Об утверждении Правил оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг, за исключением услуг, оказываемых международным технологическим парком "Астана Хаб"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2016 года № 12959. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 437/НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 15.11.2022 № 437/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 250 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг, за исключением услуг, оказываемых международным технологическим парком "Астана Хаб"
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 173 "Об утверждении Правил оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11547, опубликованный 18 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту технологического и инновационного развития Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Батырқожа А.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі көрсететін қызметтерді қоспағанда, осындай қызметтер құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 1 ақпанда № 12959 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 437/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 15.11.2022 № 437/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазанындағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексі 250-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі көрсететін қызметтерді қоспағанда, осындай қызметтер құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ осындай қызметтер құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 173 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11547 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Технологиялық және инновациялық даму департаменті (А.Б. Батырқожа):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде мерзімді күнтізбелік он күн ішінде баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
11 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
"_____" __________ 201__ года "СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ М. Кусаинов
30 декабря 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 9 декабря 2015 года № 1178
Правила оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг, за исключением услуг, оказываемых международным технологическим парком "Астана Хаб"
Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг, за исключением услуг, оказываемых международным технологическим парком "Астана Хаб" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 250 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют порядок оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг, за исключением услуг, оказываемых международным технологическим парком "Астана Хаб".

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде оның 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-миниcтріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 17 желтоқсан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_______________ М. Құсайынов
2015 жылғы 30 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Е. Досаев
201__ жылғы "_____" ________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 1178 бұйрығымен
бекітілген
Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі көрсететін қызметтерді қоспағанда, осындай қызметтер құнын айқындау қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі көрсететін қызметтерді қоспағанда, осындай қызметтер құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 250-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі көрсететін қызметтерді қоспағанда, осындай қызметтер құнын құнын айқындау тәртібін белгілейді.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) продукция проекта – товары, работы или услуги, планируемые к производству заявителем в процессе реализации проекта с использованием услуг технологического бизнес-инкубирования;
2) индустриально-инновационный проект (далее – проект) - комплекс мероприятий, направленный на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени;
3) уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере инновационного развития, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
4) получатель услуг – заявитель, по заявлению которого в результате отбора в соответствии с настоящими Правилами принято решение об оказании услуг технологического бизнес-инкубирования;
5) заявитель – субъект индустриально-инновационной деятельности, представивший заявление в технологический парк для получения услуг технологического бизнес-инкубирования в соответствии с настоящими Правилами;
6) экспертный совет – консультативно-совещательный орган, действующий при координаторе для рассмотрения заявления на предоставление услуг технологического бизнес-инкубирования;
7) внешняя экспертиза – экспертиза заявлений, проводимая специалистами в определенной области знаний, организуемая координатором в целях отбора заявлений для рассмотрения экспертным советом;
8) центр коммерциализации технологий – юридическое лицо, структурное или обособленное подразделение научной организации, высшего учебного заведения или автономной организации образования, осуществляющие деятельность, связанную с практическим применением результатов научной и (или) научно-технической деятельности с целью вывода на рынок новых или усовершенствованных товаров, процессов и услуг, направленную на получение положительного экономического эффекта (коммерциализация технологий);
9) технологическое бизнес-инкубирование – оказание технопарком субъектам индустриально-инновационной деятельности на начальном этапе их функционирования услуг по предоставлению помещений, оборудования, ведению бухгалтерского учета, юридическому, информационному и консультационному сопровождению, привлечению инвестиций, управлению проектами, а также иных услуг, необходимых для реализации индустриально-инновационных проектов;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) жобаның өнімі – жобаны іске асыру процесінде технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін пайдалана отырып, өтініш беруші өндіруге жоспарлаған тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер;
2) индустриялық-инновациялық жоба (бұдан әрі – жоба) – технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістерді құруға, технологияларға, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын, іс-шаралар кешені;
3) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – инновациялық даму саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) көрсетілетін қызметтерді алушы – өтініші бойынша осы Қағидаларға сәйкес іріктеу нәтижесінде технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету туралы шешім қабылданған өтініш беруші;
5) өтініш беруші – осы Қағидаларға сәйкес технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін алу үшін технологиялық паркке өтініш ұсынған индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі;
6) сараптамалық кеңес – технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін ұсынуға арналған өтініштерді қарау үшін үйлестіруші жанында әрекет ететін консультативтік – кеңесші орган;
7) сыртқы сараптама – сарапшылық кеңестің қарауы үшін өтініштерді іріктеу мақсатында үйлестіруші ұйымдастыратын, білімнің белгілі бір саласындағы мамандар өткізетін өтініштер сараптамасы;
8) технологияларды коммерцияландыру орталығы – жаңа немесе жетiлдiрiлген тауарларды, процестер мен көрсетiлетiн қызметтердi нарыққа шығару мақсатында ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерiн практикалық қолдануға байланысты, оң экономикалық әсер алуға бағытталған қызметті (технологияларды коммерцияландыруды) жүзеге асыратын заңды тұлға, ғылыми ұйымның, жоғары оқу орнының немесе дербес бiлiм беру ұйымының құрылымдық немесе оқшауланған бөлiмшесi;
9) технологиялық бизнес-инкубациялау – технологиялық парктердің индустриялық - инновациялық қызмет субъектілеріне олардың жұмыс істеуінің бастапқы кезеңінде үй-жайлар, жабдықтар беру, бухгалтерлік есеп жүргізу, заңдық, ақпараттық және консультациялық сүйемелдеу, инвестициялар тарту, жобаларды басқару бойынша қызметтер, сондай-ақ индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін қажетті өзге де қызметтерді көрсету;

10) программа технологического бизнес-инкубирования – комплекс мероприятий, связанных с оказанием услуг технологического бизнес-инкубирования в соответствии с настоящими Правилами;
11) технологическое прогнозирование – комплекс аналитических исследований, направленных на выявление технологий, освоение которых является необходимым условием для устойчивого индустриально-инновационного развития государства;
12) технологический парк (далее – технопарк) – юридическое лицо, созданное национальным институтом развития в области технологического развития или автономной организацией образования, владеющее на праве собственности или иных законных основаниях территорией с единым материально-техническим комплексом, где создаются благоприятные условия для реализации индустриально-инновационной деятельности;
13) координатор – национальный институт развития в области технологического развития.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Координатор осуществляет управление программой технологического бизнес-инкубирования (далее – ТБИ) в соответствии с настоящими Правилами на основании договора, заключаемого с уполномоченным органом.
Технологические парки оказывают услуги получателям услуг ТБИ в соответствии с настоящими Правилами на основании договора.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Период оказания услуг ТБИ не должен превышать 24 (двадцать четыре) месяцев с даты начала оказания услуг ТБИ. Датой начала оказания услуг ТБИ считается дата заключения договора на оказание услуг ТБИ между технопарком и получателем услуг. Продолжительность периода оказания ТБИ по каждому конкретному проекту определяется календарным планом реализации проекта.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10) технологиялық бизнес-инкубациялау бағдарламасы – осы Қағидаларға сәйкес технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсетуге байланысты іс-шаралар кешені;
11) технологиялық болжау – игерілуі мемлекеттің орнықты индустриялық-инновациялық дамуы үшін қажетті шарт болып табылатын технологияларды анықтауға бағытталған талдамалық зерттеулер кешені;
12) технологиялық парк (бұдан әрі – технопарк) – технологиялық дамыту саласындағы ұлттық даму институты немесе дербес білім беру ұйымы құрған, индустриялық-инновациялық қызметтi iске асыру үшiн қолайлы жағдайлар жасалатын, бiрыңғай материалдық-техникалық кешенi бар аумаққа меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде иелiк ететiн заңды тұлға;
13) үйлестіруші – технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Үйлестіруші уәкілетті органмен жасалатын шарт негізінде осы Қағидаларға сәйкес технологиялық бизнес-инкубациялау (бұдан әрі – ТБИ) бағдарламасын басқаруды жүзеге асырады.
Технологиялық парктер (бұдан әрі – технопарк) шарт негізінде осы Қағидаларға сәйкес ТБИ қызметтерін алушыларға қызмет көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ТБИ қызметтерін көрсету кезеңі ТБИ қызметтерін көрсету басталған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауы тиіс. ТБИ қызметтерін көрсетудің басталған күні технопарктер мен қызметтерді алушы арасында ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шарт жасалған күн болып есептеледі. Әрбір нақты жоба бойынша ТБИ көрсету кезеңінің ұзақтығы жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспарымен анықталады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Результатами реализации проектов получателей услуг в рамках программы ТБИ являются:
1) создание юридического лица;
2) бизнес-план по развитию предпринимательской деятельности в рамках проекта;
3) техническая документация на продукцию;
4) документы, подтверждающие результаты испытаний и необходимые параметры продукции;
5) необходимые разрешительные документы на осуществление предпринимательской деятельности;
6) факты реализации продукции, произведенной в период оказания услуг ТБИ.
6. Для участия в программе ТБИ проект заявителя должен соответствовать следующим критериям:
1) иметь направленность на производство продукции с определенными количественными и качественными параметрами;
2) иметь образец продукции, подтвержденный соответствующими экспертами, и не требующий проведения дополнительных научно-исследовательских работ;
3) соответствовать по планируемым в рамках оказания услуг ТБИ результатам, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок оказания услуг ТБИ
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие требования
7. Процедура оказания услуг ТБИ проводится в десять этапов:
1) прием заявлений от заявителей на оказание услуг ТБИ;
2) предварительное рассмотрение заявлений технопарками;
3) внешняя экспертиза заявлений, прошедших предварительный отбор, организуемая координатором;
4) оценка обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем;
5) рассмотрение заявлений экспертным советом;
6) принятие координатором решения об оказании и/или об отказе представления услуг ТБИ заявителям которые не получили наибольшие баллы согласно рекомендациям экспертного совета;
7) заключение между технопарком и получателем услуг договора на оказание услуг ТБИ на основании договора об оказании услуг ТБИ;
8) оказание услуг ТБИ технопарками;
9) мониторинг реализации проектов в рамках программы ТБИ;
10) оценка результатов оказания услуг ТБИ.
8. В рамках оказания услуг ТБИ получателям оказываются следующие услуги:
1) обеспечение инфраструктурой – предоставление во временное возмездное пользование заявителю помещений административного, производственного, вспомогательного назначения, необходимых для реализации проекта, включая оплату за коммунальные услуги и услуги связи, а также необходимого оборудования или услуг с использованием такого оборудования;
2) бухгалтерское сопровождение проекта – профессиональные услуги по ведению бухгалтерского учета, консультирование заявителя по различным вопросам, связанным с бухгалтерским учетом;

5. ТБИ бағдарламасы шеңберінде қызметтерді алушылардың жобаларды іске асыру нәтижелері:
1) заңды тұлғаны құру;
2) жоба шеңберінде кәсіпкерлік қызметті дамыту жөніндегі бизнес-жоспар;
3) өнімге арналған техникалық құжаттама;
4) сынақ нәтижелерін және өнімнің қажетті параметрлерін растайтын құжаттар;
5) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналған қажетті рұқсат беру құжаттары;
6) ТБИ қызметтерін көрсету кезеңінде өндірілген өнімдерді өткізу фактілері болып табылады.
6. ТБИ бағдарламасына қатысу үшін өтініш берушінің жобасы мынадай өлшемдерге сәйкес келуі тиіс:
1) белгілі бір сандық және сапалық параметрлері бар өнім өндірісіне бағытталуы;
2) тиісті сарапшылармен расталған және қосымша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуді талап етпейтін өнім үлгісінің болуы;
3) ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде жоспарланған осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген нәтижелерге сәйкес болуы.
2-тарау. ТБИ қызметтерін көрсету тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы талаптар
7. ТБИ қызметтерін көрсету рәсімі мынадай он кезеңде жүргізіледі:
1) өтініш берушілерден ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған өтініштерді қабылдау;
2) технопарктердің өтініштерді алдын ала қарастыруы;
3) үйлестіруші ұйымдастыратын алдын ала іріктеуден өткен өтініштердің сыртқы сараптамасы;
4) өтініш беруші сұратқан ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау;
5) сараптамалық кеңестің өтініштерді қарауы;
6) үйлестірушінің сараптамалық кеңестің ұсынымдарына сәйкес ең көп балл алмаған өтініш берушілерге ТБИ қызметтерін көрсетуге және/немесе қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдауы;
7) технопарк пен қызметтерді алушы арасындағы шарттың негізінде ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шарт жасасу;
8) технопарктердің ТБИ қызметтерін көрсетуі;
9) ТБИ бағдарламалары шеңберінде жобалардың іске асырылу мониторингі;
10) ТБИ қызметтерін көрсету нәтижелерін бағалау.
8. ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде алушыларға мынадай қызметтер көрсетіледі:
1) инфрақұрылыммен қамтамасыз ету – жобаны іске асыруға қажетті, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтеріне төлемді қоса алғанда әкімшілік, өндірістік, қосалқы мақсаттағы үй-жайларды, сондай-ақ қажетті жабдықтарды немесе осындай жабдықтарды пайдаланатын қызметтерді өтініш берушіге уақытша өтелімді пайдалануға беру;
2) жобаны бухгалтерлік сүйемелдеу – бухгалтерлік есеп жүргізу бойынша кәсіби қызметтер, бухгалтерлік есеппен байланысты әртүрлі мәселелер жөнінде өтініш берушіге консультация беру;

3) юридическое сопровождение проекта – профессиональные юридические услуги по вопросам, возникающим в процессе реализации проекта;
4) консультационное и инжиниринговое сопровождение проекта – специализированные услуги технического, технологического характера, оказываемые с привлечением соисполнителей, участие которых необходимо для реализации отдельных мероприятий по ТБИ в связи с наличием у них соответствующей квалификации, ресурсов;
5) проектный менеджмент – консультационные услуги при подготовке и принятии управленческих решений, связанных с реализацией проекта, по поиску партнеров и финансирования, подбору персонала, соисполнителей;
6) общее и административное сопровождение проекта – оказание информационной поддержки, обеспечение канцелярскими товарами и принадлежностями, консультации по получению инструментов государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, подготовка презентационных материалов, организация деловых встреч, услуги секретариата, иные сопутствующие услуги, не включенные в другие подпункты настоящего пункта;
7) экономическое сопровождение проекта – профессиональные услуги, связанные с экономическими расчетами, консультациями по вопросам экономического характера в рамках реализации проекта;
8) маркетинговое сопровождение проекта – оценка рынка, определение критериев конкурентоспособности, разработка маркетинговой стратегии, прочие исследования, связанные с продвижением продукции на рынок;
9) разработка бизнес-плана;
10) разработка технической документации – профессиональные услуги, связанные с применением современных технологий проектирования продукции, разработкой конструкторской, технологической, технической, нормативной документации;
11) продвижение проекта – разработка логотипа, дизайна презентационных материалов, иной символики проекта, обеспечение участия получателя услуг в выставках, размещение информационных материалов о проекте в средствах массовой информации, сетях трансферта технологий, специализированных информационных системах, прочие услуги, связанные с распространением информации по проекту;
12) переводческое сопровождение проекта;
13) организация деловых поездок получателя услуг, связанных с реализацией проекта;
14) проведение испытаний и апробации продукции для определения ее параметров в процессе освоения производства;
15) содействие в выпуске опытной партии продукции проекта с целью ее реализации на рынке;
16) оказание содействия в патентовании объектов интеллектуальной собственности, используемых при реализации проекта, на территории Республики Казахстан;

3) жобаны заңды сүйемелдеу – жобаны іске асыру процесінде туындайтын мәселелер бойынша кәсіби заң қызметтері;
4) жобаны консультациялық және инжинирингтік сүйемелдеу – тиісті біліктілігі, ресурстар болуына байланысты қатысуы ТБИ бойынша жекелеген іс-шараларды іске асыру үшін қажет бірлесіп орындаушыларды тарту арқылы көрсетілетін техникалық, технологиялық сипаттағы мамандандырылған қызметтер;
5) жобалық менеджмент – серіктестерді іздеу және қаржыландыру, персоналды, бірлесіп орындаушыларды іріктеу бойынша жобаны іске асырумен байланысты басқарушылық шешімдерді дайындау және қабылдау кезіндегі консультациялық қызметтер;
6) жобаны жалпы және әкімшілік сүйемелдеу – ақпараттық қолдау көрсету, кеңсе тауарларымен және керек-жарақтармен қамтамасыз ету, индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын алу жөніндегі консультация, таныстыру материалдарын әзірлеу, іскерлік кездесулер ұйымдастыру, хатшылық қызметтері, осы тармақтың басқа да тармақшаларына енгізілмеген өзге де ілеспе қызметтер;
7) жобаны экономикалық сүйемелдеу – экономикалық есептермен, жобаны іске асыру шеңберіндегі экономикалық сипаттағы мәселелер бойынша консультациялармен байланысты кәсіби қызметтер;
8) жобаны маркетингтік сүйемелдеу – нарықты бағалау, бәсекеге қабілеттілік критерийлерін айқындау, маркетингтік стратегияны әзірлеу, өнімді нарыққа жылжытумен байланысты өзге зерттеулер;
9) бизнес-жоспар әзірлеу;
10) техникалық құжаттама әзірлеу – өнімді жобалаудың заманауи технологияларын қолданумен, конструкторлық, технологиялық, техникалық, нормативтік құжаттамалар әзірлеумен байланысты кәсіби қызметтер;
11) жобаны жылжыту – жобаның логотипін, таныстыру материалдарының дизайнын, өзге нышанын әзірлеу, қызметтерді алушының көрмелерге қатысуы, бұқаралық ақпарат құралдарында, технологиялар трансферті желілерінде, мамандандырылған ақпараттық жүйелерде жоба туралы ақпараттық материалдарды орналастыру, жоба бойынша ақпаратты таратуға байланысты өзге де қызметтер;
12) жобаны аудармашылық сүйемелдеу;
13) қызметтерді алушының жобаны іске асыруға байланысты іскерлік сапарларын ұйымдастыру;
14) өндірісті игеру процесіндегі оның параметрлерін айқындау үшін өнімді сынау және сапасын анықтау;
15) нарыққа енгізу мақсатында жоба өнімінің тәжірибелік партиясын шығаруға жәрдемдесу;
16) Қазақстан Республикасының аумағында жобаны іске асыру кезінде пайдаланылатын зияткерлік меншік объектілерін патенттеуге жәрдем көрсету;

17) оказание содействия в получении разрешительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Перечень и объем оказания услуг ТБИ, необходимые для реализации проекта заявителя, определяются заявителем из указанных в пункте 8 настоящих Правил услуг при оформлении заявления.
10. Услуги ТБИ, подлежащие оказанию получателю услуг, определяются решением координатора об оказании услуг ТБИ с учетом произведенных корректировок в процессе прохождения процедур предварительного отбора и определяются договором на предоставление услуг ТБИ, заключаемым между технопарком и получателем услуг.
Параграф 2. Прием заявлений от заявителей на оказание услуг ТБИ
11. В процессе приема заявлений технопарки совместно с координатором организуют освещение оказания услуг ТБИ в республиканских и региональных средствах массовой информации, на интернет-ресурсе координатора, с указанием адреса приема заявлений, контактных лиц, а также проводят совещания, круглые столы, семинары с потенциальными заявителями с целью их привлечения к участию в программе ТБИ.
12. Заявитель представляет в технопарк заявление, включающее следующие документы (далее – Заявление):
1) заявление на получение услуг ТБИ проекта по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) паспорт проекта по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) краткое описание проекта (оформляется в соответствии с требованиями к краткому описанию проекта, согласно приложению 3 к настоящим Правилам);
4) смету расходов на оказание услуг ТБИ по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с приложением расчетов либо подтверждающих документов;
5) календарный план реализации проекта по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) документы, определяющие правовой статус заявителя:
для физических лиц – документ, удостоверяющий личность;
для юридических лиц – устав, свидетельство* или справка о государственной регистрации.
Примечание: * Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
13. По документам, указанным в подпункте 6) пункта 12 настоящих Правил, заявитель представляет копии и оригиналы документов. Работник технопарка, принимающий заявление, производит сверку оригиналов документов с копиями и возвращает оригиналы заявителю.

17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсат беру құжаттарын алуға жәрдем көрсету.
9. Өтініш берушінің жобасын іске асыру үшін қажетті ТБИ қызметтерінің тізбесі мен қызметтер көрсету көлемі өтінішті рәсімдеу кезінде өтініш беруші тарапынан осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ТБИ қызметтерінен анықталады.
10. Көрсетілетін қызметтерді алушыға көрсетілуі тиіс ТБИ қызметтері, алдын ала іріктеу рәсімдерін өткізу процесінде жасалған түзетулерді ескере отырып, ТБИ қызметтерін көрсету туралы үйлестірушінің шешімімен анықталады және технопарк пен қызметтерді алушы арасында жасалатын ТБИ қызметтерін ұсынуға арналған шартпен белгіленеді.
2-параграф. Өтініш берушілерден ТБИ қызметтерін көрсетуге
арналған өтініштерді қабылдау
11. Өтініштерді қабылдау процесінде технопарктер үйлестірушімен бірлесіп, ТБИ қызметтерін көрсетуді республикалық және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарында, өтініштерді қабылдау мекенжайларын, байланыстырушы адамдарды көрсете отырып, үйлестірушінің интернет-ресурсында жариялауды ұйымдастырады, сондай-ақ оларды ТБИ бағдарламаларына қатысуға тарту мақсатында әлеуетті өтініш берушілермен мәжілістер, дөңгелек үстелдер, семинарлар өткізеді.
12. Өтініш берушілер технопарктерге келесі құжаттарды қамтитын өтініш (бұдан әрі – Өтініш) береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның ТБИ қызметтерін алуға арналған өтініші;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның паспорты;
3) жобаның қысқаша сипаттамасы (осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жобаның қысқаша сипаттамасына қойылатын талаптарға сәйкес ресімделеді);
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТБИ қызметтерін көрсетуге, есептермен немесе растайтын құжаттармен қоса шығындар сметасы;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспар;
6) өтініш берушінің құқықтық мәртебесін айқындайтын құжаттар:
жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат;
заңды тұлғалар үшін – жарғы, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік* немесе анықтама.
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген құжаттар бойынша өтініш беруші құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерін ұсынады. Өтінішті қабылдайтын технопарктің қызметкері құжаттардың түпнұсқаларын көшірмелерімен салыстырады және өтініш берушіге түпнұсқаларды қайтарады.

14. Прием заявлений производится технопарками в период с 1 февраля по 1 октября соответствующего года реализации программы ТБИ.
15. В период с 1 февраля по 1 октября соответствующего года координатором определяются не менее трех сроков представления заявлений, интервал между которыми составляет не менее 45 календарных дней. Заявители, не успевшие представить заявление в первый срок, представляют ее в последующие сроки, установленные координатором. Заявления, поступившие на рассмотрение после последнего срока соответствующего года, установленного координатором, рассматриваются в следующем календарном году.
16. Заявление представляется в технопарк на государственном и русском языках, на бумажном носителе в двух экземплярах – оригинал и копия оригинала, а также на электронном носителе.
Оригинал заявления подписывается и заверяется печатью заявителя (при наличии) и с материалами формируется в единую папку в прошитом виде с пронумерованными страницами, где последняя страница заверяется подписью и печатью заявителя.
Копия заявления заявителем не прошивается.
17. В заявлении не должно быть никаких вставок между строками, подтирок или приписок.
18. Работник технопарка, принявший заявление, осуществляет ее регистрацию. Датой регистрации заявления является дата поступления заявления в технопарк.
19. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований, содержащихся в заявлении.
Параграф 3. Предварительное рассмотрение заявлений технопарками
20. Технопарк в течение 3 рабочих дней с даты регистрации заявления рассматривает ее на предмет соответствия настоящим Правилам в части наличия необходимых документов, содержания и полноты раскрытия информации, и, в случае отсутствия замечаний, заявление направляется координатору в течение 3 рабочих дней с даты ее регистрации.
21. В случае несоответствия заявления требованиям настоящих Правил, технопарк не позднее 3 рабочих дней с даты регистрации заявления направляет заявителю письмо-уведомление с указанием замечаний по одному из указанных им в заявлении средств связи: телефон, факсимильная связь, почтовое отправление или электронная почта.
Заявление подлежит возврату заявителю для устранения замечаний.
22. Заявитель устраняет выявленные замечания и повторно представляет заявление, соответствующую настоящим Правилам. Повторное представление заявителем заявления в технопарк осуществляется в срок не позднее 20 рабочих дней с даты получения замечаний.
При необходимости технопарк оказывает заявителю консультационную помощь в вопросах устранения недоработок.

14. Өтініштер қабылдауды технопарктер ТБИ бағдарламаларын іске асыруды тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде жүргізеді.
15. Тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде үйлестіруші өтініштер берудің кемінде үш мерзімін белгілейді, олардың арасы кемінде күнтізбелік 45 күнді құрайды. Бірінші мерзімде өтініш беруге үлгермеген өтініш берушілер оны үйлестіруші белгілеген келесі мерзімдерде ұсынады. Үйлестіруші белгілеген тиісті жылдың соңғы мерзімінен кейін қарауға түскен өтініштер келесі күнтізбелік жылы қаралады.
16. Өтініш технопаркке мемлекеттік және орыс тілдерінде қағаз тасығышта екі данада – түпнұсқа және түпнұсқаның көшірмесі, сондай-ақ электрондық тасығышта ұсынылады.
Өтініштің түпнұсқасы өтініш берушінің қолымен және мөрімен бекітіледі және материалдармен бірге беттері нөмірленіп, тігілген түрде бірыңғай папкаға салынады, соңғы беті өтініш берушінің қолымен және мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.
Өтініш көшірмесін өтініш беруші тікпейді.
17. Өтініштегі жолдар арасына жазбалар жазылмауы, өшірілмеуі немесе қоса жазылмауы тиіс.
18. Өтінішті қабылдаған технопарк қызметкері оның тіркелуін жүзеге асырады. Өтініштің тіркелген күні өтініштің технопаркке түскен күні болып табылады.
19. Өтініш беруші өтініште қамтылған тапсырылған құжаттардың, бастапқы мәліметтердің, есептердің, негіздемелердің толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етеді.
3-параграф. Технопарктердің өтініштерді алдын ала қарауы
20. Технопарк өтініш тіркелген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде оны Қағидаларға сәйкестік мәніне қажетті құжаттардың болуы мазмұнының және оның ақпаратты ашуының толықтығы бөлігінде қарайды, ескертулер болмаған жағдайда, өтініш тіркелген күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде үйлестірушіге жіберіледі.
21. Өтініштер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, технопарк өтініштің тіркелген күнінен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей өтініште көрсетілген байланыс құралдарының бірі телефон, факсимильді байланыс, пошталық жөнелтілім немесе электрондық пошта арқылы өтініш берушіге хат-хабарламаны жібереді.
Өтініш өтініш берушіге ескертулерді жою үшін қайтаруға жатады.
22. Өтініш беруші анықталған ескертулерді жояды және осы Қағидаларға сәйкес келетін өтінішті қайта тапсырады. Өтініш берушінің технопаркке өтінішті қайта тапсыруы ескерту алған күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жүзеге асырылады.
Қажет болған жағдайда технопарк өтініш берушіге кемшіліктерін жою мәселелеріне қатысты консультациялық көмек көрсетеді.

23. В случае отказа заявителя от повторного представления заявления с устранением указанных технопарком замечаний, заявитель в течение 10 рабочих дней с даты получения замечаний уведомляет об этом технопарк.
24. Технопарк в течение 2 рабочих дней с даты получения доработанного заявления проверяет устранение замечаний. В случае отсутствия повторных замечаний, копия заявления на бумажном носителе и в электронном формате в течение 3 рабочих дней с момента повторного получения заявления, передается координатору для организации внешней экспертизы.
Оригинал заявления сохраняется в технопарке.
Параграф 4.Внешняя экспертиза заявлений, прошедших
предварительный отбор, организуемая координатором
25. Координатор по мере поступления заявлений от технопарков организует их внешнюю экспертизу. Направление заявлений с приложением необходимых документов в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил на внешнюю экспертизу производится координатором в течение 5 рабочих дней с даты поступления заявлений от технопарка.
26. Заявления по проектам, реализация которых производилась при участии центров коммерциализации технологий, на рассмотрение внешней экспертизы не направляются, а подлежат направлению на оценку обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем, в соответствии с параграфом 5 главы 2 настоящих Правил.
27. Внешняя экспертиза организуется посредством направления заявления двум независимым экспертам:
1) в технологической части рассматриваемого заявления;
2) в экономической части рассматриваемого заявления.
28. Рассмотрение заявлений независимым экспертом с квалификацией в технологической части проводится с целью установления новизны, технологической целесообразности и реализуемости проекта.
29. Рассмотрение заявлений независимым экспертом с квалификацией в экономической части проводится с целью установления конкурентоспособности продукции проекта, а также экономической целесообразности развития предпринимательской деятельности на его основе.
30. Подбор независимых экспертов для рассмотрения каждого заявления производится координатором индивидуально, исходя из квалификации и опыта эксперта. К внешней экспертизе привлекаются отечественные и (или) зарубежные эксперты.
Расходы на проведение внешней экспертизы финансируются координатором из средств, предусмотренных уполномоченному органу на оказание услуг ТБИ.
31. Продолжительность внешней экспертизы не превышает 10 рабочих дней с даты получения независимым экспертом документов.
32. Координатор обеспечивает конфиденциальность при использовании информации, содержащейся в заявлении, а также объективность рассмотрения заявления путем:

23. Технопарк көрсеткен ескертулерді жою арқылы өтінішті қайта тапсырудан өтініш беруші бас тартқан жағдайда, ескерту алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде өтініш беруші бұл туралы технопаркті хабардар етеді.
24. Технопарк пысықталған өтініштерді алған күнінен бастап 2 жұмыс күні ішінде ескертулердің жойылғанын тексереді. Қайта ескертулер болмаған жағдайда, өтініштің көшірмесі қағаз тасығышта және электрондық пішімде қайталанған өтініштің қабылданған күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде сыртқы сараптаманы ұйымдастыру үшін үйлестірушіге беріледі.
Өтініштің түпнұсқасы технопаркте сақталады.
4-параграф. Үйлестіруші ұйымдастыратын алдын ала іріктеуден
өткен өтініштердің сыртқы сараптамасы
25. Үйлестіруші өтініштердің технопарктерден түсуіне қарай олардың сыртқы сараптамасын ұйымдастырады. Осы Қағидалардың 12 тармағына сәйкес қажетті құжаттары бар өтініштерді сыртқы сараптамаға жіберуді үйлестіруші технопарктерден өтініштер түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде жүргізеді.
26. Технологияларды коммерцияландыру орталықтарының қатысуымен іске асырылған жобалар бойынша өтініштер сыртқы сараптамаға қарау үшін жіберілмейді, бірақ осы Қағидалардың 2-тарауы 5-параграфына сәйкес өтініш беруші сұраған ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалауға жіберіледі.
27. Сыртқы сараптама өтініштерді екі тәуелсіз сарапшыға жіберу арқылы ұйымдастырылады:
1) қаралатын өтініштің технологиялық бөлігіне;
2) қаралатын өтініштің экономикалық бөлігіне.
28. Өтініштердің технологиялық бөлігіне қатысты біліктілігі бар тәуелсіз сарапшы жобаның жаңалығын, технологиялық орындылығын және іске асырылуын анықтау мақсатында қарайды.
29. Өтінішті экономикалық бөлігіне қатысты біліктілігі бар сарапшы жоба өнімінің бәсекеге қабілеттілігін, сондай-ақ оның негізінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметті дамытудың экономикалық орындылығын анықтау мақсатында қарайды.
30. Әр өтінішті қарау үшін тәуелсіз сарапшыларды іріктеуі үйлестіруші сарапшының біліктілігі мен тәжірибесіне байланысты жеке жүргізеді. Сыртқы сараптамаға отандық және (немесе) шетелдік сарапшылар тартылады.
Сыртқы сараптаманы жүргізуге жұмсалатын шығыстарды үйлестіруші ТБИ қызметтерін көрсетуге уәкілетті органда көзделген қаражат есебінен қаржыландырады.
31. Сыртқы сараптаманың ұзақтығы тәуелсіз сарапшы құжаттарды алған күнінен бастап 10 жұмыс күнінен аспайды.
32. Үйлестіруші өтініште қамтылған ақпаратты пайдалану кезінде құпиялылықты, сондай-ақ өтініштерді қараудың объективтілігін:

1) исключения контактов между заявителем и независимыми экспертами;
2) неразглашения сведений о независимом эксперте, проводившем оценку;
3) неразглашения сведений о заявителе и его заявление независимому эксперту.
33. В результате внешней экспертизы независимыми экспертами принимается одно из следующих решений:
1) рекомендовать оказание услуг ТБИ заявителю – при отсутствии замечаний, способных привести к недостижению заявленных целей и параметров результата проекта;
2) рекомендовать оказание услуг ТБИ заявителю с учетом замечаний – при наличии замечаний, способных привести к недостижению заявленных целей и параметров результата проекта, но устранимых в процессе оказания услуг ТБИ;
3) отказать в оказании услуг ТБИ заявителю – при наличии замечаний, приводящих к недостижению заявленных целей и параметров результата проекта и неустранимых в процессе оказания услуг ТБИ.
34. Оценка независимого эксперта по каждому из критериев подлежит четкому, краткому обоснованию. Общий вывод независимого эксперта по результатам внешней экспертизы подлежит детальному обоснованию с разъяснением тех факторов, которые обусловили решение, в том числе с рекомендациями по устранению замечаний, в случае оценки, согласно подпункту 2) пункта 33 настоящих Правил.
35. На основании рекомендаций независимых экспертов координатором принимается одно из следующих решений:
1) направить заявление на проведение оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемого заявителем – в случае, если рекомендации независимых экспертов соответствуют подпунктам 1), 2) пункта 33 настоящих Правил;
2) отклонить заявление – в случае, если одним из независимых экспертов заявление отклоняется в соответствии с подпунктом 3) пункта 33 настоящих Правил.
36. Координатор в течение 3 рабочих дней с даты получения результатов внешней экспертизы принимает решение на основании пункта 35 настоящих Правил и направляет соответствующее уведомление заявителю и в технопарк со ссылкой на результаты внешней экспертизы.
Параграф 5. Оценка обоснованности стоимости услуг ТБИ,
запрашиваемых заявителем
37. Оценка обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем, производится координатором в течение 10 рабочих дней с даты получения результатов внешней экспертизы или заявления по проекту, реализация которого производилась при участии центров коммерциализации технологий.
38. Целью оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ является определение оптимальной величины расходов путем оценки соответствия размера запрашиваемого заявителем финансирования объективным потребностям, обусловленным запланированными мероприятиями в рамках реализации проекта.

1) өтініш беруші мен тәуелсіз сарапшылар арасында байланыстарды болдырмау;
2) бағалауды жүргізген тәуелсіз сарапшы туралы мәліметтерді таратпау;
3) тәуелсіз сарапшыға өтініш беруші және оның өтініші туралы мәліметтерді таратпау арқылы қамтамасыз етеді.
33. Тәуелсіз сарапшылар сыртқы сараптаманың нәтижесінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жобаның мәлімделген мақсаттары мен нәтижесінің параметрлеріне қол жеткізе алмауына әкелетін ескертулер болмаған жағдайда - өтініш берушіге ТБИ қызметтерін көрсетуді ұсыну;
2) жобаның мәлімделген мақсаттары мен нәтижесінің параметрлеріне қол жеткізе алмауына әкелетін ескертулер бар болған жағдайда, бірақ ТБИ қызметтерін көрсету процесінде түзетілетін ескертулерді ескере отырып, өтініш берушіге ТБИ қызметтерін көрсетуді ұсыну;
3) ТБИ қызметтерін көрсету процесінде жою мүмкін болмайтын және жобаның мәлімделген мақсаттары мен нәтижесінің параметрлеріне қол жеткізе алмауына әкелетін ескертулер бар болған жағдайда – өтініш берушіге ТБИ қызметтерін көрсетуден бас тарту.
34. Өлшемдердің әрқайсысы бойынша тәуелсіз сарапшының бағалауы нақты, қысқаша негізделуге жатады. Сыртқы сараптама нәтижелері бойынша тәуелсіз сарапшының жалпы қорытындысы шешімді негіздеген факторларды түсіндіру арқылы, оның ішінде осы Қағидалардың 33-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағаланған жағдайда ескертулерді жою жөніндегі ұсыныстар арқылы нақты негіздеуге жатады.
35. Тәуелсіз сарапшылардың ұсыныстары негізінде үйлестіруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) егер тәуелсіз сарапшылардың ұсыныстары осы Қағидалардың 33-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес келсе, өтініш берушінің сұраған ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау жүргізуге өтініш жіберу;
2) егер тәуелсіз сарапшылардың бірі осы Қағидалардың 33-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өтінішті қайтарған жағдайда – өтінішті қабылдамау.
36. Үйлестіруші сыртқы сараптама нәтижелерін алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 35-тармағының негізінде шешім қабылдайды және өтініш беруші мен сыртқы сараптама нәтижелеріне сілтеме бере отырып, технопаркке тиісті хабарлама жібереді.
5-параграф. Өтініш беруші сұратқан ТБИ қызметтері құнының
негізділігін бағалау
37. Өтініш беруші сұратқан ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалауды үйлестіруші сыртқы сараптаманың нәтижелерін немесе технологияларды коммерцияландыру орталықтарының қатысуымен іске асырылған жоба бойынша өтінішті алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде жүргізеді.
38. ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау мақсаты жобаны іске асыру шеңберінде жоспарланған іс-шаралармен негізделген объективті қажеттіліктерді қаржыландырудың өтініш беруші сұратқан көлемге сәйкестігін бағалау арқылы шығыстардың оңтайлы мөлшерін айқындау болып табылады.

39. В случае необходимости представления дополнительных разъяснений для проверки обоснования стоимости услуг ТБИ, координатор через технопарк запрашивает необходимые материалы у заявителя.
40. По результатам оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ координатор подготавливает заключение в течение 10 рабочих дней, которое доводится до технопарка в течение 3 рабочих дней с даты подготовки заключения. При отсутствии необходимости в корректировке заявления в соответствии с заключением заявление выносится на рассмотрение экспертного совета.
41. Технопарк в течение 5 рабочих дней с даты получения заключения совместно с заявителем производит необходимые корректировки стоимости услуг ТБИ.
42. В случае несогласия заявителя с заключением координатора и непредставления им запрашиваемых разъяснений, обосновывающих стоимость услуг ТБИ, в течение срока проведения оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, указанного в пункте 37
настоящих Правил, заявление подлежит отклонению координатором.
43. Доработанное заявление направляется координатору для вынесения на рассмотрение экспертного совета.
Параграф 6. Рассмотрение заявлений экспертным советом
44. Экспертный совет создается координатором в составе от 7 до 11 членов. Один из членов экспертного совета по решению координатора назначается председателем экспертного совета.
45. Заседания экспертного совета организуются координатором по мере поступления заключений оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ при условии рассмотрения на одном заседании не менее пяти заявлений.
46. Члены экспертного совета определяются координатором из числа квалифицированных специалистов в области индустриальной и инновационной деятельности по предложению:
1) государственных органов, участвующих в реализации индустриально-инновационной политики;
2) отраслевых ассоциаций, объединений предпринимателей, других общественных организаций, реализующих индустриально-инновационные проекты;
3) политических партий;
4) научных и научно-исследовательских организаций;
5) национальных компаний, промышленных предприятий, других организаций, реализующих индустриально-инновационную деятельность.
Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Экспертный совет проводит рассмотрение заявлений по следующим направлениям:
1) соответствие проекта приоритетным направлениям индустриально-инновационного развития Республики Казахстан, определенных уполномоченным органом согласно подпункту 2) пункта 2 статьи 100-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;

39. ТБИ қызметтері құнының негізділігін тексеру үшін қосымша түсініктеме беру қажеттілігі туындаған жағдайда, үйлестіруші технопарк арқылы өтініш берушіден қажетті материалдарды сұратады.
40. ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау нәтижелері бойынша үйлестіруші қорытындыны 10 жұмыс күні ішінде әзірлейді, ол әзірленген күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде технопаркке жеткізіледі. Қорытындыға сәйкес өтінішті түзетудің қажеттілігі болмаған жағдайда, өтініш сараптамалық кеңестің қарауына шығарылады.
41. Технопарк қорытындыны алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өтініш берушімен бірлесіп ТБИ қызметтерінің құнына қажетті түзетулер енгізеді.
42. Өтініш беруші үйлестірушінің қорытындысымен келіспеген және ТБИ қызметтерінің құнын негіздейтін сұраған түсініктемелерді бермеген жағдайда, ТБИ қызметтері құнының негізділігіне бағалау жүргізу осы Қағидалардың 37–тармағында көрсетілген мерзімнің ішінде өтініш үйлестіруші тарапынан кері қайтарылуға жатады.
43. Пысықталған өтініш сараптамалық кеңестің қарауына шығару үшін үйлестірушіге жіберіледі.
6-параграф. Сараптамалық кеңестің өтініштерді қарауы
44. Сараптамалық кеңесті құрамы 7-ден 11 мүшеден тұратын үйлестіруші құрады. Сараптамалық кеңес мүшелерінің бірі үйлестірушінің шешімімен сараптамалық кеңестің төрағасы болып тағайындалады.
45. Сараптамалық кеңестің отырыстарын, бір отырыста кемінде бес өтінішті қарастырған жағдайда, ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау қорытындысының түсуіне қарай ұйымдастырады.
46. Сараптамалық кеңестің мүшелерін үйлестіруші индустриялық және инновациялық қызмет саласындағы білікті мамандар қатарынан мыналардың:
1) индустриялық-инновациялық саясатты іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың;
2) салалық қауымдастықтардың, кәсіпкерлер бірлестіктерінің, индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын басқа да қоғамдық ұйымдардың;
3) саяси партиялардың;
4) ғылыми және ғылыми-зерттеу ұйымдарының;
5) ұлттық компаниялардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың, индустриялық-инновациялық қызметті іске асыратын басқа да ұйымдардың ұсыныстары бойынша тағайындайды.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Сараптамалық кеңес өтініштерді қарауды мынадай бағыттар бойынша жүргізеді:
1) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазанындағы Кәсіпкерлік кодексінің 100-1 бабының 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес жобаның Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының басым бағыттарына сәйкестігі;

2) уникальность проекта;
3) востребованность продукции проекта;
4) степень участия заявителя в реализации проекта и его способность реализовать проект в соответствии с заявленными параметрами;
5) потенциальный экономический эффект проекта;
6) потенциальный социальный эффект проекта;
7) соответствие заявляемых затрат запланированным мероприятиям, целям и масштабу результатов проекта.
Сноска. Пункт 47 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Заседания экспертного совета проводятся в очной форме путем заслушивания заявителей (в случае юридического лица – уполномоченный представитель) лично или посредством средств связи (видеоконференцсвязь, конференцсвязь).
49. Решения членов экспертного совета по каждому заявлению принимаются посредством балльной оценки по каждому направлению. Градация бальности определяется национальным институтом.
50. При сравнении баллов по рассмотренным заявлениям во внимание принимаются:
1) заявления, поступившие в течение одного периода в соответствии с пунктами 14-15 настоящих Правил;
2) заявления, поступившие в предыдущие периоды, прошедшие этапы внешней экспертизы и оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, но отклоненные по причине недостаточности баллов по результатам рассмотрения экспертным советом в сравнении с другими заявлениями, рассмотренными в предыдущие периоды.
В случае, если имеются заявления, предусмотренные подпунктом 2) пункта 50 настоящих Правил, с более высоким баллом оценки экспертного совета, чем заявления, поступившие в течение последнего периода, при подведении результатов отобранными считаются заявления, поступившие в предыдущие периоды.
51. Количество заявлений, подлежащих отбору в рамках каждого периода, определяется от общего количества заявлений, подлежащих отбору в текущем году в рамках программы ТБИ, пропорционально количеству запланированных периодов.
52. Заявления, получившие наибольшие баллы, подлежат рекомендации координатору для оказания услуг ТБИ.
53. Заявления, получившие по результатам рассмотрения экспертным советом менее пятидесяти процентов максимально возможных баллов, не подлежат рекомендации координатору для оказания услуг ТБИ.
54. Решения экспертного совета в рамках каждого проведенного заседания оформляются протоколом в течение 3 рабочих дней с даты проведения заседания.
55. Деятельность членов экспертного совета, не являющихся государственными служащими, оплачивается координатором из средств, выделяемых уполномоченному органу на реализацию программы ТБИ в соответствующем году.

2) жобаның бірегейлігі;
3) жоба өнімінің талап етілуі;
4) өтініш берушінің жобаны іске асыруға қатысуы және мәлімделген параметрлерге сәйкес оның жобаны іске асыруға қабілеттілігі;
5) жобаның әлеуетті экономикалық тиімділігі;
6) жобаның әлеуетті әлеуметтік тиімділігі;
7) мәлімделген шығындардың жоспарланған іс-шараларға, мақсаттарға және жоба нәтижелерінің ауқымына сәйкестігі.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Сараптамалық кеңестің отырысы өтініш берушілерді (заңды тұлға жағдайында – уәкілетті өкілі) жеке тыңдау арқылы немесе байланыс құралдарының (бейне конференция байланысы, конференция байланысы) көмегімен ашық түрде өткізіледі.
49. Сараптамалық кеңес мүшелерінің әр өтініші бойынша шешімі әрбір бағыт бойынша балдық бағалау арқылы қабылданады. Балдық саралау ұлттық институтымен анықталады.
50. Балдарды қаралған өтініштермен салыстыру кезінде мыналар назарға алынады:
1) осы Қағидалардың 14-15-тармақтарына сәйкес бір кезең ішінде түскен өтініштер;
2) алдыңғы кезеңде түскен және сыртқы сараптамадан ТБИ қызметтері құқының негізділігін бағалау кезеңдерінен өткен, бірақ осыдан бұрын қаралған басқа да өтініштермен салыстыра отырып, сараптамалық кеңестің қарау нәтижелері бойынша балдарының жетіспеуіне байланысты бас тартылған өтініштер.
Соңғы кезең ішінде түскен өтініштерге қарағанда сараптамалық кеңес ең жоғары балмен бағалаған, осы Қағидалардың 50-тармағының 2) тармақшасында көзделген өтініштер бар болған жағдайда, нәтижелерді шығарған кезде алдыңғы кезеңдерде түскен өтініштер таңдап алынған болып есептеледі.
51. Әр кезеңнің шеңберінде іріктеуге жататын өтініштердің саны ТБИ бағдарламасы шеңберінде ағымдағы жылы іріктеуге жататын өтініштердің жалпы санынан жоспарланған кезеңдердің санына үйлесімді анықталады.
52. Ең көп балл алған өтініштер ТБИ қызметтерін көрсету үшін үйлестірушіге ұсынылады.
53. Сараптамалық кеңестің қарау нәтижелері бойынша ең жоғары мүмкін балдардың кемінде елу пайызын алған өтініштер ТБИ қызметтерін көрсету үшін үйлестірушіге ұсынылады.
54. Әрбір өткізілген отырыс шеңберінде сараптамалық кеңестің шешімі отырыс өткен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді.
55. Мемлекеттік қызметкері болып табылмайтын сараптамалық кеңес мүшелерінің қызметіне үйлестіруші тиісті жылы ТБИ бағдарламасын іске асыруға уәкілетті орган бөлетін қаражаттан ақы төлейді.

Параграф 7. Принятие координатором решения об оказании и/или об
отказе представления услуг ТБИ заявителям которые не получили
наибольшие баллы согласно рекомендациям экспертного совета
56. На основании рекомендаций экспертного совета координатор в течение 5 рабочих дней с момента представления экспертного заключения, оформляемого протоколом заседания экспертного совета, принимает решение об оказании услуг ТБИ заявителям и/или об отказе представления услуг ТБИ заявителям, которые не получили наибольшие баллы согласно рекомендациям экспертного совета.
57. Решение координатора в течение 3 рабочих дней с даты его принятия официально доводится до технопарков. Технопарки доводят решение координатора до заявителей, заявления которых выносились на рассмотрение экспертного совета, в течение 5 рабочих дней с даты получения уведомления от координатора.
Параграф 8. Заключение между технопарком и получателем услуг
договора на оказание услуг ТБИ на основании договора
об оказании услуг ТБИ
58. Заключение между технопарком и получателем услуг договора на оказание услуг ТБИ производится в порядке, определяемом гражданским законодательством Республики Казахстан.
59. Неотъемлемой частью договора между технопарком и заявителем являются:
1) техническое задание, содержащее перечень и объем услуг ТБИ, подлежащих оказанию заявителю;
2) смета расходов на оказание услуг ТБИ, скорректированная по результатам оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем;
3) календарный план реализации проекта, содержащий поэтапное описание процесса его реализации, с указанием стоимости каждого из этапов и планируемого к достижению результата.
Параграф 9. Оказание услуг ТБИ технопарками
60. Оказание услуг ТБИ технопарком получателю услуг производится на основании заключенного между ним договора в соответствии с календарным планом реализации проекта, согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
61. Факт оказания услуг ТБИ оформляется соответствующими актами оказанных услуг, подписываемыми между технопарком и получателем услуг, которые прилагаются к отчетности технопарка перед координатором.
62. Оплата услуг ТБИ, оказанных технопарком получателю услуг, производится координатором на основании сметы расходов на оказание услуг ТБИ по мере выполнения мероприятий, предусмотренных календарным планом реализации проекта. Источником для оплаты услуг ТБИ, оказанных технопарком, являются денежные средства, выделяемые из бюджета уполномоченному органу на реализацию программы ТБИ на соответствующий финансовый год.

7-параграф. Үйлестірушінің сараптамалық кеңестің ұсынымдарына
сәйкес ең көп балл алмаған өтініш берушілерге ТБИ қызметтерін
көрсетуге және/немесе қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы
шешім қабылдауы
56. Сараптамалық кеңес ұсынымдарының негізінде үйлестіруші сараптамалық кеңесі отырысының хаттамасымен толтырылатын сараптамалық қорытындыны ұсынған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде сараптамалық кеңестің ұсынымдарына сәйкес ең көп балл алмаған өтініш берушілерге ТБИ қызметтерін көрсетуге және/немесе қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдауы;
57. Үйлестірушінің шешімі қабылданған күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде технопарк назарына жеткізіледі. Өтініштері сараптамалық кеңестің қарауына шығарылған өтініш берушілерге, үйлестірушіден хабарлама алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде технопарктер үйлестірушінің шешімін жеткізеді.
8-параграф. Технопарк пен қызметтерді алушы арасындағы шарттың
негізінде ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шарт жасасу
58. Технопарктер мен қызметтерді алушы арасында ТБИ қызметтерін көрсетуге шарт жасасу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
59. Мыналар:
1) өтініш берушіге көрсетілуге жататын ТБИ қызметтерінің тізбесі мен көлемін қамтитын техникалық тапсырма;
2) өтініш беруші сұратқан ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау нәтижелері бойынша түзетілген ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығындар сметасы;
3) әрбір кезеңнің және қол жеткізілуі жоспарланған нәтиженің құнын көрсету арқылы оның іске асырылу процесінің кезеңді сипаттамасын қамтитын жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспары технопарк пен өтініш беруші арасындағы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
9-параграф. Технопарктердің ТБИ қызметтерін көрсетуі
60. Технопарктің қызмет алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуі осы Қағидалардың 5-қосымшаға сәйкес жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспарына сәйкес олардың арасында жасасқан шарттың негізінде жүргізіледі.
61. ТБИ қызметтерін көрсету фактісі үйлестіруші алдында есептілікке қоса берілетін технопарк пен қызметтерді алушы арасында жасалатын көрсетілген қызметтердің тиісті актілерімен ресімделеді.
62. Қызметтерді алушыға технопарктің көрсеткен ТБИ қызметтерінің төлемін жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына қарай ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығындар сметасы негізінде үйлестіруші төлейді. Технопарк көрсеткен ТБИ қызметтерінің төлем көзі тиісті қаржы жылына ТБИ бағдарламасын іске асыруға уәкілетті органға бюджеттен бөлінген ақшалай қаражат болып табылады.

63. Технопарк обеспечивает соответствие выполняемых ими мероприятий потребностям получателя услуг. При этом, технопарк при выборе соисполнителей учитывает мнение заявителя о способности соисполнителя выполнить необходимые мероприятия с надлежащим качеством.
64. В случае, если в процессе реализации проекта возникает необходимость корректировки сметы расходов на оказание услуг ТБИ, предложения по корректировке сметы расходов с детальным обоснованием необходимости корректировок подготавливаются технопарком совместно с заявителем и по истечению не более 20 рабочих дней выносятся на рассмотрение координатора.
65. Координатор в течение 10 рабочих дней с даты получения предложений о корректировке сметы расходов на оказание услуг ТБИ рассматривает указанные предложения и подготавливает заключение о целесообразности или нецелесообразности внесения корректировок.
66. В случае признания внесения корректировок целесообразным, соответствующие корректировки оформляются на основании заключения координатора дополнительным соглашением к договору на оказание услуг ТБИ, заключенному между технопарком и получателем услуг.
Параграф 10. Мониторинг реализации проектов
в рамках программы ТБИ
67. Целью мониторинга реализации проектов в рамках программы ТБИ является отражение фактического хода реализации проекта в соответствии с договором.
68. Мониторинг реализации проектов в рамках программы ТБИ включает представление следующей отчетности по каждому проекту:
1) ежеквартальный отчет о реализованных мероприятиях по проекту и достигнутых результатах с рекомендациями;
2) ежегодный отчет о ходе реализации проекта с анализом достигнутых результатов и рекомендациями по его дальнейшему развитию.
69. Ежеквартальный отчет представляется технопарком координатору в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, определяемой национальным институтом. Отчет согласовывается с получателем услуг и является основанием для приемки координатором услуг, оказанных технопарком.
70. К ежеквартальному отчету прилагается пояснительная записка по каждому из пунктов, разъясняющая характер реализованных мероприятий, параметры достигнутых результатов, степень достижения запланированных показателей, причины отклонений от запланированных показателей, проблемные и постановочные вопросы, предложения по их решению.
71. Ежеквартальный отчет представляется координатору в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за последним месяцем отчетного квартала. Форма представления ежеквартального отчета утверждается координатором.

63. Технопарк өзі атқаратын іс-шаралардың қызметтерді алушы қажеттіліктеріне сәйкестігін қамтамасыз етеді. Бұл ретте, технопарк бірлесе орындаушыларды таңдау кезінде бірлесіп орындаушының қажетті іс-шараларды тиісті сапада орындауға қабілеттілігі туралы өтініш берушінің пікірін ескереді.
64. Егер жобаны іске асыру процесінде ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығындар сметасын түзету қажеттілігі туындаған жағдайда, түзету қажеттілігінің нақты негіздемесімен бірге шығындар сметасын түзету жөніндегі ұсынысты технопарк өтініш берушімен бірлесіп, әзірлейді және үйлестірушінің қарауына кемінде 20 жұмыс күн өткен соң шығарылады.
65. Үйлестіруші ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын түзету туралы ұсынысты алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде көрсетілген ұсыныстарды қарайды және түзетуді енгізудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыны әзірлейді.
66. Түзетулерді енгізудің орындылығы мойындалған жағдайда тиісті түзетулер технопарк пен қызметтерді алушы арасында жасалған ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шартқа қосымша келісім жасасу арқылы үйлестірушінің қорытындысы негізінде ресімделеді.
10-параграф. ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаларды
іске асыру мониторингі
67. ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру мониторингінің мақсаты шартқа сәйкес жобаны іске асырудың нақты барысын көрсету болып табылады.
68. ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру мониторингі әрбір жоба бойынша мынадай есептілікті ұсынуды қамтиды:
1) жоба бойынша іске асырылған іс-шаралар және ұсынымдармен қоса қол жеткізілген нәтижелер туралы тоқсан сайынғы есеп;
2) қол жеткізілген нәтижелердің талдауымен және оны одан әрі дамыту жөніндегі ұсынымдарымен қоса жобаның іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы есеп.
69. Тоқсан сайынғы есепті технопарк үйлестірушіге ұлттық институттың көзделген нысаны бойынша, есептік кезеңнен кейінгі, айдың 25 күнінен кешіктірмей ұсынады. Есеп көрсетілетін қызметтерді алушымен келісіледі және технопарк көрсеткен қызметтерді үйлестіруші қабылдау негізі болып табылады.
70. Тоқсандық есепке іске асырылған іс-шаралардың сипатын, қол жеткізілген нәтижелердің параметрлерін, жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізу деңгейін, жоспарланған көрсеткіштерді қабылдамау себептерін, өзекті және ортаға қойылған мәселелерді, оларды шешу жөніндегі ұсыныстарды түсіндіретін тармақтардың әрқайсысы бойынша түсіндірме жазба қоса беріледі.
71. Тоқсандық есеп есептік тоқсанның соңғы айынан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей үйлестірушіге тапсырылады. Тоқсандық есепті тапсыру нысанын үйлестіруші бекітеді.

72. На основании ежеквартальных отчетов технопарков координатор подготавливает уполномоченному органу аналитическую информацию о ходе реализации программы ТБИ в течение месяца после отчетного периода.
73. Ежегодный отчет о ходе реализации проекта оформляется в порядке, аналогичном ежеквартальному отчету, и дополнительно содержит:
1) копии документов, подтверждающих факты реализации мероприятий и достижения результатов, включая фотографические материалы;
2) анализ результативности проекта с рекомендациями о его дальнейшей реализации в рамках программы ТБИ, предложениями по необходимым корректировкам или прекращению реализации проекта.
74. Координатор ежегодно, в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным, организует заслушивание отчетов технопарков о реализации проектов в рамках программы ТБИ.
75. В рамках осуществления мониторинга координатор в целях фактической оценки хода реализации проекта, осуществляет посещение технопарка и получателя услуг.
Параграф 11. Оценка результатов оказания услуг ТБИ
76. В рамках реализации программы ТБИ применяются две формы оценки результатов оказания услуг ТБИ:
1) текущая оценка – ежеквартально, на основании ежеквартальных отчетов о реализованных мероприятиях по проекту и достигнутых результатах;
2) итоговая оценка – по завершению оказания услуг ТБИ по каждому из проектов.
77. Текущая оценка производится координатором с целью определения эффективности реализованных мероприятий, выработки рекомендаций по дальнейшему развитию проекта и оценки результативности технопарков в рамках программы ТБИ.
78. Основанием для проведения текущей оценки являются ежеквартальные отчеты, представляемые технопарком в порядке, установленном параграфом 10 настоящих Правил.
79. Итоговая оценка проводится координатором по завершению оказания услуг ТБИ получателю услуг.
80. Оказание услуг ТБИ получателю завершаются в плановом или досрочном порядке.
81. Под плановым завершением оказания услуг ТБИ получателю услуг понимается истечение периода оказания услуг ТБИ в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
82. Досрочное прекращение оказания услуг ТБИ получателю услуг осуществляется координатором в случаях:
1) принятия решения о нецелесообразности дальнейшей согласно пункту 70 настоящих Правил реализации проекта в рамках программы ТБИ по результатам текущей оценки;

72. Технопарктердің тоқсандық есептері негізінде үйлестіруші есептілік кезеңнен кейінгі айдың ішінде уәкілетті органға ТБИ бағдарламасын іске асыру барысы туралы талдамалық ақпаратты әзірлейді.
73. Жобаны іске асыру барысы туралы жыл сайынғы есеп тоқсан сайын берілетін есепке ұқсас тәртіппен рәсімделеді және қосымша мыналарды қамтиды:
1) іс-шараларды іске асыру фактілерін және фотографиялық материалдарды қоса алғанда, нәтижелерге қол жеткізілгендігін растайтын құжаттардың көшірмелері;
2) жобаға қажетті түзетулер енгізу немесе іске асыруды тоқтату бойынша ТБИ бағдарламасы шегінде оның одан әрі іске асырылуы туралы ұсынымдарымен қоса, жобаның нәтижелілігін талдау.
74. Үйлестіруші жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаны іске асыру туралы технопарктердің есептерін тыңдауды ұйымдастырады.
75. Жобаның іске асырылу барысын нақты бағалау мақсатында үйлестіруші мониторингті жүзеге асыру шеңберінде технопаркті және қызметтерді алушыны аралап көруді жүзеге асырады.
11-параграф. ТБИ қызметтерін көрсету нәтижелерін бағалау
76. ТБИ бағдарламасын іске асыру шеңберінде ТБИ қызметтерін көрсету нәтижелерін бағалаудың екі нысаны қолданылады:
1) ағымдағы бағалау – тоқсан сайын, жоба бойынша іске асырылған іс-шаралар мен қол жеткізілген нәтижелер туралы тоқсандық есептің негізінде;
2) қорытынды бағалау – әрбір жоба бойынша ТБИ қызметтерін көрсетуді тоқсан сайын аяқтау бойынша.
77. Ағымдағы бағалауды іске асырылған іс-шаралардың тиімділігін айқындау, ТБИ бағдарламасы шеңберінде технопарктердің нәтижелілігін бағалау және жобаны одан әрі дамыту бойынша ұсынымдар әзірлеу мақсатында үйлестіруші жүргізеді.
78. Ағымдағы бағалауды жүргізу үшін негіз осы Қағидалардың 10-параграфында белгіленген тәртіппен технопарк тапсыратын тоқсандық есеп болып табылады.
79. Қорытынды бағалауды қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуді аяқтау бойынша үйлестіруші жүргізеді.
80. Көрсетілетін қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуді аяқтау жоспарлы немесе мерзімінен бұрын аяқталады.
81. Көрсетілетін қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетудің жоспарлы аяқталуы деп осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ТБИ қызметтерін көрсету кезеңінің аяқталуы түсіндіріледі.
82. Көрсетілетін қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуді мерзімінен бұрын аяқтауды үйлестіруші мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) ағымдағы бағалау нәтижелері жөніндегі ТБИ бағдарламасы шеңберіндегі жобаны одан әрі іске асырудың орынсыздығы туралы шешімнің осы Қағидалардың 70-тармағына сәйкес қабылдануы;

2) досрочного достижения запланированных результатов и отсутствия дальнейшей целесообразности в услугах ТБИ;
3) отказа получателя услуг от дальнейшей реализации проекта в рамках программы ТБИ.
83. Основанием для досрочного прекращения оказания услуг ТБИ в соответствии с подпунктами 2), 3) пункта 82 настоящих Правил является решение Координатора, принимаемое по представлению технопарка, с обоснованием выносимого представления.
Глава 3. Порядок определения стоимости услуг ТБИ
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.08.2020 № 296/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Общая стоимость услуг ТБИ на реализацию одного проекта определяется в соответствии с особенностями конкретного проекта, но не более восьмитысячекратного минимального расчетного показателя в год, установленного законодательством Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
85. Стоимость услуг ТБИ, указанных в пункте 8 настоящих Правил, определяется исходя из единого почасового тарифа, разрабатываемого технопарком и утверждаемого координатором. При этом тарифы не должны превышать среднерыночный тариф, действующий на рынке для аналогичных услуг.
86. Расчет потребности в услугах ТБИ, указанных в пункте 8 настоящих Правил, производится с учетом следующих ограничений:
1) услуги по бухгалтерскому сопровождению – не более десяти часов в неделю на один проект;
2) услуги по юридическому сопровождению проекта – не более десяти часов в неделю на один проект;
3) услуги проектного менеджера – не более сорока часов в неделю на один проект;
4) услуги по общему и административному сопровождению проекта – не более двадцати часов в неделю на один проект;
5) услуги по экономическому сопровождению проекта – не более десяти часов в неделю на один проект;
6) услуги по маркетинговому сопровождению проекта – не более двадцати часов в неделю, но не более двухсот семидесяти часов на один проект.
При определении стоимости услуг по общему и административному сопровождению не учитывается стоимость обеспечения канцелярскими товарами и принадлежностями, доступа к внешним информационным ресурсам.
Затраты на обеспечение канцелярскими товарами и принадлежностями не должны превышать размер тридцатикратного размера минимального расчетного показателя в год, установленного законодательством Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Затраты на доступ к внешним информационным ресурсам определяются по фактической стоимости, устанавливаемой владельцами соответствующих информационных ресурсов.

2) жоспарланған нәтижелерге мерзімінен бұрын қол жеткізу және одан әрі ТБИ қызметтерінің қажеттілігінің болмауы;
3) қызметтерді алушының ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаны одан әрі іске асырудан бас тартуы.
83. Ұсынылған ұсынымдардың негіздемесімен қоса, үйлестірушінің технопаркті таныстыру бойынша қабылдаған шешімі осы Қағидалардың 82-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес ТБИ қызметтерін көрсетуді мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылады.
3-тарау. ТБИ қызметтерінің құнын айқындау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 14.08.2020 № 296/НҚ (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Бір жобаны іске асыруға арналған ТБИ қызметтерінің жалпы құны нақты жобаның ерекшеліктеріне сәйкес белгіленеді, бірақ тиісті қаржы жылына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген жылына сегіз мың еселенген ең төменгі есептілік көрсеткіштен аспауы тиіс.
85. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ТБИ қызметтерінің құны технопарк әзірлеген және үйлестіруші бекіткен бірыңғай сағаттық тарифке сүйеніп белгіленеді. Бұл ретте тарифтер ұқсас қызметтер үшін нарықтағы орташа нарықтық тарифтен аспауы тиіс.
86. ТБИ қызметтеріне деген қажеттіліктің есебі осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мынадай шектеулерді ескере отырып жүргізіледі:
1) бухгалтерлік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер - бір жобаға аптасына он сағаттан астам емес;
2) жобаны заңды сүйемелдеу жөніндегі қызметтер - бір жобаға аптасына он сағаттан астам емес;
3) жоба менеджерінің қызметі – бір жобаға аптасына қырық сағаттан астам емес;
4) жобаны жалпы және әкімшілік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер – бір жобаға аптасына жиырма сағаттан астам емес;
5) жобаны экономикалық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер – бір жобаға аптасына он сағаттан астам емес;
6) жобаны маркетингтік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер – бір жобаға аптасына жиырма сағаттан көп емес, бірақ екі жүз жетпіс сағаттан астам емес.
Жалпы және әкімшілік сүйемелдеу бойынша қызметтер құнын анықтау кезінде кеңсе тауарларымен және керек-жарақтармен, сыртқы ақпарат ресурстарына қол жеткізумен қамтамасыз ету құны ескерілмейді.
Кеңсе тауарларымен және керек-жарақтармен қамтамасыз етуге кететін шығындар тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген ең аз есептік көрсеткіштің отыз еселенген мөлшерінен аспауы тиіс.
Сыртқы ақпарат ресурстарына қол жеткізуде жұмсалатын шығындар тиісті ақпараттың ресурстардың иелері белгілеген нақты құны бойынша айқындалады.

87. Стоимость услуг по разработке бизнес-плана согласно подпункту 7) пункта 8 настоящих Правил в зависимости от сложности проекта и наличия исходных данных не должна превышать семисоткратного размера минимального расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
88. В рамках оказания услуг ТБИ, предусмотренных подпунктами 14), 15) пункта 8 настоящих Правил, допускается приобретение оборудования, необходимого для надлежащего оказания данных услуг, при условии, что общая стоимость приобретаемого оборудования по одному проекту не превышает двухтысячекратного размера минимального расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
89. В случае приобретения оборудования в рамках оказания услуг ТБИ, а также возникновения в результате оказания услуг ТБИ другого имущества, указанные активы являются собственностью технопарка. Их использование осуществляется получателем услуг в целях реализации проекта. Расходы, возникающие в связи с использованием указанных активов, финансируются из средств, выделяемых на оказание услуг ТБИ получателю услуг в рамках соответствующего проекта.
90. По завершению периода оказания услуг ТБИ по проекту приобретенные или образованные в рамках этого активы, принадлежащие технопарку, используются технопарком одним из следующих способов:
1) вносятся в уставный капитал юридического лица, созданного получателем услуг в рамках реализации проекта, в качестве вклада технопарка;
2) реализуются заявителю по стоимости, не ниже балансовой стоимости на момент реализации;
3) реализуются третьим лицам по стоимости, не ниже балансовой стоимости на момент завершения оказания услуг ТБИ.
Решение о способе использования активов принимается органами управления технопарком в порядке согласно уставу технопарков.
91. Требования, указанные в пунктах 90, 91 настоящих Правил, не распространяются на объекты интеллектуальной собственности и разрешительные документы, полученные в рамках оказания услуг ТБИ, которые являются собственностью получателя услуг.
92. Стоимость других услуг, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, определяется координатором в процессе оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ исходя из фактической стоимости, подтверждаемой соответствующими расчетами и ценовыми предложениями, предоставляемыми заявителем в составе заявления.
93. Настоящие Правила не распространяются на проекты, реализуемые совместно с международными финансовыми организациями.
Приложение 1
к Правилам оказания услуг
технологического бизнес-
инкубирования, а также
определения стоимости таких
услуг, за исключением услуг,
оказываемых международным
технологическим парком "Астана Хаб"

87. Жобаның күрделілігіне және бастапқы мәліметтердің болуына байланысты осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бизнес-жоспарды әзірлеу жөніндегі қызметтер құны тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген ең аз есептік көрсеткіштің жеті еселенген мөлшерінен аспауы тиіс.
88. Осы Қағидалардың 8-тармағының 14), 15) тармақшаларында көзделген ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде әрбір жоба бойынша сатып алынатын жабдықтың жалпы құны тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген ең аз есептік көрсеткіштің екі мың есе мөлшерінен аспайтын шарттарда, осы қызметтерді тиісінше көрсету үшін қажетті жабдықтарда сатып алуға жол беріледі.
89. ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде жабдықтарды сатып алған жағдайда, сондай-ақ ТБИ қызметтерін көрсету нәтижесінде басқа мүліктер пайда болған жағдайда көрсетілген активтер технопарктің меншігі болып табылады. Оларды пайдалануды жобаны іске асыру мақсатында қызметтерді алушылар жүзеге асырады. Көрсетілген активтерді пайдаланумен байланысты туындайтын шығындар тиісті жоба шеңберінде қызмет алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуге бөлінген қаражаттан қаржыландырылады.
90. Технопаркке тиесілі сатып алынған немесе пайда болған активтер жоба бойынша ТБИ қызметтерін көрсету кезеңі аяқталған бойда технопарк мына тәсілдердің бірін пайдаланады:
1) технопарктің қосқан үлесі ретінде жобаны іске асыру шеңберінде көрсетілетін қызметтерді алушы құрған заңды тұлғаның жарғылық капиталына салынады;
2) іске асыру кезінде теңгерімдік құнынан төмен емес құн бойынша өтініш берушіге өткізіледі;
3) ТБИ кызметтерін көрсету аяқталған кезде теңгерімдік құнынан төмен емес құн бойынша үшінші тұлғаларға өткізіледі.
Активтерді пайдалану тәсілі туралы шешімді технопарктің басқару органдары технопарк жарғысына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тәртіппен қабылдайды.
91. Осы Қағидалардың 90, 91-тармақтарында көрсетілген талаптар зияткерлік меншік объектілеріне және көрсетілетін қызметтерді алушының меншігі болып табылатын ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде алынған рұқсат беру құжаттарына қолданылмайды.
92. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген басқа қызметтер құнын өтініштегі өтініш беруші беретін тиісті есептері мен баға ұсыныстарымен расталатын нақты құнға сүйене отырып, ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау процесінде үйлестіруші айқындайды.
93. Осы қағидалар халықаралық қаржы ұйымдарымен бірлесіп іске асырылатын жобаларға қолданылмайды.
Технологиялық бизнес-
инкубациялау қызметтерін
көрсету, сондай-ақ
"Астана Хаб" халықаралық
технологиялық паркі көрсететін
қызметтерді қоспағанда,
осындай қызметтер құнын
айқындау қағидаларына
1-қосымша

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление на получение услуг технологического
бизнес-инкубирования проекта
Первому руководителю
_____________________
(наименование технопарка)
_____________________
(Ф.И.О. директора)
Заявление
Настоящим ____________________________________________________
(полностью Ф.И.О. – для физического лица, наименование
организации – для юридического лица) обращается с
заявлением на участие в программе технологического
бизнес-инкубирования и просит рассмотреть ее в
установленном порядке.
С Правилами оказания услуг технологического бизнес-инкубирования и определения их стоимости ознакомлены и согласны, замечаний и возражений не имеем.
Достоверность сведений, представленных в заявлении, гарантируем.
Приложение: документы заявления, а именно:
1) паспорт проекта, на ___ л.
2) краткое описание проекта, на ____ л.
3) смета расходов на оказание услуг технологического бизнес-инкубирования, на ____ л.
4) календарный план реализации проекта, на ____ л.
5) документы, подтверждающие статус заявителя, на ____ л:
для физических лиц –копия документа, удостоверяющего личность;
для юридических лиц – копия устава и справки о государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица;
для индивидуальных предпринимателей – копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.
6) материалы, подтверждающие достоверность сведений, представленных в заявлении, на ____ л.
___________________________________ ________ ________________________
(должность – для юридического лица) (подпись) (Ф.И.О.)
1 - для заявителей - юридических лиц заявление оформляется на фирменном бланке юридического лица и скрепляется печатью юридического лица
Приложение 2
к Правилам оказания услуг
технологического бизнес-
инкубирования, а также
определения стоимости таких
услуг, за исключением услуг,
оказываемых международным
технологическим парком "Астана Хаб"
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Паспорт проекта № ______________________
(присваивается работником технопарка)
Дата регистрации: _________________________
(день) (месяц) (год)

Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Жобаның технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін
алуға арналған өтініш
__________________________
(технопарктің атауы)
Бірінші басшы
__________________________
(директордың Т.А.Ә.А.)
Өтініш
Осымен ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.А. толығымен - жеке тұлға үшін, ұйымның толық атауы –
заңды тұлға үшін)
технологиялық бизнес-инкубациялау бағдарламасына қатысуға арналған өтінішпен жүгінеді және оны белгіленген тәртіппен қарауды сұрайды.
Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету және олардың құнын айқындау қағидаларымен таныстық және келісеміз, ескертулер мен қарсылықтарымыз жоқ.
Өтініште берілген мәліметтердің дұрыстығына кепілдік береміз.
Қосымша: өтініштің құжаттары, атап айтқанда:
1) жоба паспорты, ___ п.;
2) жобаның қысқаша сипаттамасы, ____ п.;
3) технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсетуге арналған шығындар сметасы, ____ п.;
4) жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспары, ____ п.;
5) құқықтық мәртебесiн растайтын құжаттар, ___ п.:
жеке тұлғалар үшін – жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) анықтамасы және жарғысының көшірмесі;
жеке кәсіпкерлер үшін – жеке кәсіпкердің заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеу куәлігінің көшірмесі.
6) өтініште берілген мәліметтердің дұрыстығын растайтын материалдар, ____ п.
_____________________________ _______________________
(лауазымы - заңды тұлға үшін) (қолы) (Т.А.Ә.А.)
_________________
1 - өтініш берушілер үшін – заңды тұлғалар үшін өтініш заңды тұлғаның фирмалық бланкісінде ресімделеді және заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі.
Технологиялық бизнес-
инкубациялау қызметтерін
көрсету, сондай-ақ
"Астана Хаб" халықаралық
технологиялық паркі көрсететін
қызметтерді қоспағанда,
осындай қызметтер құнын
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Жобаның паспорты № _______________________________
(технопарк қызметкерімен беріледі)
Тіркелген күні _______________________
(күні) (айы) (жылы)

1. Наименование проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Отрасль проекта:_______________________________________________
Подотрасль проекта: ___________________________________________
2. Заявитель:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. полностью - для физических лиц, полное наименование - для
юридических лиц)
3. Уполномоченный представитель заявителя _____________________________________________________________________
(для юридических лиц)
3.1. Должность: _______________________________________________
3.2. Ф.И.О. ___________________________________________________
3.3. Основание ________________________________________________
(реквизиты документа, на основании которого представитель уполномочен
представлять заявителя, копия документа прилагается к материалам,
подтверждающих достоверность информации, содержащейся в заявлении)
4. Адрес заявителя: ___________________________________________
(адрес заявителя полностью, для юридических лиц - юридический адрес)
5. Место реализации проекта: __________________________________
(город, район, область)
6. Руководитель проекта
Ф.И.О. ________________________________________________________
Место работы: ______________ Должность: _______________________
Специальность: ________________________________________________
Специализация: ________________________________________________
Ученая степень ________________ Ученое звание: ________________
7. Стоимость услуг ТБИ в соответствии с заявлением, тыс. тенге:
_____________________________________________________________________
(цифрами, прописью)
8. Объем софинансирования, тыс. тенге: ________________________
(цифрами, прописью)
9. Продукция проекта: _________________________________________
10. Продолжительность оказания услуг ТБИ: ____________ недель
Этап 1 ______________ недель
Этап 2 ______________ недель
Этап … ______________ недель
Этап N ______________ недель
11. Конечный результат проекта:
Наименование показателя
Ед. изм.
Этап 1
Этап 2
Этап …
Этап N
Показатель 1
Показатель 2
Показатель N
12. Контактная информация заявителя:___________________________
(телефон) (факс) (адрес эл. почты)
13. Потенциальные соисполнители:
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________________
_____________________________________________________________
N._____________________________________________________________
(для физических лиц - указать Ф.И.О., специальность, для
юридических лиц - полное наименование, основной вид
деятельности)

1. Жобаның атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаның саласы ______________________________________________________
Жобаның кіші саласы _________________________________________________
2. Өтініш беруші
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.А. толығымен - жеке тұлғалар үшін, толық атауы - заңды
тұлғалар үшін)
3. Өтініш берушінің уәкілетті өкілі
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғалар үшін)
3.1. Лауазымы _______________________________________________________
3.2. Т.А.Ә.А.________________________________________________________
3.3. Негіздемесі ____________________________________________________
(құжаттың деректемелері, оның негізінде өкіл өтініш берушінің атынан уәкілетті болады, құжаттың көшірмесі өтініште қамтылған ақпараттың дұрыстығын растайтын материалдарда қоса беріледі)
4. Өтініш берушінің мекенжайы _______________________________________
(өтініш берушінің мекенжайы толығымен, заңды тұлғалар үшін -
заңды мекенжайы)
5. Жоба іске асырылатын орын: _______________________________________
(қала, аудан, облыс)
6. Жобаның жетекшісі
Т.А.Ә.А. ____________________________________________________________
Жұмыс орны: _________________________ Лауазымы: _____________________
Мамандығы: __________________________________________________________
Мамандануы __________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі _____________________ Ғылыми атағы __________________
7. Өтінішке сәйкес ТБИ қызметінің құны, мың теңге:
_____________________________________________________________________
(цифрлармен, жазбаша)
8. Бірлесіп қаржыландыру көлемі, мың теңге:__________________________
(цифрлармен, жазбаша)
9. Жобаның өнімі ____________________________________________________
10. ТБИ қызмет көрсету ұзақтығы ___________________ апта
1 - кезең ___________________ апта
2 - кезең ___________________ апта
...кезең ___________________ апта
N кезең ___________________ апта
11. Жобаның түпкілікті нәтижесі:
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
1 -кезең
2 -кезең
...кезең
N кезең
1 көрсеткіш
2 көрсеткіш
...
N көрсеткіш
12. Өтініш берушінің байланыс ақпараты ______________________________
(телефоны) (факс) (электронды поштасының мекенжайы)
13. Әлеуетті бірлесіп орындаушылар
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
... _____________________________________________________________
N _______________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - Т.А.Ә.А., мамандығы, заңды тұлғалар үшін
- толық атауы, қызметтің негізгі түрі)

14. Нежелательные эксперты:
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________________
(указать Ф.И.О., регион эксперта, привлечение которого для
экспертизы заявления не желательно по личным или иным
субъективным причинам)
Заявитель _____________________________________________________
(подпись заявителя или его уполномоченного лица)
(Ф.И.О. полностью)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам оказания услуг
технологического бизнес-
инкубирования, а также
определения стоимости таких
услуг, за исключением услуг,
оказываемых международным
технологическим парком "Астана Хаб"
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 3 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Требования к краткому описанию проекта
1. Краткое описание проекта оформляется заявителем в соответствии со следующей структурой:
1) наименование проекта;
2) общее описание концепции проекта;
3) продукция проекта;
4) рынок продукции проекта;
5) обоснование места реализации проекта;
6) степень готовности проекта к реализации;
7) видение развития предпринимательской деятельности в рамках проекта;
8) экономическая эффективность проекта;
9) команда проекта;
10) требуемые услуги технологического бизнес-инкубирования;
11) участие заявителя в реализации проекта;
12) планируемые результаты от реализации проекта.
При подготовке краткого описания заявителю по возможности необходимо избегать прямого указания сведений, позволяющих его идентифицировать.
Вся информация должна излагаться в четкой, понятной форме, исключающей двоякое толкование, содержащей конкретные факты, обосновывающие предлагаемые заявителем подходы к реализации проекта и раскрывающие содержание основных мероприятий.
Заявителем – физическим лицом или руководителем юридического лица – заявителя парафируется каждый лист краткого описания проекта. В электронном формате краткое описание проекта представляется без парафирования.
2. Раздел "Общее описание концепции проекта" должен содержать:
1) краткое описание применяемой технологии в объеме не более 1 страницы;
2) обоснование актуальности проекта – конкретные причины, по которым проект целесообразен для реализации, проблемы, на решение которых направлен проект, в объеме не более 1 страницы;

14. Жағымсыз сарапшылар:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
(Т.А.Ә.А., сарапшының өңірі, оны тарту өтініштің сараптамасы
үшін жеке немесе өзге де субъективті себептер бойынша қажет емес)
Өтініш беруші _______________________________________________________
(өтініш берушінің немесе оның уәкілеттітұлғасының қолы)
(Т.А.Ә.А. толығымен)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________
Технологиялық бизнес-
инкубациялау қызметтерін
көрсету, сондай-ақ
"Астана Хаб" халықаралық
технологиялық паркі көрсететін
қызметтерді қоспағанда,
осындай қызметтер құнын
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жобаның қысқаша сипаттамасына қойылатын
талаптар
1. Жобаның қысқаша сипаттамасын өтініш беруші мынадай құрылымға сәйкес ресімдейді:
1) жобаның атауы;
2) жоба тұжырымдаманың жалпы сипаттамасы;
3) жобаның өнімі;
4) жоба өнімінің нарығы;
5) жобаны іске асыру орнының негіздемесі;
6) жобаның іске асырылуының дайындық деңгейі;
7) жоба шеңберінде кәсіпкерлік қызметті дамыту пайымы;
8) жобаның экономикалық тиімділігі;
9) жобаның командасы;
10) технологиялық бизнес-инкубациялаудың талап етілетін қызметтері;
11) өтініш берушінің жобаны іске асыруға қатысуы;
12) жобаны іске асырудан жоспарланатын нәтижелер.
Мүмкіндігіне қарай өтініш беруші қысқаша сипаттаманы дайындау кезінде оны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтерді тікелей көрсетуден сақтануы қажет.
Барлық ақпарат нақты, түсінікті нысанда баяндалуы, жобаның іске асырылуына қатысты өтініш беруші ұсынатын тәсілдерді негіздейтін және негізгі іс-шаралардың мазмұнын ашатын нақты деректерді қамтитын екі ойды білдірмеуі тиіс.
Өтініш беруші – жеке тұлға немесе заңды тұлғаның басшысы - өтініш беруші тарапынан жобаның қысқаша сипаттамасының әрбір бетіне қол қойылады. Электрондық пішімдегі жобаның қысқаша сипаттамасы әрбір бетіне қол қойылмай тапсырылады.
2. "Жоба тұжырымдамасының жалпы сипаттамасы" деген бөлім мыналарды қамтуы тиіс:
1) қолданылатын технологияның 1 беттен аспайтын көлемдегі қысқаша сипаттамасы;
2) жоба өзектілігінің негіздемесі – жобаның іске асырылуы орынды болып табылатын нақты себептер, жоба арқылы шешілетін мәселелер, көлемі 1беттен артық емес;

3) новизна проекта – конкретные факты, определяющие уникальность проекта, новизну применяемых при его реализации решений, с обоснованием сделанных выводов в объеме не более 1 страницы;
4) цель проекта – конкретно сформулированную, измеримую, достижимую цель реализации проекта, достижение которой возможно в рамках участия в программе ТБИ, в объеме не более 0,5 страниц;
5) этапы реализации проекта – краткое описание основных этапов реализации проекта с обоснованием их необходимости, указанием продолжительности в неделях, предлагаемых к реализации мероприятий и ожидаемых результатов каждого этапа, в объеме не более 2 страниц.
3. В разделе "Продукция проекта" указывается краткое описание продукции, которую планируется производить в рамках проекта, в том числе:
1) ассортимент продукции;
2) сфера применения продукции;
3) технические параметры продукции;
4) экономические параметры продукции;
5) преимущества продукции в сравнении с продукцией конкурентов;
6) планируемый к освоению объем производства продукции, в том числе в рамках программы ТБИ;
7) сведения о результатах ранее проведенных испытаний продукции при наличии - о результатах ранее осуществленного производства продукции, продажах продукции.
Раздел "Продукция проекта" по объему не должен превышать 2 страниц.
4. Раздел "Рынок продукции проекта" содержит видение заявителя по продвижению продукции на рынок, в том числе:
1) направления реализации продукции проекта: региональный, национальный или внешний рынки;
2) объем производства и потребления продукции проекта на рынке;
3) потенциальные потребители продукции проекта;
4) существующие на рынке производители и поставщики продукции проекта;
5) уровень цен на рынке, другая информация, имеющаяся у заявителя;
6) сведения о наличии предварительных договоренностей, соглашений, протоколов о намерениях, договоров с потребителями продукции проекта на ее реализацию.
Раздел "Рынок продукции проекта" по объему не должен превышать 2 страниц.
5. Раздел "Обоснование места реализации проекта" по объему не должен превышать 1 страницы и содержит описание места реализации проекта с указанием факторов, обуславливающих его выбор, преимуществ и недостатков.
6. Раздел "Степень готовности проекта к реализации" содержит описание существующих наработок по проекту, которые будут использованы при его дальнейшей реализации, в том числе:
1) информацию о ранее выполненных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах по проекту, их результатах с указанием источников финансирования указанных работ;
2) информацию о наличии у заявителя объектов интеллектуальной собственности, планируемых к использованию в процессе реализации проекта;

3) жобаның жаңашылдығы - 1 беттен аспайтын көлемде жасалған қорытындаларды негіздей отырып, шешімдерді іске асыру барысында қолданатын жаңашылдықты, жобаның бірегейлігін анықтайтын нақты айғақтар;
4) жобаның мақсаты - 0,5 беттен аспайтын көлемдегі ТБИ бағдарламасына қатысу шеңберінде мүмкіндіктерге қол жеткізуге болатын жобаны іске асырудың нақты қалыптасқан, өлшенетін, қол жеткізілетін мақсаты;
5) жобаны іске асырыу кезеңдері –іс-шараларды және әр кезеңінің күтілетін нәтижелерін іске асыруға ұсынылатын апталарға жалғасатындығы көрсетілген, қажеттілігінің негіздемесі бар жобаны іске асырудың негізгі кезеңдерінің 2 беттен аспайтын көлемдегі қысқаша сипаттамасы.
3. "Жоба өнімі" бөлімінде жоба шеңберінде өндірілуі жоспарланатын өнімнің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі, оның ішінде:
1) өнімнің ассортименті;
2) өнімнің қолдану аясы;
3) өнімнің техникалық параметрлері;
4) өнімнің экономикалық параметрлері;
5) бәсекелестердің өнімімен салыстырғанда өнімнің басымдылығы;
6) жоспарланатын өнімнің, оның ішінде ТБИ бағдарламасы шегінде игеруге жоспарланған өндіріс көлемі;
7) өнімді өндірудің бұрын жүзеге асырылған нәтижелері, өнім сатылымдары туралы болған кезде өнімнің бұрын өткізілген сынағының нәтижелері туралы мәліметтер.
"Жоба өнімдері" деген бөлім көлемі бойынша 2 беттен аспауы тиіс.
4. "Жоба өнімінің нарығы" деген бөлім өтініш берушінің өнімді нарыққа жылжыту бойынша көрінісін, оның ішінде:
1) жоба өнімінің іске асырылу бағыты: өңірлік, ұлттық немесе сыртқы нарықтар;
2) нарықтағы жоба өнімінің өндіріс және тұтынукөлемі;
3) жоба өнімінің әлеуетті тұтынушылары;
4) нарықтағы жоба өнімінің өндірушілері мен жеткізушілері;
5) нарықтағы бағаның деңгейі, өтініш берушінің басқа да ақпараты;
6) бастапқы уағдаластықтар, келісімдер, ниет туралы хаттамалар, жобаның іске асырылуы үшін жоба өнімінің тұтынушыларымен шарттар туралы мәліметтерді қамтиды.
"Өнім жобасының нарығы" деген бөлім көлемі бойынша 2 беттен аспауы тиіс.
5. "Жобаны іске асыру негіздемесі" деген бөлім көлемі бойынша 1 беттен аспауы тиіс және оның таңдауын, басымдылықтарын және кемшіліктерін негіздейтін факторларды көрсете отырып, жобаны іске асыру орнын сипаттауды қамтиды.
6. "Жобаның іске асырылу дайындығының деңгейі" деген бөлім одан әрі іске асырылу барысында пайдаланылатын жоба бойынша қолда бар әзірлемелер сипаттамасын, оның ішінде:
1) жоба бойынша олардың нәтижелері, көрсетілген жұмыстардың қаржыландыру көздерін көрсетеотырып бұрын орындалған ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстар туралы ақпаратты;
2) жобаны іске асыру процесінде пайдалануға жоспарланатын зияткерлік меншік нысандарының өтініш берушіде бар болуы туралы ақпаратты;

3) сведения о том, финансировался ли проект ранее, если да, то из каких источников, в каком объеме, какие результаты достигнуты;
4) другую информацию, характеризующую существующее состояние проработки проекта.
Раздел "Степень готовности проекта к реализации" по объему не должен превышать 2 страниц.
7. Раздел "Видение развития предпринимательской деятельности в рамках проекта" должен отражать понимание заявителем дальнейших направлений развития проекта для построения успешного бизнеса, в том числе после завершения оказания услуг ТБИ, и не должен превышать по объему 1 страницы.
8. В разделе "Экономическая эффективность проекта" указывается оценка экономической эффективности проекта, произведенная заявителем на основе имеющихся у него данных. В случае, если для достижения заявляемых в рамках программы ТБИ целей потребуется привлечение дополнительных инвестиций, приводится оценка потребности в дополнительных инвестициях и указываются потенциальные источники инвестиций.
Объем раздела "Экономическая эффективность проекта" не должен превышать 1 страницы.
9. В разделе "Команда проекта" указываются сведения:
1) о руководителе проекта с приложением краткого резюме с указанием специальности, специализации, опыта работы, другой информации, подтверждающей квалификацию;
2) о соисполнителях с указанием их роли в реализации проекта, обоснованием необходимости участия, приложением краткого резюме с указанием специальности, специализации, опыта работы, другой информации, подтверждающей квалификацию (для физических лиц), с обоснованием целесообразности их привлечения, выбора именно предлагаемых юридических лиц в качестве соисполнителей, планируемых к выполнению ими мероприятий (для юридических лиц).
Раздел "Команда проекта" с соответствующими приложениями формируется отдельно от остального текста краткого описания в целях его удаления из краткого описания при направлении проекта на внешнюю экспертизу.
Раздел "Команда проекта" по объему не должен превышать 2 страниц.
10. Раздел "Требуемые услуги технологического бизнес-инкубирования" должен содержать краткое описание услуг ТБИ, необходимых заявителю в целях реализации проекта, с указанием:
1) объема необходимых услуг;
2) обоснования объема необходимых услуг в разрезе видов и этапов оказания услуг с расчетами заявляемого объема оказываемых услуг;
3) расчетов стоимости услуг с обоснованием;
4) ожидаемых результатов от оказания каждого вида услуг, в том числе в разрезе этапов.
Объем раздела "Требуемые услуги технологического бизнес-инкубирования" не должен превышать 4 страниц.

3) жобаның бұрын қаржыландырылды ма, егер қаржыландырылса, қандай көздерден, қандай көлемде, қандай нәтижелерге қол жеткізілгендігі туралы мәліметтерді;
4) жобаның пысықталуының қазіргі жай-күйін сипаттайтын басқа да ақпараттар қамтиды.
"Жобаның іске асырылу дайындығының деңгейі" деген бөлім көлемі бойынша 2 беттен аспауы тиіс.
7. "Жоба шеңберінде кәсіпкерлік қызметтің даму көрінісі" деген бөлім табысты бизнесті құру үшін жобаның одан әрі даму бағыттарын, оның ішіндеТБИ қызметін көрсету аяқталғаннан кейін де өтініш берушінің түсінуін көрсетуі тиіс, және көлемі бойынша 1 беттен аспауы тиіс.
8. "Жобаның экономикалық тиімділігі" деген бөлімде өтініш берушінің өзінде бар деректер негізінде өндірілген жобаның экономикалық тиімділігін бағалау көрсетіледі. ТБИ бағдарламасы шеңберінде мәлімделген мақсаттарға қол жеткізу үшін қосымша инвестицияларды тарту қажет болса, онда қосымша инвестицияларға қажеттілікті бағалау жүргізіледі және инвестициялардың әлеуетті көздері көрсетіледі.
"Жобаның экономикалық тиімділігі" деген бөлімнің көлемі 1 беттен аспауы тиіс.
9. "Жоба командасы" деген бөлімде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) мамандығы, мамандануы, жұмыс тәжірибесі, біліктілігін растайтын басқа да ақпарат көрсетілген қысқаша түйіндемені қоса бере отырып, жоба жетекшісі туралы;
2) жобаны іске асырудағы рөлін, қатысу қажеттілігінің негіздемесімен, мамандығы, мамандануы, жұмыс тәжірибесі, біліктілігін растайтын басқа да ақпаратты көрсете отырып (жеке тұлғалар үшін), олардың орындалуын жоспарлайтын іс-шараларды бірлесе орындаушы ретінде ұсынылған заңды тұлғаларды, атап айтқанда оларды, тарту орындылығын негіздей отырып (заңды тұлғалар үшін), бірлесе орындаушылар туралы.
Тиісті қосымшалары бар "Жобаның командасы" деген бөлім жобаны сыртқы сараптамаға жіберу барысында қысқаша сипаттамадан алу мақсатында қысқаша қалған мәтінінен бөлек қалыптастырылады.
"Жобаның командасы" деген бөлім көлемі бойынша 2 беттен аспауы тиіс.
10. "Технологиялық бизнес-инкубациялаудың талап ететін қызметтері" деген бөлім жобаның іске асырылуы мақсатында мыналарды көрсете отырып, өтініш берушіге қажетті ТБИ қызметтерін қысқаша сипатын қамтуы тиіс:
1) қажетті көрсетілетін қызметтердің көлемі;
2) көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көлемінің есептері бар қызметтерді көрсетудің түрлері мен кезеңдері бөлінісінде қажетті көрсетілетін қызметтер көлемінің негіздемесі;
3) негіздемемен бірге көрсетілетін қызметтер құнының есептері;
4) әрбір қызмет көрсету түрлерінің, оның ішінде кезеңдер бөлінісінде күтілетін нәтижелер.
"Технологиялық бизнес-инкубациялаудың талап ететін қызметтері" деген бөлімнің көлемі 4 беттен аспауы тиіс.

11. В разделе "Участие заявителя в реализации проекта" указываются конкретные ресурсы, которые будут использоваться заявителем в целях реализации проекта в рамках программы ТБИ. В качестве ресурсов заявителя могут указываться:
1) помещения, оборудование, которые будут использоваться заявителем в процессе реализации проекта в рамках программы ТБИ с указанием помещений и оборудования;
2) денежные средства, которые будут израсходованы заявителем в рамках реализации проекта, с указанием периода и направлений расходования средств, ожидаемых результатов;
3) расходы на оплату услуг соисполнителей, привлекаемых для реализации проекта, производимые за счет собственных средств заявителей;
4) объекты интеллектуальной собственности, используемые при реализации проекта;
5) другие ресурсы, востребованные в процессе реализации проекта и используемые заявителем для соответствующих целей без затрат со стороны технопарка.
Кроме того, заявителем указывается стоимость
ресурсов, которая будет им израсходована в процессе реализации проекта. Стоимость указанных ресурсов указывается в качестве софинансирования проекта со стороны заявителя на основе собственной оценки заявителя с обоснованием предлагаемой оценки.
Объем раздела "Участие заявителя в реализации проекта" не должен превышать 2 страниц.
12. В разделе "Планируемые результаты от реализации проекта" указываются конкретные количественные и качественные показатели, характеризующие экономический, социальный, экологический и другой положительный эффект, достигаемый в результате реализации проекта по завершению оказания услуг ТБИ. В частности, должны быть указаны в разрезе этапов реализации проекта:
1) объем производства продукции проекта;
2) объем продаж и планируемые доходы от продаж;
3) количество рабочих мест в юридическом лице, создаваемом получателем услуг для реализации проекта;
4) другие показатели, определяемые отраслевой и иной спецификой проекта.
Объем раздела "Планируемые результаты от реализации проекта" не должен превышать 2 страниц, для простоты и удобства изложения показатели могут быть приведены в форме таблицы:
Показатель
Единица измерения
Значения показателя
Этап 1
Этап 2
Этап N
При необходимости, заявителем в каждом из разделов может быть указана дополнительная информация в соответствии с их тематикой при условии соблюдения ограничений по объему материала, указанных в настоящих требованиях.
Общий объем краткого описания проекта не должен превышать 25 страниц. Необходимые расчеты и другая объемная информация (таблицы, иллюстрации, др.), обосновывающие подходы, изложенные в кратком описании проекта, могут быть вынесены в качестве приложений к материалам, подтверждающих достоверность сведений, представленных в заявлении. При этом в тексте краткого описания проекта на них в обязательном порядке указывается ссылка.
Краткое описание проекта подписывается заявителем – для физических лиц, уполномоченным лицом заявителя и скрепляется печатью - для юридических лиц.
Приложение 4
к Правилам оказания услуг
технологического бизнес-
инкубирования, а также
определения стоимости таких
услуг, за исключением услуг,
оказываемых международным
технологическим парком "Астана Хаб"

11. "Жобаның іске асырылуына өтініш берушінің қатысуы" деген бөлімде ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаны іске асыру мақсатында өтініш берушінің қолданатын нақты ресурстары көрсетіледі. Өтініш берушінің ресурсы ретінде мыналар көрсетіледі:
1) үй-жайлар мен жабдықтары көрсетілген ТБИ бағдарламалары шеңберінде жобаны іске асыру процесінде өтініш берушінің пайдаланатын үй-жай, жабдықтар;
2) қаражаттардың жұмсалу кезеңдері мен бағдарларын, күтілетін нәтижелерді көрсете отырып, жобаны іске асыру шеңберінде өтініш берушінің жұмсайтын ақшалай қаражаттар;
3) өтініш берушілердің өз қаражаттары есебінен өндірілетін жобаның іске асырылуына тартылатын бірлесіп орындаушылар қызметтері үшін ақы төлеу шығыстары;
4) жобаны іске асыру кезіңде пайдаланатын зияткерлік меншік объектілері;
5) технопарк тарапынан ешбір шығынсыз тиісті мақсаттары үшін жобаның және өтініш беруші пайдаланатын жүзеге асырылу процесінде талап етілетін басқа да ресурстар.
Бұдан басқа, жобаны іске асыру процесінде өтініш беруші жұмсалатын ресурстардың құнын көрсетеді. Ұсынылған бағаның негіздемесі бар өтініш берушінің өзіндік бағасы негізінде өтініш беруші тарапынан жобаны қоса қаржыландыру ретінде көрсетілген ресурстардың құны көрсетіледі.
"Өтініш берушінің жобаны іске асыруға қатысуы" деген бөлімнің көлемі 2 беттен аспауы тиіс.
12. "Жобаны іске асырудан жоспарланатын нәтижелер" деген бөлімде ТБИ қызметтерін көрсетуді аяқтау бойынша жобаны іске асыру нәтижесінде қол жеткізілетінэкономикалық, әлеуметтік, экологиялық және басқа да оңтайлы тиімділікті сипаттайтын, нақты сандық және сапалық көрсеткіштер көрсетіледі. Атап айтқанда, жобаны іске асыру бөлінісінде мыналар көрсетілуі тиіс:
1) жоба өнімі өндірісінің көлемі;
2) сатылым көлемі және сатудан түскен жоспарланатын табыстар;
3) жобаны іске асыру үшін қызметтерді алушы құрған заңды тұлғадағы жұмыс орындарының саны;
4) жобаның салалық және өзге де ерекшелігімен анықталатын басқа да көрсеткіштер.
"Жобаны іске асырудан жоспарланатын нәтижелер" деген бөлім 2 беттен аспауы тиіс, көрсеткіштерді оңай және қолайлы жазу үшін кесте нысанында берілуі мүмкін:
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштің мәні
1 кезең
2 кезең
N кезең
Қажеттілік туындаған жағдайда, өтініш беруші әрбір бөлімде осы талаптарда көрсетілген материалдың көлемі бойынша шектеулердің сақталуы шартымен олардың тақырыпқа сәйкес қосымша ақпаратын көрсетуі мүмкін.
Жобаның қысқаша сипаттамасының жалпы көлемі 25 беттен аспауы тиіс. Жобаның қысқаша сипаттамасында баяндалған негіздейтін тәсілдер қажетті есептемелер және басқа да көлемді ақпарат (кестелер, иллюстрациялар, басқалары) өтініште ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын растайтын материалдарға қосымшалар ретінде шығарылуы мүмкін. Бұл ретте, жобаның қысқаша сипаттамасының мәтінінде оларға міндетті түрде сілтеме көрсетіледі.
Жобаның қысқаша сипаттамасына жеке тұлғалар үшін - өтініш беруші қол қояды, заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Технологиялық бизнес-
инкубациялау қызметтерін
көрсету, сондай-ақ
"Астана Хаб" халықаралық
технологиялық паркі көрсететін
қызметтерді қоспағанда,
осындай қызметтер құнын
айқындау қағидаларына
4-қосымша

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 4 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2019 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Смета расходов на оказание услуг
технологического бизнес-инкубирования
Наименование проекта:_____________________________________
Для развития проекта в рамках программы технологического бизнес-инкубирования необходимы следующие услуги:
Наименование услуг
Ед. измерения
Кол-во ед.
Стоимость, тенге
за ед.
всего
этап 1
этап 2
этап…
этап N
1.
Услуги по бухгалтерскому сопровождению проекта
часов
2.
Услуги по юридическому сопровождению проекта
часов
3.
Услуги проектного менеджера
часов
4.
Услуги по общему и административному сопровождению проекта
часов
5.
Доступ к внешним источникам информации
канцелярскими товарами и принадлежностями
7.
Услуги по экономическому сопровождению проекта
часов
8.
Услуги по маркетинговому сопровождению проекта
часов
9.
Услуги по разработке бизнес-плана
10.
Услуги по разработке технической документации
11.
Услуги инфраструктуры
1)
аренда помещений административного назначения
кв.м.

Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 10.04.2019 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсетуге
арналған шығыстар сметасы
Жобаның атауы: ________________________________________________
Технологиялық бизнес-инкубациялау бағдарламасы шеңберінде жобаны дамыту үшін мынадай қызметтер көрсетілуі қажет:
Қызметтердің атауы
Өлшем бірлігі
Бірлік саны
Құны, теңге
бірлік үшін
Барлығы
1-кезең
2-кезең
…кезең
N кезең
1.
Жобаны бухгалтерлік сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
сағат
2.
Жобаны заңдық сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
сағат
3.
Жобалау менеджерінің көрсетілетін қызметтері
сағат
4.
Жобаны жалпы және әкімшілік сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
сағат
5.
Ақпараттың сыртқы көздеріне қол жеткізу
6.
Кеңсе тауарларымен және керек-жарақтармен қамтамасыз ету
7.
Жобаны экономикалық сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
сағат
8.
Жобаны маркетингтік сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
сағат
9.
Бизнес-жоспарды әзірлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
10.
Техникалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
11.
Инфрақұрылымның қызметтері
1)
әкімшілік мақсатта үй-жайларды жалдау
шаршы.м.