Об утверждении Правил перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврата средств потребителям по результатам перерасчета
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 599. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2015 года № 12070. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврата средств потребителям по результатам перерасчета.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________В. Школьник
от "____" ___________ 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 августа 2015 года № 599
Правила
перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом
фактической температуры наружного воздуха и возврата средств
потребителям по результатам перерасчета
1. Общие положения
1. Правила перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврата средств потребителям по результатам перерасчета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон), подпунктами 2), 3) пункта 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан) и определяют порядок перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврата средств потребителям по результатам перерасчета.

Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу және қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 599 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 қыркүйекте № 12070 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу және қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
_____________ В. Школьник
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 7 тамыздағы
№ 599 бұйрығымен
бекітілген
Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен
жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу
және қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты
қайтару қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу және қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Заң) 28-бабы 2-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес әзірленді және сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу және қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) расчетный период – период времени, за который потребленная тепловая энергия учитывается и предъявляется к оплате потребителю;
2) тепловая нагрузка – количество тепловой энергии, принимаемое теплопотребляющей установкой за единицу времени;
3) расчетная норма потребления тепловой энергии на отопление – норма потребления за отопительный период тепловой энергии на отопление на один квадратный метр площади квартиры, (Гкал/м2) рассчитанная и утвержденная в соответствии с Типовыми правилами расчета норм потребления коммунальных услуг по теплоснабжению и электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 15, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10313 (далее – Типовые правила);
4) точка учета расхода тепловой энергии – точка схемы теплоснабжения, в которой с помощью прибора коммерческого учета или расчетным методом, при его отсутствии, определяется расход тепловой энергии;
5) температурный график – составленный энергопередающей организацией и согласованный местным исполнительным органом график изменения температуры теплоносителя в зависимости от температуры наружного воздуха на узле учета потребителя;
6) жилое помещение (квартира) – отдельное помещение, предназначенное и используемое для постоянного проживания, включающее как жилую площадь, так и нежилую площадь жилища;
7) нежилое помещение – отдельное помещение, используемое для иных, чем постоянное проживание, целей (магазин, кафе, мастерская, контора и тому подобное), за исключением частей жилого дома (жилого здания), являющихся общим имуществом, не выведенное из жилого фонда;
8) потребитель – физическое или юридическое лицо, потребляющее на основе договора электрическую и (или) тепловую энергию.
2. Порядок перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению
с учетом фактической температуры наружного воздуха
3. Система централизованного теплоснабжения (далее – СЦТ), функционирующая в Республике Казахстан, различается по технологии подключения потребителей тепловой энергии и температурным режимам транспорта теплоносителя на:
1) водяные СЦТ с непосредственным разбором горячей воды из систем теплоснабжения – открытые системы;
2) водяные СЦТ с теплообменниками горячего водоснабжения, размещаемыми в местных (внутри дома) или центральных (на группу домов) тепловых пунктах – закрытые системы;
3) паровые СЦТ с подключением водяных тепловых сетей через пароводяные теплообменники в центральных тепловых пунктах.
При этом, водяные СЦТ работают по принципу совместного отпуска тепловой энергии на нужды отопления и горячего водоснабжения (далее – ГВС) по двухтрубной системе.
В случае отсутствия у приемников теплоты в системах отопления и вентиляции индивидуальных автоматических устройств регулирования температуры внутри помещений применяется регулирование температуры теплоносителя по нагрузке отопления в зависимости от температуры наружного воздуха.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есепті кезең – тұтынылған жылу энергиясының есепке алынатын және тұтынушыға ақы төлеу үшін ұсынылатын уақыт кезеңі;
2) жылыту жүктемесі – уақыт бірлігі ішінде жылу тұтынатын қондырғы қабылдайтын жылу энергиясының мөлшері;
3) жылытуға жылу энергиясын тұтынудың есептік нормасы – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10313 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығымен бекітілген Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидаларына (бұдан әрі – Үлгі қағидалар) сәйкес жылыту кезеңінде пәтер алаңының бір шаршы метрін жылытуға жылу энергиясын жылыту кезеңінде тұтыну нормасы (Гкал/м2);
4) жылу энергиясының шығысын есепке алу нүктесі – коммерциялық есепке алу аспабының көмегімен немесе ол болмаған кезде есептеу әдісімен жылу энергиясының шығысы анықталатын жылумен жабдықтау схемасының нүктесі;
5) температуралық кесте – энергия беруші ұйым жасаған және жергілікті атқарушы орган келіскен тұтынушының есепке алу торабында сыртқы ауаның температурасына қарай жылу тасымалдағыш температурасының өзгеру кестесі;
6) тұрғын үй-жай (пәтер) – тұрғын үйдің тұрғын алаңын да, тұруға жатпайтын алаңын да қоса алғанда, тұрақты тұруға арналған және пайдаланылатын жеке үй-жай;
7) тұрғын емес үй-жай – ортақ мүлік болып табылатын тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) бөліктерін қоспағанда, тұрақты тұрудан өзге мақсаттарға пайдаланылатын (дүкен, кафе, шеберхана, кеңсе және т.б.) жеке үй-жай;
8) тұтынушы – электр және (немесе) жылу энергиясын шарттың негізінде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға.
2. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен
жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта
есептеу тәртібі
3. Қазақстан Республикасында жұмыс істейтін орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі (бұдан әрі – ОЖЖ) жылу энергиясын тұтынушыларды қосу технологиясымен және жылу тасымалдағыш көлігінің температуралық режимдерімен ерекшеленеді:
1) жылумен жабдықтау жүйелерінен ыстық суды тікелей тартатын су ОЖЖ - ашық жүйелер;
2) жергілікті (үй ішінде) немесе орталық (үйлердің тобына) жылу пункттерінде орналасатын ыстық сумен жабдықтаудың жылу алмастырғыштары бар су ОЖЖ – жабық жүйелер;
3) орталық жылу пункттерінде бу-су жылу алмастырғыштары арқылы су жылу желілерін қоса отырып, бу ОЖЖ.
Бұл ретте су ОЖЖ жылыту мен ыстық сумен жабдықтау
(бұдан әрі – ЫСЖ) қажеттіліктеріне жылу энергиясын біріктіріп екі құбырлы жүйе арқылы жіберу қағидаты бойынша жұмыс істейді. Жылу қабылдағыштардың жылыту және желдетпе жүйелерінде үй-жайлар ішіндегі температураны реттейтін жеке автоматты құрылғылары болмаған жағдайда, сыртқы ауаның температурасына қарай жылыту жүктемесі бойынша жылу тасымалдағыштың температурасын реттеу қолданылады.

4. При совместном отпуске теплоты на отопление и ГВС температура сетевой воды в подающем трубопроводе, определяемая в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, на уровне:
для закрытых систем теплоснабжения – не менее 70оС;
для открытых систем теплоснабжения – не менее 60оС.
5. При перерасчете стоимости за услугу по отоплению температура воды в подающем трубопроводе, от точки излома температурного графика в сторону повышения температур наружного воздуха, принимается постоянной – равной 70оС для закрытых систем теплоснабжения и 60оС – для открытых.
6. При отсутствии регуляторов температуры воды на ГВС в точке учета расхода тепловой энергии в открытых системах теплоснабжения применяется вынужденная срезка температурного графика при достижении максимально возможной по условиям не вскипания температуры сетевой воды в подающем трубопроводе, используемой на ГВС.
При перерасчете за услугу по отоплению данная температура сетевой воды в подающем трубопроводе принимается равной 95оС.
7. При продолжительном стоянии низких температур наружного воздуха (начиная от температуры наружного воздуха, соответствующей температуре 95оС в подающем трубопроводе) – более пяти суток рекомендуется переключение системы ГВС на обратный трубопровод.
8. При перерасчете стоимости услуг по теплоснабжению за расчетный период с учетом фактической температуры наружного воздуха учитываются фактические среднесуточные температуры наружного воздуха за весь отопительный период.
9. Перерасчет стоимости услуг по теплоснабжению производится по топливной составляющей тарифа на производство тепловой энергии, с учетом применения Методики расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественной монополии по снабжению тепловой энергией, утвержденной приказом исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 сентября 2013 года № 284-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8887 (далее – Методика расчета) и определяется по следующей формуле:
где:
Р – сумма перерасчета за 1 м2 площади жилого и нежилого помещенияопределяемая для всех потребителей, не имеющих приборов учета, с которым расчет производится по нормам потребления тепловой энергии на отопление;
Zтоп – затраты на топливо, учтенные в тарифе на производство тепловой энергии, утвержденном в установленном законодательством порядке, предъявляемые к оплате потребителям, не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии:
для потребителей многоэтажных жилых домов (МЖД) - Zтоп= Zтоп производителя х 1,2;

4. Жылуды жылытуға және ЫСЖ-ға біріктіріп жіберген кезде беруші құбыржолдағы желілік судың температурасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес:
жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін – кем дегенде 700С;
жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін – кем дегенде 600С деңгейінде айқындалды.
5. Жылыту жөнінде көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу кезінде беруші құбыржолдағы судың температурасы температуралық кесте өзгерісінің нүктесінен сыртқы ауа температурасының көтерілу жағына қарай жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін – 700С және ашық жүйелері үшін – 600С тұрақты тең қолданылады.
6. Жылумен жабдықтаудың ашық жүйелеріндегі жылу энергиясының шығысын есептеу нүктесіндегі ЫСЖ-да су температурасының реттегіштері болмаған жағдайда, практикада ЫСЖ-да пайдаланылатын беруші құбыржолдағы желілік су температурасының қайнамау шарттары бойынша ең жоғары мүмкіндігіне қол жеткізу кезінде температуралық кестені мәжбүрлі өзгерту қолданылады. Жылыту жөнінде көрсетілетін қызметті қайта есептеу кезінде беруші құбыржолдағы желілік судың осы температурасы 950С тең болып қолданылады.
7. Сыртқы ауаның температурасы ұзақ уақыт – бес тәуліктен астам төмен болған кезде (беруші құбыржолдағы 950С сәйкес келетін сыртқы ауаның температурасынан бастап) ЫСЖ жүйесін қайтарушы құбыржолға қосу ұсынылады.
8. Есепті кезеңдегі сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу кезінде барлық жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы ескеріледі.
9. Жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8887 тіркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 284-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесін (бұдан әрі – Есептеу әдістемесі) қолдануды ескере отырып, жылу энергиясын өндіруге арналған тарифтің отындық құрамдасы бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша айқындалады:
Р = Zотын / Q x (Qесеп.к.норма – Qесеп.к.нақты) (теңге/м2) (1),
мұндағы:
Р – жылытуға арналған жылу энергиясын тұтыну нормалары бойынша қайта есептеу жүргізілетін, есепке алу аспаптары жоқ барлық тұтынушылар үшін айқындалатын тұрғын және тұрғын емес үй-жай алаңының 1 м2 үшін қайта есептеу сомасы;
Zотынзаңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жылу энергиясын өндіруге арналған тарифте ескерілген, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушыларға ақы төлеуге ұсынылатын отын шығындары;
көп қабатты тұрғын үйлердің (КҚҮ) тұтынушылары үшін -
Zотын = Z өндірушінің отын х 1,2;
заңды тұлғалар және өзге де тұтынушылар үшін -

для юридических лиц и прочих потребителей - Zтоп - Zтоп производителей х 1,5;
Q – объем тепловой энергии, отпускаемой с коллекторов энергопроизводящей организации, учтенный в тарифе на производство тепловой энергии, утвержденном в установленном законодательством порядке (Гкал);
Qрасч.п.норма– расчетный удельный расход тепловой энергии за расчетный период на отопление за 1 м2 площади жилого и нежилого помещения определенный расчетным путем в соответствии с Типовыми правилами (норма потребления тепловой энергии) (Гкал/м2);
Qрасч.п.факт– фактический удельный расход тепловой энергии за расчетный период на отопление 1 м2 площади жилого и нежилого помещения определенный расчетным путем в соответствии с Типовыми правилами.
В случае отсутствия у субъекта естественной монополии раздельного учета затрат, доходов и задействованных активов по видам оказываемых регулируемых услуг и иной деятельности перерасчет производится по тарифу на тепловую энергию по формуле:
где:
Тт.э.– тариф на тепловую энергию для потребителей, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, (тенге/Гкал)с учетом применения Методики расчета.
10. Фактический расход тепловой энергии за расчетный период на отопление 1 м2 площади жилого и нежилого помещения(Qрасч.п.факт) рассчитывается по формуле:
где:
Qрасч.оунорма– расчетная норма потребления тепловой энергии на отопление за отопительный период (Гкал/м2), определенная расчетным путем в соответствии с Типовыми правилами (Гкал/м2);
tнср.факт.– средневзвешенная фактическая температура наружного воздуха за расчетный период (оС);
tвср.факт.– средневзвешенная температура внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения при фактической температуре наружного воздуха за расчетный период (оС);
tвср.расч.– средневзвешенная расчетная температура внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения за отопительный период (оС), рассчитываемая в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил;
tот– расчетная температура наружного воздуха средняя за отопительный период, определяемая в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, оС;
nфакт– фактическое количество суток потребления тепловой энергии на отопление за расчетный период;
no– общее количество суток отопительного периода, определяемое в соответствиис государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
Начало и конец отопительного периода для перерасчета принимается в соответствии с государственными нормативными документами, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 23-16) статьи 20 Закона об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан (далее – государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства), при среднесуточной температуре наружного воздуха 8оС – в районах с расчетной температурой наружного воздуха для проектирования отопления до минус 30оС, и 10оС – в районах с расчетной температурой наружного воздуха для проектирования отопления ниже минус 30оС.

Zотын = Z өндірушінің отын х 1,5;
Q – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жылу энергиясын өндіруге арналған тарифте ескерілген энергия өндіруші ұйымның коллекторларынан жіберілетін жылу энергиясының көлемі (Гкал);
Qесеп.к.нормаҮлгі қағидаларға сәйкес есептік жолмен айқындалған тұрғын және тұрғын емес үй-жай алаңының 1 м2 жылытуға есепті кезеңдегі жылу энергиясының есептік үлес шығысы (жылу энергиясын тұтыну нормасы) (Гкал/м2);
Qесеп.к.нақтыҮлгі қағидаларға сәйкес есептік жолмен айқындалған тұрғын және тұрғын емес үй-жай алаңының 1 м2 жылытуға есепті кезеңдегі жылу энергиясының нақты үлестік шығысы.
Табиғи монополия субъектісінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері және өзге қызмет бойынша шығындардың, кірістер мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебі болмаған жағдайда, қайта есептеу жылу энергиясының тарифі бойынша мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Р = Тж.э. х (Qесеп.к.норма – Qесеп.кнақты) (теңге/м2) (2),
мұндағы
Тж.э. – Есептеу әдістемесін қолдануды ескере отырып, үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясының тарифі (теңге/Гкал).
10. Тұрғын және тұрғын емес үй-жай алаңының 1 м2 жылытуға есепті кезеңдегі жылу энергиясының нақты шығысы (Qесеп.к.нақты) мынадай формула бойынша есептеледі:
Qесеп.кнақты=Qоп есепнорма x (tiорт.нақты - tcорт.нақты)
/(tiорт.есеп - tж.)х nнақты/nж(Гкал/м2) (3),
мұндағы:
Qесеп.к.нормаҮлгі қағидаларға сәйкес есептік жолмен айқындалған (Гкал/м2), жылыту кезеңіндегі жылытуға жылу энергиясын тұтынудың есептік нормасы (Гкал/м2);
tcорт.нақты – есепті кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасы (0С);
tiорт.нақты – есепті кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасы кезінде тұрғын және тұрғын емес үй-жай ішіндегі ауаның орташа өлшенген температурасы (0С);
tiорт.есеп – осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес есептелетін жылыту кезеңіндегі тұрғын және тұрғын емес үй-жай ішіндегі ауаның орташа өлшенген есептік температурасы (0С);
tж – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес айқындалатын есепті кезеңдегі сыртқы ауаның орташа есептік температурасы, (0С);
nнақты – есепті кезеңдегі жылытуға жылу энергиясы тұтынылатын тәуліктердің нақты саны;
nж – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес айқындалатын жылыту кезеңіндегі тәуліктердің жалпы саны.
Қайта есептеу үшін жылыту кезеңінің басталуы мен аяқталуы Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңның 20-бабының 23-16) тармақшасына сәйкес бекітілетін мемлекеттік нормативтерге (бұдан әрі – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер) сәйкес жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның есептік температурасы минус 300С дейін аудандарда сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы 80С және жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның есептік температурасы 300С төмен аудандарда – 100С кезінде қабылданады.

11. Для расчета средневзвешенной фактической температуры наружного воздуха за расчетный период (tнср.факт) и средневзвешенной температуры внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения при фактических температурах наружного воздуха за расчетный период (tвср.факт.) заполняется форма данных для перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом фактической температуры наружного воздуха по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в которой:
графа 1 – числа месяца расчетного периода;
графа 2 – tнфакт. (фактические среднесуточные температуры наружного воздуха), принимаемые по данным Республиканского государственного предприятия "Казгидромет" (далее - РГП);
графа 3 – расчет значения q (отношение величины теплового потока на отопление при фактической среднесуточной температуре наружного воздуха к расходу теплового потока при расчетной температуре наружного воздуха для проектирования отопления (tо), по формуле:
где:
tвнорм– расчетная температура воздуха внутри жилых зданий, принимается по оптимальной температурой внутри помещения в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
tо – расчетная температура наружного воздуха для проектирования отопления (наиболее холодной пятидневки обеспеченностью 0,92), принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
графа 4 – расчет значения q0,8, где показатель степени 0,8 учитывает коэффициент теплопередачи нагревательных приборов в жилых зданиях;
графа 5 – расчет значения t1 – расчетная текущая температура сетевой воды в подающем трубопроводе, определенная по отопительному температурному графику на узле учета потребителя (оС).
графа 6 – расчет значения tвфакт. (фактические среднесуточные температуры внутреннего воздуха в жилом и нежилом помещении при фактической температуре наружного воздуха) производится за каждые сутки следующим образом:
в период стояния температур наружного воздуха ниже температуры наружного воздуха, соответствующей расчетной температуре в подающем трубопроводе (t1II), tвфакт.для открытых систем теплоснабжения рассчитывается на каждые сутки по следующей формуле:
где:
t1II– температура сетевой воды в подающем трубопроводе, используемая на ГВС, при которой применяется вынужденная срезка отопительного температурного графика, t1II = 95оС;
в период стояния температур наружного воздуха выше температуры наружного воздуха, соответствующей расчетной температуре в подающем трубопроводе (t1I), tвфакт., рассчитывается на каждые сутки по следующей формуле:
где:

11. Есепті кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасын (tсорт.нақты) және есепті кезеңдегі сыртқы ауаның нақты температурасы кезінде тұрғын және тұрғын емес үй-жайдың ішіндегі ауаның орташа өлшенген температурасын (tіорт.нақты) есептеу үшін сыртқы ауаның нақты температурасы ескеріле отырып, жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер нысаны толтырылады, онда:
1-баған – есепті кезең айының күндері;
2-баған – tснақты ("Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – РМК) деректері бойынша қабылданатын сыртқы ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы;
3-баған – q мәнін есептеу (жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы кезінде жылытуға жылу ағыны шамасының сыртқы ауаның есептік температурасы кезінде жылу ағынының шығысына қатысы (tж) мынадай формула бойынша айқындалады:
q= (tінорм – tснақты) / (tінорм – tж) (4),
мұндағы:
tінорм – тұрғын ғимараттардың ішіндегі есептік температура сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес үй-жайдың ішіндегі оңтайлы температура бойынша қабылданады;
tж – жылытуды жобалау үшін (неғұрлым суық бес күнде 0,92 қамтамасыз етіп) сыртқы ауаның есептік температурасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады;
4-баған – q0,8 мәнін есептеу, мұнда 0,8 көрсеткіш дәрежесі тұрғын ғимараттардағы жылытқыш құралдардың жылу беру коэффициентін ескереді;
5-баған – t1 мәнін есептеу – тұтынушының есепке алу торабындағы температуралық кесте бойынша айқындалған беруші құбыржолдағы желілік судың есептік ағымдағы температурасы.
6-баған – tінақты мәнін есептеу (сыртқы ауаның нақты температурасы кезінде тұрғын және тұрғын емес үй-жай ішіндегі ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы) әр тәулік үшін төмендегідей жүргізіледі:
сыртқы ауа температурасының тұруы кезеңінде беруші құбыржолдағы есептік температураға сәйкес келетін сыртқы ауаның температурасынан төмен болған кезде (t1II), онда tінақты мәні жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін әр тәуілікке мынадай формула бойынша есептеледі:
tінақты = tснақты + (tінорм – tснақты) х (t1II – tснақты) / (t1
tс нақты) (оС) (5),
мұндағы:
t1II – жылыту температуралық кестені мәжбүрлі кеміту қолданылатын, ЫСЖ-ға пайдаланылатын беруші құбыржолдағы желілік судың температурасы, t1II =95оС;
сыртқы ауа температурасының тұруы кезеңінде беруші құбыржолдағы есептік температураға сәйкес келетін сыртқы ауаның температурасынан жоғары болған кезде (t1I), онда tінақты әр тәуілікке мынадай формула бойынша есептеледі:
tінақты = tс нақты + (tінорм – tс нақты) х (t1I – tс нақты) /
(t1 – tс нақты) (оС) (6),
мұндағы:

t1I– температура сетевой воды в подающем трубопроводе, используемая на ГВС, при которой применяется вынужденная срезка отопительного температурного графика, для закрытых систем теплоснабжения t1I = 70оС, для открытых систем теплоснабжения t1I = 60оС;
в остальные периоды температуры наружного воздуха независимо от того выше ли она среднемесячной нормируемой, либо равна ей, значение tвфакт рассчитывается на каждые сутки по следующей формуле:
12. Исходя из данных, рассчитанных в таблице по форме приложения 1 к настоящим Правилам, определяется:
1) средневзвешенная фактическая температура наружного воздуха за расчетный период (tнср.факт.) по формуле:
2) средневзвешенная фактическая температура внутреннего воздуха за расчетный период (tвср.факт.) по формуле:
13. Для расчета средневзвешенной расчетной температуры внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения за отопительный период (tвср.расч.) заполняется таблица "Расчет показателя (tвср.расч. ), Температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая СЦТ" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в которой:
графа 1 – наименование необходимых для расчета показателей и месяцев отопительного периода;
графа 2 – tнрасч. (расчетные средние месячные температуры
наружного воздуха по месяцам отопительного периода, принимаемые в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, и расчетные показатели tо, t1II, t1I);
графа 3 – расчет значения q по формуле:
где
tвнорм– расчетная температура воздуха внутри жилых зданий, принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
tо – расчетная температура наружного воздуха для проектирования отопления (наиболее холодной пятидневки), принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;
графа 4 – расчет значения q0,8;
графа 5 – расчет значения t1 (текущая температура сетевой воды в подающем трубопроводе по отопительному графику при tнрасч.);
графа 6 – nрасч. (расчетное количество суток по месяцам отопительного периода, продолжительность которого принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;
графа 7 – произведение (tврасч.) на (nрасч.) по месяцам отопительного периода,
где
tврасч. - расчетные средние месячные температуры внутреннего воздуха в жилом и нежилом помещении, определяемые при расчетных средних месячных температурах наружного воздуха по месяцам отопительного периода (tnрасч.).

t1I – жылыту температуралық кестені мәжбүрлі кеміту қолданылатын, ЫСЖ-ға пайдаланылатын беруші құбыржолдағы желілік судың температурасы, жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін t1I = 70оС, жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін t1I =60оС;
сыртқы ауа температурасының қалған кезеңдерінде оның орташа айлық нормаланатыннан жоғары болуына не оған тең болуына қарамастан tі нақты мәні әр тәуілікке мынадай формула бойынша есептеледі:
tі нақты = tі норма (оС) (7)
12. Осы Қағидаларға 1-қосымшаның нысаны бойынша кестеде есептелген деректерге сүйене отырып, мыналар анықталады:
1) есепті кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасы (tсорт. нақты) мынадай формула бойынша:
2) есепті кезеңдегі іштегі ауаның орташа өлшенген нақты температурасы (tіорт.нақты) мынадай формула бойынша:
13. Жылыту кезеңінде тұрғын және тұрғын емес үй-жай ішіндегі ауаның орташа өлшенген есептік температурасын есептеу үшін (tіорт.нақты) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Көрсеткішті есептеу (tіорт.есеп), Температуралық кесте (t/t), ашық / жабық ОЖЖ" кестесі толтырылады, онда:
1-баған – есептеуге қажетті жылыту кезеңінің көрсеткіштері мен айлардың атауы;
2-баған – tсесеп (сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданатын жылыту кезеңінің айлары бойынша сыртқы ауаның есептік орташа айлық температурасы және есептік көрсеткіштер tж, t1II, t1I);
3-баған – q мәнін есептеу мынадай формула бойынша:
q = (tінорм – tсесеп.) / (tінорм - tж) (10),
мұндағы:
tінорм – тұрғын ғимараттардың ішіндегі ауаның есептік температурасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады;
tж – жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның есептік температурасы (неғұрлым суық бес күн) Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады;
4-баған – q0,8 мәнін есептеу;
5-баған – t1 мәнін есептеу (жылыту кестесі бойынша беруші құбыржолдағы желілік судың ағымдағы температурасы (tсесеп.);
6-баған – nесеп.(жылыту кезеңінің айлары бойынша тәуліктің есептік саны, оның ұзақтығы Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады);
7-баған – жылыту кезеңінің айлары бойынша (tіесептіктің) (nесептікке) көбейтіндісі,
мұндағы
tіесеп – жылыту кезеңінің айлары бойынша сыртқы ауаның есептік орташа айлық температурасы кезінде айқындалатын тұрғын және тұрғын емес үй-жай ішіндегі ішкі ауаның есептік орташа айлық температурасы (tіесеп).

14. Исходя из данных, рассчитанных в таблице "Расчет показателя (tвср.расч ), Температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая СЦТ" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, средневзвешенная расчетная температура внутреннего воздуха за отопительный период (tвср.расч ) определяется по формуле:
15. Перерасчет выполняется за отопительный период либо за календарный год, для перерасчета заполняется форма перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
3. Порядок возврата средств потребителям по результатам
перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом
фактической температуры наружного воздуха
16. В соответствии с подпунктом 26) статьи 7 Закона субъект естественной монополии возвращает средства от перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению с учетом фактической температуры наружного воздуха напрямую потребителям либо в случае невозможности установления места нахождения потребителя путем снижения тарифа (цены, ставки сбора) при последующей оплате за услуги теплоснабжения.
17. Снижение тарифа (цены, ставки сбора) при оплате за услуги теплоснабжения в течение прошедшего отопительного периода производится путем снижения суммы платежа за выставленные счета на величину перерасчета.
18. В результате перерасчета возврат начисления средств отражается в лицевом счете потребителя и прописывается отдельной строкой в виде аванса (сальдо).
Приложение 1
к Правилам перерасчета стоимости
услуг по теплоснабжению
с учетом фактической температуры
наружного воздуха
Форма
Форма данных для перерасчета стоимости услуг по
теплоснабжению с учетом фактической температуры наружного
воздуха за________________________________________
(период)
Потребитель ________________________________________________
Поставщик __________________________________________________
Таблица
Температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая СЦТ
Расчетный период (месяц, год)
Числа месяца
tнфакт.
q
q0.8
t1
tвфакт.
1
2
3
4
5
6
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
х
3
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
Итого
х
х
Расчет
tнср.факт. и tвср.факт.
х
х
Приложение 2
к Правилам перерасчета стоимости
услуг по теплоснабжению
с учетом фактической температуры
наружного воздуха
Форма
Таблица
Расчет показателя (tвср.расч ), Температурный график (t1p/t2p),
открытая/закрытая СЦТ
Наименование
tнрасч.
q
q0.8
t1
nрасч.
tврасч х nрасч
1
2
3
4
5
6
7
при to
to
х
х
х
при t1II
х
х
х
х
при t1I
х
х
х
х
январь
х
х
х
х
х
х
февраль
х
х
х
х
х
х
март
х
х
х
х
х
х
апрель
х
х
х
х
х
х
май
х
х
х
х
х
х
сентябрь
х
х
х
х
х
х
октябрь
х
х
х
х
х
х
ноябрь
х
х
х
х
х
х
декабрь
х
х
х
х
х
х
Итого
х
х
Расчет tвср.расч.
х

14. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Көрсеткішті есептеу (tіорт.есеп), Температуралық кесте (t/t), ашық / жабық ОЖЖ" кестесінде есептелген деректерге сүйене отырып жылыту кезеңіндегі іштегі ауаның орташа өлшенген есептік температурасы (tіорт.есеп) мынадай формула бойынша айқындалады:
15. Қайта есептеу есепті кезеңге не күнтізбелік жылға жасалады, қайта есептеу үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кесте толтырылады.
3. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен
жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу
нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару тәртібі
16. Заңның 7-бабының 26) тармақшасына сәйкес табиғи монополия субъектісі сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеуден алынған қаражатты тұтынушыларға тікелей не тұтынушының орналасқан жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайда жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерге кейіннен ақы төлеу кезінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) төмендету жолымен қайтаруға міндетті.
17. Өткен жылыту кезеңі ішінде жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу кезінде тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) төмендету берілген шоттардағы төлем сомасын қайта есептеу шамасына төмендету жолымен жүргізіледі.
18. Қайта есептеу нәтижесінде есептелген қаражатты қайтару тұтынушының жеке шотында көрсетіледі және аванс түрінде (сальдо) жеке жолда жазылады.
Сыртқы ауаның нақты температурасын
ескере отырып, жылумен жабдықтау
бойынша көрсетілетін қызметтердің
құнын қайта есептеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________________________
(есепті кезең)
сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылумен жабдықтау
бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеу деректері
Тұтынушы __________________________________________________
Өнім беруші _______________________________________________
Кесте
Температуралық кесте (t1p/t2p), ашық / жабық ОЖЖ
Есепті кезең (ай, жыл)
Ай күндері
Tснақты
q
q0.8
t1
tінақты
1
2
3
4
5
6
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
х
3
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
Жиыны
х
х
tсорт.нақты
және tіорт.нақты. есебі
х
х
Сыртқы ауаның нақты температурасын
ескере отырып, жылумен жабдықтау
бойынша көрсетілетін қызметтердің
құнын қайта есептеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кесте
Көрсеткішті есептеу (tіорт.есеп ), Температуралық кесте (t/t),
ашық / жабық ОЖЖ
Атауы
tсесеп.
q
q0.8
t1
nесеп
tіесеп.х nесеп.
1
2
3
4
5
6
7
tж кезінде
to
х
х
х
t1II кезінде
х
х
х
х
t1I кезінде
х
х
х
х
қаңтар
х
х
х
х
х
х
ақпан
х
х
х
х
х
х
наурыз
х
х
х
х
х
х
сәуір
х
х
х
х
х
х
мамыр
х
х
х
х
х
х
қыркүйек
х
х
х
х
х
х
қазан
х
х
х
х
х
х
қараша
х
х
х
х
х
х
желтоқсан
х
х
х
х
х
х
Жиыны
х
х
tіорт.есеп. есебі
х

Примечание: определение tнрасч. при t1II и при t1I производится методом подбора до достижения соответствующей температуры в подающем трубопроводе (t1).
Приложение 3
к Правилам перерасчета стоимости
услуг по теплоснабжению
с учетом фактической температуры
наружного воздуха
Форма
Форма перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению
за________________________________________
(период)
Потребитель________________________________________________
Поставщик _________________________________________________
Таблица
Наименование
Qрасч.п.норма, Гкал/м2
Qрасч.п.факт, Гкал/ м2
Отклонение (+ / -), Гкал/м2
Топливная составляющая тарифа, либо тариф на тепловую энергию, тенге/Гкал
Перерасчет (+/-), тенге/м2
1
2
3
4
5
6
год
х
х
х
х
х
январь
х
х
х
х
х
февраль
х
х
х
х
х
март
х
х
х
х
х
апрель
х
х
х
х
х
май
х
х
х
х
х
год
х
х
х
х
х
сентябрь
х
х
х
х
х
октябрь
х
х
х
х
х
ноябрь
х
х
х
х
х
декабрь
х
х
х
х
х
Итого
х
х
х
х
х

Ескертпе: t1II кезінде және t1I кезінде tсесеп. айқындау беруші құбыржолдағы тиісті температураға жеткенге дейін іріктеу әдісімен жүргізіледі (t1).
Сыртқы ауаның нақты температурасын
ескере отырып, жылумен жабдықтау
бойынша көрсетілетін қызметтердің
құнын қайта есептеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
________________________________________
(есепті кезең)
ішінде жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын
қайта есептеу
Тұтынушы________________________________________________
Өнім беруші ____________________________________________
Кесте
Кезең
Qоунорма, Гкал/ м2
Qоунақты, Гкал/ м2
Ауытқу (+ / -), Гкал/м2
Тарифтің отындық құрамдасы не жылу энергиясына тариф, теңге/ Гкал
Қайта есептеу (+ / -), теңге/м2
1
2
3
4
5
6
Жыл
х
х
х
х
х
қаңтар
х
х
х
х
х
ақпан
х
х
х
х
х
наурыз
х
х
х
х
х
сәуір
х
х
х
х
х
мамыр
х
х
х
х
х
қыркүйек
х
х
х
х
х
қазан
х
х
х
х
х
қараша
х
х
х
х
х
желтоқсан
х
х
х
х
х
Жиыны
х
х
х
х
х