Об утверждении Правил ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 18-03/577. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2015 года № 11800.
В соответствии с подпунктом 63) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года
№ 18-03/577
Правила
ведения государственного учета, кадастра и мониторинга
животного мира
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 63) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок организации ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира.
2. Государственный учет, кадастр и мониторинг животного мира
(далее – учет, кадастр и мониторинг) ведутся для целей государственного управления охраной, воспроизводством и устойчивым использованием животного мира, а также сохранения биологического разнообразия и среды обитания животных. Для обеспечения охраны, воспроизводства и использования животного мира ведутся государственные учет, кадастр и мониторинг животного мира, содержащие совокупность сведений о состоянии и географическом распространении видов животных, об их численности, результатах регулярных наблюдений, объемах их хозяйственного использования и другие необходимые данные.

Жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды, оның кадастры мен мониторингiн жүргiзу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 18-03/577 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 шілдеде № 11800 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 9-бабы 1-тармағының 63) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды, оның кадастры мен мониторингiн жүргiзу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 мардағы
№ 18-03/577 бұйрығымен
бекітілген
Жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды, оның кадастры
мен мониторингiн жүргiзу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды, оның кадастры мен мониторингiн жүргiзу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңының (бұдан әрi – Заң) 9-бабы 1-тармағының 63) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасында жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды, оның кадастры мен мониторингiн ұйымдастыру мен жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алу, оның кадастры мен мониторингi (бұдан әрi – есепке алу, кадастр мен мониторинг) жануарлар дүниесiн қорғауды, өсiмiн молайтуды және орнықты пайдалануды мемлекеттiк басқару, сондай-ақ жануарлардың биологиялық әртүрлiлігі мен мекендейтiн ортасын сақтау мақсаттарында жүргiзiледi. Есепке алу, кадастр мен мониторинг жануарлар дүниесiнiң жай-күйi мен географиялық жағынан таралуы, мекендейтiн ортасы, саны, жүйелi түрде байқаулардың нәтижелерi туралы мәлiметтердiң жиынтығын, оларды шаруашылық мақсатта пайдалану туралы ақпаратты және басқа да деректердi қамтиды.

3. Учет, кадастр и мониторинг ведется ведомством уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – уполномоченный орган) на всей территории Республики Казахстан в соответствии с настоящими Правилами.
Сбор сведений для ведения учета, кадастра и мониторинга осуществляются уполномоченным органом и его территориальными подразделениями.
Пользователи животным миром проводят учет численности объектов животного мира и представляют сведения в территориальное подразделение уполномоченного органа.
4. Учет, кадастр и мониторинг ведутся по группам животных: млекопитающие, птицы, пресмыкающиеся, земноводные, рыбы, беспозвоночные.
5. Ведение учета, кадастра и мониторинга животного мира ведется по животным, отнесенным к объектам охоты и используемым в иных хозяйственных целях и по рыбам и другим водным животным, отнесенным к объектам рыболовства и используемым в иных хозяйственных целях.
2. Порядок ведения государственного учета, кадастра и
мониторинга животного мира
Параграф 1. Ведение учета животного мира
6. Ведение учета видов животных осуществляется субъектами охотничьего хозяйства, территориальными подразделениями, особо охраняемыми природными территориями и государственными учреждениями за которыми в закреплены территории и акватории, являющиеся средой обитания объектов животного мира.
7. В резервном фонде охотничьих угодий учеты видов животных проводятся территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа.
8. Проведение учета видов животных обеспечивает получение данных об их распространении по территории республики (местах и площади обитания), их численности и возможных объемах использования.
9. Данные учета животного мира являются основой для ведения кадастра и мониторинга животного мира Республики Казахстан.
Параграф 2. Ведение кадастра животного мира
10. Кадастр животного мира Республики Казахстан содержит систему необходимых сведений и документов о распространении, биологическом состоянии, численности, характере и интенсивности хозяйственного использования видов диких животных.
11. Кадастр животного мира ведется по видам животных, являющихся объектами охоты.
12. Документация кадастра животного мира ведется в форме кадастровой книги по видам животных, являющихся объектами охоты.

3. Жануарлар дүниесiн есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi органның ведомствосы (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) жүргiзедi.
Есепке алу, кадастр мен мониторинг жүргiзу үшiн мәлiметтер жинауды уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
Жануарлар дүниесiн пайдаланушылар жануарлар дүниесi объектілерiнiң санын есепке алып, уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшесіне мәліметтер бередi.
4. Жануарлар дүниесiн есепке алу, оның кадастры мен мониторингi жануарлардың топтары: сүтқоректiлер, құстар, бауырымен жорғалаушылар, қосмекендiлер, балықтар, омыртқасыздар бойынша жүргiзiледi.
5. Жануарлар дүниесiн есепке алу, оның кадастры мен мониторингiн жүргізу аң аулау объектiлерiне жатқызылған және өзге де шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын жануарлар бойынша және балық аулау объектiлерiне жатқызылған және өзге де шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын балықтар және басқа да су жануарлары бойынша жүзеге асырылады.
Жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды,
оның кадастры мен мониторингiн жүргiзу тәртібі
Параграф - бап 1. Жануарлар дүниесін есепке алуды жүргізу
6. Жануарлар түрлерін есепке алуды жануарлар дүниесi объектілерінің мекендеу ортасы болып табылатын аумақтар мен акваториялар белгіленген тәртіппен бекітіп берілген аңшылық шаруашылығы субъектілері, аумақтық бөлімшелер, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады.
7. Аңшылық алқаптардың резервтік қорында жануарлар түрлерін есепке алуды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
8. Жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу республика аумағы бойынша олардың таралуы (мекендеу орындары мен алқаптары), олардың саны және ықтимал пайдалану көлемі туралы деректер алуды қамтамасыз етеді.
9. Жануарлар дүниесін есепке алу деректері Қазақстан Республикасы жануарлар дүниесінің кадастры мен мониторингiн жүргiзу үшiн негiз болып табылады.
Параграф – бап 2. Жануарлар дүниесiнiң кадастрын жүргiзу
10. Қазақстан Республикасы жануарлар дүниесiнiң кадастры жабайы жануарлар түрлерінің таралуы, биологиялық жай-күйi, саны, шаруашылық мақсатта пайдаланылу сипаты мен қарқындылығы туралы қажеттi мәлiметтер мен құжаттар жүйесiн қамтиды.
11. Жануарлар дүниесiнiң кадастры аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлері бойынша жүргізіледі.
12. Жануарлар дүниесі кадастрының құжаттамасы аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлері бойынша кадастрлық кітап нысанында жүргізіледі.

13. Все учреждения по охране животного мира и особо охраняемые природные территории ежегодно по состоянию на 1 января, следующего за отчетным годом вносят в кадастровую документацию сведения о текущих изменениях.
До 20 января, следующего за отчетным годом пользователи животным миром представляют, территориальным подразделениям уполномоченного органа кадастровую документацию.
14. Перечень ежегодной документации, необходимой для ведения кадастра животного мира, ведется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
15. Кадастровая книга видов животных, являющихся объектами охоты, осуществляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Кадастровая книга рыб и других водных животных, осуществляется в соответствии с формами и Правилами ведения кадастровой книги рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях, утвержденными приказом Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 1 июля 2014 года № 245-Ө (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9655).
Параграф 3. Ведение мониторинга животного мира
17. Мониторинг животного мира представляет собой систему регулярных наблюдений за распространением, численностью, физическим состоянием объектов животного мира, структурой, качеством и площадью среды их обитания. Мониторинг проводится в целях выявления и оценки происходящих изменений, предупреждения и устранения последствий негативных процессов и явлений для сохранения экологических систем и биологического разнообразия, обеспечения сбалансированного и устойчивого использования животного мира.
Приложение 1
к Правилам
ведения государственного
учета, кадастра и мониторинга
животного мира
Форма
Перечень
ежегодной документации, необходимой для ведения
кадастра животного мира
Таблица 1
Данные учетов численности диких животных и птиц
Наименование (охотничьи пользователи, охотничьи хозяйства, особо охраняемые природные территории)
Площадь охваченная учетом (тысячи гектар)
Вид животного
Численность диких животных на площади учета (особей)
Всего численность животных (после экстраполяции особей)
Всего (особь)
Самцов (особь)
Самок (особь)
Сеголеток (особь)
Всего (особь)
Самцов (особь)
Самок (особь)
Сеголеток (особь)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Таблица 2
Данные учетов численности водоплавающей дичи на водоемах
Наименование охотпользователей
Кряква, серая
Чирки
Нырки
Прочие речные утки
Всего уток
Лысухи
Гуси
1
2
3
4
5
6
7
8
Таблица 3
Показатели учета численности охотничьих видов животных на
свободных охотничьих угодьях
Вид животного
Площадь угодий, всего (тысячи гектар)
Ареал вида (тысячи гектар)
Площадь учета от площади ареала (тысячи гектар)
% учета от площади ареала
Показатели учета
Показатели экстропаляции
Плотность на 1000 гектар (особь)
Всего (особь)
Самцов (особь)
Самок (особь)
Сеголеток (особь)
Всего (особь)
Самцов (особь)
Самок (особь)
Сеголеток (особь)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Таблица 4
Особенности миграций охотничьих видов птиц на водоемах

13. Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі барлық мекемелер мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша кадастрлық құжаттамаға ағымдағы өзгерістер туралы мәліметтерді енгізіп тұрады.
Есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне кадастрлық құжаттама беріледі.
14. Жануарлар дүниесінің кадастрын жүргізу үшін қажет жыл сайынғы құжаттаманың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
15. Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің кадастрлық кітабы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
16. Балықтардың және басқа да су жануарларының кадастрлық кітабы "Балықтардың және балық аулау объектілеріне жатқызылған басқа су жануарларының және балықтар мен өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын басқа су жануарларының кадастр кітаптарын жүргізу нысандары мен қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2014 жылғы 1 шілдедегі № 245-Ө (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9655 номерімен тіркелген) бұйрығымен бекітілген, балық аулау объектілеріне жатқызылған балықтар мен басқа да су жануарларының және өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын балықтар мен басқа да су жануарларының кадастрлық кітабын жүргізу нысандарына және қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.
Параграф – бап 3. Жануарлар дүниесінің мониторингін жүргiзу
17. Жануарлар дүниесiнiң мониторингi жануарлар дүниесi объектiлерiнiң таралуын, санын, физикалық жай-күйін, олардың мекендейтiн ортасының құрылымын, сапасын және алаңын жүйелi түрде бақылау жүйесiн бiлдiредi. Мониторинг экологиялық жүйелер мен биологиялық әртүрлілікті сақтау, жануарлар дүниесiн теңдестiрiлген дәрежеде және орнықты пайдалануды қамтамасыз ету үшiн болып жатқан өзгерiстердi анықтау және бағалау, теріс процестер мен құбылыстардың алдын алу және олардың зардаптарын жою мақсаттарында жүргiзiледi.
Жануарлар дүниесін мемлекеттік
есепке алуды, оның кадастры мен
мониторингін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жануарлар дүниесінің кадастрын жүргізу үшін қажет жыл
сайынғы құжаттаманың тізбесі
1-кесте
Жабайы жануарлар мен құстардың санын есепке алу деректері
Атауы (аңшылық пайдаланушылар, аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар)
Есепке алу қамтылған алаң
(мың га)
Жануардың түрі
Есепке алу алаңындағы жабайы жануарлардың саны (дарағы)
Жануарлардың барлық саны (дарақтардың экстраполяциясынан кейін)
Барлығы
(дарақ)
Аталықтар(дарақ)
Аналықтар(дарақ)
Төлі
(дарақ)
Барлығы
(дарақ)
Аталықтар
(дарақ)
Аналықтар
(дарақ)
Төлі
(дарақ)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
2-кесте
Су айдындарындағы суда жүзетін құстардың санын есепке алу деректері
Аңшылық пайдаланушылардың атауы
Барылдауық
Шүрегейлер
Сүңгуірлер
Басқа да өзен үйректері
Барлық үйрек
Қасқалдақтар
Қаздар
1
2
3
4
5
6
7
8
3-кесте
Бос аңшылық алқаптарда аңшылық жануарлар түрлерінің санын есепке алу көрсеткіштері
Жануар түрі
Жерлердің алаңы, барлығы
(мың га)
Тралым түрі
(мың га)
Таралым алаңынан есепке алынған алаң
(мың га)
Таралым алаңынан есепке алу %-ы
Есепке алудың көрсеткіштері
Экстраполяция көрсеткіштері
1000 га тығыздығы
(дарақ)
Барлығы
(дарақ)
Аталықтар
(дарақ)
Аналықтар
(дарақ)
Төлі (дарақ)
Барлығы
(дарақ)
Аталықтар
(дарақ)
Аналықтар
(дарақ)
Төлі
(дарақ)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
4-кесте
Су айдындарындағы аңшылық құстар түрлерінің қоныс аудару ерекшеліктері

1) Количество – данные берутся из учета численности видов животных;
2) Оценочная стоимость – данные берутся из ставки платы за пользование животным миром.
На каждый вид животного заполняется отдельная таблица.
Раздел 3
Численность и оценка видов птиц, являющихся объектами охоты
Водоплавающая дичь
Дата внесения изменений
Наименование пользователя животным миром
всего
в том числе
кряква
гуси
утки
пеганка
другие
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
20__года
20__года
20__года
1) Количество – данные берутся из учета численности видов животных;
2) Оценочная стоимость – данные берутся из ставки платы за пользование животным миром.
Боровая и лесная дичь
Дата внесения изменений
Наименование пользователя животным миром
всего
в том числе
глухарь
тетерев
рябчик
вальдшнеп
другие
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
20__года
20__года
20__года
1) Количество – данные берутся из учета численности видов животных;
2) Оценочная стоимость – данные берутся из ставки платы за пользование животным миром.
Полевая и степная дичь
Дата внесения изменений
Наименование пользователя животным миром
всего
в том числе
фазан
серая куропатка
перепел
горлица
другие
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
20__года
20__года
20__года
1) Количество – данные берутся из учета численности видов животных;
2) Оценочная стоимость – данные берутся из ставки платы за пользование животным миром.
Болотная и луговая дичь
Дата внесения изменений
Наименование пользователя животным миром
всего
в том числе
Кулики
Погоныш
Коростель
Камышница
другие
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
20__года
20__года
20__года
1) Количество – данные берутся из учета численности видов животных;
2) Оценочная стоимость – данные берутся из ставки платы за пользование животным миром.
Другие птицы
Дата внесения изменений
Наименование пользователя животным миром
всего
в том числе
поганки
большой баклан
цапли
большая выпь
другие
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
количество
оценочная стоимость
20__года
20__года
20__года
1) Количество – данные берутся из учета численности видов животных;
2) Оценочная стоимость – данные берутся из ставки платы за пользование животным миром.

1) Саны – деректер жануарлар түрлері есебінен алынады;
2) Бағалау құны – деректер жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларынан алынады.
Жануардың әрбір түріне жеке-жеке кесте толтырылады.
3 бөлім
Аң аулау объектiлерi болып табылатын құстар түрлерiнiң
саны және оларды бағалау
Суда жүзетін құс
Өзгерістер енгізілген күн
Жануарлар дүниесін пайдаланушының атауы
барлығы
Соның ішінде
барылдауық
қаздар
үйректер
сарыала
қаз
басқалары
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
1) Саны – деректер жануарлар түрлері есебінен алынады;
2) Бағалау құны – деректер жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларынан алынады.
Қарағай және орман құсы
Өзгерістер енгізілген күн
Жануарлар дүниесін пайдаланушының атауы
барлығы
соның ішінде
саңырау құр
құр
сұр құр
жылқышы
басқалары
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
1) Саны – деректер жануарлар түрлері есебінен алынады;
2) Бағалау құны – деректер жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларынан алынады.
Егістік және дала құсы
Өзгерістер енгізілген күн
Жануарлар дүниесін пайдаланушының атауы
барлығы
соның ішінде
қырғауыл
сұр кекілік
бөдене
түркептер-лер
басқалары
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
20___ г.
20___ г.
20___ г.
1) Саны – деректер жануарлар түрлері есебінен алынады;
2) Бағалау құны – деректер жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларынан алынады.
Батпақ және шабындық құсы
Өзгерістер енгізілген күн
Жануарлар дүниесін пайдаланушының атауы
барлығы
соның ішінде
шалшықшылар
тартар
бозқаншыр
сутартар
басқалары
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
1) Саны – деректер жануарлар түрлері есебінен алынады;
2) Бағалау құны – деректер жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларынан алынады.
Басқа құстар
Өзгерістер енгізілген күн
Жануарлар дүниесін пайдаланушының атауы
барлығы
соның ішінде
сұқсыр
үлкен суқұзғын
Аққұтандар
үлкен көлбұқа
басқалары
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
саны
бағалау құны
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
1) Саны – деректер жануарлар түрлері есебінен алынады;
2) Бағалау құны – деректер жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларынан алынады.