Об утверждении Правил аттестации судоводителей на право управления маломерным судном
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 457. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2015 года № 11528.
В соответствии с подпунктом 55-18) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании", подпунктом 26-21) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации судоводителей на право управления маломерным судном.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 28 мая 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 457
Правила
аттестации судоводителей на право управления маломерным судном
Глава 1. Общие положения

Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 457 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 шілдеде № 11528 тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-18) тармақшасына, "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-21) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 28 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 457 бұйрығымен
бекітілген
Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 878 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила аттестации судоводителей на право управления маломерным судном (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-18) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании", подпунктом 26-21) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок проведения аттестации и оказания государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заявитель – гражданин Республики Казахстан, а также иностранец и лицо без гражданства;
2) судоводитель маломерного судна - лицо, управляющее маломерным судном, независимо от того, является оно собственником маломерного судна или управляет им на ином законном основании, и имеющее соответствующее удостоверение. К судоводителю приравнивается обучающий судовождению.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра по инвестициям и развитию РК от 23.12.2015 № 1232 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);от 19.05.2020 № 302 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. К аттестации судоводителей на право управления маломерным судном допускаются лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста, признанные годными по состоянию здоровья к управлению маломерным судном, имеющие специальную теоретическую подготовку по управлению маломерным судном не ниже типовой программы по подготовке судоводителей маломерных судов.
4. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астана, Алматы и Шымкента (далее – местные исполнительные органы).
Курсы по подготовке судоводителей маломерных судов подлежат учету в местных исполнительных органах.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 14.12.2018 № 878 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-18) тармақшасына, "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-21) тармақшасына сәйкес және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау және "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені жүргізу құқығына куәлікті беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтініш беруші - Қазақстан Республикасының азаматы, сондай-ақ шетелдік және азаматтығы жоқ адам;
2) шағын көлемдi кеменiң кеме жүргiзушiсi - шағын көлемдi кеменiң меншiк иесi болып табылатынына немесе оны өзге заңды негiзде басқаруына қарамастан, шағын көлемдi кеменi басқаратын және тиісті куәлiгi бар адам. Кеме жүргiзушiге кеме жүргiзуге оқытатын адам теңестiрiледi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.12.2015 № 1232 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз); 19.05.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына аттестаттауға он сегіз жасқа толған, шағын көлемді кемелерді басқаруға денсаулығының жай-күйі бойынша жарамды деп танылған, шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі үлгі бағдарламадан төмен емес шағын көлемді кемені басқару бойынша теориялық арнайы дайындығы бар адамдар жіберіледі.
4. Мемлекеттік қызмет облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарымен көрсетіледі (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар).
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстар жергілікті атқарушы органдарда есепке алынуға жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов не являются документами на право управления маломерными судами, и предъявляются при прохождении аттестации на получение удостоверения на право управления маломерными судами.
6. При аттестации судоводителей на право управления маломерным судном осуществляется проверка теоретических знаний заявителей путем проведения экзамена тестовой программой компьютерного комплекса.
Экзамены проводятся в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), по адресам, указанным на интернет-ресурсе местного исполнительного органа.
Оформление удостоверений на право управления маломерным судном осуществляется местными исполнительными органами при положительном результате экзамена.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок допуска к сдаче экзаменов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 878 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Для получения государственной услуги заявитель направляет в местный исполнительный орган через Государственную корпорацию или веб-портал "электронного правительства" (далее – портал), заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление 1), с предусмотреными документами, указанными в пункте 8 приложения 1-1 к настоящим Правилам.
При направлении документов посредством портала, они удостоверяются электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявителя.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном").
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) шағын көлемді кемелерді басқару құқығын беретін құжаттар болып табылмайды және шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік алуға аттестаттаудан өту кезінде ұсынылады.
6. Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына аттестаттау кезінде компьютерлік кешеннің тестілеу бағдарламасымен емтихан өткізу арқылы өтініш берушілердің теориялық білімін тексеру жүзеге асырылады.
Емтихандар қабылдау "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша өткізіледі.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктерді ресімдеуді жергілікті атқарушы органдар емтиханың оң нәтижесі болған жағдайда жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Емтихандар тапсыруға жіберу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 14.12.2018 № 878 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші жергілікті атқарушы органға Мемлекеттік корпорация немесе "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-1-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті (бұдан әрі – 1-өтініш) жібереді.
Құжаттар портал арқылы жіберілген жағдайда, олар көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтер "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) жазылған.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7-1. При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.03.2022 № 170 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При обращений заявителя в Государственную корпорацию, документы представляются в подлинниках. Подлинники документов после сверки с копиями возвращаются заявителю. При непредставлении подлинников документов, предоставляются нотариально засвидетельствованные копии.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
После предоставления документов через Государственную корпорацию, заявителю выдается расписка о приеме документов указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном".
При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно Перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном", сотрудник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
При подаче документов через Государственную корпорацию, работник Государственной корпорации после проверки заявителя на предмет представления полного пакета документов согласно Перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном" направляет его на экзамен в помещение (экзаменационный классе) Государственной корпорации, оборудованный рабочим местом для заявителя в порядке, предусмотренным главой 3 настоящих Правил. Срок направления заявителя на экзамен составляет 1 (один) час с момента приема заявления в Государственной корпорации.
При направлении документов через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием места и времени проведения экзамена, и получения результата государственной услуги.
При установлении факта неполноты представленных документов при обращении через портал и (или) документов с истекшим сроком действия местный исполнительный орган в течении 1 (одного) рабочего дня дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный руководителем местного исполнительного органа, направляется через Государственную корпорацию или портал в форме бумажного или электронного документа заверенного электронной цифровой подписью руководителя.

7-1. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.03.2022 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өтініш беруші Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттар төлнұсқасы ұсынылады. Құжаттардың төлнұсқалары көшірмелермен салыстырып тексерілгеннен кейін өтініш берушіге қайтарылады. Құжаттардың төлнұсқада ұсынылмаған жағдайда, нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтерін Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы ұсынғаннан кейін өтініш берушіге "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Өтініш беруші "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушінің "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсыну мәніне тексергеннен кейін, оны өтініш беруші үшін жұмыс орынымен жабдықталған Мемлекеттік корпорацияның үй-жайына (емтихан класына) емтихан тапсыруға осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен жібереді. Өтініш берушіні емтиханға жіберу мерзімі Мемлекеттік корпорацияда өтініш қабылданған сәттен бастап 1 (бір) сағатты құрайды.
Құжаттарды портал арқылы ұсынған кезде өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебесі, сондай-ақ емтихан өткізілетін орны мен уақыты және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу туралы хабарлама жіберіледі.
Портал арқылы құжаттарды толық ұсынбау және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайларда, жергілікті атқарушы орган 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қарастырудан дәлелді бас тарту береді.
Жергілікті атқарушы орган басшысының қолы қойылған өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы басшының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электронды қағаз немесе құжат нысанында жіберіледі.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для получения удостоверения на право управления маломерным судном заявитель должен соблюдать следующие требования:
1) временной интервал для повторной сдачи экзамена – не менее семи рабочих дней со дня последней сдачи экзаменов с отрицательным результатом;
2) срок окончания прохождения судоводительских курсов и повторных курсов не превышать двенадцать месяцев;
3) сдача экзаменов с отрицательным результатом не более трех раз в течение двенадцати месяцев;
4) свидетельство (справки) об окончании курса по подготовке судоводителей маломерных судов*, выданное организацей состоящей на учете в местном исполнительном органе.
примечание: * свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, выданные организациями, открывшими курсы по подготовке судоводителей маломерных судов и состоящих на учете в территориальных подразделениях уполномоченного органа до введения в действие Закона Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления", являются действительными до истечения срока действия свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
5) на момент подачи документов возраста восемнадцати лет.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9-1. Основания для отказа в выдачи государственной услуги изложены в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном".
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае отказа в допуске к сдаче экзаменов заявителю возвращаются представленные документы с указанием в ней причин отказа. Срок возвращения представленных документов составляет один рабочий день со дня поступления документов.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікті алу үшін өтініш беруші мынадай талаптарды сақтауы тиіс:
1) теріс нәтижесі бар соңғы емтихан тапсыру күнінен бастап жеті жұмыс күнінен кем емес – емтиханды қайта тапсыру уақыт интервалын;
2) кеме жүргізуші курстарын қайталама және курстарды қайта аяқтау мерзімі он екі айдан аспау;
3) он екi ай iшiнде емтихандарды үш реттен артық теріс нәтижемен тапсыру;
4) жергілікті атқарушы органда есепте тұрған шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәлікті (анықтаманы)* ұсынуы.
ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде есепте тұрған шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ашқан ұйымдар берген шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін жарамды болып табылады;
5) құжаттарды тапсыру барысында он сегіз жасқа толуы.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Мемлекеттік қызмет беруден бас тарту негіздері "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10. Емтихан тапсыруға жіберуден бас тартылған жағдайда онда бас тарту себептерін көрсете отырып, ұсынылған құжаттар өтініш берушіге қайтарылады. Ұсынылған құжаттарды қайтару мерзімі құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күнін құрайды.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.07.2017 № 465 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 302 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. По истечении срока лишения удостоверения на право управления маломерным судном заявитель сдает экзамены с предоставлением документов, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
Глава 3. Проведение экзаменов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 878 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Экзамены проводятся с целью проверки теоретических знаний заявителя.
14. Экзамены сдаются в объеме типовой программы подготовки судоводителей маломерных судов по судовождению для соответствующего района плавания и по Правилам плавания по внутренним водным путям, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 537 (далее - Правила плавания по внутренним водным путям) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11347), Правилам пользования маломерными судами и базами (сооружениями) для их стоянок, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 354 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11197), а также по устройству и технической эксплуатации судна и двигателя, включая вопросы обеспечения безопасности людей.
15. Форма проведения экзаменов - индивидуальная. Экзамен принимается как от одного, так и от нескольких лиц одновременно. При этом количество лиц одновременно сдающих экзамен ограничивается в зависимости от числа оборудованных рабочих мест для сдачи экзаменов.
16. Количество вопросов при сдаче экзамена не превышает десяти. Время, отведенное для сдачи экзамена, составляет пятнадцать минут.
17. Хронометраж времени ведется компьютерным комплексом с момента начала сдачи экзамена.
18. Последовательность ответов на вопросы выбирается заявителем самостоятельно.
19. Экзамен проводится в помещении (экзаменационном классе) Государственной корпорации, оборудованном рабочими местами для заявителя.
Минимальные технические требования по техническому оснащению помещения при проведении тестирования приведены в приложении 2-2 к настоящим Правилам.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.07.2017 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктен айыру мерзімі өткен соң өтініш беруші осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген құжаттарды ұсына отырып, емтихан тапсырады.
3-тарау. Емтихандарды өткізу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 14.12.2018 № 878 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Емтихандар өтініш берушінің теориялық білімін тексеру мақсатында өткізіледі.
14. Емтихандар тиісті жүзу ауданы үшін шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін кеме жүргізуге даярлаудың үлгілік бағдарламасы көлемінде және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 537 бұйрығымен бекітілген Ішкі су жолдарында жүзу қағидалары (бұдан әрі - Ішкі су жолдарында жүзу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11347 тіркелген), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 354 бұйрығымен бекітілген Шағын көлемді кемелерді және олар тоқтайтын базаларды (құрылыстарды) пайдалану қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11197 тіркелген) бойынша, сондай-ақ адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін қоса алғанда, кеме мен қозғалтқышты орнату және техникалық пайдалану бойынша тапсырылады.
15. Емтихандарды өткізу нысаны - дара. Емтихан бір және бірнеше адамнан бір уақытта қабылданады. Бұл ретте бір уақытта емтихан тапсырушы адамдардың саны емтихандар тапсыру үшін жабдықталған жұмыс орындарының санына байланысты шектеледі.
16. Емтихан тапсырған кездегі сұрақтар саны оннан аспайды. Емтихан тапсыру үшін бөлінген уақыт он бес минутты құрайды.
17. Уақыт хронометражы емтихан тапсыру басталған сәттен бастап компьютерлік кешенмен жүргізіледі.
18. Сұрақтарға жауаптар бірізділігін өтініш беруші дербес таңдайды.
19. Емтихан өтініш берушіге арналған жұмыс орындарымен жабдықталған Мемлекеттік корпорацияның үй-жайында (емтихан сыныбында) өткізіледі.
"Тестілеуді өткізу кезінде үй-жайды техникалық жарақтандыру бойынша ең төменгі техникалық талаптар осы Қағидаларға 2-2 қосымшада келтірілген.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При проведении экзамена работник Государственной корпорации предлагает заявителю занять указанное автоматизированное рабочее место (далее – АРМ). Комплекс состоит из центрального пульта (далее – ЦП) работника Государственной корпорации, к которому подключены АРМ заявителей. Каждое АРМ оснащено клавиатурой и монитором.
Перед началом экзаменов на мониторе отображается номер АРМ, район плавания и тип маломерных судов на управление которыми сдается экзамен, а также фамилия, имя, отчество заявителя, назначенного на данное АРМ. Ввод указанной информации осуществляется с ЦП работника Государственной корпорации.
Экзаменационный блок вопросов формируется и выводится на экран монитора только после нажатия заявителем соответствующей клавиши на клавиатуре АРМ.
В ходе экзамена на экране монитора АРМ заявителя отображается время оставшееся до конца сдачи экзамена.
Результат сдачи экзамена, а также информация о правильности ответов на вопросы отображаются на экране монитора АРМ заявителя после предоставлении ответов на все вопросы либо по истечении установленного времени.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 23.12.2015 № 1232 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. По окончании экзамена на АРМ заявителя выводятся на экран представленные ему вопросы, а также выбранные ответы.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. B случае выявления неисправности автоматизированного комплекса в ходе экзаменов оценка, выставленная заявителю, аннулируется, и экзамен проводится вновь.
23. Оценка "зачет" выставляется, когда заявитель за отведенное время ответил правильно не менее чем на восемьдесят процентов вопросов. В противном случае заявителю выставляется оценка "не зачет".
Примечание: Оценка "не зачет" также выставляется в случае не явки заявителя на экзамен.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 302 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
24. Лица, получившие оценку "не зачет", допускаются к пересдаче экзаменов не ранее чем через семь рабочих дней.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Емтиханды өткізу кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге көрсетілген автоматтандырылған жұмыс орнына (бұдан әрі – АЖО) отыруды ұсынады. Кешен өтініш берушілердің АЖО қосылған Мемлекеттік корпорация қызметкерінің орталық пультінен (бұдан әрі – ОП) тұрады. Әрбір АЖО клавиатурамен және монитормен жабдықталған.
Емтихан басталар алдында мониторда АЖО нөмірі, жүзу ауданы және басқаруға емтихан тапсырылатын шағын көлемді кемелердің үлгісі, сондай-ақ осы АЖО белгіленген өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Көрсетілген ақпаратты енгізуді Мемлекеттік корпорация қызметкерінің ОП арқылы жүзеге асырылады.
Сұрақтардың емтихандық блогы өтініш берушінің АЖО клавиатурасында тиісті баспаны басқаннан кейін ғана монитор экранына қалыптасады және шығарылады.
Емтихан барысында өтініш берушінің АЖО мониторы экранында емтиханның аяғына дейін қалған уақыт көрсетіледі.
Емтихан тапсыру нәтижесі, сондай-ақ сұрақтарға берілген жауаптардың дұрыстығы туралы ақпарат өтініш берушінің АЖО мониторының экранында барлық сұрақтарға жауап беріліп болғаннан кейін немесе белгіленген уақыт аяқталғаннан кейін көрінеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.12.2015 № 1232 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
21. Емтихан аяқталғаннан кейін өтініш берушінің АЖО-ға оған ұсынылған сұрақтар, сондай-ақ таңдалған жауаптар экранға шығарылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Емтихан барысында автоматтандырылған кешенде ақау анықталған жағдайда, өтініш берушіге қойылған баға жойылады және емтихан қайта өткізіледі.
23. "Сынақтан өтті" деген баға өтініш беруші белгіленген уақытта сұрақтардың кемінде сексен пайызына дұрыс жауап бергенде қойылады. Олай болмаған жағдайда, өтініш берушіге "сынақтан өткен жоқ" деген баға қойылады.
Ескертпе: "Сынақтан өтті" деген баға өтініш беруші емтиханға келмеген жағдайда да қойылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. "Сынақтан өткен жоқ" деген бағаны алған адамдар емтихан тапсыруға жеті жұмыс күнінен ерте емес қайта тапсыруға жіберіледі.

25. Лица, не сдавшие экзамен в течение двенадцати месяцев после окончания судоводительских курсов или более трех раз в течение двенадцати месяцев, проходят курс обучения повторно на общих основаниях.
26. При успешной сдаче экзамена, результаты экзамена и документы, указанные в пункте 7 настоящих Правил в течение одного рабочего дня направляются в местный исполнительный орган для оформления удостоверения на право управления маломерным судном.
Глава 4. Порядок выдачи удостоверений на право управления маломерным судном
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 878 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
27. Работник местного исполнительного органа осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Заявителям, успешно сдавшим экзамен, местными исполнительными органами выдаются удостоверения на право управления маломерным судном, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, сроком на десять лет.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 302 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
28. Бланк удостоверения на право управления маломерным судном, заполняется на основании результатов экзамена и документов, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, подписывается уполномоченным должностным лицом местного исполнительного органа и заверяется печатью.
В местном исполнительном органе ведется журнал учета выдачи удостоверений на право управления маломерным судном по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
29. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Местный исполнительный орган направляет в Государственную корпорацию оформленное удостоверение на право управления маломерным судном, не позднее чем за сутки до истечения срока, установленного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном".

25. Кеме жүргізуші курстары аяқталғаннан кейін он екі ай ішінде немесе он екі ай ішінде үш реттен аса емтихан тапсырмаған адамдар оқу курсын жалпы негіздерде қайта өтеді.
26. Емтиханды жақсы тапсырған кезде емтихан нәтижесі мен осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар бір жұмыс күні ішінде шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікті ресімдеу үшін жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
4-тарау. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктерді беру тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 14.12.2018 № 878 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жергілікті атқарушы органның қызметкері құжаттарды олар келіп түскен күні тіркейді.
Емтиханды сәтті тапсырған өтініш берушілерге жергілікті атқарушы органдармен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша он жыл мерзімге шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктер береді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік бланкісі емтихан нәтижелері мен осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген құжаттар негізінде толтырылады, жергілікті атқарушы органның уәкілетті лауазымды тұлғасы қояды және мөрмен куәландаралады.
Жергілікті атқарушы органда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктерді беруді есепке алу журналы жүргізіледі.
29. Жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жергілікті атқарушы орган шағын көлемді кемелерді басқару құқығына рәсімделген куәлікті, "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесімен белгіленген мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Выдача оформленного удостоверения на право управления маломерным судном производится работником Государственной корпорации на основании расписки, в указанный в ней срок, при личном посещении заявителя по предъявлению документа, удостоверяющего личность либо его представителю по доверенности.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 23.12.2015 № 1232 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
32. Удостоверения на право управления маломерным судном выдаются судоводителям самоходных маломерных судов, подлежащих государственной регистрации в судовой книге с мощностью двигателей более восьми киловатт.
33. О разрешенном районе плавания делаются следующие отметки:
1) "МП" - если судоводитель маломерного судна сдал экзамены на право управления судном в морских прибрежных водах Республики Казахстан, где действуют Международные правила предупреждения столкновения судов в море, принятые Лондонской Конвенцией о международных правилах предупреждения столкновений судов в море 1972 года (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 марта 1994 года № 244);
2) "ВВП" - если судоводитель маломерного судна сдал экзамены на право управления судном на внутренних водных путях, где действуют Правила плавания по внутренним водным путям;
3) "МП" и "ВВП" - если судоводитель маломерного судна сдал экзамены на право управления судном в морских прибрежных водах и на внутренних водных путях Республики Казахстан;
4) "ВВПР" (для речных участков) и "ВВПО" (для озерных участков) - если судоводитель маломерного судна сдал экзамены на право управления маломерным судном только во внутренних водоемах, не включенных в Перечень судоходных водных путей, открытых для судоходства.
34. Если судоводитель маломерного судна сдал экзамены на право управления прогулочным судном пассажиров вместимостью не более двенадцати человек, используемым в целях мореплавания, разрешающие отметки проставляются в строке "МП" и в строке "Маломерное судно с механической установкой". При этом в нижней части этой страницы удостоверения на право управления маломерным судном в разделе "Особые отметки", проставляется штамп: "Морское прогулочное судно" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына ресімделген куәлікті Мемлекеттік корпорация қызметкері онда көрсетілген мерзімде, қолхат негізінде, жеке өзі келген кезде кеме жүргізушісіне жеке басын куәландыратын құжатты көрсету арқылы немесе сенімхат бойынша оның өкіліне береді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.12.2015 № 1232 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
32. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктер кеме кітабында мемлекеттік тіркелуге жататын, қозғалтқыш қуаты сегіз киловаттан асатын өздігінен жүретін шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілеріне беріледі.
33. Жүзуге рұқсат етілген аудан туралы мынадай белгілер:
1) "ТЖ" – егер кеме жүргізуші 1972 жылғы Теңiзде кемелердiң соқтығысуынан сақтандырудың халықаралық қағидалары туралы Лондон Конвенциясы (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 4 наурыздағы № 244 қаулысы) қабылдаған Теңізде кемелердің соқтығысуынан сақтандырудың халықаралық қағидалары қолданылатын Қазақстан Республикасының теңіз жағалауындағы суларда кемені басқару құқығына емтиханды тапсырса;
2) "ІСЖ" – егер кеме жүргізуші Ішкі су жолдары бойынша жүзу қағидасы қолданылатын ішкі су жолдарында кемені басқару құқығына емтихан тапсырса;
3) "ТЖ" және "ІСЖ" – егер кеме жүргізуші Қазақстан Республикасының теңіз жағалауындағы суларда және ішкі су жолдарында кеме басқару құқығына емтихан тапсырса;
4) "ІСЖӨ" (өзен учаскелері үшін) және "ІСЖК" (көл учаскелері үшін) – егер кеме жүргізуші кеме қатынасы үшін ашық ішкі су жолдарының тізбесіне енгізілмеген ішкі су қоймаларында ғана шағын көлемді кемелерді басқару құқығына емтихандар тапсырса, қойылады.
34. Егер кеме жүргізуші теңізде жүзу мақсатында пайдаланылатын сыйымдылығы он екі адамнан аспайтын жолаушы таситын серуендік кемені басқару құқығына емтиханды тапсырса, рұқсат ететін белгілер "ТЖ" жолына және "Механикалық қондырғысы бар шағын көлемді кеме" жолына қойылады. Бұл ретте шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің осы бетінің төменгі жағына "Ерекше белгілер" бөліміне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Теңізде серуендеу кемесі" деген мөртабан қойылады.

35. Изменение внесенного в удостоверение на право управления маломерным судном района плавания и (или) типа судна производится по предоставлению в Государственную корпорацию письменного заявления судоводителя маломерного судна с приложением оригинала удостоверения на право управления маломерным судном, после прохождения экзамена для соответствующего района плавания и типа маломерного судна.
При обращении через портал судоводитель маломерного судна в заявлении указывает серию и номер удостоверения на право управления маломерным судном, после прохождения экзамена для соответствующего района плавания и типа маломерного судна и предоставляет в Государственную корпорацию оригинал прежнего удостоверения при получении нового удостоверения на право управления маломерным судном.
В этих случаях выдается новое удостоверение на право управления маломерным судном, а прежнее удостоверение на право управления маломерным судном изымается у судоводителя маломерного судна, местным исполнительным органом ставится отметка об его погашении и через год уничтожается.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 23.12.2015 № 1232 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
36. По истечении срока действия удостоверения на право управления маломерным судном для получения нового удостоверения судоводитель маломерного судна представляет в Государственную корпорацию, либо на портал документы, предусмотренные пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном", а также ранее выданное удостоверение на право управления маломерным судном. При подачи документов через портал две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров представляются в Государственную корпорацию в день сдачи документов на портал и направляются в местный исполнительный орган.
Выдача нового удостоверения на право управления маломерным судном производится без сдачи экзамена судоводителем маломерного судна в течение 2 (двух) рабочих дней с момента подачи документов.
Ранее выданное удостоверение на право управления маломерным судном изымается у судоводителя маломерного судна и уничтожается через год местным исполнительным органом.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікке енгізілген жүзу ауданын және (немесе) кеме типін өзгерту тиісті жүзу ауданына және шағын көлемді кеме типіне арналған емтиханнан өткеннен кейін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің түпнұсқасын қоса бере отырып, кеме жүргізушісінің жазбаша арызын Мемлекеттік корпорацияға беру арқылы жүргізіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағын көлемді кеме жүргізуші өтініште шағын көлемді кеменің тиісті жүзу ауданына және типіне емтиханнан өткеннен кейін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің сериясы мен нөмірін көрсетеді және Мемлекеттік корпорацияға шағын көлемді кемелерді басқару құқығына жаңа куәлікті алған кезде бұрынғы куәліктің телнұсқасын ұсынады.
Бұл жағдайда шағын көлемді кемелерді басқару құқығына жаңа куәлік беріледі, ал бұрынғы шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік кеме жүргізушісінен қайтарылып алынады, жергілікті атқарушы орган оның өтелуі туралы белгіні қояды және бір жылдан кейін жояды.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.12.2015 № 1232 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
36. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің қолданылу мерзімінін өтуі бойынша шағын көлемді кеме жүргізушісі жаңа куәлікті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға немесе порталға "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттарды, сондай-ақ шағын көлемді кемелерді басқару құқығына бұдан бұрын берілген куәлікті ұсынады. Құжаттарды портал арқылы берген жағдайда, құжаттарды порталға тапсырған күні 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi екі фотосурет Мемлекеттік корпорацияға ұсынылады және жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
Шағын көлемді кемені басқару құқығына жаңа куәлікті беру құжаттар берілген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде шағын көлемді кеме жүргізушісінің емтихан тапсыруынсыз жүргізіледі.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына бұрын берілген куәлік кеме жүргізушісінен қайтарып алынады және бір жылдан кейін оны жергілікті атқарушы орган жояды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

37. В случае утери удостоверения на право управления маломерным судном судоводитель маломерного судна подает заявление в Государственную корпорацию либо на портал по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Выдача дубликата удостоверения на право управления маломерным судном производится в Государственной корпорации без сдачи экзамена судоводителем маломерного судна, после проверки местным исполнительным органом данных журнала учета выдачи удостоверений на право управления маломерным судном. Срок выдачи дубликата удостоверения на право управления маломерным судном составляет 2 (два) рабочих дня.
К заявлению прилагаются одна фотография размером 2,5x3,5 сантиметров, а также для идентификации заявителя предоставляется документ, удостоверяющий личность.
Выдача дубликата удостоверения на право управления маломерным судном производится после проверки судоводителя маломерного судна на предмет лишения права управления маломерным судном на основании решения суда.
В удостоверении на право управления маломерным судном, выданном взамен утерянного, ставится отметка "Дубликат", а в журнале учета выдачи удостоверений на право управления маломерным судном делается запись о выдаче дубликата удостоверения с указанием его серии и номера.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 23.12.2015 № 1232 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок согласования программы подготовки судоводителей и учета курсов по подготовке судоводителей маломерных судов
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 14.12.2018 № 878 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
38. Местные исполнительные органы осуществляют согласование программы подготовки судоводителей и учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов.
39. Организации при открытии курсов по подготовке судоводителей маломерных судов направляют в местный исполнительный орган уведомление о начале деятельности с приложением:
1) копий дипломов высшего или среднего технического образования по специальности водного транспорта для преподавательского состава;
2) учебной программы по подготовке судоводителей маломерных судов, разработанной на основании типовой программы подготовки судоводителей маломерных судов, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
3) копии документа, подтверждающего наличие помещения на праве собственности или арендованного для организации учебного процесса.
Уведомление о начале или прекращении осуществления деятельности по подготовке судоводителей маломерных судов подается в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".

37. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікті жоғалтқан жағдайда, кеме жүргізуші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияға немесе порталға өтініш береді.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беру кеме жүргізушісінің емтихан тапсыруынсыз, жергілікті атқарушы орган шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктерді беруді есепке алу журналында тексергеннен кейін Мемлекеттік корпорацияда жүргізіледі. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Өтінішке 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi бір фотосурет, сондай-ақ өтініш берушіні сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжат қоса беріледі.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беру кеме жүргізушісін сот шешімі негізінде шағын көлемді кемелерді басқару құқығынан айыру мәніне тексергеннен кейін жүргізіледі.
Жоғалған куәліктің орнына берілген шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікке "Телнұсқа" деген белгі қойылады, ал шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктер беруді тіркеу журналына куәлік телнұсқасының берілгені туралы жазба жазылып, оның сериясы мен нөмірі көрсетіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.12.2015 № 1232 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
5-тарау. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын келісу және кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 14.12.2018 № 878 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жергілікті атқарушы органдар кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын келісуді және шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алуды жүзеге асырады.
39. Ұйымдар шағын көлемді кемелердің кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі курстарды ашқан кезде жергілікті атқарушы органдарға:
1) оқытушылар құрамының су көлігі мамандығы бойынша жоғары немесе орта техникалық бiлiмi туралы дипломдарының көшiрмелерiн;
2) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес шағын көлемдi кемелердің кеме жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламасы негізінде әзiрленген шағын көлемді кемелердің кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі оқу бағдарламасын;
3) оқу процесін ұйымдастыру үшiн меншiк құқығындағы немесе жалға алынған үй-жайдың болуын растайтын құжаттың көшiрмелерін қоса беріп, шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі қызметтің басталуы туралы хабарламаны жібереді.
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі курстар қызметін жүзеге асырудың басталуы немесе аяқталуы туралы хабарлама "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының белгіленген тәртіппен беріледі.

Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Программа подготовки судоводителей разрабатывается учебной организацией по подготовке судоводителей маломерных судов на основании типовой программы по подготовке судоводителей маломерных судов и согласовывается уполномоченным должностным лицом местного исполнительного органа в течение трех рабочих дней до начала открытия курсов на основании заявления руководителя учебной организации.
41. При составлении программ, тематических и рабочих планов разработчики ориентируются на тип судов, для которых готовится группа.
42. Количество часов на отработку практических навыков управления маломерным судном устанавливается учебной организацией в зависимости от индивидуальной подготовленности обучающегося управлять маломерным судном.
В результате обучения лицо приобретает знания по предметам:
1) классификация маломерных судов и основы теории судна;
2) устройство судов;
3) эксплуатационные, мореходные и маневренные качества маломерных судов;
4) судовые устройства, системы и снабжение (спасательные, сигнальные и противопожарные средства);
5) обслуживание и ремонт судов (такелажные и малярные работы);
6) классификация двигателей внутреннего сгорания (краткие технические характеристики, применение на маломерных судах);
7) движители маломерных судов, классификация и принципиальное устройство;
8) меры безопасности при обслуживании двигателей маломерных судов;
9) классификация, устройство и парусное вооружение маломерных судов;
10) основы техники управления парусным судном, его обслуживание и обеспечение безопасности плавания;
11) электрооборудование маломерных судов;
12) общая характеристика и краткий обзор водных путей;
13) основы гидрометеорологии, лоции внутренних судоходных путей;
14) правила плавания по внутренним водным путям;
15) основы морской навигации и лоция морей, средства навигационного оборудования морей;
16) международные правила предупреждения столкновения судов в море;
17) методы вождения маломерных судов в различных условиях обстановки и особенности управления при плавании в сложных гидрометеоусловиях;
18) основы оказания первой медицинской помощи.
43. В типовой программе по подготовке судоводителей маломерных судов указываются учебные часы по районам плавания маломерных судов.

Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымы шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламасы негізінде әзірлейді және оқу ұйымы басшысының өтініші негізінде курстың ашылуы басталғанға дейін үш жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органның уәкілетті лауазымды тұлғасымен келісіледі.
41. Бағдарламаларды, тақырыптық және жұмыс жоспарларын жасау кезінде әзірлеушілер топ дайындалатын кемелердің типіне қарайды.
42. Шағын көлемді кемені басқарудың практикалық дағдысын пысықтауға бөлінетін сағат санын оқу ұйымы оқушының шағын көлемді кемелерді басқаруға жеке дайындығына байланысты белгілейді.
Оқу нәтижесінде адам мынадай пәндер бойынша білім алады:
1) шағын көлемді кемелердің жіктелуі және кеме теориясының негіздері;
2) кеменің құрылысы;
3) шағын көлемді кемелерді пайдалану, олардың теңізде жүзу қабілеті және маневрлік қасиеттері;
4) кемедегі құрылғылар, жүйелер және жабдықтар (құтқару, дабыл беру және өртке қарсы құралдар);
5) кемелерге қызмет көрсету мен оларды жөндеу (такелаждық және сырлау жұмыстары);
6) іштен жанатын қозғалтқыштардың жіктелуі (қысқаша техникалық сипаттамасы, шағын көлемді кемелерде қолданылуы);
7) шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштары, типтелуі мен қағидаттық құрылысы;
8) шағын көлемді кемелердің қозғалтқыштарына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
9) шағын көлемді кемелердің типтелуі, құрылысы және желкенді жабдықтары;
10) желкенді кемені басқару техникасының негізі, оған қызмет көрсету және жүзудің кауіпсіздігін қамтамасыз ету;
11) шағын көлемді кемелердің электр жабдықтары;
12) су жолдарының жалпы сипаттамасы мен оған қысқаша шолу;
13) гидрометеорология негіздері, ішкі кеме жүзу жолдарының лоциялары;
14) ішкі су жолдары бойынша жүзу қағидалары;
15) теңіз навигациясының негіздері мен теңіздердің лоциясы, теңіздердің навигациялық жабдықтарының құралдары;
16) кемелердің теңізде соқтығысуынан сақтандырудың халықаралық қағидалары;
17) шағын көлемді кемелерді әртүрлі жағдайларда жүргізудің әдістері мен күрделі гидрометеорологиялық жағдайларда жүзу кезінде басқару ерекшеліктері;
18) алғашқы медициналық жәрдем көрсетудің негіздері.
43. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі үлгілік бағдарламада шағын көлемді кемелердің жүзу аудандары бойынша оқу сағаттары көрсетіледі.

44. Организации, открывшие курсы по подготовке судоводителей маломерных судов, не позднее десяти рабочих дней после окончания обучения и выдачи свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, направляют в местный исполнительный орган списки лиц, успешно прошедших обучение по программе подготовки судоводителей маломерных судов.
В списке лиц, успешно прошедших обучение по программе подготовки судоводителей маломерных судов, указываются номер свидетельства (справки), фамилия, имя, отчество (при его наличии), данные документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 04.07.2017 № 442 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
45. В случае непредставления информации о функционировании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов в течение года, данные курсы снимаются с учета.
46. После снятия с учета в местном исполнительном органе курсов по подготовке судоводителей маломерных судов свидетельства (справки) об окончании курсов считаются недействительными с периода снятия с учета курсов.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 302 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
47. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании государственной услуги через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.

44. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ашқан ұйымдар жергілікті атқарушы органға оқыту аяқталып, шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәлікті (анықтаманы) бергеннен кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасы бойынша оқудан табысты өткен адамдардың тізімін жібереді.
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасы бойынша оқудан табысты өткен адамдардың тізімінде куәліктің (анықтаманың) нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке басты куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 04.07.2017 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
45. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстардың қызмет етуі туралы ақпарат бір жыл ішінде берілмеген жағдайда, бұл курстар есептен шығарылады.
46. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстар жергілікті атқарушы органда есептен шығарылғаннан кейін курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) курстарды есептен шығару кезеңінен бастап жарамсыз деп есептеледі.
6-тарау.Көрсетілетін қызметті берушілердің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібі.
Ескерту. Қағида 6-тараумен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.03.2022 № 170 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
Место для фото
Руководителю местного
исполнительного органа
____________________________
(Ф.И.О.)
от _________________________
____________________________
(Ф.И.О., дата рождения, ИИН)
Заявление на выдачу удостоверения
на право управления маломерным судном
Прошу выдать удостоверение на право управления ________________
_____________________________________________________________________
(указать тип маломерного судна: гидроцикл, парусное судно, маломерное
судно с механической установкой)
в районе_____________________________________________________________
(указать район (районы) плавания: МП, ВВП, ВВПР и ВВПО, МП и ВВП)
Представляю следующие документы:
1. _____________________________________
2. _____________________________________
3.______________________________________
4....
Адрес, контактные телефоны (факс) _____________________________
_____________________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"____" _____________ 20___г. _______________________________
(личная подпись заявителя)
Результаты экзаменов
Наименование дисциплины и районов плавания
Оценка знаний (зачет, не зачет)
Дата приема экзаменов
Примечание
1
2
3
4
МП – территориальные и внутренние воды морей
ВВП – судоходные внутренние водные пути
ВВПР и ВВПО – внутренние водоемы, не включенные в перечень внутренних водных путей открытых для судоходства Республики Казахстан
МП и ВВП – территориальные внутренние воды морей и судоходные внутренние водные пути
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения заявителя)
Результат экзамена на право управления (зачет / не зачет)______________
_____________________________________________________________________
(категория (тип) судна-(ов))
В районе (районах) плавания ___________________________________
"____" ___________ 20____г.
М.П.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.03.2022 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Фотосуретке арналған орын
Жергілікті атқарушы органның
басшысына
__________________________________
(Т.А.Ә.)
__________________________________
__________________________________
(Т.А.Ә., туған күні, ЖСН)
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына
куәлікті беруге арналған өтініш
Маған _________________________________________________ауданында
(жүзу ауданын (аудандарын): ТЖ, ІСЖ, ІСЖӨ және ІСЖК,
ТЖ және ІСЖ көрсету керек)
_____________________________________________________________________
(шағын көлемді кеменің үлгісін көрсету керек: гидроцикл, желкенді
қайық, механикалық қондырғысы бар шағын көлемді кеме)
басқару құқығына куәлік беруді сұраймын.
Мынадай құжаттарды ұсынамын:
1.____________________________________
2.____________________________________
3.____________________________________
4....
Мекенжайы, байланыс телефондары (факс) ________________________
_____________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20 ____ ж. "__" ___________ _____________________________
(өтініш берушінің жеке қолы)
Емтихандар нәтижелері
Пәндердің және жүзу аудандарының атауы
Білімді бағалау (сынақтан өтті, сынақтан өткен жоқ)
Емтихан қабылдау күні
Ескертпе
1
2
3
4
ТЖ – теңіздердің аумақтық және ішкі сулары
ІСЖ – кеме жүретін ішкі су жолдары
ІСЖӨ және ІСЖК – Қазақстан Республикасының кеме қатынасы үшін ашылған ішкі су жолдарының тізбесіне енгізілмеген ішкі су айдындары
ТЖ және ІСЖ – теңіздердің аумақтық ішкі сулары және кеме жүретін ішкі су жолдары
_____________________________________________________________________
(кеме жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты, туған күні)
Басқару құқығына емтихан нәтижесі (сынақтан өтті/сынақтан өткен жоқ)
_____________________________________________________________________
(кеме-(лер) санаты (үлгісі))
Жүзу ауданында (аудандарында) _______________________________
20__ж. "__" _____________
М.О.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына

Приложение 1-1
к Правилам аттестации
судоводителей на право управления
маломерным судном
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном"
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 302 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном"
Наименование подвида государственной услуги:
1) Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном;
2) Выдача дубликата удостоверения на право управления самоходным маломерным судном;
3) Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в случае истечения срока действия ранее выданного удостоверения;
4) "Выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в связи с изменением района плавания и (или) типа судна".
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкента
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
1. Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2. Веб-портал "электронного правительства".
3.
Срок оказания государственной услуги
По всем подвидам – 2 (два) рабочих дня.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственную корпорацию – 20 минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
1. Удостоверение на право управления самоходным маломерным судном;
2. Дубликат удостоверения на право управления самоходным маломерным судном, согласно приложению 3, к настоящим правилам;
3. Мотивированный ответ об отказе.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Примечание: Выдача результата государственной услуги в бумажном виде осуществляется через выбранный отдел государственной корпорации.
При подаче документов через веб-портал "электронного правительства", результат государственной услуги в виде мотивированного отказа направляется в личный кабинет заявителя.
Государственная корпорация обеспечивает хранение результата в течение одного месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения. При обращении услугополучателя по истечении одного месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим лицам.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1-1-қосымша
"Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені жүргізу құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені жүргізу құқығына куәлік беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру;
2) Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені жүргізу құқығына куәліктің телнұсқасын беру;
3) Бұрын берілген куәліктің жарамдылық мерзiмi өткен жағдайда өздігінен жүретін шағын көлемді кемелерді жүргізу құқығына куәлікті беру;
4) Жүзу ауданының және (немесе) кеме үлгісінің өзгеруіне байланысты өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлер бойынша:
1. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрi – Мемлекеттік корпорация);
2. "Электрондық үкіметтің" веб-порталы.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Барлық кіші түрлер бойынша – 2 (екі) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Өздігінен жүретін шағын көлемдi кемелердi жүргізу құқығына арналған куәлік;
2. осы қағидаларға сәйкес өздігінен жүретін шағын көлемдi кемелердi жүргізу құқығына арналған куәліктің телнұсқасы;
3. бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны: қағаз түрінде.
Ескертпе: Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін қағаз түрінде беру мемлекеттік корпорацияның таңдалған бөлімі арқылы жүзеге асырылады.
Құжаттарды "электрондық үкіметінің" веб-портал арқылы тапсырған жағдайда, дәлелді жауп түріндегі мемлекеттік қызметтін нәтижесі өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация бір ай ішінде нәтижені сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды көрсетілетін қызметті алушыға одан әрі сақтауға береді. Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткен соң жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібіреді.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету ақысыз негізде жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".
3) Веб-портала "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства транспорта – www.gov.kz, раздел Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля, подраздел "Государственные услуги";
интернет-ресурсе Государственной корпорации www.gov4c.kz.;
веб-портал "электронного правительства".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
В Государственную корпорацию:
1) выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
диплом об окончании учебного заведения по судоводительской специальности либо свидетельство (справка) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, состоящих на учете в местных исполнительных органах, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, выданные организациями, открывшими курсы по подготовке судоводителей маломерных судов и состоящих на учете в территориальных подразделениях уполномоченного органа до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления" являются действительными до истечения срока действия свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;

1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі –Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
мемлекеттік көрсетілетін қызмет жылдамдатылған қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібінде көрсетіледі, "электрондық үкіметінің" веб-порталы арқылы электрондық кезекті броньдау мүмкін.
3) "Электрондық үкіметінің" веб-порталы - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Көлік министрліктің көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында: www.gov.kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" деген бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталында.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік алу:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
кеме жүргізуші мамандығы бойынша оқу орнын бітіргені туралы диплом не осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органдарда есепте тұрған шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәлік.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ашқан және уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде есепте тұрған ұйымдар берген шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін жарамды болып табылады;

медицинскую справку по форме 073/у, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – медицинская справка по форме 073/у);
две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) выдача дубликата удостоверения на право управления самоходным маломерным судном:
заявление по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
одна фотография размером 2,5x3,5 сантиметров;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в случае истечения срока действия ранее выданного удостоверения и выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в связи с изменением района плавания и (или) типа судна:
заявление по форме, согласно приложению 1;
ранее выданное удостоверение на право управления самоходными маломерными судами;
копия медицинской справки по форме № 073/у;
две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
4) "выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в связи с изменением района плавания и (или) типа судна":
заявление по форме, согласно приложению 1;
ранее выданное удостоверение на право управления самоходными маломерными судами;
копия медицинской справки по форме № 073/у;
две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Через Веб-портал "электронного правительства":
1) выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью услугополучателя (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи веб-портала "электронного правительства";
электронная копия диплома об окончании учебного заведения по судоводительской специальности либо свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
электронная копия медицинской справки по форме № 073/у;
две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров (предоставляются в Государственную корпорацию при успешной сдаче экзамена);

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 073/е нысаны бойынша медициналық анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – 073/е нысандағы медициналық анықтама);
2,5х3,5 сантиметр өлшемiндегi екi фотосурет;
жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктің телнұсқа:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2,5х3,5 сантиметр өлшеміндегі бір фотосурет;
жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) бұрын берілген куәліктің жарамдылық мерзiмi өткен жағдайда өздігінен жүретін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
бұрын берілген өздігінен жүретін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік;
№ 073/е нысаны бойынша медициналық анықтаманың көшірмесі;
2,5х3,5 сантиметр өлшеміндегі екі фотосурет;
жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
4) жүзу ауданының және (немесе) кеме үлгісінің өзгеруіне байланысты өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
бұрын берілген өздігінен жүретін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік;
№ 073/е нысаны бойынша медициналық анықтаманың көшірмесі;
2,5х3,5 сантиметр өлшеміндегі екі фотосурет;
жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы:
1) өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі тіркелген және "электрондық үкіметінің" веб-порталдың есепке алу жазбасына қосылған жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы электрондық өтініш;
кеме жүргізуші мамандығы бойынша оқу орнын аяқталған туралы дипломның не шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәліктің (анықтаманың) электрондық көшірмесі;
№ 073/е нысаны бойынша медициналық анықтаманың электрондық көшірмесі;
2,5х3,5 сантиметр өлшеміндегі екі фотосурет (емтиханды сәтті тапсырған жағдайда Мемлекеттік корпорацияға ұсынылады);

2) выдача дубликата удостоверения на право управления самоходным маломерным судном:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью услугополучателя (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи веб-портала "электронного правительства";
одна фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров (предоставляются в Государственную корпорацию в день подачи документов на веб-портал "электронного правительства");
3) выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в случае истечения срока действия ранее выданного удостоверения и выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в связи с изменением района плавания и (или) типа судна:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью услугополучателя (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи веб-портала "электронного правительства";
электронная копия ранее выданного удостоверения на право управления самоходными маломерными судами (оригинал представляется в Государственную корпорацию при выдаче результата государственной услуги);
электронная копия медицинской справки по форме № 073/у;
две цветные фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров (предоставляются в Государственную корпорацию в день подачи документов на веб-портал "электронного правительства").
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
4) "выдача удостоверения на право управления самоходным маломерным судном в связи с изменением района плавания и (или) типа судна":
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью услугополучателя (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи веб-портала "электронного правительства";
электронная копия ранее выданного удостоверения на право управления самоходными маломерными судами (оригинал представляется в Государственную корпорацию при выдаче результата государственной услуги);
электронная копия медицинской справки по форме № 073/у;
две цветные фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров (предоставляются в Государственную корпорацию в день подачи документов на веб-портал "электронного правительства").
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

2) өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктің телнұсқа:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі тіркелген және "электрондық үкіметінің" веб-порталдың есепке алу жазбасына қосылған жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы электрондық өтініш;
2,5х3,5 сантиметр өлшеміндегі бір фотосурет (Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды "электрондық үкіметінің" веб-порталға жіберген күні ұсынылады);
3) бұрын берілген куәліктің жарамдылық мерзiмi өткен жағдайда өздігінен жүретін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі тіркелген және "электрондық үкіметінің" веб-порталдың есепке алу жазбасына қосылған жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы электрондық өтініш;
бұрын берілген өздігінен жүретін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің электрондық көшірмесі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру кезінде түпнұсқа Мемлекеттік корпорацияға ұсынылады);
№ 073/е нысаны бойынша медициналық анықтаманың электрондық көшірмесі;
2,5х3,5 сантиметр өлшеміндегі екі түрлі-түсті фотосурет (Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды "электрондық үкіметінің" веб-порталға жіберген күні ұсынылады).
4) жүзу ауданының және (немесе) кеме үлгісінің өзгеруіне байланысты өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беру:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі тіркелген және "электрондық үкіметінің" веб-порталдың есепке алу жазбасына қосылған жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы электрондық өтініш;
бұрын берілген өздігінен жүретін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің электрондық көшірмесі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру кезінде түпнұсқа Мемлекеттік корпорацияға ұсынылады);
№ 073/е нысаны бойынша медициналық анықтаманың электрондық көшірмесі;
2,5х3,5 сантиметр өлшеміндегі екі түрлі-түсті фотосурет (Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды "электрондық үкіметінің" веб-порталға жіберген күні ұсынылады).
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) Установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2) Несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленных настоящими Правилами.
3) В отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
4) Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в здании, где предусмотрены справочное бюро, кресла ожидания и пандусы для обслуживания заявителей с ограниченными физическими возможностями.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала "электронного правительства", справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 2
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
Свидетельство об окончании курсов по подготовке судоводителей
маломерных судов
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі
курстарды бітіргені туралы куәлік (алдыңғы беті / лицевая сторона) (артқы беті / обратная сторона)
Фотосуретке
арналған орын/
Место для
фотографии
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы № 0000000
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты,)
____ ж. "___" _________________
____ ж. "___" _________________
аралығында ___________________
______________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіру емтихандарында
______ ж. "__" ______________
№ _____________ хаттамаға сәйкес
________________________________ бағасын
("қанағаттанарлық", "жақсы", "өте жақсы")
алғаны жөнінде берілді.
Емтихан комиссиясының төрағасы:
______________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Оқыту ұйымының басшысы:
________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия № 0000000
Выдано ___________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с "__" _______________ ____ г.
по "__" ______________ ____ г
по Программе ____________________
________________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ___________________
от "___" _____________ ____ г.
получил оценку ___________________________
("удовлетворительно", "хорошо", "отлично")
Председатель экзаменационной комиссии:
_______________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Руководитель учебной организации
_______________________________________
(Ф.И.О., подпись)
М.О.
М.П.

1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.
2) Өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларымен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3) Өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде өтініш берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
4) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет анықтама бюросы, күтуге арналған креслолар және мүмкіндігі шектеулі өтініш берушілерге қызмет көрсетуге арналған пандустар көзделген ғимаратта көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті "электрондық үкіметінің" веб-порталы арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде "электрондық үкіметінің" веб-порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметі, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторландырылған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Свидетельство об окончании курсов по подготовке судоводителей
маломерных судов
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі
курстарды бітіргені туралы куәлік
(алдыңғы беті/лицевая сторона) (артқы беті/обратная сторона)
Фотосуретке
арналған орын/
Место для
фотографии
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы № 0000000
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты,)
____ ж. "___" _________________
____ ж. "___" _________________
аралығында ___________________
______________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіру емтихандарында
______ ж. "__" ______________
№ _____________ хаттамаға сәйкес
________________________________ бағасын
("қанағаттанарлық", "жақсы", "өте жақсы")
алғаны жөнінде берілді.
Емтихан комиссиясының төрағасы: _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Оқыту ұйымының басшысы:
_______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия № 0000000
Выдано ___________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с "__" _______________ ____ г.
по "__" ______________ ____ г
по Программе ____________________
________________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ___________________
от "___" _____________ ____ г.
получил оценку ___________________________
("удовлетворительно", "хорошо", "отлично")
Председатель экзаменационной комиссии:
_______________________________
(Ф.И.О., подпись)
Руководитель учебной организации _______________________________
(Ф.И.О., подпись)
М.П.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына

Приложение 2-1
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
Фамилия имя отчество
(при его наличии)
(далее – Ф.И.О.)
либо наименование
организации услугополучателя
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 19.05.2020 № 302 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", отдел № __филиала Некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача
удостоверений на право управления самоходным маломерным судном" ввиду
представления Вами неполного пакета документов согласно перечню,
предусмотренному перечнем основных требований к оказанию государственной
услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ___________________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. (работника Некоммерческого акционерного общества
"Государственная корпорация "Правительство для граждан" (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О.__________________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
"____" __________ 20 __ года
Приложение 2-2
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 2-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.08.2024 № 282 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. При проведении тестирования в электронном формате, тестируемые проходят идентификацию по предоставлению документа, удостоверяющего личности, либо по индивидуальному идентификационному номеру.

2-1-қосымша
Нысан
Тегі аты әкесінің аты
(бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
не алушы ұйымның атауы
________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Ескерту. Қағида 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 19.05.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам филиалының №__ бөлімі (мекенжайы көрсетіледі) "Өздігінен жүретін шағын көлемдi кемені жүргізу құқығына куәлiкті беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан Сіздің мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________;
Осы қолхат әрбір тарапқа бір-бірден екі данада жасалды.
______________________________________________________________
Т.А.Ә. ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қызметкері) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә.
Телефон:
Алдым: Т.А.Ә./көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы "__" _________
Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені
басқару құқығына
аттестаттау
қағидаларына
2-2-қосымша
Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру бойынша ең төменгі техникалық талаптар
Ескерту. Қағида 2-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.08.2024 № 282 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тестілеуді электрондық форматта өткізу кезінде тестіленушілер жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну бойынша немесе ЖСН бойынша сәйкестендіруден өтеді.

2. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного или рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание средств связи, электронно-вычислительной техники, фото-, аудио- и видеоаппаратуры, справочных материалов, письменных заметок и иных средств хранения и передачи информации. Такие устройства на время проведения тестирования помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками.
3. Для того, чтобы начать тестирование, тестируемому необходимо подтвердить личность посредством биометрической идентификации (Digital ID). Необходимо расположить лицо в центре области экрана и следовать инструкциям, указанным на экране.
4. Залы тестирования должны быть оборудованы рабочими станциями (процессор не менее Intel Core i3, оперативная память не менее 4 Гб), системы кондиционирования помещений, диспенсер, зал ожидания.
5. Каждая рабочая станция должна быть оснащена веб-камерами для ведения видеозаписи, снятия фотографии кандидата и размещения фотографии на электронных сертификатах.
6. Залы тестирования должны быть оборудованы современной системой цифрового видео - аудио наблюдения.
7. В каждом зале тестирования должен быть установлен принтер с возможностью печати.
8. Каждый зал тестирования должен быть оборудован управляемым коммутатором и локальной сетью, и соответствовать требованиям информационной безопасности.
9. Зал тестирования оснащается подавителем сотовой связи, а также для ведения видеозаписи процесса тестирования – техническими средствами записи (диктофон, фотоаппарат и тд.)
10. При проведении тестирования используются устройства, подавляющие сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса) и видеонаблюдения.
11. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования аудитории в пунктах проведения обеспечиваются системой общего видеонаблюдения.
12. Каждое посадочное место оснащается веб-камерой для снятия фотографии кандидата и ведения видеозаписи процесса тестирования.
13. Каждое посадочное место в помещении тестирования должны быть оснащены двумя индивидуальными камерами. Первая камера записывает и транслирует процесс тестирования в Ситуационном центре, а также используется для системы прокторинга. Вторая камера предназначена для обеспечения идентификации с использованием биометрии лица, тестируемого перед, во время, а также после завершения тестирования.
Приложение 3
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік
Удостоверение на право управления маломерным судном
(алдыңғы беті / лицевая сторона) (артқы беті / обратная сторона)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік
Удостоверение на право управления маломерным судном
Фотосуретке
арналған
орын/
Место для
фотографии
Тегі/ Фамилия ________________
Аты / Имя_____________________
Әкесінің аты / Отчество_____________
Туған жылы, ай-күні/Дата рождения
______________________________
______________ облысы (қаласы) бойынша жергілікті атқарушы орган берді/Выдано местным исполнительным органом по ___________ области (городу) (уәкілетті лауазымды адамның қолы/подпись уполномоченного должностного лица)
20__ж./г. "___" __________
(айы/месяц)
М.О.
М.П.
№ серия
ҚАЗАҚСТАН
КАЗАХСТАН
Басқаруға рұқсат берілген
кеме-(лер) санаты (үлгісі)/
Категория (тип) судна-(ов), которыми разрешено управлять
Рұқсат беретін белгілер/
Разрешающие отметки
гидроцикл/ гидроцикл
желкенді кеме/ парусное судно
механикалық қондырғымен шағын көлемді кеме/ маломерное судно с механической установкой
Жүзу үшін рұқсат етілген аудан/
Разрешенный для плавания
район
ТЖ/МП
ІСЖ/ВВП
ІСЖӨ/ВВПР
және/ и ІСЖК/ВВПО
ТЖ/МП және/ и ІСЖ/ВВП
Берілген күні/Дата выдачи
Қолданылу мерзімі/Срок действия
Айрықша белгілер/ Особые отметки
№ серия
Приложение 4
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
Журнал учета выдачи удостоверений на право
управления маломерным судном
Серия и номер документа
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Домашний адрес
протокол
присвоено
Дата выдачи
Примечание
дата
Район плавания
Тип судна
1
2
3
Приложение 5
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
Штамп "Морское прогулочное судно"
Морское прогулочное судно
Длина штампа - 17 мм. Ширина штампа - 7 мм.
Приложение 6
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
__________________________
Фамилия имя отчество
(при его наличии)
(далее – Ф.И.О.)
от ___________________________
(Ф.И.О., дата рождения,
домашний адрес,
контактные телефоны,
Индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление на выдачу дубликата удостоверения на право управления самоходным маломерным судном
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.12.2022 № 736 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать дубликат удостоверения на право управления самоходным маломерным судном.
"__" ________ 20__ года удостоверение на право управления самоходным
маломерным судном было утеряно (украдено) при следующих обстоятельствах
(изложить): ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Представляю документы:
1.___________________________________________________________________;
2.___________________________________________________________________;
3.___________________________________________________________________;
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"____" _____________ 20___года
_________________________________ (личная подпись заявителя)
Приложение 7
к Правилам аттестации
судоводителей на право
управления маломерным судном
Типовая программа по подготовке судоводителей маломерных судов
Наименование разделов и тем
Количество учебных часов
для районов плавания
МП
ВВП
ВВПР,
ВВПО
МП, ВВП
1
2
3
4
5
6

2. Тестілеу кезінде қолмен немесе жақтау түріндегі металл детекторлар қолданылады. Тестілеуге іске қосу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету шеңберінде, сондай-ақ олардың ғимаратқа байланыс құралдарын, электрондық-есептеу техникасын, фото-, аудио- және бейнеаппаратураны, анықтамалық материалдарды, жазбаша жазбаларды және ақпаратты сақтау мен берудің өзге де құралдарын алып келуіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады. Мұндай құрылғылар тестілеу кезінде ұяшықтары бар арнайы шкафтарда сақтауға орналастырылады.
3. Тестілеуді бастау үшін тестілеушіге биометриялық сәйкестендіру (Digital ID) арқылы жеке басын растау қажет. Бетті экран аймағының ортасына қойып, экранда көрсетілген нұсқауларды орындау қажет.
4. Тестілеу залдары жұмыс станцияларымен (кемінде Intel Core i3 процессоры, кемінде 4 Гб жедел жады), үй-жайларды кондиционерлеу жүйелерімен, диспенсермен, күту залымен жабдықталуы тиіс.
5. Әрбір жұмыс станциясы бейнежазба жүргізу, үміткердің фотосуретін түсіру және фотосуретті электронды сертификаттарға орналастыру үшін веб-камералармен жабдықталуы керек.
6. Тестілеу залдары заманауи цифрлық бейне-аудио бақылау жүйесімен жабдықталуы тиіс.
7. Әрбір тестілеу залында басып шығару мүмкіндігі бар принтер орнатылуы керек.
8. Әрбір тестілеу залы басқарылатын коммутатормен және жергілікті желімен жабдықталуы және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сай болуы тиіс.
9. Тестілеу залы ұялы байланыс сөндіргішімен, сондай-ақ тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін-техникалық жазу құралдарымен (диктофон, фотоаппарат және т.б.) жарақтандырылады.)
10. Тестілеуді өткізу кезінде аудиторияның (компьютерлік сыныптың) ауданына және бейнебақылауға байланысты рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде мобильді және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын басатын құрылғылар пайдаланылады.
11. Тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін аудитория өткізу пункттерінде жалпы бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
12. Әрбір отырғызу орны үміткердің фотосуретін түсіру және тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін веб-камерамен жабдықталады.
13. Тестілеу бөлмесіндегі әрбір отыратын орын екі жеке камерамен жабдықталуы тиіс. Бірінші камера ситуациялық орталықта тестілеу процесін жазады және таратады, сонымен қатар прокторинг жүйесі үшін қолданылады. Екінші камера тестіленушінің бетінің биометриясын қолдана отырып, тестілеу алдында, кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін сәйкестендіруді қамтамасыз етуге арналған.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктер беруді
есепке алу журналының нысаны
Құжаттың сериясы және нөмірі
Тегі аты әкесінің аты
Туылған күні
Үй мекенжайы
Хаттама
Берілді
Берілген күні
Ескертпе
Күні
Жүз ауданы
Кеме үлгісі
1
2
3
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Теңізде серуендеу кемесі" мөртаңбасы
Теңізде серуендеу кемесі
Мөртабан ұзындығы - 17 мм. Мөртабан ені - 7 мм.
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органның
басшысына
____________________________
Тегі аты әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.)
___________________________
(Т.А.Ә. туған күні, үйінің
мекенжайы, байланыс телефоны,
Жеке сәйкестендіру номері)
Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беруге арналған өтініш
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.12.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өздігінен жүретін шағын көлемді кемені басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беруді сұраймын.
20__жылғы "__" ________ өздігінен жүретін шағын шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік мынадай жағдайларда жоғалған:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________
Мынадай құжаттарды ұсынамын:
1.____________________________;
2.____________________________.
3.____________________________;
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20 ____ жылғы "___" ___________ ____________________________
(өтініш берушінің жеке қолы)
Кеме жүргізушілерін шағын
көлемді кемені басқару
құқығына аттестаттау
қағидаларына
7-қосымша
Шағын көлемді кемелерді жүргізушілерді даярлау жөніндегі
үлгілік бағдарлама
Бөлімдер мен тақырыптардың атауы
Жүзу аудандарына арналған оқу сағаттарының саны
ТЖ
КСІСЖ
ІСЖӨ, ІСЖК
ТЖ, КСІСЖ
1
2
3
4
5
6