Об утверждении Стандарта организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 октября 2015 года № 821. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2015 года № 12289. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 43
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 20.03.2023 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 9) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа вМинистерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 23 октября 2015 года № 821
Стандарт
организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан

Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 қазандағы № 821 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 қарашада № 12289 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 43 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.03.2023 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он күннің ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т.Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 23 қазандағы
№ 821 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и с подпунктом 9) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005 "О некоторых вопросах Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан".
2. Настоящий Стандарт устанавливает требования к организации оказания медицинской помощи пациентам с дерматологическими и венерическими заболеваниями на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях.
3. Штаты дерматовенерологических медицинских организаций (далее – МО), за исключением организаций, являющихся государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6173).
4. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) анонимное обследование – добровольное медицинское обследование лица без идентификации личности;
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по специальности "дерматовенерология" (венерология, дерматология, дерматокосметология) (взрослая, детская);
3) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
4) диагностика – комплекс медицинских услуг, направленных на установление факта наличия или отсутствия заболевания;
5) добровольное лечение – лечение, осуществляемое с согласия больного или его законного представителя;
6) инфекции, передаваемые половым путем (далее – ИППП) – это группа заболеваний инфекционной природы, заражение которыми происходит преимущественно при сексуальных контактах, включая вагинальный, анальный и оральный секс, оказывающие отрицательное воздействие на сексуальное и репродуктивное здоровье, приводя к воспалительным заболеваниям органов малого таза, неблагоприятным исходам беременности и бесплодию;
7) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
8) конфиденциальное медицинское обследование – обследование, основанное на сохранении врачебной тайны и информации о личности обследуемого лица;
9) санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия – меры, направленные на устранение или уменьшение вредного воздействия на человека факторов среды обитания, предотвращение возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, массовых отравлений и их ликвидацию;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы 2009 жылғы 18 қыркүйекегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына (бұдан әрі - Кодекс) және "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт дерматологиялық және венерологиялық аурулары бар пациенттерге амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын ұйымдарды қоспағанда дерматовенерологиялық медициналық ұйымдардың штаттары (бұдан әрі - MҰ) "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына сәйкес белгіленеді (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6173 болып тіркелген).
4. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) анонимдік зерттеп-қарау - адамды жеке басын сәйкестендірмей ерікті медициналық зерттеп-қарау;
2) бейінді маман - жоғары медициналық білімді, "дерматовенерология" (венерология, дерматология, дерматокосметология) (ересектер, балалар) мамандығы бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық көрсетілетін қызметтер сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) диагностика - аурудың болу немесе болмау фактісін белгілеуге бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешені;
5) ерікті емделу - науқастың немесе оның заңды өкілінің келісімімен жүзеге асырылатын емдеу;
6) жыныстық жолдармен берілетін инфекциялар (бұдан әрі - ЖЖБИ) - бұл жұқтыруы қынаптық, анальді және оральдік сексті қоса алғанда, сексуалдық қатынастар кезінде басым болатын, кіші жамбас ағзаларының қабынған ауруларына, жүктіліктің жағымсыз аяқталуына және бедеулікке әкеле отырып, сексуалдық және репродуктивті денсаулыққа жағымсыз әсер ететін инфекция тәріздес аурулар тобы;
7. клиникалық хаттама - белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
8. құпия медициналық зерттеп-қарау - дәрігерлік құпияның және тексерілетін адамның жеке басы туралы ақпараттың сақталуына негізделген зерттеп-қарау;
9. санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар - халық арасында пайда болған инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың ошақтарын оқшаулау және жою мақсаттарында қолданылатын шаралар;

10) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам, определяемый в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Кодекса.
2. Основные направления деятельности и структура организаций
оказывающих дерматовенерологическую помощь населению Республики Казахстан
5. Основными направлениями деятельности медицинских организаций, оказывающих дерматовенерологическую помощь (далее – МО), является оказание специализированной медицинской помощи больным с дерматовенерологическими заболеваниями, создание эффективной системы, обеспечивающей доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг больным дерматовенерологическими заболеваниями.
6. К МО, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, относятся дерматовенерологические кабинеты в составе поликлиники (областной, городской, районной), кожно-венерологических диспансеров (далее – КВД) (областной, городской), ведомственных медицинских организаций и организаций здравоохранения, имеющих частную форму собственности, за исключением случаев лечения заболеваний в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2009 года № 526 "Об утверждении Перечня заболеваний, лечение которых запрещается в негосударственном секторе здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5847).
7. Задачи, функции, правовые и организационные основы оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан определены Положением о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих дерматовенерологическую помощь, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 312 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7018) (далее – Приказ № 312).
8. Перечень оснащения МО медицинской техникой и изделиями медицинского назначения приведен в приложении 1 к настоящему Стандарту.
9. МО обеспечивают ведение первичной медицинской документации в соответствии с формами, утвержденными приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6697) (далее – Приказ № 907).

10) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) - Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтер көрсетудің Кодекстің 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес айқындайтын тізбесі бойынша медициналық бірыңғай көмектің көлемі.
2. Қазақстан Республикасының халқына дерматовенерологиялық
көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары және
құрылымы
5. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін медициналык ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары (бұдан әрі - МҰ) дерматовенерологиялық аурулары бар науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету, дерматовенерологиялық аурулары бар науқастарға медициналық көмектің қолжетімділігін және медициналық көрсететілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ететін тиімді жүйені құру болып табылады.
6. МҰ-ға меншік нысандарына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, "Денсаулық сақтау саласының мемлекеттік емес секторында емдеуге тыйым салынатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 14 қазандағы № 526 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 5847 болып тіркелген) сәйкес ауруларды емдеу жағдайларын қоспағанда, емханалардың (облыстық, қалалық, аудандық), тері-венерологиялық диспансерлердің (бұдан әрі - ТВД) (облыстық, қалалық), ведомстволық медициналық ұйымдардың және жеке меншік нысанына ие денсаулық сақтау ұйымдарының құрамындағы дерматовенерологиялық кабинеттер жатады.
7. Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсету міндеттері, функциялары, құқықтық және ұйымдастырушылық негіздері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 312 бұйрығымен бекітілген Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағидалар айқындалған (бұдан әрі - № 312 бұйрық) (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 7018 болып тіркелген).
8. МҰ медициналық техникамен және медициналық бұйымдармен жарақтандыру тізбесі осы Стандартқа 1-қосымшада келтірілген.
9. МҰ "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі - № 907 бұйрық) бекітілген нысандарға сәйкес бастапқы медициналық құжаттама жүргізуді қамтамасыз етеді (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген).

3. Организация оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан
10. Оказание дерматовенерологической помощи осуществляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи, в том числе в форме первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП);
2) стационарозамещающей помощи;
3) стационарной помощи.
11. Амбулаторно-поликлиническую помощь в форме ПМСП оказывают специалисты ПМСП (участковые врачи терапевты, педиатры, врачи общей практики (семейные врачи):
1) независимо от факта прикрепления в случае оказания экстренной и неотложной медицинской помощи;
2) в плановом порядке – по прикреплению, предварительной записи или обращению.
12. Дерматовенерологическая помощь на амбулаторно-поликлиническом уровне включает в себя:
1) осмотр врачом ПМСП с целью определения состояния здоровья пациента, проведения дифференциальной диагностики и установления предварительного диагноза дерматовенерологического заболевания;
2) лабораторное и инструментальное обследование граждан при наличии медицинских показаний с целью верификации диагноза;
3) отбор и направление на консультацию к специалисту дерматовенерологу для предоставления специализированной медицинской помощи для подтверждения диагноза и определения последующей тактики ведения и лечения пациента;
4) оформление первичной медицинской документации в соответствии с Приказом № 907.
13. При выявлении у обратившегося за медицинской помощью высыпаний на коже и (или) слизистых оболочках, кожного зуда, симптомов или признаков ИППП, в том числе жалоб на симптомы уретрита, вульвовагинита и цервицита, специалисты ПМСП направляют больного на консультацию к врачу-дерматовенерологу кожно-венерологического кабинета для верификации диагноза, дообследования и назначения соответствующего лечения с принятием мер по регистрации, ведению учета и отчетности в соответствии с Правилами регистрации, ведения учета случаев инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений и правил ведения отчетности по ним, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 451 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12083) (далее – Приказ № 451).
14. Дерматовенерологическая помощь на консультативно-диагностическом уровне оказывается профильным специалистом по направлению врача ПМСП и включает в себя:
1) осмотр врачом дерматовенерологом с целью определения состояния пациента, проведения дифференциальной диагностики и установления предварительного диагноза дерматовенерологического заболевания;

3. Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
10. Дерматовенерологиялық көмек көрсету мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде алғашқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі - МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі - КДК) нысанында;
2) стационарды алмастыратын көмек;
3) стационарлық көмек.
11. МСАК нысанындағы амбулаториялық-емханалық көмекті МСАК мамандары (учаскелік терапевт дәрігерлер, педиатрлар, жалпы практика дэрігерлері (отбасылық дәрігерлер):
1) шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсеткен жағдайда бекіту фактісіне қарамастан;
2) жоспарлы тәртіппен - бекіту, алдын ала жазылу немесе жүгіну бойынша көрсетеді.
12. Амбулаториялық-емханалық көмек деңгейіндегі дерматовенерологиялық көмек:
1) пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, сараланған диагностика жүргізу және алдын ала дерматовенерологиялық ауруының диганозын белгілеу мақсатында МСАК дәрігерінің қарап-тексеруін;
2) диагнозды верфикациялау мақсатында медициналық көрсетілімдер болған кезде азаматтарды зертханалық және аспаптық зерттеп-қарауды;
3) диагнозды растау және пациентті одан әрі бақылау мен емдеу тактикасын анықтау үшін мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін дерматовенеролог маманның консультациясына іріктеу және оны жіберуді;
4) № 907 бұйрыққа сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеуді қамтиды.
13. Медициналық көмекке жүгінген адамда теріде және (немесе) сілемейлі қабықшада бөртпе, тері қышымасы, симптомдар немесе ЖЖБИ белгілері айқындалған, оның ішінде уретрит, вульвовагинит және цервицит симптомдарына шағымдар болған кезде МСАК мамандары науқасты диагнозды верфикациялау, толықтай зерттеп-қарау және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 451 бұйрығымен (бұдан әрі - № 451 бұйрық) бекітілген Инфекциялық, паразиттік, кәсіптік аурулар мен уланулар жағдайларын тіркеу, есепке алуды жүргізу қағидаларын және олар бойынша есептілікті жүргізу қағидаларына сәйкес тіркеу, есеп жүргізу және есептілік жөніндегі шараларды қабылдай отырып, тиісті ем тағайындау үшін тері-венерологиялық кабинеттің дерматолог дәрігерінің консультациясына жібереді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12083 болып тіркелген).
14. Консультациялық-диагностикалық деңгейдегі дерматовенерологиялық көмекті МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша бейінді маман көрсетеді және мыналарды қамтиды:
1) пациенттің жай-күйін анықтау, сараланған диагностика жүргізу және алдын ала дерматовенерологиялық ауру диагнозын белгілеу мақсатында дерматовенеролог-дәрігердің қарап-тексеруі;

2) лабораторное и инструментальное обследование пациентов при наличии медицинских показаний с целью верификации диагноза;
3) назначение лечения и определение последующей тактики ведения пациента;
4) консультирование пациентов с дерматовенерологическими заболеваниями, направляемых на госпитализацию в стационар, с предоставлением обоснованных показаний для госпитализации;
5) осуществление совместно со специалистами Центра семейного здоровья профилактических мероприятий, скрининговых исследований, направленных на выявление ранних и скрытых форм заболеваний и факторов риска, а также диспансеризации и динамического наблюдения;
6) экспертизу временной нетрудоспособности больных, обоснование временной нетрудоспособности больных и экспертизу лиц с признаками стойкой утраты трудоспособности в соответствии с Правилами проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10964) (далее – Приказ № 183);
7) ведение статистического учета и отчетности, анализ статистических данных;
8) проведение санитарно-просветительской работы с населением;
9) оформление медицинской документации в соответствии с Приказами № 907 и № 451.
15. Стационарозамещающая медицинская помощь предоставляется пациентам с дерматовенерологическими заболеваниями в МО или их соответствующих структурных подразделениях в случаях госпитализации, не требующей круглосуточного медицинского наблюдения, в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Кодекса.
16. Оказание стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП в плановом порядке осуществляется при наличии у пациента направления на лечение в дневной стационар, результатов лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента.
17. Дневной стационар организуется для проведения профилактических, диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий дерматовенерологическим пациентам, не требующим круглосуточного медицинского наблюдения, с продолжительностью пребывания от четырех до восьми часов в течение дня, с применением современных медицинских технологий в соответствии с утвержденными клиническими протоколами.
18. При поступлении пациента в дневной стационар заполняется карта больного дневного стационара по форме № 003-2/у "Карта больного дневного стационара (поликлиники, больницы), стационара на дому", утвержденной Приказом № 907.

2) диагнозды верфикациялау мақсатында медициналық көрсетілімдер болған кезде азаматтарды зертханалық және аспаптық зерттеп-қарау;
3) пациентке ем тағайындау және одан әрі емдеу тактикасын анықтау;
4) емдеуге жатқызу үшін негізді көрсетілімдерді ұсына отырып стационарға емдеуге жатқызуға жіберілетін дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерге консультация беру;
5) Отбасылық денсаулық орталығының мамандарымен бірлесіп ауруларды ерте және аурудың жасырын нысандары мен қауіп факторларын айқындауға, диспансерлеуге және динамикалық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды, скринингтік зерттеулерді жүзеге асыру;
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - № 183 бұйрық) Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама, науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығын және тұрақты еңбекке жарамсыздық белгілері бар адамдарға сараптама жүргізудің негіздемесі (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген);
7) статистикалық есепке алуды және есептілікті жүргізу, статистикалық деректерді талдау;
8) халықпен санитариялық-ағартушылық жұмыс жүргізу;
9) № 907 және № 451 бұйрықтарға сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеу.
15. Стационарды алмастыратын медициналық көмек дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерге МҰ-да немесе олардың тиісті құрылымдық бөлімшелерінде тәуіктік медициналық бақылауды талап етпейтін емдеуге жатқызу жағдайларында Кодекстің 48-бабының 2-тармағына сәйкес ұсынылады.
16. ТМККК шеңберінде стационарды алмастыратын медициналық көмек жоспарлы тәртіппен пациентте күндізгі стационарға емделуге жолдама, зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелері және аталған пациентті емдеу үшін қажетті бейінді мамандардың консультациялары болған кезде жүзеге асырылады.
17. Күндізгі стационар бекітілген клиникалық хаттамаларға сәйкес заманауи медициналық технологияларды қолдана отырып, бір күн ішінде төрт сағаттан бастап сегіз сағатқа дейін келу ұзақтығымен тәуліктік медициналық бақылауды талап етпейтін дерматовенерологиялық пациенттерге профилактикалық, диагностикалық, емдік және оңалту іс-шараларын өткізу үшін ұйымдастырылады.
18. Пациент күндізгі стационарға келіп түскен кезде № 907 бұйрықпен бекітілген "Емхананың, аурухананың күндізгі стационары науқасының картасы" № 003-3/е нысаны бойынша күндізгі стационар науқасының картасы толтырылады.

19. При ухудшении состояния, требующего круглосуточного наблюдения, пациент незамедлительно госпитализируется в профильный стационар.
20. При улучшении состояния и необходимости продолжения терапии, не требующей стационарозамещающей помощи, пациент направляется на амбулаторное лечение.
21. Длительность лечения с момента поступления пациента составляет в дневном стационаре не менее трех и не более восьми рабочих дней.
22. При выписке пациента, получившего стационарозамещающую помощь, заполняется статистическая карта прошедшего лечения в дневном стационаре по форме 066-4/у "Статистическая карта прошедшего лечение в дневном стационаре и стационаре на дому", утвержденной Приказом № 907.
23. При наличии медицинских показаний пациенты с дерматологическими и венерическими заболеваниями для оказания квалифицированной, специализированной медицинской помощи с круглосуточным медицинским наблюдением в плановом порядке госпитализируются в дерматовенерологические организации или в медицинские организации, имеющие в своем составе стационарное дерматовенерологическое отделение.
24. Стационарная помощь пациентам с дерматологическими и венерическими заболеваниями предоставляется в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Кодекса.
25. Плановая госпитализация пациента в стационар осуществляется после проведения необходимых клинико-диагностических, лабораторных, инструментальных и рентгенологических исследований, обязательном наличии консультаций профильного специалиста дерматовенеролога с учетом права пациента на свободный выбор медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, в соответствии с Инструкцией по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 492 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6380) (далее – Приказ № 492).
26. При госпитализации больной предоставляет документ, удостоверяющий личность, направление из поликлинического отделения (форма 001-3/у "Направление на госпитализацию в стационар", утвержденная Приказом № 907).
27. Плановая госпитализация в стационар осуществляется не позже 30 минут с момента обращения пациента в приемное отделение стационара. Врач приемного покоя заполняет медицинскую карту стационарного больного (форма № 003/у "Медицинская карта стационарного больного", утвержденную Приказом № 907), при наличии у пациента медицинских показаний и согласия на получение медицинской помощи в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациентом либо его законным представителем, а также медицинским работником в соответствии с требованием статьи 93 Кодекса.

19. Тәуліктік бақылауды талап ететін жағдай нашарлаған кезде пациент жедел түрде күндізгі стационарға емдеуге жатқызылады.
20. Жағдайы жақсарған және стационарды алмастыратын көмекті талап етпейтін терапияны жалғастыру қажеттілігі кезінде пациент амбулаториялық емге жіберіледі.
21. Пациенттің келіп түскен кезінен бастап күндізгі стационарда емдеудің ұзақтығы кем дегенде үш және сегіз жұмыс күнінен аспайтын күнді құрайды.
22. Стационарды алмастыратын көмек алған пациентті шығарған кезде № 907 бұйрықпен бекітілген "Күндізгі стационардан және үйдегі стационардан емдеуден өткен адамның стационарлық картасы" 066-4/е нысаны бойынша күндізгі стационарда емделуден өткен адамның статистикалық картасы толтырылады.
23. Медициналық көрсетілімдер болған кезде дерматологиялық және венерологиялық аурулары бар пациенттер тәуліктік медициналық бақылаумен білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін жоспарлы тәртіппен дерматовенерологиялық ұйымға немесе құрамында стационарлық дерматовенерологиялық бөлімшесі бар медициналық ұйымға емдеуге жатқызылады.
24. Дерматологиялық және венерологиялық аурулары бар пациенттерге стационарлық көмек Кодекстің 47-бабының 3-тармағына сәйкес ұсынылады.
25. Пациентті стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу қажетті клиникалық-диагностикалық, зертханалық, аспаптық және рентгенологиялық зерттеулерді жүргізілгеннен кейін, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 3 шілдедегі № 492 бұйрығымен (бұдан әрі - № 492 бұйрық) бекітілген Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес пациенттің стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымды еркін таңдауы құқығын ескере отырып, бейінді дерматовенеролог маманның консультациясы міндетті болған кезде жүзеге асырылады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6380 болып тіркелген).
26. Емдеуге жатқызылған кезде науқас жеке басын куәландыратын құжатты, емхана бөлімшесінің жолдамасын (№ 907 бұйрықпен бекітілген "Стационарға емдеуге жатқызуға жолдама" 001-3/е нысаны) ұсынады.
27. Стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу пациент стационардың қабылдау бөлімшесіне жүгінген кезден бастап 30 минуттан кешіктірмей жүзеге асырылады. Қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентте медициналық көрсетілім және осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес медициналық көмек алуға келісімі болған кезде стационарлық науқастың медициналық картасын (№ 907 бұйрықпен бекітілген "Стационарлық науқастың медициналық картасы" № 003/е нысаны) толтырады.
Кодекстің 93-бабының талаптарына сәйкес медициналық көмектен бас тарту, оның мүмкін болу салдары көрсетіле отырып, медициналық құжаттарға жазбамен ресімделеді және оған пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қояды.

28. Дерматовенерологическая помощь на стационарном уровне включает в себя:
1) осмотр врачом приемного покоя стационара не позже 10 минут с момента поступления с целью определения состояния здоровья пациента, установления предварительного диагноза и определения плана лечения и обследования;
2) лабораторное и инструментальное обследование больного с целью верификации диагноза;
3) подбор и назначение лечения, в соответствии с имеющейся нозологией и клиническими протоколами осуществляются лечащими врачами и заведующими отделений;
4) организация и выполнение врачебных назначений;
5) установление заключительного диагноза в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем Десятого пересмотра (далее – МКБ X пересмотра);
6) ежедневный осмотр лечащим врачом с целью коррекции диагностических и лечебных манипуляций (если не предусмотрена другая периодичность), кроме выходных и праздничных дней, когда осмотр осуществляется дежурным медицинским персоналом с заполнением формы № 003/у "Медицинская карта стационарного больного", утвержденной приказом № 907;
7) проведение консультаций смежных специалистов при необходимости и согласно клиническим протоколам;
8) экспертизу временной нетрудоспособности больных, обоснование временной нетрудоспособности больных и экспертизу лиц с признаками стойкой утраты трудоспособности согласно Приказу № 183;
9) выписка пациента с оформлением документации и выдачей на руки больному выписки из медицинской карты стационарного больного (форма 027/у "Выписка из медицинской карты амбулаторного, стационарного (подчеркнуть) больного", утвержденная Приказом № 907) и документа, удостоверяющего временную нетрудоспособность;
10) оформление первичной медицинской документации в соответствии с Приказами № 907 и № 451.
29. В случае оказания медицинской помощи несовершеннолетним в отсутствие их родителей или законных представителей, врач впоследствии предоставляет им исчерпывающую информацию о состоянии здоровья ребенка и оказанной ему медицинской помощи.
30. При наличии медицинских показаний лечение дерматовенерологических больных осуществляется с привлечением врачей других специальностей, соответствующих квалификационным характеристикам к специальностям.
31. В случае выявления (подозрения) онкологического заболевания у дерматовенерологического больного во время оказания медицинской помощи больного направляют к специалисту онкологу с целью уточнения диагноза и определения дальнейшей тактики лечения и медицинского наблюдения.

28. Стационарлық деңгейдегі дерматовенерологиялық көмек:
1) пациент денсаулығының жай-күйін анықтау, сараланған диагностика жүргізу және алдын ала дерматовенерологиялық ауру диганозын белгілеу және емдеу мен зерттеп-қарау жоспарын анықтау мақсатында келіп түскен сәттен бастап 10 минуттан кешіктірмей стационардың қабылдау бөлімі дәрігерінің тексеріп-қарауды;
2) диагнозды верификациялау мақсатында науқасты зертханалық және аспаптық зерттеп-қарауды;
3) қолда бар нозологияларға және клиникалық хаттамаларға сәйкес ем таңдауды және тағайындаманы емдеуші проблемаларға сәйкес дәрігер және бөлімше меңгерушісі жүзеге асуырады;
4) дәрігерлік тағайындауларды ұйымдастыру және орындауды;
5) Оныншы қайта қаралған Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне (бұдан әрі - X қайта қаралған АХЖ) сәйкес қорытынды диагнозды белгілеуді;
6) тексеріп-қарауды кезекші дәрігер № 907 бұйрықпен бекітілген "Стационарлық науқастың медициналық картасы" заполнением формы № 003/е нысанын толтыра отырып жүзеге асыратын демалыс және мереке күндерін қоспағанда диагностикалық және емдеу манипуляцияларын түзету мақсатында (егер басқа кезеңділік көзделмеген болса) емдеуші дәрігердің күнделікті тексеріп-қарауды;
7) қажеттілігіне қарай және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен клиникалық хаттамаларға сәйкес аралас мамандардың консультация жүргізуін;
8) № 183 бұйрыққа сәйкес науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама, науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығын және тұрақты еңбекке жарамсыздық белгілері бар адамдарға сараптама жүргізу негіздемесін;
9) Пациентті құжаттаманы ресімдей және науқастың қолына стационарлық науқастың медициналық картасынан үзіндіні (№ 907 бұйрықпен бекітілген "Амбулаториялық, стационарлық (астын сызыңыз) науқастың медициналық картасынан көшірме" 027/е нысаны) және еңбекке уақытша жарамсыздығын куәландыратын құжатты бере отырып шығаруды;
10) № 907 және № 451 бұйрықтарға сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеуді қамтиды.
29. Жасөспірімдерге, олардың ата-аналары немесе заңды өкілдері болмаған кезде медициналық көмек көрсетілген жағдайда, дәрігер ең соңында оларға бала денсаулығының жай-күйі және оған көрсетілген медициналық көмек туралы толық ақпарат береді.
30. Медициналық көрсетілімдер болған кезде дерматовенерологиялық науқастарды емдеу мамандыққа тиісті біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін басқа мамандықтардың дәрігерлерін тарта отырып жүзеге асырылады.
31. Медициналық көмек көрсету кезінде дерматовенерологиялық науқаста онкологиялық ауру анықталған (күдік болған) жағдайда, науқасты диагнозды нақтылау және емдеу мен медициналық байқаудың одан арғыі тактикасын анықтау мақсатында онколог маманға жібереді.

32. Лечение пациентов с ИППП проводится в амбулаторных условиях, за исключением больных вторичным сифилисом кожи и слизистых оболочек, которые подлежат госпитализации в дерматовенерологические стационарные отделения для проведения лечения в соответствии с клиническими протоколами.
33. Лечение больных висцеральным сифилисом проводится в условиях стационара – дерматовенерологического или терапевтического с учетом тяжести поражения. Лечение проводится врачом дерматовенерологом, назначающим специфическое лечение, совместно с терапевтом, рекомендующим сопутствующую и симптоматическую терапию.
34. Больным с клинически манифестными формами нейросифилиса специфическое лечение осуществляется в условиях неврологического/психиатрического стационара с участием врача дерматовенеролога. Больным с асимптомными формами нейросифилиса лечение проводится в условиях кожно-венерологических отделений круглосуточного пребывания КВД.
35. В случае одновременного заражения венерическим заболеванием психических больных, в том числе страдающих наркоманией и хроническим алкоголизмом, нуждающихся одновременно в лечении основного психического заболевания, больных острыми инфекционными заболеваниями, туберкулезом (бацилловыделители или с обострением основного туберкулезного процесса) лечение проводится в соответствующих специализированных стационарах под наблюдением специалистов территориальной дерматовенерологической организации.
36. Госпитализация беременных женщин до 30 недель беременности, нуждающихся в обследовании и лечении кожных и венерических болезней (если данная патология является основной), проводится в дерматовенерологические медицинские организации, а госпитализация беременных женщин после 30 недель беременности – в организации родовспоможения.
37. Несовершеннолетние лица, доставляемые в МО из Центра временной изоляции, адаптации, реабилитации несовершеннолетних, и лица без определенного места жительства при выявлении у них венерического заболевания подлежат обязательному лечению в условиях стационара дерматовенерологической организации.
38. В целях охраны сведений, составляющих врачебную тайну, в листках временной нетрудоспособности и другой документации, выдаваемой больным с ИППП для предъявления по месту работы, учебы по желанию пациентов разрешается шифровать диагнозы специальным кодом болезней кожи и подкожной клетчатки (L 00-99) в соответствии с МКБ X пересмотра.
39. Письменные справки или устная информация о пациентах, находящихся или ранее находившихся на лечении по поводу ИППП, равно как и о фактах их обследования на ИППП выдаются на основаниях, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.

32. ЖЖБИ бар пациенттерді емдеу қайталама тері мерезі және сілемейлі қабықша аурулары бар науқастарды қоспағанда, амбулаториялық жағдайларда жүргізіледі, олар денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен клиникалық хаттамаларға сәйкес ем жүргізу үшін дерматовенерологиялық стационарлық бөлімшелерге емдеуге жатқызылуға тиіс.
33. Висцералды мерезі бар науқастарды емдеу зақымдану ауырлығын ескере отырып, дерматовенерологиялық немесе терапиялық стационар жағдайында жүргізіледі. Емді арнайы ем тағайындайтын дерматовенеролог дәрігер, қосалқы және симптомды терапияны ұсынатын терапевтпен бірлесіп жүргізеді.
34. Нейромерездің клиникалық манифестік түрлері бар науқастарды арнайы емдеу нервологиялық/психиатриялық стационар жағдайында дерматовенеролог дәрігердің қатысуымен жүзеге асырылады. Нейромерездің асимптомдық түрлері бар науқастарға ем ТВД тәуліктік келудің тері-венерологиялық бөлімшесі жағдайында жүргізіледі.
35. Психикалық, оның ішінде нашақорлықтан және созылмалы алкоголизмінен зардап шегетін, негізгі психикалық ауруын бір уақытта емдеуді қажет ететін науқастар, жіті инфекциялармен, туберкулезбен (бацилла бөлу немесе негізгі туберкулез процесінің ушығуымен) ауыратын науқастар бір уақытта венерологиялық ауруларды жұқтырған жағдайда ем аумақтық дерматовенерологиялық ұйымдар мамандарының бақылауымен тиісті мамандандырылған стационарларда жүргізіледі.
36. Тері және венерологиялық ауруларды (егер мұндай патология негізгі болып табылады) зерттеп-қарауды және емдеуді қажет ететін жүктілігі 30 аптаға дейінгі жүкті әйелдер дерматовенерологиялық медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызылады, ал жүктілігі 30 аптадан жоғары жүкті әйелдерді босандыру ұйымдарына емдеуге жатқызылады.
37. МҰ-ға Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу, оңалту орталығынан әкелінетін кәмелетке толмаған адамдар және белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар, олардан венерологиялық аурулар анықталған кезде дерматовенерологиялық ұйымның стационар жағдайында міндетті емделуге тиіс.
38. Дәрігерлік құпияны құрайтын мәліметтерді қорғау мақсатында еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарында және жұмыс, оқу орындарына тапсыру үшін ЖЖБИ бар науқастарға берілетін басқа да құжаттамаларда пациенттің қалауы бойынша диагноздарды X қайта қаралған АХЖ-ға сәйкес тері және тері асты жасушалары ауруларының арнайы кодымен (L 00-99) шифрлауға рұқсат етіледі.
39. ЖЖБИ себебі бойынша емдеудегі немесе бұрын емдеуде болған пациенттер туралы жазбаша анықтама немесе ауызша ақпарат оларды ЖЖБИ-ге зерттеп-қарау фактілері туралы сияқты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамада көзделген негіздерде беріледі.

40. В журналах регистрации и медицинских картах пациентов с ИППП наряду с фамилиями указываются коды больных (порядковые номера) с ограничением приказом первого руководителя МО или его заместителя по медицинской части, числа лиц, имеющих доступ к информации о личности пациентов с ИППП, их паспортных или иных данных.
41. В случае нарушения больным с дерматовенерологическим заболеванием режима дня, установленного МО и (или) создания препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи допускается выписка пациента из стационара до завершения курса лечения (при отсутствии непосредственной угрозы жизни) по решению руководителя МО или его заместителя по медицинской части с отметкой в медицинской карте стационарного больного и листке временной нетрудоспособности.
42. При отказе пациента с дерматовенерологическим заболеванием или его законного представителя от медицинской помощи врач оформляет запись в медицинской карте стационарного или амбулаторного больного с указанием возможных осложнений и последствий. Пациент или его законный представитель собственноручно пишет заявление об отказе от медицинской помощи и заверяет своей подписью. Заявление хранится в медицинской карте данного пациента.
43. При отказе родителей или иных законных представителей лица, не достигшего 18-летнего возраста, либо законных представителей лица, признанного в установленном законом порядке недееспособным, от медицинской помощи администрация МО обращается в органы опеки и попечительства и (или) в суд для защиты прав и интересов вышеуказанных лиц.
44. Оказание медицинской помощи без согласия граждан или их законных представителей в отношении лиц, страдающих заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, лиц, страдающих тяжелыми психическими расстройствами и расстройствами поведения, или лиц, совершивших общественно опасные деяния, допускается на основаниях и в порядке, предусмотренном статьей 94 Кодекса.
45. При установлении окончательного диагноза венерического заболевания врач предоставляет больному для заполнения форму 065-2/у "Предупреждение лицу, заболевшему венерической болезнью", утвержденную Приказом № 907. После ознакомления и заполнения пациентом всех граф форма прикрепляется к "Медицинской карте больного венерическим заболеванием" (форма 065/у).
46. Сведения о больном венерическим заболеванием сообщаются правоохранительным органам в случае заражения венерической болезнью другого лица, повлекшим тяжкие последствия, а равно при заражении двух и более лиц либо заведомо несовершеннолетнего лицом, знавшим о наличии у него венерического заболевания с целью привлечения к принудительному лечению и привлечения к уголовной ответственности в соответствии со статьей 117 Уголовного Кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.

40. ЖЖБИ бар пациенттерді тіркеу журналдары мен медициналық карталарда тегімен қатар МҰ бірінші басшысының немесе оның медициналық бөлім жөніндегі орынбасарының бұйрығымен шектелген науқастардың кодтары (реттік нөмірлері), ЖЖБИ бар пациенттердің жеке басы туралы ақпаратқа рұқсаты бар адамдардың саны, олардың төлқұжат және өзге де деректері көрсетіледі.
41. Дерматовенерологиялық ауру бар науқас МҰ белгілеген күн режімін бұзған және (немесе) емдеу-диагностикалық процеске кедергі келтірген, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алу құқықтарына нұқсан келтірген жағдайда, пациенттерді МҰ бірінші басшысының немесе оның медициналық бөлім жөніндегі орынбасарының шешімі бойынша (өміріне тікелей қауіп болмаған кезде) стационарлық науқастың медициналық картасына немесе еңбекке уақытша жарамсыздық парағына белгі сала отырып, емдеу курсы аяқталғанға дейін стационардан шығаруға рұқсат етіледі.
42. Дерматовенерологиялық ауру бар науқас немесе оның заңды өкілі медициналық көмектен бас тартқан кезде дәрігер болуы мүмкін асқынулар мен салдарларды көрсете отырып, науқастың стационарлық немесе амбулаториялық медициналық картасына жазбаны ресімдейді. Пациент немесе оның заңды өкілі өз қолымен медициналық көмектен бас тарту туралы өтініш жазады және қол қойып растайды. Өтініш осы пациенттің картасында сақталады.
43. 18 жасқа толмаған тұлғаның ата-анасы немесе өзге де заңды өкілдері не заңда белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз деп танылған тұлғаның заңды өкілдері медициналық көмектен бас тартқан кезде, МҰ әкімшілігі жоғарыда көрсетілген тұлғалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін қамқорлық және қорғаншылық органдарына және (немесе) сотқа жүгінеді.
44. Айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардан зардап шегетін тұлғаларға, ауыр психикалық бұзылыстардан және мінез-құлық бұзылыстарынан зардап шегетін тұлғаларға немесе қоғамға қауіпті істер жасаған тұлғаларға қатысты азаматтардың немесе олардың заңды өкілдерінің келісімінсіз медициналық көмек көрсетуге Кодекстің 94-бабында көзделген негізде және тәртіппен рұқсат етіледі.
45. Венерологиялық ауру диагнозы түпкілікті белгіленген кезде дәрігер науқасқа толтыру үшін № 907 бұйрықпен бекітілген "Венерологиялық аурумен ауырған адамға ескерту" 065-2/е нысанын ұсынады. Пациент танысқаннан және барлық бағандарын толтырғаннан кейін нысан "Венерологиялық аурумен ауыратын науқастың медициналық картасына" бекітіледі (065/е нысаны).
46. Венерологиялық аурумен ауыратын науқас туралы мәлімет өзінде соз ауруы бар екендігін білген адамның ауыр зардаптарға әкеп соқтырған осындай ауруды басқа адамға жүқтырған, сондай-ақ екі немесе одан да көп адамға не көрінеу кәмелетке толмаған адамға жұқтырған жағдайда, мәжбүрлеп емдеуге тарту мен 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 117-бабына сәйкес шаралар қабылдау мақсатында және қылмыстық жауаптылыққа тарту үшін құқық қорғау органдарына хабарланады.

47. Медицинские организации, имеющие частную форму собственности и ведомственную принадлежность при регистрации впервые выявленных ИППП в трех дневный срок обеспечивают передачу в КВД формы № 089/у "Извещение о больном с впервые в жизни установленным диагнозом активного туберкулеза, инфекций, передающихся преимущественно половым путем, трихофитии, микроспории, фавуса, чесотки, трахомы, психического заболевания", утвержденной Приказом № 907.
48. Перечень контингента, подлежащих обследованию на ИППП утвержден Приказом № 312.
49. Диагностика ИППП у дерматовенерологических больных проводится в соответствии с перечнем методов лабораторно-диагностических исследований по уровням оказания медицинской помощи согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
50. Период контрольного наблюдения больных ИППП является обязательной частью лечебного процесса при решении вопроса об излеченности пациента.
51. Клинико-серологический контроль (далее – КСК) после окончания специфического лечения осуществляется один раз в 3 месяца в течение первого года наблюдения и 1 раз в 6 месяцев в последующие годы с постановкой тех же нетрепонемных тестов, использованных при постановке диагноза. Больные ранними формами сифилиса, имевшие до лечения положительные результаты реакции микропреципитации (далее – РМП), находятся на КСК до негативации серологических нетрепонемных тестов, затем еще в течение шесть-двенадцать месяцев. Длительность КСК определяется врачом индивидуально в зависимости от результатов лечения.
52. Контроль излеченности гонореи проводится на основании клинико-лабораторных данных после окончания лечения. При отрицательных результатах обследования пациенты не подлежат дальнейшему наблюдению.
53. Контроль излеченности инфекций урогенитального тракта проводится на основании клинических и лабораторных показателей после окончания лечения, повторно через 3 месяца.
4. Организация диагностики и проведения систематического
диспансерного наблюдения за больными с дерматологическими
и венерическими заболеваниями
54. Участковые врачи терапевты, педиатры, врачи общей практики, профильные специалисты (далее – специалисты ПМСП) принимают участие в раннем выявлении кожных и венерических заболеваний, в организации диспансерного наблюдения, проводят информационно-образовательную работу среди прикрепленного населения по формированию здорового образа жизни.
55. При выявлении дерматологических больных лечащий врач составляет план диспансерных мероприятий на год с указанием сроков их проведения. Больному предоставляется информация о датах явки, разъяснения о цели самой диспансеризации, значении и цели повторных явок к врачу.

47. Жеке меншік нысаны және ведомстволық тиістілігі бар медициналық ұйымдар алғаш айқындалған ЖЖБИ (мерез, гонорея, хламидиоз) тіркеу кезінде үш күндік мерзімде ТВД-ға № 907 бұйрықпен бекітілген "Өмірінде бірінші рет белсенді туберкулез, көбінесе жыныстық жолмен жұғатын инфекция, трихофития, микроспория, фавус, қышыма, трахома, психикалық ауру диагнозы қойылған науқас туралы хабарлама" № 089/е нысанын беруді қамтамасыз етеді.
48. ЖЖБИ-ға зерттеп-қарауға жататын контингендердің тізбесі № 312 бұйрықпен бекітілген.
49. Дерматовенерологиялық науқастарға ЖЖБИ диагностикасы осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес медициналық көмекті көрсету деңгейлері бойынша зертханалық-диагностикалық зерттеулер әдістерінің тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
50. ЖЖБИ науқастарын бақылау байқау кезеңі пациенттің жазылғаны туралы мәселені шешкен кезде емдеу процесінің міндетті бөлігі болып табылады.
51. Клиникалық-серологиялық бақылау (бұдан әрі - КСБ) ерекше ем аяқталғаннан кейін қадағалаудың бірінші жылы ішінде 3 айда 1 рет және диагнозды қойған кезде пайдаланылған сол терпонемді емес мерезді қоя отырып, одан кейінгі жылдары 6 айда 1 рет жүзеге асырылады. Емдеуге дейін микропреципитациялар реакциясына оң нәтижелері (бұдан әрі - МРН) болған мерездің ерте түрлерімен ауыратын науқастар серологиялық трепонемді емес тесттерді негативациялағанға дейін КСБ-да болады, одан кейін тағы 6-12 ай бойы болады. КСБ ұзақтығын дәрігер емдеу нәтижелеріне байланысты жеке анықтайды.
52. Гонореяның жазылғанын бақылау емдеу аяқталғаннан кейін клиникалық-зертханалық деректердің негізінде жүргізіледі. Зерттеп-қарау нәтижелері теріс болған кезде пациенттер одан арғы бақылауға жатпайды.
53. Урогениталды жолдар инфекцияларының емделуін бақылау клиникалық және зертханалық көрсетілімдердің негізінде ем аяқталғаннан кейін, қайта 3 айдан кейін жүргізіледі.
4. Дерматологиялық және соз аурулары бар науқастардың
диагностикасын және жүйелі диспансерлік бақылау жүргізуді
ұйымдастыру
54. Учаскелік терапевт дәрігерлер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, бейінді мамандар (бұдан әрі - МСАК мамандары) тері және соз ауруларын ерте анықтауға, диспансерлік бақылауды ұйымдастыруға қатысады, бекітілген халық арасында саламатты өмір салтын қалыптастыру бойынша ақпараттық-білім беру жұмысын жүргізеді.
55. АЕБ деңгейінде дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерді диспансерлік есепке қою және динамикалық бақылау "Сырқаттанушылықтың созылмалы нысандары бар науқастарды диспансерлеу хаттамаларын (стандарттарын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 26 желтоқсандағы № 885 бұйрығымен бекітілген сырқаттанушылықтың созылмалы нысандары бар науқастарды диспансерлеу хаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады.

56. План диспансерных мероприятий включает частоту наблюдения больных, консультации у смежных специалистов, обязательные и дополнительные лабораторно-инструментальные методы обследования в зависимости от тяжести процесса, а также противорецидивное и профилактическое лечение.
57. Критериями качества диспансеризации больных с дерматовенерологическими заболеваниями являются:
1) полнота охвата населения диспансерным наблюдение (расчет: число больных, состоящих под диспансерным наблюдением на конец отчетного периода*100/ среднегодовую численность обслуживаемого населения);
2) своевременность взятия больных с дерматовенерологическими заболеваниями под диспансерное наблюдение (расчет: число дерматовенерологических больных, взятых под диспансерное наблюдение в течение определенного периода (из числа лиц с впервые установленным диагнозом)*100/общее число вновь выявленных больных с дерматовенерологическими заболеваниями);

56. Дерматологиялық науқастарды анықтаған кезде емдеуші дәрігер бір жылға өткізу мерзімдерін көрсете отырып диспансерлік іс-шаралар жоспарын дайындайды. Науқасқа келу күндері туралы ақпарат ұсынылады, диспансерлеудің мақсаты, дәрігерге қайта келудің мәні мен мақсаттары туралы түсіндіріледі.
57. Диспансерлік іс-шаралар жоспары науқастарды бақылау жиілігін, аралас мамандардың консультациясын, процестің ауырлығына қарай зерттеп-қараудың міндетті және қосымша зертханалык-аспаптық әдістерін, сондай-ақ өршуге қарсы және профилактикалық емді қамтиды.
58. Дерматовенерологиялық аурулары бар науқастарды диспансерлеу сапасының критерийлері:
1) халықты диспансерлік бақылаумен қамтудың толықтығы (есеп: есепті кезеңнің соңында диспансерлік бақылауда тұрған науқастардың саны * 100/қызмет көрсетілетін халықтың орта жылдық саны),
2) дерматовенерологиялық науқастарды диспансерлік бақылауға алу уақтылығы (есеп: (алғаш диагнозы белгіленген адамдардың ішінен) белгілі бір кезеңнің ішінде диспансерлік бақылауға алынған дерматовенерологиялық науқастардың саны*100/жаңада анықталған дерматовенерологиялық науқастардың жалпы саны);

3) полнота обследования диспансерных больных, прошедших клинико-лабораторное обследование (расчет: число диспансерных больных, прошедших клинико-лабораторное обследование*100/общее число диспансерных больных);
4) частота рецидивов и обострений дерматозов у больных, получавших лечение (расчет: число обострений (рецидивов) у лиц, получавших лечение*100/ число лиц, прошедших курс лечения);
5) эффективность диспансеризации (расчет: сумма чисел диспансерных больных, состоящих под диспансерным наблюдением с улучшением состояния, отсутствием обострений в течение трех лет, отказом от диспансеризации, не явкой в течение трех лет *100/ общее число пациентов, состоящих на учете на начало отчетного года.
Интервал колебания (пороговое значение критериев качества) исчисляется как среднее значение по анализам деятельности медицинской организации за период не менее трех лет.
Приложение 1
к Стандарту организации оказания
дерматовенерологической помощи
населению Республики Казахстан
Перечень оснащения кабинета дерматовенеролога
Наименование оборудования
Количество
Камера для хранения стерильного инструмента
1
Лампа люминесцентная для диагностики грибковых заболеваний
1
Набор инструментов дерматовенеролога
2
Дерматоскоп
1
Облучатель бактерицидный стационарный
1
Набор общеврачебный
1
Кушетка медицинская
1
Стол медицинский врача
1
Стол медицинской сестры
1
Стул медицинский врача
1
Стул медицинской сестры
1
Стул пациента
2
Ширма медицинская
1
Шкаф медицинский для документации
1
Шкаф медицинский для одежды
1
Лента измерительная
1
Лоток почкообразный
1
Секундомер
1
Стакан для дезинфекционного раствора
1
Термометр медицинский
5
Тонометр
1
Фонендоскоп
1
Шпатель медицинский
20
Приложение 2
к Стандарту организации оказания
дерматовенерологической помощи
населению Республики Казахстан
Согласие на получение медицинской помощи
Я, ________________________________________________ получил
подробное разъяснение по поводу диагноза, особенностей течения моего
заболевания, вероятной длительности лечения и по прогнозу
(вероятность успешного исхода и исхода при отказе от лечения).
Мне даны полные разъяснения по плану обследования и лечения
(разъяснены возможные варианты медицинского вмешательства, связанные
с ними риски и их последствия).
Я извещен о необходимости соблюдать режим в ходе лечения,
регулярно принимать назначенные препараты, немедленно сообщать врачу
о любом ухудшении самочувствия, согласовывать с врачом прием любых
непрописанных препаратов (например, для лечения простуды, гриппа,
головной боли и т.п.).
Я извещен, что несоблюдение рекомендаций врача, режима
приема препаратов, бесконтрольное самолечение могут осложнить лечение
и отрицательно сказаться на состоянии моего здоровья.
Я получил информацию об альтернативных методах лечения и имел
возможность задать любые интересующие меня вопросы, касающиеся
заболевания и лечения, получил на них удовлетворительные ответы.
С предложенным планом обследования и лечения согласен.
От предложенного плана обследования и лечения отказался.
(ненужное зачеркнуть)
"______"______________ 201__ г.
____________________________________________________
(подпись пациента или его законного представителя)
____________________________________________________
(печать и подпись лечащего врача)
Мне, _________________________________________________________,
предоставлена подробная информация о результатах проведенного
обследования и лечения. Все положения врачом разъяснены и понятны. Я
получил информацию, что и под чьим контролем должен делать после
выписки.
"_____" _____________ 201__ г.
__________________________________________________
(подпись пациента или его законного представителя)
__________________________________________________
(печать и подпись лечащего врача)
Приложение 3
к Стандарту организации оказания
дерматовенерологической помощи
населению Республики Казахстан
Перечень методов лабораторно-диагностических исследований
по уровням оказания медицинской помощи
Уровень
Методы исследований
Сифилис
1
Фельдшерско-акушерский пункт (далее – ФАП), семейная врачебная амбулатория (далее – СВА)
Реакция микропреципитации (РМП) с кардиолипиновым антигеном или ее модификации – микрореакция с плазмой и инактивированной сывороткой
2
Кожно-венерологические кабинеты при поликлиниках, ЦРБ и РБ
- РМП с кардиолипиновым антигеном или ее модификации - RPR (Rapid Plasma Reagins) – тест быстрых плазменных реагинов
- VDRL (Venereal Disease Research Laboratory) и другие
- ИФА – иммуноферментный анализ EIA (Enzymeimmuno assay)
- КСР*
3
Кожно-венерологические отделения, городской КВД, областной КВД
- РМП с кардиолипиновым антигеном или ее модификации (RPR, VDRL и другие),
- РПГА - реакция пассивной гемагглютинации (TPHA (Treponema pallidum hemagglutination assay)),
- РИФ - реакция иммунофлюоресценции (FTA (Fluorescent treponemal antibody) с вариантами: РИФ – 200 (FTA-200), РИФ-абс (FTA-аbs, FTA-аbs Ig M)),
- ИФА,
- исследование ликвора,
- КСР*
4
Республиканский
(НИКВИ)
- РМП с кардиолипиновым антигеном или ее модификации (RPR, VDRL и другие),
- РПГА,
- РИФ (FTA (Fluorescent treponemal antibody) с вариантами: РИФ – 200 (FTA-200); РИФ-абс (FTA-аbs, FTA-аbs Ig M),
- ИФА,
- исследование ликвора,
- иммуноблотинг на Ig G к T.pallidum,
- КСР*.
Инфекции урогенитального тракта
1
ФАП, СВА
Микроскопия
2
Кожно-венерологические кабинеты при поликлиниках, ЦРБ и РБ
Микроскопия, ИФА.
3
Кожно-венерологические отделения, городской КВД, областной КВД
Микроскопия, бактериологический метод, ИФА, методы амплификации нуклеиновых кислот (SDA, ПЦР и другие), РИФ.
4
Республиканский (НИКВИ)
Микроскопия, бактериологический метод, ИФА, методы амплификации нуклеиновых кислот (SDA, ПЦР и другие), РИФ
Примечание:
КСР* - комплекс серологических реакций (реакция Вассермана) –
субъективно интерпретируемый тест, в настоящее время используемый
только на территории некоторых стран СНГ, не включен в международные
стандарты диагностики сифилиса (ВОЗ, CDC, Европейские стандарты).

3) клиникалық-зертханалық зерттеп-қараудан өткен диспансерлік науқастарды зерттеп-қарау толықтығы (есеп: клиникалық-зертханалық зерттеп-қараудан өткен диспансерлік науқастардың саны*100/диспансерлік науқастардың жалпы саны);
4) ем алған науқастарда өршудің және дерматоздардың ушығу жиілігі (есеп: ем алған науқастардағы ушығудың (өршудің) саны *100/емдеу курсынан өткен адамдардың саны);
5) диспансерлеу тиімділігі (есеп: жағдайының жақсаруымен, үш жыл бойы ушығудың болмауымен, үш жыл бойы келмей диспансерлеуден бас тартумен диспансерлік бақылауда тұрған диспансерлік науқастар санының сомасы*100/есепті жылдың басында есепте тұрған пациенттердің жалпы саны) болып табылады.
Ауытқу интервалы (сапа критерийлерінің бастапқы мәні) кемінде үш жыл кезеңінде медициналық ұйымдар қызметінің әрекетін талдау бойынша орташа мән ретінде есептеледі.
Қазақстан Республикасының
халқына дерматовенерологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Дерматовенеролог кабинетін жарақтандырудың
тізбесі
Жабдықтың атауы
Саны
Зарарсызданған аспаптарға арналған камера
1
Зең ауруларын диагностикалауға арналған люминесцентік лампа
1
Дерматовенерологқа арналған аспаптар жиынтығы
2
Дерматоскоп
1
Бактерияға қарсы стационарлық сәулелендіргіш
1
Жалпы дәрігергерлік жиынтығы
1
Тексеріп-қарауға арналған тақтай төсек
1
Дәрігерге арналған медициналық үстел
1
Мейіргерге арналған медициналық үстел
1
Дәрігерге арналған медициналық орындық
1
Мейіргерге арналған медициналық орындық
1
Пациентке арналған орындық
2
Медициналық керме
1
Құжаттарға арналған медициналық шкаф
1
Киімге арналған медициналық шкаф
1
Өлшем лентасы
1
Бүйрек тәрізді лоток
1
Секундомер
1
Дезинфекциялық ерітіндіге арналған стакан
1
Медициналық термометр
5
Фонендоскоп
1
Тонометр
1
Медициналық шпатель
20
Қазақстан Республикасының
халқына дерматовенерологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына
2-қосымша
Медициналық көмек алуға келісім
Мен, _________________________________________________ өзімнің
ауруымның диагнозы, ағымының ерекшеліктері, емдеудің ықтималды ұзақтығы бойынша және болжамы (табысты аяқталу және бас тартқан кездегі аяқталу ықтималдылығы) бойынша толық түсіндірме алдым.
Маған зерттеп-қарау мен емдеу жоспары бойынша толық түсініктеме беріледі (медициналық араласудың, олармен байланысты қауіптердің және олардың салдарлардың болуы мүмкін нұсқалары түсіндірілді).
Мен емдеу барысында режімді сақтау, тағайындалған препараттарды уақтылы қабылдау, жағдайымның күрт нашарлағаны туралы дәрігерге жедел хабардар ету, жазып бермеген кез келген препаратты қабылдауды (мысалы суық тиюді, тұмауды, бас ауруын емдеуге арналған және т.б.) дәрігермен келісу қажеттілігі туралы хабардармын.
Мен, дәрігердің ұсынымын, препараттар қабылдау режімін сақтамау, бақылаусыз өз бетінше емделу емді қиындататыны және менің денсаулығыма теріс әсер ететіні жөнінде хабардармын.
Мен, емдеудің баламалы әдістері туралы ақпарат алдым және ауруым мен емдеуге қатысты мені толғандыратын кез келген сұрақ қою мүмкіндігі болды, оларға қанағаттанарлық жауап алдым.
Ұсынылған зерттеп-қарау және емдеу жоспарымен келісемін.
Ұсынылған зерттеп-қарау және емдеу жоспарынан бас тарттым.
(қажет емесін сызып тастау)
201__ж. "___" _________________________________________________
(пациенттің немесе оның заңды өкілінің қолы)
_______________________________________________________________
(емдеуші дәрігердің мөрі мен қолы)
Маған, ___________________________________________, жүргізілген
зерттеп-қарау және емдеу нәтижелері туралы ақпарат ұсынылды. Барлық ережені дәрігер түсіндірді және ол маған түсінікті. Мен емделіп шыққаннан кейін не істеу және кімнің бақылауымен істеуім керек екені жөнінде ақпарат алдым.
201__ж. "___" _____________
___________________________
(пациенттің немесе оның заңды өкілінің қолы) __________________
(емдеуші дәрігердің мөрі мен қолы) ____________________________
Қазақстан Республикасының
халқына дерматовенерологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына
3-қосымша
Медициналық көмекті көрсету деңгейлері бойынша ЖЖБИ анықтауға
бағытталған зертханалық-диагностикалық зерттеу әдістерінің
тізбесі
Деңгей
Зерттеу әдістері
Мерез
1
Фельдшерлік-акушериялық пункт (бұдан әрі - ФАП), отбасылық дәрігерлік амбулатория (бұдан әрі - ОДА)
Кардиолипинді антиген немесе оның модификациялары - плазмамен және инактивацияланған сарысумен микрореакциясы бар микропреципитациялар реакциясы (МПР)
2
Емханалардың, ОАО және АА жанындағы тері-венерологиялық кабинеттер
- кардиолипинді антиген немесе оның модификациялары бар МПР - RPR (Rapid Plasma Reagins) - тез плазмалық реагиндердің тесті
- VDRL (Venereal Disease Research Laboratory) және басқалары
- ИФА - иммуноферментті талдау ЕІА (Enzymeimmuno assay)
- СРК*
3
Тері-венерологиялық бөлімшелер, қалалық ТВД, облыстық ТВД
- кардиолипинді антиген немесе оның модификациялары бар МПР (RPR, VDRL және басқалары),
- ПГАР - пассивті гемагглютинациялар реакциясы (ТРНА (Treponema pallidum hemagglutination assay)),
- ИФР - иммунофлюоресценциялар реакциясы (FTA (Fluorescent treponemal antibody) мынадай нұсқалары бар: ИФР - 200 (FTA-200), ИФР-абс (FTA-abs, FTA- abs Ig М)),
- ИФА,
- ликворды зерттеу,
- СРК*
4
Республикалық (ТВҒЗИ)
- кардиолипинді антиген немесе оның модификациялары бар МПР (RPR, VDRL және басқалары),
- РПГА,
- ИФР (FTA (Fluorescent treponemal antibody) мынадай нұсқалары бар: ИФР - 200 (FTA-200); ИФР-абс (FTA-abs, FTA-abs Ig М),
- ИФА,
- ликворды зерттеу,
- Ig G к T.pallidum-re иммуноблотинг
-СРК*.
Урогениталды жолдың инфекциясы
1
ФАП, ОДА
Микроскопия
2
Емханалардың, ОАО және АА жанындағы тері-венерологиялық кабинеттер
Микроскопия, ИФА.
3
Тері-венерологиялық бөлімшелер, қалалық ТВД, облыстық ТВД
Микроскопия, бактериологиялық әдіс, ИФА, нуклеин қышқылдарын амплификациялау әдістері (SDA, ПТР және басқалары), ИФР.
4
Республикалық (ТВҒЗИ)
Микроскопия, бактериологиялық әдіс, ИФА, нуклеин қышқылдарын амплификациялау әдістері (SDA, ПТР және басқалары), ИФР.
Ескертпе:
СРК* - серологиялық реакциялар кешені (Вассерман реакциясы) - қазіргі уақытта ТМД кейбір елдерінің аумақтарында ғана пайдаланылатын субъективті сараланатын тест, мерезді диагностикалаудың халықаралық (ДДС, CDC, Еуропа стандарттарына) стандарттарына енгізілмеген.