Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 17 сентября 2015 года № 12067. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1192
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 09.12.2015 № 1192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий.
2. Департаменту технологического и инновационного развития Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Батырқожа А.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложит на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Сагадиева Е.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
«_____» __________ 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
«_____» __________ 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
и.о Министра национальной
экономики Республики Казахстан
_______________Т.Жаксылыков
«_____» __________ 2015 год
Утвержден
Приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан

Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 210 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 қыркүйекте № 12067 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1192 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 09.12.2015 № 1192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының
20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Технологиялық және инновациялық даму департаменті (А.Б. Батырқожа):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1)2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-миниcтрі Е.К. Сағадиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі                                          Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 4 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы «__» _________
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Т. Жақсылықов
2015 жылғы 24 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің

от 27 февраля 2015 года
№ 210
Правила
предоставления инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» и определяют порядок предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) предварительное рассмотрение – рассмотрение предварительных заявок на предмет их соответствия приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов, критериям инновационности, масштабности, компетенции заявителя;
2) предварительная заявка – заявление с приложением анкеты,  паспорта проекта и видения реализации проекта согласно требованиям настоящих Правил;
3) грантополучатель – физическое или юридическое лицо, получившее грант в соответствии с настоящими Правилами;
4) комиссия по грантовому финансированию - консультативно - совещательные органы при национальном институте, сформированные по приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов;
5) индустриально-инновационный проект (далее - проект) - комплекс мероприятий, направленный на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемый в течение определенного срока времени;
6) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также осуществляющий в пределах, предусмотренных законодательством межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
7) инновационный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам индустриально-инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их индустриально-инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
8) опытный лабораторный образец - образец продукции, изготовленный по вновь разработанной рабочей документации для проверки путем испытаний соответствия его заданным техническим требованиям с целью принятия решения о возможности постановки на производство и (или) использования по назначению;
9) тестовая партия продукта - совокупность опытных образцов или определенный объем продукции, изготовленные за установленный период времени по вновь разработанной одной и той же документации для контроля соответствия продукции заданным требованиям и принятия решения о постановке ее на производство;

2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 210 бұйрығымен бекітілді
Технологияларды коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттарды беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттарды беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 5-бабының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттарды беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алдын-ала қарау – жобаның жүзеге асыру мақсаттылығын, оның ішінде олардың инновациялық гранттарды ұсынудың басым бағыттарына, инновациялылық критерийлеріне, ауқымдылығына, өтініш берушінің құзыреттілігіне қарастыру;
2) алдын-ала өтінім - осы Қағидалардың талаптарына сәйкес өтініш берушінің сауалнамасы, жоба паспорты және жобаның одан әрі дамуының көрінісі;
3) грант алушы – осы Қағидаларға сәйкес грант алған жеке немесе заңды тұлға;
4) гранттық қаржыландыру бойынша комиссия – инновациялық гранттарды берудің басым бағыттары бойынша ұлттық институт құратын консультативтік-кеңесші органдар;
5) индустриялық-инновациялық жоба (бұдан әрі – жоба) – технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар және қызметтер жасауға бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені;
6) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) инновациялық грант – инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобаларын іске асыру үшін оларға өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты;
8) тәжірибелік лабораториялық үлгі – өндіріске қосу және (немесе) мақсаты бойынша пайдалану мақсатында сынау жолымен оның белгіленген техникалық талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін жаңадан әзірленген жұмыс құжаттамасы бойынша дайындалған өнімнің үлгісі;
9) өнімнің тесттік топтамасы - өнiмдердiң белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылау және оны өндiрiске шығаруға қою туралы шешiм қабылдау үшiн жаңадан әзiрленген бір құжаттама бойынша белгіленген уақыт аралығында дайындалған тәжiрибелiк үлгiлерiнiң жиынтығы немесе өнiмдерiнiң белгілі-бір көлемi;

10) экспериментальный промышленный образец – образец продукции, обладающий основными признаками намечаемой к разработке продукции, изготовляемый с целью проверки предлагаемых решений и уточнения отдельных характеристик для использования их при разработке этой продукции;
11) заявка – заявление установленного образца с приложением необходимых материалов и документов согласно требованиям настоящих Правил;
12) заявитель – лицо, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, предоставившее на рассмотрение заявку на получение инновационного гранта в соответствии с настоящими Правилами;
13) коммерциализация технологий - деятельность, связанная с практическим применением результатов научной и (или) научно-технической деятельности с целью вывода на рынок новых или усовершенствованных товаров, процессов и услуг, направленная на получение положительного экономического эффекта;
14) уполномоченное лицо национального института – лицо, определяемое первым руководителем национального института развития в области технологического развития из числа заместителей первого руководителя национального института.
3. Инновационные гранты предоставляются заявителям в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов в соответствии с законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
4. Призеры конкурсов в области инновационного развития, организуемые уполномоченным органом или проводимые по заказу уполномоченного органа, в течение одного календарного года после объявления результатов конкурса заключают договор о предоставлении инновационного гранта на первую стадию коммерциализации технологий без прохождения этапов предварительного рассмотрения заявок, проведения независимой экспертизы, рассмотрения комиссией по грантовому финансированию.
5. Предоставление инновационных грантов в соответствии с настоящими Правилами осуществляется национальным институтом развития в области технологического развития (далее – национальный институт) на основании договора, заключенного между уполномоченным органом и национальным институтом.
6. Информационное обеспечение процессов предоставления грантов осуществляется национальным институтом.
7. Затраты произведенные заявителями в целях реализации заявленного проекта, до заключения договора на предоставление инновационного гранта, не возмещаются.
8. Национальный институт обеспечивают неразглашение информации о заявке третьим лицам, незадействованным в процессе предоставления инновационных грантов, за исключением акционера национального института, уполномоченного органа и случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.

10) эксперементалдық өнеркәсіптік үлгі - өнімді өндіру кезіндегі бөлек мінездемелерді анықтау және ұсынылған шешімдерді тексеру үшін, өндіруге анықталған өнімнің негізгі белгілеріне ие, өнімнің үлгісі;
11) өтінім – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті материалдар мен құжаттар қоса белгіленген үлгідегі өтініш;
12) өтініш беруші – қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, осы Қағидаларға сәйкес инновациялық грант алуға арналған өтінімін қарауға ұсынған тұлға;
13) технологияларды коммерцияландыру – оң экономикалық әсер алуға бағытталған жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, процестер мен қызметтерді нарыққа шығару мақсатында ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін практикалық пайдалануға байланысты қызмет;
14) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы – тұлға, технологиялық даму саласындағы ұлттық институттың бірінші басшысымен айқындалатын ұлттық институттың басшысының орынбасарларының бірі.
3. Инновациялық гранттар өтініш берушілерге индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде беріледі.
4. Уәкілетті органның тапсырысы бойынша немесе уәкілетті орган ұйымдастырылған байқаулардың жүлдегерлері инновациялық грантты өтінімдерді алдын-ала қарау, тәуелсіз сараптама жүргізу, гранттық қаржыландыру бойынша комиссисының қарауы кезеңдерінен өтпестен инновациялық гранттың бірінші кезеңінң келісім-шартты жасайды.
5. Осы Қағидаларға сәйкес технологиялық даму саласындағы ұлттық институттың (бұдан әрі – ұлттық институт) инновациялық гранттарды беруі, уәкілетті орган және ұлттық институттың арасында жасалған келісім-шарттың негізінде жүзеге асырылады.
6. Гранттарды беру саласындағы ақпараттық қамтамасыз ету ұлттық институтпен жүзеге асырылады.
7. Грантты беру жөніндегі келісім-шартқа қол қойылғанға дейінгі өтініш берушілермен мәлімделген жобаны жүзеге асыру мақсатындағы шығындары өтелмейді.
8. Ұлттық институт құзырет берілген өзге заңды тұлға өтінім туралы ақпараттың ұлттық институттың акционерін, уәкілетті органды қоспағанда және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайлардан басқа инновациялық гранттарды беру процесіне қатысы жоқ үшінші тұлғаларға жария етпеуін қамтамасыз етеді.

9. К моменту подачи заявки на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий научные исследования должны быть завершены и сформирована команда проекта.
10. Подача заявки заявителем на получение инновационного гранта, предусмотренного настоящими Правилами, не ограничивает его право претендовать на получение иных инновационных грантов, предусмотренных законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
11. Инновационные гранты предоставляются в виде оплаты части затрат на следующие стадии реализации проекта:
1) первая стадия: создание опытного лабораторного образца;
2) вторая стадия: создание экспериментального промышленного образца;
3) третья стадия: выпуск и реализация тестовой партии продукта.
Условия предоставления инновационных грантов указаны в приложении 1 к настоящим Правилам.
12. В случае если по проекту не требуется прохождение первой и (или) второй стадии, то заявитель подает заявку на вторую и (или) третью стадию без прохождения предыдущих стадий.
2. Порядок предоставления инновационного гранта на коммерциализацию технологий
Параграф 1. Предоставление инновационного гранта на коммерциализацию технологий
13. Национальный институт не менее 2 (двух) раз в год объявляет о начале приема предварительных заявок на получение инновационных грантов и размещает информацию о приеме, сроках и порядке принятия предварительных заявок в средствах массовой информации, в том числе на официальном интернет-ресурсе национального института с указанием адреса и периода приема предварительных заявок.
14. Национальный институт предоставляет отчет о проведении процедур предоставления инновационных грантов уполномоченному органу в сроки, установленные договором, заключенным между национальным институтом и уполномоченным органом.
15. Процедуры предоставления инновационных грантов после даты предоставления отчета уполномоченному органу не прекращаются за исключением приема предварительных заявок, поступивших в сроки, не предусмотренные национальным институтом.
16. Оплата услуг национального института по осуществлению процедур предоставления инновационных грантов по заявкам, поступившим до даты предоставления отчета уполномоченному органу в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил производится в следующем году. Данные услуги национального института отражаются в промежуточном отчете следующего финансового года.
17. Процедура предоставления инновационных грантов включает в себя последовательное проведение следующих этапов:
1) прием и регистрация предварительной заявки национальным институтом;

9. Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грантты беруге өтінім берілген мезетте ғылыми зерттеулер аяқталуы және жобаның командасы қалыптасуы тиіс.
10. Өтініш берушінің осы Қағидаларда көзделген инновациялық гранттың бір түріне өтінім беруі оны индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамада көзделген өзге инновациялық гранттарды алуға ұмтылысы құқығын шектемейді.
11. Инновациялық гранттар жобаны іске асырудың мынадай кезең шығындардың бір бөлігін төлеу түрінде беріледі:
1) бірінші кезең: өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасау;
2) екінші кезең: өнімнің эксперементалдық өнеркәсіптік үлгісін жасау;
3) үшінші кезең: өнімнің тесттік топтамасын шығару және сату.
Инновациялық гранттарды бері шарттары осы Қағидаларға 1 қосымшада көрсетілген.
12. Өтініш беруші инновациялық грантты алуға өтінімді, алдыңғы кезеңдерді өтпей, екінші және (немесе) үшінші кезеңге береді.
2. Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грантты беру тәртібі
1 Параграф. Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грантты беру
13. Ұлттық институт жылына 2 (екі) реттен кем емес ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және ұлттық институттың ресми интернет-сайтында өтінімдерді қабылдау мекен-жайын, байланысатын адамдарды, сарапшы кеңестер/комиссиялардың отырысы өтетін күні мен орнын көрсете отырып грант алуға өтінімдер қабылдау мен қараудың басталғаны туралы хабарландыруды жариялайды.
14. Ұлттық институт инновациялық гранттарды беру рәсімдерін жүргізу туралы есепті ұлттық институт пен уәкілетті органның арасында жасалған келісім-шартта белгіленген мерзімде уәкілетті органға ұсынады.
15. Инновациялық гранттарды беру рәсімдерін жүргізу туралы есеп беру инновациялық гранттарды беру рәсімдерін, ұлтық институт қарастырмаған уақыттарда түскен өтінімдерді алдын-ала қараудан басқа, тоқтатпайды.
16. Қағиданың 15 тармағына сай, уәкілетті органға есепті тапсырғанға дейін қабылданған өтінімдер бойынша иноовациялық гранттарды беру рәсімдерін жүргізу қызметтерін төлеу, келесі жылы жүргізіледі. Ұлттық институттың осы қызметтері келесі қаржы жылдының аралық есебінде көрсетіледі.
17. Инновациялық гранттарды беру рәсімі келесі кезеңдерден тұрады:
1) алдын-ала өтінімді ұлттық институтпен қабылдау және тіркеу;

2) рассмотрение комиссией по грантовому финансированию предварительных заявок;
3) вынесение комиссией по грантовому финансированию рекомендаций по предварительной заявке;
4) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о результатах рассмотрения проекта комиссией по грантовому финансированию;
5) прием и проверка национальным институтом заявки на соответствие требованиям настоящих Правил;
6) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о выявленных несоответствиях заявки требованиям настоящих Правил (в случае наличия);
7) организация национальным институтом проведения независимой экспертизы заявок;
8) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института об отрицательном заключении от двух привлекаемых независимых экспертов;
9) проверка национальным институтом обоснованности заявленных затрат;
10) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о результатах проверки обоснованности затрат;
11) выдача комиссией по грантовому финансированию рекомендаций о предоставлении инновационных грантов или об отказе в его предоставлении;
12) уведомление заявителя национальным институтом об отрицательной рекомендации комиссии по грантовому финансированию;
13) в случае принятия положительного решения о предоставлении инновационного гранта, заключение национальным институтом договора с грантополучателем о предоставлении инновационного гранта;
14) перечисление средств инновационного гранта в соответствии с условиями договора;
15) мониторинг проектов, реализуемых в соответствии с договорами о предоставлении инновационных грантов.
Общий срок проведения всех этапов процедуры предоставления инновационных грантов, указанных в подпунктах 2)-4) и 6)-12) настоящего пункта настоящих Правил не должен превышать 45 (сорок пять) рабочих дней, без учета периода, в течение которого заявитель предоставляет дополнительные документы по запросу национального института.
18. Национальный институт регистрирует предварительную заявку в случае соответствия предварительной заявки требованиям настоящих Правил. Заявитель направляет заявку на участие в предварительном рассмотрении посредством электронной почты путем направления сканированной копии, требуемых материалов и документов на электронный адрес национального института, указанного в тексте объявления о начале рассмотрения предварительных заявок.
19. Национальный институт в течение 5 (пяти) рабочих дней после завершения срока приема предварительных заявок организовывает рассмотрение предварительной заявки путем проведения комиссии по грантовому финансированию для вынесения рекомендаций о подаче заявки на получение инновационного гранта.

2) гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның алдын-ала өтінімді қарастыру;
3) гранттық қаржыландыру бойынша комиссиямен алдын-ала өтінім бойынша ұсынымдар беруі;
4) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасымен гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның жобаны қарау нәтижесі туралы өтініш берушінінің хабардар етілуі;
5) өтініштердің осы Қағидаға сәйкестігін ұлттық институтпен қабылдануы және тексерілуі;
6) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасымен өтініштердің осы Қағидаға сәйкес еместігі (бар болған жағдайда) туралы өтініш берушінінің хабардар етілуі;
7) ұлттық институттың өтінімдерді тәуелсіз сараптауды өткізуді ұйымдастыруы;
8) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасымен тартылған екі тәуелсіз сарапшының теріс қорытындылары туралы өтініш берушінінің хабардар етілуі;
9) ұлттық институтпен көрсетілген шығындардың негізділігінің тексерілуі;
10) ұлттық институтпен көрсетілген шығындардың негізділігінің тексерілуі туралы өтініш берушінінің хабардар етілуі;
11) гранттық қаржыландыру бойынша комиссиямен инновациялық грантты беру немесе бермеу туралы ұсынымның берілуі;
12) гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның теріс ұсынымы туралы өтініш берушінінің хабардар етілуі;
13) инновациялық грант беру туралы оң шешімнің қабылдануы болған жағдайда инновациялық грант беру туралы ұлттық институттың гранталушымен келісім-шарт қабылдауы;
14) келісім-шартқа сәйкес инновациялық грант қаржысының аударылуы;
15) инновациялық грант беру туралы келісім-шартқа сәйкес жүргізілетін жобалардың мониторингі.
Қағиданың осы тармағының 2)-4) және 6)-12) тармақшаларында көрсетілген инновациялық грант беру процедураларының барлық кезеңдерінің ұлттық институттың сұранысы бойынша өтініш беруші қосымша құжаттар беру кезеңің қоспағанда жалпы өткізілу мерзімі 45 (қырық бес) жұмыс күннен аспауы тиіс.
18. Ұлттық институт осы Қағидаға сәйкес алдын-ала өтінімдерді тіркейді. Алдын-ала қарауға қатысу үшін өтініш беруші өтінімін электрондық пошта арқылы ұлттық институттың алдын-ала өтініштерді қарау туралы жариялауында көрсетілген электрондық мекен-жайына қажетті материалдарды және құжаттардың сканерленген көшірмелерін жолдайды.
19. Ұлттық институт инновациялық грант алуға өтініш беру туралы ұсыным шығару үшін гранттық қаржыландыру бойынша комиссия отырысын өткізу арқылы алдына ала өтініштерді қабылдау мерзімі аяқталған сон 5 (бес) жұмыс күн ішінде өтініштің алдын-ала қарастыруын ұйымдастырады.

20. Организация деятельности и состав комиссии по грантовому финансированию регулируется актами национального института.
21. Заседание комиссии по грантовому финансированию признается правомочным при присутствии на заседании простого большинства членов комиссии по грантовому финансированию.
Решения комиссии по грантовому финансированию принимаются простым большинством голосов от количества присутствующих на заседании членов, и оформляется протоколом. При равном количестве голосов, голос председателя комиссии по грантовому финансированию является решающим.
22. На заседание комиссии по грантовому финансированию приглашается заявитель для презентации своего проекта.
23. Комиссия по грантовому финансированию после рассмотрения предварительной заявки не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания, вырабатывает положительную или отрицательную рекомендацию о подаче заявки на получение инновационного гранта с приложением рекомендаций по улучшению проекта (в случае наличия) или соответствующего обоснования.
24. Уполномоченное лицо национального института в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты выработки рекомендаций комиссии по грантовому финансированию публикует список заявителей, прошедших на следующий этап на интернет ресурсе национального института.
25. Уполномоченное лицо национального института в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты выработки рекомендации комиссии по грантовому финансированию уведомляет соответствующих заявителей об отрицательной рекомендации, с приложением обоснования.
26. Заявитель, прошедший предварительное рассмотрение комиссии по грантовому финансированию, подает заявку на получение инновационных грантов с учетом представленных рекомендаций (при наличии).
Заявитель, получивший отрицательное заключение, дорабатывает проект и повторно подает заявку на предварительное рассмотрение на последующих периодах приема заявок.
27. Рассмотрение заявок осуществляется не менее 2 (двух) раз в год в сроки, предусмотренные национальным институтом, интервал между которыми должен составлять не менее 40 (сорока) календарных дней. Заявки, поступившие в сроки, не предусмотренные национальным институтом, рассмотрению не подлежат.
28. Национальный институт регистрирует поступившие заявки и организовывает проведение проверки их на соответствие требованиям настоящих Правил в срок не более 1 рабочего дня.
29. После окончания этапа проверки заявок на соответствие требованиям настоящих Правил, национальный институт в срок не позднее 2 рабочих дней направляет заявителю по почте и на адрес электронной почты, указанные в анкете заявителя, уведомление о выявленных несоответствиях (в случае наличия).

20. Гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның қызметін мен құрамы ұйымдастыру ұлттық институттың актілерімен реттеледі.
21. Гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның отырысы гранттық қаржыландыру бойынша комиссия мүшелерінің отырыстағы жай көпшілігі қатысқанда заңды деп есептеледі.
Гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның шешімі сол отырыстағы мүшелердің жай көпшілігінің дауысымен қабылданып, хаттамамен рәсімделенеді. Тепе-тең дауыс болған жағдайда гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
22. Гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның отырысына өз жобасының таныстырылымын өткізу үшін өтініш беруші шақырылады.
23. Алдын-ала өтінімді қарау бойынша гранттық қаржыландыру бойынша комиссияны өткізген күннен кейін 2 (екі) жұмыс күн ішінде гранттық қаржыландыру бойынша комиссия инновациялық грант алуға (болған жағдайда) жобаны жақсарту жөніндегі ұсынымды немесе тиісті негіздемені қоса өтінім беру туралы оң немесе теріс ұсынымды әзірлейді.
24. Ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы ұсынымды әзірлегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күннен кешіктірмей гранттық қаржыландыру бойынша комиссия отырысының нәтижесі бойынша келесі кезенге өткен өтініш берішілердің тізімін ұлттық институттың интернет ресурсында жариялайды.
25. Ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы ұсынымды әзірлегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күннен кешіктірмей гранттық қаржыландыру бойынша комиссия отырысының теріс қорытындысы туралы тиісті өтініш берушілерді негіздемені қосы отырып, хабардар етеді.
26. Гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның алдын-ала қарауынан өткен өтініш беруші инновациялық грантты алуға тиісті ұсынымдарды қоса (болған жағдайда) өтініш береді.
Теріс қорытынды алған өтініш беруші жобасын қайта пысықтап, келесі өтініштерді қабылдау кезінде алдын-ала қарауға қайта береді.
27. Ұлттық институт жылына 2 (екі) реттен кем емес, арасы 40 (қырық) күннен кем емес, белгіленген уақытта, өтінімдерді қарастыру жұмысын жүргізеді. Ұлттық институт белгіленген уақыттан тыс түскен өтінімдер қарастырылмайды.
28. Ұлттық институт 1 жұмыс күннен аспай барлық түскен өтінімдерді тіркейді және олардың Қағидаларға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
29. Өтініштердің осы Қағидаларға сәйкестігін тексеру кезеңінен кейін, ұлттық институт өтініш берушіге табылған сәйкессіздіктер (болған жағдайда) туралы өтініш берушінің сауалнамада көрсетілген поштасына және электрондық поштаға хабарландыруды жібереді.

30. В случае несоответствия заявки требованиям настоящих Правил, заявитель устраняет выявленные несоответствия и повторно представляет заявку или недостающие и (или) исправленные материалы и (или) документы, соответствующие требованиям настоящих Правил.
При предоставлении заявки повторно без устранения выявленных национальным институтом несоответствий, она отклоняется без права дальнейшего предоставления ее в текущем году.
На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных материалов и (или) документов, срок рассмотрение заявки приостанавливается.
В случае не предоставления запрашиваемых материалов и (или) документов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, заявка направляется заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.
31. Национальным институтом привлекаются отечественные и зарубежные эксперты для проведения независимой экспертизы.
Требования к проведению независимой экспертизы и отбору независимых экспертов указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
32. В случае если заявка получила отрицательное заключение от одного из независимых экспертов, при условии если к проведению независимой экспертизы привлекались два эксперта, то национальный институт привлекает третьего независимого эксперта.
33. В случае получения отрицательного заключения от двух привлекаемых независимых экспертов уполномоченное лицо национального института принимает решение об отказе в предоставлении инновационного гранта и направляет соответствующее уведомление заявителю не позднее 2 (двух) рабочих дней с приложением заключения привлекаемых независимых экспертов.
34. По результатам проведения независимой экспертизы национальный институт после получения национальным институтом положительных заключений от 2 (двух) привлекаемых независимых экспертов проводит оценку обоснованности заявленных затрат по заявкам.
35. Процедура проведения проверки обоснованности заявленных затрат заявителя на получение инновационного гранта регулируется актом национального института, который размещается на его интернет-ресурсе.
36. При недостаточности представленной информации для проведения проверки обоснованности заявленных затрат национальный институт не более одного раза направляет заявителю официальный запрос по электронной почте, указанной в анкете заявителя, и почтовым сообщением о предоставлении дополнительной информации, необходимой для подтверждения заявленных заявителем затрат.
37. Заявитель представляет в национальный институт информацию, необходимую для подтверждения заявленных заявителем затрат сопроводительным письмом по электронной почте за своей подписью (в случае, если заявитель является физическим лицом) или подписанное уполномоченном лицом или первым руководителем организации – заявителя (в случае, если заявитель является юридическим лицом) с приложением запрашиваемых материалов и (или) документов, в срок не превышающий 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня направления запроса.
На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных материалов и (или) документов, срок рассмотрения заявки национальным институтом приостанавливается.
В случае не предоставления соответствующего письма в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты соответствующего запроса, заявка возвращается заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.

30. Өтінім осы Қағидаларға сәйкес келмеген жағдайда, өтініш беруші сәйкессіздікті жойып, Қағидаларға сәйкес өтінім немесе жетіспейтін материалдарды және (немесе) құжаттарды қайта ұсынады.
Егер өтінімді қайта ұсыну кезінде, ұлттық институтпен анықталған сәйкессіздіктер жойылмаса, ол ағымдағы жылда қарау мүмкіндігісіз қайтарылады.
Жетіспейтін және (немесе) дұрысталған материалдар және (немесе) құжаттарды ұсыну кезеңі кезінде, өтінімді қарастыру кезені тоқтатылады.
Егер 15 (он бес) жұмыс күн ішінде сұратылған материалдар және (немесе) құжаттар ұсынылмаса, өтінім өтініш берушіге одан әрі қараусыз қайтарылады.
31. Ұлттық институт тәуелсіз сараптаманы жүргізу үшін отандық және шетел сарапшыларын тартады.
Тәуелсіз сараптаманы жургізу және тәулсіз сарапшыларды іріктеу талаптары осы Қағидалардың 2 қосымшасында көрсетілген.
32. Егер тәуелсіз сараптаманы жүргізуге екі сарапшы тартылған жағдайда өтінім тәуелсіз сарапшылардың бірінен теріс қорытынды алса, ұлттық институт үшінші тәуелсіз сарапшыны тартады.
33. Егер тәуелсіз сараптаманы жүргізуге тартылған екі тәуелсіз сарапшылардан теріс қорытынды алынған жағдайда ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы инновациялық гранта беруден бас тартатыны туралы шешім қабылдап 2 (екі) жұмыс күннен кешіктірмей тартылған тәуелсіз сарапшылардың қорытындысын қоса тиісті өтініш берушіні хабардар етеді.
34. Ұлттық институт тәуелсіз сараптаманы жүргізу нәтижесі бойынша тартылған 2 (екі) тәуелсіз сарапшылардан оң қорытындысын алғаннан кейін өтінім бойынша мәлімделген шығындардың негізділігін тексереді.
35. Мәлімделген шығындардың негізділігін бағалауды жүргізу тәртібі ұлттық институттың интернет-ресурсында орналасатын актісімен реттеледі және ұлттық институттың интернет-ресурсында орналастырылады.
36. Шығындардың негізділігін бағалауды жүргізуге ұсынылған ақпараттың жетіспеушілігі кезінде ұлттық институт өтініш берушімен мәлімделген шығындарды растайтын қосымша ақпаратты, өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген өтініш берушінің электрондық мекен-жайына және пошта арқылы бір реттен аспай сұрайды.
37. Өтініш беруші ұлттық институтқа мәлімделген шығындарды растайтын сұралған материалдарды жене (немесе) құжаттарды, жеке тұлға болған жағдайда - өзінің қолымен, заңды тұлға болған жағдайда - мекеменің бірінше басшысы немесе уәкілетті тұлғаның атынан, 15 (он бес) күннен аспайтын уақытта жолдама хатпен электрондық пошта арқылы ұсынады.
Өтініш берушімен жетіспейтін және (немесе) түзетілген құжаттарды беру мерзімінде ұлттық инстутитпен өтінімді қарау мерзімі тоқтатылады.
Сұратылған құжаттар тиісті сұрату күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күннің ішінде ұсынылмаған жағдайда өтінім өтініш берушіге бұдан әрі қараусыз қайтарылады.

38. Размер обоснованных заявленных затрат, рассчитанный по итогам проверки, принимается как максимально возможный размер средств, предполагаемый к трате по статьям расходов.
39. Если при проверке обоснованности заявленных затрат заявитель обосновывает заявленную сумму по проекту не в полном объеме, то сумма запрашиваемых средств уменьшается до суммы, пропорционально обоснованной сумме по проекту.
40. Национальный институт после окончания проверки обоснованности заявленных затрат в течение 1 (одного) рабочего дня направляет на ознакомление заключение по проверке обоснованности заявленных затрат на электронный адрес, указанный в анкете заявителя.
41. Заявитель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения по проверке обоснованности заявленных затрат представляет в адрес национального института по электронной почте, за своей подписью (в случае, если заявитель является физическим лицом) или подписанное уполномоченном лицом или первым руководителем организации – заявителя (в случае, если заявитель является юридическим лицом) о согласии с заключением по проверке обоснованности затрат или несогласии.
На период предоставления заявителем письма о согласии или несогласии с заключением по проверке обоснованности заявленных затрат, рассмотрение заявки национальным институтом приостанавливается.
42. После получения всех письменных согласий или несогласий заявителей по проверке обоснованности заявленных затрат текущего периода приема заявок, национальный институт в течение 5 (пяти) рабочих дней обеспечивает проведение заседания комиссии по грантовому финансированию, для выработки рекомендаций о предоставлении инновационного гранта или об отказе в предоставлении инновационного гранта с приложением рекомендаций по улучшению проекта (в случае наличия) или соответствующего обоснования об отказе.
На заседание комиссии по грантовому финансированию приглашается заявитель для презентации своего проекта.
43. Уполномоченное лицо национального института не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня подписания протокола заседания комиссии по грантовому финансированию направляет заявителю соответствующее письменное уведомление с приложением протокола.
44. На основании рекомендации заседания комиссии по грантовому финансированию национальный институт предоставляет либо отказывает в предоставлении инновационного гранта.
45. Инновационный грант предоставляется путем заключения двухстороннего договора на предоставление инновационного гранта, форма которого определяется национальным институтом, между заявителем и национальным институтом.

38. Тексеру қорытындысы бойынша есептелінген мәлімденген шығындардың мөлшері мүмкін қаражат мөлшері ретінде шығын баптары бойынша жұмсауға болжанатын шығындар болып белгіленеді.
39. Егер мәлімделген шығындардың негізділігін тексеру кезінде өтінім беруші жоба бойынша мәлімделген соманы толық көлемде негіздемесе, сұранылған шығындардың сомасы, мәлімделген шығындар сомасына тепе-тең азайтылады.
40. Ұлттық институт мәлімденген шығындардың негізділігін бағалау аяқталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күн ішінде мәлімденген шығындардың негізділігін бағалау нәтижелерін өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген мекенжайға танысу үшін жолданады.
41. Өтініш беруші 5 (бес) жұмыс күннің ішінде электронды пошта ұлттық институт атына шығындардың негізділігінің қортындысымен келісу немесе келіспеуі туралы өзіңнің қолтаңбасы бар (өтініш беруші жеке тұлға болған жағдайда) немесе уәкілетті тұлғаның немесе өтініш беруші - ұйымының бірінші басшысының қолтаңбасы бар (өтініш беруші заңды тұлға болған жағдайда) хатты жолдайды.
Өтініш беруші шығындардың негізділігінің қортындысымен келісу немесе келіспеу туралы хатты беру кезеңінде ұлттық институт өтінімді қарастыруын тоқтатады.
42. Өтініш қабылдаудың ағымдағы кезенінің барлық өтініш берушінің шығындардың негізділігін тексерудің нәтижелері бойынша жазбаша келісуі немесе келіспеуін алғаннан кейін ұлттық институт 5 (бес) күн ішінде жобаны жақсарту (болған жағдайда) немесе алудан бас тарту тиісті негізді қоса инновациялық грантты беру туралы немесе инновациялық грантты беруден бас тарту туралы ұлттық институтқа ұсынымдарды әзірлеу үшін гранттық қаржыландыру бойынша комиссия отырысының өткізілуін қамтамасыз етеді.
Гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның отырысына өз жобасының таныстырылымын өткізу үшін өтініш беруші шақырылады.
43. Гранттық қаржыландыру бойынша комиссия отырысының хаттамасына қол қойған күннен 3 (үш) жұмыс күннен кешіктірмей ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы өтініш берушіге тиісті хаттаманы қоса жазбаша хабарлама жолдайды.
44. Гранттық қаржыландыру бойынша комиссия отырысының ұсынымы негізінде ұлттық институт инновациялық грантты береді немесе беруден бас тартады.
45. Инновациялық грант нысаны ұлттық институтпен айқындалатын өтініш беруші мен ұлттық институт асарындағы екіжақтық инновациялық грант алу келісім-шарты арқылы беріледі.

46. Договор о предоставлении инновационного гранта направляется национальным институтом заявителю для подписания в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания протокола заседания комиссии по грантовому финансированию.
В случае выполнения заявителем требований пункта 1 Условий предоставления инновационного гранта, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, национальным институтом в течение 10 (десяти) рабочих дней направляется заявителю договор о предоставлении инновационного гранта для подписания
На период выполнения заявителем требований пункта 1 Условий предоставления инновационного гранта, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, срок рассмотрение заявки национальным институтом приостанавливается.
47. Договор о предоставлении инновационного гранта с призерами конкурсов в области инновационного развития, организуемые уполномоченным органом или проводимые по заказу уполномоченного органа, направляется национальным институтом заявителю для подписания в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня подачи заявки в национальный институт.
48. В случае если договор о предоставлении инновационного гранта не заключен в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения договора о представлении инновационного гранта по вине заявителя, уполномоченное лицо национального института принимает решение об отказе в предоставлении гранта и отмене ранее принятого решения о предоставлении инновационного гранта.
49. В течение 3 (трех) рабочих дней после подписания договора о предоставлении инновационного гранта его копия направляется уполномоченному органу.
50. В целях контроля процесса реализации проекта в соответствии с заключенным договором, национальный институт проводит постоянный мониторинг хода реализации проекта согласно условиям заключенного договора о предоставлении инновационного гранта для последующего направления в уполномоченный орган отчета один раз в полугодие.
51. Мониторинг проектов по заключенным договорам о предоставлении инновационного гранта регулируется актом национального института, который размещается на его интернет-ресурсе.
52. Перечисление средств инновационного гранта грантополучателю производится в соответствии с условиями заключенного договора о предоставлении инновационного гранта поэтапно по результатам проведенного национальным институтом мониторинга реализации мероприятий (действий).
53. Национальный институт размещает информацию о проектах, по которым принято решение о предоставлении инновационного гранта на собственном интернет-ресурсе.
Параграф 2. Перечень материалов и (или) документов для получения инновационного гранта на коммерциализацию технологий

46. Ұлттық институт гранттық қаржыландыру бойынша комиссияның хаттамасына қол қойылған күннен кейін 10 (он) жұмыс күн ішінде инновациялық грант беру туралы келісім-шартқа қол қою үшін өтініш берушіге жолдайды.
Егер өтініш беруші осы Қағидалардың бірінші қосымшасында көрсетілген Инновациялық гранттады беру талаптарының 1 тармағын орындаған жағдайда ұлттық институт 10 (он) жұмыс күн ішінде инновациялық грант беру туралы келісім-шартқа қол қою үшін өтініш берушіге жолдайды.
Өтініш беруші осы Қағидалардың бірінші қосымшасында көрсетілген Инновациялық гранттады беру талаптарының 1 тармағын орынду кезенінде өтінішті қарау кезені тоқтатылады.
47. Уәкілетті органның тапсырысы бойынша немесе уәкілетті орган өткізетін байқаулардың жүлдегерлерімен инновациялық гранттарды беру туралы келісім шартты жасасу үшін ұлттық институтпен өтініш берушіге ұлттық институтқа өтініш тапсыру күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күн ішінде жіберіледі.
48. Егер инновациялық грант беру туралы шартты алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күн ішінде инновациялық грант беру туралы шарты өтініш берушінің кесірінен жасалмаған жағдайда ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы грант беруден бас тарту және бұрын беру туралы қабылданған шешімнің күшін жойю туралы шешімді қабылдайды.
49. Инновациялық грант беру туралы келісім-шартқа қол қойылған күннен кейін 3 (үш) күн ішінде оның көшірмесі уәкілетті органға жолданады.
50. Инновациялық грант беру туралы жасасқан келісім-шартқа сәйкес жобаның іске асырылуын бақылау мақсатында ұлттық институт инновациялық грант беру туралы жасасқан келісім-шарт талаптарына сәйкес жобаны іске асырылуы барысының үнемі мониторингін жүргізеді.
51. Инновациялық гранттар беру туралы жасасқан келісім-шарттар бойынша жобалардың мониторингін жүргізу ұлттық институттың актісімен реттеледі және оның интернет-ресурсында орналастырылады.
52. Инновациялық грантың қаражаттарының грант алушыға аударылуы инновациялық грантты беру туралы жасалған келісім-шарттың шарттарына сәйкес ұлттық институттың іс-шаралар (әрекеттер) атқаруын талдау жүргізу нәтижелері бойынша кезең-кезеңімен жүргізіледі.
53. Ұлттық институт инновациялық грант беру туралы шешім қабылданған жобалар бойынша ақпаратты интернет-ресурсында орналастырылады.
2 Параграф. Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грантты алу үшін құжаттар мен (немесе) материалдардың тізбесі

54. Для получения гранта на коммерциализацию технологий заявителям на этапе предварительного рассмотрения национальному институту представляется следующие документы:
1) заявление на подачу предварительной заявки на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) анкета заявителя по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) паспорт проекта по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) структура видения реализации проекта по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
5) проект календарного плана по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG);
6) проект сметы расходов по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG) с приложением документов, подтверждающих заявленные затраты (копии договоров, соглашений, технические характеристики или спецификации приобретаемых оборудований, материалов и комплектующих, работ и услуг (в случае приобретения), обоснование их закупа, альтернативные ценовые и (или) коммерческие предложения иных поставщиков, ссылки на интернет-ресурсы);
8) копии (сканированные) лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и дополнительных документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае наличия);
9) отчет о проведении патентного поиска в соответствии с СТ РК ГОСТ 15.11-2005 «Оформление отчетов о патентных исследованиях».
55. После принятия национальным институтом решения о подаче заявки на получение инновационных грантов заявителям представляется следующие документы:
1) заявление на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) анкета заявителя по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) паспорт проекта по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG);
9) структура видения реализации проекта по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
4) проект календарного плана по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG);

54. Технологияларды коммерцияландыруға грантты алу үшін өтініш берушілер алдын-ала қарау сатысында ұлттық институтқа келесі құжаттардың ұсынады:
1) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша технологияларды коммерцияландыруға грантты алу үшін алдын-ала өтінімді беруге өтініш;
2) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоба паспорты;
4) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жобаны іске асырудың көрінісінің құрылымы;
5) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспар (ол да ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
6) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығыстар сметасының жобасы мәлімделген/жүргізілген шығындарды растайтын құжаттармен қоса (келісім-шарттардың, келісімдердің көшірмелері, өзге жеткізушілердің баламалы бағалық/коммерциялық ұсыныстары, интернет-ресурстарға сілтемелер, төлеуге арналған шоттар, ол да ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
7) өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындауға біліктілігін растайтын лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың құжаттардың (сканерленген) көшірмелері (бар болған жағдайда);
8) «Патенттің іздеу туралы есепті даярлау» ҚР СТ 15-11-2005 сәйкес патенттік іздеу туралы есеп.
55. Ұлттық институтпен иннвациялық грантты алу өтінімін беруге туралы шешім қабылданғаннан кейін келесі құжаттар ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша технологияларды коммерциализациялауға инновациялық грант алуға өтініш;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ұлттық институтқа өтінім беру сатысында нысан бойынша жоба паспорты (ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген);
4) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жобаны іске асырудың көрінісінің құрылымы;

5) проект сметы расходов по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG) с приложением документов, подтверждающих заявленные затраты (копии договоров, соглашений, технические характеристики или спецификации приобретаемых оборудований, материалов и комплектующих, работ и услуг (в случае приобретения), обоснование их закупа, альтернативные ценовые и (или) коммерческие предложения иных поставщиков, ссылки на интернет-ресурсы);
6) документ, наделяющий правами лицо, не являющегося руководителем, на подачу, подписание заявки, подписание договора о предоставлении инновационного гранта;
7) справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявки, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) для юридических лиц электронный документ с портала «Электронное правительство», подтверждающий наличие свидетельства или  справки о государственной регистрации (перерегистрации);
Примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
9) для физических лиц – копии и оригиналы удостоверения личности либо паспорта при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю, или нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности либо паспорта при поступлении заявки по почте;
10) копии и оригиналы лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и дополнительных документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае наличия), при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю, или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и дополнительных документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае наличия), при поступлении заявки по почте.

5) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспар (ол да ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
6) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығыстар сметасының жобасы мәлімделген/жүргізілген шығындарды растайтын құжаттармен қоса (келісім-шарттардың, келісімдердің көшірмелері, өзге жеткізушілердің баламалы бағалық/коммерциялық ұсыныстары, интернет-ресурстарға сілтемелер, төлеуге арналған шоттар, ол да ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
7) басшы болып табылмайтын тұлғаға өтінімді беру, өтінімге қол қою, инновациялық грантты беру туралы келісім-шартқа қол қою құқығын беретін құжат;
8) төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, өтінім беру күнінің алдыңдағы үш айдан астам салық төлеушінің салық берешегінің және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы бірінші басшының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған және салық органының мөрі басылған анықтамасы;
9) заңды тұлғалар үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың бар болуын растайтын «Электронды үкімет» порталынан электронды құжат;
Ескерту: «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
10) жеке тұлғалар үшін – өтінімді қолма-қол ұсынған жағдайда жеке куәлігінің не паспортының түпнұсқалары мен көшірмелері салыстырып тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда жеке куәлігінің не паспорттың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
11) өтінімді қолма-қол ұсынған жағдайда лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындауға біліктілігін растайтын құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары (бар болған жағдайда), салыстырып-тексеру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындауға біліктілігін растайтын лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми техникалық саладағы жұмыстарды орындауға (болған жағдайда) біліктілігін растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері.

56. Заявителю, претендующему на получение финансирования на вторую и (или) третью стадии, и получившему инновационный грант на первую стадию реализации проекта дополнительно к документам, указанным в пункте 55 настоящих Правил, необходимо представить следующие документы:
1) стратегия коммерциализации технологии согласно приложению 10 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG на этапе подачи заявки в национальный институт);
2) письма, подтверждающие заинтересованность представителей государственного и (или) частного сектора, в выходе на рынок тестовой партии продукта.
57. Заявителю, претендующему на получение гранта на стадии создания экспериментального промышленного образца, без прохождения первой стадии реализации проекта, дополнительно к документам, указанным в пункте 55 настоящих Правил, необходимо представить следующие материалы и документы:
1) видео, фотоматериал опытного лабораторного образца, предлагаемого к производству, на электронном носителе на этапе подачи заявки;
2) отчет о тестировании созданного опытного лабораторного образца, обоснование технической осуществимости проекта (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG на этапе подачи заявки в национальный институт);
3) техническое решение создания экспериментального промышленного образца на основе созданного опытного лабораторного образца (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG на этапе подачи заявки в национальный институт);
4) обоснование коммерческой привлекательности проекта с наличием стратегии дальнейшей коммерциализации технологии;
5) документы, подтверждающие заинтересованность представителей государственного и (или) частного сектора, в выходе на рынок тестовой партии продукта;
6) заявка на получение охранного документа на объекты интеллектуальной собственности и (или) свидетельства о государственной регистрации прав на объект авторского права (при наличии).
58. Заявителю, претендующему на получение гранта на стадии выпуска и реализации тестовой партии продукта без прохождения первой и второй стадий реализации проекта, дополнительно к документам, указанным в пункте 55 настоящих Правил, необходимо представить следующие материалы и документы:
1) содержание бизнес-модели проекта по требованиям согласно приложению 11 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG на этапе подачи заявки в национальный институт);

56. Екінші және/немесе үшінші сатысын жүзеге асыруға үміткер және жобаның бірінші сатысын іске асыруға инновациялық грантқа ие болған өтініш беруші осы Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) Осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес технологияларды коммерцияландыру стратегиясы (сондай-ақ ұлттық институтқа өтінім беру сатысында ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
2) өнімнің тәжірибелік топтамасының нарыққа шығуына мемлекеттік және/немесе жеке меншік сектор тарапынан мүдделілік білдіруін растайтын хаты/хаттары.
57. Жобаны жүзеге асырудың бірінші сатысынан өтпей, өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік топтамасын жасау сатысында грантқа үміткер өтініш беруші осы Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай материалдар мен құжаттарды ұсынуы қажет:
1) өтінім беру сатысында электрондық тасығышта өндіріске ұсынылған өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісінің бейне, фотоматериалдар;
2) жасалған өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін тестілеу туралы тиісті есеп, жобаны жасаудың техникалық негізі (сондай-ақ ұлттық институтқа өтінім беру сатысында ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
3) тәжірибелік лабораториялық үлгінің негізінде жасалған эксперименталдық өнеркәсіптік үлгінің жасалуы туралы техникалық шешім (сондай-ақ ұлттық институтқа өтінім беру сатысында ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
4) ары-қарай технологияны коммерцияландыру туралы стратегиясы бар болуы кезінде жобаның коммерциялық тартымдылығының негіздемесі;
5) өнімнің тесттік топтамасының нарыққа шығуына мемлекеттік және (немесе) жеке меншік сектор тарапынан мүдделілік білдіруін растайтын құжаттар;
6) зияткерлік меншік нысандарына және (немесе) авторлық құқық нысанына (болған жағдайда) құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерге қорғау құжаттын алуға өтінім.
58. Жобаны жүзеге асырудың бірінші және екінші сатысынан өтпей, өнімнің тесттік топтамасын жасау шығару мен сату сатысында грантқа үміткер өтініш беруші осы Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай материалдар мен құжаттарды ұсынуы қажет:
1) осы Қағидалардың 11-қосымшасының талаптарына сәйкес жоба бизнес-қалыбының мазмұны (сондай-ақ ұлттық институтқа өтінім беру сатысында ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);

2) проектно-конструкторская документация на производство предлагаемого продукта (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG на этапе подачи заявки в национальный институт);
3) акт испытаний экспериментального промышленного образца на соответствие его заданным техническим требованиям (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG на этапе подачи заявки в национальный институт);
4) документ, подтверждающий заинтересованность со стороны государственного и (или) частного сектора в приобретении продукта, планируемого к выпуску.
59. Заявителю, являющимся призером конкурсов в области инновационного развития, организуемые уполномоченным органом или проводимые по заказу уполномоченного органа и претендующему на получение гранта на первую стадию коммерциализации технологии, необходимо предоставить в национальный институт следующие документы:
1) заявление на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) анкета заявителя по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) проект календарного плана по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
4) проект сметы расходов по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
5) документ, наделяющий правами лицо, не являющегося руководителем, на подачу, подписание заявки, подписание договора о предоставлении инновационного гранта;
6) для физических лиц – копии и оригиналы удостоверения личности либо паспорта при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю, или нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности либо паспорта при поступлении заявки по почте;
7) документ, подтверждающий присуждение заявителю статуса призера конкурса в области инновационного развития, организуемого уполномоченным органом или проводимые по заказу уполномоченного органа, в том числе заключение независимой экспертизы проектов, соответствующее пункту 8 требований к проведению независимой экспертизы и отбору независимых экспертов, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам. Для проведения независимой экспертизы привлекаются независимые отечественные и зарубежные эксперты, соответствующие пунктам 3 и (или) 4 требований к проведению независимой экспертизы и отбору независимых экспертов, указанных в приложения 2 к настоящим Правилам.
60. Заявка на получение гранта представляется в национальный институт на государственном или русском языках на бумажном носителе в двух экземплярах - оригинала в количестве одного экземпляра и копии в количестве одного экземпляра с приложением сканированной версии заявки на электронном носителе (сканированная заявка предоставляется в формате Word, PDF или JPEG).

2) ұсынылатын өнімді өндіруге жобалық-конструкторлық құжаттама (сондай-ақ ұлттық институтқа өтінім беру сатысында ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
3) белгіленген техникалық талаптарына сәйкестігі туралы эксперименталдық өнеркәсіптік өнімнің сынақтан өткізу актiсі (сондай-ақ ұлттық институтқа өтінім беру сатысында ағылшын тілінде электрондық тасығышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген түрде ұсынылады);
4) шығаруға жоспарланған өнімді сатып алуға мемлекеттік және (немесе) жеке сектор тарапынан мүдделілікті растайтын құжат.
59. Инновациялық даму облысындағы уәкілетті орган немесе уәкілетті органның тапсырысы бойынша ұйымдастырылған байқаулардың жүлдегері үшін технологияларды коммерцияландыруға арналған гранттың бірінші кезеңіне талаптанатын өтініш берушіге ұлттық институтқа келесі құжаттарды беру қажет:
1) осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша технологияларды коммерциализациялауға инновациялық грант алуға өтініш берушінің өтініші;
2) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспар;
4) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығыстар сметасының жобасы;
5) басшы болып табылмайтын тұлғаға өтінімді беру, өтінімге қол қою, инновациялық грантты беру туралы келісім-шартқа қол қою құқығын беретін құжат;
6) жеке тұлғалар үшін - жеке куәліктін түпнұсқасы және көшірмелері немесе паспорттың қолма-қол тапсырғанда, растау рәсімінен кейін құжаттардың түпнұсқалары өтінім берушіге қайтарылады;
7) өтінім берушінің уәкілетті орган ұйымдастырған немесе уәкілетті органның тапсырысы бойынша ұйымдастырылған байқаудың жүлдегер статусына ие болғандығын растайтын құжат, сондай-ақ осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тәуелсіз сараптаманы өткізудің және тәуелсіз сарапшыларды іріктеудің осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген талаптарына сәйкес өткізілген жобалардың тәуелсіз сараптамасының қорытындысы. Тәуелсіз сараптама қорытындысын әзірлеу үшін осы Қағидалардың 3 және (немесе) 4-тармақтарында көрсетілген тәуелсіз сараптаманы өткізудің және тәуелсіз сарапшыларды іріктеудің осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген талаптарына сәйкес келетін отандық және шетелдік сарапшыларды тартады.
60. Грант алуға өтінім ұлттық институтқа мемлекеттік немесе орыс тілдерінде қағаз тасығышта екі данада – түпнұсқа бір данада және көшірме бір данада және электрондық тасығыштарда (PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген) сканерленген нұсқаларымен қоса беріледі.

61. Материалы и документы заявки на получение гранта должны быть сформированы в единую папку, листы пронумерованы и оформлены в соответствии с требованиями настоящих Правил.
62. Материалы заявки, по которым заключен договор о предоставлении инновационного гранта, не возвращаются заявителю.
63. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных материалов и документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем указываются источники данных, использованных в расчетах, и дата проведения расчета.
Приложение 1
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Условия предоставления инновационных грантов
1. Общие требования
1. Лицами, получившими положительную рекомендацию комиссии по грантовому финансированию о предоставлении инновационного гранта, для подписания договора о предоставлении инновационного гранта выполняет следующее:
создается юридическое лицо и открывается текущий счет в банке второго уровня - резиденте Республики Казахстан, или
используется действующее юридическое лицо - в случае если в уставном капитале данного юридического лица имеется доля руководителя и (или) члена команды проекта и открывается дополнительный счет в банке второго уровня - резиденте Республики Казахстан.
2.Условия предоставления инновационных грантов на стадии создания опытного лабораторного образца
2. Грант на стадии создания опытного лабораторного образца предоставляется для выполнения одного или некоторых из следующих мероприятий:
1) создание и доведение лабораторного образца или первоначальной конструкции до опытного лабораторного образца или процесса с возможным привлечением соисполнителей с приложением технического описания продукта;
2) проведение тестирования созданного опытного лабораторного образца;
3) разработка технических решений создания опытного экспериментального образца с обоснованием технической осуществимости;
4) обоснование коммерческой привлекательности проекта;
5) подача заявки на получение охранного документа на объекты интеллектуальной собственности и (или) свидетельства о государственной регистрации прав на объект авторского права.
3. Общая сумма гранта на стадии создания опытного лабораторного образца составляет 95 (девяносто пять) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 5 000 000 (пять миллионов) тенге и предоставляется на:
1) приобретение оборудования, необходимого для создания опытного лабораторного образца;
2) приобретение материалов и комплектующих изделий для создания опытного лабораторного образца;

61. Грант алуға өтінім материалдары бірыңғай жинақталған, беттері нөмірленген және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестікте ресімделген болуы қажет.
62. Инновациялық грантты беру туралы келісім-шарт жасалған өтінімнің материалдары өтініш берушіге қайтарылмайды.
63. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы мәліметтердің, есептердің, негіздемелердің толықтығын және сенімділігін қамтамасыз етеді. Өтініш беруші ұсынған ақпаратта есептерде пайдаланылған мәліметтердің қайнар көзін және есепті жүргізу күнін көрсетуі қажет.
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар беру
Қағидаларына 1-қосымша
Инновациялық гранттарды берудің шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Инновациялық грант беру туралы келісім-шартқа қол қою үшін инновациялық грант беру туралы гранттық қаражат бойынша комиссияның оң ұсынысын алған тұлғалар келесіні орындайды:
Қазақстан Республикасы резиденті - екінші деңгейдегі банкте шот ашылады және заңды тұлға құрады, немесе
құрылымдық капиталындағы бөлігі жобаның басшысы және (немесе) команданың мүшелеріне берілсе – қолданыстағы заңды тұлағаны қолдана отырып, Қазақстан Республикасы резиденті - екінші деңгейдегі банкте қосыша шот ашады.
2. Инновациялық гранттарды өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасау кезеңінде берудің шарттары
2. Өнімнің экспертименттік үлгісін жасау кезеңіндегі грант келесі жұмыс түрлерінің бірін немесе кейбірін орындау үшін беріледі:
1) бірлесіп орындаушыларды тарту мүмкіндігімен зертханалық үлгіні немесе бастапқы конструкцияны экспертименттік үлгінің немесе процестің жұмыс істейтін үлгіге немесе процесіне дейін өнімінің техникалық сипаттамасымен қоса жеткізу;
2) жасалған экспертименттік үлгіні тестілеуден өткізу;
3) өнімнің тәжірибелік үлгісін жасаудың техникалық шешімдерін жобаның техникалық іске асырылуын негіздеумен әзірлеу;
4) жобаның коммерциялық тартымдылығын негіздеу;
5) зияткерлік меншік нысандарына және (немесе) авторлық құқық нысанына құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерге қорғау құжаттарын алуға өтінім беру.
3. Өнімнің экспертименттік үлгісін жасау сатысына берілетін гранттың жалпы сомасы беріледі және негізделіп мәлімделген шығындардың 95 (тоқсан бес) пайызын құрайды, бірақ 5 000 000 (бес миллион) теңгеден артық емес және:
1) өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасау үшін қажетті жабдықтарды сатып алу;
2) өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасау үшін материалдар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алу;

3) проведение лабораторных и (или) полупромышленных испытаний, в том числе аренда производственной и (или) офисных помещений;
4) оплату работ, выполняемых третьими лицами (соисполнителями);
5) фонд оплаты труда членов команды проекта;
6) отчисление от оплаты труда (социальный налог и социальные отчисления);
7) командировочные расходы;
8) накладные расходы;
9) расходы на подачу заявки на получение охранного документа на объекты интеллектуальной собственности и (или) свидетельства о государственной регистрации прав на объект авторского права.
4. Оплата части затрат производится поэтапно согласно договору о предоставлении инновационного гранта, заключенного между национальным институтом и грантополучателем.
5. Срок освоения гранта на создание опытного лабораторного образца не должен превышать 12 (двенадцать) месяцев.
6. Результатом реализации грантополучателем проекта на стадии создания опытного лабораторного образца являются:
1) готовый опытный лабораторный образец;
2) проектно-конструкторская документация;
3) отчет и акт об испытаниях;
4) отчет о проведении патентного поиска в соответствии с СТ РК ГОСТ 15.11-2005 «Оформление отчетов о патентных исследованиях»;
5) заявка на получение Национального и (или) Евразийского патента и (или) РСТ заявки и (или) свидетельство о государственной регистрации прав на программу для электронной вычислительной машины или базу данных (для направлений по информационным и телекоммуникационным технологии);
6) бизнес – план.
3. Условия предоставления инновационных грантов на стадии
создания экспериментального промышленного образца
7. Грант на стадии создания экспериментального промышленного образца предоставляется для выполнения одного или некоторых из следующих мероприятий:
1) техническое проектирование экспериментального промышленного образца;
2) разработка рабочей документации для изготовления и испытаний экспериментального промышленного образца;
3) разработка экспериментального промышленного образца;
4) испытание экспериментального промышленного образца;
5) отработка документации по результатам испытаний;
6) написание бизнес-плана для реализации проекта с привлечением в случае необходимости внешних консультантов;
7) защита интеллектуальной собственности (при необходимости);
8) сертификация на качество и безопасность экспериментального промышленного образца.
8. Общая сумма гранта на стадии создания экспериментального промышленного образца составляет 80 (восемьдесят) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 50 000 000 (пятьдесят миллионов) тенге и предоставляется на:

3) зертханалық және (немесе) жартылай өнеркәсіптік сынақтарды жүргізу, соның ішінде өндірістік және (немесе) кеңселік бөлмені жалға алу;
4) үшінші тұлғалармен (бірлесіп орындаушылармен) атқарылатын жұмыстарға төлеу;
5) жоба командасы мүшелерінің еңбек ақысын төлеу қоры;
6) еңбек ақысынан аударым (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударым);
7) іссапарлық шығыстар;
8) үстеме шығыстар;
9) зияткерлік меншік нысандарына қорғау құжатын алуға және/немесе құқықты мемлекеттік тіркеуден өткізу туралы күәлігін алу туралы өтінім беру шығындары үшін беріледі.
4. Шығындардың бөлігін қаржыландырылуы ұлттық институт пен грант алушының арасында жасалған инновациялық грантты беру туралы келісім-шартқа сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
5. Өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасауға берілген грантты игеру мерзімі 12 (он екі) айдан аспауы тиіс.
6. Грант алушының грант қаражаттарын өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасау сатысында игерудің нәтижесі ретінде:
1) дайын тәжірибелік лабораториялық үлгісі;
2) жобалық-конструкторлық құжаттар;
3) сынақ туралы есеп және акті;
4) «Патенттің іздеу туралы есепті даярлау» ҚР СТ ГОСЬ 15-11-2005 сәйкес птенттік іздеу туралы есеп;
5) Ұлттық және (немесе) Еуразиялық патент алуға өтініш және (немесе) РСТ өтініш және (немесе) электрондық есептік машиналарға арналған прогрммасының немесе мәліметтік базасының құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
6) бизнес-жоба.
3. Инновациялық гранттарды өнімнің эксперименталдық
өнеркәсіптік үлгісін жасау сатысында берілуінің шарттары
7. Өнімнің үлгісін жасау сатысындағы грант келесі жұмыс түрлерінің бірін немесе кейбірін орындау үшін беріледі:
1) өнімнің тәжірибелік үлгісін техникалық жобалау;
2) өнімнің тәжірибелік үлгісін жасау мен сынақтан өткізу үшін жұмыс құжаттамасын әзірлеу;
3) өндіріске дайын өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін әзірлеу;
4) өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін алдын-ала сынақтан өткізу;
5) сынақ нәтижелері бойынша құжаттаманы пысықтау;
6) сыртқы сарапшыларды қажет болған жағдайда тартумен жобаны жүзеге асыру үшін бизнес-жоспарды жазу;
7) зияткерлік меншікті қорғау (қажет болған жағдайда);
8) эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін сапаны және қауiпсiздiкті сертификаттаудан өткiзу.
8. Өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін жасау сатысындағы гранттың жалпы сомасы беріледі және негізделіп мәлімделген шығындардың 80 (сексен) пайызын құрайды, бірақ 50 000 000 (елу миллион теңгеден) артық емес және:

1) приобретение оборудования необходимого для создания экспериментального промышленного образца;
2) приобретение материалов и комплектующих изделий для создания экспериментального промышленного образца и проведения испытаний и апробации экспериментального промышленного образца, в том числе аренда производственной и (или) офисных помещений;
3) оплату работ и (или) услуг, выполняемых третьими лицами (соисполнителями);
4) фонд оплаты труда членов команды проекта;
5) отчисление от оплаты труда (социальный налог и социальные отчисления);
6) командировочные расходы;
7) накладные расходы;
8) расходы на подачу заявки на получение охранного документа на объекты интеллектуальной собственности.
При этом расходы на стадии создания экспериментального промышленного образца не должны дублироваться с затратами на цели, поддержанными в рамках гранта на стадии создания опытного лабораторного образца, в случае, если заявителю был выдан грант на первой стадии коммерциализации технологий.
9. Оплата части затрат производится поэтапно согласно договору о предоставлении инновационного гранта, заключенного между национальным институтом и грантополучателем.
10. Срок освоения гранта на стадии создания экспериментального промышленного образца не должен превышать 24 (двадцать четыре) месяца.
11. Результатом реализации грантополучателем проекта на стадии создания экспериментального промышленного образца являются:
1) готовый экспериментальный промышленный образец;
2) сертификат качества и безопасности;
3) проектно-конструкторская документация;
4) отчет и акт об испытаниях;
5) протокол и (или) меморандум о намерении внедрении технологии в производство или лицензионное соглашение на передачу технологии производственной компании;
6) отчет о проведении патентного поиска в соответствии с СТ РК ГОСТ 15.11-2005 «Оформление отчетов о патентных исследованиях».
7) заявка на получение Национального и (или) Евразийского патента и (или) РСТ заявки и (или) свидетельство о государственной регистрации прав на программу для электронной вычислительной машины или базу данных (для направлений по информационным и телекоммуникационным технологии);
8) бизнес – план;
9) охранные документы (при наличии).
4. Условия предоставления инновационных грантов на стадии
выпуска и реализации тестовой партии продукта
12. Грант на стадии выпуска и реализации тестовой партии продукта предоставляется для выполнения одного или некоторых из следующих мероприятий:
1) подготовка производственной площадки для производства тестовой партии продукта, в том числе пуско-наладочные работы;

1) өнімнің тәжірибелік үлгісін жасау үшін қажетті жабдықтарды сатып алу;
2) өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін жасау және өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін сынақтан және апробациядан өткізу үшін материалдар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алу, соның ішінде өндірістік және (немесе) кеңселік бөлмені жалға алу;
3) үшінші тұлғалармен (бірлесіп орындаушылармен) атқарылатын жұмыстарға төлеу;
4) жоба командасы мүшелерінің еңбек ақысын төлеу қоры;
5) еңбек ақыдан төленетін жарнау (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударым);
6) іссапарлық шығыстар;
7) үстеме шығыстар;
8) патенттеу, оның ішінде зияткерлік меншік нысандарына қорғау құжатын алуға өтінім беру шығындары үшін беріледі.
Сонымен бірге өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін жасау сатысындағы шығындар өнімнің тәжірибелің лабораториялық үлгісін жасау сатысында гранттар аясында қолданған шығындармен қайталанбауы қажет егерде өтініш берушіге технологияларды коммерциаландырудың бірінші сатысында грант берілсе.
9. Шығындардың бөлігін қаржыландырылуы ұлттық институт пен грант алушының арасында жасалған инновациялық грантты беру туралы келісім-шартқа сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
10. Өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін жасау сатысындағы сатысындағы гранты игеру мерзімі 24 (жиырма төрт) айдан аспауы қажет.
11. Грант алушының грант қаражаттарын өнімнің эксперименталдық өнеркәсіптік үлгісін жасау сатысында игерудің нәтижесі ретінде:              1) дайын тәжірибелік лабораториялық үлгісі;
2) сапа және қауiпсiздiк сертификаттары;
3) жобалық-конструкторлық құжаттар;
4) сынақ туралы есеп және акті;
5) өндіріске енгізі ниеті туралы хаттама және (немесе) меморандум немесе өндірістік компанияға технологияны беру туралы лицензиялық келісім;
6) «Патенттің іздеу туралы есепті даярлау» ҚР СТ 15-11-2005 сәйкес птенттік іздеу туралы есеп;
7) Ұлттық және (немесе) Еуразиялық патент алуға өтініш және (немесе) РСТ өтініш және (немесе) электрондық есептік машиналарға арналған прогрммасының немесе мәліметтік базасының құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
8) бизнес-жоба;
9) қорғау құжаттары (болған жағдайда).
4. Инновациялық гранттарды өнімнің тесттік топтамасын
шығару сатысында берудің шарттары
12. Өнімнің тесттік топтамасын шығару мен сату сатысындағы грант келесі жұмыс түрлерінің бірін немесе кейбірін орындау үшін беріледі:
1) өнімнің тесттік топтамасын шығаруға байланысты іс-шаралар, соның ішінде жасау-өңдеу жұмыстары;

2) квалификационные испытания тестовой партии продукта органами (организациями), осуществляющими надзор за безопасностью, охраной здоровья и окружающей среды с выявлением дефектов продукта и (или) необходимостью его улучшения;
3) консультационное и инжиниринговое сопровождение проекта – специализированные услуги технического, технологического характера;
4) получение разрешительной документации в соответствии с законодательством Республики Казахстан (сертификаты, лицензии, технические условия, стандарты);
5) продвижение продукта на рынок;
6) деловые поездки с целью продвижения продукта на рынке.
13. Общая сумма гранта на стадии выпуска и реализации тестовой партии продукта составляет 60 (шестьдесят) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 100 000 000 (сто миллионов) тенге и предоставляется в виде финансирования на:
1) приобретение и (или) аренду производственного и (или) офисного помещения, предназначенного для создания производства тестовой партии продукта;
2) приобретение технологического оборудования, средств метрологического обеспечения;
3) закуп материалов, сырья, комплектующих изделий, необходимые для производства и испытания тестовой партии продукции;
4) подготовку технической и конструкторской документации, в том числе нормативно-технических документов;
5) оплату работ, выполняемых третьими лицами (соисполнителями);
6) фонд оплаты труда членов команды проекта;
7) отчисление от оплаты труда (социальный налог и социальные отчисления);
8) командировочные расходы;
9) накладные расходы.
14. Оплата части затрат производится поэтапно согласно договору о предоставлении инновационного гранта, заключенного между национальным институтом и грантополучателем.
15. Срок освоения гранта на стадии выпуска и реализации тестовой партии продукта не должен превышать 36 (тридцати шести) месяцев.
16. Результатом реализации грантополучателем проекта на стадии выпуска и реализация тестовой партии продукта являются:
1) готовая тестовая партия продукции;
2) сертификат качества и безопасности;
3) проектно-конструкторская документация;
4) отчет и акт об испытаниях;
5) протокол и (или) меморандум о намерении внедрении технологии в производство или лицензионное соглашение на передачу технологии производственной компании;
6) отчет о проведении патентного поиска в соответствии с СТ РК ГОСТ 15.11-2005 «Оформление отчетов о патентных исследованиях»;
7) заявка на получение Национального и (или) Евразийского патента и (или) РСТ заявки и (или) свидетельство о государственной регистрации прав на программу для электронной вычислительной машины или базу данных (для направлений по информационным и телекоммуникационным технологии);

2) өнімнің тесттік топтамасын қауіпсіздік, денсаулықтық сақтау мен қоршаған ортаны қорғауды қадағалау органдарының қатысуымен өнімнің ақауларын анықтау және (немесе) технологияны жақсарту қажеттілігімен өнімнің алғашқы топтамасын біліктілік сынақтарынан өткізу;
3) жобаны консультациялық және инжинирингтік алып жүру - жобаны жүзеге асыру үшін қатысуы қажетті бірлесіп атқарушыларды тартумен көрсетілетін техникалық, технологиялық сипаттағы мамандандырылған қызметтер;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті рұқсат құжаттарын алу (сертификаттар, лицензиялар, техникалық шарттар, стандарттар);
5) өнімнің нарықта жылжыту;
6) өнімді сатумен байланысты іскерлік сапарларды ұйымдастыру.
13. Өнімнің тесттік топтамасын шығару мен сату сатысындағы гранттың жалпы сомасы аванстық қаржыландыру түрінде беріледі және негізделіп мәлімделген шығындардың 60 (алпыс) пайызын құрайды, бірақ 100 000 000 (жүз миллион теңгеден) артық емес және:
1) өнімнің тесттік топтамасының өндірісін жасауға арналған өндірістік және (немесе) кеңселік бөлмені сатып алу және (немесе) жалға алу;
2) технологиялық жабдықтар, метрологиялық қамтамасыз ету құралдарын сатып алу мен қосу-реттеу жұмыстарын жүргізу;
3) өнімнің тесттік топтамасының өндірісі мен сынақтан өткізу үшін қажетті материалдарды, шикізатты, жинақтаушы бұйымдарды сатып алу;
4) техникалық және конструкторлық құжаттаманы, оның ішінде нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу;
5) үшінші тұлғалармен (бірлесіп орындаушылармен), атқарылатын жұмыстарға төлеу;
6) жоба командасы мүшелерінің еңбек ақысын төлеу қоры;
7) еңбек ақыдан төленетін жарнау (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударым);
8) іссапарлық шығыстар;
9) үстеме шығыстар.
14. Шығындардың бөлігін қаржыландырылуы ұлттық институт пен грант алушының арасында жасалған инновациялық грантты беру туралы келісім-шартқа сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
15. Өнімнің тәжірибелік топтамасын шығару мен сату сатысындағы гранты игеру мерзімі 36 (отыз алты) айдан аспауы қажет.
16. Өнімнің тәжірибелік топтамасын шығару мен сату сатысындағы өтінім берушінің грантты игеру нәтижесі:
1) дайын тәжірибелік лабораториялық үлгісі;
2) сапа және қауiпсiздiк сертификаттары;
3) жобалық-конструкторлық құжаттар;
4) сынақ туралы есеп және акті;
5) өндіріске енгізі ниеті тіралы хаттама және (немесе) меморандум немесе өндірістік компанияға технологияны беру туралы лицензиялық келісім;
6) «Патенттің іздеу туралы есепті даярлау» ҚР СТ ГОСЬ 15-11-2005 сәйкес птенттік іздеу туралы есеп;
7) Ұлттық және (немесе) Еуразиялық патент алуға өтініш және (немесе) РСТ өтініш және (немесе) электрондық есептік машиналарға арналған прогрммасының немесе мәліметтік базасының құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;

8) бизнес – план;
9) охранные документы (при наличии);
10) документы, подтверждающие реализацию произведенной тестовой партии продукта.
Приложение 2
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Требования к проведению независимой экспертизы и отбору
независимых экспертов
1. Независимая экспертиза является оценкой целесообразности выполнения проекта.
2. Национальный институт формирует перечень независимых отечественных и зарубежных экспертов, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, отраслевых ассоциаций.
3. Для физических лиц, являющихся независимыми отечественными и зарубежными экспертами, привлекаемых к экспертизе заявок, устанавливаются следующие общие квалификационные требования:
1) наличие практического опыта работы не менее 10 (десяти) лет в той отрасли знаний, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
2) наличие опыта участия в проведении научно-технических и опытно-конструкторских работ и (или) реализации индустриальных и (или) инновационных проектов.
4. Для юридических лиц, привлекаемых для оказания услуг по обеспечению проведения независимой экспертизы проектов, устанавливаются следующие требования:
1) опыт работы не менее 1 (одного) года на рынке оказания экспертных услуг в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве экспертной организации;
2) наличие договорных отношений с не менее чем 10 (десятью) отечественными экспертами, которые соответствуют требованиям пункта 3 настоящих Требований, привлекаемыми для независимой экспертизы в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимой экспертной организации;
3) наличие договорных отношений с не менее чем 5 (пятью) зарубежными экспертами, которые соответствуют требованиям пункта 3 настоящих Требований, привлекаемыми в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимого эксперта, с подтверждающими документами и приложением резюме.
5. При привлечении независимых экспертов для проведения независимой экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг, форма которого определяется национальным институтом.
6. Процедура проведения независимой экспертизы регулируется актами национального института.
7. В случае если заявителю был выдан инновационный грант на первую стадию реализации проекта, при оценке проекта на второй стадии экспертами во внимание принимаются заключения независимой экспертизы, выданные при рассмотрении проекта на первой стадии.

8) бизнес-жоба;
9) қорғау құжаттары (болған жағдайда).
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 2-қосымша
Тәуелсіз сараптама жүргізу мен тәуелсіз сарапшыларды іріктеуге қойылатын талаптар
1. Тәуелсіз сараптама жобаны іске асыру орындылығының бағасы болып табылады.
2. Ұлттық институт сыртқы тәуелсіз отандық және шетелдік сарапшылардың тізбесін, оның ішінде Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың сарапшыларды қосу туралы ұсынымдарының негізінде қалыптастырады.
3. Өтінімдерді бағалауға тартылатын тәуелсіз отандық және шетелдік сарапшылар болып табылатын жеке тұлғалар үшін мынадай жалпы біліктілік талаптары қойылады:
1) сарапшы ретінде әрекет етуі көзделіп отырған білім саласында кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге және (немесе) индустриялық-инновациялық жобаны жүзеге асыруға қатысу тәжірибесінің болуы.
4. Жобалардың тәуелсіз сараптамасын қамтамасыз етуі жөніндегі қызметтерді көрсетуге тартылатын заңды тұлғалар үшін мынадай талаптар қойылады:
1) сараптамалық ұйым ретінде қызмет етуі көзделіп отырған экономика саласындағы немесе аясындағы сараптамалық қызметтер көрсету нарығында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) тәуелсіз сарапшы ретінде қызмет етуі көзделіп отырған экономика саласында немесе аясында тәуелсіз сараптама үшін тартылатын, осы Қағидалардың 3-тармағының талаптарына сәйкес келетін кемінде 10 (он) отандық сарапшылармен келісім-шартының болуы;
3) тәуелсіз сарапшы ретінде қызмет етуі көзделіп отырған экономика саласында немесе аясында тәуелсіз сараптама үшін тартылатын, осы Қағидалардың 3-тармағының талаптарына сәйкес келетін растайтын құжаттары мен түйіндемесі қоса берілген кемінде 5 (бес) шетелдік сарапшылармен келісім-шартының болуы.
5. Жобаның тәуелсіз сараптамасын жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды тарту кезінде әрбір сарапшымен ұлттық институт сараптамалық қызмет көрсету туралы шарт жасасады.
6. Тәуелсіз сараптаманы өткізу тәртібі ұлттық институт актілерімен реттеледі.
7. Егер де өтінім берушіге жобаны жүзеге асырудың бірінші сатысына инновациялық грант берілсе, жобаның екінші сатысын бағалау кезінде тәуелсіз сарапшылардың жобаның бірінші сатысын қарастыру кезінде берілген сараптамалық қорытынды назарға алынады.

8. Независимая экспертиза заявок на стадии создания опытного лабораторного образца включает оценку по следующим критериям:
1) ценность предлагаемого продукта;
2) техническая реализуемость проекта;
3) риски в реализации проекта;
4) компетенция команды.
9. Независимая экспертиза заявок на стадии создания экспериментального промышленного образца включает оценку по следующим критериям:
1) технологическая реализуемость проекта;
2) реалистичность календарного плана проекта;
3) собственный денежный вклад в реализацию проекта;
4) компетенция команды;
5) рыночная значимость проекта;
6) риски в реализации проекта.
10. В случае если заявителю был выдан инновационный грант на первую и (или) вторую стадии реализации проекта, при оценке проекта на третьей стадии во внимание экспертами принимаются заключения независимой экспертизы, выданные при рассмотрении проекта на первой и (или) второй стадиях.
11. Независимая экспертиза заявок на стадии выпуска и реализации тестовой партии продукта включает оценку по следующим критериям:
1) технико-технологическая осуществимость проекта;
2) емкость рынка сбыта;
3) компетенция команды проекта;
4) собственный денежный вклад в реализацию проекта;
5) риски в реализации проекта;
6) перспективы проекта.
Приложение 3
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Форма
Дата регистрации:               Номер заявки: _______________________
«__»_______20__г.             (присваивается национальным институтом)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на подачу предварительной заявки на получение
инновационного гранта на коммерциализацию технологий
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица/ФИО физического лица)
направляет настоящее заявление с приложением анкеты, паспорта проекта и видения реализации проекта для участия в предварительном рассмотрении заявки на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий на стадии:
отметить соответствующий грант в ячейке
1) Создание опытного лабораторного образца
?
2) Создание экспериментального промышленного образца
?
3) Выпуск и реализация тестовой партии продукта
?
Наименование проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Проект относится к приоритетному направлению предоставления
инновационных грантов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
указать приоритетное направление предоставления инновационных грантов
Также подтверждаем, что на момент подачи заявки в национальный
институт не являемся:

8. Тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасалуы кезеңінде тәуелсіз сараптаманың бағалауы келесі критерияларды көрсетеді:
1) шығарылатын өнімнің құндылығы;
2) жобаның техникалық іске асыру мүмкіндігі;
3) жобаны іске асыру кезеңіндегі тәуекелдер;
4) жобаны іске асыратын топтын құзыреті.
9. Өндірістік үлгісін жасалуы кезеңінде тәуелсіз сараптаманың бағалауы келесі критерияларды көрсетеді:
1) жобаның технологиялық іске асыру мүмкіндігі;
2) жобаның күнтізбелік жоспарының шынайлығы;
3) жобаны іске асыру кезеңінде өздерінің меншіліктегі қаражат қосымы;
4) жобаны іске асыратын топтын құзыреті;
5) жобаның нарықтық маңдылығы;
6) жобаны іске асыру кезеңіндегі тәуекелдер.
10. Егер де өтінім берушіге жобаны жүзеге асырудың бірінші және (немесе) екінші сатысына инновациялық грант берілсе, жобаның үшінші сатысын бағалау кезінде тәуелсіз сарапшылардың жобаның бірінші және (немесе) екінші сатысын қарастыру кезінде берілген сараптамалық қорытындылар назарға алынады.
11. Өнімнің тесттік топтамасы үлгісін жасалуы кезеңінде тәуелсіз сараптаманың бағалауы келесі критерияларды көрсетеді:
1) жобаның техникалық-технологиялық іске асыру мүмкіндігі;
2) өткізу нарықтын сыйымдылығы;
3) жобаны іске асыратын топтын құзыреті;
4) жобаны іске асыру кезеңінде өздерінің меншіліктегі қаражат қосымы;
5) жобаны іске асыру кезеңіндегі тәуекелдер;
6) жобаның перспективалары.
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Тіркеу күні:                 Өтінім нөмірі: _________________________
«__»_______20__ж.                     (ұлттық институтпен бекітіледі)
Технологияларды коммерциаландыруға арналған
инновациялық грант алу үшін алдын ала өтінімге берілетін
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның А.Т.Ә.)
мына кезеңдегі технологиялық коммерцияландыру үшін инновациялық грант алуға алдын-ала қарастыруға осы өтінішті сауалнама, жобаның паспорты және жобаны іске-асырудың көрінісінің құжаттарымен бірге жолдайды:
ұяшықтағы тиісті грантты белгілеу қажет
1) Өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасау
2) Өнімнің эксперименталдық өнеркісіптік үлгісін жасау
3) Өнімнің тесттік топтамасын шығару мен сату
Жобаның атауы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоба инновациялық гранттарды берудің басым бағытына жатады
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
инновациялық гранттарды берудің басым бағытын көрсету
Сонымен қатар ұлттық институтқа өтінім берген сәттен бастап келесілерді растаймыз:

1) юридическим лицом, собственником и первым руководителем,
которые являются или были собственниками и (или) руководителями
юридических лиц, находящихся на стадии банкротства либо
ликвидированных в результате несостоятельности, на имущество которых
наложен арест;
2) физическим лицом, находящимся на стадии банкротства либо
ликвидированным в результате несостоятельности, применительно к
индивидуальным предпринимателям, и на имущество которых наложен
арест;
3) физическим лицом, не достигшим 18 (восемнадцати) лет.
С Правилами о предоставлении инновационных грантов на
коммерциализацию технологий, утвержденными приказом Министра по
инвестициям и развитию Республики Казахстан
от «__»_________ 20 ___ года № ____, ознакомлен.
Требуемые материалы и (или) документы в соответствии с
требованиями Правил предоставления инновационных грантов на
коммерциализацию технологий прилагаются на _____ листах
и (или) _____ единицах.
Адрес электронной почты для ведения корреспондеции по вопросам
настоящей заявки: _______________________________.
*Примечание: для юридических лиц: составляется на бланке
организации. Заявка подписывается первым руководителем или иным
уполномоченным лицом.
________________________________
________________________________
(должность лица, имеющего
полномочия для подписания
документов от имени заявителя)
________________________________
________________________________
(ФИО)
________________________________
(подпись)
Отметка о получении материалов и (или) документов (заполняется
НАЦИОНАЛЬНЫМ ИНСТИТУТОМ)
Дата получения: «_____» ________________ 20 __ г.
Регистрационный номер заявки _______________________________
Регистратор ________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 4
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Форма
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для юридического лица)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации)
Правовой статус и вид собственности:
____________________________________________________________________
Учредители:
____________________________________________________________________
Дата образования: ____________________________________________
Адрес, индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом,
(офис):_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
тел.: ____________ факс: ____________ е-mail: ______________
web-site: ____________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский
индивидуальный код, бизнес-идентификационный номер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Род деятельности:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Отрасль, подотрасль по ОКЭД
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Виды деятельности и их доля в обороте:
_____________________________________________________________________
___________________________________ _________ %
_____________________________________________________________________
___________________________________ _________ %
Важнейшие работы по тематике проекта за последние три года:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фактическая численность работающих: _____________, в т.ч.:
инженерно-технические работники ______________________;
административно-управленческий персонал______________________;
рабочие и служащие ______________________;
Оборот (выручка) на дату подачи заявления_______________ тенге.
Первый руководитель (Ф.И.О., год рождения, должность, почтовый
и электронный адрес, номер рабочего и мобильного телефона (прямой),
образование, ученая степень):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________
Руководитель проекта (Ф.И.О., год рождения, должность, почтовый
и электронный адрес, номер рабочего и мобильного телефона (прямой),
образование, ученая степень):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Главный бухгалтер (Ф.И.О., телефон):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Контактное лицо (Ф.И.О., год рождения, должность, почтовый и
электронный адрес, номер рабочего и мобильного телефона):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ОПИСАНИЕ БИЗНЕСА
История создания предприятия
Основные этапы развития (реорганизация, расширение, открытие новых направлений, внедрение ISO стандартов, внедрение компьютерных систем и т.д.):
Год
Этап (подробно)
Текущее состояние бизнеса
Продукты/услуги:
Рынки/клиенты:
Партнеры:
Планы развития:
Дополнительные сведения:
Предыдущий опыт:
- участвовала ли ваша организация ранее в государственных программах, если да, в каких (необходимо указать наименование программы, проект и сумму полученного финансирования):
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
- финансировалась ли ваша организация ранее за счет средств международных либо неправительственных организаций, если да, в каких (необходимо указать наименование программы, проект и сумму полученного финансирования):
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
ИНФОРМАЦИЯ О ПРОЕКТЕ
Описание задачи проекта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бизнес-проблемы, решаемые проектом:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ожидаемые результаты (как проект будет способствовать развитию
бизнеса):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сроки реализации проекта:
____________________________________________________________________
Запрашивая сумма гранта:
____________________________________________________________________
Руководитель организации
_____________ ___________________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
М.П. (при наличии)
(Продолжение)
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для физического лица)
Фамилия, имя, отчество:
____________________________________________________________________
Дата рождения: _____________________________________________________
Образование:
____________________________________________________________________
Ученая степень (звание):
____________________________________________________________________
Удостоверение личности или паспорт (номер и кем выдано):
____________________________________________________________________
Адрес:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Место работы и должность:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тел. служ.: ______________ Тел. дом: ________ Тел. моб.: _________
Факс: ________ E-mail: ______________
Важнейшие работы по тематике проекта за последние три года:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________
Подпись
Приложение 5
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Форма
ПАСПОРТ ПРОЕКТА
(для инновационных грантов на стадии создания опытного
лабораторного образца/создания экспериментального промышленного
образца/выпуска и реализация тестовой партии)
1.Наименование проекта:________________________________________
_____________________________________________________________________
2.Актуальность проекта:________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3.Описание проекта и его целей, включающее в себя новизну,
уникальность, конкретное применение результатов проекта, перспективы
использования и другое:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1) сыртқы басқару кезеңінде, таратылу процесіндегі, немесе банкроттық кезеңіндегі, немесе дәрменсіздігі нәтижесінде таратылған, мүлкі тәркіленген заңды тұлғалардың меншік иелері және/немесе басшылары болып табылатын немесе болған заңды тұлғалар, меншік иелері мен бірінші басшылар болып табылмаймыз;
2) Банкроттық кезеңдегі немесе дәрменсіздігі нәтижесінде таратылған және олардың мүлкі тәркіленген жеке тұлғалар болып табылмаймыз;
3) 18 (он сегіз жасқа толмаған) жеке тұлғалар болып табылмаймыз.
Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму министрінің 20__ жылғы «__» _____________ № _____ бұйрығымен бекітілген Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидаларымен таныстым.
Технологиялық коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру туралы қағидалардың талаптарына сәйкес талап етілген құжаттар және (немесе) ________ парақта және (немесе) ________бірлікте беріледі.
Осы өтініш шеңберінде корреспонденцияны жүргізу үшін электрондық поштаның мекен-жайы: __________________________________.
Ескерту: заңды тұлға үшін: ұйымның бланкісінде жасалады. Өтінімге бірінші басшы немесе өзге уәкілетті тұлға қол қояды.
________________________________     ________________________________
________________________________     ________________________________
(өтінім беруші атынан                       (А.Т.Ә.А.)
құжаттарға қол қою өкілеті бар       ________________________________
тұлғаның лауазымы)                          (қолы)
Құжаттарды және (немесе) материалдарды алғаны туралы белгі (ҰЛТТЫҚ ИНСТИТУТ толтырады)
Алынған күні: «___» ________________ 20 __ ж.
Өтінімнің тіркеу нөмірі _______________________________
Тіркеуші ________________________________________________
(А.Т.Ә.А., қолы)
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 4-қосымша
Нысан
ӨТІНШ БЕРУШІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
(заңды тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның/өтініш берушінің атауы)
Заңды мәртебесі және меншік түрі:
_____________________________________________________________________
Құрылтайшылары:
_____________________________________________________________________
Жасалған күні: ________________________________________________
Тіркеу № ______________________________________________________
Мекен-жайы, индексі, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, (кеңсе):_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тел.: ____________ Факсі: ____________ E-mail: ________________ Web-site: ____________
Банк деректемелері, есеп айырысу шоты, валюталық шот, банктік
жеке код, бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Алынған және өтелмеген теңгелік және валюталық кредиттер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет түрі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сала, ЭҚЖЖ бойынша кіші сала
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет түрлері және олардың айналымдағы үлесі:
_____________________________________________________________________
__________________________________ _________ %
_____________________________________________________________________
__________________________________ _________ %
Соңғы үш жылдағы жоба тақырыбы бойынша маңызды жұмыстар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жұмыс істеушілердің нақты саны, оның ішінде:
инженерлік-техникалық жұмыскерлер _______________________;
әкімшілік-басқарушы персоналдар _________________________;
жұмысшылар мен қызмет көрсетушілер ______________________;
Өтінім берген күнге айналым (түсім) ___________________ теңге.
Бірінші басшы (А.Т.Ә.А., туған жылы, лауазымы, пошталық және электрондық мекен-жайы, жұмыс және ұялы телефон нөмірі (тікелей), білімі, ғылыми дәрежесі):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоба басшысы (А.Т.Ә.А., туған жылы, лауазымы, пошталық және электрондық мекен-жайы, жұмыс және ұялы телефон нөмірі (тікелей), білімі, ғылыми дәрежесі):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бас бухгалтер (А.Т.Ә.А., телефоны):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Байланыс жасайтын тұлға (А.Т.Ә.А., туған жылы, лауазымы, пошталық және электрондық мекен-жайы, жұмыс және ұялы телефон нөмірі (тікелей):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
БИЗНЕСТІҢ СИПАТЫ
Кәсіпорынның құрылу тарихы
Дамудың негізгі кезеңдері (қайта ұйымдастырылу, кеңейту, жаңа бағыттарды ашу, ISO стандарттарын енгізу, компьютерлік жүйелерді және т.б. енгізу):
Жыл
Кезең (толық)
Бизнестің ағымдағы жағдайы
Өнімдер/қызметтер:
Нарықтар/клиенттер:
Әріптестер:
Даму жоспарлары:
Қосымша мәліметтер:
Алдындағы тәжірибе:
- сіздің ұйымыңыз бұрын мемлекеттік бағдарламаларға қатысты ма, егер қатысқан болса, қандай (бағдарламаның атауын, жобаны және алынған қаржыландыру сомасын көрсету қажет):
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
- сіздің ұйым бұрын халықаралық немесе үкіметтік емес ұйымдар есебінен қаржыландырылды ма, егер қаржыландырылса (бағдарламаның атауын, жобаны және алынған қаржыландыру сомасын көрсету қажет):
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
ЖОБА ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Жоба міндеттемелерін сипаттау:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жоба арқылы шешілетін бизнес-проблемалар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Күтілетін нәтижелер (жоба бизнестің дамуына қалай көмектеседі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жобаны іске асыру мерзімдері
____________________________________________________________________
Гранттың мәлімделетін сомасы:
____________________________________________________________________
Ұйымның басшысы
_____________ _____________________________________
(қолы)                  (А.Т.Ә.А.)
М.О. (бар болса)
(Жалғасы)
ӨТІНІШ БЕРУШІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
(жеке тұлға үшін)
Аты, тегі, әкесінің аты:
_____________________________________________________________________
Туған күні: _________________________________________________________
Білімі:
_____________________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі (атағы):
_____________________________________________________________________
Жеке куәлігі немесе паспорты (нөмірі және кім берді):
_____________________________________________________________________
Мекенжайы:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Индексі, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет тел.: ______________ Үй тел.: ________ Ұялы тел.: ____________ Факсі: ________________
E-mail: _______________
Соңғы үш жылдағы жоба тақырыбы бойынша маңызды жұмыстары:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Банктік деректемелері, есеп айырысу шоты, валюталық шоты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________
Қолы
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 5-қосымша
Нысан
ЖОБАНЫҢ ПАСПОРТЫ
(тәжірибелік лабораториялық үлгіні жасау, эксперименталдық өнеркісіптік үлгіні жасау және тесттік өнімнің шығарылуы және сатылуы сатысындағы инновациялық грант үшін)
1. Жобаның атау: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Жобаның өзектілігі: ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жобаның және оның мақсаттарының жаңашылдығын, бірегейлігін,
жоба нәтижелерін нақты қолдануды, пайдалану перспективаларын және
басқаларды қамтитын сипаттамасы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3.1 Инновационность проекта (не менее 5 предложений):__________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3.2 Конкурентоспособность проекта на внутреннем и внешнем
рынках (не менее 5 предложений):_____________________________________
_____________________________________________________________________
3.3 Масштабность проекта (не менее 5 предложений): ____________
_____________________________________________________________________
4.Ожидаемые результаты проекта (объект продаж): ноу-хау,
патент, другая документация; лабораторный/опытный образец,
технология, технологические процессы, прототипы изделий, узлов и
агрегатов; сервисные и иные услуги (нужное подчеркнуть); другое
(указать):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Отрасль применения разработки:______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Характер технического результата (нужное подчеркнуть):
создание новой продукции, процесса, услуги, другое (указать):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. План реализации проекта: ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Патентная защита основных технических решений проекта
(нужное подчеркнуть): требуется, не требуется, имеется патент,
имеется правовая защита.
9. Команда проекта (Ф.И.О., стаж работы, квалификация,
функциональные обязанности, с приложением резюме). В команду проекта
должны входить, в том числе маркетолог, экономист (бухгалтер),
инженерно-технический работник (-ки). Укажите, кто из членов команды
проекта обладает навыками ведения бизнеса, продвижения продукта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3.1 Жобаның инновациялығы (5 ұсыныстан кем емес): _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3.2 Сыртқы және ішкі нарықта жобаның бәсекеге қабілеттегі (5 ұсыныстан кем емес): ________________________________________________
_____________________________________________________________________
3.3 Жобаның алатын көлемді (5 ұсыныстан кем емес): ____________
_____________________________________________________________________
4. Жобаның күтілетін нәтижелері (сату көлемі): ноу-хау, патент,
басқа құжаттама; зертханалық/тәжірибелік үлгі, технология,
технологиялық процесс, бұйымдардың, тораптардың және агрегаттардың
прототиптері; сервистік және өзге де қызметтер (қажеттісінің астын
сызыңыз); басқасы (көрсетіңіз):
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Әзірлемені қолдану саласы: _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Техникалық нәтиженің сипаттамасы (қажеттісінің астын
сызыңыз): жаңа өнімді, процесті, қызметті жасау, басқалары
(көрсетіңіз):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Жобаны іске асыру жоспары: _________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
_____________________________________________________________________
8. Жобаның негізгі техникалық шешімдерін патенттік қорғау
(қажеттісінің астын сызыңыз): талап етіледі, талап етілмейді, патенті
бар, құқықтық қорғанысы бар.
9. Жобаны іске асыратын топ (Т.А.Ә., жұмыс өтілі, біліктілігі,
функционалдық міндеттері, түйіндемесі қоса берілген). Жобаны іске асыратын топтын арасына маркетолог, экономист(есепші), инженерлік-техникалық жұмыскер(лер). Топ мүшесінің қайсысы бизнес жүргізу дағдысына ие екенін көрсетіңіз ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

18. Срок реализации проекта (мес.):____________________________
(Продолжение)
Дополнительная форма по проекту для заполнения
Сведения о разработчиках технологии/продукта
Наименование предприятия
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
Адрес для переписки
Электронная почта
На каком этапе Ваша технология?
- Фундаментальные исследования
- НИОКР
- тестовый образец
Участвовали ли разработчики/исследователи в проектах коммерциализации технологий
Имеется ли или уже определена команда менеджеров проекта коммерциализации технологий с необходимым опытом практического руководства реализацией инновационных проектов? Описать в случае наличия.
Готовы ли разработчики/исследователи вкладывать собственные ресурсы в инновационное предприятие, реализующее проект коммерциализации технологий?
Характеристика технологии/продукта
Название технологии/продукта
Функциональное назначение технологии
Полное описание продукта/технологии
Области применения, в т.ч. перспективы применения
Список, по крайней мере, 5-6 технических параметров, по которым следует оценивать продукт/технологию
Сравните параметры представленного продукта/технологии и параметры конкурирующих современных разработок
Сравните предполагаемые преимущества представленного продукта/ технологии с современным уровнем технического развития в данной области
Включите название и (или) достаточно полное описание конкурирующей технологии для наведения дополнительных справок
Опишите каждое преимущество разработки по сравнению с существующими технологиями как минимум из 5 предложений
Опишите каждую область применения как минимум из 5 предложений
Потребуются ли и в каком объеме дополнительное время, денежные средства и другие ресурсы для проведения дополнительных НИОКР с целью разработки прототипов, их испытаний, чтобы продемонстрировать результаты работы продукта/технологии потенциальным инвесторам/ партнерам?
Имеются ли какие-либо ограничения на эксплуатацию продукта/технологии, например, имеется ли необходимость для получения лицензий, разрешений, сертификатов каких-либо надзорных органов для производства и продажи продукции или услуг на рынке?
Оценка интеллектуальной собственности
Ф.И.О. авторов продукта/ технологии
Наличие патентов (предпатент, инновационный патент, Евразийский патент, иностранный патент)
Результаты патентного поиска конкурентных технологий
Наличие know-how
Дата подачи заявки на патент
Страна, в которой подана заявка на патент
Дата выдачи патента
Будут ли подаваться заявки на дополнительные патенты?
Дата начала лицензирования (если есть)
Дата прекращения лицензирования
Предполагаемые лицензиаты
Кто является автором и владельцем интеллектуальной собственности (разработчики, исследователи, институт, заказчик)?
Имеется ли ранее созданный продукт/ технология (например, алгоритмы для вычислений) и интеллектуальная собственность, которые были созданы вне рамок НИОКР, но используемые для получения результатов НИОКР? В какой форме и где охраняется эта интеллектуальная собственность и кто обладает правами на нее?
Оценка степени готовности продукта/технологии
Наличие аналогов и заменителей
Фирмы-производители
Рыночная цена единицы продукта данного производителя
Основная потребительская группа данного продукта
Основное преимущество вашего продукта/технологии по сравнению с данным производителем
Оценка рыночной привлекательности проекта
Что будет продаваться в результате проекта: технология или продукция/услуги, произведенные с ее применением?
Кто целевые потребители технологии, продукции или услуг?
Какими дополнительными потребительскими свойствами или конкурентными преимуществами технологии, продукции или услуги обладают по сравнению с предлагаемыми или продаваемыми на рынке?
Каковы целевые рынки для продажи технологии, продукции или услуг, идентифицированные по географическому, секторальному и другим признакам.
Проводилось ли изучение рынка посредством выявления интереса к продукции или услугам, которые могут производиться с применением разработанного продукта, технологии, продукции. Здесь необходимо указать названия компаний, организаций или лиц, которые уже документально продемонстрировали интерес к технологии.
Руководитель организации - заявителя
(физическое лицо)
_________________________________
_________________________________
_________________________________ _________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
М.П. (при наличии)
Приложение 6
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
СТРУКТУРА ВИДЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОЕКТА

18. Жобаны жүзеге асыру мерзімі (ай): _________________________
(Жалғасы)
Жоба бойынша толтырылатын қосымша нысан
Технологияны әзірлеушілер туралы мәліметтер
Кәсіпорын атауы
Т.А.Ә.
Лауазымы
Телефон
Факс
Хат алысу мекен-жайы
Электрондық пошта
Сіздің технологияңыз қай сатыда?
- Іргелі зерттеу
- ҒЗТКЖ
- Тесттік үлгі
Зерттеушілер/әзірлеушілер технологияны коммерцияландыру жобасына қатысты ма
Инновациялық жобаларды іске асыруды басқару бойынша қажетті тәжірибеге ие технологияны коммерцияландыру жобасының менеджерлер тобы бар ма немесе анықталды ма? Бар болған жағдайда оларды сипаттап көрсетіңіз.
Жобаны әзірлеушілер технологияны коммерцияландыру жобасына қатыса ма?
Жобаны әзірлеушілер/зерттеушілер сыртқы инвесторлармен жобаны қаржыландыруға өздерінің инновациялық кәсіпорындарының үлесімен немесе зияткерлік меншік үлесімен алмасуға дайын ба?
Жобаны әзірлеушілер/зерттеушілер технологияны коммерцияландыру жобасын іске асыратын кәсіпорынға өз ресурстарын салуға дайын ба?
Технологияның/өнімнің сипаттамасы
Технологияның/өнімнің атауы
Технологияның функционалдық мақсаты
Технологияның толық сипаттамасы
Қолданылу саласы, оның ішінде қолданылу перспективасы
Технологияны бағалауға қажетті кемінде 5-6 техникалық параметр тізімі
Ұсынылған технология параметрлері мен қазіргі бәсекелес әзірлемелер өлшемдерін салыстырыңыз
Ұсынылған технологияның болжамды артықшылықтарын осы саладағы қазіргі техникалық даму деңгейімен салыстырыңыз
Қосымша анықтамалар үшін бәсекелес технологиялардың атауын және/немесе толық сипаттамасын енгізіңіз
Әзірлеменің әрбір артықшылығын қолданыстағы технологиялармен салыстыра отырып, кем дегенде 5 сөйлеммен сипаттаңыз
Әрбір қолданылу саласын кем дегенде 5 сөйлеммен сипаттаңыз
Технологияның жұмысы нәтижелерін әлеуетті инвесторларға/серіктестерге көрсету үшін прототиптерді әзірлеу, оларды сынау мақсатында қосымша ҒЗТКЖ жүргізу үшін қосымша уақыт, қаражат және басқа ресурстар қажет бола ма және қандай көлемде?
Технологияны қолдануға қандай да бір шектеулер бар ма, нарықта өнім немесе қызметтер өндіру және сату үшін қандай да бір қадағалау органынан лицензиялар, рұқсаттар сертификатын алу қажет пе?
Зияткерлік меншікті бағалау
Технология авторының Т.А.Ә.
Патенттердің болуы (алдын ала патент, инновациялық патент, Еуразиялық патент, шетелдік патент)
Бәсекелес технологияны патенттік іздеу нәтижелері
ноу-хау-дың болуы
Патентке өтінім беру күні
Патентке өтінім берілген мемлекет
Патент берілген күн
Қосымша патенттерге өтінім беріле ме?
Лицензиялаудың басталған күні (егер болса)
Лицензиялаудың тоқтатылған күні
Болжамды лицензия алушылар
Зияткерлік меншіктің авторы мен иегері кім (әзірлеушілер, зерттеушілер, институт, тапсырыс беруші)?
Осыған дейін шығарылған технологиялар (мысалы, есептеп шығару алгоритмі) және ҒЗТКЖ нәтижелерін алу үшін, бірақ ҒЗТКЖ тыс пайда болған зияткерлік меншік бар ма? Бұл зияткерлік меншік қандай үлгіде және қорғанышы қайда, оның құқықтық иегері кім?
Технологиялық әзірлік деңгейін бағалау
Аналогтар мен алмастырушылардың болуы
Өндіруші фирмалар
Осы өндіруші өнімінің бір данасының нарықтағы бағасы
Өнімнің негізгі тұтынушы тобы
Сіздің технологияңыздың осы өндірушімен салыстырғандағы негізгі артықшылығы
Жобаның нарықтық тартымдылығын бағалау
Инновациялық өнім немесе оның қызметі нарықтық сынақтан өтті ме?
Жобаның нәтижесі бойынша не сатылады: технология немесе оны қолданумен байланысты әзірленген өнім/қызметтер?
Өнімнің немесе қызметтің мақсатты тұтынушылары кімдер?
Нарықтағы немесе сатылатын өнімдермен салыстырғанда бұл өнім/қызмет қандай қосымша тұтынушылық қасиеттерге немесе бәсекелестік артықшылықтарға ие?
Географиялық, секторлық немесе басқа белгілерге теңестірілген өнімді немесе қызметті сату үшін мақсатты нарығы қандай?
Әзірленген технологияны қолдана отырып, өнімге немесе оның қызметіне қызығушылықтарды анықтау арқылы нарықты зерделеу жүргізілді ме? Мына технологияға қызығушылықты құжат түрінде танытқан компанияның атауын немесе тұлғалардың атын жазу қажет.
Өтінім беруші ұйымның басшысы
(жеке тұлға)
_________________________________
_________________________________
_________________________________ _________________
(А.Т.Ә.А.)                  (қолы)
М.О. (бар болса)
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 6-қосымша
ЖОБАНЫ ІСКЕ АСЫРУДЫҢ КӨРІНІСІНІҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
1. Жобаның аталуы;

2. Наименование проекта;
3. Цель, задачи, ожидаемый результат;
4. План реализации проекта;
5. Финансовые ресурсы;
6. Команда проекта
Примечание: предоставляется в виде презентации в PowerPoint.
Руководитель организации-заявителя (физическое лицо)
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П. (при наличии)
Приложение 7
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Форма
ПРОЕКТ КАЛЕНДАРНОГО ПЛАНА
Наименование проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________
№ пп
Наименование работ и их основных этапов
Срок выполнения работ (месяцев)
Расчетная цена этапа (тенге)
Форма и вид отчетности
1
2
3
4
5
Примечание: В проекте календарного плана указывается не более 3
(трех) этапов реализации проекта.
Руководитель организации - заявителя
(физическое лицо)
_________________________________
_________________________________
_________________________________ _________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
М.П. (при наличии)
Приложение 8
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Форма
ПРОЕКТ СМЕТЫ РАСХОДОВ
Наименование проекта __________________________________________
_______________________________________________________________
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат, тенге
Этапы работ
Пояснения по ценообразованию
Источник данных, используемый в расчетах
Затраты - ВСЕГО:
в том числе по статьям-
Справочно: затраты за счет других источников финансирования -
ВСЕГО:
из них:
- собственные средства
- прочие (указать какие)
Дата проведения расчета
Примечание: По каждой из статей затрат заявитель указывает
источники данных, использованных в расчетах, расшифровку
ценообразования.
Руководитель проекта _____________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Руководитель организации-заявителя _____________ _____________
(физическое лицо)                    (подпись)     (Ф.И.О.)
Приложение 9
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
Форма
Дата регистрации:               Номер заявки: _______________________
«__»_______20__г.             (присваивается национальным институтом)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение инновационного гранта на
коммерциализацию технологий
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица/ФИО физического лица)
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых материалов и (или) документов для получения инновационного гранта на коммерциализацию технологий на стадии:
отметить соответствующий грант в ячейке

2. Негізгі мақсаттар, күтілетін нәтиже;
3. Жобаны іске асыру жоспары;
4. Қаржыландыру ресурстары;
5. Жобаны іске асыратын топ.
Ескерту: PowerPoint бағдарламасы арқылы таныстырылым беріледі.
Өтінім беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
_________________________________ _________________
(А.Т.Ә.А.)                 (қолы)
М.О. (бар болса)
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 7-қосымша
Нысан
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАРДЫҢ ЖОБАСЫ
Жоба атауы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
р/с №
Жұмыстардың және олардың негізгі кезеңдерінің атауы
Жұмысты орындау мерзімі (ай)
Кезеңнің есеп айырысу бағасы (теңге)
Есептіліктің нысаны мен түрі
1
2
3
4
5
Ескерту: Күнтізбелік жоспардың жобасында жоспарды жүзеге асырудың 3-тен (үш) артық емес кезеңі көрсетіледі.
Өтінім беруші ұйымның басшысы
(жеке тұлға)
_________________________________
_________________________________
_________________________________ _________________
(А.Т.Ә.А.)                  (қолы)
М.О. (бар болса)
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 8-қосымша
Нысан
ШЫҒЫСТАР СМЕТАСЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Жобаның атауы _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жұмыстарды орындауға кеткен шығындар
Шығындар сомасы теңгемен
Жұмыстар кезеңі
Бағаның пайда болуына түсініктеме
Есеп айырысуларда қолданылатын деректер көзі
Шығындар - БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде баптар бойынша
оның ішінде:
- меншік қаражаттар
- басқалар (қандай екенін көрсету қажет)
Есеп айырысуды жүргізген күн
Ескерту: Шығындардың әрбір баптар бойынша өтінім беруші есеп айырысуда пайдаланылған деректер көзін, бағаның пайда болуын ажырата көрсетеді.
Жоба басшысы _____________ _____________________________
(қолы)              (А.Т.Ә.А.)
Өтінім беруші
ұйымның басшысы _____________ __________________________
(жеке тұлға)        (қолы)             (А.Т.Ә.А.)
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Тіркеу күні:          Өтінім нөмірі: ________________________________
«__»_______20__ж.                    (ұлттық институтпен бекітіледі)
Технологияларды коммерциаландыруға арналған
инновациялық грант алу үшін
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның А.Т.Ә.)
мына кезеңдегі технологиялық коммерцияландыру үшін инновациялық грант алуға алдын аладағы қарастыруға осы өтінішті сауалнама, жобаның паспорты және жобаны іске-асырудың көрінісінің құжаттарымен бірге жолдайды:
ұяшықтағы тиісті грантты белгілеу қажет

1) Создание опытного лабораторного образца
2) Создание экспериментального промышленного образца
3) Выпуск и реализация тестовой партии продукта
Наименование проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Проект относится к приоритетному направлению предоставления
инновационных грантов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
указать приоритетное направление предоставления инновационных грантов
Запрашиваемая сумма гранта в тенге (в цифрах и прописью):
_____________________________________________________________________
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью):
_____________________________________________________________________
Заявленные затраты на реализацию проекта в тенге (в цифрах и
прописью):
_____________________________________________________________________
Содержание, обоснование сроков и стоимости проекта приведено в
прилагаемых документах. Достоверность представленной информации
гарантируем.
Также подтверждаем, что на момент подачи заявки в национальный
институт не являемся:
1) юридическим лицом, собственником и первым руководителем,
которые являются или были собственниками и (или) руководителями
юридических лиц, находящихся на стадии банкротства либо
ликвидированных в результате несостоятельности, на имущество которых
наложен арест;
2) физическим лицом, находящимся на стадии банкротства либо
ликвидированным в результате несостоятельности, применительно к
индивидуальным предпринимателям, и на имущество которых наложен
арест.
С Правилами о предоставлении инновационных грантов на
коммерциализацию технологий, утвержденными приказом Министра по
инвестициям и развитию Республики Казахстан от «__»_________
20 ___ года № ____, ознакомлен.
Требуемые материалы и (или) документы в соответствии с
требованиями Правил предоставления инновационных грантов на
коммерциализацию технологий прилагаются на _____ листах.
Адрес электронной почты для ведения корреспондеции по вопросам
настоящей заявки: _______________________________.
Примечание: для юридических лиц: составляется на бланке
организации. Заявка подписывается первым руководителем или иным
уполномоченным лицом.
________________________________
________________________________
(должность лица, имеющего
полномочия для подписания
документов от имени заявителя)
_________________________________
_________________________________
(ФИО)
_________________________________
(подпись)
Отметка о получении материалов и (или) документов (заполняется
НАЦИОНАЛЬНЫМ ИНСТИТУТОМ)
Дата получения: «_____» ________________ 20 __ г.
Регистрационный номер заявки _______________________________
Регистратор ________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 10
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
СТРАТЕГИЯ КОММЕРЦИАЛИЗАЦИИ ТЕХНОЛОГИИ

1) Өнімнің тәжірибелік лабораториялық үлгісін жасау
2) Өнімнің эксперименталдық өнеркісіптік үлгісін жасау
3) Өнімнің тесттік топтамасын шығару мен сату
Жобаның атауы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоба инновациялық гранттарды берудің басым бағытына жатады
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
инновациялық гранттарды берудің басым бағытын көрсету
Мәлімделген гранттың сомасы теңгемен (санмен және жазбаша):
_____________________________________________________________________
Жобаның толық құны, теңгемен (санмен және жазбаша):
_____________________________________________________________________
Жобаны жүзеге асырудағы мәлімделген шығындар теңгемен (санмен және жазбаша):
_____________________________________________________________________
Жоба мерзімдері мен құнының мазмұны, негіздемелері қосымша берілген құжаттарда көрсетілген. Ұсынылған ақпараттардың дұрыстығына кепілдік береміз.
Сонымен қатар ұлттық институтқа өтінім берген сәттен бастап келесілерді растаймыз:
1) басқарудың ішкі сатысындағы, тарату процесіндегі сатыдағы, банкрот сатысындағы немесе дәрменсіздік (банкроттық) нәтижесінде таратылған, мүлкіне тыйым салынған және (немесе) экономикалық қызметі тоқтатылған меншік иеленуші және заңды тұлғалардың басшысы емеспіз;
2) банкрот сатысында, немесе жеке кәсіпкерлерге қатысты дәрменсіздік нәтижесінде таратылған және мүлкіне тыйым салынған жеке тұлға емеспіз.
Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму Министірінің 20_______ жылғы «___» _________ № _____ бұйрығымен бекітілген Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидаларымен таныстым.
Технологиялық коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру туралы қағидалардың талаптарына сәйкес талап етілген материалдар және (немесе) құжаттар қатаң сақталған ретпен ________ парақта қосымша беріледі.
Осы өтініш шеңберінде корреспонденцияны жүргізу үшін электрондық поштаның мекен-жайы: ____________________________________
Ескерту: заңды тұлға үшін: ұйымның бланкісінде жасалады. Өтінімге бірінші басшы немесе өзге уәкілетті тұлға қол қояды.
________________________________     ________________________________
________________________________     ________________________________
(өтінім беруші атынан                       (А.Т.Ә.А.)
құжаттарға қол қою өкілеті бар       ________________________________
тұлғаның лауазымы)                          (қолы)
Материалдарды және (немесе) құжаттарды алғаны туралы белгі (ҰЛТТЫҚ ИНСТИТУТ толтырады)
Алынған күні: «_____» ________________ 20 __ ж.
Өтінімнің тіркеу нөмірі _______________________________
Тіркеуші ________________________________________________
(А.Т.Ә.А., қолы)
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 10-қосымша
ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ КОММЕРЦИЯЛАНДЫРУ СТРАТЕГИЯСЫ

1. Цель, актуальность проекта, результаты выполнения проекта.
2. Сущность и содержание работ по реализации проекта (техническая часть не более 1,5 страницы, маркетинговая часть не менее 3,5 страницы).
ТЕХНИЧЕСКАЯ ЧАСТЬ
Подробно описывается техническая сущность предлагаемого проекта разработки (при необходимости следует проиллюстрировать изложенное рисунками, схемами, диаграммами, фотографиями и т.п.). Конкретизируется научно-техническое содержание работ по проекту, позволяющее сформулировать и обосновать проект технического задания с указанием технических параметров и основных характеристик разрабатываемой продукции, процесса или услуги. Следует показать за счет, каких нововведений появятся предпосылки создания нового продукта или (для конечного объекта разработки, имеющего аналоги) улучшения функциональных, потребительских, стоимостных и других показателей, которые обеспечат ее конкурентоспособность. Обсуждаются возможные технические риски при достижении заявленных целей.
МАРКЕТИНГОВАЯ ЧАСТЬ
3. Потенциальный рынок сбыта продукта и ее потребители.
Дается описание и оценка рынка сбыта продукта. Приводится оценка существующего и прогнозируемого спроса на продукт в натуральном исчислении и денежном эквиваленте на внутреннем и внешних рынках. Сообщается: проводились ли специальные маркетинговые исследования, какие компании будут потенциальными потребителями результатов проекта, или продукции и технологии созданной на их основе, основные компании-производители аналогичного продукта. В случае проведения специальных маркетинговых исследований необходимо приложить соответствующую документацию.
4. Обосновываются преимущества и конкурентоспособность продукта.
Определяется какая совокупность технических и стоимостных показателей продукта обеспечит ее конкурентоспособность. Приводится таблица сравнения конкретных параметров предлагаемой нового продукта с имеющимися на рынке аналогами по совокупности технических показателей и стоимости. Оценивается ниша рынка (объем реализации в денежном и натуральном выражении, процент доли рынка), которую может занять продукт. Следует приложить документы, подтверждающие возможность реализации товарного продукта с указанными параметрами конкретным потребителям (гарантийные письма, обязательства, договоры). Уточняется необходимость проведения сертификации предлагаемых категорий продукции или ее компонентов.
ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ЧАСТЬ
5. Этапы работ по проекту.
Описываются и обосновываются последовательность и сроки проведения работ по этапам и по проекту в целом. Указывается, какие промежуточные результаты ожидаются по итогам каждого этапа, и какими отчетными документами они подтверждаются. На основании изложенного составляется проект календарного плана.

1. Жобаның мақсаты, өзектілігі, жобаны орындау нәтижелері.
2. Жобаны іске асыру бойынша жұмыстың мәні мен мазмұны (техникалық бөлім 1,5 беттен артық емес, маркетингтік бөлім 3,5 беттен артық емес).
ТЕХНИКАЛЫҚ БӨЛІМ
Ұсынылған әзірлеме жобасының техникалық мәні егжей-тегжейлі сипатталады (қажет болса жазылғанды суреттермен, схемалармен, диаграммалармен, фотосуреттермен және т.б. көрсету керек). Әзірленетін технологияның, құрылғының, процестің техникалық параметрлерін және негізгі сипаттамаларын көрсете отырып, техникалық тапсырманың жобасын жасауға және негіздеуге мүмкіндік беретін жоба бойынша жұмыстың ғылыми-техникалық мазмұны нақтыланады. Жаңа өнімді және технологияны жасаудың немесе (аналогы бар әзірлеменің түпкілікті объектісі үшін) оның бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін функционалдық, тұтынушылық, құндық және басқа көрсеткіштерді жақсартудың алғышарттары қандай жаңашылдықтардың есебінен пайда болатынын көрсету керек. Мәлімделген мақсаттарға қол жеткізген кезде мүмкін техникалық тәуекелдер талқыланады.
МАРКЕТИНГТІ БӨЛІМ
3. Тауар өнімін өткізудің әлеуетті нарығы және оны тұтынушылар.
Тауар өнімін өткізу нарығына сипаттама және баға беріледі. Өнімге ішкі және сыртқы нарықтардағы қолданыстағы және болжамды сұраныстың заттай есептелген және ақшалай баламада бағасы келтіріледі. Мыналар: арнайы маркетингтік зерттеулер жүргізілді ме, қандай компаниялар жобаның нәтижелерін немесе олардың негізінде жасалған өнімдер мен технологияның әлеуетті тұтынушысы болады, аналог өндіруші негізгі компаниялар сипатталады. Арнайы маркетингтік зерттеулер жүргізілген жағдайда тиісті құжаттаманы қоса беру қажет.
4. Өнімнің артықшылығы мен бәсекеге қабілеттілігі негізделеді.
Өнімнің техникалық және құндық көрсеткіштерінің қандай жиынтығы оның бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететіні айқындалады. Ұсынылатын жаңа өнімнің нақты параметрлерін нарықтағы техникалық көрсеткіштері мен құнының жиынтығы бойынша аналогтармен салыстыру кестесі келтіріледі. Өнім иелену мүмкін нарық тауашасы (ақшалай және заттай мәндегі өткізу көлемі, нарық үлесінің пайызы) бағаланады. Көрсетілген параметрлері бар тауар өнімін нақты тұтынушыларға өткізу мүмкіндігін растайтын құжаттарды (кепілдеме хат, міндеттемелер, шарттар) қоса берген жөн. Өнімнің немесе оның құрамдасарының болжамды санаттарын сертификаттауды жүргізудің қажеттілігі нақтыланады.
ҰЙЫМДАСТЫРУШЫЛЫҚ БӨЛІМ
5. Жоба бойынша жұмыс кезеңдері.
Кезеңдер бойынша және тұтастай жоба бойынша жұмыс жүргізудің дәйектілігі мен мерзімдері сипатталады және негізделеді. Әрбір кезең бойынша қандай аралық нәтижелер күтілетіні және олар қандай есеп құжаттарымен расталатыны көрсетіледі. Айтылғандардың негізінде күнтізбелік жоспардың жобасы құрастырылады.

6. Организация работ по проекту.
При выполнении проекта совместно с другими организациями перечисляются организации-соисполнители (юридические лица). Обосновывается необходимость распределения работ по проекту между организацией-заявителем и организациями-соисполнителями. Указывается, чем обусловлен выбор конкретных организаций-соисполнителей, дается краткая справка о каждой организации-соисполнителе:
1) полное наименование организации;
2) юридический и фактический адрес;
3) Ф.И.О. руководителя организации, телефон.
В процессе работы по проекту замена организаций-соисполнителей допускается.
ФИНАНСОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЧАСТЬ
Обосновывается целевое использование бюджетных средств при выполнении проекта (затраты):
7. Необходимость приобретения специального оборудования для научных работ, выбор поставщиков, номенклатура и цены. К специальному оборудованию относятся: стенды, испытательные станции, аппаратура, приборы, механизмы, устройства и др. (в т.ч. серийные изделия, являющиеся объектами исследований/испытаний), если это предусмотрено проектом технического задания. Серийные изделия, не являющиеся объектами исследования (испытаний) и серийная (в т.ч. импортная) вычислительная техника, не относятся к специальному оборудованию для научных работ.
8. Необходимость приобретения материалов и комплектующих, их номенклатура и цены.
9. Необходимость привлечения соисполнителей к участию в проекте и, соответственно, объем средств, запрашиваемых на выплату заработной платы с начислениями: по каждому этапу работ по проекту указать штатное расписание с перечислением функций каждого работника, степень вовлеченности работника в работу по проекту (полное рабочее время, частично по совместительству), заработная плата работника, научные командировки (командировки с научной целью);
10. Стоимость работ соисполнителей, включая примерное указание приобретаемого ими оборудования и материалов, а также численность привлекаемого персонала.
11. На основании вышеизложенного составляется проект сметы и проект графика финансирования проекта.
Примечание: Для всех исходных данных и расчетных величин должны быть указаны источники их получения. Для ценовых величин должна быть указана конкретная дата, на которую приводится расчет.
Руководитель организации-заявителя (физическое лицо)
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П. (при наличии)
Приложение 11
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
коммерциализацию технологий
ТРЕБОВАНИЯ К СОДЕРЖАНИЮ БИЗНЕС-МОДЕЛИ
Бизнес-модель должна отвечать на ниже поставленные ключевые вопросы.
1. Ключевые партнеры
1.1.Кто является ключевыми партнерами?
1.2.Кто является основными поставщиками?
1.3.Какие ключевые ресурсы получаем от партнера?
1.4.Какой ключевой деятельностью занимаются партнеры?

6. Жоба бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Жобаны басқа ұйымдармен бірлесіп орындаған кезде бірлесіп орындаушы ұйымдар (заңды тұлғалар) көрсетіледі. Жоба бойынша жұмыстарды өтінім беруші ұйым мен бірлесіп орындаушы ұйым арасында бөлу қажеттігі негізделеді. Нақты бірлесіп орындаушы ұйымдарды таңдау неге негізделгендігі көрсетіледі, әрбір бірлесіп орындаушы ұйым туралы қысқаша анықтама беріледі:
1) ұйымның толық атауы;
2) заңды және нақты мекенжайы;
3) ұйым басшысының Т.А.Ә., телефоны.
Жоба бойынша жұмыс процесінде бірлесіп орындаушы ұйымды ауыстыруға жол беріледі.
ҚАРЖЫЛЫҚ-ЭКОНОМИКАЛЫҚ БӨЛІМ
Жобаны орындау кезінде бюджет қаражатын мақсатты пайдалану негізделеді (шығындар):
7. Ғылыми жұмыстар үшін арнайы жабдықтар сатып алу қажеттілігі, жеткізушілерді таңдау, номенклатура мен бағалар. Арнайы жабдықтарға мыналар жатқызылады: егер бұл техникалық тапсырма жобасында көзделген болса, стендтер, сынақ станциялары, аппаратура, аспаптар, тетіктер, құрылғылар және басқалары (оның ішінде зерттеулердің/сынақтардың объектілері болып табылатын сериялы бұйымдар). Зерттеулердің (сынақтардың) объектілері болып табылмайтын сериялы бұйымдар және сериялық (оның ішінде импорттық) есептеу техникасы ғылыми жұмыстарға арналған арнайы жабдыққа жатпайды.
8. Материалдарды және жинақтауыштарды сатып алу қажеттілігі, олардың номенклатурасы мен бағалары.
9. Жобаға қатысуға бірлесіп орындаушыларды тартудың қажеттілігі және тиісінше аударымдарымен бірге жалақы төлеуге мәлімделген қаражат көлемі: жоба бойынша әрбір жұмыс кезеңі бойынша әрбір жұмыскердің функциялары көрсетілген штаттық кестені, жоба бойынша жұмысқа жұмыскердің қатысу дәрежесі (толық жұмыс уақыты, жартылай қоса атқару), жұмыскердің жалақысы, ғылыми іссапарлар (ғылыми мақсаттағы іссапарлар) көрсетіледі.
10. Бірлесіп орындаушылар сатып алатын жабдық пен материалдарды шамалап көрсетуді қоса алғанда, олар атқарған жұмыстардың құны, сондай-ақ тартылатын персоналдың саны.
11. Жоғарыда жазылғандардың негізінде смета жобасы және жобаны қаржыландыру кестесінің жобасы құрастырылады.
Ескертпе: Барлық шығыс мәліметтер мен есептеу шамалары үшін оларды алу көздері көрсетілуі тиіс. Бағалық шамалар үшін есептеу жүргізілетін нақты күні көрсетілуі тиіс.
Өтінім беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
__________________________________________
(қолы, А.Т.Ә.А.)
М.О. (бар болса)
Технологияларды
коммерцияландыруға арналған
инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 11-қосымша
БИЗНЕС-ҚАЛЫПТЫҢ МАЗМҰНЫНА ТАЛАПТАР
Бизнес-қалып келесі негізгі мәселелерге түсінік беруі қажет.
1.Негізгі серіктестер.
1.1. Негізгі серіктестер болып кім табылады?
1.2. Негізгі жеткізуші болып кім табылады?
1.3. Серіктестерден қандай негізгі ресурстар алатын боламыз?
1.4. Серіктестер қандай негізгі қызметпен айналысады?

2. Ключевые виды деятельности
2.1. Каких видов деятельности требуют наши ценностные предложения?
2.2. Потоки поступления доходов.
3. Ценностные предложения
3.1. Какую ценность мы предоставляем клиентам?
3.2. Какие потребности удовлетворяем?
3.3. Какие проблемы помогаем решать нашим клиентам?
3.4. Какие преимущества получает клиент от наших продуктов и услуг?
3.5. Какой набор товаров и услуг мы можем предложить каждому клиентскому сегменту?
4. Взаимоотношения с клиентами
4.1. Какого типа отношений ждет каждый сегмент?
4.2. Какие отношения установлены?
4.3. Как они интегрированы в общую схему бизнес-модели?
5. Потребительские сегменты
5.1. Кто является нашим клиентом?
5.2. Для кого мы создаем ценность?
5.3. Можем ли мы выделить различные клиентские сегменты?
6. Ключевые ресурсы
6.1. Какие ключевые ресурсы нужны для наших ценностных предложений?
6.2. Какие ключевые ресурсы нужны для наличия каналов сбыта?
6.3. Какие ключевые ресурсы нужны для взаимоотношения с клиентами?
7. Каналы сбыта
7.1. Через какие каналы мы взаимодействуем с клиентскими сегментами и доносим до них наши ценностные предложения;
8. Структура издержек
8.1. Какие наиболее важные расходы предполагает наша бизнес-модель?
8.2. Какие из ключевых ресурсов наиболее дороги?
8.3. Какие ключевые виды деятельности требуют наибольших затрат?
9. Потоки поступления доходов
9.1. Какие потоки доходов мы генерируем?
9.2. Каков размер каждого потока доходов?
Руководитель организации-заявителя (физическое лицо)
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П. (при наличии)

2. Қызметтің негізгі түрлері.
2.1. Біздің ең басты ұсыныстар қандай кызмет түрін талап етеді?
2.2. Кіріс көздерінің жолдары.
3. Ең басты ұсыныстар.
3.1. Клиенттерге қандай басты ұсыныстарды көрсете аламыз?
3.2. Қандай қажеттілікті ауаландырамыз?
3.3. Біздің клиенттерге қандай мәселелерді шешуді көмектесеміз?
3.4. Клиент қолданылған сәтте біздің өнімдерден немесе қызметтерден қандай артықшыларды кабылдайды?
3.5. Әр-бір клиент буындарына өнімдердің немесе қызметтердің қандай терімін біз көрсете аламыз?
4. Клиенттермен қарым-қатынастар.
4.1. Әр-бір буын қандай қарым-қатынас күтілуде?
4.2. Қандай қарым-қатынас бар болуда?
4.3. Бизнес-қалыптың жалпы құрылымына қалай еңгізілген?
5. Тұтынушылардың буындары.
5.1. Біздің клиент болып кім табылады?
5.2. Құндылықты біз кімдер үшін шығарамыз?
5.3. Біз клиенттік буындардың әр-түрлерін шығараламыз ба?
6. Негізгі ресурстар.
6.1. Біздің құндылықты ұсыныстар үшін қандай негізгі ресурстар қажетті?
6.2. Өткізудің жолдары табылу үшін қандай негізгі ресурстар қажет?
6.3. Клиенттермен қарым-қатынас жасалуы үшін қандай негізгі ресурстар қажет?
7. Өткізудің түрлері.
7.1. Клиенттік буындармен қарым-қатынас жасалудың және оларға біздің құндылықты ұсыныстарды қандай жолдар арқылы көрсетеміз?
8. Шығындардың құрылымы
8.1. Бідің бизнес-қалыбы қандай басты шығындарды көрсетеді?
8.2. Негізгі ресурстардың қандай түрі ең қымбат болып табылады?
8.3. Негізгі қызметтерлердің қандай түрлері ең шығынды болып табылады?
9. Кіріс көздерінің жолдары.
9.1. Біз кірістің қандай түрлерін бөлеміз?
9.2. Әр-бір кірістің мөлшері қандай?
Өтінім беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
___________________________________________
(қолы, А.Т.Ә.А.)
М.О. (бар болса)