Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2015 года № 12183.
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса.
2. Департаменту инвестиционной политики и финансовых инструментов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
от "__" __________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 14 сентября 2015 год
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 9-1/71
Правила субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.08.2020 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, а также порядок оказания государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (далее – государственная услуга).

Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 қазанда № 12183 болып тіркелді.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясаты және қаржы құралдары департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін вице-министрге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 14 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 9-1/71 бұйрығымен
бекітілген
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.08.2020 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау тәртібін, сондай-ақ "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства – структурное подразделение местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства (далее – МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель));
2) банк – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, которое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" правомочно осуществлять банковскую деятельность;
3) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (заемщика, гаранта/страховой организации, МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)) в электронном реестре заявок на субсидирование;
4) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в электронном реестре заявок на субсидирование, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок на субсидирование и учета операций по ним;
5) гарант – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на предоставление гарантий;
6) гарантия – документ, подтверждающий частично солидарную ответственность гаранта перед банком по обязательствам заемщика;
7) объем гарантии/страховая сумма – сумма денег, на которую выдана гарантия или застрахована часть займа, являющаяся предельным объемом ответственности гаранта/страховой организации перед кредитором при наступлении права требования;
8) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между заемщиком, банком и гарантом;
9) выплата по гарантии/страховая выплата – сумма денежных средств, выплачиваемая гарантом/страховой организацией кредитору в пределах объема гарантии/страховой суммы при наступлении права требования;
10) комиссия по гарантии/страховая премия – сумма денежных средств, оплачиваемая заемщиком и (или) МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем) гаранту/страховой организации в виде выплат за принятие последними обязательств произвести выплату кредитору гарантированной/застрахованной части кредита при наступлении права требования;
11) предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию – электронная заявка гаранта на резервирование суммы субсидии в государственной информационной системе субсидирования до подачи заявки на получение субсидии по гарантированию;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші));
2) банк – Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банк қызметiн жүзеге асыруға құқылы коммерциялық ұйым болып табылатын заңды тұлға;
3) жеке кабинет – пайдаланушының (қарыз алушының, кепілгердің/сақтандыру ұйымының, ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)) субсидиялауға арналған электрондық тізілімдегі жеке веб-парақшасы;
4) жеке шот – субсидиялауға арналған электрондық тізілімде қамтылған, субсидиялауға арналған өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жазбалар жиынтығы;
5) кепілгер – "Бәйтерек" Холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы;
6) кепілдік – қарыз алушының міндеттемелері бойынша банк алдында кепілгердің ортақ жауапкершілігін ішінара растайтын құжат;
7) кепілдік көлемі/сақтандыру сомасы – оған кепілдік берілген немесе талап ету құқығы басталған кезде кепілгердің/сақтандыру ұйымының кредитор алдындағы жауапкершілігінің шекті көлемі болып табылатын қарыздың бір бөлігі сақтандырылған қаражат сомасы;
8) кепілдік шарты – қарыз алушы, банк және кепілгер арасында жасалған үшжақты жазбаша келісім;
9) кепілдік бойынша төлем/сақтандыру төлемі – талап ету құқығы пайда басталған кезде кепілдік/сақтандыру сомасы көлемі шегінде кепілгер/сақтандыру ұйымы кредиторға төлейтін қаражат сомасы;
10) кепілдік жөніндегі комиссия/сақтандыру сыйлықақысы – қарыз алушы және (немесе) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) кепілгерге/сақтандыру ұйымына соңғылардың талап ету құқығы басталған кезде кредиторға кредиттің кепілдендірілген/сақтандырылған бөлігін төлеуді жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін төлемдер түрінде төлейтін қаражат сомасы;
11) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінім – кепілдендіру бойынша субсидия алуға өтінім бергенге дейін кепілгердің субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде субсидия сомасын резервке қоюға арналған электрондық өтінімі.

12) заявка на получение субсидии по гарантированию – электронная заявка гаранта на субсидирование части комиссии за выданные гарантии по кредитам заемщика;
13) кредит – заемные средства, предоставляемые банком заемщику по кредитному договору в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;
14) кредитор – банки второго уровня, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании, кредитные товарищества и микрофинансовые организации в сфере агропромышленного комплекса;
15) кредитный договор – письменное соглашение, заключенное между кредитором и заемщиком, по условиям которого кредитор предоставляет кредит заемщику. К кредитному договору также относится соглашение об открытии кредитной линии.
Для исламского банка кредитный договор понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и заемщиком, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит заемщику-покупателю или продавцу товара. К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и заемщиком заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования). Под коммерческим кредитом понимается финансирование исламскими банками торговой деятельности заемщика в качестве торгового посредника путем продажи заемщику товара с отсрочкой или рассрочкой платежа по цене продажи товара, складывающейся из цены товара и наценки на товар;
16) заемщик – физическое или юридическое лицо, а также индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившее с кредитором кредитный договор;
17) исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023);
18) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий заемщикам в рамках установленного гарантом лимита для банка;
19) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
20) государственная информационная система субсидирования (далее – ГИСС) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидии, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;

12) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім – қарыз алушының кредиттері бойынша берілген комиссияның бір бөлігін субсидиялауға берілетін кепілгердің электрондық өтініші;
13) кредит – банктің Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы мақсат шарттарымен кредит шарты бойынша қарыз алушыға беретін қарыз қаражаты;
14) кредитор – екінші деңгейдегі банктер, банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар, кредиттік серіктестіктер мен микроқаржы ұйымдары;
15) кредиттік шарт – банк пен кәсіпкер арасындағы жазбаша келісім, оның шарты бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Кредит шартына кредиттік желіні ашу туралы келісім де кіреді;
Ислам Банкі үшін кредиттік шарт қаржыландыру шарты деп түсініледі – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша ислам банкі кәсіпкер-сатып алушыға немесе тауар сатушыға коммерциялық кредит береді. Қаржыландыру шартына сондай-ақ бас қаржыландыру келісімі жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит (қаржыландыру) беру туралы жекелеген шарттар жасасады. Коммерциялық кредит деп исламдық банктердің кәсіпкердің сауда делдалы ретінде кәсіпкердің сауда қызметін кәсіпкерге тауар бағасынан және тауарға үстеме бағадан қалыптасатын тауарды сату бағасы бойынша төлемді кейінге қалдыра отырып немесе бөліп-бөліп төлей отырып тауарды сату жолымен қаржыландыруы түсініледі;
16) қарыз алушы – кредитормен қарыз шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы);
17) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
18) портфельдік кепілдендіру беру – кепілгер банк үшін белгілеген лимит шеңберінде қарыз алушыларға кепілдіктер беру нысаны;
19) сақтандыру ұйымы – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
20) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМАЖ) – "электрондық үкіметтің" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасау, субсидия алуға арналған өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігін автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін, субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;

21) веб-портал государственной информационной системы субсидирования (далее – веб-портал ГИСС) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к ГИСС;
22) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на получение субсидии, а также о заемщиках, кредиторах, и иные сведения, отраженные в ГИСС;
23) право требования – событие, с наступлением которого договор гарантии/страхования предусматривает осуществление выплаты по гарантии/страховой выплате;
24) предложение – совместное электронное предложение заемщика и страховой организации на заключение договора субсидирования, подписанное электронными цифровыми подписями;
25) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
26) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания, выданная национальным удостоверяющим центром.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
3. Субсидирование части комиссии по гарантии осуществляется по видам деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам и по кредитным договорам, соответствующим следующим условиям:
1) выдаваемые банками на инвестиции и пополнение оборотных средств (в том числе на возобновляемой основе), при этом размер оборотных средств составляет не более 50 (пятидесяти) процентов (далее – %) от суммы кредита. Допускается субсидирование гарантии по кредиту, 100 (сто) % которого направлено на пополнение оборотных средств;
2) срок кредита – не более 10 (десяти) лет;
3) ставка вознаграждения или ставка доходности, применяемая к финансированию на исламских принципах в размере не более базовой ставки вознаграждения, установленной Национальным Банком Республики Казахстан с увеличением на 7,5 (семь целых пять десятых) %;

21) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – СМАЖ веб-портал) – Интернет желісінде орналастырылған, СМАЖ-ға қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
22) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидия алуға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, кредиторлар туралы мәліметтер жиынтығы және СМАЖ-да көрсетілген өзге де мәліметтер;
23) талап ету құқығы – оның басталуымен кепілдендіру/сақтандыру шарты кепілдік бойынша төлемді/сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін оқиға;
24) ұсыныс – электрондық цифрлық қолтаңбалар қойылған, қарыз алушы мен сақтандыру ұйымының субсидиялау шартын жасасуға арналған бірлескен электрондық ұсынысы;
25) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
26) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесiлiлiгiн және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын, ұлттық куәландырушы орталығы берген электрондық цифрлық нышандар жиыны.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Кепілдік бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қызмет түрлері бойынша және мынадай шарттарға сәйкес келетін кредиттік шарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) банктер инвестицияларға және айналым қаражатын толықтыруға (оның ішінде жаңартылатын негізде) беретін, бұл ретте айналым қаражатының мөлшері кредит сомасының 50 (елу) пайызынан (бұдан әрі – %) аспайды. 100 (жүз) % айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредит бойынша кепілдікті субсидиялауға жол беріледі;
2) кредит мерзімі – 10 (он) жылдан аспайды;
3) сыйақы мөлшерлемесі немесе ислам қағидаттарында қаржыландыруға қолданылатын кірістілік мөлшерлемесі 7,5 (жеті бүтін оннан бес) %-ға ұлғайта отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерде;

4) валюта кредита – тенге;
5) с ежегодным погашением основного долга равными долями по истечению льготного периода;
6) с максимальной суммой не более 5 000 000 000 (пяти миллиардов) тенге;
7) целевым назначением является приобретение основных средств, строительство, пополнение оборотных средств, приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
4. Размер гарантии – до 50 (пятидесяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 1 500 000 000 (одного миллиарда пятисот миллионов) тенге, за исключением пункта 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.03.2021 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. Размер гарантии по приоритетным инвестиционным проектам до ввода проекта в эксплуатацию составляет до 85 (восьмидесяти пяти) % (включительно) от суммы основного долга, но не более 2 550 000 000 (двух миллиардов пятисот пятидесяти миллионов) тенге. После ввода проекта в эксплуатацию размер гарантии снижается до размеров согласно пункту 4 настоящих Правил.
Перечень приоритетных инвестиционных проектов определен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Вводом проекта в эксплуатацию считается регистрация в уполномоченном органе акта ввода в эксплуатацию зданий и сооружений по проекту и (или) регистрации в уполномоченном органе техники и (или) подписание акта приема передачи оборудований и (или) биологических активов, стоимость которых составляет не менее 50 (пятидесяти) % от стоимости проекта.
Гарант применяет метод портфельного гарантирования с заключением двухстороннего рамочного соглашения и установлением максимальной суммы гарантии. Выбор банка осуществляется гарантом самостоятельно.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
6. Комиссия за гарантирование составляет не более 30 (тридцати) % от суммы гарантии, при этом осуществляется единовременное субсидирование не более 29,9 (двадцать девять целых девять десятых) % от суммы гарантии.
7. Субсидирование части комиссии по страховой премии осуществляется по договорам займа, соответствующим следующим условиям:
1) ставка вознаграждения или ставка доходности, применяемая к финансированию на исламских принципах в размере не более 17 (семнадцати) % годовых в тенге;

4) кредит валютасы – теңге;
5) жеңілдікті кезең өткеннен кейін негізгі борышты жыл сайын тең үлестермен өтеумен;
6) ең жоғары сомасы 5 000 000 000 (бес миллиард) теңгеден артық емес;
7) нысаналы мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс, айналым қаражатын толықтыру, ауыл шаруашылығы жануарларын, техника мен технологиялық жабдықты сатып алу болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кепілдік мөлшері – негізгі борыш сомасынан 50 (елу) % - ға дейін (қоса алғанда), бірақ осы Қағидалардың 5-тармағын қоспағанда, 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден артық емес.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.03.2021 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен 10 күн өткесін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Басым инвестициялық жобалар бойынша кепілдік мөлшері жоба пайдалануға берілгенге дейін негізгі борыш сомасының 85 (сексен бес) %-ына (қоса алғанда) дейін, бірақ 2 550 000 000 (екі миллиард бес жүз елу миллион) теңгеден аспайды. Жобаны пайдалануға бергеннен кейін кепілдік мөлшері осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес мөлшерге дейін төмендейді.
Басым инвестициялық жобалардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Жоба бойынша ғимараттар мен құрылысжайларды пайдалануға беру актісін уәкілетті органда тіркеу және (немесе) уәкілетті органда техниканы тіркеу және/немесе құны жоба құнының кемінде 50 (елу) %-ын құрайтын жабдықтарды және (немесе) биологиялық активтерді қабылдау-беру актісіне қол қою жобаны пайдалануға беру болып есептеледі.
Кепілгер екі жақты негіздемелік келісім жасай отырып және кепілдіктің ең жоғары сомасын белгілей отырып, портфельдік кепілдендіру әдісін қолданады. Банкті таңдауды кепілгер дербес жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кепілдік беру үшін комиссия кепілдік соммасының 30 (отыз) %-нан аспайды, бұл ретте кепілдік соммасының 29,9 (жиырма тоғыз бүтін оннан тоғыз) % -дан аспайтын бір реттік субсидиялау жүзеге асырылады.
7. Сақтандыру сыйлықақысы бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау мынадай шарттарға сәйкес келетін қарыз шарты бойынша жүзеге асырылады:
1) сыйақы мөлшерлемесі немесе ислам қағидаттарында қаржыландыруға қолданылатын кірістілік мөлшерлемесі теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан аспайтын мөлшерде;

2) с максимальной суммой не более 1 500 000 000 (один миллиард пятьсот миллионов) тенге;
3) целевым назначением является приобретение основных средств, строительство, пополнение оборотных средств, приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
8. Страховая сумма составляет не более 50 (пятидесяти) % от суммы основного долга по кредиту.
9. Страховая премия составляет не более 30 (тридцать) % от страховой суммы, при этом осуществляется единовременное субсидирование не более 50 (пятидесяти) % от страховой премии.
10. Право требования кредитора по договору страхования наступает во второй очереди погашения займа. Если размер непогашенной/просроченной части займа не превышает 50 (пятидесяти) % от суммы выданного займа, договор страхования не предусматривает осуществление страховой выплаты.
11. В случае, если размер непогашенной/просроченной части займа превышает 50 (пятидесяти) % от суммы выданного займа, страховая организация осуществляет страховую выплату в размере, не превышающем разницу между 50 (пятьюдесятью) % от выданного займа и размером непогашенной/просроченной части.
12. В случае расторжения договора субсидирования до окончания срока договора страхования, повторное заключение договора субсидирования не допускается.
13. Субсидированию не подлежат договора страхования, заключенные ранее, чем за 30 (тридцати) рабочих дней до подачи предложения.
14. МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения индивидуального помесячного плана финансирования по субсидированию в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса (далее – План финансирования) размещает его на веб-портале.
Глава 2. Условия получения субсидий
15. Субсидии по гарантированию выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи гарантом, после заключения договора гарантии, заявки на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "электронного правительства" с ГИСС;
2) регистрации заявки на получение субсидии по гарантированию в ГИСС;
3) наличии в ГИСС лицевого счета у гаранта, данные которых подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".

2) ең жоғары сомасы 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайды;
3) нысаналы мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс, айналым қаражатын толықтыру, ауыл шаруашылығы жануарларын, техника мен технологиялық жабдықты сатып алу болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Сақтандыру сомасы кредит бойынша негізгі берешек сомасының 50 (елу) %-нан артық болмауы тиіс.
9. Сақтандыру сыйлықақысы сақтандыру сомасының 30 (отыз) %-ынан артық болмауы тиіс, бұл ретте сақтандыру сыйлықақысының 50 (елу) %-дан аспайтын бір реттік субсидиялау жүзеге асырылады.
10. Кредитордың сақтандыру шарты бойынша талап ету құқығы қарызды өтеудің екінші кезегінде басталады. Егер қарыздың өтелмеген/мерзімі өткен бөлігінің мөлшері берілген қарыз сомасының 50 (елу) %-ынан артық болмаса, сақтандыру шарты сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздемейді.
11. Егер қарыздың өтелмеген/мерзімі өткен бөлігінің мөлшері берілген қарыз сомасының 50 (елу) %-нан артық болса, сақтандыру ұйымы берілген қарыздың 50 (елу) %-ы мен өтелмеген/мерзімі өткен бөлік мөлшері арасындағы айырмашылықтан аспайтын мөлшерде сақтандыру төлемін жүзеге асырады.
12. Субсидиялау шарты сақтандыру шартының мерзімі аяқталғанға дейін бұзылған жағдайда субсидиялау шартын қайта жасасуға жол берілмейді.
13. Ұсыныс берілгенге дейін 30 (отыз) жұмыс күнінен ерте жасалған сақтандыру шарттары субсидиялауға жатпайды.
14. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау жөніндегі жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекіткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталда орналастырады.
2-тарау. Субсидия алу шарттары
15. Кепілдендіру бойынша субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) кепілгер кепілдік шарты жасалғаннан кейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді "электрондық үкімет" веб-порталының СМАЖ-бен өзара іс-қимылы арқылы электронды түрде беруі;
2) СМАЖ-да кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді тіркеуі;
3) СМАЖ-да деректері СМАЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған кепілгерде жеке шотының болуы.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
16. Субсидии по страхованию выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи страховой организацией заявки на субсидирование по страхованию по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "электронного правительства" с ГИСС;
2) регистрации заявки на субсидирование по страхованию в ГИСС;
3) наличии в ГИСС лицевого счета заемщика и страховой организации, данные которых подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
4) наличии на веб-портале по поданной заявке на субсидирование по страхованию действительного (не расторгнутого и не прекращенного) договора субсидирования в рамках страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, заключенного по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
17. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" изложен в приложении 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Информационное взаимодействие веб-портала и ГИСС осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
18. В случае сбоя ГИСС, содержащей необходимые сведения для выдачи субсидий, МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) незамедлительно уведомляет Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) о возникшей ситуации, которое приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней составляет протокол о технической проблеме и размещает его в ГИСС.
МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) обеспечивает внесение данных о стадии получения субсидий в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
16. Сақтандыру бойынша субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) сақтандыру ұйымының осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді "электрондық үкімет" веб-порталының СМАЖ-бен өзара іс-қимылы арқылы электронды түрде беруі;
2) сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді СМАЖ-да тіркеуі;
3) СМАЖ-да деректері СМАЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған қарыз алушыда және сақтандыру ұйымында жеке шоттарының болуы;
4) веб-порталда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын сақтандыру шеңберіндегі қолданыстағы (бұзылмаған және тоқтатылмаған) субсидиялау шартын сақтандыру бойынша субсидиялауға берілген өтінімнің болуы.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
17. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 6-қосымшада жазылған.
Веб-портал мен СМАЖ-дың ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
18. Субсидиялар беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын СМАЖ-да іркіліс болған жағдайда, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) туындаған жағдай туралы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігін (бұдан әрі – Министрлік) дереу хабардар етеді, ол оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте, туындаған іркілісті жою бойынша жұмыстар жүргізілгеннен кейін Министрлік 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оны СМАЖ-ға орналастырады.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) субсидия алу сатысы туралы деректерді Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок выплаты субсидий
Параграф 1. Порядок выплаты субсидий по гарантированию
19. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) гарант получает ЭЦП, для самостоятельной регистрации в ГИСС;
2) гарант ежегодно направляет в Министерство актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) ежегодно до 20 января направляет в Министерство актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
20. Для регистрации в личном кабинете гарантом указываются следующие сведения:
1) бизнес-идентификационный номер, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер первого руководителя;
2) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
3) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных, гарант в течение 1 (одного) рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
21. Формирование и регистрация предварительной заявки на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, производится в личном кабинете в следующем порядке:
1) при поступлении заявки в банк на получение кредита (с намерением дальнейшего обращения к гаранту с заявкой на гарантирование) банк информирует гаранта, которым формируется предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию;
2) предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию регистрируется в ГИСС путем ее подписания гарантом с использованием ЭЦП и становится доступной в личном кабинете МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя). На электронный адрес МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение предварительной заявки на получение субсидии по гарантированию.
После заключения договора гарантии, гарант отзывает предварительную заявку на получение субсидии по гарантированию и подает заявку на получение субсидии по гарантированию.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
22. Формирование и регистрация заявки на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, производится в личном кабинете в следующем порядке:

3-тарау. Субсидияларды төлеу тәртібі
1-параграф. Кепілдендіру бойынша субсидиялар төлеу тәртібі
19. Веб-портал (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) кепілгер СМАЖ-да өз бетінше тіркеу үшін ЭЦҚ алады;
2) кепілгер жыл сайын Министрлікке ЭЦҚ-сы бар өзектендірілген жұмыскерлердің тізімін жолдайды.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) жыл сайын 20 қаңтарға дейін Министрлікке ЭЦҚ-сы бар өзектендірілген жұмыскерлердің тізімін жолдайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
20. Жеке кабинетте тіркелу үшін кепілгер мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) бизнес сәйкестендіру нөмірі, толық атауы, бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
3) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, кепілгер 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шот деректерін өзгертеді.
21. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) банкке кредит алуға өтінім келіп түскен кезде (кепілгерге кепілдік беру өтінімімен одан әрі жүгіну ниетімен) банк кепілдендіру бойынша субсидия алуға алдын ала өтінім қалыптастырылатын кепілгерге хабарлайды;
2) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінім кепілгердің ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қоюы арқылы СМАЖ-да тіркеледі және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жеке кабинетінде қолжетімді болады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінімнің қарауға түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Кепілдік шартын жасасқаннан кейін кепілгер кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінімді қайтарып алады және кепілдендіру бойынша субсидия алуға өтінім береді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
22. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) формируется заявка на получение субсидии по гарантированию с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС;
2) заявка на получение субсидии по гарантированию регистрируется в ГИСС путем ее подписания гарантом с использованием ЭЦП и становится доступной в личном кабинете МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя). На электронный адрес МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки на получение субсидии по гарантированию.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
23. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации заявки на получение субсидии по гарантированию подтверждает ее принятие путем подписания ЭЦП соответствующего уведомления. Уведомление о подтверждении заявки на субсидирование направляется в форме электронного документа в личный кабинет гаранта в ГИСС.
При формировании МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем) счетов к оплате, выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке на получение субсидии по гарантированию, гарант отзывает заявку на получение субсидии по гарантированию с указанием причины отзыва.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
24. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента подачи заявки на субсидирование по гарантированию осуществляет проверку ее соответствия требованиям, установленным настоящими Правилами, и по итогам проверки в соответствии с Планом финансирования формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидии по гарантированию, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент".
Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, готовит уведомление о перечислении субсидии по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – уведомление о перечислении субсидии), либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 9 Перечня (далее – уведомление об отказе в оказании государственной услуги).
Уведомление о перечислении субсидии либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги направляется в форме электронного документа на адрес электронной почты, указанный гарантом при регистрации в ГИСС, а также в личный кабинет гаранта в ГИСС.

1) СМАЖ тексеру үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып, кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім қалыптастырылады;
2) кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім кепілгердің ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, қол қоюы арқылы СМАЖ-да тіркеледі және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жеке кабинетінде қолжетімді болады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электронды хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
23. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінім тіркелген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ қою арқылы оның қабылдағанын растайды. Субсидиялауға арналған өтінімді растау туралы хабарлама электрондық құжат түрінде СМАЖ-да кепілгердің жеке кабинетіне жіберіледі.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) төлем шоттарын қалыптастыру кезінде кепілдік беру бойынша субсидия алуға тіркелген өтінімде деректердің сәйкессіздігінің болуы анықталды, кепілгер кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, кепілдік беру бойынша субсидия алуға арналған өтінімді кері қайтарып алады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
24. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы кепілдендіру бойынша субсидиялауға өтінім берген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және тексеру қорытындылары бойынша Қаржыландыру жоспарына сәйкес СМАЖ-да "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін кепілдендіру бойынша субсидияны төлеуге арналған төлем шотын қалыптастырады.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияны аудару туралы хабарламаны (бұдан әрі – субсидияны аудару туралы хабарлама) не Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама) дайындайды.
Субсидияны аудару туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама электрондық құжат нысанында СМАЖ-да тіркеу кезінде кепілгер көрсеткен электрондық почта мекенжайына, сондай-ақ кепілгердің СМАЖ-дағы жеке кабинетіне жіберіледі.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
25. По заявкам на получение субсидии по гарантированию, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата осуществляется в следующем месяце по очередности согласно дате поступления заявок.
По заявкам на получение субсидии по гарантированию, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий финансовый год, выплата осуществляется в следующем финансовом году по очередности согласно дате поступления заявок.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.03.2021 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
25-1. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель), ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, а также ежегодно, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным годом, представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов по форме согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
26. Субсидирование прекращается в следующих случаях:
1) ареста счетов гаранта по решению суда, вступившему в законную силу;
2) письменного заявления гаранта об отказе в получении субсидии по гарантированию;
3) расторжения договора гарантии.
Параграф 2. Порядок выплаты субсидий по страхованию
27. Субсидирование по страхованию включает в себя следующие процессы:
1) прием предложения;
2) заключение договора субсидирования;
3) формирование графика субсидирования заемщика;
4) подача заявки на субсидирование по страхованию;
5) выплата субсидии;
6) изменение договора субсидирования;
7) прекращение договора субсидирования.
28. Для открытия лицевого счета в ГИСС заемщику и страховой организации необходимо иметь ЭЦП.
Для регистрации при открытии лицевых счетов заемщиком и страховой организацией указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: индивидуальный идентификационный номер, фамилия, имя и отчество (при его наличии);

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
25. Субсидиялар көлемі тиісті айға арналған қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын кепілдік беру бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімдер бойынша төлем өтінімдер келіп түскен күнге сәйкес кезектілік бойынша келесі айда жүзеге асырылады.
Субсидиялар көлемі тиісті қаржы жылына арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімдер бойынша төлем өтінімдер келіп түскен күнге сәйкес кезектілік бойынша келесі қаржы жылында жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.03.2021 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен 10 күн өткесін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-1. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей, сондай-ақ жыл сайын, есепті жылдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне осы Қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп береді.
Ескерту. Қағида 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Субсидиялау мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша кепілгердің шоттарына тыйым салынуы;
2) кепілгердің субсидия алудан бас тарту туралы жазбаша өтініші;
3) кепілдік шартының бұзылуы.
2-параграф. Сақтандыру бойынша субсидияларды төлеу тәртібі
27. Сақтандыру бойынша субсидиялау мынадай процестерді қамтиды:
1) ұсыныс қабылдау;
2) субсидиялау шартын жасасу;
3) қарыз алушыны субсидиялау кестесін қалыптастыру;
4) сақтандыру бойынша субсидиялауға өтінім беру;
5) субсидияларды төлеу;
6) субсидиялау шартын өзгерту;
7) субсидиялау шартын тоқтату.
28. СМАЖ-да жеке шот ашу үшін қарыз алушыда және сақтандыру ұйымында ЭЦҚ болуы тиіс.
Қарыз алушы және сақтандыру ұйымы жеке шоттар ашқан кезде тіркелу үшін мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;

2) для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в форме совместного предпринимательства: бизнес идентификационный номер, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных, заемщик и страховая организация в течение 1 (одного) рабочего дня изменяют данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
29. Прием предложений по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам осуществляется с 1 февраля соответствующего года посредством веб-портала.
30. Предложение подается заемщиком и подтверждается ЭЦП страховой организации.
31. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней с даты получения предложения осуществляет на веб-портале следующие действия:
1) регистрацию предложения в ГИСС;
2) проверку соответствия предложения условиям субсидирования, установленным настоящими Правилами, в том числе проверку соответствия условий договора страхования требованиям к договорам страхования, установленным согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) принятие и оформление решения по предложению.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
32. Решение МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) по предложению включает:
1) наименование и местонахождение страховой организации;
2) наименование и местонахождение заемщика, по заявке которого принято решение о заключении/отказе от заключения договора субсидирования, и в случае отказа, перечень причин такого отказа;
3) сумма кредита (займа);
4) ставка вознаграждения;
5) срок кредитования;
6) целевое назначение кредита;
7) страховая сумма;
8) срок страхования;
9) срок субсидирования;
10) сумма субсидии к выплате в текущем году.
33. Решение по предложению подписывается ЭЦП первого руководителя МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя), либо лица, его замещающего.
Решение по предложению направляется в личный кабинет заемщика и страховой организации в ГИСС.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).

2) заңды тұлғалар және бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлер үшін: бизнес сәйкестендіру нөмірі, толық атауы; бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, қарыз алушы және сақтандыру ұйымы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шот деректерін өзгертеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
29. Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныстар қабылдау веб-портал арқылы тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап жүзеге асырылады.
30. Ұсынысты қарыз алушы береді және ол сақтандыру ұйымының ЭЦҚ-сымен расталады.
31. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы ұсынысты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-порталда мынадай іс-қимылдарды жүзеге асырады:
1) ұсынысты СМАЖ-да тіркеу;
2) ұсыныстың осы Қағидаларда белгіленген субсидиялау шарттарына сәйкестігін тексеруді, оның ішінде сақтандыру шарты талаптарының осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес белгіленген сақтандыру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру."
3) ұсыныс бойынша шешімді қабылдау мен ресімдеу.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
32. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) ұсыныс бойынша шешімі:
1) сақтандыру ұйымының атауын және орналасқан жерін;
2) өтінімі бойынша субсидиялау шартын жасасу/жасасудан бас тарту туралы шешім қабылданған қарыз алушының атауы мен орналасқан жерін және, бас тартылған жағдайда, осындай бас тарту себептерінің тізбесін;
3) кредит (қарыз) сомасын;
4) сыйақы мөлшерлемесін;
5) кредит беру мерзімін;
6) кредиттің нысаналы мақсатын;
7) сақтандыру сомасын;
8) сақтандыру мерзімін;
9) субсидиялау мерзімін;
10) ағымдағы жылы төленетін субсидиялау сомасын қамтиды.
33. Ұсыныс бойынша шешімге ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның ЭЦҚ-сы қойылады.
Ұсыныс бойынша шешім қарыз алушының және сақтандыру ұйымының СМАЖ-дағы жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

34. Договор субсидирования заключается в электронной форме на веб-портале на основании решения по предложению между заемщиком, страховой организацией и МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения заемщиком, страховой организацией уведомления МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) о положительном решении по предложению.
35. В случае не подписания договора субсидирования заемщиком, страховой организацией или МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем), в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения по предложению, ранее принятое решение МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) по предложению отменяется. Формирование повторного предложения осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил.
36. Договор субсидирования предусматривает его расторжение в следующих случаях:
1) письменное заявление заемщика или страховой организации об отказе в получении субсидий;
2) полное погашение заемщиком обязательств перед кредитором по договору займа;
3) неисполнение заемщиком обязательств перед страховой организацией по оплате несубсидируемой части страховой премии;
4) расторжение или прекращение договора страхования.
37. Страховая организация в течение 14 (четырнадцати) рабочих дней после подписания договора субсидирования формирует на веб-портале график субсидирования заемщика по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, подписываемый ЭЦП страховой организацией и МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем).
38. Заявка на субсидирование по страхованию подается страховой организацией начиная с 1 февраля соответствующего года.
Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение 1 (одного) рабочего дня с момента получения заявки на субсидирование по страхованию подтверждает ее принятие путем подписания ЭЦП соответствующего уведомления. Уведомление о подтверждении заявки на субсидирование направляется в форме электронного документа в личный кабинет страховой организации в ГИСС.
При формировании МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем) счетов к оплате, выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке на субсидирование по страхованию, страховая организация отзывает заявку на субсидирование по страхованию с указанием причины отзыва.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).

34. Субсидиялау шарты веб-порталда ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі негізінде қарыз алушы, сақтандыру ұйымы және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) арасында 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарыз алушы, сақтандыру ұйымы ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) ұсыныс бойынша оң шешім туралы хабарламасын алған күннен бастап электрондық нысанда жасалады.
35. Қарыз алушы, сақтандыру ұйымы немесе ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) ұсыныс бойынша шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде субсидиялау шартына қол қоймаған жағдайда, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) бұрын қабылдаған шешімі жойылады. Қайталама ұсынысты қалыптастыру осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
36. Субсидиялау шарты мынадай жағдайларда оны бұзуды көздейді:
1) қарыз алушының немесе сақтандыру ұйымының субсидиялар алудан бас тартуы туралы жазбаша өтініші;
2) қарыз алушының қарыз шарты бойынша кредитор алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
3) қарыз алушының сақтандыру сыйлықақысының субсидияланбайтын бөлігін өтеу бойынша сақтандыру ұйымы алдындағы міндеттемелерін орындамауы;
4) сақтандыру шартын бұзу немесе тоқтату.
37. Сақтандыру ұйымы субсидиялау шартына қол қойылғаннан кейін 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде веб-порталда сақтандыру ұйымы және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) ЭЦҚ қоятын, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушыны субсидиялау кестесін қалыптастырады.
38. Сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді сақтандыру ұйымы тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап береді.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Субсидиялауға арналған өтінімді растау туралы хабарлама электрондық құжат нысанында сақтандыру ұйымының жеке кабинетіне СМАЖ-ға жіберіледі.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) төлем шоттарын қалыптастыру кезінде сақтандыру бойынша субсидиялауға тіркелген өтінімде деректердің сәйкессіздігінің болуы анықталса, сақтандыру ұйымы кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінімді кері қайтарып алады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

39. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента подачи заявки на субсидирование по страхованию осуществляет проверку ее соответствия требованиям, установленным настоящими Правилами, и по итогам проверки в соответствии с Планом финансирования формирует в ГИСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент" для перечисления субсидии по страховой премии на банковский счет страховой организации.
Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, готовит уведомление о перечислении субсидии, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги.
Уведомление о перечислении субсидии либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги направляется в форме электронного документа на адрес электронной почты, указанный страховой организацией при регистрации в ГИСС, а также в личный кабинет гаранта в ГИСС.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
40. По заявкам на получение субсидии по страхованию, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце в порядке очередности с момента подачи заявки.
41. Страховая организация при наступлении события, являющегося основанием для изменения/расторжения договора субсидирования, в ГИСС уведомляет МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) о таком событии в течение 3 (трех) рабочих дней.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
42. МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления от страховой организации принимает и оформляет решение на изменение/расторжение договора субсидирования и уведомляет об этом заемщика и страховую организацию в ГИСС с приложением копии принятого решения.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.12.2022 № 438 (вводится в действие с 01.01.2023).
43. Страховая организация в течение 5 (пяти) рабочих дней после изменения договора субсидирования формирует на веб-портале изменения в график субсидирования заемщика, подписываемый ЭЦП страховой организацией и МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем).

39. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінім берілген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және тексеру қорытындылары бойынша Қаржыландыру жоспарына сәйкес СМАЖ-да сақтандыру сыйлықақысы бойынша субсидияны сақтандыру ұйымының банктік шотына аудару үшін "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған төлем шоттарын қалыптастырады.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) жауапты орындаушысы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерізім ішінде субсидияны аудару туралы хабарламаны не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны дайындайды.
Субсидияны аудару туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама электрондық құжат нысанында СМАЖ-да тіркеу кезінде сақтандыру ұйымы көрсеткен электрондық почта мекенжайына, сондай-ақ кепілгердің СМАЖ-дағы жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
40. Субсидиялар көлемі тиісті айға арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын сақтандыру бойынша субсидия алуға субсидия алуға арналған өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінімдер келіп түскен күнге сәйкес кезектілік бойынша келесі айда жүзеге асырылады.
41. Сақтандыру ұйымы субсидиялау шартын өзгерту/бұзу үшін негіз болып табылатын оқиға туындаған кезде СМАЖ-да ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ны (көрсетілетін қызметті берушіні) осындай оқиға туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
42. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) сақтандыру ұйымынан хабарлама алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялау шартын өзгертуге/бұзуға шешім қабылдайды және ресімдейді және бұл туралы қабылданған шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, қарыз алушыны және сақтандыру ұйымын СМАЖ-да хабардар етеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.12.2022 № 438 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
43. Сақтандыру ұйымы субсидиялау шарты өзгергеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде веб-порталда сақтандыру ұйымы және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) ЭЦҚ-мен қол қойылатын қарыз алушыны субсидиялау кестесіне өзгерістер қалыптастырады

44. Договор субсидирования считается измененным/расторгнутым со дня получения заемщиком и страховой организацией уведомления о соответствующем решении МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
45. Жалоба на решение, действие (бездействие) МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

44. Субсидиялау шарты қарыз алушы мен сақтандыру ұйымы ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның тиісті шешімі туралы хабарламаны алған күннен бастап өзгертілген/бұзылған болып есептеледі.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
45. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті беруші) шағымы қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға жіберілмейді.

Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
46. Жалоба заемщика, гаранта, страховой организации, поступившая в адрес местного исполнительного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба заемщика, гаранта, страховой организации, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы органның атына келіп түскен қарыз алушының, кепілгердің, сақтандыру ұйымының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қарыз алушының, кепілгердің, сақтандыру ұйымының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Виды деятельности
№ п/п
Наименование группы товаров
Наименование общего классификатора видов экономической деятельности
Общий классификатор видов экономической деятельности
1
2
3
4

Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР Әкімшілік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Қызмет түрлері
р/с №
Тауарлар тобының атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
1
2
3
4

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявка на получение субсидии по гарантированию
В ________________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы)
от _______________________________________________________________________
(полное наименование гаранта)
Настоящим дочерняя организация акционерного общества "Национальный
управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на предоставление гарантий (далее –
Гарант) сообщает, что в соответствии с Правилами субсидирования в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденными приказом
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов
№ 12183), подписан договор гарантии между Гарантом,
_________________________________________ (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
(далее – ФИО)/наименование заемщика) и
______________________________________________________ (наименование банка второго
уровня (далее – банк).
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств
______________________________________________________ (ФИО/наименование
заемщика) перед _______________________________ (наименование банка) по кредитному
договору.
В связи с вышеизложенным, просим вас перечислить субсидии в размере
_____________ (29,9 (двадцать девять целых, девять десятых) процентов (далее – %) от
суммы гарантии) по следующим реквизитам:
Просим в назначении платежа указывать ФИО/наименование заемщика и дату
договора гарантии, по которому перечисляется стоимость гарантии.
1. Сведения о заявителе.
ФИО/наименование ____________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/бизнес-
идентификационный номер (далее – БИН) _______________________________
ФИО руководителя _____________________________________________
адрес: _________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД):
____________________________________________________________

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(Кімге) ___________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы)
(кімнен) __________________________________________________________________
(кепілгердің толық атауы)
Осымен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына сәйкес Кепілгер
__________________________________________________________________________
(қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – қарыз алушының аты-жөні)/атауы)
және ____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің (бұдан әрі – банк) атауы арасында кепілдік шартына қол қойылғанын хабарлайды.
Кепілдік кредиттік шарт бойынша ____________________________________________
(қарыз алушының аты-жөні/атауы)
_________________________________________________________________________
(банктің атауы)
алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде берілді.
Жоғарыда баяндалғанға байланысты сізден _________ (кепілдеме сомасынан 29,9 (жиырма тоғыз бүтін оннан тоғыз) пайыз (бұдан әрі – %) мөлшеріндегі субсидияны мынадай деректемелер бойынша аударуды сұраймыз:
Төлемді тағайындаған кезде қарыз алушының аты-жөні/атауын және кепілдік құны аударылатын кепілдік шартының күнін көрсетуді сұраймыз.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аты-жөні/атауы ________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) ______________________________________________
Басшының аты-жөні ____________________________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: __________________________________________
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код
(ЭҚТЖК):__________________________________________________________

2. Сведения по счету в банке второго уровня:
БИН __________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) ___________________________________
Реквизиты банка: _______________________________________________
Наименование банка: ___________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) ________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) ___________________
БИН ________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________

2. Екінші деңгейдегі банктегі шот бойынша мәліметтер:
БСН __________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) ________________________________
Банк деректемелері: _____________________________________________
Банктің атауы: _________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) __________________________________
БСН _________________________________________________________
Кбе__________________________________________________________

3. Сведения о кредитном договоре, заключенного между банком и заемщиком (далее – КД):
№ п/п
КД
(номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/БИН заемщика
Вид продукта (финансирования) (кредит или кредитная линия)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма и валюта кредита/кредитной линии
Цель кредитования
Срок кредита/кредитной линии
Ставка вознаграждения, %
6
7
8
9
4. Сведения о договоре гарантии (далее – ДГ):
№ п/п
ДГ
(номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Сумма гарантии, тенге
Срок гарантии, лет
1
2
3
4
5
6
Подтверждаем достоверность представленной информации, осведомлены об
ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и даем согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку персональных
данных.
Подписано и отправлено гарантом в ____ часов "__" _____ 20__ года.
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в ____ часов "_____" _________ 20__ года.
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 4 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Управление
________________________
области, города республиканского
значения и столицы
Заявка на субсидирование по страхованию
"____" __________20__года
Настоящим, страховая организация_________________________ в рамках соответствующей бюджетной подпрограммы "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения и столицы на субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" согласно договору субсидирования от "__" __________ 20___ года №__________ просит выплатить субсидии на счет №_____________(указать номер счета) в сумме _________________ тенге, за период с "__" ________20__ года до "__" ________20__ года.
Настоящим подтверждается, что:
1) договор страхования соответствует требованиям к договорам страхования, установленным Правилами субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183);
2) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;

3. Банк пен қарыз алушы арасында жасалған кредит шарты (бұдан әрі – КШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КШ
(нөмірі және күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-і/БСН-і
Өнім (қаржыландыру) түрі (кредит немесе кредит желісі)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Кредиттің/ кредит желісінің сомасы және валютасы
Кредит беру мақсаты
Кредиттің/ кредит желісінің мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
6
7
8
9
4. Кепілдік шарты (бұдан әрі – КепШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КепШ
(нөмірі және күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-і/ БСН-і
Кепілдік сомасы, теңге
Кепілдік мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймыз, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғанымыз үшін жауапкершілік туралы хабардармыз және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге келісім береміз.
Кепілгер 20 __ жылғы "___" _________ сағат ___-де қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20 __ жылғы "___" ___________ сағат ____ қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
________________________
облыстың, республикалық
маңызы
бар қаланың және астананың
басқармасы
Сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінім
20__жылғы "____" __________
Осымен, _________________________ сақтандыру ұйымы "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар және астана бюджеттеріне берілетін агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялауға арналған нысаналы ағымдағы трансферттер" тиісті бюджеттік бағдарлама шеңберінде 20__ жылғы "____" __________ №__________ субсидиялау шартына сәйкес №____________ шотына (шоттың нөмірі көрсетілсін) 20__ жылғы "__" _______ бастап 20__ жылғы "__" _______ дейінгі кезеңге _______________________ теңге сомасына субсидия төлеуді сұрайды.
Осымен:
1) сақтандыру шарты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1 / 71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларында белгіленген сақтандыру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келсе;
2) қарыз алушының қызметі қаржылық берешекті және жеделдетілген оңалту рәсімін қайта құрылымдау жағдайларын қоспағанда, ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкроттық сатысында емес, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмаса;

3) отсутствие у заемщика фактов нецелевого использования средств по кредитному договору;
4) отсутствие у заемщика просроченных обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения по кредитному договору;
5) заемщиком проведена оплата несубсидируемой части страховой премии в полном объеме.
Подписано и отправлено страховой организацией в ____ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в __ часов "__" ____ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 5 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Договор субсидирования в рамках страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
город ___________
"___"_________20__ года
Управление ___________________________________ области (города), именуемое в дальнейшем "МИО по вопросам сельского хозяйства", в лице ______________, действующего на основании доверенности №_______от___________20__ года, с одной стороны, и ___________________,именуемое в дальнейшем "Страховая организация", в лице ______________________,действующего на основании _____________, с другой стороны, и ___________, именуемый (-ая, -ое) в дальнейшем "Заемщик", в лице ___________, действующего на основании ____________, с третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий договор субсидирования части страховой премии (далее – договор) о нижеследующем.
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются понятия, соответствии с Правилами субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республика Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183) (далее – Правила субсидирования).
Глава 2. Предмет договора
2. Настоящий договор предусматривает порядок и условия перечисления денежных средств страховой организации, условия мониторинга МИО по вопросам сельского хозяйства использования средств субсидирования страховой организацией, ответственность Сторон и иные условия.
Глава 3. Условия договора
3. По настоящему договору МИО по вопросам сельского хозяйства обязуется на условиях, определяемых договором, осуществить субсидирование в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной подпрограмме "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения и столицы на субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" согласно графику субсидирования заемщика (далее – график субсидирования) по форме согласно приложению 12 к Правилам субсидирования.

3) қарыз алушыда кредиттік шарт бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілері болмаса;
4) қарыз алушыда кредиттік шарт бойынша негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша мерзімі өткен міндеттемелер болмаса;
5) қарыз алушы сақтандыру сыйлықақысының субсидияланбайтын бөлігін толық көлемде төлегені расталады.
Сақтандыру ұйымы 20__ жылы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылы "__" ___________сағат ____ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректері
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын сақтандыру шеңберінде субсидиялау шарты
___________ қаласы                                          20__ жылғы "___"_________
Бұдан әрі ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО деп аталатын ________________ облысының (қаланың) басқармасының атынан 20___ жылғы "____" __________ №__________ сенімхаттың негізінде әрекет ететін ________________ бір тараптан, бұдан әрі "Сақтандыру ұйымы" деп аталатын ________________ атынан ________________ негізінде әрекет ететін ________________ екінші тараптан, бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын ________________ атынан ________________ негізінде әрекет ететін ________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке-жеке "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы Сақтандыру сыйақысының бір бөлігін субсидиялау шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.
1-тарау. Терминдер мен айқындамалар
1. Осы шартта Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1 / 71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) сәйкес ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Осы шарт сақтандыру ұйымына қаражат аудару тәртібі мен талаптарын, сақтандыру ұйымының субсидиялау қаражатын пайдалануын ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО мониторингтеу талаптарын, Тараптардың жауапкершілігін және өзгеде талаптарды көздейді.
3-тарау. Шарттың талаптары
3. Осы шарт бойынша ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО шартта айқындалатын талаптарда Субсидиялау қағидаларына 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушыны субсидиялау кестесіне (бұдан әрі – субсидиялау кестесі) сәйкес "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар және астана бюджеттеріне берілетін агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялауға арналған нысаналы ағымдағы трансферттер" тиісті бюджеттік кіші бағдарламасы бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.

4. Страховая организация направляет МИО по вопросам сельского хозяйства заявку на субсидирование по форме согласно приложению 9 к Правилам субсидирования, при этом сумма субсидий определяется согласно графику субсидирования.
5. МИО по вопросам сельского хозяйства в течение 2 (двух) рабочих дней после получения заявки на субсидирование, осуществляет проверку ее соответствия графику субсидирования, и направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
Глава 4. Права и обязанности сторон
6. МИО по вопросам сельского хозяйства вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
2) запрашивать от страховой организации документы и информацию о ходе исполнения заемщиком обязательств перед кредитором, по осуществлению выплат согласно графику погашений;
3) запрашивать и получать необходимую информацию у страховой организации для реализации своих прав и возложенных на него обязанностей, в том числе сведения, содержащие коммерческую и банковскую тайны, документы и информацию о заемщике, участвующем в процедуре субсидирования.
7. МИО по вопросам сельского хозяйства обязуется в сроки, предусмотренные договором, перечислять суммы субсидий на специальный счет страховой организации.
8. Заемщик и страховая организация вправе требовать от МИО по вопросам сельского хозяйства своевременного перечисления субсидируемой части страховой премии, предусмотренной в рамках настоящего договора, за исключением случая прекращения субсидирования заемщика.
9. Страховая организация обязана представлять МИО по вопросам сельского хозяйства заявку на субсидирование по форме согласно приложению 8 к Правилам субсидирования.
Глава 5. Ответственность сторон
10. Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора, в соответствии с настоящим договором и законами Республики Казахстан.
Глава 6. Обстоятельства непреодолимой силы
11. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
12. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.

4. Сақтандыру ұйымы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға арналған өтінімді ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ға жолдайды, бұл ретте субсидиялар сомасы субсидиялау кестесіне сәйкес айқындалады.
5. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО субсидиялауға арналған өтінімді алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның субсидиялау кестесіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
6. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО:
1) осы шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
2) сақтандыру ұйымынан қарыз алушының өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру бойынша кредитордың алдындағы міндеттемелерін орындау барысы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға;
3) өзінің құқықтарын және өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін сақтандыру ұйымынан қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банк құпиясы қамтылған мәліметтерді, субсидиялау рәсіміне қатысатын қарыз алушы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және оларды алуға құқылы.
7. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО шартта көзделген мерзімдерде субсидиялардың сомаларын сақтандыру ұйымының арнайы шотына аударуға міндеттенеді.
8. Қарыз алушы мен сақтандыру ұйымы қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату жағдайын қоспағанда, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-дан осы шарт шеңберінде көзделген сақтандыру сыйақысының субсидияланатын бөлігін уақтылы аударуды талап етуге құқылы.
9. Сақтандыру ұйымы , ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ға Субсидиялау қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға арналған өтінімді ұсынуға міндетті.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
10. Осы шарт бойынша Тараптар осы шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілікте болады.
6-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
11. Тараптар, егер орындай алму еңсерілмейтін күштің мән-жайлары салдарынан болса, осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны, не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
12. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталуынан Тараптар осы шарт бойынша міндеттемелерін орындай алмаса, басталу сәтінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапты осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.

13. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
14. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
15. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору.
Глава 7. Заключительные положения
16. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке, подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
17. Любое изменение, прекращение условий настоящего договора, в том числе срока действия настоящего договора, оформляются в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения МИО по вопросам сельского хозяйства уведомления от страховой организации о наступлении события, являющегося основанием для изменения/расторжения договора субсидирования.
18. Все претензии, возникающие по настоящему договору, предъявляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим договором. При этом Стороны договорились об обязательном досудебном порядке решения споров, претензий. Применимым законодательством во всех случаях будет являться законодательство Республики Казахстан.
19. При подписании настоящего договора заемщик дает согласие на сбор, обработку персональных данных, а также их передачу по запросу в уполномоченный орган по исполнению бюджета в рамках проекта по созданию информационной системы посубъектного мониторинга мер государственной поддержки бизнеса.
20. Настоящий договор вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров страхования в соответствии с графиком субсидирования.
21. Договор расторгается в следующих случаях:
1) письменное заявление заемщика или страховой организации об отказе в получении субсидий;
2) полное погашение заемщиком обязательств перед кредитором по договору займа;
3) неисполнение заемщиком обязательств перед страховой организацией по оплате несубсидируемой части страховой премии;
4) расторжение или прекращение договора страхования.
22. Вопросы, не урегулированные настоящим договором, регулируются законодательством Республики Казахстан.
23. Настоящий договор составлен в 6 (шести) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон.

13. Уақтылы хабарламаған жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабарламау немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген зиянды өтеуге міндетті.
14. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларының басталуы олардың әрекет ету кезеңіне осы шарттың орындалу мерзімін ұлғайтуға алып келеді.
15. Егер осындай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) ай бойы жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7-тарау. Қорытынды ережелер
16. Хат-хабар тиісті түрде ресімделген жағдайда (хат-хабар бланкінде ұсынылса, басшының қолы қойылса және тіркеу нөмірі, күні бар болса, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, почта арқылы немесе қатысушы Тараптың мекенжайына курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.
17. Осы шарт талаптарын, оның ішінде осы шарттың қолданылу мерзімін кез келген өзгерту, тоқтату субсидиялау шартын өзгерту/бұзу үшін негіз болып табылатын оқиғаның басталғаны туралы кепілгерден/сақтандыру ұйымынан ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
18. Осы шарт бойынша туындайтын барлық талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы шартқа сәйкес қойылады. Бұл ретте Тараптар дауларды, наразылықтарды міндетті түрде сотқа дейінгі тәртіппен шешу туралы уағдаласты. Барлық жағдайларда қолданылатын заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.
19. Осы шартқа қол қойған кезде қарыз алушы дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ оларды бизнесті мемлекеттік қолдау шараларының субъектілік мониторингі бойынша ақпараттық жүйесін құру жөніндегі жоба шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға сұрау салу бойынша беруге келісім береді.
20. Осы шарт барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау кестесіне сәйкес сақтандыру шарттары мерзімінің соңына дейін қолданылады.
21. Шарт мынадай жағдайларда бұзылады:
1) қарыз алушының немесе сақтандыру ұйымының субсидиялар алудан бас тарту туралы жазбаша өтініші;
2) қарыз алушының қарыз шарты бойынша кредитор алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
3) қарыз алушының сақтандыру сыйақысының субсидияланбайтын бөлігін төлеу бойынша сақтандыру ұйымы алдындағы міндеттемелерін орындамауы;
4) кепілдендіру/сақтандыру шартын бұзу немесе тоқтату.
22. Осы шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
23. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данадан жасалды.

24. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
МИО по вопросам сельского хозяйства:
Страховая организация:
Заемщик
Подписано заемщиком:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) ______________
Дата и время подписания ЭЦП _____________________________________
Подписано страховой организацией:
Данные из ЭЦП ______________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ___________________________________
Подписано МИО по вопросам сельского хозяйства:
Данные из ЭЦП _______________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ____________________________________
Приложение 6
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования
и страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента обращения на портал:
по заявкам на получение субсидии по гарантированию – 2 (два) рабочих дня;
по заявкам на субсидирование по страхованию – 2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении субсидии, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня.
Форма представления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

24. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО:
Сақтандыру ұйымы
Қарыз алушы
Қарыз алушы қол қойды:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер_____________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _________________________________
Сақтандыру ұйымы қол қойды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер _____________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _____________________________________
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО қол қойды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер _____________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _________________________________
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Порталға жүгінген сәттен бастап:
кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған өтінімдер бойынша – 2 (екі) жұмыс күні;
сақтандыру бойынша субсидиялауға өтінімдер бойынша – 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша субсидияны аудару туралы хабарлама не мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі

Для получения субсидии по гарантированию подается заявка на получение субсидии по гарантированию по форме согласно приложению 3 к Правилам субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183) (далее – Правила) в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица гаранта.
Для получения субсидии по страхованию подается заявка на субсидирование по страхованию по форме согласно приложению 4 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица страховой организации.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных гарантом/страховой организацией для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие гаранта/страховой организации и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель при подписании договора субсидирования в рамках страхования субъектов агропромышленного комплекса, дает согласие на сбор, обработку персональных данных, а также их передачу по запросу в уполномоченный орган по исполнению бюджета в рамках проекта по созданию информационной системы по субъектного мониторинга мер государственной поддержки бизнеса.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале и единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 77 77.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов www.egov.kz государственных органов.
Приложение 7
к Правилам субсидирования
в рамках гарантирования и
страхования займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Предварительная заявка на получение субсидии по гарантированию

Кепілдік беру бойынша субсидия алу үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілгердің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында кепілдік беру бойынша субсидия алуға өтінім беріледі.
Сақтандыру бойынша субсидия алу үшін сақтандыру ұйымының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру бойынша субсидиялауға арналған өтінім беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін кепілгер/сақтандыру ұйымы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) кепілгердің/сақтандыру ұйымының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын сақтандыру шеңберінде субсидиялау шартына қол қою кезінде дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ оларды бизнесті мемлекеттік қолдау шараларының субъектілік мониторингінің ақпараттық жүйесін құру жөніндегі жоба шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға сұраным бойынша беруге келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті" және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77 77.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік органдардың www. egov. kz интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында орналастырылған.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Кепілдендіру бойынша субсидия алуға арналған алдын ала өтінім

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В _______________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области)
от ______________________________________________________________________
(полное наименование Гаранта)
Настоящим дочерняя организация акционерного общества "Национальный
управляющий холдинг "Байтерек", уполномоченная на предоставление гарантий
(далее – Гарант) сообщает, что в соответствии с Правилами субсидирования в рамках
гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса,
утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 9-1/71 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов № 12183),
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО)/наименование заемщика)
подана заявка на кредитование в _____________________________________________
(наименование банка второго уровня (далее – банк),
в случае одобрения которой, планируется подача заявки на гарантирование.
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств
__________________________________________________________________________
(ФИО/наименование заемщика)
перед _____________________________________________________________________
(наименование банка)
по кредитному договору.
В связи с вышеизложенным, просим Вас предусмотреть (зарезервировать) в бюджете
на текущий год сумму субсидии в размере _____________
(29,9 (двадцать девять целых, девять десятых) процентов (далее – %) от суммы гарантии).
1. Сведения о заявителе.
ФИО/наименование______________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/
бизнес-идентификационный номер
(далее – БИН) ___________________________________________________
ФИО руководителя ______________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(кімге) _______________________________________________________________
(облыстық жергілікті атқарушы орган)
(кімнен) _________________________________________________________
(Кепілгердің толық атауы)
Осымен "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген) бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларына сәйкес
_____________________________________________________________________
(қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – аты-жөні)/атауы) ____________ (екінші деңгейдегі банктің (бұдан әрі – банк) атауы) кредитке өтінім берді, ол өтінім мақұлданған жағдайда кепілдендіруге өтінім беру жоспарланады.
Кепілдік кредиттік шарт бойынша _______ (қарыз алушының аты-жөні/атауы) _______ (банктің атауы) алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде берілді.
Жоғарыда баяндалғанға байланысты Сізден _________ (кепілдеме сомасынан 29,9 (жиырма тоғыз бүтін оннан тоғыз) пайыз (бұдан әрі – %) ) мөлшерінде субсидия (сомасын ағымдағы жылға арналған бюджетте көздеуді сұраймыз;
Өтінім беруші туралы мәліметтер.
аты-жөні/атауы ____________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
__________________________________________________________________
Басшының аты-жөні______________________________________________________
мекенжайы: ____________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ___________________________________________________

2. Сведения по счету в банке второго уровня:
БИН ___________________________________________________________
Код бенефициара (далее – Кбе) ____________________________________
Реквизиты банка: ________________________________________________
Наименование банка: ____________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) _________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) ____________________
БИН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________

2. Екінші деңгейдегі банктегі шот бойынша мәліметтер:
БСН _________________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе) _______________________________________
Банк деректемелері: ____________________________________________________
Банктің атауы: _________________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ________________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) __________________________________________
БСН __________________________________________________________________
Кбе __________________________________________________________________

3. Сведения о кредитном договоре, заключенного между банком и заемщиком (далее – КД):
№ п/п
КД (номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Вид продукта (финансирования) (кредит или кредитная линия)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма и валюта кредита/кредитной линии
Цель кредитования
Срок кредита/кредитной линии
Ставка вознаграждения, %
6
7
8
9
4. Сведения о договоре гарантии (далее – ДГ):
№ п/п
ДГ (номер и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Сумма гарантии, тенге
Срок гарантии, лет
1
2
3
4
5
6
Подтверждаем достоверность представленной информации, осведомлены
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даем согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку
персональных данных.
Подписано и отправлено гарантом в ____ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в __ часов "__" ____ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 8 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Уведомление о перечислении субсидии
Уважаемый (-ая) __________________________________________________________
(наименование гаранта/страховой организации)
По Вашей заявке № ________ от "__" _______ 20 ___ года оказана государственная услуга и уведомляем о перечислении на Ваш расчетный счет
№ __________ суммы субсидии в размере _________ тенге счетом к оплате от "__" ___________ 20 ___ года.
Приложение 9 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (-ая) _________________________________________________________
(наименование гаранта/страховой организации)
По Вашей заявке № __________ от "__" _________ 20 ___ года в предоставлении государственной услуги отказано по причине:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
Приложение 9-1 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса

3. Банк пен қарыз алушы арасындағы жасалған кредиттік шарт (бұдан әрі – КШ) туралы мәліметтер:
Р/с №
КШ (номері мен күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/БСН-сы
Өнім (қаржыландыру) түрі (кредит немесе микрокредит)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Кредиттің/ кредит желісінің сомасы және валютасы
Кредит беру мақсаты
Кредиттің/ кредит желісінің мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
6
7
8
9
4. Кепілдік шарт туралы мәліметтер: (бұдан әрі – КепШ)
Р/с №
КепШ (номері мен күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-сы/ БСН-сы
Кепілдік сомасы, теңге
Кепілдік мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймыз, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер ұсынғанымыз үшін жауапкершілік туралы хабардармыз және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім береміз.
Кепілгер 20__ жылы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылы "__" ___________сағат ____ қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Субсидияны аудару туралы хабарлама
Құрметті_______________________________________________________________________
(кепілгердің/сақтандыру ұйымының атауы)
Сіздің 20 ___ жылғы ______ № ________ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілді және Сіздің № __________есептік шотыңызға 20 ___ жылғы "____"_________төлем шотымен _________ теңге мөлшерінде комиссия бөлігі сомасы аударылғаны туралы хабарлаймыз.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Құрметті______________________________________________________________________
(кепілгердің/сақтандыру ұйымының атауы)
Сіздің 20 ___ жылғы "__" _________ № __________ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден:
_______________________________________________________________
_________________________________________себепті бас тартылды.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
9-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп

Сноска. Правила дополнены приложением 9-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.10.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов
Индекс формы административных данных: форма № 1-ГЗ
Периодичность: ежеквартально, ежегодно
Отчетный период: ___ квартал 20___ года, 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства
Срок предоставления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным годом
п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика
Наименование банка второго уровня
Цель финансирования
Номер договора о предоставлении гарантии
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Дата договора о предоставлении гарантии
Размер гарантии от суммы основного долга, %
Сумма кредита,
тысяч тенге
Сумма гарантии,
тысяч тенге
Сумма комиссии,
тысяч тенге
7
8
9
10
11
Подписано и отправлено руководителем в _____ часов
"__" __________ 20__ года.
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
Дата и время подписания ЭЦП.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий по гарантированию займов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется структурным подразделением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, реализующим функции в области сельского хозяйства (далее – ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства).
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется: ответственным исполнителем МИО по вопросам сельского хозяйства в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, не позднее двадцатого января календарного года.

Ескерту. Қағида 9-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.10.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: № 1-ГЗ нысан
Кезеңділік: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 __ жылғы ___ тоқсан, 20 __ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей
Р/с№
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Екінші деңгейдегі банктің атауы
Қаржыландыру мақсаты
Кепілдік беру туралы шарттың нөмірі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Кепілдік беру туралы шарттың күні
Негізгі борыш сомасынан кепілдік мөлшері, %
Кредит сомасы,
мың теңге
Кепілдік сомасы,
мың теңге
Комиссия сомасы,
мың теңге
7
8
9
10
11
Басшы 20__ жылғы "__" __________сағат _____де қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер.
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"Қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қарыздарға кепілдік беру жөніндегі субсидиялардың нақты пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – ЖАО-ның ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жауапты орындаушысы) толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды: ЖАО-ның ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жауапты орындаушысы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, сондай-ақ жыл сайын, күнтізбелік жылдың 20 (жиырмасыншы) қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.

5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер.
7. В графе 2 указывается наименование заемщика.
8. В графе 3 указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер заемщика.
9. В графе 4 указывается наименование банка второго уровня.
10. В графе 5 указывается цель финансирования.
11. В графе 6 указывается номер договора о предоставлении гарантии.
12. В графе 7 указывается дата договора о предоставлении гарантии.
13. В графе 8 указывается размер гарантии от суммы основного долга.
14. В графе 9 указывается сумма кредита.
15. В графе 10 указывается сумма гарантии.
16. В графе 11 указывается сумма комиссии.
Приложение 10 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
Предложение
Заемщик: _______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
физического лица или полное наименование юридического лица)
Страховая организация: ___________________________________________________
(наименование страховой организации)
Кому:___________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа по вопросам сельского хозяйства)
1. Сведения о заемщике:
1.1 ФИО/наименование;
1.2 ФИО и индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) первого руководителя;
1.3 ИИН/бизнес идентификационный номер (далее – БИН);
1.4 Контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты)
2. Сведения о кредиторе:
2.1 Наименование;
2.2 ФИО первого руководителя;
2.3 БИН;
2.4 Контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты).
3. Информация о займе:
3.1 Сумма кредита (лизинга);
3.2 Валюта кредитования (тенге/доллары США/евро/российский рубль);
3.3 Срока кредитования;
3.4 Целевое назначение кредита (лизинга).
4. Сведения о страховой организации:
4.1 Наименование;
4.2 ФИО первого руководителя;
4.3 БИН;
4.4 Банковские реквизиты;
4.5 Контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты).
5. Информация о страховании:
5.1 Планируемый срок страхования;
5.2 Планируемый объем страховой суммы (тенге/долларов США/евро);
5.3 Планируемый размер страховой премии.
Настоящим заемщиком и страховой организацией подтверждается, что:
1) проект договора страхования соответствует требованиям к договорам страхования, установленных главой 3 Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса;

5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі.
7. 2-бағанда қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. 3-бағанда қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. 4-бағанда екінші деңгейдегі банктің атауы көрсетіледі.
10. 5-бағанда қаржыландыру мақсаты көрсетіледі.
11. 6-бағанда кепілдік беру туралы шарттың нөмірі көрсетіледі.
12. 7-бағанда кепілдік беру туралы шарттың күні көрсетіледі.
13 8-бағанда негізгі борыш сомасынан кепілдік мөлшері көрсетіледі.
14. 9-бағанда кредит сомасы көрсетіледі.
15. 10-бағанда кепілдік сомасы көрсетіледі.
16. 11-бағанда комиссия сомасы көрсетіледі.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ұсыныс
Қарыз алушы: ___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (бұдан әрі – АӘТ) немесе заңды тұлғаның
толық атауы)
Сақтандыру ұйымы: ______________________________________________________________
(сақтандыру ұйымының атауы)
Кімге:__________________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқару органның атауы)
1. Қарыз алушы туралы мәліметтер:
1.1 АӘТ/тауы;
1.2 Бірінші басшының АӘТ және жеке сәйкестендіру нөмірі ((бұдан әрі – ЖСН);
1.3 ЖСН/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
1.4 Байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы).
2. Кредитор туралы мәліметтер:
2.1 Атауы;
2.2 Бірінші басшының АӘТ;
2.3 БСН;
2.4 Байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы).
3. Қарыз туралы ақпарат:
3.1 Кредит (лизинг) сомасы;
3.2 Кредит беру валютасы (теңге/АҚШ доллары/еуро/ресей рублі);
3.3 Кредит беру мерзімі;
3.4 Кредиттің (лизингтің) нысаналы мақсаты.
4. Сақтандыру ұйымы туралы мәліметтер:
4.1 Атауы;
4.2 Бірінші басшының АӘТ;
4.3 БСН;
4.4 Банктік деректемелер;
4.5 Байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы).
5. Сақтандыру туралы ақпарат:
5.1 Жоспарланған сақтандыру мерзімі;
5.2 Жоспарланған сақтандыру сомасы (теңге/АҚШ доллары/еуро);
5.3 Сақтандыру сыйлықақысының жоспарланған мөлшері.
Осымен қарыз алушы мен сақтандыру ұйымы:
1) сақтандыру шартының жобасы Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларында белгіленген сақтандыру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетінін;

2) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) в случае отказа в субсидировании части страховой премии заемщик обязуется выплатить страховой организации остаток непросубсидированной части страховой премии.
Подписано заемщиком:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) _____________
Дата и время подписания ЭЦП ____________________________________
Подписано страховой организацией:
Данные из ЭЦП _________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ____________________________________
Уведомление о принятии/отклонении предложения:
Причина отклонения: ____________________________________________
Принято местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства (услугодателем):
Данные из ЭЦП _________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ____________________________________
Приложение 11 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Требования к договорам страхования
Договор страхования должен соответствовать следующим требованиям:
1) страхование осуществляется по договорам займа, средства по которым были использованы в сфере агропромышленного комплекса;
2) договор страхования с правом пролонгации;
3) страховая сумма не более 50 (пятидесяти) % от суммы основного долга по кредиту;
4) страховая премия не более 30 (тридцати) % от страховой суммы.
Приложение 12 к Правилам
субсидирования в рамках
гарантирования и страхования
займов субъектов
агропромышленного комплекса
Форма
График субсидирования заемщика
Наименование субъекта агропромышленного комплекса_______________
Номер, дата заключения договора субсидирования____________________
Наименование кредитора__________________________________________
Номер, дата заключения договора займа_____________________________
Целевое назначение договора займа_________________________________
Сумма договора займа, тысяч тенге_________________________________
Срок договора займа, лет__________________________________________
Общая ставка вознаграждения, проценты____________________________
Общий размер комиссии по страховой премии (за весь период кредита), тенге_____________________________________________________, в том числе:

2) қаржылық берешекті және жеделдетілген оңалту рәсімін қайта құрылымдау жағдайларын қоспағанда, Қарыз алушының қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкроттық сатысында емес, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмағанын;
3) сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін субсидиялаудан бас тартылған жағдайда қарыз алушы сақтандыру ұйымына сақтандыру сыйлықақысының субсидияланбаған бөлігінің қалдығын төлеуге міндеттенін растайды.
Қарыз алушы қол қойды:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер
(бұдан әрі – ЭЦҚ) ________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _________________________________________
Сақтандыру ұйымы қол қойды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер ________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _________________________________________
Ұсынысты қабылдау/қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама:
Бас тарту себебі __________________________________________________
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер ________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты _______________________________________
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
11-қосымша
Сақтандыру шарттарына қойылатын талаптар
Сақтандыру шарты мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) сақтандыру қаражаты агроөнеркәсіптік кешен саласында пайдаланылған қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады;
2) мерзімін ұзарту құқығымен сақтандыру шарты;
3) сақтандыру сомасы кредит бойынша негізгі борыш сомасының 50 (елу) %-ынан аспайды;
4) сақтандыру сыйлықақысы сақтандыру сомасының 30 (отыз) %-ынан аспайды.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Қарыз алушыны субсидиялау кестесі
Агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің атауы ___________________________
Субсидиялау шартының нөмірі, жасалған күні _________________________
Кредитордың атауы ________________________________________________
Қарыз шартының нөмірі, жасалған күні ______________________________
Қарыз шартының нысаналы мақсаты ________________________________
Қарыз шартының сомасы, мың теңге ________________________________
Қарыз шартының мерзімі, жыл _____________________________________
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, % ___________________________________
Сақтандыру сыйлықақысы бойынша комиссияның жалпы мөлшері (кредиттің барлық кезеңі үшін), теңге ________________________, оның ішінде:

1) размер комиссии по страховой премии, предусматриваемый к оплате субъектом агропромышленного комплекса (за весь период кредита), тенге________________________________________________________________
2) размер комиссии по страховой премии предусматриваемый к оплате государством (за весь период кредита), тенге______________________________
Год
Размер комиссии, тенге
Субсидируемая часть комиссии, тенге
Уплачиваемая заемщиком, тенге
1
2
3
4
Итого
Дополнительная информация о займе (при наличии):
________________________________________
Подписано страховой организацией:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
____________________________________
Дата и время подписания ЭЦП
___________________________________________________________
Подписано местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства (услугодателем):
Данные из ЭЦП
________________________________________________________________________
Дата и время подписания
ЭЦП____________________________________________________________

1) агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің төлеуі көзделетін сақтандыру сыйлыақысының мөлшері (кредиттің бүкіл кезеңі үшін), теңге ______
2) мемлекеттің төлеуі көзделетін сақтандыру сыйлыақысының мөлшері (кредиттің бүкіл кезеңі үшін), теңге ______
Жыл
Комиссия мөлшері, теңге
Комиссияның субсидияланатын бөлігі, теңге
Қарыз алушы төлейтін, теңге
1
2
3
4
Жиыны
Қарыз туралы қосымша ақпарат (бар болса): ____________________________________
Сақтандыру ұйымы қол қойды:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан алынған деректер (бұдан әрі –ЭЦҚ)_____________
___________________________________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты ____________________________________________________
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы (көрсетілетін қызметті беруші) қол қойды:
ЭЦҚ-дан алынған деректер ___________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты ____________________________________________________