Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета зерна
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 4-1/546. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2015 года № 11804.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения количественно-качественного учета зерна.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
2 июля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 19 июня 2015 года № 4-1/546
Правила
ведения количественно-качественного учета зерна
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2019 № 219 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения количественно-качественного учета зерна (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (далее – Закон) и определяют порядок ведения количественно-качественного учета зерна.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) владелец зерна – физическое или юридическое лицо, передавшее на хранение хлебоприемному предприятию зерно;
2) партия зерна – обособленное количество однородного по качеству зерна урожая одного года, оформленное документами, содержащими сведения о качестве зерна;

Астықтың сандық-сапалық есебiн жүргiзу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 4-1/546 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 шілдеде № 11804 болып тіркелді.
"Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астықтың сандық-сапалық есебiн жүргiзу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 2 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 19 маусымдағы
№ 4-1/546 бұйрығымен
бекітілген
Астықтың сандық-сапалық есебiн жүргiзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2019 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Астықтың сандық-сапалық есебiн жүргiзу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрленді және астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) астық иесі – астығын астық қабылдау кәсіпорнына сақтауға берген жеке немесе заңды тұлға;
2) астық партиясы – астық сапасы туралы мәліметтері бар құжаттармен ресімделген, бір жылғы егіннің сапасы бойынша біртекті оқшауланған астық мөлшері;

3) количественно-качественный учет зерна – система учета и регистрации всех операций с зерном в процессе его приемки, очистки, сушки, хранения, перемещения и отгрузки на хлебоприемном предприятии;
4) акт-расчет – документ, составляемый хлебоприемным предприятием для определения количества зерна и (или) зерноотходов, подлежащих отпуску владельцу зерна;
5) зачтенный физический вес – физический вес зерна, по влажности, сорной и зерновой примеси, приведенный к нормам, определенным договором между владельцем зерна и хлебоприемным предприятием и обеспечивающим сохранность зерна;
6) лицевой счет – составляющая книга количественно-качественного учета, которая ведется хлебоприемным предприятием отдельно по каждому владельцу зерна, классу и сорту;
7) специалист местного исполнительного органа – специалист структурного подразделения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган), осуществляющий свои полномочия в области зернового рынка;
8) материально-ответственное лицо – должностное лицо хлебоприемного предприятия, отвечающее за количественно-качественную сохранность принятого на хранение зерна;
9) физический вес – масса зерна, определенная путем взвешивания на весах;
10) акт зачистки – документ, составляемый хлебоприемным предприятием в целях учета зерна;
11) инвентаризация – комплекс мероприятий, направленных на проверку соответствия фактического наличия зерна и его качества отчетным данным.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Все операции с зерном (приемка, взвешивание, сушка, очистка, хранение, отгрузка), количественно-качественный учет и оформление соответствующих документов ведутся в физическом весе с точностью до 1 килограмма. При выпуске зерновой расписки и ее формировании в государственном электронном реестре держателей зерновых расписок (далее – ГЭРДЗР) указывается зачтенный физический вес.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок ведения количественно-качественного учета зерна
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2019 № 219 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) астықтың сандық-сапалық есебі – астық қабылдау кәсіпорнында астықты қабылдау, тазалау, кептіру, сақтау, орнын ауыстыру және тиеп жөнелту процесінде онымен жасалатын барлық операцияларды есепке алу және тіркеу жүйесі;
4) есеп актісі – астық иесіне жіберуге жататын астық және (немесе) астық қалдықтарының мөлшерін айқындау үшін астық қабылдау кәсіпорны жасайтын құжат;
5) есептелген нақты салмағы – ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорны арасындағы шартта айқындалған және астықтың сақталуын қамтамасыз ететін нормаларға келтірілген астықтың нақты салмағы;
6) дербес шот – астық қабылдау кәсіпорны әрбір астық иесі, сыныбы және сорты бойынша жеке жүргізетін астықтың сандық-сапалық есебі кітабының құрамдас бөлігі;
7) жергілікті атқарушы орган маманы – астық нарығы саласында өз өкілеттігін жүзеге асыратын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) құрылымдық бөлімшесінің маманы;
8) материалды жауапты тұлға – сақтауға қабылданған астықтың сандық-сапалық сақталуына жауап беретін астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасы;
9) нақты салмағы – таразыда өлшеу жолымен айқындалған астықтың массасы;
10) тазарту актісі – астықты есепке алу мақсатында астық қабылдау кәсіпорны жасайтын құжат;
11) түгендеу – астықтың нақты бар болуының және оның сапасының есептік деректерге сәйкестігін тексеруге бағытталған іс-шаралар кешені.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Астықпен жасалатын барлық операциялар (қабылдау, өлшеу, кептiру, тазалау, сақтау, тиеп жөнелту), сандық-сапалық есебi және тиісті құжаттарды ресiмдеу 1 килограммға дейiнгi дәлдiкпен нақты салмақта жүргiзiледi. Астық қолхатын шығару және оны астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде (бұдан әрі – АҚҰМЭТ) ресiмдеу кезiнде есепке жатқызылған нақты салмақ көрсетіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2019 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Оформление поступления зерна
4. Поступающее на хлебоприемное предприятие зерно принимается по количеству материально-ответственным лицом после взвешивания на весах, прошедших поверку в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений.
5. Поступающее автомобильным транспортом зерно сопровождается товарно-транспортными накладными. Товарно-транспортная накладная выписывается на каждую автомобильную партию (отдельный автомобиль или автомобиль (трактор) с прицепом, автопоезд). Каждый автомобиль сопровождается тремя (четырьмя) экземплярами товарно-транспортных накладных.
Партия зерна, поступившая автомобильным транспортом с других хлебоприемных предприятий, сопровождается товарно-транспортной накладной и документом о качестве (карточкой анализа зерна по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – карточка анализа зерна) и по желанию владельца зерна паспортом качества зерна, выданным в соответствии с Требованиями к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона (далее – паспорт качества зерна).
6. От каждой поступившей автомобильной партии зерна специалистом производственно-технологической лаборатории (далее – ПТЛ) отбирается проба для определения качества зерна в соответствии с национальными стандартами Республики Казахстан и межгосударственными стандартами (далее – стандарты). При отборе проб специалист проверяет соответствие культуры и государственного регистрационного номерного знака автомобиля данным товарно-транспортной накладной. По отобранной пробе производится предварительный анализ качества, необходимый для размещения зерна. По результатам предварительного анализа на первом экземпляре накладной указывается точка разгрузки зерна.
7. На весовой все товарно-транспортные накладные передаются водителем весовщику, который указывает в них результаты взвешивания. Данные из накладных заносятся в журнал регистрации взвешивания грузов на автомобильных весах по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который ведется отдельно по четным и нечетным числам. Водителю возвращаются все накладные, кроме первого экземпляра.
8. При поступлении зерна железнодорожным транспортом проверяются целостность, герметичность вагона и наличие пломб.
Поступившее железнодорожным транспортом зерно сопровождается железнодорожной транспортной накладной и документом о качестве (карточкой анализа зерна и по желанию владельца зерна паспортом качества зерна). Если в пути был досмотр груза, то зерно сопровождается также актом вскрытия вагона, контейнера согласно Правил перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13714). Железнодорожная транспортная накладная и документ о качестве выписываются на каждый вагон. Результаты взвешивания заносятся в журнал регистрации взвешивания грузов на вагонных весах по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

1-параграф. Астықтың келіп түсуін ресiмдеу
4. Астық қабылдау кәсiпорнына келіп түсетін астықты өлшем бірліктерді қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен тексеруден өткен таразыларда өлшенгеннен кейiн материалдық жауапты тұлға мөлшері бойынша қабылдайды.
5. Автомобиль көлігімен келіп түсетін астық тауарлық-көлiктік жүкқұжаттарымен бірге жiберiледi. Тауарлық-көлiктік жүкқұжат әрбiр автомобиль партиясына (жеке автомобиль немесе тiркемесi бар автомобиль (трактор), автопоезд) жазылады. Әрбiр автомобиль үш (төрт) дана тауарлық-көлiктік жүкқұжаттармен бiрге жіберіледі.
Басқа астық қабылдау кәсiпорындарынан автомобиль көлігімен келіп түскен астық партиясы тауарлық-көлiктік жүкқұжатпен және сапасы туралы құжатпен (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықты талдау карточкасымен (бұдан әрі – астықты талдау карточкасы) және астық иесінің қалауы бойынша, Заңнының 6-бабы 10) тармақшасына сәйкес бекітілетін Астық сапасын сараптау тәртiбiне және астық сапасы паспортын беруге қойылатын талаптар сай берiлген астық сапасы паспортымен (бұдан әрі – астық сапасы паспорты) бірге жүреді.
6. Өндiрiстiк-технологиялық зертхана (бұдан әрi – ӨТЗ) маманы Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарына және мемлекетаралық стандарттарға (бұдан әрі – стандарттар) сәйкес астық сапасын айқындау үшiн астықтың әрбiр келiп түскен автомобиль партиясынан сынама iрiктеп алады. Сынаманы ірiктеп алу кезiнде маман дақылдың және автомобильдiң мемлекеттiк тiркеу нөмiрi белгiсiнiң тауарлық-көлiктік жүкқұжаттың деректеріне сәйкестiгiн тексередi. Iрiктеп алынған сынама бойынша астықты орналастыру үшiн қажетті сапасына алдын ала талдау жүргiзiледi. Алдын ала талдау нәтижелерi бойынша жүкқұжаттың бiрiншi данасында астықты түсiру нүктесi көрсетiледi.
7. Таразыда жүргiзушi барлық тауарлық-көлiктік жүкқұжаттарды оларға өлшеудiң нәтижелерiн енгiзетiн таразышыға бередi. Жүкқұжаттардағы деректер әрбiр тақ және жұп күндер бойынша жеке жүргiзiлетiн, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автомобильдер таразысында жүктер өлшеудi тiркеу журналына енгiзiледi. Жүргiзушiге бiрiншi данасынан басқа барлық жүкқұжаттар қайтарылады.
8. Астық темiр жол көлiгiмен келiп түскен кезде вагонның бүтiндiгi, саңылаусыздығы және пломбасының болуы тексеріледi.
Темiр жол көлiгiмен келiп түскен астық темiр жол жүкқұжатымен және сапасы туралы құжатпен (астықты талдау карточкасымен және астық иесінің қалауы бойынша астық сапасы паспортымен) бірге жүреді. Егер жолда жүк жете тексерілсе, онда Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 13174 болып тіркелген) бекітілген Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларына сәйкес астық вагонды, контейнерді ашу актісімен де бірге жүреді. Темiр жол жүкқұжаты және сапасы туралы құжат әрбiр вагонға жазылады. Өлшеу нәтижелерi осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша вагон таразыларында жүктер өлшеудi тiркеу журналына енгiзiледi.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 12.07.2018 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Определение качества поступившего зерна производится специалистами ПТЛ в соответствии со стандартами, указанными в договоре на хранение зерна. Результаты анализа пробы оформляются карточкой анализа зерна и регистрируются в журнале регистрации результатов лабораторных анализов по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10. По истечении суток весовщик сдает все товарно-транспортные накладные в бухгалтерию. На основании товарно-транспортных накладных, сгруппированных по каждому владельцу зерна и точке разгрузки зерна, составляется в двух экземплярах реестр накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При поступлении зерна железнодорожным транспортом на основании железнодорожных накладных составляется реестр накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
11. После составления реестр накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе или реестр накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно (далее – реестр) передается специалисту ПТЛ, который заносит в раздел II реестра результаты лабораторного анализа зерна. Внесенные данные заверяются подписью заведующего ПТЛ.
После этого реестр возвращается бухгалтеру хлебоприемного предприятия, который сверяет соответствие данных физического веса реестра и журнала регистрации взвешивания грузов, правильность внесения результатов лабораторных анализов и производит в разделе III реестра расчет зачтенного физического веса, в разделе IV – расчет стоимости услуг по приемке, сушке и очистке зерна. Далее реестр вместе с приложенными к нему товарно-транспортными накладными передается соответствующему материально-ответственному лицу для проверки правильности его заполнения и предварительного списания зерноотходов и убыли по сушке в соответствии с натуральными скидками по влажности, сорной и зерновой примеси, указанными в разделе III реестра.
12. По окончании проверки материально-ответственное лицо подписывает реестр и составляет отчет о движении зерна и тары на зернохранилище по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Далее реестр и отчет возвращаются бухгалтеру хлебоприемного предприятия, который на вторые сутки после приемки зерна передает владельцу зерна второй экземпляр реестра.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.07.2018 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Келiп түскен астықтың сапасын айқындауды астықты сақтау шартында көрсетiлген стандарттарға сәйкес ӨТЗ мамандары жүргiзедi. Сынаманы талдау нәтижелерi астықты талдау карточкасымен ресiмделедi және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зертханалық талдаулар нәтижелерiн тiркеу журналында тiркеледi.
10. Тәулiктiң соңында таразышы барлық тауарлық-көлiктік жүкқұжаттарды бухгалтерияға тапсырады. Әрбiр астық иесi мен астықты түсiру нүктесi бойынша топталған тауарлық-көлiктік жүкқұжаттар негiзiнде Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада орташа тәулiктiк сынамасы бойынша сапасын айқындай отырып, осы автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмi жасалады.
Астық темiр жол көлiгiмен келiп түскен кезде темiр жол жүкқұжаттарының негiзiнде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша темiр жол көлiгiмен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмi жасалады.
11. Орташа тәулiктiк сынамасы бойынша сапасын айқындай отырып автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмi немесе темiр жол көлiгiмен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмi (бұдан әрі – тізілім) жасалғаннан кейін ӨТЗ маманына берiледi, ол тiзiлiмнiң II бөлiмiне астықты зертханалық талдау нәтижелерін енгiзедi. Енгiзiлген деректер ӨТЗ меңгерушiсiнiң қолымен расталады.
Бұдан кейін тiзiлiм астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтеріне қайтарылады, ол тiзiлiмдегі және жүктер өлшеудi тiркеу журналындағы нақты салмақ деректерiнiң сәйкестiгiн, зертханалық талдаулар нәтижелерiн енгiзудiң дұрыстығын салыстырып тексереді және тiзiлiмнiң III бөлiмiнде есептелген нақты салмағын есептеуді, IV бөлiмiнде астықты қабылдау, кептiру және тазалау жөніндегі қызметтер құнын есептеудi жүргiзедi. Бұдан әрi тiзiлiм оған қоса берілген тауарлық-көлiктік жүкқұжаттармен бiрге оның дұрыс толтырылуын тексеру және тiзiлiмнiң III бөлiмiнде көрсетiлген ылғалдылық, арамшөп және дән қоспасы бойынша табиғи шегерiмдерге сәйкес астық қалдықтары мен кептiру бойынша кемуді алдын ала есептен шығару үшiн материалдық жауапты тұлғаға берiледi.
12. Тексеру бiткеннен соң материалдық жауапты тұлға тiзiлiмге қол қояды және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сақтау қоймасындағы астық пен ыдыстың қозғалысы туралы есеп жасайды. Бұдан әрi тiзiлiм мен есеп астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтеріне қайтарылады, ол астық қабылданғаннан кейінгі екінші тәулiкте тiзiлiмнiң екiншi данасын астық иесiне бередi.

13. Отчет о движении зерна и тары на зернохранилище ведется по годам урожая, культурам, классам, с ежедневным подведением итога. Отчет ведется по складу, группе складов, элеватору, которые закреплены за материально-ответственным лицом.
Параграф 2. Расчет зачтенного физического веса
14. Зачтенный физический вес определяется с учетом договорных норм влажности, сорной и зерновой примесей путем определения процента натуральных скидок по влажности, сорной и зерновой примеси с физического веса зерна в следующем порядке:
1) процент натуральной скидки по влажности рассчитывается по формуле:
100 х (а - б)
Ув = -----------------,
100 - б
где Ув - процент натуральной скидки по влажности;
а - влажность зерна по приходу, %;
б - влажность зерна по договору на хранение, %;
2) процент натуральной скидки по сорной примеси рассчитывается по формуле:
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = -------------------------,
100 - г
где Ус - процент натуральной скидки по сорной примеси;
в - содержание сорной примеси по приходу, %;
г - содержание сорной примеси по договору на хранение, %;
Ув - процент натуральной скидки по влажности, %;
3) процент натуральной скидки по зерновой примеси рассчитывается по формуле:
(д - е) х • (100 - Ув)
Уз = -------------------------,
100 - е
где Уз - процент натуральной скидки по зерновой примеси;
д - содержание зерновой примеси по приходу, %;
е - содержание зерновой примеси по договору на хранение, %;
Ув - процент натуральной скидки по влажности, %;
4) общий вес натуральных скидок по влажности, сорной и зерновой примеси (У) (в килограммах) рассчитывается по формуле:
П х (Ув + Ус + Уз)
У = -------------------------,
100
где П - физический вес поступившего зерна;
5) зачтенный физический вес = П – У.
Натуральные скидки по формулам определяются с точностью до 0,01%.
15. Зачтенный физический вес зерна, не подвергавшегося сушке, определяется по формуле:
(в - г) (д - е)
Зачтенный физический вес = П - П х(------- + ----------)
100 - г 100 - е
16. В случае, если качество поступившего зерна по влажности, сорной и зерновой примеси соответствует или лучше норм, указанных в договоре на хранение, в зерновой расписке из ГЭРДЗР указывается фактическое качество, а зачтенный физический вес будет равен физическому весу.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

13. Астық сақтау қоймасындағы астық пен ыдыстың қозғалысы туралы есеп егiннің жылы, дақылдар, сыныбы бойынша күн сайын қорытынды жасай отырып жүргiзiледi. Есеп материалдық жауапты тұлғаға бекітіліп қойма, қоймалар тобы, элеватор бойынша жүргiзiледi.
2-параграф. Есептелген нақты салмағын есептеу
14. Есептелген нақты салмағы ылғалдылықтың, арамшөп және дән қоспаларының келiсiлген нормаларын ескере отырып, нақты салмағынан ылғалдылық, арамшөп және дән қоспалар бойынша табиғи шегерiмдер пайызын айқындау жолымен келесiдей тәртiппен айқындалады:
1) ылғалдылық бойынша табиғи шегерiм пайызы мынадай формула бойынша есептеледi:
100 х (а - б)
Ув = ------------------,
100 - б
мұндағы: Ув - ылғалдылық бойынша табиғи шегерiм пайызы;
а - кiрiс бойынша астық ылғалдылығы, %;
б - сақтау шарты бойынша астық ылғалдылығы, %;
2) арамшөп қоспасы бойынша нақты шегерiм пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = ------------------------,
100 - г
мұндағы: Ус - арамшөп қоспасы бойынша табиғи шегерiм пайызы;
в - кiрiс бойынша арамшөптi қоспа құрамы, %;
г - сақтау шарты бойынша арамшөп қоспасының құрамы, %;
Ув - ылғалдылық бойынша табиғи шегерiм пайызы;
3) дәндi қоспа бойынша табиғи шегерiм пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
(д - е) х (100 - Ув)
Уз = --------------------------,
100 - е
мұндағы: Уз - дән қоспсы бойынша табиғи шегерiм пайызы;
д - кiрiс бойынша дән қоспасының құрамы, %;
е - сақтау шарты бойынша дән қоспасының құрамы, %;
Ув – ылғалдылық бойынша табиғи шегерiм пайызы;
4) ылғалдылық, арамшөп және дән қоспасы бойынша табиғи шегерiмдердiң жалпы салмағы (килограмда) мынадай формула бойынша есептеледi:
П х (Ув + Ус + Уз)
У = --------------------------,
100
мұндағы: П - келiп түскен астықтың нақты салмағы;
5) есептелген нақты салмағы = П – У.
Формулалар бойынша табиғи шегерiмдер 0,01 %-ға дейiнгі дәлдікпен айқындалады.
15. Кептiрілмеген астықтың есептелген нақты салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
(в - г) (д - е)
Есептелген нақты салмағы = П - П х (-------- + --------).
100 - г 100 - е
16. Егер, келiп түскен астықтың сапасы ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша сақтау шартында көрсетілген нормаларға сәйкес немесе олардан жақсы болса, АҚҰМЭТ-ның астық қолхатында нақты сапасы көрсетіледі, ал есепке жатқызылған нақты салмақ нақты салмаққа тең болады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. При определении зачтенного физического веса кукурузы и семян хлопчатника учитываются только показатели влажности и сорной примеси.
Параграф 3. Оформление очистки, сушки зерна
18. Оформление очистки, сушки зерна осуществляется по местам хранения (без разделения на владельцев). Очистка, сушка зерна производятся на основании распоряжения на очистку, сушку зерна, подписанного руководителем хлебоприемного предприятия и заведующим ПТЛ по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
До начала очистки, сушки зерна и после их проведения осуществляется определение качества зерна (зерноотходов) с оформлением карточек анализа зерна.
Для оперативного контроля за работой зерносушилки ведется журнал учета работы зерносушилки, а на зерносушилках, оборудованных весами, кроме того, весовые журналы перевески сырого и просушенного зерна.
19. Не позднее следующего дня после проведения очистки и сушки составляется акт на очистку, сушку зерна по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам. В случаях, когда очищается, сушится большая партия зерна, акты составляются не реже двух раз в месяц. Акт подписывается материально-ответственным лицом, заведующим ПТЛ, проверяется бухгалтером хлебоприемного предприятия и утверждается руководителем хлебоприемного предприятия. К актам должны быть приложены карточки анализа зерна и ведомости отвесов на побочные продукты и отходы.
20. Получаемые при очистке зерна побочные продукты и отходы классифицируются следующим образом:
1) к побочным продуктам относят:
зерновую смесь с содержанием зерна от 70 до 85 %;
зерновую смесь с содержанием зерна от 50 до 70 %;
2) к зерновым отходам относят:
отходы первой категории с содержанием зерна от 30 до 50 %;
отходы первой категории с содержанием зерна от 10 до 30 %;
отходы второй категории с содержанием зерна от 2 до 10 %;
3) к негодным отходам относят:
отходы третьей категории с содержанием зерна до 2 %.
21. При наличии в побочном продукте и отходах свыше 10 % зерен пшеницы или ржи или свыше 20 % зерен других культур, относимых по стандартам на эти культуры к основному зерну, указанные побочные продукты и отходы подлежат дополнительной очистке с целью извлечения из них основного зерна.
22. Полученные при очистке зерна побочные продукты и отходы передаются в цех (склад) отходов по массе.
Побочные продукты и отходы возвращаются владельцам зерна либо реализуются с последующей выплатой владельцам их стоимости. Отгрузка побочных продуктов и отходов владельцу зерна производится только после проведения очистки, сушки и оформления акта на очистку, сушку зерна.
Для определения количества отходов, подлежащих выдаче владельцу, предварительно списанные по реестрам отходы пересчитываются с учетом фактического качества полученных при очистке отходов.

17. Жүгерiнiң және мақта тұқымының есептелген нақты салмағын айқындаған кезде тек ылғалдылық пен арамшөп қоспасы көрсеткiштерi ескеріледі.
3-параграф. Астық тазалауды, кептiрудi ресiмдеу
18. Астық тазалауды, кептiрудi ресiмдеу сақтау орындары бойынша (астық иелерiне бөлмей) жүзеге асырылады. Астықты тазалау, кептiру осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық қабылдау кәсiпорнының басшысы және ӨТЗ меңгерушiсi қол қойған астықты тазартуға, кептiруге өкiмнің негiзiнде жүргiзiледi.
Астықты тазалау мен кептiруді бастағанға дейiн және оларды жүргiзгеннен кейiн астық талдау карточкаларын ресiмдей отырып, астық (астық қалдықтары) сапасын айқындау жүзеге асырылады.
Астық кептiргiштiң жұмысын жедел бақылау үшiн астық кептiргiш жұмысының есебі журналы, ал таразымен жабдықталған астық кептiргiштерде, бұдан басқа дымқыл және кептiрiлген астықты қайта өлшеудiң таразы журналдары жүргiзiледi.
19. Тазалау мен кептiру жүргiзiлгеннен кейiнгі келесi күннен кешiктiрiлмей осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тазалау және кептiру актiсi жасалады. Астықтың үлкен партиясы тазаланған, кептiрілген жағдайда, актiлер айына кемiнде екi рет жасалады. Актiге материалдық жауапты тұлға, ӨТЗ меңгерушiсi қол қояды, оны астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтері тексередi және астық қабылдау кәсiпорнының басшысы бекiтедi. Актiлерге астық талдау карточкалары және жанама өнiмдер мен қалдықтарды өлшеу ведомостары қоса берілуі тиiс.
20. Астықты тазалау кезiнде алынатын жанама өнiмдер мен қалдықтар мынадай жолмен жiктеледi:
1) жанама өнiмдерге:
құрамында 70% – 85% астық бар дән қоспасы;
құрамында 50% – 70% астық бар дән қоспасы жатқызылады;
2) астық қалдықтарына:
құрамында 30% – 50% астық бар бiрiншi санатты қалдықтар;
құрамында 10% – 30% астық бар бiрiншi санатты қалдықтар;
құрамында 2% – 10% астық бар екiншi санатты қалдықтар жатқызылады;
3) жарамсыз қалдықтарға:
құрамында 2 %-ға дейiн астық бар үшiншi санатты қалдықтар жатқызылады.
21. Жанама өнiм мен қалдықтарда 10 %-дан артық бидай немесе қара бидай дәндерi немесе осы дақылдардың стандарттары бойынша негiзгi астыққа жатқызылған 20 %-дан артық басқа дақылдардың дәндерi болған кезде көрсетiлген жанама өнiмдер мен қалдықтар олардан негiзгi астықты бөлiп алу мақсатында қосымша тазалауға жатады.
22. Астықты тазалау кезiнде алынған жанама өнiмдер мен қалдықтар массасы бойынша қалдықтар цехына (қоймасына) жiберiледi.
Жанама өнiмдер мен қалдықтар астық иесiне қайтарылады не кейіннен астық иесiне оның құнын өтеумен өткізіледі. Астық иесiне қосалқы өнiмдер мен қалдықтарды тиеп жөнелту тазалау, кептiру жүргiзiлгеннен және астықты тазалау, кептiру актiсі ресiмделгеннен кейiн ғана жүргізіледі.
Астық иесiне беруге жататын қалдықтардың көлемiн айқындау үшiн тiзiлiмдер бойынша алдын ала есептен шығарылған қалдықтар тазалау кезiнде алынған қалдықтардың нақты сапасын ескере отырып қайта есептеледi.

23. В случае письменного отказа владельца зерна от негодных отходов они вывозятся с территории хлебоприемного предприятия и уничтожаются с составлением акта на уничтожение негодных отходов по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Количество негодных отходов, указанное в акте, должно подтверждаться ведомостью отвесов с приложением товарно-транспортных накладных.
Параграф 4. Оформление переборки и обмолота кукурузы в початках
24. Переборка кукурузы в початках производится по распоряжению по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Обмолот кукурузы в початках производится по распоряжению по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
25. Получаемые при переборке кукурузы в початках отходы (пораженные болезнями початки, стержни, соцветия, обертки и другие), самообруш оформляются актом на переборку кукурузы в початках по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, в котором указываются установленная путем взвешивания масса полученных примесей и определенные ПТЛ влажность и сорная примесь, с приложением карточек анализа зерна. Акт утверждается руководителем хлебоприемного предприятия.
26. Согласно акту на переборку с лицевого счета кукурузы в початках списывается фактическая масса, а на лицевой счет кукурузы в зерне приходуется масса чистого зерна (без посторонней примеси).
27. Обмолот кукурузы в початках оформляется актом на обмолот кукурузы в початках по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Акт составляется на обмолот каждой отдельно учитываемой партии кукурузы в початках.
Полученные от обмолота кукурузы зерно, побочные продукты и отходы I и II категорий (кроме стержней) направляются для хранения в склады и принимаются материально-ответственным лицом с обязательным взвешиванием и определением качества ПТЛ. Отходы III категории подлежат уничтожению.
Масса полученных от обмолота кукурузы стержней определяется путем взвешивания на весах. Стержни с наличием невымолоченного зерна более 1,2% массы стержней подлежат повторному обмолоту.
28. Количество переданной в обмолот кукурузы в початках определяется как сумма массы полученных от обмолота зерна кукурузы, побочных продуктов, отходов и стержней. Качество обмолоченной кукурузы в початках (средневзвешенная влажность и выход зерна из початков), а также качество полученных после обмолота зерна, побочных продуктов, отходов и стержней и наличие невымолоченного зерна на стержнях определяются ПТЛ. К актам прикладываются отвесы и карточки анализа зерна.
29. В тех случаях, когда при обмолоте кукурузы в початках невозможна установка весов для взвешивания зерна, отходов и стержней, их масса определяется по документам при реализации.

23. Астық иесi жарамсыз қалдықтардан жазбаша түрде бас тартқан жағдайда, олар астық қабылдау кәсiпорнының аумағынан шығарылады және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарамсыз қалдықтарды жою актiсiн жасау арқылы жойылады. Актiде көрсетiлген жарамсыз қалдықтар көлемi тауарлық-көлiктік жүкқұжаттарға қоса, өлшеу ведомосімен расталуға тиiс.
4-параграф. Собықтағы жүгерiнi қайта өңдеуді
және бастыруды ресiмдеу
24. Собықтағы жүгерiнi қайта өңдеу, бастыру осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық қабылдау кәсiпорнының басшысы және ӨТЗ меңгерушiсi қол қойған өкiм бойынша жүргiзiледi.
25. Собықтағы жүгерiнi қайта өңдеу кезiнде алынатын қалдықтар (аурулармен зақымдалған собықтар, өзектер, гүлшоқтар, қабықтар және басқалары), собықтың өзiнен-өзi тазалану нәтижесiнде алынған дәндер астық талдау карточкасымен қоса алынған қоспалардың өлшеу жолымен белгіленген массасы және ӨТЗ айқындаған ылғалдылығы және арамшөп қоспасы көрсетiлетiн осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша собықтағы жүгерiнi қайта өңдеуге арналған актiмен ресiмделедi. Актіні астық қабылдау кәсiпорнының басшысы бекiтедi.
26. Қайта өңдеу актiсiне сәйкес собықтағы жүгерiнің жеке шотынан нақты массасы шығарылады, ал дәндегi жүгерiнің жеке шотына таза дәннің (бөгде қоспасыз) массасы кiрiстiрiледi.
27. Собықтағы жүгерiнi бастыру осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша собықтағы жүгерiнi бастыруға арналған актiмен ресiмделедi. Акт әрбiр жеке есептелiнетiн собықтағы жүгерi партиясын бастыруға жасалады.
Жүгерiнi бастырудан алынған астық, жанама өнiмдер және I, II санатты қалдықтар (өзектен басқа) қоймаларға сақталу үшiн жiберiледi және оларды материалдық жауапты тұлға мiндеттi түрде өлшеп және ӨТЗ сапасын айқындап қабылдайды.
Жүгерiнi бастырудан алынған өзектiң массасы таразыларда өлшеу жолымен айқындалады. Өзек массасының 1,2 %-ынан астам бастырылмаған дәні бар өзектер қайталама бастырылуға жатқызылады.
28. Бастырылуға берiлген собықтағы жүгерiнiң мөлшері бастырылудан алынған жүгерi дәнi, жанама өнiмдер, қалдықтар және өзектер массасының сомасы ретiнде айқындалады. Бастырылған собықтағы жүгерiнiң сапасын (орташа өлшенген ылғалдылығын және собықтардан дәндердiң шығымдылығын), сондай-ақ бастырудан кейін алынған дәннiң, жанама өнiмдердiң, қалдықтар мен өзектiң сапасын және өзектерде бастырылмаған дәннiң болуын ӨТЗ айқындайды. Актiлерге тіктегіштер мен астық талдау карточкалары қоса беріледі.
29. Собықтағы жүгерiнi бастыру кезiнде дәндi, қалдықтарды және өзектердi өлшеу үшiн таразыны орнату мүмкiн болмаған жағдайда олардың массасы өткізу кезiндегi құжат бойынша айқындалады.

Параграф 5. Оформление отгрузки зерна
30. Отгрузка зерна осуществляется материально-ответственным лицом на основании приказа, подписанного руководителем хлебоприемного предприятия, бухгалтером хлебоприемного предприятия и заведующим ПТЛ, по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Приказы на отгрузку зерна передаются счетному работнику хлебоприемного предприятия, который ведет журнал учета полученных приказов на отгрузку зерна.
31. Перед началом отгрузки зерна специалистами хлебоприемного предприятия производится осмотр технического состояния транспортного средства на предмет пригодности его к перевозке зерна.
32. При отгрузке зерна железнодорожным транспортом на основании железнодорожных накладных и документов о качестве (карточек анализа зерна и по желанию владельца зерна паспортов качества зерна) составляется реестр отгрузки зерна железнодорожным транспортом по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Отгружаемое зерно сопровождается железнодорожной накладной и документом о качестве (карточкой анализа зерна и по желанию владельца зерна паспортом качества зерна).
Паспорт качества зерна оформляется при отгрузке зерна на экспорт.
33. Материально-ответственное лицо проверяет правильность заполнения железнодорожных накладных и реестра отгрузки зерна железнодорожным транспортом.
34. При отгрузке зерна автомобильным транспортом в приказе указывается, через кого осуществляется отгрузка зерна, и номер доверенности. Отгрузку зерна автомобильным транспортом оформляют товарно-транспортными накладными и документами о качестве (карточками анализа зерна и по желанию владельца зерна паспортами качества зерна), на основании которых составляется реестр накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
35. Приказ на отгрузку, товарно-транспортные накладные, реестры на отгружаемое зерно, карточки анализа зерна, ксерокопии паспортов качества зерна передаются в бухгалтерию хлебоприемного предприятия. По этим документам зерно списывается в расход.
36. Отпуск зерна владельцу производится в количестве и качестве, указанным в зерновой расписке.
В случае отгрузки зерна с показателями качества зерна по влажности, сорной и зерновой примеси, отличными от указанных в договоре на хранение, по соглашению сторон может быть произведена натуральная скидка или надбавка к зачтенному физическому весу с учетом фактического качества.
Если стороны не пришли к согласию, спор решается в судебном порядке.

5-параграф. Астықты тиеп жөнелтудi ресiмдеу
30. Астықты тиеп жөнелтуді материалдық жауапты тұлға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық қабылдау кәсiпорнының басшысы, астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтері және ӨТЗ меңгерушiсi қол қойған бұйрықтың негiзiнде жүзеге асырады.
Астықты тиеп жөнелту бұйрықтары астық қабылдау кәсiпорнының астықты тиеп жөнелту бұйрықтарының есебі журналын жүргiзетін есепшi қызметкеріне берiледi.
31. Астықты тиеп жөнелтуді бастар алдында астық қабылдау кәсiпорнының мамандары көлiк құралдарының техникалық жай-күйіне астықты тасымалдауға жарамдылығы тұрғысынан қарап-тексеру жүргiзедi.
32. Астықты темiр жол көлiгiмен тиеп жөнелткен кезде темiр жол жүкқұжаттары мен сапа туралы құжаттар (астық талдау карточкалары және астық иесінің қалауы бойынша астық сапасы паспорттары) негiзiнде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша темiр жол көлiгiмен тиеп жөнелту тiзiлiмi жасалады. Тиеп жөнелтiлетiн астықпен темiр жол жүкқұжаты және сапа туралы құжат (астық талдау карточкасы және астық иесінің қалауы бойынша астық сапасы паспорты) бірге жүреді.
Астық сапасы паспорты астықты экспортқа тиеп жөнелту кезiнде ресiмделедi.
33. Материалдық жауапты адам темiржол жүкқұжаттары мен астықты темiр жол көлiгімен тиеп жөнелту тiзiлiмiнің толтырылуының дұрыстығын тексередi.
34. Астықты автомобиль көлiгімен тиеп жөнелткен кезде бұйрықта астықты тиеп жөнелту кiм арқылы жүзеге асырылатыны және сенiмхат нөмiрi көрсетiледi. Астықты автомобиль көлiгімен тиеп жөнелту астық тауарлық-көлiктік жүкқұжаттармен және сапа туралы құжаттармен (астық талдау карточкаларымен және астық иесінің қалауы бойынша астық сапасы паспорттарымен) ресiмделедi, олардың негізінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автомобиль көлiгімен тиеп жөнелтiлген астық жүкқұжаттарының тiзiлiмi жасалады.
35. Тиеп жөнелтуге бұйрық, тауарлық-көлiктік жүкқұжаттар, тиеп жөнелтiлетін астық тізілімдері, астық талдау карточкалары, астық сапасы паспорттарының көшiрмелерi астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтериясына беріледі. Осы құжаттар бойынша астық шығысқа шығарылады.
36. Астықты иесіне жіберу астық қолхатында көрсетілген мөлшерде және сапада жүргізіледі.
Ылғалдылығы, арамшөптi және дәндi қоспасы бойынша сақтау шартында көрсетiлгеннен айрықша астық сапасының көрсеткiштерi бар астық тиеп жөнелтілген жағдайда тараптардың келiсiмi бойынша нақты сапасын ескере отырып, есептелген нақты салмағына табиғи шегерiм немесе үстеме жүргiзiлуi мүмкiн.
Егер тараптар келiсiмге келе алмаса, дау сот тәртiбімен шешiледі.

37. Расчет количества отгружаемого зерна при отклонении фактического качества от договорных норм по влажности, сорной и зерновой примеси, осуществляется в следующем порядке:
1) процент натуральной скидки или надбавки по влажности рассчитывается по формуле:
100 х (а - б)
Ув = ------------------,
100 - б
где Ув - процент натуральной скидки или надбавки по влажности;
а - влажность зерна по договору на хранение, %;
б - влажность зерна фактическая при отгрузке, %;
2) процент натуральной скидки или надбавки по сорной примеси рассчитывается по формуле:
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = -------------------------,
100 - г
где Ус - процент натуральной скидки или надбавки по сорной примеси;
в - содержание сорной примеси по договору на хранение, %;
г - содержание сорной примеси фактическое при отгрузке, %;
Ув - процент натуральной скидки или надбавки по влажности, %;
3) процент натуральной скидки или надбавки по зерновой примеси рассчитывается по формуле:
(д - е) х (100 - Ув)
Уз = --------------------------,
100 - е
где Уз - процент натуральной скидки или надбавки по зерновой примеси;
д - содержание зерновой примеси по договору на хранение, %;
е - содержание зерновой примеси фактическое при отгрузке, %;
Ув - процент натуральной скидки или надбавки по влажности, %;
4) общая масса натуральных скидок или надбавок по влажности, сорной и зерновой примеси рассчитывается по формуле:
Пз х (Ув + Ус + Уз)
У = ----------------------------,
100
где Пз – зачтенный физический вес;
5) количество отгружаемого зерна = Пз +(–) У.
Натуральные скидки и надбавки по формулам определяются с точностью до 0,01%.
38. Расчет обоснованности убыли зерна по влажности, сорной и зерновой примеси по каждому владельцу оформляется актом-расчетом по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Акт-расчет составляется на израсходованную партию зерна с указанием качества зерна по приходу (при приемке) и по расходу с учетом фактического качества при отгрузке. Акт-расчет рассчитывается и оформляется ответственным работником хлебоприемного предприятия, подписывается главным бухгалтером хлебоприемного предприятия, заведующим ПТЛ, материально-ответственным лицом и после утверждения руководителем хлебоприемного предприятия передается владельцу зерна.
39. Перемещение зерна внутри территории зернохранилища производится на основании приказа и оформляется накладной на перемещение зерна внутри территории зернохранилища по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам. При перемещении зерна со склада на склад масса партии и качество зерна определяются один раз в присутствии материально-ответственных лиц с оформлением карточки анализа зерна.

37. Нақты сапасы ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша келiсiлген нормалардан ауытқыған кезде тиеп жөнелтiлетiн астық мөлшерін есептеу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) ылғалдылығы бойынша табиғи шегерiм немесе үстеме пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
100 х (а - б)
Ув = -----------------,
100 - б
мұндағы: Ув - ылғалдылығы бойынша табиғи шегерiм немесе үстеме пайызы;
а - сақтау шарты бойынша астық ылғалдылығы, %;
б - тиеп жөнелту кезiндегi астықтың нақты ылғалдылығы, %;
2) арамшөптi қоспасы бойынша табиғи шегерiм немесе үстеме пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = -------------------------,
100 - г
мұндағы: Ус - арамшөптi қоспасы бойынша табиғи шегерiм немесе үстеме пайызы;
в - сақтау шарты бойынша арамшөп қоспасының құрамы, %;
г - тиеп жөнелту кезiндегi нақты арамшөп қоспасының құрамы, %;
Ув - ылғалдылығы бойынша нақты шегерiм немесе үстеме пайызы;
3) дән қоспасы бойынша табиғи шегерiм немесе үстеме пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
(д - е) х (100 - Ув)
Уз = --------------------------,
100 - е
мұндағы: Уз - дән қоспасының бойынша табиғи шегерiм пайызы;
д - кiрiс бойынша дән қоспа құрамы, %;
е - сақтау шарты бойынша дән қоспасының құрамы, %;
Ув - ылғалдылығы бойынша табиғи шегерiм пайызы;
4) ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша табиғи шегерiмнiң немесе үстеменiң жалпы массасы (У) мынадай формула бойынша есептеледi:
Пз х (Ув + Ус + Уз)
У = ---------------------------,
100
мұндағы: Пз - есептелген нақты салмағы;
5) тиеп жөнелтiлетiн астық мөлшері = Пз +(-) У.
Формулалар бойынша табиғи шегерiмдер мен үстемелер 0,01 %-ға дейiнгі дәлдікпен айқындалады.
38. Ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша астықтың кемуiнің негізділігін есептеу әрбір астық иесiне осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептеме-актімен ресiмделедi. Есеп актісі кiрiс бойынша (қабылдау кезiндегi) астық сапасын көрсетумен және тиеп жөнелту кезiндегi нақты сапасын ескерумен шығыс бойынша жұмсалған астық партиясына жасалады. Есеп актісін астық қабылдау кәсiпорнының жауапты қызметкерi есептейдi және ресiмдейдi, оған астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері, ӨТЗ меңгерушiсi, материалдық жауапты адам қол қояды және астық қабылдау кәсiпорнының басшысы бекiткеннен кейiн астық иесiне берiледi.
39. Астық сақтау қоймасы аумағының iшiнде астықтың орнын ауыстыру бұйрық негiзiнде жүргізіледі және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сақтау аумағының iшiнде астықтың орнын ауыстыру жүкқұжатымен ресiмделедi. Астықты қоймадан қоймаға орнын ауыстыру кезiнде астық партиясының массасы мен сапасы астықтың талдау карточкасын ресімдей отырып, материалдық жауапты тұлғалардың қатысуымен бiр рет айқындалады.

40. Каждая партия отгружаемых семян должна сопровождаться следующими документами:
1) семена элиты и суперэлиты всех культур, а также семена самоопыленных линий и гибридов кукурузы – аттестатом на семена сельскохозяйственных растений по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года № 453, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3080) (далее – приказ);
2) семена всех остальных репродукций – свидетельством на семена сельскохозяйственных растений по форме, утвержденной приказом.
Параграф 6. Ведение книги количественно-качественного учета
41. Бухгалтерия хлебоприемного предприятия ведет книгу количественно-качественного учета зерна по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам и книгу количественно-качественного учета кукурузы в початках по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Зерно, побочные продукты, отходы I, II и III категорий учитываются в книге количественно-качественного учета с указанием массы, влажности, сорной и зерновой примеси; по кукурузе в початках - массы и средневзвешенной влажности початков.
42. В книге количественно-качественного учета ведутся лицевые счета на каждого владельца, а по владельцам - на каждую культуру, класс зерна и год урожая, на семена - по культурам, сортам, репродукциям, категориям и классам.
Не допускается объединение лицевых счетов зерна нового урожая и урожаев прошлых лет.
Принимаемое дефектное зерно разных степеней учитывается отдельно от здорового зерна.
43. Ведение книги количественно-качественного учета осуществляется должностным лицом, определяемым руководителем хлебоприемного предприятия, на которого возлагается:
1) проведение ежедневной сверки данных по книге количественно-качественного учета с данными складских отчетов материально-ответственных лиц и журналами регистрации взвешивания грузов на весах;
2) своевременное и достоверное отражение данных;
3) ответственность за сохранность отчетов с приложенными первичными документами.
44. Все записи в лицевых счетах производятся на основе правильно составленных и подписанных документов, отражающих приходные и расходные операции, а также документов о качестве (паспортов качества зерна или карточек анализа зерна).
Записи в книге количественно-качественного учета по приходу и расходу допускается производить по итогу за день, исходя из следующих документов:
1) реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе и реестров накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно;

40. Тиеп жөнелтiлетiн тұқымның әрбiр партиясына:
1) барлық дақылдардың элита және суперэлита тұқымдарына, сондай-ақ өздiгiнен тозаңданған топ пен будан жүгерiлерiнiң тұқымдарына – Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 тамыздағы № 453 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3080 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық) нысан бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi тұқымының аттестаты;
2) барлық қалған репродукциялар тұқымдарына – бұйрықпен бекітілген нысан бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi тұқымының куәлiгi қоса берiлуі тиiс.
6-параграф. Сандық-сапалық есеп кiтабын жүргiзу
41. Астық қабылдау кәсiпорнының бухгалтериясы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықтың сандық-сапалық есебі кiтабын және 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша собықтағы жүгерiнің сандық-сапалық есебі кiтабын жүргiзедi.
Астық, жанама өнiмдер, I, II және III санатты қалдықтар сандық-сапалық есеп кiтабында массасы, ылғалдылығы, арамшөптi және дәндi қоспасы көрсетіле отырып; собықтағы жүгерi бойынша собықтардың массасы мен орташа өлшенген ылғалдылығы көрсетіле отырып есептеледі.
42. Сандық-сапалық есеп кiтабында әрбір астық иесiне, ал астық иесi бойынша әрбір дақылға, астық сыныбына және егiн жылына, тұқымға дақылдары, сорттары, репродукциялары, санаттары және сыныптары бойынша жеке шоттар жүргiзiледi.
Жаңа егiн астығы мен өткен жылдардағы егiн астығының жеке шоттарын бiрiктiруге жол берілмейді.
Қабылданатын әртүрлi дәрежедегi кемістігі бар астық қалыпты астықтан жеке есептеледi.
43. Сандық-сапалық есеп кiтабын жүргізуді астық қабылдау кәсiпорнының басшысы айқындайтын лауазымды тұлға жүзеге асырады, оған
1) сандық-сапалық есеп кiтабы бойынша деректерді материалдық жауапты тұлғалардың қоймалық есеп деректерімен және жүктердi таразыда өлшеудi тiркеу журналдарымен күнделiктi салыстырып тексеруді жүргізу;
2) деректерді уақытылы және дұрыс көрсету;
3) қоса берiлген бастапқы құжаттары бар есептердiң сақталуына жауапкершiлiк жүктеледі.
44. Жеке шоттардағы барлық жазулар кiрiс және шығыс операцияларын көрсететiн дұрыс жасалған және қол қойылған құжаттар, сондай-ақ сапа туралы құжаттар (астық сапасы паспорттары және астық талдау карточкалары) негiзiнде жүргізіледі.
Сандық-сапалық есеп кiтабындағы кiрiс және шығыс жөнiндегi жазуларды мынадай құжаттарды:
1) орташа тәулiктiк сынамасы бойынша сапасы айқындалып автомобиль көлiгімен қабылдаған астықтың жүкқұжаттар тiзiлiмдерi және автомобиль көлiгімен тиеп жөнелтiлген астықтың жүкқұжаттар тiзiлiмдерiн;

2) реестров накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно и реестров отгрузки зерна железнодорожным транспортом.
Записи о недогрузах и перегрузах зерна по претензиям грузополучателей производятся в расходной части книги количественно-качественного учета. Запись об увеличении расхода при перегрузах осуществляется черным (синим) цветом, об уменьшении расхода при недогрузах - красным цветом.
Записи в книге количественно-качественного учета производятся ежедневно, не позднее дня, следующего за операционным днем.
Показатели влажности, сорной и зерновой примеси записываются в книге количественно-качественного учета с точностью до 0,1 %.
45. Центнеро-проценты рассчитываются умножением массы партии зерна на ее влажность, сорную и зерновую примесь и проставляются в целых единицах. Доли менее 0,5 отбрасываются, а 0,5 и более принимаются за единицу.
Центнеро-проценты исчисляются в целях определения средневзвешенного качества по влажности, сорной и зерновой примеси за определенный период времени путем деления суммы центнеро-процентов на массу зерна и указываются с точностью до 0,01 %.
46. Итоги по приходу и расходу, центнеро-процентам должны выводиться ежедневно и за месяц. Остаток выводится путем суммирования предыдущего остатка с приходом и вычитания из него расхода. Остаток выводится ежедневно, если в течение дня были приходные или расходные операции.
Материально-ответственное лицо ежедневно удостоверяет своей подписью правильность выведенных остатков. Главный бухгалтер хлебоприемного предприятия и заведующий ПТЛ ежемесячно проверяют правильность записей в книге количественно-качественного учета: первый - в части центнеро-процентов, второй – в части показателей качества. О произведенной проверке делается отметка в лицевых счетах.
47. Побочные продукты и отходы предварительно списываются со счета зерна в книге количественно-качественного учета согласно реестрам и приходуются по месту их хранения. Окончательное списание убыли в весе по влажности, сорной и зерновой примеси производится при составлении акта-расчета по фактическому качеству зерна при его отгрузке.
48. Количественно-качественный учет кукурузы в початках разрешается вести материально-ответственным лицам: по товарной кукурузе – без подразделения по местам хранения, по сортовой и гибридной кукурузе – по отдельно формируемым партиям сортов и гибридов.
49. В книге количественно-качественного учета качество поступившего от других хлебоприемных предприятий зерна записывается по данным:

2) темiр жол көлiгiмен қабылданған астықтың жүкқұжаттар тiзiлiмдерi және астықты темiр жол көлiгiмен тиеп жөнелту тiзiлiмдерiн негiзге ала отырып, бiр күнгi қорытынды бойынша жүргізуге рұқсат етіледі.
Жүк алушылардың наразылықтары бойынша артық немесе кем тиелген астық туралы жазулар сандық-сапалық есеп кiтабының шығыс бөлiгiне жазылады. Артық тиеу кезiндегi шығыстардың көбеюi туралы жазулар қара (көк) түспен, кем тиеу кезiндегi шығыстардың азаюы туралы жазулар қызыл түспен жазылады.
Сандық-сапалық есеп кiтабындағы жазулар күн сайын операция күнiнен кейiнгi күннен кешiктiрмей жазылады.
Сандық-сапалық есеп кiтабында ылғалдылығының, арамшөптi және дәндi қоспасының көрсеткiштерi 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен жазылады.
45. Центнер-пайыздар астық партиясының массасын оның ылғалдылығына, арамшөп және дән қоспасына көбейту арқылы есептеледi және бүтiн бiрлiктерде қойылады. 0,5-тен кем үлестер алып тасталады, ал 0,5 және одан жоғары үлестер бiрлiк ретiнде қабылданады.
Центнер-пайыздар белгiлi уақыт кезеңiне ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша орташа өлшенген сапасын айқындау мақсатында центнер-пайыздар сомасын астық массасына бөлу жолымен есептеледі және 0,01 %-ға дейiнгі дәлдікпен көрсетiледi.
46. Кiрiс және шығыс, центнер-пайыздар бойынша қорытындылар күн сайын және бiр айға шығарылуы тиіс. Қалдық алдыңғы қалдықтың кiрiспен сомасын шығару және одан шығысты алып тастау жолымен есептеледi. Егер бір күн iшiнде кiрiс немесе шығыс операциялары болса, қалдық күн сайын есептеп шығарылады.
Материалдық жауапты адам есептеп шығарылған қалдықтардың дұрыстығын күн сайын өз қолын қойып куәландырады. Астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері мен ӨТЗ меңгерушiсi ай сайын сандық-сапалық есеп кiтабындағы жазулардың дұрыстығын тексередi: бiрiншiсi – центнер-пайыздар бөлiгiнде, екiншiсi – сапа көрсеткiштерi бөлiгiнде. Жеке шоттарда жүргiзiлген тексерулер туралы белгi қойылады.
47. Жанама өнiмдер мен қалдықтар сандық-сапалық есеп кiтабындағы астық шотынан тiзiлiмдерге сәйкес алдын ала шығарылады және оларды сақтау орны бойынша кiрiске алынады. Ылғалдылығы, арамшөп және дән қоспасы бойынша кемудi түпкілікті есептен шығару астықты тиеп жөнелту кезiнде астықтың нақты сапасы бойынша есеп актісін жасаған кезде жүргiзiледi.
48. Собықтағы жүгерiнiң сандық-сапалық есебін материалдық жауапты адамдарға: тауарлы жүгерi бойынша – сақтау орны бойынша бөлмей, сортты және буданды жүгерi бойынша – сорттар мен будандардың бөлек қалыптастырылатын партиялары бойынша жүргізуге рұқсат етіледі.
49. Сандық-сапалық есеп кiтабында басқа астық қабылдау кәсiпорындарынан келiп түскен астықтың сапасы:

1) паспорта качества зерна или карточки анализа зерна отправителя, если при анализе расхождения в качестве не превышают допустимых норм отклонений;
2) вновь выданного паспорта качества зерна, когда расхождения в качестве превышают нормы допустимых отклонений, и отправителю направлен акт-рекламация по расхождениям в качестве;
3) паспорта качества зерна или карточки анализа зерна отправителя, когда расхождения в качестве сверх допустимых отклонений не оформлены актами-рекламациями;
4) аттестата или свидетельства на семена сельскохозяйственных растений.
50. В книге количественно-качественного учета лицевые счета владельцев зерна закрываются должностным лицом хлебоприемного предприятия по акту-расчету.
51. Книга количественно-качественного учета может вестись в электронном виде.
По окончании суток в случае движения зерна по лицевому счету проверяется итог с данными отчетов о движении зерна и тары на зернохранилище. Листы, отражающие движение зерна за день, распечатываются, подписываются счетным работником и материально-ответственным лицом и нумеруются. После окончания операций по каждой партии зерна и составления акта-расчета лицевые счета переплетаются и хранятся хлебоприемным предприятием на общих основаниях.
52. На обложке книги количественно-качественного учета должны быть указаны: наименование хлебоприемного предприятия, инвентарный номер книги, вид и номер места хранения, наименование (фамилия, инициалы имени и отчества) владельца зерна, на которого заведена книга, фамилия и инициалы имени и отчества материально-ответственного лица.
Параграф 7. Зачистка хранилищ
53. Хлебоприемное предприятие проводит зачистку зернохранилища по решению руководителя хлебоприемного предприятия.
54. Зачистка осуществляется назначенной руководителем хлебоприемного предприятия комиссией в составе: руководителя хлебоприемного предприятия, заведующего ПТЛ, главного бухгалтера хлебоприемного предприятия и материально-ответственного лица. При зачистке зернохранилища составляется акт зачистки зернохранилища по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам. В течение пяти рабочих дней после получения акта зачистки комиссия устанавливает результаты операций на основании следующих документов:
1) книги количественно-качественного учета, проверенной в отношении количества и качества зерна по первичным документам, а также правильности подсчетов массы и средневзвешенных показателей по влажности, сорной и зерновой примеси;

1) егер талдау кезiнде сапасындағы айырмашылықтар жол берілген ауытқу нормаларынан артық болмаса, жөнелтушiнiң астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының;
2) сапасындағы айырмашылықтар жол берілген ауытқу нормаларынан артық болғанда және жөнелтушiге сапа айырмашылықтары бойынша наразылық актiсi жолданғанда қайта берiлген астық сапасы паспортының;
3) сапасындағы айырмашылықтар жол берiлген ауытқу нормаларынан аса жоғары болғаны наразылық актiлерімен ресiмделмегенде, жөнелтушiнің астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының;
4) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi тұқымы аттестатының немесе куәлiгiнің деректері бойынша жазылады.
50. Сандық-сапалық есеп кiтабындағы астық иелерiнiң жеке шоттарын астық қабылдау кәсiпорнының лауазымды адамы есеп актісі бойынша жабады.
51. Сандық-сапалық есеп кiтабы электрондық түрде жүргiзiлуi мүмкiн.
Жеке шот бойынша астықтың қозғалысы жағдайында тәулiктiң соңында астық сақтау қоймасындағы астық пен ыдыстардың қозғалысы туралы есеп деректерi бар қорытынды тексерiледi. Бiр күн iшiндегi астық қозғалысын көрсететiн парақтар басып шығарылады, есеп қызметкерi мен материалдық жауапты адам оларға қол қояды және оларды нөмiрлейдi. Әрбiр астық партиясы бойынша операциялар аяқталғаннан және есеп актісі жасалғаннан кейiн жеке шоттарды астық қабылдау кәсіпорны түптейдi және жалпы негiздерде сақтайды.
52. Сандық-сапалық есеп кітабының мұқабасында: астық қабылдау кәсiпорнының атауы, кiтаптың түгендеу нөмiрi, сақтау орнының түрi және нөмiрi, осы кiтап арналған астық иесiнiң атауы (тегi, аты мен әкесiнің аты) материалдық жауапты адамның тегi, аты мен әкесiнiң аты көрсетiлуге тиiс.
7-параграф. Сақтау қоймаларын тазарту
53. Астық қабылдау кәсiпорны астық қабылдау кәсiпорны басшысының шешiмi бойынша астық сақтау қоймасын тазартуды жүргiзедi.
54. Тазартуды астық қабылдау кәсiпорнының басшысы тағайындаған құрамдағы комиссия мүшелерi: астық қабылдау кәсiпорнының басшысы, ӨТЗ меңгерушiсi, астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері және материалдық жауапты адам жүзеге асырады. Астық сақтау қоймасын тазарту кезiнде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сақтау қоймасын тазарту актiсi жасалады. Тазарту актiсiн алғаннан кейiн бес жұмыс күні ішінде комиссия мынадай құжаттар негiзiнде операция нәтижелерiн белгiлейдi:
1) бастапқы құжаттар бойынша астықтың саны мен сапасына, сондай-ақ массасы және ылғалдылығы, арамшөптi және дәндi қоспасы бойынша орташа өлшенген көрсеткiштерiн есептеу дұрыстығына қатысты тексерiлген сандық-сапалық есеп кiтаптары;

2) складских отчетов и первичных приходно-расходных документов: товарно-транспортных накладных, железнодорожных накладных, накладных на перемещение, актов на очистку, сушку зерна, приказов на отгрузку, актов-расчетов, актов на уничтожение негодных отходов;
3) коммерческих актов и актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна;
4) паспортов качества зерна, карточек анализа зерна и журналов регистрации результатов лабораторных анализов;
5) аттестатов или свидетельств на семена сельскохозяйственных растений.
55. Размер недостачи зерна определяется как разность между приходом и расходом зерна по количественно-качественному учету. На основе анализа изменения качества зерна в процессе хранения недостача подразделяется на обоснованную и необоснованную.
Обоснованность убыли устанавливается в строгом соответствии с достигнутым при хранении улучшением качества зерна, то есть понижением влажности, сорной и зерновой примеси. Проведенные операции по очистке, сушке зерна должны быть подтверждены распоряжением - актом на очистку, сушку зерна.
56. Обоснованная убыль зерна подтверждается расчетом, произведенным в соответствии с формулами:
1) убыль за счет снижения влажности (усушки), Ув, %
100 х (а - б)
Ув = -----------------,
100 - б
где: а - влажность зерна по приходу, %;
б - влажность зерна по расходу, %;
2) убыль за счет снижения содержания сорной примеси, Ус, %
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = -------------------------,
100 - г
где: в - содержание сорной примеси по приходу, %;
г - содержание сорной примеси по расходу, %;
Ув - процент убыли по влажности, %;
3) убыль за счет снижения содержания зерновой примеси, Уз, %
(д - е) х (100 - Ув)
Уз = --------------------------,
100 - е
где д - содержание зерновой примеси по приходу, %;
е - содержание зерновой примеси по расходу, %;
Ув - процент убыли по влажности, %.
57. Списание убыли зерна за счет снижения сорной и зерновой примеси производится в размере не более 0,2%. По партиям зерна, не подвергавшимся очистке или перемещениям механизмами в процессе хранения, списание за счет снижения сорной и зерновой примеси, не допускается.
58. На кукурузообрабатывающих заводах после окончания обработки каждой отдельно учитываемой партии кукурузы производится полная зачистка места хранения этой партии кукурузы и производственного корпуса завода.
На кукурузообрабатывающих заводах, где масса отпущенной в обработку кукурузы в початках исчисляется по обмеру кукурузы, загруженной в сушильные камеры, зачистка мест хранения и определение результатов производятся путем сопоставления количества кукурузы в початках и в зерне и их средневзвешенной влажности - по приходу с количеством полученных после обработки кукурузы в зерне (включая мелкозерную), отходов и стержней и их средневзвешенной влажности - по расходу.
В этих случаях на каждую отдельно учитываемую партию кукурузы составляются акты зачистки места хранения кукурузы в початках по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
На кукурузообрабатывающих заводах и в цехах, где по технологической схеме отходы каждого сорта и гибрида, полученные при обработке кукурузы, подразделить не представляется возможным, их распределение по сортам и гибридам производится пропорционально массе, направленной в обмолот кукурузы в початках того или иного сорта и гибрида.
При составлении актов зачистки используются:

2) қойма есептерi және бастапқы кiрiс-шығыс құжаттары: тауарлық-көлiктік жүкқұжаттар, темiр жол жүкқұжаттары, орнын ауыстыру жүкқұжаттары, астықты тазалау, кептiру актiлерi, тиеп жөнелту бұйрықтары, есеп актілері, жарамсыз қалдықтарды жою актiлерi және басқалары;
3) коммерциялық актiлер және астықтың саны мен сапасындағы айырмашылықтар бойынша наразылық актiлерi;
4) астық сапасы паспорттары, астық талдау карточкалары және зертханалық талдау нәтижелерiн тiркеу журналдары;
5) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi тұқымдарының аттестаттары немесе куәлiктерi.
55. Астық жетiспеушiлiгiнiң көлемi сандық-сапалық есеп бойынша астықтың кiрiсi мен шығысы арасындағы айырмашылық ретiнде айқындалады. Сақтау процесiнде астық сапасының өзгеруiн талдау негiзiнде жетiспеушiлiк негiзделген және негiзделмеген болып бөлiнедi.
Кемудiң негiздiлiгi сақтау кезiнде қол жеткізілген астық сапасының жақсаруына қатаң сәйкестікте, яғни ылғалдылығының, арамшөптi және дәндi қоспасының төмендеуiмен белгiленедi. Астықты тазалау, кептiру бойынша жүргiзiлген операциялар астықты тазарту, кептiру өкiм актiсiмен расталуға тиiс.
56. Астықтың негiзделген кемуi мынадай формулаларға сәйкес жүргiзiлген есептеумен расталады:
1) ылғалдылықтың төмендеуi (кебу) есебiнен кему, Ув, %:
100 х (а - б)
Ув = -----------------,
100 - б
мұндағы: а - кiрiс бойынша астық ылғалдылығы, %;
б - шығыс бойынша астық ылғалдылығы, %;
2) арамшөптi қоспа құрамының төмендеуi есебiнен кему, Ус, %:
(в - г) х (100 - Ув)
Ус = ------------------------,
100 - г
мұндағы: в - кiрiс бойынша арамшөптi қоспа құрамы, %;
г - шығыс бойынша арамшөптi қоспа құрамы, %;
Ув - ылғалдылық бойынша кему пайызы, %;
3) дәндi қоспалар азаюы есебiнен кему, Уз, %:
(д - е) х (100 - Ув)
Уз = ------------------------,
100 - е
мұндағы: д - кiрiс бойынша дән қоспасының құрамы, %;
е - шығыс бойынша дән қоспа құрамы, %;
Ув - ылғалдылығы бойынша кему пайызы, %.
57. Арамшөптi және дәндi қоспасының төмендеуi есебiнен астықтың кемуiн есептен шығару 0,2 %-дан аспайтын мөлшерде жүргiзiледі. Тазартуға немесе механизмдермен орнын ауыстыруға ұшырамаған астық партиялары бойынша сақтау процесi кезiнде арамшөп және дән қоспасының төмендеуi есебінен кемудi есептен шығаруға жол берiлмейдi.
58. Жүгерi өңдеу зауыттарында әрбiр жеке ескерiлетiн жүгерi партиясын өңдеуді аяқтағаннан кейiн осы жүгерi партиясын сақтау орнын және зауыттың өндiрiстiк корпусын толық тазарту жүргiзiледi.
Өңдеуге жіберілген собықтағы жүгері массасы кептіру камераларына тиелген жүгеріні өлшеу бойынша есептелетін жүгері өңдеу зауыттарында сақтау орындарын тазарту және оның нәтижелерін айқындау собықтағы және дәндегі жүгері көлемін және олардың орта алынған ылғалдылығын кіріс бойынша өңдеуден кейін алынған дәндегі жүгерінің (ұсақ дәнділерді қоса), шығыс бойынша қалдықтар мен өзектердің мөлшерімен және олардың орташа ылғалдылығымен салыстыру арқылы жүргізіледі.
Бұл жағдайларда әрбiр жеке есепке алынатын жүгерi партиясына осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша собықтағы жүгерi сақтау орнын тазарту актiлерi жасалады.
Жүгерi өңдеу зауыттарында және цехтарында жүгерiнi өңдеу кезiнде алынған әрбiр сорт пен будан қалдықтарын технологиялық схема бойынша бөлу мүмкiн болмаған жағдайда, оларды сорттар мен будандар бойынша бөлу осы немесе басқа сортты және буданды собықтағы жүгерiнiң бастыруға жiберiлген массасына пропорционалды жүргiзiледi.
Тазарту актiлерiн жасау кезiнде:

1) по приходу – данные книги количественно-качественного учета кукурузы в початках;
2) по расходу – данные книги количественно-качественного учета семян кукурузы и полученных от производства отбракованной кукурузы, мелкозерной кукурузы, стержней и отходов. При этом количество возвращенной предприятию отбракованной кукурузы указывается в строке "5а" акта зачистки.
Механические потери кукурузы в процессе обработки принимаются к списанию по акту зачистки в пределах 0,2% от массы, переданной в обработку кукурузы.
59. Количество зерна указывается в актах зачистки в килограммах, средневзвешенные показатели влажности, сорной и зерновой примеси – с точностью до 0,01%. Дробные доли до 0,004% включительно отбрасываются, а 0,005% и более принимаются за 0,01%.
60. Результаты хранения отходов I, II и III категорий оформляются актами инвентаризации, рассматриваются и утверждаются в порядке, установленном для материальных ценностей.
61. Если при зачистке выявлен излишек зерна, этот излишек должен быть оприходован бухгалтерией хлебоприемного предприятия на лицевые счета владельцев зерна пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении зерна за период, указанный в акте зачистки.
62. Если при зачистке выявлена необоснованная недостача, хлебоприемное предприятие производит возмещение ее на лицевые счета владельцев зерна пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении зерна за период, указанный в акте зачистки.
63. Инвентаризация осуществляется по решению руководителя хлебоприемного предприятия путем сплошной перевески, пересчета всего наличия зерна и сверки фактического наличия зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии, с данными бухгалтерского учета.
Параграф 8. Порядок разрешения разногласий
64. В случае несогласия владельца зерна или материально-ответственного лица с данными анализа, произведенного ПТЛ, в их присутствии проводится повторный анализ зерна.
При несогласии с результатами повторного анализа отобранная проба:
1) упаковывается в двойной полиэтиленовый пакет, который опечатывается ярлыком, содержащим следующую информацию:
наименование культуры;
наименование владельца зерна;
наименование хлебоприемного предприятия;
пункт отправления;
масса партии;
дата отбора пробы;
вес пробы;
фамилия специалиста ПТЛ, отобравшего пробу;
фамилия специалиста местного исполнительного органа;
подписи специалиста ПТЛ, владельца зерна и специалиста местного исполнительного органа;
2) с карточкой анализа зерна ПТЛ и заявкой владельца зерна направляется в течение трех суток в лабораторию по экспертизе качества зерна, аккредитованную в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия (далее – аккредитованная лаборатория).
Пробы транспортируются в условиях, обеспечивающих сохранность качества зерна.

1) кiрiс бойынша – собықтағы жүгерiнiң сандық-сапалық есебі кiтабының деректерi;
2) шығыс бойынша – жүгерi тұқымының және өндiрiстен алынған жарамсыз жүгерiнің, ұсақ дәндi жүгерiнің, өзектер мен қалдықтардың сандық-сапалық есебі кiтабының деректерi пайдаланылады. Бұл ретте, кәсiпорынға қайтарылған жарамсыз жүгерiнің мөлшері тазарту актiсiнiң "5а" деген жолында көрсетiледі.
Өңдеу процесiндегі жүгерiнiң механикалық шығындары өңдеуге берiлген жүгерi массасының 0,2 % шегiнде тазарту актiсi бойынша есептен шығаруға қабылданады.
59. Тазарту актiсiнде астық мөлшері килограммда, ылғалдылығының, арамшөптi және дәндi қоспасының орташа өлшенген көрсеткiштерi 0,01 %-ға дейiнгі дәлдікпен көрсетiледi. 0,004 %-ға дейiнгі бөлшек үлестер алып тасталады, ал 0,005 % және одан жоғары үлестер 0,01% ретінде қабылданады.
60. I, II және III санатты қалдықтарды сақтау нәтижелерi түгендеу актiлерiмен ресiмделедi, материалдық құндылықтар үшiн белгiленген тәртiппен қаралады және бекiтiледi.
61. Егер тазарту кезiнде артық астық анықталса, бұл артық бөлікті астық қабылдау кәсiпорнының бухгалтериясы тазарту актiсiнде көрсетiлген кезеңде сақталған және сақтауда тұрған астық көлемдерiне пропорционалды түрде астық иелерiнiң жеке шоттарына кiрiске қабылдауы тиіс.
62. Егер тазарту кезiнде негiзделмеген жетiспеушiлiк анықталса, астық қабылдау кәсiпорны оны тазарту актiсiнде көрсетiлген кезеңде сақталған және сақтауда тұрған астық көлемiне пропорционалды түрде астық иелерiнiң жеке шоттарына өтеуді жүзеге асырады.
63. Түгендеу астық қабылдау кәсiпорны басшысының шешiмi бойынша барлық қолда бар астықты жаппай қайта өлшеу, қайта есептеу және астық қабылдау кәсiпорнында сақтауда тұрған астықтың нақты бар болуын бухгалтерлiк есеп деректерiмен салыстырып тексеру жолымен жүзеге асырылады.
8-параграф. Келiспеушiлiктердi шешу тәртiбi
64. Астық иесi немесе материалдық жауапты адам ӨТЗ жүргiзген талдау деректерiмен келiспеген жағдайда, олардың қатысуымен астықты қайталама талдау жүргiзiледi.
Қайталама талдау нәтижелерімен келіспеген жағдайда іріктелген сынама:
1) қосарланған полиэтилен пакетімен түйіп-буылады, ол мынадай ақпараты бар заттаңбамен мөрленіп жабылады:
дақылдың атауы;
астық иесінің атауы;
астық қабылдау кәсіпорнының атауы;
жөнелту пункті;
партия массасы;
сынама іріктелген күні;
сынама салмағы;
сынаманы іріктеген ӨТЗ маманының тегі;
жергілікті атқарушы органы маманының тегі;
ӨТЗ маманының, астық иесі мен жергілікті атқарушы орган маманының қолдары;
2) ӨТЗ астық талдау карточкасымен және астық иесінің өтінімімен бірге сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аккредиттелген астық сапасын сараптау жөніндегі зертханаға (бұдан әрі – аккредиттелген зертхана) үш тәулік ішінде жолданады.
Сынамалар астық сапасының сақталуын қамтамасыз ететін жағдайда тасымалданады.

65. В случае, если ПТЛ хлебоприемного предприятия-получателя при анализе качества зерна выявлены расхождения сверх норм, допустимых отклонений с данными документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, устанавливается следующий порядок предъявления рекламации:
1) телеграммой, в течение двадцати четырех часов вызывается представитель отправителя;
2) производится отбор проб (не менее 4 (четырех) килограмм) с участием представителей отправителя, получателя и специалиста местного исполнительного органа с оформлением акта отбора;
3) спорная партия зерна разгружается в свободное хранилище хлебоприемного предприятия-получателя и не смешивается с другими партиями зерна. Составляются акт выгрузки зерна и акт осмотра хранилища, подписанные представителями получателя и специалистом местного исполнительного органа. Хранилище опечатывается специалистом местного исполнительного органа.
Если отобрать пробу от спорной партии зерна не представилось возможным, а также при несоблюдении требований хотя бы одного из вышеуказанных подпунктов настоящего пункта, претензия получателя к документу о качестве (паспорту качества зерна или карточке анализа зерна) отклоняется.
Из отобранной пробы выделяется две пробы массой не менее 2 (двух) килограмм каждая. Одна проба в сопровождении акта отбора, карточки анализа зерна ПТЛ хлебоприемного предприятия-получателя и документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, представляется в аккредитованную лабораторию для независимой оценки качества, вторая – хранится у специалиста местного исполнительного органа до полного рассмотрения разногласий. Испытания в аккредитованной лаборатории проводятся при непосредственном участии специалиста местного исполнительного органа. Оплату услуг по независимой оценке качества производит получатель. В случае непризнания документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна, отправитель возмещает расходы на проведение экспертизы качества зерна.
По результатам испытаний, проведенных в соответствии с заявленными показателями качества, аккредитованная лаборатория выдает протокол испытаний, на основании которого структурное подразделение местного исполнительного органа принимает решение о признании (непризнании) документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна), выданного по месту отгрузки зерна.
Если расхождения в качестве между полученными результатами и показателями качества опротестовываемого документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна) не превышают допустимых стандартом норм, правильность этого документа подтверждается протоколом испытаний аккредитованной лаборатории и записью специалиста местного исполнительного органа на обороте документа. Запись заверяется печатью специалиста местного исполнительного органа. Документ о качестве (паспорт качества зерна или карточка анализа зерна), выданный по месту отгрузки зерна, и протокол испытаний выдаются аккредитованной лабораторией получателю зерна.
Если расхождения в качестве между полученными результатами испытаний и показателями качества опротестовываемого документа о качестве (паспорта качества зерна или карточки анализа зерна) превышают допустимые стандартом нормы, то на основании решения местного исполнительного органа, аккредитованной лабораторией, проводившей независимую оценку качества, производится оформление и выдача получателю зерна нового паспорта качества зерна.
Местный исполнительный орган, извещает руководителя аккредитованной лаборатории, выдавшей непризнанный паспорт качества зерна, о несоответствии фактических показателей качества данным, указанным в паспорте.

65. Егер алушы астық қабылдау кәсіпорнының ӨТЗ астық сапасын талдау кезінде астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапасы туралы құжаттың (астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының) деректерімен жол берілген ауытқушылықтар нормаларынан артық айырмашылықтарды анықтаса, шағым жасаудың мынадай тәртібі белгіленеді:
1) жиырма төрт сағат ішінде жіберушінің өкілі жеделхатпен шақыртылады;
2) жіберуші, алушы өкілдерінің және жергілікті атқарушы орган маманының қатысуымен сынама іріктеу (4 (төрт) килограммнан кем емес) іріктеу актісін ресімдеу арқылы жүргізіледі;
3) даулы астық партиясы алушы астық қабылдау кәсіпорнының бос сақтау қоймасына түсіріледі және басқа астық партияларымен араластырылмайды. Алушының өкілдері мен жергілікті атқарушы орган маманың қолдары қойылған астықты түсіру актісі мен қойманы қарап-тексеру актісі жасалады. Қойманы жергілікті атқарушы органының маманы мөрлеп бекітеді.
Егер даулы астық партиясынан сынама іріктеу мүмкін болмаса, сондай-ақ осы тармақтың жоғарыда көрсетілген тармақшаларындағы талаптардың кем дегенде біреуі сақталмаған жағдайда, сапасы туралы құжатқа (астық сапасы паспортына немесе астық талдау карточкасына) алушының білдірген шағымы кері қайтарылады.
Іріктелген сынамадан әрқайсысы екі килограммнан кем емес 2 (екі) сынама бөліп алынады. Бір сынама іріктеу актісімен, алушы астық қабылдау кәсіпорнының ӨТЗ астық талдау карточкасымен және астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапасы туралы құжатпен (астық сапасы паспортымен немесе астық талдау карточкасымен) бірге сапаны тәуелсіз бағалау үшін аккредиттелген зертханаға ұсынылады, екінші сынама келіспеушілікті толық қарап болғанға дейін жергілікті атқарушы орган маманында сақталады. Аккредиттелген зертханадағы сынақтар жергілікті атқарушы орган маманының тікелей қатысуымен жүргізіледі. Сапаны тәуелсіз бағалау жөніндегі қызметтердің төлемін алушы жүргізеді. Астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапасы туралы құжатты (астық сапасы паспорты немесе астық талдау карточкасы) мойындамаған жағдайда жөнелтуші астық сапасын сараптауды жүргізу шығыстарын өтейді.
Мәлімделген сапа көрсеткіштеріне сәйкес жүргізілген сынақтар нәтижелері бойынша акредиттелген зертхана сынақтар хаттамасын береді, оның негізінде жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапа туралы құжатты (астық сапасы паспортын немесе астық талдау карточкасын) мойындауы (мойындамауы) туралы шешім қабылдайды.
Егер алынған нәтижелер мен наразылық білдірген сапасы туралы құжаттың (астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының) сапа көрсеткіштері арасындағы сападағы айырмашылықтар стандартта жол берілген нормалардан аспаса, осы құжаттың дұрыстығы аккредиттелген зертхананың сынақтар хаттамасымен және құжаттың артқы бетіндегі жергілікті атқарушы орган маманының жазбасымен расталады. Жазба жергілікті атқарушы орган маманының мөрімен расталады. Астықты тиеп жөнелту орны бойынша берілген сапа туралы құжатты (астық сапасы паспортын немесе астық талдау карточкасын) және сынақтар хаттамасын аккредиттелген зертхана астық алушыға береді.
Егер алынған нәтижелер мен наразылық білдірген сапа туралы құжаттың (астық сапасы паспортының немесе астық талдау карточкасының) сапа көрсеткіштері арасындағы сападағы айырмашылықтар стандартта жол берілген нормалардан асатын болса, онда жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде сапаны тәуелсіз бағалауды жүргізген аккредиттелген зертхана жаңа астық сапасы паспортын ресімдеуді және астық алушыға беруді жүргізеді.
Жергілікті атқарушы орган мойындалмаған паспортты берген аккредиттелген зертхананың басшысына паспортта көрсетілген деректерге нақты сапа көрсеткіштерінің сәйкес еместігі туралы хабарлайды.

Хлебоприемное предприятие-получатель составляет в четырех экземплярах акт-рекламацию по расхождениям в качестве зерна по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, регистрирует ее в журнале регистрации предъявленных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам и в срок до 30 (тридцати) календарных дней направляет отправителю претензию с приложением акта-рекламации и копии вновь выданного паспорта качества зерна.
Второй экземпляр акта-рекламации направляется хлебоприемному предприятию, отгрузившему спорную партию зерна, которое регистрирует полученные акты-рекламации в журнале регистрации полученных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам и в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления претензии рассматривает ее.
Третий экземпляр акта-рекламации направляется получателю зерна, четвертый экземпляр – в местный исполнительный орган по месту отправления зерна для проверки исправлений по качеству в книге количественно-качественного учета хлебоприемного предприятия, отгрузившего зерно.
В случае, если разногласие по качеству не устранено в вышеуказанном порядке, спор решается в судебном порядке.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. В случае ухудшения качества или порчи зерна в пути следования, претензия (транспортной организации или отправителю) предъявляется в установленном законодательством Республики Казахстан о транспорте.
67. Претензии при расхождении по количеству (массе) сверх норм естественной убыли зерна при перевозке железнодорожным транспортом, указанных в приложении 24 к настоящим Правилам, предъявляются транспортным организациям или отправителю груза в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. При этом хлебоприемное предприятие-получатель составляет акт-рекламацию по расхождениям в количестве зерна по форме, согласно приложению 25 к настоящим Правилам и регистрирует ее в журнале регистрации предъявленных актов-рекламаций по расхождениям в количестве и качестве зерна по форме, согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
68. Претензии к транспортной организации за недостачу или порчу груза предъявляются в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о транспорте.
69. Предельно допустимые расхождения массы груза, указанной в сопроводительных документах, с массой, установленной получателем, определяются в соответствии с действующими стандартами.

Алушы астық қабылдау кәсіпорны осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сапасындағы айырмашылық бойынша наразылық актісін төрт данада жасайды, оны осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықтың мөлшері мен сапасындағы айырмашылықтар бойынша ұсынылған наразылық актілерін тіркеу журналында тіркейді және күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейінгі мерзімде жөнелтушіге наразылық актісімен қоса шағымды және жаңадан берілген астық сапасы паспортының көшірмесін жолдайды.
Наразылық актісінің екінші данасы даулы астық партиясын тиеп жөнелткен астық қабылдау кәсіпорнына жіберіледі, ол алынған наразылық актілерін осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықтың мөлшері мен сапасындағы айырмашылықтар бойынша ұсынылған наразылық актілерін тіркеу журналында тіркейді және шағым түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны қарайды.
Наразылық актісінің үшінші данасы астық алушыға, төртінші данасы астықты тиеп жөнелткен астық қабылдау кәсіпорнының сандық-сапалық есеп кітабындағы сапа бойынша өзгерістерді тексеру үшін астықты жөнелту орны бойынша жергілікті атқарушы органына жіберіледі.
Егер сапа бойынша келіспеушілік жоғарыда көрсетілген тәртіппен шешілмеген жағдайда, дау сот тәртібімен шешіледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Жүру жолында астықтың сапасы төмендеген немесе бүлiнген жағдайда шағымталап (көлiк ұйымына немесе жөнелтушіге) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ұсынылады.
67. Мөлшері (массасы) бойынша осы Қағидаларға 24-қосымшада көрсетiлген темiржол көлiгiмен тасымалдау кезiндегi астықтың табиғи кему нормаларынан артық айырмашылықтар кезінде шағымталап көлiктік ұйымдарға немесе жүк жөнелтушіге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ұсынылады. Бұл ретте алушы астық қабылдау кәсiпорны осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық мөлшеріндегі айырмашылықтар бойынша наразылық актiсін жасайды және оны осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астықтың мөлшері мен сапасындағы айырмашылықтар бойынша ұсынылған наразылық актiлерiн тiркеу журналында тiркейдi.
68. Жүктiң жетiспегені немесе бүлiнгені үшін көлiк ұйымына наразылықтар Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамасында белгiленген мерзiмдерде ұсынылады.
69. Ілеспе құжаттарында көрсетілген жүк массасының алушы белгiлеген массадан шекті жол берілген айырмашылықтары қолданыстағы стандарттарға сәйкес айқындалады.

Параграф 9. Порядок определения количества зерна,
хранящегося в зернохранилищах
70. При расчетах объема зерна в зернохранилищах, необходимо руководствоваться данными конструкции элеватора, размерами и формой силосов, бункеров, складов, а также состоянием качества хранящегося в них зерна.
71. Для определения количества зерна, хранящегося в зернохранилищах, приказом руководителя местного исполнительного органа создается комиссия в следующем составе: специалист местного исполнительного органа, руководитель (заместитель руководителя) хлебоприемного предприятия, материально-ответственное лицо и специалист ПТЛ (далее – Комиссия).
При проведении проверок по письменному обращению держателей зерновых расписок либо их частей, по вопросу обеспеченности зерновых расписок фактическим наличием зерна, Комиссией осуществляются замеры всего объема зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии.
Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Хлебоприемное предприятие представляет Комиссии следующие документы:
1) информация о держателях зерновых расписок из ГЭРДЗР;
2) книгу количественно-качественного учета зерна;
3) отчет о движении зерна и тары на зернохранилище;
4) паспортные данные емкостей и складов для хранения зерна;
5) схему расположения силосных корпусов, складов напольного хранения, размещения зерносушилок, разгрузочно-погрузочных точек, весового оборудования, силосную карту элеватора;
6) данные последнего наблюдения за хранящимся зерном, в том числе показатель натуры зерна.
При необходимости Комиссия вправе самостоятельно определить натуру зерна (выборочно в силосах и складах напольного хранения) в соответствии со стандартами.
Сноска. Пункт 72 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
73. При проведении Комиссией замеров зерна используются специальные измерительные приборы (рулетка - точно градуированная, измерительная лента с износостойким покрытием либо лазерный дальномер - прибор для измерения расстояний с применением лазерного луча), прошедшие в установленном порядке поверку (имеющие сертификат о поверке, клеймо, лейбл или пломбу).
При использовании лазерного дальномера необходимо учитывать возникновение помехи из-за пылевой заслонки.

9-параграф. Астық сақтау қоймаларында сақтаудағы
астықтың мөлшерін айқындау тәртібі
70. Астық сақтау қоймаларындағы астықтың көлемін есептеу кезінде элеватор конструкциясының деректерін, сүрлемнің, шанақтардың, қоймалардың, көлемі мен нысанын, сондай-ақ оларда сақталатын астық сапасының жай-күйін басшылыққа алу қажет.
71. Астық сақтау қоймаларында сақталатын астықтың мөлшерін айқындау үшін жергілікті атқарушы органның басшысының бұйрығымен мынадай құрамда комиссия құрылады: жергілікті атқарушы орган маманы, астық қабылдау кәсіпорнының басшысы (басшының орынбасары), материалдық жауапты адам және ӨТЗ маманы (бұдан әрі – Комиссия).
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Астық қабылдау кәсіпорны Комиссияға мынадай құжаттарды:
1) АҚҰМЭТ-дан астық қолхаттарын ұстаушылар туралы ақпаратты;
2) астықтың сандық-сапалық есебі кiтабын;
3) астық сақтау қоймасындағы астық пен ыдыстың қозғалысы туралы есепті;
4) астықты сақтауға арналған ыдыстар мен қоймалардың паспорттық деректерін;
5) сүрлемдік корпустардың, еденде сақтау қоймаларының орналасу, астық кептіргіштердің, тиеу-түсіру нүктелерінің, таразы жабдығының, элеватордың сүрлем картасының орналасу схемасын;
6) сақталудағы астықты, оның ішінде астық натурасы көрсеткішінің соңғы тексеріп қарау деректерін ұсынады.
Қажет болған кезде Комиссия қолданыстағы стандарттарға сәйкес астық натурасын (сүрлемдерде және еденде сақтау қоймаларында таңдай отырып) дербес анықтауға құқылы.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Комиссия астықты өлшеуді жүргізген кезде белгіленген тәртіппен тексеруден өткен (тексеру туралы сертификаты, таңбасы, лейблі немесе пломбасы бар) арнайы өлшегіш аспаптар (өлшеуіш – нақты градуирленген, тозбайтын жабындысы бар өлшегіш лента не лазерлік қашықтық өлшегіш – лазерлік сәулені пайдалана отырып, қашықтықты өлшеуге арналған аспап) пайдаланылады.
Лазерлік қашықтық өлшегішті пайдаланған кезде шаң-тозаңдық жапқыштан кедергілердің пайда болатынын ескеру қажет.

74. На момент проведения замеров зерна оперативные бункеры в рабочей башне элеватора должны быть высвобождены.
Проведение замеров Комиссией начинается с верхнего этажа элеватора надсилосной галереи. Визуальный осмотр силоса проводится с помощью светового фонаря. Рулетка с грузом опускается в силос через люк до соприкосновения груза с поверхностью насыпи зерна. Рулетка натягивается и замеряется высота свободного пространства от начала люка до поверхности насыпи. Члены Комиссии параллельно ведут записи замеров, которые при сверке должны быть идентичны.
75. Количество зерна в круглом силосе Ес(тонн) при подаче и выпуске зерна по центральной оси определяется по формуле:
где: у - объемная масса зерна, тонн/метр кубический;
R - внутренний радиус силоса, метр;
Н1 - высота верхней конусной части силоса, метр (рассчитывается по формуле: Н1= Rtg
, где
- угол естественного откоса зерна при заполнении силоса (
=26о); tg
= 0,49);
Н2 – высота цилиндрической части силоса, метр;
Н3 – высота нижней конусной части силоса, метр (согласно паспортным данным).
Результаты замера оформляются актом замера для круглых силосов по форме, согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
Схемы расположения зерна в силосах приведены в приложении 27 к настоящим Правилам.
76. Замер зерна между круглыми силосами элеватора (силос-звездочка) производится аналогично замеру в круглых силосах.
Количество зерна в силосе-звездочке Езв.(тонн) вычисляют следующим образом.
Сначала определяют площадь сечения Fзв.(метр квадратный) средней части силоса-звездочки:
Приравнивая площадь сечения силоса-звездочки к площади сечения цилиндра, находят эквивалентные диаметр и радиус:
Высота верхней части силоса-звездочки будет H1= Rэtg
1; нижней части H3= Rэtg
2; средней части Н2= Hс- Rэ(tg
1+ tg
2).
Вместимость верхней (Е1), средней (Е2) и нижней (Е3) частей силоса рассчитывают также, как и для круглого силоса:
Таким образом, вместимость Езв(тонн) силоса-звездочки будет:
Результаты замера оформляются актом замера для силоса-звездочки по форме, согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
77. Замер зерна в квадратном силосе производится аналогично круглому силосу.
Расчет вместимости квадратного силоса со сторонами а осуществляется аналогично расчету вместимости силоса-звездочки.
Сначала определяют эквивалентные диаметр и радиус по формуле:
откуда: Rэ= 0,564а, Dэ= 1,128а.
Высота верхней части силоса будет Н1= Rэtg
1; нижней части Н3= Rtg
2; средней части Н2= Нс- Rэ(tg
1+ tg
2).
Общая вместимость Ес(тонн) квадратного силоса, заполненная зерном, будет:
Результаты замера оформляются актом замера для квадратного силоса по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам.

74. Астықты өлшеу кезінде элеватордың жұмыс мұнарасындағы жедел шанақтар босатылуы тиіс.
Комиссия өлшеу жүргізуді элеватордың жоғарғы қабатынан сүрлем үстіндегі галереядан бастайды. Сүрлемді визуалды тексеру жарық беруші фонарьдың көмегімен жүргізіледі. Өлшеуіш жүкпен бірге сүрлемге люк арқылы жүктің астық үйіндісінің беткі қабатымен жанасқанға дейін түсіріледі. Өлшеуіш созылады және люктан бастап үйіндінің беткі қабатына дейінгі еркін кеңістіктің биіктігі өлшенеді. Комиссия мүшелері салыстырып тексеру кезінде бірдей болуы тиіс өлшеу жазбаларын қатар жүргізеді.
75. Астықты орталық ось бойынша беру және шығару кезінде дөңгелек сүрлемдегі Ес (тонна) астық мөлшері мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
y – астықтың көлемді массасы, тонна/текше метр;
R – сүрлемнің ішкі радиусы, метр;
Н1 – сүрлемнің жоғарғы конустық бөлігінің биіктігі, метр (Н1 = R tg
формуласы бойынша есептелінеді, мұндағы
– сүрлемді толтыру кезіндегі астықтың табиғи еңісінің бұрышы (
=260); tg
= 0,49);
Н2 – сүрлемнің цилиндрлік бөлігінің биіктігі, метр;
Н3 – сүрлемнің төменгі конустық бөлігінің биіктігі, метр (паспорттық деректерге сәйкес).
Өлшеу нәтижелері осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дөңгелек сүрлемдер үшін өлшеу актісімен ресімделеді.
Сүрлемдегі астықтың орналасу схемалары осы Қағидаларға 27-қосымшада келтірілген.
76. Элеватордың дөңгелек сүрлемдері (сүрлем-жұлдызша) арасындағы астықты өлшеу дөңгелек сүрлемдердегі өлшеуге ұқсас жүргізіледі.
Сүрлем-жұлдызшадағы астық мөлшері Еж (тонна) былайша есептелінеді.
Алдымен сүрлем-жұлдызшаның орта бөлігіндегі Fж (шаршы метр) қимасының ауданы анықталады:
Сүрлем-жұлдызша қимасының ауданын цилиндр қимасының ауданына теңестіре отырып, баламалы диаметр мен радиусты анықтайды:
Сүрлем-жұлдызшаның жоғарғы бөлігінің биіктігі H1 = Rэ tg
;
төменгі бөлігінің H3 = Rэ tg
; орта бөлігінің Н2 = Hс - Rэ (tg
+
tg
) болады.
Сүрлемнің жоғарғы (Е1), орта (Е2) және төменгі (Е3) бөліктерінің
сыйымдылығы дөңгелек сүрлем үшін сияқты есептелінеді:
Осылайша, сүрлем-жұлдызшасының сыйымдылығы Еж (тонна):
Өлшеу нәтижелері осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес сүрлем-жұлдызшалар үшін өлшеу актісімен ресімделеді.
77. Шаршы сүрлемдегі астықты өлшеу дөңгелек сүрлемге ұқсас жүргізіледі.
Шаршы сүрлемнің жан-жақпен сыйымдылығын есептеу а сүрлем-жұлдызшаның сыйымдылығын есептеуге ұқсас жүзеге асырылады.
Алдымен мынадай формула бойынша баламалы диаметр мен радиусты анықтайды:
а2 =
Rэ2
бұдан: Rэ = 0,564а, Dэ = 1,128а.
Сүрлемнің жоғарғы бөлігінің биіктігі Н1 = Rэ tg
төменгі
бөлігінің Н3 = R tg
; орта бөлігінің Н2 = Нс - Rэ (tg
+ tg
)
болады.
Астықпен толтырылған шаршы сүрлемнің жалпы сыйымдылығы Ес
тонна):
Ес = у
Rэ2 (1/3 Н1 + Н2 + 1/3 H3) == у а2 (1/3 Н1 + Н2 + 1/3 H3) болады.
Өлшеу нәтижелері осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шаршы сүрлем үшін өлшеу актісімен ресімделеді.

78. Определение количества зерна в силосах элеватора, где загрузочные и выпускные отверстия спроектированы не по центральной оси, осуществляется аналогично замеру в круглых силосах.
Объем, не заполненный зерном, будет:
в верхней части круглого силоса при
1= 26о
V = K1D3
квадратного
V = K3a3
забутки днища круглого силоса при
2= 36о
V3= K2D3- Q
квадратного
V3= K4а3- Q1
где: K1 и K3 - коэффициенты, зависящие от расположения загрузочного отверстия в плане;
K2 и K4- коэффициенты, зависящие от расположения выпускного отверстия в плане;
D – внутренний диаметр силоса, метр;
D – диаметр загрузочного отверстия, метр;
а – внутренний размер стороны силоса квадратной формы, метр;
Q – поправка на действительный размер выпускного отверстия круглого силоса:
Q = АD - B (A = 0,28535 d; В = 0,0951 d)
Q1– поправка на действительный размер выпускного отверстия квадратного силоса:
Q1= 0,36327 da2- 0,951 d3
Значения коэффициентов K1 и K2 для круглых силосов приведены в приложении 30 к настоящим Правилам.
Значения коэффициентов K3 (при
1 = 26 градусов) и K4 (при
2 = 36 градусов) для квадратных силосов приведены в приложении 31 к настоящим Правилам.
79. Определение количества зерна в бункерах элеватора (прямоугольные, круглые, корытообразные) осуществляется в соответствии с пунктом 80 настоящих Правил.
Прямоугольные и круглые силосы (бункеры) используются в качестве емкостей для хранения зерна, накопительных емкостей до и после сепараторов и сушилок, для накопления отходов, отпуска зерна в вагоны и автотранспорт. Корытообразные бункеры используются в приемных устройствах для автомобильного и железнодорожного транспортов.
80. Геометрический объем V (объем внутренней полости бункера под плоскостью, проходящей через его верхние кромки) (метр кубический) прямоугольного бункера определяется по формуле:
где: Нб – высота бункера, метр;
а, b – размеры выпускного отверстия;
А, В – размеры верхних кромок бункера.
Если бункер квадратный, то А = В и Ав = Вв, тогда:
Объем комбинированных бункеров, состоящих из пирамидальной и параллелепипедной частей, равен:
где: Нв– высота параллелепипеда, метр;
Нн– высота пирамидальной части, метр.
Фактическая вместимость бункера для насыпных грузов зависит от угла естественного откоса
1, образующегося при засыпании материалов в бункер.
Количество зерна А (тонн), которое помещается в емкость, определяется по формуле:
А = Vу
81. Определение количества зерна в складах рекомендуется осуществлять в соответствии с пунктом 82 настоящих Правил.
82. Для минимизации погрешности при замерах и расчетах по определению объема зерна, хранящегося в зерновых складах, требуется:

78. Тиеу және шығару тесіктері орталық ось бойынша жобаланбаған элеватор сүрлеміндегі астықтың мөлшерін анықтау дөңгелек сүрлемдегі өлшемге ұқсас жүзеге асырылады.
Астықпен толтырылмаған көлем мынадай болады:
= 260 болғанда дөңгелек сүрлемнің жоғарғы бөлігінде
V = K1 D3
шаршы
V` = K3 a3
= 360 болғанда дөңгелек сүрлемнің түбін толтыру
V3 = K2 D3 - Q
шаршы
V3 = K4 а3 - Q1
мұндағы: K1 және K3 – жоспардағы тиеу тесігінің орналасуына
байланысты коэффициенттер;
K2 және K4 - жоспардағы шығару тесігінің орналасуына байланысты
коэффициенттер;
D – сүрлемнің ішкі диаметрі, метр;
d – тиеу тесігінің диаметрі, метр;
а – шаршы нысанындағы сүрлем жағының ішкі көлемі, метр;
Q – дөңгелек сүрлемнің шығару тесігінің нақты көлеміне түзету:
Q = АD - B (A = 0,28535 d; В = 0,0951 d)
Q1 – шаршы сүрлемнің шығару тесігінің нақты көлеміне түзету:
Q1 = 0,36327 d a2 - 0,951 d3
Дөңгелек сүрлемдер үшін K1 және K2 коэффициенттерінің мәндері
осы Қағидаларға 30-қосымшада келтірілген.
Шаршы сүрлемдер үшін K3 (
= 260 градус болғанда) және K4 (
= 360 градус болғанда) коэффициенттерінің мәндері осы Қағидаларға
31-қосымшада келтірілген.
79. Элеватор шанақтарындағы (тік бұрышты, дөңгелек, сопақша тәріздес) астықтың мөлшерін анықтау осы Қағидалардың 80-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Тік бұрышты және дөңгелек сүрлемдер (бункерлер) астық сақтау үшін ыдыстар, сепараторлар мен кептіргіштерге дейін және олардан кейін жинақтау ыдыстары ретінде, қалдықтарды жинақтау үшін, астықты вагондар мен автокөлікпен жіберу үшін пайдаланылады. Сапақша тәріздес бункерлер қабылдау құрылғыларында автомобиль және темір жол көліктері үшін қолданылады.
80. Тік бұрышты бункердің геометриялық көлемі V (бункердің жоғарғы жиектері арқылы өтетін жазықтықтағы бункердің ішкі қуысының көлемі) (текше метр) мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы: Нб – бункердің биіктігі, метр;
а, б – шығару тесігінің мөлшері;
А, В – бункердің жоғарғы жиегінің мөлшері.
Егер шанақ шаршы түрінде болса, онда А=B және Aвв, онда:
Пирамидалы және параллелепипедті бөліктерден тұратын құрамдастырылған бункерлердің көлемі мынаған тең:
мұндағы: Нв – параллелепипедтің биіктігі, метр;
Нн – пирамидалды бөліктің биіктігі, метр.
Үйінді жүктерге арналған бункердің нақты сыйымдылығы бункерге
материалдарды төккен кезінде пайда болатын табиғи еңісінің бұрышына
байланысты.
Ыдысқа салынатын астық мөлшері А (тонна) мынадай формула
бойынша анықталады:
А=Vy
81. Қоймадағы астық мөлшерін анықтауды осы Қағидалардың 82-тармағына сәйкес жүзеге асыру ұсынылады.
82. Астық қоймаларында сақтаудағы астық көлемін анықтау бойынша өлшеу және есептеу кезіндегі қателікті барынша азайту үшін:

1) в полном складе привести расположение зерновой насыпи в надлежащую геометрическую форму, выровнять насыпь зерна поверху по всей длине и ширине;
2) в неполных складах требуется создать геометрическую форму способом складирования в один торец, с другой стороны с созданием естественного угла откоса.
Высота засыпки около стен должна ограничиваться красной линией. Высота красной линии зависит от конструкционных размеров склада.
Насыпь зерна в складе имеет очертание сложной геометрической фигуры, объем которой определяется суммой пяти объемов отдельных составляющих элементарных геометрических тел.
Еобщ= Е1+ Е2+ Е3+ Е4+ Е5
где: Е1 – объем нижнего параллелепипеда, определяемый по формуле:
Е1=ABh
А – длина склада по низу, метр;
В – ширина склада по низу, метр;
h – высота насыпи у стен склада, метр;
Е2– объем верхнего параллелепипеда, определяемый по формуле:
Е2= A1B1h1
A1– длина верхнего слоя склада, метр;
B1– ширина верхнего слоя склада, метр;
Н – высота засыпки зерна в середине склада, метр;
h1– разность высот насыпи в средней части и у стен склада,
метр;
Е3 – объем двух больших боковых призм, определяемый по формуле:
Е3= (Сh1A1)/2
С = А - A1; С = В - B1
Е4 – объем двух малых торцевых призм, определяемый по формуле:
Е4= (Сh1B1)/2
Е5– объем насыпи в четырех углах, равных вместе объему пирамиды, определяемый по формуле:
Е5=(Сh1)/3
Общий объем зерна в складе определяется путем суммирования вышеуказанных объемов:
Паспортную вместимость нетиповых складов можно рассчитывать по формуле:
Q = (A B h + ((A+A1)/ 2 (B+B1)/2) (H-h) у K
где: К – поправочный коэффициент, зависящий от длины склада (при длине до 15 метров – 0,9; от 15 до 30 метров – 0,86; от 30 до 45 метров – 0,82; от 45 до 60 метров – 0,78; от 60 метров и более – 0,75).
В данном случае общий объем насыпи зерна Ескл(метр кубический) рассчитывается как сумма объемов нижнего параллелепипеда (Еп= ABh) и верхней усеченной пирамиды:
Ескл= [А В h+((А+а)/2) ((В+b)/2)(H-h)] у;
где:
– угол естественного откоса зерна (
=25о).
Результаты замера оформляются актом замера для зернового склада по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
Схема насыпи зерна в складе приведена в приложении 33 к настоящим Правилам.
3. Заключительные положения
83. При заполнении форм, журналов и книг количественно-качественного учета подчистки, не допускаются. Исправление неправильных записей производится шариковой или перьевой ручкой с обязательной оговоркой произведенного исправления за подписью лица, сделавшего исправление.
Все журналы и книги количественно-качественного учета должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены подписью руководителя и печатью местного исполнительного органа.

1) толық қоймада астық үйіндісінің орналасуын тиісті геометриялық қалыпқа келтіру, астық үйіндісін ұзындығы мен ені бойынша жоғарыдан тегістеу;
2) толық емес қоймаларда бір ыдысқа салу тәсілімен, екінші жағынан еңістіктің бұрышын жасай отырып, геометриялық қалып жасау талап етіледі.
Қабырғалар жанындағы үйіндінің биіктігі қызыл сызықпен шектелуі тиіс. Қызыл сызықтың биіктігі қойманың конструкциялық көлеміне байланысты.
Қоймадағы астықтың үйіндісі геометриялық пішіні күрделі кескінге ие, оның көлемі жеке қарапайым геометриялық денелерді жасайтын бес көлемнің сомасымен анықталады.
Ежалпы = Е1 + Е2 + Е3 + Е4+ Е5
мұндағы: Е1 – мынадай формула бойынша анықталатын төменгі параллелепипедтің көлемі:
Е1=A B h
А – қойманың астыңғы жағы бойынша ұзындығы, метр;
В – қойманың астыңғы жағы бойынша ені, метр;
h – қойма қабырғасының жанындағы үйіндінің биіктігі, метр.
Е2 – мынадай формула бойынша анықталатын жоғарғы параллелепипедтің көлемі:
Е2= A1 B1 h1
А1 – қойманың жоғарғы қабатының ұзындығы, метр;
В1 – қойманың жоғарғы қабатының ені, метр;
H – қойманың ортасындағы үйіндінің биіктігі, метр;
h1 – қойманың ортасындағы және қабырға жанындағы үйіндінің айырмашылығы, метр.
Е3 – мынадай формула бойынша анықталатын екі үлкен бүйір призманың көлемі:
Е3 = (С h1 А1)/2
С = А - А1; С = В - В1
Е4 – мынадай формула бойынша анықталатын екі кіші кесік призманың көлемі:
Е4 = (С h1 В1)/2
Е5 – мынадай формула бойынша анықталатын барлығын алғанда пирамиданың көлеміне тең төрт бұрышындағы үйіндінің көлемі:
Е5 = (С h1)/3
Қоймадағы астықтың жалпы көлемі жоғарыда көрсетілген көлемдерді қосу жолымен анықталады:
Үлгілік емес қоймалардың паспорттық сыйымдылығын мынадай формула бойынша есептеуге болады:
Q= (A B h + ((A+A1)/ 2 (B+B1)/2) (H-h) y K
мұндағы: К – қойманың ұзындығына байланысты түзету коэффициенті (ұзындығы 15 метрге дейін – 0,9; 15 метрден 30 метрге дейін – 0,86; 30 метрден 45 метрге дейін – 0,82; 45 метрден 60 метрге дейін – 0,78; 60 метрден жоғары – 0,75).
Бұл жағдайда астық үйіндісінің жалпы көлемі Еқойма (текше метр) төменгі параллелепипед (Еп = A B h) және жоғарғы қиық пирамида көлемдерінің сомасы ретінде есептеледі:
Еқойма = [А В h+((А+а)/2) ((В+b)/2)(H-h)] у;
мұндағы:
– астықтың табиғи еңісінің бұрышы (
=250).
Өлшеу нәтижелері осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес астық
қоймасы үшін өлшеу актісімен ресімделеді.
Қоймадағы астық үйіндісінің схемасы осы Қағидаларға
33-қосымшада келтірілген.
3. Қорытынды ережелер
83. Сандық-сапалық есеп нысандарын, журналдарын және кітаптарын толтыру кезінде өшіруге жол берілмейді. Дұрыс жазылмаған жазуларды түзету шарикті немесе қаламұшты қаламмен жүргізіліп, түзету жасаған тұлғаның қолы қойылып, жасалған түзету туралы қосымша түсінік жасалады.
Барлық сандық-сапалық есеп журналдары мен кітаптары нөмірленуі, тігілуі және жергілікті атқарушы органның басшысының қолымен және мөрімен бекітілуі тиіс.

Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Сроки хранения форм, журналов и книг количественно-качественного учета зерна приведены в приложении 34 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
_________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Карточка анализа зерна №
от " " 20 года
Культура _______________________ Год урожая _________________________
Владелец зерна_______________________________________________________
Пункт погрузки-выгрузки _____________________________________________
Отправитель__________________________________________________________
Получатель___________________________________________________________
(государственный регистрационный номерной знак автомобиля или №
вагона)
Масса партии, кг _____________________ Склад, силос № _______________
Проба № ____________ Масса пробы, кг ________________________________
Особые отметки ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Проба отобрана ________ _______________ "_____" ___________ 20___года
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Культура _____________________________ ГОСТ, СТ РК __________________
Сорт ___________________ Происхождение_______________________________
Тип ____________ Подтип _____________________ Класс _________________
Влажность, % ________________________ Цвет __________________________
Натура, г/л _________________________ Запах _________________________
Стекловидность, % ________________________в т.ч. полностью
стекловидных зерен, % ___________
Белок, % ______________________ Число падения с _____________________
Клейковина: количество, г, % ________________________________________
Качество, ед. ИДК _________________________ Группа __________________
Сорная примесь, % ______________ Зерновая примесь, % ________________
(в том числе) (в том числе)
_____________________________________________________________________
____________________________________ ________________________________
(фракции, грамм, %) (фракции, грамм, %)
_________________________________ ________________________________
_________________________________ ________________________________
Проход сита № _______________________________________________________
Зараженность: наименование вредителей _______________________________
Количество экземпляров, штук ________________, степень ______________
Специалист ПТЛ ______________________ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати (штампа)
Приложение 2
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Журнал*
регистрации взвешивания грузов на
автомобильных весах за ______________ 20 год
№ п/п
Дата
№ накладной
Владелец зерна
Государственный регистрационный номерной знак автомобиля
Культура
Масса, кг
Точка разгрузки
брутто
тара
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого за день:
Итого с нарастающим:
* - журнал ведется отдельно для поступающего, отдельно для
отгружаемого зерна.
Приложение 3
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Журнал*
регистрации взвешивания грузов на вагонных весах
за ______________________ 20 год
№ п/п
Дата
Станция отправления (назначения)
Код отправителя (получателя)
Культура
№ накладной
№ вагона
Масса по железнодорожной накладной, кг
Количество мест
Результат взвешивания, кг
Подпись весовщика
брутто
тара
нетто
по накладной
фактически
брутто
тара
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Итого:
Итого с нарастающим:
* - журнал ведется отдельно для поступающего, отдельно для
отгружаемого зерна
Приложение 4
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
_________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Журнал
регистрации результатов лабораторных анализов
Дата
№ карточки анализа (средне-суточной пробы)
Владелец зерна
Культура
Масса партии, кг
Сорт
Тип, подтип
Класс
Влажность, %
Натура, г/л
Сорная примесь, %
Всего
в том числе
минеральная
вредная
всего
в т.ч.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Продолжение таблицы
Зерновая (масличная) примесь, %
Клейковина
Стекловидность, %
Цвет
Запах
Место размещения (№ склада, силоса)
Особые отметки
Подпись специалиста
Всего
в том числе
Количество, %
Качество
проросшие
ед. ИДК
группа
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Приложение 5
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Реестр № ____
накладных на принятое автомобильным транспортом зерно
с определением качества по среднесуточной пробе
за "____" __________________ 20__ год
Владелец зерна ______________________________________________________
Культура __________________ Тип ____________________Сорт ____________
Наименование и № сортового документа ________________________________
Раздел I
№ накладной
физический вес, кг
№ накладной
физический вес, кг
№ накладной
физический вес, кг
1
2
3
4
5
6
Итого
Раздел II Лабораторный анализ среднесуточной пробы №___
Показатели качества
влажность, %
сорная примесь, %
зерновая примесь, %
натура, г/л
зараженность
по анализу ПТЛ
договорные нормы
% натуральных скидок, надбавок
Дополнительные показатели качества
цвет
запах
в числе сорной примеси
в числе зерновой примеси
испорченных, %
трудноотдел., %
обрушенных, %
проросших, %
подтип
стекловидность, %
клейковина
зерен, поврежденных клопом-черепашкой
вредной примеси
%
группа
Заключение ПТЛ
Класс сданного зерна по ГОСТ (СТ РК)
Оставлено в лаборатории образцов ______________ кг
Заведующий ПТЛ _________________
Раздел III Расчет зачтенного физического веса
Физический вес, кг
Натуральные скидки, кг
Итого натуральных скидок, кг
Зачтенный физический вес, кг
по влажности
по сорной примеси
по зерновой примеси
1
2
3
4
5
6
Раздел IV Расчет стоимости услуг по приемке, сушке, очистке зерна
Наименование услуги
Количество
Тариф, тенге/кг
Сумма, тенге
Стоимость 1 кг зерна, тенге
Количество зерна, кг
1
2
3
4
5
6
приемка
сушка
очистка
Итого
Подлежит к выдаче зачтенного физического веса, кг
Реестр составил ________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его
наличии))
Проверил __________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 6
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
_______________________________________
(наименование хлебоприемное предприятие)
Реестр
накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно
Владелец зерна ______________________________________________________
Культура __________________________ Тип _________________ Сорт ______
Наименование и № сортового документа ________________________________
Раздел I
№ п/п
Станция отправления, отправитель
№ ж/д накладной
№ вагона
Масса нетто, кг
№ анализа
по документам отправителя
фактически принято
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Раздел II Лабораторный анализ пробы №___
Показатели качества
влажность, %
сорная примесь, %
зерновая примесь, %
натура, г/л
зараженность
по анализу ПТЛ
договорные нормы
% натуральных скидок, надбавок
Дополнительные показатели качества
цвет
запах
в числе сорной примеси
в числе зерновой примеси
испорченных, %
трудноотдел., %
обрушенных, %
проросших, %
1
2
3
4
5
6
подтип
стекловидность, %
клейковина
зерен, поврежденных клопом-черепашкой
вредной примеси
%
группа
1
2
3
4
5
6
Заключение ПТЛ
Класс сданного зерна по ГОСТ (СТ РК)
Оставлено в лаборатории образцов ______________ кг
Заведующий ПТЛ ______________________
Раздел III Расчет зачтенного физического веса.
Физический вес, кг
Натуральные скидки, кг
Итого натуральных скидок, кг
Зачтенный физический вес, кг
по влажности
по сорной примеси
по зерновой примеси
1
2
3
4
5
6
Раздел IV Расчет стоимости услуг по приемке, сушке, очистке зерна
Наименование услуги
Количество
Тариф, тенге/кг
Сумма, тенге
Стоимость 1 кг зерна, тенге
Количество зерна, кг
приемка
сушка
очистка
Итого
Подлежит к выдаче зачтенного физического веса, кг
Реестр составил _________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проверил ____________ _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 7
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
_________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Отчет №________
о движении зерна и тары на зернохранилище
за _________________ 20__ год

Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Астықтың сандық-сапалық есебiнің нысандарын, журналдарын және кітаптарын сақтау мерзімдері осы Қағидаларға 34-қосымшада келтірілген.
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ ж. " "
№ ___ астықты талдау карточкасы
Дақыл ______________________ Егiн жинау жылы ________________________
Астық иесi __________________________________________________________
Тиеу-түсiру пункті___________________________________________________
Жөнелтушi ___________________________________________________________
Алушы _______________________________________________________________
(автомобильдiң мемлекеттiк тiркеу нөмірлiк белгiсi немесе вагон № )
Партия массасы, кг ________________ Қойма, сүрлем № _________________
Сынама № _________________ Сынама массасы, кг _______________________
Ерекше белгiлер _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сынама іріктеп алынды __________ __________ 20___ ж. "____" _________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Дақыл _______________________ ҚР МемСТ, СТ __________________________
Сорты _________________________ Шығу тегi ___________________________
Типi ____________ Кіші типi _______________ Сыныбы __________________
Ылғалдылығы, % _______________________ Түсi _________________________
Заттай күйі, г/л ____________________ Иiсi __________________________
Жылтырлығы, % __________ оның iшiнде толық жылтыр дәндер, %__________
Ақуыз, % ____________________ Түсу саны, с __________________________
Дән маңызы: мөлшері, г, _____________________________________________
Сапасы, ИДК бiрлiгi _________________ Топ____________________________
Арамшөп қоспасы, % _____________ Дәнді қоспасы, % ___________________
(оның iшiнде) (оның iшiнде) _________________________________ ___________________________________
(фракциялар, грамм, %) (фракциялар, грамм, %)
__________________________ __________________________________________
№ ________________________________________________ елеуiштен өтетiнi
Залалдануы: зиянкестердiң атауы _____________________________________
Даналар саны, ________________________ дана __________________ дәреже
ӨТЗ маманы ___________________ ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
М.О. (мөртабан)
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_____________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ ж. _____________ автомобиль көлiгі таразыларында
жүк өлшеуді тiркеу журналы*
Р/с
Күнi
Жүк-
құжат №
Астық иесi
Автомобильдiң мемлекеттiк тiркеу нөмірлiк белгiсi
Дақыл
Массасы, кг
Түсiру нүктесi
брутто
ыдыс
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бiр күнге жиыны
Өспелi жиыны
* - журнал қабылданатын астыққа жеке, тиеп жөнелтiлетiн астыққа жеке жүргiзiледi
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ ж. ______ вагон таразыларында жүк өлшеуді тiркеу журналы*
Р/с
Күнi
Жөнелту (межелі) станциясы
Жөнелтушi (алушы) коды
Дақыл
Жүк-құжат №
Вагон №
Темiр жол жүкқұжаты бойынша массасы, кг
Орын саны
Өлшеу нәтижесi, кг
Таразышының қолы
брутто
ыдыс
нетто
жүкқұжат бойынша
нақты
брутто
ыдыс
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Жиыны:
Өспелі жиыны
* - журнал қабылданатын астыққа жеке, тиеп жөнелтiлетiн астыққа жеке жүргiзiледi
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Астықты зертханалық талдау нәтижелерiн тiркеу журналы
Күнi
Талдау карточкасының (орташа тәулiктiк сынама) №
Астық иесi
Дақыл
Партия массасы, кг
Сорты
Типi, кіші типi
Сыныбы
Ылғалдылығы, %
Заттай күйі, г/л
Арамшөп қоспасы, %
Барлығы
оның iшiнде
минералдық
зиянды
барлығы
оның iшiнде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Дән (майлы) қоспасы, %
Дән маңызы
Жылтырлығы, %
Түсi
Иiсi
Орналастыру орны (қойма, сүрлем №)
Ерекше белгiлер
Маманның қолы
Барлығы
оның iшiнде
Мөлшері, %
Сапасы
өнгендерi
ИДК бiрлiгi
топ
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Орташа тәулiктiк сынамасы бойынша сапасын айқындай отырып
автомобиль көлiгімен қабылданған астыққа жүкқұжаттардың
20___ ж. "___" _____________ № ______ тiзiлiмi
Астық иесi __________________________________________________________
Дақыл __________________ Типi ____________ Сорты ____________________
Сорт құжатының атауы және № _________________________________________
I бөлiм
жүкқұжат №
нақты салмағы, кг
жүкқұжат №
нақты салмағы, кг
жүкқұжат №
нақты салмағы, кг
1
2
3
4
5
6
Жиыны
II бөлiм. №_____ орташа тәулiктiк сынаманы зертханалық талдау
Сапа көрсеткiштерi
ылғал
дылығы,
%
арамшөп қоспасы, %
дән қоспасы, %
заттай күйі, г/л
залалдануы
1
2
3
4
5
6
ӨТЗ талдауы бойынша
келiсiлген нормалар
табиғи шегерiм, үстеме %
Сапасының қосымша көрсеткiштерi
түсi
иiсi
арамшөп қоспасы есебiнде
дән қоспасы есебiнде
бүлiнген, %
қиын бөлiнетiн, %
бұзылған, %
өнген, %
1
2
3
4
5
6
кіші типі
жылтырлығы, %
дән маңызы
%
тобы
бақашық қандаласымен зақымдалған дәндер
зиянды қоспалар
ӨТЗ қорытындысы
ҚР МемСТ (СТ) бойынша өткiзiлген астық сыныбы ________________
Зертханада __________ кг үлгi қалдырылды
ӨТЗ меңгерушiсi _________________________________
III бөлiм. Есептелген нақты салмағын есептеу
Нақты салмағы, кг
Табиғи шегерiмдер, кг
Табиғи шегерiмдер жиыны, кг
Есептелген нақты салмағы, кг
ылғалдылығы бойынша
арамшөпті қоспасы бойынша
дәнді қоспасы бойынша
1
2
3
4
5
6
IV бөлiм. Астықты қабылдау, кептiру, тазалау жөніндегі қызметтер құнын есептеу
Қызмет атауы
Саны
Тариф, теңге/кг
Сомасы, теңге
1 кг астық құны, теңге
Астық мөлшері, кг
1
2
3
4
5
6
қабылдау
кептiру
тазалау
Жиыны
Есептелген нақты салмақты беруге жатады, кг
Тiзiлiмдi жасаған ____________________ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Тiзiлiмдi тексерген __________________ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Темiржол көлiгiмен қабылданған астыққа жүкқұжаттар тiзiлiмi
Астық иесi __________________________________________________________
Дақыл __________________ Типi ____________ Сорты ____________________
Сорт құжатының аты және № ___________________________________________
I бөлiм
Р/с №
Жөнелту стациясы, жөнелтуші
т/ж жүкқұжатының №
Вагон №
Нетто массасы, кг
Талдау №
Жөнелтушінің құжаттары бойынша
нақты қабылданғаны
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
II бөлiм. №______ орташа тәулiктiк сынаманы зертханалық талдау
Сапа көрсеткiштерi
ылғалдылығы, %
арамшөп қоспасы, %
дән қоспасы, %
заттай күйі, г/л
залалдануы
1
2
3
4
5
6
ӨТЗ талдауы бойынша
келiсiлген нормалар
табиғи шегерiм, үстеме %
Қосымша сапа көрсеткiштерi
түсi
иiсi
арамшөп қоспасы есебiнде
дән қоспасы есебiнде
бүлінген, %
қиын бөлiнетiн, %
бұзылған, %
өнген, %
1
2
3
4
5
6
кіші түрі
жылтырлығы, %
дән маңызы
бақашық қандаласымен зақымдалған дәндер
зиянды қоспалар
%
тобы
ӨТЗ қорытындысы
ҚР МемСТ (СТ) бойынша өткiзiлген астық сыныбы ________________
Зертханада _________ кг үлгi қалдырылды
ӨТЗ меңгерушiсi _________________________________
III бөлiм. Есептелген нақты салмағын есептеу
Нақты салмағы, кг
Табиғи шегерiмдер, кг
ылғалдылығы бойынша
арамшөп қоспасы бойынша
дән қоспасы бойынша
Табиғи шегерiмдер жиыны, кг
Есептелген нақты салмағы, кг
1
2
3
4
5
6
IV бөлiм. Астықты қабылдау, кептiру, тазалау жөніндегі қызметтер құнын есептеу
Қызмет атауы
Саны
Тариф, теңге/кг
Сомасы, теңге
1 кг астық құны, теңге
Астық мөлшері, кг
1
2
3
4
5
6
қабылдау
кептiру
тазалау
Жиыны
Нақты есептелген салмақты беруге жатады, кг
Тізілімді жасаған ___________________ _______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Тексерген _________________ _________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Астық сақтау қоймасындағы астық пен ыдыс қозғалысы
туралы 20___ ж. _________ № ___ есебi

1. Склад № __________________________________________________________
Материально-ответственное лицо ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Культура
Остаток на начало дня
Приход
Расход
Остаток
количество мешков
масса, кг
количество мешков
масса, кг
количество мешков
масса, кг
количество мешков
масса, кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2. Движение тары с зерном и сортовыми семенами
Категория и сорт тары
Остаток
Приход
Расход
Остаток
В том числе
зерном
под сортовыми семенами
другие
1
2
3
4
5
6
7
8
3. Движение порожней тары и брезентов
Категория и сорт брезента
Остаток
Приход
Расход
Остаток
Категория и сорт брезента
Остаток
Приход
Расход
Остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Материально-ответственное лицо __________ ___________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
" " ________________ 20__ г.
Приложение 8
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
_________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Распоряжение
№______ от "_____" _________________ 20__ года
на очистку, сушку зерна
Материально-ответственному лицу по складу (элеватору) №_____ ________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Находящихся на Вашем ответственном хранении на складе (элеваторе) №
_____________________________________________________________________
____________________________ массой (предварительно) _____________ кг
(культура, сорт)
подлежит очистить, просушить с целью ________________________________
путем _______________________________________________________________
(вид очистки, тип зерноочистительной машины, зерносушилки)
с тем, чтобы после очистки, сушки получить следующие результаты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Очищенное, просушенное зерно (семена) сложить на склад (силос)
№____________________________________________________________________
Очистку, сушку закончить к "_____" _________________ 20__ г.
Руководитель хлебоприемного предприятия_______ Заведующий ПТЛ _______
Акт
от "_____" __________________ 20__ года
на очистку, сушку зерна

1. №_____ қойма
Материалды жауапты адам _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Р/с
Дақыл
Күн басындағы қалдық
Кiрiс
Шығыс
Қалдық
қаптар саны
массасы, кг
қаптар саны
массасы, кг
қаптар саны
мас сасы, кг
қаптар саны
массасы, кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2. Астық және сортты тұқымдары бар ыдыс қозғалысы
Ыдыс санаты мен сорты
Қалдық
Кiрiс
Шығыс
Қалдық
Оның iшiнде
астықпен
сортты тұқыммен
басқалары
1
2
3
4
5
6
7
8
3. Бос ыдыс пен брезенттер қозғалысы
Брезент санаты
мен сорты
Қалдық
Кiрiс
Шығыс
Қалдық
Брезент санаты мен сорты
Қалдық
Кiрiс
Шығыс
Қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Материалды жауапты адам ________________ ____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
20__ ж. "___" _____________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Астықты тазартуға, кептiруге 20__ж. "___"__________ №____ өкiм
№ ____ қойма (элеватор) бойынша материалды жауапты адам _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
№___ қоймада (элеваторда) Сізде жауапты сақтаудағы массасы (алдын
ала) ________ кг ___________________ мақсатында _____________________
(дақыл, сорт)
_____________________________________________________________________
(тазалау түрi, астық тазалау машинасының, астық кептiргiштiң типi)
________________________________ жолымен тазалауға, кептiруге жатады,
тазалаудан, кептiруден кейiн мынадай нәтижелер алынуы тиіс:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тазаланған, кептiрiлген астық (тұқым) № _________ қоймаға (сүрлемге) салынсын.
Тазалау, кептiру 20___ ж. "____" __________ қарай аяқталсын.
Астық қабылдау кәсіпорнының басшысы ________ ӨТЗ меңгерушiсi ________
Астық тазалауға, кептiруге 20__ж. "____"________ актi

2. На сушку.
Сушка начата "____"____________ 20__ года, окончена
"____"_______________ 20___года, способ сушки (на каких
зерносушилках) ________________________, просушено __________________
кг, влажность до сушки _________%, анализ № ________, влажность после
сушки __________ %, анализ № _________, снижение влажности по формуле
___________________________________________________________________%.
Произвести предварительное списание с наличия зерна по
складскому отчету убыли от сушки _________ кг, в объем выполненных
работ включить _________ плановых тонн.
Заведующий ПТЛ _____________ Сушильный мастер _______________________
Материально-ответственное лицо ______________________________________
Проверил: Бухгалтер хлебоприемного предприятия ______________________
Утверждаю:
Руководитель хлебоприемного предприятия______________________________
"____" ___________20__ год
Начальник охраны ____________________________________________________
Приложение 9
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Акт
№ _____ от "___" _______________ 20__ года
на уничтожение негодных отходов
Утверждаю:
Руководитель _____________________
"____" __________________ 20__ год
Комиссия в составе: заведующего ПТЛ __________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
материально-ответственного лица _________________, начальника
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
охраны ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
составили настоящий акт в том, что на основании распоряжения
руководителя от "____" ________________ 20__ года осмотрены отходы
__________ категории, находящиеся на складе №_____, полученные в
результате ______________________________, по акту № _____ от "____"
___________ 20__ года. Согласно лабораторному анализу № _____ от
"____" __________________ 20__ года указанные отходы содержат ____%
зерна и зерновой примеси. Отходы в количестве _______ кг признаны
негодными и уничтожены путем __________________. Указанное количество
отходов вывезено с территории предприятия согласно пропускам №_______
от "____"__________20__ года.
Заведующий ПТЛ ______________________________________________________
Материально-ответственное лицо ______________________________________
Начальник охраны ____________________________________________________
Приложение 10
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Распоряжение
№_____ от "____" ____________20__ года
на переборку кукурузы в початках
Материально-ответственному лицу по складу № _______ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Находящуюся на складе (площадке) № ________ кукурузу в початках _____
(сорт)
массой ________ кг перебрать и отходы сложить на склад №_____________
Переборку закончить к "___" __________________20__ г.
Руководитель ________________________ Заведующий ПТЛ ________________
Акт
от "____" _____________ 20__ года
на переборку кукурузы в початках
Комиссией в составе: заведующего ПТЛ _________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
бухгалтера __________________________, материально-ответственного
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
лица_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
произведена проверка результатов переборки кукурузы в початках.
На переборку подано ______________ кг кукурузы в початках следующего
качества: влажность ______%, сорная примесь ______%.
В результате переборки получено:
а) початки, пораженные болезнью _________ кг;
б) стержни _________ кг;
в) соцветия _________ кг;
г) обертки _________ кг;
д) прочие _________ кг.
Итого отходов __________ кг.
Самообруш __________ кг.
Карточки анализа прилагаются.
Акт составлен для проведения списания с лицевого счета кукурузы в
початках.
Заведующий ПТЛ ______________________________________________________
Бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________________
Материально-ответственное лицо ______________________________________
"____" _______________ 20__ года
Утверждаю: Руководитель хлебоприемного предприятия __________________
Приложение 11
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Распоряжение
№_____ от "____" ____________20__ года
на обмолот кукурузы в початках
Материально-ответственному лицу по складу № ________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Находящуюся на складе (площадке) № _________ кукурузу в початках ____
(сорт)
массой ____________ кг обмолотить и зерно сложить на склад № ________
Определить массу полученых от обмолота:
зерна – путем _________________________________________________
побочных продуктов и отходов – путем взвешивания
стержней – путем_______________________________________________
Обмолот закончить к "____" ________________20__ года
Руководитель ________ Заведующий ПТЛ ________________________________
Акт
от "____" _________________20__ года
на обмолот кукурузы в початках
Обмолот начат "__" ________20__ года, окончен "__" ________ 20__ года
Способ обмолота (тип молотилки) _____________________________________
Всего обмолочено кукурузы в початках: сорт ___________ масса______ кг
Средневзвешенная влажность кукурузы в початках _____________________%
В результате обмолота получено:
Количество, кг
Фактический выход, %
%
Влажность, %
Сорная примесь, %
Фактическое содержание зерна в побочных продуктах и отходах, недовымолот зерна на стержнях
%
кг
1
2
3
4
5
6
7
Кукуруза в зерне (сорт)
Побочный продукт с содержанием зерна свыше _____ до _____% включительно
Отходы с содержанием зерна:
свыше ____ до ____% включительно
свыше ____ до ____% включительно
Стержни кукурузные
Всего
Масса кукурузы в зерне определена путем _____________________________
Масса побочных продуктов и отходов определена путем взвешивания
Масса стержней определена путем _____________________________________
Заведующий ПТЛ _________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Материально-ответственное лицо ___________ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" ____________20__ года
Утверждаю: Руководитель хлебоприемного предприятия __________________
Приложение 12
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Приказ № _______
от "_____"__________________ 20__ года
Срок приказа ________________________________________________________
Материально-ответственное лицо по складу № ________ _________________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии))
Отгрузите ___________________________________________________________
(наименование владельца зерна)
через __________________________________ по доверенности № __________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии))
от "_____"___________________________ 20__ г.
по наряду № ____________ следующее количество зерна:
Культура
№ штабеля
Количество мест
Масса нетто, кг
Показатели качества в соответствии с зерновой распиской
влажность
сорная примесь
зерновая примесь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Масса отгружаемого зерна, кг_________________________________________
(прописью)
Руководитель хлебоприемного предприятия _____________________________
Бухгалтер хлебоприемного предприятия ________________________________
Заведующий ПТЛ ______________________________________________________
М.П.
Приложение 13
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
"____" _______________ 20__ год
Дата и номер приказа на отгрузку зерна _____________
Культура ___________________________________________
Масса зерна, кг, по приказу ________________________
Реестр
отгрузки зерна железнодорожным транспортом
Станция отправления _______________ Владелец зерна __________________
№ п/п
№ накладной
№ вагона
Масса нетто, кг
№ анализа
Качество зерна
Влажность
Сорная примесь
Зерновая примесь
Зараженность
Запах
Цвет
Тип
Натура, г/л
Клейковина
Стекловидность, %
%
ц-%
%
ц-%
%
ц-%
%
ед. ИДК
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Итого:
Материально-ответственное лицо ______________________________________
Заведующий ПТЛ ______________________________________________________
Бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________________
Приложение 14
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
"____" _______________ 20__ год
Дата и номер приказа на отгрузку зерна __________________
Культура ________________________________________________
Масса зерна по приказу, кг ______________________________
Реестр
накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно
Пункт отправления ______________ Владелец зерна _____________________
№ п/п
№ накладной
Государственный регистрационный номерной знак автомобиля
Количество мест
Масса нетто, кг
№ анализа
Качество зерна
Влажность
Сорная примесь
Зерновая примесь
Зараженность
Запах
Цвет
Тип
Натура, г/л
Клейковина
Стекловидность,%
%
ц-%
%
ц-%
%
ц-%
%
ед. ИДК
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Итого:
Материально-ответственное лицо ________________________________
Заведующий ПТЛ ________________________________________________
Бухгалтер хлебоприемного предприятия __________________________
Приложение 15
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Утверждаю:
Руководитель _________________
"____" ______________ 20__ год
Акт-расчет
от "____" _______________ 20__ года
Владелец зерна ______________________________________________________
Культура ____________________________ Год урожая ____________________
Комиссией в составе:_________________________________________________
_____________________________________________________________________
материально-ответственного лица _____________________________________
произведена проверка соответствия данным количественно-качественного
учета принятой на хранение и отгруженной партии зерна и определены
размеры потерь.
При этом оказалось:

2. Кептiруге.
Кептiру 20__ ж. "___" ___ басталды, 20___ж. "___"____ аяқталды,
кептiру әдiсi (қандай астық кептiргiштерде) ___________-, ________ кг
кептiрiлдi, кептiруге дейiнгі ылғалдылығы ____%, № ____ талдау,
кептiруден кейiнгi ылғалдылығы ______%, №________ талдау, формула
бойынша ылғалдылығының төмендеуi ________%.
Кептіруден кемудің қоймалық есебі бойынша ___ кг астықтың
бар-жоғынан алдын ала есептен шығару жүргізілсін, орындалған жұмыстар
көлемiнде ______ жоспарлы тонна қосылсын.
ӨТЗ меңгерушiсi __________________ Кептiрушi шебер __________________
Материалды жауапты адам _____________________________________________
Тексерген: Астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтері ___________________
Бекiтемiн:
Астық қабылдау кәсіпорнының басшысы ________ 20___ ж. "__"___________
Күзет бастығы ________________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
____________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Жарамсыз қалдықтарды жоюға
20___ ж. "___"_________ ______ актi
Бекiтемiн:
Басшы ________________
20___ ж. "___" ______________
Мынадай құрамдағы комиссия: ӨТЗ меңгерушiсi ________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
материалды жауапты адам _____________________ және күзет бастығы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
_______________________ басшының 20___ ж. "___"______ өкiмi негiзiнде
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
________ санатты №___ қоймасында бар 20__ ж. "___"____________ № ___
акт бойынша __________ нәтижесiнде алынған қалдықтардың қаралуы
туралы осы актiнi жасады. № _____ зертхана талдауына сәйкес
көрсетiлген қалдықтарда _______% дән және астық қоспасы бар.
___________ кг көлемiнде қалдықтар жарамсыз деп танылды және
____________ жолымен жойылды. 20__ ж. "___" _____________ № ____
рұқсатнамаларға сәйкес көрсетiлген қалдықтардың саны кәсiпорын
аумағынан шығарылып тасталды.
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________________________________________
Материалды жауапты адам _____________________________________________
Күзет бастығы _______________________________________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
____________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Собықтағы жүгерiнi қайта өңдеуге
20___ ж. "___"____________ № ____ өкiм
№ _____ қойма бойынша материалды жауапты адам _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
№ ___ қоймада (алаңда) тұрған _________ кг _______ собықтағы жүгерiнi
сорты
іріктесін және қалдықтарды №____ қоймаға салсын.
Іріктеу 20___ ж. "___" __________ қарай аяқталсын.
Басшы ____________________ ӨТЗ меңгерушiсi __________________________
Собықтағы жүгерiнi қайта өңдеуге
20___ ж. "___" ____________ актi
Мынадай құрамдағы комиссия: ӨТЗ меңгерушiсi ________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
бухгалтер ________________________________, материалдық жауапты адам
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
_________ собықтағы жүгерiнi іріктеу нәтижелерiне тексеруді жүргiздi.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Іріктеуге сапасы мынадай: ылғалдылығы ______%, арамшөп қоспасы
_____% ______кг собықтағы жүгерi берілді
Іріктеу нәтижесінде:
а) _______________ кг аурулармен зақымдалған собықтар;
б) _____________________ кг өзек;
в) ________________ кг гүл шоғы;
г) __________________ кг қабық;
д) ____________________ кг басқалары алынды
Қалдықтар жиыны ____________ кг.
Өзiнен өзi аршылғаны _______________ кг.
Талдау карточкалары қоса берілген.
Акті собықтағы жүгерiні жеке шоттан есептен шығаруды жүргiзу үшiн жасалды.
ӨТЗ меңгерушiсi ________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтері _________________________
Материалды жауапты адам ______________________________________
20___ ж. "___" ___________
Бекiтемiн: Астық қабылдау кәсіпорнының басшысы__________________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Собықтағы жүгерiнi бастыруға
20___ ж. "___" ____________ № ____өкiм
№ ____ қойма бойынша материалдық жауапты тұлға ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
№ ____ қоймада (алаңда) ________ кг __________ собықтағы жүгерiнi
сорт
бастырсын және астықты № ______________ қоймаға салсын.
Бастырудан алынған:
астық массасы - _______________________________________ жолымен
Жанама өнiмдер және қалдықтар массасы өлшеу жолымен
өзектер массасы - _______________________ жолымен айқындалсын.
Бастыру 20___ ж. "____" __________ қарай аяқталсын.
Басшы _____________________ ӨТЗ меңгерушiсi _________________________
Собықтағы жүгерiнi бастыруға
20___ ж. "___" ____________ № ____ актi
Бастыру 20___ ж. "___" ______ басталды, 20__ ж. "___" ______ аяқталды
Бастыру әдiсi (бастырғыш типi _______________________________________
Барлығы: массасы ______ кг ______ сортты собықтағы жүгерi бастырылды.
Собықтағы жүгерiнiң орташа өлшенген ылғалдылығы ___________________%
Бастыру нәтижесiнде мыналар алынды:
Мөлшері, кг
Нақты шығымы %
Ылғалдылығы, %
Арамшөп қоспасы, %
Жанама өнiмдер мен қалдықтардағы астықтың нақты құрамы, өзектегi бастырылмаған астық қалдығы
%
кг
1
2
3
4
5
6
7
Дәндегi жүгерi (сорты)
Құрамында: ____% – ____% астық бар жанама өнім
Құрамында:
____% – ____% астық бар ____% – ____% астық бар қалдықтар
Жүгерi өзектерi
Барлығы
Дәндегi жүгерi массасы ___________________________ жолымен анықталды
Жанама өнiмдер мен қалдықтар массасы өлшеу жолымен анықталды
Өзектер массасы _________________________________ жолымен анықталды
ӨТЗ меңгерушiсi ___________________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Материалды жауапты адам __________________ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
20___ ж. "____" ______________
Бекiтемiн: Астық қабылдау кәсіпорнының басшысы ______________________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ ж. "____"___________
№ ___ бұйрық
Бұйрықтың мерзiмi ____________
№ ____ қойма бойынша материалды жауапты адам ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
20___ ж. "___" _______ № _____ сенiмхат бойынша ______________ арқылы
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(астық иесiнiң атауы)
№ ______ наряды бойынша астықтың мынадай мөлшерін жөнелтiңіз.
Дақыл
Штабель №
Орын саны
Нетто массасы, кг
Астық қолхатына сәйкес сапа көрсеткiштерi
ылғалдылығы
арамшөп қоспасы
дән қоспасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Тиеп жөнелтетiн астық массасы, кг ___________________________________
жазбаша
Астық қабылдау кәсіпорнының басшысы _________________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтері ______________________________
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________________________________________
М.О.
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ ж. "___" _____________
Астықты тиеп жөнелту бұйрығының күнi мен нөмiрi _____________________
Дақыл _______________________________________________________________
Бұйрық бойынша астықтың массасы, кг__________________________________
Астықты темiр жол көлiгімен тиеп жөнелту тiзiлiмi
Жөнелту станциясы ________________ Астық иесi _______________________
Р/с
Жүкқұжат №
Вагон №
Нетто массасы, кг
Талдау №
Астық сапасы
Астық сапасы
Ылғалдылығы
Арамшөп қоспасы
Дән қоспасы
Залалдануы
Иiсi
Түсi
Типi
Заттай күйі, г/л
Дән маңызы
Жылтырлығы %
%
ц-%
%
ц-%
%
ц-%
%
ИДК бiрлiгi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
Материалды жауапты адам _____________________________________________
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________________________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтері ______________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ ж. "___" _____________
Астықты тиеп жөнелту бұйрығының күнi мен нөмiрi _____________________
Дақыл _______________________________________________________________
Бұйрық бойынша астықтың массасы, кг _________________________________
Автомобиль көлігімен тиеп жөнелтiлген астыққа жүкқұжаттар тiзiлiмi
Жөнелту пункті _____________________ Астық иесi _____________________
Р/с
Жүкқұжат №
Автомобильдің мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Орын саны
Нетто массасы, кг
Талдау
Астық сапасы
Астық сапасы
Ылғалдылығы
Арамшөп қоспасы
Дән қоспасы
Залалдануы
Иiсi
Түсi
Типi
Заттай күйі, г/л
Дән маңызы
Жылтырлығы %
%
ИДК бiрлiгi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны:
Материалды жауапты адам ______________________________
ӨТЗ меңгерушiсi ______________________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бухгалтері _______________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Бекiтемiн
Басшы _______________________
20___ ж. "___" ______________
20___ ж. "____" ______________ есеп актiсi
Астық иесi _____________________________
Дақыл_______________________ Егiн жинау жылы_________________________
Мынадай құрамдағы комиссия:__________________________________________
_____________________________________________________________________
материалды жауапты адам ______________ сақтауға қабылданған және тиеп
жөнелтiлген астық партиясының сандық-сапалық есеп деректермен
сәйкестiгiне тексеру жүргізді және кему мөлшерін айқындады.
Бұл ретте мыналар анықталды:

1. Принято на хранение всего __________ кг
2. Средневзвешенное качество зерна этой партии:
по приходу влажность _______ %, сорная примесь _______ %,
зерновая примесь _______ %
по расходу влажность _______ %, сорная примесь _______ %,
зерновая примесь _______ %
3. Списывается:
за счет снижения влажности с пересчетом по формуле ______ %
___________ кг
за счет снижения сорной примеси с пересчетом по формуле ______
% ___________ кг
за счет снижения зерновой примеси с пересчетом по формуле _____
% ___________ кг
4. Убыль в весе в результате снижения влажности, сорной и зерновой примеси при хранении _______ % _____________ кг
5. Получено побочных продуктов и отходов с содержанием зерна:
свыше 70 до 85% ________ кг
свыше 50 до 70% ________ кг
свыше 30 до 50% ________ кг
свыше 10 до 30% ________ кг
свыше 2 до 10% _________ кг
не более 2% ____________ кг
6. Отгружено отходов ___________ кг
7. Итого к выдаче зерна ___________ кг
Главный бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________
Заведующий ПТЛ ______________________________________________________
Материально-ответственное лицо ______________________________________
"___" _______________ 20__ год
Приложение 16
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
"_____"________________ 20__ год
Накладная
на перемещение зерна внутри территории зернохранилища
Материально-ответственное лицо ___________________ Переместить из
склада (силоса) № _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
В склад (силос) № _______ к материально-ответственному лицу
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Культура, сорт
Масса, кг
Качество
подлежит перемещению
фактически перемещено
влажность, %
сорная примесь, %
зерновая примесь, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Подтверждено записями в журнале регистрации взвешивания грузов на
автомобильных (вагонных) весах за "___"_________________ 20__ года на
стр. _________
Руководитель хлебоприемного предприятия ________ Заведующий ПТЛ______
Отпустил _______________________ Принял _____________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, (должность, подпись, фамилия, отчество (при его наличии)) имя, отчество (при его наличии))
Приложение 17
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Книга
количественно-качественного учета зерна
Владелец зерна _________ Материально ответственное лицо _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Культура ____________________________
Дата
№ анализа
№ документа
Откуда поступило и кому отпущено
Влажность, %
Сорная примесь, %
Зерновая примесь, %
Приход
Расход
Остаток
масса, кг
ц-проценты по
масса, кг зерновой примеси
ц-проценты по
влажности
сорной примеси
зерновой примеси
влажности
сорной примеси
зерновой примеси
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Материально-ответственное лицо ______________________________________
Главный бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________
Приложение 18
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Книга
количественно-качественного учета кукурузы в початках
Владелец зерна _________ Материально-ответственное лицо ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Культура _________________________________
Дата
№ документа
№ анализа
Откуда поступило и кому отпущено
Фактический выход, %
Влажность, %
Приход
Расход
Остаток
зерна
стержней
зерна
стержней
масса початков, кг
в том числе
ц-% по влажности
масса початков, кг
в том числе
ц-% по влажности

1. Сақтауға барлығы _________кг қабылданды
2. Осы партияның орташа өлшенген сапасы:
кiрiс бойынша ылғалдылығы ______ %, арамшөп қоспасы _____ %,дән қоспасы _____ %
шығыс бойынша ылғалдылығы ______%, арамшөп қоспасы ______ %, дән қоспасы ____ %
3. Мыналар:
формула бойынша қайта есептеумен ылғалдылықтың төмендеуі
есебiнен _____% _____кг
формула бойынша қайта есептеумен арамшөп қоспасының төмендеуі
есебiнен _______% ______кг
формула бойынша қайта есептеумен дән қоспасының төмендеуі
есебiнен _________% _____ кг есептен шығарылды
4. Сақтау кезiндегi ылғалдылықтың, арамшөп және дән қоспасының
төмендеуі нәтижесiнен салмағындағы кемуі ___% ___кг
5. Құрамында астық бар қосалқы өнiмдер мен қалдықтар алынды:
70% – 85% ______ кг
50% – 70% _____ кг
30% – 50% ______ кг
10% – 30 % _____ кг
2% – 10% дейiн _____кг
2 %-дан артық емес_____кг
6. ________кг қалдықтар тиеп жөнелтiлдi
7. Беруге жататын астық жиыны ________кг
Астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері ____________________
ӨТЗ меңгерушiсi _______________________________________________
Материалды жауапты адам________________________________________
20___ ж. "___" ___________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ ж. "___" __________
Астық сақтау қоймасы аумағының iшiнде астықтың орнын ауыстыру жүкқұжаты
Материалды жауапты адам ______________ № _______ қоймадан (сүрлемнен)
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
№__ қоймаға (сүрлемге) материалды жауапты адам ____ орны ауыстырылсын
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
дақыл, сорты
Массасы, кг
Сапасы
орнын ауыстыруға жатады
нақты ауыстырылғаны
ылғалдылығы, %
арамшөпті қоспасы, %
дәнді қоспасы, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Автомобиль (вагон) таразыларында жүк өлшеудi тiркеу журналында
20___ ж. "___" ________________ _____ парақтағы жазбалармен расталған
Астық қабылдау кәсіпорнының басшысы __________
ӨТЗ меңгерушiсi ______________________________
______________________________ жiбердi ____________________ қабылдады
(лауазымы, қолы, тегі, аты, (лауазымы, қолы, тегі, аты,
әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)) әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Астықтың сандық-сапалық есебі кiтабы
Астық иесi __________________________________________________________
Материалды жауапты адам _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Дақыл _______________________________________________________________
Күнi
Талдау №
Құжат №
Қайдан келiп түстi және кiмге жiберiлдi
Ылғал-
дылығы, %
Арамшөп қоспасы, %
Дән қоспасы, %
Кiрiс
Шығыс
Қалдық
массасы, кг
ц-пайыздар
арамшөп қоспасының массасы, кг
ц-пайыздар
ылғалдылық бойынша
арамшөп қоспа бойынша
дән қоспа бойынша
ылғалдылық бойынша
арамшөп қоспа бойынша
дән қоспа бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Материалдық жауапты адам ____________________________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері __________________________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Собықтағы жүгерiнің сандық-сапалық есебі кiтабы
Астық иесi __________________________________________________________
Материалдық жауапты адам ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Дақыл _______________________________________________________________
Күнi
Құжат №
Талдау №
Қайдан келiп түстi және кiмге жiберiлдi
Нақты шығымы, %
Ылғалдылығы,
Кiрiс
Шығыс
Қалдық
дәннің
өзектің
дәннің
өзектің
собықтардың массасы, кг
оның iшiнде
ылғалдылығы бойынша ц-%
собықтардың массасы, кг
оның iшiнде
ылғалдылық бойынша ц-%
дәннің

13. Средний срок (продолжительность) хранения _____ месяцев ____ дней
14. Недостача обосновывается:
а) снижением влажности по формуле_______________ % ________ кг;
б) снижением сорной примеси по формуле_________ % _________ кг;
в) снижением зерновой примеси по формуле ______ % _________ кг;
г) ____________________________________________________________
Всего обосновывается: ________________ кг
15. Остается необоснованная недостача _________ кг, излишек
_________ кг
16. Количественно-качественные показатели акта зачистки
подтверждаем и даем следующее объяснение: заведующий ПТЛ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
материально-ответственное лицо ______________________________________
_____________________________________________________________________
17. Результаты зачистки подтверждаем и даем следующие
пояснения: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заведующий ПТЛ ______________________________________________________
Главный бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________
"____" _________________ 20__ год.
Приложение 20
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Утверждаю:
Руководитель __________________
"____"____________________ 20__ год
Списание обоснованной недостачи ___________кг
Остается необоснованная недостача _________кг
Имеется излишек ___________________________кг
Акт зачистки места хранения кукурузы в початках
№ _______от "___" ___________20__ года
Комиссия в составе: _________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________ в присутствии материально-ответственного лица
______________________________________ произвела проверку результатов
операций с кукурузой в початках и в зерне с "____"___________________

13. Орташа сақтау мерзiмi (ұзақтығы) ___________ ай __________күн.
14. Жетiспеушiлiк:
а) формула бойынша ылғалдылығының ______ % ______ кг төмендеуімен
б) формула бойынша арамшөп қоспасының ____ % ____ кг төмендеуімен
в) формула бойынша дән қоспасының _____ % _______ кг төмендеуімен
г) ____________________________________________________ негiзделедi
Барлығы________________________ кг негізделеді
15. _____кг жетiспеушiлiк _______ кг артықшылық негізделмей қалды.
16. Тазарту актiсінің сандық-сапалық көрсеткiштерiн растаймыз және мынадай түсiнiктеме беремiз:
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Материалдық жауапты адам ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Тазарту нәтижелерiн растаймыз және мынадай түсiнiктеме беремiз:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ӨТЗ меңгерушiсi__________________________________________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері __________________________
20___ ж. "___" ___________________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Бекiтемiн:
Басшы ______________________
20___ ж. "___" _____________
_______ кг негiзделген жетiспеушiлiктi есептен шығару
___________ кг негiзделмеген жетiспеушiлiк қалды
________ кг артықшылық бар
20___ ж. "___"________ №_____ собықтағы жүгерi
сақтау орнын тазарту актiсi
Мынадай _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ құрамдағы комиссия
материалдық жауапты адам ____________________________________________

12. Средний срок (продолжительность хранения) ____ месяцев ____
дней
13. Недостача обосновывается: По формуле, % кг
а) снижением влажности _________________________
Всего обосновывается ___________________________
14. Остается необоснованная недостача ____________кг
15. Количественно-качественные показатели акта зачистки
утверждаю и даю следующее объяснение: заведующий ПТЛ ________________
_____________________________________________________________________
материально-ответственное лицо_______________________________________
_____________________________________________________________________
16. Результаты зачистки подтверждаем и даем следующие
пояснения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заведующий ПТЛ_______________________________________________________
Главный инженер хлебоприемного предприятия___________________________
Главный бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________
"___" ________________ 20__ год.
Приложение 21
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Акт-рекламация по расхождениям в качестве зерна
№ ___ от "____" _______________20__ года
Комиссия в составе:
руководитель _______________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
заведующий ПТЛ _____________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
материально-ответственное лицо _____________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
главный бухгалтер __________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
на основании проверочных анализов установили по ____________________,
(культура)
прибывшему (ей) "____"____________20__ года от _____________________,
(наименование отправителя)
следующие расхождения с данными качества отправителя, превышающие допустимые нормы отклонения
Дата отгрузки, поступления
№ вагона, государственный регистрационный номерной знак автомобиля
№ накладной
Масса по транспортным документам, кг
№ документа о качестве
Дата
Качество по документам отправителя
влажность, %
сорная примесь, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Продолжение таблицы
Качество по анализам получателя
Рекламируемые расхождения в качестве
влажность, %
сорная примесь, %
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Руководитель ________________________________________________________
Заведующий ПТЛ_______________________________________________________
Материально-ответственное лицо ______________________________________
Главный бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________
Отметка на предприятии:
С настоящим актом-рекламацией ознакомлены ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"___"_______________20__ год.
Приложение 22
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Журнал
регистрации предъявленных актов-рекламаций
по расхождениям в количестве и качестве зерна за 20__ год
Начато "____" _____________20__ г.
Окончен "____" _____________20__ г.
№ п/п
Дата предъявления акта-рекламации
Акт-рекламация
Наименование предприятия
Дата
1
2
3
4
5
Приложение 23
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Журнал
регистрации полученных актов-рекламаций
по расхождениям в количестве и качестве зерна за 20__ год
Начато "____" _____________20__ года
Окончен "____" _____________20__ года
№ п/п
Дата получения акта-рекламации
Акт-рекламация
Наименование хлебоприемного предприятия
Дата внесения исправления в книгу количественно-качественного учета и подпись лица, внесшего исправления
Дата
1
2
3
4
5
6
Приложение 24
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Нормы
естественной убыли зерна при перевозке
железнодорожным транспортом, %
Расстояние перевозки, км
Железнодорожным транспортом
в крытом вагоне
в вагоне-зерновозе
До 1000

12. Орташа мерзімі (сақтау ұзақтығы) __________ ай __________ күн
13. Жетiспеушiлiк негiзделедi: Формула бойынша %, кг
а) ылғалдылықты төмендетумен _______________________
Негiзделетiн барлығы _______________________________
14. ____________________кг жетiспеушiлiк негiзделмей қалды.
15. Тазарту актiсiнiң сандық-сапалық көрсеткiштерiн бекітемін және мынадай түсiнiктеме беремiн:
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
материалдық жауапты адам_____________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Тазарту нәтижелерiн растаймыз және мынадай түсiнiктемелер
беремiз: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бас инженері ____________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері __________________________
20___ ж. "___" ______________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Астықтың сапасындағы айырмашылықтар бойынша
20___ ж. "____" ___________ №____ наразылық актiсi
Мынадай:
басшы ______________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
материалдық жауапты адам ________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
бас бухгалтер ____________________________________ құрамдағы комиссия
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
тексеру талдауларының негiзiнде _______ 20_ж. "__"______ келiп түскен
______________________ _____________________
(жiберушiнiң атауы) (дақыл)
бойынша жiберушiнiң сапа деректерiнен жол берілетін ауытқу мөлшерiнен
асып түсетiн мынадай айырмашылықты белгiледiк
Тиеп жөнелту, келiп түсу күнi
Вагон №, автомобильдiң мемлекеттiк тiркеу нөмірлiк белгiсi
Жүкқұжат №
Көлiк құжаттары бойынша массасы, кг
Сапа туралы құжат №
Күнi
Жөнелтушінің құжаттары бойынша сапасы
Қабылдаушының талдауы бойынша сапасы
Сапасындағы наразылық берілетін айырмашылықтар
ылғалдылығы, %
арамшөп қоспасы, %
ылғалдылығы, %
арамшөпті қоспасы, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Басшысы __________________________________
ӨТЗ меңгерушiсi ____________________________
Материалдық жауапты адам ___________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері __________________________
Кәсiпорындағы белгi қою:
Осы наразылық актiсімен таныстық ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы (ол бар болған жағдайда))
20___ ж. "___" _______________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ жылға арналған астық саны мен сапасындағы
айырмашылықтар бойынша ұсынылған наразылық актiлерiн
тiркеу журналы
20___ ж. "____" ___________ басталды
20___ ж. "____" ___________ аяқталды
Р/с
Наразылық актiсі ұсынылған күн
Наразылық актiсі
Кәсiпорын атауы
Күнi
1
2
3
4
5
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
20___ жылға арналған астық саны мен сапасындағы айырмашылықтар
бойынша қабылданған наразылық актiлерiн тiркеу журналы
20___ ж. "____"___________ басталды
20___ ж. "____"___________ аяқталды
Р/с
Наразылық актiсі алынған күн
Наразылық актiсі
Астық қабылдау кәсiпорнының атауы
Сандық-сапалық есеп кiтабына түзетулер енгiзу күнi және түзетулер енгiзген адамның қолы
Күнi
1
2
3
4
5
6
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
24-қосымша
Темiржол көлiгiмен тасымалдау кезiндегi астықтың табиғи кему нормалары, %
Тасымалдау арақашықтығы, км
Темiржол көлiгiмен
жабық вагонда
астық тасымалдау вагонында
1000-ға дейiн

1000-2000
свыше 2000
0,09
0,13
0,18
0,03
0,04
0,06
Приложение 25
к Правилам ведения
количественно-качественного
учета зерна
Форма
________________________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
Акт-рекламация
по расхождениям в количестве зерна
№___ от "____" _______________20__ года
Комиссия в составе: руководитель _________, заведующий ПТЛ _________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
материально-ответственное лицо
_______________________, главный бухгалтер __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
на основании проверочных анализов установили по ____________________,
(культура)
прибывшему (ей) "____"____________20__ года от ______________________
_________________, следующие расхождения с данными массы отправителя,
(наименование отправителя)
превышающие допустимые нормы отклонения
Дата отгрузки, поступления
№ вагона, государственный регистрационный номерной знак автомобиля
№ накладной
Масса по транспортным документам, кг
№ документа о качестве
Дата
Масса по документам отправителя
Масса по данным получателя
Рекламируемые расхождения в количестве
брутто
тара
нетто
брутто
тара
нетто
брутто
тара
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель ________________________________________________________
Заведующий ПТЛ_______________________________________________________
Материально-ответственное лицо ______________________________________
Главный бухгалтер хлебоприемного предприятия_________________________
Отметка на предприятии:
С настоящим актом-рекламацией ознакомлены ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___"________________ 20__ год
Приложение 26
к Правилам ведения
количественно-качественного учета зерна
Сноска. Приложение 26 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2019 № 219 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
____________________________
(наименование хлебоприемного предприятия)
дата составления
"____" _________20___года
Акт замера для круглых силосов
№ силоса
Паспортная высота силоса
Данные замера пустоты
Заполненная часть силоса (насыпь)
Высота верхней конусной части
Высота конусной части днища
Высота средней части зерна
Объем зерна в силосе
Объемная масса зерна, у
Количество зерна в силосе
Нс
Нзам
Ннас=Нс - Нзам

1000-2000
2000-нан астам
0,09
0,13
0,18
0,03
0,04
0,06
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
___________________________________
(астық қабылдау кәсiпорнының атауы)
Астықтың мөлшеріндегі айырмашылықтар бойынша
20___ж. "___"__________ № ____ наразылық актiсi
Мынадай: басшы ____________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
ӨТЗ меңгерушiсi ___________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
материалдық жауапты адам __________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
бас бухгалтер_____________________________________ құрамдағы комиссия
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
тексеру талдаулары негiзiнде ______________20___ ж. "__"______
____________________________________________________________
(жiберушiнiң атауы)
келiп түскен ____ бойынша жiберушiнiң астықтың массасы мәлiметтерiнен
(дақыл)
жол берілетін ауытқу мөлшерiнен асып түсетiн мынадай айырмашылықтарды белгiледiк
Тиеп жөнелту, келiп түсу күнi
Вагон №, автомобильдiң мемлекеттiк тiркеу нөмірлiк белгiсi
Жүкқұжат №
Көлiк құжаттары бойынша массасы, кг
Сапа туралы құжат №
Күнi
Жөнелтушінің құжаттары бойынша массасы
Алушының деректерi бойынша массасы
Санындағы наразылық қойылатын айырмашылықтар
брутто
ыдыс
нетто
брутто
ыдыс
нетто
брутто
ыдыс
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Басшы ____________________________________
ӨТЗ меңгерушiсi __________________________
Материалдық жауапты адам ________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының бас бухгалтері _____________________
Кәсiпорындағы белгi қою:
Осы наразылық актiсiмен таныстық: ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
20___ ж. "___" _______________
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
____________________________
(астық қабылдау кәсіпорнының
атауы)
жасалған күні
20__ жылғы "___"
________________
Дөңгелек сүрлемдер үшін өлшеу актісі
Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2019 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сүрлем №
Сүрлемнің паспорттық биіктігі
Қуысты өлшеу деректері
Сүрлемнің толтырылған бөлігі (үйінді)
Жоғарғы конустық бөліктің биіктігі
Түптің конустық бөлігінің биіктігі
Астықтың ортаңғы бөлігінің биіктігі
Сүрлемдегі астықтың көлемі
Астықтың көлемді массасы, у
Сүрлемдегі астық мөлшері
Нс
Нөлшеу
Нүйінді= Нс -Нөлшеу

Н1 = Rtga, tga= 0,49
согласно паспортным данным элеватора, Н3
Н2 = Ннас - Н1 - Н3
Ec= pR2 (1/3 Н1+ Н2 +1/3 Н3)
Натура зерна, грамм/литр по журналу наблюдений переведенная в объемную массу, тонн/метр кубический
Ес = у Ес
(метров)
(метров)
(метров)
(метров)
(метров)
(метров)
(метров кубических)
(тонн/метр кубический)
(тонн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 27
к Правилам ведения
количественно-качественного учета зерна
Сноска. Приложение 27 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2019 № 219 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Схема расположения зерна в силосах
Приложение 28
к Правилам ведения
количественно-качественного учета зерна

Н1 = R tga, tga = 0,49
элеватордың паспорттық деректеріне сәйкес, Н3
Н2=Нүйінді - Н1 - Н3
Ес= pR2 (1/3 Н1+Н2+1/3 Н3)
Астық натурасы, байқаулар журналы бойынша көлемді массаға ауыстырылған грамм/литр, тонна/текше метр
Ес = у Ес
(метр)
(метр)
(метр)
(метр)
(метр)
(метр)
(текше метр)
(тонна/текше метр)
(тонна)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
27-қосымша
Сүрлемдегі астықтың орналасу схемалары
Ескерту. 27-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2019 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Астықтың сандық-сапалық
есебiн жүргiзу қағидаларына
28-қосымша
Нысан
____________________________
(астық қабылдау кәсіпорнының
атауы)
жасалған күні
20__ жылғы "___"
_______________
Сүрлем-жұлдызша үшін өлшеу актісі