Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12789
В соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия проведения аттестации гражданских служащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета                      В. Жумаканов
Экз. № 1
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 108
Правила и условия проведения аттестации гражданских служащих
органов национальной безопасности Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения аттестации гражданских служащих органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и определяют порядок и условия проведения аттестации гражданских служащих структурных подразделений, ведомствтерриториальных и иных органов национальной безопасности, учебных заведений, научно-исследовательских учреждений и других подведомственных организаций Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – органы национальной безопасности).
2. Аттестация гражданских служащих органов национальной безопасности (далее – служащие) - периодически осуществляемая процедура по определению уровня их профессиональной и квалификационной подготовки, деловых и личностных качеств.

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12789 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі 139-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы                           В. Жұмақанов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 108 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің
қағидалары мен шарттары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізудің қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі 139-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарыныңаумақтық және өзге де органдарының, оқу орындарының, ғылыми-зерттеу мекемелерінің және басқа ведомстволық бағынысты ұйымдарының (бұдан әрі – ұлттық қауіпсіздік органдары) азаматтық қызметшілерін аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттарын анықтайды.
2. Ұлттық қауіпсіздік органдарының азаматтық қызметшілерін (бұдан әрі – қызметшілер) аттестаттау – олардың кәсіби және біліктілік даярлық деңгейін, іскерлік және тұлғалық қасиеттерін анықтау бойынша мерзімді жүзеге асырылатын рәсім.

3. Основным критерием оценки при аттестации является способность работников выполнять возложенные на них обязанности.
4. Аттестации подлежат все служащие органов национальной безопасности, за исключением беременных женщин, женщин, находящихся в отпусках по беременности и родам, служащих, усыновивших (удочеривших) новорожденного ребенка (детей) и находящихся в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, которые проходят аттестацию не ранее, чем через шесть месяцев и не позднее года после выхода на службу.
5. Ступени (категории) устанавливаются в соответствии с Реестром должностей гражданских служащих органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденных приказом Председателя КНБ от 24 декабря 2015 года № 107, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 12757.
6. Служащие проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет пребывания на гражданской службе, при этом аттестация проводится не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
7. Аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
1) проведение подготовительных мероприятий;
2) собеседование со служащим, проводимое аттестационной комиссией;
3) рассмотрение материалов аттестации на заседании аттестационной комиссии и по итогам определение вывода и рекомендаций.
8. При перемещении служащего по должности, зачислении на службу в органы национальной безопасности учитываются выводы последней аттестации.
9. Должностные лица, участвующие в подготовке аттестационных материалов, а также члены аттестационных комиссий органов национальной безопасности за нарушение требований настоящих Правил несут персональную ответственность.
2. Порядок и условия проведения аттестации служащих
10. Проведение аттестации организуется кадровым подразделением и включает следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на аттестуемых;
2) разработку графика проведения аттестации;
3) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации.
11. Руководители органов национальной безопасности по представлению кадровых подразделений один раз в год утверждают графики проведения аттестации служащих в предстоящем году, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Графики аттестации служащих ежегодно составляются и утверждаются до 15 декабря, при этом копии направляются в Департамент кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.

3. Қызметшілердің өздеріне жүктелген міндеттерді орындау қабілеті аттестаттау кезінде бағалаудың басты өлшемшарты болып табылады.
4. Қызметке шыққаннан кейін кемінде алты айдан кейін және бір жылдан кешіктірілмей аттестаттаудан өтетін жүкті әйелдерді, жүктілігі мен бала тууы бойынша демалыстардағы әйелдерді, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған және үш жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша еңбекақысы сақталмайтын демалыстағы қызметшілерді қоспағанда, ұлттық қауіпсіздік органдарының барлық қызметшілері аттестаттауға жатады.
5. Сатылары (санаттары) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12757 болып тіркелген Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 107 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының азаматтық қызметшілері лауазымдарының тізіліміне сәйкес белгіленеді.
6. Қызметшілер азаматтық қызметте болған әрбір кезекті үш жыл өткен сайын аттестаттаудан өтеді, бұл ретте аттестаттау аталған мерзім басталған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімде өткізілуі тиіс.
7. Аттестаттау мынадай бірқатар сабақтас кезеңдерден тұрады:
1) дайындық іс-шараларын жүргізу;
2) аттестаттау комиссиясының қызметшімен әңгіме өткізу;
3) аттестаттау комиссиясының отырысында аттестаттау материалдарын қарау және қорытындысы бойынша тұжырым мен ұсынымдарды анықтау.
8. Қызметшіні лауазымы бойынша ауыстырғанда, ұлттық қауіпсіздік органдарына қызметке қабылдағанда соңғы аттестаттау нәтижелері ескеріледі.
9. Аттестаттау материалдарын даярлауға қатысатын лауазымды тұлғалар, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік бөлімшелері мен органдарының аттестаттау комиссияларының мүшелері осы Қағидалардың талаптарын бұзғаны үшін жеке жауапкершілікке тартылады.
2. Қызметшілерді аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары
10. Аттестаттауды өткізуді кадр бөлімшесі ұйымдастырады және мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) аттестатталушылардың қажетті құжаттарын дайындау;
2) аттестаттауды өткізу кестесін әзірлеу;
3) аттестаттауды өткізу мақсаты және тәртібі туралы түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру.
11. Ұлттық қауіпсіздік органдарының басшылары кадр бөлімшелерінің ұсынысы бойынша жылына бір рет осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы жылға қызметшілерді аттестаттаудан өткізу кестесін бекітеді.
Қызметшілерді аттестаттау кестесі жыл сайын 15 желтоқсанға дейін жасалады және бекітіледі, сонымен қатар көшірмелері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаментіне жіберіледі.

12. Кадровое подразделение под роспись знакомит служащих с графиком аттестации в течение двадцати рабочих дней после его утверждения.
Служащие, находящиеся в служебных командировках, отпусках, на излечении или на учебе с графиком прохождения аттестации знакомятся после возвращения к месту работы.
13. Служащие готовятся к предстоящей процедуре аттестации без отрыва от служебных обязанностей.
14. Непосредственный начальник служащего, подлежащего аттестации, по результатам работы за аттестуемый период оформляет служебную характеристику, где в заключительной части указывает предварительные выводы и рекомендации по аттестуемому, и направляет ее в кадровое подразделение.
15. Служебная характеристика содержит обоснованную, объективную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого служащего.
16. Кадровое подразделение направляет собранные аттестационные материалы в аттестационную комиссию.
17. Служащие, работающие в органах национальной безопасности по совместительству, аттестацию проходят по месту основной работы.
18. Служащие, находящиеся к установленному сроку, согласно графика проведения аттестации, в служебных командировках, в отпусках, на излечении или на учебе проходят аттестацию по возвращении к месту работы в течении одного месяца.
19. Служащие, получившие назначение перед проведением аттестации по графику, проходят аттестацию по новому месту работы не ранее шести месяцев и не позднее года со дня назначения на новую должность.
20. Аттестацию служащих органов национальной безопасности осуществляет аттестационная комиссия, рассматривающая аттестацию сотрудников, военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – аттестационная комиссия).
21. Председатель аттестационной комиссии:
1) обеспечивает организацию работы аттестационной комиссии;
2) наряду с другими членами аттестационной комиссии обеспечивает объективность оценок, корректность выводов и рекомендаций;
3) предоставляет первому руководителю органа национальной безопасности на утверждение рассмотренные аттестационной комиссией материалы аттестации.
22. Секретарь аттестационной комиссии:
1) осуществляет контроль за своевременностью представления материалов аттестации;
2) к установленным срокам осуществляет подготовку аттестационных листов, отвечает за правильность их заполнения;
3) информирует председателя и членов комиссии о сроках проведения заседаний, представляет на их рассмотрение материалы на аттестуемых служащих;
4) доводит решения аттестационных комиссии до аттестованных служащих;

12. Кадр бөлімшесі аттестаттау кестесі бекітілгеннен кейін жиырма жұмыс күн ішінде қызметшілерді қол қойғызып, таныстырады.
Қызметтік іссапарда, демалыста, емделуде немесе оқуда болған қызметшілер аттестаттау кестесімен жұмыс орнына қайтып келгеннен кейін таныстырылады.
13. Қызметшілер алда болатын аттестаттау рәсіміне қызметтік міндеттерінен босатылмай дайындалады.
14. Аттестаттауға жататын қызметшілердің тікелей бастығы аттестаттау кезеңіне жұмыс нәтижелері бойынша қызметтік мінездеме жазады, оның қорытынды бөлігінде аттестатталушыға алдын ала тұжырымдар мен ұсынымдарды көрсетіп, кадр бөлімшесіне жолдайды.
15. Қызметтік мінездемеде аттестатталатын қызметшінің қызметтік іс-қимылы нәтижелеріне және кәсіби, жеке қасиеттеріне негізделген, объективті баға көрсетіледі.
16. Кадр бөлімшесі жиналған аттестаттау материалдарын аттестаттау комиссиясына жолдайды.
17. Ұлттық қауіпсіздік органдарында қосымша жұмыс істейтін қызметшілер негізгі жұмыс орны бойынша аттестаттаудан өтеді.
18. Аттестаттауды өткізу кестесіне сәйкес белгіленген мерзімде қызметтік іссапарларда, демалыстарда, емделуде немесе оқуда болған қызметшілер қызмет орнына қайтып келгеннен кейін бір ай ішінде аттестаттаудан өтеді.
19. Кесте бойынша аттестаттауды өткізу алдында лауазымға тағайындалған қызметшілер жаңа жұмыс орны бойынша алты айдан соң және бір жылдан кешіктірілмей аттестаттаудан өтеді.
20. Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметшілерін аттестаттауды Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлерін, әскери қызметшілерін аттестаттауын қарайтын аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – аттестаттау комиссиясы) жүзеге асырады.
21. Аттестаттау комиссиясының төрағасы:
1) аттестаттау комиссиясының жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
2) аттестаттау комиссиясының басқа мүшелерімен бірге бағалаудың объективтілігін, тұжырымдар мен ұсынымдардың дұрыс болуын қамтамасыз етеді;
3) ұлттық қауіпсіздік органының бірінші басшысына аттестаттау комиссиясы қарастырған аттестаттау материалдарын бекітуге ұсынады.
22. Аттестаттау комиссиясының хатшысы:
1) аттестаттау материалдарының уақтылы ұсынылуын бақылауды жүзеге асырады;
2) белгіленген мерзімге қарай аттестаттау парақтарын дайындайды, олардың дұрыс толтырылуына жауап береді;
3) комиссия төрағасын және мүшелерін отырысты өткізу мерзімдері туралы хабардар етеді, олардың қарауына аттестатталатын қызметшілердің материалдарын ұсынады;
4) аттестатталған қызметшілерге аттестаттау комиссияларының шешімін жеткізеді;

5) ведет делопроизводство комиссии, информационно–справочную работу на данном участке деятельности;
Секретарь аттестационной комиссии не принимает участие в голосовании.
23. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
24. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
25. Аттестационная комиссия проводит аттестацию в присутствии аттестуемого служащего.
В случае неявки аттестуемого на заседание аттестационной комиссии по уважительной причине, рассмотрение вопроса его аттестации переносится на более поздний срок, указанный комиссией.
В случае неявки без уважительной причины либо отказа аттестуемого явиться на заседание аттестационной комиссии рассмотрение аттестационных материалов проводится без его присутствия.
26. В ходе заседания аттестационная комиссия изучает представленные материалы, после чего проводит собеседование с аттестуемым служащим. При проведении собеседования в обстановке объективности, корректности и доброжелательности дается оценка его профессиональной и квалификационной подготовке, уровню компетентности в решении поставленных перед ним задач, а также деловым и личностным качествам.
27. По результатам изучения представленных материалов и собеседования со служащим аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) соответствует занимаемой должности, рекомендуется для изучения в качестве возможного кандидата на службу в органы национальной безопасности;
3) не соответствует занимаемой должности.
28. При принятии решения о соответствии занимаемой должности комиссия устанавливает новую либо подтверждает соответствующую ступень (категорию) служащего, либо отмечает об отсутствии основании для ее установления.
29. Основаниями для определения вывода о несоответствии занимаемой должности являются:
1) отрицательная служебная характеристика с предварительными выводами по аттестации, подготовленная непосредственным начальником на аттестуемого служащего;
2) наличие дисциплинарных взысканий у аттестуемого служащего за неоднократное нарушение трудовой дисциплины.
30. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием.
31. Решение аттестационной комиссии оформляются протоколом заседания аттестационной комиссии по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, который подписывается председателем, членами аттестационной комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
При необходимости в протокол заседания аттестационной комиссии вносятся некоторые вопросы обсуждения в процессе аттестации по аттестуемому служащему.

5) комиссияның іс қағаздарын, осы жұмыс учаскесіндегі
ақпараттық-анықтамалық жұмыстарды жүргізеді.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы дауыс беруге қатыспайды.
23. Егер аттестаттау комиссиясы құрамының кемінде үштен екі мүшесі қатысса, отырыс заңды болып саналады.
24. Дауыс беру нәтижелері комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен анықталады. Дауыс тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
25. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды аттестатталатын қызметшінің қатысуымен өткізеді.
Аттестатталушы аттестаттау комиссиясының отырысына дәлелді себептермен келмеген жағдайда оны аттестаттау мәселесін қарау комиссия белгілеген кейінгі мерзімге ауыстырылады.
Аттестаттау комиссиясының отырысынан бас тартқан не дәлелді себептерсіз келмеген жағдайда аттестаттау материалдары оның қатысуынсыз қаралуы мүмкін.
26. Отырыс барысында аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделейді, содан кейін аттестатталушы қызметшімен әңгімелесу өткізеді. Объективті, әдепті және тілектестік жағдайда әңгімелесу өткізу кезінде оның кәсiби және біліктілік даярлығына, алға қойған міндеттерді шешудегі құзыреттілігінің деңгейiне, сондай-ақ іскерлік және жеке қасиеттеріне баға беріледі.
27. Ұсынылған материалдарды зерделеу және қызметшімен әңгімелесудің нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес ұлттық қауіпсіздік органдарына қызметке кандидат ретінде зерделеуге ұсынылады;
3) атқарып отырған лауазымына сәйкес емес.
28. Атқарып отырған лауазымына сәйкес келетіні туралы шешім қабылданған кезде комиссия қызметшінің тиісті сатысын (санатын) растайды не болмаса жаңасын белгілейді не болмаса оны белгілеу үшін негіз жоқтығын көрсетеді.
29. Атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейтіні туралы тұжырымды шығаруға:
1) аттестатталушы қызметшіге тікелей бастығы дайындаған аттестаттау бойынша алдын ала қорытындысы бар теріс қызметтік мінездеме;
2) аттестатталушы қызметшінің бірнеше рет еңбек тәртібін бұзғаны үшін тәртіптік жазаларының бар болуы негіз болып табылады.
30. Аттестаттау комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
31. Аттестаттау комиссиясының шешімдері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған аттестаттау комиссиясының отырысына қатысқан комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды.
Қажет болған жағдайда хаттамаға аттестаттау процесінде аттестатталушы қызметші жөнінде талқыланған кейбір мәселелер енгізіледі.

32. Утвержденные решения аттестационной комиссии заносятся в аттестационные листы служащих.
33. Решение аттестационной комиссии в месячный срок утверждается руководителем органа национальной безопасности.
34. Утвержденные выводы и рекомендации аттестационных комиссий объявляются под роспись служащим не позднее десяти рабочих дней со дня утверждения.
Служащие, находящиеся в служебных командировках, в отпусках, на излечении или на учебе с выводами аттестационной комиссии ознакомляются по возвращении к месту работы.
35. После объявления выводов и рекомендаций аттестуемые служащие производят необходимые выписки из аттестационного листа для выполнения изложенных в них рекомендаций.
36. При несогласии с выводами и рекомендациями, аттестуемым служащим в строке «С аттестацией ознакомлен» аттестационного листа производится запись «С выводами (рекомендациями) не согласен», которая заверяется его подписью с указанием даты.
37. Претензии по аттестации служащим излагаются письменно на имя руководителя органа национальной безопасности.
При обнаружении нарушений настоящих Правил, уполномоченный руководитель, утверждающий аттестацию служащего, отменяет результаты аттестации и назначает повторную аттестацию.
38. В случае несогласия с утвержденными руководителем органа национальной безопасности результатами аттестации, служащие обжалуют решение аттестационной комиссии в установленном порядке в Высшей аттестационной комиссии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
39. Итоги выполнения рекомендаций учитываются при проведении последующей аттестации.
40. По результатам аттестации, секретари аттестационных комиссий составляют и объявляют списки служащих, прошедших аттестацию, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
41. Решение по аттестации о несоответствии занимаемой должности является основанием для прекращения трудовых отношений со служащим. Соответствующий приказ об увольнении подписывается не позднее месячного срок со дня ознакомления аттестуемым с решением утвержденной аттестации.
42. Кадровые подразделения, ежегодно до 25 декабря, докладывают уполномоченным руководителям подробную информацию о результатах аттестационной работы за прошедший год с отражением сведений о реализации выводов и рекомендаций, выявленных проблемах и необходимых мерах по совершенствованию работы на данном направлении. Копии информации для обобщения и анализа направляются в Департамент кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.

32. Аттестаттау комиссиясының бекітілген шешімдері қызметшілердің аттестаттау парақтарына енгізіледі.
33. Аттестаттау комиссиясының шешімдерін ұлттық қауіпсіздік органының басшысы бір ай мерзім ішінде бекітеді.
34. Аттестаттау комиссияларының бекітілген тұжырымдары мен ұсынымдары бекітілген күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей, қызметшіге қол қойғыза отырып, жарияланады.
Қызметтік іссапарларда, демалыстарда, емделуде немесе оқуда болған қызметшілер аттестаттау комиссиясының тұжырымдарымен қызмет орнына қайтып келгеннен кейін таныстырылады.
35. Тұжырымдар мен ұсынымдар жарияланғаннан кейін аттестатталатын қызметшілер аттестаттау парақтарынан онда жазылған ұсынымдарды орындау үшін қажетті үзінділер ала алады.
36. Тұжырымдармен және ұсынымдармен келіспеген жағдайда аттестатталатын қызметші аттестаттау парағындағы «Аттестаттаумен таныстырылды» деген жолда «Тұжырымдармен (ұсынымдармен) келіспеймін» деп жазып, күнін көрсетіп, қолын қойып растайды.
37. Аттестаттау бойынша наразылықтар ұлттық қауіпсіздік органы басшысының атына жазбаша баяндалады.
Осы Қағидалардың бұзылуы анықталған жағдайда қызметшіні аттестаттауды бекітетін уәкілетті басшы өткізілген аттестаттаудың нәтижелерін жоюға және оның қайта өткізілуін белгілеуге құқылы.
38. Ұлттық қауіпсіздік органдары басшысының бекіткен аттестаттау нәтижелерімен келіспеген жағдайда қызметшілер Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Жоғары аттестаттау комиссиясына аттестаттау комиссиясының шешімі бойынша шағым беруге құқылы.
39. Ұсынымдарды орындау қорытындылары келесі аттаестаттауды өткізу кезінде ескеріледі.
40. Аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттау комиссияларының хатшылары осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттаудан өткен қызметшілердің тізімін жасап, жариялайды.
41. Атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейтіні туралы шешім қызметшімен еңбек қатынастарын тоқтатуға негіз болып табылады. Бұл ретте жұмыстан босату туралы тиісті бұйрыққа аттестатталушы аттестаттаудың бекітілген шешімімен танысқаннан кейін бір айдан кешіктірілмей қол қойылуы тиіс.
42. Кадр бөлімшелері жыл сайын 25 желтоқсанға дейін тұжырымдар мен ұсынымдарды іске асыру, анықталған проблемалар мен осы бағыттағы жұмысты жетілдіру бойынша қажетті шаралар туралы мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып, өткен жылғы аттестаттау жұмысының нәтижелері туралы толық ақпаратты уәкілетті басшыларға баяндайды. Ақпараттың көшірмесі жинақтау және талдау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаментіне жіберіледі.

43. Аттестационные листы служащих, прошедших аттестацию, хранятся в личном деле.
44. Документальные материалы по проведению аттестации служащих хранятся в номенклатурных делах кадровых подразделений органов национальной безопасности.
Приложение 1
к Правилам и условиям проведения
аттестации гражданских служащих
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
АТТЕСТАЦИОННЫЙ ЛИСТ
I. ОБЩИЕ ДАННЫЕ
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Штатное наименование должности, квалификационная категория (разряд) дата назначения
Дата рождения
Национальность
Образование
Окончил (а) учебное заведение
Специальность по образованию
Знание иностранных языков
Дата утверждения последней аттестации
Вывод по последней аттестации
Рекомендации по последней аттестации
Наличие дисциплинарных взысканий в аттестуемый период (дата, наименование), краткое содержание проступка
Стаж работы
II. ДАННЫЕ О СЛУЖЕБНОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Должностные обязанности на порученном участке работы
Служебная характеристика
Руководитель подразделения, составивший служебную характеристику
(должность, звание, фамилия, инициалы) __________(подпись)___________
«____»_____________20___ г.
III. Вывод по аттестации:
IV. Рекомендации по аттестации:
Всего по списку ____________________ членов аттестационной комиссии
(количество прописью)
Голосовали: «ЗА»___________________, «ПРОТИВ»______________________
(количество прописью)         (количество прописью)
Воздержались ______________________________________________________
(количество прописью)
Председатель аттестационной комиссии:
(должность, звание, фамилия, инициалы) ____________( подпись)________
«_____»__________ 20__г.
Секретарь аттестационной комиссии:
(должность, звание, фамилия, инициалы) __________( подпись)__________
«_____»__________ 20__г.
V. РЕШЕНИЕ УТВЕРЖДАЮЩЕГО АТТЕСТАЦИЮ
Вывод и рекомендации по аттестации на _____________________ утверждаю
(звание, фамилия, инициалы)
____________________________________________________________________
(Должность, звание, фамилия, инициалы и подпись утвердившего
аттестацию)
«_____»__________ 20__г.
С аттестацией ознакомлен: ___________________________________________
(подпись аттестуемого)
«____»_____________20___ г.
Приложение 2
к Правилам и условиям проведения
аттестации гражданских служащих
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник органа национальной безопасности
______________________________________
(звание, подпись, фамилия, инициалы)
«___»_______20___ г.
ГРАФИК
проведения аттестации служащих
__________________________________________________
(наименование органа национальной безопасности)
в 20____ году
п\п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность
Дата рассмотрения предыдущей аттестации
Срок заседания аттестационной комиссии
Отметка об ознакомлении аттестуемого
Примечание
1
2
3
4
5
6
Секретарь аттестационной комиссии
____________________________________
(звание, подпись, фамилия, инициалы)
«____» _________20__ г.
Приложение 3
к Правилам и условиям проведения
аттестации гражданских служащих
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ №_____
заседания аттестационной комиссии
__________________________________________________
(наименование органа национальной безопасности)
от «___»________ 20___ г.                            г.______________
Председательствовал ___________________________
Присутствовали:     ___________________________
___________________________
Повестка дня:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аттестационная комиссия рассмотрела материалы аттестации
следующих служащих и определила следующие выводы и рекомендации:
пп
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность аттестуемого
Вывод
и рекомендации
Результаты голосования
(количество прописью)
«за»
«против»
«воздержались»
1
2
3
4
5
6
На заседании аттестационной комиссии дополнительно рассмотрены
следующие вопросы и вынесены следующие решения:____________На
заседании аттестационной комиссии отсутствовали аттестуемые:
_________________________по причине_________________________________
Председатель комиссии: _____________________________________________
(звание, подпись, фамилия, инициалы)
Члены комиссии:_____________________________________________________
(звание, подпись, фамилия, инициалы)
_____________________________________________________
(звание, подпись, фамилия, инициалы)
Секретарь комиссии:_________________________________________________
(звание, подпись, фамилия, инициалы)
«_____» ___________ 20____ г.
Приложение 4
к Правилам и условиям проведения
аттестации гражданских служащих
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
СПИСОК служащих
__________________________________________ в 20___ году
(наименование органа национальной безопасности)
п\п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
Год рождения, образование, срок пребывания в аттестуемой должности
Дата последней аттестации
Отметка о реализации выводов по аттестации или исключении из списка
1
2
3
4
5
I. Соответствует занимаемой должности, рекомендации:
1.
2.
3.
II. Соответствует занимаемой должности, рекомендуется для изучения в качестве возможного кандидата на службу
1.
2.
3.
III. Не соответствует занимаемой должности, рекомендации:
1.
2.
3.
Секретарь аттестационной комиссии:
________________________________________________________
(звание, подпись, фамилия, инициалы)
«_____» ___________20 ___ г.

43. Аттестаттаудан өткен қызметшілердің аттестаттау парақтары жеке істе сақталады.
44. Қызметшілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі құжаттық материалдар ұлттық қауіпсіздік органдары кадр бөлімшелерінің номенклатуралық істерінде сақталады.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының азаматтық
қызметшілерін аттестаттаудан
өткізудің қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
нысан
АТТЕСТАТТАУ ПАРАҒЫ
I. ЖАЛПЫ ДЕРЕКТЕР
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Лауазымның штат бойынша атауы, біліктілік санаты (разряд), тағайындалған күні
Туған күні
Ұлты
Білімі
Қандай оқу орнын бітірді
Білімі бойынша мамандығы
Шет тілдерін білуі
Соңғы аттестаттаудың бекітілген күні
Соңғы аттестаттау бойынша тұжырым
Соңғы аттестаттау бойынша ұсынымдар
Аттестаттау кезеңінде тәртіптік жазаларының бар болуы (күні, атауы), теріс қылықтарының қысқаша мазмұны
Еңбек өтілі
II. ҚЫЗМЕТТІК ІС-ҚИМЫЛЫ ТУРАЛЫ ДЕРЕКТЕР
Тапсырылған жұмыс учаскесіндегі лауазымдық міндеттері
Қызметтік мінездеме
Қызметтік мінездемені дайындаған бөлімше басшысы
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні) __________ (қолы)____________
20____ж. «___» _______________
III. Аттестаттау бойынша тұжырым:
IV. Аттестаттау бойынша берілген ұсынымдар:
Тізім бойынша аттестаттау комиссиясы мүшелерінің барлығы ____________
(саны жазбаша)
Дауыс берді: «ҚАРСЫ ЕМЕС»_____________, «ҚАРСЫ»______________________
(саны жазбаша)            (саны жазбаша)
Қалыс қалғандар _____________________________________________________
(саны жазбаша)
Аттестаттау комиссиясының төрағасы:
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні) ______________ (қолы) _____________
20 ____ж. «___» _______________
Аттестаттау комиссиясының хатшысы:
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні) ______________ (қолы) _____________
20 ____ж. «___» _______________
V. АТТЕСТАТТАУДЫ БЕКІТУШІНІҢ ШЕШІМІ
___________ аттестаттау бойынша тұжырымды және ұсынымдарды бекітемін.
(атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(аттестаттауды бекітушінің лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні және қолы)
20___ ж. «____» _____________
Аттестаттаумен таныстым:_____________________________________________
(аттестатталушының қолы)
20___ ж. «____» _____________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының азаматтық
қызметшілерін аттестаттаудан
өткізудің қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
нысан
Бекітемін
Ұлттық қауіпсіздік органының бастығы
____________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
20___ ж. «____» ____________________
Қызметшілерді аттестаттаудан өткізу
КЕСТЕСІ
20____ жылы____________________________________________________
(ұлттық қауіпсіздік органының атауы)
р\р
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
Соңғы аттестаттаудың қаралған күні
Аттестаттау комиссиясы отырысының мерзімі
Танысқандығы туралы белгі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Аттестаттау комиссиясының хатшысы
_________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
20___ ж. «____» _________________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының азаматтық
қызметшілерін аттестаттаудан
өткізудің қағидалары мен шарттарына
3-қосымша
нысан
__________________________________________________
(ұлттық қауіпсіздік органының атауы)
аттестаттау комиссиясы отырысының
№_____ХАТТАМАСЫ
20___ ж. « » __________                         ______________ қаласы
Төрағалық еткен __________________________
Қатысқандар: _____________________________
_____________________________
Күн тәртібі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясы келесі қызметкерлердің аттестаттау
материалдарын қарап, мынадай тұжырымдар мен ұсынымдарды анықтайды:
р/р
Аттестатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
Тұжырымдар мен ұсынымдар
Дауысқа салу нәтижелері
(саны жазбаша)
«қарсы емес»
«қарсы»
«қалыс қалды»
1
2
3
4
5
6
Аттестаттау комиссиясының отырысында мынадай мәселелер қосымша
қаралды және мынадай шешімдер қабылданды:____________________________
____________________________________________________________________.
Аттестаттау комиссиясының отырысында мына аттестатталушылар:
___________________________________________ себебі бойынша қатыспады.
Комиссия төрағасы: __________________________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
__________________________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
Комиссия хатшысы: ___________________________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
20____ ж. «___»__________________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының азаматтық
қызметшілерін аттестаттаудан
өткізудің қағидалары мен шарттарына
4-қосымша
нысан
20___ жылы __________________________________________________
(ұлттық қауіпсіздік органының, бөлімшесінің атауы)
қызметшілердің ТІЗІМІ
р/р
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
Туған жылы, білімі, аттестатталушының лауазымда болу мерзімі
Соңғы аттестаттау күні
Аттестаттау бойынша тұжырымдарды іске асыру немесе тізімнен шығару туралы белгі
1
2
3
4
5
I. Атқарып отырған лауазымына сәйкес, ұсынымдар:
1.
2.
3.
II. Атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді, ұлттық қауіпсіздік органдарына қызметке кандидат ретінде зерделеу ұсынылады
1.
2.
3.
III. Атқарып отырған лауазымына сәйкес емес, ұсынымдар:
1.
2.
3.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы:
_____________________________________________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
20___ ж. «_____» ___________