іске асыру тиімділігін арттыруға бағытталған есепті кезеңде қабылданған шаралар туралы ақпаратты жазған жөн.
Стратегиялық мақсаттар бойынша жоспарланып отырған және нақты деректерді, сондай-ақ орындалған және орындалмаған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері туралы ақпарат ұсынылады.
Стратегиялық мақсаттардың іске асырылу барысы туралы ақпарат Стратегиялық жоспардың түйінді бағыттар бөлігінде ұсынылады.
Стратегиялық мақсаттардың атауынан кейін жақшада стратегиялық мақсаттың тиісті санат атауының (сандық мақсат/сапалық мақсат/іс-шара) астын сыза отырып, тиісті санат көрсетіледі.
Нысаналы индикаторлардың және нәтиже көрсеткіштерінің орындалуы туралы деректерді толтырғанда өлшем бірлігін, олардың орындалуының түпкі мерзімін, базалық мәнін, сондай-ақ нысаналы индикаторды немесе нәтиже көрсеткішін іске асыру шеңберінде төмен тұрған құжаттың атауы көрсетіледі.
Нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпарат бағалаумен қамтылған әр жылға толтырылады.
Сондай-ақ, төмен тұрған құжаттарда қарастырылған іс-шаралар бөлігінде қаржыландырудың жоспарлы және нақты мәні және олардың көздері көрсетіледі.
2-бөлім. «Талдамалық жазба».
Талдамалық жазбада:
есептің Ақпараттық бөлімінде келтірілген ақпараттың қажетті түсініктемелері мен жалпылануын;
тиісті салалардағы ағымдағы жағдай мен қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпаратты;
мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының, үкіметтік емес ұйымдардың (бар болған кезде) тапсырысы бойынша жүргізілетін, игілік алушылардың төмен тұрған құжаттардың іске асырылуына қанағаттанушылық деңгейін айқындауға бағытталған, жүргізу мерзімдері, респонденттер саны, өңірлік қамтылуы көрсетілген әлеуметтанушылық зерттеулердің нәтижелерін ерікті нысанда жазылады.

8. Уполномоченный орган по государственному планированию проект заключения по оценке и отчет о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом.
Оценка эффективности реализации Стратегического плана осуществляется с учетом оценки и мониторинга реализации Прогнозной  схемы территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программстратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также на основании информации, предоставляемой государственными органами.
Отчет по оценке эффективности реализации Стратегического плана содержит:
1) реквизиты документа:
наименование, ссылка на номер, дату документа;
государственный орган-разработчик;
сроки реализации, в том числе поэт апные;
2) информацию о текущем состоянии и достигнутых результатах в разрезе ключевых направлений.
При обобщении отчетной информации используется нижеследующая категоризация стратегических целей:
количественная - стратегическая цель, имеющая количественно измеримый индикатор, позволяющий определить степень ее достижения;
качественная - стратегическая цель, не имеющая количественного измеримого индикатора, но при этом позволяет определить сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере);
мероприятие - стратегическая цель, не имеющая количественного измеримого индикатора и сформулирована в виде разового мероприятия (действия), которое выполняется для достижения целей и получения планируемых результатов;
3) оценку достижения поставленных стратегических целей, их влияние на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране.
Для определения социально-экономического эффекта от реализации Стратегического плана допускается проведение социологических исследований;
4) оценку степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны;
5) выявленные проблемы и неучтенные в данном документе вопросы;
6) выводы и предложения по результатам анализа.
Данный раздел содержит:
необходимые выводы об итогах оценки реализации Стратегического плана за отчетный период;
предложения по дальнейшей реализации Стратегического плана, его корректировке, разработке дополнительных или корректировке существующих нормативных правовых актов, в том числе документов Системы государственного планирования, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий.

8. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытынды жобасын мен бүкіл есепті кезең ішіндегі іске асыру туралы есепті Қазақстан Республикасы Үкіметіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей ұсынады.
Елімізді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасының,  мемлекеттік және салалық бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылуын бағалау мен мониторингілеуді есепке ала отырып, сондай-ақ мемлекеттік органдар ұсынатын ақпараттың негізінде стратегиялық жоспарды бағалау жүзеге асырылады.
Стратегиялық жоспардың іске асырылу тиімділігін бағалау жөніндегі есеп:
1) құжаттың деректемелерін:
атауын, нөміріне сілтемені, құжаттың күнін;
әзірлеуші мемлекеттік органды;
іске асыру, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдерін;
2) шешуші бағыттар бөлінісіндегі ағымдағы жағдай мен қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
Есепті ақпаратты жалпылау кезінде стратегиялық мақсаттарды төмендегідей санаттарға бөлу пайдаланылуға тиіс:
сандық – қол жеткізілу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін санмен өлшенетін индикаторы бар стратегиялық мақсат;
сапалық – санмен өлшенетін индикаторы жоқ, бірақ тиісті саладағы (аядағы) оң өзгерістердің мәнін айқындауға мүмкіндік беретін стратегиялық мақсат;
іс-шара – санмен өлшенетін индикаторы жоқ және мақсаттарға қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін орындалуға тиіс бір жолғы іс-шара (іс-қимыл) түрінде тұжырымдалған стратегиялық мақсат.
3) алға қойылған стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуді, олардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсерін бағалауды қамтуға тиіс.
Стратегиялық жоспарды іске асырудан болған әлеуметтік-экономикалық әсерді айқындау үшін әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізуге жол беріледі.
4) шешілуіне құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесін, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпал етуді бағалауды;
5) анықталған проблемаларды және осы құжатта ескерілмеген мәселелерді;
6) талдау нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстарды қамтиды.
Осы бөлім:
есепті кезеңде Стратегиялық жоспардың іске асырылуын бағалау қорытындылары туралы қажетті тұжырымдарды;
Стратегиялық жоспарды одан әрі іске асыру, оны түзету, қосымша нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде МЖЖ құжаттарын әзірлеу немесе қолданыстағыларды түзету, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау жөніндегі және тағы басқа ұсыныстарды қамтиды.

9. На основе общего отчета по оценке уполномоченным органом по государственному планированию подготавливается проект заключения.
Проект заключения содержит выводы по результатам оценки уполномоченного органа по проведению оценки и рекомендации по улучшению хода реализации Стратегического плана.
3. Оценка эффективности реализации Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны
10. Оценка Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны (далее – Прогнозная схема) проводится уполномоченным органом по государственному планированию по истечении пяти лет его реализации.
11. Государственные органы-соисполнители, участвующие в реализации Прогнозной схемы направляют информацию по реализации Прогнозной схемы в государственные органы, ответственные за достижение целевых индикаторов/показателей Прогнозной схемы в пределах своей компетенции, в срок до 15 мая, следующего за отчетным.
12. Государственные органы, ответственные за достижение целевых индикаторов/показателей Прогнозной схемы в пределах своей компетенции, представляют информацию в уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 июня года, следующего за отчетным.
13. Отчет по оценке Прогнозной схемы государственного органа, ответственного за достижение целевых индикаторов/показателей Прогнозной схемы заполняется по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Отчет по оценке подписывается руководителем государственного органа, ответственного за формирование отчета по оценки Прогнозной схемы.
Отчет по оценке Прогнозной схемы, состоит из следующих разделов:
Раздел 1. «Информационный раздел»
Информационный раздел содержит информацию по реализации целевых индикаторов/показателей в соответствии с разделом 4 Прогнозной схемы с учетом реализации нижестоящих документов Системы государственного планирования.
По каждому целевому индикатору/показателю указывается посредством каких нижестоящих документов Системы государственного планирования он реализуется (декомпозиция).
Следует изложить информацию о принятых мерах за отчетный период, нацеленных на достижение запланированных индикаторов/показателей.
При заполнении данных о выполнении целевых индикаторов и показателей результатов, необходимо указать единицу измерения, конечный срок их исполнения, базовое значение, также наименование нижестоящего документа, в рамках которого реализуется целевой индикатор или показатель результата.
Информация об исполнении целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий заполняется за каждый год, охваченный оценкой.
Также указывается планируемые и фактические объемы финансирования и их источников в разрезе мероприятий, предусмотренных в нижестоящих документах.
Необходимо представить планируемые и фактические данные по индикаторам/показателям, в разрезе регионов, а также информацию о выполненных и невыполненных мероприятиях и причинах их невыполнения.

9. Бағалау жөніндегі жалпы есептің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытынды жобасын дайындайды.
Қорытынды жобасы бағалау жүргізу жөніндегі уәкілетті органның Стратегиялық жоспардың іске асырылу бағалау нәтижелері бойынша тұжырымдарды және оның барысын жақсарту жөніндегі ұсынымдарды қамтиды.
3. Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасының іске асырылу тиімділігін бағалау
10. Қазақстан Республикасының Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын бағалау (бұдан әрі – Болжамды схема) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ол іске асырылғаннан кейін бес жыл өткеннен кейін жүргізеді.
11. Болжамды схеманы іске асыруға қатысатын бірігіп орындаушы мемлекеттік органдар Болжамды схеманың нысаналы индикаторларына/көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдарға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 мамырына дейін өз құзыреті шеңберінде Болжамды схеманы іске асыру жөніндегі ақпаратты жібереді.
12. Болжамды схеманың нысаналы индикаторларына/көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін өз құзыреті шеңберінде ақпарат ұсынады.
13. Болжамды схеманың нысаналы индикаторларына/көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органның Болжамды схеманың іске асырылу тиімділігін бағалау жөніндегі есебі осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Бағалау жөніндегі есепке Болжамды схеманы бағалау жөніндегі есепті құрастыруға жауапты мемлекеттік органның басшысы қол қояды.
Болжамды схеманы бағалау жөніндегі есеп мынадай бөлімдерден тұрады:
1-бөлім. «Ақпараттық бөлім»
Ақпараттық бөлім Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттарының іске асырылуын есепке ала отырып, Болжамды схеманың  4-бөліміне сәйкес нысаналы индикаторларды/көрсеткіштерді іске асыру жөніндегі ақпаратты қамтиды.
Әрбір нысаналы индикатор/көрсеткіш бойынша оның Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған қандай құжаттары арқылы іске асырылатынын көрсету қажет (декомпозиция).
Жоспарланған индикаторларға/көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған, есепті кезеңде қабылданған шаралар туралы ақпаратты жазған жөн.
Нысаналы индикаторлардың және нәтиже көрсеткіштерінің орындалуы туралы деректерді толтырғанда өлшем бірлігін, олардың орындалуының түпкі мерзімін, базалық мәнін, сондай-ақ нысаналы индикаторды немесе нәтиже көрсеткішін іске асыру шеңберінде төмен тұрған құжаттың атауы көрсетіледі қажет.
Нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпарат бағалаумен қамтылған әр жылға толтырылады.
Сондай-ақ, төмен тұрған құжаттарда қарастырылған іс-шаралар бөлігінде қаржыландырудың жоспарлы және нақты мәні және олардың көздері көрсетіледі.
Өңірлер бөлінісінде индикаторлар/көрсеткіштер бойынша жоспарланып отырған және нақты деректерді, сондай-ақ орындалған және орындалмаған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері туралы ақпаратты ұсыну қажет.

Раздел 2. «Аналитическая записка»
В аналитической записке в произвольной форме излагаются:
необходимые пояснения и обобщения информации, приведенной в «Информационном разделе» отчета;
информация о текущем состоянии и достигнутых результатах в разрезе регионов.
14. Уполномоченный орган по государственному планированию проект заключения по оценке и отчет о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом.
15. Оценка эффективности реализации Прогнозной схемы осуществляется с учетом оценки государственных и отраслевых программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также на основании информации, предоставляемой государственными органами.
16. Отчет по оценке эффективности реализации Прогнозной схемы содержит:
1) реквизиты документа:
наименование, ссылка на номер, дату документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) информацию о выполненных и невыполненных запланированных мероприятиях и причинах их невыполнения, влияние невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
3) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы /показатели, а также причины их недостижения;
4) информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие регионов;
5) выводы и предложения по результатам анализа.
Раздел «Выводы и предложения по результатам анализа» содержит:
необходимые выводы об итогах оценки эффективности реализации Прогнозной схемы за отчетный период, включая информацию о влиянии внутренних и внешних факторов (рисках) оказавших негативное и/или позитивное воздействие на ход реализации Прогнозной схемы;
предложения по дальнейшей реализации Прогнозной схемы, его корректировке, разработке дополнительных или корректировке существующих нормативных правовых актов в области регионального развития, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий.
17. На основе общего отчета по оценке уполномоченным органом по государственному планированию подготавливается проект заключения.
Проект заключения содержит выводы по результатам оценки уполномоченного органа по государственному планированию по проведению оценки и рекомендации по улучшению хода реализации Прогнозной схемы.

2-бөлім. «Талдамалық жазба».
Талдамалық жазбада:
есептің Ақпараттық бөлімінде келтірілген ақпараттың қажетті түсініктемелері мен жалпылауын;
өңірлер бөлінісіндегі ағымдағы жағдай мен қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпаратты ерікті нысанда жазылады.
14. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бағалау жөніндегі қорытындының жобасы мен бүкіл есепті кезең ішіндегі іске асыру туралы есепті Қазақстан Республикасы Үкіметіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен ұсынады.
15. Болжамды схеманың іске асырылу тиімділігін бағалау мемлекеттік және салалық бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын бағалауды есепке ала отырып, сондай-ақ мемлекеттік органдар ұсынатын ақпараттың негізінде жүзеге асырылады.
16. Болжамды схеманың іске асырылу тиімділігін бағалау жөніндегі есеп жалпы түрде:
1) құжаттың деректемелерін:
атауын, нөмірге сілтемені, құжаттың күнін;
әзірлеуші мемлекеттік органды және бірігіп орындаушыларды;
іске асыру мерзімін, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімін;
2) орындалған және орындалмаған жоспарланған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси ахуалға ықпал етуі туралы ақпаратты;
3) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторларды/көрсеткіштерді, сондай-ақ оларға қол жеткізілмеу себептерін;
4) шешілуіне құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілуі дәрежесі, құжатты іске асырудың өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпал етуі туралы ақпаратты;
5) талдау нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстарды қамтиды.
«Талдау нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар» деген бөлім:
Болжамды схеманың іске асырылу барысына теріс және/немесе оң әсер еткен ішкі және сыртқы факторлардың (тәуекелдің) ықпалы туралы ақпаратты қоса алғанда, есепті кезеңде Болжамды схеманың іске асырылу тиімділігін бағалау қорытындылары туралы қажетті тұжырымдарды;
Болжамды схеманы одан әрі іске асыру, оны түзету, қосымша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу немесе қолданыстағы актілерді түзету, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауы жөніндегі ұсыныстарды қамтиды.
17. Бағалау жөніндегі жалпы есептің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытынды жобасын дайындайды.
Қорытынды жобасы бағалау жүргізу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бағалау нәтижелері бойынша тұжырымдармен Болжамды схеманың іске асырылу барысын жақсарту жөніндегі ұсынымдарды қамтиды.

4. Оценка эффективности реализации
государственной/отраслевой программы
18. Оценка государственных и отраслевых программ осуществляется по истечении каждых трех лет их реализации (промежуточная) и по итогам планового периода (окончательная).
19. Государственные органы-соисполнители, участвующие в реализации государственной/отраслевой программы, представляют в государственный орган-разработчик государственной/отраслевой программы информацию в пределах своей компетенции и выполняемых функций в срок до 15 февраля года, следующего за отчетным.
В рамках отчетной информации государственные органы-координаторы за реализацией государственных/отраслевых программ должны предоставлять информацию по достижению всех целевых индикаторов и показателей прямых результатов, предусмотренных в рамках государственных/отраслевой программы в разрезе целевых индикаторов и показателей прямых результатов (с привидением ведомственных и отчетных данных, расчетами в сравнении с данными на начало реализации программы, либо в случае невозможности – в сравнении с данными за предыдущий отчетный период).
При этом, в случае, если по долгосрочным целевым индикаторам и показателям прямых результатов не предусмотрены промежуточные значения на отчетный период предоставляется информация о проделанной работе по их достижению.
В случае необходимости, по вышеуказанным целевым индикаторам и показателям прямых результатов целесообразно представить информацию о предстоящей работе в рамках их реализации.
20. Государственный орган-разработчик государственной/отраслевой программы сводит полученные от органов-соисполнителей информацию и на их основе формирует отчет по оценке государственной/отраслевой программы и представляет его в уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 марта года, следующего за отчетным.
21. Отчет о реализации государственной/отраслевой программы государственного органа-разработчика заполняется по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Отчет по оценке подписывается руководителем государственного органа-разработчика государственной/отраслевой программы.
Отчет по оценке государственных и отраслевых программ, состоит из следующих разделов
Раздел 1. «Информационный раздел»
Информационный раздел содержит:
реквизиты документа: наименование, номер, дата документа; государственный орган-разработчик и соисполнители; сроки реализации, в том числе поэтапные;
информацию о принятых мерах за отчетный период, нацеленных на достижение запланированных целей, задач, показателей и повышение эффективности реализации запланированных мероприятий;
представить планируемые и фактические данные по целевым индикаторам и показателям результатов задач, а также информацию о выполненных и невыполненных мероприятиях и причинах их невыполнения;
информацию об освоенных и неиспользованных финансовых средствах, выделенных на реализацию государственных и отраслевых программ с разбивкой по источникам финансирования (с указанием объемов и причин неиспользования) в разрезе мероприятий;
В таблице 2 «Информация о ходе реализации мероприятий» представляется детальная информация с указанием ответственных исполнителей и соисполнителей. При этом, если основное мероприятие является комплексным, то оно разбивается по частям и указывается ответственность соисполнителей.

4. Мемлекеттік/салалық бағдарламаның іске асырылу тиімділігін бағалау
18. Мемлекеттік және салалық бағдарламаларды бағалау оларды іске асырудың әрбір үш жылы өткеннен кейін (аралық) және жоспарлы кезең қорытындылары бойынша (түпкілікті) жүзеге асырылады.
19. Мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар мемлекеттік/салалық бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік органға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін өз құзыреті және орындайтын функциялары шеңберінде ақпарат ұсынады.
Мемлекеттік/салалық бағдарламалардың іске асырылуына үйлестіруші-мемлекеттік органдар есептік ақпарат шеңберінде нысаналы индикаторлар және тікелей нәтижелер көрсеткіштері бөлігінде мемлекеттік/салалық бағдарлама шеңберінде қарастырылған барлық нысаналы индикаторлар мен тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ақпаратты (ведомствалық және есептік деректерді көрсете отырып, бағдарламаны іске асырғаннан бастап деректермен салыстырылған деректерін, егер мүмкін емес болған жағдайда есептік кезеңнің алдынғы жылымен салыстырылған деректерді) ұсынуы қажет.
Бұл ретте, егер ұзақ мерзімді нысаналы индикаторлар мен тікелей нәтиже көрсеткіштері бойынша есептік кезеңге аралық мән қарастырылмағанда оларға қол жеткізу үшін жасалған жұмыс туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Қажет болған жағдайда жоғарыда аталған нысаналы индикаторлар мен тікелей нәтижелер көрсеткіштері бойынша оларды іске асыру шеңберінде алдағы жұмыс туралы ақпаратты ұсыну қажет.
20. Мемлекеттік/салалық бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік орган бірігіп орындаушы органдардан алынған ақпаратты жинақтайды және солардың негізінде мемлекеттік/салалық бағдарламаны бағалау жөніндегі есепті құрастырады және оны есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
21. Әзірлеуші мемлекеттік органның мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асыру жөніндегі есебі осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Бағалау жөніндегі есепке мемлекеттік/салалық бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы қол қояды.
Мемлекеттік және салалық бағдарламаларды бағалау жөніндегі есеп мынадай бөлімдерден тұрады:
1-бөлім. «Ақпараттық бөлім»
Ақпараттық бөлім:
құжаттың деректемелерін: құжаттың атауын, нөмірін, күнін; әзірлеуші мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушыларды, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімін;
есепті кезеңде қабылданған жоспарланған мақсаттарға, міндеттерге, көрсеткіштерге қол жеткізуге және жоспарланған іс-шараларды іске асыру тиімділігін арттыруға бағытталған шаралар туралы ақпаратты;
нысаналы индикаторлар және міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша жоспарланып отырған және нақты деректерді, сондай-ақ орындалған және орындалмаған іс-шаралар мен олардың орындалмау себептері туралы ақпарат ұсынуды;
қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыруға бөлінген, игерілген және пайдаланылмаған қаржы қаражаты туралы ақпаратты (көлемдерін және пайдаланылмау себептерін көрсете отырып);
«Іс-шараларды іске асыру барысы туралы ақпарат» 2-кестесінде жауапты және бірігіп орындаушыларды көрсете отырып егжей-тегжейлі ақпарат ұсынылады. Бұл ретте, егер негізгі іс-шаралар кешенді болса, онда ол бөлікке бөлінеді және бірігіп орындаушының жауапкершілігі көрсетіледі.

Раздел 2. «Аналитическая записка»
Аналитическая записка содержит:
необходимые пояснения и обобщения информации, приведенной в Информационном разделе отчета;
информацию о текущем состоянии и достигнутых результатах в соответствующих сферах;
информацию по межведомственному взаимодействию и координации между государственными структурами, участвующими в реализации государственных и отраслевых программ;
результаты социологических исследований проводимых по заказу государственных органов, их подведомственными организациями, неправительственными организациями (при наличии), направленных на определение уровня удовлетворенности благополучателей реализацией государственных и отраслевых программ, с указанием сроков проведения, количеством респондентов, регионального охвата.
22. Уполномоченный орган по государственному планированию проекты заключений по оценке каждой государственной/отраслевой программы и отчеты о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 25 марта года, следующего за отчетным периодом.
23. Оценка эффективности реализации государственных и отраслевых программ осуществляется по следующим разделам:
качество планирования – 20 %;
достигнутые результаты – 30 %;
социально-экономическая эффективность – 50 %.
Каждый раздел имеет определенный удельный вес в итоговом рейтинге и включает в себя определенное число критериев.
Критериям внутри раздела присваиваются удельные веса, сумма которых составляет 100% для каждого раздела.
При этом каждому критерию присваивается балл от одного до четырех.
24. Раздел «Качество планирования».
Оценка производится по следующим критериям:
1) оценка по критерию «Качество стратегического анализа».
Разработка документа начинается со стадии стратегического анализа, который формируется на основе анализа текущей ситуации состояния в определенной сфере деятельности и анализа действующей политики государственного регулирования развития определенной сферы деятельности.
Данный критерий включает следующие вопросы:
содержит ли анализ круг возможностей и потенциальных угроз, влияющих на достижение целей документа (SWOT-анализ);
отражены ли возможные сценарии развития соответствующей сферы деятельности (в зависимости от специфики отрасли по данному вопросу критерий может не оцениваться);
выявлены ли основные проблемы, тенденции и предпосылки;
Ответы на данные вопросы оцениваются в формате «Да» (максимальная оценка, равная удельному весу вопроса) или «Нет» (минимальная оценка, равная нулю). Используется двоичная система: при положительном ответе (1) оценка равна: 1х = , при отрицательном ответе (0) оценка равна: 0х = 0, где – удельный вес вопроса. Веса вопросов принимаются равными.
Балл по данному критерию рассчитывается по формуле согласно первой строке таблицы приложения 4 к настоящей Методике;

2-бөлім. Талдамалық жазба.
Талдамалық жазбасы:
есептің Ақпараттық бөлімінде келтірілген ақпараттың қажетті түсініктемелері мен жалпылауын;
тиісті салалардағы ағымдағы жағдай мен қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпаратты;
мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыруға қатысатын мемлекеттік құрылымдардың арасындағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл мен үйлестіру жөніндегі ақпаратты;
мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының, үкіметтік емес ұйымдардың (бар болған кезде) тапсырысы бойынша жүргізілетін, игілік алушылардың мемлекеттік және салалық бағдарламалардың іске асырылуына қанағаттанушылық деңгейін айқындауға бағытталған, жүргізу мерзімдері, респонденттер саны, өңірлік қамтылуы көрсетілген әлеуметтанушылық зерттеулердің нәтижелерін қамтиды.
22. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әрбір мемлекеттік/салалық бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындылардың жобалары мен бүкі есепті кезең ішіндегі іске асыру туралы есептерді кезеңнен кейінгі жылдың 25 наурызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсынады.
23. Мемлекеттік және салалық бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау мынадай бөлімдер бойынша жүзеге асырылады:
жоспарлау сапасы - 20%;
қол жеткізілген нәтижелер - 30%;
әлеуметтік-экономикалық тиімділік - 50%.
Әрбір бөлімнің қорытынды рейтингте белгілі үлес салмағы болады және ол критерийлердің белгілі бір санын қамтиды.
Бөлімнің ішіндегі критерийлерге әрбір бөлім үшін сомасы 100% құрайтын үлестік салмақтар беріледі.
Бұл ретте, әрбір критерийге нөлден төртке дейінгі балл беріледі.
24. «Жоспарлау сапасы» деген бөлім
Бағалау мынадай критерийлер бойынша жүргізіледі:
1) «Стратегиялық талдау сапасы» критерийі бойынша бағалау.
Құжатты әзірлеу белгілі бір қызмет саласындағы жағдайдың ағымдағы ахуалын талдау және белгілі бір қызмет саласының дамуын мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау негізінде қалыптасатын стратегиялық талдау сатысынан басталады.
Осы критерий мынадай сұрақтарды қамтиды:
құжаттың мақсаттарына қол жеткізуге ықпал ететін мүмкіндіктер мен әлеуетті қауіптер тобын талдауды қамтиды ма (SWOT-талдау);
тиісті қызмет саласының ықтимал даму сценарийлері көрсетілген бе(сала ерекшелігіне байланысты осы мәселе бойынша критерий бағаланбауы мүмкін);
негізгі проблемалар үрдістер мен алғышарттар анықталған ба (сала ерекшелігіне байланысты осы мәселе бойынша критерий бағаланбауы мүмкін).
Осы сұрақтарға жауаптар «Ия» (сұрақтың үлес салмағына тең ең жоғарғы баға) немесе «Жоқ» (нөлге тең ең төменгі баға) форматында бағаланады. Қосарланған жүйе қолданылады: оң жауапта (1) баға тең, теріс жауапта баға (0) тең, мұндағы – сұрақтың үлестік салмағы. Сұрақтардың салмақтары бірдей қабылданады.
Осы критерий бойынша балл осы Әдістемеге 4 қосымшадағы кестенің бірінші жолына сәйкес формула бойынша есептеледі;

2) оценка по критерию «Целевая направленность»;
Документ концентрируется на решении проблем путем формирования целей и задач. Правильно сформулированная система целей отражает набор актуальных потребностей сферы деятельности в плановом периоде.
Задачами являются основные условия, которые необходимо обеспечить для достижения соответствующей цели документа, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в определенной сфере деятельности к концу планового периода.
Цели и задачи вытекают из видения развития сферы деятельности и образовывать иерархическую структуру: главная цель – программные цели - задачи.
Данный критерий включает следующие вопросы:
раскрывает ли главная цель параметры развития сферы деятельности к концу планового периода;
отвечает ли совокупность задач по каждой цели принципам необходимости (решение каждой задачи является необходимым условием достижения цели), достаточности (решение всех задач является достаточным условием достижения цели) и информативности (решение задач позволит обеспечить ключевые изменения в определенной сфере деятельности к концу планового периода);
имеют ли цели и задачи государственных и отраслевых программ четкую логическую связь с выявленными проблемами и четкую связь между собой.
Ответы на данные вопросы оцениваются в формате «Да» (максимальная оценка, равная удельному весу вопроса) или «Нет» (минимальная оценка, равная нулю). Используется двоичная система: при положительном ответе (1) оценка равна: 1х = , при отрицательном ответе (0) оценка равна: 0х = 0, где – удельный вес вопроса. Веса вопросов принимаются равными.
Балл по данному критерию рассчитывается по формуле согласно второй строке таблицы приложения 4 к настоящей Методике;
3) оценка по критерию «Адекватность целевых индикаторов и показателей результатов»;
Каждой цели, для определения степени ее достижения, должен соответствовать промежуточный и конечный целевой индикатор, с указанием периода, в котором предполагается достигнуть планируемого значения.
Каждая задача содержит показатели результатов - количественно измеримые значения, характеризующие степень решения задач с указанием периода, в котором предполагается достигнуть планируемого значения.
4 балла присваивается, если:
от 75 % до 100 % целевых индикаторов и показателей результатов от общего количества отвечает следующим требованиям:
дает возможность сопоставлять показатели в динамике;
быть однозначно понятными для пользователей;
обеспечивает наличие промежуточных значений достижения показателей;
характеризуют ключевые изменения, наилучшим образом отражающие решение выявленных проблем.

2) «Нысаналы бағыттылығы» критерийі бойынша бағалау.
Құжат мақсаттар мен міндеттерді қалыптастыру арқылы проблемаларды шешуге жұмылдырылуы тиіс. Дұрыс қалыптастырылған мақсаттар жүйесі жоспарлы кезеңдегі қызмет саласының өзекті қажеттіліктерінің жиынтығын көрсетуі тиіс.
Жағдайды талдау негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің соңына қарай белгілі бір қызмет саласындағы шешуші өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін құжаттың тиісті мақсатына қол жеткізу үшін қамтамасыз етуге қажетті негізгі жағдайлар міндеттер болып табылады.
Мақсаттар мен міндеттер қызмет саласын дамыту пайымынан туындауы және иерархиялық құрылымды қалыптастыруы тиіс: басты мақсат – бағдарламалық мақсаттар – міндеттер.
Осы критерий мынадай мәселелерді қамтиды:
басты мақсат жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызмет саласының даму параметрлерін ашады ма;
әрбір мақсат бойынша міндеттер жиынтығы қажеттік (әрбір міндетті шешу мақсатқа қол жеткізудің қажетті шарты болып табылады), жеткіліктілік (барлық міндеттерді шешу мақсатқа қол жеткізудің жеткілікті шарты болып табылады) және хабардар ету (міндеттерді шешу жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызметтің белгілі бір саласындағы түйінді өзгерістерді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді) қағидаттарына жауап береді ме;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсаттары мен міндеттерінің анықталған проблемалармен нақты қисынды байланысы және өзара нақты байланысы бар ма.
Осы сұрақтарға жауаптар «Иә» (сұрақтың үлестік салмағына тең ең жоғарғы баға) немесе «Жоқ» (нөлге тең ең жоғарғы баға) форматында бағаланады. Қосарланған жүйе қолданылады: оң жауапта (1) баға тең, теріс жауапта баға (0) тең, мұндағы – сұрақтың үлестік салмағы. Сұрақтардың салмақтары тең қабылданады.
Осы критерий бойынша балл осы Әдістемеге 4-қосымшадағы кестенің екінші жолына сәйкес формула бойынша есептеледі;
3) «Нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің барабарлығы» критерийі бойынша бағалау.
Әрбір мақсатқа, оның қол жеткізілу дәрежесін айқындау үшін, жоспарланған мәнге қол жеткізу болжанатын кезеңді көрсете отырып, аралық және түпкілікті нысаналы индикаторға сәйкес келуге тиіс.
Әрбір міндет жоспарланған мәнге қол жеткізу болжанатын кезеңді көрсете отырып, міндеттердің шешілуі дәрежесін сипаттайтын санмен өлшенетін мәндерді нәтижелер көрсеткіштерін қамтуға тиіс.
Егер нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері жалпы санының 75% -дан бастап 100%-ға дейінгісі мынадай:
көрсеткіштерді серпінінде салыстыруға мүмкіндік берілсе;
пайдаланушылар үшін біркелкі түсінікті болу;
көрсеткіштерге қол жеткізудің аралық мәндерінің болуын қамтамасыз етеді;
анықталған проблемаларды шешуді жақсы көрсететін шешіші өзгерістерді сипаттайды деген 4 балл қойылады талаптарға сай келеді.

2 балла присваивается, если от 50 % до 75 % целевых индикаторов и показателей результатов от общего количества соответствуют вышеуказанным требованиям;
0 баллов присваивается, если менее 50 % целевых индикаторов и показателей результатов от общего количества соответствуют вышеуказанным требованиям;
4) оценка по критерию «Полнота и соответствие мероприятий целям и задачам».
Мероприятия по реализации документа разрабатывается с целью организации и координации действий, своевременного и полноценного достижения целей, задач и получения планируемых результатов.
4 балла присваивается, если:
от 90 до 100 % мероприятий от общего количества соответствуют условиям:
мероприятия имеют четкую логическую связь с целью и задачами;
прослеживается достаточность и последовательность проведения мероприятий;
мероприятия соответствуют интересам целевой аудитории (в зависимости от специфики отрасли по данному вопросу критерий может не оцениваться);
предусмотренные мероприятия являются достаточными для достижения целей и задач;
в зависимости от влияния на показатель мероприятия классифицируются на прямые и косвенные, при этом косвенные мероприятия должны составлять не более 50 % от общего количества.
3 балла присваивается, если от 80 % до 90 % мероприятий от общего количества соответствуют вышеуказанным условиям.
2 балла присваивается, если от 70 % до 80 % мероприятий от общего количества соответствуют вышеуказанным условиям.
1 балл присваивается, если от 60 % до 70 % мероприятий от общего количества соответствуют вышеуказанным условиям.
0 баллов присваивается, если менее 60 % мероприятий от общего количества соответствуют вышеуказанным условиям.
25. Раздел «Достигнутые результаты».
Оценка производится по следующим критериям:
1) оценка по критерию «степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов».
Оценка текущей эффективности реализации документа производится путем сравнения фактически достигнутых значений целевых индикаторов и показателей результатов за отчетный период с утвержденными значениями целевых индикаторов и показателей результатов.
Балл по данному критерию рассчитывается по формуле согласно третий строке таблицы приложения 4 к настоящей Методике.
Если фактическое значение целевого индикатора (показателя результатов) больше планового, то степень достижения () приравнивается к единице. Если желаемая тенденция снижение значения показателя, то в формуле эффективности реализации документа и меняются местами. Если для некоторого целевого индикатора (показателя результатов) *100 % < 60 %, то степень достижения целевого индикатора (показателя результатов) принимаем равной нулю.
n1 (n2) -количество целевых индикаторов (показателей результатов),
t-временной интервал оценки.

Егер нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің жоғарыда көрсетілген жалпы санынан 50%-дан бастап 75%-ға дейінгісі жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келсе, 2 балл қойылады;
Егер нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері жалпы санының кемінде 50% жоғарыда аталған талаптарға сәйкес келсе, 0 балл қойылады;
4) «Іс-шаралардың толықтығы және мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі» критерийі бойынша бағалау
Құжатты іске асыру жөніндегі іс – шаралар іс - қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру, мақсаттарға, міндеттерге уақтылы және толықтай қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу мақсатында әзірленеді.
Егер:
іс–шаралар жалпы санының 90%-дан 100%-ға дейінгісі мынадай шарттарға сәйкес келсе;
іс–шаралардың мақсаттармен және міндеттермен нақты қисынды байланысы болса;
іс–шараларды өткізудің дәйектілігі және жүйелілігі қадағаланса;
іс–шаралар мақсатты аудиторияның мүдделеріне сәйкес келсе (осы мәселе бойынша соманың ерекшелігіне қарай критерийі бағаланбауы мүмкін);
жауапты мемлекеттік органның және бағдарламаны барлық бiрлесiп орындаушылардың функциялары нақты бөлінсе 4 балл қойылады.
Егер іс–шаралар жалпы санының 80%-дан 90% дейінгісі жоғарыда көрсетілген шарттарға келсе, 3 балл қойылады;
Егер іс–шаралар жалпы санының 70%-дан 80% дейінгі жоғарыда көрсетілген шарттарға сәйкес келсе, 2 балл қойылады;
Егер іс–шаралар жалпы санының 60%-дан 70% дейінгі жоғарыда көрсетілген шарттарға сәйкес келсе, 1 балл қойылады;
Егер іс–шаралардың жалпы санынан кемінде 60%-ы жоғарыда көрсетілген шарттарға сәйкес келсе, 0 балл қойылады.
25. «Қол жеткізілген нәтижелер» деген 25-бөлімі
Бағалау мынадай критерийлер бойынша жүргізіледі:
1) «Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі» критерийі бойынша бағалау.
Есептi кезеңдегі нақты қол жеткізілген мәндерін нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің бекітілген мәндерімен салыстыру арқылы Құжатты іске асырудың ағымдағы тиімділігін бағалау жүргізіледі.
Осы критерий бойынша балл осы Әдістемеге 4-қосымшадағы кестенің үшінші жолындағы формула бойынша есептеледі.
Егер нысаналы индикатордың (нәтижелер көрсеткішінің) нақты мәні жоспарланғаннан артық болса, онда қол жеткізу дәрежесі бірге теңестіріледі. Егер көрсеткіш мәні төмендеуінің қалаған үрдісі болса, онда құжатын іске асыру тиімділігінің формуласында орындарын ауыстырады.
Егер кейбір нысаналы индикатор (нәтижелер көрсеткіші) үшін   онда нысаналы индикаторға (нәтижелер көрсеткішіне) қол жеткізу дәрежесін нөлге тең деп қабылдаймыз.
- нысаналы индикаторлар (нәтижелер көрсеткіштерінің саны), бағалаудың уақыт аралығы.

4 балла присваивается, если Сци+пр - находится в диапазоне от 90 % до 100 %;
3 балла присваивается, если Сци+пр - находится в диапазоне от 80 % до 90 %;
2 балла присваивается, если Сци+пр - находится в диапазоне от 70 % до 80 %;
1 балл присваивается, если Сци+пр - находится в диапазоне от 60 % до 70 %;
0 баллов присваивается, если Сци+пр менее 60 %;
При отсутствии фактических значений целевых индикаторов (показателей результатов) за последний год оценка по данным целевым индикаторам (показателям результатов) проводится без учета последнего года.
2) оценка по критерию «степень освоения бюджетных средств за период реализации».
Балл по данному критерию рассчитывается по формуле согласно четвертой строке таблицы приложения 4 к настоящей Методике.
4 балла присваивается, если С3 - находится в диапазоне от 98 до 100 %;
2 балла присваивается, если С3 - находится в диапазоне от 96 % до 98 %;
1 балл присваивается, если С3 - находится в диапазоне от 94 % до 96 %;
0 баллов присваивается, если С3 - менее 94 %;
3) оценка по критерию «полнота реализации мероприятий».
Балл по данному критерию рассчитывается по формуле согласно пятой строке таблицы приложения 4 к настоящей Методике.
4 балла присваивается, если Среал находится в диапазоне от 90 % до 100 %;
3 балла присваивается, если Среал находится в диапазоне от 80 % до 90 %;
2 балла присваивается, если Среал находится в диапазоне от 70 % до 80 %;
1 балл присваивается, если Среал находится в диапазоне от 60 % до 70 %;
0 баллов присваивается, если Среал менее 60 %;
4) оценка по критерию «Качество администрирования государственных и отраслевых программ».
Координация действий между различными субъектами разработки имеет ключевое значение в процессе реализации государственных и отраслевых программ.
Суть межведомственного взаимодействия и координации состоит в налаживании конструктивного взаимодействия между государственными структурами, организациями квазигосударственного сектора и другими организациями, участвующими в реализации государственных и отраслевых программ.
При этом основной разработчик государственной/отраслевой программы выстраивает систему координации деятельности государственных органов-соисполнителей.
Оценить работу государственного органа разработчика государственной/отраслевой программы по межведомственному взаимодействию и координации целесообразно по совместно реализованным мероприятиям.
Для оценки данного критерия государственный орган разработчик представляет необходимую информацию по межведомственному взаимодействию в формате по форме согласно таблице 2 приложения 3 к настоящей Методике.
Балл по данному критерию присваивается по следующей шкале:
4 балла присваивается, если исполнение совместно запланированных мероприятий – от 90 до 100 %;
3 балла присваивается, если исполнение совместно запланированных мероприятий – от 80 до 90 %;
2 балла присваивается, если исполнение совместно запланированных мероприятий – от 70 до 80 %;

Егер Сци+пр - 90% - 100% диапазоны аралығында болса, 4 балл қойылады;
Егер Сци+пр - 80% - 90% диапазоны аралығында болса, 3 балл қойылады;
Егер Сци+пр - 70%-80% диапазоны аралығында болса, 2 балл қойылады;
Егер Сци+пр - 60%-70% диапазоны аралығында болса, 1 балл қойылады;
Егер Сци+пр - 60%-дан төмен болса, 0 балл қойылады;
Бағалаудың соңғы жылында нысаналы индикаторлардың (нәтижелер көрсеткіштерінің) фактілік мәндері болмаған жағдайда осы нысаналы индикаторлар (нәтижелер көрсеткіштер) бойынша бағалау соңғы жылды ескермей жүргізіледі.
2) «Іске асыру кезеңінде бюджет қаражаттарының игерілу дәрежесі» критерийі бойынша бағалау
Осы критерий бойынша балл осы Әдістемеге 4-қосымшадағы кестенің төртінші жолындағы формула бойынша есептеледі.
3) «Іс-шаралардың іске асырылу толықтығы» критерийі бойынша бағалау
Осы критерий бойынша балл осы Әдістемеге 4-қосымшадағы кестенің бесінші жолындағы формула бойынша есептеледі.
4) «Мемлекеттік және салалық бағдарламаларды әкімшілендіру сапасы» критерийі бойынша бағалау
Әзірлемелер жасайтын әр түрлі субъектілер арасындағы іс-қимылдарды үйлестіру мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыру процесінде шешуші мәнге ие болып табылады.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мен үйлестірудің мәні мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға қатысушы мемлекеттік құрылымдар, квазимемлекеттік сектор ұйымдары және басқа да ұйымдар арасындағы конструктивті өзара іс-қимылды дұрыс жолға қоюды білдіреді.
Бұл ретте мемлекеттік/салалық бағдарламаны негізгі әзірлеуші бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру жүйесін жасауға тиіс.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мен үйлестіру жөніндегі мемлекеттік/салалық бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік органның жұмысын бірлесіп іске асырылған іс-шаралар бойынша бағалау орынды.
Осы критерийді бағалау үшін әзірлеуші мемлекеттік орган ведомствоаралық өзара іс-қимыл бойынша қажетті ақпаратты 3-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген нысанға сәйкес форматта ұсынуға тиіс.
Егер бірлесіп жоспарланатын іс-шараларды орындау –  90-100% болса, 4 балл қойылады.
Егер бірлесіп жоспарланатын іс-шараларды орындау –  80-90% болса, 3 балл қойылады.
Егер бірлесіп жоспарланатын іс-шараларды орындау –  70-80% болса, 2 балл қойылады.

1 балл присваивается, если исполнение совместно запланированных мероприятий – от 20 % до 70 %;
0 баллов присваивается, если исполнение совместно запланированных мероприятий – менее 20 %.
26. Раздел «Социально-экономическая эффективность».
Оценка производится по следующим критериям:
1) оценка по критерию «уровень удовлетворенности благополучателей» (за исключением государственных и отраслевых программ секретного характера и для служебного пользования).
Уровень удовлетворенности благополучателей результатами реализации государственных и отраслевых программ определяется на основе результатов социологического исследования, проведенного уполномоченным органом по государственному планированию.
Уровень удовлетворенности благополучателей результатами реализации государственных и отраслевых программ в области индустриально-инновационного развития определяется уполномоченным органом по государственному планированию на основе результатов социологического исследования (опроса), проведенного Национальной палатой предпринимателей.
4 балла присваивается, если 95 % и более опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной/отраслевой программы;
3 балла присваивается, если от 75 % до 95 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной/отраслевой программы;
2 балла присваивается, если от 50 % до 75 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной/отраслевой программы;
1 балла присваивается, если от 25 % до 50 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной/отраслевой программы;
0 баллов присваивается, если менее 25 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной/отраслевой программы;
2) оценка по критерию «социально-экономическая эффективность».
Оценка социально-экономической эффективности реализации государственной/отраслевой программы основана на модели, отражающей взаимосвязь качественных индикаторов устойчивого развития национальной экономики.
Балл по данному критерию рассчитывается по формуле согласно шестой строке таблицы приложения 4 к настоящей Методике в соответствии с информацией представляемой государственным органом разработчиком согласно таблице 1 приложения 3 к настоящей Методике.
4 балла присваивается, если E –более 20 %;
3 балла присваивается, если E находится в диапазоне от 15 % до 20 %;
2 балла присваивается, если E находится в диапазоне от 10 % до 15 %;

Егер бірлесіп жоспарланатын іс-шараларды орындау –  20-70% болса, 1 балл қойылады.
Егер бірге жоспарланатын іс-шараларды орындау –  20%-дан аз болса, о балл қойылады;
26. «Әлеуметтік-экономикалық тиімділік» бөлімі
Бағалау мынадай критерийлер бойынша жүргізіледі:
1) «Игілік алушылардың қанағаттанушылық деңгейі» критерийі бойынша бағалау (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалану үшін мемлекеттік және салалық бағдарламаларды қоспағанда).
Игілік алушылардың мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыру нәтижелеріне қанағаттанушылық деңгейі Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізген әлеуметтанушылық зерттеу нәтижелерінің негізінде айқындалады.
Индустриялдық-инновациялық даму саласындағы мемлекеттік және салалық бағдарламалармен игілік алушылардың қанағаттанушылық деңгейі Ұлттық кәсіпкерлер палатасы жасалған әлеуметтік зерттеу (сауалнама) нәтижелері негізінде Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен айқындалады.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 95% және одан астамы мемлекеттік/салалық бағдарлама нәтижелеріне қанағаттанса, 4 балл қойылады.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 75% бастап 95% дейінгі бөлігі мемлекеттік/салалық бағдарлама нәтижелеріне қанағаттанса, 3 балл қойылады.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 50% бастап 75% дейінгі бөлігі мемлекеттік/салалық бағдарлама нәтижелеріне қанағаттанса, 2 балл қойылады.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 25% бастап 50% дейінгі бөлігі мемлекеттік/салалық бағдарламаның нәтижелеріне қанағаттанса, 1 балл қойылады.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың кемінде 25% мемлекеттік/салалық бағдарламаның нәтижелеріне қанағаттанса, 0 балл қойылады;
2) «Әлеуметтік-экономикалық тиімділік» критерийі бойынша бағалау.
Мемлекеттік және салалық бағдарламаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау ұлттық экономиканың тұрақты дамуының сапалы индикаторларының өзара байланысын көрсететін – Тұрақты даму индикаторлары жүйесінің өазра байланыстар матрицасы моделіне негізделген.
Осы матрица құрылымының әдіснамалық негізі нақты салаға, оның ішінде мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асыруға, сондай-ақ жалпы елдің экономикалық және әлеуметтік көрсеткіштеріне салынған қаражаттың экономикалық әсерін бағалауды ескереді.
Осы критерий бойынша балл осы Әдістемеге 4-қосымшадағы кестенің алтыншы жолындағы формула бойынша есептеледі.
Егер E 90%-20%-дан асса, 4 балл қойылады.
Егер E 15% пен 20% диапазон аралығында болса, 3 балл қойылады.
Егер E 10% пен 15% диапазон аралығында болса, 2 балл қойылады;

1 балл присваивается, если E находится в диапазоне от 5 % до 10 %;
0 баллов присваивается, если E менее 5 %.
Итоговый рейтинг реализации государственной/отраслевой программы рассчитывается по формуле согласно седьмой строке таблицы приложения 4 к настоящей Методике.
27. Рейтинговая шкала оценки.
Определение эффективности реализации государственной/отраслевой программы производится по шкале диапазонов согласно приложению 5 к настоящей Методике.
Результаты оценки государственных программ заполняются по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике.
28. Заключение по оценке государственной/отраслевой программы, представляемый уполномоченным органом по государственному планированию содержит:
1) реквизиты документа:
наименование, ссылка на номер, дату документа;
государственный орган-разработчик;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) оценку по следующим факторам:
качество планирования – правильность выбора целевых индикаторов и показателей результатов, ясность и четкость их изложения, правильность планирования ресурсов, необходимых для реализации документа и их соответствие вышестоящим документам Системы государственного планирования;
достигнутые результаты – достижение целевых индикаторов/ показателей прямых результатов (запланированное и фактическое достижение и причины недостижения);
социально-экономическая эффективность – уровень удовлетворенности благополучателей результатами реализации государственной/отраслевой программы, а также экономический эффект вложенных в реализацию государственной/отраслевой программы средств;
3) анализ факторов, повлиявших на ход реализации государственной/отраслевой программы;
4) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
5) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в государственную/отраслевую программу;
6) информацию о внесении изменений и дополнений в государственную/отраслевую программу по результатам предыдущей оценки;
7) предложения по результатам анализа.
Данный раздел содержит:
необходимые выводы об итогах оценки реализации государственной/отраслевой программы за отчетный период, включая информацию о влиянии внутренних и внешних факторов (рисках) оказавших негативное и/или позитивное воздействие на ход реализации государственной/отраслевой программы.
Предложения по дальнейшей реализации государственной/отраслевой программы, его корректировке, разработке дополнительных или корректировке существующих нормативных правовых актов, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий, объемам и источникам финансирования и другое.
Приложение 1
к Методике по проведению оценки
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
и отраслевых программ
Форма
Отчет о ходе реализации
Стратегического плана развития Республики Казахстан до _____ года
Отчетный период ____________________________________________________
Ответственный ______________________________________________________
(наименование государственного органа)

Егер E 5% пен 10% диапазон аралығында болса, 1 балл қойылады;
Егер E 5% -дан аз болса, 0 балл беріледі.
Мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асырудың қорытынды рейтингісі осы Әдістемеге 4-қосымшадағы кестенің жетінші жолындағы формула бойынша есептеледі;
27. Бағалаудың рейтингтік шәкілі
Мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асыру тиімділігін айқындау диапазондардың шәкілі бойынша осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Мемлекеттік және салалық бағдарламаларды бағалау нәтижелері осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес толтырылады.
28. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган беретін мемлекеттік/салалық бағдарламаны бағалау бойынша қорытынды:
1) Құжаттың деректемелері:
Құжаттың атауы, нөміріне сілтеме мен мерзімі;
Әзірлеуші мемлекеттік орган;
Іске асырылу мерзімдері, оның ішінде кезең мен іске асыру мерзімі;
2) мынадай факторлар
жоспарлау сапасы – нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерін таңдау дұрыстығы, оларды жазудың нақтылығы және түсініктілігі, құжатты іске асыру үшін қажетті ресурстарды жоспарлаудың дұрыстығы және олардың МЖЖ жоғары тұрған құжаттарына сәйкестігі;
қол жеткізілген нәтижелер – нысаналы индикаторларға/тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу (жоспарлы түрде және іс жүзінде қол жеткізілмеу және қол жеткізбеу себептері);
әлеуметтік-экономикалық тиімділік – игілік алушылардың мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асыру нәтижелеріне қанағаттанушылық деңгейі, сондай-ақ мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асыру үшін қаражаттардың экономикалық әсері бойынша бағалауды;
3) мемлекеттік/салалық бағдарламаның іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
4) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
5) орындаушы жауапты мемлекеттік орган мемлекеттік бағдарламаға енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
6) алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша мемлекеттік/салалық бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;
7) талдау нәтижелері бойынша ұсыныстарды қамтиды.
Осы бөлім:
Мемлекеттік/салалық бағдарламаның іске асырылу барысына теріс және/немесе оң әсер еткен ішкі және сыртқы факторлардың (тәуекелдердің) ықпалы туралы ақпаратты қоса алғанда, есепті кезеңде мемлекеттік/салалық бағдарламаның іске асырылуын бағалау қорытындылары туралы қажетті тұжырымдарды;
Мемлекеттік/салалық бағдарламаны одан әрі іске асыру, оны түзету, қосымша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу немесе қолданыстағы актілерді түзету, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шараларды уақтылы іске асыруын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау жөніндегі және басқа да ұсыныстарды қамтиды.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік
дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік
және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу
жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының ____ жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарының іске асырылу барысы туралы есеп
Есептік кезең ______________________________________________________
Жауапты ____________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)

Раздел 1. Информационный раздел
Таблица 1. Реализация стратегических целей
Наименование
Ед. измерения
Сроки исполнения
Наименование нижестоящего документа
Базовое (исходное) значение
Информация об исполнении
Причины отклонения
Финансирование,
миллион тенге
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
...год
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Ключевое направление ____________________________________________________________
Наименование стратегической цели (количественная цель/качественная цель/мероприятие**)
Цель_____________
*
Целевой индикатор 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Целевой индикатор n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Задача __________
*
Показатель результатов 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Мероприятие 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Мероприятие n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
…..
**-необходимо подчеркнуть соответствующую категорию стратегической цели
Раздел 2. Аналитическая записка
Раздел 3. Предложения по результатам анализа
Руководитель                   (подпись, расшифровка подписи)
Приложение 2
к Методике по проведению оценки
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
и отраслевых программ
Форма
Отчет о ходе реализации
Прогнозной схемы территориально-пространственного
развития страны до _______ года
Отчетный период ______________________________________________
Ответственный ________________________________________________
(наименование государственного органа)
Раздел 1. Информационный раздел
Таблица 1. Выполнение целевых индикаторов
Наименование
Ед. измерения
Сроки исполнения
Наименование нижестоящего документа
Базовое (исходное) значение
Информация об исполнении
Причины отклонения
Финансирование,
миллион тенге
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
...год
план
факт
План
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Целевой индикатор
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Цель_______________
*
Целевой индикатор 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Целевой индикатор n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Задача ____________
*
Показатель результатов 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Мероприятие 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Мероприятие n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Раздел 2. Аналитическая записка
Раздел 3. Предложения по результатам анализа
Руководитель             (подпись, расшифровка подписи)
Приложение 3
к Методике по проведению оценки
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
и отраслевых программ
Форма
Отчет о ходе реализации государственной/отраслевой программы
Отчетный период __________________________________________________
Этап реализации __________________________________________________
Ответственный ____________________________________________________
(наименование государственного органаи)

1-бөлім. Ақпараттық бөлім
1-кесте. Стратегиялық мақсаттарды іске асыру
Атауы
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Төмен тұрған құжаттың атауы
Базалық (бастапқы) мән
Орындалу туралы ақпарат
Ауытқу себебі
Қаржыландыру, миллион теңге
1-жыл
2-жыл
3-жыл
4-жыл
5-жыл
...жыл
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Түйінді бағыт ____________________________________________________________
Стратегиялық мақсат атауы (сандық мақсат/сапалық мақсат/іс-шара**)
Мақсат __________
*
Нысаналы индикатор 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Нысаналы индикатор n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Міндет ___________
*
Нәтиже көрсеткіш тері 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Іс-шара 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Іс-шара n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
…..
** - стратегиялық мақсаттың тиісті санатының астын сызу қажет
2-бөлім. Талдамалық жазбахат
3-бөлім. Талдау нәтижелері бойынша ұсыныстар
Жетекші                           (қол, қолтаңба иесінің аты жөні)
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік
дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік
және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу
жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Нысан
Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасының іске асырылу барысы туралы есеп
Есептік кезең ______________________________________________________
Жауапты ____________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
1-бөлім. Ақпараттық бөлім
1-кесте. Стратегиялық мақсаттарды іске асыру
Атауы
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Төмен тұрған құжаттың атауы
Базалық (бастапқы)
мән
Орындалу туралы ақпарат
Ауытқу себебі
Қаржыландыру,
миллион теңге
1-жыл
2-жыл
3-жыл
4-жыл
5-жыл
...жыл
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Нысаналы мндикатор
Мақсат __________
*
Нысаналы индикатор 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Нысаналы индикатор n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Міндет _________
*
Нәтиже көрсеткіш тері 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Іс-шара 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Іс-шара n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
…..
** - стратегиялық мақсаттың тиісті санатының астын сызу қажет
2-бөлім. Талдамалық жазбахат
3-бөлім. Талдау нәтижелері бойынша ұсыныстар
Жетекші                       (қол, қолтаңба иесінің аты жөні)
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік
дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік
және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу
жөніндегі әдістемеге
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік/салалық бағдарламаны іске асыру барысы туралы есеп
Есептік кезең ______________________________________________________
Іске асыру кезеңі __________________________________________________
Жауапты ____________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)

Раздел 1. Информационный раздел
Таблица 1. Информация о ходе реализации целевых индикаторов,
показателей результатов и их объемах финансирования
Наименование
Ед. измерения
Сроки исполнения
Базовое (исходное) значение
Информация об исполнении
Причины отклонения
Финансирование, миллион тенге
план
факт
Источники финансирования
Код бюджетной программы
1-й год
2-й год
3-й год
n-й год
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Цель _______________
Целевой индикатор 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Целевой индикатор n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Задача _______________
Показатель результатов 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Мероприятие 1
*
*
*
*
*
Мероприятие n
*
*
*
*
*
Таблица 2. Информация о ходе реализации мероприятий
Название мероприятия
Исполнители*
Информация об исполнении
1-й год
….
n-й год
план
факт
примечание
план
факт
примечание
план
факт
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответственный исполнитель
Соисполнители
* в первую очередь указать ответственного исполнителя
Раздел 2. Аналитическая записка
Раздел 3. Предложения по результатам анализа
Руководитель             (подпись, расшифровка подписи)
Приложение 4
к Методике по проведению оценки
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
и отраслевых программ
Форма
Таблица формул расчета по оценке эффективности
реализции государственных и отраслевых программ
№ п/н
Наименования критерия
Формула по критерию
Обозначение
1.
Оценка по критерию «Качество стратегического анализа»
q - количество вопросов
– удельный вес вопроса.
2.
Оценка по критерию «Целевая направленность»
q- количество вопросов
– удельный вес вопроса.
3.
Оценка по критерию «степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов»
Сци+пр- степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов;
() – значение i –го целевого индикатора в j-й год (показателя результата), достигнутого в ходе реализации документа;
() - значение i–го целевого индикатора (показателя результата), утвержденного документом.
4.
Оценка по критерию «степень освоения бюджетных средств за период реализации»
С3 - степень соответствия фактических затрат запланированному уровню;
Зп– утвержденный объем затрат на реализацию государственной/отраслевой программы;
Зф– фактический объем затрат на реализацию государственной/отраслевой программы;
– экономия средств по i-у мероприятию, =1, если мероприятие реализовано в полном объеме, 0 – мероприятие не реализовано или реализовано частично.
5.
Оценка по критерию «полнота реализации мероприятий»
Среал – степень своевременности реализации мероприятий государственной/отраслевой программы (процентов);
miзаверш – количество мероприятий, завершенных в i-м году с соблюдением установленных сроков;
m - количество мероприятий, запланированных к реализации в i-м году, t-годы реализации документа.
6.
Оценка по критерию «социально-экономическая эффективность»
- значение i-го индикатора или показателя на момент оценки (в 1-й год оценки);
- денежные затраты на достижение i-го индикатора или показателя за последний год оценки (за 1-й год оценки)
7.
Итоговый рейтинг реализации государственной/отраслевой программы
M-количество разделов, N – количество критериев в соответствующем разделе;
b- удельный вес раздела;
r – балльная оценка критерия;
w – удельный вес критерия внутри соответствующего раздела.
Приложение 5
к Методике по проведению оценки
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
и отраслевых программ
Шкала диапазонов государственных и отраслевых программ
Диапазон оценки программы в баллах
Рейтинг
от
до
0
2,4
Неэффективная реализация государственных и отраслевых программ/этапа государственных и отраслевых программ.
2,4
3
Эффективность реализации государственных и отраслевых программ/этапа государственных и отраслевых программ низкого уровня
3
3,6
Эффективность реализации государственных и отраслевых программ/этапа государственных и отраслевых программ среднего уровня
3,6
4
Высокая эффективность реализации государственных и отраслевых программ/этапов государственных и отраслевых программ.
Приложение 6
к Методике по проведению оценки
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
и отраслевых программ
Форма
Результаты оценки эффективности реализации
государственных и отраслевых программ
п/п
Критерии оценки
Оценка (балл)
Вес критерия
Вес раздела
1
2
3
4
5
1
Качество планирования
20 %
1.1
Качество стратегического анализа
20 %
1.2
Целевая направленность
30 %
1.3
Адекватность целевых индикаторов и показателей результатов
20 %
1.4
Полнота и соответствие мероприятий целям и задачам
30 %
2
Достигнутые результаты
30 %
2.1
Степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов
30 %
2.2
Степень освоения бюджетных средств за период реализации
30 %
2.3
Полнота реализации мероприятий
30 %
2.4
Качество администрирования
10 %
3
Социально-экономическая эффективность
50 %
3.1
Уровень удовлетворенности благополучателей
20 %
3.2
Социально-экономическая эффективность
80 %
Общая оценка:

1-бөлім. Ақпараттық бөлім
1-кесте. Нысаналы индикаторлар, нәтиже көрсеткіштерінің іске асырылу барысы және оларды қаржыландыру көлемі туралы ақпарат
Атауы
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Төмен тұрған құжаттың атауы
Базалық (бастапқы) мән
Орындалу туралы ақпарат
Ауытқу себебі
Қаржыландыру, миллион теңге
1-жыл
2-жыл
3-жыл
...жыл
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік бағдарлама коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
17
18
19
20
21
22
Нысаналы мндикатор
Мақсат ________
*
Нысаналы индикатор 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Нысаналы индикатор n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Міндет ________
*
Нәтиже көрсеткіш тері 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Іс-шара 1
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Іс-шара n
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
…..
2-кесте. Іс-шараларды іске асыру барысы туралы ақпарат
Іс-шара атауы
Орындалуы*
Орындалуы туралы ақпарат
1-жыл
….
n-жыл
жоспар
факт
ескерту
жоспар
факт
ескерту
жоспар
факт
ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жауапты орындаушы
Бірігіп орындаушы
* бірінші кезекте жауапты орындаушыны көрсету қажет
2-бөлім. Талдамалық жазбахат
3-бөлім. Талдау нәтижелері бойынша ұсыныстар
Жетекші (қол, қолтаңба иесінің аты жөні)
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік
дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік
және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу
жөніндегі әдістемеге
4-қосымша
Мемлекеттік және салалық бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау бойынша есептеу формулаларының кестесі
кестенің жалғасы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік
дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік
және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу
жөніндегі әдістемеге
5-қосымша
Мемлекеттік және салалық бағдарламалардың диапазондар шәкілі
Бағдарламаны бағалау диапазоны, балдармен
Рейтинг
бастап
дейін
0
2,4
мемлекеттік және салалық бағдарламалар/мемлекеттік және салалық бағдарламалар кезеңінің тиімсіз іске асырылуы
2,4
3
төмен деңгейдегі мемлекеттік және салалық бағдарламалар/ мемлекеттік және салалық бағдарламалар кезеңін іске асырудың тиімділігі
3
3,6
орташа деңгейдегі мемлекеттік және салалық бағдарламалар/мемлекеттік және салалық бағдарламалар кезеңін іске асырудың тиімділігі
3,6
4
мемлекеттік және салалық бағдарламалар/ мемлекеттік және салалық бағдарламалар кезеңдерін іске асырудың жоғары тиімділігі
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік
дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік
және салалық бағдарламаларға бағалау жүргізу
жөніндегі әдістемеге
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік және салалық бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау нәтижелері
№ р/н
Бағалау критерийлері
Баға (балл)
Критерий үлесі
Бөлім үлесі
1
2
3
4
5
1
Жоспарлау сапасы
20%
1. 1.
Стратегиялық талдау сапасы
20%
1. 2.
Нысаналы бағыттылығы
30%
1. 3.
Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің барабарлығы
20%
1. 4.
Іс-шаралардың толықтығы және мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келуі
30%
2
Қол жеткізілген нәтижелер
30%
2. 1.
Нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі
30%
2. 2.
Іске асыру кезеңінде бюджет қаражаттарының игерілу дәрежесі
30%
2. 3.
Іс-шаралардың іске асырылу толықтығы
30%
2. 4.
Әкімшілендіру сапасы
10%
3
Әлеуметтік-экономикалық тиімділік
50%
3. 1.
Игілік алушылардың қанағаттанушылық деңгейі
20%
3. 2.
Әлеуметтік-экономикалық тиімділік
80%
Жалпы баға: