Об утверждении правил установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 282. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2015 года № 11245.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них.
2. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 11.06. 2021 № 405-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ А. Мамытбеков
20 апреля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
9 апреля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 282
Правила установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них

Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 наурыздағы № 282 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 маусымда № 11245 тіркелді.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде ресми тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрықты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізуін қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 11.06.2021 № 405-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика Министрдің
міндетін атқарушы
Т. Жақсылықов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 20 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 9 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 282 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 01.08.2018 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. На территории области, города республиканского значения, столицы устанавливается пороговое значение розничных цен на социально значимые продовольственные товары по перечню, утвержденному приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 11 мая 2023 года № 166-НҚ "Об утверждении Перечня социально значимых продовольственных товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32474).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.11.2023 № 406-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Пороговое значение розничных цен на социально значимые продовольственные товары определяется по каждому отдельному социально значимому продовольственному товару, на территории города областного и республиканского значения, столицы для каждого квартала.
Глава 2. Порядок установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары
4. Расчет пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары осуществляется по следующей формуле:
Pi = Sp + L + M1 + M2 + St
Где:
Pi – пороговое значение розничных цен на социально значимые продовольственные товары за i-ый квартал, в тенге;
Sp – средняя отпускная цена производителей социально значимых продовольственных товаров на основании коммерческих предложений или средней цены оптовика, при отсутствии производителей в регионе;
L – средние логистические затраты по доставке социально значимых продовольственных товаров от производителя/оптовика в случае отсутствия производителя в регионе до места реализации на основании коммерческих предложении;

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 01.08.2018 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәні "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 11 мамырдағы № 166-НҚ бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32474 болып тіркелген) бекітілген тізбе бойынша белгіленеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.11.2023 № 406-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәні облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана аумағында әрбір тоқсан үшін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарының әрқайсысы бойынша бөлек айқындалады.
2-тарау. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін белгілеу тәртібі
4. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерінің мөлшерін есептеу келесі формула бойынша жүзеге асырылады:
Pi = Sp + L + M1 + M2 + St
Мұнда:
Pi – i-тоқсан үшін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәні, теңгемен;
Sp – өңірде өндірушілер болмаған жағдайда өндірушілердің коммерциялық ұсынысы немесе көтерме саудагердің орташа бағасы негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілердің орташа сату бағасы;
L – өңірде өндіруші болмаған жағдайда коммерциялық ұсыныстар негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына өнiмдерiн өндiрушiден/көтерме саудагерден өткiзу орнына дейiн жеткізу бойынша орташа логистикалық шығындары;

M1 – торговая надбавка оптовых субъектов внутренней торговли в размере не более 15% от средней отпускной цены в каждом звене;
M2 – торговая надбавка розничных субъектов внутренней торговли в размере не более 15% от средней отпускной цены в каждом звене;
St – средние затраты на хранение.
Средние отпускные цены производителей, логистические затраты по доставке, а также затраты на хранение социально значимых продовольственных товаров определяются местными исполнительными органами путем анализа текущих отпускных цен производителей, стоимости доставки и хранения в регионе у производителей или на других складах.
При этом общее количество производителей, оптовиков и торгово-логистических компаний должно составлять не менее пяти крупных и пяти средних/мелких. В случае отсутствия производителей, оптовиков или торгово-логистических компаний в регионе, местные исполнительные органы осуществляют анализ цен в соседних регионах по соответствующим производителям, оптовикам и торгово-логистическим компаниям.
Пороговые значения розничных цен на социально значимые продовольственные товары не должны приводить к убыточной деятельности производителей и субъектов внутренней торговли.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местные исполнительные органы), проводят на основании данных органов государственной статистики сравнительный анализ текущих розничных цен с пороговыми значениями на социально значимые продовольственные товары и ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 11.06. 2021 № 405-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Местные исполнительные органы вносят в уполномоченный орган ежеквартально до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предложения по пороговым значениям розничных цен на социально значимые продовольственные товары на предстоящий квартал.
В целях определения пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней проводит макроэкономический анализ со дня предоставления предложений местных исполнительных органов.

M1 – ішкі сауданың көтерме субъектілерінің әрбір буынына орташа сату бағасының 15% аспайтын мөлшердегі сауда үстемеақылары;
M2 – ішкі сауданың бөлшек сауда субъектілерінің әрбір буынына орташа сату бағасының 15% аспайтын мөлшердегі сауда үстемеақылары;
St – сақтаудың орташа шығындары;
Өндірушілердің орташа сату бағаларын, жеткізу бойынша логистикалық шығындарды, сондай-ақ әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сақтауға арналған шығындарды жергілікті атқарушы органдар өндірушілердің ағымдағы сату бағаларын, өндірушілерден немесе басқа қоймалардан өңірдегі жеткізу және сақтау құнын талдау арқылы анықтайды.
Бұл ретте, өндірушілердің, көтерме саудагерлердің және сауда-логистикалық компаниялардың жалпы саны кемінде бес ірі және бес орташа/шағын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауаларын өткізушілерді құрауға тиіс. Өңірде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілер болмаған жағдайда жергілікті атқарушы органдар өндірушілер, көтерме саудагерлер және сауда-логистикалық компаниялар бойынша көрші өңірлердегі бағаларды талдауды жүзеге асырады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндері өндірушілер мен ішкі сауда субъектілерінің залалды қызметіне әкеп соқтырмауға тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) мемлекеттік статистика органдарының деректері негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті мәндері мен ағымдағы бөлшек сауда бағаларына салыстырмалы талдау жүргізеді және тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 5 күніне сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 11.06.2021 № 405-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жергілікті атқарушы органдар уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының алдағы тоқсанға арналған шекті мәндерін белгілеу жөніндегі ұсыныстар енгізеді.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін айқындау мақсатында уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде макроэкономикалық талдау жүргізеді.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. После получения соответствующего решения уполномоченного органа по итогам макроэкономического анализа устанавливаются пороговые значения розничных цен на социально значимые продовольственные товары на предстоящий квартал, предшествующему установлению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок определения размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары
8. Местные исполнительные органы устанавливают размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары на территории области, города республиканского значения, столицы на срок не более чем девяносто календарных дней с возможностью его пересмотра не ранее чем через 15 календарных дней:
1) в случае превышения пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары на 15%;
2) при одновременном росте розничных цен на 30% в течение 30 дней с превышением пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары.
9. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары утверждаются на уровне установленных пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары с допущением их увеличения не более чем на 15% предельной торговой надбавки.
В целях обеспечения продовольственной безопасности, в чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера (наводнение, засуха, падеж скота и птицы, нашествие вредных насекомых, землетрясение и стихийные бедствия), производственные сбои (поломки), в том числе рост мировых цен на соответствующую продукцию, введение ограничительных мер на ввоз в Казахстан импортной продукции и непредвиденных сбоев в поставках, повлекшие за собой объективный рост цен в производстве и реализации товаров) местными исполнительными органами допускается установление размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары без учета пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Макроэкономикалық талдау қорытындылары бойынша уәкілетті органның тиісті шешімін алғаннан кейін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін белгілеудің алдындағы алдағы тоқсанға арналған әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндері белгіленеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін айқындау тәртібі
8. Жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге:
1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерінен 15%-ға асып түскен жағдайда;
2) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерінен асуымен қоса 30 күн ішінде бөлшек сауда бағаларының бір уақытта 30%-ға өсуі кезінде күнтізбелік 15 күннен кейін қайта қарау мүмкіндігімен белгілейді.
9. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті рұқсат етілетін бөлшек сауда бағаларының мөлшері әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесінің 15%-дан аспайтын ұлғайтуға жол бере отырып, олардың бөлшек сауда бағаларының белгіленген шекті мәндері деңгейінде бекітіледі.
Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда (су тасқыны, құрғақшылық, мал мен құстың өлімі, зиянды жәндіктердің шабуылы, жер сілкінісі және өзге де дүлей зілзалалар, өндірістік іркілістер (сынулар), оның ішінде тиісті өнімге әлемдік бағаның өсуі, Қазақстанға импорттық өнімді әкелуге шектеу шараларын енгізу және жеткізілімдегі күтпеген іркілістер тауарларды өндіру мен өткізудегі бағаның өсуі) жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін ескермей, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларының мөлшерін белгілеуге жол береді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Решение об установлении предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары утверждается постановлением акимата области, города республиканского значения, столицы на основе рекомендации Комиссии по утверждению размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары (далее – Комиссия), реализуемые на территории соответствующего региона Республики Казахстан, с указанием наименований продовольственных товаров, размеров предельно допустимых розничных цен на такие товары и сроков, на которые вводятся предельно допустимые розничные цены.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Состав Комиссии утверждается распоряжением акима области, города республиканского значения, столицы. Рабочим органом Комиссии является местный исполнительный орган.
Председателем Комиссии является заместитель акима области, города республиканского значения, столицы. Секретарь Комиссии не является ее членом и не имеет права голоса при принятии Комиссией рекомендаций. В состав Комиссии входят представители местных представительных и исполнительных органов, представители субъектов внутренней торговли и отраслевых ассоциаций и союзов. Число членов Комиссии является нечетным и составляет не менее 7 человек, включая председателя. Представители субъектов внутренней торговли составляют не менее 40 % от общего числа членов Комиссии.
Палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы обеспечивают участие субъектов внутренней торговли в зависимости от характера рассматриваемого вопроса на заседании Комиссии.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При принятии рекомендаций Комиссией учитываются:
1) территориальная отдаленность региона от мест производства социально значимых продовольственных товаров;
2) покупательская способность и плотность населения;
3) условия и возможности хранения социально значимых продовольственных товаров в регионе;

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу туралы шешім Қазақстан Республикасының тиісті өңірінің аумағында рұқсат етілген бөлшек сауда бағалары енгізілетін азық-түлік тауарларының атауларын, осындай тауарларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшері және мерзімдерін көрсете отырып өткізілетін Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін бекіту жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсынымы негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің қаулысымен бекітіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Комиссия құрамы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің өкімімен бекітіледі. Комиссияның жұмыс органы жергілікті атқарушы орган болып табылады.
Комиссияның Төрағасы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің орынбасары болып табылады. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және комиссияның ұсынымдар қабылдау кезіндегі дауыс беру құқығына ие емес. Комиссия құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдардың өкілдері, ішкі сауда субъектілерінің және салалық қауымдастықтар мен одақтар өкілдері кіреді. Комиссия мүшелерінің саны тақ және Төрағаны қоса алғанда кемінде 7 адамды құрайды. Ішкі сауда субъектілерінің өкілдері Комиссия мүшелерінің жалпы санынан кемінде 40% құрайды.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана кәсіпкерлерінің палаталары Комиссия отырысына қаралатын мәселенің сипатына байланысты ішкі сауда субъектілерінің қатысуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ұсынымдар қабылдау кезінде Комиссия:
1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндіру орындарынан өңірдің аумақтық алшақтығын;
2) халықтың сатып алу қабілеті мен тығыздығын;
3) өңірде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сақтау жағдайлары мен мүмкіндіктерін;

4) экономическая целесообразность установления размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары.
14. В случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, Комиссия вносит рекомендацию акимату области, города республиканского значения, столицы в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 11.06. 2021 № 405-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Рабочий орган Комиссии после принятия решения в однодневный срок уведомляет уполномоченный орган и уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса, а также в средствах массовой информации распространяет информацию об утверждении размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары в регионе.
17. При утверждении размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары, местные исполнительные органы проводят мониторинг и анализ воздействия решения принятого в соответствии с подпунктом 2) части второй статьи 8 Закона, на ценообразование данных товаров.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При наличие социально значимого продовольственного товара от нескольких производителей или оптовых поставщиков, субъекту внутренней торговли необходимо соблюдать размер установленных предельно допустимых розничных цен не менее чем на две позиции (ассортимент) данного социально значимого продовольственного товара.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 17.05.2023 № 176-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеудің экономикалық орындылығын есепке алады.
14. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларда Комиссия бес жұмыс күн ішінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігіне ұсыным енгізеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 11.06.2021 № 405-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Комиссияның жұмыс органы шешім қабылданғанан кейін бір күндік мерзімде уәкілетті органды және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында өңірде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшері бекітілгендігі туралы ақпарат таратады.
17. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларының мөлшерін бекіту кезінде жергілікті атқарушы органдар Заңның 8–бабы екінші бөлімінің 2) тармақшасына сәйкес қабылданған шешімнің аталған тауарларға баға белгілеуге ықпалына мониторинг және талдау жүргізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Бірнеше өндірушілерден немесе көтерме жеткізушілерден әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауары болған жағдайда ішкі сауда субъектісі осы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарының кемінде екі позициясына (ассортиментіне) белгіленген шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларының мөлшерін сақтауға қажет.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 17.05.2023 № 176-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.