Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна, безопасности и качества хлопка
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 15-3/1134 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 813. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12654. Утратил силу совместным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 10.07.2019 № 259 и Министра национальной экономики РК от 12.07.2019 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) критерии оценки степени рисков в области безопасности и качества хлопка, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области регулирования рынка зерна, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области безопасности и качества хлопка, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу совместный приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2015 года № 15-03/609 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 июля 2015 года № 522 "Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов по государственному контролю в области регулирования рынка зерна, безопасности и качества хлопка" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11860, опубликованный 30 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";

Астық нарығын реттеу, мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 15-3/1134 және Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 813 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12654 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 10.07.2019 № 259 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.07.2019 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
2. "Астық нарығын реттеу, мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетің атқарушының 2015 жылғы 3 шілдедегі № 15-03/609 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 10 шілдедегі № 522 бірлескен бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 11860 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;

3) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
____________________ С. Айтпаева
29 декабря 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 15-03/1134
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 813
Критерии
оценки степени риска в области регулирования рынка зерна
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна (далее – Критерии) разработаны, в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, для отнесения субъектов контроля в области регулирования рынка зерна к степеням риска и отбора проверяемых субъектов при проведении выборочных проверок.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области зерна, в части неправильного ведения документации в области зернового рынка;
2) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области зерна, в части несвоевременного проведения мероприятий по переводу зерна на зимние условия хранения, несоответствие технологического оборудования, непредоставление своевременной информации и документации в области зернового рынка;
3) объективные критерии – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в области регулирования рынка зерна и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);

3) осы бірлескен бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
___________ А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
______________ Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің төрағасы
___________________ С. Айтпаева
201 жылғы "___"_____________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 15-03/1134 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 813 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы
тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемшарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 3-тармағына сәйкес, астық нарығын реттеу саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу және ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болмашы бұзушылық – астық саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптарды астық нарығы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде бұзу;
2) елеулі бұзушылық – астық саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптарды астықты қысқы сақтау жағдайына ауыстыру бойынша іс-шараларды уақтылы жүргізбеу, технологиялық жабдықтардың сәйкессіздігі, астық нарығы саласындағы ақпараттар мен құжаттамаларды уақтылы ұсынбау бөлігінде бұзу;
3) объективті өлшемшарттар – бақылау субъектілерін (объектілерін) астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектісінен (объектісінен) тәуелсіз іріктеу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области регулирования рынка зерна, влекущих административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" в части нарушения, которое может привести к ухудшению количественно-качественной сохранности зерна, в том числе к фактам утраты и порчи зерна, несоблюдению условий хранения зерна, неисполнению хлебоприемными предприятиями обязательств по выпущенным ими зерновым распискам, наличие подтвержденных жалоб и обращений от участников зернового рынка на субъекты контроля, а также реализации зерна на экспорт без соответствующих паспортов качества зерна;
5) субъективные критерии – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта);
6) риск – вероятность причинения вреда законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности проверяемого субъекта с учетом степени тяжести его последствий, выраженное в виде утраты, недостачи, повреждения, порчи и ухудшения качества зерна, в следствии нарушения требований законодательства о зерне, а также вероятности причинения вреда жизни или здоровью человека;
7) проверяемые субъекты – юридические лица (хлебоприемные предприятия, аккредитованные лаборатории), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна, а также местные исполнительные органы, осуществляющие контроль за деятельностью хлебоприемных предприятий.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 16.06.2016 № 263 и Министра национальной экономики РК от 28.06.2016 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Распределение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
4. Объективные критерии разработаны в целях распределения проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к высокой группе риска осуществляется по объективным критериям на основании наибольшей вероятности причинения вреда жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности субъекта контроля с учетом степени тяжести его последствий.

4) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын Қазақстан Республикасының астық нарығын реттеу саласындағы талаптарды астықтың сандық-сапалық сақталуының нашарлауына, оның ішінде астықтың жоғалуы мен бүліну, астықты сақтау шарттарын сақтамау, астық қабылдау кәсіпорындарының, оларға берілген (шығарылған) астық қолхаты бойынша міндеттемелерді орындамауы, бақылау субъектілеріне астық нарығындағы қатысушылардан расталған шағымдар мен өтініштердің болуы, сондай-ақ астықты экспортқа астық сапасының тиісті паспортынсыз жіберу фактілеріне алып келетін бұзушылықтар бөлігінде бұзу;
5) субъективті өлшемшарттар - нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел - тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде астық туралы заңнама талаптарының бұзылу салдарынан астықтың, оның ішінде мемлекеттік астық ресурстарының жоғалу, кем шығу, бүліну, зақымдану, сапасы төмендеу түрінде келтірілген оның салдарларының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдылығы.;
7) тексерілетін субъектілер – астықты өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, қайта өңдеуге және өткізуге байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдаушы кәсіпорындар, аккредиттелген зертханалар), сондай-ақ астық қабылдау кәсіпорындары қызметіне бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.06.2016 № 263 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.06.2016 № 290 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектілерін тәуекелдің дәрежелері бойынша бөлу объективті және субъективті критерийлер негізінде жүзеге асырылады.
2. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежелері (жоғары және жоғарыға жатқызылмаған) бойынша бөлу мақсатында әзірленген.
5. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежелерін бағалау және оларды тәуекелдің жоғары тобына жатқызу бақылау субъектінің қызметі нәтижесінде оның салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы негізінде объективті өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады.

6. К высокой степени риска относятся хлебоприемные предприятия.
7. К не отнесенной к высокой степени риска относятся аккредитованные лаборатории по экспертизе качества зерна, местные исполнительные органы, осуществляющие контроль за деятельностью хлебоприемных предприятий.
Сноска. Пункт 7 в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 16.06.2016 № 263 и Министра национальной экономики РК от 28.06.2016 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска, применяются выборочные, внеплановые проверки и иные формы контроля.
В отношении проверяемых субъектов (объектов), не отнесенных к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и иные формы контроля.
3. Субъективные критерии
9. Субъективные критерии разработаны на основании требований технического регламента и нормативных правовых актах в области регулирования рынка зерна перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубая, значительная, незначительная и приведены в приложении к настоящим Критериям.
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
Для анализа информации по субъектам контроля используются следующие источники информации:
1) результаты анализа предыдущих проверок субъектов контроля, при этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным совместным приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 16.06.2016 № 263 и Министра национальной экономики РК от 28.06.2016 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На основании источников информации, определенных в пункте 10 настоящих критериев определяются субъективные критерии оценки степени риска согласно приложению к настоящим критериям, по которым присваиваются показатели степени риска.

6. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне астық қабылдау кәсіпорындары жатады.
7. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмағандарға астық сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалар, астық қабылдау кәсіпорындары қызметіне бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар жатады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.06.2016 № 263 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.06.2016 № 290 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
8. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты ішінара, жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың өзге де нысандары қолданылады.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың өзге де нысандары қолданылады.
3. Субъективті өлшемшарттар
9. Субъективті өлшемшарттар техникалық регламенттің және тексеру парақтарында санамаланған астық нарығын реттеу саласындағы нормативтік-құқықтық актілердің талаптары негізінде әзірленген, олар үш дәрежеге бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы және осы Өлшемшарттарға қосымшада келтірілген.
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады.
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелді бағалау.
Бақылау субъектілері бойынша ақпаратты талдау үшін мынадай ақпарат көзі пайдаланылады:
1) бақылау субъектілерін бұрынғы тексерулерді талдау нәтижелері бұл ретте, бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
2) бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне заңды немесе жеке тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түсетін расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.06.2016 № 263 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.06.2016 № 290 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
11. Осы өлшемшарттардың 10-тармағында айқындалған ақпарат көздерінің негізінде осы өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары айқындалады, оларға тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері беріледі.

12. Показатели степени риска субъективных критериев оценивается по шкале от 0 до 100.
13. Для оценки степени рисков по результатам предыдущих проверок критерии, предъявляемые к проверяемым субъектам (объектам), подразделены на грубые, значительные и незначительные.
При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных критериев.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитываются суммарный показатель по нарушениям требований значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
14. По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) к не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
15. При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).
16. Кратность проведения выборочной проверки не может быть чаще одного раза в год.
17. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на полугодие по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа и направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
18. Списки выборочных проверок составляются с учетом:

12. Субъективті өлшемшарттардың тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
13. Алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша тәуекел дәрежелерін бағалау үшін тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қойылатын өлшемшарттар өрескел, елеулі және болмашы болып бөлінеді.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу кезінде орындалмаған өлшемшарттардың үлес салмағы айқындалады.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі талаптардың бұзушылықтары бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтардың көрсеткіштерін айқындаған кезде 0,7 коэффиценті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұнда:
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;;
Р1 елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін айқындаған кезде 0,3 коэффиценті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұнда:
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және мына формула бойынша көрсеткіштерді қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұнда:
Р - тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіш;
Рн - болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
14. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект) мыналарға жатады:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесі - 60-тан 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі;
2) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатпайтын - 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі..
15. Тәуекел дәрежелерін талдау және бағалау кезінде нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты одан бұрын есепке алынған және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
16. Іріктеп тексерулердің жиілігі жылына бір реттен жиі болмауы тиіс.
17. Іріктеп тексерулер жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша жарты жылға қалыптастырылатын, реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен іріктеп тексеру тізімдерінің негізінде жүргізіледі және тиісті есепті кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есептер бойынша уәкілетті органға жіберіледі.
18. Іріктеп тексерулердің тізімдері:

1) приоритетности проверяемых субъектов с наибольшими показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени
рисков в области регулирования
рынка зерна
Сноска. Приложение в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 16.06.2016 № 263 и Министра национальной экономики РК от 28.06.2016 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии оценки степени риска
в области регулирования рынка зерна
Наименование критериев
Степень нарушения

1) субъективті өлшемшарттар бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің басымдығын;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүргізетін лауазымдық тұлғаларына түсетін жүктемелерін ескере отырып жасалады.
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежелерін бағалау
өлшемшарттары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.06.2016 № 263 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.06.2016 № 290 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі

1. По информационному источнику "Результаты предыдущих проверок" (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований):
Хлебоприемные предприятия
1
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок
грубое
2
Наличие исправного оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
грубое
3
Надлежащее оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия
грубое
4
Надлежащее оформление очистки, сушки зерна
грубое
5
Надлежащее оформление отгрузки зерна
грубое
6
Надлежащее ведение книги количественно-качественного учета зерна
грубое
7
Соблюдение порядка определения зачтенного физического веса зерна
грубое
8
Соблюдение срока выпуска и погашения зерновой расписки
грубое
9
Ввод достоверной информации в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок
грубое
10
Наличие товарно-транспортных накладных на зерно
значительное
11
Наличие реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе
значительное
12
Своевременное проведение мероприятий по переводу зерна на зимние условия хранения
значительное
13
Наличие технологического оборудования (зерноочистительные машины, зерносушильное оборудование), весового оборудования (поверенного в установленном порядке), погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
значительное
14
Обеспечение в исправном состоянии зернохранилищ и их технологических линий
значительное
15
Наличие журнала регистрации взвешивания грузов на автомобильных и железнодорожных весах
незначительное
16
Наличие журнала регистрации результатов лабораторных анализов зерна
незначительное
17
Наличие журнала учета полученных приказов на отгрузку зерна
незначительное
18
Своевременное проведение полного технического анализа зерна при хранении зерна различных культур (один раз в месяц по средней пробе, отобранной от однородной партии)
незначительное
19
Наличие резервной складской емкости в размере 10 % площади зернохранилища (хлебоприемного пункта), на элеваторах – не менее одного свободного силоса на каждый над силосный транспортер
значительное
20
Наличие журнала наблюдения за хранящим зерном, подтверждающего своевременное проведение контроля за температурой хранящегося зерна
незначительное

1. "Алдыңғы тексерулердің нәтижелері" ақпарат көзі бойынша (ауырлық дәрежесі төмендегі келтірілген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді):
Астық қабылдау кәсіпорындары
1
Астық қолхаттары тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
2
Сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған ақаусыз жабдықтың болуы
өрескел
3
Астық қабылдау кәсіпорындарына келіп түскен астықты тиісті түрде ресімдеу
өрескел
4
Астықты тазалауды, кептіруді тиісті түрде рәсімдеу
өрескел
5
Астықты тиеп-жөнелтуді тиісті түрде ресімдеу
өрескел
6
Астықтың сандық-сапалық есебі кітабын тиісті түрде жүргізу
өрескел
7
Астықтың есептелген нақты салмағын айқындау тәртібінің сақталуы
өрескел
8
Астық қолхатын шығару және өтеу мерзімін сақтау
өрескел
9
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне шынайы ақпаратты енгізу
өрескел
10
Астыққа арналған тауарлы-көліктік жүкқұжатының болуы
елеулі
11
Орташа тәулiктiк сынама бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмiнің болуы
елеулі
12
Астықты қысқы сақтау жағдайына ауыстыру бойынша іс-шараларды уақтылы жүргізу
елеулі
13
Технологиялық жабдықтардың (астық тазалау машиналары, астық кептіру жабдығы), таразы жабдықтарының (белгіленген тәртіппен тексерілген), тиеу-түсіру құрылғыларының, көтергіш-көліктік жабдықтардың, жылжымалы көлік жабдығының, белсенді желдеткіш жабдығының, астық сақтауға арналған сыйымдылықтың, сақтау кезінде астықтың температурасы мен ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтың болуы
елеулі
14
Астық қоймаларының және олардың технологиялық желілерінің жарамды жай-күйін қамтамасыз ету
елеулі
15
Жүктерді автомобильдік және теміржол таразыларында өлшеуді тіркеу журналының болуы
болмашы
16
Астықты зертханалық талдау нәтижелерін тіркеу журналының болуы
болмашы
17
Астықты тиеп-жөнелтуге алынған бұйрықтарды есепке алу журналының болуы
болмашы
18
Әртүрлі дақылдар астығын сақтау кезінде астықтың толық техникалық талдануын уақтылы жүргізу (біртекті партиядан сұрыпталған орташа сынама бойынша айына бір рет)
болмашы
19
Астық қоймалары алаңының (астық қабылдау пунктінің) 10%-ы мөлшерінде бос қойма сыйымдылығының, элеваторларда - сүрлем үстіндегі транспортердің әрқайсысына кемінде бір бос сүрлемнің болуы
болмашы
20
Сақтаудағы астықтың температурасына бақылаудың уақтылы жүргізілгенін растайтын сақтаудағы астықты қадағалау журналының болуы
болмашы

2. По информационному источнику "результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля, в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок":
1
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
значительное
2
Непредставление информации о приобретенных, выписанных, погашенных, испорченных и чистых бланках зерновых расписок
значительное
3
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
значительное

2. "Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері" ақпарат көзі бойынша:
1
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпаратты ұсынбау
елеулі
2
Сатып алынған, жазылған, өтелген, бүлінген және таза астық қолхаттары бланкілері бойынша ақпарат ұсынбау
елеулі
3
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпаратты ұсынбау
елеулі

3. По информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений от участников зернового рынка на субъекты контроля" субъективными критериями являются:
1
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля, по определению показателей качества зерна при приемке на хлебоприемное предприятие и отгрузке, по выпуску, обращению и погашению зерновых расписок
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 15-03/1134
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 813
Критерии
оценки степени рисков в области безопасности и качества хлопка
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области безопасности и качества хлопка (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, для отнесения субъектов контроля в области безопасности и качества хлопка к степеням рисков и отбора проверяемых субъектов при проведении выборочных проверок.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области безопасности и качества хлопка, в части неправильного ведения документации в области безопасности и качества хлопка;
2) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области безопасности и качества хлопка, в части ненадлежащего оформления очистки, сушки хлопка-сырца, несоблюдения срока выдачи, погашения, хранения хлопковой расписки, отсутствие исправного технологического оборудования, а также непредоставление своевременной информации и документации в области безопасности и качества хлопка;
3) мониторинг хлопкового рынка – совокупность мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных хлопкового рынка, включая производство, переработку, хранение и реализацию хлопка, осуществляемых участниками хлопкового рынка;
4) объективные критерии – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в области безопасности и качества хлопка и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
5) грубое нарушение – нарушение требований, установленные нормативными правовыми актами в области безопасности и качества хлопка, которое может привести к ухудшению качества хлопка, который является стратегическим товаром составляющим основу текстильной и пищевой промышленности Республики Казахстан, несоблюдению условий хранения хлопка-сырца и хлопка-волокна, неисполнению хлопкоперерабатывающими организациями обязательств по выданным ими хлопковых расписок;

3. "Бақылау субъектілеріне мақта нарығына қатысушылардан келіп түсетін расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар мыналар болып табылады:
1
Астық қабылдау кәсіпорындарына қабылдау және тиеп-жөнелту кезінде астық сапасының көрсеткіштерін айқындау бойынша, астық қолхаттарын шығару, олардың айналымы және оларды өтеу бойынша бақылау субъектілеріне түскен расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
елеулі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 15-03/1134 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 813 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел
дәрежелерін бағалау өлшемшарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 3-тармағына сәйкес, мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу және ішінара тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін әзірленді.
Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болмашы бұзушылық – мақтаның қауіпсіздігі және сапасы саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптарды мақтаның қауіпсіздігі және сапасы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде бұзу;
2) елеулі бұзушылық – мақтаның қауіпсіздігі және сапасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды шитті мақтаны тазалауды, кептіруді тиісті түрде жасамау, мақта қолхатын беру, өтеу, сақтау мерзімін сақтамау, технологиялық жабдықтардың болмауы, сондай-ақ мақтаның қауіпсіздігі және сапасы саласындағы ақпаратты және құжаттаманы уақытында ұсынбау бөлігінде бұзу;
3) мақта нарығының мониторингі - мақта нарығына қатысушылар жүзеге асыратын мақтаны өндіруді, өңдеуді, сақтауды және өткізуді қоса алғанда, мақта нарығы деректерін жинауға, пысықтауға және талдауға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
4) объективті өлшемшарттар – мақтаның қауіпсіздігі және сапасы саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын және жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей тәуелсіз болатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының тоқыма және тамақ өнеркәсібінің негізін құрайтын стратегиялық тауар болып табылатын мақта сапасының ушығуына, шитті мақтаны және талшықты мақтаны сақтау шарттарын сақтамауына, оларға берілген мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді астық өңдеуші ұйымдардың орындамауына алып келуі мүмкін мақтаның қауіпсіздігі және сапасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;

6) субъективные критерии – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта);
7) риск – вероятность причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде в том числе растительному и животному миру, возникающие в результате деятельности субъектов контроля при выращивании хлопка-сырца, а так же при хранении и переработки хлопка-сырца;
8) проверяемые субъекты – юридические лица (хлопкоперерабатывающие предприятия, экспертные организации, аккредитованные лаборатории по экспертизе качества хлопка) осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, первичной переработкой хлопка-сырца в хлопок-волокно и реализацией хлопка.
3. Распределение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
4. Объективные критерии разработаны в целях распределения проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. Оценка степени риска субъектов контроля по объективным критериям и отнесение их к высокой группе риска осуществляется на основании наибольшей вероятности причинения вреда жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности субъекта контроля с учетом степени тяжести его последствий.
Причинение существенного вреда хлопкоперерабатывающими организациями, законным, экономическим и имущественным интересам сельхозтоваропроизводителей хлопка, выраженное в искусственном занижении количественно-качественных показателей хлопка-сырца и продуктов его переработки, при приемке, хранении и его переработки.
6. К высокой степени риска относятся хлопкоперерабатывающие организации.
7. К не отнесенной к высокой степени риска относятся следующие субъекты:
1) экспертные организации, осуществляющие экспертизу качества хлопка-волокна и выдачу паспорта качества хлопка-волокна;
2) аккредитованные лаборатории по экспертизе качества хлопка.
8. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесеных к высокой степени риска, применяются выборочные, внеплановые проверки и иные формы контроля.
В отношении проверяемых субъектов (объектов), не отнесеных к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и иные формы контроля.
3. Субъективные критерии
9. Субъективные критерии разработаны на основании требований технического регламента и нормативных правовых актах в области безопасности и качества хлопка перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубая, значительная, незначительная и приведены в приложении к настоящим Критериям.

6) субъективті өлшемшарттар - нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел - бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде шитті мақтаны өсіру кезінде, сондай-ақ шитті мақтаны сақтау және өңдеу кезінде туындайтын адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға оның ішінде өсімдік және жануарлар дүниесіне зиян келтіру ықтималдылығы.;
8) тексерілетін субъектілер – шитті мақтаны өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, мақта талшығына өңдеумен және мақта өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (мақта өңдеу кәсіпорындары, сараптамалық ұйымдар, мақта сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалар).
3. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу объективті өлшемшарттар мен субъективті өлшемшарттар негізінде жүзеге асырылады.
2. Объективті өлшемшарттар
4. Объектвиті өлшемшарттар тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғарыға жатқызылмаған) бөлу мақсатында әзірленген.
5. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін объективті өлшемшарттар бойынша бағалау және олардың тәуекелдің жоғары тобына жатқызу адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы негізінде, олардың салдарының ауырлық дәрежесін есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Мақта өңдеу ұйымдарының ауыл шаруашылығы тауар өндірушілердің заңды, экономикалық және мүлікті мүдделеріне айтарлықтай зиян келтіруі, шитті мақтаны және оның өңдеу өнімдерін қабылдау, сақтау және бастапқы өңдеу кезінде шитті мақтаның сандық-сапалық көрсеткіштерін жасанды төмендетуден көрінген.
6. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне астық өңдеуші ұйымдар жатады.
7. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмағандарға келесі субъектілер жатады:
1) мақта талшығының сапасына және мақта талшығы сапасының паспортын тапсыруды жүзеге асыратын сарапшы ұйымдар;
2) мақта сапасын сараптамасы бойынша аккредиттелген ұйымдар.
8. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты ішінара, жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың өзге де нысандары қолданылады.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмаған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты жоспардан тыс тексерулер мен бақылаудың өзге де нысандары қолданылады.
3. Субъективті өлшемшарттар
9. Субъективті өлшемшарттар техникалық регламенттің және тексеру парақтарында санамаланған мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы нормативтік-құқықтық актілердің талаптары негізінде әзірленген, олар үш дәрежеге бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы және осы Өлшемшарттарға қосымшада келтірілген.

1. По информационному источнику "Результаты предыдущих проверок" (степень тяжести устанавливается при несоблюдени нижеперечисленных требований):
Хлопкоперерабатывающие предприятия
1
Необеспечение сохранности хлопка-сырца в соответствии с данными хлопковых расписок
грубое
2
Ненадлежащее оформление хлопка-сырца, поступающего на хлопкоперерабатывающие предприятия
грубое
3
Ненадлежащего оформления отгрузки хлопка-сырца, хлопка-волокна
грубое
4
Несоблюдение требований к ведению книги количественно-качественного учета хлопка-сырца по приемке хлопка-сырца
значительное
5
Отсутствие товарно-транспортных накладных на хлопок-сырец поступивший на хлопкоприемный пункт
значительное
6
Отсутствие оборудования (весового, вентиляционного, погрузочно-разгрузочных механизмов), предназначенного для осуществления технологических операций по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно
значительное
7
Отсутствие весового журнала приемки хлопка-сырца для занесения результата взвешивания хлопка-сырца в соответствии с установленными требованиями по установленной форме в соответствии с Правилами ведения количественно-качественного учета хлопка, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 4-6/955 "Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета хлопка" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12352)
значительное
8
Неправильное ведение реестра хлопковых расписок
значительное
9
Отсутствие составленных актов сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод
значительное
10
Отсутствие составления товарно-транспортных накладных при отгрузке хлопка-сырца с хлебоприемного пункта на хлопкоочистительный завод
значительное
11
Отсутствие журнала учета полученных (приказов) на отгрузку по установленной форме в соответствии с Правилами ведения количественно-качественного учета хлопка, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 4-6/955 "Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета хлопка" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12352)
незначительное
12
Несоблюдение сроков хранения документов, отражающих произведенные операции с хлопком
незначительное
13
Отсутствие карточек анализа хлопка-сырца, заполненных с результатами анализа пробы хлопка-сырца и журнала регистрации результатов анализа влажности и засоренности хлопка-сырца по установленной форме в соответствии с Правилами ведения количественно-качественного учета хлопка, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 4-6/955 "Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета хлопка" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12352)
незначительное
14
Отсутствие квитанций о приемке хлопка-сырца по установленной форме в соответствии с Правилами ведения количественно-качественного учета хлопка, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 4-6/955 "Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета хлопка" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12352)
незначительное
Экспертные организации, осуществляющие экспертизу качества хлопка-волокна и выдачу паспорта качества хлопка-волокна
15
Отсутствие на праве собственности или ином законном основании помещения для классерской оценки хлопка-волокна, отвечающего квалификационным требованиям
значительное
16
Отсутствие оснащенного комплекта утвержденных или допущенных к применению в Республике Казахстан стандартных образцов внешнего вида хлопка-волокна
незначительное
17
Ненадлежащее заполнение журнала регистрации покипного отбора проб хлопка-волокна
незначительное
18
Ненадлежащее заполнение журнала приемки проб хлопка-волокна
незначительное
19

1. "Бұрынғы тексерулердің нәтижелері" ақпарат көзі бойынша (ауырлық дәрежесі төмендегі келтірілген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді):
Мақта өңдеу кәсіпорындары
1
Мақта қолхаттарының деректеріне сәйкес шитті мақтаның сақталуын қамтамасыз етпеу
өрескел
2
Мақтау өңдейтін кәсіпорындарға келіп түсетін шитті мақтаның тиісінше ресімделмеуі
өрескел
3
Шитті мақтаны, мақта талшығын тиеп-жөнелтудің тиісінше ресімделмеуі
өрескел
4
Шитті мақтаны қабылдау бойынша шитті мақтаны сандық-сапалық есепке алу кітабын жүргізуге қойылатын талаптардың сақталуы
елеулі
5
Мақта қабылдау пунктіне келіп түсетін шитті мақтаға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттардың болмауы
елеулі
6
Шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы өңдеудің технологиялық операцияларын жүзеге асыруға арналған жабдықтардың (таразы, желдеткіш, тиеп-түсіру механизмдері) болмауы
елеулі
7
"Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 4-6/955 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12352 болып тіркелген) бекітілген Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша белгіленген талаптарға сәйкес шитті мақтаны өлшеу нәтижелерін енгізу үшін шитті мақтаны қабылдауды өлшеу журналының болмауы
елеулі
8
Мақта қолхаттары тізілімін дұрыс жүргізбеу
елеулі
9
Шитті мақтаны қабылдауды және оны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру актілерінің болмауы
елеулі
10
Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп-жөнелту кезінде тауарлық-көліктік жүкқұжаттарды жасаудың болмауы
елеулі
11
"Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 4-6/955 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12352 болып тіркелген) бекітілген Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша алынған тиеп-жөнелтуге арналған (бұйрықтарды) есепке алу журналының болмауы
болмашы
12
Мақтамен жүргізілген операциялар көрініс тапқан құжаттарды сақтау мерзімдерінің сақталмауы
болмашы
13
"Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 4-6/955 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12352 болып тіркелген) бекітілген Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша шитті мақта сынамаларын талдау нәтижелерімен толтырылған шитті мақтаны талдау карточкаларының және шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау нәтижелерін тіркеу журналының болмауы
болмашы
14
"Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 4-6/955 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12352 болып тіркелген) бекітілген Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша шитті мақтаны қабылдау туралы квитанциялардың болмауы
болмашы
Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізетін және мақта талшығының сапа паспортын беруді жүзеге асыратын сараптамалық ұйымдар
15
Біліктілік талаптарына жауап беретін, мақта талшығын классерлік бағалауға арналған меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі үй-жайдың болмауы
елеулі
16
Қазақстан Республикасында бекітілген немесе қолдануға жол берілген мақта талшығының жабдықталған сыртқы көрінісінің стандарттық үлгілерінің болмауы
болмашы
17
Мақта талшығы сынамаларын бума бойынша іріктеуді тіркеу журналының тиісінше толтырылмауы
болмашы
18
Мақта талшығы сынамаларын қабылдау журналының тиісінше толтырылмауы
болмашы
19

Неправильное оформление паспорта качества хлопка-волокна по установленной форме в соответствии с Правилами проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 4-1/618 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12009)
значительное
20
Нарушения порядка хранения проб хлопка-волокна в лаборатории экспертной организации после испытаний до отгрузки партии владельцем хлопка-волокна
значительное
Аккредитованные лаборатории по экспертизе качества хлопка
21
Отсутствие актов отбора проб по установленной форме в соответствии с Правилами проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства РК от 30 марта 2015 года № 4-5/280 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12152)
незначительное
22
Отсутствие журнала регистрации проб хлопка-сырца по установленной форме в соответствии с Правилами проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства РК от 30 марта 2015 года № 4-5/280 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12152)
незначительное
23
Отсутствие журнала регистрации удостоверений о качестве хлопка-сырца по установленной форме в соответствии с Правилами проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства РК от 30 марта 2015 года № 4-5/280 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12152)
незначительное
24
Не осуществление оформлении удостоверений о качестве хлопка-сырца по установленной форме в соответствии с Правилами проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства РК от 30 марта 2015 года № 4-5/280 "Об утверждении Правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12152)
незначительное
25
Нарушение хранения копий выданных удостоверений о качестве хлопка-сырца в течение одного года
незначительное
26
Нарушение хранения проб хлопка-сырца на отгруженные и хранящиеся партии - в течение срока действия удостоверения о качестве
незначительное
27
Нарушение хранения проб хлопка-сырца на отгруженные и хранящиеся партии - при разногласиях по качеству - до полного завершения рассмотрения разногласий
незначительное

"Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 4-1/618 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12009 болып тіркелген) бекітілген Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша мақта талшығының сапа паспортының дұрыс ресімделмеуі
елеулі
20
Сынақтардан кейін мақта талшығы иесі партияны тиеп-жөнелткенге дейін сараптамалық ұйым зертханасында мақта талшығы сынамаларын сақтау тәртібінің бұзылуы
елеулі
Мақта сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалар
21
"Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанын (үлгісін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-5/280 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12152 болып тіркелген) бекітілген Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларына, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанына (үлгісіне) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанына (үлгісіне) сәйкес белгіленген нысан бойынша сынамаларды іріктеу актісінің болмауы
болмашы
22
"Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанын (үлгісін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-5/280 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12152 болып тіркелген) бекітілген Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларына, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанына (үлгісіне) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанына (үлгісіне) сәйкес белгіленген нысан бойынша шитті мақта сынамаларын тіркеу журналының болмауы
болмашы
23
"Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанын (үлгісін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-5/280 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12152 болып тіркелген) бекітілген Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларына, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанына (үлгісіне) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанына (үлгісіне) сәйкес белгіленген нысан бойынша шитті мақтаның сапасы туралы куәліктерді тіркеу журналының болмауы
болмашы
24
"Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанын (үлгісін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-5/280 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12152 болып тіркелген) бекітілген Шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларына, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанына (үлгісіне) және мақта талшығының сапасы паспортының нысанына (үлгісіне) сәйкес белгіленген нысан бойынша шитті мақтаның сапасы туралы куәліктерді ресімдеудің жүзеге асырылмауы
болмашы
25
Берілген шитті мақтаның сапасы туралы куәліктер көшірмелерін бір жыл ішінде сақтаудың бұзылуы
болмашы
26
Тиеп-жөнелтілген және сақтаудағы партияларға арналған шитті мақта сынамаларын сақтаудың бұзылуы – сапа туралы куәліктің қолданылу мерзімі ішінде
болмашы
27
Тиеп-жөнелтілген және сақтаудағы партияларға арналған шитті мақта сынамаларын сақтаудың бұзылуы – сапа бойынша келіспеушіліктер болған жағдайда – келіспеушіліктерді қарау толықтай аяқталғанға дейін
болмашы

2. По информационному источнику "результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля", в структурные подразделения местного исполнительного органа:
1
Непредставление отчета по форме отчетности о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки у участников хлопкового рынка
значительное
2
Непредставление отчета о выдаче хлопковых расписок владельцам хлопка
значительное
3
Несвоевременное предоставление отчетности по вопросам соблюдения требований, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок
незначительное

2. "Бақылау субъектілері жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелеріне ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері" ақпарат көзі бойынша:
1
Мақта нарығына қатысушыларда шитті мақта мен оны бастапқы өңдеу өнімдерінің болуы және қозғалысы туралы есептілік нысаны бойынша есептің ұсынылмауы
елеулі
2
Мақта иелеріне мақта қолхаттарын беру туралы есептің ұсынылмауы
елеулі
3
Мақта қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды сақтау мәселелері бойынша есептіліктің уақытылы ұсынылмауы
болмашы

3. По информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений от участников хлопкового рынка на субъекты контроля" субъективными критериями являются:
1
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты контроля, по определению показателей качества хлопка-сырца, поступающее на хлопкоперерабатывающию организацию, а также по рассмотрению которой субъект контроля структурными подразделениями местного исполнительного органа привлечен к административной ответственности в случае нарушения законодательства Республики Казахстан в области безопасности и качества хлопка и по рассмотрению которой субъекту контроля структурными подразделениями местного исполнительного органа выписано предписание по устранению выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области безопасности и качества хлопка
значительное
Приложение 3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 15-03/1134
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 813
Сноска. Приложение 3 в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 16.06.2016 № 263 и Министра национальной экономики РК от 28.06.2016 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Проверочный лист
в области регулирования рынка зерна
В отношении _________________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых
субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку ______________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
проверяемого субъекта (объекта) _____________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует предъявляемым требованиям
Не соответствует предъявляемым требованиям
1
2
3
4
5
6
Хлебоприемные предприятия
1
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок
2
Наличие исправного оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
3
Надлежащее оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия
4
Надлежащее оформление очистки, сушки зерна
5
Надлежащее оформление отгрузки зерна
6
Надлежащее ведение книги количественно-качественного учета зерна
7
Правильное определение зачтенного физического веса зерна
8
Соблюдение срока выпуска и погашения зерновой расписки
9
Ввод достоверной информации в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок
10
Наличие товарно-транспортных накладных на зерно
11
Наличие реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе
12
Своевременное проведение мероприятий по переводу зерна на зимние условия хранения
13
Наличие технологического оборудования (зерноочистительные машины, зерносушильное оборудование), весового оборудования (поверенного в установленном порядке), погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
14
Обеспечение в исправном состоянии зернохранилищ и их технологических линий
15
Наличие журнала регистрации взвешивания грузов на автомобильных и железнодорожных весах
16
Наличие журнала регистрации результатов лабораторных анализов зерна
17
Наличие журнала учета полученных приказов на отгрузку зерна
18
Своевременное проведение полного технического анализа зерна при хранении зерна различных культур (один раз в месяц по средней пробе, отобранной от однородной партии)
19
Наличие резервной складской емкости в размере 10 % площади зернохранилища (хлебоприемного пункта), на элеваторах – не менее одного свободного силоса на каждый над силосный транспортер
20
Наличие журнала наблюдения за хранящим зерном, подтверждающего своевременное проведение контроля за температурой хранящегося зерна
Аккредитованные лаборатории по экспертизе качества зерна
21
Наличие аттестата аккредитации лаборатории
22
Наличие актов отбора проб
23
Наличие журнала регистрации проб зерна
24
Заполнение протоколов испытаний, журнала регистрации результатов испытаний
25
Надлежащее оформление паспортов качества зерна
26
Соблюдение установленных сроков хранения копий выданных паспортов качества зерна
27
Надлежащее хранение упакованных и опечатанных проб зерна на отгруженные и хранящиеся партии в течение срока действия паспорта качества зерна
28
Надлежащее хранение упакованных и опечатанных проб зерна при разногласиях по качеству – до полного завершения рассмотрения разногласий
Контроль за соблюдением местными исполнительными органами законодательства Республики Казахстан в области регулирования зернового рынка и за деятельностью проверяемых субъектов
29
Соблюдение требований по выдачи лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок
30
Соблюдение требований по контролю за хлебоприемными предприятиями, включающий:
ежегодное обследование хлебоприемных предприятий на предмет готовности к приему зерна нового урожая в соответствии с утвержденными графиками;
оформление актов обследований хлебоприемных предприятий
31
Соблюдение требований по приостановлению действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев
32
Соблюдение требований по контролю за соблюдением хлебоприемными предприятиями правил: ведения количественно-качественного учета зерна; хранения зерна; выдачи, обращения и погашения зерновых расписок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
33
Соблюдение требований по государственному контролю безопасности и качества зерна
34

3. "Бақылау субъектілеріне мақта нарығына қатысушылардан келіп түсетін расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар мыналар болып табылады:
1
Мақта қабылдау ұйымына келіп түсетін шитті мақта сапасының көрсеткіштерін анықтау бойынша бақылау субъектілеріне, сондай-ақ қаралуы бойынша Қазақстан Республикасының мақта қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы заңнамасы бұзылған жағдайда жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелері бақылау субъектісін әкімшілік жауапкершілікке тартқан және қаралуы бойынша анықталған Қазақстан Республикасының мақта қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды жою бойынша жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелері бақылау субъектісіне нұсқама берген бір және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
елеулі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 15-03/1134 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 813 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.06.2016 № 263 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.06.2016 № 290 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
_____________________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеру тағайындау туралы акт _______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру
нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Қойылатын талаптарға сәйкес келеді
Қойылатын талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
Астық қабылдау кәсіпорындары
1
Астық қолхаттары тізілімі деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
2
Сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған ақаусыз жабдықтың болуы
3
Астық қабылдау кәсіпорнына келіп түсетін астықты тиісінше ресімдеу
4
Астық тазалауды, кептіруді тиісінше ресімдеу
5
Астықты тиеп-жөнелтуді тиісінше ресімдеу
6
Астықты сандық-сапалық есепке алу кітабын тиісінше жүргізу
7
Астықтың есептелген нақты салмағын дұрыс айқындау
8
Астық қолхатын шығару және өтеу мерзімін сақтау
9
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне шынайы ақпаратты енгізу
10
Астыққа арналған тауарлы-көліктік жүкқұжаттардың болуы
11
Орташа тәулiктiк сынамасы бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмдерінің болуы
12
Астықты сақтаудың қысқы жағдайына ауыстыру жөніндегі іс-шараларды уақтылы жүргізу
13
Технологиялық жабдықтардың (астық тазалау машиналары, астық кептіру жабдығы), таразы жабдықтарының (белгіленген тәртіппен тексерілген), тиеу-түсіру құрылғыларының, көтергіш-көліктік жабдықтарының, жылжымалы көлік жабдығының, белсенді желдеткіш жабдықтың, астық сақтауға арналған сыйымдылықтың, сақтау кезінде астықтың температурасы мен ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтың болуы
14
Астық сақтау қоймаларының және олардың технологиялық желілерінің ақаусыз жай-күйде қамтамасыз ету
15
Жүктерді автомобиль және теміржол таразыларында өлшеуді тіркеу журналының болуы
16
Астықты зертханалық талдау нәтижелерін тіркеу журналының болуы
17
Астықты тиеп-жөнелтуге алынған бұйрықтарды есепке алу журналының болуы
18
Әртүрлі дақылдар астығын сақтау кезінде астықтың толық техникалық талдануын уақтылы жүргізу (біртекті партиядан сұрыпталған орташа сынама бойынша айына бір рет)
19
Астық сақтау қоймасы алаңының (астық қабылдау пунктінің) 10%-ы мөлшерінде бос қойма сыйымдылығының, элеваторларда – сүрлем үстіндегі транспортердің әрқайсысына кемінде бір бос сүрлемнің болуы
20
Сақтаудағы астық температурасына бақылаудың уақтылы жүргізілгенін растайтын сақтаудағы астықты қадағалау журналының болуы
Астық сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалар
21
Зертхананың акредиттеу аттестатының болуы
22
Сынамаларды іріктеу актілерінің болуы
23
Астық сынамаларын тіркеу журналының болуы
24
Сынақтар хаттамасын, сынақ нәтижелерін тіркеу журналын толтыру
25
Астық сапасы паспорттарын тиісті түрде рәсімдеу
26
Берілген астықтың сапасы паспорттарының көшірмелерін сақтаудың белгіленген мерзімдерін сақтау
27
Тиеп-жөнелтілген және сақтаудағы партияларға арналған астықтың буып-түйілген және мөрленген сынамаларын астықтың сапасы паспортының қолданылу мерзімі ішінде тиісінше сақтау
28
Сапа бойынша келіспеушіліктер болған жағдайда астықтың буып-түйілген және мөрленген сынамаларын тиісінше сақтау – келіспеушіліктерді қарау толықтай аяқталғанға дейін
Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының астық нарығын реттеу саласындағы заңнамасын сақталуын және тексерілетін субъектілердің қызметін бақылауды жүзеге асыру
29
Астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге лицензияны беру бойынша талаптарды сақтау
30
Мыналарды қамтитын астық қабылдау кәсіпорындарын бақылау бойынша талаптарды сақтау:
бекітілген кестелерге сәйкес жаңа егіннің астығын қабылдауға дайындығы тұрғысынан астық қабылдау кәсіпорындарын жыл сайынғы тексеру;
астық қабылдау кәсіпорындарын зерттеп-тексеру актілерін ресімдеу
31
Астық қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тұтастай немесе жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлігінде алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұру бойынша талаптарды сақтау
32
Астық қабылдау кәсіпорындарының Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу; астықты сақтау; астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және оларды өтеу қағидаларын сақтауын бақылау бойынша талаптарды сақтау
33
Астық қауiпсiздiгi мен сапасын мемлекеттік бақылау бойынша талаптарды сақтау
34

Соблюдение требования по наложению запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне"
35
Своевременная подача в суд заявления о введении и досрочном завершении временного управления хлебоприемным предприятием
36
Соблюдение требований по проверке фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным
37
Своевременное направление держателям зерновых расписок уведомления о представлении кандидатур для включения в состав комиссии по временному управлению хлебоприемным предприятием
Должностное (ые) лицо (а) ________ _______ __________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
________ _______ __________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта ________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
должность)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 15-03/1134
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 813
Проверочный лист
в области безопасности и качества хлопка
В отношении ________________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)_________________________
_____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
проверяемого субъекта (объекта)______________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует предъявляемым требованиям
Не соответствует предъявляемым требованиям
1
2
3
4
5
6
Хлопкоперерабатывающие предприятия
1
Наличие хлопковых расписок по установленной форме
2
Надлежащее оформление хлопка-сырца, поступающего на хлопкоперерабатывающие предприятия
3
Надлежащее оформление отгрузки хлопка-сырца, хлопка-волокна
4
Соблюдение требований к ведению книги количественно-качественного учета хлопка-сырца по приемке хлопка-сырца
5
Наличие товарно-транспортных накладных на хлопок-сырец поступивший на хлопкоприемный пункт
6
Наличие оборудования (весового, вентиляционного, погрузочно-разгрузочных механизмов), предназначенного для осуществления технологических операций по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно
7
Наличие весового журнала приемки хлопка-сырца по результатам взвешивания хлопка-сырца в соответствии с установленными требованиями
8
Наличие реестра хлопковых расписок
9
Наличие актов сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод
10
Наличие товарно-транспортных накладных при отгрузке хлопка-сырца с хлебоприемного пункта на хлопкоочистительный завод
11
Наличие журнала учета полученных приказов на отгрузку
12
Соблюдение сроков хранения документов, отражающих произведенные операции с хлопком
13
Наличие карточек анализа хлопка-сырца
14
Наличие квитанций о приемке хлопка-сырца
Экспертные организации, осуществляющие экспертизу качества хлопка-волокна и выдачу паспорта качества хлопка-волокна
15
Наличие на праве собственности или ином законном основании помещения для классерской оценки хлопка-волокна, отвечающего пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности
16
Наличие оснащенного комплекта утвержденных или допущенных к применению в Республике Казахстан стандартных образцов внешнего вида хлопка-волокна
17
Надлежащее заполнение журнала регистрации покипного отбора проб хлопка-волокна
18
Надлежащее заполнение журнала приемки проб хлопка-волокна
19
Правильное оформление паспорта качества хлопка-волокна
20
Хранение проб хлопка-волокна в лаборатории экспертной организации после испытаний до отгрузки партии владельцем хлопка-волокна
Аккредитованные лаборатории по экспертизе качеств хлопка
21
Наличие аттестата аккредитации лаборатории
22
Наличие актов отбора проб
23
Наличие журнала регистрации проб хлопка-сырца
24
Наличие журнала регистрации удостоверений о качестве хлопка-сырца
25
Наличие удостоверений о качестве хлопка-сырца
26
Хранение копий выданных удостоверений о качестве хлопка-сырца
27
Хранение проб хлопка-сырца на отгруженные и хранящиеся партии - в течение срока действия удостоверения о качестве
28
Хранение проб хлопка-сырца на отгруженные и хранящиеся партии - при разногласиях по качеству - до полного завершения рассмотрения разногласий
Должностное (ые) лицо (а) _________ _________ _______________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________ _________ _______________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта ___________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись)

"Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңының 28-бабының 2-тармағында көзделген негіздер болған кезде астық қабылдау кәсіпорнынан астықты көліктің кез келген түрімен тиеп жөнелтуге тыйым салу бойынша талаптарды сақтау
35
Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу және мерзімінен бұрын аяқтау туралы арызды сотқа уақтылы беру
36
Астық нарығына қатысушылардың астығының нақты бар-жоғы мен сапасын және оның есепті деректерге сәйкестігін тексеру бойынша талаптарды сақтау
37
Астық қолхаттарын ұстаушыларға астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатуралар ұсыну туралы хабарламаны уақтылы жіберу
Лауазымды адам (-дар) _________ ________ ____________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
_________ ________ ____________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Тексерілетін
субъектінің басшысы ____________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (қолы)
(бар болған жағдайда), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 15-03/1134 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 813 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тексеру парағы
_____________________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеру тағайындау туралы акт _______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Қойылатын талаптарға сәйкес келеді
Қойылатын талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
Мақта өңдеу кәсіпорындары
1
Белгіленген нысан бойынша мақта қолхаттарының болуы
2
Мақта өңдеу кәсіпорнына түсетін шитті мақтаны тиісінше ресімдеу
3
Шитті мақтаны, мақта талшығын тиеп-жөнелтуге тиісінше ресімдеу
4
Шитті мақтаны сандық-сапалық есепке алу кітабын жүргізу, шитті мақтаны қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау
5
Мақта қабылдау пунктіне келіп түскен шитті мақтаға тауарлық-көліктік жүкқұжаттарының болуы
6
Шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы өңдеудің технологиялық операцияларын жүзеге асыруға арналған жабдықтардың (таразы, желдеткіш, тиеп-түсіру механизмдерінің) болуы
7
Шитті мақтаны белгіленген талаптарға сәйкес шитті мақтаны өлшеу нәтижелері бойынша қабылдаудың өлшеу журналының болуы
8
Мақта қолхаттары тізілімінің болуы
9
Жасалған шитті мақтаны қабылдауды және мақта қабылдау пунктінен мақта қабылдау зауытына жіберуді салыстырып тексеру актілерінің болуы
10
Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп-жөнелту кезінде тауарлық-көліктік жүкқұжаттың болуы
11
Тиеп-жөнелтуге алынған шешімдерді (бұйрықтарды) есепке алу журналының болуы
12
Мақтамен жүргізілген операциялар көрініс тапқан құжаттарды сақтау мерзімдерін сақтау
13
Шитті мақтаны талдау карточкаларының болуы
14
Шитті мақтаны қабылдау туралы квитанциялардың болуы
Мақта талшығының сапасына сараптама жүргізетін және мақта талшығының сапа паспортын беруді жүзеге асыратын сараптамалық ұйымдар
15
Біліктілік талаптарына жауап беретін, мақта талшығын классерлік бағалауға арналған меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі үй-жайдың болуы
16
Қазақстан Республикасында бекітілген немесе қолдануға жол берілген мақта талшығының сыртқы көрінісінің стандарттық үлгілерінің болуы
17
Мақта талшығы сынамаларын бума бойынша іріктеуді тіркеу журналының тиісінше толтырылуы
18
Мақта талшығы сынамаларын қабылдау журналының тиісінше толтырылуы
19
Мақта талшығының сапа паспортының дұрыс ресімделуі
20
Сынақтардан кейін мақта талшығы иесі партияны тиеп-жөнелткенге дейін сараптамалық ұйым зертханасында мақта талшығы сынамаларын сақтау
Мақта сапасын сараптау жөніндегі аккредиттелген зертханалар
21
Зертхананы аккредиттеу аттестатының болуы
22
Сынамаларды іріктеу актісінің болуы
23
Шитті мақта сынамаларын тіркеу журналының болуы
24
Шитті мақтаның сапасы туралы куәліктерді тіркеу журналының болмауы
25
Шитті мақтаның сапасы туралы куәліктерді ресімдеу
26
Берілген шитті мақтаның сапасы туралы куәліктер көшірмелерін бір жыл ішінде сақтау
27
Тиеп-жөнелтілген және сақтаудағы партияларға арналған шитті мақта сынамаларын сақтаудың бұзылуы – сапа туралы куәліктің қолданылу мерзімі ішінде сақтау
28
Тиеп-жөнелтілген және сақтаудағы партияларға арналған шитті мақта сынамаларын сақтаудың бұзылуы – сапа бойынша түсініспеушіліктер болған жағдайда – түсініспеушіліктерді қарау толықтай аяқталғанға дейін сақтау
Лауазымды адам (-дар) _________ ________ ___________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
_________ ________ ___________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Тексерілетін
субъектінің басшысы ____________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (қолы)
(бар болған жағдайда), лауазымы)