Об утверждении Положения о комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 599. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2015 года № 12347.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя.
2. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную peгистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әдiлет" и в периодических печатных изданиях;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства юстиции Республики Казахстан Бекетаева М.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра
З. Баймолдина
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 599
Положение о комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.11.2019 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Положение о комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя комиссии (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее - Закон).
2. Настоящее Положение регулирует деятельность комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя (далее - Комиссия).
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) обеспечение качественного отбора претендентов на получение лицензии на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя;
2) обеспечение открытости и гласности заседаний.
4. Лица, претендующие на занятие деятельностью частного судебного исполнителя и прошедшие стажировку в региональных палатах частных судебных исполнителей, проходят аттестацию в Комиссии, создаваемой при территориальном органе юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – территориальные органы юстиции).

Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер тұлғаларды аттестаттау бойынша комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2015 жылғы 30 қарашадағы № 599 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 желтоқсанда № 12347 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 167-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер тұлғаларды аттестаттау бойынша комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуін және оның мерзімді баспа басылымдары мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Жауапты хатшысы М.Б. Бекетаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министрдің м.а. З. Баймолдина
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 599 бұйрығымен бекітілген
Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер тұлғаларды
аттестаттау бойынша комиссия туралы ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 04.11.2019 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер тұлғаларды аттестаттау бойынша комиссия туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 167-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Ереже жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер тұлғаларды аттестаттау бойынша комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) қызметін реттейді.
3. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына лицензия алуға үміткерлерді сапалы таңдауды қамтамасыз ету;
2) отырыстардың ашықтығын және жариялылығын қамтамасыз ету болып табылады.
4. Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер және жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарында тағылымдамадан өткен тұлғалар облыстардың, республикалық мәні бар қалалардың және астананың аумақтық әділет органы (бұдан әрі - аумақтық әділет органы) жанынан құрылатын Комиссияда аттестаттаудан өтеді.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.11.2019 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Комиссия является постоянно действующим органом и состоит из семи членов - двух частных судебных исполнителей, включая руководителя региональной палаты частных судебных исполнителей, двух представителей территориального органа юстиции, ученого-правоведа, депутата маслихата и представителя общественности. Состав Комиссии и регламент ее работы утверждается приказом руководителя территориального органа юстиции.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 0211.2020 № 531(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В состав комиссии частные судебные исполнители определяются по рекомендации региональной палаты частных судебных исполнителей и направляются в территориальный орган юстиции.
7. Кандидатура ученого-правоведа рекомендуется высшими учебными заведениями, реализующими образовательные учебные программы высшего образования на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
8. Кандидатура депутата маслихата рекомендуется маслихатами областей, городов республиканского значения и столицы.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.11.2019 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае выхода из состава Комиссии одного из членов, новый член включается в состав не позднее одного месяца со дня выбытия.
10. Председателем Комиссии является руководитель территориального органа юстиции или лицо, исполняющее его обязанности.
11. Для организации деятельности Комиссии территориальным органом юстиции из числа сотрудников территориального органа юстиции назначается секретарь Комиссии.
Глава 2. Полномочия аттестационной комиссии
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.11.2019 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Председатель комиссии:
1) созывает заседания;
2) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
3) председательствует на заседаниях Комиссии.
13. Члены Комиссии:
1) знакомятся с представленными материалами на претендента;
2) выносят решение о допуске либо отказе в допуске к аттестации;
3) рассматривают вопросы, подлежащие разрешению на заседании Комиссии и выносят соответствующее решение;

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 04.11.2019 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комиссия тұрақты қызмет ететін орган болып табылады және жеті адамнан – жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының басшысымен қоса екі жеке сот орындаушысынан, аумақтық әділет органының екі өкілінен, ғалым-құқықтанушыдан, мәслихат депутатынан және жұртшылық өкілінен тұрады. Комиссияның құрамы және оның жұмысының регламенті уәкілетті аумақтық органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 02.11.2020 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комиссияның құрамына жеке сот орындаушылары жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының ұсынысы бойынша айқындалады және аумақтық әділет органына жолданады.
7. Ғалым-құқықтанушының кандидатурасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жоғары білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын жоғары оқу орны ұсынады.
8. Мәслихат депутатының кандидатурасын облыстардың, республикалық мәні бар қалалардың және астананың мәслихаттары ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 04.11.2019 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Комиссия құрамынан мүшелерінің бірі шыққан жағдайда жаңа мүшесі құрамға шыққан күннен бастап бір айдан кешіктірілмей енгізіледі.
10. Аумақтық әділет органының басшысы немесе оның міндетін атқаратын тұлға Комиссияның төрағасы болып табылады.
11. Аумақтық әділет органы Комиссияның қызметін ұйымдастыру үшін аумақтық әділет органының қызметкерлерінен Комиссия хатшысын тағайындайды.
2 тарау. Аттестаттау комиссиясының өкілеттіктері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 04.11.2019 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Комиссияның төрағасы:
1) отырысты шақырады;
2) Комиссияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
3) Комиссияның отырыстарында төрағалық етеді.
13. Комиссияның мүшелері:
1) үміткерге ұсынылған материалдармен танысады;
2) аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы шешім шығарады;
3) Комиссияның отырысында шешілуі тиіс мәселелерді қарайды және тиісті шешім шығарады.

14. Член Комиссии не участвует при аттестации претендента и подлежит отводу, если он:
1) является родственником претендента;
2) лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе аттестации претендента или имеются иные обстоятельства, вызывающие обоснованные сомнения в его беспристрастности.
15. При наличии обстоятельств, указанных в пункте 14 настоящего Положения, член Комиссии заявляет самоотвод.
В случае незаявления самоотвода, отвод заявляется членами Комиссии, участвующими в заседании, либо претендентом.
В случае участия члена Комиссии во время аттестации при наличии обстоятельств, указанных в пункте 14 настоящего Положения, результаты аттестации считаются недействительными.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.11.2019 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Самоотвод и отвод заявляется как до аттестации, так и в ходе аттестации.
17. Решение о самоотводе (отводе) члена Комиссии принимается Комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседании, и оглашается в присутствии члена Комиссии и претендента, участвующего в аттестации.
18. Решение об отклонении или удовлетворении отвода обжалованию не подлежит.
19. Секретарь Комиссии:
1) формирует повестку дня заседания Комиссии;
2) оповещает членов Комиссии о дате проведения заседания Комиссии;
3) обеспечивает подготовку необходимых документов, материалов, ведет протокол и оформляет решения заседания Комиссии после его проведения;
4) вносит предложения по улучшению организации работы Комиссии.
20. Члены комиссии:
в целях определения уровня знаний лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие деятельностью частного судебного исполнителя, проводят собеседование;
оценивают при прохождении аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие деятельностью частного судебного исполнителя.
21. Члены комиссии:
объективны и беспристрастны;
знают положения и требования действующего законодательства, регулирующего вопросы исполнительного производства;
не посягают на независимость претендента;
соблюдают профессиональную этику.
22. По рассматриваемым вопросам Комиссия принимает решение, которое подписывается председателем, членами Комиссии и секретарем.
23. В случае несогласия с принимаемым решением член Комиссии может изложить особое мнение в письменной форме, которое приобщается к протоколу.
24. В целях обеспечения открытости и гласности на заседаниях Комиссии осуществляются аудио- и (или) видеозапись либо стенографирование. Стенограмма, аудио- и (или) видеозапись хода заседания приобщаются к протоколу заседания и хранятся вместе с материалами Комиссии.

14. Комиссияның мүшесі:
1) үмірткердің туысы болса;
2) үміткерді аттестаттаудың қорытындысына жеке, тікелей және жанама мүдделі болса немесе оның әділдігіне негізделген күмән тудыратын өзге мән-жайлар болса, ол үміткерді аттестаттауға қатыспайды және шығарылады.
15. Осы Ереженің 14-тармағында көрсетілген мән-жайлар болған кезде Комиссияның мүшесі өздігінен бас тартады.
Өздігінен бас тартпаған жағдайда отырысқа қатысатын Комиссияның мүшелері не үміткер қарсылық білдіреді.
Осы Ереженің 14-тармағында көрсетілген мән-жайлар болған кезде Комиссия мүшесі аттестаттау уақытында қатысқан жағдайда аттестаттау нәтижелері жарамсыз деп есептеледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 04.11.2019 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Өздігінен бас тарту және қарсылық білдіру аттестаттауға дейін, сондай-ақ, аттестаттау барысында жасалады.
17. Комиссия мүшесінің өздігінен бас тартуы (қарсылық білдіруі) туралы шешімін Комиссия отырысқа қатысқан мүшелердің көпшілік дауысымен жазбаша нысанда қабылдайды және Комиссия мүшесі мен аттестаттауға қатысатын үміткердің қатысуымен жариялайды.
18. Қарсылық білдіруден бас тарту немесе қанағаттандыру туралы шешімге шағым жасалмайды.
19. Комиссияның хатшысы:
1) Комиссия отырысының күн тәртібін жасайды;
2) Комиссияның мүшелеріне Комиссия отырысы өтетін күн туралы хабарлайды;
3) қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді, хаттама жүргізеді және Комиссия отырысы өткеннен кейін оның шешімдерін рәсімдейді;
4) Комиссия жұмысын ұйымдастыруды жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді.
20. Комиссияның мүшелері:
тағылымдамадан өткен және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдардың білім деңгейін айқындау мақсатында әңгімелесу жүргізеді;
тағылымдамадан өткен және жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткен кезде бағалайды.
21. Комиссияның мүшелері:
объективті және әділ;
атқарушылық іс жүргізу мәселелерін реттейтін қолданыстағы заңнаманың ережелері мен талаптарын біледі;
үміткердің тәуелсіздігіне қол сұқпайды;
кәсіби әдепті сақтайды.
22. Қаралған мәселелер бойынша Комиссия шешім қабылдайды, оған Комиссияның төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды.
23. Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда Комиссияның мүшесі өз пікірін жазбаша баяндай алады, ол хаттамаға тіркеледі.
24. Ашықтықты және жариялылықты қамтамасыз ету мақсатында Комиссияның отырыстарында аудио - және (немесе) бейнежазба не стенограммалау жүзеге асырылады. Отырыс барысының стенограмма, аудио - және (немесе) бейнежазбасы отырыстың хаттамасына тіркеледі және Комиссияның материалдарымен бірге сақталады.

25. Решение Комиссии может быть обжаловано в уполномоченный орган, а также в судебном порядке.

25. Комиссияның шешіміне уәкілетті органға, сондай-ақ сот тәртібінде шағым жасалуы мүмкін.