Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2015 года № 11702.
В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________ А. Исекешов
19 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов

Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 шілдеде № 11702 болып тіркелді.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және-жол құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
__________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 19 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов

28 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
8 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ К. Касымов
16 июля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-3/267
Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2020 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют порядок государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – машины) и порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них" (далее – государственная услуга).

2015 жылғы 28 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Е. Досаев
2015 жылғы 8 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 16 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-3/267 бұйрығымен
бекітілген
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тіркеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.07.2020 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсiптік кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 16) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзiрленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды (бұдан әрi – машиналар) мемлекеттік тіркеу тәртібін және "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений о машинах и их владельцах в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системе "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture";
1-1) система электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники (далее – система электронных паспортов) – структурированный комплекс, включающий вычислительное и коммуникационное оборудование, программное обеспечение, лингвистические средства, информационные ресурсы, системный персонал и взаимодействующих по установленным в этой системе правилам участников и пользователей, а также реализующий информационную технологию выполнения установленных функций этой системы;
2) собственник машины – физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель, или юридическое лицо, обладающее правом по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащей ему машиной;
3) снятие с учета машин – действия, связанные с прекращением государственной регистрации машин в связи с утратой, отчуждением машин другому лицу, а также утилизацией или вывозом на постоянное пребывание за пределы Республики Казахстан;
4) владелец машин – физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель, или юридическое лицо, которое на основании принадлежащего ему права собственности или временного владения и пользования осуществляет фактическое обладание машиной в текущем периоде времени;
5) перерегистрация машин – внесение изменений и дополнений в регистрационные данные и регистрационные документы на машину при наличии соответствующих правовых оснований;
6) государственная регистрация машин – процедура государственной регистрации и учета машин, осуществляемая регистрационными пунктами по регистрации машин после проверки соответствия документов законодательству Республики Казахстан, с внесением данных машины в информационную систему и выдачей регистрационных документов (далее – регистрация машин). Регистрация машины подтверждает их допуск к эксплуатации на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
7) электронный реестр регистрации машин – совокупность сведений о машине, собственнике, владельце, государственном регистрационном номерном знаке (далее – номерной знак), техническом паспорте, снятии с регистрационного учета машин, отраженные в информационной системе;

3. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – "Е-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде машиналар және оларды иеленушілер туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
1-1) көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесі (бұдан әрі – электрондық паспорттар жүйесі) – есептеуіш және коммуникациялық жабдықты, бағдарламалық қамтылымды, лингвистикалық құралдарды, ақпараттық ресурстарды, жүйелік персоналды және осы жүйеде белгіленген қағидалар бойынша өзара іс-қимыл жасайтын қатысушылар мен пайдаланушыларды қамтитын, сондай-ақ осы жүйенің белгіленген функцияларын орындаудың ақпараттық технологиясын іске асыратын құрылымдалған кешен;
2) машина иесі – өзіне тиесілі автокөлікті өз қалауы бойынша иеленуге, пайдалануға және оған билік етуге құқығы бар жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
3) машиналарды есептен шығару – машиналарды жоғалтуға, басқа адамға иеліктен шығаруға, сондай-ақ кәдеге жаратуға немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты болуға әкетуге байланысты машиналарды мемлекеттік тіркеуді тоқтатуға байланысты іс-қимылдар;
4) машиналарды иеленушi – өзінің меншік құқығы немесе уақытша иелену және пайдалану құқығы негізінде ағымдағы уақыт кезеңінде машинаны нақты иеленуді жүзеге асыратын жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
5) машиналарды қайта тiркеу – тиiстi құқықтық негiздер болған кезде машинаның тiркеу деректеріне және тіркеу құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
6) машиналарды мемлекеттiк тiркеу – құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестiгiн тексергеннен кейiн машиналарды тiркеу жөнiндегi тiркеу пункттерi жүзеге асыратын ақпараттық жүйеге машина деректерін енгізу және тіркеу құжаттарын беру (бұдан әрі – машиналарды тіркеу) арқылы машиналарды мемлекеттiк тiркеу және есепке алу тәртiбiнің рәсімі.
Машинаны тіркеу олардың Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде пайдалануға болатынын растайды;
7) машиналарды тіркеудің электрондық тізілімі – ақпараттық жүйеде көрініс тапқан машина, меншік иесі, иеленуші, мемлекеттік тіркелетін нөмірлік белгі (бұдан әрі – нөмірлік белгі), техникалық паспорт, машиналарды тіркеу есебінен шығару туралы мәліметтер жиынтығы;

8) номерной агрегат – основной составляющий узел машины, имеющий заводской регистрационный номер (шасси, рама);
8-1) паспорт самоходной машины и других видов техники – паспорт, выдаваемый на имеющие двигатель внутреннего сгорания с рабочим объемом свыше пятидесяти кубических сантиметров или электродвигатель (электродвигатели) максимальной (суммарной) мощностью более четырех киловатт тракторы, самоходные дорожно-строительные, коммунальные, сельскохозяйственные машины и другие наземные безрельсовые механические транспортные средства (за исключением предназначенных для движения по автомобильным дорогам общего пользования автомототранспортных средств, имеющих максимальную конструктивную скорость более пятидесяти километров в час) и прицепы к ним;
8-2) электронный паспорт самоходной машины и других видов техники – паспорт самоходной машины и других видов техники, оформленный в системе электронных паспортов самоходных машин и других видов техники;
9) специальные машины повышенной проходимости – квадроциклы с максимальной конструктивной скоростью пятьдесят и менее пятидесяти километров в час и снегоходы, а также конверсионная техника, изготовленная в соответствии с требованиями военного национального стандарта Республики Казахстан СТ РК В 1029 "Конверсионная техника";
10) сертификат соответствия – документ, удостоверяющий соответствие объектов технического регулирования требованиям, установленным техническими регламентами и (или) документами по стандартизации;
11) декларация о соответствии – документ, которым изготовитель, импортер, уполномоченное изготовителем лицо или продавец удостоверяют соответствие выпускаемой в обращение продукции, процессов и услуги требованиям технических регламентов и документов по стандартизации;
12) регистрационный документ – технический паспорт по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который выдается услугодателем являющийся официальным документом на машину, подтверждающий ее допуск к участию в дорожном движении и эксплуатации;
13) регистрационные действия – деятельность регистрационных пунктов, связанная с осуществлением регистрации, временной регистрации, перерегистрации, снятия с регистрационного учета машин с внесением изменений в информационной системе;
14) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) нөмiрлiк агрегат – зауыттық тiркеу нөмiрi бар машинаның негiзгi құрамдас торабы (шасси, қаңқа);
8-1) өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспорты – жұмыс көлемі елу текше сантиметрден жоғары іштен жану қозғалтқышы немесе ең жоғары (жиынтық) қуаты төрт киловаттан асатын электрлі қозғалтқышы (электрлі қозғалтқыштары) бар тракторларға, өздігінен жүретін жол-құрылыс, коммуналдық, ауыл шаруашылығы машиналары мен жер үстінде рельссіз жүретін басқа да механикалық көлік құралдарына (жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарымен жол жүруге арналған, ең жоғары конструктивтік жылдамдығы сағатына елу километрден асатын автомотокөлік құралдарын қоспағанда) және олардың тіркемелеріне берілетін паспорт;
8-2) өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты – өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінде ресімделген өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспорты;
9) өтімділігі жоғары арнайы машиналар – ең жоғары конструктивті жылдамдығы сағатына елу және елу километрден аз квадроциклдер және қаршаналар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының СТ РК В 1029 "Конверсиялық техника" әскери ұлттық стандартының талаптарына сәйкес жасалған конверсиялық техника;
10) сәйкестік сертификаты – техникалық реттеу объектілерінің техникалық регламенттерде және (немесе) стандарттау құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкестігін куәландыратын құжат;
11) сәйкестік туралы декларация – өндіруші, импорттаушы, өндіруші немесе сатушы уәкілеттік берген тұлға айналысқа шығарылатын өнімнің, процестер мен қызметтердің техникалық регламенттер мен стандарттау құжаттарының талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат;
12) тiркеу құжаты – көрсетілетін қызметті беруші беретін, машинаға арналған ресми құжат болып табылатын, машинаның жол қозғалысына қатысуына және пайдаланылуына рұқсат етілгенін растайтын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық паспорт;
13) тіркеу іс-қимылдары – тіркеу пунктерінің ақпараттық жүйеге өзгерістер енгізе отырып, машиналарды тіркеуді, уақытша тіркеуді, қайта тіркеуді, есептен шығаруды жүзеге асыруға байланысты қызметі;
14) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жасалған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның меншік құқығын және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения (далее – регистрационный пункт (услугодатель)).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них" изложен в приложении 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Сведения о регистрационных действиях машин вносятся в информационную систему до выдачи регистрационных документов физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель), а также формируется электронный реестр регистрации машин по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. Владельцы машин в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента поступления машины в их собственность (владение), выбытия из их собственности (владения) либо наступления обстоятельств, влекущих необходимость регистрации (перерегистрации) или снятия с регистрационного учета машин, совершают установленные настоящими Правилами действия для регистрации (перерегистрации) или снятия с регистрации машин.
8. Документы, указанные в приложении 2 к настоящим Правилам, составленные на других языках, представляются переведенными на государственный или русский языки и имеющими заверенную подписью нотариуса достоверность перевода с одного языка на другой либо другого должностного лица, имеющего право совершать действия по свидетельствованию верности перевода, для производства регистрационных действий.
9. Предоставляемые для регистрации (перерегистрации) машин документы содержат:
1) дату их составления;
2) место их составления;
3) сведения о машине (марка, модель, год выпуска, заводские номера машины);
4) подписи уполномоченных лиц, полномочия которых заверяются печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательство).
10. Машины, являющиеся иностранным товаром, ввозимые в Республику Казахстан, регистрируются после прохождения таможенного декларирования и таможенной очистки.
Машины, являющиеся товаром Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), ввозимые в Республику Казахстан, регистрируются без прохождения таможенного декларирования и таможенной очистки.

4. Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші)) көрсетеді.
5. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 2-қосымшада жазылған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Машиналарды тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтер жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тіркеу құжаттарын бергенге дейін ақпараттық жүйеге енгізіледі, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша машиналарды тіркеудің электрондық тізілімі қалыптасады.
7. Машиналарды иеленушілер машиналар өздерінің меншiгіне (иелігіне) түскен, өздерінің меншiгiнен (иелiгінен) шығарылған не машиналарды тiркеу (қайта тіркеу), тіркеу (қайта тiркеу) немесе тіркеу есебінен алу қажеттігіне әкеп соқтыратын міндеттемелер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн iшiнде машиналарды тiркеу (қайта тiркеу) немесе тіркеуден шығару үшiн осы Қағидаларда белгіленген iс-қимылдарды жасайды.
8. Осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген, басқа тiлдерде толтырылған құжаттар тiркеу іс-қимылдарын жүргiзу үшiн мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiне аударылған және бiр тiлден екiншi тiлге аударманың дұрыстығын нотариустың не аударманың дұрыстығын куәландыру жөніндегі іс-қимылдарды жасауға құқығы бар басқа лауазымды адамның қолымен расталған күйінде ұсынылады.
9. Машиналарды тіркеу (қайта тіркеу) үшін берілген құжаттар:
1) олардың толтырылған күнін;
2) олардың толтырылған орнын;
3) машина туралы мәліметтерді (маркасы, моделі, шығарылған жылы, машинаның зауыттық нөмірлері);
4) өкілеттілігі мөрмен расталатын уәкілетті адамдардың (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда) қолын қамтиды.
10. Қазақстан Республикасына әкелiнетін, шетелдік тауар болып табылатын машиналар кедендiк декларациялаудан және кедендік тазартудан өткеннен кейiн тiркеледi.
Қазақстан Республикасына әкелiнетін, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) тауары болып табылатын машиналар кедендiк декларациялаудан және кедендік тазартудан өтпестен тiркеледi.

Глава 2. Порядок государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости и оказания государственной услуги
Параграф 1. Регистрация машин
11. Услугополучатели для получения государственной услуги представляют в регистрационный пункт (услугодателю) в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал), либо в бумажной форме в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя), документы, указанные в пункте 8 Перечня.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При подаче заявления через регистрационный пункт (услугодатель) в бумажном виде:
1) сотрудник канцелярии регистрационного пункта (услугодателя) осуществляет прием пакета документов, их регистрацию и подтверждает принятие заявления, отметкой о принятии пакета документов, на его копии с указанием даты и времени приема пакета документов и направляет руководителю регистрационного пункта (услугодателя);
2) руководитель регистрационного пункта (услугодателя) рассматривает документы и направляет на исполнение ответственному исполнителю регистрационного пункта (услугодателя) (далее – инженер-инспектору);
3) инженер-инспектор производит регистрационные действия и вносит данные в информационную систему, и подготавливает проект результата оказания государственной услуги и направляет руководителю регистрационного пункта (услугодателя) для подписания;
4) руководитель регистрационного пункта (услугодателя) подписывает результат оказания государственной услуги и направляет его в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя);
5) сотрудник канцелярии регистрационного пункта (услугодателя) выдает услугополучателю регистрационный документ (дубликата) и (или) номерной знак, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через портал в электронном виде:

2-тарау. Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнайы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тіркеу және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Машиналарды тiркеу
11. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық нысанда не тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне қағаз түрінде Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Өтінішті қағаз түрінде тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) арқылы берген кезде:
1) тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері құжаттар топтамасын қабылдауды, оларды тіркеуді жүзеге асырады және құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын өтініштің көшірмесінде көрсете отырып, құжаттар топтамасының қабылданғаны туралы белгімен өтініштің қабылданғанын растайды және тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына жібереді;
2) тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы құжаттарды қарастырады және тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысына (бұдан әрі – инженер-инспектор) орындау үшін жібереді.
3) инженер-инспектор тіркеу іс-қимылдарын жүргізеді және деректерді ақпараттық жүйеге енгізеді және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің жобасын дайындайды және қол қою үшін тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына жолдайды;
4) тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне қол қояды және тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкеріне жолдайды;
5) тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға тіркеу құжатын (телнұсқасын) және (немесе) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап береді;
Өтінішті портал арқылы электрондық түрде берген кезде:

1) в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги;
2) инженер-инспектор рассматривает документы поступивщих через портал, подготавливает результат оказания государственной услуги и направляет руководителю регистрационного пункта (услугодателя) для подписания;
3) направляет услугополучателю уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерных знаков с указанием времени и места выдачи по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
14. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Регистрационный пункт (услугодатель) обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8555).
Информационное взаимодействие портала и информационной системы осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон об информатизации).
Информационное взаимодействие информационной системы и системы электронных паспортов осуществляется согласно статье 38 Закона об информатизации.
В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для регистрационного действия и выдачи регистрационного документа (дубликата) и номерного знака для машин, регистрационный пункт (услугодатель) незамедлительно уведомляет оператора информационной системы (далее – оператор).
В этом случае оператор составляет в произвольной форме протокол о технической проблеме и подписывает его с регистрационным пунктом (услугодателем).
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.
Министерство и регистрационный пункт (услугодатель) в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил, актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.

1) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі;
2) инженер-инспектор портал арқылы келіп түскен құжаттарды қарастырады, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін дайындайды және қол қою үшін тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына жолдайды;
3) көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беру уақыты мен орнын көрсете отырып, тіркеу құжатының (телнұсқаның) және (немесе) нөмірлік белгілердің дайын болғаны туралы хабарлама не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап жібереді.
14. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Портал мен ақпараттық жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ақпараттандыру туралы заң) 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Электрондық паспорттар жүйесі мен ақпараттық жүйенің ақпараттық өзара іс-қимылы Ақпараттандыру туралы заңның 38-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Тіркеу іс-қимылы және тіркеу құжатын (телнұсқасын) және машиналарға арналған нөмірлік белгіні беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) ақпараттық жүйе операторын (бұдан әрі – оператор) дереу хабардар етеді.
Бұл жағдайда оператор еркін нысанда техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге) қол қойдырады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі ‒ Министрлік) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Министрлік және тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. На зарегистрированные машины регистрационным пунктом (услугодателем) выдаются технические паспорта и номерные знаки соответствующих типов, изготовленных в соответствии с требованиями государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 1176 "Знаки государственные регистрационные со световозвращающим покрытием для отдельных видов механических транспортных средств и прицепов к ним. Технические условия". На одну машину выдается один номерной знак.
При этом применяется перечень буквенных обозначений в латинской транскрипции областей и городов Республики Казахстан, применяемых на серии бланков технических паспортов и на государственных номерных знаках применяется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Расходование регистрационных документов и номерных знаков машин ведется в информационной системе в порядке возрастания серий и их цифровых номеров.
Количество поступающих и выбывающих номерных знаков, и технических паспортов отражаются в журнале учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Журнал учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов, а также бланки регистрационных документов и номерные знаки хранятся по месту регистрации машин.
Бланки регистрационных документов, испорченные при заполнении, номерные знаки, не пригодные к дальнейшему использованию, утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.
Регулирование вопросов, связанных с обеспечением номерных знаков, бланков регистрационного документа производится регистрационным пунктом (услугодателем).
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Регистрационный документ, выдаваемый регистрационным пунктом (услугодателем) без выдачи номерного знака, подтверждает допуск машины к эксплуатации без допуска к участию в дорожном движении.
При соответствии технических показателей машины требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере дорожного движения, регистрация машины осуществляется с выдачей номерных знаков и регистрационного документа на машину.
Регистрационный документ на машину и номерной знак подтверждают допуск машины к участию в дорожном движении. Государственная регистрация осуществляется только в отношении машин, находящихся на территории Республики Казахстан.
При этом регистрационный документ, выдаваемый регистрационным пунктом (услугодателем), удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора, информация о получении услугополучателем регистрационного документа, а также номерного знака вносится в информационную систему.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Тіркелген машиналарға тіркеу пункті (көрсетілетін қызмет беруші) "Механикалық көлік құралдарының жекелеген түрлеріне және олардың тіркемелеріне арналған жарықты шағылыстыратын жабыны бар мемлекеттік тіркеу белгілері. Техникалық шарттар" ҚР СТ 1176 Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес дайындалған тиісті үлгідегі техникалық паспорттар мен нөмірлік белгілер береді. Бір машинаға бір нөмірлік белгі беріледі.
Бұл ретте техникалық паспорттар бланкілерінің сериясында және нөмірлік белгілерде қолданылатын Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының латын транскрипциясындағы әріптік белгілерінің тізбесі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданылады.
Тіркеу құжаттары мен машиналардың нөмірлік белгілерінің жұмсалуы сериялар мен олардың цифрлы нөмірлерінің өсу тәртібімен ақпараттық жүйеде жүргізіледі.
Келіп түсетін және шығарылатын нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың саны осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналында көрсетіледі.
Нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналы, сондай-ақ тіркеу құжаттарының бланкілері мен нөмірлік белгілер машинаның тіркелген орны бойынша сақталады.
Толтыру кезінде бүлінген тіркеу құжаттарының бланкілері, одан әрі пайдалануға жарамсыз нөмірлік белгілер оларды қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын құралдармен және тәсілдермен кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті актілер жасалады.
Нөмірлік белгілерді қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді реттеуді тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) жүргізеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) нөмірлік белгіні бермей берген тіркеу құжаты машинаны жол қозғалысына қатысуға рұқсатсыз пайдалануға рұқсат етілгенін растайды.
Машинаның техникалық көрсеткіштері Қазақстан Республикасының жол жүрісі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде, машинаны тіркеу машинаға нөмірлік белгіні және тіркеу құжатын бере отырып жүзеге асырылады.
Машинаға арналған тіркеу құжаты және нөмірлік белгі машинаның жол қозғалысына қатысуына рұқсат етілгенін растайды. Мемлекеттік тіркеу тек Қазақстан Республикасының аумағында жүрген машиналарға қатысты жүзеге асырылады.
Бұл ретте тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) беретін тіркеу құжаты инженер-инспектордың қолымен және мөрмен куәландырылады, көрсетілетін қызметті алушының тіркеу құжатын, сондай-ақ нөмірлік белгіні алғаны туралы ақпарат ақпараттық жүйеге енгізіледі.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Регистрационные действия в отношении машин, переданных в залог или иное обременение, производится с получением регистрационным пунктом (услугодателем) письменного согласия залогодержателя или иного лица, в пользу которого предоставлен соответствующий вид обременения, на совершение таких регистрационных действий.
19. Справка и другая письменная информация о совершенных регистрационных действиях зарегистрированных машин и их собственниках выдаются на основании письменного запроса:
1) уполномоченных государственных органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) собственников машин.
20. Регистрация машин за иностранными гражданами и лицами без гражданства, постоянно или временно проживающими на территории Республики Казахстан, производится на общих основаниях.
21. На машины, доставленные своим ходом с предприятий-изготовителей, ремонтных заводов, органов государственных доходов и торговых организаций к месту регистрации машин, а также снятые с регистрации регистрирующего органа в связи с изменением местожительства или изменением права собственности, выдаются для разового использования номерные знаки "Транзит" соответственно предприятиями-изготовителями, ремонтными заводами, органами государственных доходов, торговыми организациями.
22. При регистрации машин номерные знаки "Транзит" изымаются и подшиваются в документы, послужившими основанием для регистрации машин, а в случаях их утери представляется документ с объяснением обстоятельств, о месте и времени утери.
23. В случаях утраты, порчи, истечения срока действия регистрационного документа и (или) номерного знака регистрационный пункт (услугодатель) выдает дубликат регистрационного документа и (или) новый номерной знак.
24. При утрате регистрационных документов и номерных знаков, снятых с регистрационного учета машин, регистрационный пункт (услугодатель) получает сведения о регистрационных действиях машин по месту прежней регистрации машины через информационную систему. При обстоятельствах подобного рода по текущей регистрации запрашивается объяснение собственника и производится сверка с информационной системой, в которую вносятся соответствующие записи.
25. Поступившие в регистрационный пункт (услугодатель) обнаруженные документы, номерные знаки машин, взамен которых были выданы дубликаты и новые номерные знаки, считаются недействительными и утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Кепілге берілген немесе өзге де ауыртпалық салынған машиналарға қатысты тіркеу іс-қимылдары тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) кепіл ұстаушының немесе пайдасына тиісті ауыртпалық түрі берілген өзге де адамның мұндай тіркеу іс-қимылдарын жасауға жазбаша келісімі алынғаннан кейін жүргізіледі.
19. Тіркелген машиналарға жасалған тіркеу іс-қимылдары және олардың меншік иелері туралы анықтама мен басқа да жазбаша ақпарат:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік органдардың;
2) машиналар иелерінің жазбаша сұранымы негізінде беріледі.
20. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың атына машиналарды тіркеу жалпы негіздерде жүргізіледі.
21. Жасаушы кәсiпорындардан, машина жөндеу зауыттарынан, мемлекеттік кіріс органдары мен сауда ұйымдарынан машиналарды тiркеу орнына өз жүрiсiмен жеткiзiлген, сондай-ақ тұрғылықты жерiнің немесе меншiк құқығының өзгеруiне байланысты тiркеушi органда тіркеуден алынған машиналарға тиiсінше жасаушы кәсiпорындар, машина жөндеу зауыттары, мемлекеттік кіріс органдары, сауда ұйымдары бір рет пайдалану үшін "Транзит" нөмірлік белгілерін бередi.
22. Машиналарды тiркеу кезiнде "Транзит" нөмірлік белгілері алынады және машиналарды тiркеу үшiн негiз болған құжаттарға тiгiледi, ал оларды жоғалтқан жағдайда, мән-жайларды түсіндіре отырып, жоғалған жері мен уақыты туралы құжат ұсынылады.
23. Тіркеу құжаты және (немесе) нөмірлік белгі жоғалған, бүлінген, қолданылу мерзімі аяқталған жағдайларда тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі береді.
24. Машиналарды тіркеу есебінен алынған тіркеу құжаттары мен нөмірлік белгілер жоғалған жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) машинаның бұрынғы тіркелген орны бойынша машиналардың тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтерді ақпараттық жүйе арқылы алады. Ағымдағы тіркеу бойынша ұқсас мән-жайлар болған кезде меншік иесінің түсініктемесі сұратылады және тиісті жазбалар енгізілетін ақпараттық жүйемен салыстырып тексеру жүргізіледі.
25. Тіркеу пунктіне (көрсетілген қызметті берушіге) келіп түскен, орнына телнұсқалары мен жаңа нөмірлік белгілер берілген табылған құжаттар машиналардың нөмірлік белгілері жарамсыз деп есептеледі және оларды қайта пайдаланылу мүмкіндігін болдырмайтын құралдармен және тәсілдермен кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті актілер жасалады.

26. В случаях, когда машина используется лицами, не являющимися собственниками, в регистрационном документе в графе "особые отметки" указываются собственник машины и основание нахождения машины в пользовании (договор лизинга, аренды имущественного найма).
27. Машины заводов-изготовителей, торговых или иных организаций, осуществляющих реализацию машин на основании устава юридического лица, предназначенные для сбыта и не эксплуатируемые ими в собственных хозяйственных целях, не подлежат государственной регистрации.
28. Машины регистрируются за физическими лицами по постоянному местожительству или месту временного пребывания (в случае отсутствия постоянной прописки) на срок временного проживания или в органе государственных доходов по месту нахождения (в случае регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя), за юридическими лицами – по их юридическому адресу, а за филиалами юридических лиц – по месту дислокации филиалов с письменного разрешения юридического лица.
29. В случаях, когда государственная регистрация машин производится за лицами, которым они отданы в доверительное управление, хозяйственное ведение в соответствии с договорами аренды, лизинга, ипотеки, займа, регистрационные действия в их отношении производятся с письменного согласия участника (участников) данных соглашений.
30. Сотрудники регистрационного пункта (услугодателя) при совершении регистрационных действий устанавливают личность физических лиц на основании документов, удостоверяющих их личность.
Полномочия представителя физического лица подтверждаются нотариально засвидетельствованной доверенностью, юридического лица – доверенностью, удостоверенной подписью руководителя и печатью юридического лица (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства). Установление личности граждан в возрасте от 14 до 18 лет производится в присутствии их законных представителей при предъявлении свидетельства о рождении несовершеннолетнего лица в электронной либо бумажной форме.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Регистрационные действия, совершаемые регистрационными пунктами (услугодателями), производятся по месту регистрации машин. Решение о проведении указанных действий в ином месте принимается по согласованию между регистрационными пунктами (услугодателями) по месту регистрации машин (где была зарегистрирована машина) и регистрационным пунктом (услугодателем) по месту предполагаемого произведения регистрационных действий (куда обратился услугополучатель).
Регистрационный пункт (услугодатель) через информационную систему по месту предполагаемого проведения регистрационных действий получает необходимые сведения о регистрационных действиях машин по месту прежней регистрации машины.
После получения сведений из информационной системы по месту регистрации машин в регистрационном пункте (услугодателя) по месту предполагаемого проведения регистрационных действий совершаются необходимые регистрационные действия.

26. Машинаны меншiк иесi болып табылмайтын адамдар пайдаланатын жағдайда, тiркеу құжатындағы "ерекше белгiлер" деген бағанда машинаның иесi және машинаның пайдалануда болуы негізі (лизинг, жалға беру, мүліктік жалдау шарты) көрсетіледі.
27. Жасаушы зауыттардың, заңды тұлғаның жарғысы негiзiнде машиналар өткізуді жүзеге асыратын сауда немесе өзге де ұйымдардың өткізуге арналған және олардың жеке шаруашылық мақсаттарына пайдаланылмайтын машиналары мемлекеттік тіркеуге жатпайды.
28. Машиналар жеке тұлғаларға тұрақты тұратын жері немесе уақытша тұру мерзіміне уақытша болу орны бойынша (тұрақты тiркелуi болмаған жағдайда) немесе тұрған жерi бойынша мемлекеттік кіріс органында (жеке тұлға дара кәсiпкер ретiнде тіркелген жағдайда) тіркеледі, заңды тұлғаларға заңды мекенжайы бойынша, заңды тұлғалардың филиалдарына, заңды тұлғаның жазбаша рұқсатымен филиалдардың орналасқан жері бойынша тіркеледі.
29. Машиналарды мемлекеттік тіркеу жалға беру, лизинг, ипотека, қарыз шарттарына сәйкес олар сенімгерлік басқаруға, шаруашылық жүргізуге берілген тұлғаларға жүргізілетін жағдайда, оларға қатысты тіркеу іс-қимылдары осы келісімдерге қатысушының (қатысушылардың) жазбаша келісімімен жүргізіледі.
30. Тіркеу пунктінің (көрсетілген қызметті берушінің) қызметкерлерi тiркеу iс-қимылдарын жүргізген кезде жеке басын куәландыратын құжаттар негiзiнде жеке тұлғалардың жеке басын анықтайды.
Жеке тұлға өкілінің өкілеттіктері нотариалды куәландырылған сенімхатпен, заңды тұлға өкілінің өкілеттіктері басшының қолымен және заңды тұлғаның (дара кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда) мөрімен куәландырылған сенімхатпен расталады. 14 пен 18 жас аралығындағы азаматтардың жеке басын анықтау олардың заңды өкілдерінің қатысуымен кәмелетке толмаған баланың туу туралы куәлігін электрондық не қағаз түрінде ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Тіркеу пункттері (көрсетілген қызметті берушілер) жасайтын тiркеу iс-қимылдары машиналарды тiркеу орны бойынша жүргiзiледi. Көрсетілген iс-қимылдарды өзге орында жүргiзу туралы шешiм машиналарды тіркеу орны (машинаның тіркелген орны) бойынша тіркеу пункттері (көрсетілген қызметті берушілер) мен тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын (көрсетілетін қызметті алушы жүгінген) бойынша тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) арасындағы келісім бойынша қабылданады.
Тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын бойынша ақпараттық жүйе арқылы машинаның бұрынғы тіркелген орны бойынша машиналардың тіркеу іс-қимылдары туралы қажетті мәліметтерді алады.
Машиналарды тіркеу орны бойынша ақпараттық жүйеден мәліметтер алынғаннан кейін тіркеу іс-қимылдарын жүргізу болжанатын орын бойынша тіркеу пунктінде (көрсетілетін қызметті берушіде) қажетті тіркеу іс-қимылдары жасалады.

32. В случаях, когда регистрационные действия производятся за лицами, не являющимися собственниками, выбытие машины из владения лица, за которым зарегистрирована машина, либо утрата указанным лицом права на дальнейшее владение машиной являются основанием для произведения по инициативе собственника соответствующих регистрационных действий и последующей регистрации машин на имя собственника.
33. Для осуществления временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики на срок более 2 (двух месяцев), а также отданных в доверительное управление, хозяйственное ведение, временное владение и (или) пользование в соответствии с договорами аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, услугополучатель представляет в регистрационный пункт (услугодателю) документы, указанные в пункте 8 Перечня.
Сроки действия временной регистрации машин устанавливаются в соответствии со сроками, указанными в договорах либо в документах, выдаваемых органами государственных доходов при временном ввозе машин на территорию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. При временной регистрации машин выдается справка о временной регистрации машины, заверенная подписью и печатью инженера-инспектора и вносится в информационную систему.
Параграф 2. Перерегистрация машин
35. Перерегистрация машин производится в случаях:
1) изменения права собственности;
2) возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин;
3) изменения местожительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины;
4) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица, либо наименования юридического лица, на которого зарегистрирована машина;
5) изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Для осуществления перерегистрации машин услугополучатель представляет в регистрационный пункт (услугодателю) документы, указанные в пункте 8 Перечня.

32. Машиналарды мемлекеттік тiркеу немесе өзге де тіркеу іс- қимылдары меншік иелері болып табылмайтын тұлғалар үшін жүргiзiлген жағдайда, машина тіркелген тұлғаның иелігінен машинаның шығуы не көрсетілген тұлғаның машинаны одан әрі иелену құқығынан айрылуы меншік иесiнiң бастамасы бойынша тиiстi тiркеу iс-қимылдарын жүргiзу және кейiннен машинаны меншiк иесiнің атына тiркеу үшін негiз болып табылады.
33. Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республикадан тыс жерлерден 2 (екі айдан) астам мерзімге келген, сондай-ақ сенімгерлік басқаруға, шаруашылық жүргізуге, жалдау, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлікпен басқару, қарыз шарттарына немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжатқа сәйкес берілген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынады.
Машиналарды уақытша тіркеудің қолданылу мерзімдері Қазақстан Республикасының аумағына машиналарды уақытша әкелгенде мемлекеттік кірістер органдары беретін шарттарда не құжаттарда көрсетілген мерзімдерге сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Машиналарды уақытша тіркеу кезінде инженер-инспектордың қолымен және мөрімен расталған машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама беріледі және ол ақпараттық жүйеге енгізіледі.
2-параграф. Машиналарды қайта тіркеу
35. Машиналарды қайта тіркеу:
1) меншiк құқығы өзгерген;
2) машиналардың ортақ меншiк құқығы пайда болған, тоқтатылған және ортақ меншiк иелерінің құрамы өзгерген;
3) машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша машина иеленушінің (иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген;
4) машина атына тiркелген жеке тұлғаның аты, әкесiнiң атын (бар болса), тегi не заңды тұлғаның атауы өзгерген;
5) машинаны қайта жабдықтау немесе нөмірлік агрегаттарын ауыстыру, арнайы жабдық орнату және осыған ұқсас өзге де өзгерістер салдарларынан оның типі өзгерген жағдайларда жүргізіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Машиналарды қайта тіркеуді жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті алушы тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При перерегистрации машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и информационную систему. Изменения в регистрационном документе удостоверяются подписью и печатью инженера-инспектора.
38. Перерегистрация машины, имеющей расхождения нумерации узлов и номерных агрегатов с регистрационными документами, производится на основании решения, принятого регистрационным пунктом (услугодателем). В этом случае в раздел "Особые отметки" регистрационного документа машины инженером-инспектором вносятся реквизиты указанного решения, заверенная его копия подшивается в основание производства регистрационных действий. При утере услугополучателями решений представляется их копия.
Параграф 3. Снятие с регистрационного учета машин
39. Снятие с регистрационного учета машин производится в случаях:
1) изменения местожительства (юридического адреса) лица, на которое зарегистрирована машина, если новое местожительство (юридический адрес) находится за пределами территории обслуживания регистрационным пунктом (услугодателем), зарегистрировавшим машину;
2) прекращения права собственности на машину;
3) утилизации (выбраковки, списания) машины;
4) вывоза машины за пределы Республики Казахстан.
40. Машины, подлежащие утилизации (выбраковке, списанию), снимаются с регистрации при представлении услугополучателем в регистрационный пункт (услугодателю) документов, указанных в пункте 8 Перечня.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. При снятии с регистрационного учета машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и информационную систему. Запись в регистрационном документе с указанием обстоятельств снятия с регистрационного учета удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора.
42. Не снимаются с регистрации машины, на которые наложены ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, снятие их с регистрации производится после представления документов, свидетельствующих о снятии наложенных ограничений.
43. В случаях снятия с регистрационного учета машин, обращаемых в собственность государства на основании решения суда, на судебных исполнителей, должностных лиц иных государственных органов распространяются требования, предусмотренные настоящими Правилами, как для представителей собственников машин.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Машиналарды қайта тіркеу кезінде инженер-инспектор тіркеу құжатына және ақпараттық жүйеге тиісті жазбалар енгізеді. Тіркеу құжатындағы өзгерістер инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.
38. Тораптарының және нөмірлік агрегаттарының нөмірленуінде тіркеу құжаттарымен алшақтықтары бар машиналарды қайта тіркеу тіркеу пункті (көрсетілген қызметті беруші) қабылдаған шешімнің негізінде жүргізіледі. Бұл жағдайда, машинаның тіркеу құжатының "Ерекше белгілер" деген бөліміне инженер-инспектор көрсетілген шешімнің деректемелерін енгізеді, оның куәландырылған көшірмесі тіркеу іс-қимылдарын жүргізу негізіне тігіледі. Көрсетілетін қызметті алушылар шешімдерді жоғалтқан жағдайда, олардың көшірмелері ұсынылады.
3-параграф. Машиналарды тіркеу есебінен алу
39. Машиналарды тіркеу есебінен алу:
1) машина тіркелген адамның тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген (егер, жаңа тұрғылықты жер (заңды мекенжай) машинаны тіркеген тіркеу пунктінің (көрсетілген қызметті берушінің) қызмет көрсету аумағынан тыс жерде орналасса);
2) машинаға меншік құқығы тоқтатылатын;
3) машина кәдеге жаратылатын (жарамсыз етілетін, есептен шығарылатын);
4) машина Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетілетін жағдайларда жүргізіледі.
40. Кәдеге жаратуға (жөндеуге, есептен шығаруға) жататын машиналар көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеу орнына (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынған кезде тіркеуден алынады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Машиналарды тіркеу есебінен алған кезде инженер-инспектор тіркеу құжатына және ақпараттық жүйеге тиісті жазбалар енгізеді. Тіркеу есебінен алу мән-жайлары көрсетілген тіркеу құжатындағы жазба инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.
42. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектеулер салынған машиналар тіркеуден алынбайды, оларды тіркеуден алу салынған шектеулердің алынғанын куәландыратын құжаттар ұсынылғаннан кейін жүргізіледі.
43. Сот шешімі негізінде мемлекет меншігіне берілетін машиналар тіркеу есебінен алынған жағдайларда, сот орындаушыларына, өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына осы Қағидаларда машиналар иелерінің өкілдері үшін көзделген талаптар қолданылады.

44. Снятие с регистрационного учета машин, имеющих расхождения нумерации номерных агрегатов с регистрационными документами, производится на основании принятых решений (заключений) регистрационными пунктами (услугодателями).
45. Если машины находятся в общей собственности, снятие с регистрационного учета производится по письменному согласию всех собственников.
46. Не снимаются с регистрации машины в случаях действий владельцев, предусмотренных пунктом 32 настоящих Правил.
47. Документы, послужившие основанием для регистрации, внесения изменений в регистрацию (перерегистрация), снятия с регистрации машин, выдачи или замены номерных знаков, регистрационных документов, вносится в информационную систему, и хранятся в течение трех лет.
Параграф 4. Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 4 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.02.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47-1. Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике производится в случае допущения опечаток или ошибок в сведениях, вносимых в регистрационный документ и (или) в информационную систему по итогам предоставления государственной услуги.
47-2. Для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике услугополучатель представляет в регистрационный пункт (услугодателю) документы, указанные в пункте 8 Перечня.
47-3. Инженер-инспектор осуществляет проверку сведений, содержащихся в представленных в соответствии с пунктом 8 Перечня документах, на основании архивных материалов.
При подаче документов через канцелярию регистрационного пункта (услугодателя) в бумажном виде, по итогам рассмотрения документов инженер-инспектор подготавливает результат оказания государственной услуги – регистрационный документ, либо уведомление об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в информационной системе по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и направляет его в канцелярию регистрационного пункта (услугодателя). Сотрудник канцелярии регистрационного пункта (услугодателя) выдает услугополучателю результат оказания государственной услуги.
При подаче документов через портал в электронном виде, по итогам рассмотрения документов инженер-инспектор направляет в "личный кабинет" услугополучателя на портале уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерных знаков с указанием времени и места выдачи по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо уведомление об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в информационной системе по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя регистрационного пункта (услугодателя).
Регистрационный пункт (услугодатель) осуществляет исправление опечаток и ошибок посредством внесения записи об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в раздел "особые отметки" регистрационного документа и (или) в информационную систему. Запись об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в разделе "особые отметки" регистрационного документа и (или) в информационной системе удостоверяется подписью и печатью, либо электронной цифровой подписью инженера-инспектора.

44. Нөмірлік агрегаттарының нөмірленуінде тіркеу құжаттарымен алшақтықтар бар машиналарды тіркеу есебінен алу тіркеу пункттері (көрсетілген қызметті берушілер) қабылдаған шешімдер (қорытындылар) негізінде жүргізіледі.
45. Егер, машиналар ортақ меншікте болса, тіркеу есебінен алу барлық меншік иелерінің жазбаша келісімі бойынша жүргізіледі.
46. Осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген иеленушілердің іс-қимылдары жағдайларында, машиналар тіркеуден алынбайды.
47. Машиналарды тіркеу, тіркеуге (қайта тіркеуге) өзгерістер енгізу, тіркеуден алу, нөмірлік белгілерді, тіркеу құжаттарын беру немесе ауыстыру үшін негіз болған құжаттар ақпараттық жүйеге енгізіледі және үш жыл бойы сақталады.
4-параграф. Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)
Ескерту. 2-тарау 4-параграфпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-1. Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) мемлекеттік қызметті көрсету қорытындылары бойынша тіркеу құжатына және (немесе) ақпараттық жүйеге енгізілетін мәліметтерде жаңылыс жазылған немесе қате жіберілген жағдайда жүргізіледі.
47-2. Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін көрсетілетін қызметті алушы тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге) Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
47-3. Инженер-инспектор мұрағаттық материалдар негізінде Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардағы мәліметтерді тексеруді жүзеге асырады.
Құжаттарды тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы қағаз түрінде берген кезде құжаттарды қарау қорытындылары бойынша инженер-инспектор мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін – тіркеу құжатын не осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық жүйедегі ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы хабарламаны не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап дайындайды және оны тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне жолдайды. Тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді.
Құжаттарды портал арқылы электрондық түрде берген кезде құжаттарды қарау қорытындылары бойынша инженер-инспектор көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген уақыты мен орны көрсетілген тіркеу құжатының (телнұсқаның) және (немесе) нөмірлік белгілердің дайындығы туралы хабарламаны не осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық жүйедегі ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы хабарламаны не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауапты жолдайды.
Тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) тіркеу құжатының "ерекше белгілер" бөліміне және (немесе) ақпараттық жүйеге ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы жазба енгізу арқылы жаңылыс жазылғандарды және қате жіберілгендерді түзетуді жүзеге асырады. Тіркеу құжатының "ерекше белгілер" бөлімінде және (немесе) ақпараттық жүйеде ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы жазба инженер-инспектордың қолымен және мөрімен не электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.

Параграф 5. Предоставление информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 5 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.02.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47-4. Для получения информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин услугополучатель представляет в регистрационный пункт (услугодателю) документы, указанные в пункте 8 Перечня.
Третьи лица могут получить информацию о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
47-5. При предоставлении информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин инженер-инспектор:
1) осуществляет проверку на наличие либо отсутствие сведений о залоге (или иных обременений) машин в информационной системе;
2) подготавливает результат оказания государственной услуги – выписку о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
При подаче документов через канцелярию регистрационного пункта (услугодателя) в бумажном виде, сотрудник канцелярии регистрационного пункта (услугодателя) выдает услугополучателю (третьему лицу) результат оказания государственной услуги.
При подаче документов через портал в электронном виде, инженер-инспектор направляет в "личный кабинет" услугополучателя (третьего лица) на портале выписку о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя регистрационного пункта (услугодателя).

5-параграф. Тракторлар мен олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерінің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпарат беру
Ескерту. 2-тарау 5-параграфпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-4. Машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеу пунктіне (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынады.
Үшінші тұлғалар машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты өзіне қатысты порталдағы "жеке кабинеттен" ұсынылған мәліметтер сұратылатын адамның келісімі болған жағдайда, сондай-ақ порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпия сөзді беру арқылы немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ала алады.
47-5. Машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпарат беру кезінде инженер-инспектор:
1) ақпараттық жүйеде машиналардың кепілі (немесе өзге де ауыртпалықтары) туралы мәліметтердің болуына не болмауына тексеруді жүзеге асырады;
2) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін – тракторлар және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердің, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiнің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы үзінді-көшірме дайындайды.
Құжаттарды тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы қағаз түрінде берген кезде тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға (үшінші тұлғаға) мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді.
Құжаттарды портал арқылы электрондық түрде берген кезде инженер-инспектор көрсетілетін қызметті алушының (үшінші тұлғаның) порталдағы жеке кабинетіне тіркеу пункті басшысының (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторлар және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердің, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiнің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы үзінді-көшірмені жолдайды.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) регистрационных пунктов (услугодателей) и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
48. Жалоба на решение, действие (бездействие) регистрационного пункта (услугодателя) по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя регистрационного пункта (услугодателя), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), регистрационный пункт (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба регистрационным пунктом (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
регистрационным пунктом (услугодателем) – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Срок рассмотрения жалобы регистрационным пунктом (услугодателем), уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

3-тарау. Тіркеу пункттерінің (көрсетілетін қызметті берушінің) және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысты шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
48. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым тіркеу пункттері (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабы 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік орган және (немесе) лауазымды адам) жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-қимыл жасалған жағдайда, тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) шағымды 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) жібермейді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес:
тіркеу пункті (көрсетілетін қызметті беруші) – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Тіркеу пунктінің (көрсетілетін қызметті берушінің), мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпаратты алу қажет болған жағдайда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным
специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин
и механизмов,
специальных машин
овышенной проходимости
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.02.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Технический паспорт
Техникалық паспорт
1. Жалпы мәліметтер
Общие сведения
1) машинаның атауы және маркасы наименование и марка машины
_________________________________________________________
2)шығарушы зауыт завод-изготовитель
_________________________________________________________
3) шығарылған айы және жылы месяц и год изготовления
_________________________________________________________
4) машинаның зауыттық нөмірі заводской номер машины
_________________________________________________________
5) қозғалтқыштың маркасы және номиналды куаттылығы марка двигателя
и номинальная мощность ___________________________________
6) меншік иесі/меншік иесі болып табылмайтын иеленуші және мекенжайы:
(керек емесі сызылсын)
__________________________________________________________
собственник/владелец, не являющийся собственником и адрес:
(ненужное зачеркнуть)
__________________________________________________________
7) присвоен номерной знак _________________ нөмірлік белгісі берілді.
8) ерекше белгілер особые отметки
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Техникалық паспорт
Технический паспорт выдан __________________________________
жылы (года) берілді. ________________________________________
__________________________________________________________
(инженер-инспектор, инженер-инспектор) (қолы, подпись)
Мөр орны
Место печати
Сериясы серия _________ № ______________

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабы 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Технический паспорт Техникалық паспорт
1. Жалпы мәліметтер
Общие сведения
1) машинаның атауы және маркасы
наименование и марка машины___________________________
2) шығарушы зауыт
завод-изготовитель_______________________________________________
3) шығарылған айы және жылы
месяц и год изготовления_______________________
4) машинаның зауыттық нөмірі
заводской номер машины_________________________________________
5) қозғалтқыштың маркасы және номиналды куаттылығы
марка двигателя и номинальная мощность______________________________________
6) меншік иесі/меншік иесі болып табылмайтын иеленуші және мекенжайы:
(керек емесі сызылсын)
_______________________________________________________________
собственник/владелец, не являющийся собственником и адрес:
(ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________
7) нөмірлік белгісі берілді _________________ присвоен номерной знак.
8) ерекше белгілер
особые отметки
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Техникалық паспорт
Технический паспорт выдан_______________________жылы (года) берілді.
__________________________________ _____________________________
(инженер-инспектор, инженер-инспектор) (қолы, подпись)
Мөр орны
Место печати
Сериясы серия _________ № ______________

5. Техникалық жай-күйін қарап тексеру
Осмотры технического состояния
Күні
Дата
Техникалық жай-күйі
Техническое состояние
Пайдаланылуынан бастап қарап-тексеру сәтіне дейінгі жұмыс жасауы
Выработка к моменту осмотра с начала эксплуатации
Инспектордың қолы
Подпись инспектора
Сериясы
серия _________ № ___________
Приложение 2 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных
машин повышенной проходимости
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусмотрено в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2024 № 410 (вводится в действие с 01.09.2025).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета
тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин
и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости
и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.05.2024 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги: "Государственная регистрация (перерегистрация), снятие с регистрационного учета тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости и выдача регистрационного документа (дубликата) и государственного номерного знака для них"
Подвиды государственной услуги:
1. Регистрация машин.
2. Перерегистрация машин.
3. Снятие с регистрационного учета машин.
4. Получение дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак.
5. Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике.
6. Предоставление информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости.
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) осуществляется через:

5. Техникалық жай-күйін қарап тексеру Осмотры технического состояния
Күні Дата
Техникалық жай-күйі Техническое состояние
Пайдаланылуынан бастап қарап-тексеру сәтіне дейінгі жұмыс жасауы Выработка к моменту осмотра с начала эксплуатации
Инспектордың қолы Подпись инспектора
Сериясы
серия _________ № ___________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2024 № 410 (01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
2-қосымша
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.05.2024 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), тіркеу есебінен алу және олар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және мемлекеттік нөмірлік белгі беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері:
1. Машиналарды тіркеу.
2. Машиналарды қайта тіркеу.
3. Машиналарды тіркеу есебінен шығару.
4. Тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгіні алу.
5. Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету).
6. Тракторлар мен олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерінің, сондай-ақ өтімділігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпарат беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы)
өтініштерін қабылдау:

1) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал);
2) канцелярию услугодателя. Выдача результатов оказания государственной услуги по подвидам государственной услуги "Регистрация машин", "Перерегистрация машин", "Снятие с регистрационного учета машин", "Получение дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак", а также при актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационном документе по подвиду государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике" осуществляется через канцелярию услугодателя.
Выдача результатов оказания государственной услуги по подвиду государственной услуги "Предоставление информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости", а также при актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в информационной системе по подвиду государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о сельскохозяйственной технике" осуществляется через канцелярию услугодателя, либо через портал.
3
Срок оказания государственной услуги
1) через портал – 1 рабочий день;
2) через канцелярию услугодателя – 2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача регистрационного документа (дубликата) и (или) государственного регистрационного номерного знака (далее – номерной знак) для машин, или отметка в регистрационном документе о снятии с учета машин, или справки о временной регистрации машины, или уведомления об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в информационной системе, или выписки о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Размер государственных пошлин и сборов составляет:

1) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
"Машиналарды тіркеу", "Машиналарды қайта тіркеу", "Машиналарды тіркеуден шығару", "Тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі алу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің кіші түрлері бойынша, сондай-ақ "Ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің кіші түрі бойынша тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) кезінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
"Тракторлар және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдер, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің кіші түрі бойынша, сондай-ақ "Ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің кіші түрі бойынша ақпараттық жүйеде ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) кезінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) портал арқылы – 1 жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы – 2 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Машиналар үшін тіркеу құжатын (телнұсқасын) және (немесе) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бұдан әрі – нөмірлік белгі) беру немесе машиналарды есептен алу туралы тіркеу құжатындағы белгі немесе машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама немесе ақпараттық жүйедегі ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы хабарлама немесе тракторлар және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердің, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiнің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы үзінді-көшірме не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік баждар мен алымдар мөлшері:

1) за выдачу технического паспорта для государственной регистрации тракторов, изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним (включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием), самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов – 0,5 месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) за выдачу номерного знака на тракторы, изготовленные на их базе самоходные шасси и механизмы, прицепы к ним, (включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием), самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы – 1 МРП;
3) за государственную регистрацию механического транспортного средства (кроме транспортного средства, в отношении которого производится первичная государственная регистрация) или прицепа – 0,25 МРП;
4) за перерегистрацию механического транспортного средства или прицепа – 0,25 МРП;
5) за выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию механического транспортного средства или прицепа – 0,25 МРП. На портале оплата государственной пошлины и сборов производится через платежный шлюз портала "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении в канцелярию услугодателя:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);

1) тракторларды, олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, олардың тіркемелерін (арнайы жабдықпен монтаждалған тіркемелерді қоса алғанда), өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін мемлекеттік тіркеу үшін техникалық паспорт бергені үшін – 0,5 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК);
2) тракторларға, олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерге, олардың тіркемелеріне (арнайы жабдықпен монтаждалған тіркемелерді қоса алғанда), өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдеріне мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісін бергені үшін – 1 АЕК-ні;
3) механикалық көлік құралын (бастапқы мемлекеттік тіркеу жүргізілетін көлік құралынан басқа) немесе тіркемені мемлекеттік тіркегені үшін – 0,25 АЕК-ні;
4) механикалық көлік құралын немесе тіркемені қайта тіркегені үшін – 0,25 АЕК-ні;
5) механикалық көлік құралын немесе тіркемені мемлекеттік тіркелгенін куәландыратын құжаттың телнұсқасын бергені үшін – 0,25 АЕК-ні құрайды.
Порталда мемлекеттік баждар мен алымдарды төлеу порталда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүргізіледі.
7
Мемлекеттік қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен – сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодеске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
машиналарды тіркеу кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);

3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий уплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
5) документ, подтверждаюший исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Экологический кодекс);
6) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер, за исключением случаев ввоза из стран Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
7) в случаях первичной регистрации машин:
копию документа завода – изготовителя, подтверждающую номинальную мощность двигателя, или копию паспорта самоходной машины и других видов техники/ электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 января 2018 года № 6 "Об утверждении перечня продукции, в отношении которой подача таможенной декларации сопровождается представлением документа об оценке соответствия (сведений о документе об оценке соответствия) требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011)" (далее – Решение № 6));
8) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью (за исключением субъектов частного предпринимательства) юридического лица;
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;

3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 553 және 615-баптарында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Экологиялық кодекс) 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын құжат;
6) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындалуы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме;
7) машиналарды бастапқы тіркеу жағдайында:
өндіруші зауыттың қозғалтқыштың номиналды қуатын растайтын құжатының көшірмесі немесе өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспортының көшірмесі / өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты;
сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі ("Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 010/2011) талаптарына сәйкестікті бағалау туралы құжатты ұсына отырып кедендік декларация берілетін өнім тізбесін бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 6 (бұдан әрі – № 6 шешім) шешімдеріне сәйкес);
8) заңды тұлғаның көлік құралын өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы осы ұйымның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған бұйрығы (өкімі);
Қазақстан Республикасының басқа облыстарынан немесе республикадан тыс жерлерден келетін машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;

2) оригинал технического паспорта;
3) договор аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрации машин:
в случаях изменения права собственности или возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин или изменения места жительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины или перемены фамилии, имени, отчества (при наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
5) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
в случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;

2) техникалық паспорттың түпнұсқасы;
3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлік басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз шарты немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иеленушінің (иесінің) келісімі;
4) машиналарды республикадан тыс жерлерден әкелген кезде – кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеген кезде:
меншік құқығы өзгерген немесе ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ иелерінің құрамы өзгерген немесе машина иеленушінің (иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген, машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша немесе машина тіркелген тұлғаның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
нөмірлік агрегаттарды қайта жабдықтау немесе ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және өзге де осындай өзгерістер салдарынан машинаның түрі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;

4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
5) регистрационный документ, номерной знак (в случае несоответствия регистрационного документа, номерного знака требованиям государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 1176 "Знаки государственные регистрационные со световозвращающим покрытием для отдельных видов механических транспортных средств и прицепов к ним. Технические условия" (далее – Государственный стандарт);
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машины за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) регистрационный документ, номерной знак;
для юридических лиц:
1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;

4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
5) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі "Механикалық көлік құралдарының жекелеген түрлеріне және олардың тіркемелеріне арналған жарықты шағылыстыратын жабыны бар мемлекеттік тіркеу белгілері. Техникалық шарттар" ҚР СТ 1176 Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының (бұдан әрі – Мемлекеттік стандарт) талаптарына сәйкес келмеген жағдайда;
машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде (машинаны кәдеге жаратудан, бас тартудан, есептен шығарудан, қызмет көрсету аумағынан тыс жерге ауыстырудан басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы әрекеттерді қоспағанда):
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі алған кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжат;
кәдеге жаратуға жататын машиналарды есептен шығару (шығарып тастау, есептен шығару) кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
заңды тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша өтініш;

2) регистрационный документ, номерной знак;
3) акт на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери);
для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) копию технического паспорта (для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационной документе – оригинал технического паспорта);
3) копию документа завода – изготовителя на сельскохозяйственную технику, или копию паспорта самоходной машины и других видов техники/ электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
для получения информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги.
2. При обращении на портал:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронный документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Экологического кодекса;
3) электронную копию документа, подтверждающую оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
4) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
5) в случаях первичной регистрации машин:
электронную копию документа завода-изготовителя, подтверждающую номинальную мощность двигателя, или электронную копию паспорта самоходной машины и других видов техники/ электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением № 6);

2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
3) есептен шығару актісі (тіркеу құжаттары немесе сынған машиналардың мемлекеттік нөмірлік белгісі болмаған жағдайда, өтініштерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі);
ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету) үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) техникалық паспорттың көшірмесі (тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін – техникалық паспорттың түпнұсқасы);
3) ауыл шаруашылығы техникасына өндіруші зауыттың құжатының немесе өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспортының көшірмесі / өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты;
машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты алу үшін:
1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш.
2. Порталға жүгінген кезде:
машиналарды тіркеген кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Экологиялық кодекстің 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын электрондық құжат;
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
5) машиналарды бастапқы тіркеу жағдайында:
өндіруші зауыттың қозғалтқыштың номиналды қуатын растайтын құжатының электрондық көшірмесі немесе өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспортының электрондық көшірмесі/ өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты;
сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі (№ 6 шешімге сәйкес);

6) электронную копию приказа (распоряжения) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью (за исключением субъектов частного предпринимательства) юридического лица;
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) оригинал технического паспорта (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) электронные копии договоров аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – электронные копии документов, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрация машин:
в случаях изменения права собственности, возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин, изменения места жительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины, перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию документа, подтверждающую оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
3) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
в случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:

6) заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған көлік құралын өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы заңды тұлға бұйрығының (өкімінің) электрондық көшірмесі;
Қазақстан Республикасының басқа облыстарынан немесе республикадан тыс жерлерден келген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) техникалық паспорттың түпнұсқасы (мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады);
3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімді басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттардың электрондық көшірмелері, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иесінің (иесінің) келісімі;
4) республикадан тыс жерден машиналарды әкелген кезде ‒ кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеу кезінде:
меншік құқығы өзгерген, ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ меншік иелерінің құрамы өзгерген, машина иеленушінің (меншік иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларда, машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша, машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
қайта жабдықтау немесе ондағы нөмірленген агрегаттарды ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және өзге де осыған ұқсас өзгерістерге байланысты машинаның типі өзгерген жағдайда:

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию документа, подтверждающую оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
3) регистрационный документ, номерной знак (в случае несоответствия требованиям Государственного стандарта, регистрационный документ, номерной знак предоставляются при обращении за получением результата государственной услуги);
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машин за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) новый номерной знак:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию документа, подтверждающую оплату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
для юридических лиц:
1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;

1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (Мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда), тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға өтініш берген кезде ұсынылады);
машиналарды есептен шығару кезінде (машиналарды кәдеге жаратудан, бас тартудан, есептен шығарудан, қызмет көрсету аумағынан тыс жерге ауыстырудан басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы әрекеттерді қоспағанда):
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) машиналардың меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, олар:
азаматтық заңнаманың талаптарына сәйкес жасалған келісімдер, мәмілелер, анықтамалар, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының орындауға жататын мемлекеттiк органның әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi қоса берiлген атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгіні алған кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 553 және 615-баптарында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
кәдеге жаратуға (жарамсыз деп тану, есептен шығару) жататын машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);
заңды тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;

2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) электронную копию акта на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери);
для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию технического паспорта (для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационной документе – оригинал технического паспорта (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги));
3) электронную копию документа завода – изготовителя на сельскохозяйственную технику, или электронную копию паспорта самоходной машины и других видов техники/электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
для получения информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе удостоверяющего личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а также об оплате в бюджет сбора и пошлин за регистрацию машин, в случае оплаты через ПШЭП, работник регистрационного пункта получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сведения об электронном паспорте самоходной машины и других видов техники работник регистрационного пункта получает из системы электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из соответствующих государственных информационных систем, не допускается.
В случаях осуществления представителями регистрационных действий от имени собственника или владельца, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляются документы, удостоверяющие полномочия представлять интересы собственника или владельца.
В случаях, если государственной регистрации подлежит машина, ранее находившаяся на государственной регистрации в Республике Казахстан, то, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляется прежний регистрационный документ, однако непредставление данного документа не является основанием для отказа в произведении государственной регистрации.
В случаях осуществления регистрационных действий, включая регистрацию машин, на лиц, не являющихся собственниками представляются документы подтверждающие право владения:
договора (аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, заклада) и акта приема-передачи машины;
письменное согласие собственника машины на совершение соответствующего регистрационного действия, подписанное собственником (для физических лиц), подписанное первым руководителем юридического лица (для юридических лиц).
В случае если машина, подвергающаяся регистрационным действиям, находится в общей собственности, то в регистрационных документах отражаются все собственники и все документы подаются от имени всех собственников машины. Основанием для отчуждения общей собственности физических лиц является нотариально засвидетельствованная сделка.
В случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, регистрационные действия от их имени совершаются законными представителями с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.

2) тіркеу құжаты, мемлекеттік нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);
3) есептен шығару актінің электрондық көшірмесі (тiркеу құжаттары немесе кәдеге жарату машиналарының мемлекеттiк белгiлерi болмаған жағдайда, мәлімдемелерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі);
ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету) үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) техникалық паспорттың электрондық көшірмесі (тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін – техникалық паспорттың түпнұсқасы (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу кезінде көрсетілетін қызметті берушіге беріледі));
3) ауыл шаруашылығы техникасына өндіруші зауыт құжатының электрондық көшірмесі немесе өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің паспортының электрондық көшірмесі / өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты;
машиналарда кепілдің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты алу үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, сондай-ақ машиналарды тіркегені үшін бюджетке алымдар мен алымдарды төлеу туралы мәліметтерді ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайда, тіркеу пунктінің қызметкері "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты туралы мәліметтерді тіркеу пунктінің қызметкері көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінен алады.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыдан сұратуға жол берілмейді.
Меншiк иесiнiң немесе иеленушiнiң атынан өкiлдер тiркеу iс-әрекеттерiн жүзеге асырған жағдайларда, көрсетiлетiн қызметтi берушiге осы тармақта белгiленген құжаттардан басқа, меншiк иесiнiң немесе иеленушiнiң мүдделерiн бiлдiру жөнiндегi өкiлеттiгiн куәландыратын құжаттар ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеудеболған автокөлік мемлекеттік тіркелуі тиіс болған жағдайларда, көрсетілетін қызметті берушіге осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа алдыңғы тіркеу құжаты ұсынылады, алайда осы құжаттың ұсынылмауы мемлекеттік тіркеуді жүргізуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
Машиналарды тіркеуді қоса алғанда, тіркеу іс-шараларын жүргізу кезінде меншік иесі болып табылмайтын тұлғаларға меншік құқығын растайтын мына құжаттар ұсынылады:
шарт (жалға алу, қосалқы жалдау, лизинг, қосалқы лизинг, кепілдік) және машинаны қабылдау актісі;
меншік иесі қол қойған (жеке тұлғалар үшін), заңды тұлғаның бірінші басшысы қол қойған (заңды тұлғалар үшін) машина иесінің тиісті тіркеу әрекетін жасауға меншік иесінің жазбаша келісімі.
Тіркеу әрекеттері жүргізілетін машина ортақ меншікте болса, онда барлық меншік иелері тіркеу құжаттарында көрсетіледі және барлық құжаттар машинаның барлық иелерінің атынан беріледі. Жеке тұлғалардың ортақ мүлкін иеліктен шығарудың негізі нотариалды куәландырылған мәміле болып табылады.
Меншік иелері 14 жасқа толмаған кәмелетке толмаған азаматтар болып табылатын жағдайларда, олардың атынан тіркеу әрекеттерін заңды өкілдер электронды немесе қағаз түрінде туу туралы куәлікті ұсына отырып жүзеге асырады.

В случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, регистрационные действия совершаются этими лицами с письменного согласия их законных представителей с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.
В случае приобретения юридическими и физическими лицами машин через аукционы и торговые биржи: представляются протокола аукциона и договора купли-продажи с подписями уполномоченных лиц.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация
(перерегистрация), снятие
с регистрационного учета тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая
прицепы со смонтированным
специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и механизмов,
а также специальных машин
повышенной проходимости и выдача
регистрационного документа
(дубликата) и государственного
номерного знака для них"
Форма 1
(для физических лиц)
В _________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, городов республиканского
значения, столицы, районов и города областного значения)
от гражданина ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
год рождения _________, проживающего _______________________
___________________________________________________________
(указывается адрес места жительства)
паспорт (удостоверение личности) № __________________________
индивидуальный идентификационный номер ____________________
Заявление
Прошу _____________________________________________________
___________________________________________________________
Тип машины ___________________ марка ______________________
год выпуска _________________ заводской номер ________________
двигатель марка ______________ номерной знак _________________,
номер технического паспорта _________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. _________________________________________________________
2. _________________________________________________________
3. _________________________________________________________
"___" ______ 20__ год ___________________
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен
об ответственности за предоставление недостоверных сведений
в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах.
___________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
Служебные отметки инженера-инспектора ______________________
Выданы: номерной знак ______________________________________
технический паспорт серия __________________ № _______________
"___" ______ 20__ год __________
___________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись инженера-инспектора)
Форма 2
(для юридических лиц)
В __________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, городов республиканского
значения, столицы, районов и города областного значения)
____________________________________________________________
(наименование юридического лица)
____________________________________________________________
(адрес юридического лица)
бизнес-идентификационный номер ______________________________
Заявление
Прошу ______________________________________________________
_____________________________________________________________
Тип машины ____________________ марка _______________________
год выпуска _________________ заводской номер __________________
двигатель марка ______________ номерной знак ___________________,
номер технического паспорта ___________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
"___" ______ 20__ год
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен
об ответственности за предоставление недостоверных сведений
в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах.
___________________ ______________________________________
(подпись/ электронная цифровая подпись собственника (владельца)
Служебные отметки инженера-инспектора ___________________________
Выданы: номерной знак ___________________________________________
технический паспорт серия ______________________ № _______________
"___" ______ 20__ год __________
________________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись инженера-инспектора)
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
Машиналарды тіркеу электронды тізілімі Электронный реестр регистрации машин
Рет саны №
№ п/п
Машиналардың типі мен маркасы
Тип и марка машин
Шыққан (жасалған) жылы
Год выпуска (изготовления)
Машиналар туралы мәліметтер
Данные о машинах
Зауыттық нөмірі
Заводской номер
1
2
3
4
Меншік иесінің атауы немесе аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
Мекенжайы, жұмыс орны – жеке адамдар үшін
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника.
Адрес, место работы – для физических лиц
Техникалық паспорт берілді
Выдан технический паспорт
Күні
Дата
Сериясы,
нөмірі
Серия,
номер
5
6
7
Нөмірлік белгі берілді
Выдан номерной знак
Меншік иесінің, машина иесінің өзгерістері, тіркеуден шығару, нөмірлік белгілерді тапсыру, техникалық паспортты немесе нөмірлік белгіні ауыстыру туралы белгі
Отметка об изменениях собственника, владельца машины, снятии с регистрации, сдаче номерных знаков, замене технического паспорта или номерного знака
Ескертпе
Примечание
Күні
Дата
Сериясы, нөмірі
Серия, номер
8
9
10
11
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Заявление

Меншік иелері 14 жастан 18 жасқа дейінгі тұлғалар болып табылатын жағдайларда, тіркеу әрекеттерін осы адамдар заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен электрондық немесе қағаз жеткізгіштегі туу туралы куәлікті ұсына отырып жүзеге асырады.
Машиналарды заңды және жеке тұлғалар аукциондар мен сауда биржалары арқылы сатып алған жағдайда: аукционның хаттамасы және уәкілетті тұлғалардың қолдары қойылған сатып алу-сату шарты ұсынылады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айрылған болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда, портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы (1414), 8 800 080 7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн,
өздiгiнен жүретiн
ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
мемлекеттік қызметті
көрсетудің негізгі
талаптарының тізбесіне
қосымша
1-нысан
(жеке тұлғалар үшін)
(кімге)____________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың
және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы)
(кімнен) азамат ____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
туған жылы _______________________________________________________
мекенжайы _______________________________________________________
(тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіледі)
паспорт (жеке куәлік) № ___________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________________________________
Өтініш
_________________________________________________________________
________________________________________________________сұраймын.
Машинаның типі ______________________ маркасы ____________________
шығарылған жылы ________________________________
зауыттың нөмірі__________________ қозғалтқыштың маркасы ___________
нөмірлік белгісі ____________, техникалық паспорт нөмірі ______________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса ұсынамын:
1.________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
3.________________________________________________________________
20___ жылғы " " ____________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
__________________________________________________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Инженер-инспектордың қызметтік белгілері:
Берілді: нөмірлік белгі _____________________________________________
техникалық паспорт сериясы ________ № ___________________________
20___ жылғы " " ____________
__________________________________________________________________
(инженер-инспектордың қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
2-нысан
(заңды тұлғалар үшін)
Кімге ____________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың
және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы)
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның мекенжайы)
бизнес-сәйкестендіру нөмірі _________________________________________
Өтініш
_________________________________________________________________
________________________________________________________сұраймын.
Машинаның типі __________________ маркасы ________________________
шығарылған жылы ____________________ зауыттың нөмірі_______________
қозғалтқыштың маркасы ______________ нөмірлік белгісі _________,
техникалық паспорт нөмірі _________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса ұсынамын:
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
20___ жылғы " " ____________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_________________________________________________________________
(меншік иесінің (иеленушінің) қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Инженер-инспектордың қызметтік белгілері:
Берілді: нөмірлік белгі _____________________________________________
техникалық паспорт сериясы ________ ______ _________________________
20___ жылғы " " ____________
_________________________________________________________________
(инженер-инспектордың қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Машиналарды тіркеудің электрондық тізілімі Электронный реестр регистрации машин
Реттік сан №
№ п/п
Машиналардың типі мен маркасы
Тип и марка машин
Шыққан (жасалған) жылы
Год выпуска (изготовления)
Машиналар туралы дерекетер
Данные о машинах
Зауыттық нөмірі
Заводской номер
1
2
3
4
Меншік иесінің атауы немесе аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
Мекенжайы, жұмыс орны – жеке тұлғалар үшін
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника.
Адрес, место работы – для физических лиц
Техникалық паспорт берілді
Выдан технический паспорт
Күні
Дата
Сериясы,
нөмірі
Серия,
номер
5
6
7
Нөмірлік белгі берілді
Выдан номерной знак
Меншік иесінің, машина иесінің өзгерістері, тіркеуден алу, нөмірлік белгілерді тапсыру, техникалық паспортты немесе нөмірлік белгіні ауыстыру туралы белгі
Отметка об изменениях собственника, владельца машины, снятии с регистрации, сдаче номерных знаков, замене технического паспорта или номерного знака
Ескертпе
Примечание
Күні
Дата
Сериясы, нөмірі
Серия, номер
8
9
10
11
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
4-қосымша

Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Заявление
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Критерии для представления фотоматериалов по осмотру машин
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных
машин повышенной проходимости
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", сотрудник услугодателя
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование и адрес услугодателя)
отказывает в оказании государственной услуги:____________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
ввиду указания/представления Вами неполных сведений об условии регистрации
машин, а также в заявлении неполных сведений /неполного перечня документов,
а именно:

Ескерту. 4-қосымша алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
6-қосымша
Машиналарды қарап-тексеру жөніндегі фотоматериалдарды ұсынуға арналған өлшемшарттар
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы және мекенжайы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 5-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы мен мекенжайын көрсету)
Сіздің машиналарды тіркеу шарттары туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы Қағидаларға
2-қосымшаға сәйкес көзделген мәліметтерді/құжаттар тізбесін, атап айтқанда:

1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящий отказ составлен в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника регистрирующего органа (подпись)
Получил_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя подпись)
"___"_____ 20__ год.
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
Местный
исполнительный орган
Местный
исполнительный орган
[наименование уполномоченного органа на государственном языке ]
[наименование уполномоченного органа на русском языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на государственном языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на русском языке]
[номер уведомления]
[дата выдачи уведомления
[Наименование услугополучателя]
[Реквизиты услугополучателя]
Беру уақыты мен орны көрсетіле отырып, тіркеу құжатының (телнұсқасының) және нөмірлік белгінің дайын екендігі туралы хабарлама/
Уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерного знака, с указанием времени и места выдачи
[Хабарлама мәтіні/Текст уведомления]
[Руководитель структурного подразделения местного исполнительного органа] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 9 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
Перечень буквенных обозначений в латинской транскрипции областей и городов Республики Казахстан, применяемых на серии бланков технических паспортов и на государственных номерных знаках

1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________
өтініште толық көрсетпеуіңізге/ұсынбауыңызға байланысты ________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі) мемлекеттік қызметін
көрсетуден бас тартады. Осы бас тарту әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________
(тіркеуші орган қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (қолы))
Алдым____________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
20__ жылғы "___" _______
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы орган
Жергілікті атқарушы орган
[уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі атауы ]
[уәкілетті органның орыс тіліндегі атауы]
[Уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі деректемелері]
[уәкілетті органның орыс тіліндегі деректемелері]
[хабарлама нөмірі]
[хабарламаны беру күні
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[Көрсетілетін қызметті алушының деректемелері]
Беру уақыты мен орны көрсетіле отырып, тіркеу құжатының (телнұсқасының) және(немесе) нөмірлік белгінің дайын екендігі туралы хабарлама/
Уведомление о готовности регистрационного документа (дубликата) и (или) номерного знака, с указанием времени и места выдачи
[Хабарлама мәтіні/Текст уведомления]
[Жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы] [қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
9-қосымша
Техникалық паспорттар бланкілерінің сериясында және мемлекеттік нөмірлік белгілерде қолданылатын Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының латын транскрипциясындағы әріптік белгілері тізбесі

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование регионов
Буквенное обозначение
1
город Астана
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
область Абай
G
19
область Жетісу
Q
20
область Ұлытау
W
Приложение 10
к Правилам государственной
регистрации тракторов и
изготовленных на их базе
самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со
смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и
механизмов, специальных
машин повышенной
проходимости
Форма
Нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналы
Журнал учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов
Келіп түсуі
Поступление
Күні
Дата
Қайдан келіп түсті, жүкқұжаттың немесе ілеспе хаттың нөмірі
Откуда поступили № накладной или сопроводительного письма
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірі
Серия и Номера
1
2
3
4
Берілуі
Выдача
Ескертпе
Примечание
Берілген күні
Дата выдачи
Беру үшін негіз
Основания для выдачи
Кімге берілді (инспекцияның атауы, алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Кому выдано (наименование инспекции, фамилия, имя, отчество (при его наличии получателя)
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірлері
Серия и номера
Алғандығы туралы қолхат
Расписка в получении
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 11 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и механизмов,
специальных машин
повышенной проходимости
Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.02.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
[наименование уполномоченного органа на государственном языке]
[наименование уполномоченного органа на русском языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на государственном языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на русском языке]
[номер уведомления] [дата выдачи уведомления]
[Наименование услугополучателя] [Реквизиты услугополучателя]
Уведомление об актуализации (корректировке) сведений о сельскохозяйственной технике в информационной системе
[Текст уведомления]
[Руководитель структурного подразделения местного исполнительного органа] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 12 к Правилам
государственной регистрации
тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси
и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-
строительных машин и механизмов,
специальных машин
повышенной проходимости
Форма
Выписка о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости на дату______

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгі
1.
Астана қаласы
Z
2.
Алматы қаласы
A
3.
Ақмола облысы
C
4.
Ақтөбе облысы
D
5.
Алматы облысы
B
6.
Атырау облысы
E
7.
Батыс Қазақстан облысы
L
8.
Жамбыл облысы
H
9.
Қарағанды облысы
M
10.
Қостанай облысы
P
11.
Қызылорда облысы
N
12.
Маңғыстау облысы
R
13.
Түркістан облысы
X
14.
Павлодар облысы
S
15.
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16.
Шығыс Қазақстан
F
17.
Шымкент қаласы
Y
18.
Абай облысы
G
19.
Жетісу облысы
Q
20.
Ұлытау облысы
W
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-
құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу көрсету қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналы Журнал учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов
Келіп түсуі
Поступление
Күні
Дата
Қайдан келіп түсті, жүкқұжаттың немесе ілеспе хаттың нөмірі
Откуда поступили № накладной или сопроводительного письма
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірлері
Серия и Номера
1
2
3
4
Берілуі
Выдача
Ескертпе
Примечание
Берілген күні
Дата выдачи
Беру үшін негіз
Основания для выдачи
Кімге берілді (инспекцияның атауы, алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Кому выдано (наименование инспекции, фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Саны
Количество
Сериясы мен нөмірлері
Серия и номера
Алғандығы туралы қолхат
Расписка в получении
5
6
7
8
9
10
11
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттiк
тiркеу қағидаларына
11-қосымша
Ескерту. Қағидалар 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
[уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі атауы]
[уәкілетті органның орыс тіліндегі атауы]
[Уәкілетті органның мемлекеттік тілдегі деректемелері]
[хабарлама нөмірі]
[хабарламаның берілген күні]
[Уәкілетті органның орыс тіліндегі деректемелері]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[Көрсетілетін қызметті алушының деректемелері]
Ақпараттық жүйедегі ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету) туралы хабарлама
[Хабарлама мәтіні]
[Жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы]
[қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар
тіркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiн,
өздiгiнен жүретiн
ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналары мен
механизмдерiн, жүріп өту
мүмкіндігі жоғары
арнайы машиналарды
мемлекеттiк тiркеу
қағидаларына
12-қосымша

Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.02.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Данные о залогодателе и залогодержателе, их реквизиты, в том числе адреса, банковские реквизиты, номера телефонов, а также электронные адреса (при наличии)
Сведения о документе, на основании которого возникли залоговые правоотношения (обременения)
Дату и место заключения договора о залоге или иного документа, содержащего условия залога (обременения)
Перечень и (или) общее описание имущества, являющегося предметом залога (обременения)
Срок исполнения обеспеченного залогом обязательства (обременения)
Уполномоченное должностное лицо
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________________________
(подпись) (электронная цифровая подпись)
Место печати
Дата выдачи __ _____ 20 _ года
(сведения представлены на конец рабочего дня, предшествующего дню выдачи выписки)

Ескерту. Қағидалар 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Тракторлар және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердің, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiнің, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналардың кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы үзінді-көшірме ________ күнге
Кепіл беруші мен кепіл ұстаушы туралы деректер, олардың деректемелері, оның ішінде мекенжайлары, банктік деректемелері, телефон нөмірлері, сондай-ақ электрондық почта мекенжайлары (бар болса)
Негізінде ипотекалық құқықтық қатынастар (ауыртпалықтар) туындайтын құжат туралы мәліметтер
Кепіл шартын немесе кепіл (ауыртпалық) талаптарын қамтитын өзге құжатты жасау күні мен орны
Кепіл (ауыртпалық) нысанасы болып табылатын мүліктің тізбесі және (немесе) жалпы сипаттамасы
Кепілмен (ауыртпалықпен) қамтамасыз етілген міндеттемені орындау мерзімі
Уәкілетті лауазымды тұлға ______________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________________________________________
(қолы) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Мөрдің орны
Берiлген күнi 20 __ жылғы __ _______
(мәліметтер үзінді-көшірме берілген күннің алдындағы жұмыс күнінің соңында ұсынылды)