Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2015 года № 11690. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Примечание РЦПИ!
См. начало V15011690_2
Приложение 190
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0824000 – Технология бурения

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 шілдеде № 11690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
РҚАО-ның ескертпесі!
басы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 190-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0824000 – Бұрғылау технологиясы

828
ПП 03.1
Практика по получению рабочей профессии
360
ПП 03.2
Технологическая практика
468
ПП 04
Преддипломная практика
216
ПП 05
Дипломное проектирование
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 191
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0824000 – Технология бурения
Квалификация:

828
КП 03.1
Жұмысшы мамандығын алу бойынша практика
360
КП 03.2
Технологиялық практика
468
КП 04
Диплом алды практикасы
216
КП 05
Дипломдық жобалау
216
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстары, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 191-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0824000 – Бұрғылау технологиясы

828
ПП 03.1
Практика по получению рабочей профессии
360
ПП 03.2
Технологическая практика
468
ПП 04
Преддипломная практика
216
ПП 05
Дипломное проектирование
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 192
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Технология бурения"
Сноска. Наименование приложения 192 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Деловая лексика и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума, необходимого для чтения и перевода (со словарем);
- основных терминов по специальности.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально-ориентированного текста.
БК 1
БК 2
БК 3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума для профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально-ориентированного текста.
БК 1
БК 2
БК 3
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном развитии человека;
- основ физического и спортивного самосовершенствования;
- правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнений и участии в спортивных играх;
- правил игры в баскетбол, волейбол, ходьбы на лыжах, выполнения гимнастических упражнений на снарядах;
- правил пользования компасом, ориентирования на местности.
Умения:
- выполнять нормативы по физической культуре.
БК 2
БК 4
БК 5
БК 9
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация, становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий о культурах народов мира;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- культурного фундамента казахского этноса в период средневековья;
- влияния тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- анализировать многообразность подходов в исследовании культуры;
- показать особенности духовной культуры народов Казахстана.
БК 1
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
СЭД 02
Основы философии.
Философия и еҰ роль в жизни общества. Исторические типы философии. Понятие бытия. Материя и движение. Пространство и время. Природа сознания. Диалектика и еҰ альтернативы. Философское понимание общества. Формы и содержание общественного развития. Познание и еҰ формы. Общественное сознание и еҰ формы.
Природа человека и смысл его существования. Понятие личности. Свобода и ответственность. Социальное предвидение: виды, типы, методы. Глобальные проблемы современности. Мораль как форма оценочного отношения к действительности.
Знания:
- представления о философской, научной и религиозной картине мира;
- представления о смысле жизни человека;
- нравственных норм регулирования отношений между людьми в обществе.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом, социальном и духовном началах;
- анализировать условия формирования личности, еҰ свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 4
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система. Социально-экономические и политические процессы в Казахстане.
Знания:
- социологии как науки;
- этнонациональных отношений;
- социальных институтов и организаций;
- социальных ролей и социального поведения личности;
- значения политической власти и властных отношений;
- понятия политической системы;
- социально-экономических и политических процессов в Казахстане.
Умения:
- объяснять развитие социального движения и других факторов социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъектов политики, политических отношений и процессов;
- составлять представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 4
Основы экономики.
Экономика и ее основные проблемы: цели, основные понятия, функции, сущность, принципы. Формы и виды собственности, управление собственностью. Основные функции рынка. Причины функционирования рынка. Многообразие видов рынка, их характеристика. Субъекты рыночной экономики и их взаимодействие. Определение спроса и предложения. Банки: их роль и виды. Банковская система государства. Налоги, современная налоговая политика Республики Казахстан. Основополагающие принципы налогообложения.
Знания:
- основ экономической теории;
- экономических функций государства;
- форм и методов государственного регулирования экономики;
- финансово-кредитной системы Республики Казахстан, ее структуры.
Умения:
- характеризировать основные проблемы, цели, понятия, функции, сущность, принципы экономики, формы и виды собственности, управление собственностью;
- применять знания о многообразии видов рынка, их характеристики, субъектов рыночной экономики и их взаимодействия;
- характеризировать современную налоговую политику Республики Казахстан.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
Основы права.
Основы права: понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – главный источник государственного права. Избирательное право РК. Административное право РК.
Понятия, источники и принципы гражданского права. Трудовой договор и порядок его заключения. Понятие уголовного права.
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деяҒтельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинҒство;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.1.1
Общепрофессиональные дисциплины
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники.
Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей;
- понятия о сборниках документов;
- понятия о фонде документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять и сдавать на хранение дела в архив.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.1
Инженерная графика и основы машиностроительного черчения.
Форматы чертежей. Масштабы.
Графическое оформление чертежей.
Контуры технических деталей.
Призмы, пирамиды, цилиндры, параллелепипед, куб, конус. Общие правила выполнения чертежей.
Чертежи деталей и эскизов. Сборочный чертеж.
Назначение эскиза и его отличие от рабочего чертежа. Порядок и последовательность выполнения эскиза детали. Нанесение размеров по ГОСТу. Основные надписи и их содержание.
Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- общих правил выполнения чертежей и контуров технических деталей;
- понятий о сборочных чертежах;
- порядка и последовательности выполнения эскиза деталей;
- нанесения размеров по ГОСТу;
- чертежей и схем по специальности.
Умения:
- применять условности и основные правила оформление чертежа по ЕСКД;
- вычерчивать контуры деталей;
- выбирать масштабы и правильно проставлять размеры на чертеже;
- проецировать геометрические тела;
- выполнять эскизы деталей;
- читать чертежи деталей;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
БК 4
БК 7

828
КП 03.1
Жұмысшы мамандығын алу бойынша практика
360
КП 03.2
Технологиялық практика
468
КП 04
Диплом алды практикасы
216
КП 05
Дипломдық жобалау
216
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстары, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 192-қосымша
"Бұрғылау технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 192-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бғдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіптік лексика және терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумы;
- мамандық бойынша негізгі терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынасы;
- мамандық бойынша негізгі сөздері мен терминдері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психофизиологиялық негізі.
Өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Дене тәрбиесінің кәсіби-қолданбалы дайындығы
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін өзі жетілдірудің дене тәрбиесі және спорттық негізі;
- спорттық жаттығуларды орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері, волейбол, баскетбол ойыны ережелері, шаңғыда жүру ережесі, гимнастикалық жаттығуларды орындау ережесі, компасты қолдану ережесі.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдағы ролі. Мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігі.
Мәдениет және өркениет, мәдениеттің қалыптасуы;
Мәдениеттің конфуцийлік-даосистік типі.
Мәдениеттің үнді-будда типі. Ислам мәдениетінің әлемі. Мәдениеттің христиандық типі. Батысевропалық мәдениет және оның қазіргі заман дамуына тигізген әсері. Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі. Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі. Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті. ХVІІ-ХІХ ғғ. қазақтардың мәдени дәстүрлері. Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- халықтар мәдениеті туралы негізгі ұғымдар;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдени негізі жөніндегі білімінің қалыптастыруы;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері.
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігін білу;.
- рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.1.1
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия және оның қоғамдағы ролі.
Философияның тарихи типтері. Болмыс түсінігі. Материя және қозғалыс. Кеңістік және уақыт.
Сана табиғаты. Диалектика және оның баламалары. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғамдық дамудың формалары және мазмұны. Таным және оның түрлері. Қоғамдық сана және оның түрлері.
Адам табиғаты және оның өмір сүруінің мәні. Жеке тұлға. Еркіндік және жауапкершілік. Әлеуметтік болжау түрлері, типтері, әдістері. Қазіргі глобальдық проблемалар. Мораль – дүниеге шынайы бағалық қатынас формасы.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни бейнелері туралы ілім;
- адам өмірінің мағынасы туралы;
- қоғамдағы адамдардың ара-қатынастарын реттеудің адамгершілік нормасы.
Іскерліктер:
- адамдағы биологиялық, әлеуметтік және рухани байланыстарды анықтау;
- жеке тұлғаның қалыптасу шарттарын, оның бостандығы және өмірді сақтау үшін жауаптылығын, мәдениетін, қоршаған ортаны қорғау туралы ілімді пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтану ғылымы. Әлеуметтік қауымдастық.
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар.
Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар және ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік және биліктік қатынастар. Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- әлеуметтану ғылымы;
- этноұлттық қатынастар;
- әлеуметтік институттар және ұйымдар;
- жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі;
- әаяси билік және биліктік қатынастар;
- саяси жүйе;
- Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларының дамуын түсіндіруі;
- биліктің мәнін, саясат субьектілерін, саяси қатынастар мен үрдістердің анықтауы;
- саяси жүйе және саяси тәртіп туралы ұғымын қалыптастыруы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Экономика және оның негізгі мәселелері, мақсаттары, негізгі түсініктері, принциптері, нысандары және меншіктің түрлері, меншікті басқару. Нарықтың негізгі қызметі. Нарықтың жұмыс істеу себептері. Нарықтың түрлері және оның сипаттамасы. Нарықтың экономикалық субъектілері және олардың өзара іс-қимылдары. Сұраныс пен ұсыныстың анықтамалары. Банктер ролі және түрлері. Мемлекеттің банктік жүйесі.
Салықтар. Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты. Салық салудың негізгі принциптері.
Білімдер:
- экономикалық теория негіздері;
- мемлекеттің экономикалық қызметі;
- экономиканы мемлекеттік реттеудің нысандары және әдістері;
- Қазақстан Республикасының қаржы және несие жүйесі, олардың құрылымы.
Іскерліктер:
- экономика және оның негізгі мәселелерін, мақсаттарын, принциптерін, нысандарын және меншіктің түрлерін, басқаруды түсінуі;
- нарықтың түрлері және оның сипаттамасын, нарықтың экономикалық субъектілерін және олардың өзара іс-қимылдарын білуі;
- сұраныс пен ұсыныстың анықтамаларын пайдалануы;
- Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты принциптерін түсінуі.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі.
Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің негізі. Қазақстан Республикасының сайлау құқығы. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы.
Азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары. Еңбек шарты және оны жасау тәртібі.
Қылмыстық құқық ұғымдары.
Білімдер:
- құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесі;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығы;
- Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы;
- азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары;
- еңбек шарты және оны жасау тәртібі;
- қылмыстық құқық ұғымдары.
Іскерліктер:
- құқық негіздерін, түсініктерін, көздерін, жүйесін түсінуі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесін мойындауы;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығын білуі;
- еңбек шартын және оны жасау тәртібін түсінуі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.1
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі.
Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуі;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы түсiнiк;
- құжаттар қоры туралы түсінік.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдануы;
- әртүрлi құжаттарды жіктеуі;
- құжаттар формулярын толтыруы;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауы;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауы;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ3.1.1
ЖКП 02
Инженерлік графика және машина құрастыру сызуы.
Сызба форматтары. Масштабы.
Сызбалардың графикалық орындалуы.
Техникалық детальдардың контурлары.
Призма, пирамида, цилиндр, параллелепипед, куб, конус. Винттiк қозғалыстар мен сызықтар, винттiк беттер мен бұрандалар.
Сызбаларды орындаудың жалпы ережелерi.
Бөлшектердің сызбалары және эскиздері.
Құрастыру сызбасы. Эскиздің мақсаты және оның жұмыс сызбасынан ерекшелігі. Деталь эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігi. МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу. Сызбаға жазылатын жазулар және олардың мазмұны.
Мамандықтар бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызбалардың графикалық жұмысының орындалуы;
- техникалық детальдардың контурларын;
- сызбаларды орындаудың жалпы ережелерiн;
- бөлшектердің сызбалары және эскиздерін;
- құрастыру сызбасы туралы жалпы түсiнiк;
- деталь эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігiн;
- МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемаларды.
Іскерліктер:
- шартты белгілер мен негізгі ережелерді МЕМСТ бойынша сызбада безендіруі;
- шрифтімен орындау үшін сызбада әріптерді белгілеуі;
- бөлшектердің контурын сызуы;
- масштабты таңдауы, сызбаға өлшемдерін дұрыс салуы;
- геометриялық денелерді проекциялауы;
- бөлшектердің эскизін орындауы;
-бөлшектердің сызбасын оқуы;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемаларды сызуы.
БҚ 4
БҚ 7

ПК 3.1.15
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Электрический ток. Расчет электрических цепей постоянного тока. Электрическое и магнитное поле.
Электромагнитная индукция. Синусоидальный ЭДС и ток. Элементы и параметры электрических цепей переменного тока. Симметричные трехфазные электрические цепи. Электронные лампы. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы. Электронные выпрямители, усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники. Электронные устройства в автоматических системах. Современные схемы электроснабжения промышленных предприятий. Защитное заземление, назначение, устройства, контроль состояния.
Знания:
- классификации электронных приборов, их устройства и области применения;
- основных законов электротехники;
- основных правил эксплуатации электрооборудования и методов измерения электрических величин;
- основ теории электрических машин, принципов работы типовых электрических устройств;
- параметров электрических схем и единиц их измерения;
- принципов выбора электрических и электронных устройств и приборов;
- принципов действия, устройства, основных характеристик электротехнических и электронных
устройств и приборов;
- способов получения, передачи и использования
электрической энергии.
Умения:
- подбирать устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками;
- правильно эксплуатировать электрооборудование
и механизмы передачи движения технологических машин и аппаратов;
- снимать показания и пользоваться электроизмерительными приборами и устройствами.
БК 4
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.1.14
ПК 3.1.18
Основы технической механики.
Теоретическая механика и ее разделы.
Основные понятия и аксиомы статики.
Кинематика. Основные понятия кинематики.
Динамика. Основные понятия и аксиомы динамики. Работа и мощность. Теория динамики. Сопротивление материалов. Виды деформации.
Детали машин. Соединения деталей и узлов. Расчеты на прочность детали и машин. Виды соединения. Общие сведения и виды передач.
Валы и оси. Подшипники. Муфты. Детали корпусов и пружины.
Знания:
- основных понятий статики, кинематики, динамики;
- плоской системы сил, моментов сил;
- элементов кинематики и динамики;
- основ сопротивления материалов;
- основ деталей машин;
- основных видов деформаций;
- методов расчетов на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкции;
- видов соединений деталей машин;
- видов передач.
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма;
- анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;
- определять реакции связи, кинематические характеристики;
- определять внутренние силовые факторы при различных деформациях;
- производить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций;
- выполнять расчеты передач.
БК 4
БК 7

КҚ 3.1.15
ЖКП 03
Жалпы электротехника электроника негіздерімен.
Электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы. Электр тоғы. Тұрақты электр тоқ тiзбегiнің есебі. Электрлік және магниттiк өрiс. Электрмагниттiк индукция. Синусоидтық ЭҚК және тоқ. Айнымалы тоқтың тізбегінің параметрлері мен элементтері. Симметриялы үш фазалы электр тiзбегі. Электронды лампалар. Жартылай өткiзгiштiгi фотоэлектронды құрылғылар. Электронды түзеткiштер, күшейткiштер. Электронды генераторлар және өлшеу құралдары. Микроэлектрониканың интегральды схемалары. Автоматты жүйедегі электронды құрылғылар. Кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың қазіргі сызбалары: ауамен, электр торабымен, тарату пункттерімен.
Қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Білімдер:
- электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы;
- электрмагниттiк өрiс және электрмагниттiк индукция;
- үш фазалы электр тiзбегі;
- жартылай өткiзгiштiгi құрылғылар;
- фотоэлектронды құрылғылар;
- электронды түзеткiштер және
күшейткiштер;
- электронды генераторлар және өлшеу құралдары;
- микроэлектрониканың интегральды схемалары;
- автоматты жүйедегі электронды құрылғылар;
- кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың қазіргі сызбалары;
- қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Іскерліктер:
- күрделi емес электр тiзбегiнiң принципиальды схемаларын берiлген жағдайға байланысты оқуы және құрастыруы;
- сызбада электр тізбегінің негізгі элементтерін көрсетуі;
- берілген элементтермен электр тізбегін құруы;
- Ом, Кирхгофф және Джоул-Ленц заңдарын қолдануы;
- тоқты, кернеуді, энергия қуатын және кедергіні өлшеуі;
- электр коректендіруші тізбегінің қысқартылған есебін шығаруы.
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.18
ЖКП 04
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика және оның бөлiмдерi.
Статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi.
Кинематика. Кинематиканың негiзгi түсiнiгi.
Динамика. Динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi. Жұмыс және қуат. Динамика теориясы.
Материалдар кедергісі. Деформация түрлері.
Машина бөлшектерi. Бөлшектер мен түйіндердің байланысуы. Бөлшектер және машиналар беріктігіне, есептеулер. Қосылыстар түрлері.
Берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері.
Бiлiктер мен осьтер. Подшипниктер. Муфталар.
Корпус бөлшектері және серіппелер.
Білімдер:
- теориялық механика және оның бөлiмдерi;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгi;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi;
- материалдар кедергісі;
- машина бөлшектерi;
- машиналар бөлшектерінің беріктігін есептеулер;
- қосылыстар түрлері;
- берiлiстер туралы түсінік және оның түрлері;
- бiлiктер мен осьтер;
- подшипниктер;
- муфталар;
- корпус бөлшектері және серіппелер.
Іскерліктер:
- теориялық механика және оның бөлiмдерiн талдауы;
- статика аксиомалары және олардың негiзi туралы түсiнiгi болуы;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгiн білуі;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгiн талдауы;
- материалдар кедергісіне, машина бөлшектерiне, бөлшектер беріктігіне есептеулер жасауы;
- қосылыстар түрлерін, берiлiстер түрлерін талдауы;
- бiлiктер мен осьтерді, подшипниктерді, муфталарды таңдауы;
- беріктікке, қаттылыққа және төзімділікке есеп жүргізуі;
- төзімділік шегі коэффициентінің төмендеуін анықтауы.
БҚ 4
БҚ 7

ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.17
Технология металлов и конструкционных материалов.
Строение и свойства металлов. Основы теории сплавов. Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали. Чугуны. Порошковые материалы. Твердые сплавы. Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения. Коррозия металлов и меры борьбы с ней. Способы обработки металлов.
Обработка металлов давлением. Сварка, пайка и термическая резка металлов. Обработка металлов резанием. Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука. Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- роли металлургии, путей и перспектив ее развития;
- способов получения цветных металлов;
- влияния черной и цветной металлургии на окружающую среду и путей уменьшения вредных выбросов;
- влияния легирующих элементов на структуру, свойства и термическую обработку сталей;
- сущности порошковой металлургии;
- методов армирования (наплавки, припаивания, приклеивания, механического крепления);
- сущности, видов коррозии и коррозионных разрушений;
- влияния нефти и нефтепродуктов на коррозию черных и цветных металлов;
- свойств, области применения и классификации пластмасс по составу;
- видов и свойств каучука, его получения;
- классификации лакокрасочных материалов по назначению;
- правил охраны труда и техники безопасности при выполнении сварочных работ.
Умения:
- исследовать строение металлов;
- определять твердость металлов на прессе Бринеля, Роквелла, Виккерса;
- находить способы получения сплавов;
- схематически зарисовывать структуру сплавов любой конфигурации;
- определять по микроструктуре тип чугуна и структуру металлической основы;
- пользоваться справочной литературой по выбору режимов химико-термической обработки;
- выбирать марки сталей для различных деталей, исходя из условий их работы;
- определять маркировку труб нефтегазовой промышленности по группам прочности;
- пользоваться справочной литературой по выбору пластмасс для конкретных изделий;
- работать с лакокрасочными материалами и клеем;
- выбирать наиболее экономичный способ обработки давлением;
- выбирать электрод, как необходимое оборудование для выполнения ручной дуговой сварки;
- выбирать оптимальный вариант метода защиты от коррозии оборудования;
- производить выбор электрического метода обработки в зависимости от конкретных условий;
- определять область применения материалов и изделий на основе каучука;
- выбирать сплав для деталей оборудования нефтегазовой промышленности, исходя из условий их работы.
БК 4
БК 7

КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.17
ЖКП 05
Металдар және конструкциялық материалдар технологиясы.
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың негізгі теориясы. Көміртекті болаттар. Болатты термиялық және химиялық өңдеу. Легiрленген болат. Шойын. Ұнтақ материалдар. Қатты қорытпалар. Түсті металл қорытпалары. Негізгі ерекше қасиетті қорытпалар. Металдар коррозиясы. және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдар қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу, пайка және металды термиялық кесу. Металды кесу арқылы өңдеу. Электрлі өңдеу тәсілдері. Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар. Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары. Жаңа прогрессивті технологиялық құрылымды материалдары.
Білімдер:
- металургияның ролi, даму жолы мен перспективасы;
- түсті металдарды алу тәсiлi;
- қара және түрлi-түстi металлургияның қоршаған ортаға әсер етуi және зиянды қалдықтардың лақтыруын азайту жолдары;
- легiрленгерлеуші элементтердiң болаттардың құрылымына, термиялық өңдеуге және қасиеттерiне әсерi;
- ұнтақ металлургиясының мәнi;
- армерлеу әдiсi (балқыту, жапсыру, механикалық бекiту);
- коррозияның және коррозиялық бүліну түрлерi, мәнi;
- қара және түстi металдар коррозиясына мұнай мен мұнай өнiмдерiнiң әсерi;
- пластмассаның құрамына байланысты қасиеті, пайдалану аймағы, және жіктелуі;
- каучуктың түрi мен қасиеттерi, оның қолданылуы;
- лак, бояу материалдарының классификациясы;
- балқытып жапсыру кезіндегі техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелері.
Іскерліктер:
- металдардың құрылысын зерттеуі;
- металдардың қаттылығын престе Виккерс, Роквелл, Бреннель бойынша анықтауы;
- қорытпаларды алу әдiстерiн табуы;
- кез-келген конфигурациядағы қорытпалардың структуралық схемасын бейнелеуi;
- шойынның структурасын металдық негiзде және микроструктуралық типте анықтауы;
- химия-термиялық өңдеудегi режимдердi анықтамалық әдебиеттерден таңдау және қолдануы;
- әртүрлi деталдар үшiн, жұмыс жағдайына байланысты, болат маркаларын таңдауы;
- мұнайгаз кәсiпшiлiктерiнiң құбырларының маркаларын берiктiк тобына байланысты анықтауы;
- белгілі бұйымдар үшiн пластмассаларды анықтамалық оқулықтардан таңдап, қолдана бiлуi;
- желiм және сыр бояулармен жұмыс жасау;
- қысымен өңдеудің экономикалық тәсiлдi таңдауы;
- қолмен доғалы пiсiруге қажеттi жабдықтарға электродты таңдауы;
- жабдықтарды коррозиядан қорғаудың тиімді әдісін таңдауы;
- берiлген шарттарға байланысты электр әдiсi өңдеулерiнiң таңдауын жүргiзуi;
- каучук негiздегi материалдар мен бұйымдардың қасиеттерi, қолданылу аймағын анықтауы;
- мұнай жабдықтарының бөлшектерінің жұмыс жағдайына байланысты құймаларды таңдауы.
БҚ 4
БҚ 7

ПК 3.1.6
ПК 3.1.14
ПК 3.1.17
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология.
Основы общей геологии. Земля и вселенная.
Общая характеристика и строение земли.
Минералы земной коры. Горные породы.
Физическая жизнь земной коры. Краткий очерк исторической геологии. Основы геологии нефти и газа. Нефть и природный газ. Условия залегания нефти, природного газа и пластовой воды в земной коре. Нефтегазоносные провинции. Поиски и разведка нефтяных и газовых месторождений. Методы, этапы и стадии поисково-разведочных работ.
Нефтегазопромысловая геология.
Методы изучения разрезов и технического состояния скважин. Методы геологического изучения залежей нефти и газа по данным бурения. Режимы залежей нефти и газа.
Геологические основы разработки нефтяных и газовых месторождений. Методы подсчета запасов нефти и газа. Геолого-промысловый контроль разработки нефтяных и газовых месторождений. Охрана недр и окружающей среды.
Знания:
- строения Солнечной системы, положения Земли в космическом пространстве;
- физических свойств минералов;
- химического состава и физических свойств главных породообразующих минералов;
- происхождения различных типов горных пород;
- форм залегания горных пород;
- эры и периодов истории Земли;
- состава и физических свойств нефти;
- компонентного состав и физических свойств газа, конденсата;
- понятий о контактах, контурах, залежах и месторождениях;
- геологических, геофизических и геохимических исследований при поисках и разведке нефтяных и газовых месторождений;
- сущности геофизических и геохимических методов исследования скважин;
- краткой характеристики режимов работы нефтяных и газовых залежей;
- промыслово-геофизических методов исследований;
- задач охраны недр при бурении скважин и в процессе их разработки, организации службы по охране недр и окружающей среды.
Умения:
- по внешним признакам определять осадочные породы, встречающиеся в процессе бурения;
- ориентироваться в видах разрушения деятельности на поверхности земной коры;
- определять характеристику структуры, складки, тип разрывного нарушения залегания пластов по геологическим графикам;
- ориентироваться в относительном возрасте горных пород;
- определять пористость и проницаемость пород-коллекторов;
- читать карту нефтегазоносных провинций;
- производить оценку эффективности геологоразведочных работ на основании их основных показателей;
- строить и читать геологическую графику;
- производить подсчет запасов нефти и газа;
- интенсифицировать методы при освоении скважины с учетом физико-литологических особенностей пластов.
БК 4
БК 7
БК 8
БК 10

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.17
ЖКП 06
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілік геологиясы.
Жалпы геология негіздері. Жер және ғарыш.
Жердiң жалпы сипаттамасы және оның құрылымы.
Жер қыртысының минералдары. Тау жыныстары.
Жер қыртыстарының физикалық өмiрi. Тарихи геологияның қысқаша очеркi. Мұнай және газ геологиясы негiздерi. Мұнай және табиғи газ.
Жер қыртысындағы қабат сулары және табиғи газ, мұнайдың жату жағдайлары. Мұнай-газ провинциялары. Мұнай және газ кенорындарын iздеу және барлау. Iздеу-барлау жұмыстарының әдiстерi, сатылары мен кезеңдерi. Мұнай-газ кәсiпшiлiк геологиясы. Тiлiктердi және скважиналардың техникалық жағдайын оқып бiлу әдiстерi. Мұнай және газ кенiштерiн бұрғылау мәліметтері бойынша геологиялық оқу әдiстерi.
Мұнай және газ кенiштерi режимдерi. Мұнай және газ кенорындарын игерудiң геологиялық негiздерi. Мұнай және газ қорларын есептеу әдiстерi. Мұнай және газ кенорындарын игерудiң геологиялық-кәсiпшiлiктiк бақылау. Қоршаған орта және жер қойнауын қорғау.
Білімдер:
- күн жүйесi құрылымы, космос кеңестiгiндегi Жердiң орны;
- минералдардың физикалық қасиеттерi;
- басты жыныс құраушы минералдардың физикалық және химиялық құрамы;
- әртүрлi типтi тау жыныстарының шығуы;
- тау жыныстарының жату формалары;
- жер тарихының периодтары мен эралары;
- мұнайдың құрамы және физикалық қасиеттерi;
- газдың физикалық қасиеттерiнiң қысқаша сипаттамасы және компоненттi құрамы;
- контур, кенiш, кенорын туралы түсiнiк;
- мұнай және газ кенорындарын iздеу және барлауда геологиялық, геофизикалық, геохимиялық зерттеулер;
- скважиналарды геохимиялық және геофизикалық зерттеу әдiстерi маңызы;
- мұнай және газ кенiштерiнiң жұмыс режимдерiнiң қысқаша сипаттамасы.
- кәсiпшiлiктi-геофизикалық зеттеу әдiстерi;
- скважиналарды бұрғылау және оларды игеру кезiнде жер қойнауын қорғау мiндеттерi, қоршаған ортаны және жер қойнауын қорғау қызметi жұмысын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- бұрғылау процесiнде кездесетiн шөгiндi жыныстарды сыртқы белгiлерiмен анықтауы;
- жер қыртысы беттерiнде болатын бұзылудың iс-әрекет түрлерiн анықтауы;
- геологиялық кесте бойынша, қабаттардың жатысының үзушi бұзылыстарын, қыртыстарын, құрылымдық сипаттамасын анықтауы;
- тау жыныстарының салыстырылмалы жасын анықтауы.
- жыныс коллекторларының өткiзгiштiгiн, бостығын анықтауы;
- мұнай-газ провинциялар картасын оқуы.
- геологиялық - барлау жұмыстарының тиiмдiлiгiн, оның негiзгi көрсеткiштерiне сүйене отырып бағалауы;
- геологиялық графиктердi салу және оны оқып бiлуi;
- мұнай және газ қорларына есептеу жүргiзуi;
- қабаттардың физикалық-литологиялық ерекшелiктерiн ескере отырып, скважиналарды игеру әдiстерiн жеделдетуi.
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10

ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
Основы термодинамики и теплотехники.
Термодинамический процесс. Физическое состояние вещества. Законы идеальных газов. Смеси жидкостей, паров и газов. Теплоемкость вещества. I начало термодинамики. II начало термодинамики. Циклы двигателей внутреннего сгорания и компрессоры. Циклы паросиловых и холодильных установок. Теплообмен. Формы передачи тепла. Теплопроводимость. Теплообмен конвекцией, излучением. Основы теплового расчета теплообменных аппаратов. Основы теплотехники. Схема котельной установки.
Двигатели внутреннего сгорания.
Поршневые ДВС. Применение в нефтяной и газовой промышленности. Газотурбинные установки.
Знания:
- термодинамических процессов, характеристик состояния рабочего тела;
- первого закона термодинамики;
- сущности энтропии, второго закона термодинамики;
- форм передачи тепла и их применения;
- теплопроводности;
- принципов действия основных типов теплообменных аппаратов;
- конструкции и характеристик котлов, схем котельных установок;
- классификации, общего устройства и принципов действия ДВС, видов топлива, применяемого в ДВС;
- общего устройства газотурбинных двигателей;
- основных технико-экономических показателей работы теплосиловых установок.
Умения:
- применять уравнения состояния идеальных и реальных газов при решении практических задач;
- выполнять практические расчеты по теплоемкости газов и их смесей;
- производить расчеты термодинамических процессов;
- выполнять расчеты теплопередачи;
- выполнять расчет рекуперативного теплообменника;
- решать практические задачи по определению скорости истечения газа и пара при дросселировании;
- определять мощность привода компрессора и число ступеней сжатия.
БК 4
БК 7
ПК 3.1.14
ПК 3.1.17
Банки и базы данных в рациональном недропользовании.
Основы систематизации информационных ресурсов. Цифровая геологическая информация.
Структура информационных ресурсов по нефти и газу. Введение в базы данных. Модели и типы данных. Информационные системы в сетях.
Проектирование баз данных. Средства автоматизации проектирования. Распределенная информация. Использование и применение баз данных. Программное и техническое обеспечение баз данных. Компьютерная графика.
Знания:
- концепции создания и использования информационных систем управления ресурсами полезных ископаемых;
- понятия энтропии и теории информации "Геологическая информация";
- информационных ресурсов, видов, объемов базы данных и информационных систем;
- типов и моделей данных;
- управления распределенными данными;
- методов нормальных форм;
- обеспечения целостности;
- средств автоматизации проектирования;
- распределения базы данных нефтегазовой отрасли;
- использования и применения баз данных;
- программного и технического обеспечения БД;
- технологии создания информационных ресурсов нефтегазогеологической графики.
Умения:
- создавать информационные ресурсы нефтегазогеологической графики;
- создавать информационные системы: информационно-поисковые системы и системы обработки данных;
- управлять распределенными данными;
- проектировать и организовывать геологические базы данных;
- создавать базы данных по нефти и газу в сети Интернет;
- создавать электронные цифровые векторные карты нефтяных и газовых месторождений нефтегазоносных районов, провинций.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
Гидравлика и нефтегазовая гидромеханика.
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей. Гидростатическое давление и его свойства. Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля. Давление жидкости на плоскую стенку. Центр давления. Давление жидкости на криволинейную поверхность. Закон Архимеда.
Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики. Уравнения расхода жидкости и неразрывности потока. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Графическая иллюстрация. Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления.
Потери напора в некруглых трубах. Местные сопротивления. Движение жидкости в трубопроводах. Движение жидкости в пористой среде. Параметры течения в технологических процессах нефтегазового производства.
Знания:
- основных физических свойств жидкости;
- зависимости основных свойств жидкостей и газов от температуры и давления;
- давления жидкости на плоские и криволинейные поверхности;
- основных понятий и определений гидродинамики;
- гидравлических элементов потока;
- энергетического смысла уравнения Бернулли;
- устройства и принципов действия приборов для измерения расхода и скорости;
- режимов движения жидкости и критериев их определения;
- зависимости потерь напора и давления от различных факторов;
- возможных способов снижения потерь напора в трубах;
- влияния гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости;
- назначения и классификации трубопроводов;
- основных формул для расчета трубопроводов;
- гидравлического удара в трубопроводах;
- истечения жидкости через малое отверстие в тонкой среде;
- истечения жидкости из отверстий в боковой стенке;
- влияния числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- основного закона фильтрации и границы его применения;
- вязко-пластичных жидкостей и их свойств;
- вычисления основных параметров при движении флюидов в коллекторах.
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости;
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
- определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- рассчитывать коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчет простого и сложного трубопроводов;
- рассчитывать скорость ударной волны;
- рассчитывать коэффициент скорости и коэффициент расхода при истечении жидкости из отверстий;
- рассчитывать коэффициент фильтрации и проницаемости при движении жидкости в пористой среде;
- строить кривые течения, реограммы, номограммы по формулам;
- решать и проводить анализ распределения давления и дебита для одномерных фильтрационных потоков.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ЖКП 07
Термодинамика және жылу техника негіздері.
Термодинамикалық процестер. Заттардың физикалық күйі. Идеал газдардың заңдары.
Сұйық, бу, газ қоспалары. Заттың жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың бiрiншi бастамасы. Термодинамиканың екiншi бастамасы.
Іштен жану қозғалтқыш циклдар және
Компрессорлар. Бу күшi бар және мұздатқыш қондырғылар циклдерi. Жылу алмасу. Жылу берiлу формалары. Жылу өткiзгiштiк. Конвекция және сәулелену арқылы жылу алмасу. Жылу алмасу аппараттарының жылулық есептеу негiздерi.
Жылу техникасы негізі. Бу қазаны қондырғысының сызбасы. Іштен жану қозғалтқыштары. Поршеньдi iштен жану қозғалтқыштары. Мұнай-газ өнеркәсібінде қолданылуы. Газ турбиналық қондырғылар.
Білімдер:
- термодинамикалық процестер, жұмыс денесінің күй сипаттамалары;
- термодинамиканың бірінші заңы;
- энтропияның маңызы, термодинамиканың екінші заңы;
- жылу берілу формалары мен олардың қолданылуы;
- жылуөткізгіштік;
- жылу алмасу аппараттарының негізгі типтері, жұмыс істеу принциптері;
- бу қазандары қондырғылары құрылымы мен сипаттамасы, бу қазанының схемасы;
- іштен жану қозғалтқышының құрылысы, жіктелуі, жұмыс істеу принципі, ІЖД қолданылатын отындардың түрлері;
- газтурбинді қозғалтқыштар құрылысы;
- жылукүштік қондырғылар жұмысының негізгі технико-экономикалық көрсеткіштері.
Іскерліктер:
- идеал және нақты газдың күй теңдеулерін практикалық есептерді шешуде қолдануы;
- газ және газ қоспаларының жылу сыйымдылықтары бойынша практикалық есептеулерді жүргізуі;
- термодинамикалық процесс есептерін шығаруы;
- жылу берілу есептеулерін жүргізуі;
- жылуалмастырғыштың есептеулерін жүргізуі;
- дроссельдеу кезінде газ және будың ағу жылдамдығын анықтау бойынша практикалық есептерді шешуі;
- компрессор жетегінің қуатын және сығу сатысының санын анықтауы;
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.17
ЖКП 08
Тиімді қойнау қолдануының банктық және базалық мәліметтері.
Ақпараттық қорды жүйелеу негізі. Цифрланған геологиялық ақпарат. Мұнай және газдың ақпараттық қорының структурасы. Базалық мәліметтерге кіріспе. Мәліметтердің модельдері және түрлері. Тордағы информациялық жүйе.
Базалық мәліметтерді жобалау. Жобалаудың автоматизациялау әдісі. Ақпаратты тарату.
Базалық мәліметтерді иелену және қолдану. Базалық мәліметтерді программалық және техникалық қамту. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- пайдалы қазбалар қорының ақпаратты жүйе басқару концепциясын иелену және құру;
- "Геологиялық ақпарат"ақпарат теориясы және энтропиясы туралы түсініктеме;
- базалық мәліметтер және ақпараттық жүйе;
- модель түрлерін;
- таратылған мәліметтерді басқару;
- бүтіндікті қамтитын әдеттегідей форманың әдісі;
- жобалаудың автоматизациялық жүйесі;
- мұнай газ саласының базалық мәліметтерін тарату;
- мұнай газ геология графикасының ақпараттық қорын құру технологиясы.
Іскерліктер:
- мұнай газ геология графикасының ақпараттық қорын құру;
- ақпараттық жүйені, ақпараттық - іздеу жүйесін және мәліметтерді өңдеу жүйесін құру;
- таратылған мәліметтерді басқаруды;
- геологиялық базалық мәліметтерді ұйымдастыру және жобалау;
- мұнай және газ туралы базалық мәліметтерді ғаламторда құру;
- мұнай газ кенорындарының, мұнай газ ауданының, аймағының электрондық цифрлық векторлық карталарын құру.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 09
Гидравлика және мұнай-газ гидромеханикасы.
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi. Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi. Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы. Жазықтың бетіне түскен сұйықтықтың қысымы. Қысым орталығы.
Қисық сызықты жазықтыққа сұйықтықтардың қысымы. Архимед заңы. Гидростатика заңының есебі және жұмыс принципіне негізделген аспаптар, машиналар мен құрылыстар.
Гидродинамика. Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары. Ағынның үзіліссіздігі және сұйықтықтың шығынының теңдеуі. Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Графикалық кескіндеу. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы. Гидравликалық кедергiлер. Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы. Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Дөңгелек емес құбырларда арынның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы. Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы. Мұнай газ өндірісінің технологиялық процессіндегі ағыстардың көрсеткіштері
Білімдер:
- сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi;
- газ бен сұйықтықтың негізгі қасиетінің қысым мен температураға байланысы;
- жазықтық және қисық сызықты бетке әсер ететін сұйықтың қысымы;
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағынасы;
- сұйықтықтың шығыны мен жылдамдығын өлшейтін аспаптардың құрылысы мен жұмыс принципі;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібі және оларды анықтау критериясы;
- әр-түрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісінің қызметі мен топтастыруы;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- жұқа қабырғалардағы саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- қабырғалар бүйіріндегі саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- сүзілудің негізгі заңы және оны қолдану шекарасы;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қасиеттері;
- коллекторда флюидтардың қозғалысы кезінде негізгі параметрлерін шығару.
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдануы;
- сұйықтықтың қысымын анықтауы (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеуі;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен расходомерді қолдануы;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеуі;
- Рейнольдс санын есептеуі;
- сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтауы;
- жергілікті кедергі коэффициентін есептеуі;
- жай және күрделі құбыр желісін есептеуі;
- толқынның соққы жылдамдығын есептеуі;
- саңылаудан сұйықтық ағып кеткен кезінде шығын коэффициент пен жылдамдық коэффициентін есептеуі;
- кеуікті ортада сұйықтықтың қозғалыс кезінде сүзілу және өткізгіштік коффициентін есептеуі;
- формула бойынша номограмма, реограмма және ағын қисықты құруы.
- бір өлшемді сүзгіштік ағыстардың дебитінің және қысымының бөлінуін анализын жүргізу және шығару.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
Автоматизация производственных процессов в бурении.
Контроль технических процессов.
Основы метрологии. Общие сведения об измерительных приборах. Контроль качества бурового и цементного растворов.
Параметры, необходимые для контроля бурения скважин. Устройство и техническая характеристика пультов контроля процессов бурения (ПКБ). Особенности устройства и принцип действия комплексов, приборов контроля параметров бурения Б-7, СКУБ, станции геолого-технического контроля типов "ТЕОТЕСТ", "СГТ", "СТАРТ" и других. Устройство, назначение и техническая характеристика станции контроля цементирования скважин СКЦ-2М. Роль дистанционного контроля глубинных параметров в повышении качества процесса бурения скважин и его автоматизации. Дефектоскопия бурового оборудования. Роль автоматического регулирования подачи бурового инструмента.
Автоматизация спуско-подъемных операций.
Телемеханизация процессов бурения.
Автоматизированные системы управления предприятий.
Знания:
- измерения технологических параметров;
- системы единиц физических величин;
- метрологических характеристик приборов;
- определения контрольно-измерительных приборов и измерительной системы;
- определения давления, его разновидности и единицы измерения;
- классификации приборов для измерения давления;
- определения температуры, разновидности температурных шкал и их сущности;
- определения расхода и количества вещества, единиц их измерения;
- классификации расходомеров и счетчиков, их общего устройства и принципов действия;
- общего устройства и принципов действия основных уровнемеров;
- методов определения плотности бурового и цементного растворов и их вязкости;
- общего устройства и принципа действия установки для автоматического измерения плотности и вязкости глинистого раствора;
- методов измерения нагрузки на крюк, их преимуществ и недостатков;
- устройства и назначения ПКБ; принципа измерения нагрузки на крюк, давления промывочной жидкости и крутящего момента в ПКБ;
- устройства и принципа действия электрического датчика, турботахометра, гидравлического датчика и гидротурботахометра ГТН-3М;
- определения дефекта; понятия о дефектоскопии и ее видах, их краткой характеристики;
- системы автоматического регулирования и предъявляемых к ним требований;
- классификации, устройства и принципа действия автоматических регуляторов;
- устройства и принципа действия СВМ-1, Э-6, АВТ-2;
- назначения и конструкции блоков установки БА-25 "Л"-Э "Ленинградец" и ее работы в различных циклах, особенностей буровой установки Уралмаш.-125 А;
- структуры телемеханической системы, устройства и принципа действия датчиков веса и давления;
- сущности автоматизированной системы управления;
- классификации и обеспечения АСУ, характеристики ее подсистем.
Умения:
- определять пригодность приборов к эксплуатации;
- выбирать приборы для измерения параметров в процессе бурения скважин;
- определять на диаграмме расходомера суточный расход за определенное время;
- измерять плотность и вязкость глинистого раствора;
- определять нагрузки на вышку, крюк и долото по показаниям индикаторов веса и по градуировочной таблице;
- определять проходку, время и механическую скорость бурения по диаграмме подачи бурильного инструмента в ПКБ;
- определять потери в скважине частей датчиков при авариях;
- использовать данные забойных параметров для повышения эффективности буровых работ;
- составлять функциональную схему системы автоматического регулирования;
- настраивать регулятор и задавать величину его регулируемому параметру;
- настраивать регулятор РПДЭ-6 для работы в двух режимах;
- задавать нагрузку на долото для стабилизатора СВМ-1 и подключать его к лебедке;
- контролировать последовательность выполнения циклов работы БА25 "Л"Э;
- выбирать АСУ по уровням управления;
- выбирать оптимальной объем информации для систем АСУТП.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
ЖКП 10
Бұрғылаудың өндірістік процесін автоматтандыру.
Техникалық процестерді бақылау.
Метрология негiздерi. Өлшеу аспаптары туралы жалпы түсінік. Бұрғылау және цементтеу ерітінділерінің сапасын бақылау. Скважиналарды бұрғылау кезiндегi қажеттi бақылау параметрлерi. Бұрғылау процесiн бақылау пультының (КҚБ) құрылымы және техникалық сипаттамасы. "ТЕОТЕСТ", "СГТ", "СТАРТ" типтi геолого-техникалық бақылау станцияларының Б-7, СКУБ бұрғылау процесiн параметрлерін бақылау аспаптарының құрылымының ерекшеліктері және комплексті әсер ету принципi. Скважинаның цементтелуiн бақылау станциясының (СКЦ-2м) құрылымы, мақсаты және техникалық сипаттамасы. Скважинаны бұрғылау процесiнің сапасын көтеруде терең параметрлердi аралық бақылаудың маңызы және оны автоматтандыру.
Бұрғылау жабдықтарының ақауын тексеру.
Бұрғылау құралдарын беруді автоматты реттеудің маңызы. Түсiрiп-көтеру операциясын автоматтандыру. Бұрғылау процесiнiң телемеханизациясы. Кәсіпорынды басқарудың автоматтандырылған жүйесі.
Білімдер:
- технологиялық параметрлердiң өлшемi;
- физикалық шамалардың бiрлiк жүйесi;
- аспаптардың метрологиялық сипаттамасы;
- өлшеу жүйесi және бақылау-өлшеу аспаптары;
- қысым, олардың түрлерi және өлшем бiрлiктерi, өлшеу аспаптары;
- температура, өлшеу аспаптары, жұмыс iстеу принципiн және жалпы құрылымы;
- нәрсенiң мөлшерi және шығыны олардың өлшем бiрлiгi, шығын өлшегiш, олардың жалпы құрылымы және жұмыс iстеу принципi;
- деңгей өлшеу аспаптары, жұмыс iстеу принципi және жалпы құрылымы;
бұрғылау және цемент ерiтiндiсiнiң тығыздығы және тұтқырлығы;
балшық ерiтiндiсiнiң тығыздығын және тұтқырлығын өлшеудiң автоматикалық қондырғысының құрылымы;
- iлмекке түскен салмақты өлшеу әдiсi, оның артықшылығы және кемшiлiгi;
- бұрғылау процесiнiң бақылау пультының мiндетi және құрылымы, iлмекке түскен салмақ, жуу сұйығының қысымы, айналу моментi;
- электротурботахометр, гидравликалық құрылғылар және ГТН-3 гидротурботахометр құрылымы және жұмыс iстеу принциптерi;
- ақаулар, ақау тексергiштер түрлерi және олардың сипаттамалары;
- автоматикалық реттеу жүйесi және оларға қойылатын талап;
- автоматтық реттегiштердiң құрылымы, жұмыс iстеу принципi;
- Э-6, СВМ-1, АВТ-2 құрылымдары және жұмыс iстеу принциптерi;
- БА-25 "Л"-Э "Ленинградец" қондырғы блогының құрылымы және мiндетi, Уралмаш 125А бұрғылау қондырғысының ерекшелiгi;
- телемеханика жүйесiнiң структурасы, салмақ және қысым бергiштiгiнiң құрылымы және жұмыс iстеу принципi;
- автоматтандырылған бақылау жүйесiнiң негiзi;
- технологиялық процестердi басқарудың автоматтандырылған жүйесiнiң сипаттамалары.
Іскерліктер:
- аспаптардың пайдалануға жарамдығын анықтау;
- скважиналарды бұрғылау процесiндегi параметрлердi өлшеу;
- белгiлi уақыт iшiнде шығын өлшегiш диаграммасы бойынша тәулiк шығынын анықтау;
- балшық ерiтiндiсiнiң тығыздығын және тұтқырлығын өлшеу;
- гидравликалық салмақ индикаторының диаграммасын оқу арқылы iлмекке, қашауға, мұнараға түскен салмақты анықтау;
- бұрғылау процесiнiң бақылау пульты арқылы скважина тереңдiгiн, бұрғылаудың механикалық жылдамдығын анықтау;
- апат кезiнде бергiштер бөлшектерiнiң скважинада жоғалуын анықтау;
- бұрғылау жұмыстарының тиiмдiлiгiн көтеру үшiн түп параметрлерiнiң нәтижесiн қолдану;
- автоматикалық реттеу жүйесiнiң функционалды сызбасын құрастыру;
- реттегiштi қалпына келтiрудi және оған реттегiш параметрлердiң мәнiн беру;
- РПДЭ-6 реттегiшiн екi тәртiпте жұмыс iстеу үшiн қалпына келтiру;
- СВМ-1 реттегiшiне қашау түсетiн салмақты беру және оны шығырға қосу;
- БА-25 “Л”-Э "Ленинградец" қондырғы блогының циклдарының жұмыс жасауын бақылау;
- басқару деңгейiне байланысты автоматтандырылған бақылау жүйесiн таңдау;
- ТПБАЖ жүйесi үшiн хабардың оптималдық көлемiн таңдау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7

082401 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1 Руководить работой вахты и вести первичную, техническую, технологическую документацию.
ПК 3.1.2 Выполнять технологию ведения буровых работ на нефть и газ в различных геологических, инженерно-технологических, климатических и дорожно-транспортных условиях.
ПК 3.1.3 Контролировать процессы бурения, крепления, вскрытия, опробования, испытания и освоения продуктивных пластов.
ПК 3.1.4 Контролировать технологию промывки в процессе бурения скважин на нефть и газа.
ПК 3.1.5 Предупреждать и ликвидировать возможные осложнения и аварии.
ПК 3.1.6 Производить контроль эксплуатации и обслуживания, монтажа и ремонта буровых установок.
ПК 3.1.7 Обеспечить выполнение требований по охране окружающей среды.
ПК 3.1.8 Проводить инструктаж по охране труда и технике безопасности на рабочем месте.
ПК 3.1.9 Производить установку контрольно-измерительных приборов и средства автоматизации на буровом оборудовании.
ПК 3.1.10 Выполнять технические и технологические расчеты бурения.
ПК 3.1.11 Контролировать проведении работ по цементированию обсадных колонн в скважине.
ПК 3.1.12 Составлять калькуляцию проведенных работ по бурению нефтяных и газовых скважин.
ПК 3.1.13 Производить расчеты на прочность, жесткость и упругость детали машин и оборудования.
ПК 3.1.14 Проводить техническое обслуживание двигателей силовых и дизельных электрических агрегатов.
ПК 3.1.15 Создавать графики и диаграммы, сводные таблицы и расчеты на листах рабочей книги.
ПК 3.1.16 Рассчитывать основные технико-экономические показатели бурения.
ПК 3.1.17 Производить осмотр бурового оборудования, двигателей и силовых агрегатов, устранять дефекты и принимать меры по предупреждению аварий.
ПК 3.1.18 Наблюдать за правильной работой и нагрузкой электродвигателей.
Приложение 193
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0825000 – Технология газового инжиниринга
Квалификация:

082401 3 Техник-технолог
КҚ 3.1.1 Жұмыс кезегін басқару және алғашқы, техникалық, технологиялық құжаттарды жүргізу.
КҚ 3.1.2. Геологиялық, инженер-технологиялық, климаттық және жол көлік жағдайында мұнай және газға бұрғылау жұмыстарын жүргізу технологиясын білу.
КҚ 3.1.3. Құнарлы қабаттарды бұрғылау, бекіту, ашу, байқау, сынау, игеру процестерін бақылау.
КҚ 3.1.4. Скважинаны мұнай мен газға бұрғылау процесінде жуу технологиясын бақылау.
КҚ 3.1.5. Мүмкін апаттар мен асқынуларды ескерту және жою.
КҚ 3.1.6. Бұрғылау қондырғыларын пайдалануға, қызмет көрсетуге, құрастыруға және жөндеуге бақылау жүргізу.
КҚ 3.1.7. Сыртқы ортаны қорғау талаптарын орындауды қамтамасыз ету.
КҚ 3.1.8. Жұмыс орнында еңбек қорғау және техника қауіпсіздігінен инструктаж өткізу.
КҚ 3.1.9. Бұрғылау жабдықтарына бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандыру құралдарын орнатуды жүргізу.
КҚ 3.1.10. Бұрғылаудың техникалық және технологиялық есебін орындау.
КҚ 3.1.11. Скважинаға түсірілген кигізбе тізбегін цементтеу жұмысын жүргізуге қатысу.
КҚ 3.1.12. Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау бойынша жүргізілген жұмыстардың калькуляциясын құру.
КҚ 3.1.13. Жабдықтар және машиналар бөлшектерінің серпімділігіне, қаттылығына және беріктігіне есеп жүргізу.
КҚ 3.1.14. Қозғалтқышты, күштік және дизелдік электр агрегатына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
КҚ 3.1.15. Жұмыс кітапшасы бетіне графиктер, диаграммалар, біріктірілген кестелермен есептеулер құру.
КҚ 3.1.16. Бұрғылаудың негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
КҚ 3.1.17. Бұрғылау қондырғыларына, қозғалытқыштарға және күштік агрегаттарға тексеру жүргізу, ақауды жою және апатты ескерту шараларын алу.
КҚ 3.1.18. Электр қозғалытқыштардың жүктемесін және дұрыс жұмысын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 193-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0825000 – Газ инжинирингі технологиясы

ПК 3.1.13
ОПД 02
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Электрический ток. Расчет электрических цепей постоянного тока. Электрическое и магнитное поле.
Электромагнитная индукция. Синусоидальный ЭДС и ток. Элементы и параметры электрических цепей переменного тока. Симметричные трехфазные электрические цепи. Электронные лампы. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы. Электронные выпрямители, усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники. Электронные устройства в автоматических системах. Современные схемы электроснабжения промышленных предприятий. Защитное заземление, назначение, устройства, контроль состояния.
Знания:
- классификации электронных приборов, их устройства и области применения;
- основных законов электротехники;
- основных правил эксплуатации электрооборудования и методов измерения электрических величин;
- основ теории электрических машин, принципов работы типовых электрических устройств;
- параметров электрических схем и единиц их измерения;
- принципов выбора электрических и электронных устройств и приборов;
- принципов действия, устройства, основных характеристик электротехнических и электронных
устройств и приборов;
- способов получения, передачи и использования
электрической энергии.
Умения:
- подбирать устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками;
- правильно эксплуатировать электрооборудование
и механизмы передачи движения технологических машин и аппаратов;
- снимать показания и пользоваться электроизмерительными приборами и устройствами.
БК 1
БК 7
БК 8
ПК 3.1.2
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика и ее разделы.
Основные понятия и аксиомы статики.
Кинематика. Основные понятия кинематики.
Динамика. Основные понятия и аксиомы динамики. Работа и мощность. Теория динамики. Сопротивление материалов. Виды деформации.
Детали машин. Соединения деталей и узлов. Расчеты на прочность детали и машин. Виды соединения. Общие сведения и виды передач.
Валы и оси. Подшипники. Муфты. Детали корпусов и пружины.
Знания:
- основных понятий статики, кинематики, динамики;
- плоской системы сил, моментов сил;
- элементов кинематики и динамики;
- основ сопротивления материалов;
- основ деталей машин;
- основных видов деформаций;
- методов расчетов на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкции;
- видов соединений деталей машин;
- видов передач.
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма;
- анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;
- определять реакции связи, кинематические характеристики;
- определять внутренние силовые факторы при различных деформациях;
- производить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций;
- выполнять расчеты передач.
БК 1
БК 7

КҚ 3.1.13
ЖКП 02
Жалпы электротехника электроника негіздерімен.
Электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы. Электр тоғы. Тұрақты тоқтың электр тiзбегiнің есебі. Электрлік және магниттiк өрiс.Электрмагниттiк индукция. Синусоидтық ЭҚК және тоқ. Айнымалы тоқтың электр тізбегінің параметрлері мен элементтері. Симметриялы үш фазалы электр тiзбегі. Электронды лампалар. Жартылай өткiзгiштi, фотоэлектронды құрылғылар. Электронды түзеткiштер, күшейткiштер. Электронды генераторлар және өлшеу құралдары. Микроэлектрониканың интегральды схемалары. Автоматты жүйедегі электронды құрылғылар.
Кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары. Қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Білімдер:
- электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы;
- электрмагниттiк өрiс және электрмагниттiк индукция;
- үш фазалы электр тiзбегі;
- жартылай өткiзгiштiгi құрылғылар;
- фотоэлектронды құрылғылар;
- электронды түзеткiштер жәнекүшейткiштер;
- микроэлектрониканың интегральды схемалары;
- автоматты жүйедегі электронды құрылғылар;
- кәсіпшілік мекемелерін электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары;
- қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Іскерліктер:
- сызбада электр тізбегінің негізгі элементтерін бейнелеуі;
- берілген элементтермен электр тізбегін құруы;
- Ом, Кирхгофф және Джоул-Ленц заңдарын есеп шығаруға қолдануы;
- тоққа, кернеуге, энергия қуатына және кедергіге өлшеужүргізуі;
- электрмен коректендіруші тізбектің қысқартылған есебін шығаруы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.1.2
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика және оның бөлiмдерi.
Статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi. Кинематика. Кинематиканың негiзгi түсiнiгi. Динамика. Динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi. Жұмыс және қуат. Динамика теориясы. Материалдар кедергісі. Деформация түрлері. Машина бөлшектерi. Бөлшектер мен түйіндердің байланысуы. Бөлшектер және машиналар беріктігіне, есептеулер. Қосылыстар түрлері.Берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері. Бiлiктер мен осьтер.Подшипниктер. Муфталар. Корпус бөлшектері және серіппелер.
Білімдер:
- теориялық механика және оның түрлері;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгi;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi;
- материалдар кедергісі;
- машина бөлшектерi;
- бөлшектер мен машиналар беріктігіне есептеулер;
- қосылыстар түрлері;
- берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері;
- бiлiктер мен осьтер;
- подшипниктер;
- муфталар;
- корпус бөлшектері және серіппелер.
Іскерліктер:
- теориялық механика негізiн түсіндіруі;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдануы;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгiн білуі;
- динамика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдануы;
- материалдар кедергісін, машина бөлшектерi беріктігін есептеуі;
- қосылыстар түрлерін, берiлiстер түрлерін білуі;
- бiлiктер мен осьтерді, подшипниктерді, муфталарды таңдауы
- беріктікке, қаттылыққа және төзімділікке есеп жүргізуі;
- төзімділік шегі коэффициентінің төмендеуін анықтауы.
БҚ 1
БҚ 7

ПК 3.1.1
ОПД 04
Аналитическая химия и физико-химические методы анализа.
Теоретические основы аналитической химии.
Понятия о количественном и качественном анализе. Качественный анализ. Аналитические группы катионов и анионов. Задачи и методы количественного анализа. Гравиметрический, титриметрический анализы. Методы кислотно-основного титрования, оксидиметрии, комплексонометрии, осаждения. Индикаторы, реактивы и рабочие растворы. Физико-химические методы анализа. Сущность этих методов, принцип, проведение анализов.
Знания:
- теоретических основ аналитической химии;
- понятий о количественном и качественном анализе;
- задач и методов количественного анализа;
- гравиметрического метода анализа;
- титриметрического метода анализа;
- физико-химических методов анализа.
Умения:
- правильно произвести расчет результатов анализа;
- пользоваться технической и справочной литературой;
- правильно работать на аналитических весах;
- выполнять операции гравиметрического анализа;
- применять различные приемы титрования;
- работать с приборами (ФЭК, рефрактометр, хроматограф, рН-метр и др.).
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.14
ОПД 05
Органическая химия.
Предмет органической химии. Теория химического строения органических соединений А.М.Бутлерова. Углеводороды. Алканы. Алкены. Алкины. Алкадиены. Ароматические углеводороды. Природные источники углеводородов. Нефть. Природные и попутные газы. Производство кокса. Кислородосодержащие, серосодержащие и азотосодержащие соединения.
Гетерофункциональные и гетероциклические соединения. Биоорганические соединения. Полимеры. Углеводы.
Знания:
- основ органической химии;
- теории химического строения органических соединений;
- углеводородов (алканы, алкены, алкины, алкадиены, ароматические углеводороды);
- природных источников углеводородов (природные и попутные газы, нефть, кокса);
- кислородосодержащих, серосодержащих и азотосодержащих соединений;
- гетерофункциональных и гетероциклических соединений;
- биоорганических соединений;
- полимеров;
- углеводов.
Умения:
- практически определять химический состав органических веществ;
- составлять формулы гомологов и изомеров органических веществ;
- составлять уравнения химических реакций и применять их при решении задач.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.12
ОПД 06
Физическая и коллоидная химия.
Молекулярно-кинетическая теория агрегатных состояний вещества. Основы химической термодинамики. Первый закон термодинамики. Термохимия. Второй закон термодинамики.
Элементы термодинамики пара. Учение о скорости химической реакции. Основной закон химической кинетики. Константа скорости реакции. Факторы, влияющие на скорость реакции. Правило Вант-Гоффа. Катализ: основные понятия, особенности процесса, современные представления о механизме, мультиплетная теория. Значение катализа в химической технологии, перспективы развития каталитических процессов в нефтегазопереработке и нефтехимии. Принципы химического и фазового равновесия, свойства растворов. Электрохимия и коррозия. Основы коллоидной химии и свойства растворов ВМС.
Высокомолекулярные соединения.
Знания:
- роли физической и коллоидной химии в нефтегазопереработке и нефтехимии;
- молекулярно-кинетической теории агрегатных состояний вещества;
- основ химической термодинамики;
- основных понятий химической кинетики;
- катализа, особенностей процесса, современных представлений о механизме;
- применения каталитических процессов в нефтегазопереработке;
- разделения газов хромотографическим методом;
- принципов химического и фазового равновесия;
- электрохимии и коррозии;
- основ коллоидной химии и свойств растворов высокомолекулярных соединений.
Умения:
- производить расчеты свойств параметров газов и газовых смесей;
- определять теплоемкость аналитическим путем и по справочным данным;
- рассчитывать тепловые эффекты реакций;
- определять параметры состояния рабочего тела;
- предсказывать направленность химического процесса, применять на практике принцип Ле-Шателье;
- производить расчеты коллигативных свойств растворов и способов разделения бинарных жидких систем;
- отличать коллоидные системы от истинных растворов, составлять схему строения мицеллы.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.1
ЖКП 04
Аналитикалық химия және талдаудың физика-химиялық әдістері.
Аналитикалық химияның теориялық негізі.
Сапалық талдау және сандық талдау туралы түсінік.Сапалық талдау. Катиондардың және аниондардың аналитикалық топтары.Сандық талдаудың әдістері мен мақсаты. Гравиметриялық және титриметриялық талдау. Қышқыл - негіз титрлеу, тотығу – тотықсыздану арқылы титрлеу, комплексонометриялық титрлеу, тұндырып титрлеу әдісі. Индикаторлар, реактивтер және жұмыстық ерітінділер. Физико-химиялық талдау әдістері.Бұл әдістердің мәні, принципі және талдау жасау.
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негізі;
- сапалық талдау туралы түсінік;
- сандық талдаудың әдістері мен мақсаты;
- гравиметриялық (салмақтық) талдау әдісі;
- титриметриялық (көлемдік) талдау әдісі;
- физико – химиялық талдау әдістері.
Іскерліктер:
- жуғыш заттарды дайындауды, зертханалық ыдыстарды жууды, оның тазалық дәрежесін анықтауы;
- талдау қорытындысына дұрыс есептеу жүргізуі;
- техникалық және анықтама әдебиеттерді қолдануы;
- аналитикалық таразыда дұрыс жұмыс жасауы;
- гравиметриялық талдау операцияларын жүргізуі;
- әр түрлі титрлеу әдістерін қолдануы;
- аспаптармен жұмыс жасауы (ФЭК рефрактометр, хроматограф, рН-метр).
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.14
ЖКП 05
Органикалық химия.
Органикалық химия пәні.
А.М.Бутлеровтің органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясы. Көмірсутектер. Алкандар. Алкендер. Алкиндер. Алкадиендер. Ароматты көмірсутектер. Көмірсутектердің табиғи көздері.Мұнай. Табиғи және ілеспе газдар.
Кокс өндірісі. Оттекті, күкіртті және азотты қосылыстар. Гетерофункциональді және гетероциклды қосылыстар. Биоорганикалық қосылыстар. Полимерлер. Көмірсулар.
Білімдер:
- органикалық химия негізі;
- А.М.Бутлеровтің органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясы;
- көмірсутектер (алкандар, алкендер, алкиндер, алкадиендер, ароматты көмірсутектер);
- көмірсутектердің табиғи көздері (табиғи және ілеспе газдар, мұнай, кокс өндірісі);
- оттекті, күкіртті және азотты қосылыстар;
-гетерофункциональді және гетероциклды қосылыстар;
- биоорганикалық қосылыстар;
- полимерлер;
- көмірсулар.
Іскерліктер:
- органикалық қосылыстардың химиялық құрамын анықтауы;
- органикалық заттардың гомологтарының және изомерлерінің формуласын құрастыруы;
- химиялық реакцияларының теңдеулерін құрастырып, оны есеп шығаруға пайдалануы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.12
ЖКП 06
Физикалық және коллоидтық химия.
Заттардың агрегаттық күйінің молекулалық – кинетикалық теориясы. Химиялық термодинамиканың негізі. Термодинамиканың бірінші заңы. Термохимия. Термодинамиканың екінші заңы. Будың термодинамикалық элементтері. Химиялық реакция жылдамдығы туралы ілім. Химиялық кинетиканың негізгі заңы.
Реакция жылдамдығының константасы. Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін негізгі факторлар. Вант-Гофф ережесі. Катализ. Процестің ерекшеліктері және негізі түсініктері. Катализ механизмі туралы қазіргі түсінік және мультиплет теориясы. Мұнай және газ өңдеу және мұнайхимия өндірісіндегі каталитикалық процестердің даму перспективалары.
Химиялық және фазалық тепе-теңдіктің принциптері, ерітінділердің қасиеттері.
Электрохимия және коррозия. Коллоидтық химия негізі және жоғары молекулалы қосылыстар ерітінділерінің қасиеттері. Жоғары молекулалы қосылыстар.
Білімдер:
- мұнай, газ өңдеудегі, мұнайхимиядағы физикалық және коллоидтық химияның маңызы;
- заттардың агрегаттық күйінің молекулалық – кинетикалық теориясы;
- химиялық термодинамиканың негізі;
- химиялық кинетиканың негізгі түсініктері;
- катализ, процестің ерекшеліктері, механизмі туралы қазіргі түсінік және мультиплет теориясы, мұнай, газ өңдеудегі каталитикалық процестердің қолданылуы, газдарды бөлудің хромотографиялық әдістері;
- химиялық және фазалық тепе-теңдіктің принциптері, ерітінділердің қасиеттері;
- электрохимия және коррозия;
- коллоидтық химия негізі және жоғары молекулалы қосылыстар ерітінділерінің қасиеттері.
Іскерліктер:
- газ және газ қоспаларының параметрлерiнiң есебiн жүргізуі;
- аналитикалық жолмен және анықтама әдебиеттеріндегі мәндер бойынша жылу сыйымдылықты анықтау, реакция теңдеуi бойынша жылу эффектілерін есептеуді, жұмыс денесінің күй параметрлерін анықтауы;
- химиялық процестің бағытын болжау, практикада Ле-Шателье принципін қолдануы;
- ерiтiндiлердiң коллигативті қасиеттерi есебiн және сұйық бинарлы жүйелердi бөлу тәсiлдерiн жүргізуі;
- коллоидты жүйелерді шынайы ерітінділерден айыруы, мицелла құрылысын схемасын құруы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ОПД 07
Конструкционные материалы.
Краткий исторический обзор развития отечественного нефтяного и химического машиностроения. Общие вопросы технологического оборудования нефтегазоперерабатывающих заводов.
Классификация оборудования, стандарты на оборудование аппаратуры. Материалы, применяемые для изготовления оборудования нефтегазового и химического производства.
Углеродистые и легированные стали. Чугун.
Цветные металлы и сплавы. Неметаллические материалы. Коррозионный износ оборудования и способы защиты от коррозии. Основное технологическое оборудование, его эксплуатация.
Знания:
- развития отечественного нефтяного и химического машиностроения;
- общих вопросов технологического оборудования нефтегазоперерабатывающих заводов;
- классификации оборудования, стандартов на оборудование аппаратуры;
- материалов, применяемых для изготовления оборудования;
- углеродистых и легированных сталей и чугунов;
- цветных металлов и сплавов;
- неметаллических материалов;
- коррозионного износа оборудования и способов защиты от коррозии;
- основного технологического оборудования, его эксплуатации.
Умения:
- выбирать по параметрам оборудование;
- определять давление и температуру;
- испытывать аппарат и оборудование на прочность и плотность;
- выполнять правильный выбор материала для изготовления оборудования;
- подбирать оптимальный вид защиты оборудования от коррозии.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ОПД 08
Стандартизация, сертификация продукции газопереработки.
Современные методы управления качеством продукции. Общие представления о метрологии, стандартизации и сертификации. Общие сведения о метрологии. Классификация. Основные задачи современной метрологии. Система единиц физических величин СИ. Классификация основных видов измерений. Понятие метрологической службы. Крупнейшие метрологические центры в РК. Схема утверждения типа и поверки средств измерений при государственном метрологическом контроле. Общие сведения о стандартизации, ее основные функции. Виды стандартов. Правовые основы стандартизации. Объекты стандартизации: стандарты на продукцию, на процессы (работу), услуги. Основные организации и системы по стандартизации в сфере нефтегазового комплекса. Сертификация. Основные понятия и определения в сфере подтверждения соответствия. Цели и объекты. Функции участников сертификации. Система сертификации ГОСТ РК. Схемы сертификации продукции и услуг в РК. Модули оценки соответствия в странах ЕС. Содержание протокола испытаний продукции. Вид и содержание сертификата соответствия на продукцию. Отбор проб продукции для сертификации. Основные правила проведения сертификационных испытаний. Сертификация систем качества предприятий. Сертификация персонала, ее особенности. Категория специалистов, подлежащих сертификации. Аудит качества. Виды аудитов качества. Инспекционный контроль.
Знания:
- понятий, определений и терминологии в области стандартизации и сертификации продукции газопереработки;
- законодательных и нормативных актов РК в области стандартизации и сертификации;
- объектов сертификации, их свойств и методов контроля;
- обязательных требований, направленных на обеспечение безопасности продукции или услуг для здоровья человека и охраны окружающей среды;
- мирового опыта в области стандартизации и сертификации.
Умения:
- применять нормативные документы при сертификации продукции и услуг;
- проводить экспертизу качества продуктов переработки газа и газового конденсата.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ОПД 09
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Производственная структура предприятия.
Производственная структура нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической промышленности. Материально-техническая база и средства предприятия. Кадры и производительность труда. Организация оплаты труда. Прибыль, рентабельность, конкурентоспособность. Технико-экономические показатели деятельности нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического предприятия. Себестоимость продукции. Организация основного и вспомогательного производства. Техническое развитие производства. Повышение эффективности производства. Основы управления хозяйством и предприятием. Основы организации управления производством. Основы планирования на предприятиях нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической отрасли.
Знания:
- производственной структуры предприятия;
- материально-технической базы нефтеперерабатывающего предприятия;
- классификации основных фондов;
- структуры кадров;
- содержания себестоимости выпускаемой продукции;
- методов расчета отдельных статей калькуляции;
- основных направлений научно-технического прогресса в нефтегазопереработке;
- основ экономических расчетов по переработке нефти и газа;
- новых технологий по переработке нефти и газа.
Умения:
- рассчитывать производительность труда;
- рассчитывать сдельную расценку, фонд оплаты труда бригады;
- рассчитывать численность рабочих;
- рассчитывать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения;
- анализировать структуру основных фондов;
- рассчитывать заработную плату рабочих;
- производить расчет экономической эффективности организационно-технических мероприятий;
- самостоятельно работать с информационно-технической литературой;
- пользоваться нормативами на выполнение ремонтных работ.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 9

КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
ЖКП 07
Конструкциялық материалдар.
Отандық мұнай және химия өндірісі машина құрастыруының дамуының қысқаша тарихына шолу. Мұнай және газ өңдеу зауыттарының технологиялық жабдықтары туралы түсінік.
Жабдықтардың жіктелуі, жабдықтар аппараттарының стандарттары. Жабдықтар дайындауға қолданылатын материалдар.
Көміртекті және легирленген болат. Шойын. Түстi металдар және құймалары. Металл емес материалдар. Жабдықтар коррозиясы және коррозиядан қорғау. Негізгі технологиялық жабдықтар және оны пайдалану.
Білімдер:
- отандық мұнай және химия өндірісі машина құрлысының дамуы;
- мұнай және газ өңдеу зауыттарының технологиялық жабдықтары туралы түсінік;
- жабдықтардың жіктелуі, жабдықтар аппараттарының стандарттары;
- жабдықтар дайындауға қолданылатын материалдар;
- көміртекті және легирленген болат және шойын;
- түстi металдар және құймалары;
- металл емес материалдар;
- жабдықтар коррозиясы және коррозиядан қорғау әдістері;
- негізгі технологиялық жабдықтар және оны пайдалану.
Іскерліктер:
- параметрлері бойынша жабдықтарды таңдауы;
- қысым мен температураны есебін жүргізуі;
- аппараттар мен жабдықтарды беріктік пен тығыздыққа сынауы;
- жабдықтар дайындауға қажетті материалды таңдауды дұрыс орындауы;
- жабдықтарды коррозиядан қорғаудың тиімді түрін таңдауы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ЖКП 08
Газ өндеу өнімдерін стандарттау, сертификаттау.
Өнімнің сапасын басқарудың заманауы әдәстері. Метрология, стандартау және сертификатау жөніндегі жалпы үғымдар. Заманауы метрологияның негізгі мақсаттары. Өлшеудің негізгі түрлерің жіктеуі. Метрологиялық қызмет ұғымы. Стандарттау туралы жалпы мәліметтер, оның негізгі функциялары. Стандарттар түрлері. Стандартаудың құқықтық негіздері. Мұнай-газ кешені аясындағы стандарттау бойынша негізгі мекемелер және жүйелер. Сертефикаттау. Негізгі ұғымдар және анықтамалар. ЕО елдеріндегі сәйкестілікті бағалау модулдері. Сертификаттау үшін өнім снамасын іріктеп алу. Сертификаттау сынақтарын өткізудің негізгі ережелері. Сапа аудиты. Аудит турлері. Инспекциялық бақылау.
Білімдері:
- сертификаттау аумағындағы түсініктер, анықтаулар және терминологиясы;
- ҚР сертификаттау аумағындағы нормативті және заңдалық акттер;
- сертификаттау объектілері, олардың қасиеттері мен бақылау тәсілдері;
- өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған міндетті талаптар және қоршаған ортаны қорғау мен адам денсаулығына арналған қызмет;
- сертификаттау аумағындағы әлемдік тәжірибе.
Іскерліктер:
- қызмет көрсету және өнімді сертификаттау кезінде нормативті құжаттарды қолдану;
- мұнай өнімінің сапасына сараптама жүргізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
ЖКП 09
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Мекеменің өндірістік құрылымы. Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия өнеркәсібінің өндірістік құрылымы. Мекеменің материалдық-техникалық базасы және құралдары. Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi. Еңбек ақыны ұйымдастыру. Пайда, рентабельдiк, бәсекеге қабілеттілік. Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының технико-экономикалық көрсеткіштері. Жөндеу жұмысының өзіндік құны. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Өндірістің техникалық дамуы. Өндірістің тиімділігін арттыру. Өндірісті басқаруды ұйымдастыру негізі. Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының Жұмысын жоспарлау негізі.
Білімдер:
- мекеменің өндірістік құрылымы;
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің материалдық техникалық базасы;
- негiзгi қор классификациясы;
- кадрлар құрылымы,
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің жабдықтарын жөндеу жұмыстарының өзіндік құнының құрылымы;
- калькуляцияның жеке баптарын есептеу әдістері;
- мұнай – газ өңдеудегі ғылыми техникалық прогрестiң негiзгi бағыттары;
- мұнай және газ өңдеудің негізгі экономикалық есептері;
- мұнай және газ өңдеудің жаңа технологиялары.
Іскерліктер:
- еңбек өнімділігін есептеуі;
- жеке бағалауды, еңбек бригадасының еңбек ақы қорын есептеуі;
- жұмысшылар санын есептеуі;
- калькуляцияның жеке баптары бойынша шығындарды есептеуі;
- оперативтік жоспарлар көрсеткіштерін есептеуі, сол бойынша шешім қабылдауы;
- негізгі қорлар құрылымына анализ жасауы;
- айналым заттарын қолдану көрсеткіштерін есептеу және анализ жасауын;
- жұмысшының жалақысын есептеуді;
- ұйымдастыру техникалық шараларының экономикалық тиімділігін есептеуді жүргізу;
- ақпараттық және техникалық оқулықтармен өз бетінше жұмыс жасауы;
- жөндеу жұмыстарын орындаудың нормативтік құжаттарын пайдалануы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 9

ПК 3.1.6
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ОПД 10
Моделирование и информационные системы в химической технологии.
Математическое моделирование и системный анализ химико-технологических процессов: ректификация, абсорбция, дистилляция, экстракция, сушка, фильтрация, процессы полимеризации, агломерация и классификация сыпучих материалов, кристаллизация из растворов и газовых фаз, реакторные процессы, комбинированные процессы. Иерархическая структура химических производств и их математических моделей. Основные приемы моделирования: эмпирический, структурный и комбинированный. Синтез гибких производственных систем. Алгоритмы гибких химико-технологических систем управления.
Создание обучающих программ для операторов химических производств. Построение алгоритмов моделирования, анализа и диагностики повреждений в химическом производстве. Компьютерные научно-исследовательские системы, нацеленные на решение проблем, связанных с оптимизацией параметров и функционированием химических реакторов и массообменных аппаратов. Компьютерные системы проектирования химических процессов. Компьютерный анализ и синтез ресурсо- и энергосберегающих и безотходных производственных систем. Компьютерный синтез систем оптимального управления. Базы знаний для процессов химической технологии. Экологические проблемы. Компьютерные системы для идентификации и контроля газовых отходов. Компьютерные системы для мониторинга выбросов тяжелых металлов в водоемы. Информационные системы для экологии, включающие базы данных твердых отходов, свойства и их влияние на экосистемы.
Очистка сточных вод.
Знания:
- принципов математического моделирования и системного анализа химико-технологических процессов: ректификация, абсорбция, дистилляция, экстракция, сушка, фильтрация, процессы полимеризации, агломерация и классификация сыпучих материалов, кристаллизация из растворов и газовых фаз, реакторные процессы, комбинированные процессы.
Умения:
- разрабатывать алгоритмы гибких химико-технологических систем управления;
- разрабатывать алгоритмы моделирования, анализа и диагностики повреждений в химическом производстве.
БК 1
БК 8
БК 11
ПК 3.1.4
ПК 3.1.14
ОПД 11
Современный инжиниринг в газопереработке.
Задачи инженерно-технических и научных работников нефтегазоперерабатывающей отрасли. Классификация процессов и обоҒрудования в химической технологии топлива и углеродных материалов. Глубокая переработка газа. Поточные схемы газоперерабатывающих заводов. Экологические проблемы технологических процессов нефтегазопереработки. Основы оценки прогрессивности технологической структуры и анализ направлений структурно-технологического развития газоперерабатывающего завода. Оптимизация производительности технологических установок ГПЗ. Модель взаимосвязанной оптимизации производительности комплекса технологических установок ГПЗ. Концепция построения автоматических систем управления процессами газопереработки. Типы и конструкции абсорберов и адсорберов.
Знания:
- теоретических основ каталитических реакций;
- методологии исследования взаимодействия процессов химических превращений и явлений массо- и теплопереноса в них;
- принципов организации и методов оценки эффективности производства, общих закономерностей химических процессов;
- основ технического творчества и поискового конструирования;
- значимости экологической безопасности при переработке природных энергоносителей;
- перспектив развития химической технологии нефте- и газопереработки.
Умения:
- ориентироваться в системе научных знаний;
- рассчитывать технологические параметры для заданного процесса;
- выбирать рациональную схему производства заданного продукта;
- применять аналитические и численные методы решения поставленных задач;
- использовать современные информационные технологии;
- проводить обработку информации с использованием прикладных программ деловой сферы деятельности;
- выбирать оборудование для заданного процесса и осуществить его технологическую обвязку;
- оценивать технологическую эффективность производства.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
ЖКП 10
Химия технологиясындағы моделдеу және ақпараттық жүйелер.
Химия технологиясы процестерін жүйелі талдау және математикалық моделдеу. Химия өндірісінің иерархиялық құрылымы және олардың математикалық моделі. Моделдеудің негізгі түрлері: эмпириялық, құрылымдық және құрастырылған. Икемді өндірістік жүйелердің синтезі. Икемді химия – технологиялық басқару жүйелерінің алгоритмы; химиялық өндіріс операторларына оқыту бағдарламасың құру; химиялық өндірістіндегі ақаулардың диагностикасын, талдауын, моделдеудің алгоритмдерін құру. Химия процестерінің жобалауға арналған компьютер жүйелері.
Қор мен энергия сақтау және қалдықсыз өндіріс жүйелерін компьютерлік талдау және синтездеу; тиімді басқару жүйелерін компьютерлі синтездеу; химия технология процестерінің білім негіздері; газ қалдықтарын бақылайтын және индектификациялайтын компьютерлік жүйелер; ауыр металл қалдықтар лақтырысына мониторинг жұргізетін компьютерлік жүйелер; экологияға арналған ақпараттық жүйелер. Ағынды суларды тазалау.
Білімдер:
- химия технологиялық процестердің математикалық моделдеу принципі және жүйелі талдануы ректификация, абсорбция, дистилляция, экстракция, кептіру, сүзгілеу, полимерлеу, процестері;
- газ фазасымен ерітінділерді кристалдау реакциялық процестер, біріккен процестері.
Іскерліктер:
- икемді химия-технологиялық басқару жүйелерінің алгоритмін игеру:
- химиялық өндірістегі операторлар үшін оқу бағдарламаларын, моделдеу алгоритмдері, химиялық өндірістегі зақымдалу диагностикасы және талдануын игеру.
БҚ 1
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.14
ЖКП 11
Газ өңдеу саласындағы қазіргі заманғы инжиниринг.
Мұнай газ өңдеу саласының инженер – техникалық және ғылыми қызыметкерлерінің мақсаттары. Отын және көмірсутектік материалдардың химия технологиясындағы процестермен жабдықтардың жіктелуі. Газды терең өңдеу. Отындық профилді газ өңдеу зауттардың ағынды схемалары. Мұнай газ өндеу технологиясынын экологиялық проблемалары. Мұнай газ өнімдерінің интегралды сапа деңгей көрсеткішін есептеу әдістері және оның тиімді мүмкіншілігі. Технологиялық құрылымның прогрессивтігін бағалау негізі және ГӨЗ құрылымды- технологиялық бағытының дамуын талдау. ГӨЗ технологиялық қондырғыларының өнімділігін оптимизациялау. ГӨЗ технологиялық қондырғылар кешенінің өзара байланысың өнімділігін оптимизациялау моделі. Химия технологиясының газ өңдеу процестерін басқару автоматты жүйесін құрастыру концепциясы. Басқару объекті ретінде процестерді жіктеу. Кейбір мұнай өңдеу процестерді басқару көлемі. Реакциялық аппараттарды конструктивті безендіру. Реакциялық аппараттарды есептеу. Мұнай мен мұнай өнімдерін бөлуге арналған аппараттар және оларды есептеу. Абсорбер және адсорбер түрлері мен конструкциялары. Десорбер, адсорбер және абсорберледі есептеу.
Білімдер:
реакторлардағы жүретін реакциянын теориялық негіздері;
мұнай химия және химиялық технологиядағы реакторлар мен негізгі реакциялық процестер;
- өндірісті үйымдастыру принципі, өндірістің тиімділігін бағалау әдістері, химиялық процестердің жалпы заңдылықтары;
процестердегі химиялық өзгерістердің өзара әрекетін зерттеу әдістері және барлық масштабыты деңгейдегі тасымал құбылысы, реакторды таңдау әдісі мен оңдағы процесс есебі;
табиғи энергоресурстарды өңдеу кезіндегі экологиялық қауіпсіздіктің маңызы;
мұнай, газ өндеу және химиялық технологияның даму перспиктивалар.
Іскерліктер:
ғылыми білім жүйесінен хабардар бөлу;
реактор типін таңдауды жүргізу;
берілген процесс үшін технологиялық параметрлер есебін жүргізу;
химиялық реакторда процестің тиімді параметрмерін анықтау;
берілген өнімді өндірудің тиімді схемасын таңдау;
қойылған мақсатты шешу барысында аналитикалық және сандық әдісті қолдану;
жаңа ақпараттық технологияларды қолдану;
қызмет аумағында қолданбалы бағдарламаны пайдалану арқылы ақпаратты өңдеуді жүргізу;
химия технологиялық процестерді техникалық жабдықтармен қамту;
өндірістік технологиялық тиімділігін бағалау;
химия технологиялық процестерінің тиімділік критерилерін бағалау;
химиялық процестердің негізгі сипаттамаларын есептеу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
ОПД 12
Газовая отрасль на современном этапе развития.
Основные первичные источники энергии, их вклад в мировую энергетику. Альтернативные источники энергии. Солнечная энергетика. Биотопливо. Ветроэнергетика. Потенциал различных источников энергии. Цивилизация и климат. Метан как один из важных компонентов планетных атмосфер. Естественные причины климатических изменений. Парниковый эффект и антропогенное влияние на климат. Роль метана в парниковом эффекте. Энергетика и климат планеты. Виды ископаемых энергоресурсов, процессы их формирования в земной коре. Биогенная и абиогенная теории происхождения запасов углеводородов. Экспериментальные работы по моделированию образования углеводородов в условиях земной коры.
Объем запасов, динамика и прогнозы мировой добычи углеводородов. Основные мировые производители и потребители нефти и природного газа. Основные этапы развития отечественной газовой отрасли. Особенности различных видов газообразного углеводородного сырья. Изменение характера добываемого сырья. Традиционные и нетрадиционные виды углеводородных ресурсов. Недостатки существующих технологий добычи, транспортировки и переработки для нетрадиционных ресурсов. Новые технологии добычи, транспортировки и переработки газообразных углеводородов. Основные потребители природного газа. Преимущества и недостатки использования природного газа в энергетике. Природный газ в промышленных процессах. Использование природного газа в бытовом секторе и на транспорте.
Знания:
- основных этапов развития газовой отрасли в РК;
- недостатков существующих технологий добычи, транспортировки и переработки газообразных углеводородов;
- новых технологий добычи, транспортировки и переработки газообразных углеводородов;
- динамики добычи газа и ее химической переработки в РК.
Умения:
- правильно оценивать перспективность различных направлений газовой отрасли;
- критически анализировать различные концепции развития энергетики в целом и газовой отрасли в частности.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 10
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
ОПД 13
Менеджмент в газопереработке.
Деятельность в сфере бизнеса. Менеджмент: вид деятельности и система управления. Основы организации менеджмента. Динамика групп и лидерство в системе менеджмента. Мир информации. Информация в бизнесе. Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований. Политика ценообразования. Методы распространения товаров. Запасы сырья и готовой продукции.
Долговые права к клиентам.
Знания:
- менеджмента как вида деятельности и системы управления;
- основ организации менеджмента;
- динамики групп и лидерства в системе менеджмента;
- циклических развитий бизнеса;
- жизненного цикла предприятий;
- маркетинга в системе менеджмента;
- социальных основ маркетинга: удовлетворение людских потребностей;
- процесса управления маркетингом;
- ценообразований;
- методов распространения товаров;
- запасов сырья и готовой продукции;
- долговых прав к клиентам;
- долговых обязательств поставщикам.
Умения:
- знать основы управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
- анализировать в сфере бизнеса рыночные возможности;
- пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 9

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
ЖКП 12
Дамудың қазіргі заманғы сатысындағы газ саласы.
Негізгі алғашқы энергия көздері, олардың әлемдік энергетикадағы орны. Альтернативті энергия көздері. Күн сәулесінің энергетикасы. Биоотындар. Желдік энергетика. Әр түрлі энергия көздерінің потенциалы. Климат және өркендеу. Ғалалшар атмосферасындағы маңызды компоненттердің бірі – метан. Климаттық өзарістің табиғи себептері. Климатқа антропогендік әсер ету және парникті эффекті. Парникті эффектте метанның ролі. Планетардағы климат және энергетика. Қазбалы энергоресурстардың түрлері. Олардың жер шарында қалыптасу процестері. Көмірсутек қорының қалыптасудағы биогенді және абиогенді теориясы. Жер шары жағдайында көмірсутектерді түзді моделдеудің эксперименттік жұмыстары. Көмірсутектектерді әлемдік өндірудегі динамикасы мен болжамдары, қор көлемі. Мұнай мен табиғи газдың негізгі әлемдік тутынушылары мен өндірушілер. Отандық газ саласының негізгі даму кезеңдері. Әр түрлі казтәрізді көмірсутекті шикізаттың ерекшеліктерді. Өндірілетін шикізат сипатының өзгерді. Көмірсутекті ресурстардың дәстүрлі және дәстүрлі емес түрлері. Дәстүрлі емес ресурстарды өңдеу, тасымалдау, өндіру технологиясындағы кемшіліктер. Газтәрізді көмірсутектерді өңдеу, тасымалдау, өндірудің жаңа технологиясы. Табиғи газдың негізгі тутынушылары. Энергетикадағы табиғи газды пайдаланудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Өнеркәсіп процестеріндегі табиғи газ. Табиғи газды көліктерде және турмыстық секторда пайдалану.
Білімдер:
- ҚР-да газ саласынын дамуының негізгі сатылары;
- газ тәрізді көмірсутектерді өңдеу, тасымалдау, өңдіру технологиясының кемшіліктері;
- газ тәрізді көмірсутектрді өңдеу, тасымалдау, өңдірудегі жаңа технология;
- ҚР-да газ өндіру динамикасы және оның химиялық өңделуі.
Іскерліктер:
- газ саласының әр түрлі бағыттарын дұрыс бағалай білу;
- газ саласының және энергетиканың әр түрлі даму концепцияларын талдай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
ЖКП 13
Газ өндеу өндірісіндегі менеджмент.
Бизнес саласындағы қызмет. Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi. Менеджментті ұйымдастыру түрлері. Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк. Ақпарат әлемі. Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету. Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі. Баға саясаты. Тауарларды тарату әдістері. Дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры. Тұтынушылардың қарыздық құқықтары.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру түрлері;
- топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк;
- бизнестің циклдік дамуы;
- кәсіпорынның өмірлік циклы;
- менеджмент жүйесіндегі маркетинг;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың жүйесі;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарларды тарату әдістері;
- дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білуі;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтауы;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдауы;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтауы.
- бизнес саладағы қызмет барысында нарықтың мүмкiндiгiн талдауы;
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалануы;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтауы;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлауы;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалануы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 9

ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ОПД 14
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники.
Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
- понятия о сборниках документов;
- понятия о фонде документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять и сдавать на хранение дела в архив.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Введение в специальность.
Значимость выбранной профессии и ее востребованность. Характеристика области и объектов профессиональной деятельности. Особенности и преимущества обучения в колледже. Требования к профессиональным знаниям в области подготовки и переработки газа и газового конденсата. Экологические аспекты технологии подготовки переработки газа и газового конденсата. Современные способы переработки газа и газового конденсата. Структура газоперерабатывающего завода.
Знания:
- особенностей химической технологии, еҰ места и значимости в научно-практических знаниях;
- характеристики и назначения газопереработки;
- особенностей современного этапа развития технологии переработки газа и газового конденсата;
- сырьевой базы химической технологии;
- организации нефтегазоперерабатывающей отрасли;
- значимости экологической безопасности при переработке газа и газового конденсата;
- перспектив развития химической технологии и нефте- и газопереработки.
Умения:
- ориентироваться в системе научных знаний по переработки газа и газового конденсата;
- выбирать эффективную технологию переработки газа и газового конденсата;
- оценивать ответственность техника-технолога в профессиональной деятельности.
БК 1
БК 11
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
ПК 3.1.10
СД 02
Процессы и аппараты химической технологии.
Классификация основных процессов и аппаратов.
Гидростатическое давление, виды, свойства. Давление абсолютное, избыточное, вакуум.
Удельная энергия жидкости. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости, их физическая сущность. Измерение скорости и расхода жидкости. Режим движения жидкости. Критерий Рейнольдса. Гидравлические процессы. Гидромеханические процессы. Насосы и компрессоры. Основы теплопередачи. Способы проведения тепловых процессов. Виды передач тепла. Тепловой баланс. Определение тепловой нагрузки для различных случаев теплообмена. Основное уравнение теплопередачи. Нагревание и охлаждение. Виды нагревающих и охлаждающих агентов. Теплообменные аппараты. Трубчатые печи. Основы теории массопередачи, теория перегонки. Ректификация. Абсорбция. Десорбция. Экстракция. Адсорбция. Гидравлика сыпучих материалов. Основные сведения о химических процессах. Классификация реакторных устройств: кожухотрубчатых, змеевиковых, колонного типа, с перемешивающими устройствами.
Знания:
- классификации основных процессов и аппаратов;
- гидростатического давления, видов, свойств жидкости;
- насосов и компрессоров: устройства, принципов работы, основных показателей работы;
- основ теплопередачи;
- классификации и устройства теплообменных аппаратов;
- холодильных установок: видов, принципов работы;
- основ теории массообменных процессов;
- аппаратов, используемых при проведении массообменных процессов;
- теории процесса перегонки;
- теоретических основ ректификации, абсорбции и десорбции, экстракции, адсорбции;
- гидромеханических процессов;
- основ ведения химических процессов, реакторных устройств, принципов работы.
Умения:
- классифицировать основные процессы и аппараты;
- проводить гидравлические расчеты аппаратов;
- измерять скорость и расход жидкости;
- определять режим движения жидкости, критерий Рейнольдса;
- определять виды передач тепла, тепловой баланс, тепловую нагрузку для различных случаев теплообмена;
- определять основные уравнения и коэффициенты теплопередачи и теплоотдачи;
- различать виды нагревающих и охлаждающих агентов;
- анализировать работы насосов, компрессоров, теплообменных аппаратов, трубчатых печей, других аппаратов;
- анализировать сущность процессов ректификации, абсорбции (десорбции), экстракции, адсорбции;
- представлять химический процесс, выбирать оборудование;
- проводить расчеты материальных и тепловых балансов процессов и аппаратов нефтегазопереработки;
- анализировать работу нефтезаводского оборудования и процесса протекающего в нем.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.17
СД 03
Подготовка газа к переработке.
Природные газы, газовые и газоконденсатные месторождения. Газовые конденсаты. Осушка газов. Общие сведения и методы предупреждения гидратообразования. Методы осушки газов. Очистка газа. Общие сведения. Очистка газа алканоламиновыми растворителями. Очистка газа комбинированными растворителями.
Знания:
-состав природных газов, газовых и газоконденсатных месторождений;
- методы предупреждения гидратообразования;
- основных методов осушки газов;
- основных методов способов очистки газов;
Умения:
- выбрать оптимальный метод осушки газов и экономически его обосновать;
- выбрать растворитель для очистки газов;
- экономически обоснованно выбрать способ очистки газа от механических и химических примесей.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 5
БК 7
БК 9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.11
СД 04
Катализ в газохимии.
Общие положения катализа. Адсорбция
Кинетика каталитических реакций. Кинетика и механизм элементарных актов нa поверхности. Приготовление и функционирование катализаторов. Кислотно-основной катализ. Катализ соединениями переходных металлов. Катализ на оксидах и каталитическое окисление. Kaтaлиз на металлах и реакции с участием водорода. Важнейшие каталитические процессы нефтепереработки и нефтехимии. Катализ в переработке природного газа.
Знания:
- основ химической кинетики и природы катализа, его закономерностях,
- теории гомогенного, гетерогенного, металлокомплексного катализа;
- классификации катализаторов и каталитических процессов;
- сути каталитического действия;
- требований, предъявляемых к современным катализаторам;
- кинетики гетерогенно-каталитических реакций в потоке;
- принципов приготовления активных катализаторов методами пропитки носителя активным компонентом, осаждением гидроксидов, смешением исходных веществ, стадии формования и термообработки катализатора.
Умения:
- работать на лабораторных установках проточного и импульсного типа;
- рассчитывать каталитическую активность,
- рассчитывать селективность реакций;
- пользоваться микрошприцем;
- пользоваться программой статистической обработки данных;
- анализировать и рассчитывать хроматограммы.
БК 8
ПК 3.1.4
ПК 3.1.8
СД 05
Глубокая переработка природного газа и газового конденсата.
Нефтяные газы: природные и газовые конденсаты. Свойства индивидуальных углеводородов и их смеси. Особенности сырьевой базы процессов глубокой переработки углеводородного сырья. Переработка газа методами конденсации. Общие сведения. Технологические схемы переработки газа методом низкотемпературной конденсации. Переработка газа методом абсорбции. Сущность и основные закономерности процесса. Технологические схемы современных установок низкотемпературной абсорбции. Параметры работы и пути совершенствования основных узлов схемы НТА. Переработка газа методом низкотемпературной ректификации. Технология переработки газового конденсата. Пиролиз. Сырье, особенности пиролиза на газовом, бензиновом, смешанном и утяжеленном сырье. Термодинамика и механизм процесса пиролиза. Технологическое оформление процесса. Состав продуктов пиролиза и использование. Фракционирование газов пиролиза, методы фракционирования, схемы разделения газов пиролиза при высоком и низком давлении. Хлорирование углеводородов. Фторирование углеводородов. Нитрование углеводородов. Область применения продуктов газопереработки.
Знания:
- основных источников органических веществ;
- составов природного и попутного газов;
- особенности сырьевой базы процесса глубокой переработки углеводородного сырья;
- принципиальных технологических схем процессов глубокой переработке углеводородных газов;
- конструкции оборудования используемых в процессе глубокой переработке углеводородных газов.
Умения:
- описать технологическую схему по заданным эскизам;
- выбрать технологическую схему процесса и оценить ее эффективность;
- выбрать оптимальный способ получения сырья для процесса;
- использовать пакеты прикладных программ при выполнении проектных работ;
- работать с научно-технической литературой;
- систематизировать основные процессы производства глубокой переработке углеводородных газов;
БК 1
БК 3
БК 5
БК 9
БК 10
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
СД 06
Технология нефтегазохимического синтеза.
Нефтегазохимическая промышленность. Значение нефтегазохимической промышленности в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран. Получение и подготовка сырья НГХС. Виды сырья.
Основные нефтехимические продукты: мономеры, полимеры, спирты, кетоны, моющие и ПАВ. Сущность и значение процессов окисления,
полимеризации, изомеризации, алкилирования.
Производство СМС и ПАВ. Производство присадок, смазок, водорода и серы, серной кислоты, аммиака, карбамида.
Знания:
- разновидностей нефтегазохимического процесса;
- значения нефтегазохимической промышленности в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран;
- получения и подготовки сырья НГХС;
- основных нефтехимических продуктов;
- сущности и значения процессов окисления, полимеризации, изомеризации, алкилирования;
- производства СМС и ПАВ;
- производства присадок, смазок, водорода и серы, серной кислоты, аммиака, карбамида.
Умения:
- анализировать значение нефтехимической промышленности;
- выбирать основные виды сырья;
- вычерчивать технологические схемы процессов;
- выбирать основное оборудование;
- выбирать оптимальные параметры процессов;
- читать технологическую схему процессов;
- автоматизировать технологическую схему;
- решать задачи, содержащие производственные ситуации.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
СД 07
Охрана окружающей среды в газопереработке.
Основные понятия о загрязнении окружающей среды. Показатели качества окружающей среды. Технологии очистки сточных вод промышленных предприятий. Переработка и утилизация твердых промышленных и бытовых отходов. Учет и прогнозирование ПО и загрязнений. Экономические аспекты природопользования.
Закон РК "Об охране окружающей среды". Нормативно-правовые основы РК по охране окружающей среды. Международное сотрудничество и законодательные акты в области охраны окружающей среды. Источники загрязнения природной среды вредными веществами. Охрана водного бассейна.
Знания:
- Законов и нормативов РК об охране окружающей среды;
- охраны окружающей среды от загрязнения промышленными выбросами;
- технологических процессов в соответствии с регламентом;
- методов защиты окружающей среды.
Умения:
- соблюдать требования охраны окружающей среды в процессе добычи, транспорта и переработки газа;
- анализировать основные источники загрязнения окружающей среды в процессе переработки нефти и газа;
- проводить мероприятия по снижению вредных выбросов в атмосферу и образования сточных вод.
БК 6
БК 11
ПК 3.1.17
СД 08
Современные методы анализа газа и газоконденсата.
Отбор проб природного газа. Принципы отбора проб. Требования безопасности. Подготовка оборудования для отбора проб. Точечный, прямой и последовательный отбор проб. Применение системы вентилей при прямом отборе проб. Методика отбора проб низкого давления в стеклянные пипетки. Методика отбора проб методом заполнения-выпуска. Методика отбора проб методом контролируемой скорости. Методика отбора проб природного газа, содержащего сероводород и меркаптановую серу. Методика отбора проб природного газа из скважин, промысловых сборных линий, аппаратов, резервуаров хранения газа и других объектов. Анализ природного газа. Анализ состава газа. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределҰнности. Определение водорода, гелия, кислорода, азота, диоксида углерода и углеводородов до С8 с использованием двух насадочных колонок". Определение серосодержащих компонентов хроматографическим методом. Определение точки росы. Товарные формы СУГ и требования, предъявляемые к ним. Определение углеводородного состава СУГ. Широкая фракция лҰгких углеводородов (ШФЛУ). Классификация конденсатов и квалификационные испытания. Товарные сорта кислорода и проведение анализов. Товарные сорта аргона и проведение анализов Классификация товарных форм гелия и проведение анализов. Особенности хроматографического оборудования и отбора проб при анализе особо чистых сортов гелия. Сера газовая комовая и гранулированная.
Знания:
- значение методов анализа в контроле производства на газоперерабатывающих заводах;
- современных методов анализа и ГОСТов;
- методы оценки уровня качества продукции;
- правила внутреннего распорядка в лабораториях, организация рабочего места;
- противопожарные мероприятия и правила техники безопасности при выполнении анализов;
- методов отбора проб газов;
- методов компьютерного анализа.
Умения:
- определить основные показатели качества продуктов, вспомогательных материалов, реагентов;
- проводить анализ газов в соответсвии с ГОСТами;
- соблюдать правила техники безопасности при проведении анализов;
- работать с приборами применяемыми для анализов в заводских лабораториях.
- работать со справочной литературой;
- вести запись результатов испытаний.
- проводить анализы с помощью компьютера.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 14
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.9
ПК 3.1.12

КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
ЖКП 14
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi. Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі.
Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері. Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуі;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы түсiнiк;
- құжаттар қоры туралы түсінік.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдануы;
- әртүрлi құжаттарды жіктеуі;
- құжаттар формулярын толтыруы;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауы;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауы;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мамандыққа кіріспе.
Таңдалған мамандықтың маңызы мен техник – технологтың қажеттілігі. Химиялық инжиниринг саласындағы техник – технологтың қызмет көрсету аумағы мен объектітердің сипаттамасы. Мұнай газ химия технологиясы аумағында қызмет көрсететін техник – технологтың кәсіптік біліміне қойылатын талаптар. Химия технологиясының экологиялық аспекттері. Көмірсутекті шикізатты өңдеудің қазіргі заманғы кезеңі. Мұнай өңдеу зауытының және мұнай өңдеу өнеркәсібінің саласының құрылымы.
Білімдер:
химия технологиясының ерекшеліктері және оның ғылыми-тәжірибелік білімде алатын орны мен маңызы;
газ өңдеудің мақсаты мен сипаттамасы;
химия технологиясының қазіргі заманғы даму кезендерінің ерекшеліктері;
химия технологиясының шикізат базасы;
газбен газ конденсатты өңдеу саласының ұйымдастырылуы;
газбен газ конденсатты өңдеу кезіндегі экологиялық қауіпсіздіктің маңызы;
мұнай-газ өңдеу және химия технологиясының даму перспективалары.
Іскерліктер:
ғылыми білім жүйесінде хабардар болу;
химия технологиясының техник-технологының міндетін түсіну және қызмет көрсету барысында оның жауапкершілігін бағалап білу;
мұнай, газ химия технологиясының даму бағытын және болашақ қызметте өз орнын білу.
БҚ 1
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
АП 02
Химия технологиясының процестері және аппарттары.
Негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуі. Гидростатикалық қысым, түрлері, қасиеттері. Абсолюттік, вакуумдық, артық қысым. Сұйықтың меншікті энергиясы. Идеалдық және реал сұйықтар үшін Бернулли теңдеуі, оның физикалық мәні. Сұйықтың жылдамдығы мен жұмсалуын өлшеу. Сұйық қозғалысының режимі. Рейнольдс критериі. Гидравликалық процестер. Гидромеханикалық процестер. Сораптар мен компрессорлар. Жылу берілу негізі. Жылулық процестерді жүргізу әдістері. Жылу берілу түрлері. Жылулық баланс. Жылу алмасу түріне қарай жылу жүктемесін анықтау. Жылу берілудің негізгі теңдеулері. Қыздыру және салқындату. Қыздырғыш және салқындатқыш агенттердің түрлері. Жылу алмастырғыш аппараттар. Құбырлы пештер. Зат алмасу теориясының негізі, айдау теориясы. Ректификация. Абсорбция. Десорбция. Экстракция. Адсорбция. Сусымалы материалдар гидравликасы. Химиялық процестер туралы мәліметтер. Реактор құрылғыларының жіктелуі: қаптама құбырлы, имектелген, араластырғыш құрылғымен жабдықталған колонна типті реакторлар.
Білімдер:
- негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуі;
- гидростатикалық қысым, түрлері, сұйықтар қасиеттері;
- сораптар мен компрессорлар;
- жылу беру негiздерi,
- жылу алмасу аппараттарының жiктелуi және құрылысы;
- мұздатқыш қондырғылары, түрлері, құрылысы, жұмыс істеу принциптері;
- масса алмасу процесiнiң теориялық негiздерi;
- айдау процесiнiң теориясы;
- ректификация, абсорбция және десорбция, экстракция, адсорбция процестері, теориялық негіздері;
- гидромеханикалық процестер;
- химиялық процестердi жүргiзу негiздерi, реакторлар түрлері, құрылысы, жұмыс істеу принциптері.
Іскерліктер
- негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуін анықтауы;
- гидростатикалық қысымды анықтауы;
- идеалдық және реал сұйықтар үшін Бернулли теңдеуін құруы;
- сұйықтың жылдамдығы мен шығынын өлшеуі;
- сұйық қозғалысының режимі, Рейнольдс критериі анықтауы;
- жылу берілу түрлері, жылулық баланс, жылу алмасу түріне қарай жылу жүктемесін анықтауы;
- жылу берілу және жылу өткізгіштік коэффициенттерін және теңдеулерін анықтауы;
- қыздырғыш және салқындатқыш агенттердің түрлерін білуі;
- сораптар мен компрессорлар, жылу алмастырғыш аппараттар, құбырлы пештер, т.б аппараттар қызметін талдауы;
- ректификация, абсорбция (десорбция), экстракция, адсорбция процестерінің мәнін талдауы;
- химиялық процестер туралы мәліметтер білуі.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.17
АП 03
Газды өңдеуге дайындау.
Газды және газ конденсаты кенорындарының
табиғи газдары. Газды конденсаттар.Газдарды кептіру. Гидрат түзілудің алдын алу,жалпы мағлұматтар.Газды кептіру әдістері.Газдарды тазалау, жалпы мағлұматтар. Алканоламинды ерткіштерпен газды тазалау.Құрастырылған ерткіштерпен газды тазалау.
Білімдер:
газды және газоконденсатты кенорындардағы табиғи газдын құрамы;
гидрат түзілуді алдын алу әдістері;
газдарды кептірудің негізді әдістері;
газдарды тазалаудың негізгі әдістері.
Іскерліктер:
газды кептіруде оптималді әдісті таңдау және оны экономикалық жағынанталдау;
газды тазалауда еріткішті таңдау;
газды механикалық және химиялыққосполардан тазалауда экономикалық талданған әдістерді таңдау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.11
АП 04
Газ химиясындағы катализ.
Катализ туралы жалпы түсінік. Адсорбция. Каталитикалық реакциялардын кинетикасы. Катализатор беттігіндегі қарапайым реакциялардың кинетикасы мен механизмдері. Катализаторды дайындау және оның жұмыс істеуі. Қышқылдық – негіздік катализ. Ауыспалы металдар қоспасымен катализдің жүруі. Оксидтерде жүретін катализ және каталитикалық тотығу. Металда жүретін катализ және сутек қатысындағы реакциялар. Мұнайхимия және мұнайтаңдау саласындағы маңызды каталитикалық процестер. Табиғи газды өңдеудегң катализ.
Білімдер:
химиялық кинетикасы негіздері, катализдың мәні туралы түсінік және оның заңдылығы;
гомогенді, гетерогенді және металқұрамды катализ теориясы;
катализаторлар мен каталитикалық процестің жіктелуі;
каталитикалық әрекеттің мәні;
қазіргі заманғы катализаторларға қойылатын талаптар;
ағында өтетін гетерогенді каталитикалық реакциялардың кинетикасы;
катализатор тасығыштарды белсенді компонентпен қанықтыру әдісімен, гидрооксидтерді тұндыру, бастапқы заттарды арналастыру арқылы белсенді катализаторды дайындау принциптері, катаизатордың қурылу сапасы мен термиялық өңделуі.
Іскерліктер:
ағымды және импульсті типтегі зертханалық қондырғыларда жұмыс істеу;
каталитикалық белсенділікті есептеу;
реакциялардың таңдамалығын есептеу;
микрошприцті қолдану;
мәліметтерді статистикалық өңдеу бағдарламасымен қолдана білу;
хроматограмаларды есептеу және талдау;
ұжымда және топта жұмыс жасау.
БҚ 8
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
АП 05
Табиғи газды және газды конденсатты терең өңдеу.
Мұнай газдары: табиғи және газды конденсат. Жеке көмірсутектердің және олардың қоспаларының қасиеттері. Көмірсутекті шикізатты терең өңдеу процестеріндегі шикізат базасының ерекшеліктері.Конденсация әдісімен газды өңдеу. Жалпы мағлұматтар. Төмен температурада конденсациялау әдісімен газды өңдеудің технологиялық схемасы. Абсорбция әдісімен газды өңдеу. Процестің маңызды және негізгі заңдылықтары. Төмен температурада абсорбциялаудың қазіргі заманғы қондырғыларының технологиялық схемасы. ТТА схемасының негізгі түйіндерін жетілдіру жолдары және жұмыс параметірлері.. Төмен температурада ректификациялау әдісімен газдарды өңдеу. Газды конденсатты өңдеу технологиясы. Пиролиз. Газды, бензинді,аралас және ауырлатылған шикізатты пиролиздеудің ерекшеліктері шикізаты. Пиролиз процесінің механизмі және термодинамикасы. Процесті технологиялық дайындау. Пиролиз өнімдерінің құрамы және қолданылуы. Пиролиз газын фракциялау, фракциялау әдістері, жоғары және төмен қысым кезінде пиролиз газдарын бөлу схемасы. Көмірсутектерді хлорлау. Көмірсутектерді фторлау. Көмірсутектерді нитрлеу. Газ өңдеу өнімдерін қолдану аймағы.
Білімдер:
- органикалық заттардың негізгі көздері.
- табиғи және ілеспе газдардың құрамы.
- көмірсутекті шикізатты терең өңдеу процестерінің шикізат базасының ерекшеліктері.
- көмірсутекті газдарды терең өңдеу процесінің принципиалды технологиялық схемасы.
- көмірсутекті газдарды терең өңдеу процесінде қолданылатын жабдықтар конструкциясы.
Іскерліктер:
- берілген экскизі бойынша технологиялық схеманы баяндау.
- процестің технологиялық схемасын таңдау және оның тиімділігін бағалау.
- процесс үшін шикізатты алудың тиімді әдісін таңдау.
- жобалау жұмыстарын орындауда қолданбалы бағдарлама пакеттерін пайдалану.
- ғылыми техникалық әдебиеттерімен жұмыс жасау.
- көмірсутекті газдарды терең өңдеу өндірісіндегі негізгі процесстерді жүйелеу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
АП 06
Мұнай-газ химия синтезі технологиясы.
Мұнай-газ химия өндірісі. Қазақстан Республикасы және басқа елдердің дамуы үшін мұнай-газ химия өндірісінің маңызы.
Мұнай-газ химия шикізатын алу және дайындау.
Шикізат түрлері. Мұнайхимия өндірісі өнімдері: мономерлер, полимерлер, спирттер, кетондар, жуғыш заттар және БАЗ. Тотығу, полимерлеу, изомерлеу, алкилдеу процестерінің мәні және маңызы. Синтетикалық жуғыш заттар және БАЗ өндірісі. Қоспалар, майлағыштар, сутегі, күкірт қышқылы, аммиак және карбамид өндірісі.
Білімдер:
- мұнай-газ химия процесінің көптүрлілігі;
- Қазақстан Республикасы және басқа елдердің дамуы үшін мұнай-газ химия өндірісінің маңызы;
- мұнай-газ химия шикізатын алу және дайындау;
- мұнайхимия өндірісінің негізгі өнімдері;
- тотығу, полимерлеу, изомерлеу, алкилдеу процестерінің мәні және маңызы;
- синтетикалық жуғыш заттар және БАЗ өндірісі.;
- қоспалар, майлағыштар, сутегі, күкірт қышқылы, аммиак және карбамид өндірісі.
Іскерліктер:
- мұнайхимия өндірісінің маңызын талдауы;
- негізгі шикізат түрлерін таңдауы;
- процестің технологиялық сызбаларын сызуы;
- негізгі жабдықтарын таңдауы;
- процестің тиімді параметрлерін таңдауы;
- процестің технологиялық сызбасын оқуды;
- технологиялық сызбаны автоматтандыруы;
- өндірістік жағдайлар есебін шешуді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
АП 07
Газ өндеу өндірісінде қоршаған ортаны қорғау. Қоршаған ортаны ластау жөніндегі негізгі ұғымдар. Қоршаған орта сапасынын көрсеткіштері. Өнеркәсіп кәсіпорындарындағы ағынды сүларды тазалау технологиясы. Өнеркәсіптін қатты және тұрмыстық қалдықтарды өңдеу және пайдан асыру. Өнеркәсіптік қалдықтарды және ластанудың есептеу және болжамдау. Табигатты пайдаланудың экономикалық аспектері.
Білімдер:
регламентке сәйкес технологиялық процестіңжұру кезінде қоршаған ортаны қорғау әдістері.
Іскерліктер:
- мұнайды игеру, өңдеу және тасмалдау кезінде қоршаған ортаны қорғау әдістерін таңдау.
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.1.17
АП 08
Газ конденсатты және газдарды талдаудың қазіргі әдістері.
Табиғи газ сынамасын сұрыптау. Сынаманы сұрыптау принциптері. Қауіпсіздік талаптары. Сынаманы сұрыптауға арналған жабдықтарды дайындау. Сынаманы нүктелік, тікелей және бір ізді сұрыптау. Сынаманы тікелей сұрыптау кезінде желдету жүйесін қолдану. Пипеткада төменгі қысымдағы сынаманы сұрыптау әдістері. Сынманы толтыру, жіберу әдісімен сұрыптау әдістемесі. Бақыланатын жылдамдық әдісімен сынаманы сұрыптау әдістемесі. Құрамында күкірт сутек және меркаптанды күкірті бар табиғи газды сынаудың сұрыптау әдістемесі. Скважинадан, кәсіпшілік жинақтау желісінен апараттардан,газды сақтау резервуарларынан және басқа объектлердегі табиғи газды сынаудың сұрыптау әдістемесі. Табиғи газды талдау. Газ құрамын талдау. Анықталмаған бағамен газды хроматографиялау әдісімен құрамын анықтау.
Екі насадкалы колоннаны қолдана отырып С8 дейінгі көмірсутектерді және көміртегі диоксидін, азотты, оттегіні, гелийді, сутегіні анықтау храмототографиялық әдіспен күкіртті құрамдағы компоненттерді анықтау өсу нүктесін анықтау. СКГ-ның тауарлы пішіні және оған қойылатын талаптар. СКГ көмірсутектің құрамын анықтау жеңіл көмірсутектердің кең фракциясы. Конденсатты жіктеу және квалификациялық сынау. Оттегінің тауарлық сорты және талдау жүргізу. Гелийдің тауарлы пішінінің. Жіктелуі және талдау жүргізу. Храмотографиялық жабдықтардың ерекшеліктері және гелийдің ерекше таза сорттарын талдау кезіндегі сынаманы сұрыптау. Түйіршіктелген және газды күкірт.
Білімдер:
- газ өңдеу зауытында өндірісті бақылаудағы талдау әдісінің мәні;
- МЕМСТ–ң деңгейін талдаудың қазіргі заманғы әдістері.
- өнім сапасының деңгейін бағалау әдістері;
- жұмыс орнын ұйымдастыру, зертханада ішкі жұмыс ережесінің тәртібі;
- талдау жүргізген кездегі техника қауіпсіздігі ережесі мен өртке қарсы шаралар;
- газды сынауды сұрыптау әдісі;
- компьютерлік талдау әдісі.
Іскерліктер:
- реагенттердің, көмекші материалдардың, өнімдердің негізгі сапа көрсеткіштерін анықтау
- МЕМСТ-қа сәйкес газға талдау жүргізу;
- талдау жүргізу кезінде техника қауіпсіздігі ережесін қадағалау;
- зауыт зертханасында жүргізілетін талдауға қолданылатын аспаптармен жұмыс жасау
- анықтамалық мәліметтермен жұмыс жасау;
- талдау нәтижелерін жазуды жүргізу;
- компьютердің көмегімен талдау жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 14
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.12

ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
СД 09
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Общие вопросы охраны труда, организация работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболеваниях и мерах по их предотвращению. Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводах. Безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением. Хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ. Основы пожарной безопасности. Методы и средства тушения пожаров.
Знания:
- общих вопросов охраны труда, организации работы по охране труда, основ законодательства по охране труда;
- систем стандартов безопасности труда, организации работы по охране труда;
- понятий о производственном травматизме, профзаболеваниях и мерах по их предотвращению;
- правил техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводах;
- безопасности оборудования, безопасности эксплуатации оборудования, работающих под давлением;
- основ электробезопасности;
- токсичности применяемых веществ и средств индивидуальной защиты;
- общих санитарно-гигиенические требований к производственным помещениям;
- основ пожарной безопасности;
- организаций пожарной охраны на предприятиях.
Умения:
- соблюдать требования техники безопасности и охраны труда;
- соблюдать правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организовать службу пожарной охраны.
БК 6
БК 11
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.17
СД 10
Основы автоматизации технологических процессов.
Основы автоматизации производства и АСУТП. Основы автоматизации технологических процессов. Автоматический регулятор. Классификация регуляторов по виду регулируемой величины. Закон регулирования.
Основы метрологии. Классификация средств автоматизации. Система автоматического контроля, регулирования. Определение давления, средства измерения давлений.
Роль приборов измерения расхода и количества сырья, материалов, готовой продукции и энергоресурсов. Измерение уровня, классификация уровнемеров. Измерения температуры. Классификация средств измерения температуры. Классификация газоанализаторов. Единицы измерения концентрации газов.
Измерение плотности жидкостей. Измерение влажности газов, твердых тел. Автоматизация с тепловыми, массообменными, гидромеханическими, механическими, химическими процессами. Автоматизация производственных процессов.
Знания:
- классификации, видов и основных характеристик типовых контрольно-измерительных приборов, автоматических и сигнальных устройств;
- общих сведений об автоматизированных системах управления (АСУ) и системах автоматического управления (САУ);
- основных понятий автоматизированной обработки информации;
- основ измерения, регулирования, контроля и автоматического управления параметрами технологического процесса;
- принципов построения автоматизированных систем управления технологическими процессами,
- типовых систем автоматического регулирования технологических процессов;
- системы автоматической противоаварийной защиты, применяемой на производстве;
- состояния и перспектив развития автоматизации технологических процессов.
Умения:
- выбирать тип контрольно-измерительные приборы и средства автоматизации (КИПиА) и аргументировать свой выбор;
- регулировать параметры технологического процесса по показаниям КИПиА вручную и дистанционно;
- снимать показания КИПиА и оценивать достоверность информации.
БК 6
БК 8

КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
АП 09
Өндірістегі қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау.
Еңбектi қорғаудың негiзгi түсiнiктерi еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары,
кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттанудың жалпы түсiнiктерi және олардың алдын алу шаралары. Электр тоғы әсері және тоқ соққан кездегі алғашқы көмек. Мұнай, газ өңдеу және химия зауыттарындағы техника қауіпсіздігі ережелері. Қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік.
Қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау. Өрт қауіпсіздігі. Өрт сөндiру құралдары және әдістері.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы мәліметтері, еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары, еңбек қорғаудың заңдық негіздері;
- еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі, еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру;
- өндірістік жарақаттану және кәсіби аурулар түсінігі және олардың алдын алу шаралары;
- мұнай және газды өңдеу және химия зауыттарының қауіпсіздік техникасы ережелері;
- механикалық және технологиялық жабдықтардың қауіпсіздігі, қысыммен жұмыс жасайтын жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- электроқауіпсіздік негіздері;
- қолданатын заттардың зияндылығы және жеке қорғаныс құралдары;
- өндірістік бөлмелерге қойылатын санитарлы-гигиеналық талаптар;
- өнеркәсіптің зиянды лақтырыстарынан қоршаған ортаны қорғау;
- өртке қарсы қорғау негіздері;
- кәсіпорынды өрттен қорғауды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- қысыммен жұмыс жасайтын ыдыстарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- өрттен қорғау қызметін ұйымдастыруы.
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.17
АП 10
Технологиялық процесстерді автоматтандыру негіздері.
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ.
Технологиялық процестерді автоматтандыру негізі. Автоматты реттегіштер.
Реттейтін бірліктердің түрі бойынша реттегіштерді жіктеу. Реттеу заңы. Метрология негiздерi. Автоматтандыру құралдарын жіктеу. Автоматты бақылау жүйелерi, реттеу.
Қысымды анықтау, қысымды өлшеу құралдары.
Шикізат, материал, өнім және энергия шығынын және санын өлшеу аспаптарының ролі.
Деңгейді өлшеу және деңгейлегіштерді жіктеу.
Температураны өлшеу. Температураны өлшеу құралдарын жіктеу. Газ анализаторларды жіктеу. Газ концентрациясын өлшеу бірліктері.
Сұйықтықтың тығыздығын өлшеу. Газ және қатты дененің ылғалдылығын есептеу. Химиялық, механикалық, гидромеханикалық, масса алмасу және жылу алмасу процестерін автоматтандыру. Өндірістік процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
- технологиялық процестерді автоматтандыру негізі;
- технологиялық көрсеткiштердi автоматты бақылау;
- технологиялық процестердi басқарудың автоматты жүйесi туралы мағлұмат;
- мұнай өңдеу және мұнайхимиялық өндiрiстерiнiң негiзгi процестерiн автоматтандыру.
Іскерліктер:
- автоматты бақылау жүйесінің құрылымдық схемасын құру;
- объектінің қасиетіне байланысты реттегіштердің түрлерін таңдауы;
- күй параметрлеріне өлшеу жүргізуі;
- шикізаттың, дайын өнімнің энергияресурсы шығынын және мөлшерн анықтауға арналған аспаптарды қолдануы.
БҚ 6
БҚ 8

ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Слесарная практика.
Общее понятие о разметке. Плоскостная и пространственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требования по технике безопасности при выполнении разметки. Специальные требования по технике безопасности. Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий. Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубки, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участка. Техника безопасности при выполнении рубки, резки и правки металла. Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей. Назначение процессов шабровки, притирки. Устройство токарных станков и инструментов. Основные виды токарных работ и операций. Техники безопасности при работе на станках.
Умения:
- выполнять разметку,
- выполнять рубку, резку и правку металла;
- применять инструменты и приспособления для рубки, резки и правки металла;
- проверять правильность оснащения рабочего места и участка;
- управлять и эксплуатировать однотипные токарные станки;
- применять инструменты, приспособления и оборудование при сверлильных работах.
Навыки:
- самостоятельно выполнять разметку;
- производить правильный уход за инструментами;
- самостоятельно выполнять операции при рубке, резке и правке металла;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- опиливать плоские поверхности;
- выполнять заготовки с широкими поверхностями;
- опиливать поверхности, расположенные под углом;
- применять на практике приемы развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдать правила техники безопасности и выполнять противопожарные мероприятия.
БК 1
БК 2
БК 11
ПК 3.1.11
ПП 01.2
Практика по органическому синтезу.
Аппаратура и техника лабораторных работ. Основные методы работы, выделения и очистки органических веществ. Определение основных физических констант органических веществ. Синтезы органических веществ.
Умения:
- определять общую характеристику лабораторных работ, их содержание, цели;
- представлять особенности работы в лаборатории органического синтеза;
- соблюдать требования к выполнению лабораторных работ;
- проводить сборку приборов и установок;
- проводить проверку установок на герметичность;
- знать основные методы работы;
- проводить лабораторные работы по выделения и очистку органических веществ: кристаллизации, возгонку (сублимация), экстракции, перегонке, хроматографию и.т.д.
Навыки:
- снимать показатели процесса;
- производить расчеты и анализ продуктов;
- вести рабочий журнал, оформлять и сдавать отчеты;
- работать со справочной литературой;
- определять температуру плавления и кипения;
- определять плотность жидкого вещества;
- определять показатели преломления;
- пользоваться особенностями синтеза органических веществ;
- соблюдать правила техники и противопожарной безопасности при проведении лабораторных работ.
БК 1
БК 7
БК 11

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым. Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу. Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi. Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу. Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат. Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi. Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi. Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк. Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды,
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарын және шабуға арналған құрылғыларды қолдануды;
- жұмыс орнын және аймақты дұрыс жабдықталуын тексеруді;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқаруды;
- бұрғылап тесу жұмыстары кезінде құралдарды, саймандарды және жабдықтарды қолдануды.
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралдарға дұрыс күтiм жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындауы;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды орындауы;
- бұрыш астында орналасқан беттердi егелеуі;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдануы;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 11
КҚ 3.1.11
КП 01.2
Органикалық синтезі бойынша практика.
Лабораториялық жұмыстар аппаратурасы және техникасы. Жұмыстың негiзгi әдiстерi, органикалық заттарды бөлу және тазарту.
Органикалық заттардың негiзгi физикалық тұрақтыларын анықтау. Органикалық заттарды синтездеу
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстардың жалпы сипаттамасын, мазмұнын, мақсатын игеру;
- органикалық синтез зертханасының жұмыс ерекшелiктерiн білу;
- зертханалық жұмысты орындау кезiнде қойылатын талаптарды сақтау;
- аспаптарды және қондырғыларды құрастыру;
- қондырғының саңылаусыздануын тексеру;
- жұмыстың негiзгi әдiстерiн білу;
- органикалық заттарды бөлу және тазарту, кристалдану, возгонкалау (сублимация), экстракциялау, айдау, хромотографиялау т.б. зертханалық жұмыстарды жасау.
Дағдылар:
- процестің көрсеткіштерін алу;
- өнімге талдау жасап, есебін шығару;
- жұмыс журналын толтыру, жұмыс есебiн дайындау және тапсыру;
- анықтама әдебиетпен жұмыс iстеу;
- балқу, қайнау температурасын анықтау;
- сұйық заттардың тығыздығын анықтау;
- сыну көрсеткiштерiн анықтау;
- органикалық заттарды синтездеудің ерекшеліктерін пайдалану;
- зертханалық жұмыс жүргізу кезінде техника және өрт қауіпсіздігін сақтауы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 11

ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
ПП 01.3
Практика по подготовке и переработке газа и газового конденсата.
Осушка газа. Методы осушки. Очистка газа от механических примесей и кислых компонентов. Компремирование газа. Низкотемпературная конденсация. Низкотемпературная абсорбция. Низкотемпературная ректификация. Исследование углеводородного состава природного газа и газового конденсата.
Умения:
- соблюдать требования, предъявляемые к оборудованию, энергоснабжению, водоснабжению, газоснабжению, канализации и вентиляции в лаборатории;
- соблюдать правила работы в лабораториях ГПЗ;
- знать основные методы разделения газов и газовых конденсатов;
- определять выход продуктов;
- соблюдать правила техники безопасности и противопожарной защиты;
- проводить хроматографический анализ газа.
- анализировать влияние осушки и очистки газа на качество продуктов.
Навыки:
- проводить работы по осушки газов в лабораторных условиях.
- проводить работы по очистке газов в лабораторных условиях;
- определять углеводородный состав природного газа и газового конденсата.
- составлять материальный баланс процессов;
- соблюдать технику безопасности при использовании оборудования и приборов;
- организовать рабочее место;
- вести отчетно-техническую документацию по проведению лабораторных работ.
БК 1
БК 7
БК 11
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.11-ПК 3.1.18
ПП 01.4
Практика по нефтегазохимическому синтезу.
Общие положения работы в лаборатории нефтегазохимического синтеза. Организация работы в лаборатории. Обработка опытных данных и метод планирования эксперимента.
Практические работы по нефтегазохимическому синтезу. Процессы гидрирования и дегидрирования. Процессы алкилирования. Процессы окисления. Процессы этерификации, гидролиза, гидратации, дегидратации.
Процессы присоединения и конденсации по карбонильной группе. Процессы сульфирования и сульфатирования.
Умения:
- определять значение нефтегазохимической промышленности, ее возникновение и роль в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран;
- определять разновидности нефтегазохимического процесса;
- представлять теоретические основы, химизм и катализаторы процессов нефтехимии;
- определять основные параметры процесса нефтехимии;
- знать основные нефтехимические продукты;
- выявлять экологические проблемы нефтехимических производств и эффективные пути их решения.
Навыки:
- проводить сборку установок и проверку ее на герметичность;
- вести лабораторный журнал;
- соблюдать меры предосторожности при работе;
- работать с токсичными, легковоспламеняющимися и горючими веществами;
- работать с взрывоопасными веществами;
- соблюдать меры по предотвращению пожаров;
- оказывать первую медицинскую помощ при несчастных случаях.
БК 1
БК 7
БК 11

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
КП 01.3
Газды конденсатты және газды өңдеуді дайындау бойынша практика.
Газды кептіру. Кептіру әдістері.Газдарды механикалық және қышқыл компоненттерден тазалау. Газдарды компрессиялау. Төмен температурадағы конденсация. Төмен температурадығы абсорбция төмен температурадағы ректификация. Газ конденсаттар мен табиғи газдың көмірсутектік құрамын зерттеу.
Іскерліктер:
- зертханадағы желдету, канализация, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, энергожабдықтау аппараттарына қойылатын талаптарды қадағалау;
- ГӨЗ зертханадағы жұмыс ережесін қадағалау;
- газдарды және газды конденсаттарды бөлудің негізгі әдістерін білу;
- өнімдер шығысын анықтау;
- техника қауіпсіздігі ережесін қадағалау және өртке қарсы қорғау;
- газға хроматографиялық талдау жүргізу;
- газдарды кептіру мен тазалаудың өнім сапасына әсерін талдау.
Дағдылар:
- зертхана жағдайында газды кептіру бойынша жұмыс жүргізу;
- зертхана жағдайында газды тазалау бойынша жұмыс жүргізу;
- газды конденсат пен табиғи газдың көмірсутектік құрамын анықтау;
- процестің материалдық балансын құру;
-жабдықтарды және аспаптарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсііздігін қадағалау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- зертханалық жұмысты жүргізу бойынша есептік-техникалық құжаттарды жүргізу.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 11
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.11-
КҚ 3.1.18
КП 01.4
Мұнай-газ химия синтезі бойынша практика.
Мұнай-газ химия синтезі зертханасындағы жұмыстың жалпы ережелері. Зертханадағы жұмысты ұйымдастыру. Тәжірибелік мәндерді өңдеу және экспериментті жоспарлау әдістері. Мұнайхимия синтезі бойынша зертханалық жұмыстар. Гидрлену және дегидрлену процестері.
Алкилдеу процестері. Тотығу процестері. Этерификациялау, гидролиз, гидратациялау, дегидратациялау процестері. Карбонил тобы бойынша конденсациялану және қосылу процестері. Сульфирлеу және сульфаттау процестері.
Іскерліктер:
- мұнай-газ химия өндірісі, оның шығу тегі, мұнай-газ химия өндірісінің Қазақстан Республикасы және басқа да мемлекеттердің экономикалық потенциалының дамуына әсерін түсінуі;
- мұнай-газ химия процестерінің әртүрлілігін анықтауы;
- мұнайхимия процестерінің теориялық негіздерін, химизмін, катализаторларын білуі;
- мұнайхимия процесінің негізгі параметрлерін анықтауы;
- негізгі мұнайхимия өнімдерін білу;
- мұнайхимия өндірісінің экологиялық проблемалары және оларды шешудің тиімді жолдарын үйрену.
Дағдылар:
- қондырғыны жинауды жүргізу және оның саңылаусыздануын тексеру;
- зертханалық журналды толтыру;
- зертханалық жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шараларын сақтау;
- улы, жеңіл тұтанатын және жанғыш заттармен жұмыс жасау;
- жарылу қаупі бар заттармен жұмыс жасау;
- өртті болдырмау шараларын сақтау;
- бақытсыз жағдайларда алғашқы медициналық көмекті ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 11

ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
ПО 01 7
Практика по решению производственных ситуаций.
Аварийная ситуация на технологических установках газоперерабатывающих заводов
Умения:
- изучить обязанности оператора технологических установок;
- определять причины возникновения возможных аварийных ситуаций на технологических установках газоперерабатывающих заводов.
Навыки:
- определять причины аварийных ситуаций на технологических установках;
- устранять возможные неполадки на технологических установках;
- заполнять вахтовый журнал, журнал регистраций аварий или других осложнений на установках.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 11
ПК 3.1.2
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
ПК 3.1.12
ПП 02
Ознакомительная практика.
Ознакомление с предприятием. Структура предприятия. Знакомство с основными цехами ГПЗ и оборудование основных цехов. Осушка газа. Сероочистка. Компримирование газа. Газофракционирование. Низкотемпературная конденсация. Низкотемпературная абсорбция. Знакомство с работой вспомогательных цехов. Знакомтсво с работой ЦЗЛ. Товарный цех. Мероприятия по охране окружающей среды.
Умения:
- соблюдать правила безопасного поведения на территории предприятия;
- изучить структуру управления предприятия, состава обслуживающего персонала установок, их квалификацию;
- определять сырьевые источники, продукты, вспомогательные материалы предприятия и отдельных процессов;
- изучить принципы действия, основных аппаратов отдельных цехов предприятия;
- представлять конструкции основных аппаратов;
- знать места хранения, методы транспортировки сырья и готовой продукции;
- определять возможные источники загрязнения окружающей среды;
- определять источники топливно–водо–электро–воздухо–пароснабжения предприятий.
Навыки:
- определять отдельные технологические установки и аппараты на территории технологической установки предприятия;
- различать теплообменные, массообменные и другие виды аппаратов;
- вести рабочую тетрадь, делать краткие записи;
- вычерчивать эскизы некоторых деталей, узлов аппаратов и их обвязку.
БК 1
БК 2
БК 11
ПП 03
Производственно-технологическая практика
ПП 03.1
Практика по получению рабочей профессии.
Подготовительный период, инструктаж по технике противопожарной безопасности.
Знакомство с рабочим местом. Стажировка на рабочем месте. Сдача квалификационного экзамена.
Умения:
- знать правила внутреннего распорядка на предприятии;
- соблюдать основные требования к сырью, продукции;
- понять технологическую схему процессов;
- соблюдать основные требования на работу основных и вспомогательных аппаратов;
- знать особенности ведения контроля и регулирования технологических процессов;
- соблюдать правила проведения лабораторного контроля качества сырья и продуктов;
- выполнять основные принципы пуска и остановки аппаратов, блока и установок в целом.
Навыки:
- самостоятельно работать на устаноке в качестве оператора 3 разряда.

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
КП 01.5
Өндірістік жағдайларды шешу бойынша практика.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия зауыттарының технологиялық қондырғыларындағы апатты жағдайлар.
Іскерліктер:
- технологиялық қондырғы операторының міндеттерін үйрену;
- мұнайгаз өңдеу зауыттарының технологиялық қондырғыларындағы мүмкін апатты жағдайларды анықтау.
Дағдылар:
- технологиялық қондырғылардағы пайда болатын ақаулардың себептерін анықтауы;
- технологиялық қондырғылардағы мүмкін апаттарды жоюы;
- вахталық журналға, апатты тіркеу журналына және қондырғылардағы басқа да ақаулық жағдайларды толтыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КП 02
Танысу практика.
Мекемемен таныстыру. Қосымша цехтар жұмысымен танысу. Мамандыққа кiрiспе. Термиялық және термокаталтикалық процестермен танысу. Сылау майлары өндiрiсiмен танысу. Орталық зертхана жұмысымен танысу. Қоршағанортаны қорғау.
Іскерліктер:
- мұнай мен газ өңдеу мекемелері аймағындағы қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- басқару мекемесі құрылымын, қондырғыға қызмет көрсетушілер құрамын, олардың біліктілігін түсінуі;
- мекеменің және жекелеген процестердің шикізат көздерін, өнімдерін және қосымша материалдарын анықтауы;
- мекеменің жеке цехтарының негізгі аппараттарын, жұмыс принципін үйренуі;
- негізгі аппараттардың құрылымын игеруі;
- мұнай және мұнай өнімдерін сақтау орнын, құбырмен тасымалдауын білуі;
- қоршаған ортаны ластау көздерін анықтауы;
- мекеменің отынмен, сумен, электрмен, ауамен және бумен қамтылуын анықтауы.
Дағдылар:
- жеке технологиялық аппараттар мен жабдықтарды ажыратуы;
- мекеме, технологиялық қондырғы аймағындағы жабдықтарды, аппараттарды, жеке түйіндерді анықтауы;
- жылу алмасу, масса алмасу, термиялық, термокаталитикалық процестерді айыруы;
- жұмыс дәптерін жүргізуі, қысқаша мәліметтер жазуы;
- жеке бөлшектер мен түйіндерді және аппараттар байланысын сызуы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 11
КП 03
Өндірістік-технологиялық практика
КП 03.1
Жұмысшы мамандығын алу бойынша практика.
Дайындық кезеңi, техника мен өрт қауiпсiздiгiнен инструктаждан өту. Жұмыс орнымен танысу. Жұмыс орнында стажировкадан өту. Квалификациялық емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- мекеменің iшкi тәртiбі ережелері білу;
- шикізат пен дайын өнімге қойылатын негізгі талаптарды сақтау;
- қондырғының технологиялық сызбасын түсіну;
- негiзгi және қосымша аппараттарына қойылатын негiзгi талаптарды сақтау;
- технологиялық процестi реттеу мен бақылау жүргізудің ерекшеліктері ескеру;
- шикiзат пен өнiмнiң сапасына зертханалық бақылау жүргізу ерекшеліктерін сақтау;
- аппаратты, блокты түгелiмен қондырғыны iске қосу мен тоқтатудың негізгі принциптерін орындау.
Дағдылар:
- өз бетімен 3-шi санатты оператор ретінде қондырғыда жұмыс жасау.

БК 1 – БК 11
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПП 03.2
Технологическая практика.
Вводная беседа. Общее ознакомление с заводом.
Работа в составе технологической бригады на оплачиваемых рабочих местах. Сбор материалов для курсового проектирования и составление отчета по практике.
Умения:
- читать поточную схему завода и технологическую схему установки;
- определять нормы технологического режима их влияние на качество выпускаемой продукции;
- проводить технологический процесс установки под руководством мастера или старшего оператора установки;
- регулировать работу предохранительной арматуры;
- проводить инструктаж по технике и противопожарной безопасности;
- организовать мероприятия по охране окружающей среды от вредных выбросов и очистке сточных вод;
- предотвращать аварийные ситуации на установках;
- рассчитать материальный и тепловой балансы отдельного аппарата и процесса в целом;
- рассчитывать технико-экономические показатели установок.
Навыки:
- работать в качестве оператора технологической установки (машиниста насосных установок, машиниста компрессорных установок, лаборанта по анализу газов и пыли).
БК 1 – БК 11
ПК 3.1.1-ПК 3.1.18
ПП 04, 05
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Ознакомление с предприятием, инструктаж по технике безопасности. Период дублирования обязанностей инженерно-технического персонала. Изучение работы отдельных подразделений предприятия. Систематизация материала, собранного для дипломного проекта.
Умения:
- определять структуру завода, его сырьевую базу, ассортимент выпускаемой продукции;
- начертить поточную схему завода, технологическую схему установки и показать взаимосвязь основных и вспомогательных цехов;
- составлять систему снабжения сырьем, реагентами, водой, топливом, электроэнергией, технологическим воздухом, катализаторами;
- соблюдать правила внутреннего распорядка и инструкции по технике безопасности противопожарной безопасности;
- рассчитать материальный и тепловой балансы отдельного аппарата и процесса в целом.
- рассчитывать технико-экономические показатели установок;
- контролировать качество выпускаемой продукции;
- читать технологическую схему установки и выбрать нормы технологического режима.
- применять ГОСТы, ТУ и стандарты предприятия на выпускаемую продукцию;
- вести технологическую документацию, используемую на установке и цехе;
- определять параметры автоматического контроля и регулирования;
- выполнять общие требования безопасного ведения технологического процесса;
- выполнять мероприятия по обеспечению пожаро-, взрывобезопасности на производстве;
- контролировать качество выпускаемой продукции на установке.
Навыки:
- составлять технологическую карту, режимный лист, вахтенный журнал, журнал распоряжений, график отбора проб; и т.д.
- работать в качестве оператора или техника-технолога технологической установки.

БҚ 1 – БҚ 11
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КП 03.2
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме. Зауытпен жалпы таныстыру. Технологиялы бригада құрамында ақылы жұмыс жасау. Курстық жобалау үшiн материалдарды жинақтау және тәжiрибе бойынша есептi дайындау.
Іскерліктер:
- зауыттың неізгі және қосымша цехтарының өзара байланысын білуі;
- дайын өнiм сапасына әсер ететiн негiзгi технологиялық режим нормасын анықтауы;
- қондырғы шеберінің немесе аға оператор басшылығымен қондырғының технологиялық процесін жүргізуі;
- сақтандырғыш арматураларды реттеуі;
- техника және өрт қауiпсiздiгiнен инструктаж жүргізуі;
- өндірісті жетілдіру мақсатында қайта жасақтау және жаңарту жүргізуі;
- қоршаған ортаны қорғау шараларын және қалдық суларға зиянды заттардың кетуiн және оны тазарту жолдарын ұйымдастыруы;
- апатты жағдайлардың алдын алуы;
- қондырғының технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеуі;
- еңбек ақы төлеу жүйесiн, тарифтiк ақы мен мөлшерiн және марапаттау жүйесiн есептеуі;
- қондырғыны автоматтандырудың прициптерiн сызбасын, температураны, қысымды, жұмсалу деңгейiн анықтайтын приборларды және олардың орнын білуі;
- технологиялық қондырғыны энергиямен және сумен қамту сызбасын білуі.
Дағдылар:
- технологиялық қондырғы операторы (Насос қондырғысы машинисі, Компрессор қондырғысы машинисі, Газ бен шаң анализі лаборанты) ретінде жұмыс жасау.
БҚ 1 – БҚ 11
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.18
КП 04, 05
Диплом алды праткикасы және дипломдық жобалау.
Мекемемен танысу, техника қауіпсіздігі инструктажы. Инженер-техникалық қызметкердiң басшылығымен қондырғымен танысу. Мекеменiң жеке бөлiмдерiнiң жұмысын оқып үйрену.
Дипломдық жоба тақырыбына жинаған материалдарын бiр жүйеге келтiру.
Іскерліктер:
- зауыттың құрылымы, оның шикiзат базасын, дайын өнiм ассортиментiн анықтауы;
- зауыттың құрылымдық сызбасы, негiзгi және көмекшi цехтарына өзара байланысын сызуы;
- шикiзатпен, реагентпен, суымен, отынмен, электр энергиясымен, техникалық ауамен, катализатормен қамту жүйесiн құруы;
- ішкi тәртiп ережелерiн, техника қауiпсiздiгi және өрт қауiпсiздiгi инструкцияларын сақтауы;
- мекеменiң техника-экономикалық көрсеткiштерiн есептеуі;
- шығарылатын өнiмнiң сапасын бақылауы;
- қондырғының технологиялық жүйесiн, оныңаппараттарының сипаттамасын, технологиялық режим нормасын, шығарылатын өнiмге қойылатын мекеменiң стандарттарын, МЕМСТ, ТШ т.б. көрсеткiштерiн анықтауы;
- қондырғының және цехтың технологиялыққұжаттарын жүргізуі;
- автоматты басқарылатын және реттелетiн параметрлердi таңдауы;
- технологиялық процестi қауiпсiз iске асырудың жалпы талаптарын орындауы;
- өрт және жарылыс қаупiн сақтау электр қаупiнен қорғау шараларын орындауы;
- қондырғының шығарған өнiмiнiң сапасын бақылауы.
Дағдылар:
- технологиялық регламент, технологиялық карта, режимдiк бейне, вахта журналы, жұмыс бөлу журналы, сынама алу графигiн, т.б. құру;
- технологиялық қондырғы операторы немесе техник-технолог ретінде жұмыс жасау.

БК 1 – БК 11
ПК 3.1.1-ПК 3.1.18
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Владеть культурой мышления, быть способным к обобщению, анализу, восприятию информации, постановке цели и выбору путей ее достижения.
БК 2
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
БК 3
Использовать нормативные правовые документы в своей деятельности.
БК 4
Использовать основные положения и методы социальных, гуманитарных и экономических наук при решении социальных и профессиональных задач.
БК 5
Знать государственный, официальный и иностранные языки.
БК 6
Владеть основными методами защиты производственного персонала и населения от возможных последствий аварий, катастроф, стихийных бедствий.
БК 7
Использовать основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности.
БК 8
Применять информационные технологии, методы моделирования в профессиональной деятельности.
БК 9
Понимать сущность и значение информации в развитии современного информационного общества, осознавать опасности и угрозы, возникающие в этом процессе, соблюдать основные требования информационной безопасности, в том числе защиты государственной тайны.
БК 10
Владеть средствами самостоятельного, методически правильного использования методов физического воспитания и укрепления здоровья, достичь должного уровня физической подготовленности для обеспечения полноценной социальной и профессиональной деятельности.
БК 11
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего уровня
082501 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1 Контролировать эффективность использования оборудования.
ПК 3.1.2 Обеспечивать безопасную эксплуатацию оборудования и коммуникаций при ведении технологического процесса.
ПК 3.1.3 Подготавливать оборудование к проведению ремонтных работ различного характера.
ПК 3.1.4 Проводить технологический процесс на установках и обеспечить синхронность работы всех технологических блоков.
ПК 3.1.5 Осуществлять входной и выходной контроль параметров технологических процессов обслуживаемого блока.
ПК 3.1.6 Контролировать эффективность использования материалов, топливно-энергетических ресурсов.
ПК 3.1.7 Выполнять правила по охране труда, промышленной и пожарной безопасности при эксплуатации технологического оборудования и коммуникаций.
ПК 3.1.8 Выполнять правила безопасной эксплуатации производственных объектов.

БҚ 1 – БҚ 11
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.18
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Ойлау мәдениетіне, талдап қорыту қабілеттілігіне, талдау жүргізе білуге, ақпаратты қабылдауға ие болу, мақсат қоя білуге және оларға жету жолдарына ие болу.
БҚ 2
Әкімшілік және әріптестермен тиімді катынасу, ұжымда жұмыс жасау.
БҚ 3
Өз қызметі барысында нормативтік құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 4
Әлеуметтік, гуманитарлық және экономикалық ғылымдардың негізгі жағдайлары мен әдістерін әлеуметтік және кәсіпшіліктік тапсырмаларды орындау.
БҚ 5
Мемлекеттік, ресми және шет тілдерін білу.
БҚ 6
Дәстүрлі емес, қайғылы оқиға және апаттардың мүмкін болатын зардаптарынан тұрғындар мен өндірістік қызметкерлерді қорғаудың негізгі әдістеріне ие болу
БҚ 7
Кәсіптік қызметінде жаратылыстану бағытындағы пәндердің негізгі заңдылықтарын қолдана білу.
БҚ 8
Кәсіптік қызметінде ақпараттық технологияларды, моделдеу әдістерді қолдану.
БҚ 9
Қазіргі заманғы ақпараттық қоғамның дамуындағы ақпараттың мәні және маңызың ұғынү және осы процесс барысында пайда болатын қауіп- қатерді жете түсіну ақпараттық қауіпсіздіктің негізгі талаптарын сақтау, оның ішінде мемлекеттік қупияны қорғай білу.
БҚ 10
Денсаулықты қалыптастыру мақсатына дене тәрбиесі әдістерін және өз бетімен әдістемелік құралдарды дұрыс қолдана білуге ие болу әлеуметтік және кәсіптік қызметті толықтай қамтамасыз етуге дене шынықтыру бойынша дайындығы қажетті деңгейге жету үшін дайын болу.
БҚ 11
Қауіпсіздік техникасын, енбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауәпсіздікті сақтау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта буын маманы
082501 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1 Жабдықтарды тиімді қолданылуын бақылау.
ПК 3.1.2 Технологиялық процесс барысында жүргізу коммуникациялар мен жабдықтарды қауіпсіз пайдалануын қамтамасыз ету.
ПК 3.1.3 Әр түрлі жөндеу жұмыстарын жүргізуге жабдықты дайындау.
ПК 3.1.4 Қондырғыдағы технологиялық процестің жүргізуін білу және барлық технологиялық блоктарының жұмысының синхронды жұруін қамтамасыз ету.
ПК 3.1.5 Қызмет көрсететін блокта кіріс және шығыс технологиялық процесс параметрлерінің бақылау.
ПК 3.1.6 Отын-энергетикалық ресурстарды, материалдарды тиімді қолдануын бақылау.
ПК 3.1.7 Технологиялық жабдықтарды және коммуникацияларды пайдалану кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіп және өртсөндіру қауіпсізідігі ережелерін орындау.
ПК 3.1.8 Өндірістік объектілерін қауіпсіз пайдалану ережелерін орындау.

ПК 3.1.9 Принимать участие в проведении экспериментальных работ.
ПК 3.1.10 Предупреждать и устранять возникающие производственные конфликтные ситуации.
ПК 3.1.11 Анализировать причины отказа, повреждения технических устройств и принимать меры по их устранению.
ПК 3.1.12 Анализировать причины отклонения от режима технологического процесса и принимать меры по их устранению.
ПК 3.1.13 Составлять и оформлять технологическую документацию.
ПК 3.1.14 Контролировать и регулировать технологический режим с использованием средств автоматизации и результатов анализов.
ПК 3.1.15 Контролировать качество сырья, получаемых продуктов.
ПК 3.1.16 Контролировать расход сырья, продукции, реагентов, катализаторов, топливно-энергетических ресурсов.
ПК 3.1.17 Обеспечивать соблюдение правил охраны окружающей среды.
ПК 3.2.18 Контролировать соблюдение экологической безопасности проводимых работ.
Приложение 196
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000- Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0826000 – Промышленное оборудование
Квалификация:

ПК 3.1.9 Эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
ПК 3.1.10 Өндірісте болуы мүмкін дау – жанжал жағдайлардың алдын – алу және жою.
ПК 3.1.11 Техникалық құрылғылардың істен шығуы және бүліну себептерін талдау және оларды жоюға шаралар қабылдау.
ПК 3.1.12 Технологиялық процестің жүргізу барасында режимінен ауытқу себебтерін талдау және оларды жою шараларын қолдану.
ПК 3.1.13 Технологиялық құжаттарды жасап дайындау.
ПК 3.1.14 Талдау қортындысын және автоматты құрылғыларды қолдана отырып технологиялық режимді реттеу және бақылау.
ПК 3.1.15 Шикізатпен, алынатын өнімнің сапасын бақылау.
ПК 3.1.16 Отын-энергетикалық ресурстын, катализатордың, реагенттін, өнім мен шикізаттын шығынын бақылау.
ПК 3.1.17 Қоршаған ортаны қорғау ережелерінің сақталуын қамтамасыз етуі.
ПК 3.1.18 Жұргізілген жұмыстардын экологиялық қауіпсіздігінің ақталуын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 196-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 – Мұнай - газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0826000 – Өнеркәсіп жабдықтары
Біліктілігі:

2880
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (01, 02, 03)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 197
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000- Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0826000 – Промышленное оборудование
Квалификация:

2880
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
МЖМББС ТжКБ сай міндетті үлгілік оқу жоспарын орындау үшін пәндер тізімі болып табылады. Бақылау түрі (курстық жобаның сағаты, бақылау жұмысы, емтихандар) жергілікті және басқа талаптарға, сонымен қатар жұмыс берушінің талабына сай үлгілі болып табылады және оқу нысаны, мамандық мінездемесі үлгілік болып саналады және оны жұмыс берушілердің қажеттілігіне сай өзгертуге болады.
* Білім беру мекемесі анықтайтын пәндердің уақыт көлемі, жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклінің уақыт көлемін (25%) қысқарту есебі арқылы арттырылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестацияның ұсынылатын нысаны: арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (01, 02, 03)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 197-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 – Мұнай - газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0826000 – Өнеркәсіп жабдықтары
Біліктілігі:

252
ПП 04
Дипломное проектирование
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 200
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Промышленное оборудование"
Сноска. Наименование приложения 200 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код форми руемой компетенции
ООД
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык. Основные составляющие языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие о нормах литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля; лексика; использование в речи изобразительно-выразительных средств; лексические нормы; лексикография; основные типы словарей; фонетика; основные фонетические единицы; фонетические средства языковой выразительности; орфография; принципы орфографии; словообразовательные нормы; морфология; грамматические категории и способы выражения в современном языке; морфологические нормы; синтаксис; основные единицы синтаксиса; пунктуация; лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК2
БК3
БК6
БК7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально - ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
-переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
-излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК2,
БК3,
БК4
БК6
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК5,
БК8,
БК11
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Техническое черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение: условности в строительных чертежах. Генплан.
Знания:
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного и строительного черчения;
- основ проектирования деталей механизмов и машин общего назначения.
Умения:
- составлять технологические схемы и читать чертежи магистральных газопроводов, схем согласно ГОСТу, ЕСКД,
-пользоваться справочниками, правильно выражать мысли при помощи чертежа.
БК2
БК3
ОПД 02
Основы технической механики
Теоретическая механика: основные понятия и аксиомы статики; плоская система сходящихся сил; пара сил; устойчивость равновесия; пространственная система сил; центр тяжести; кинематика точки; простейшие виды движения твердого тела; элементы динамики точки; работа и мощность. Сопротивление материалов: основные положения; растяжение и сжатие; практические расчеты на срез и смятие; геометрические характеристики плоских сечений; изгиб прямого бруса; косой изгиб и сжатие (растяжение) сдвиг и кручение брусьев круглого сечения; устойчивость центрально-сжатых стержней; понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Знания:
-основных понятий и аксиом статики и динамики твердого тела, сопротивления материалов, статики сооружений;
-основных положений статики, кинематики, динамики, методов расчета элементов машин и сооружений на прочность, жесткость и устойчивость.
Умения:
- выполнять тематические расчеты;
- выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при изгибе;
-определять линейные и угловые перемещения при различных случаях нагружения;
- выполнять проектировочные и проверочные расчеты передач;
- выполнять расчет на прочность и геометрический расчет зубчатой передачи;
- выполнять расчеты ременных передач; выполнять расчеты валов и осей;
- подбирать подшипники;
-выполнять расчет муфт;
- свободно и точно ориентироваться в выборе посадок и допусков;
- проставлять величины параметров шероховатости поверхности;
БК2
БК 10

252
КП 04
Дипломдық жобалау
216
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестация**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
5760
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультатитвік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
МЖМББС ТжКБ сай міндетті үлгілік оқу жоспарын орындау үшін пәндер тізімі болып табылады. Бақылау түрі (курстық жобаның сағаты, бақылау жұмысы, емтихандар) жергілікті және басқа талаптарға, сонымен қатар жұмыс берушінің талабына сай үлгілі болып табылады және оқу нысаны, мамандық мінездемесі үлгілік болып саналады және оны жұмыс берушілердің қажеттілігіне сай өзгертуге болады.
* Білім беру мекемесі анықтайтын пәндердің уақыт көлемі, жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклінің уақыт көлемін (25%) қысқарту есебі арқылы арттырылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестацияның ұсынылатын нысаны: арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру (01, 02, 03)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 200-қосымша
"Өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 200-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдер және пәндердің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Негізгі тілді құрастырушы; тіл және сөйлеу; ауызша және жазбаша сөйлеудің ерекшелігі; әдеби тілдің ережелері туралы түсінігі; ережелердің түрлері; функционалды сөйлеу стилі; әр стильдің жанры мен ерекшелігі; лексика; сөйлеуде бейнелеп-мәнерлеу құралдарын пайдалану; лексикалық ерекшеліктер; лексикография; сөздіктердің негізгі үлгілері; фонетика; негізгі фонетикалық бөлшектер; тілдік мәнерлігінің фонетикалық құралдары; орфография; орфография принциптері; сөзжасамдық ережелер; морфология; заманауи тілдің сөйлеу әдістері мен грамматикалық дәрежесі; синтаксис; синтаксистің негізгі бөлшектері; пунктуация; мәтіннің лингвистикасы.
Білімдер:
- ауызша және жазбаша сөлеу ерекшелігін және мазмұнын;
- әдеби тілдің ережелерін;
-әр стильдің жанры мен ерекшеліктерін, әдеби стильдерін;
-тіл білімінің негізгі бөлемдерінің мазмұнын.
Іскерліктер:
-әдеби ережелерімен байланысты сөйлем құрауды;
- сөйлеуде бейнелеп-мәнерлеу құралдарын қолдануды;
-әртүрлі сөздіктермен пайдалануды;
-әртүрлі талдауларды жасауды (сөздер және сөйлемдер).
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіпті қатынас үшін мамандыққа керек лексико-грамматикалық материалдар; сөйлеу нысандары мен сөйлеу әрекетінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Білімдер:
-мамандық бойынша лексикалық материалдарын;
-сөйлеу нысандары мен сөлей әрекетінің түрлерін;
-ағылшынтілінің грамматикасын.
Іскерліктер:
-ағылшын тілінде мәтіндерді оқуды;
-орыс тілінен (қазақ тілінен) ағылшын тіліне және кері аударуды;
-ағылшын тілінде жазбаша мәтіндерді құруды;
-монологтік және диалогтік нысанда ауызша материалдарды мазмұндауды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Мамандарды дене тәрбиесіне дайындаудың рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өздігінен жетілудің дене және спорттық негіздері; кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
-мамандарды дене тәрбиесіне дайындаудың рөлін;
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздерін;
-спорттық ойындардың ережелерін.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындауды;
-спорттық ойындарды ойнауды.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.10
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу
Сызудың жазбаларын орындау және сызба сызықтары. Сызба геометриясының және жобалаушы сызудың, машина құрастыру сызбаларының негіздері: бекіту бөлшектері және бұрандалы қосындылар. Жұмыс нобайлары, жинақтау сызбалары. Құрылыс сызбалары: құрылыс сызбаларында құрылыс талабының шарттары. Бас жоспар.
Білімдер:
- Сызба геометриясының және жобалаушы сызудың, машина құрастыру сызбаларының негіздерін;
- көліктердің жалпы белгілері мен механизмнің бөлшектерін жобалаудың негіздерін.
Іскерліктер:
-МЕСТ, КҚБЖсай сызбаларды, магистарльді газ құбырларының сызбаларын оқуды және технологиялық сызбаларды құруды;
-сөздіктермен қолдануды, сызба көмегі арқылы ойын дұрыс жеткізуді.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері
Теориялық механика: статика аксиомасы және негізгі түсініктері; тіптік күштердің жазық жүйесі; қос күш; тепе-теңдік тұрақтылық; кеңістік күш жүйесі; ауырлық орталығы; кинематика нүктесі; қатты дене қозғалысының жай түрлері; динамикалық нүктенің элементі; жұмыс және күш. Материалдардың қарсылығы: негізгі ережелер; созу және қысу; кесуге және жапыруға практикалік есептер; жазық кесудің геометриялық мінездемесі; тік діңгектің бүгілісі; қыли бүгіліс және сығылысу мен созылу өзгерісі және дөңгелектік кесу діңгегінің айналымы; орталық-сығу біліктілігінің орнықтылығы; динаимкалық және қайталама-айнымалы жүктеменің әрекеті туралы түсінігі.
Білімдер:
-статиканы орнатуын, материалдардың қарсылығын,қатты дене динамикасын, статика аксиомасын және негізгі түсініктерін;
-статиканың, кинематиканың, динамиканың негізгі ережелерін, көліктің элементтерін есептеу әдістерін және берік, қаттылық және тұрақтылық салуын;
Іскерліктер:
-тақырыптық есептерді орындауды;
-бүгу кезінде берік,қаттылық және тұрақтылығының есебін орйындауды;
-әртүрлі қысым жағдайларда бұрыштық және сызықтық орналасудың анықтауды;
-жылжуды жобалау және тексеріс есептерін орындауды;
-тісті жылжудың тұрақтылық және геометриялық есебінің есебін орындауды;
-белдік жылжудың есебін орындауды;
-белдік және білік есебін орындауды;
-мойынтіректі таңдауды;
-муфта есебін орындауды;
-отырғызу және рұқсатты таңдауда нақты қалыптасуды;
-бұдыр үстірттік параметрлердің көлемін қондыруды.
БҚ 2
БҚ 10

ПК 2.1.1
ПК 2.1.7
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.2.2
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ОПД 03
Основы сварочного дела
Теоретические основы сварки и наплавки.
Электродуговая и контактная сварка. Газовая сварка и резка металлов. Сварка материалов. Специальные виды сварки, пайка и склеивание.
Знания:
- конструкционных материалов, применяемых для изготовления оборудования и в системах нефтегазоснабжения, способов изготовления деталей, фасонных частей, литейного производства, обработки давлением, сварки, резания.
Умения:
- выбрать тип сварки:
производства сварки трубопроводов;сварки стали, чугунов.
БК5
БК9
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7 ПК2.3.6
ПК 2.3.8
ОПД 04
Обработка металлов резанием, станки и инструменты
Назначение станков, правильное их использование при современной технологии обработки металлов резанием;
Процессы резания и их физические основы;
Приспособления и режущий инструмент для различных типов станков;
Металлы для изготовления режущего инструмента;
Базирование заготовок,
Общие сведения о станках различных групп, поля допусков и посадок для чистовой и черновой обработки заготовки.
Допуски и посадки резьбовых соединений. Методы и средства измерения резьб. Допуски на шпоночные и шлицевые соединения. Допуски на зубчатые колеса.
Знания:
-основных сведений о резании металлов;
-классификаций режущего инструментов, принципы его заточки, применение сверхтвердых материалов;
- элементов режима резания, размеры и форму срезаемого слоя;
- видов токарной обработки и процессы резания при механической обработке металлов;
- типов стружки, методов измерения температуры, влияние СОЖ на процесс резания;
- принципов выбора чистовых и черновых баз;
- допуски и посадки;
-способов закрепления заготовок на станке;
-назначений приспособлений, опор для установки заготовок к плоским и цилиндрическим поверхностям
Умения:
-определять конструктивные элементы режущих инструментов;
- обозначать базовые поверхности на технологической документации;
- назначать поля допусков при черновой и чистовой обработке деталей;
- читать маршрутную карту технологического процесса обработки детали.
- вести расчет допусков и посадок для разных соединений;
- проводить настройку измерительного инструмента;
- пользоваться нормативной документацией.
БК9,
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ОПД 05
Основы гидравлики
Основные физические свойства жидкостей и газов. Гидростатика. Гидростатическое давление. Измерение давления. Основное управление гидростатики. Сила давления жидкости и газа на плоские и криволинейные стенки. Гидродинамика. Виды и режимы движения жидкостей и газов. Энергия потока и уравнение Бернулли. Движение жидкости газов по трубам. Истечение жидкости и газов через отверстия и посадки. Насосы и вентиляторы
Знания:
- основных физических свойств жидкостей и газов;
- законов гидростатики и гидродинамики;
- насосов и вентиляторов;
- законов движущейся жидкости.
Умения:
- производить необходимые гидравлические расчеты;
- определить толщину стенок труб и резервураров;
- определять расход жидкости.
БК4

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
ЖКП 03
Пісіру ісінің негіздері
Пісіру және қалтқының теориялық негіздері. Электриінді және байланысты пісіру. Металдарды кесу және газды пісіру. Материалдарды піміру. Арнайы пісіру, дәнекерлеу және желімдеу түрлері.
Білімдер:
-мұнайгаз жабдықтау жүйесінде және жабдықтарды жасау үшін қолданылатын құрастырымдық материалдарын, бөлшектреді жасау әдістерін, қалыпқа келтірілген бөлшектерін, құю өндірісін, қысымды, қайта өндеуін, пісіруін, кесуі.
Іскерліктер:
-пісіру үлгісін таңдауды;
-құбырларды пісіру, болатты, шойынды пісіру өндірісті.
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
ЖКП 04
Станоктар мен құралдар және металды кесу арқылы өңдеу
Станоктарды бекіту, металды кесудің өндеуін заманауи технология кезінде оларды дұрыс пайдалану; Кесу процесі және оның физикалық негіздері; Әртүрлі үлгілі станоктарға кесу құралдары және қолданысы; Дайындықты негіздеу; әртүрлі топтарға станоктар туралы жалпы мәліметі, қолжазбалық және тазалық дайындықты өндеу үшін отырғысу рұқсаттың шегі. Кесу қосындыларды отырғызу және рұқсат ету. Кесу өлшемі құралдары және әдістері. Кілтекті және оймакілтекті қосындыларға рұқсат ету. Тістес дөңгелектерге рұқсат ету.
Білімдер:
-металдарды кесу туралы негізгі мәліметін;
-қатты материалдарды қолдану, оның қайрау принциптері, кесу құралдарының түрлерін;
-кесу режимнің элементтерін, кесілген қабаттардың нысанын және өлшемдерін;
-жаңқа түрлерін, температураны өлшеу әдістерін, кесу процесіне МСС ықпалын;
-қолжазбалық және таза базаларыны таңдау принциптерін;
-рұқсат ету және отырғызу;
-құралдарда бекітудің дайындау әдістерін;
-құрылғыны тағайындауын, тегіс және цилиндрлік бетттерге бекітуді дайындау үшін тірегін;
Іскерліктер:
-кесу құралдарының құрылымдық элементтерін анықтауды;
-технологиялық құжаттарға базалық беттерді анықтауды;
-қолжазбалық және таза бөлшектерді өндеу кезінде рұқсат ету шегін бақылауды;
-бөлшектерді өндеуге технологиялық процестің жол картасын оқуды;
-әртүрлі жалғану үшін отырғызу және рұқсат ету есебін жүргізуді;
-нормативті құжаттарды пайдалануды.
БҚ 9
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
ЖКП 05
Гидравлика негіздері
сұйықтықтың және газдың негізгі физикалық қасиеті. Гидростатика. Гидростатикалық қысым. Қысымды өлшеу. Гидростатиканың негізгі басқаруы.тегіс және қисық сызықты қабырғаның сұйықтықтың және газдың қысым күші. Гидродинамика.сұйықтықтың және газдың қозғалыс режимі және түрі. Бернулли есебі және энергия күші. Құбырлар бойынша сұйықтық газдың қозғалысы. Тесік және отырғызу арқылы сұйықтық және газдың ағуы. Сораптар және желдеткіштер.
Білімдер:
-сұйықтық және газдың негізгі физикалық қасиетін;
-гидростатика және гидродинамика заңдарын;
-сораптар мен желдеткіштерін;
-сұйықтық қозғалысының заңдарын.
Іскерліктер:
-қажетті гидравликалық есебін шығаруды;
-құбырлар мен сұйыққоймалардың қабырға қалындығын анықтауды;
-сұйықтық шығысын анықтауды.
БҚ 4

ПК 2.2.11
ПК2.3.1
ПК 2.3.9
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Получение рабочей профессии.
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей слесаря. Сдача экзамена на получение рабочей профессии.
Умения:
- выполнять технологические процессы на оборудовании технологических установок промышленных предприятий
газонефтепроводов;
- соблюдать правила техники безопасности при монтажных работах.
Навыки:
- работы с инструментами и оборудованием, используемых при эксплуатации газонефтепроводов.
БК 1
БК2
БК8
ПК 2.1.1- ПК 2.1.10
ПК 2.2.1- ПК 2.2.12
ПК 2.3.1- ПК 2.3.9
ПП 02
Технологическая практика.
Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических регламентов на проведение технологических процессов установок промышленного оборудования и технологических схем- карт, графиков производства строительно-монтажных работ при строительстве газонефтепроводов. Участие в приемке объектов под монтаж; в разработке проекта производства работ и технологических карт; в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия.
Умения:
- проводить ремонт оборудования технологических установок в ремонтно-механическом цехе;
- вести монтажные и ремонтные работы на газонефтепроводах.
Навыки:
- технологии монтажа и демонтажа оборудования на технологических установках промышленного предприятия;
- набивки сальника;
-выполнения замены задвижек на газонефтепроводах;
- поиска утечек газа;
-замеров давлений на газопроводах.
БК1
БК2
БК3
БК10
ПК2.1.1- ПК 2.1.10
ПК2.2.1- ПК 2.2.12
ПК2.3.1- ПК 2.3.9
ПП 03
Преддипломная практика.
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Технологические регламенты и тех.схемы на оборудование технологических установок промышленных предприятий. Составление монтажных чертежей. Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Изучение прав и обязанностей мастера производства работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технического персонала. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание и сдача в эксплуатацию. Оформление дневника отчета по практике.
Умения:
- составлять наряд-допуск на проведение газоопасных работ;
-производить разбивку трассы газопровода, нефтепровода;
-производить испытание газопровода, нефтепровода.
Навыки:
-составления отчетной документации по выполнению работ, монтажных чертежей;
- работы в рабочей бригаде.
БК1
БК2
БК10
БК11
ПК2.1.1- ПК 2.1.10
ПК2.2.1- ПК 2.2.12
ПК2.3.1- ПК 2.3.9
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
0826000 - Промышленное оборудование
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Основные составляющие языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие о нормах литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля; лексика; использование в речи изобразительно-выразительных средств; лексические нормы; лексикография; основные типы словарей; фонетика; основные фонетические единицы; фонетические средства языковой выразительности; орфография; принципы орфографии; словообразовательные нормы; морфология; грамматические категории и способы выражения в современном языке; морфологические нормы; синтаксис; основные единицы синтаксиса; пунктуация; лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК2
БК3
БК6
БК7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
-переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
-излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК2,
БК3,
БК4
БК6
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК5,
БК8,
БК11
ОГД 04
История Казахстана
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация; становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.9
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу үшін
Кәспорында жөндеу және жоғары сапалы монтаждау жұмыстары мен технологиялық процестердің мазмұнымен танысу. Слесарьдің мідеттері мен құқықтарын оқыту. Жұмысшы мамандығын алу үшін емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
-газмұнай құбырлардың өндірістік кәсіпорында технологиялық қондырғылардың жабдықтарына технологиялық процестерін орындауын;
-монтажды жұмыстар кезінде қауыпсіздік техникасын сақтау ережелері.
Дағдылар:
-газмұнай құбырлардың, технологиялық қондырғылардың жабдықтарын пайдалану және жөндеу кезінде пайдаланатын жабдықтармен, құралдармен жұмысты.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.12
КҚ 2.3.1-2.3.9
КП 02
Технологиялық практика
Өндірістік процестердің автоматты, механикалық дәрежесі. Газмұнай құбырларын құрастыру кезінде құру-монтаждық жұмыстардың өндірістік кестелеріне, технологиялық сызба-карталарына және өндірістік жабдықтарына технологиялық процестерді орнату үшін технологиялық регламенттерді оқыту. Монтаж астындағы нысандарды қабылдауға; технологиялық карталар мен өндірістік жұмыстың жобаларын өндеуге қатысу; жұмыс орында еңбекті қорғау және қауыпсіздік ережелері бойынша нұсқаулықтар өткізу; бір ай бойынша жұмыстың қорытындысын шығару (жасақ құру, есеп материалдарын). Кәсіпорынның бөлімшелер структурасының жұмысымен танысу.
Іскерліктер:
-жөндеу-механикалық цехте технологиялық қондырғылардың жабдықтарына жөндеуді өткізуін;
-газмұнай құбырларда жөндеу және монтаждау жұмыстарын өткізуін.
Дағдылар:
-өндірістік кәсіпорында технологиялық қондырғылардың жабдықтарына демонтаждау және монтаждау технологияларды;
-тығыздаманы толтыруды;
-газмұнай құбырларда тиекті ауыстыруды орындауды;
-газдың кеміп қалуын іздеуді;
-газ құбырларда қысымды өлшеуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 10
КҚ 2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.12
КҚ 2.3.1-2.3.9
КП 03
Диплом алды практика
Кәсіпорын басқармасының структурасымен танысу. Алғашқы нұсқаулық. Практиканің көлемімен, қауыпсіздік және өндірісте өртке қарсы қорғау ережелерімен танысу. Атқарылған жұмыстар бойынша есеп құжаттары. Техникалық құжаттарды тірке умен өндеу және оны безендіру тәртібі. Өндірістік кәсіпорында технологиялық қондырғылар жабдықтарына технологиялық сызбалар мен технологиялық регламенттер. Монтажды сызбаларды құру. Монтажды-жинау жұмыстары. Қауыпсіздік техникасы. Нысанда дайындаманы және материалдарды тасымалдау. Механизмдерді және жабдықтарды пайдалану мен пайдалануға тапсыру және сынау. Өндірістік жұмыстар шеберінің міндеттері мен құқықтарын оқыту. Ішкі бригадала жұмысын, жұмыскерлерге жалақыны және инженерлі-техникалық қызметкерлерді ұйымдастыру. Нысандарды монтаждауға дайындау. Дайындау жұмыстары. Монтаждың сапасын бақылау. Пайдалануға тапсыру және сынау. Практика бойынша күнделік есепті безендіру.
Іскерліктер:
-қауыпті газ жұмыстарын өткізуге рұқсат ету-жасақ құруын;
-газ құбырлардың, мұнай құбырлардың жолын ажырату өткізуін;
-газ құбырларға, мұнай құбырларға сынақ өткізуін.
Дағдылар:
-монтажды сызбалар, жұмысты орындау бойынша есеп құжаттарын құруды;
-жұмыс бригалардың жұмыстарын.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 10
БҚ 11
КҚ2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.12
КҚ 2.3.1-2.3.9
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер
коды
ЖБП
Жалпы білім беру пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндері
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Негізгі тілді құрастырушы; тіл және сөйлеу; ауызша және жазбаша сөйлеудің ерекшелігі; әдеби тілдің ережелері туралы түсінігі; ережелердің түрлері; функционалды сөйлеу стилі; әр стильдің жанры мен ерекшелігі; лексика; сөйлеуде бейнелеп-мәнерлеу құралдарын пайдалану; лексикалық ерекшеліктер; лексикография; сөздіктердің негізгі үлгілері; фонетика; негізгі фонетикалық бөлшектер; тілдік мәнерлігінің фонетикалық құралдары; орфография; орфография принциптері; сөзжасамдық ережелер; морфология; заманауи тілдің сөйлеу әдістері мен грамматикалық дәрежесі; синтаксис; синтаксистің негізгі бөлшектері; пунктуация; мәтіннің лингвистикасы.
Білімдер:
- ауызша және жазбаша сөлеу ерекшелігін және мазмұнын;
- әдеби тілдің ережелерін;
-әр стильдің жанры мен ерекшеліктерін, әдеби стильдерін;
-тіл білімінің негізгі бөлемдерінің мазмұнын.
Іскерліктер:
-әдеби ережелерімен байланысты сөйлем құрауды;
- сөйлеуде бейнелеп-мәнерлеу құралдарын қолдануды;
-әртүрлі сөздіктермен пайдалануды; -әртүрлі талдауларды жасауды (сөздер және сөйлемдер).
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіпті қатынас үшін мамандыққа керек лексико-грамматикалық материалдар; сөйлеу нысандары мен сөйлеу әрекетінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Білімдер:
-мамандық бойынша лексикалық материалдарын;
-сөйлеу нысандары мен сөлей әрекетінің түрлерін;
-ағылшынтілінің грамматикасын.
Іскерліктер:
-ағылшын тілінде мәтіндерді оқуды;
-орыс тілінен (қазақ тілінен) ағылшын тіліне және кері аударуды;
-ағылшын тілінде жазбаша мәтіндерді құруды;
-монологтік және диалогтік нысанда ауызша материалдарды мазмұндауды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.4.7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Мамандарды дене тәрбиесіне дайындаудың рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өздігінен жетілудің дене және спорттық негіздері; кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
-мамандарды дене тәрбиесіне дайындаудың рөлін;
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздерін;
-спорттық ойындардың ережелерін.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындауды;
-сопрттық ойындарды ойнауды.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.4.13
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- сущности категорий культуры, памятников материальной и духовной мировой культуры Казахстана;
- культуры народов Казахстана и перспективы ее дальнейшего развития;
- основных периодов и материальных основ развития мировой культуры;
- проблем развития образования, науки и искусства музыки, театра и архитектуры Казахстана на современном этапе.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- прослеживать и
показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК1
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов, социальных и этических проблем;
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука; общество как социокультурная система; социальные общности; социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы;
социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии; политическая власть; политическая система; социально-экономические процессы в Казахстане
Знания:
- закономерностей социологического подхода;
- социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
-особенностей процесса социализации личности, форм регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
-общих положений экономической теории;
-экономических ситуаций в стране и за рубежом;
-основ макро- и микроэкономики, налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики.
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники, Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республики Казахстан,
правоохранительные органы.
Знания:
-прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
? использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Техническое черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение: условности в строительных чертежах. Генплан.
Знания:
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного и строительного черчения;
- основ проектирования деталей механизмов и машин общего назначения.
Умения:
-составления технологических схем и изучения чертежей магистральных газопроводов, схем согласно ГОСТу, ЕСКД,
-пользования справочниками, правильного выражения мысли при помощи чертежа.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7

Мәдениеттану және оның қоғамның өміріндегі рөлі; мәдениеттануды зерттеудің әртүрлі амалдары; мәдениеттанудың қалыптасуы; мәдениеттің конфуциялы-даосисттік түрі; мәдениеттің христиандық түрі; батыс еуропалық мәдениет және заманауи өмірдің дамуына әсері; африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі; нәсіошілдік мәселелері; көшпе мәдениеттің бірегейлігі және қалыптасуы; Орта ғасыр кезеңіндегі Қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғасыр кезеңінде қазақтардың мәдени дәстүрлері; қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
-мәдениет дәрежесінің мазмұны, Қазақстанның материалдық және рухани әлемдік мәдениетінің ескерткішін;
-Қазақстан халқының мәдениеті және оны болашақта дамуын;
-негізгі кезеңдерін және әлемдік мәдениеттің дамуына материалдық негіздерін;
-заманауи деңгейдегі Қазақстанның құрылыс, театр, музыка өнері,ғылым және білім беру дамуының мәеселерін.
Іскерліктер:
-мәдениеттану түсінігімен еркін қолдануды;
-көшпенді материалдық және рухани мәдениеттің ерекшелігін көрсетуді және бақылауды.
БҚ 1
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, философтық ойлардың негізгі әлемдік кезеңдері; адам табиғаты және оының өмір сүруінінң мағынасы; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркените, мәдениет; тұлғаның еркіні және жауапкершілігі; адамдық тану және әрекеті; ғылым және оның рөлі; адамшылдық ғаламдық мәселелері алдында.
Білімдер:
-әлемнің философтық, ғылыми және діни туралы суреттерде көрсетілуін;
-ғылымның рөлін және ғылыми танымдылығын, оның структурасын, формаларын және тәсілдерін, әлеуметтік және этикалық мәселелерін:
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани бастамаларда адамдарды анықтауды, саналы және санасыз тәртіп;қоғамда адам арасындағы адамгершілік ережелерді бақылауды.
БҚ 1
БҚ 5
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде; әлеуметтік бірлігі; әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынас; әлеуметтік процестер; әлеуметтік институттар және ұйымдар; тұлғалар: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік тәртібі; саясаттану пәні: саяси билік және саяси қарым-қатынас; саяси жүйе; Қазақстанда әлеуметтік-экономикалық процестері.
Білімдер:
-заңдылық түсінігінде әлеуметтік тәсілін;
-әлеуметтік структураларын, әлеуметтік қабаттасуын; әлеуметтік әрекеттестігін;
-әлеуметтік тұлға, реттеу форма процесінің ереккшеліктерін;
Іскерліктер:
-әртүрлі факторлардың әлеуметтік өзгеруі мен дамуының және әлеуметтік қозғалысты дамытуды;
-саяси қарым-қатынасты және процестерді, саяси субъектілерді, биліктің мазмұның анықтауды (Қазақстанда және жалпы әлемде);
-саяси жүйе және саяси тәртіп туралы ұсыныстарын құруды.
БҚ 1
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктері, тәсілдері, мазмұны, принциптері; жекешелендіру түрлері мен нысандары, жеке меншікті басқару; жоспардың түрлері, олардың негізгі деңгейлері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; экономикалық жоспарларды негіздеу және болжамдарды өндеу әдістері; ғаламдық мәселелер; бизнес-жоспарлау; экономикалық сарап; халықтық тұтыну және қызметтердің тауар нарығының жағдайына сарап; нарықтық инфрақұрылымы.
Білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы ережесін;
-мемлекетте және шетелдерде экономикалық жағдайларын;
-макро және микроэкономика негіздерін, салық туралы, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатын.
Іскерліктер:
-кәсіби әрекеттерде өзінің бағдары үшін қажетті эономикалық ақпаратты пайдалануды және табуды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, түсінік, жүйе, дерекнамалар, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің маңызы; Адамның, тұлғаның жалпы құқықтық декларациясы, құқығы, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілігі және оның түрлері, құқықтың негізгі саласы, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқық қорғау орындары.
Білімдер:
-адамның және азаматтың еркіндігін және құқығын, оны жүзеге асырудың механизмдерін;
-кәсіби әрекеттер айналасында құқықтық және адамгершілік-этикалық ережелерін.
Іскерліктер:
-маманның кәсіби әрекеттерін реттемелеуші ететін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалануды білуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу
Сызудың жазбаларын орындау және сызба сызықтары. Сызба геометриясының және жобалаушы сызудың, машина құрастыру сызбаларының негіздері: бекіту бөлшектері және бұрандалы қосындылар. Жұмыс нобайлары, жинақтау сызбалары. Құрылыс сызбалары: құрылыс сызбаларында құрылыс талабының шарттары. Бас жоспар.
Білімдер:
- Сызба геометриясының және жобалаушы сызудың, машина құрастыру сызбаларының негіздерін;
- көліктердің жалпы белгілері мен механизмнің бөлшектерін жобалаудың негіздерін.
Іскерліктер:
-МЕСТ, КҚБЖ сай сызбаларды, магистарльді газ құбырларының сызбаларын оқуды және технологиялық сызбаларды құруды;
-сөздіктермен қолдануды, сызба көмегі арқылы ойын дұрыс жеткізуді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ОПД 02
Основы технической механики
Теоретическая механика: основные понятия и аксиомы статики; плоская система сходящихся сил; пара сил; устойчивость равновесия; пространственная система сил; центр тяжести; кинематика точки; простейшие виды движения твердого тела; элементы динамики точки; работа и мощность. Сопротивление материалов: основные положения; растяжение и сжатие; практические расчеты на срез и смятие; геометрические характеристики плоских сечений; изгиб прямого бруса; косой изгиб и сжатие (растяжение) сдвиг и кручение брусьев круглого сечения; устойчивость центрально-сжатых стержней; понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Знания:
-основных понятий и аксиом статики и динамики твердого тела, сопротивления материалов, статики сооружений;
- основных положений статики, кинематики, динамики, методов расчета элементов машин и сооружений на прочность, жесткость и устойчивость;
Умения:
- производить расчет привода с подбором редуктора;
- расчет цепной передачи;
- расчет шпоночного соединение на срез и смятие;
- проверять долговечности подшипников.
- свободно и точно ориентироваться в выборе посадок и допусков;
- проставлять величины параметров шероховатости поверхности;
- пользоваться нормативной и справочной документацией.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.7
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ОПД 03
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Изучение законов промышленной безопасности эксплуатации технологических установок, сосудов, работающих под давления, грузоподъемных и транспортных механизмов.
Пожарная безопасность. Средства пожаротушения.
ПДК. СИЗ.
Организационные и правовые основы охраны среды. Государственная политика защиты окружающей среды. Международное сотрудничество в области природопользования и охраны окружающей среды.
Знания:
- техники безопасности при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте оборудования технологических установок, газонефтепроводов
- организации охраны природы и заповедного дела, нормативно-правовой базы природоохранной деятельности в РК;
- проблем экологии нефтегазовых комплексов и населенных пунктов, источников и путей загрязнения окружающей среды, системы контроля.
Умения:
-обеспечивать выполнение требований по охране труда и окружающей среды;
- применять на практике полученные знания.
БК3
БК4
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.6
ПК3.4.12
ОПД 04
Материаловедение.
Технология металлов и конструкционных материалов
Строение металлов, методы испытания металлов на растяжение, твердость, текучесть. Производство черных и цветных металлов, применяемых в газовом хозяйстве. Основные сведения из теории сплавов. Понятие о сплаве. Структура сплавов. Диаграмма состояния железо-цементит. Классификация и маркировка сталей. Сплавы на основе цветных металлов. Бронза латунь их применение в газовом хозяйстве. Способы обработки металлов. Производство труб.
Знания:
-применения конструктивных материалов для изготовления промышленного оборудования, труб и запорной арматуры,
- основных свойств и строения металлов и сплавов,
-маркировки по ГОСТу конструкционных материалов, применяемых для изготовления оборудования, труб и запорной арматуры;
- поведение сталей при высоких и низких температурах.
- способы изготовления деталей, фасонных частей, литейного производства, обработки давлением, сварки, резания.
Умения:
-определять маркировку сталей;
-определять способы обработки металлов;
-определять виды сплавов.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7

КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері
Теориялық механика: статика аксиомасы және негізгі түсініктері; тіптік күштердің жазық жүйесі; қос күш; тепе-теңдік тұрақтылық; кеңістік күш жүйесі; ауырлық орталығы; кинематика нүктесі; қатты дене қозғалысының жай түрлері; динамикалық нүктенің элементі; жұмыс және күш. Материалдардың қарсылығы: негізгі ережелер; созу және қысу; кесуге және жапыруға практикалік есептер; жазық кесудің геометриялық мінездемесі; тік діңгектің бүгілісі; қыли бүгіліс және сығылысу мен созылу өзгерісі және дөңгелектік кесу діңгегінің айналымы; орталық-сығу біліктілігінің орнықтылығы; динаимкалық және қайталама-айнымалы жүктеменің әрекеті туралы түсінігі.
Білімдер:
-статиканы орнатуын, материалдардың қарсылығын,қатты дене динамикасын, статика аксиомасын және негізгі түсініктерін;
-статиканың, кинематиканың, динамиканың негізгі ережелерін, көліктің элементтерін есептеу әдістерін және берік, қаттылық және тұрақтылық салуын;
Іскерліктер:
-бәсендеткіштің таңдауымен желінің есебін шығаруды;
-тізбекті берілісті санауды;
-кесуге және жапыруға кілтек жалғастыруды есептеуді;
-мойынтіректің төзімділігін тексеруді;
-отырғызу және рұқсат етуді таңдау кезінде нақты және еркін бейімделуді;
-бұдырлы беттердің көлем параметерлерін қондыруды;
-нормативті және анықтамалық құжаттармен пайдалануды.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
ЖКП 03
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Жүк көтергіш және көліктік механимдердің қысым астында жұмыс істейтін технологиялық қондырғылардың, ыдыстардың пайдаланудың өндірістік қауыпсіздігі заңын оқыту. Өртке қарсы қауыпсіздік. РШК, ЖҚҚ. Қоршаған ортаны қорғаудың ұйымдық және құқықтық негіздері. Қоршаған ортаны қорғаудың мемелекеттік саясаты. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану облысында халықаралық ынтымақтастық.
Білімдер:
-технологиялық қондырғылардың, газмұнай құбырлардың жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет ету, пайдалану кезінде қауыпсіздік техникасын;
-ҚР табиғатты қорғау әрекетінің нормативті-құқықтық базалары, табиғат пен қорық істерін қорғауды ұйымдастыруын;
-мұнайгаз кешендерде және елді мекендерде, қоршаған ортаны ластандыру жолдары мен көздердің экологиялық мәселелерін;
Іскерліктер:
-еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындауды қамтамасыз етуді;
-практика алған білімдерін қолдануды.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.12
ЖКП 04
Материалтану. Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар
Металдың құрылысы, металдарды созу, қаттылық, ағу әдістерін сынау. Қоспалар теориясынан негізгі мәліметтер. Қоспалар туралы түсінік. Қоспадар структурасы. Темірлі-цементті жағдайдың диаграммасы. Шойынның түрлері мен маркировкасы. Түсті металдар негізінде қоспалар. Газды шаруашылықта қола жезді пайдалану. Металдардың өндеу әдістері. Құбырлардың өндірісі.
Білімдер:
-өндірістік жабдықтарды, құбырларды және тиекті арматураларды дайындау үшін құрылымдық материалдарды пайдалануын;
-металдың және қоспалардың құрылысын және негізгі қасиеттерін;
-жабдықтарды, құбырларды және тиекті арматураларды дайындау үшін қолданылатын, құрылымдық материалдардың МЕСТ бойынша маркировкасын;
-жоғары және төмен температура кезінде болаттың мінезін;
-бөлшектердің, үлгілік бөлшектердің, құю өндірістің, қысымдағы қайта өндеу, пісіру, кесу әдістерін дайындауын.
Іскерліктер:
-шойынның маркировкасын анықтауды;
-металдарды өндеу әдістерін анықтауды;
-қоспалар түрлерін анықтауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ОПД 05
Основа сварочного дела
Теоретические основы сварки и наплавки.
Электродуговая и контактная сварка. Газовая сварка и резка металлов. Сварка материалов. Специальные виды сварки, пайка и склеивание.
Знания:
- конструкционных материалов, применяемых для изготовления оборудования промышленных предприятий и в системах нефтегазоснабжения,
Умения:
- выбрать тип сварки:
- производство сварочных работ на трубопроводах;
- сварка стали, чугунов, цветных металлов
- наложение заплат и расчет укрепления отверстия при вырезах на корпусах оборудования.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.4.11
ОПД 06
Обработка металлов резанием
Назначение станков, правильное их использование при современной технологии обработки металлов резанием;
Процессы резания и их физические основы;
Приспособления и режущий инструмент для различных типов станков;
Металлы для изготовления режущего инструмента;
Базирование заготовок,
Общие сведения о станках различных групп, поля допусков и посадок для чистовой и черновой обработки заготовки.
Допуски и посадки резьбовых соединений. Методы и средства измерения резьбы. Допуски на шпоночные и шлицевые соединения. Допуски на зубчатые колеса.
Знания:
-основных сведений о резании металлов;
-классификации инструментов, принципов его заточки, применение сверхтвердых материалов;
- элементов режимов резания, размеров и формы срезаемого слоя;
Видов токарной обработки и процессов резания при механической обработке металлов;
- типов стружки, методов измерения температуры, влияния СОЖ на процесс резания;
- принципов выбора чистовых и черновых баз;
- допусков и посадок;
-способов закрепления заготовок на станке;
-видов приспособлений, опор для установки заготовок к плоским и цилиндрическим поверхностям
Умения:
-определять конструктивные элементы режущих инструментов;
- обозначать базовые поверхности на технологической документации;
- проставлять величины параметров шероховатости поверхности;
-вести расчет допусков и посадок для разных соединений;
- проводить настройку измерительного инструмента;
- пользоваться нормативной документацией
- назначать поля допусков при черновой и чистовой обработке деталей;
- читать маршрутную карту технологического процесса обработки детали.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ОПД 07
Основы гидравлики
Основные физические свойства жидкостей и газов. Гидростатика. Гидростатическое давление. Измерение давления. Основное управление гидростатики. Сила давления жидкости и газа на плоские и криволинейные стенки. Гидродинамика. Виды и режимы движения жидкостей и газов. Энергия потока и уравнение Бернулли. Движение жидкости газов по трубам. Истечение жидкости и газов через отверстия и посадки. Насосы и вентиляторы
Знания:
- основных физических свойств жидкостей и газов;
- законов гидростатики и гидродинамики;
- насосов и вентиляторов;
- законов двужущейся жидкости.
Умения:
- производить необходимые гидравлические расчеты;
- определить толщину стенок труб и резервураров;
- определять расход жидкости.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ОПД 08
Основы термодинамики и теплотехники
Термодинамический процесс. Физическое состояние вещества. Законы идеальных газов. Смеси жидкостей, паров и газов. Теплоемкость вещества. Первое начало термодинамики. Термодинамические процессы изменения состояния. Второе начало термодинамики. Основы теплового расчета теплообменных аппаратов Основы теплотехники: Схема котельной установки. Условное топливо. Расход воздуха. Топки и топочные устройства. Двигатели внутреннего сгорания: назначение и область применения, классификация ДВС. Устройство и принцип действия ДВС. Принципы теплового расчета поршневых ДВС. Эксплуатация поршневых ДВС в нефтегазовой, промышленности. Газотурбинные установки. Тепловые установки.
Знания:
-параметров состояния жидкости;
-форм передачи тепла;
-основного закона теплопроводности.
Умения:
-решать и применять на практике уравнение для определения теплового потока;
-определять параметры состояния газов; применять основные газовые законы к реальным газам.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ОПД 09
Промышленная экономика, планирование и организация производства
Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны, финансы. Кредитно-денежная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Сущность экономики предприятия
Цель функционирования предприятия.
Производственные и рыночные связи предприятия
Основы бизнеса. Формы предпринимательства.
Получение прибыли как основной принцип, определяющий характер развития экономики предприятия (прогрессивное возрастание, скачкообразное, одинаковые ежегодные темпы роста и т.д.).
Знания:
-основ и функций менеджмента; обеспечения эффективной деятельности нефтегазовой и химической отрасли; основ маркетинга; спроса и предложения рынка, учета и отчетности, анализа хозяйственной деятельности;
-определения продукта, товара
-определения конкуренции;
-определения и функции банков;
-основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- видов рекламы;
-определения цены;
-видов налогов.
Умения:
-определить количество ремонтов, необходимых для безопасной эксплуатации оборудования
-рассчитать годовой фонд заработной платы при проведении текущего и капитального ремонтов;
-составлять и определять себестоимость проведения ремонтов.
-составлять бизнес-план;
-объяснять сущность налога.
- определять экономическую эффективность применяемого оборудования и проведения ремонтных работ;
- рассчитывать технико-экономические показатели
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7

КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
ЖКП 05
Пісіру ісінің негіздері
Пісіру және қалтқының теориялық негіздері. Электриінді және байланысты пісіру. Металдарды кесу және газды пісіру. Материалдарды пісіру. Арнайы пісіру, дәнекерлеу және желімдеу түрлері.
Білімдер:
-өндірістік кәсіпорында және мұнайгаз жабыдқтау жүйесінде жабдықтарды дайындау үшін қолданылатын құрылымдық материалдарын.
Іскерліктер:
-пісіру үлгісін таңдауды;
-құбырларды пісіру жұмыстарының өндірісті;
-шойынды, болатты, түрлі металдарды пісіруді;
-корпусты жабдықтарды кесу кезінде тесікті нығайтудың есепті және жамау жасауды.
БҚ 2
БҚ 10
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.11
ЖКП 06
Металдарды кесудің өндеуі
Металдарды кесу арқылы өндеудің заманауи технологиялар кезінде олардың дұрыс пайдалануы, станоктың маңызы; кесу процестері және олардың физикалық қасиеттері; әртүрлі типті станоктар үшін кесу құралдары және пайдалануы; кесу құралдарды дайындау үшін металдар; дайындамалардың бастамасы; әртүрлі топтағы станоктар туралы жалпы мәліметі, дайындамаларды өңдеудің таза және қолжазбалық үшін отырғызу және рұқсат ету шегі. Кесу қосындыларды отырғызу және рұқсат ету. Шпондық және шлицті қосындыларына рұқсат. Тісті дөңгелектерге рұқсат.
Білімдер:
-металдарды кесу туралы негізгі мәліметтерін;
-құралдардың түрлерін, оны қайрау әдістерін, аса қатты материалдарды пайдалануын;
-кесу режимнің элементтерін, кесілген қабаттың пішіндерін және өлшемдерін;
-металдарды механикалық өңдеу кезінде кесу процестерінің және токарлық өңдеу түрлерін;
-жаңқа түрлерін, температураны өлшеу тәсілдерін, кесу процесіндегі МСС әсерін;
-таза және қолжазбалық базаларды таңдау принциптерін;
-рұқсатын және отырғызуын;
-станоктарда дайындамаларды бекіту тәсілдерін;
-қолдану түрлерін, жалпақ және цилиндрлік үстіңгі қабаттарына дайындығын жасау үшін бекіткішін;
Іскерліктер:
-кесу құралдардың құрылымдық элементтерін анықтауды;
-технологиялық құжаттамалардың үстіңгі қабаттардың базалық белгілерді;
-бұдыр үстінгі қабаттардың параметрлер үлкендігін қоюды;
-әртүрлі қосындылардың рұқсаттық және отырғызу есебін жүргізуді;
-өлшеу құралдарға жөндеу өткізуді;
-нормативтік құжаттарды пайдалануды;
-бөлшектерді өндеуде таза және қолжазбалық кезінде рұқсат шегін белгілеуді;
-бөлшектерді өңдеуде технологиялық процестің жол картасын оқуды.
БҚ 2
БК 3
БҚ 8
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.2
ЖКП 07
Гидравлика негіздері
Сұйықтықтың және газдың негізгі физикалық қасиеттері. Гидростатика. Гидростатикалық қысым. Қысымды өлшеу. Гидростатиканың негізгі басқаруы.тегіс және қисық сызықты қабырғаның сұйықтықтың және газдың қысым күші. Гидродинамика.сұйықтықтың және газдың қозғалыс режимі және түрі. Бернулли есебі және энергия күші. Құбырлар бойынша сұйықтық газдың қозғалысы. Тесік және отырғызу арқылы сұйықтық және газдың ағуы. Сораптар және желдеткіштер.
Білімдер:
-сұйықтық және газдың негізгі физикалық қасиетін;
-гидростатика және гидродинамика заңдарын;
-сораптар мен желдеткіштерін;
-сұйықтық қозғалысының заңдарын.
Іскерліктер:
-қажетті гидравликалық есебін шығаруды;
-құбырлар мен сұйыққоймалардың қабырға қалындығын анықтауды;
-сұйықтық шығысын анықтауды.
БҚ 10
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
ҚК 3.4.7
ЖКП 08
Термдинамика және жылу техника негіздері
Термодинамикалық процесс. Заттардың физикалық жағдайлары. Таза газдың заңдары. Сұйықтықтың, булардың және газдардың қоспалары. Заттардың жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың алғашқы бастамасы. Өзгеру жағдайда термодинамикалық процестері. Жылу алмасу аппараттардың негізгі жылу есебі. Жылу техника негіздері: қазандық құрылғылардың сызбасы. Шартты жанармай. Ауаның шығысы. Жағу және жағылатын құралдар. Ішкі жану қозғалтқышы: қолдану шегі және пайдалануы, ІЖҚ түрлері. ІЖҚ әрекетінің принциптері мен құралдары. Поршендік ІЖҚ жылу есебінің принциптері. Мұнайгазда, өндірісте поршендік ІЖҚ пайдалану. Газтурбиндік қондырғылар. Жылу қондырғылар.
Білімдер:
-сұйықтықтың жағдай параметрлерін;
-жылу беру пішіндерін;
-жылу өткізудің негізгі заңын;
Іскерліктер:
-жылу дүрмекті анықтау үшін практикаде есептерді қолдануды және шығаруды;
-газдың жағдай параметрлерін анықтауды;
-таза газдарға негізгі газ заңдарын қолдануды;
БҚ 10
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
ҚК 3.4.7
ЖКП 09
Өндірістік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру
Экономика және оның негізгі мәселелері. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық бағалау механизмдері. Бәсекелестік. Фирманың негізгі экономикалық әрекеттері. Монополияға қарсы жөндеу. Халық табыстары. Әлеуметтік-экономикалық мәселелерді жөндеу. Ақшалай-кредит және салық жүйесі. Инфляция процестері. Жұмыссыздық. Экономикалық өсу мәселелері. Қазақстан экономикасының микро және макро экономикалық мәселелері. Кәсіпорында экономиканың негізі. Кәспорынның жұмыс істеу мақсаты. Кәспорынның өндірістік және нарықтық байланысы. Бизнес негіздері. Кәсіпорын пішіндері. Кәсіпорын экономикасын даму мінезін анықтайтын, табыс табу сияқты негізгі принцип (прогресстік өсу, өзгеру тәрізді, бірыңғай жыл сайын өсу темпі және т.б.)
Білімдер:
-менеджменттің негізін және қызметтерін;
-мұнайгаз және химиялық саладағы тиімді әрекеттерін;
-маркетинг негіздерін;
-нарық сұраныстарын және ұсыныстарын;
-шаруашылық әрекеттердің сараптамасын, есебін;
-өнімнің, тауардың анықтамасын;
-бәсекелестіктің анықтамасын;
-банк қызметтерін және анықтамасын;
-шығындау бойынша негізгі түсініктерін, нарықтың субъектісін;
-жарнама түрлерін;
-бағаның анықтамасын;
-салық түрлерін;
Іскерліктер:
-қауыпсіздік жабдықтарды пайдалану үшін қажетті жөндеудің көлемін анықтауды;
-ағымдағы және күрделі жөндеу өткізу кезінде жылдық қордың жалақысын санауды;
-жөндеу өткізуде өзіндік бағасын анықтауды және құруды;
-бизнес-жоспарларды құруды;
-сыйлық негіздерін түсіндіруді;
-жөндеу жұмыстарын өткізуге және жабдықтарға қолданылатын экономикалық тиімділігін анықтауды;
-техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуді.
БҚ 4
БҚ 9

ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ОПД 10
Основы нефтегазового дела
Значение нефти и газа в экономике Республики Казахстан; основные районы добычи и переработки нефти и газа; нефть и природный газ, их состав и свойства; краткие сведения о геологии нефти и газа; понятие о залежах и месторождениях; бурение нефтяных и газовых скважин; добыча нефти и газа; разработка и эксплуатация нефтяных и газовых месторождений; сбор, транспортировка и первичная обработка нефти и газа на промыслах; основные составные части нефте- и газопроводов; нефтебазы, резервуары для хранения нефти и нефтепродуктов; газораспределительные станции, газгольдеры, подземные хранилища.
Знания:
- основных понятий о геологии нефти и газа, состав и свойства нефти и газа,понятий о залежных месторождениях;
- этапов геологоразведочных работ на нефть и газ, региональных геофизических исследований;
- бурения, типов скважин по назначению, конструкций скважин;
- режимов залежей нефти и газа, краткая характеристика.
Умения:
- определять породы-коллекторы, породы-покрышки;
- читать топографические карты;
- определять продукты переработки нефти и газа;
читать чертежи нефтехранилищ
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ОПД 11
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
-предмета, целей и задач курса;
-общей характеристики средств оргтехники, их назначения;
-понятия о делопроизводстве и корреспонденции;
-способов создания и функций документов;
-классификации, носителей, назначения, составных частей, правил оформления документов;
-значения, задач, перспектив, составных частей, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
-организовать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, сохранять и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ОПД 12
Автоматизация промышленного оборудования.
Автоматический контроль технологических параметров:
давление, температуры уровня жидкости.
Приборы контроля и учета устанавливаемые на технологическом оборудовании, схемы управления сигнализации и защиты;
Автоматизация технологических процессов АСУТП.
Знания:
- назначение и состав управляющей системы.;
- классификацию систем управления;
- анализ объектов управления;
-автоматизация гидромеханических процессов, автоматизация массообменных, теплообменных, химических процессов.
Умения:
-изображать технологическое оборудование, газонефтепроводы и трубопроводы на схемах.
-изображать средства автоматизации на схемах;
-позиционно изображать приборы учета и контроля;
Выбирать регулируемые, конролируемые,сигнализирующие параметры и методы защиты;
- производить вычисление погрешности прибора,
-определять класс точности;
- делать выводы о пригодности приборов;
- пользоваться справочной и технической литературой.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ОПД 13
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного тока; закон Ома; закон Джоуля - Ленца; закон Кирхгофа; соединение резисторов; расчет электрических цепей. Электромагнетизм: закон электромагнитной индукции; закон полного тока; резонанс напряжений; мощность в цепях переменного тока. Расчет электрических цепей переменного тока; трехфазные цепи; соединение потребителей по схеме "звезда", роль нулевого провода; соединение потребителей по схеме "треугольник"; расчет электрических цепей по трехфазному току. Трансформаторы: устройства и принципы действия однофазного трансформатора; трехфазный трансформатор. Машины переменного тока: устройства и принципы действия трехфазного асинхронного электродвигателя. Электрические машины постоянного тока; двигатели постоянного тока. Электронные и полупроводниковые приборы: электровакуумный диод и триод; полупроводниковый диод. Аппаратура управления и защиты: схема управления двигателями; меры безопасности при работе. Электроснабжение: схема передачи электрической энергии; схема электроснабжения; электрические сети. Защитное заземление: назначение, электробезопасность.
Знания:
-сущности физических явлений, происходящих в электрических магнитных цепях, машинах, аппаратах и приборах;
-электробезопасности, учета и экономии электроэнергии.
Умения:
- выбора рационального и эффективного способа применения электрической энергии;
- чтения и сбора электрических схем установок;
- технически грамотно эксплуатировать электроустановки и устранять их неисправности.
БК1,
БК2,
БК3,
БК4,
БК5,
БК6,
БК7
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Техническое обслуживание, ремонт и монтаж оборудования предприятий
Организация работы бригады по монтажу и демонтажу оборудования, трубопроводов, газонефтепроводов;
Анализ причин преждевременного износа
Обеспечение безаварийной и надежной работу всех видов оборудования, их правильную эксплуатацию;
Обеспечение своевременного качественного ремонта и техническое обслуживание оборудования.
Осуществление технического надзора за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании, зданий и сооружений цеха.
Организация подготовки календарных планов (графиков) осмотров, проверок и ремонта оборудования;
Подготовка заявки на выполнение капитальных ремонтов, на получение необходимых для планово-предупредительных и текущих ремонтов материалов, запасных частей, инструмента и т.п.,
Организация учета всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание. Изучение условий работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа.
Анализ причин и продолжительности простоев, связанных с техническим состоянием оборудования. Разработка профилактические меры по предупреждению поломок, коррозионного износа и аварий и. способы устранения дефектов в процессе ремонта. Разработка и внедрение мероприятий по предупреждению аварий и производственного травматизма.
Знания:
- графика планово-предупредительных ремонтов ППР;
-технологии ремонта насосно-компрессорного оборудования, его техническое обслуживание и монтаж.
- технологии ремонта колонных аппаратов.
-технического обслуживания и последовательности монтажа:
дробилок, мельниц, аппаратов с вращающимися барабанами.
Неисправности, возникающие при эксплуатации дробилок, мельниц, аппаратов с вращающимися барабанами.
- технологию ремонта реакторов
-технологию ремонта теплообменного оборудования.
Технологию ремонта и изготовления деталей и узлов оборудования, трубопроводов и запорной арматуры;
Приемы безопасного труда при ремонте, монтаже и демонтаже оборудования технологических установок, газонефтепроводов.
Проведение огневых и газоопасных работ
Умения
- составлять дефектные ведомости на ремонт оборудования;
-организовывать парк запасных частей;
- подготавливать монтажную площадку;
- оформление ремонтной документации;
-производить расчеты на прочность, герметичность и устойчивость оборудования;
- систему управления охраной труда на предприятии, правила и требования по безопасности и охране труда, пожарной, газовой и промышленной безопасности

КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
ЖКП 10
Мұнайгаз ісінің негіздері
Қазақстан Республикасының экономикасында газдың және мұнайдың мағынасы;
мұнайды газды қайта өндеу мен негізгі табу аудандары; табиғи газ және мұнай; олардың қасиеттері мен құрамы; мұнай мен газдың геологиясы туралы қысқаша мәлімет; туған жері мен қазбалар туралы түсінігі; мұнайлы және газды скважинаны бұрғылау; мұнай мен газды табу; мұнайлы және газды туған жерлерде пайдалану және өндеу; өндірісте мұнай мен газды алғашқы өндеу, тасымалдау, жинау; мұнай және газ құбырларының негізгі құрамдық бөлігі; мұнай мен мұнай өнімдерін сақтау үшін сұйыққоймалар, мұнай базалар; газ тарату станциялары, газгольдер, жерасты сақтағыштар
Білімдер:
-мұнай мен газдың геологиясы туралы негізгі түсініктерін, мұнай мен газдың қасиеттерін жіне құрамдарын, туған жердің қазбалары туралы түсініктерін;
-мұнай мен газға геологобарлау жұмыстарының деңгейлерін, аймақтық геофизикалық зерттеулерін;
-скважиналарды құрастыру, салу бойынша скважиналарыдң түрлерін, бұрғылауын;
-мұнай мен газдың қазбалар режимін.
Іскерліктер:
-коллекторлар-түрлерін, қалпақ-түрлерін анықтауды;
-топографиялық карталарды оқуды;
-мұнай мен газдың қайта өндеу өнімдерін анықтауды;
-мұнай сақтағыштар сызбаларын оқуды.
БҚ 1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
ЖКП 11
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Курстың пәні, мақсаттары және мәселелері. Оргехникалық құралдардың жалпы мінездемесі, оларды пайдалану. Іс жүргізу және корреспонденциялар туралы түсінік. Құжаттардың қызметі және құру тәсілдері. Құжаттарды безендіру ережелері, бөлшектік құрамдары, пайдалануы, тасымалдауы, қызметтері.
Құжаттармен, құжат айналыммен, құжат дүрмектермен ұйымдастыру жұмыстары, олардың түрлері. Құжаттарды орындауды бақылау және тіркеу, есептеу, сақтау. Компьютерлік іс жүргізу: мағынасы, мақсаттары, болашағы, бөлшектік құрамдары, негізгі принциптері, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
-курстың пәнін, мақсатын және мәселелерін;
-оргтехникалық құралдардың жалпы мінездемесін, оларды пайдалануын;
-іс жүргізу және корреспонденциялар туралы түсінігін;
-құжаттардың қызметтерін және құру тәсілдерін;
-құжаттарды безендіру ережелерін, бөлшектік құрамдарын, пайдалануын, тасымалдауын,қызметтерін;
-компьютерлік іс жүргізудің негізгі принциптерін, бөлшектік құрамдарын, болашағын, есептерін, мағынасын.
Іскерліктер:
-құжаттармен, құжат айналыммен, құжат дүрмектермен жұмысты ұйымдастыруды;
-құжаттарды орындауды бақылауды және тіркеуді, есеп жүргізуді, сақтауды.
-ЭЕМБ құжаттарды безендіруді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
ЖКП 12
Өндірістік жабдықтарды автоматтандыру
Технологиялық параметрлерді автоматты бақылау: қысым, сұйықтық деңгейдің температурасы.
Технологиялық жабдықтарға бекітілген есепті және құралдарды бақылау, дабылды және қорғауды басқарудың сызбасы;
ТПБАЖ технологиялық процестердің автоматтандыруы
Білімдер:
-басқару жүйесінің құрамын және пайдалауын;
-басқару жүйесінің топтарын;
-басқару объектісінің сараптамасын;
-гидромеханикалық процестерді автоматтандыру, масса алмасуды, жылу алмасуды, химиялық процестерді автоматтандыру.
Іскерліктер:
-сызбаларда газмұнай құбырлардың және су құбырлардың технологиялық жабдықтарды көрсетуді;
-сызбаларда автоматтандыру құралдарын көрсетуді;
-бақылау және есеп құралдарын көрсетуді;
-бақылаулы, дабылды параметрлерді жөндеуді таңдауды және қорғау тәсілдерді;
-ауытқулы құралдардың есебін жүргізуді;
-нақты классын анықтауды;
-құралдарыдң жарамдылығы туралы шешімдер жасауды;
-техникалық әдебиеттерді және анықтамаларды пайдалануды
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
ЖКП 13
Электроника негіздерімен электротехника
Үнемі токтың электрондық тізбесі; Ом заңы; Джоуль-Ленц Заңы; Киирхгоф заңы; резисторларды біріктіру;
электр тізбектерді есептеу. Электрмагнетизм: электрмагниттік индукцияның заңы; толық токтың заңы; қысым резонансы; ауыстырылатын ток тізбегінің күші. Ауыстырылатын ток тізбегінің есебі; үшфазды тізбек; "жұлдыз" сызюасы бойынша тұтынушыларды біріктіру; нөлдік сымның рөлі; "үшбұрышты" сызбасы бойынша тұтынушыларды біріктіру; үшфазды ток бойынша электр тізбектің есебі. Трансформаторлар: бірфазды трансформаторлардың әрекет принциптері және құралдары;
үшфазды трансформаторлар. Ауыстырылатын токтың көлігі: үшфазды асинхронды электр қозғалтқыштың әрекет принциптері және құралдары. Үнемі токтың электрлі көлігі; үнемі токтың қозғалтқышы. Электронды және жартылай өткізілетін құралдар; электрвакуумды диод және триод; жартылай өткізілетін диод. Қорғау және басқару аппаратуралары: қозғалтқыштарды басқару сызбасы, жұмыс кезінде қауыпсіздік шаралары, электр жүйелері. Жерасты қорғаныс: пайдалануы, электр қауыпсіздігі.
Білімдер:
-құралдарда, аппараттарда, көліктерде және электрлық магниттік тізбектерде болатын физикалық құбылыстардың негіздерді;
-электр қауыпсіздігін, электркүштерін үнемдеуін және есептеуін.
Іскерліктер:
-электр күштерін қабылдау әдістерінің тиімді және біркелкі таңдауды;
-қондырғылардың электр сызбаларды жинауды және оқуды;
-электр қондырғыларды техникалық дұрыс пайдалануды және олардың ауытқуын жөндеуді.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.4.1
БҚ 3.4.2
БҚ 3.4.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Өндіріст жабдықтарын монтаждау және жөндеу, техникалық қызмет көрсету
Газмұнай құбырларды, су құбырларды демонтаждау және монтаждау бойынша бригалардың жұмысын ұйымдастыру; алдын ала тозудың себептерінің сараптамасы; барлық жабдықтар түрлеріне мықты және апатсыз жұмысты қамтамасыздандыру, оларды дұрыс пайдалану; жабдықтарға дәл уақытында техникалық қызмет ету және сапалы жөндеумен қамтамасыздандыру. Механикалық жабдықтарға, ғимараттарға және цехті салу құралдарына жөндеу техникалық бақылау жүргізу. Жабдықтарға күнтізбелік жоспарларды (кестетелерді) тексеру, бақылау және жөндеу дайындығын ұйымдастыру. Материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға және т.б. ағымдағы және жоспарланған-алдын ала жөндеулер үшін қажетті күрделі жөндеулерді орындауға өтінішін дайындау; барлық жабдықтар түрлеріне, сонымен қатар шығару құжаттарын дайындауға, тозған және мерзімінен шыққан есептерді ұйымдастыру. Жабыдқтардың, бөлек бөлшектредің және алдын ала төзу себептерінің мақсатымен жұмыс талабын үйрену. Жабдықтардың техникалық жағдайына байланысты тұрақтылық ұзақтылығын және себептерін сараптау. Жөндеу процесінде ауытқыларды және тотығу төзімділігін шығару тәсілдерін алдын ала сынуды сақтандыру бойынша шараларды өңдеу. Алдын ала апаттар және өндірістік травматизм бойынша шараларды енгізу және өңдеу.
Білімдер:
-ЖАЖ жоспарланған-алдын ала жұмыстардың кестесін;
-сораптық-компрессорлық жабдықтарға жөндеу технологияларын, оған техникалық қызмет ету және монтаждауын;
-лекті аппараттардың жөндеу технологиясын;
-бірізділік монтаждауын және техникалық қызмет етуін: айналмалы барабандармен аппараттарды, диірмендерді, уақтығаштарды;
-уақтағышты, диірмендерді, айналмалы барабандармен аппараттарды пайдалану кезінде пайда болатын ауытқуларын;
-реакторларды жөндеу технологиясын;
-жылу алмасу жабдықтарды жөндеу технологиясын;
-су құбырларды және тиекті арматураларды, жабдықтар түйеншектер мен бөлшектерді дайындауын және жөндеу технологиясын;
-технологиялық қондырғылардың, газмұнай құбырлардың жабдықтарына монтаждау және демонтаждау, жөндеу кезінде еңбек қауыпсіздігінің шараларын;
-отты және газды жұмыстарды өткізуін.
Іскерліктер:
-жабдықтарды жөндеуге ауытқу ведомосін құруды;
-монтаждық алаңды дайындауды;
-төзімділік, герметикалық және тұрақтылық жабдықтарға есепті жүргізуді;
-кәсіпорында еңбекті қорғауды, қауыпсіздік талаптарды мен ережелерді, газды және өндірістік қауыпсіздік жүйесін басқаруды.

ПК 2.1.1. Разбираться в устройстве ремонтируемого оборудования;
ПК 2.1.2. Выполнять продувку и опрессовку технологических установок;
ПК 2.1.3. Проводить испытание технологических установок после ремонта;
ПК 2.1.4. Расшифровывать марки конструкционных материалов;
ПК 2.1.5.Подбирать универсальные приспособления и снимать показания контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.1.6. Разбираться в схеме расположения трубопроводов и устройстве оборудования технологических установок;
ПК 2.1.7. Оценивать износ деталей и определять возможные способы их восстановления и ремонта.
ПК 2.1.8. Выполнять обработку резанием и подбирать оборудование для проведения сварочных работ;
ПК 2.1.9. Выбирать трубы, фланцы, крепежные детали и трубопроводную арматуру в зависимости от рабочих параметров транспортируемой среды, осуществлять их ревизию и отбраковку;
ПК 2.1.10. Выполнять разборку, ремонт и сборку оборудования, согласно технической документации;
ПК 2.1.11. Применять средства индивидуальной защиты;
ПК 2.1.12. Оказывать первую медицинскую помощь.
082602 2 - Слесарь аварийно-восстановительных работ
ПК 2.2.1. Выполнять монтажные и восстановительные работы на трубопроводах с производством сварки;
ПК 2.2.2. Производить ревизию и ремонт запорной арматуры;
ПК 2.2.3. Производить демонтаж и установку контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.4. Осуществлять продувку и опрессовку технологических установок;
ПК 2.2.5. Проводить такелажные работы с применением подъемно-транспортного и грузоподъемного оборудования;
ПК 2.2.6. Обслуживать вакуумную передвижную установку для сбора различных нефтей или нефтепродуктов при авариях;
ПК 2.2.7. Сваривать трубопроводы, работающие под высоким давлением;
ПК 2.2.8. Проводить разметку для различного рода врезок, отводов и арматуры;
ПК 2.2.9. Проверять наличие конденсата в пониженных местах трубопроводов;
ПК 2.2.10. Проводить ревизию и ремонт оборудования технологических установок, трубопроводов и арматуры;
ПК 2.2.11. Выполнять требования безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и внутреннего распорядка;
ПК 2.2.12. Оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
082603 2 - Слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования
ПК 2.3.1 Читать схему расположения и устройства всех сооружений технологических установок и правила их эксплуатации, согласно технологических регламентов;
ПК 2.3.2. Осуществлять эксплуатацию и оценивать состояние оборудования и систем по показанию приборов;
ПК 2.3.3. Выполнять требования, предъявляемые к монтажу и демонтажу оборудования с применением подъемно-транспортного и грузоподъемного оборудования;

КҚ 2.1.1 Жөнделген жабдықтардың құрылысын анықтау;
КҚ 2.1.2 Технологиялық құрылғыларды үрлеу және тұщыту жасау;
КҚ 2.1.3 Жөндеуден кейін технологиялық құрылғыларға сынау жасау;
КҚ 2.1.4 Құрылыс материалдарының маркасын түсіндіру;
КҚ 2.1.5 Бақылау-өлшеу құралдарын шешу және универсалды құрылғыны іріктеу;
КҚ 2.1.6 Технологиялық құрылғы жабдықтарын орнату және сызбада құбырдың орналасуын табу;
КҚ 2.1.7 Бөлшектердің тозын бағалау және оларды жөндеу және қайта жаңарту әдістерін анықтау;
КҚ 2.1.8 Пісіру жұмыстарын өткізу үшін жабдықтарды таңдау және кесудің жөндеуін орындау
КҚ 2.1.9 Тасымалдау ортаның жұмыс параметрлеріне байланысты құбырларды, фланцтарды, тіркеу бөлшектерді және құбыр арматураларды ревезиялау және ақауларды салыстыру;
КҚ 2.1.10 Техникалық құжаттарға сай, жабдықтарды жинау, жөндеу және сұрыптау жасау;
КҚ 2.1.11 Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану;
КҚ 2.1.12 Алғашқы медициналық көмекті көрсету.
2.2 082602 2 – Апаттық-қалпына келтіру жұмыстарының слесарі
КҚ 2.2.1 Пісіру өндіріспен құбырларды қалпына келтіру және монтаждау жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.2 АЖЖ кестесіне және техникалық құжаттамаларына сай, тиікті арматураны жөндеу және ревизия жүргізу;
КҚ 2.2.3 Бақылау-өлшеуіш құралыдарын орнату және демонтаж жүргізу;
КҚ 2.2.4 Технологиялық құрылғыларды үрлеу және тұщыту жасау;
КҚ 2.2.5 Көтеру механизмдерін пайдаланып, такелаж жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.6 Апат кезінде әртүрлі мұнайларды және мұнай өнімдерін жинау үшін вакуумды жылжымалы құрылғығы қызмет ету;
КҚ 2.2.7 Жоғары қысымда жұмыс істейтін құбырларды пісіру;
КҚ 2.2.8 Әртүрлі ойықтар, ашықтар және арматуралар үшін белгілер орнату;
КҚ 2.2.9 Төмен жердегі құбырлардың конденсантының бар болуын тексеру;
КҚ 2.2.10 Құбырлардың және арматуралардың, технологиялық құрылғылардың жабдықтарын жөндеу және ревизия өткізу;
КҚ 2.2.11 Ішкі тәртіптің және өрт қауыпсіздігінің, өндірістік тазалық сақтаудың, жұмыс қауыпсіздігінің талаптарын орындау;
КҚ 2.2.12 Бейбақ жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету.
2.3 082603 2 – Өндірістік жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет ету слесарі
КҚ 2.3.1 Технологиялық регламентке сай, барлық технологиялық құрылғыларды салу және пайдалану ережесі және сызбаның орналасуын оқу;
КҚ 2.3.2 Құралдарды көрсету бойынша жүйесін және жабдықтардың сапасын бағалау мен пайдалануды іске асыру;
КҚ 2.3.3 Көлікті көтеру және көтеру жабдықтарын пайдаланып, монтаждау және демонтаждау жабдықтаудың талабына сай жасау;

ПК 2.3.4. Выполнять продувку и опрессовку оборудования технологических установок и трубопроводов;
ПК 2.3.5. Осуществлять испытание оборудования, трубопроводов, сосудов и узлов переключения на основании технических условий;
ПК 2.3.6. Читать чертежи и эскизы;
ПК 2.3.7. Использовать знания об основных свойствах конструкционных материалов;
ПК 2.3.8. Выполнять обработку резанием и подбирать оборудование для проведение сварочных работ;
ПК 2.3.9. Выполнять требования безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и внутреннего распорядка;
ПК 2.3.10. Оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
Специалист среднего звена
082604 3- Промышленный механик
ПК 3.4.1.Работать с принципиальной и технологической схемами установок, согласно технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, режимов работы и правил эксплуатации оборудования предприятия;
ПК 3.4.2. Контролировать работоспособность оборудования;
ПК 3.4.3. Осуществлять ремонтно-техническое обслуживание оборудования, согласно графиков ППР и соблюдение технологии ремонта;
ПК 3.4.4. Осуществлять технический надзор за состоянием защитных устройств на оборудовании технологических установок;
ПК 3.4.5.Составлять заявку на получение материалов, спецификацию запасных частей и инструмента, для проведения всех видов ремонта;
ПК 3.4.6. Обеспечивать учет выполненных работ по ремонту оборудования, трубопроводов, запорной арматуры;
ПК 3.4.7. Оформлять техническую и технологическую документацию;
ПК 3.4.8. Организовать учет всех видов оборудования и подготавливать документы на списание морально устаревшего оборудования;
ПК 3.4.9. Рассчитывать основные технико-экономические показатели работы производственного участка;
ПК 3.4.10. Контролировать соблюдение технологии ремонта и норм расхода смазочных материалов, энергетических ресурсов и др. материалов;
ПК 3.4.11.Соблюдать технические условия, ГОСТы на комплектующие и материалы, применяемые при ремонте оборудования технологических установок, трубопроводов и арматуры;
ПК 3.4.12 Выполнять эскизы и рабочие чертежи деталей;
ПК 3.4.13 Выполнять монтаж, регулировку и наладку оборудования;
ПК 3.4.14 Обеспечивать безопасное ведение работ на производственном участке, соблюдать правила техники безопасности, охраны труда, производственной санитарии, пожарной, газовой, промышленной безопасности.
Сокращения и обозначения
ГОСТ – государственный стандарт
ЕСКД – единая система конструкторской документации
СОЖ – смазочно-охолождающая жидкость
ПЭВМ. – персональная электронно-вычислительная машина
ГПМ - грузоподъемные машины и механизмы
ТБ – техника безопасности
СИЗ – средства индивидуальной защиты
ПДК – предельно допустимая концентрация
МТБЭ - метил-третбутиловый эфир
ЭЛОУ - электрообессоливающие установки
АСУТП – автоматизированная система управления технологическим процессом
Приложение 201
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000- Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0827000 – Тяжелое промышленное оборудование
Квалификация:

КҚ 2.3.4 Технологиялық құрылғыларды және құбырларды үрлеу және тұщыту жабдықтауды жасау;
КҚ 2.3.5 Техникалық талаптар негізінде құралдарды және түйіншіктерді, құбырларды, жабдықтарды ауыстыру және сынау ету;
КҚ 2.3.6 Сызбалар мен эскиздарды оқу;
КҚ 2.3.7 Құрылғы материалдардың негізгі қасиеттерін білу;
КҚ 2.3.8 Пісіру жұмыстарын өткізу үшін жабдықтарды тандау және кесу жөндеулерін жасау;
КҚ 2.3.9 Ішкі тәртіп және өрт қауыпсіздігі, өндірістік тазалық сақтау, еңбек қауыпсіздіг талаптарын орындау;
КҚ 2.3.10 Апатты жағдай кезінде алғашқы медициналық қызмет көрсету.
Орта буын маманы
3.4 082604 3 - Өндірістік механик
КҚ 3.4.1 Кәсіпорын жабдықтарын пайдалану ережелері жіне жұмыс тәртібі, мағынасы, құрастырымдық ерекшелігі, техникалық мінездемесіне сай қондырғылардың техникалық және негізгі сызбалармен жұмыс істеу;
КҚ 3.4.2 Жабдықтардың жұмыс істеу әрекетін бақылау;
КҚ 3.4.3 Жөндеудің технологиясын ұстану және ЖЕЖ кестесіне сай, жабдықтарға жөндеу-техникалық қызмет ету;
КҚ 3.4.4 Техникалық қондырғылар жабдықтарының қорғаныс құралдарына техникалық бақылау атқару;
КҚ 3.4.5 Жөндеудің барлық түрлерін өткізу үшін жабдықтар мен бөлшектердің ерекшеліктерін, материалдарды алу үшін тапсырыс беру;
КҚ 3.4.6 Тиектеулі арматураларды, құбырларды, жабдықтарды жөндеу бойынша атқарылған жұмыстардың есептерін қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.7 Техникалық және технологиялық құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.4.8 Тозған жабдықтарды есептен шығару құжатын дайындау және барлық жабдықтардың есебін ұйымдастыру;
КҚ 3.4.9 Өндірістік жерлердің негізгі технико-экономикалық көрсеткіш жұмысты есептеу;
КҚ 3.4.10 Майлағыш материалдарының, энергетикалық қорлардың және басқа материалдарының жұмсалу нормасын бақылау және жөндеу технологиясын сақтау;
КҚ 3.4.11 Арматуралардың және құбырлардың, технологиялық қондырғылардың жабдықтарына жөндеу жасауда, толымдаушы және материалдар МЕСТ техникалық талаптарды сақтау;
КҚ 3.4.12 Жұмыс сызбаларының бөлшектерін және эксиздерін жасау;
КҚ 3.4.13 Жабдықтарды жөндеу және реттеу, монтаж жасау;
КҚ 3.4.14 Өндірістік жерлерде қауыпсіз жұмыстарды өткізу, қауыпсіздік техника ережелерін сақтау, еңбекті қорғау, өндірістік тазалық сақтау, өрт, газ, өндірістік қауыпсізідігін қамтамасыз ету
Қысқартулар мен белгілер
МЕСТ – мемлекеттік стандарт
КҚБЖ – конструкторлық құжаттардың бірынғай жүйесі
МСС – майлау салқындатқыш суйықтық
ЭЕМБ-электрондық есептеуіш машина
ЖКМ - жүк көтергіш көліктер және механизмдер
ҚТ – қауіпсіздік техникасы
ЖҚҚ – жеке қорғаныс құралдар
РШК – рұқсат етілген шектік концентрациясы
МТБЭ – метил-третбутил эфирі
ЭЛТҚ - электртұзсыздандырылған қондырғылары
ТПБАЖ – технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 201-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0827000 Ауыр өнеркәсіп жабдықтары

ПП 04, 05
Преддипломная практика и дипломное проектирование
Ознакомление с работой подразделений инжиниринговых фирм и отделов предприятий применительно к тематике дипломного проекта. Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломного проекта. Нормы и требования техники безопасности и экологичности проекта. Калькуляция себестоимости проекта.
Умения:
- читать проектную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций;
- составлять технико-экономическое обоснование проекта.
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
- оформления проектной документации в соответствии с установленными стандартами.
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
БК 2
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем.
БК 3
Редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения.
БК 4
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результат своей работы.
БК 5
Пользоваться соответствующими стандартами и справочной литературой.
БК 6
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
БК 7
Организовывать работы по правильной эксплуатации и своевременному качественному ремонту оборудования.
БК 8
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
БК 9
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
БК 10
Соблюдать требования охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте.
БК 11
Выбирать наиболее эффективные и экономичные способы при выполнении инжиниринговых работ.
БК 12
Использовать инновационные технологии в профессиональной деятельности.
БК 13
Обновлять знания и навыки в течение всей профессиональной деятельности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
082801 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1. Использовать фундаментальные инжиниринговые знания.
ПК 3.1.2. Сочетать теорию и практику для решения инжиниринговых задач.
ПК 3.1.3. Следовать метрологическим нормам и правилам, выполнять требования национальных и международных стандартов в области профессиональной деятельности.
ПК 3.1.4. Выбирать методы исследования, планировать и проводить необходимые эксперименты.
ПК 3.1.5. Интерпретировать результаты и делать выводы.

КП 04, 05
Диплом алдындағы практика және дипломдық жобалау.
Дипломдық жобаның тақырыптамасын қолдану және басқа бөлек басқару бөлімдерімен танысу. Дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары. Өнімнің өзіндік құнының калькулациясы.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
- өнімнің өзіндік құнының калькулациясын есептеу;
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
- белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған орнықты қызығушылығын байқату.
БҚ 2
Басшысы белгілеген мақсаты және оған жету тәсілдері арқылы өзінің қызметін ұйымдастыру.
БҚ 3
Мазмұндамалардың қисындылықтарына жете отырып, іскер құжаттарды редакциялау.
БҚ 4
Жұмыс жағдайын түйіндеу, ағымды және қорытынды бақылауды жүргізу, өзінің қызметін бағалау, өзінің жұмыс нәтижесіне жауапты болу.
БҚ 5
Лайықты стандарттарды және анықтама әдебиеттерді пайдалану.
БҚ 6
Қызметтік міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті мәліметтерді іздеу.
БҚ 7
Жабдықтарды дұрыс пайдалану және дер кезінде сапалы жөндеу бойынша жұмыстарын ұйымдастыру.
БҚ 8
Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
БҚ 9
Командада жұмыс істеу, бастықтармен, қызметтестермен тиімді араласу.
БҚ 10
Жұмыс орнында еңбекті қорғау және өндірістік қауіпсіздіктің талаптарын сақтау.
БҚ 11
Инжиниринг жұмыстарын орындау кезінде ең тиімді және үнемді әдістерді таңдау.
БҚ 12
Кәсіптік қызметте иновациялық технологияларды қолдану.
БҚ 13
Кәсіптік қызмет бойы білімі мен дағдыларын жаңарту.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта буын маманы
082801 3 – Техник-технолог
КҚ 3.1.1. Іргелі инжинирингтік білімдерді қолдану.
КҚ 3.1.2. Инжинирингтік мәселелерді шешу үшін теория мен тәжірибені байланыстыру.
КҚ 3.1.3. Кәсіптік қызмет саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттар талаптарын орындау, метрологиялық нормаларды және ережелерді қолдану.
КҚ 3.1.4. Зерттеу әдістерін таңдау, қажетті эксперименттерді жоспарлау және өткізу.
КҚ 3.1.5. Нәтижелерді түсіндіріп беру және қорытындыларды жасау.

ПК 3.1.6. Использовать физико-математический аппарат для решения задач, возникающих в ходе профессиональной деятельности.
ПК 3.1.7. Использовать основные понятия, законы и модели термодинамики, химической кинетики, переноса тепла и массы.
ПК 3.1.8. Обосновывать выбор оборудования для осуществления технологических процессов нефтегазового и химического производства.
ПК 3.1.9. Собирать, обрабатывать, анализировать и систематизировать научно-техническую информацию, использовать достижения отечественной и зарубежной науки, техники и технологии в инжиниринговых работах.
ПК 3.1.10. Проводить расчеты с использованием стандартных программных средств с целью получения оптимальных решений для моделей интегрированных систем.
ПК 3.1.11. Применять современные теоретические и экспериментальные методы разработки математических моделей исследуемых объектов и процессов, относящихся к профессиональной деятельности.
ПК 3.1.12. Знать устройство контрольно-измерительных приборов, методы контроля технологического процесса.
ПК 3.1.13. Знать технологическую схему нефтегазового и химического производства.
ПК 3.1.14. Участвовать в монтаже, в пуско-наладочных работах и обслуживании контрольно-измерительных приборов.
ПК 3.1.15. Использовать автоматизированные системы проектирования.
ПК 3.1.16. Собирать и анализировать исходные информационные данные для проектирования систем с КИП.
ПК 3.1.17. Разрабатывать проектную и рабочую техническую документацию в области инжиниринга КИП.
ПК 3.1.18. Участвовать в разработке проектов по автоматизации производственных и технологических процессов нефтегазового и химического производства.
ПК 3.1.19. Разрабатывать программы организационного развития и изменений и обеспечивать их реализацию.
ПК 3.1.20. Использовать количественные и качественные методы для проведения научных исследований и управления бизнес-процессами в инжиниринге КИП.
ПК 3.1.21. Готовить аналитические материалы для управления процессами инжиниринга КИП и проводить оценку их эффективности.
Сокращения и обозначения
КИП – контрольно-измерительные приборы
КИПиА – контрольно-измерительные приборы и автоматика
САПР – система автоматизированного проектирования
АСУ – автоматизированная система управления
АСУП – автоматизированная система управления производством
АСУТП – автоматизированная система управления технологическим процессом
ERP-система (Enterprise Resource Planning) – система управления ресурсами компании
MRP-система (Material Requirements Planning) – система планирования потребностей в материалах
PLM-система (Product Lifecycle Management) – система управления жизненным циклом продукции
MES-система (Manufacturing Execution System) – исполнительная система производства
ЕАМ-система (Enterprise Asset Management) – система управления основными фондами предприятия
SCADA-система (Supervisory Control And Data Acquisition) – программно-аппаратный комплекс сбора данных и диспетчерского контроля
Batch-система – система управления распределенными вычислениями
CALS-технологии (Continuous Acquisition and Lifecycle Support) – непрерывная информационная поддержка поставок и жизненного цикла изделий
ТРИЗ-инжиниринг – наукоемкий инжиниринг, методологической основой которого является теория решения изобретательских задач (ТРИЗ) и функционально-стоимостной анализ (ФСА).
ТБ – техника безопасности
ЭВМ – электронно-вычислительная машина
Приложение 207
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0829000 – Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга

КҚ 3.1.6. Кәсіптік қызмет жүрісінде пайда болатын мәселелерді шешу үшін физико-математикалық аппаратты қолдану.
КҚ 3.1.7. Термодинамиканың, химиялық кинетиканың, жылу және массаның тасымалдадың негізгі ұғымдарын, заңдарын және үлгілерін қолдану.
КҚ 3.1.8. Мұнай-газ және химия өндірісінің технологиялық процесстерін жүзеге асыру үшін жабдықтарды таңдауын дәлелдеу.
КҚ 3.1.9. Ғылыми-техникалық мәліметті жинау, өңдеу, талдау және жүйелеу, инжиниринг жұмыстарында отандық және шетелдік ғылым, техника және технология жетістіктерін қолдану.
КҚ 3.1.10. Интеграцияланған жүйелер үлгілері үшін ұтымды шешімдер алу мақсатында, стандартты бағдарламалар құралдырын қолдану арқылы есептеулер өткізу.
КҚ 3.1.11. Кәсіптік қызметке жататын зерттелетін объектілер мен процесстерді математикалық үлгілерде әзірлеу, қазіргі теориялық және практикалік әдістерін қолдану.
КҚ 3.1.12. Технологиялық процесстердің бақылау әдістерін, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын білу.
КҚ 3.1.13. Мұнай-газ және химия өндірісінің технологиялық сұлбасын білу.
КҚ 3.1.14. Бақылау-өлшеу аспаптарын монтаждау, қосу-реттеу және қызмет корсету жұмыстарына қатысу.
КҚ 3.1.15. Автоматтандырылған жобалау жүйелерін қолдану.
КҚ 3.1.16. БӨА жүйелерін жобалау үшін бастапқы ақпараттық берілгендерді жинау және талдау.
КҚ 3.1.17. БӨА инжиниринг саласында жобалық және жұмыстық техникалық құжаттаманы әзірлеу.
КҚ 3.1.18. Мұнай-газ және химия өндірісінің өндірістік және технологиялық процесстерін автоматтандыру бойынша жобаларды әзірлеуге қатысу.
КҚ 3.1.19. Ұйымдастыруды дамытудың және өзгерістердің бағдарламаларын әзірлеу және олардың іске асыруын қамтамасыз ету.
КҚ 3.1.20. БӨА инжинирингтегі бизнес-процестерді ғылыми зерттеу және басқаруды өткізу үшін сандық және сапалы әдістерді қолдану.
КҚ 3.1.21. БӨА инжиниринг процестерін басқару үшін аналитикалық материалдарды дайындау және олардың тиімділік бағаларын өткізу.
Қысқартулар мен белгілер
БӨА – бақылау-өлшеу аспаптары
БӨАжА – бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика
АЖЖ – автоматтандырылған жобалау жүйесі
БАЖ – басқарудың автоматтандырылған жүйесі
ӨБАЖ – өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
ТПБАЖ – технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
ERP- жүйесі (Enterprise Resource Planning) – компания ресурстарын басқаруп жүйесі
MRP- жүйесі (Material Requirements Planning) – матералдардың қажеттілігін жоспарлау жүйесі
PLM- жүйесі (Product Lifecycle Management) – өнімнің өміршеңдік кезеңін басқару жүйесі
MES- жүйесі (Manufacturing Execution System) – өндірістің атқарушы жүйесі
ЕАМ- жүйесі (Enterprise Asset Management) – кәсіпорынның негізгі қорын басқару жүйесі
SCADA- жүйесі (Supervisory Control And Data Acquisition) – деректерді жию және диспетчерлік бақылаудың бағдарламалы-аппараттық кешені
Batch- жүйесі – бөлінген есептеуді басқарудың жүйесі
CALS-технологиясы (Continuous Acquisition and Lifecycle Support) – бұйымдардың өміршеңдік кезеңін және жеткізілімдерді үздіксіз ақпараттық қолдау
ӨЕШТ-инжиниринг – өнертапқыштық есеп шешу теориясы (ӨЕШТ) және функционалды-құндық талдау (ФҚТ) әдіснамасына негізделген ғылымды қажетсінетін инжиниринг
ҚТ – қауіпсіздік техникасы
ЭЕМ – электронды есептеу машинасы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 207-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0800000 – Мұнай- газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0829000 – Энергетиканы қайта өндеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы

1296
ПП 01
Получение рабочей профессии
360
ПП 02
Технологическая практика
504
ПП 03
Преддипломная практика
216
ПП 04
Дипломное проектирование
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
252
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 208
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000– Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0829000 – Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга
Квалификации: 082902 3Технолог энергосистем и энергопроектирования
Форма обучения: очная

1296
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу
360
КП 02
Технологиялық практика
504
КП 03
Диплом алды практикасы
216
КП 04
Дипломдық жобалау
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
252
АА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық денгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жоба қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының үлгілік тізбесітиісті біліктілік пәндері бойынша білім беру бағдарламалары мазмұнынан негізге ала отырып анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтауға арналған оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының тізбесі жұмыс бағдарламаларын есепке алумен, оқу орны және оларға кадр даярлайтын серіктес-кәсіпорындармен бірлесе отырып анықталады. Бұл ретте сала дамуының болашағын ескере отырып, ІТ-технологияны, 3D-технологияны, АКТ, қашықтан, модульдік, дуалды, кредитті оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 208-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0800000 – Мұнай- газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0829000 – Энергетиканы қайта өндеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы
Біліктілігі: 082901 3 – Энергожүйе және энергожобалау технологы
Оқыту түрі: күндізгі

ПК3.1.30
ПК 3.1.31
ОПД 05
Общая энергетика.
Роль топливно – энергетического комплекса (ТЭК) в развитии экономики Казахстана. Основные направления рационального энергоиспользования. Классификация энергетических ресурсов. Органические топлива (горючие): состав и характеристики. Состав продуктов сгорания при сжигании органических веществ. Неорганические топлива (горючие). Ядерная энергия и механизмы тепловыделения. Ядерное топливо. Возобновляе-мые источники энергии. Тепло недр. Земли и толщи морей. Солнечная энергия. Гидроэнергетические ресурсы.
Тепловые электрические станции. Типы тепловых электростанций (ТЭС): конденсационные: (КЭС, ГРЭС) и теплоцентрали (ТЭЦ). Простейшие принципиальные тепловые схемы электростанций. Основное энергетическое и вспомогательное оборудование тепловых электростанций: энергетические паровые и водогрейные котлы, типы котлов; принципиальные схемы котлов и их основные характеристики; тепловой баланс и КПД котла; компоновка и конструкции котлов; водоподготовка и водный режим котлов. Паровые и газовые турбины: принцип действия и устройство турбин; преобразование энергии в ступени турбины. Выбор основного и вспомогательного оборудования ТЭС. Техническое водоснабжение, топливоснабжение, шлакоудаление, очистка и удаление дымовых газов. Теплоснабжение: системы теплоснабжения, теплофикационные установки КЭС и ТЭЦ; производственные и производственно – отопительные котельные и т.д. Внешние тепловые потребители. Нагнетательные машины электрических станций. Виды и классификация нагнетателей. Основные рабочие характеристики нагнетательных машин. Работа центробежного насоса в системе. Регулирование работы насоса. Центробежные вентиляторы. Поршневые компрессоры.
Атомные электрические станции. Основное энергетическое оборудование АЭС.
Энергетические установки гидроэлектростанций. Нетрадиционная энергетика. Основы энерготехнологии и вторичные энергетические ресурсы.
Знания:
- основные виды энергоресурсов, способы преобра-зования их в электрическую и тепловую энергию;
- типы тепловых электростанций;
- суточные и годовые графики тепловых и электрических нагрузок;
- основные типы энергетических установок, их назначение, принципы работы, схемы включения и конструкции;
Умения:
- использовать методы оценки основных видов энергоресурсов и преобразования их в электрическую и тепловую энергию.
ПК3.1.11
ОПД 06
Технология добычи и переработки нефти и газа.
Бурение нефтяных и газовых скважин. Способы бурения скважин на нефть и газ. Понятие о буровой скважине. Классификация скважин по назначению. Способы бурения скважин на нефть и газ. Выбор способа бурения. Цикл строительства скважин. Буровые установки и сооружения. Основной вспомогательный инструмент. Промывка скважин. Осложнения, возникающие при бурении. Режим бурения. Разобщение пластов. Конструкции скважин. Бурение скважин в заданном направлении. Аварии в бурении. Технико – экономические показатели и документации в бурении.
Добыча нефти и газа. Физические основы добычи нефти. Подготовка нефтяных скважин к эксплуатации. Вскрытие нефтяных пластов. Освоение нефтяных скважин. Фонтанная эксплуатация нефтяных скважин. Компрессорная эксплуатация. Эксплуатация скважин глубинными насосами. Искусственные методы воздействия на нефтяные пласты. Методы увеличения производительности скважин. Подземный ремонт скважин.
Сбор, хранение и транспорт нефти и попутного газа. Система сбора и транспорта продукции нефтяных скважин. Установки для измерения и сепарации продукции скважин. Установки для измерения и сепарации продукции скважин. Резервуарные парки и насосные станции. Компрессорные станции для перекачки попутного газа. Внутри промысловый трубопроводный транспорт. Подготовка нефти на месторождениях к транспорту и переработке. Подготовка воды для наводнения. Транспортировка нефти и нефтепродуктов нам дальние расстояния.
Переработка нефти и попутного газа. Классификация нефтей и нефтепродуктов. Эксплуатационные свойства моторных топлив. Первичная перегонка нефти. Термические процессы деструктивной переработки нефтяного сырья. Каталический крекинг и каталический риформинг. Переработка углеводородных газов. Производство нефтепродуктов различного назначения. Техноло-гия очистки нефтепродуктов. Общезаводское хо-зяйство нефтеперерабатывающего завода.
Знания:
- технологический процесс добычи нефти и газа от бурения, добычи, сбора, хранения, транспорта и переработки;
- основные понятия и определения в добыче нефти и газа;
- понятие о буровой скважине;
- классификация скважин по назначению;
- способы бурения скважин;
- буровые установки, основные и вспомогательные инструменты, применяемые при бурении скважин;
- конструкцию скважин;
- технологию промывки скважин;
- технологические особенности различных способов бурения;
- осложнения, возникающие при бурении скважин;
- технологию разобщения пластов;
- документации при бурении скважин;
- физические основы добычи нефти и газа;
- состав нефти и газа;
- физические свойства нефти и газа;
- режимы эксплуатации месторождений;
- технику и технология подготовки скважин к эксплуатации;
- способы добычи нефти и газа;
- наземное и подземное оборудование скважин при различных способах эксплуатации скважин;
- искусственные методы воздействия на пласт;
- методы увеличения производительности скважин;
- технику и технологию текущего и капитальногоподземного ремонта скважин;
- принципиальную схему системы сбора, хранения и транспорта нефти и попутного газа;
- оборудования и установки системы сбора, хранения и транспорта продукции нефтяных скважин;
- классификацию нефтей и нефтепродуктов;
- эксплуатационные свойства моторного топлива;
- основы процесса перегонки нефти;
- процессы переработки нефти и попутного газа;
- процессы каталитического крекинга и каталитического риформинга;
- методы переработки попутных нефтяных газов;
- технология очистки нефтепродуктов;
- общезаводское хозяйство
Умения:
- определять пластовое давление в фонтанной нефтяной, газовой и водяной скважине;
-определять дебиты нефтяных и газовых скважин
- проводить обработку результатов исследования скважин;
- производить расчет количества химических реагентов и воды;
- устанавливать режим работы штанговой насосной установки;
- определять нагрузку на головку балансира станка-качалки и длину хода плунжера насоса;
- подбирать оборудование для добычи нефти погружным центробежным электронасосом;
- соблюдать правила безопасного обслуживания газовых скважин и принимать меры по охране окружающей среды;
- определять необходимое количество воды для поддержания пластового давления;
- пользоваться схемой комплексной автоматизации;
- производить расчет прямой и обратной промывки песчаной пробки в скважине;
- производить обслуживание скважин и промысловых объектов на морских месторождениях;
- читать маркировку и условные обозначения оборудовании.

КҚ 3.1.30
КҚ 3.1.31
ЖКП 05
Жалпы энергетика.
Отын-энергетикалық кешеннің (ОЭК) Қазақстан экономикасының дамуындағы ролі. Энергияны тиімді қолдануының негізгі бағыттары. Энергетикалық ресурстардың классификациясы. Органикалық (жаңғыш) отындар: құрамы және сипаттамасы. Органикалық заттарды жағу кезіндегі жану өнімдерінің құрамы. Бейорганикалық отындар (жаңғыш). Ядролық энергия және жылу бөлу механизмдері. Ядролық отын. Жаңартылатын энергия көздері. Жер қойнауының және теңіздердің қалыңдығының жылуы. Күн энергиясы. Гидроэнергетикалық ресурстар.
Жылулық электрлік станциялар. Жылулық электрлік станциялар түрлері: жылулық электрстанциялар (ЖЭС), конденсациялық (КЭС, ГРЭС) және жылу орталықтар (ЖЭО). Электр станциялардың қарапайым принципиальдық жылулық сызбалары. Жылулық электростанциялардың негізгі энергетикалық және қосалқы жабдықтары: энергетикалық жылулық және су жылыту қазандары, қазандардың түрлері; қазандардың принципиальдық сызбалары және олардың негізгі сипаттамалары; жылулық баланс және қазанның ПЭК-і; қазандардың компановкасы және конструкциясы; суды дайындау және қазандардың сулық режимдері. Бу және газ турбиналар: турбиналардың құрылысы және жұмыс істеу принципі; турбинаның сатысында энергияның түрлендіруі. ЖЭС негізгі және қосалқы жабдықтарын таңдау. Техникалық сумен қамту, отынмен қамту, шлакты жою, түтін газдарды жою. Жылумен қамтамасыз ету: жылумен қамту жүйелері, КЭС және ЖЭО жылулық қондырғылар; өндірістік және өндірістік – жылыту жылу қазандықтары және т.б. Сыртқы жылулық тұтынушылар. Электрлік станциялардың айдау машиналары. Айдағыштардың түрлері және классификациясы. Айдау машиналарының негізгі жұмыстық сипаттамалары. Жүйедегі ортадан тепкіш сораптардың жұмысы. Сораптың жұмысын реттеу. Ортадан тепкіш желдеткіштер. Поршендік компрессорлар.
Атомдық электр станциялары. АЭС негізгі энергетикалық жабдықтары. Гидроэлектрстанциялардың энергетикалық қондырғылары. Дәстүрлі емес энергетика. Энерготехнология негіздері және екінші энергиялық ресурстар.
Білімдер:
- энергоресурстардың негізгі түрлері, оларды электр-лік және жылулық энергияға түрлендіру;
- жылулық электростанция түрлері;
- жылулық және электрлік жүктемелердің тәулік және жылдық графиктері;
- энергетикалық қондырғылардың негізгі түрлері, олардың қызметі, жұмыс істеу принципі, қосу схемалары және конструкциялары;
Іскерліктер:
- энергоресурстардың негізгі түрлерін бағалау әдістері және оларды электрлік және жылулық энергияға түрлендіру.
КҚ 3.1.11
ЖКП 06
Мұнай мен газды өндіру және өңдеу технологиясы.
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау. Мұнай мен газға бұрғылау әдістері. Бұрғылау скважинасы туралы түсінік. Скважиналардың қызметі бойынша классификациясы. Бұрғылау тәсілін таңдау. Скважина құрылысының циклі.Бұрғылау қондырғылары және құрылыстары. Негізгі қосалқы құралдар. Скважиналарды жуу. Бұрғылау кезінде туындайтын қиыншылықтар. Бұрғылау режимі. Қабаттарды айыру. Скважиналардың конструкциясы. Белгілі бағытта скважиналарды бұрғылау. Бұрғылаудағы апаттар. Бұрғылаудағы техника – экономикалық көрсеткіштер және құжаттар.
Мұнайды және газды өндіру. Мұнайды өндірудің физикалық негіздері. Мұнай скважиналарын пайдалануға дайындау. Мұнай қабаттарын ашу. Мұнай скважиналарын меңгеру. Мұнай скважиналарын атқылау тәсілімен пайдалану. Компрессорлық пайдалану. Скважиналарды тереңдік сораптармен пайдалану. Мұнай қабаттарына жасанды әсер ету. Скважина өнімділігін ұлғайту әдістері. Скважиналарды жер асты жөндеу.
Мұнай және ілеспе газды жинау және тасымалдау. Мұнай скважиналарының өнімдерін жинау және тасымалдау жүйесі. Скважина өнімін өлшеу және айыру қондырғылары. Резервуарлар паркі және сораптық станциялар. Іліспе газды айдау үшін компрессорлық станциялар. Кәсіпішілік құбырлық тасымалдау. Кен орындарда тасымалдауға және өңдеуге мұнайды дайындау. Суды дайындау. Алыс қашықтыққа мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдау.
Мұнайды және іліспе газды өңдеу. Мұнай және мұнай өнімдерінің классификациясы. Мотор отындарының пайдалану қасиеттері. Мұнайды алғашқы өңдеу. Мұнайлы шикізатты деструктивтік өңдеуінің термиялық процестері. Каталитикалық крекинг және каталитикалық риформинг. Көмірсутекті газдарды өңдеу. Әр түрлі мақсаттағы мұнай өнімдерін шығару. Мұнай өнімдерін тазарту технологиясы. Мұнай өңдеу зауытының жалпы зауыттық шаруашылығы.
Білімдер:
- бұрғылаудан бастап өңдірудің, жинаудың, сақтаудың, тасымалдаудың, өңдеудің мұнай және газды өндірудің технологиялық процесі;
- мұнай және газ өндірісіндегі негізгі түсініктер мен анықтамалар;
- бұрғылау скважина туралы түсінік;
- скважиналардың қызметі бойынша классификациясы;
- скважинаны бұрғылау тәсілдері;
- скважиналарды бұрғылау кезінде қолданатын бұрғылау қондырғылары, негізгі және көмекші құралдар;
- скважиналардың конструкциясы;
- скважиналарды жуу технологиясы;
- әр түрлі бұрғылау тәсілдерінің технологиялық ерекшеліктері;
- скважиналарды бұрғылау кезінде туындайтын қиыншылықтар;
- қабаттарды айыру технологиясы;
- скважиналарды бұрғылау кезіндегі құжаттама;
- мұнай және газды өңдіруінің физикалық негіздері;
- мұнай мен газдың құрамы;
- мұнай мен газдың физикалық қасиеттері;
- кен орындарды пайдалану режимдері;
- скважиналарды пайдалануға дайындау техника мен технологиясы;
- мұнай және газ өңдіру тәсілдері;
- әр түрлі тәсілдерменпайдалану кезіндегі скважиналардың жер үсті және жер асты жабдықтары;
- қабатқа әсер етудің жасанды әдістері;
- скважина өнімділігін ұлғайту әдістері;
- скважиналарды ағымдағы және күрделі жер асты жөндеу техникасы мен технологиясы;
- мұнай мен іліспе газды жинаудың, сақтаудың және тасымалдаудың принципиальды сызбасы;
- мұнай скважиналарының өнімдерін жинау, сақтау, тасымалдау жүйесінің жабдықтары және қондырғылары;
- мұнай және мұнай өнімдерінің классификациясы;
- мотор отынының пайдалану қасиеттері;
- мұнайды өңдеу процесінің негіздері;
- мұнайды және іліспе газды өңдеу процестері;
- каталитикалық крекинг және каталитикалық рифор-минг процестері;
- іліспе мұнай газдарын өңдеу әдістері;
- мұнай өнімдерін тазарту технологиясы;
- жалпы зауыттық шаруашылық;
Іскерліктер:
- мұнай, газ және су атқылау скважиналарындағы қабат қысымын анықтау;
- мұнай және газ скважиналарының дебитiн анықтау;
- скважинаны зерттеу қорытындысын өңдеу;
- штангалық сораптың жұмыс тәртiбiн орнықтыру;
- теңселмелi станок басындағы салмақты және сорап плунжерiнiң жүру ұзындығын анықтау;
- мұнайды ортадан тепкiш электрсораппен өндiру үшiн жабдықтар таңдау;
- газ скважиналарына қауiпсiз қызмет көрсету ережелерi мен қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау;
- қабат қысымын сақтау үшiн қажеттi су мөлшерiн анықтау;
- комплексті автоматтандыру сызбасын қолдану;
- скважиналардағы сазды тығындарды, тiке және керi жуу есептерiн жүргізу;
- кәсіпшілік басында және теңіз кенорындарында скважинаға қызмет көрсету;
- жабдықтардың маркалары мен шартты белгілерін оқу;

ПК 3.1.1
ОПД 07
Основы технической механики.
Теоретическая механика и его разделы.
Основные понятия и аксиомы статики.
Кинематика.
Основные понятия кинематики.
Динамика. Основные понятия и аксиомы динамики.
Работа и мощность.
Теория динамики. Сопротивление материалов. Виды деформации.
Детали машин.
Соединения деталей и узлов. Расчеты на прочность детали и машин.
Виды соединения.
Общие сведения ивиды передач.
Валы и оси.
Подшипники. Муфты.
Детали корпусов и пружины
Знания:
- теоретической механики и его основные виды;
- статики, основные понятия и аксиомы статики;
- основных понятий кинематики;
- основных понятий и аксиомы динамики;
- сопротивление материалов;
- детали машин;
- расчетов на прочность деталей и машин;
- видов соединений;
- общих сведений о передачах и виды передач;
- о валах и оси;
- о подшипниках;
- о муфтах;
- деталей корпусов и пружины;
Умения:
- объяснять основы теоретической механики;
- применять знание об основных понятиях и аксиомы статики;
- знать основные понятия кинематики;
- применять знание о основных понятиях и аксиомы динамики;
- рассчитать сопротивление материалов на прочность деталей машин;
- знать виды соединения и виды передач;
- подбирать валы и оси, подшипники и муфты;
- производить расчеты на прочность, жесткость и упругость;
- определять коэффициент снижения предела выносливости.
БК 11
ОПД 08
Технология металлов и конструкционные материалы.
Строение и свойства металлов.
Основы теории сплавов.
Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- роли металлургии, путей и перспектив ее развития;
- способов получения чугуна, стали, меди, титана, алюминия;
- о влиянии черной и цветной металлургии на окружающую среду и пути уменьшения вредных выбросов;
- по применению сталей для оборудования нефтегазовой промышленности;
- классификации сталей по химическому составу, назначению, качеству и по характеру при разливке;
- классификации, маркировки и применения литейного чугуна, его достоинство;
- сущности порошковой металлургии;
- сущность, виды коррозии и коррозионных разрушений;
- свойства, область применения и классификации пластмасс по составу;
- виды и свойства каучука, его получение;
- классификацию лакокрасочных материалов по назначению;
- правила охраны труда и технику безопасности при выполнении сварочных работ;
Умения:
- исследовать строения металлов;
- определять твердость металлов на прессе Бринеля, Роквелла, Виккерса;
- находить способы получения сплавов;
- выбирать термическую или химико-термическую обработку деталей заданных марок сталей, исходя из требуемых свойств;
- пользоваться справочной литературой по выбору пластмасс для конкретных изделий;
- работать с лакокрасочными материалами и клеем;
- выбирать оптимальный вариант метода защиты от коррозии оборудования нефтегазовой промышленности;
БК 11

КҚ 3.1.1
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика және оның бөлiмдерi.
Статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi.
Кинематика. Кинематиканың негiзгi түсiнiгi.
Динамика. Динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi.
Жұмыс және қуат.
Динамика теориясы.
Материалдар кедергісі. Деформация түрлері.
Машина бөлшектерi.
Бөлшектер мен түйіндердің байланысуы. Бөлшектер және машиналар беріктігінеесептеулер.
Қосылыстар түрлері.
Берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері.
Бiлiктер мен осьтер.
Подшипниктер.
Муфталар.
Корпус бөлшектері және серіппелер.
Білімдер:
- теориялық механика және оның түрлері;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгi;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi;
- материалдар кедергісі;
- машина бөлшектерi;
- бөлшектер мен машиналар беріктігіне есептеулер;
- қосылыстар түрлері;
- берiлiстер туралы түсінік және түрлері;
- бiлiктер мен осьтер;
- подшипниктер;
- муфталар;
- корпус бөлшектері және серіппелер.
Іскерліктер:
- теориялық механика негізiн түсіндіру;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдану;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгiн білу;
- динамика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдану;
- материалдар кедергісін, машина бөлшектерi беріктігін есептеу;
- қосылыстар түрлерін, берiлiстер түрлерін білу;
- бiлiктер мен осьтерді, подшипниктерді, муфталарды таңдау;
- беріктікке, қаттылыққа және төзімділікке есеп жүргізу;
- төзімділік шегі коэффициентінің төмендеуін анықтау;
БҚ 11
ЖКП08
Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар.
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың негізгі теориясы.
Көміртекті болаттар.
Болатты термиялық және химиялық өңдеу.
Легiрленген болат.
Шойын.
Ұнтақ материалдар.
Қатты қорытпалар.
Түсті металл қорытпалары.
Ерекше қасиетті қорытпалар.
Металдар коррозиясы және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдарды қысыммен өңдеу.
Дәнекерлеу, пайка және металды термиялық кесу.
Металды кесу арқылы өңдеу.
Электрлі өңдеу тәсілдері.
Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар.
Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары.
Жаңа прогрессивті технологиялық құрылымды материалдар.
Білімдер:
- металлургияның ролiн, даму жолы мен перспективасы;
- шойынды, болатты, мысты, титанды, алюминийдi алу тәсiлi;
- қара және түрлi-түстi металлургияның қоршаған ортаға әсер етуi және зиянды қалдықтардың лақтыруын азайту жолдары;
- мұнай және газ өнеркәсібі жабдықтарын дайындауға арналған болаттардың қолданылуы;
- құйма шойындардың жіктелуі, маркалары және қасиетi мен артықшылықтары;
- ұнтақ металлургияның мәнi;
- коррозияның және коррозиялық бүліну түрi, мәнi;
- пластмассаның құрамына байланысты қасиеті, пайдалану аймағы, және жіктелуі;
- каучуктың түрi мен қасиеттерi, оның қолданылуы;
- қолданылуы бойынша лак бояу материалдарының жіктеуіші;
- балқытып жапсыру кезіндегі техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелері;
Іскерліктер:
- металдардың құрылысын зерттеу;
- металдардың қаттылығын Виккерс, Роквелл, Бреннель пресібойынша анықтау;
- қорытпаларды алу әдiстерiн табу;
- қажеттi қасиеттердi ескере отырып, берiлген болат маркасына байланысты, термиялық және химиялық-термиялық өңдеудi таңдау;
- белгілі бұйымдар үшiн анықтамалық әдебиеттерден пластмассаларды таңдап, қолдана бiлу;
- желiм және сыр бояулар материалдарымен жұмыс жасау;
- мұнай және газ өнеркәсібі жабдықтарын коррозиядан қорғаудың тиімді әдісін таңдау;
БҚ 11

ПК3.1.27
ОПД 09
Основы термодинамики и теплотехники.
Законы идеальных газов.
Смеси жидкостей, паров и газов.
Первое начало термодинамики. Термодинамические процессы изменения состояния.
Второе начало термодинамики.
Энтропийные диаграммы.
Процессы парообразования и термодинамические свойства водяного пара.
Истечение и дросселирование газов и паров.
Циклы паросиловых и холодильник установок.
Двигатели внутреннего сгорания.
Термодинамические процессы компрессорных машин.
Основы теории теплообмена.
Формы передачи тепла.
Теплообмен с теплопроводностью.
Теплообмен конвенцией.
Теплообмен излучением.
Теплопередача между теплоносителями через стенку.
Основы теплового расчета теплообменных аппаратов.
Основы теплотехники.
Схема котельной установки.
Котельные агрегаты и вспомогательное оборудование.
Поршневые двигатели внутреннего сгорания.
Газотурбинные установки.
Теплосиловые установки.
Знания:
- о термодинамических процессах, характеристики состояния рабочего тела;
- основных законов идеальных газов;
- о видах теплоемкостей, о теплоемкости газовых смеси;
- первого закона термодинамики для замкнутой системы и потока газа;
- сущности энтропии, второй закон термодинамики;
- форм передачи тепла и их применение;
- о теплопроводности, зависимости коэффициента теплопроводности от различных факторов;
- о конвективном теплообмене, факторов, влияющие на коэффициент теплоотдачи; особенностей конвективного теплообмена;
- принцип действия основных типов теплообменных аппаратов;
- о классификации, устройстве и основных показателей работы топок, котельных установок;
- по классификации и общем устройстве ДВС; принцип действия; виды топлива, применяемые в ДВС;
- об общем устройстве газотурбинных двигателей;
-сущности дросселирования, конструкции сопел и диффузоров;
- об устройстве и принцип действия поршневых, центробежных и осевых компрессоров;
- схемы паросиловой установки, работающей по циклу Ренкина;
- об основных технико-экономических показателях работы теплосиловых установок.
Умения:
- применять уравнения состояния идеальных и реальных газов при решении практических задач;
- производить расчеты термодинамических процессов;
- выполнять расчеты теплопередачи;
- выполнять расчет рекуперативного теплообменника;
- производить расчет топлива и процесса горения:
- определять теплоту и работу по таблицам и диаграммам водяных паров;
- определять мощность привода компрессора и число ступеней сжатия;
- выполнять практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках;
БК 11
ПК3.1.28
ОПД 10
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Электрический ток. Расчет электрических цепей постоянного тока. Электрическое и магнитное поле.
Электромагнитная индукция. Синусоидальный ЭДС и ток. Элементы и параметры электрических цепей переменного тока. Симметричные трехфазные электрические цепи. Электронные лампы. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
Электронные выпрямители, усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Интегральные схемы микроэлектроники. Электронные устройства в автоматических системах.
Современные схемы электроснабжение промыш-ленных предприятий.
Защитные заземление, назначение, устройства, контроль состояния.
Знания:
- электрической энергии, ее свойства и применение;
- электромагнитного поля и электромагнитной индукции;
- о трехфазной электрической цепи;
- о полупроводниковых приборах;
- о фотоэлектронных приборах;
- о электронных выпрямителях, усилителях;
- интегральных схем микроэлектроники;
- электронных устройств в автоматических системах;
- современных схем электроснабжения промышленных предприятий;
- о защитных заземлениях, их назначение, устройство, контроль состояния;
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- собирать электрическую цепь из предложенных элементов;
- применять законы Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца при решения задач;
- производить измерения тока, напряжение, мощности энергии, сопротивления;
- производить упрощенный расчет линии электропитания.

КҚ 3.1.27
ЖКП09
Термодинамика және жылу техникасының негіздері.
Идеалды газдың заңдары. Сұйық, бу, газ қоспалары.
Термодинамиканың бiрiншi бастамасы.
Күйлердiң өзгеруiнiң термодинамикалық процестерi.
Термодинамиканың екiншi бастамасы.
Энтропиялық диаграммалар.
Булану процестерi және су буының термодинамикалық қасиеттерi.
Газдар мен булардың ағылуы мен дросселяциясы.
Бу күштi және мұздатқыш қондырғылар циклдерi.
Iштен жану қозғалтқыштары.
Компрессорлық машиналардың термодинамикалық процестерi.
Жылу алмасу теориясының негiздерi.
Жылу берiлу формалары.
Жылу өткiзгiштiк, жылу алмасу.
Конвекция арқылы жылу алмасу.
Сәулелену арқылы жылу алмасу.
Жылу тасымалдаушылар арасындағы қабырға арқылы жылу берілу.
Жылу алмасу аппараттарын жылулық есептеу негiздерi.
Жылу техникасының негiздерi.
Бу қазандары схемасы.
Бу қазандарына арналған агрегаттар мен қосалқы қондырғылар.
Поршендi iштен жану қозғалтқыштары.
Газ турбиналыққондырғылар.
Жылу күштік қондырғылар.
Білімдер:
- термодинамикалық процестер, жұмыс денесінің күй сипаттамалары;
- идеал газдардың негізгі заңдары;
- тұйық жүйелер және газ ағыны үшін термодинамиканың бірінші заңы;
- энтропияның маңызы, термодинамиканың екінші заңы;
- жылу алмасу аппараттарының негізгі типтерінің жұыс істеу принциптері;
- отындық, бу қазандары қондырғылары жұмысының негізгі көрсеткіштері мен құрылысы, жіктелуі;
- іштен жану қозғалтқышының құрылысы, жіктелуі, жұмыс істеу принципі, ІЖД қолданылатын отындардың түрлері;
- газтурбинді қозғалтқыштардың жалпы құрылысы;
- поршенді, ортадан тепкіш және осьті компрессорлардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері;
- Ренкин циклі бойынша жұмыс істейтін букүштік қондырғылардың схемасы;
- жылукүштік қондырғылар жұмысының негізгі технико-экономикалық көрсеткіштері.
Іскерліктер:
- идеал және нақты газдың күй теңдеулерін практикалық есептерді шешуде қолдану;
- термодинамикалық процесс есептерін шығару;
- жылу берілу есептеулерін жүргізу;
- рекуперативті жылуалмастырғыш есептеулерін жүргізу;
- отын және жану процесінің есептеулерін жүргізу;
- су буының диаграммалары және кестелері бойынша жылу мен жұмысты анықтау;
- компрессор жетегінің қуатын және сығу сатысының санын анықтау;
- бір және көп қабатты қабырғалар арқылы стационарлы жылуөткізгіштік есептеулерін орындау;
БҚ 11
КҚ 3.1.28
ЖКП10
Электротехника және электроника негізі.
Электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы.
Электр тоғы. Тұрақты тоқтың электр тiзбегiнің есебі.
Электрлік және магниттiк өрiс.
Электрмагниттiк индукция.
Синусоидтық ЭҚК және тоқ.
Айнымалы тоқтың электр тізбегінің параметрлері мен элементтері.
Симметриялы үш фазалы электр тiзбегі.
Электронды лампалар.
Жартылай өткiзгiштi, фотоэлектронды құрылғылар.
Электронды түзеткiштер, күшейткiштер. Электронды генераторлар және өлшеу құралдары. Микроэлектрониканың интегральды схемалары. Автоматты жүйедегі электронды құрылғылар.
Кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары.
Қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Білімдер:
- электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы;
- электрмагниттiк өрiс және электрмагниттiк индукция;
- үш фазалы электр тiзбегі;
- жартылай өткiзгiштiгi құрылғылар;
- фотоэлектронды құрылғылар;
- электронды түзеткiштер және күшейткiштер;
- микроэлектрониканың интегральды схемалары;
- автоматты жүйедегі электронды құрылғылар;
- кәсіпшілік мекемелерін электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары;
- қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Іскерліктер:
- сызбада электр тізбегінің негізгі элементтерін бейнелеу;
- берілген элементтермен электр тізбегін құру;
- Ом, Кирхгофф және Джоул-Ленц заңдарын есеп шығаруға қолдану;
- тоққа, кернеуге, энергия қуатына және кедергіге өлшеужүргізу;
- электрмен коректендіруші тізбектің қысқартылған есебін шығару.

ПК3.1.20
ПК 3.1.22
ОПД 11
Гидравлика.
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Давление жидкости на плоскую стенку. Центр давления. Давление жидкости на криволинейную поверхность.
Закон Архимеда.
Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнения расхода жидкости и неразрывности потока. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Графическая иллюстрация.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления.
Потери напора в некруглых трубах. Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основные физические свойства жидкости;
- зависимость основных свойств жидкостей и газов от температуры и давления;
-давление жидкости на плоские и криволинейные поверхности;
-основные понятия и определения гидродинамики;
-гидравлические элементы потока;
-энергетический смысл уравнения Бернулли;
- устройство и принцип действия приборов для измерения расхода и скорости;
- режимы движения жидкости и критерии его определения;
- зависимость потерь напора и давления от различных факторов;
-возможные способы снижения потерь напора в трубах;
- влияние гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости;
- назначение и классификацию трубопроводов;
-основные формулы для расчета трубопроводов;
-гидравлический удар в трубопроводах;
-истечение жидкости через малое отверстие в тонкой среде;
-истечение жидкости из отверстий в боковой стенке;
-влияние числа Рейнольдса на истечение жидкости;
-основной закон фильтрации и границы его применения;
-вязко-пластичные жидкости и их свойства;
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости;
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной газов и их смесей;
- рассчитать число Рейнольдса;
-определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- рассчитать коэффициенты местных сопротивлений;
-производить расчет простого и сложного трубопроводов;
-рассчитать скорость ударной волны;
- рассчитать коэффициент скорости и коэффициент расхода при истечении жидкости из отверстий;
- рассчитать коэффициент фильтрации жидкости;
- построить кривые течения, реограммы, номограммы по формулам;
- выполнять практические расчеты по теплоемкости
БК 11

КҚ3.1.20
КҚ 3.1.22
ЖКП11
Гидравлика.
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Жазықтың бетіне түскен сұйықтықтың қысымы. Қысым орталығы.
Қисық сызықты жазықтыққа сұйықтықтардың қысымы. Архимед заңы.
Гидростатика заңының есебі және жұмыс принципіне негізделген аспаптар, машиналар мен құрылыстар.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Ағынның үзіліссіздігі және сұйықтық шығынының теңдеуі.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Графикалық кескіндеу. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы. Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Дөңгелек емес құбырларда арынның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi;
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- сұйықтықтың шығыны мен жылдамдығын өлшейтін аспаптардың құрылысы мен жұмыс принципі;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібі және оларды анықтау критериясы;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- жұқа қабырғалардағы саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- қабырғалар бүйіріндегі саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- сүзілудің негізгі заңы және оны қолдану шекарасы;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қасиеттері;
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдану;
- сұйықтықтың қысымын анықтау;
- ағынның негізгі элементтерін есептеу;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен шығын өлшегішті қолдану;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеу;
- Рейнольдс санын есептеу;
- сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтау;
- жергілікті кедергі коэффициентін есептеу;
- жәй және күрделі құбыр желісін есептеу;
- формула бойынша номограмма, реограмма және ағын қисықты құру;
- газ және қоспаларының жылу сыйымдылықтары бойынша практикалық есептеулерді жүргізу;
БҚ 11

ПК3.1.25
ОПД 12
Экономика энергетики.
Энергетическое хозяйство страны. Электроэнергетика и ее основные функции. Реформирование в электроэнергетике.
Капитальные вложения в объекты энергетики страны. Характеристика затрат. Смета на строительство энергопредприятий. Удельные капитальные вложения. Факторы, влияющие на стоимость строительства энергетических объектов. Сетевые методы планирования и организации комплекса работ.
Себестоимость энергетической продукции. Себестоимость электрической и тепловой энергии. Себестоимость передачи и распределения энергии. Факторы снижения себестоимости энергетической продукции.
Прибыль и рентабельность. Рынок энергетики и мощности.
Основы ценообразования в энергетике. Тарифы на электрическую и тепловую энергии. Тарифное регулирование.
Кадры энергопредприятий. Заработная плата, доходы. Системы оплаты труда. Затраты на производство энергетической продукции. Организация труда и заработной платы. Оценка финансово-экономической эффективности инвестиций в энергообъекты. Понятие инвестиций. Учет фактора неопределенности и оценка риска. Система показателей, характеризующих финансовое состояние и финансовую устойчивость предприятия. Оценка экономической эффективности инвестиций в реконструкцию и техническое перевооружение энергетических объектов.
Учет риска и неопределенности информации в проектном анализе.
Знания:
- технологические и экономические особенности энергетических предприятий, тендеции развития энергетики;
- методы расчета капитальных вложений в энергообъекты;
- основы построения, расчета и анализа современной системы показателей, характеризующих экономическую деятельность энергетических предприятий;
- методика оценки технико – экономической эффективности принимаемых решений;
- современные методы финансово – экономической эффективности технологических процессов, инновационно- технологических рисков при внедрении новых техник и технологий;
- основы ценообразования в энергетической отрасли;
Умения:
- проводить анализ влияния различных факторов на себестоимость электрической энергии;
- рассчитывать на основе типовых методик и действующей нормативно – правовой базы технико – экономические показатели энергетических объектов;
- проводить предварительное технико – экономическое обоснование проектных решений;
- планировать мероприятия по повышению эффективности производственно – хозяйственной деятельности энергопредприятий.
БК 11
ПК 3.1.13
ПК3.1.14
ПК3.1.15
ОПД 13
Автоматика энергосистем.
Основы автоматического управления техническими процессами. Системы автоматического управления (САУ). Объекты управления и их свойства. Система автоматического регулирования (САР).Основные понятия метрологии и классификация измерительных приборов. Измерение давления. Измерение расхода и количества. Измерение уровня. Измерение температуры. Анализ газов и газовых смесей. Контроль физических свойств. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Организация и структура АСУТП. Автоматизация основных процессов на нефтегазовых промыслах. Обеспечение безопасности технологических процессов.
Автоматические системы управления в энергетике.
Автоматическое управление технологическими процессами на электрических станциях. Автоматическое управление изменением состояния гидро - и турбогенераторов. Включение агрегатов на параллельную работу. Управление частотой и активной мощностью в ЭЭС. Автоматическое регулирование частоты вращения и активной мощности синхронных генераторов. Регулирование напряжения и реактивной мощности в ЭЭС. Автоматизированные управления технологическими процессами.
Автоматическое регулирование параметров режима электроэнергетических систем. Особенности регулирования частоты и активной мощности в ЭЭС. Способы регулирования напряжения на объектах ЭЭС. Автоматическое регулирование напряжения и реактивной мощности в ЭЭС. Цифровые технологии в энергетике.
Противоаварийная автоматика ЭЭС. Структура противоаварийной автоматики (ПА). Основные группы ПА: автоматика предотвращения нарушения динамической или статической устойчивости; автоматика ликвидации асинхроннного режима; автоматика предотвращения недопустимых изменений параметров ЭЭС; автоматика повторного включения отключенных релейной защитой электроэнергетических объектов и включения резервных источников питания. Техническая реализация ПА.
Основные виды современных и перспективных автоматических устройств и систем управления в нормальных и аварийных режимах энергосистемы. Системы регулирования вращения синхронных генераторов. Системы регулирования возбуждения СГ. Регулирования напряжения на подстанциях. Цифровой автоматический регулятор напряжения трансформаторов и автотрансформаторов с УРПН. Перспективные устройства противоаварийной автоматики. Дозирование управляющих воздействий ПА.
Автоматизация энергетических процессов. Средства автоматизации управления теплотехническими процессами. Автоматизация теплоэнергетических процессов. Автоматическое регулирование технологических процессов котлов, систем теплоснабжения и теплотехнического оборудования. Регулирование теплоэнергетических процессов и теплоэнергетических установок.
Знания:
- понятия об объекте регулирования;
- структуры автоматического регулятора;
- классификации автоматических регуляторов;
- пневматические и исполнительные электрические устройства;
- гидравлические и электрогидравлические регуляторы;
- особенности монтажа регуляторов на технологическом оборудовании;
- назначение, классификация и состав управляющей системы;
- типовые решения автоматизации объекта управления;
- автоматизация процессов нефтяных, газовых промышленности;
- автоматизация работы оборудования нефтяных, газовых промышленности;
- назначение, классификацию, системы управления промышленными роботами;
- теоретические основы автоматического управления режимом работы синхронных генераторов (блоков генератор - трансформатор), электростанции в целом, основного электрооборудования подстанций и линий электропередачи;
- техническое исполнение автоматических управляющих устройств и систем;
Умения:
- вычислять погрешности приборов, определять класс точности;
- класс точности прибора, вычислить погрешности;
- делать выводы о пригодности прибора;
- отличить по внешнему виду уровнемер и преобразователь уровня, установленные на техническом оборудовании;
- условно обозначить и изображать устройства для контроля расхода и количества;
- измерять уровень жидкости в емкостях;
- контролировать измерение температуры в аппаратах;
-выбрать качественные показатели процесса регулирования;
- пользоваться справочными материалами, ГОСТами, нормами.
- условно обозначать и графически изображать на схемах элементов систем автоматического регулирования;
- понять устойчивости системы;
- разбираться в функциональных и принципиальных схемах устройств и систем автоматического управления;
- производить автоматическое регулирование процесса производства

КҚ 3.1.25
ЖКП12
Энергетика экономикасы.
Отынның энергетикалық шаруашылығы. Электр энергетика және оның негізгі функциялары. Электр энергетикадағы реформалау.
Отынның энергетика нысандарын күрделі қаржыландыру. Шығындардың сипаттамасы. Энергия кәсіптерінің құрылысының сметасы. Шартты күрделі қаржылар. Энергетикалық нысандардың құрылысына әсер ететін факторлар. Жұмыстар кешенін жоспарлау және ұйымдастыруының желілік әдістері. Энергетикалық өнімнің өзіндік құны.
Электрлік және жылулық энергияның өзіндік құны. Энергияны жіберу және тарату өзіндік құны. Энергетикалық өнімнің өзіндік құныназайтатын факторлар.
Пайда және рентабельділік. Энергетика және қуаттылық нарығы.
Энергетикада бағаның құруының негіздері. Электрлік және жылулық энергияға тарифтер. Тарифтік реттеу. Энергокәсіпшіліктердің мамандары. Еңбек ақысы, кірістер. Еңбекті төлеу жүйесі. Энергетикалық өнімді өндіруге кететін шығындар. Еңбекті және еңбек ақыны ұйымдастыру. Энергетикалық нысандарды күрделі қаржыландыруын қаржы- экономикалық тиімділігін бағалау. Күрделі қаржыландырудың түсінігі. Белгіссіздік факторын ескеру және тәуекелді бағалау. Кәсіпшіліктің қаржылық жағдайын және қаржылық тұрақтылығын сипаттайтын көрсеткіштер жүйесі. Энергетикалық нысандарды реконструкциялаудың және техникалық жабдықтаудың экономикалық тиімділігін анықтау.
Жобалық талдауда тәуекелді және ақпараттың белгісіздігін есепке алу.
Білімдер:
- энергетикалық кәсіпорындардың технологиялық және экономикалық ерекшеліктері;
- энергонысандарға күрделі қаржыларды еңгізуін есептеу әдістері;
- энергетикалық кәсіпорындардың экономикалық қызметін сипаттайтын көрсеткіштердің қазіргі жүйесін құру, есептеу, және талдау,
- қабылданатын шаралардың тиімділігін техника – экономикалық талдау;
- технологиялық процестердің, жаңа техникалар мен технологияларды еңгізу кезіндегі инновациялық-технологиялық тәуекелдердің қаржы- экономикалық тиімділігінің қазіргі әдістері;
- энергетикалық саладағы бағаның құрылуының негіздері;
Іскерліктер:
- электрэнергиясының өзіндік құнына әр түрлі факторлардың әсер етуін талдау;
- үлгілік әдістер негізінде және қолданыстағы нормативтік құқықтық база негізінде энергетикалық нысандардың көрсеткіштерін есептеу;
- жоба шешімдерді алдын ала техника – экономикалық негіздеу;
-энергетикалық кәсіпорындардың өндірістік – шаруашылық қызметінің тиімділігін арттыру үшін шараларды жоспарлау.
БҚ 11
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
ЖКП 13
Энергожүйелердің автоматикасы.
Техникалық процестермен автоматты басқару негіздері. Автоматты басқару жүйелері (АБЖ). Басқару нысандары және олардың қасиеттері. Автоматты басқару жүйелері. Метрологияның негізгі түсініктері және өлшеу аспаптарының классификациясы. Қысымды өлшеу. Шығынды және көлемді өлшеу. Деңгейді өлшеу. Температураны өлшеу. Газдарды және газ қоспаларын талдау. Физикалық қасиеттерін бақылау. Технологиялық процестермен автоматты басқару жүйелері (ТПБАЖ). ТПБАЖ оны ұйымдастыру және құрылымы. Мұнай кәсіпшіліктерінің негізгі процестерін автоматтандыру. Технологиялық процестердің қауіпсізділігін қамтамасыз ету.
Энергетикадағы басқарудың автоматты жүйелері. Электр станцияларда технологиялық процестерді автоматты басқару.
Гидро–турбогенераторлардың жағдайы өзгеруінің автоматты басқару. Агрегаттарды параллель жұмысқа қосу. ЭЭС – да жиілікті және активті қуатты басқару. Синхронды генераторлардың айналу жиілігін және активті қуатын автоматты реттеу.ЭЭС – да кернеуді және реактивтік қуатты реттеу. Технологиялық процестерді автоматты басқару.
Электр энергетикалық жүйелердің режимінің параметрлерін автоматты реттеу. ЭЭЖ –да жиілікті және активті қуатты реттеу ерекшеліктері. ЭЭЖ –дың нысандарында кернеуді реттеу тәсілдері. ЭЭЖ-да кернеуді және реактивтік қуатты автоматты реттеу. Энергетикадағы цифрлы технологиялар.
ЭЭЖ апатқа қарсы автоматика. Апатқа қарсы автоматиканың құрылымы (АҚ). АҚ негізгі топтары: динамикалық немесе статикалық тұрақтылықтың бұзылуын алдын алу автоматикасы; асихрондық режимді жою автоматикасы; ЭЭЖ-тің рұқсат етілмеген параметрлерін өзгеруінің алдын алатын параметрлер;релелік қорғаумен өшірілген электр энергетикалық нысандарды қайта қосу және резервтік қоректену көздерін қосу автоматикасы. АҚ техникалық тарату. Энергожүйелердің нормал және апаттық режимдегі қазіргі және перспективалық автоматты құрылғылардың және басқару жүйелерінің негізгі түрлері. Синхронды генераторлардың айналуын реттеу жүйелері. СГ қоздыруын алдын алу Қосалқы станцияларда кернеуді реттеу. Трансформаторлардың және КАЖРҚ – мен автотрансформаторлардың цифрлы автоматты кернеу реттегіші. Апатқа қарсы автоматиканың перспективалық құрылғылары.
Энергетикалық процестерді автоматтандыру. Жылу техникалық процестерді басқаруының автоматтандыру құралдары. Жылу энергетикалық процестерді автоматтандыру. Қазандардың, жылумен қамтамасыз ету жүйелерін және жылу техникалық жабдықтарын технологиялық процестерін автоматты реттеу. Жылу энергетикалық процестерін және жылу энергетикалық қондырғыларын реттеу.
Білімдер:
- реттеу нысаны туралы түсініктер;
- автоматты реттегіштің құрылымы;
- автоматты реттегіштердің классификациясы;
- пневматикалық және орындаушы электр құрылғылары;
- гидравликалық және электргидравликалық реттегіштер;
- технологиялық жабдықтарда реттегіштерді орналастыру ерекшеліктері;
- басқару жүйенің қызметі, классификациясы және құрамы;
- басқару нысаның автоматтандыруының үлгілік шешімдері;
- мұнай, газ өндірісінің процесін автоматтандыру;
- мұнай, газ өндірісінің жабдықтарының жұмысын автоматтандыру;
- өндіріс жұмыстарын басқару жүйелерінің қызметі, классификациясы;
- синхронды генераторлардың (генератор – трансформатор блогы), түгел электростанцияның, қосалқы станциялардың және электрлік беріліс желілерінің жұмыс режимін автоматты басқарудың теориялық негіздері;
- автоматты басқару құрылғылар мен жүйелердің техникалық орындалуы;
Іскерліктер:
- аспаптардың ауытқулықтарын есептеу, дәлдік класын анықтау;
- аспаптың дәлдік класы, ауытқуларды есептеу;
- аспаптардың жарамдылығы туралы қорытындылар шығару;
- техникалық жабдықтарда орнатылған деңгей өлшегішті және деңгейді түрлендіргішті сырт пішіні бойынша айыру;
- сыйымдылықтарда сұйықтың деңгейін өлшеу;
- аппаратардағы температураның өлшеуін бақылау;
- реттеу процесінің сапалы көрсеткіштерін таңдау;
- анықтамалық материалдармен, МЕМСТ-пен, нормалармен қолдану;
- сызбаларда автоматты реттеу жүйелерінің элементтерін шартты белгілеу және графикалық көрсету;
- жүйенің тұрақтылығын түсіну;
- құрылғылардың функциональдық және принципиальдық сызбаларды және автоматты басқару жүйелерді талқылау;
- өндіріс процесін автоматты реттеу.

ПК3.1.16
ПК 3.1.26
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Энергетика нефтегазового комплекса и технология переработки энергетики.
Общая характеристика потребителей энергии. Потребители энергии на буровых установках, дожимных насосных и компрессорных станциях, установок подготовки нефти и газа, магистральных нефте- газопроводах.
Общая характеристика производителей энергии. Устройство и принцип дизельных двигателей, газотурбинных установок, электростанций и котельных.
Анализ структуры энергопотребления объекта методика анализа структуры энергопотребления, виды потребляемых энергоресурсов, их количество и стоимость по тарифам.
Теоретические основы преобразования теплоты в энергетических установках. Основы преобразования энергии в гидроэнергетических установках. Основы работы ядерных реакторов.
Котельные установки. Классификация котлов, устройство и принцип работы паровых и водогрейных котлов, их характеристики.
Тепловой баланс котельной установки. Уравнение теплового баланса. Понятие КПД котла. Расход топлива. Принципы подбора котельного оборудования для конкретных потребителей. Методы энергосбережения при эксплуатации котельных агрегатов.
Виды топлив и их характеристики. Элементарный состав жидких, твердых и газообразных топлив, теплота сгорания топлива высшая и низшая. Расчет коэффициента избытка топлива.
Системы теплоснабжения. Виды систем теплоснабжения. Оценка эффективности и надежности систем. Перспективные конструкции тепловых систем.
Методика расчета водоподогревателей. Методики расчета тепловой производительности, теплового и гидравлического расчета водо-водяных подогревателей.
Вторичные энергоресурсы и их использование. Виды вторичных энергоресурсов в нефтегазовом комплексе. Способы использования попутного нефтяного газа, теплоты выхлопных газов. Возможности альтернативных источников энергии.
Силовое оборудование насосных и компрессорных станций. Характеристики электродвигателей насосных перекачивающих станций, газотурбинных двигателей, аппаратов воздушного охлаждения.
Знания:
- характеристики основного энергопотребляющего оборудования нефтегазового комплекса;
- способы обеспечения энергией наиболее значимых потребителей;
- способы производства энергии в нефтегазовом комплексе;
- характеристики энергопроизводящего оборудования;
- основные характеристики теплопроизводящего и теплопотребляющего оборудования;
Умения:
- анализировать системы энергоснабжения;
- производить тепловые и технологические расчеты теплопроизводящего и теплопотребляющего оборудования;
- анализировать системы энергоснабжения;

КҚ3.1.16
КҚ 3.1.26
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мұнай газ кешенінің энергетикасы және энергетиканы өңдеу технологиясы.
Энергия тұтынушылардың жалпы сипаттамасы. Бұрғылау қондырғыларының, сораптық және компрессорлық станцияларының, мұнай және газды дайындау қондырғыларындағы, магистральдық мұнай-газ құбырларындағы энергияны тұтынушылар. Энергияны өндірушілердің жалпы сипаттамасы. Газтурбиналық қондырғыларының, электр станциялар және жылу қазандықтыңқұрылысы және жұмыс істеу принципі. Нысанның энергия тұтыну құрылымын талдау, тұтынылатын энергия ресурстарының түрлері, олардың көлемі және тарифтер бойынша құны. Энергетикалық қондырғылардағы жылуды өндіру теориялық негіздері. Гидроэнергетикалық қондырғыларда энергияны өндіру негіздері. Ядерлық реакторлардың жұмысының негіздері. Қазан қондырғылары. Қазан қондырғыларының жылулық балансы. Қазан агрегаттарын пайдалану кезіндегі энергияны үнемдеу әдістері. Отын түрлері және олардың сипаттамасы. Жылумен қамтамасыз ету.
Су жылыту қондырғыларын есептеу әдісі. Жылулық өнімділікті есептеу әдісі, су жылыту қондырғыларын жылулық және гидравликалық есептеу әдісі. Екіншілік энергия ресурстары және оларды қолдану. Іліспе мұнай газы, пайдаланылған газды пайдалану тәсілдері. Энергияның альтернативтік көздерінің мүмкіншіліктері. Сораптық және компрессорлық станциялардың күштік жабдықтары. Сораптық айдау станцияларының, газ турбиналы қозғалтқыштардың, ауа салқындатқыш аппараттардың сипаттамасы.
Білімдер:
- мұнай-газ кешенінің негізгі энергия тұтынушы жабдықтарының сипаттамасы;
- ең маңызды тұтынушыларды энергиямен қамтамасыз ету әдістері;
- мұнай-газ кешенінде энергияны өндіру әдістері;
- энергия өндіруші жабдықтардың сипаттамасы;
- жылу өндіру және жылу тұтыну жабдықтарының негізгі сипаттамасы;
Іскерліктер:
- электрмен қамту жүйелерін талдау;
- жылу беру және жылу тұтыну жабдықтарының жылулық және технологиялық есептерін орындау;
- электрмен қамту жүйелерін талдау;

ПК3.1.1
ПК 3.1.2
СД 02
Устройство и проектирование энергосистем и комплексов тепло – топливоснабжения.
Основные методы и средства, применяемые для контроля технологического процесса теплотехнических энергосистем. Котельные установки и топливоснабжение. Классификация, виды и типы современных паровых котлов. Виды компановок, достоинства и недостатки. Котлы с надувом, особенности конструкции и преимущества. Водогрейные котлы. Топочные устройства. Вспомогательное оборудование парового котла и котельной.
Теплотехническое оборудование. Назначение, устройство, принцип действия телообменных аппаратов, тепловых насосов, дистилляционных и ректификационных установок, сушильных установок, конденсатного хозяйства.
Обрудование систем теплоснабжения. Выбор схемы и оборудования ГВС (горячего водоснабжения).
Оборудование систем отопления. Системы топливоснабжения.
Вентиляция воздуха. Расчет системы вентиляции.
Кондиционирование воздуха. Виды кондиционеров, их устройств, принцип действия. Расчет процесса кондиционирования.
Тепловые двигатели. Типы и принцип действия и основные элементы паровых турбин.
Конденсационные установки и масляные системы паровых турбин. Схема конденсационной установки, назначение, устройство и работа. Маслоснабжение. Назначение, схемы. Вентиляция масляной системы. Экгаустеры. Система гидоподъема ротора.
Регулирование и защита паровых турбин.
Принцип действия и основные элементы газовых турбин. Способы регулирования газовых турбин.
Устройство и принцип действия двигателей внутреннего сгорания.
Тепловые электрические станции. Основное и вспомогательное оборудование ТЭС.
Потребление тепловой энергии. Системы теплоснабжения, их классификация. Выбор систем теплоснабжения.
Строительные и механические конструкции тепловых сетей. Типы и конструкции трубопроводов. Способы прокладки тепловых сетей. Расчет нагрузок на подвижные и неподвижные опоры.
Расчет гидравлических параметров тепловых сетей. Назначение насосов в тепловых сетях.
Расчет гидравлического режима тепловых сетей.
Расчет тепловых параметров тепловых сетей.
Мероприятия по надежности тепловых сетей.
Основные требования нормативных документов к проектированию теплоподготовительных установок ТЭС. Методика расчета принципиальных тепловых схем котельных и теплоподготовительных установок ТЭС.
Знания:
- основные требования к устройству и эксплуатации систем тепло- и топливоснабжения;
- основные требования нормативных документов к проектированию теплоподготовительных установок котельных и ТЭС;
- методика расчета принципиальных тепловых схем котельных и теплоподготовительных установок ТЭС;
Умения:
- производить тепловой расчет и выбор паровых котлов;
- выбирать типы, марки насосов и вентилятров согласно нормам технологического проектирования;
- производить расчет тепловой схемы котельной с водогрейными котлами и выбирать оборудование;
- производить расчет тепловой схемы с паровыми котлами и выбирать оборудование;
- производить расчет тепловой схемы с комбинированными котлами;
- производить расчет тепловой схемы ТЭС и выбирать оборудование;

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
АП 02
Жылу және отынмен қамтамасыз ету кешендердің және энергожүйелердің құрылысы және жобалау.
Жылу техникалық энергожүйелердің технологиялық процесін бақылау үшін қолданатын негізгі әдістер мен құралдар. Қазан қондырғылары және отынмен қамту. Қазіргі бу қазандарының жіктеуіштері, түрлері және үлгілері. Жинақтау түрлері, артықшылықтары және кемшіліктері. Үрлеу қазандары, конструкцияның ерекшеліктері және артықшылығы. Су жылытатын қазандар. Жағу құрылғылары. Бу қазандары мен жылу қазандықтың көмекші жабдықтары.Жылу техникалық жабдықтар: қызметі, құрылысы, жылу алмастырғыш аппараттардың, жылулық сораптардың, дистиляциялық және ректификациялық қондырғылардың, кептіру қондырғыларының, конденсаттық шаруашылықтың жұмыс істеу прициптері. Жылумен қамтамасыз ету жабдықтары. ЫСҚ (ыстық сумен қамту)жабдықтарын және сызбасын таңдау. Жылыту жүйелерінің жабдықтары. Отынмен қамтамасыз ету жабдықтары. Ауаны желдету. Желдету жүйесін есептеу. Ауаны кондиционерлеу. Кондиционерлердің түрлері, олардың құрылысы, жұмыс істеу принципі. Кондиционерлеу процесін есептеу.
Жылулық қозғалтқыштар. Бу турбиналардың негізгі элементтері, түрлері және жұмыс істеу принциптері.
Конденсациялық қондырғылар және бу турбиналардың майлау жүйелері. Конденсациялық қондырғылардың сызбасы, қызметі, құрылысы және жұмысы. Маймен қамтамасыз ету. Қызметі, сызбасы. Майлау жүйесін желдету. Экгаустерлер. Роторды гидро көтеру жүйесі. Бу турбиналарды реттеу және қорғау.
Газ турбиналардың негізгі элементтері және жұмыс істеу принциптері. Газ турбиналарды реттеу әдістері.
Іштен жанатын қозғалтқыштардың құрылысы және жұмыс істеу принципі. Жылу электр станциялары. ЖЭС – тің негізгі және көмекші жабдықтары.
Жылу энергиясын тұтыну. Жылумен қамту жүйелері, олардың классификациясы. Жылумен қамту жүйелерін таңдау.
Жылу желілерінің құрылыс және механикалық конструкциялары. Құбырлардың түрлері және конструкциялары.Жылулық желілерін салу тәсілдері. Жылжымалы және жылжымайтын тіректерге түсетін салмақты есептеу.
Жылулық желілердің гидравликалық параметрлерін есептеу. Жылулық желілердегі сораптардың қызметі.
Жылулық желілердің гидравликалық режимін есептеу. Жылулық желілердің жылулық параметрлерін есептеу. Жылулық желілерінің сенімділігі бойынша шаралар.
ЖЭС - дың жылу дайындау қондырғыларын жоболауға қажетті нормативтік құжаттарға қойылатын талаптар.
ЖЭС қазандарының және жылу дайындау қондырғыларының принципиальдық жылу сызбаларын есептеу әдістері.
Білімдер:
- жылу мен отынды қамтамасыз ету жүйелерінің құрылысына және пайдалануға қойылатын негізгі талаптар;
- жылу электр станциялары (ЖЭС) және жылу қазандықтың жылу дайындайтын қондырғыларды жобалауға қажетті нормативтік құжаттарға қойылатын негізгі талаптар;
- ЖЭС жылу дайындайтын қондырғыларының және жылу қазандығының принципиальды жылу сызбаларын есептеу әдісі;
Іскерліктер:
- жылулық есептерді орындау және буқазандарын таңдау;
- технологиялық жобалау нормаларға сәйкес сораптар мен желдеткіштердің түрін, маркасын таңдау;
- су жылытатын қазандарының жылулық сызбасын есептеу және жабдықтарды таңдау;
- бу қазандарымен жылулық сызбаны есептеу және жабдықтарды таңдау;
- аралас қазандармен жылулық сызбаларды есептеу;
- ЖЭС жылулық сызбасын есептеу және жабдықтарды таңдау.

ПК3.1.7
СД 03
Эксплуатация и техническое обслуживание теплотехнического оборудования и энергосистем тепло – топливоснабжения.
Организация безопасной эксплуатации теплотехнического оборудования. Эксплуатация систем топливоснабжения: топливоподача при сжигании твердого и жидкого топлива, газоснабжение промышленных и отопительных котельных Эксплуатация систем пылеприготовления. Основные требования к устройству и эксплуатации системы топливоподачи твердого топлива. Устройство и правила эксплуатации систем мазуто - и газоснабжения котельных. Эксплуатация газорегуляторных пунктов, газорегуляторных установок (ГРП, ГРУ). Эксплуатация топок работающих на жидком, твердом и газообразном топливе. Пуск, остановка и регулирование режима горения топок, работающих на газе и мазуте, регулирование работы газовых горелок, мазутных форсунок. Пуск и остановка топок, работающих на твердом топливе, регулирование их работы. Эксплуатация тепловых пунктов и теплоприемного оборудования. Эксплуатация тепловых энергоустановок.
Эксплуатация котлоагрегатов. Эксплуатация паровых и водогрейных котлов. Подготовка к растопке, растопка. Обслуживание котла во время работы. Особенности эксплуатации пароперегре-вателей, экономайзеров. Пуск, обслуживание вовремя работы и остановка водогрейного котла. Пуск, включение в работу, обслуживание парового котла..
Эксплуатация вспомогательного оборудования котельной. Эксплуатация тягодутьевых машин и газовоздушного тракта. Эксплуатация центробежных насосов. Эксплуатация водоподготовительных установок, оборудования золошлакоудаления. Пуск, остановка и обслуживание во время работы насосов, вентиляторов, дымососов. Пуск, обслуживание во время работы остановка водоподготовительной установки.
Эксплуатация теплопотребляющих установок и тепловых сетей. Технические условия и технический надзор при строительстве тепловых сетей. Эксплуатация сосудов, трубопроводов пара и горячей воды работающих под давлением. Ввод в эксплуатацию тепловых сетей и пунктов. Обслуживание тепловых сетей и пунктов. Защита тепловых трубопроводов от коррозии.
Виды аварий и неполадок на теполоэнергетическом оборудовании и его узлов.
Требования правил к устройству и безопасной эксплуатации оборудования котельных установок. Правила промышленной безопасности по устройству и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов. Эксплуатация систем теплоснабжения.
Знания:
- структура топливно – энергетического комплекса (ТЭК), его предприятий и подразделений;
- нормативные документы по безопасной эксплуатации энергетических объектов;
- основы безопасной эксплуатации систем топливоснабжения;
- устройства и безопасной эксплуатации паровых и водогрейных котлов, трубопроводов, пара и горячей воды, сосудов, работающих под давлением; технической эксплуатации тепловых энергоустановок;
- газоснабжение промышленных и отопительных котельных;
- порядок пуска, остановка, эксплуатации и обслуживания теплотехнического оборудования и энергосистем тепло – топливоснабжения;
- основные требования к устройству наружных тепловых сетей, тепловых пунктов и систем теплопотребления;
- правила устройства безопасной эксплуатации, правила технической эксплуатации тепловых сетей;
- методы защиты тепловых трубопроводов от коррозии;
Умения:
- выполнять безопасный пуск, остановка и обслуживание во время работы теплотехнического оборудования и энергосистем тепло – и топливо снабжения;
- проводить техническое освидетельствование теплотехнического оборудования;
- производить автоматическое и ручное регулирование процесса производства;
- выбирать оптимальный режим работы котла в соответствии с заданным графиком нагрузки;
- использовать нормативно – правовые документы, используемые при проектировании и строительстве тепловых сетей;
- осуществлять пуск в работу систему теплоснабжения;
- производить обслуживание тепловых сетей.

КҚ3.1.7
АП 03
Жылу және отынмен қамтамасыз ету жылу техникалық жабдықтарын және энергожүйелерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Жылу техникалық жабдықтарды қауіпсіз пайдалануды ұйымдастыру. Жылумен қамтамасыз ету жүйелерін пайдалану: Өндірістік және жылыту жылу қазандықтыгазбен қамтамасыз ету. Шаң дайындау жүйелерін пайдалану. Қатты отындардың отын беру жүйелерін пайдалану және құрылысына қойылатын талаптар. Жылу қазандықты мазутпен және газбен қамту жүйелерінің құрылысы және пайдалану ережелері. Газ реттеу орындарын, қондырғыларын (ГРО, ГРҚ) пайдалану. Сұйық, қатты және газды отынмен жұмыс жасайтын жағу құрылғыларды пайдалану. Газбен, мазутпен жұмыс істейтін жағу құрылғыларын қосу, тоқтату және жану режимін реттеу, газ жанарғылардың, мазуттық форсункалардың жұмысын реттеу. Қатты отынмен жұмыс істейтін қазанның оттықтарын қосу және тоқтату, олардың жұмысын реттеу. Жылулық пункттерді және жылу қабылдау жабдықтарын пайдалану. Жылулық энергоқондырғыларын пайдалану. Қазан агрегаттарын пайдалану. Бу және су жылыту қазандарын пайдалану. Жағуға дайындау, жағу. Қазандарды жұмыс кезінде қамтамасыз ету. Бу жылытқыштарды, экономайзерлерді пайдалану ерекшеліктері. Су жылытқыш қазандарды жіберу, жұмыс кезінде қамтамасыз ету және тоқтату. Бу қазандарын іске қосу, жұмысқа жіберу, қамтамасыз ету.
Жылу қазандықтың қосалқы жабдықтарын пайдалану. Түтін тарту машиналарды және газ ауа даңғылын пайдалану. Ортадан тепкіш сораптарды пайдалану. Су дайындау қондырғыларын, күл қалдықтарды шығару қондырғыларын пайдалану. Сораптарды, желдеткіштерді, түтін сорғыштарды,су дайындау қондырғыларын жіберу, тоқтату және жұмыс кезінде қамтамасыз ету.
Жылу беру қондырғыларын және жылу желілерін пайдалану. Жылу желілерінің құрылысы кезіндегі техникалық жағдайлар және техникалық қадағалау. Қысыммен жұмыс жасайтын ыдыстарды, бу және ыстық су құбырларын пайдалану. Жылу желілері мен пунктерді іске қосу. Жылулық желілері мен пунктерді қамтамсыз ету. Таттанудан жылулық құбырларды қорғау. Жылу энергетикалық жабдықтармен оның түйіндеріндегі апаттар және ақаулықтар түрлері. Қазан қондырғыларының құрылысына және қауіпсіз пайдалану ережелеріне талаптар. Бу және су жылытатын қазандардың құрылысы және қауіпсіз пайдалану бойынша өнеркәсіптік қауіпсіз пайдалану ержелері. Жылумен қамту жүйелерін пайдалану.
Білімдер:
- Отын - энергетикалық кешенінің (ОЭК)құрылымы, оның кәсіпшіліктері, кәсіпорындары және бөлімшелері;
- энергетикалық нысандарды қауіпсіз пайдаланудың нормативтік құжаттары;
- отынмен қамтамасыз ету жүйелерін қауіпсіз пайдалану негіздері;
- жоғары қысыммен жұмыс жасайтын бу және су жылыту қазандардың, бу және ыстық су құбырларының, ыдыстардың құрылысы және қауіпсіз пайдалану;
- өндірісті және жылыту қазандарын газбен қамту;
- жылу және отынмен қамтамасыз ету жылу техникалық жабдықтары мен энерго жүйелерді жіберу, тоқтату, пайдалану және қызмет көрсету;
- сыртқы жылулық желілерге, жылулық пункттерге және жылу тұтыну жүйелерінің құрылысына қойылатын негізгі талаптар;
- жылулық жүйелерді қауіпсіз пайдалануқұрлысының ережелері, техникалық пайдалану ережелері;
- жылулық құбырларды даттанудан қорғайтын әдістер;
Іскерліктер:
- жылу техникалық жабдықтарды және жылу отынмен қамтамасыз ету, энергожүйелерін қауіпсіз іске қосу, тоқтату және жұмыс кезінде қамтамасыз ету;
- жылу техникалық жабдықтарын техникалық құжаттандырудан өткізу;
- өндірістің процесін автоматты және қолмен реттеу;
- берілген жүктеменің графигіне сәйкес қазандардың тиімді режимін таңдау;
- жылулық желілерді жобалау және құру кезінде нормативтік – құқықтық құжаттар қолдану;
- жылумен қамту жүйелерін іске қосу;
- жылулық желілерді қамтамасыз ету;

ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.5
СД 04
Проектирование и эксплуатация энергетических систем и сетей электроснабжения нефтегазовых предприятий.
Развитие электроэнергетических систем и задачи их проектирования. Основные сведения о развитии энергосистем в Казахстане. Краткая характеристика развития энергосистем за рубежом. Задача и организация проектирования энергосистем. Содержание проектов развития электрических сетей. Автоматизация проектирования энергосистем.
Проектирование и расчет систем электроснабжения нефтегазовых предприятий. Техники – экономические расчеты при проектирвании электрических сетей. Источники электрической энергии и ее распределение на предприятиях нефтяной и газовой промышленности. Требования к устройствам электроснабжения. Потребление энергии в нефтяной и газовой промышленности. Методы расчета электропотребления. Режимы потребления электроэнергии и графики электрических нагрузок. Режимы работы электрических станций и электрических сетей. Схемы сети электроэнергетической системы. Принципы построения схемы электрической сети. Схемы внешнего электроснабжения промышленных предприятий. Схемы внешнего электроснабжения магистральных нефтепроводов и газопроводов. Выбор сечения проводников воздушных и кабельных линий. Выбор трансформаторов и автотрансформаторов на понижающих подстанциях. Некоторые конструктивные данные, необходимые при выборе схемы электрических цепей.
Расчеты режимов электрических сетей. Потери напряжения и мощности. Годовые потери электроэнергии. Основное электротехническое оборудование. Генераторы. Трансформаторы. Коммутационная аппаратура. Компенсирующие устройства и реакторы. Электродвигатели. Комплектные трансформаторные подстанции.
Проектирование воздушных и кабельных линий электропередач.
Электрическое освещение нефтяных и газовых промыслов. Электробезопасность. Заземление. Зануление. Защитное отключение.
Общие требования к организации работ по эксплуатации и техническому обслуживанию систем электроснабжения. Оперативная документация при эксплуатации систем электроснабжения.
Предупреждение и устранение аварийных ситуаций в системах электроснабжения. Эксплуатация элементов электрических систем. Эксплуатация трансформаторов. Эксплуатация воздушных линий электропередач. Эксплуатация кабельных линий. Эксплуатация распределительных устройств. Эксплуатация энергетической системы. Перегрузка электрооборудования. Лавинные аварийные процессы в энергосистеме. Аварийные ситуации и отказы в энергосистеме. Выполнение оперативных переключений в энергосистеме.
Знания:
- задачи и организации проектирования энергосистем;
- содержание проектов энергосистем;
- методика расчета электропотребления;
- режимы потребления электроэнергии и графики электрических нагрузок;
- характерные суточные графики электрических нагрузок предприятий различных отраслей промышленности;
- рассчетные электрические нагрузки подстанций;
- режимы работы электрических станций и электричес-ких сетей;
- принципы построения схемы электрической сети;
- схемы замещения для расчетов установивщихся ре-жимов.
Умения:
- определять уровни и режимы электро- и теплопередачи;
- проводить анализ топливно – энергетических ресурсов района;
- производить расчет электропотребления в различных отраслях производства;
- определять балансы мощности и электроэнергии;
- выбор конфигурации и параметров сети, определение очередности строительства объектов;
- выбор типа, параметров и места размещения компенсирующих устройств, а также способов регулирования напряжения;
- определять объемы электрического и энергетического строительства, оценка необходимых капитальных вложений;
- строить схемы электроэнергетической системы;
- производить выбор сечения проводников воздушных и кабельных линий;
- производить выбор трансформаторов и автотранс-форматоров на понижающих подстанциях;
- производить расчеты режимов электрических сетей;
- рассчитывать потери напряжения.

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
АП 04
Мұнай газ өнеркәсіптерінің энергожүйелерін және электрмен қамту желілерін жобалау және пайдалану.
Электр энергетикалық жүйелердің дамуы және оларды жобалау мәселелері. Қазақстанда энергожүйелердің дамуы туралы негізгі мағлұматтар. Шет елдердегі энергожүйелердің дамуының қысқаша сипатттамасы. Энергожүйелердің мәселесі жәнеоларды жобалауды ұйымдастыру. Электр желілерін дамытуды жобалау құрамы.Энергетикалық жүйелерді автоматтандыру.
Мұнай-газ өнеркәсіптерін электрмен қамту жүйелерін жобалау және есептеу. Электрлік желілерді жобалау кезіндегі техника – экономикалық есептер. Электр энергиясының көздері және олардың мұнай-газ өнеркәсіптерінде таратылуы. Электрмен қамту жүйелеріне қойылатын талаптар. Мұнай және газ өнеркәсібінде энергияны тұтыну. Электрды тұтынуды есептеу әдістері. Электр энергиясын тұтыну режимдері және электрлік жүктемелердің графигі. Электрлік станциялардың және электрлік желілердің жұмыс режимдері. Электрэнергетикалық жүйелер желілерінің сызбасы. Электрлік желілер сызбаларын құру сызбасы. Өндірістік өнеркәсіптерді ішкі электрмен қамтудың сызбасы. Магистральды мұнай және газ құбырларын ішкі электр мен қамту сызбалары. Ауа және кабельдік желілердің сымдарының қимасын таңдау. Төмендетуші қосалқы станцияларда трансформаторлар мен автотрансформаторларды таңдау. Электр тізбек сызбаларын таңдау кезіндегі қажетті конструкциялық деректер. Электр желілерінің режимдерін есептеу. Кернеу мен қуаттылықтың жоғалуы. Электр энергиясының жылдық жоғалуы. Негізгі электр техникалық жабдықтары. Генераторлар. Трансформаторлар. Коммутациялық аппаратура. Теңелтеуіш құрылғылар және реакторлар. Электр қозғалтқыштар. Жинақталған трансформаторлық қосалқы станциялар. Электрлік берілістің ауа және кабель желілерін жобалау.
Мұнай және газ кәсіпшіліктерін электрмен жарақтандыру. Электрқауіпсіздігі. Жерлендіру. Нульдеу. Қорғаулық сөну.
Электрмен қамтамасыз ету жүйелерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар.
Электрмен қамту жүйелерін пайдалану кезіндегі оперативтік құжаттама. Электрмен қамту жүйелерінің апаттық жағдайларын алдын алу және жою. Электрлік жүйелерінің элементтерін пайдалану.
Трансформаторларды пайдалану. Электрлік берілістердің ауа желілерін пайдалану. Кабель желілерін пайдалану. Реттеу құрылғыларын пайдалану. Реттеу құрылғыларын пайдалану. Электр жабдықтардың артық жүктелуі. Энергожүйелердегі тасқындық апаттық процестер. Энергожүйедегі апаттық процестер және тоқтап қалулар. Энерго жүйедегі ауыстырып қосуларды орындау.
Білімдер:
- энергожүйелерді жоболау мәселелері және оларды ұйымдастыру;
- энергожүйелердің жобаларының мазмұны;
- электрмен тұтынуды есептеу әдістемесі;
- электр энергиясын тұтыну режимдері және электрлік жүктемелердің графигі;
- әр түрлі өнеркәсіп саласының электрлік жүктемелерінің тиісті тәуліктік электрлік жүктемелері;
- қосалқы станциялардың есептік электрлік жүктемелер;
- электрлік станциялар мен электрлік жүйелердің жұмыс режимдері;
- электр желілерінің сызбаларын құру принциптері;
- орнатылған режимдерді есептеу үшін ауыстыру сызбалары;
Іскерліктер:
- электр- және жылу берудің режимдері мен деңгейлерін анықтау;
- аймақтың отын – энергетикалық ресурстарын талдау;
- өнеркәсіптің әр түрлі саласында электр энергиясын тұтынуды есептеу;
- қуат пен электр энергиясының баланстарын анықтау;
- желілердің параметрлері мен конфигурациясын таңдау, нысандардың құрылысының реттілігін анықтау;
- теңелтуші құрылғылардың түрін, параметрлерін және орнату орнын таңдау және кернеуді реттеу тәсілдерінанықтау;
- электрлік және энергетикалық құрылыстың көлемін анықтау, қажетті күрделі қаржыларды анықтау;
- электрэнергетикалық жүйелердің сызбасын құру;
- ауа және кабель желілері сымдарының қимасын таңдау;
- қосалқы төмендетуші станцияларды трансформаторлар мен автотрасформаторларды таңдау;
- электр желілердің режимдерін есептеу;
- кернеудің жоғалуларын есептеу;

ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.23
ПК 3.1.29
СД 05
Инжиниринг в электроэнергетике.
Основы инжиниринга в электроэнергетике. Моделирование – основа инжиниринга. Общие принципы организации и планирования электроэнергетики. Генеральная схема размещения объектов электроэнергетики, схема развития единой национальной электрической сети и распределительного сетевого комплекса. Государственный контроль и государственное регулирование развития электроэнергетики и энергетического строительства. Определение инжиниринга и его предметная область, строительный и эксплуатационный инжиниринг. Взаимосвязь инжиниринга, проектирования и управления проектами при решении практических задач строительства энергообъектов. Организация строительства, документооборот и исходные данные для проектирования. Принципы проектирования технических систем в электроэнергетике. Организация моделирования энергообъектов в процессе строительства энергоисточников. Организация 3D -4 D проектирования. Концептуальные положения обеспечения безопасности технических систем. ТЭС и сетевые комплексы как опасные производственные объекты. Эффективность и надежность. Нормативно – правовые основы обеспечения безопасности ТЭС и сетевых объектов. Организационные формы инжиниринга, контроль строительной деятельности и эксплуатации энергообъектов. Организационные формы строительного контроля. Нормативно – правовое обеспечение. Техническое регулирование контроля.
Знания:
- основные источники научно - технической информации по проектированию электрических станций и сетей;
- методологию и технологию моделирования технических систем в электроэнергетике;
- основы инжиниринга в электроэнергетике;
Умения:
- разбираться в нормативных документах по созданию и эксплуатации энергетических объектов, по общепринятым методикам расчетов и применять их для решения поставленной задачи;
- осуществлять поиск и анализировать научно – техническую информацию и выбирать необходимые технические решения, оборудование и материалы;
- управлять проектной деятельностью по созданию и эксплуатации энергетических объектов;
ПК3.1.6
ПК3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.27
ПК 3.1.28
ПК3.1.29
СД 06
Проектирование, техническая эксплуатация и обслуживание электрооборудований и систем электропривода типовых производственных механизмов в нефтегазовой отрасли.
Современные схемы электроснабжения промыш-ленных предприятий. Защитные заземление, назначение, устройства, контроль состояния. Электроснабжение предприятий нефтяной промышленности. Электрооборудования установок высокого напряжения. Электропривод. Аппаратуры и схема управления электродвигателей. Взрывоопасность электрооборудования
Особенности выбора электрооборудования в нефтегазовой отрасли. Принципы построения современных систем электропривода. Особенности частотно – регулируемых электроприводов переменного тока. Типовые алгоритмы управления преобразователями частоты. Общие сведения о электроприводах механизмов и технологических комплексов, применяемых в нефтегазовой промышленности. Эксплуатация и обслуживание электроприводов буровых машин. Распределение энергии на буровых установках. Электрооборудование установок для насосной добычи нефти. Электроприводы для погружных центробежных и штанговых насосов. Электроприводы нефтеперекачивающих агрегатов. Эксплуатация электроприводов насосных станций магистральных трубопроводов. Электрический привод главных и подпорных насосов. Обслуживание устройств электроснабжения насосных перекачивающих станций, блочных подстанций. Электроприводы газоперекачивающих агрегатов. Электроснабжение компрессорных станций с электрическим приводом. Эксплуатация регулируемых электроприводов центробежных нагнетателей компрессорных станций и главных насосов перекачивающих насосных станций. Электрооборудование промысловых, компрессорных и насосных станций. Эксплуатация электроприводов промысловых компрессорных и насосных станций, установок подготовки нефти. Электроприводы вспомогательного оборудования Расчет и выбор регулируемого электропривода. Расчет и выбор регулируемого электропривода для механизмов с циклической нагрузкой. Расчет и выбор регулируемого электропривода для механизмов с случайным характером нагрузки. Расчет и выбор регулируемого электропривода для турбомеханизмов. Выбор структуры и расчет параметров системы управления электроприводом. Коэффициент мощности и экономия электрической энергии. Системы автоматизированного управления и имитационного моделирования систем регулируемого электропривода. Техника безопасности и защитные заземляющие устройства.
Знания:
- основные понятия о постоянном и переменном токе, последовательное и параллельное соединение проводников и источников тока;
- единицы измерения силы тока, напряжения, мощности, электрического тока, сопротивления проводников, электрических и магнитных полей;
- сущность и методы измерении электрических величин;
- конструктивные и технические характеристики измерительных приборов;
- основные законы электротехники;
- типы и правила графического изображения и составления электрических схем;
- методы расчета электрических цепей;
- условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин;
- принципы действия, устройство, основные характеристики электроизмерительных приборов, электрических машин, аппаратуры управления и защиты;
- схемы электроснабжения;
- двигатели постоянного и переменного тока, их устройство, принцип действия, правила пуска и остановки;
- способы экономии электроэнергии;
- правила сращивания, спайки и изоляции проводов;
- виды и свойства электротехнических материалов;
- правила техники безопасности при работе с электрическими приборами.
- основных понятий электроэнергетики;
- условных изображений элементов электрических схем;
- характеристики потребителей по надежности электроснабжения;
- принципа работы высоковольтного электрооборудования;
- правил эксплуатации и безопасного обслуживания электроустановок;
- правил эксплуатации и безопасного обслуживания электроустановок;
- устройство электроустановок промыслов по добыче и подготовке нефти;
- устройство электрооборудования компрессорных и насосных станций;
- основных видов осветительных установок.
Умения:
- контролировать выполнение заземления, зануления
- производить контроль параметров работы электрооборудования;
-пускать и останавливать электродвигатели, установленные на эксплуатируемом оборудовании;
- рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов;
- снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации;
- читать принципиальные, электрические и монтажные схемы;
- производить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ.
- читать электрические схемы;
- производить расчет электрических нагрузок;
- наблюдать за работой электрооборудования;
- наблюдать за правильной работой и нагрузкой нефтепромыслового электрооборудования;
- наблюдать за работой аппаратуры управления;
- производить замену осветительных установок;
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- производить расчет электрических нагрузок;

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.23
КҚ 3.1.29
АП 05
Электрэнергетикадағы инжиниринг.
Электрэнергетикадағы инжинирингтің негіздері. Моделдеу – инжинирингтің негізі. Электрэнергетиканы ұйымдастыру және жоспарлаудың жалпы принциптері. Электрэнергетика нысандарын орналастыруының генеральдық сызбасы, бірыңғай ұлттық электрлік желілерін және реттеу желілік кешенді дамыту сызбасы. Электрэнергетиканың және энергетикалық құрылыстың дамуын мемлекеттік бақылау және мемлекеттік реттеу. Инжинирингтың анықтамасы және оның пәндік саласы, құрылыс және пайдалану инжинирингі. Энергетикалық нысандардың құрылысы кезіндегі тәжірибелік мәселелерді шешудегі инжинирингтің, жобалаудың және жобаларды басқарудың өз ара байланысы. Құрылысты ұйымдастыру, құжат айналымы және жобалау үшін деректер. Электрэнергетикада техникалық жүйелерді жобалаудың принциптері. Құрылыс процесінде энергонысандардың моделдерін құруды ұйымдастыру. 3D -4D жобаларын ұйымдастыру. Техникалық жүйелердің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің концептуальдық қағидаларын қамтамасыз ету. ЖЭС және желілік кешендер қауіпті өндірістік объектілер. Тиімділік және сенімділік. ЖЭС және желілік нысандардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің нормативтік – құқықтық негіздері. Инжинирингті ұйымдастыру үлгілері, энергонысандардың құрылыс қызметін және пайдалануын бақылау. Құрылысты бақылауды ұйымдастыру үлгілері. Нормативтік – құқықтық қамту. Бақылауды техникалық реттеу.
Білімдер:
- электрлік станциялар менжелілерді жобалау бойынша ғылыми – техникалық ақпараттардың негізгі көздері;
- электрэнергетикада техникалық жүйелердің модельдерін құру әдістемесі мен технологиясы;
- электрэнергетикадағы инжинирингтың негіздері;
Іскерліктер:
- энергетикалық нысандарды құру және пайдалану бойынша нормативтік құжаттармен, есептеудің жалпы әдістерін қолдану арқылы қойылған мәселерді шешу;
- ғылыми – техникалық ақпараттарды іздеу және талдау және қажетті техникалық шешімдерді, жабдықтар мен материалдарды таңдау;
- энергетикалық нысандарды құру және пайдалану бойынша жобалық қызметтерді жүргізу;
КҚ3.1.6
КҚ3.1.8
КҚ 3.12
КҚ 3.1.27
КҚ 3.1.28
КҚ3.1.29
АП06
Мұнай  газ саласының үлгілік өндірістік механизмдерінің электр жабдықтарын және электр жетек жүйелерін жобалау, техникалық пайдалану және қызмет көрсету.
Өнеркәсіптерді электрмен қамтамасыз етудің қазіргі заманғы сызбалары. Қорғағыш жерлендіру, қызметі, құрылысы, бақылау жағдайы. Мұнай өнеркәсібінің кәсіпшіліктерін электрмен қамтамасыз ету. Жоғары кернеу қондырғыларының электр жабдықтары. Электржетекші. Электрқозғалтқыштарды басқару аппаратуралары мен сызбалары. Электржабдықтардың жарылу қауіптілігі. Мұнай–газ саласындағы электржабдықтарды таңдау ерекшеліктері. Электржетектердің қазіргі жүйелерін құру принциптері.Ауыспалы тоқтың жиілік реттегіші, электр жетектердің ерекшеліктері. Жиілікті түрлендіргіштердің үлгілік алгоритмдері. Мұнай–газ өнеркәсібінде қолданатын механизмдердің және технологиялық кешендердің электржетектері туралы жалпы мағлұматтар. Бұрғылау машиналарының электр жетектерін пайдалану және қызмет көрсету. Бұрғылау қондырғыларында энергияны реттеу. Мұнайды сораптық өндіру үшін қолданатын қондырғылардың электр жабдықтары. Батырмалы ортадан тепкіш және штангалық сораптардың электр жетекшілері. Мұнай айдау агрегаттардың электржетекшілері. Магистральды құбырлардың, сораптық станциялардың электржетекшілерін пайдалану. Бас және қосалқы сораптардың электржетекшісі. Сораптық айдау станцияларын, блоктық қосалқы станцияларын электрмен қамту құрылғыларына қызмет көрсету. Газ айдау агрегаттарының электр жетекшілері. Электрлік жетекшімен компрессорлық станцияларды электрмен қамту. Компрессорлық станциялардың ортадан тепкіш айдағыштардың және айдау сораптық станциялардың реттегіш электр жетектерін пайдалану. Кәсіпшілік, компрессорлық және сораптық станциялардың электржабдықтары. Кәсіпшілік компрессорлық және сораптық станциялардың, мұнайды дайындау қондырғыларының электржетектерін пайдалану. Көмекші жабдықтардың электр жетектері. Реттелетін электр жетекті есептеу және таңдау. Циклдік жүктемемен механизмдер үшін реттелетін электр жетектерді есептеу және таңдау. Кездейсоқ сипатты жүктемемен механизмдер үшін реттелетін электр жетектерді есептеу және таңдау. Турбомеханизмдер үшін реттелетін электр жетекті есептеу және таңдау. Электр жетекті басқару жүйенің параметрлерін есептеу және құрылымын таңдау. Қуаттылық коэффициенті және электр энергияны үнемдеу. Реттелетін электр жетек жүйелерін имитациялық моделін құру және автоматты басқару жүйелері. Техника қауіпсіздігі және қорғау жерлендіру құрылғылары.
Білімдер:
-тұрақты және айнымалы тоқ туралы түсінік, өткізгіштердің және тоқ көздерінің тізбекті және параллель қосылуы;
- тоқ күшінің, кернеудің, электр тоғының, өткізгіштік кедергілерінің, электрлік және магнит өрістерінің өлшем бірліктері;
- электрлік мәндерді өлшеу маңызы және әдістері;
- өлшеу аспаптардың конструкциялық және техникалық сипаттамасы;
- электротехниканың негізгі заңдары;
- электр сызбаларды құру және графикалық көрсету түрлері мен ережелері;
- электр тізбекті есептеу әдістері;
- электртехникалық аспаптар мен электр машиналардың шартты белгілері;
- электр өлшеуіш аспаптардың, аппаратуралардың, электр машиналардың, басқару және қорғау аппаратуралардың жұмыс істеу принципі, құрылысы;
- электрмен қамту сызбалары;
- тұрақты және айнымалы тоқтың қозғалтқыштары, олардың құрылысы, жіберу және тоқтату ережелері;
- электрэнергияны үнемдеу тәсілдері;
- электр сымдарын қиып тұтастыру, біріктіру және оқшаулау;
- электртехникалық материалдардың түрлері және қасиеттері;
- электр аспаптармен жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздік ережелері;
- электрэнергетика саласының негiзгi түсініктері;
- электр сызбасы элементтерiнiң шартты белгiлері;
- қабылдағыштарды сенiмдi электр жабдықтау сипаттамасы;
- жоғары кернеулі электржабдығының жұмыс принципі;
- электрқондырғыны пайдалану және қауiпсiз қызмет көрсету ережелерi;
- мұнайды дайындау және өндiру кәсіпшілігінің электр қондырғысының құрылысы;
- компрессорлық және сораптық станция электржабдығының құрылысы;
- жарықтандыру қондырғысының негiзгi түрлерi
Іскерліктер:
- жерге қосу, нульдеу жұмыстарын бақылау;
- электржабдықтардың жұмысының параметрлерін бақылау;
- пайдалану жабдықтарында орналасқан электрқозғалтқыштарды жіберу және тоқтату;
- параметрлерді есептеу, әр түрлі электр мәндерді, электр машиналарды және механизмдерді өлшеу кезінде аспаптарды қосу және сызбаларын құру;
- техника қауіпсіздік нормаларын және пайдалану ережелерін сақтап электр жабдықтарын пайдалану және жұмыстардың көрсеткіштерін түсіру;
- принципиальды, электрлікжәне монтажды сызбаларды оқу;
- электр сымдарын қиып тұтастыру, біріктіру және оқшаулаужәне жүргізілген жұмыстардың сапасын бақылау;
- электрлік сызбаларды оқу;
- электр жүктемелерi есебін жүргізу;
- электр жабдықтары жұмысын бақылау;
- мұнай кәсіпшілік электр жабдықтары жүктемесін және дұрыс жұмыс жасауын бақылау;
- басқару аппаратураларының жұмысын қадағалау;
- жарықталу қондырғыларын ауыстыру;
- электр тоғы соққан кездегі алғашқы көмек көрсету;
- электр жүктемелерiне есеп жүргізу.

ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
ПК 3.1.19
ПК 3.1.20
ПК 3.1.21
ПК3.1.24
ПК3.1.25
СД 07
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса.
Деятельность в сфере бизнеса.
Менеджмент: вид деятельности и система управления.
Основы организации менеджмента.
Динамика групп и лидерство в системе менеджмента.
Мир информации. Информация в бизнесе.
Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований. Политика ценообразования.
Методы распространения товаров.
Запасы сырья и готовой продукции.
Долговые права к клиентам.
Знания:
- менеджмент: вид деятельности и система управления;
- основы организации менеджмента;
- динамика групп и лидерство в системе менеджмента;
- циклическое развитие бизнеса;
- жизненный цикл предприятия;
- маркетинг в системе менеджмента;
- социальные основы маркетинга: удовлетворение людских потребностей;
- процесс управления маркетингом;
- ценообразования;
- методы распространения товаров;
- запасы сырья и готовой продукции;
- долговые права к клиентам;
- долговые обязательства поставщикам.
Умения:
- знать основы управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
- анализировать в сфере бизнеса рыночные возможности;
-пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации;
ПК 3.1.10
ДО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Слесарная практика.
Общие понятия о разметке. Плоскостная и пространственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требование по технике безопасности при разметке. Специальные требования по технике безопасности.
Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий.
Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубки, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участка.
Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей.
Назначение процессов шабровке, притирки.
Устройства токарных станков инструментов.
Основные виды токарных работ и операций.
Комплексная работа.
Умения:
- определить разметки;
- выполнить разметки;
- выполнить основные элементы рубки, резки и правки металла;
- применить инструменты и приспособления для рубки, резки металла;
- проверить правильность оснащения рабочего места и участка;
-управлять и эксплуатировать однотипные токарные станки;
-применять инструменты, приспособления и оборудования при сверлильных работах;
Навыки:
-самостоятельно выполнять разметку;
- производить правильный уход за инструментами;
-самостоятельно выполнять операции при рубке, резке и правке металла;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- опиливать плоские поверхности;
- выполнять заготовки с широкими поверхностями;
-опиливать поверхности, расположенные под углом;
- применять на практике приемы развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдать правила техники безопасности и выполнять противопожарные мероприятия;
БК 7
ПО 02
Введение в энергетику.
Изучение организации производства; технологии производства и реализации пара, горячей воды, электроэнергии; практическое применение основных общепрофессиональных дисциплин (технической термодинамики, тепломассообмена, теплотехники, гидрогазодинамики, электротехники и электроники) в решении инженерных задач.
Умения:
- производство электрической энергии и теплоты на тепловых электростанциях;
- принцип действия и назначение основного и вспомогательного оборудования газотурбинных и парогазовых ТЭС
Навыки:
- обследование оборудования ТЭЦ;
- составление схемы тепловой электрической станции;
- проведение расчетов по типовым методикам, владение навыками описания основных физических явлений и решения типовых задач в области теплообмена;
- использовать основные методы сведения материальных и тепловых балансов процессов теплообмена в теплообменных аппаратах.
БК 1
БК 8

КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
КҚ 3.1.19
КҚ 3.1.20
КҚ3.1.21
КҚ3.1.24
КҚ3.1.25
АП 07
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет.
Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi.
Менеджментті ұйымдастыру түрлері.
Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк.
Ақпарат әлемі. Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету.
Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі.
Баға саясаты. Тауарларды тарату әдістері. Дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры.
Тұтынушылардың қарыздық құқықтары.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру түрлері;
- топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк;
- бизнестің циклдік дамуы;
- кәсіпорынның өмірлік циклы;
- менеджмент жүйесіндегі маркетинг;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың жүйесі;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарларды тарату әдістері;
- дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білу;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтау;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдау;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтау.
- бизнес саладағы қызмет барысында нарықтың мүмкiндiгiн талдау;
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалану;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтау;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлау;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалану;
КҚ 3.1.10
БҰАП.00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым.
Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу.
Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат.
Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк.
Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтау,
- белгiлеу сызықтарын орындау;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындау;
- металды кесу аспаптарын және шабуға арналған құрылғыларды қолдану;
- жұмыс орнын және аймақты дұрыс жабдықталуын тексеру;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқару;
- бұрғылап тесу жұмыстары кезінде құралдарды, саймандарды және жабдықтарды қолдану;
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралдарға дұрыс күтiм жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындауы;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды орындауы;
- бұрыш астында орналасқан беттердi егелеуі;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдануы;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауы;
БҚ7
КП 02
Энергетикаға кіріспе.
Өндірістің ұйымдастырылуын оқу; бу, ыстық су, электр энергияны өндіру технологиясы мен тұтынышыларға беру технологиялар; негізгі жалпы кәсіптік пәндердің(техникалық термодинамика, жылутехника, электротехника және электроника) инженерлік мәселерді шешуде практикалық қолдану.
Іскерліктер:
жылу электр станцияларда электр энергияны және жылуды өндіру;
газтурбиналық және бу газдық ЖЭС негізгі және қосалқы жабдықтарының қызметі және жұмыс істеу принципі;
Дағдылар:
ЖЭС жабдықтарын зерттеуі;
Жылулық электр станциясының сызбаларын құруы;
үлгілік әдістер бойынша есептерді орындау, жылу алмастыру саласында үлгілік есептерді шығару негізгі физикалық құбылыстарды түсіндіруі;
жылу алмастырғыш аппараттарда жылу алмастыру процестерінің негізгі әдістерін қолдануы;
БҚ 1
БҚ 8

ПК3.1.1
ПК3.1.8
ПК3.1.11
ПК3.1.20
ПК3.1.23 ПК3.1.7
ПО 03
Ознакомительная практика.
Изучение структуры энергетической службы предприятия. Генеральный план ТЭС (ТЭЦ). Назначение и принцип действия основного и вспомогательного оборудования ТЭС: паровыхкотлов, турбин, турбогенераторов, систем топливоподачи, химводоочистки.
Назначение и конструкция элементов парового котла и паровой турбины. Принципы управления паровым котлом и турбиной. Основные технико-экономические показатели ТЭС.Инструктаж по технике безопасности . Экскурсия по предприятию Сбор общей информации. Сбор информации по
индивидуальному заданию. Обработка и систематизация фактического и литературного
материала. Подготовка отчета по практике Публичная защита на семинаре
Умения:
- уметь читать чертежи и схемы;
- оценивать потенциал энергосбережения на
объекте деятельности;
Навыки:
- владеть основами термодинамического анализа рабочих процессов в тепловых машинах.
БК 1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.6
ПК 3.1.13
ПО 04
Слесарно –механическая практика.
Изучение особенностей ведения режимов работы основного и вспомогательного оборудования тепловых электрических станций, ознакомления с особенностями эксплуатации основного и вспомогательного оборудования ТЭС. Основные принципы организации пуско-остановочных режимов основного оборудования ТЭС; пусковые схемы ТЭС; принципы работы ГТУ и основные типы ПГУ (парогазовая установка).
Умения:
- пуск, остановка, опробование эксплуатация энергосистем;
- эксплуатация теплотехнического, оборудования и систем тепло и топливоснабжения;
- эксплуатация приборов для измерения и учета тепловой энергии и теплоносителя;
Навыки:
- организация процессов бесперебойного теплоснабжения;
- предупреждение, локализация и ликвидация аварий оборудований энергосистем;
БК 1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.16
ПО 05
Изучение компьютерных программ по профессиональной деятельности.
Ознакомление с программным обеспечением в профессиональной деятельности. Обработка данных. Автоматизированные рабочие места. Современные информационные технологии в документационном обеспечении управлении. Создание презентаций в MicrosoftPowerPoint. Компьютерные комплексы и
сети. Локальные вычислительные сети. Технология Internet. Компьютерные сети и телекоммуникационные технологии. Основные компоненты компьютерных сетей, принципы пакетной передачи данных, организация межсетевого взаимодействия. Применение электронных коммуникаций в профессиональной деятельности. Сервисы локальных и глобальных сетей.
Организация работы с электронной почтой.
Умения:
- выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ;
- использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией;
- использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией;
- использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
- обрабатывать и анализировать информацию в локальных и глобальных компьютерных сетях;
- применять графические редакторы для создания и редактирования изображений;
- применять компьютерные программы для поиска информации, составления и оформления документов и презентаций;
Навыки:
- использования ЭВМ для обработки информации;
- использования специализированного ПО (программного обеспечения)при профессиональных задач;
- решения технологических задач с использованием компьютерных технологий;

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.20
КҚ3.1.23
КҚ 3.1.7
КП 03
Танысу практикасы.
Кәсіпшіліктің энергетикалық қызметінің құрылысымен танысу. ЖЭС (ЖЭО) бас жоспары. ЖЭС негізгі және қосалқыжабдықтары: бу қазандарының, турбиналардың, отын беру, химиялық су тазарту жүйелерінің қызметі және жұмыс істеу принциптері. Бу қазаны және бу турбиналарының қызметі және конструкциясы. Бу қазандарды және турбиналарды пайдалану принциптері. ЖЭС негізгі техника – экономикалық көрсеткіштері. Техника қауіпсіздік бойынша инструктаж. Кәсіпорынға экскурсия. Жалпы ақпараттарды жинау. Жеке тапсырма бойынша ақпараттарды жинау. Нақты және әдебиет материалдарын өңдеу және жүйелеу. Практика бойынша есеп дайындау. Семинарда көпшілік алдында есепті қорғау.
Іскерліктер:
- сызбаларды және схемаларды оқу;
- қызмет нысанында энергияны үнемдеу потенциалын бағалау;
Дағдылар:
- жылу машиналарының жұмыс процестерін термодинамикалық талдау негіздерін қолдана білуі.
БҚ 1
КҚ3.1.2
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.13
КП 04
Слесарлық - механикалық практика.
Жылу электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдықтарының жұмыс режимдерінің ерекшеліктерін оқу. ЖЭС негізгі жабдықтарын жіберу – тоқтату режимдерін ұйымдастырудың негізгі принциптері ЖЭС жіберу сызбалары; ГТҚ (газтурбиналық қондырғы)–дың жұмыс істеу принципі және БГҚ (бу - газ қондырғысы) –дың негізгі түрлері.
Іскерліктер:
- энергожүйелерді жіберу, тоқтату, сынау және пайдалану;
- жылутехникалық жабдықтарды және жылу-отынмен қамтамасыз ету жүйелерін пайдалану;
- жылу энергияны және энерготасығышты өлшеу және есептеу аспаптарын пайдалану;
Дағдылар:
- үздіксіз жылумен қамтамасыз ету процесін ұйымдастыруы;
- энергожүйелер жабдықтарының апаттарының алдын алу, тоқтату және жою;
БҚ 1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.16
ӨО 05
Кәсіби қызметі бойынша компьютерлік бағдарламаларды үйрену.
Кәсіптік қызметінде қолданатын бағдарламалық қамтамасыз етулермен танысу. Деректерді өңдеу. Автоматты жұмыс орындары. Басқаруды құжаттық қамтудағы қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Microsoft Power Point – те презентацияларды жасау. Компьютерлік кешендер мен жүйелер. Жергілікті есептеуіш жүйелер. Internet технологиясы. Компьютерлік жүйелер және телекоммуникациялық технологиялар. Компьютерлік жүйелердің негізгі компоненттері, деректерді пакеттік беру принциптері, жүйе аралық бір-бірімен байланысуын ұйымдастыру. Кәсіби қызметінде электрондық коммуникацияларды қолдану. Жергілікті және глобальды жүйелердің қызметтері. Электрондық байланыспен жұмыс істеуін ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолдану арқылы есептерді орындау;
- ақпараттармен оперативтік алмасуын ұйымдастыру үшін Интернет жүйесін қолдану;
- кәсіптік бағытталған ақпараттық жүйеде жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау түрлендіру және деректерді беру технологиясын қолдану;
- жергілікті және глобальды компьютерлік жүйелерде ақпараттарды өндеу және талдау;
- көріністерді құру және редакциялау үшін графикалық редакторларды қолдану;
- ақпараттарды іздеу, құжаттарды және презентацияларды құрастыру және рәсімдеу үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдану;
Дағдылар:
- ақпараттарды өндеу үшін ЭЕМ қолдануы;
- кәсіби мәселелерді шешу кезінде арнайы БҚ (бағдарламалық қамтуларды) қолдануы;
- компьютерлік технология қолдану арқылы технологиялық мәселелерді шешуі;

ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Получения рабочей профессии.
Инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите.
Организационно-производственная структура предприятия.
Выполнение работ по одной или нескольким профессиям,должностям служащих
Умения:
- вести технологический процесс работ в области профессиональной деятельности;
Навыки:
- выполнение работ по одной или нескольким рабочим профессиям, должностям служащих
БК 5
ПК 3.1.32
ПП 02
Технологическая практика.
Технология производства; оборудование, аппаратура, контрольно-измерительные приборы и инструменты, использование вычислительной техники. Изучение технологических процессов и оборудования энергетических предприятий и организаций; изучение правил технической эксплуатации, правил техники безопасности.
Умение:
- безопасной эксплуатации теплотехнического, электротехнического обрудования и систем тепло – и топливоснабжение;
- выполнение измерений технологических параметров, контроля за показанием средств измерения, работой системы автоматики;
- контроль и управление режимами работы теплотехнического, электротехнического обрудований и систем теплои топливоснабжения, системами автоматического регулирования процессов производства;
- выполнение переключений в тепловых сетях истем тепло и топливоснабжения;
- осуществлять мерооприятия по предупреждению аварийных ситуаций.
Навыки:
- соблюдать техническую, и пожарную безопасность, а также промышленную санитарию;
- подбора необходимых материалов для расчета и дипломного проектирования.
БК 5
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
ПК 3.1.19
ПК 3.1.21
ПК 3.1.24
ПК 3.1.25
ПК 3.1.31
ПП 03
Преддипломная практика
Организационная структура предприятия;
Автоматизация производственных процессов; организация проектно-конструкторской, рационализаторской, научно-исследовательской и изобретательской работы; создание и обеспечение безопасных и здоровых условий труда; экономика, организация производства и управление им.
Сбор необходимых материалов (чертежи, инструкции, технико-экономические показатели и др.). В результате прохождения в полном объеме производственных практик студент обладает необходимым объемом практических навыков, позволяющих ему приступить к работе на предприятии в качестве технологаэнергосистем и энергопроектирования;
Сбор материалов для дипломного проектирования и оформления отчета.
Умение:
- оформлять технические документации и расчеты;
- составление и расчет принципиальных тепловых схем тепловых электрстанций, котельных и систем тепло и топливоснабжения;
- организация бесперебойного теплоснабжения и контроля над гидравлическим и тепловым режимом работы тепловых сетей;
- расчет и подбор оборудований энергосистем;
Навыки:
- соблюдать техническую, и пожарную безопасность, а также промышленную санитарию;
- самостоятельно решать технические вопросы, возникающие при профессиональной деятельности;
- подбора необходимых материалов для расчета и дипломного проектирования;
- сбор материалов для курсового и дипломного проектирования.
БК 1
БК 5

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу.
Техника қауiпсiздiгi мен өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқау. Мекемелердiң ұйымдастыру өндiрiстiк құрылымы.
Бір немесе бірнеше мамандықтар, қызметтер бойынша жұмыстарды орындау.
Іскерліктер:
- мамандық қызметінің саласында жұмыстардың технологиялық процесін жүргізу;
Дағдылар:
- бір немесе бірнеше мамандықтар, қызметтер бойынша жұмыстарды орындауы.
БҚ 5
КҚ 3.1.32
КП 02
Технологиялық практика.
Өндірістің технологиясы; жабдықтар, аппаратура, бақылау – өлшеу аспаптары және құралдар, есептеу техникасын қолдану. Энергетикалық кәсіпорындардың және ұйымдардың технологиялық процесін үйрену; техникалық пайдалану ережелерін, техника қауіпсіздік ережелерін оқу.
Іскерліктер:
- жылутехникалық, электртехникалық, жылумен, отынмен қамтамасыз ету жүйелерінің жабдықтарын қауіпсіз пайдалану;
- технологиялық параметрлерді өлшеу, өлшеу құралдарының көрсеткіштерін, автоматика жүйелерінің жұмысын бақылау;
- жылутехникалық, электртехникалық жабдықтарының және жылумен, отынмен қамтамасыз ету, өндірістің процесін автоматты реттеу жүйелерінің жұмыс режимін бақылау және басқару;
- жылулық желілерде және жылумен, отынмен қамтамасыз ету жүйелерін ауыстырып қосу жұмыстарын орындау;
- апаттық жағдайлардың алдын алу шараларын орындау;
Дағдылар:
- техникалық, өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитарияны сақтауы;
- есептеу және дипломдық жобалау үшін қажетті материалдарды таңдауы.
БҚ 5
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
КҚ 3.1.19
КҚ 3.1.21
КҚ 3.1.24
КҚ 3.1.25
КҚ 3.1.31
КП 03
Диплом алды практикасы.
Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы. Өндірістік процестерді автоматтандыру, жобалау- конструкторлық, рационализаторлық, ғылыми – зерттеу және өнертапқыштық жұмыстарын ұймдастыру; еңбектің қауіпсіз және дұрыс жағдайын жасау және қамтамасыз ету; технико-экономикалық көрсеткіштерді анықтау, өндірісті ұйымдастыру және басқару.
Қажетті материалдарды жинау (сызбалар, техника – экономикалық көрсеткіштер және т.б.).
Энергожүйелер және энергожобалау технологы ретінде жұмыс жасау. Дипломдық жобалау үшін материалдарды жинау және есепті рәсімдеу.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттамамен есептерді рәсімдеу;
- жылулық электр станциялардың, жылу қазандықтардың және жылумен отынмен қамтамасыз ету жүйелерінің принципиальдық жылулық сызбаларын құру және есептеу;
- жылумен үздіксіз қамтамасыз етуін ұйымдастыру және жылулық жүйелердің гидравликалық және жылулық режимдерін бақылау;
- энергожүйелердің жабдықтарын есептеу және таңдау;
Дағдылар:
- техника қауiпсiздiгi, өндiрiстiк санитария және өртке қорғаныс ережелерiн сақтауы;
- кәсіби қызметінде туындайтын техникалық сұрақтарды өз бетімен шешуі;
- есептеу және дипломдық жобалау үшін қажетті материалдарды таңдауы;
- курстық және дипломдық жобалау үшін материалдарды жинауы.
БҚ 1
БҚ 5

ПК 3.1.1
ПК 3.1.12
ПК 3.1.27
ПК 3.1.28
ПК 3.1.29
Таблица 1 Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
Осознавать социальную значимость своей будущей профессии, обладать высокой мотивацией к выполнению профессиональной деятельности;
Обобщать, анализировать, воспринимать информацию, ставить цели и выбирать пути ее достижения;
Логически верно, аргументировано строить устную и письменную речь;
Владеть культурой мышления, способностью к обобщению, анализу, восприятию информации, постановке цели и выбору пути ее достижения;
Обладать способностью определять, формулировать и решать проблемы;
Способность планировать и распределять свое время;
Уметь работать в коллективе и в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством, потребителями;
Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них ответственность;
Владеть базовыми знаниями в области информатики и современных инфомационных технологий, навыками использования программных средств и работы в компьютерных сетях,
Способность использовать нормативные правовые документы в своей деятельности;
Способность использовать основные положения и методы социальных, гуманитарных и экономических наук при решении социальных и профессиональных задач, анализировать социальнозначимые проблемы и процессы;
Владение одним из иностранных языков не ниже разговорного;
Вдадеть средствами самостоятельного методически правильного использования методов физического воспитания и укрепления здоровья.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
3.1 Специалист среднего звена
3.1
082901 3 - Технологэнегоосистем и энергопроектирования
ПК 3.1.1. Анализировать схемы основного оборудования энергетических объектов;
ПК 3.1.2.Оценивать режимы работы энергетических установок различного назначения, определять состав оборудования и его параметры;
ПК 3.1.3.Производить эксплуатацию теплотехнического оборудования и энергосистем тепло – топливоснабжения;
ПК 3.1.4. Производить контроль режимов работы теплотехнического и энергосистем тепло - топливоснабжения;
ПК 3.1.5. Осуществлять мероприятия по предупреждению, локализации аварий теплотехнического оборудования и систем тепло- и топливоснабжения;
ПК 3.1.6.Формулировать технические задания, разрабатывать и использовать средства автоматизации припроектировании и технологической подготовке производства;
ПК 3.1.7. Применять основы инженерного проектирования;
ПК 3.1.8. Применять методы создания и анализа моделей, позволяющих прогнозировать свойства и поведение объектов профессиональной деятельности;

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.27
КҚ 3.1.28
КҚ 3.1.29
Кесте 1 Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ11
БҚ 12
БК 13
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңызын түсіну, кәсіптік қызметтерды орындау барысында жоғары құзыретке ие болу;
Ауызекі және жазбаша тілін логикалық дұрыс, дәлелді және түсінікті құрастыру қабілетіне ие болу;
Ойлау мәдениетіне, ақпараттарды жинақтау, талдау, қабылдау, мақсаттарды қою және оларды орындау жолдарын таңдау қабілетіне ие болу;
Проблемаларды анықтауға, тұжырымдауға және шешуге қабілетті болу;
Өз уақытын жоспарлауға және үнемдеуге қабілетті болу;
Ұжымда және командада жұмыс істеп білу, әріптестермен, басшылармен, тұтынушылармен өзара жақсы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
Стандартты және әркелкі жағдайларда шешім қабылдау;
Ақпараттық және қазіргі замаңғы ақпараттық технологиялар сала бойынша базалақ білімдерінің болуы, компьютерлік жүйелерде жұмыс жасау және бағдарламалық құралдарды қолдана білу;
Өзінің кәсіптік іс әрекетінде нормативтік құқықтық құжатарды қолдана білу;
Әлеуметтік және кәсіби мәселелерінің шешімінде әлеуметтік, гуманитарлық және экономикалық ғылымдардың әдістері мен негізгі қағидаларын қолдана білу;
Әңгімелеуден төмен емес шет тілдерінің біреуін меңгеру;
Физикалық тәрбиелеудің және денсаулықты қорғаудың әдістерінің әдістемелік құралдарымен дұрыс өз бетімен қолдана білу.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
3.1 Орта буын маманы
3.1 082901 3 - Энергожүйе және энергожобалау технологы
КҚ 3.1.1. Энергетикалық нысандардың негізгі жабдықтарын талдау;
КҚ 3.1.2. Әр түрлі мақсаттағы энергетикалық қондырғылардың жұмыс режимін бағалау, қондырғылар құрамын және олардың параметрлерін анықтау;
КҚ 3.1.3. Жылу техникалық жабдықтарды және жылумен – отынмен қамтамасыздандыру жүйелерін пайдалану;
КҚ 3.1.4. Жылутехникалық және жылумен, отынмен қамту энергожүйелерінің жұмыс режимін бақылау;
КҚ 3.1.5. Жылутехникалық жабдықтардың және жылумен, отынмен қамту жүйелерінің апаттарының алдын алу, тоқтату және жою шараларын орындау;
КҚ 3.1.6. Өндірісті жобалау және техникалық дайындау кезінде техникалық тапсырмаларды тұжырымдау, өңдеу және автоматтандыру құралдарын пайдалану;
КҚ 3.1.7. Инженерлік жобалау негізін қолдану;
КҚ 3.1.8. Кәсіптік қызмет нысандарының қасиеттерін және күйін болжамдауға мүмкіндік беретін модельдерді құру және талдау әдістерін қолдану;

ПК 3.1.9. Использовать программное обеспечение для расчета параметров устройств электротехнического и электроэнергетического оборудования;
ПК 3.1.10. Управлять проектами электроэнергетических и электротехнических установок различного назначения;
ПК 3.1.11.Понимать современные проблемы научно – технического развития сырьевой базы, современные технологии утилизации отходов электроэнергетической и электротехнической промышленности, научно – техническую политику в области технологии и проектирования электротехнических изделий и электроэнергетических объектов;
ПК 3.1.12.Принимать решения в области электроэнергетики и электротехники с учетом энерго- и ресурсосбережения;
ПК 3.1.13 Решать инженерно – технические и экономические задач с применением средств прикладного програмного обеспечения;
ПК 3.1.14 Использовать элементы экономического анализа в организации и проведении практической деятельности на предприятии;
ПК 3.1.15 Осуществлять технико –экономическое обоснование инновационных проектов и их управление;
ПК 3.1.16 Производить автоматическое регулирование процесса производства;
ПК 3.1.17 Контролировать выполнение заземления, зануления;
ПК 3.1.18 Производить контроль параметров работы электрооборудования;
ПК 3.1.19 Пускать и останавливать электродвигатели, установленные на эксплуатируемом оборудовании;
ПК 3.1.20 Рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических величин, электрических машин и механизмов;
ПК 3.1.21 Снимать показания работы и пользоваться электрооборудованием с соблюдением норм техники безопасности и правил эксплуатации;
ПК 3.1.22 Читать принципиальные, электрические и монтажные схемы;
ПК 3.1.23 Производить расчет электрических нагрузок;
ПК 3.1.24 Наблюдать за работой электрооборудования;
ПК 3.1.25 Наблюдать за правильной работой и нагрузкой нефтепромыслового электрооборудования;
ПК 3.1.26 Наблюдать за работой аппаратуры управления;
ПК 3.1.27 Разбираться в нормативных документах по созданию и эксплуатации энергетических объектов, по общепринятым методикам расчетов и применять их для решения поставленной задачи;
ПК 3.1.28 Осуществлять поиск и анализировать научно – техническую информацию и выбирать необходимые технические решения, оборудование и материалы;
ПК 3.1.29 Управлять проектной деятельностью по созданию и эксплуатации энергетических объектов;
ПК 3.1.30 Проведение и содействие в проведении экологического аудита, в разработке мер по минимизации нежелательных экологических последствий от разработки новых или увеличении отдачи старых нефтегазовых месторождених, а также в развитии системы управления отходами и других процедур, связанных с экологической безопасностью;

КҚ 3.1.9. Электртехникалық және электрэнергетикалық жабдықтардың құрылғыларын есептеу кезінде бағдарламалық қамтуларды қолдану;
КҚ 3.1.10. Әр түрлі мақсаттағы электрэнергетикалық және электр техникалық қондырғылардың жобаларын басқару;
КҚ 3.1.11. Шикізат базасының ғылыми – техникалық дамуының қазіргі проблемаларын, электрэнергетикалық және электртехникалық өндірістің қалдықтарын пайдаға асырудың қазіргі технологияларын, электр техникалық бұйымдармен электр энергетикалық нысандарын жобалау және технологияларындағы ғылыми – техникалық саясатты түсіну;
КҚ 3.1.12. Энергия және энергоресурстарды үнемдеуін ескеру арқылы электр энергетика және электр техника саласында шешімдерді қабылдау;
КҚ 3.1.13 Қолданбалы бағдарламалық қамтуларды қолдану арқылы инженерлік –техникалық және экономикалық сұрақтарды шешу;
КҚ 3.1.14 Кәсіпорында тәжірибелік қызметінде экономикалық талдау элементтерін қолдану;
КҚ 3.1.15 Инновациялық жобаларды техника – экономикалық негіздеу және басқару;
КҚ 3.1.16 Өндіріс процесін автоматты реттеу;
КҚ 3.1.17 Жерге қосу, нольге келтіруін орындауын бақылау;
КҚ 3.1.18 Электржабдықтардың жұмыс параметрлерін бақылау;
КҚ 3.1.19 Пайдаланып отырған жабдықта орналасқан электрқозғалтқыштарды іске қосу және тоқтату;
КҚ 3.1.20 Әр түрлі электрлік мәндерді өлшеу кезінде параметрлерді есептеу,аспаптарды қосу сызбаларын құру және жинау;
КҚ 3.1.21 Техника қауіпсіздік нормаларын және пайдалану ережелерін сақтай отырып жұмыс көрсеткіштерін алу және электржабдықтарын пайдалану;
КҚ 3.1.22 Принципиальды электрлік және монтаждық сызбаларын оқу;
КҚ 3.1.23 Электрлік жүктемелерді есептеу;
КҚ 3.1.24 Электржабдықтардың жұмысын бақылау;
КҚ 3.1.25 Мұнай кәсіпшілік электржабдықтарының дұрыс жұмысын және жүктемесін бақылау;
КҚ 3.1.26 Басқару аппаратурасының жұмысын бақылау;
КҚ 3.1.27 Энергетикалық нысандарды құру және пайдалану бойынша нормативтік құжаттарды, есептерді шығарудың жалпы қолданыстағы әдістерін тұжырымдау және қойылған мәселерді шешу кезінде қолдану;
КҚ 3.1.28 Ғылыми – техникалық ақпараттарды іздеу және талдау, қажетті техникалық шешімдерді, жабдықтарды және материалдарды таңдау;
КҚ 3.1.29 Энергетикалық нысандарды құру және пайдалану бойынша жобалық қызметті басқару;
КҚ 3.1.30 Экологиялық аудитті жүргізу және жүргізуге көмек көрсету, жаңадан игеріліп жатқан және ескі мұнай-газ кен орындарынан мұнай өндірісін ұлғайту тәсілдерін қолдану кезіндегі экологиялық зардаптарын азайтуға бағытталған шараларға, сонымен қатар экологиялық қауіпсіздікпен байланысты шараларға және шығындарды басқару жүйелерін дамытуға қатысу;

ПК 3.1.31 Организовывать безопасное выполнение производственного задания в соответствии с санитарно – техническими требованиями и требованиями охраны труда;
ПК 3.1.32 Выполнение работ по одной или нескольким профессиям рабочих, должностям служащих.
Приложение 210
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0830000 – Технология электрического инжиниринга

КҚ 3.1.31 Санитарлық – техникалық талаптарына және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес өндірістік тапсырмаларды қауіпсіз орындауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.32 Бір немесе бірнеше мамандықтар, қызметтер бойынша жұмыстарды орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№384 бұйрығына 210-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0830000 – Электрлік инжиниринг технологиясы

5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУПП – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 211
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0830000 – Технология электрического инжиниринга

5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Оқу уақытының барлық сағаты
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндердің сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдерінің сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттауға ұсынылған нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының үлгілік тізімі тиісті мамандық пәндері бойынша білім беру бағдарламалары мазмұнын негізге ала отырып анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтауға арналған оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке алумен, серіктес-кәсіпорындармен бірлесе отырып, оларға кадр даярлайтын оқу орнымен анықталады. Бұл ретте саланың даму болашағын есепке алып, ІТ-технологияны, 3D-технологияны, АКТ, қашықтан, модульдік, дуалды, кредитті оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 211-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0830000 – Электрлік инжиниринг технологиясы

- казахский (русский) язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского (русского) языка в своей профессиональной деятельности.
БК 3,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической); техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 3,4,6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции; Ашельская культура: проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.

- қазақ (орыс) тілінде және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқып, аудару үшін (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ (орыс) тілінен білімдерін пайдалану.
БҚ3,4,6
ЖГП02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалдар; сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік); кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
БҚ 3,4,6
ЖГП03
Қазақстан тарихы.
ЖГП04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін.
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтау және нығайтуда дене тәрбиесі білімдерін қолдану.
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі; мәдениетті зерттеудегі көзқарстардың алуан түрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі; ислам мәдениеті әлемі; мәдениеттің христиандық түрі; батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына ықпалы; африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі; Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті; 17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары; қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийшілдік; даосизм ұғымдарын; Қытайдың өнерін; иероглифін; Қытайдың пейзаж суреттерін;
- индия мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам; курайш ұғымдарын; Мұхаммед; Құран; Аллах; Мекке ұғымдарын;
- христиан оқуларының негізгі принциптерін және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін: проманьондар, галлалар, франктар әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің
ерекшеліктерін ашу;
-мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін, оның қоғамдық мәдени өмірдегі орнын көрсету.

БК 4,7,8
СЭД 02
Основы философии.
Философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
Знания:
-основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека.
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности,анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 6,7,8
СЭД 03
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес- планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микро-экономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1,7,9
СЭД 04
Основы политологии и социологии.
Предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
Знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления; формы государственного устройства, политические партии, партийные системы; политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки.
Умения:
-анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
-владеть навыками политической культуры;
-применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.

БҚ4,7,8
ӘЭП02
Философия негіздері.
Философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның баламасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: материя, философияның негізгі сұрақтары, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы мәселелерін, танымның жалпы мәселелерін, қоғамның қалыптасуын және дамуын, адамның ортақ және маңызды проблемаларын.
Іскерліктер:
- негізгі философиялық ұғымдарға еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды дәлелдеу және сынға алу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланысты аша білу, қоршаған шындықтың қарама-қайшылықтарын талдау.
БҚ6,7,8
ӘЭП03
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидалары; меншік нысандары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарлаудың және болжам жасаудың экономикалық негіздеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын нарық тауарлары мен қызметтердің жағдайына талдау жасау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микро экономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағдары үшін қажетті экономикалық ақпаратты тауып, қолдана білу.
БҚ 1,7,9
ӘЭП04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партия жүйелері; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының сыртқы саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдарды: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекетті басқару нысандары, мемлекеттің орналасу нысандары, саяси партиялар, партия жүйелері, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін.
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірдегі орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік қызметте саясаттану білімдерді қолдану.

БК 6,8
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,8,10
Квалификация: 083001 3 – Технолог электрического и электронного проектирования
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на
государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 4,5,6,8
ОПД 02
Инженерная графика.
Введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности;AutoCAD:модули; интерфейс; начало работы; теория AutoCAD; настройки; черчение объектов; линии; точки; выделение объектов; исправление ошибок; привязка объекта;масштабирование; круг; дуги; закругления и фаски; обрезка и продление; смещение; запрос; деление компонентов; панорамирование;виды; решҰтки; текст; слои;обозначения объектов; изменения; перемещение объектов; копирование объектов; вращение объектов; масштабирование объектов; отзеркаливаниеобъектов;
создание массивов; растягивание объектов; блоки;специальные объекты; распечатка; чертҰжное задание.
Знания:

БҚ 6,8
ӘЭП05
Құқық негіздері.
Құқық, ұғым, жүйе, көздер, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы; адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-адам мен азаматтың құқықтарын және бостандық-тарын; оларды іске асыру механизмдерін;
- кәсіптік қызметі саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларын.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 3,4,8,10
Біліктілігі: 083001 3 – Электрлік және электрондық жобалау технологы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар; құжаттарды шаблондаудан түсінік; әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне кіретін құжаттарды құру ережелері; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздері; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық міндеттерді, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарын, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен келіп түскен сәтінен, істі рәсімдеуге дейін жұмыс жасау;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,6,8
ЖКП 02
Инженерлік графика.
Кіріспе, КҚБЖ, МЕМСТ түсініктемесі; сызбалардың графикалық рәсімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен сызбаларға стандартты қаріптермен жазулар түсіру; масштабтар; өлшемдер түсіру; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын түсіру тәсілдері; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар; AutoCAD:модульдері; интерфейс; жұмыстың басы; AutoCAD теориясы; ретке келтіру; объектілер сызбасы; сызықтар; нүктелер; объектілерді бөлу; қателерді түзету; объектілерді қосу; масштабын анықтау; шеңбер; доға; дөңгелектеу және фаскалар; қиып алу және ұзарту; жылжыту; сұрату; құрауыштарын бөлу; көлемділеу; түрлері; торлар; мәтін; қабаттар; объектілердің белгіленуі; өзгертулер; объектілерді жылжыту; объектілерді көшіру; объектілерді айналдыру; объектілерді масштабтау; объектілерді шағылыстыру; жиынтық тұрғызу; объектілерді созу; шектеу қою; арнайы объектілер; басып шығару; сызба тапсырмалары.
Білімдер:

- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать технологические схемы по специальности;
- создавать технические эскизы;
- нарисовать чертҰж с несколькими проекциями;
- использовать модули и интерфейс AutoCAD;
- использовать теорию по AutoCAD;
- работать с настройками AutoCAD;
- чертить объекты, изображать линии, точки, выделять объекты AutoCAD;
- использовать режим привязки объекта и исправления ошибок;
-осуществлять масштабирование;
- изображать круги, дуги, закругления, фаски;
- обрезать и продлевать объекты;
- создавать запросы об объектах и смещение;
- размещать маркеры на объектах;
- использовать решҰтки;
- создать виды;
- создать слои, вставить текст;
- выполнять электронный чертҰж;
-создавать файл для печати;
- создавать специальные объекты;
- создавать блоки;
- растянуть объекты;
- создавать массив объектов;
- сделать зеркальную копию объектов;
- увеличивать или уменьшать объекты путем масштабирования;
- вращать объекты;
- владеть навыками копирования объектов;
- перемещать объекты;
- использовать подходящие линейные обозначения.
БК 4,7
ПК3.1.1
ОПД 03
Математика для технологов.
Пределы; основыпроизводных; производные от формулы; производные и их применение;
производные в построении и дифференциации кривых; прикладные задачи максимума и минимума; задачи на движение с использованием производных; интеграл и вычисление интеграла; интегралы; применение неопределҰнного интеграла; интегралы и площади; применение интегралов; дифференциация тригонометрических функций и обратных тригонометрических функций; дифференциация логарифмических функций;
дифференциация экспоненциальной функции;
интеграция трансцендентных функций, используя общую формулу степеней; интеграция до базовой логарифмической формы; интеграция экспоненциальных функций; интеграция тригонометрических функций; интегрирование, ведущее к обратным тригонометрическим формам; интеграция частями, тригонометрическими подстановками и использованием таблиц.
Знания:
- пределы, основы производных;
- интегралы и вычисление интеграла;
-дифференциация тригонометрических функций;
-дифференциация логарифмических функций.
Умения:
- объяснить значение пределов и оценить пределы;
- определить средний коэффициент изменения, наклон касательной к кривой и производную алгебраического выражения, используя метод треугольника;
- дифференцировать многочлены, используя основные формулы или правила дифференциации;
- применять производные в математическом использовании и в прикладных практических задачах;
- применять техники построения кривых, используя производные;
- использовать производные, чтобы решить прикладные задачи с максимумом и минимумом;
- выполнять вычисление интеграла по степени и функции;
- определять и вычислять следующие интегралы: неопределҰнный интеграл, определҰнный интеграл и частный интеграл;
- применять правила дифференциации тригонометрических и обратных тригонометрических функций;
- дифференцировать логарифмические функции;
- интегрировать трансцендентные функции, используя общую формулу степени;
-интегрировать выражения, ведущих к экспоненциальным функциям;
- интегрировать и рассчитать тригонометрические функции;
- интегрировать формы, ведущие к обратным тригонометрическим функциям;
- интегрировать выражения, используя метод интеграции частями, метод тригонометрических подстановок.

- МЕМСТ 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЕМСТ 2.301-68* бойынша форматтарды;
- МЕМСТ 2.304-81 бойынша
сызба қаріптерін;
- МЕМСТ 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЕМСТ 2.307-68* бойынша өлшемдер түсіру ережелерін.
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен сызбаларға стандартты қаріптермен жазулар түсіру;
- сызба масштабын анықтау, берілген масштабта қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің сызбаларын орындау;
- сызбада қарапайым түрдегі тетіктердің өлшемдерін түсіру;
- мамандық бойынша электр сұлбаларды оқу;
- техникалық нобайлар құру;
- бірнеше кескінмен сызбалар сызу;
- AutoCAD модульдері мен интерфейсін қолдану;
- AutoCAD бойынша теорияны пайдалану;
- AutoCAD ретке келтіру;
- AutoCAD объектілер сызу, сызықтарды нүктелерді бейнелеу, объектілердібелгілеу;
- объектілерді қосу және қателерді түзету режимін қолдану;
- масштаб түсіруді жүзеге асыру;
- шеңберді, доғаны, дөңгелектеуді және фаскаларды бейнелеу;
- объектілерді қиып алу және ұзарту;
- объектілер мен жылжыту туралы сұрау салу;
- объектілерде маркерлерді орналастыру;
- торларды пайдалану;
- түрлерін жасау;
- қабаттар түзеу және мәтін енгізу;
- электронды сызба орындау;
- басып шығару үшін файл құру;
- арнайы объектілер құру;
- шектеулер қою;
- объектілерді созу;
- объектілер жиынтығын құру;
- объектілердің шағылысқан көшірмесін жасау;
- масштабтау жолымен объектілерді үлкейту және кішірейту;
- объектілерді айналдыру;
- объектілерді көшіру дағдыларын меңгеру;
- объектілерді көшіру, ауыстыру;
- лайықты сызықтық белгілерді қолдану.
БҚ 4,7
КҚ3.1.1
ЖКП 03
Технологтар математикасы.
Шамалар; туынды негіздері; формула туындылары; туындылар және олардың қолданылуы; тұрғызудағы және дифференцалды қисықтардағы туындылар; ең үлкен және ең кіші қолданбалы есептер; туындыларды қолдана отырып қозғалысқа есептер шығару; интеграл және интегралды есептеу; интегралдар; белгісіздік интегралын қолдану; интегралдар және аудандары; интегралдарды қолдану; тригонометриялық функцияларды және кері тригонометриялық функцияларды дифференциациялау; логарифмдік функцияларды дифференциациялау; экспоненциалды функцияны дифференциациялау; дәреженің ортақ формасын қолдана отырып трансцендентті функцияны біріктіру; базалық логарифмдік формаға дейін біріктіру; экспоненциалды функцияны біріктіру; тригонометриялық функцияларды біріктіру; функцияларды біріктіру; кері тригонометриялық жетекші формаларды біріктіру; жеке, тригонометриялық алмастырумен және кестелерді қолдана отырып біріктіру.
Білімдер:
- шамаларды; туынды негіздерін;
- интегралдарды және интегралды есептеуді;
-тригонометриялық функцияларды дифференциациялауды;
- логарифмдік функцияларды дифференциациялауды.
Іскерліктер:
- шамаларлар мәнін түсіндіру және шамаларды бағалау;
- өлшеудің орташа коэффициентін, үшбұрыш әдісін қолдана отырып, алгебралық формуланың қисық және туындысына жанама көлбеуді анықтау;
- негізгі формуларларды немесе жіктеу ережесін қолдана отырып, көпмүшелерді жіктеу;
- математикалық қолдануда және қолданбалы практикалық есептерде туындыларды қолдану;
- туындыларды пайдалана отырып, қисықтарды құру техникасын қолдану;
- ең үлкен және ең кіші қолданбалы есептерді шешуде туындыларды қолдану;
- дәрежесі және функция бойынша интегралды есептеу;
-мына интегралдарды анықтап, есептеу: белгісіздік интегралы, белгілі интеграл және жеке интеграл;
-тригонометриялық және кері тригонометриялық функцияларды дифференциациялау ережесін қолдану;
-логарифмдік функцияларды дифференциациялау;
- дәреженің ортақ формасын қолдана отырып трансцендентті функцияны біріктіру;
-экспоненциалды функцияларға жетекші мәндерді біріктіру;
- тригонометриялық функцияларды біріктіру және есептеу;
- кері тригонометриялық функцияларға жетекші формаларды біріктіру
- жеке, тригонометриялық алмастырумен және кестелерді қолдана отырып мәндерді біріктіру.

БК 3,5,7,10
ПК3.1.1
ОПД 04
Электрические измерения.
Основы метрологии; средства измерений электрических величин; аналоговые электроизмерительные приборы, измерительные цепи; понятие об измерительных приборах и способах расширения пределов измерения; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; приборы сравнения: компенсаторы, потенциометры, электронные, цифровые приборы; понятие о методах измерения электродвижущей силы, напряжения, образцовым методом; измерение неэлектрических величин; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о методах регистрации, о самопишущих, о способах измерения температуры.
Знания:
- основные положения метрологии;
- типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов;
- методику определения погрешностей измерений;
-способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин;
- способы расширения пределов измерений.
Умения:
- использовать единицы измерения и формулы при выполнении лабораторных работ;
-определять сопротивление шунта и добавочные сопротивления;
- подбирать измерительные трансформаторы;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемывключения;
- подбирать регистрирующий прибор.
БК 1,2
ПК3.1.1
ОПД 05
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
Знания:
- основные электрические и магнитные явления, их фиҒзическую сущность и возҒможность практического использования;
- физические законы, на которых основана электротехника и вытекаюҒщие из этих законов следстҒвия; правила, методы расчеҒтов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоҒретической электротехники;
- условные графические обоҒзначения элементов электриҒческих цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и букҒвенные обозначения элекҒтрических и магнитных велиҒчин.
Умения:
- производить расчеты элекҒтрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электроҒмагнитной индукции в изучеҒнии электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры элекҒтрических величин и времени протекания переходных проҒцессов.

БҚ 3,5,7,10
КҚ3.1.1
ЖКП 04
Электрлік өлшемдер.
Метрология негіздері; электрлік шамаларды өлшеу құралдары; ұқсас электр өлшеу аспаптары, өлшеу тізбектері; өлшеу аспаптары және өлшеу шектерін кеңейту тәсілдері туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу, электр энергиясы мен қуатын өлшеу; салыстыру аспаптары: компенсаторлар, потенциометрлер, электронды, сандық аспаптар; электр қозғаушы күштерді, кернеуді үлгілі әдіспен өлшеу туралы ұғым; электрлік емес шамаларды өлшеу; тіркеу аспаптары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; тіркеу әдістері, өздігінен жазу, температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым.
Білімдер:
-метрологияның негізгі ережелерін;
- электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс қағидасын, сипаттамалары мен қолданылу саласын;
- өлшеу қателіктерін табу әдістемесін;
- электрлік, магниттік және электрлік емес шамаларды өлшеу тәсілдерін;
- өлшеу шектерін кеңейту тәсілдерін.
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстарды орындау кезінде өлшем бірліктері мен формулаларды пайдалану;
- шунт кедергісін және қосымша кедергілерді анықтау;
- өлшеу трансформаторларын таңдау;
- электр тізбектерінің параметрлерін анықтау;
- дәлдік аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындау;
- тіркеу аспабын таңдап алу.
БҚ 1,2
КҚ3.1.1
ЖКП 05
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; потенциалдар және потенциялардың түрлілігі, электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күштер; электр тізбегін байланыстырушы электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электрмагниттік өріс және оның құрауыштары; магниттік және электрлік тізбектерде өтетін электрмагниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электрмагниттік индукция; синусоидал токтың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегін есептеу; тұрақты және айнымалы токтың сызықты емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері;
синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
Білімдер:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды, олардың физикалық мәнін және іс-жүзінде қолдану мүмкіндігін;
- электротехника негізделген физикалық заңдарды және бұл заңдардан туындайтын салдарларын; ережелерін, есептеу әдістерін;
-теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларын;
- алмастыру сұлбаларында қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгіленуін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбалануын.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбектеріне есептеу жүргізу;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқыған кезде электрмагниттік индукция заңын қолдану;
- өтпелі процестердің электрлік шамалары мен өту уақытының параметрлерін анықтау.

БК 1,2,3,4
ПК3.1.1
ОПД 06
Электрические машины и трансформаторы.
Машины постоянного тока: обраҒтимость машин постоянного тока (МПТ); принцип работы, констҒрукция; магнитная цепь МПТ, реҒакция якоря МПТ; генератор незаҒвисимого возбуждения и его харакҒтеристики; двигатель параллельҒного возбуждения;
потери мощности и КПД МПТ; специальные машины; назначение трансформаторов; принцип действия; схемы и группы соединения трансформаторов; режимы холостого хода и короткого замыкания трансформаторов; потери мощности и КПД трансформаторов; параллельная работа трансформаторов; принцип работы и конструкция синхронных генераторов; принцип работы и конструкция синхронных двигателей; пуск в ход синхронных двигателей; векторная диаграмма и угловая характеристика синхронных двигателей; рабочие характеристики синхронных двигателей; асинхронные машины; принцип работы и конструкция асинхронных машин; рабочие характеристики асинхронных двигателей; пуск в ход асинхронных двигателей; регулирование частоты АД; двигатели с улучшенными пусковыми характеристиками; структура и расчетные схемы механической части электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; понятие регулирования координат электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока: электропривод с двигателями постоянного тока независимого возбуждения, электропривод с двигателями постоянного тока последовательного асинхронными и синхронными; энергетика электропривода: расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов;
область их применения;
- схемы управления электроприводами;
- условия выбора и проверки двигателей механизмов;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
Умения:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- решать задачи по расчету параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря; расчету магнитной цепи постоянного тока; расчету ЭДС, электромагнитных моментов и
частоты вращения коллекторных машин; расчету и построению характеристик этих машин;
- решать задаҒчи по расчету параметров и характеристик трансформаторов, синхронных и асинхронных машин;
- выполнять проверку и понимание работы двигателей и генераторов постоянного тока;
- объяснять работу трҰхфазного двигателя;
- программировать и определять возможные неполадки системы плавного пуска приводов;
-выполнять анализ механических и температурных характеристик различных систем и механизмов;
- анализировать рабочие характеристики трҰхфазных индукционных моторов;
- анализировать плавный запуск и работу приводов, и их различные промышленные применения;
- анализировать рабочие характеристики синхронных генераторов или альтернаторов;
- проверять параллельную работу альтернаторов;
- анализировать рабочие характеристики синхронных двигателей;
- анализировать рабочие характеристики различных типов однофазных двигателей;
- анализировать характеристики трансформаторов, соединҰнных в различные трҰхфазные конфигурации.

БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
ЖКП06
Электр машиналары және трансформаторлар.
Тұрақты ток машиналары: тұрақты ток машиналарының (ТТМ) қайтымдылығы; жұмыс принципі, конструкциясы; ТТМ магниттік тізбегі; параллель қоздыру қозғалтқышы;
ТТМ қуат шығыны мен ПӘК: арнайы машиналар; трансформаторлардың міндеті; жұмыс принципі; трансформаторларды жалғау сұлбалары мен топтары; трансформаторлардың бос жүріс және тұйықталу режимдері; трансформаторлардың қуат шығындары мен ПӘК; трансформаторлардың параллель жұмысы; синхронды генераторлардың жұмыс принципі мен конструкциясы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі мен конструкциясы; синхронды қозғалтқыштарды іске қосу; синхронды қозғалтқыштардың векторлық диаграммасы мен бұрыштық сипаттамасы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; асинхронды машиналар; асинхронды машиналардың жұмыс принципі мен конструкциясы; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу; АҚ жиілігін реттеу; іске қосу сипаттамалары жақсартылған қозғалтқыштар; электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымы және есептік сұлбалары; электржетегінің орнатылмаған механикалық қозғалысы; электржетегі координаталарын реттеу түсінігі; тұрақты ток қозғалтқыштары бар электржетегі; тәуелсіз қоздырғыштың тұрақты ток қозғалтқышы бар электржетегі; асинхронды және синхронды айнымалы ток қозғалтқыштары бар электржетегі; электрқозғалтқыштардың қуатын есептеу, таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс қағидасы негізіндегі электрмагниттік және электрлі механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құрылымдық ерекшеліктерін және сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын;
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- механизмдер қозғалтқышын таңдау және тексеру шарттарын;
- электржетегінің жұмыс жылдамдығын реттеу және беріктігін анықтау тәсілдерін.
Іскерліктер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың типін конструкциялары және паспорттық мәліметтері бойынша анықтау;
- қозғалтқыш сұлбаларын жинау және сипаттамаларын алу;
- зәкір орамдарының толық сұлбалары параметрлерін есептеу және орындау бойынша есептер шығару; тұрақты токтың магниттік тізбегін есептеу бойынша есептер шығару; коллекторлы машиналардың ЭҚК, электр магниттік моменттерін және жиілігін есептеу; бұл машиналар сипаттамаларын есептеу;
- трансформаторлардың, синхронды, асинхронды машиналардың параметрлері мен сипаттамаларын есептеу бойынша есептер шығару;
- тұрақты ток қозғалтқыштары мен генераторларына тексеру жүргізу және жұмысын білу;
- үш фазалы қозғалтқыш жұмысын түсіндіру;
- жетектерді бірқалыпты іске қосу жүйесінің ықтимал ақауларын бағдарламалау және анықтау;
- әртүрлі жүйелер мен механизмдердің механикалық және температуралық сипаттамасына талдау жүргізу;
- үш фазалы индуктивті моторлардың жұмыс сипаттамасын талдау;
- жетектердің бірқалыпты іске қосылуын және жұмысын талдау, олардың әртүрлі өнеркәсіптік қолданылуы;
- синхронды генераторлардың немесе альтернаттардың жұмыс сипаттамасын талдау;
- альтернаттардың параллель жұмысын тексеру;
- синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасын талдау;
- бір фазалы қозғалтқыштардың әр түрлі типтерінің жұмыс сипаттамасын талдау;
- әртүрлі үш фазалы конфигурацияларға қосылған трансформаторлардың сипаттамасын талдау.

БК 2,7,10
ПК 3.1.1
ОПД 07
Электроника.
Электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; классификация микроэлектронных устройств; маркировка; технология изготовления элементов и схем в микроинтегральном исполнении; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники: счетчики, регистры, дешифраторы, компараторы, информаторы; формирователи и преобразователи импульсов.
Знания:
- устройство, принцип действия, вольтамперные характеристики и основные параметры элементов электроники;
- принципы построения типовых узлов и схем электронных устройств и элементов микропроцессорной техники;
- условия эксплуатации и область применения промышленной электроники.
Умения:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям;
- объяснить основные свойства диодов и светодиодов;
- объяснить основные особенности и параметры диода с p-n смещением и светодиода;
- объяснить общие схемы, фундаментальные свойства выпрямителей при использовании в качестве выпрямителей электричества;
- определить характеристики настроек распространҰнных фильтров питания;
- объяснить принципы работы опорного диода и использовать диод в качестве регулятора напряжения и синхронизирующего прибора для спусковых схем;
- описывать основные свойства биполярных плоскостных диодов, используемых в качестве элемента цепи;
- анализировать различные конфигурации смещения БПД и цепи, с использованием транзистора.
БК 1,3,7
ПК3.1.1
ОПД 08
Основы компьютерной технологии и компьютерное проектирование.
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места; введение в компьютерное проектирование; основы проектирования; составление расписания проекта; определение очередности заданий;распределение ресурсов;
управление ходом продвижения проекта; варианты просмотра и отчҰты.
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя;
- работу в сети;
- работу с офисными программами.
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
- применять основы управления проектами и определение базовых элементов приложения;
- составлять расписание нового проекта и создавать начальный план, используя программное обеспечение;
- устанавливать эффективную связь заданий и применять временные рамки, используя программное обеспечение;
- определять и организовывать ресурсные нагрузки и затраты, используя программное обеспечение;
- анализировать выполнение проекта и изменять расписание таким образом, чтобы выполнить цели проекта;
- форматировать и создавать варианты просмотра и отчҰтов, используя программное обеспечение.
БК 1,3,7
ПК3.1.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы метрологии и средства измерения.
Основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи; преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
Знания:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структуру средств измерения;
- структуру Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений; методику анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов;
- структуру систем централизованного контроля.
Умения:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
- осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь, вторичный прибор;
- снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов; производить
настройку приборов;
- включать дифманометры в работу;
- снимать и анализировать характеристики приборов гаҒзовогоанализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
БК 1,3,4
ПК3.1.1
СД 02
Технология отрасли.
Физико-химические свойства нефти, природного газа и пластовой воды; основные сведения о нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождениях; основы разработки нефтяных месторождений и эксплуатации скважин; основы переработки нефти и газа; информационные технологии в нефте-газодобыче; мировой рынок нефти.
Знания:
- физико-химические свойства нефти, природного газа и пластовой воды;
-основные сведения о нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождениях;
-основы переработки нефти и газа;
-информационные технологии в процессе добычи и переработки нефти и газа.
Умения:
- объяснять основные физические и химические свойства нефти, природного газа и пластовой воды;
- понимать основы происхождения нефти и газа, объяснять природу образования месторождений;
- понимать и применять различные методы поиска и разведки месторождений, описывать основные этапы поисково-разведочных работ;
- распознавать основные этапы переработки нефти и газа, понимать продукты переработки и их отличия, классифицировать типы нефтеперерабатывающих и газоперерабатывающих заводов, а также оценивать современное состояние нефте-и газопереработки;
- выбирать и применять современное программное обеспечение, используемое для решений в нефтегазодобывающей отрасли;
- понимать ситуацию на мировом рынке на нефть и газ, особенностей международной торговли, роль ОПЕК в ценообразовании на нефть.
БК 1,3,4
ПК3.1.1
СД 03
Электрические сети энергосистем.

БҚ 2,7,10
КҚ 3.1.1
ЖКП 07
Электроника.
Электр вакуумдық және ионды аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; микроэлектронды құрылғылар жіктемесі; таңбалануы; микроинтегралды орындауда элементтер мен сұлбаларды дайындау технологиясы; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, инверторлар мен жиілік түрлендіргіштер; желілік тербеліс генераторлары; импульстік және сандық құрылғы элементтері; микропроцессорлық техника элементтері: санауыштар, тіркеуіштер, дешифраторлар, компараторлар, информаторлар; импульс қалыптастырғыштар мен түрлендіргіштер.
Білімдер:
- электроника элементтерінің құрылысын, жұмыс принципін, вольтамперлік сипаттамаларын және негізгі параметрлерін;
- микропроцессорлық техниканың электронды құрылғылары мен элементтерінің құрылу принципін, типтік түйіндерін және сұлбаларын;
- өнеркәсіптік электрониканы пайдалану шарттары мен қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер жүргізу,
техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару;
- диодтар мен жарық диодтарының негізгі қасиеттерін түсіндіру;
- p-n өткізгіш диодтар мен жарық диодтарының негізгі ерекшеліктері және параметрлері;
- электр түзеткіші ретінде пайдаланылатын түзеткіштердің жалпы сұлбасы, маңызды қасиеттері;
- қоректендірудің көп тараған сүзгілерін реттеу сипаттамасын анықтау;
- тірек диодының жұмыс қағидасын түсіндіру және диодты іске қосу сұлбалары үшін кернеу реттегіші мен синхрондаушы аспаптар ретінде қолдану;
- тізбек элементі ретінде қолданылатын биөрісті жазық диодтардың негізгі қасиеттерін сипаттау;
- БЖД және тізбектің жылжуының әртүрлі кескін үйлесімін транзисторды пайдалана отырып талдау жасау.
БҚ 1,3,7
КҚ3.1.1
ЖКП08
Компьютерлік технология негіздері және компьютерлік жобалау.
Windows АЖ; Microsoft Word мәтіндік редактор; Excel электронды кесте; деректер базасы; компьютерлік желілер; Auto Cad графикалық редактор; ЭЕМ және курстық жобалауда қолдану; автоматтандырылған жұмыс орындары; компьютерлік жобалауға кіріспе; жобалау негіздері; жоба кестесін құру; міндеттердің кезектілігін анықтау; ресурстарды бөлу; жобаны іске асыру барысын басқару; қарау және есеп беру нұсқалары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- пайдаланушыға компьютерді жөнге келтіруді; желіде жұмыс жасауды;
- офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды.
Іскерліктер:
- АЖ баптау;
- мәтінді пішімдеу және түзету енгізу; кестелер құру және түзету енгізу;
- ақпаратты алу және жөнелту үшін жергілікті желі мен жаһандық желіні пайдалану;
- сызбалар құру және түзету енгізу;
- басқару жобалары негіздерін қолдану және қосымшаның негізгі элементтерін анықтау;
- жаңа жобаның кестесін құру және бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалана отырып, бастапқы жоспарды құру;
- тапсырмалардың тиімді байланасын белгілеу және бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалана отырып, уақытша шектерді қолдану;
- бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалана отырып, қор жүктемелері мен шығындарды анықтау және ұйымдастыру;
- жобаның орындалуын талдау және жоба мақсаттары орындалатындай кесте құру;
- бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалана отырып, қарау және есеп беру нұсқаларын пішімдеу және құру.
БҚ 1,3,7
КҚ3.1.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Метрологиянегіздері және өлшеу құралдары.
Метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшеу құралдары және олардың негізгі сипаттамалары; АМЖ өлшеу түрлендіргіштері: бастапқы өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу тізбектері;АМЖ сигналдарының түрлендіргіштері;электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшеу; кеңейту термометрлері;кедергініңжылу түрлендіргіштері; термоэлектрлік жылу түрлендіргіштер; пирометрлер;қайталама түрлендіргіш аспаптары; қысым мен қысым айырмасын өлшеу аспаптары: сұйықтық аспаптары; серіппелі аспаптар; мембраналы аспаптар; сильфонды аспаптар; деформациялы шкаласыз аспаптар және қашықтан беру түрлері; зат шығыны мен мөлшерін өлшеу аспаптары: шығынды айнымалы қысым айырмасыәдісімен өлшеу; жедел шығын өлшеуіштер мен санауыштар; көлемді шығын өлшеуіштер; тахометриялық шығын өлшеуіштер; гидростатикалық және акустикалық деңгей өлшеуіштер; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары: ауа ылғалдылығын және тозаңдануын өлшеу аспаптары; тығыздықты өлшеу аспаптары; тұтқырлықты өлшеу аспаптары; сұйық ортаның электр өтімділігін өлшеу аспаптары; химиялық құрамды өлшеу аспаптары; деңгейді өлшеу аспаптары:қалтқымалы және буйкалы деңгей өлшеуіштер; сыйымды, кондуктометриялық және радиоактивті деңгей өлшеуіштер; АМЖ ақпаратын бейнелеу құрылғылары: ұқсас көрсететін және қайталама тіркеуаспаптары; сандық қайталама көрсететін аспаптар; орталықтандырылған бақылау құралдары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын;
- өлшеу құралдарының құрылымын;
- өнеркәсіптік аспаптар мен автоматтандыру құралдарының мемлекеттік жүйе құрылымын;
- электр өлшеу аспаптарының және өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен жұмыс қағидаларын;
- электрлік өлшеу әдістемесін;
- өлшеу нәтижелерін талдау әдістемесін;
- электрлік емес шамаларды өлшеуге арналған аспаптардың негізгі түрлері мен жұмыс қағидасын;
- АМЖ ұқсас және сандық аспаптарының негізгі түрлері мен жұмыс қағидаларын;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеуге арналғанаспаптардың жинағын;
- орталықтандырылған бақылау жүйесінің құрылымын.
Іскерліктер:
- өлшенетін шаманың ең ақиқат мәнін анықтау;
- әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін алғашқы өлшеу түрлендіргіштеріне таңдау жүргізу;
- жинақты таңдауды жүзеге асыру: жылу түрлендіргіш – қайталама аспап;
- жылу түрлендіргіштердің статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- температураны өлшеу аспаптарын іске қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау; аспаптарға баптау жүргізу;
- дифманометрлерді іске қосу;
- газ талдауыштың және сұйық талдауыштың сипаттамаларын алу және талдау;
- қайталама аспаптарға баптау жүргізу.
БҚ 1,3,4
КҚ3.1.1
АП 02
Сала технологиясы.
Мұнайдың, табиғи газдың, қабатты судың физика-химиялық қасиеттері; мұнай, газ және газконденсатты кен орындары туралы негізгі мәліметтер; мұнай кен орындарын өндіру негіздері және ұңғымаларды пайдалану; мұнай мен газды қайта өңдеу негіздері; мұнай-газ өндіруде ақпараттық технологияны қолдану; мұнайдың әлемдік нарығы.
Білімдер:
- мұнайдың, табиғи газдың, қабатты судың физика-химиялық қасиеттерін;
- мұнай, газ және газконденсатты кен орындары туралы негізгі мәліметтерді;
- мұнай мен газды қайта өңдеу негіздерін;
- мұнай-газ өндіру және қайта өңдеу процесіндегі ақпараттық технологияны.
Іскерліктер:
- мұнайдың, табиғи газдың, қабатты судың физика-химиялық қасиеттерінтүсіндіру;
- мұнай мен газды өндіру негіздері, кен орындарының пайда болу табиғатын түсіндіру;
- кен орындарын іздеу мен барлаудың әртүрлі тәсілдерін білу және қолдану, іздеу-барлау жұмыстарының негізгі кезеңдерін сипаттау;
- мұнай мен газды қайта өңдеудің негізгі кезеңдерін білу, қайта өңдеу өнімдерін және олардың айырмашылықтарын білу, мұнай өңдейтін және газ өңдейтін зауыттар түрлерінің жіктемесі, сондай-ақ мұнай-газ өңдеудің қазіргі жағдайын бағалау;
- мұнай-газ өндіру саласында қолданылатын жаңа бағдарламалық жабдықтарды таңдау және қолдану;
- әлемдік нарықта мұнай мен газдың жағдайын пайымдау, халықаралық сауда ерекшеліктерін, мұнайға баға айналымындағы ОПЕК рөлін білу.
БҚ 1,3,4
КҚ 3.1.1
АП 03
Энергожүйелердің электр желілері.

БК 1,2,3,4
ПК3.1.1
СД 11
Навыки общения в технической среде.
Эффективные коммуникации; структура и оформление документации; резюмирование технической информации; данные для иллюстрирования и интерпретации; написание памяток с руководствами; проведение информационных презентаций; разработка визуальных средств презентации; проведение устных презентаций; сбор и использование источников информации; написание определений и описаний; написание сравнительного отчҰта; создание основной и вспомогательной документации; написание резюме и рекомендательного письма; подготовка к собеседованию на трудоустройство; участие в собраниях; работа с техническим проектом; написание предложения проекта; методы исследования;
отчҰты о ходе выполнения проекта;
черновой технический отчҰт; создание частей приложения технического отчҰта; обзор технического отчҰта; использовать принципы организации и подготовки к продуктивному участию в собраниях.
Знания:
-резюмирование технической информации;
- иллюстрирование и интерпретация;
-создание основной и вспомогательной документации.
Умения:
-использовать принцип "цель, аудитория, сообщение" для эффективного бизнес и технического общения;
- оформлять документы, эффективно используя заголовки, списки и другие визуальные подсказки;
- делать резюме статье из технического журнала;
- разрабатывать графики, которые лучше всего отобразят письменное сообщение;
- использовать принципы организации и подготовки к продуктивному участию в собраниях;
- написать цель и предмет предложенного технического проекта;
- написать предложение, требующее подтверждение для начала работы над проектом;
- собрать данные, используя ресурсы первого и второго порядков и всемирную паутину;
- написать отчҰт о ходе выполнения технического проекта;
- делать обзор заключительного отчҰта;
- провести устную презентацию по теме;
- создать визуальные средства, которые будут нести главное сообщение устной презентации;
- написать техническое определение и описание объекта;
- написать сравнительный отчҰт;
- создать рекомендательное письмо и резюме, которые лучшим образом отображают ваши квалификации, навыки и опыт.
БК 1,2,3,4,5,7
ПК3.1.1
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Постановка задачи; сбор исходных данных; определение реквизитов задачи; определение формы и структуры входных и выходных документов; классификация объектов по признакам и кодирование; определение стадий и этапов разработки программ и документации; разработка тестов для задачи; оформление документа "Техническое задание"; определение алгоритма решения задачи; определение структуры файлов базы данных; разработка структуры программы; разработка тестов для модулей; разработка пояснительной записки; программирование головной программы; программирование модулей; комплексное тестирование; корректировка программ; разработка документов рабочего проекта.
Умения:
- оформлять "Введение" в разделе "Техническое задание";
- оформлять приложение "Формы входных и выходных документов";
- составлять тестовые задачи;
- уточнять структуры входных и выходных данных;
- определять алгоритм решения задачи;
- определять структуры базы данных;
- разрабатывать тесты для модулей;
- разрабатывать структуру программы;
- составлять пояснительную записку;
- выполнять стадии рабочего проекта.
Навыки:
- разрабатывать
документы рабочего проекта.
БК4,6,7,9,10
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Изучение, сборка и опробование схем сигнализации; изучение, сборка и опробование схемы регулирования; изучение, сборка и опробование схемы питания с автоматическим вводом резерва; сборка и опробование схемы управления насосом; монтаж, наладка и испытание схемы управления асинхронным двигателем; сборка и опробование схемы ввода резервного двигателя; сборка и опробование схемы управления пуском поточно- транспортной системы; изучение
релейной защиты, ее функций, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи, трансформаторов, компенсаторов, электродвигателей, сборных шин, блоков; изучение схем по автоматике энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- выбирать способы установки приборов в зависимости от конструктивных особенностей;
- выявлять и устранять неисправности в работе схем технологической сигнализации параметров;
- определять режимы работы схемы регулирования технологических параметров;
- выполнять сборку и опробование схемы питания с автоматическим вводом резерва;
- выполнять монтаж аппаратуры схемы управления насосом на стенде;
- читать принципиальные электрические схемы;
- выполнять маркировку цепей схемы ввода резервного двигателя; составлять монтажную схему;
- выполнять диагностику отказов;
- читать схемы пуска;
- читать схемы ввода резервного двигателя;
- читать схемы релейной защиты.
Навыки:
- работы со схемами автоматизации и защиты энергосистем;
- монтажа, наладки и испытания схем управления оборудованием.
БК4,6,7,9,10
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПП 03
Технологическая практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на предприятие; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; распределение по участкам; общее знакомство с предприятием; экскурсия по предприятию; структура электрического цеха и цеха (службы) КИП и А; работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию систем контроля и автоматизации; изучение технологических процессов и работы систем контроля и автоматизации технологических процессов на предприятии; изучение системы электроснабжения предприятия, анализ электрической сети, рабочих характеристик и работы основного и вспомогательного электрооборудования по профилю предприятия; анализ и эффективность работы электроизмерительных приборов, средств релейной защиты и электроавтоматики предприятий; изучение технологического процесса обработки информации на предприятии; программное обеспечение данного предприятия; изучение прикладных программ по расчету энергосистем; обобщение собранного материала на предприятии, оформление дневников.
Умения:
- читать функциональные, принципиальные и монтажные схемы;
- анализировать рабочие характеристики и работу электрооборудования;
- анализировать состояние систем энергоснабжения предприятия;
- использовать современные информационные технологии для обработки данных;
Навыки:
- анализа эффективности работы электроизмерительных приборов, средств релейной защиты и электроавтоматики предприятий;
- использования прикладных программ по расчету энергосистем.
БК4,6,7,9,10
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПП 04
Преддипломная практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на практику; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; ознакомление с участком работы; выполнение работ по изучению и анализу средств релейной защиты и электроавтоматики предприятий, системы электроснабжения и основного и вспомогательного оборудования; использование прикладных программ по расчету энергосистем;производственные экскурсии; обобщение материалов и оформление отчета;сбор и систематизация собранных материалов для дипломного проекта.
Знания:
- назначение участка в производственном процессе предприятия;
- назначение средств автоматизации и релейной защиты, применяемых на участках;
- организационную структуру предприятия;
- назначение и режимы работы электрооборудования;
- правила техники безопасности с учетом специфики участка;
- виды оплаты труда;
- основные вопросы планирования производства;
- методы руководства рабочим коллективом.
Умения:
- собирать и составлять базу данных;
- проводить расчеты с использованием программного обеспечения предприятия.
БК4,6,7,9,10
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Системно действовать в профессиональной ситуации, анализировать и проектировать свою деятельность, самостоятельно принимать решения в условиях неопределенности;
БК 3
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Практически решать задачи в организации профессиональной деятельности на основе правовых норм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Научно организовать свой труд, применять компьютерную технику в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Позитивно взаимодействовать и сотрудничать с коллегами;
БК 7
Повышать профессиональный уровень, приобретать новые знания;
БК 8
Устойчиво стремиться к самосовершенствованию, к творческой самореализации;
БК 9
Применять рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте;
БК 10
Экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
АП11
Техникалық ортада қарым-қатынас дағдылары.
Нәтижелі қарым-қатынас; құжаттама құрылымы және ресімдеу; техникалық ақпаратты жиынтықтау; сипаттау және түсіндіру үшін қажетті мәліметтер; басшылықпен ескертпелер жазу; ақпараттық презентациялар өткізу; презентацияны көру құралдарын әзірлеу; ауызша тұсаукесерлер өткізу; ақпарат көздерін жинау және пайдалану; анықтамалар мен сипаттамалар жазу; салыстырмалы есептер жазу; негізгі және қосымша құжаттар құру; түйіндеме және ұсынысхаттар жазу; жұмысқа орналасу үшін сұхбаттасуға дайындалу; жиналыстарға қатысу; техникалық жобалармен жұмыс жасау; жобаға ұсыныстар жазу; зерттеу әдістері; жобаны орындау барысы туралы есептер құру; техникалық есептің алғашқы нұсқасы; техникалық есептің қосымшаларын құру; техникалық есепке шолу; жиналыстарды нәтижелі ұйымдастыру және дайындау принциптері.
Білімдер:
-техникалық ақпаратты жиынтықтауды;
- сипаттауды және түсіндіруді;
-негізгі және қосымша құжаттар құруды.
Іскерліктер:
- нәтижелі бизнес және техникалық қарым-қатынас үшін "мақсат, аудитория, хабарлама" қағидасын қолдану;
- тақырыптарды, тізімдерді және басқа да пікірлерді қолдана отырып, құжаттарды ресімдеу;
- техникалық журналдан мақалаға түйіндер жазу;
- жазбаша хабарламаны суреттейтін графиктер әзірлеу;
- жиналыстарға нәтижелі қатысуды ұйымдастыру және дайындау принциптерін пайдалану;
- ұсынылған техникалық жобаның мақсатын және мәнін жазу;
- жобамен жұмысты бастау үшін қажетті талап етілген ұсыныстар жазу;
- бірінші және екінші тәртіптегі ресурстарды, жаһандық желілерді пайдалана отырып, мәліметтер жинау;
- техникалық жобаның орындалу барысы туралы есеп жазу;
- қорытынды есепке шолу жасау;
-тақырып бойынша ауызша тұсаукесер өткізу;
- ауызша тұсаукесердің негізгі хабарламасы болып табылатын көру құралдарын құру;
- объектінің техникалық анықтамасын және сипаттамасын жазу;
- салыстырмалы есеп жазу;
- біліктілігіңізді, дағдыларыңыз бен тәжірибеңізді үздік сипаттайтын ұсыныс хаттар мен түйіндемелер құру.
БҚ1,2,3,4,5,7
КҚ 3.1.1
ӨОжКП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Тапсырмалар орындау; бастапқы мәліметтерді жинау; тапсырмалар деректемелерінің анықтамасы; кіріс және шығыс құжаттарының құрылымы мен түрлерінің анықтамасы; белгілері және кодтау бойынша объектілердің жіктемесі; бағдарламалар мен құжаттамаларды әзірлеу сатыларының және кезеңдерінің анықтамалары; тапсырмалар үшін тестілер әзірлеу; "Техникалық тапсырмалар" құжатын рәсімдеу; тапсырмаларды орындау алгоритмінің анықтамасы; деректер базасы файлдары құрылымының анықтамасы; бағдарлама құрылымын әзірлеу; модульдер үшін тестілер әзірлеу; түсіндірме жазба әзірлеу; негізгі бағдарламаны бағдарламалау; модульдерді бағдарламалау; кешенді тестілеу; бағдарламаларға түзету енгізу; жұмыс жобасы құжаттарын әзірлеу.
Іскерліктер:
- "Техникалық тапсырмалар" бөліміне "Кіріспе" әзірлеу;
- "Кіріс және шығыс құжаттарының түрлері" қосымшасын әзірлеу;
- тестілік тапсырмаларды орындау;
- кіріс және шығыс мәліметтерінің құрылымын нақтылау;
- тапсырмаларды орындау алгоритмін анықтау;
- деректер базасының құрылымын анықтау;
- модульдер үшін тестілер әзірлеу;
- бағдарламалар құрылымын әзірлеу;
- түсіндірме жазбаны әзірлеу;
- жұмыс жобасы сатыларын орындау.
Дағдылар:
- жұмыс жобасының құжаттарын әзірлеу.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Сигнал беру сұлбаларын зерделеу, жинау және сынау; реттеу сұлбаларын зерделеу, жинау және сынау; резервті автоматты енгізетін қоректендіру сұлбасын зерделеу, жинау және сынау;сорғыны басқару сұлбасын жинау және сынау; асинхронды қозғалтқышты басқару сұлбасын жинау және сынау; резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын жинау және сынау; ағынды-көліктік жүйені іске қосуды басқару сұлбасын жинау және сынау; релелік қорғанысты, оның функцияларын, релелік қорғанысқа қойылатын талаптарды зерделеу; электр беріліс желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электрқозғалтқыштардың, құрастыру шиналарының, шектеулердің релелік қорғанысы; энергожүйенің автоматикасы бойынша сұлбаларды зерделеу: АҚҚ, РАІ, ҚАР, КАР, ҚАР.
Іскерліктер:
- құрылымдық ерекшеліктеріне байланысты аспаптарды орнату тәсілдерін таңдау;
- технологиялық сигнал беру параметрлерінің сұлбасы жұмысында ақауларды анықтау және жою;
- технологиялық параметрлерді реттеу сұлбасының жұмыс режимін анықтау;
- резервті автоматты енгізетін қоректендіру сұлбасын жинау және сынау;
- стендте сорғыны басқару сұлбасының аппаратураларына монтаждауды орындау;
- принциптік электр сұлбаларын оқу;
- резервтегі қозғалтқышты енгізу сұлбасы тізбектеріне таңбалау жүргізу; монтаждау сұлбасын құру;
- істен шығуларға диагностика қою;
- іске қосу сұлбасын оқу;
- резервтегі қозғалтқышты енгізу сұлбасын оқу;
- релелік қорғаныс сұлбасын оқу.
Дағдылар:
- автоматтандыру және энергожүйені қорғау сұлбаларымен жұмыс жасау;
- жабдықтарды басқару сұлбаларын монтаждау, баптау және сынау.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КП 03
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; кәсіпорынға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; учаскелерге бөліну; кәсіпорынмен жалпы танысу; кәсіпорынға саяхат; БӨА және А цехының (қызметінің) құрылымы; бақылау және автоматтандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі өндірістік бригададағы жұмыс;
цехтың бақылау және автоматтандыру жүйелерінің, аспаптарды пайдалану және жөндеу қызметтерінің технологиялық процестері мен жұмысын зерттеу; кәсіпорынды электрмен жабдықтау жүйесін зерделеу, электр жүйесін, жұмыс сипаттамаларын, кәсіпорын бейіні бойынша негізгі және қосалқы электр жабдықтарының жұмысын талдау; электр өлшеу аспаптарының, кәсіпорынның релелік қорғаныс және электр автоматикасы құралдарының жұмысын талдау және нәтижелілігі; кәсіпорында ақпаратты технологиялық өңдеу процесін зерделеу; аталған кәсіпорынның бағдарламалық қамсыздандырылуы, энергожүйелерді есептеудің қолданбалы бағдарламаларын зерделеу; кәсіпорында жинақталған материалдарды қорыту, күнделік жүргізу.
Іскерліктер:
- функционалдық, принциптік және монтаждық сұлбаларды оқу;
- электр жабдығының жұмыс сипаттамасын және жұмысын талдау;
- кәсіпорынның энергиямен жабдықталу жағдайын талдау;
- мәліметтерді өңдеуде жаңа ақпараттық технологияларды қолдану.
Дағдылар:
-электр өлшеу аспаптарының, кәсіпорынның релелік қорғаныс және электр автоматикасы құралдарының жұмысының нәтижелігін талдау;
- энергожүйелерді есептеуде қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КП 04
Диплом алдындағы практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; практикаға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; жұмыс орнымен танысу; кәсіпорынның релелік қорғаныс және электр автоматикасы құралдарын, энергиямен жабдықтау жүйесін, негізгі және қосалқы жабдықтарды зерделеу және талдау бойынша жұмыстар орындау; энергожүйені есептеу бойынша қолданбалы бағдарламаларды қолдану; өндірістік саяхаттар; материалдарды қорыту және есеп беруді рәсімдеу; дипломдау жбасына материалдар жинау және жинақталған материалдарды жүйелендіру.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның өндірістік процесінде учаскені белгілеу;
- учаскеде қолданылатын автоматтандыру және релелік қорғаныс құралдарын белгілеу;
- кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымы;
- электр жабдықтарының мақсаты және жұмыс режимі;
- учаскенің ерекшелігі есепке алынған қауіпсіздік техникасы ережелері;
- еңбекке ақы төлеу түрлері;
- өндірісті жоспарлаудың негізгі сұрақтары;
- жұмыс ұжымын басқару әдістері.
Дағдылар:
- мәліметтер базасын жинақтау және құру;
- кәсіпорынның бағдарламалық қамсыздандырылуын пайдалана отырып есептеулер жүргізу.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету, өзінің іс-әрекетін талдау, жобалау, белгісіздік жағдайында өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу;
БҚ 3
Кәсіптік қызметі саласында орындалатын жұмысқа жауапкершілік таныту, мәселелерді өз бетімен және тиімді шешу;
БҚ 4
Құқықтық норма негізінде кәсіптік қызметті ұйымдастыруда практикалық міндеттерді шешу, кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыру, кәсіптік қызметі саласында компьютерлік техниканы қолдану;
БҚ 6
Әріптестермен жағымды қарым-қатынас жасау және ынтымақтаста болу;
БҚ 7
Кәсіптік деңгейін жоғарлату, жаңа білімдерді иегеру;
БҚ 8
Өзін-өзі жетілдіруге, өзін-өзі шығармашылық жетілдіруге нық талпыну;
БҚ 9
Тиімді жұмыс тәсілдерін және жұмыс орнында еңбегін ұйымдастыру тәсілін қолдану;
БҚ 10
Материалды үнемді шығандау, жабдықтар мен құрал-саймандарды ұқыпты ұстау.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

3. Специалист среднего звена
3.1
083001 3– Технолог электрического и электронного проектирования
ПК 3.1.1 Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность по реализации технологических процессов, предусматривающую самостоятельное определение задач:
-читать и разрабатывать технические чертежи и схемы;
- определять требования для защиты от перегрузки по электричеству и проводить расчҰты по допустимой нагрузке;
-выполнить анализ нагрузки энергосистемы предприятия;
- производить расчет необходимой компенсационной мощности и производить ее выбор по каталогу;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
-выполнять конструирование цеховых трансформаторных подстанций в зависимости от схем электроснабжения;
-производить расчет заземляющих устройств и их выполнение;
-выбирать электрооборудование и проверять точность установки приборов учҰта;
- проводить анализ электрической сети, рабочих характеристик и работы основного и вспомогательного электрооборудования по профилю предприятия.
ПК 3.1.2 Нести ответственность за результаты деятельности; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
-выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
-выполнять требования экологической безопасности производства и защиты окружающей среды;
-оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
-обеспечивать безопасное ведение работ на производственных участках.
ПК 3.1.3 Выполнять решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций:
-рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
-оценивать эффективность производственной деятельности;
- применять информационные технологии для решения профессиональных задач;
-владеть программным обеспечением в сфере профессиональной деятельности.
Приложение 213
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0915000 – Гидроэнергетика

3. Орта буын маманы
3.1
083001 3 – Электрлік және электрондық жобалау технологы
КҚ 3.1.1 Өздігінен міндеттерді анықтауды қарастыратын технологиялық процестерді іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметін жүзеге асыру:
- техникалық сызбалар мен сұлбаларды оқу және әзірлеу;
- электр бойынша асқын жүктен қорғау үшін талаптарды анықтау және рұқсат етілетін жүктеме бойынша есептеулер өткізу;
- кәсіпорын энергожүйесінің жүктемелеріне талдаужасау;
- қажетті өтемдік қуатты есептеу және каталог бойынша оғантаңдау жүргізу;
- өткізгіштік өнім қимасын таңдау бойынша, рұқсат етілетін ток пен токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептершығару;
- электрмен жабдықтау сұлбаларына байланысты цехтік трансформаторлық қосалқы станцияларға құрылымдауды орындау;
- жерлендіру құрылғыларын есептеу және оларды орындау;
- электржабдығын таңдау және есепке алу аспаптарын орнату дәлдігін тексеру;
- кәсіпорын бейіні бойынша электржелілеріне, жұмыс сипаттамаларына, негізгі және қосымша электржабдықтарының жұмысына талдау жасау.
КҚ 3.1.2 Қызмет нәтижелері үшін; өзінің және өзгенің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындауда жауапкершілік алу:
- жұмыстарды жүргізубарысында қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау;
- өндірістің және қоршаған ортаны қорғаудың экологиялық қауіпсіздік талаптарын орындау;
- электр тогынан зардап шеккенге алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік учаскелерде жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз ету.
КҚ 3.1.3 Жұмыс жағдайларына өз бетімен талдау жүргізуді талап ететін әр түрлі үлгілік тәжірибелік есептерді шешу:
- өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолдану;
- кәсіптік қызмет саласында бағдарламалық қамтамасыз етуді меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 213-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0915000 – Гидроэнергетика

БК 6,8
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,8,10
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на
государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 4,5,6,8
ОПД 02
Черчение (часть 1).
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; проекционное черчение и техническое рисование; аксонометрические проекции геометрических тел; сечение геометрических тел полностью; взаимное пересечение геометрических тел; проекционное и техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; сборочный чертеж; передачи; чтение и деталирование сборочных чертежей; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- выполнять различные виды сопряжений и лекальных кривых.

БҚ 6,8
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық, ұғым, жүйе, көздер, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы; адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтарын және бостандық-тарын; оларды іске асыру механизмдерін;
- кәсіптік қызметі саласындағы құқықтық және адамгершілік -этикалық нормаларын.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 3,4,8,10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар; құжаттарды шаблондаудан түсінік; әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне кіретін құжаттарды құру ережелері; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздері; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық міндеттерді, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарын, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен келіп түскен сәтінен, істі рәсімдеуге дейін жұмыс жасау;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,6,8
ЖКП 02
Сызу (1-бөлім).
Кіріспе, КҚБЖ, МЕМСТ түсініктемесі; сызбалардың графикалық рәсімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер түсіру; тетіктердің контурларын түсіру тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық және техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және тәптіштеу; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЕМСТ 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЕМСТ 2.301-68* бойынша форматтарды;
- МЕМСТ 2.304-81 бойынша сызба қаріптерін;
- МЕМСТ 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЕМСТ 2.307-68* бойынша өлшемдер түсіру ережелерін.
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты қаріппен жазба жазу;
графикалық редактордың көмегімен сызбаларға стандартты қаріптермен жазулар түсіру;
- сызба масштабын анықтау, берілген масштабта қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің сызбаларын орындау;
- сызбада қарапайым түрдегі тетіктердің өлшемдерін түсіру;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.

БК 4,7
ОПД 03
Техническая механика.
Статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
Знания:
- основные понятия стаҒтики, плоская система сил, моҒменты сил, элементы киҒнемаҒтики и динамики;
- осҒновы соҒпротивления матеҒриалов, осҒновы деталей машин.
Умения:
- выполнять расчеты прочҒности механических сисҒтем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
БК 3,5,7
ОПД 04
Основы электротехники.
Электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные электрические цепи переменного тока; трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; передача, распределение электроэнергии; электронная полупроводниковая аппаратура.
Знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока.
Умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока;
- расчет электрической емкости;
- перевод единиц измерения величин электрического и магнитного полей в систему СИ;
- определение цены деления электроизмерительных приборов;
- чтение однофазных и трехфазных электрических цепей переменного тока;
- работа с техническими паспортами трансформаторов.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 4.2.1
ОПД 05
Метрология, стандартизация и средства измерения.
Основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи; преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
Знания:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структуру средств измерения;
- структуру Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений; методику анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов;
- структуру систем централизованного контроля.
Умения:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
- осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь, вторичный прибор;
- снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов; производить
настройку приборов;
- включать дифманометры в работу;
- снимать и анализировать характеристики приборов гаҒзовогоанализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 4.2.1
ОПД 06
Гидравлика и гидропривод.
Физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости.
Знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
Умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 4.2.1
ОПД 07
Конструкционные материалы.
Строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; диаграмма состояния сплавов; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико- термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; допуски, посадки и технические измерения; стандартизация и метрология в производстве обработке металлов; конструкционные гидромеханического оборудования ГЭС; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте оборудования и трубопроводов электростанций; автоматическая и полуавтоматическая сварка; объемы, виды, сроки контроля основного гидромеханического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
Знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
-температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
-аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификация сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
-классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- о допусках и посадках, взаимозаменяемости;
- основные цели и задачи стандартизации;
-о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам гидромеханического оборудования;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки.
Умения:
-классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 4.2.1
ОПД 08
Основы компьютерной технологии.
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами.
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж.

БҚ 4,7
ЖКП 03
Техникалық механика.
Статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың бөлшектері, механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі берілістегі буындардың негізгі өлшемдерін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статистиканың негізгі ұғымдарын, жазық күш жүйелерін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
- материалдардың кедергілер негіздерін, машина тетіктерінің негіздерін.
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігіне есептеулер жүргізу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құрылымдардың жиынтық бірліктерінің құрылымдық ерекшеліктеріне талдау жасау.
БҚ 3,5,7
ЖКП 04
Электротехника негіздері.
Электр өрісі; тұрақты токтың электр тізбектері; электрлік магнетизм; электрлік өлшемдер; айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектері; үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты токтың электр машиналары; электр энергиясын беруі, тарату; электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электрлік сыйымдылықты есептеу әдістерін; электр шамаларының өлшем бірліктерін;
- Ом және Кирхгоф заңдарын;
- магниттік өрістің сипаттамаларын;
электр өлшеу аспаптарының құрылғысын;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістерін;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін есептеу әдістерін;
- трансформаторлардың міндеттерін, құрылғысын, жұмыс режимін және түрлерін;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысын, негізгі сипаттамаларын;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысын.
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалану, электр тізбектерін есептеуі;
- электр және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеу;
- айнымалы токтың электр тізбектерінің әртүрлі элементтерімен сұлбаларды құру; аспаптардың көрсеткіштерін алу;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффиценттерді анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосуды іске асыру;
- тұрақты ток машинасын іске қосуды іске асыру;
- электр сыйымдылықты есептеу;
- СИ жүйесіне электрлік және магниттік өріс шамаларының өлшем бірліктерін ауыстыру;
- электр өлшеу аспаптарының бөлу құнын анықтау;
- айнымалы токтың бір фазалы және үш фазалы электр тізбектерін оқу;
- трансформаторлардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 4.2.1
ЖКП 05
Метрология, стандарттау және өлшеу құралдары.
Метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшеу құралдары және олардың негізгі сипаттамалары; АМЖ өлшеу түрлендіргіштері: бастапқы өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу тізбектері; АМЖ сигналдарының түрлендіргіштері; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшеу; кеңейту термометрлері; кедергінің жылу түрлендіргіштер; термоэлектрлік жылу түрлендіргіштер; пирометрлер; қайталама түрлендіргіш аспаптары; қысым мен қысым айырмасын өлшеу аспаптары: сұйықтық аспаптары; серіппелі аспаптар; мембраналы аспаптар; сильфонды аспаптар; деформациялы шкаласыз аспаптар және қашықтан беру түрлері; зат шығыны мен мөлшерін өлшеу аспаптары: шығынды айнымалы қысым айырмасы әдісімен өлшеу; жедел шығын өлшеуіштер мен санауыштар; көлемді шығын өлшеуіштер; тахометриялық шығын өлшеуіштер; гидростатикалық және акустикалық деңгей өлшеуіштер; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары: ауа ылғалдылығын және тозаңдануын өлшеу аспаптары; тығыздықты өлшеу аспаптары; тұтқырлықты өлшеу аспаптары; сұйық ортаның электр өтімділігін өлшеу аспаптары; химиялық құрамды өлшеу аспаптары; деңгейді өлшеу аспаптары: қалтқымалы және буйкалы деңгей өлшеуіштер; сыйымды, кондуктометриялық және радиоактивті деңгей өлшеуіштер; АМЖ ақпаратын бейнелеу құрылғылары: ұқсас көрсететін және қайталама тіркеу аспаптары; сандық қайталама көрсететін аспаптар; орталықтандырылған бақылау құралдары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын;
- өлшеу құралдарының құрылымын;
- өнеркәсіптік аспаптар мен автоматтандыру құралдарының мемлекеттік жүйе құрылымын;
- электр өлшеу аспаптарының және өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен жұмыс қағидаларын;
- электрлік өлшеу әдістемесін;
- өлшеу нәтижелерін талдау әдістемесін;
- электрлік емес шамаларды өлшеуге арналған аспаптардың негізгі түрлері мен жұмыс қағидасын;
- АМЖ ұқсас және сандық аспаптарының негізгі түрлері мен жұмыс қағидаларын;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеуге арналған аспаптардың жинағын;
- орталықтандырылған бақылау жүйесінің құрылымын.
Іскерліктер:
- өлшенетін шаманың ең ақиқат мәнін анықтау;
- әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін алғашқы өлшеу түрлендіргіштеріне таңдау жүргізу;
- жинақты таңдауды жүзеге асыру: жылу түрлендіргіш – қайталама аспап;
- жылу түрлендіргіштердің статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- температураны өлшеу аспаптарын іске қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау; аспаптарға баптау жүргізу;
- дифманометрлерді іске қосу;
- газ талдауыштың және сұйық талдауыштың сипаттамаларын алу және талдау;
- қайталама аспаптарға баптау жүргізу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 4.2.1
ЖКП 06
Гидравлика және гидрожетек.
Сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр және түтік бойымен жылжуы; сорғылар туралы жалпы мәліметтер; электр станцияларының сорғы жабдықтары; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыс сұйықтықтары.
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттерін және олардың температура мен қысымға тәуелділігін;
- гидростатиканың негізгі теңдеуін, үздіксіздік теңдеуін және Бернулли теңдеуін;
- сұйықтық қозғалысының екі режимін; гидравликалық кедергілердің жіктелуін; сұйықтың қозғалысы кезінде бойлық бойынша қысым шығынын анықтауды;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтауды, әртүрлі қондырмалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласын;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттерді.
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- ағу кезіндегі шығынды және кететін уақытты анықтау бойынша есептеулер жүргізу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 4.2.1
ЖКП 07
Конструкциялық материалдар.
Металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; қорытпа күйінің диаграммасы; көміртекті болаттар мен шойындар; болаттарды термикалық және химия-термикалық өңдеу негіздері; қоспалы болат пен қорытпалар; түсті металдар қорытпасы; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсат беру, орнату және техникалық өлшемдер; металдарды өңдеудегі стандарттау және метрология; СЭС гидромеханикалық жабдығының конструкциялық материалдары; электрмен имектеп дәнекерлеу; газбен дәнекерлеу; термикалық кесу; электр станцияларының жабдығы мен құбырларын монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; автоматтық және жартылай автоматтық дәнекерлеу; негізгі гидромеханикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері; ақауды табу әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамаларын; кристалл тордың қасиеттерін; кристалл тордың ақауларын;
- қорытпалардың кристалдану температурасын, кесу ережелерін;
- салқындату кезіндегі қорытпалардағы аллотропиялық өзгерістерді;
- мақсаты және химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуін;
- болат пен шойынның таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- термикалық және химия- термикалық өңдеудің мақсаты мен міндеттерін, жылумен өңдеу және ХТӨ түрлерін;
- тоттану салдарын, тоттанумен күресу әдістерін;
- қоспалы болаттың міндетін, құрамы бойынша жіктелуін, қоспалы болаттың таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- түсті металдардың таңбалану принципін, түсті металл қорытпаларының қолданылу саласын;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: басу, созу, нығыздау, соғу, қалыптау; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлерін; илемдеу бұйымдарының түржиыны туралы;
- қысыммен өңдеудің әрбір түрінің ерекшеліктерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- дәнекерлеу технологиясын, халық шаруашылығында дәнекерлеудің қолданылуын;
- өзара алмасушылыққа рұқсат беру жайлы;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін;
- материалдың қызмет көрсету мерзіміне қолайсыз факторлардың әсері туралы;
- жылжығыштық қасиеті мен кезеңдері; релаксация; радиация; радиациялық тұрақтылық туралы;
- гидромеханикалық жабдықтың материалдарына қойылатын талаптарды;
- құрылымы әртүрлі болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамаларын;
- пісіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- пісіру аппаратына қойылатын талаптарды;
- электрмен имектеп пісірудің артықшылықтарын.
Іскерліктер:
- материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша жіктеу;
- қорытпа күйінің диаграммасымен жұмыс істеу, қорытпа құрылымын, критикалық нүктелерді анықтау;
- тоттану түрлерін анықтау;
- болаттың, түсті металдар мен олардың қорытпаларының таңбаларын ашып оқу;
- материалды мақсаты бойынша таңдау;
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің ықтимал өзгеріске ұшырау түрлерін анықтау.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 4.2.1
ЖКП 08
Компьютерлік технология негіздері.
Windows АЖ; Microsoft Word мәтіндік редактор; Excel электронды кесте; деректер базасы; компьютерлік желілер; Auto Cad графикалық редактор; ЭЕМ және курстық жобалауда қолдану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- пайдаланушыға компьютерді жөнге келтіруді; желіде жұмыс жасауды;
- офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды.
Іскерліктер:
- АЖ баптау;
- мәтінді пішімдеу және түзету енгізу; кестелер құру және түзету енгізу;
- ақпаратты алу және жөнелту үшін жергілікті желі мен жаһандық желіні пайдалану;
- сызбалар құру және түзету енгізу.

БК 7,9
ПК 3.1.3
ПК 4.2.3
СД10
Эксплуатация основного гидрооборудования ГЭС.
Использование водной энергии; гидротехнические сооружения ГЭС; механическое оборудование; общие сведения о гидротурбинах; конструкция гидротурбин; электрическая часть ГЭС; основные понятия о регуляторах частоты вращения и автоматизации гидроагрегатов; вспомогательное оборудование ГЭС; организация эксплуатации ГЭС; эксплуатация энергетического оборудования; периодическое техническое обслуживание; эксплуатация вспомогательного оборудования.
Знания:
- технические схемы гидротехнических установок;
- назначение гидротехнических сооружений и механического оборудования;
- мероприятия по охране окружающей среды;
- принцип действия гидротурбин;
- основные параметры и характеристики гидротурбин;
- основные технико-экономические показатели ГЭС;
- основные элементы гидротурбин;
- конструкцию основных элементов гидротурбин;
-вспомогательные механизмы гидротурбин;
-схемы электрических соединений;
-устройство узлов гидрогенераторов;
- основные характеристики системы регулирования;
- основные задачи автоматизации гидроагрегатов;
- схему маслоснабжения агрегатов;
-назначение системы технического водоснабжения;
- организационную структуру ГЭС;
- обязанности машиниста гидроагрегата;
- основные принципы организации дежурства на ГЭС;
- режимы работы агрегатов и ГЭС;
- подготовку гидроагрегата к пуску;
- контроль работы турбинного оборудования;
- виды остановки агрегата;
- действия персонала при аварийных ситуациях;
-условия эксплуатации вспомогательного оборудования.
Умения:
- работать с должностными инструкциями;
- читать схемы регулирования гидротурбин;
- читать конструктивные схемы узлов оборудования.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
СД11
Организация и технология ремонта и монтажа основного гидрооборудования ГЭС.
Виды, периодичность и объем ремонтов; организация ремонтных работ; безопасность труда при ремонте гидромеханического оборудования; разборка агрегата; ремонт камеры, рабочих колес, подшипников гидротурбины; сборка агрегата; проверка, испытания и наладка механизмов гидроагрегата после ремонта; ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры; ремонт гидромеханического оборудования; техническая документация на ремонтные работы; монтаж закладных частей гидротурбин; монтаж рабочих механизмов гидротурбин; фланцевые соединения деталей гидротурбин; центровка вертикальных гидроагрегатов; монтаж диагональных турбин.
Знания:
- виды ремонтов;
- объем подготовительных работ при ремонте оборудования;
- технические мероприятия, обеспечивающие безопасность ремонтных работ;
- технологию ремонта гидрогенераторов;
- основные дефекты узлов гидрооборудования;
- наладочные работы механизмов после ремонта;
-технологию ремонта гидромеханического оборудования;
- техническую документацию на ремонтные работы;
- технологическую последовательность монтажа статора турбины, рабочих механизмов гидротурбины, уплотнений вала;
- последовательность операций при центровке вала.
Умения:
- заполнять наряд на ремонтные работы;
- работать с технической документацией.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3

БҚ 7,9
КҚ 3.1.3
КҚ 4.2.3
АП 10
СЭС негізгі гидрожабдығын пайдалану.
Су энергиясын пайдалану; СЭС гидротехникалық құрылысы; механикалық жабдық; гидротурбиналар туралы жалпы мәліметтер; гидротурбиналардың конструкциясы; СЭС электр бөлігі; гидрогенераторларды автоматтандыру және айналу жиілігін реттегіштер туралы негізгі ұғымдар; СЭС қосымша жабдығы; СЭС пайдалануды ұйымдастыру; энергетикалық жабдықты пайдалану; кезеңдік техникалық қызмет көрсету; қосымша жабдықты пайдалану.
Білімдер:
- гидротехникалық қондырғылардың техникалық сұлбаларын;
- гидротехникалық құрылыстардың және механикалық жабдықтың міндетін;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды;
- гидротурбиналардың жұмыс принципін;
- гидротурбиналардың негізгі параметрлерін және сипаттамаларын;
- СЭС негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін;
- гидротурбиналардың негізгі элементтерін;
- гидротурбиналардың негізгі элементтерінің конструкциясын;
- гидротурбиналардың қосымша жабдығын;
- электрлік жалғаулардың сұлбаларын;
- гидрогенератор түйіндерінің құрылғысын;
- реттеу жүйесінің негізгі сипаттамаларын;
- гироагрегаттарды автоматтандырудың негізгі міндеттерін;
- агрегаттарды маймен жабдықтау сұлбасын;
- техникалық сумен жабдықтаудың белгіленуін;
- СЭС ұйымдастырушылық құрылымын;
- гидроагрегат машинисінің міндеттерін;
- СЭС-те кезекшілікті ұйымдастырудың негізгі принциптерін;
- агрегаттар мен СЭС-тің жұмыс режимін;
- гидроагрегатты қосуға дайындауды;
- турбиналық жабдықтың жұмысын бақылауды;
- агрегатты тоқтату түрлерін;
- апаттық жағдайларда қызметшінің әрекетін;
- қосымша жабдықты пайдалану шарттарын.
Іскерліктер:
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс;
- гидротурбиналарды реттеу сұлбасын оқу;
- жабдық түйіндерінің конструктивті сұлбаларын оқу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
АП 11
СЭС негізгі гидрожабдығын жөндеу мен монтаждауды ұйымдастыру және технологиясы
Жөндеу түрлері, кезеңдігі және көлемі; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру; гидромеханикалық жабдықты жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі; агрегатты бөлшектеу; гидротурбина камерасын, жұмыс доңғалақтарын, мойынтіректерін жөндеу; агрегатты құрау; жөндеуден кейін гидроагрегат механизмдерін тексеру, сынау және баптау; құбырларды және құбыр арматурасын жөндеу; гидромеханикалық жабдықты жөндеу; жөндеу жұмыстарының техникалық құжаттамасы;
гидротурбиналардың салатын бөлшектерін монтаждау; гидротурбиналардың жұмыс механизмдерін монтаждау; гидротурбина тетіктерінің ернемек жалғаулары; вертикаль гидроагрегаттарды центрлеу; диагональ турбиналарды монтаждау.
Білімдер:
- жөндеу түрлерін;
- жабдықты жөндеу кезіндегі дайындық жұмыстарының көлемін;
- жөндеу жұмыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық іс-шараларды;
- гидрогенераторларды жөндеу технологиясын;
- гидрожабдық түйіндерінің негізгі ақауларын;
- жөндеуден кейінгі механизмдерді баптау жұмыстарын;
- гидромеханикалық жабдықты жөндеу технологиясын;
- жөндеу жұмыстарының техникалық құжаттамасын;
- турбина статорларын, гидротурбинаның жұмыс механизмдерін, білік тығыздауыштарын монтаждаудың технологиялық бірізділігін;
- білікті центрлеу кезіндегі операциялардың бірізділігін.
Іскерліктер:
- жөндеу жұмыстарына наряд толтыру;
- техникалық құжаттамамен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3

091502-4 – Младший инженер по эксплуатации гидроэнергетического оборудования
ОПД
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 09
Инженерная графика (2 часть).
AutoCAD: модули; интерфейс; начало работы; теория AutoCAD; настройки; черчение объектов; линии; точки; выделение объектов; исправление ошибок; привязка объекта;масштабирование; круг; дуги; закругления и фаски; обрезка и продление; смещение; запрос; деление компонентов; панорамирование;виды; решҰтки; текст; слои;обозначения объектов; изменения; перемещение объектов; копирование объектов; вращение объектов; масштабирование объектов; отзеркаливание объектов; создание массивов; растягивание объектов; блоки; специальные объекты; распечатка.
Знания:
- теория AutoCAD;
- обозначения объектов;
Умения:
- использовать модули и интерфейс AutoCAD;
- использовать теорию по AutoCAD;
- работать с настройками AutoCAD;
- чертить объекты, изображать линии, точки, выделять объекты AutoCAD;
- использовать режим привязки объекта и исправления ошибок;
- осуществлять масштабирование;
- изображать круги, дуги, закругления, фаски;
- обрезать и продлевать объекты;
- создавать запросы об объектах и смещение;
- размещать маркеры на объектах;
- использовать решҰтки;
- создать виды;
- создать слои, вставить текст;
- выполнять электронный чертҰж;
-создавать файл для печати;
- создавать специальные объекты;
- создавать блоки;
- растянуть объекты;
- создавать массив объектов;
- сделать зеркальную копию объектов;
- увеличивать или уменьшать объекты путем масштабирования;
- вращать объекты;
- владеть навыками копирования объектов;
- перемещать объекты;
- использовать подходящие линейные обозначения.
БК 4,5,7,8
ПК 4.2.1
ОПД 10
Основы высшей математики.
Пределы; основыпроизводных; производные от формулы; производные и их применение; производные в построении и дифференциации кривых; прикладные задачи максимума и минимума; задачи на движение с использованием производных; интеграл и вычисление интеграла;
интегралы; применение неопределҰнного интеграла;
интегралы и площади;
применение интегралов;
дифференциация тригонометрических функций и обратных тригонометрических функций; дифференциация логарифмических функций;
дифференциация экспоненциальной функции;
интеграция трансцендентных функций, используя общую формулу степеней;
интеграция до базовой логарифмической формы;
интеграция экспоненциальных функций; интеграция тригонометрических функций;
интегрирование, ведущее к обратным тригонометрическим формам; интеграция частями, тригонометрическими подстановками и использованием таблиц.
Знания:
- пределы, основы производных;
- интегралы и вычисление интеграла;
-дифференциация тригонометрических функций;
-дифференциация логарифмических функций.
Умения:
- объяснить значение пределов и оценить пределы;
- определить средний коэффициент изменения, наклон касательной к кривой и производную алгебраического выражения, используя метод треугольника;
- дифференцировать многочлены, используя основные формулы или правила дифференциации;
- применять производные в математическом использовании и в прикладных практических задачах;
- применять техники построения кривых, используя производные;
- использовать производные, чтобы решить прикладные задачи с максимумом и минимумом;
- выполнять вычисление интеграла по степени и функции;
- определять и вычислять следующие интегралы: неопределҰнный интеграл, определҰнный интеграл и частный интеграл;
- применять правила дифференциации тригонометрических и обратных тригонометрических функций;
- дифференцировать логарифмические функции;
- интегрировать трансцендентные функции, используя общую формулу степени;
-интегрировать выражения, ведущих к экспоненциальным функциям;
- интегрировать и рассчитать тригонометрические функции
- интегрировать формы, ведущие к обратным тригонометрическим функциям;
- интегрировать выражения, используя метод интеграции частями, метод тригонометрических подстановок.

091502 4 – Гидроэнергетикалық жабдықтарды пайдалану жөніндегі кіші инженер
ЖКП
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 09
Инженерлік графика (2-бөлім).
AutoCAD: модульдері; интерфейс; жұмыстың басы; AutoCAD теориясы; ретке келтіру; объектілер сызбасы; сызықтар; нүктелер; объектілерді бөлу; қателерді түзету; объектілерді қосу; масштабын анықтау; шеңбер; доға; дөңгелектеу және фаскалар; қиып алу және ұзарту; жылжыту; сұрату; құрауыштарын бөлу; көлемділеу; түрлері; торлар; мәтін; қабаттар; объектілердің белгіленуі; өзгертулер; объектілерді жылжыту; объектілерді көшіру; объектілерді айналдыру; объектілерді масштабтау; объектілерді шағылыстыру; жиынтық тұрғызу; объектілерді созу; шектеу қою; арнайы объектілер; басып шығару.
Білімдер:
- AutoCAD теориясын;
- объектілердің белгіленуін.
Іскерліктер:
- AutoCAD модульдері мен интерфейсін қолдану;
- AutoCAD бойынша теорияны пайдалану;
- AutoCAD ретке келтіру;
- AutoCAD объектілер сызу, сызықтарды, нүктелерді бейнелеу, объектілерді бөлу;
- объектілерді қосу және қателерді түзету режимін қолдану;
- масштаб түсіруді жүзеге асыру;
- шеңберді, доғаны, дөңгелектеуді және фаскаларды бейнелеу;
- объектілерді қиып алу және ұзарту;
- объектілер мен жылжыту туралы сұрау салу;
- объектілерде маркерлерді орналастыру;
- торларды пайдалану;
- түрлерін жасау;
- қабаттар түзеу және мәтін енгізу;
- электронды сызба орындау;
- басып шығару үшін файл құру;
- арнайы объектілер құру;
- шектеулер қою;
- объектілерді созу;
- объектілер жиынтығын құру;
- объектілердің шағылысқан көшірмесін жасау;
- масштабтау жолымен объектілерді үлкейту және кішірейту;
- объектілерді айналдыру;
- объектілерді көшіру дағдыларын меңгеру;
- объектілерді көшіру, ауыстыру;
- лайықты сызықтық белгілерді қолдану.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 4.2.1
ЖКП 10
Жоғары математика негіздері.
Шамалар; туынды негіздері; формула туындылары; туындылар және олардың қолданылуы; тұрғызудағы және дифференцалды қисықтардағы туындылар; ең үлкен және ең кіші қолданбалы есептер; туындыларды қолдана отырып қозғалысқа есептер шығару; интеграл және интегралды есептеу; интегралдар; белгісіздік интегралын қолдану; интегралдар және аудандары; интегралдарды қолдану; тригонометриялық функцияларды және кері тригонометриялық функцияларды дифференциациялау; логарифмдік функцияларды дифференциациялау; экспоненциалды функцияны дифференциациялау; дәреженің ортақ формасын қолдана отырып трансцендентті функцияны біріктіру; базалық логарифмдік формаға дейін біріктіру; экспоненциалды функцияны біріктіру; тригонометриялық функцияларды біріктіру; функцияларды біріктіру; кері тригонометриялық жетекші формаларды біріктіру; жеке, тригонометриялық алмастырумен және кестелерді қолдана отырып біріктіру.
Білімдер:
- шамаларды; туынды негіздерін;
- интегралдарды және интегралды есептеуді;
- тригонометриялық функцияларды дифференциациялауды;
- логарифмдік функцияларды дифференциациялауды.
Іскерліктер:
- шамаларлар мәнін түсіндіру және шамаларды бағалау;
- өлшеудің орташа коэффициентін, үшбұрыш әдісін қолдана отырып, алгебралық формуланың қисық және туындысына жанама көлбеуді анықтау;
- негізгі формуларларды немесе жіктеу ережесін қолдана отырып, көпмүшелерді жіктеу;
- математикалық қолдануда және қолданбалы практикалық есептерде туындыларды қолдану;
- туындыларды пайдалана отырып, қисықтарды құру техникасын қолдану;
- ең үлкен және ең кіші қолданбалы есептерді шешуде туындыларды қолдану;
- дәрежесі және функция бойынша интегралды есептеу;
- мына интегралдарды анықтап, есептеу: белгісіздік интегралы, белгілі интеграл және жеке интеграл;
- тригонометриялық және кері тригонометриялық функцияларды дифференциациялау ережесін қолдану;
- логарифмдік функцияларды дифференциациялау;
- дәреженің ортақ формасын қолдана отырып трансцендентті функцияны біріктіру;
- экспоненциалды функцияларға жетекші мәндерді біріктіру;
- тригонометриялық функцияларды біріктіру және есептеу;
- кері тригонометриялық функцияларға жетекші формаларды біріктіру;
- жеке, тригонометриялық алмастырумен және кестелерді қолдана отырып мәндерді біріктіру.

БК 3,5,7,10
ОПД 11
Термодинамика и тепломассообмен.
Основные положения технической термодинамики; газовые законы; газовые смеси; теплоемкость, рv-диаграмма для газа; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; истечение, дросселирование газов и паров; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; основы подобия и моделирования; теплоотдача при свободном движении жидкости, вынужденном и поперечном обтекании труб, при изменении агрегатного состоянии вещества; основные понятия и законы теплового излучения; теплообмен излучением между телами; теплообменные аппараты.
Знания:
-общие вопросы по использованию нетрадиционных источников тепла;
- параметры рабочего тела;
- соотношения между различными единицами измерения давления;
- различные виды теплоемкости; зависимость между различными видами теплоемкости;
- законы термодинамики;
-термодинамические процессы;
- физический смысл энтропии, энтальпии; единицы измерения;
- принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; определение КПД;
- виды пара, состав пара, параметры пара;
-свойства реальных газов;
- РV-,TS-, hS- диаграммы для водяного пара;
-основные процессы пара: изобарный, изохорный, изотермический и адиабатный;
- методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе;
- цель истечения и дросселирования; зависимость процессов; расчет истечения и дросселирования;
- схема паротурбинной установки, цикл Ренкина;
- полезно использованное тепло в цикле Ренкина;
- способы повышения КПД цикла Ренкина;
- регенеративный цикл; цикл с промежуточным перегревом пара; теплофикационные циклы; бинарные и парогазовые циклы.
Умения:
- вычислять абсолютное давление по показаниям барометра и манометра и вакууметра;
- определять значение теплоемкости, количества теплоты;
- изображать процессы водяного пара в диаграммах РV- и TS-; определять параметры, работу и теплоту пара;
- находить параметры пара по таблицам и диаграмме hS;
-изображать парообразование в диаграммах РV- TS-, hS-;
-изображать термодинамические процессы водяного пара в диаграммах РV-,-TS-, hS-;
- определять параметры состояния пара, количество тепла, изменение внутренней энергии, работы во всех процессах;
- изображать процессы истечения и дросселирования газов и паров в РV-,- TS-, hS- диаграммах; определять параметры, работу, скорость, расход;
- изображать цикл Ренкина в диаграммах РV-,TS-, hS; анализировать зависимость КПД от энтальпии;
- находить энтальпию по таблицам и диаграмме hS водяного пара.
БК 4,5,7,8
СД
Специальные дисциплины
СД 12
Математические задачи и компьютерное моделирование.
Основные задачи курса и методы их решения; общие сведения о моделировании; классификация моделей; применение математического моделирования в электроэнергетике; этапы разработки моделей; компьютерное моделирование; уравнения установившегося режима; общая задача расчета установившегося режима; общие сведения о схемах замещения; уравнения состояния линейной электрической цепи; аналитическое представление конфигурации электрических сетей; определения теории графов;матрицы инциденций; закон Ома и Кирхгофа в матричной форме; обобщенное уравнение состояния электрической цепи; дерево и хорды; формирование матрицы N; решение задач расчета электрических сетей в матричной форме; уравнения узловых напряжений; матрицы узловых проводимостей; узловые токи; контурные уравнения; матрица контурных сопротивлений;преобразованная форма уравнений состояния; расчет коэффициентовраспределения для разомкнутой схемы; расчет однородных сетей; техническая и математическая постановка задачи расчета;решение линейных уравнений с помощью обратных матриц; факторы, влияющие на точность решения; метод Гаусса; решение уравнений состояния итерационными методами; методы решения нелинейных уравнений установившегося режима; метод Ньютона; математические основы оптимизации параметров и режимов электрических сетей; общие сведения о математическом программировании; математические методы оптимизации в электроэнергетике; условия оптимизации целевой функции; решение задач линейногопрограммирования; постановка задачи линейного программирования; графическое решение ЗЛП; стандартная и каноническая формы ЗЛП; Симплекс – метод; теория двойственности в линейном программировании; транспортные задачи; закрытая транспортная задача; решение открытых транспортных задач; энергетические транспортные задачи с промежуточными перевозками; транспортные задачи в сетевой постановке с использованием метода границ и ветвей; нелинейное и динамическое программирование;градиентные методы оптимизации; метод неопределенных множителей Лагранжа; распределение нагрузки между агрегатами и электростанциями;
динамическое программирование в электроэнергетике; критериальный анализ; основные положения теории подобия; основные задачи критериального анализа в электроэнергетике; исследование технико-экономической модели линий электропередач; анализ устойчивости электроэнергетических систем; статическая и динамическая устойчивость; математические основы исследования статической устойчивости; теоремы А. М. Ляпунова; вид корней характеристического уравнения и устойчивость; критерий устойчивости Гурвица; критерий устойчивости Рауса; таблицы Рауса; применение теории вероятности в электроэнергетике; общие сведения; случайные события; условная вероятность; случайные величины; числовые характеристики случайных величин; основные виды теоретических распределений; дискретные случайные величины; нормальное распределение; равномерное распределение; экспоненциальное распределение; распределение Вейбулла; математические основы теории надежности; сбор статистических данных по отказам; математические модели отказов и восстановлений; определение показателей надежности электрических систем;определение законов распределения случайных величин; подбор подходящего теоретического распределения; критерии согласия.
Знания:
- основы математического моделирования;
- методы решения оптимизационных задач в энергетике;
- методы проведения вычислительных экспериментов для принятия обоснованных экономических и технических решений;
- методы статической обработки экспериментальных и статистических данных;
- методы решение линейных уравнений с помощью обратных матриц;
- факторы, влияющие на точность решения;
- методы решения нелинейных уравнений установившегося режима; метод Ньютона;
- математические основы оптимизации параметров и режимов электрических сетей;
- общие сведения о математическом программировании;
- математические методы оптимизации в электроэнергетике;
- основы теории двойственности в линейном программировании;
- нелинейное и динамическое программирование;
- градиентные методы оптимизации;
- метод неопределенных множителей Лагранжа;
- основные положения теории подобия;
- основные задачи критериального анализа в электроэнергетике;
- математические основы исследования статической устойчивости;
- вид корней характеристического уравнения и устойчивость;
- критерий устойчивости Гурвица;
- критерий устойчивости Рауса;
- таблицы Рауса.
Умения:
- работать с матрицами и векторами в Mathcad 2001;
- выполнять действия над комплексными числами;
- выполнять решение систем линейных уравнений на ЭВМ;
- выполнять решение типовой задачи линейного программирования средствами MS Excel и Mathcad;
- составлять вероятностно-статистические и оптимизационные модели энергетических процессов;
- применять пакеты прикладных программ для решения оптимизационных и статистических задач;
- оценивать оптимальность принимаемых решений;
- применять приближенные методы для решения задач нелинейного программирования;
- общие сведения по применению теории вероятности в электроэнергетике;
- основные виды теоретических распределений;
- дискретные случайные величины;
- нормальное распределение; равномерное распределение; экспонециальное распределение; распределение Вейбулла;
- математические основы теории надежности;
- определение законов распределения случайных величин;
- применять теоретические знания на практике.
БК 4,5,7,8
СД 13
Расчет и проектирование лопастных гидравлических машин.

БҚ 3,5,7,10
ЖКП 11
Термодинамика және жылу алмасу.
Техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары; газ қоспалары; жылу сыйымдылық; газ үшін pv-диаграммасы; термодинамика заңдары; идеал газдардың термодинамикалық процестері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; газ бен будың өтуі және реттеу; бу турбиналы қондырғылардың циклдері; жылу алмасу теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру және жылу шығыны; ұқсастық және модельдеу негіздері; сұйықтықтардың еркін қозғалысы, құбырлармен еріксіз және көлденең айналып ағуы, заттың агрегаттық күйінің өзгеруі кезіндегі жылудың берілуі; жылу таралуының негізгі ұғымдары мен заңдары; денелер арасындағы жылу алмасудың таралуы; жылу алмастырғыш аппараттар.
Білімдер:
- жылудың дәстүрлі емес жылу көздерін пайдалану жөніндегі жалпы сұрақтарды;
- жұмыс денесінің параметрлерін;
- қысымды өлшеудің әртүрлі түрлері бірліктері арасындағы арақатынасты;
- жылу сыйымдылық алуан түрлерін; әртүрлі жылу сыйымдылықтың түрлері арасындағы тәуелділікті;
-термодинамика заңдарын;
- термодинамикалық процестерді;
- энтропия, энтальпияның физикалық мәнін; өлшем бірліктерін;
- РV және ТS диаграммаларында газ циклдерінің жұмыс қағидасын; ПӘК анықтауды;
- бу түрлерін, бу құрамын, бу параметрін;
- реал газдардың қасиеттерін;
- РV, ТS, һS – су буының диаграммаларын;
- будың негізгі процестерін: изобаралық, изохоралық, изотермиялық және адиабаттық;
- әрбір процесте су буының жылу көлемін, жұмысын, параметрлерін анықтау әдістерін;
- ағу және реттеу мақсатын; процестердің тәуелділігін; ағуды және реттеуді есептеуді;
- бу-турбиналы қондырғының сұлбасын, Ренкин циклін;
- Ренкин циклінде пайдалы жұмсалған жылуды;
- Ренкин циклінің ПӘК арттыру тәсілдерін;
- регенерациялық циклді; аралық асқын қызған бу циклін; жылыту циклдерін; бинарлы және бугазды циклдерді.
Іскерліктер:
- барометр, манометр және вакууметр көрсеткіштері бойынша абсолюттік қысымды есептеп шығару;
- жылу сыйымдылығы мәнін, жылу мөлшерін анықтау;
- РV және ТS диаграммаларында су буының процестерін бейнелеу; будың параметрлерін, жұмысын және жылуын анықтау;
- кестелер және һS диаграммасы бойынша параметрлерін табу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында будың түзілуін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында су буынының термодинамикалық процестерін бейнелеу;
- бу күйінің параметрлерін, жылу мөлшерін, ішкі энергияның өзгеруін, барлық процестердегі жұмысты анықтау;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында газдар мен будың ағу және реттеу процесін бейнелеу; параметрлерін, жұмысын, жылдамдығын, шығынын анықтау;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында Ренкин циклін бейнелеу; ПӘК энтальпияға тәуелділігін талдау;
- һS су буының кестесі мен диаграммасы бойынша энтальпияны табу.
БҚ 4,5,7,8
АП
Арнайы пәндер
АП 12
Математикалық есептер және компьютерлік модельдеу.
Курстың негізгі есептері және оларды шығару әдістері; модельдеу туралы жалпы мәліметтер; модельдер жіктемесі; электр энергетикасында математикалық модельдеуді қолдану; модельдерді әзірлеу кезеңдері; компьютерлік модельдеу; орныққан режим теңдеуі; орныққан режимді есептеудің ортақ есептері; ауыстыру сұлбалары туралы жалпы мәліметтер; сызықтық электр тізбегі жағдайының теңдеуі; электр желісі конфигурациясын талдамалы түсіндіру; бағандар теориясының анықтамасы; инциденция матрицалары; матрицалық үлгідегі Ом және Кирхгоф заңдары; электр тізбегі жағдайының жалпылама теңдеуі; тармақтар және хордалар; N матрицасын қалыптастыру; матрицалық үлгіде электр желісін есептеуде есептер шығару; түйінді кернеу теңдеуі; түйінді өткізгіштік матрицасы; түйіндік нүктелер; контурлық теңдеулер; контурлық кедергілер матрицасы; жағдайлар теңдеуінің қайта құрылған түрі; алшақ сұлбалардың тарату коэффициентін есептеу; біркелкі желілерді есептеу; есептеуде техникалық және математикалық міндеттер қою; кері матрица көмегімен сызықтық теңдеулерді шешу; дәл шешуге ықпал ететін факторлар; Гаусс әдісі; жағдай теңдеулерін интерационды әдіспен шығару; орныққан режимнің сызықтық емес теңдеулерін шығару әдістері; Ньютон әдісі; электр желілері параметрлерін және режимдерін оңтайландырудың математикалық негіздері; математикалық бағдарламалау туралы жалпы мәліметтер; электр энергетикасында оңтайландырудың математикалық әдістері; арнаулы функцияларды оңтайландыру шарттары; сызықтық бағдарламалау есептерін шығару; сызықтық бағдарламалау есептерін белгілеу; СБЕ графикалық шығару; СБЕ стандартты және каноникалық түрі; Сипмлекс әдісі; сызықтық бағдарламалауда екі жақтылық теориясы; көліктік міндеттер; жабық көліктік міндеттер; ашық көліктік міндеттерді шешу; аралық тасымалдаумен энергетикалық көліктік міндеттер; шектер мен тарамдар әдісін қолданумен, желілік қалыптағы көліктік міндеттер; сызықтық емес және динамикалық бағдарламалау; оңтайландырудың градиентті әдістері; Лагранждың белгісіздік көбейткіштер әдісі; агреттар мен электр станциялары арасында жүктемелерді тарату; электр энергетикасындағы динамикалық бағдарламалау; өлшемді талдау; ұқсастық теориясының негізгі ережелері; электр энергетикасында өлшемдік талдаудың негізгі есептері; электр беріліс желісінің техника-экономикалық моделін зерттеу; электр энергетикасы жүйесі тұрақтылығының талдауы; статикалық және динамикалық тұрақтылық; статикалық тұрақтылықты зерттеудің математикалық негіздері; А. М. Ляпунов теоремасы; сипаттамалық теңдеу мен тұрақтылық түбірінің түрлері; Гурвицтің тұрақтылық өлшемдері; Раустың тұрақтылық өлшемдері; Раус кестесі; электр энергетикасында мүмкіндік теориясын қолдану; жалпы мәліметтер; кездейсоқ жағдайлар; шартты мүмкіндік; кездейсоқ шамалар; кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары; теориялық таратудың негізгі түрлері; дискретті кездейсоқ шамалар; қалыпты тарату; біркелкі тарату; экспоненциалдық тарату; Вейбуллдың бөлінісі; сенімділік теориясының математикалық негіздері; қабылдамаулар бойынша статистикалық мәліметтер жинау; қабылдамаулар мен қалпына келтірулердің математикалық модельдері; электр желілерінің сенімділік көрсеткіштерін анықтау; кездейсоқ шамаларды тарату заңнамасын анықтау; лайықты теоретикалық таратуды таңдау; келісімдер критерийлері.
Білімдер:
- математикалық модельдеу негіздерін;
- энергетикада оңтайландыру есептерін шығару әдістерін;
- дәлелді экономикалық және техникалық шешімдер қабылдау үшін есептеу эксперименттерін жүргізу әдістерін;
- экспериментальдық және статистикалық мәліметтерді статикалық өңдеу әдістерін;
- кері матрица көмегімен сызықтық теңдеулерді шешу әдістерін;
- дәл шешуге ықпал ететін факторларды;
- орныққан режимнің сызықтық емес теңдеулерін шығару әдістерін; Ньютон әдісін;
- электр желілері параметрлерін және режимдерін оңтайландырудың математикалық негіздерін;
- математикалық бағдарламалау туралы жалпы мәліметтерді;
- электр энергетикасында оңтайландырудың математикалық әдістерін;
- сызықтық бағдарламалауда екі жақтылық теориясы негіздерін;
- сызықтық емес және динамикалық бағдарламалауды;
- оңтайландырудың градиентті әдістерін;
- Лагранждың белгісіздік көбейткіштер әдісін;
- ұқсастық теориясының негізгі ережелерін;
- электр энергетикасында өлшемдік талдаудың негізгі есептерін;
- статикалық тұрақтылықты зерттеудің математикалық негіздерін;
- сипаттамалық теңдеу мен тұрақтылық түбірінің түрлерін;
- Гурвицтің тұрақтылық өлшемдерін;
- Раустың тұрақтылық өлшемдерін;
- Раус кестесін.
Іскерліктер:
- Mathcad 2001 матрицалармен және векторлармен жұмыс жасау;
- кешенді сандармен амалдарды орындау;
- ЭЕМ сызықтық теңдеулер жүйесін шешуді орындау;
- MS Excel және Mathcad амалдарымен сызықтық бағдарламалаудың типтік есептерін шешу;
- энергетикалық процестердің мүмкіндік-статистикалық және оңтайландыру модельдерін құру;
- оңтайландыру және статистикалық есептерді шешуге арналған қолданбалы бағдарламалар пакетін қолдану;
- қабылданатын шешімдердің тиімділігін бағалау;
- сызықтық емес бағдарламалау есептерін шешу үшін шамалас әдістерді қолдану;
- электр энергетикасында мүмкіндік теориясын қолдану жөніндегі жалпы мәліметтер;
- теориялық таратудың негізгі түрлері;
- дискретті кездейсоқ шамалар;
- қалыпты тарату; біркелкі тарату; экспоненциалдық тарату; Вейбуллдың бөлінісі;
- сенімділік теориясының математикалық негіздері;
- кездейсоқ шамаларды тарату заңнамасын анықтау;
- теориялық практикаларын тәжірибеде қолдану.
БҚ 4,5,7,8
АП 13
Қалақты гидравликалық машиналарды есептеу және жобалау.

Проблемы совершенствования рабочего процесса лопастных гидромашин; одно- (1D) и двух-(2D) мерные прямые и обратные гидродинамические задачи для лопастных гидромашин (ЛГМ); квазитрехмерные (Q-3D) методы анализа и синтеза проточных частей и рабочих органов ЛГМ; трехмерные (3D) стационарные методы исследования обтекания и проектирования ЛГМ; численные процедуры; математическая модель решения 3D обратной задачи для ЛГМ методом особенностей; общие подходы к гидродинамическому расчету трехмерных нестационарных (3Dt) турбулентных течений в ЛГМ; глобальные процедуры разработки конкурентоспособных ЛГМ.
Знания:
-общие закономерности физических процессов, определяющие гидродинамические характеристики лопастных гидромашин;
-методы математического моделирования течений в проточных частях и рабочих органах данных объектов;
- методы системно-креативного проектирования лопастных гидромашин с оптимизированными показателями качества.
Умения:
- применять основополагающие знания механики текучих сред гидродинамической теории решеток;
- формировать физико-математические модели гидродинамики лопастных гидромашин;
- формировать и достигать конкурентоспособных знаний показателей надежности экологических и энергокавитационных качеств гидротурбин и насосов;
- производить оценку негативного влияния надсистемных возмущений на надежность функционирования и энергоэффективность гидравлических машин;
- пользоваться современными методами исследования гидродинамических характеристик лопастных гидромашин.
БК 4,5,7,8
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
СД14
Теория автоматического управления.
Математические модели динамических систем; типовые модели звеньев и систем управления, основные свойства динамических объектов (независимо от их физической природы), методы исследования свойств динамических систем, методы синтеза систем автоматического регулирования, приобретение студентами навыков по расчету и моделированию систем управления для использования в производственной деятельности, связанной с эксплуатацией, настройкой и разработкой систем и устройств управления; основные понятия и определения.
Знания:
-формы представления математических моделей объектов и систем управления;
-методы анализа фундаментальных свойств процессов и систем управления;
- основные принципы управления;
- методы синтеза систем управления.
Умения:
-применять методы получения математических моделей объектов автоматизации и управления;
-формулировать требования к свойствам систем;
- проводить сравнительный анализ свойств динамических систем;
-проверять устойчивость систем;
-проводить расчет корректирующих звеньев для обеспечения заданных свойств систем автоматического управления.
БК 4,5,7,8
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
СД 15
Безопасность жизнедеятельности.
Основы физиологии труда и комфортные условия жизнедеятельности в техносфере; классификация основных форм деятельности человека и условий труда; энергетические затраты человека при различных видах деятельности; классификация условий труда; пути повышения эффективности трудовой деятельности человека; работоспособность организма; режимы труда и отдыха; рациональная
организация рабочего места, техническая эстетика, требования к производственным помещениям; критерии комфортности; система обеспечения комфортности и допустимых параметров микроклимата; загрязнение регионов техносферы токсичными веществами;
энергетические загрязнения техносферы; негативные факторы производственной среды; воздействие негативных факторов на человека и среду обитания; оценка негативных факторов; вредные вещества и их классификация; вибрация и акустические колебания; электромагнитные поля и излучения; действие электрического тока на организм человека, анализ опасностей; качественный анализ опасностей; количественный анализ опасностей; средства снижения травмоопасности технических систем и их вредного воздействия; идентификация вредных факторов среды и средств защиты от них; человеческий фактор в обеспечении безопасности; защита в чрезвычайных ситуациях и ликвидация последствий; общие положения по оказанию первой помощи, транспортировке
пострадавших.
Знания:
- правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
- как создать комфортное (нормальное) состояние среды обитания в зонах трудовой деятельности и отдыха человека;
- идентификацию негативных воздействий среды обитания естественного и антропогенного происхождения;
- методы организации труда на электроэнергетических объектах, правила устройств электрических установок и правила их безопасности.
Умения:
- разрабатывать и реализовывать меры защиты человека и среды обитания от негативных воздействий;
- проектировать и эксплуатировать технику, технологические процессы и объекты экономики в соответствии с требованиями безопасности и экологичности;
- обеспечивать устойчивость функционирования объектов и технических систем в штатных и чрезвычайных ситуациях;
- прогнозировать развитие и оценку последствий чрезвычайных ситуаций;
- принимать решения по защите персонала и населения от возможных последствий аварий, катастроф, стихийных бедствий и применения современных средств поражения, а также принятия мер по ликвидации их последствий;
- уметь оказывать первую реанимационную помощь пострадавшему при несчастных случаях или производственных травмах;
- применять методы организации труда на электроэнергетических
объектах, правила устройств электрических установок и правила их безопасности.
БК 4,5,7,8
ПК 4.2.2
СД 16
Динамика и прочность лопастных гидромашин.
Основные понятия теории надежности; обеспечение надежности гидравлического оборудования; прочностная надежность лопастных
гидромашин; усталостная прочность лопастей гидротурбин; динамическая прочность лопастей гидротурбин; расчет лопатки направляющего аппарата; расчет на прочность корпуса насоса; расчет валов гидромашин; прочностная надежность гидроприводов; устойчивость гидравлического оборудования к внешним воздействиям
Знания:
-основные понятия теории надежности конструкций;
-законы деформирования твердых тел;
-понятия статической, динамической, усталостной прочности элементов конструкций;
-основные методы расчета напряженно-деформированного состояния элементов гидромашин.
Умения:
- составлять расчетные схемы элементов гидромашин;
- использовать на практике навыки и умения в организации научно-исследовательских работ;
-использовать знание теоретических основ рабочих процессов в энергетических машинах для выбора нужного метода решения задачи надежности;
- использовать современные и перспективные компьютерные и информационные технологии;
- составлять практические рекомендации по использованию результатов исследований;
- применять знание гидродинамических процессов в лопастных гидромашинах при проектировании их проточных частей;
- анализировать полученные результаты.
БК 4,5,7,8
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
СД 17
Введение в специальность.
Энергетические ресурсы; способы преобразования различных видов энергии в электрическую; физические основы преобразования одних видов энергии в другие; тепловые конденсационные электрические станции (КЭС); теплоэлектроцентрали (ТЭЦ); гидравлические электрические станции (ГЭС); атомные электрические станции (АЭС); газотурбинные и парогазовые установки; нетрадиционные способы преобразования различных видов энергии в электрическую; электроэнергетика.
Знания:
- значение энергетики в народном хозяйстве;
- типы электрических станций, их технологические схемы;
- основные элементы электроэнергетической системы;
- порядок выполнения технико-экономического расчета электрической станции.
Умения:
- выделять основные особенности станции КЭС,ТЭЦ, АЭС, ГЭС; составлять тепловой баланс КЭС, ТЭЦ, АЭС, ГЭС;
- дать сравнительный анализ особенностей ГТУ и ПГУ и других теплосиловых установок;
- давать сравнительную характеристику различных установок.
БК 4,5,7,8
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3

Қалақты гидромашиналардың жұмыс процесін жетілдіру мәселелері; қалақты гидромашиналардың (ҚГМ) бір- (1D) және екі-(2D) қалыпты тура және кері гидродинамикалық есептері; ҚГМ ағыс бөлігі мен жұмыс органдарын талдаудың және синтездеудің шартты үш өлшемді (Q-3D) әдістері; ҚГМ айналып ағуын және жобалануын зерттеудің үш өлшемді (3D) стационарлы әдістері; сандық процедуралар; ҚГМ үшін ерекшеліктер әдісімен 3D кері есепті шешудің математикалық моделі; ҚГМ-да үш өлшемді станционарлы емес (3Dt) турбулент ағынды гидродинамикалық есептеуге жалпы амалдар; бәсекеге қабілетті ҚГМ әзірлеудің жаһандық процедуралары.
Білімдер:
- қалақты гидромашиналардың гидродинамикалық сипаттамаларын анықтайтын физикалық процестердің жалпы заңдылықтарын;
- аталған объектілердің ағыс бөлігі мен жұмыс органдарындағы ағынның математикалық модельдеу әдістерін;
- оңтайландырылған сапа көрсеткіштері бар қалақты гидромашиналарды жүйелі-креативті жобалау әдісін.
Іскерліктер:
- ағын ортасының механикасында торлардың гидродинамикалық теориялары негізге алынатын білімдерді қолдану;
- қалақты гидромашиналар гидродинамикасының физика-математикалық модельдерін қалыптастыру;
- гидротурбиналар мен сорғылардың экологиялық және энергокавитациялық сапалары сенімділігінің көрсеткіштері бойынша бәсекеге қабілетті білімді қалыптастыру және қол жеткізу;
- гидравликалық машиналар жұмысының сенімділігі мен энергия тиімділігіне жүйелік ауытқудың кері ықпалының бағасы;
- қалақты гидромашиналардың гидродинамикалық сипаттамаларын зерттеуде жаңа әдістерді қолдану.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
АП 14
Автоматтық басқару теориясы.
Динамикалық жүйелердің математикалық модельдері; буындар мен басқару жүйесінің үлгілік модельдері, динамикалық объектілердің негізгі қасиеттері (физикалық табиғатқа тәуелді емес), динамикалық жүйелер қасиеттерін зерттеу әдістері, автоматтық реттеу жүйесін синтездеу әдісі, студенттердің басқару жүйесін және құрылғыларын ретке келтіру мен әзірлеуді пайдаланумен байланысты өндірістік қызметінде қолданатын басқару жүйесін есептеу және модельдеу бойынша есептер шығару дағдыларын қалыпастыру; негізгі түсініктер мен анықтамалар.
Білімдер:
- басқару жүйесінің объектілері мен жүйесінің математикалық модельдерін ұсыну түрлерін;
- басқару процестері мен жүйесінің дәлелдік қасиеттерін талдау әдістерін;
- басқарудың негізгі қағидаларын;
- басқару жүйесінің синтездеу әдісін.
Іскерліктер:
- автоматтандыру және басқару объектілерінің математикалқ модельдерін алу әдістері;
- жүйе қасиеттеріне қойылатын талаптарды тұжырымдау;
- динамикалық жүйелер қасиетіне салыстырмалы талдау жүргізу;
- жүйе тұрақтылығын тексеру;
- автоматтандыру және басқару жүйелерінің берілген қасиеттерін қамтамасыз ету үшін түзету енгізетін буындарына есептеу жүргізу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
АП 15
Тіршілік әрекеті қауіпсіздігі.
Технологиялық салада еңбек физиологиясының және тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің жабдықталған жағдайларының негізі; адамның қызметі мен еңбек жағдайының негізгі түрлерінің жіктемесі; әртүрлі қызмет түрлеріндегі адамның энергетикалық шығындары; еңбек жағдайының жіктемесі; адамның еңбек қызметінің тиімділігін жоғарлату жолдары; организмнің еңбекке қабілеттілігі; еңбек және демалу тәртіптері; жұмыс орын ұтымды ұйымдастыру, техникалық эстетика, өндірістік жайларға қойылатын талаптар; жайлылық өлшемдері; жайлылықты және микроклиматтың рұқсат етілген параметрлерін қамтамасыз ету жүйесі; тенологиялық орта аймағының уытты заттармен ластануы; технологиялық ортаның энергетикалық ластануы; өндірістік ортаның жағымсыз факторлары; адамға және өмір сүру ортасына жағымсыз факторлардың әсері; жағымсыз факторларды бағалау; зиянды заттар мен олардың жіктелуі; діріл және акустикалық тербелістер; электр магниттік өріс және сәулелену; адам организміне электр тогының әсері; қауіптіліктер талдамасы; қауіптіліктің сапалы талдамасы; қауіптіліктің мөлшерлі талдамасы; техникалық жүйеде жарақаттану қаупін және олардың зиянды әсерлерін төмендету құралдары; ортаның қауіпті факторларын және олардан қорғаныс құралдарын сәйкестендіру; қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі адами факторлар; төтенше жағдайлар және салдарын жою кезіндегі қорғаныс; алғашқы көмек көрсету, зардап шегушіні тасымалдау бойынша жалпы ережелер.
Білімдер:
- еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын;
- адамның еңбек қызметі және демалыс аймағында тіршілік ету ортасының жайлы (қалыпты) жағдайын қалай жасауды;
- тіршілік ету ортасын табиғи және антропогенді шығу тегі бар жағымсыз әсерлермен сәйкестендіруді;
- электр энергетикалық объектілердегі еңбекті ұйымдастыру әдістерін, электр қондырғыларын орнату ережелерін және олардың қауіпсіздік ережелерін.
Іскерліктер:
- адам мен тіршілік ету ортасын жағымсыз әсерлерден қорғау шараларын әзірлеп, іске асыру;
- қауіпсіздік және қоршаған ортаға зиянсыздық талаптарына сәйкес техниканы, технологиялық процестерді, экономика объектілерін жобалау және пайдалану;
- штаттық және төтенше жағдайларда объектілер мен техникалық құралдардың тұрақтылығын, жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
- төтенше жағдайлар салдарының дамуын болжау және бағалау;
- қызметкерлер мен халықты болуы мүмкін авариялар, апаттар, дүлей апаттар салдарынан қорғау және зақымданудың заманауи құралдарын пайдалану бойынша шешімдер қабылдау, сондай-ақ олардың салдарын жою бойынша шаралар қабылдау;
- жазатайым жағдайларда немесе өндірістік жарақаттану кезінде зардап шегушіге алғашқы реанимациялық көмек көрсете білу;
- электр энергетикалық объектілерде еңбекті ұйымдастыру әдістерін қолдану, электр қондырғыларын орнату ережелерін және олардың қауіпсіздік ережелерін білу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 4.2.2
АП 16
Қалақты гидромашиналардың динамикасы және төзімділігі.
Сенімділік теориясының негізгі түсініктер; гидравликалық жабдықтың сенімділігін қамтамасыз ету; қалақты гидромашиналардың беріктілік сенімділігі; гидротурбина қалақтарының қажу сенімділігі; гидротурбина қалақтарының динамикалық сенімділігі; бағыттаушы аппараттың қалақтарын есептеу; сорғы корпусын беріктілікке есептеу; гидромашиналар біліктерін есептеу; гидрожетектердің беріктілік сенімділігі; гидравликалық жабдықтың сырқы әсерлерге тұрақтылығы.
Білімдер:
- құрылымдардың сенімділік теориясының негізгі түсініктерін;
- қатты денелердің деформациялану заңын;
- құрылым элементтерінің статикалық, динамикалық, қажу беріктілігі түсінігін;
- гидромашиналар элементтерінің күштік-деформацияланған жағдайын есептеудің негізгі әдістерін.
Іскерліктер:
- гидромашиналар элементтерінің есептік сұлбасын құру;
- ғылыми-зерттеу жұмыстарды ұйымдастыруда дағыдалры мен іскерліктерін іс-жүзінде қолдану;
- сенімділік міндеттерін шешуде қажетті әдісті таңдау үшін энергетикалық машиналардағы жұмыс процестері бойынша теориялық негіздері білімдерін қолдану;
- заманауи және келешегі бар компьютерлік және ақпараттық технологияларды қолдану;
- зерттеу нәтижелерін қолдану бойынша практикалық ұсыныстар әзірлеу;
- қалақты машиналарда олардың ағынды бөліктерін жобалау кезінде гидродинамикалық процестер бойынша білімдерін қолдану;
- алған нәтижелерін талдау.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
АП 17
Мамандыққа кіріспе.
Энергетикалық қорлар; әртүрлі энергия түрлерін электр энергияға түрлендіру тәсілдері; энергияның бір түрін басқа энергияға түрлендірудің физикалық негіздері; жылу конденсациялық электр станциялары (КЭС); жылу электр орталықтары (ЖЭО); су электр станциялары (СЭС); атом электр станциялары (АЭС); газтурбиналы және бугазды қондырғылар; энергияның әртүрлі түрлерін электр энергиясына түрлендірудің дәстүрлі емес тәсілдері; электр энергетикасы.
Білімдер:
- энергетиканың халық шаруашылығындағы мәнін;
- электр станцияларының типтерін, олардың технологиялық сұлбаларын;
- электр энергетикалық жүйенің негізгі элементтерін;
- электр станциясының техника-экономикалық есептеуін орындау тәртібін.
Іскерліктер:
- КЭС, ЖЭО, АЭС, СЭС станцияларының негізгі ерекшеліктерін бөлу; КЭС, ЖЭО, АЭС, СЭС жылулық теңгерімін құру;
- ГТҚ және БТҚ және өзге де күштік жылу қондырғылардың ерекшеліктеріне салыстырмалы талдау беру;
- әртүрлі қондырғыларға салыстырмалы сипаттама беру.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3

091501 3 – Техник-гидроэнергетик
091502-4 – Младший инженер по эксплуатации гидроэнергетического оборудования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металла; правка и гибка заготовок; опиливание; сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
-применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках.
Навыки:
- работы со слесарным инструментом.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Техническое обслуживание и ремонт гидромеханического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов, механических узлов, муфт сцепления, подшипниковых узлов, болтовых и резьбовых соединений, заклепочных соединений, емкостей; комплексные работы: ремонт гидротурбин; ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры; ремонт гидромеханического оборудования.
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт гидромеханического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах;
-использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
ПП 03
Технологическая практика.
Работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием и ремонтом гидромеханического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт и техобслуживание гидромеханического оборудования; обобщение материалов и их оформление.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы;
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика.
Навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
ПП 04
Преддипломная практика.
Развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту гидромеханического оборудования, аппаратуры автоматического контроля, регулирования и управления; ознакомление с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов, монтажных организаций; приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности; сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений ГЭС;
- изучить техническую документацию, выбрать тему дипломного проекта и подобрать исходный материал для дипломного проектирования.
Навыки:
- работы с технической документацией;
- управления отдельным производственным звеном;
- проведения инструктажа на рабочем месте.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 4.2.1
ПК 4.2.2
ПК 4.2.3
Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Системно действовать в профессиональной ситуации, анализировать и проектировать свою деятельность, самостоятельно принимать решения в условиях неопределенности;
БК 3
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Практически решать задачи в организации профессиональной деятельности на основе правовых норм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Научно организовать свой труд, применять компьютерную технику в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Позитивно взаимодействовать и сотрудничать с коллегами;
БК 7
Повышать профессиональный уровень, приобретать новые знания;
БК 8
Устойчиво стремиться к самосовершенствованию, к творческой самореализации;
БК 9
Применять рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте;
БК 10
Экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

091501 3 – Техник-гидроэнергетик
091502 4 – Гидроэнергетикалық жабдықтарды пайдалану жөніндегі кіші инженер
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтықтық таңбалау; материалдарды қию; металдарды кесу; дайындамаларды түзету және ию; егеу; бұрғылау және үңгілеу; бұранда кесу; бастыру; бедерлеу; сүрту; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен дәнекерлеу; қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария; электрмен имектеп пісіру тәсілдері; аппаратуралар және құрылғылар; жонғыш және фрезер білдегінде материалдарды өңдеу.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын; слесарлық жұмыстарды жүргізуге арналған құралдарды пайдалану;
- қиюды, кесуді, түзету, июді, бастыруды, бедерлеуді, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге де конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдерін қолдану;
- металл кесетін білдектерде жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
Дағдылар:
- слесарлық құралдармен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Гидромеханикалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаншып жалғау; бөлшек шеттерін дәнекерлеуге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін жасау; төсемдерді дайындау; бекітпелерді алу және орнату; арматураларды жөндеу: ілмекті, реттегіш, сақтандырғыш; шұраларды жөндеу; нығыздағыш компенсаторларды, механикалық түйіндерді, ілінісу муфталарын, мойынтірек түйіндерін, болтты және бұрандамалы жалғамаларды, тойтарма жалғамаларды, ыдыстарды жөндеу; кешендік жұмыстар: гидротурбиналарды жөндеу; құбырлар мен құбырлы арматураларды жөндеу; гидромеханикалық жабдықты жөндеу.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын, слесарлық жұмыстарды жүргізу құралдарын пайдалану;
- төсемдерді, бекітпелерді дайындау;
- біліктілікке сәйкес жылу механикалық жабдықтарға жөндеу жүргізу;
- улану, күю, жылу соққысы және өзге де жарақаттар алғанда алғашқы көмек көрсету;
- тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік шараларын пайдалану.
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- теориялық білімдерін практикада қолдану;
- бригадада жұмыс істеу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
КП 03
Технологиялық практика.
Оқушы лауазымында гидромеханикалық жабдыққа технологиялық қызмет көрсетумен және жөндеумен байланысты нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; аталған мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс өндірісінің тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосымша бөлшектерді үнемді жұмсау тәсілдерін үйрену; еңбек өнімділігін, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыру жолдарын зерттеу; гидромеханикалық жабдықты жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге құжаттаманы рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу.
Іскерліктер:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге наряд рәсімдеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдеу;
- оқушы лауазымында жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
КП 04
Диплом алдындағы практика.
Техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шеңберінде жеке өндірістік буынды басқару дағдыларын дамыту; жұмыс процесінде кәсіпорынның гидромеханикалық жабдыққа, автоматтық бақылау аппаратурасына, реттеу және басқару аппаратураларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі энергетикалық қызмет шеберінің жұмыстарын тікелей зерделеу; кәсіпорынның, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының, монтаждау ұйымдарының жалпы құрылымымен танысу; таңдап алған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалауға бастапақы материалды жинау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаске жұмысын талдау;
- СЭС барлық құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын талдау;
- техникалық құжаттамамен танысу, дипломдық жобалау тақырыбын таңдау және дипломдық жобалауға бастапқы материалды жинау.
Дағдылар:
- техникалық құжаттамамен жұмыс;
- жеке өндірістік буынды басқару;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 4.2.1
КҚ 4.2.2
КҚ 4.2.3
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету, өзінің іс-әрекетін талдау, жобалау, белгісіздік жағдайында өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу;
БҚ 3
Кәсіптік қызметі саласында орындалатын жұмысқа жауапкершілік таныту, мәселелерді өз бетімен және тиімді шешу;
БҚ 4
Құқықтық норма негізінде кәсіптік қызметті ұйымдастыруда практикалық міндеттерді шешу, кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыру, кәсіптік қызметі саласында компьютерлік техниканы қолдану;
БҚ 6
Әріптестермен жағымды қарым-қатынас жасау және ынтымақтаста болу;
БҚ 7
Кәсіптік деңгейін жоғарлату, жаңа білімдерді иегеру;
БҚ 8
Өзін-өзі жетілдіруге, өзін-өзі шығармашылық жетілдіруге нық талпыну;
БҚ 9
Тиімді жұмыс тәсілдерін және жұмыс орнында еңбегін ұйымдастыру тәсілін қолдану;
БҚ 10
Материалды үнемді шығандау, жабдықтар мен құрал-саймандарды ұқыпты ұстау.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Специалист среднего звена
091501 3 – Техник-гидроэнергетик
ПК 3.1.1 Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность по реализации технологических процессов, предусматривающую самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы подчиненными работниками:
- обеспечить надежную, безопасную и экономичную работу гидромеханического оборудования на производственных участках;
-организовать работу на производственном участке в соответствии с технологическими регламентами;
-выявлять причины неполадок, аварий и устранять их;
-контролировать качество выполняемых работ;
-читать и разрабатывать технические чертежи и схемы;
- осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
- выявлять причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций, устранять их;
- проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
- составлять графики и технологические карты ремонтов, организации ремонта и монтажа гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
- выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при работах с гидромеханическим оборудованием электрических станций и сетей.
ПК 3.1.2 Нести ответственность за результаты деятельности подчиненных работников; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
-выполнять требования экологической безопасности производства и защиты окружающей среды;
-оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
- анализировать причины производственного травматизма;
-обеспечивать безопасное ведение работ на производственных участках;
- вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
-осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности;
-осуществлять контроль качества ремонтных и монтажных работ;
-проводить инструктаж на рабочем месте.
ПК 3.1.3Выполнять решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций:
-рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- оформлять техническую документацию по технической эксплуатации, монтажу и ремонту гидромеханического оборудования;
- применять информационные технологии для решения профессиональных задач;
-владеть программным обеспечением в сфере профессиональной деятельности.
2. Младший специалист

1. Орта буын маманы
091501 3 – Техник-гидроэнергетик
КҚ 3.1.1 Өздігінен міндеттерді анықтауды, бағынышты қызметкерлермен норманы ұйымдастыруды және бақылауды орындауды қарастыратын технологиялық процестерді іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметін жүзеге асыру:
- өндірістік учаскелерде гидромеханикалық жабдықтың сенімді, қауіпсіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету;
- технологиялық регламентке сәйкес өндірістік учаскеде жұмысты ұйымдастыру;
- ақаулардың, апаттардың себептерін анықтау және оларды жою;
- орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау;
- техникалық сызбалар мен сұлбаларды оқу және әзірлеу;
- гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығына техникалық пайдалануды, монтаждауды, жөндеуді және баптауды жүзеге асыру;
- гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығының жұмысындағы ақаулар мен істен шығулардың себептерін анықтау, оларды жою;
- гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану ережелері туралы нұсқаулық жүргізу;
- гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарын жөндеудің, жөндеуді ұйымдастырудың және монтаждаудың кестелері мен технологиялық карталарын құру;
- гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығымен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау.
КҚ 3.1.2 Бағынышты қызметкерлердің қызмет нәтижелері үшін; өзінің және өзгенің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындауда жауапкершілік алу:
- жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау;
- өндірістің экологиялық қауіпсіздік талаптарын және қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
- электр тогынан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
- өндірістік учаскелерде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету;
- гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарының дұрыс пайдаланылуына бақылау жүргізу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының сапасын бақылауды жүзеге асыру;
- жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу.
КҚ 3.1.3 Жұмыс жағдайларына өз бетімен талдау жүргізуді талап ететін әр түрлі үлгілік тәжірибелік есептерді шешу:
- өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
- гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын техникалық пайдалану, монтаждау және жөндеу бойынша техникалық құжаттаманы рәсімдеу;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолдану;
- кәсіптік қызмет саласында бағдарламалық қамтамасыз етуді меңгеру.
Кіші маман

1728
ПА 00
Промежуточная аттестация
90
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации ***
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД -социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексные экзамены по специальным дисциплинам.
***Консультации перед экзаменами проводятся преподавателями в счет времени 240 часов на учебную группу, 60 часов из этого времени предусмотрено для консультации специалистами предприятий в период производственной практики.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 219
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика. Электроэнергетика
Специальность: 0904000 - Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог

1728
АА 00
Аралық аттестаттау
90
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік біліктілік деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
4320
К
Консультациялар***
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер бойынша кешенді емтихандар.
*** Емтихан алдындағы консультацияларды оқытушылар бір топқа 240 сағат мөлшерінде өткізеді, оның 60 сағаты өндірістік практика кезеңінде кәсіпорын мамандарына консультация өткізу үшін қарастырылған.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда IT-технологиялар, 3D-технологиялар, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 219-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика. Электр энергетикасы
Мамандығы: 0904000 - Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу

Сноска. Наименование приложения 223 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике для квалификации
090401 2 – Электромонтер контактной сети,
090402 2 - Электромонтер тяговой подстанции,
090404 2 - Слесарь по обслуживанию и ремонту электрооборудования (повышенный уровень)
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи, терминологии по специальностям. Техника перевода со словарем, профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 2
БК 10
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 2
БК 10
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК 7
БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения
Знания:
- правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД
БК 5

Ескерту. 223-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
090401 2- Байланыс желісі электромонтері, 090402 2 – Тартқыш кіші станса электр монтері, 090404 2 - Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь біліктіліктеріне арналған пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Нормативтік оқу мерзімі: 10 ай
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 2
БҚ 10
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шет тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару
БҚ 2
БҚ 10
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау
БҚ 7
БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері, халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЕМСТ, КҚБЖ талаптары
Білімдер:
- МЕМСТ және КҚБЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері
Іскерліктер:
- МЕМСТ және КҚБЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау
БҚ 5

ПК 1.2.8
ПК 2.2.12
ОПД 02
Теоретические основы электротехники
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ). Электропривод на современном производстве
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей
БК 8
БК 10
ПК 1.2.13
ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ОПД 03
Охрана труда и электробезопасность
Основы трудового законодательства. Управление охраной труда, факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда. Травматизм и профессиональные заболевания. Основы пожарной безопасности. Основы техники безопасности на железнодорожном транспорте. Электробезопасность. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей. Требования безопасности и безопасные приемы работ на железнодорожном транспорте. Защитные средства. Гигиена труда и производственная санитария на объектах СЖД; оказание первой помощи; пожарная безопасность
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги
БК 3
БК 4
БК 9
БК 10
ПК 1.2.11
ПК 1.2.14
ПК 2.2.9
ОПД 04
Основы технической механики
Основы теоретической механики; статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; детали механизмов и машин: элементы конструкций; характеристики механизмов и машин
Знания:
- законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках
БК 10

КҚ 1.2.8
КҚ 2.2.12
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері
Кіріспе. Электр және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамалар, электр тізбектерін есептеудің топологиялық параметрлер мен әдістері. Ауыспалы тоқ (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электромагнитті құрылғылар мен электр машиналары. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Тұрақты тоқ машиналары (ТТМ). Заманауи өндірістегі электр жетегі.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 1.2.13
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
ЖКП 03
Еңбек қорғау және электр қауіпсіздігі
Еңбек заңнасымының негіздері.Еңбек қорғау басқармасы, еңбек жағдайына әсер ететін факторлар; еңбек қорғау бойынша іс шаралар. Жарақаттану және кәсіптік сырқат. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Темір жол көлігіндегі қауіпсіздік техникасы. Электр қауіпсіздігі. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері. Темір жол көлігінде жұмыс қауіпсізідігі мен қауіпсіз тәсілдерінің талаптары. Қорғаныс құралдары. ТЖҚ объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария.; алғашқы көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 1.2.11
КҚ 1.2.14
КҚ 2.2.9
ЖКП 04
Техникалық механика негіздері
Теоретикалық механика негіздері; статика: статика аксиомасы; күштердің түзу және кеңістіктік жүйесі; кинематика: кинематиканың негізгі түсініктері; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика: динамика аксиомасы; материалдық нүктенің қозғалысы; инерция күші; қажалу; жұмыс және қуаттылық; материалдардың кедергісі: пластикалық және серпінді өзгертулер, ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және қысу; кесу мен майыстыру есебі; айналдыру; майыстыру; машиналар мен механизмдердің бөлшектері: құрылым элементтері; механизмдер мен машиналардың сипаттамасы
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдары мен жүктемелердің түрлі түрлері кезінде құрылым элементтерінің беріктігі мен қаттылығын есептеу әдістемесі
Іскерліктер:
- статика, кинематика және динамика заңдары негізінде түрлі жүктемелер кезінде қаттылық пен беріктікке құрылымдардың элементтерін есептеуді жүзеге асыру
БҚ 10

ПК 1.2.5
ПК 2.2.5
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, серҒтификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандарҒтизации; понятия о метрологии и единиҒцах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК "О сертификации".
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте
БК 10
ПК 1.2.7
ПК 2.2.2
ОПД 06
Основы техники высоких напряжений
Перенапряжения. Защита от перенапряжений. Изоляция ЛЭП. Изоляция вращающихся машин и трансформаторов. Профилактические испытания изоляции установок высокого напряжения
Знания:
- виды перенапряжения, и способы защиты, назначение и принцип действия разрядников, классификацию изоляторов, измерения при высоких напряжениях
Умения:
-рассчитывать заземлители, ограничивать напряжения, распределение напряжения в трехфазных трансформаторах
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 1.2.9
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ОПД 07
Электрические материалы
Электроматериалы. Работы с электроматериалами.
Знания:
- виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в устройствах электроснабжения электрифицированных железных дорог;
- виды обработки материалов для производственных нужд;
- классификацию и свойства электроматериалов;
- методы измерения параметров и определения свойств материалов;
- основные свойства изоляционных материалов (проводниковых материалов) и их использование;
- способы термообработки и защиты металлов от коррозии
Умения:
-определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве, по составу, назначению и способу приготовления;
-назначение, характеристики, свойства и условия применения электротехнических материалов;
- общие вопросы применения электроматериалов хозяйстве электроснабжения железных дорог;
- свойства проводниковых материалов, их применение в элементах электроустановок;
- свойства магнитных материалов, область их применения
БК 8
БК 10
ПК 1.2.2
ПК 2.2.13
ОПД 08
Измерительная техника
Общие электрические измерения. Специальные измерения. Измерение неэлектрических величин
Знания:
-классификацию приборов для измерений токов и напряжений:
- приборы высокой чувствительности:
- измерительные трансформаторы тока и напряжения
Умения:
- определение погрешностей измерений и приборов:
- расширение пределов измерения, расчет добавочных сопротивлений и шунтов:
-измерение угла сдвига фаз, частоты переменного тока
БК 8
БК 10

КҚ 1.2.5
КҚ 2.2.5
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (ТМД) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы
Білімдер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі
Іскерліктер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану
БҚ 10
КҚ 1.2.7
КҚ 2.2.2
ЖКП 06
Жоғарғы қуаттылық техникасының негіздері
Кернеуліктің ұлғаюы. Кернеуліктің ұлғаюынан қорғану. ЭБЖ оқшаулауы. Айналмалы машиналар мен трансформаторлардың оқшаулануы. Жоғарғы қуаттылық қондырғыларын оқшаулауды профилактикалық сынау.
Білімдер:
-кернеулік ұлғаюының түрлері, қорғаныс тәсілдері, электр тоғын ажыратушы әрекетінің қағидаты мен міндеті, изоляторлардың жіктелуі, жоғарғы қуаттылық кезіндегі өлшеу;
Іскерліктер:
- жерге қосуларды есептеу, үш фазалы трансформаторларда кернеулікті тарату
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 1.2.9
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
ЖКП 07
Электр материалдары
Электр материалдары. Электр материалдарымен жұмыс.
Білімдер:
- электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау құрылғыларында қолданылатын металдардың қасиетін негізгі электротехникалық материалдарды қолдану аясын;
- өндірістік мұқтаждықтар үшін материалдарды өңдеу түрлерін;
- электр материалдарының қасиеттері мен жіктелуін;
- параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдар қасиеттерін анықтауды;
- оқшаулау материалдарының (өткізгіш материалдарын) негізгі қасиеттерін және оларды пайдалануды;
- термоөңдеу тәсілдері мен коррозиядан материалдарды қорғауды.
Іскерліктер:
- дайындау тәсілі мен міндеті, құрамы бойынша өндірісте қолданылатын материалдарды жіктеу және қасиеттерін анықтау;
- электротехникалық материалдарды қолдану шарттары мен қасиеттері, сипаты мен міндеті;
- темір жолдарын электрмен жабдықтау шаруашылығында электр материалдарын қолданудың жалпы сауалдары; өткізгіш материалдарының қасиеттері және оларды электр қондырғылары элементтерінде қолдану;
- магнитті материалдардың қасиеттері, оларды қолдану аясы
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 1.2.2
КҚ 2.2.13
ЖКП 08
Өлшеу техникасы
Жалпы электрлік өлшемдер. Арнайы өлшемдер. Электрлік емес өлшемдерді өлшеу.
Білімдер:
- тоқтар мен кернеуліктерді өлшеу құралдарын жіктеу;
- жоғарғы қуаттылық құралдары;
- тоқ пен кернеуліктің өлшеу трансформаторлары
Іскерліктер:
-құралдар мен өлшеулердің кемшіліктерін анықтау;
- өлшеу шектерін кеңейту, қосымша кедергілер мен шунттарды есептеу;
- фазалардың орын ауыстыру бұрышы мен айнымалы тоқ жиеліктерін өлшеу
БҚ 8
БҚ 10

ПК 1.2.4
ПК 1.2.6
ПК 2.2.1
ОПД 09
Электрические машины
Машины постоянного тока. трансформаторы. Общие вопросы теории машин переменного тока. Синхронные машины. Асинхронные машины. Коллекторные машины переменного тока и электромашинные преобразователи
Знания:
- назначения, конструкции, характеристик, принципа работы, современных типов электриҒческих машин (генераторов) и трансформаторов
Умения:
- владеть навыками элеменҒтарных расчетов и испытаҒний, использовать полученные знания при решении практиҒческих задач по проектированию и эксплуатации электриҒческих машин
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 1.2.10
ПК 1.2.13
ПК 2.2.8
ОПД 10
Общий курс железных дорог
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. ЛоҒкомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения жеҒлезных дорог. Организация движения поездов
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов
БК 1
ПК 1.2.1
ПК 2.2.14
ОПД 11
Основы электроники и микроэлектроники Электронные приборы. Электронные усилители. Электронные генераторы. Основы работы цифровой микроэлектроники. Комбинационные ЦУ. Последовательностные ЦУ Микропроцессорная техника.
Знания:
- основы структуры, принцип работы и вольтамперные характеристики основных элементов электроники; назначение элементов, принцип работы и временные диаграммы основных выпрямителей переменного тока; - назначение элементов, принцип работы и основные схемы электронных усилителей и генераторов гармонических колебаний, разновидности и параметры импульсов и импульсных последовательностей
Умения:
- чертить изображение полупроводниковых диодов, транзисторов и других полупроводниковых приборов; чертить и определять схемы включения транзисторов в практических схемах, исследовать работу основных цифровых устройств микроэлектроники с помощью специальных компьютерных программ;
- по маркировке определять основное назначение элементов микропроцессорных систем управления
БК 5
БК 10
ПК 1.2.12
ПК 2.2.10
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 090401 2 – Электромонтер контактной сети
СД 01
Основы релейной защиты, автоматики и телемеханики устройств ЭЖД
Общие сведения о релейной защите. Органы защиты и элементарная база. Защита линий электропередач. Защита и автоматика трансформаторов. Защита и автоматика подстанций
Знания:
- основные свойства и принцип релейной защиты, систему токов, виды защит, виды повреждений, виды электронных реле
Умения:
-исследование конструкций электромагнитных (электронных) реле, исследование электронной защиты
БК 5
БК 10

КҚ 1.2.4
КҚ 1.2.6
КҚ 2.2.1
ЖКП 09
Электрлі машиналар
Тұрақты тоқ машиналары. Айнымалы тоқ машиналары теориясының жалпы сауалдары. Синхронды машиналар. Асинхронды машиналар. Айнымалы тоқтың коллекторлы машиналары мен электрлі машиналы өңдегіштер.
Білімдер:
- электрлі машиналар (генераторлар) және трансформаторлардың заманауи түрлері, жұмыс қағидаты, сипаты мен құрылымы, міндеті
Іскерліктер:
- электрлі машиналарды пайдалану және жобалау бойынша практикалық міндеттерді шешу кезінде игерілген білімді қолдану, қарапайым есептеулер мен сынаулардың дағдыларын игеру
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 1.2.10
КҚ 1.2.13
КҚ 2.2.8
ЖКП 10
Темір жолдарының жалпы курсы
Темір жол көлігі және оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; жол және жол шаруашылығы; темір жолдың жылжымалы құрамы; лоҒкомотивтер мен локомотив шаруашылығы, бөлек пункттер; дабыл мен байланыстың құрылғысы мен құрылысы; темір жолын электрмен жабдықтаудың құрылғысы; пойыздар қозғалысын ұйымдастыру
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері, жылжымалы құрам мен бөлек пунктердің түрлері, пойыздар қозғалысының арақашықтығын реттеу жүйесі мен темір жолдарын электрмен жабдықтау.
Іскерліктер:
- теміржолының элементтерін ажырата білу, жылжымалы құрам, бөлек пунктердің түрлері және пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің түрлері.
БҚ 1
КҚ 1.2.1
КҚ 2.2.14
ЖКП 11
Электроника және микроэлектроника негіздері Электронды құралдар. Электронды күшейіткіштер. Электронды генераторлар.Сандық микроэлектроника жұмысының негізі. Комбинациялық СБ. Реттілік СБ. Микропроцессорлы техника.
Білімдер:
- электрониканың негізгі элементтерінің негізгі құрылысы, жұмыс қағидаты мен вольтамперлі сипаттамасы, айнымалы тоқтың негізгі түзеткіштерінің жұмыс қағидаты мен уақытша диаграммасы, гармоникалық тербелістердің электронды күшейткіштері мен генераторларының негізгі схемалары мен жұмыс қағидаттары, серпілістік реттіліктер мен серпілістердің параметрлері мен әртүрлілігі.
Іскерліктер:
- жартылай өткізгіш диодтартар көріністерін, транзисторлар және т.б. жартылай өткізгіш құралдарын сызу; практикалық схемаларда транзисторларды қосу схемасын анықтау;
- арнайы компьютерлік бағдарламалардың көмегімен микроэлектроника негізгі сандық құрылғыларының жқұмысын зерттеу, басқарудың микропроцессорлы жүйелері элементтерінің негізгі міндетін анықтауды таңбалау
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 1.2.12
КҚ 2.2.10
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 090401 2- Байланыс желісі электромонтері
АП 01
ТЖЭЖ құрылғыларының автоматика, телемеханика және релелік қорғаныс негіздері
Релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтер. Қорғаныс органдары мен элементарлы база. Электр берілістері желілерін қорғау. Транфсорматорларлы қорғау және автоматтау. Кіші стансаларды қорғау және автоматтау.
Білімдер:
- релелік қорғаныс қағидаттары мен негізгі қасиеттері, тоқ жүйелері, қорғаныс түрлері, ақаулар түрлері, электронды реле түрлері.
Іскерліктер:
-электромагнитті (электронды) құрылымдарды зерттеу, электронды қорғанысты зерттеу
БҚ 5
БҚ 10

ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.6
ПК 1.2.14
СД 02
Контактная сеть
Устройство контактной сети и воздушных линий. Расчеты контактных подвесок. Техническое обслуживание и эксплуатация контактной сети. Основы проектирования контактной и тяговой сети, ее конструктивные особенности и взаимодействие с токоприемниками
Знания:
- сборка электрических цепей и расчет их основных параметров; Выбор электроизмерительных приборов
Умения:
- составление дефектных ведомостей и оформление отчетной документации; Проведение стандартных и сертификационных испытаний, расчет и выбор типового высоковольтного оборудования и релейной защиты
БК 8
БК 10
ПК 1.2.2
ПК 1.2.6
ПК 1.2.9
ПК 1.2.14
СД 03
Монтаж, наладка, техническое обслуживание и ремонт устройств контактной сети
Основные сведения об организации строительно-монтажных работ по электрификации железных дорог. Организация эксплуатации. Обслуживание и ремонт электрооборудования подстанций и распределительных устройств. Техническое обслуживание и ремонт контактной сети и воздушных линий. Оперативное управление дистанцией электроснабжения железных дорог
Знания:
- производственную базу электроснабжения железной дороги, технику безопасности при производстве ремонтных работ, оперативное управление устройствами электроснабжения, виды, объҰмы и техническую документацию по техническому обслуживанию и ремонту тяговых подстанций, устройств контактной сети и сетевого района
Умения:
- оформлять основные оперативные, технические документы на производство работ, разбиться в последовательности ремонтных операций и переключений; испытывать, обслуживать и ремонтировать основное коммутационное и силовое оборудование ТП и КС, производить, необходимы изменения, обеспечивать безопасные условия работы персонала, обеспечивая бесперебойное электроснабжение всех потребителей
БК 8
БК 10
ПК 1.2.2
ПК 1.2.4
ПК 1.2.6
СД 04
Электроснабжение железных дорог
Общие сведения о системах электроснабжения электрифицированных железных дорог. Тяговые сети. Электроснабжение городского электротранспорта. Перспективы развития ЭЖД
Знания:
- сборка электрических цепей и расчет их основных параметров, Электрические сети
Умения:
- исследование работ люминесцентных ламп. Измерение освещенности, Исследование особенностей работы тяговых трансформаторов подстанции переменного и постоянного тока
БК 9
БК 10
ПК 1.2.2
ПК 1.2.6
СД 05
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Структура железнодорожного транспорта. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав
Раздельные пункты. Средства управления движением поездов. Организация движения поездов. Правила техники эксплуатации устройств электроснабжения.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте
БК 9

КҚ 1.2.1
КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.6
КҚ 1.2.14
АП 02
Байланыс желісі
Байланыс желісі мен әуе желілері. Байланыс ілмектерін есептеу. Байланыс желісін пайдалану және техникалық қызмет көрсету. Байланыс және тартқыш желілерді жобалау негіздері, оның құрылымдық ерекшеліктерімен тоқ қабылдағыштармен өзара әрекет.
Білімдер:
- электрлі тізбектерді құрастыру және олардың негізгі параметрлерін есептеу; электрлік өлшеу құралдарын таңдау
Іскерліктер:
- ақаулар мәліметтерін құру және есептік құжаттаманы жасау; стандартты және сертификатталған сынақтарды өткізу, типтік жоғары вольтты жабдықтар мен релелік қорғаныстарды таңдау және есептеу
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.6
КҚ 1.2.9
КҚ 1.2.14
АП 03
Байланыс желісі құрылғыларын жөндеу, түзету, монтаждау және техникалық қызмет көрсету
Темір жолдарын электрлендіру бойынша құрылыс-монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтер. Пайдалануды ұйымдастыру. Тарату құрылғылары мен кіші стансалардың электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету. Байланыс желісі мен әуе желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Темір жолдарын электрмен жабдықтау дистансасының шұғыл басқару.
Білімдер:
- жөндеу жұмыстарын өндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы, темір жолдарын электрмен жабдықтаудың өндірістік базасы, электрмен жабдықтау құрылғыларын шұғыл басқару, тартқыш кіші стансаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттама мен көлемі және түрлері, байланыс желісі мен желілі ауданның құрылғылары
Іскерліктер:
- жұмыстарды өндіруге негізгі, шұғыл және техникалық құжаттарды жасау, жөндеу операциялары мен қайта қосу реттілігін бөлу; БЖ мен ТКС негізгі коммутациялық және күш беруші жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету; барлық тұтынушылардың тоқтаусыз электрмен жабдықтауын қамтамасыз ету
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.4
КҚ 1.2.6
АП 04
Темір жолдарын электрмен жабдықтау
Электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Тартқыш желілер. Қалалық электр көлігін электрмен жабдықтау. ТЖЭЖ даму келешегі.
Білімдер:
- электрлі тізбектерді құрастыру және олардың негізгі параметрлерін есептеу; электрлі желілер
Іскерліктер:
- люминесцентті шамдардың жұмысын зерттеу, жарықты өлшеу, тұрақты және айнымалы тоқтың кіші стансаларының тартқыш транфсорматорларының жұмыс ерекшеліктерін зерттеу
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.6
АП 05
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігінің құрылысы. Жол мен жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысын басқарудың құралдары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Электрмен жабдықтау құрылғыларын пайдалану техникасының ережелері.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 9

ПК 1.2.14
СД 06
Экономика транспорта и управление производством
Транспорт как отрасль народного хозяйства. Основы управленческой деятельности. Экономика, организация и планирование производства на железнодорожном транспорте. Планирование социально-экономического развития производства. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности дистанции энергоснабжения. Изобретательство и патентное право. Повышение эффективности производства
Знания:
- основные фонды, показатели их использования, структуру управления производством, принцип организации труда
Умения:
- вычисления заработной платы, финансирование деятельности прибыли, учетная и отчетная документация
БК 10
ПК 1.2.15
Квалификация: 090402 2 - Электромонтер тяговой подстанции;
090404 2 - Слесарь по обслуживанию и ремонту электрооборудования
СД 01
Основы релейной защиты, автоматики и телемеханики устройств ЭЖД
Общие сведения о релейной защите. Органы защиты и элементарная база. Защита линий электропередач. Защита и автоматика трансформаторов. Защита и автоматика подстанций.
Знания:
Основные свойства и принцип релейной защиты, систему токов, виды защит, виды повреждений, виды электронных реле
Умения:
- Исследование конструкций электромагнитных (электронных) реле, исследование электронной защиты
БК 5
БК 10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
СД 02
Электрические подстанции
Общие сведения об электроэнергетических системах, электрических подстанциях. Силовое и коммутационное оборудование трансформаторных подстанций. Вспомогательные устройства подстанций. Эксплуатация электроустановок и техника безопасности на ТП
Знания:
- изучение конструкции, назначения, принципа действия коммутационного, силового и вспомогательного электрооборудования тяговых и трансформаторных подстанций
Умения:
- расчет и проектирование электроустановок трансформаторных подстанций, основ эксплуатации ТП, выполнение, чтение и основ оперативной работы с основными электрическими схемами первичной коммутации, структурными и принципиальными схемами электрооборудования электрических подстанций, планами и разрезами РУ ТП
БК 5
БК 8
БК 10
ПК 2.2.4
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
СД 03
Электроснабжение железных дорог
Общие сведения о системах электроснабжения электрифицированных железных дорог. Тяговые сети. Электроснабжение городского электротранспорта. перспективы развития ЭЖД
Знания:
- сборка электрических цепей и расчет их основных параметров. Электрические сети
Умения:
- исследование работ люминесцентных ламп. Измерение освещенности, Исследование особенностей работы тяговых трансформаторов подстанции переменного и постоянного тока
БК 9
БК 10

КҚ 1.2.14
АП 06
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Көлік халық шаруашылығының саласы ретінде. Басқару әрекетінің негіздері. Экономика, темір жол көлігінде өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру. Өндірістің әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлау. Электрмен жабдықтау дистансасының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау және есептеу. Өндіріс тиімділігін арттыру.
Білімдер:
- негізгі қорлар, оларды қолдану көрсеткіштері, өндірісті басқару құрылысы, еңбекті ұйымдастыру қағидаты
Іскерліктер:
-еңбек ақысын есептеу, кіріс әрекетін қаржыландыру, есептік және есептеу құжаттамасы
БҚ 10
КҚ 1.2.15
Біліктіліктер: 090402 2Тартқыш кіші станса электр монтері
090404 2 - Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь
АП 01
ТЖЭЖ құрылғыларының автоматика, телемеханика және релелік қорғаныс негіздері
Релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтер. Қорғаныс органдары мен элементарлы база. Электр берілістері желілерін қорғау. Транфсорматорларлы қорғау және автоматтау. Кіші стансаларды қорғау және автоматтау.
Білімдер:
- релелік қорғаныс қағидаттары мен негізгі қасиеттері, тоқ жүйелері, қорғаныс түрлері, ақаулар түрлері, электронды реле түрлері.
Іскерліктер:
-электромагнитті (электронды) құрылымдарды зерттеу, электронды қорғанысты зерттеу
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
АП 02
Электрлік кіші стансалар
Электроэнергетикалық жүйелер. Электрлік кіші стансалар туралы жалпы мәліметтер. Трансформаторлы кіші стансаларадың күш беретін және коммутациялық жабдықтары. Кіші стансалардың қосалқы құрылғылары. Электр қондырғыларын пайдалану және ТКС қауіпсіздігінің техникасы.
Білімдер:
- тартқыш және трансформаторлы кіші стансаларының коммутациялық, күш бетерін және қосалқы электрмен жабдықтау әрекетінің қағидаттыр, міндеті мен құрылымын оқу
Іскерліктер:
- трансформаторлы кіші стансалардың электр қондырғыларын, ТКС пайдалану негіздерін есептеу және жобалау, электрлі кіші стансаларды электр жабдықтарының құрылымдық және негізгі схемалары, алғашқы коммутацияның негізгі электрлі схемаларымен, жоспарлар мен ТКС ТҚ кескінімен шұғыл жұмыс негіздерін оқу
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
АП 03
Темір жолдарын электрмен жабдықтау
Электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Тартқыш желілер. Қалалық электр көлігін электрмен жабдықтау. ЭТЖ даму келешегі.
Білімдер:
- электрлі тізбектерді құрастыру және олардың негізгі параметрлерін есептеу; электрлі желілер
Іскерліктер:
- люминесцентті шамдардың жұмысын зерттеу, жарықты өлшеу, тұрақты және айнымалы тоқтың кіші стансаларының тартқыш транфсорматорларының жұмыс ерекшеліктерін зерттеу
БҚ 9
БҚ 10

ПК 2.2.4
ПК 2.2.7
ПК 2.2.10
СД 04
Монтаж, наладка, техническое обслуживание и ремонт электрооборудования тяговых подстанций
Основные сведения об организации строительно-монтажных работ по электрификации железных дорог. Организация эксплуатации. Обслуживание и ремонт электрооборудования подстанций и распределительных устройств. Техническое обслуживание и ремонт контактной сети и воздушных линий. Оперативное управление дистанцией электроснабжения железных дорог.
Знания:
- производственную базу электроснабжения железной дороги, технику безопасности при производстве ремонтных работ, оперативное управление устройствами электроснабжения, виды, объҰмы и техническую документацию по техническому обслуживанию и ремонту тяговых подстанций, устройств контактной сети и сетевого района
Умения:
- оформлять основные оперативные, технические документы на производство работ, разбиться в последовательности ремонтных операций и переключений, испытывать, обслуживать и ремонтировать основное коммутационное и силовое оборудование ТП и КС, производить, необходимы изменения, обеспечивать безопасные условия работы персонала, обеспечивая бесперебойное электроснабжение всех потребителей
БК 8
БК 10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ПК 2.2.7
ПК 2.2.9
СД 05
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Структура железнодорожного транспорта. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав
Раздельные пункты. Средства управления движением поездов. Организация движения поездов. Правила техники эксплуатации устройств электроснабжения
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте
БК 9
ПК 2.2.9
СД 06
Экономика транспорта и управление производством
Транспорт как отрасль народного хозяйства. Основы управленческой деятельности. Экономика, организация и планирование производства на железнодорожном транспорте. Планирование социально-экономического развития производства. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности дистанции энергоснабжения. Изобретательство и патентное право. Повышение эффективности производства
Знания:
- основные фонды, показатели их использования, структуру управления производством, принцип организации труда
Умения:
- вычисления заработной платы, финансирование деятельности прибыли, учетная и отчетная документация
БК 10
ПК 2.2.11
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования *
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Производственно-профессиональная практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления

КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.10
АП 04
Тартқыш кіші станса электр жабдықтарын жөндеу, түзету, монтаждау және техникалық қызмет көрсету
Темір жолдарын электрлендіру бойынша құрылыс-монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтер. Пайдалануды ұйымдастыру. Тарату құрылғылары мен кіші стансалардың электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету. Байланыс желісі мен әуе желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Темір жолдарын электрмен жабдықтау дистансасының шұғыл басқару.
Білімдер:
- жөндеу жұмыстарын өндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы, темір жолдарын электрмен жабдықтаудың өндірістік базасы, электрмен жабдықтау құрылғыларын шұғыл басқару, тартқыш кіші стансаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттама мен көлемі және түрлері, байланыс желісі мен желілі ауданның құрылғылары
Іскерліктер:
- жұмыстарды өндіруге негізгі, шұғыл және техникалық құжаттарды жасау, жөндеу операциялары мен қайта қосу реттілігін бөлу. БЖ мен ТП негізгі коммутациялық және күш беруші жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету; барлық тұтынушылардың тоқтаусыз электрмен жабдықтауын қамтамасыз ету
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.9
АП 05
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігінің құрылысы. Жол мен жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысын басқарудың құралдары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Электрмен жабдықтау құрылғыларын пайдалану техникасының ережелері.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау
БҚ 9
КҚ 2.2.9
АП 06
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Көлік халық шаруашылығының саласы ретінде. Басқару әрекетінің негіздері. Экономика, темір жол көлігінде өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру. Өндірістің әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлау. Электрмен жабдықтау дистансасының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау және есептеу. Өндіріс тиімділігін арттыру.
Білімдер:
- негізгі қорлар, оларды қолдану көрсеткіштері, өндірісті басқару құрылысы, еңбекті ұйымдастыру қағидаты
Іскерліктер:
-еңбек ақысын есептеу, кіріс әрекетін қаржыландыру, есептік және есептеу құжаттамасы
БҚ 10
КҚ 2.2.11
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер*
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Өндірістік кәсіптік практика
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол дистансасы құрылысымен танысу. Жұмыс орындарын ауыстыру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқып игеру. Төленетін жұмыс орындарында немесе дублер (өтілгер) ретінде жұмыс. Практика бойынша есеп беруді жасау.
-жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқып игеру кезінде игерілген білімді жүйелеу, кеңейту, тереңдету және бекіту бойынша студенттерде білімді, іскерлікті және дағдыны қалыптастыру, жол дистансасы әрекетін игеру негізінде, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін игеру негізінде кәсіптік ойлауды дамыту

ПК 1.2.5
ПК 2.2.5
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, серҒтификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандарҒтизации; понятия о метрологии и единиҒцах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК "О сертификации"
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте
БК 10
ПК 1.2.7
ПК 2.2.2
ОПД 06
Основы техники высоких напряжений
Перенапряжения. Защита от перенапряжений. Изоляция ЛЭП. Изоляция вращающихся машин и трансформаторов. Профилактические испытания изоляции установок высокого напряжения
Знания:
- виды перенапряжения, и способы защиты, назначение и принцип действия разрядников, классификацию изоляторов, измерения при высоких напряжениях
Умения:
-рассчитывать заземлители, ограничивать напряжения, распределение напряжения в трехфазных трансформаторах
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 1.2.9
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ОПД 07
Электрические материалы
Электроматериалы. Работы с электроматериалами
Знания:
- виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в устройствах электроснабжения электрифицированных железных дорог;
- виды обработки материалов для производственных нужд;
- классификацию и свойства электроматериалов;
- методы измерения параметров и определения свойств материалов;
- основные свойства изоляционных материалов (проводниковых материалов) и их использование;
- способы термообработки и защиты металлов от коррозии
Умения:
- определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве, по составу, назначению и способу приготовления;
- назначение, характеристики, свойства и условия применения электротехнических материалов;
- общие вопросы применения электроматериалов хозяйстве электроснабжения железных дорог;
- свойства проводниковых материалов, их применение в элементах электроустановок;
- свойства магнитных материалов, область их применения
БК 8
БК 10
ПК 1.2.2
ПК 2.2.13
ОПД 08
Электрические измерения
Общие электрические измерения. Специальные измерения. Телеизмерения
Знания:
- определения цифровых и электронных измерительных приборов,
- классификация сопротивлений, назначение основных элементов электронного осциллографа,
- схемы принцип действия электросилового оборудования автоматики и телемеханики
Умения:
- измерять электрические величины с помощью цифровых приборов,
- работать с электронным осциллографом,
- включение однофазного ваттметр,
- произведение измерении в воздушных и кабельных линиях связи автоматики и телемеханики
БК 8
БК 10

КҚ 1.2.5
КҚ 2.2.5
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (ТМД) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы
Білімдер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі
Іскерліктер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану
БҚ 10
КҚ 1.2.7
КҚ 2.2.2
ЖКП 06
Жоғарғы қуаттылық техникасының негіздері
Кернеуліктің ұлғаюы. Кернеуліктің ұлғаюынан қорғану. ЭЖБ оқшаулауы. Айналмалы машиналар мен трансформаторлардың оқшаулануы. Жоғарғы қуаттылық қондырғыларын оқшаулауды профилактикалық сынау.
Білімдер:
-кернеулік ұлғаюының түрлері, қорғаныс тәсілдері, электр тоғын ажыратушы әрекетінің қағидаты мен міндеті, изоляторлардың жіктелуі, жоғарғы қуаттылық кезіндегі өлшеу;
Іскерліктер:
- жерге қосуларды есептеу, үш фазалы трансформаторларда кернеулікті тарату
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 1.2.9
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
ЖКП 07
Электр материалдары
Электр материалдары. Электр материалдарымен жұмыс.
Білімдер:
- электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау құрылғыларында қолданылатын металдардың қасиетін негізгі электротехникалық материалдарды қолдану аясын;
- өндірістік мұқтаждықтар үшін материалдарды өңдеу түрлерін;
- электр материалдарының қасиеттері мен жіктелуін;
- параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдар қасиеттерін анықтауды;
- оқшаулау материалдарының (өткізгіш материалдарын) негізгі қасиеттерін және оларды пайдалануды;
- термоөңдеу тәсілдері мен коррозиядан материалдарды қорғауды.
Іскерліктер:
- дайындау тәсілі мен міндеті, құрамы бойынша өндірісте қолданылатын материалдарды жіктеу және қасиеттерін анықтау;
- электротехникалық материалдарды қолдану шарттары мен қасиеттері, сипаты мен міндеті;
- темір жолдарын электрмен жабдықтау шаруашылығында электр материалдарын қолданудың жалпы сауалдары, өткізгіш материалдарының қасиеттері және оларды электр қондырғылары элементтерінде қолдану;
- магнитті материалдардың қасиеттері, оларды қолдану аясы.
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 1.2.2
КҚ 2.2.13
ЖКП 08
Электрлік өлшемдер
Жалпы электрлік өлшемдер. Арнайы өлшемдер.Теле өлшемдер.
Білімдер:
- сандық және электронды өлшеу құралдарын анықтау;
- электронды осциллографтың негізгі міндеттерінің міндеті, кедергілердің жіктелуі;
- автоматика және телемеханика электрлі күш беретін жабдықтардың әрекет қағидатының схемасы.
Іскерліктер:
- сандық құралдар дың көмегімен электрлі өлшемдерді өлшеу;
- электронды осциллографпен жұмыс жасау;
- бір фазалы ваттметрді қосу;
-автоматика және телемеханика байланысының ауа және кабельді желілеріндегі өлшемдерді жүзеге асыру
БҚ 8
БҚ 10

ПК 1.2.4
ПК 1.2.6
ПК 2.2.1
ОПД 09
Электрические машины
Машины постоянного тока. трансформаторы. Общие вопросы теории машин переменного тока. Синхронные машины. Асинхронные машины. Коллекторные машины переменного тока и электромашинные преобразователи
Знания:
- назначения, конструкции, характеристик, принципа работы, современных типов электриҒческих машин (генераторов) и трансформаторов
Умения:
- владеть навыками элеменҒтарных расчетов и испытаҒний, использовать полученные знания при решении практиҒческих задач по проектированию и эксплуатации электриҒческих машин
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 1.2.10
ПК 1.2.13
ПК 2.2.8
ОПД 10
Общий курс железных дорог
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. ЛоҒкомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения жеҒлезных дорог. Организация движения поездов
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов
БК 1
ПК 1.2.1
ПК 2.2.14
ОПД 11
Основы электроники и микроэлектроники Электронные приборы. Электронные усилители. Электронные генераторы.Основы работы цифровой микроэлектроники. Комбинационные ЦУ. Последовательностные ЦУ Микропроцессорная техника.
Знания:
- основы структуры, принцип работы и вольтамперные характеристики основных элементов электроники; назначение элементов, принцип работы и временные диаграммы основных выпрямителей переменного тока; назначение элементов, принцип работы и основные схемы электронных усилителей и генераторов гармонических колебаний; разновидности и параметры импульсов и импульсных последовательностей
Умения:
-чертить изображение полупроводниковых диодов, транзисторов и других полупроводниковых приборов;
- чертить и определять схемы включения транзисторов в практических схемах;
- исследовать работу основных цифровых устройств микроэлектроники с помощью специальных компьютерных программ; по маркировке определять основное назначение элементов микропроцессорных систем управления
БК 5
БК 10
ПК 1.2.12
ПК 2.2.10
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 090401 2 – Электромонтер контактной сети
СД 01
Основы релейной защиты, автоматики и телемеханики устройств электроснабжения ЭЖД
Общие сведения о релейной защите. Органы защиты и элементарная база. Защита линий электропередач. Защита и автоматика трансформаторов. Защита и автоматика подстанций
Знания:
- основные свойства и принцип релейной защиты, систему токов, виды защит, виды повреждений, виды электронных реле
Умения:
- исследование конструкций электромагнитных (электронных) реле, исследование электронной защиты
БК 5
БК 10

КҚ 1.2.4
КҚ 1.2.6
КҚ 2.2.1
ЖКП 09
Электрлі машиналар
Тұрақты тоқ машиналары. Трансформаторлар. Айнымалы тоқ машиналары теориясының жалпы сауалдары. Синхронды машиналар. Асинхронды машиналар. Айнымалы тоқтың коллекторлы машиналары мен электрлі машиналы өңдегіштер.
Білімдер:
- электрлі машиналар (генераторлар) және трансформаторлардың заманауи түрлері, жұмыс қағидаты, сипаты мен құрылымы, міндеті
Іскерліктер:
- электрлі машиналарды пайдалану және жобалау бойынша практикалық міндеттерді шешу кезінде игерілген білімді қолдану, қарапайым есептеулер мен сынаулардың дағдыларын игеру
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 1.2.10
КҚ 1.2.13
КҚ 2.2.8
ЖКП 10
Темір жолдарының жалпы курсы
Темір жол көлігі және оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; жол және жол шаруашылығы; темір жолдың жылжымалы құрамы; лоҒкомотивтер мен локомотив шаруашылығы, бөлек пункттер; дабыл мен байланыстың құрылғысы мен құрылысы; темір жолын электрмен жабдықтаудың құрылғысы; пойыздар қозғалысын ұйымдастыру
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері, жылжымалы құрам мен бөлек пунктердің түрлері, пойыздар қозғалысының арақашықтығын реттеу жүйесі мен темір жолдарын электрмен жабдықтау.
Іскерліктер:
- теміржолының элементтерін ажырата білу, жылжымалы құрам, бөлек пунктердің түрлері және пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің түрлері
БҚ 1
КҚ 1.2.1
КҚ 2.2.14
ЖКП 11
Электроника және микроэлектроника негіздері Электронды құралдар. Электронды күшейіткіштер. Электронды генераторлар.Сандық микроэлектроника жұмысының негізі. Комбинациялық СБ. Реттілік СБ. Микропроцессорлы техника.
Білімдер:
- электрониканың негізгі элементтерінің негізгі құрылысы, жұмыс қағидаты мен вольтамперлі сипаттамасы; айнымалы тоқтың негізгі түзеткіштерінің жұмыс қағидаты мен уақытша диаграммасы; гармоникалық тербелістердің электронды күшейткіштері мен генераторларының негізгі схемалары мен жұмыс қағидаттары; серпілістік реттіліктер мен серпілістердің параметрлері мен әртүрлілігі.
Іскерліктер:
- жартылай өткізгіш диодтартар көріністерін, транзисторлар және т.б. жартылай өткізгіш құралдарын сызу; практикалық схемаларда транзисторларды қосу схемасын анықтау;
- арнайы компьютерлік бағдарламалардың көмегімен микроэлектроника негізгі сандық құрылғыларының жқұмысын зерттеу; басқарудың микропроцессорлы жүйелері элементтерінің негізгі міндетін анықтауды таңбалау
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 1.2.12
КҚ 2.2.10
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 090401 2 - Байланыс желісі электромонтері
АП 01
ТЖЭЖ құрылғыларының автоматика, телемеханика және релелік қорғаныс негіздері
Релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтер. Қорғаныс органдары мен элементарлы база. Электр берілістері желілерін қорғау. Транфсорматорларлы қорғау және автоматтау. Кіші стансаларды қорғау және автоматтау.
Білімдер:
- релелік қорғаныс қағидаттары мен негізгі қасиеттері, тоқ жүйелері, қорғаныс түрлері, ақаулар түрлері, электронды реле түрлері.
Іскерліктер:
-электромагнитті (электронды) құрылымдарды зерттеу, электронды қорғанысты зерттеу
БҚ 5
БҚ 10

ПК 1.2.1 –
ПК 1.2.15
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике для квалификации:
090403 3 Электромеханик (специалист среднего звена)
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления
БК 11
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог; человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка
Умения:
-проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе
БК 11
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности; социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе.
БК 11
СЭД 04
Основы экономики
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики
БК 1
БК 5
БК 10
СЭД 05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормаҒтивные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог". Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности
Умения:
- ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность
БК 6
БК 10
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 2
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК 7
БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей; шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа, геометрические построения, теоҒрия изображений; проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные черҒтежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров; изображение: виды, разрезы, сечения; машиностроительное черчение, конструкторские документы; основные надписи; машиностроительные чертежи, эскизы; сборочные чертежи; разъемные соединения; чтение и детализирование сборочных чертежей; элементы строительного черчения (планы и разрезы).
Чертежи и схемы по специальности: схемы первичной и вторичной коммутации (в том числе КИП), обозначения электрооборудования по международным стандартам. Требования ГОСТ, ЕСКД.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД
БК 5
БК 10

КҚ 1.2.1 –
КҚ 1.2.15
090403 3- Электр механигі біліктілігіне арналған пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті. Үнді-будда мәдениеті. Ислам мәдениетінің әлемі. Христиандық мәдениет. Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері. Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі Нәсілшілдік мәселесі. Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі. Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
-негізгі түсініктер, мәдениет концепциясы, әлемнің ғылыми, діни көрінісінің дамуы, мәдениеттер мен өркениеттер түрлері және тарихи формалары, олардың өзара байланысы, мәдениеттегі адамның рөлі, оның адамгершілік міндеттері мен мәдени құндылықтары.
Іскерліктер:
- мәдени, әлеуметтік-саяси және ғылыми әдебиетті талдау, заманауи өнерде үлгілер мен бағыттарды анықтау; мәдени қауымдастықтарды, атаулы күндер мен құбылыстарды жіктеу
БҚ 11
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері.Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдайадам және космос.Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы.Адамдық таным және әрекет. Ғылым және оның рөлі. адамзат ғаламдық мәселелер алдында
Білімдер:
- философиялық білімнің тарихи кезеңдері нің мәні мен мазмұнын және эволюциясын, қоғам өмірінің салалары, табиғат заңдары мен тарихи дамудың қозғаушы күштері мен заңдылықтары, заманауи әдеби тілдің негізгі нормалары
Іскерліктер:
- туындаған жағдайлар мен мәселелерді қарапайым түрде талдауды жүргізу, өз ойын сауатты түрде жеткізе білу, қоғамдық өмірдің құндылық нормаларын түсіну және ажырата білу, қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын сақтау
БҚ 11
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану пән ретінде. Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдастықтар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға. Оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы. Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер
Білімдер:
- саясаттану мен әлеуметтану дамуының негізгі категориялары, түсініктері мен бағыттары; негізгі заңнамалар мен қоғам дамуының тарихи кезеңдері
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте гуманитарлық және әлеуметтік заңдардың негізгі заңдарын қолдану; қоғам өмірінде болып отыратын құбылыстар мен процестерді талдау
БҚ 11
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және макро- экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 10
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Теміржол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы. "Темір жолының жарғысы". Теміржол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Теміржол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Теміржол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану
БҚ 6
БҚ 10
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару
БҚ 2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару
БҚ 2
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау
БҚ 7
БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері, халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЕМСТ, КҚБЖ талаптары
Білімдер:
- МЕМСТ және КҚБЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері
Іскерліктер:
- МЕМСТ және КҚБЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау
БҚ 5
БҚ 10

ПК 3.3.2
ОПД 02
Электротехника
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле. Магнитные цепи. Магнитное поле постоянного тока. Расчет магнитных цепей. Электромагнитная индукция; физические законы электромагнитной индукции; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции; электрические цепи переменного тока. Основные сведения о синусоидальном электрическом токе, линейные электрические цепи синусоидального тока. Резонанс в электрических цепях. Расчет электрических цепей. Несинусоидальные периодические напряжения и токи. Нелинейные электрические цепи переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы в электрических цепях с сосредоточенными параметрами
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей
БК 1
БК 8
БК 10
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ОПД 03
Охрана труда и электробезопасность
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги
БК 3
БК 9
БК 10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.13
ОПД 04
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование. Основы программирования
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности

КҚ 3.3.2
ЖКП 02
Электротехника
Электр өрісі. Тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектеріндегі физикалық процестер. Магнит ірісі, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу. Магнитті тізбектер. Тұрақты тоқтың магнитті өрісі. Магнитті тізбектерді есептеу. Электр магнитті индукция; электр магнитті индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукция құбылысы; өзіндік индукцияның электрлі қозғаушы күші (ЭҚК); айнымалы тоқтың электрлі тізбектері. Синустық электр тоғы туралы негізгі мәліметтер, синустық тоқтың желілі электр тізбектері. Электрлі тізбектердегі резонанстар. Электр тізбектерін есептеу. Синустық емес кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар. Айнымалы тоқтың желілі емес электр тізбектері. Үш фазалы тізбектер. Жинақталған параметрлермен электрлі тізбектердегі ауыпалы процестер.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу
БҚ 1
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
ЖКП 03
Еңбек қорғау және электр қауіпсіздігі
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі., Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау
БҚ 3
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
ЖКП 04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ДЭЕМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері
Білімдер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері

ПК 3.3.2
ПК 3.3.6
ПК 3.3.12
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Государственная система стандартизации РК (ГСС). Законодательные акты в области стандартизации, метрологии, серҒтификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандарҒтизации; понятия о метрологии и единиҒцах измерений. Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Качество продукции. Принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта. Средства измерений. Эталоны величин. Сертификация. Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК "О сертификации"
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте
БК 5
ПК 3.3.7
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке
Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии
Знания:
- государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД)
БК 5
БК 6
БК 10
ОПД 07
Электрические материалы
Электроматериалы. Работы с электроматериалами
Знания:
- виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в устройствах электроснабжения электрифицированных железных дорог;
- виды обработки материалов для производственных нужд;
- классификацию и свойства электроматериалов;
- методы измерения параметров и определения свойств материалов;
- основные свойства изоляционных материалов (проводниковых материалов) и их использование;
- способы термообработки и защиты металлов от коррозии
Умения:
- определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве, по составу, назначению и способу приготовления;
- назначение, характеристики, свойства и условия применения электротехнических материалов
- общие вопросы применения электроматериалов хозяйстве электроснабжения железных дорог;
- свойства проводниковых материалов, их применение в элементах электроустановок
- свойства магнитных материалов, область их применения
БК 10

КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.12
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (ТМД) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы
Білімдер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі
Іскерліктер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану
БҚ 5
КҚ 3.3.7
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ДЭЕМда құжаттарды жасау
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес жасау
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 10
ЖКП 07
Электр материалдары
Электр материалдары. Электр материалдарымен жұмыс.
Білімдер:
- электрленген темір жолдарын электрмен жабдықтау құрылғыларында қолданылатын металдардың қасиетін негізгі электротехникалық материалдарды қолдану аясын;
- өндірістік мұқтаждықтар үшін материалдарды өңдеу түрлерін;
- электр материалдарының қасиеттері мен жіктелуін;
- параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдар қасиеттерін анықтауды;
- оқшаулау материалдарының (өткізгіш материалдарын) негізгі қасиеттерін және оларды пайдалануды;
- термоөңдеу тәсілдері мен коррозиядан материалдарды қорғауды.
Іскерліктер:
- дайындау тәсілі мен міндеті, құрамы бойынша өндірісте қолданылатын материалдарды жіктеу және қасиеттерін анықтау;
- электротехникалық материалдарды қолдану шарттары мен қасиеттері, сипаты мен міндеті;
- темір жолдарын электрмен жабдықтау шаруашылығында электр материалдарын қолданудың жалпы сауалдары; өткізгіш материалдарының қасиеттері және оларды электр қондырғылары элементтерінде қолдану;
- магнитті материалдардың қасиеттері, оларды қолдану аясы
БҚ 10

ПК 3.3.5
СД 05
Основы техники высоких напряжений Перенапряжения. Защита от перенапряжений. Изоляция ЛЭП. Изоляция вращающихся машин и трансформаторов. Профилактические испытания изоляции установок высокого напряжения.
Знания:
- виды перенапряжения, и способы защиты, назначение и принцип действия разрядников, классификацию изоляторов, измерения при высоких напряжениях
Умения:
-рассчитывать заземлители, ограничивать напряжения, распределение напряжения в трехфазных трансформаторах
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.8
СД 06
Монтаж, наладка, техническое обслуживание и ремонт электроустановок
Основные сведения об организации строительно-монтажных работ по электрификации железных дорог. Организация эксплуатации. Обслуживание и ремонт электрооборудования подстанций и распределительных устройств. Техническое обслуживание и ремонт контактной сети и воздушных линий. Оперативное управление дистанцией электроснабжения железных дорог
Знания:
- производственную базу электроснабжения железной дороги, технику безопасности при производстве ремонтных работ, оперативное управление устройствами электроснабжения, виды, объҰмы и техническую документацию по техническому обслуживанию и ремонту тяговых подстанций, устройств контактной сети и сетевого района
Умения:
- Оформлять основные оперативные, технические документы на производство работ, разбиться в последовательности ремонтных операций и переключений; испытывать, обслуживать и ремонтировать основное коммутационное и силовое оборудование ТП и КС; производить, необходимы изменения, обеспечивать безопасные условия работы персонала, обеспечивая бесперебойное электроснабжение всех потребителей
БК 8
БК 10
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.6
ПК 3.3.17
СД 07
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Структура железнодорожного транспорта. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав
Раздельные пункты. Средства управления движением поездов. Организация движения поездов. Правила техники эксплуатации устройств электроснабжения.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте
БК 9
БК 10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.13
ПК 3.3.18
СД 08
Основ автоматики и телемеханики устройств ЭЖД
Общие сведения о сигналах и информация. Функциональные схемы, элементы аппаратуры автоматики. Автоматика питающих линий и нетяговых потребителей. Автоматика фидеров КС переменного и постоянного тока. Автоматика преобразователей, трансформаторов. Принципы построения устройств ТМ. Электронная система ТМ. Каналы связи ТМ, их разновидности. Аппаратура автоматизации устройств электроснабжения. Основные сведения о монтаже и наладке
Знания:
- информация, сигналы, их преобразование и передача, виды сигналов. Разновидности триггеров, условные обозначения, принцип работы,
- шифраторы и дешифраторы. Устройства ввода и вывода информации
Умения:
- принцип действия и схема устройства телеблокировки выключателей контактной сети,
- принцип действия АВР трансформаторов,
- структурная схема и принцип работы основных элементов ТМ с частичным разделением
БК 5
БК 9

КҚ 3.3.5
АП 05
Жоғарғы қуаттылық техникасының негіздері
Кернеуліктің ұлғаюы. Кернеуліктің ұлғаюынан қорғану. ЭБЖ оқшаулауы. Айналмалы машиналар мен трансформаторлардың оқшаулануы. Жоғарғы қуаттылық қондырғыларын оқшаулауды профилактикалық сынау.
Білімдер:
-кернеулік ұлғаюының түрлері, қорғаныс тәсілдері, электр тоғын ажыратушы әрекетінің қағидаты мен міндеті, изоляторлардың жіктелуі, жоғарғы қуаттылық кезіндегі өлшеу;
Іскерліктер:
- жерге қосуларды есептеу, үш фазалы трансформаторларда кернеулікті тарату
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.8
АП 06
Электр қондырғыларын жөндеу және қызмет көрсету, құрастыру
Темір жолдарын электрлендіру бойынша құрылыс-монтаждық жұмыстарды ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтер. Пайдалануды ұйымдастыру. Тарату құрылғылары мен кіші стансалардың электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету. Байланыс желісі мен әуе желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Темір жолдарын электрмен жабдықтау дистансасының шұғыл басқару.
Білімдер:
- жөндеу жұмыстарын өндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы, темір жолдарын электрмен жабдықтаудың өндірістік базасы, электрмен жабдықтау құрылғыларын шұғыл басқару, тартқыш кіші стансаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша техникалық құжаттама мен көлемі және түрлері, байланыс желісі мен желілі ауданның құрылғылары
Іскерліктер:
- жұмыстарды өндіруге негізгі, шұғыл және техникалық құжаттарды жасау, жөндеу операциялары мен қайта қосу реттілігін бөлу. БЖ мен ТКС негізгі коммутациялық және күш беруші жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету; барлық тұтынушылардың тоқтаусыз электрмен жабдықтауын қамтамасыз ету
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.17
АП 07
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігінің құрылысы. Жол мен жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысын басқарудың құралдары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Электрмен жабдықтау құрылғыларын пайдалану техникасының ережелері.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.18
АП 08
ТЖЭЖ құрылғыларын автоматтау және телемеханика негіздері
Дабылдар мен ақпараттар туралы жалпы мәліметтер. Функционалдық схемалар, автоматика аппаратураларының элементтері. Қуаттандыру желілері мен тартқыш емес тұтынушылар автоматикасы. Тұрақты және айнымалы тоқтың БЖ фидерлерінің автоматикасы. Өңдеуіштер мен трансформаторлар автоматикасы. ТМқұрылғыларын құру қағидаттары. ТМ электронды жүйесі. ТМ байланысының каналдары, олардың әртүрлілігі. Электрмен жабдықтау құрылғыларын автоматтандырудың аппаратурасы. Монтаж және жөндеудің негізгі мәліметтері.
Білімдер:
- ақпараттар, дабылдар, олардың өңдегіштері және берілістері, сигналдар түрлері;
- триггерлер әртүрлілігі, шартты белгілері, жұмыс қағидаттары;
- шифраторлар мен дешифраторлар. Ақпараттарды енгізу және шығару құрылғылары.
Іскерліктер:
- байланыс желісін ажыратудың телеблоктау құрылғыларының схемасы мен әрекет ету қағидаттары;
- трансформаторларды АВР әрекетінің қағидаттары;
Жеке бөлумен ТМ негізгі элементтерінің жұмыс қағидаттары мен құрылымдық схемалары
БҚ 5
БҚ 9

ПК 3.3.9
ПК 3.3.16
СД 09
Экономика транспорта и управление производством
Транспорт как отрасль народного хозяйства. Основы управленческой деятельности. Экономика, организация и планирование производства на железнодорожном транспорте. Планирование социально-экономического развития производства. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности дистанции энергоснабжения. Изобретательство и патентное право. Повышение эффективности производства
Знания:
- основные фонды, показатели их использования, структуру управления производством, принцип организации труда
Умения:
- вычисления заработной платы, финансирование деятельности прибыли, учетная и отчетная документация
БК 10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.14
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования *
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК 3.3.19
ПО 02
Электросварочная практика
Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
ПК 3.3.21
ПО 03
Слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
ПК 3.3.20
ПО 04
Электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК 3.3.22
ПП 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков (рабочей профессии)
Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве электромеханика тяговой пдстанции, электромеханика контактной сети (стажера).
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.

КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.16
АП 09
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Көлік халық шаруашылығының саласы ретінде. Басқару әрекетінің негіздері. Экономика, темір жол көлігінде өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру. Өндірістің әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлау. Электрмен жабдықтау дистансасының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау және есептеу. Өндіріс тиімділігін арттыру.
Білімдер:
- негізгі қорлар, оларды қолдану көрсеткіштері, өндірісті басқару құрылысы, еңбекті ұйымдастыру қағидаты
Іскерліктер:
-еңбек ақысын есептеу, кіріс әрекетін қаржыландыру, есептік және есептеу құжаттамасы
БҚ 10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.14
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер*
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Слесарлық практика
Өлшеу негіздері.Өлшеу және бақылау құралдары. Кеңістіктік және тегістікті таңбалау. Аралау. Бұрғылау. Кескіндемені кесу. Кескін түрлері. Зенкерлеу және үнгу. Металдарды майыстыру және түзету. Металды кесу және аралау. Қырнау және ысқылау. Металды қыстыру. Кешендік жұмыстар.
- негізгі слесарлық операцияларды орындауда студенттерде іскерліктер пен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.19
ӨО 02
Электрмен дәнекерлеу практикасы
Электрлі дәнекерлеу жабдықтары. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Біліктерді еріту және тілімшелерді дәнекерлеу. Жапсарларды көлденеңінен және қисайтылған жағдайда дәнекерлеу және еріту. Флюс қабатымен дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу операцияларды орындауда студенттерде іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.21
ӨО 03
Слесарлық-механикалық практика
Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өңдеуші станоктар құрылғысы. Басқару қағидаттары. Цилиндрлік конус және қалыпқа келтірілген беттерін алғашқы таза және үстірт қайрау. Торцты қайрау және дайындарды кесу. Сыртқы арықтарды үңгу. Саңылауларды өңдеу. Кескіндерді кесу. Кешендік жұмыстар
- механикалық өңдеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.20
ӨО 04
Электр монтаждау практикасы
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және үзу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуатының тізбектерін құрастыру. Күш беретін жабдықтарды құрастыру
- электрлі және электромеханикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.22
КП 01
Жұмыс кәсібін (жұмысшы біліктілігі) игеру практикасы
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Практика базасымен танысу. Байланыс желісінің электр механигі, тартқыш кіші стансалардың электр механигі (өтілгер) ретіндегі жұмысы
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудің практикалық дағдылары ілім –білімін игеру

ПК 3.3.24
ПП 02
Технологическая практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.3.25
ПП 03
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции пути. Ознакомление с технологическим процессом припроизводстве путевых работ. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
-овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.3.26
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике для квалификации:
090403 3 – Электромеханик (специалист среднего звена)
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления
БК 11
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог; человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка
Умения:
- проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе
БК 11
СЭД 03
Основы экономики
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики
БК 1
БК 5
БК 10
СЭД 04
Основы политологии и социологии
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности; социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе
БК 11
СЭД 05
Основы права и транспортное законодательство
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормаҒтивные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог". Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности
Умения:
- ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность
БК 6
БК 10
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 2
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК 7
БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей; шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа, геометрические построения, теоҒрия изображений; проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные черҒтежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров; изображение: виды, разрезы, сечения; машиностроительное черчение, конструкторские документы; основные надписи; машиностроительные чертежи, эскизы; сборочные чертежи; разъемные соединения; чтение и детализирование сборочных чертежей; элементы строительного черчения (планы и разрезы)
Чертежи и схемы по специальности: схемы первичной и вторичной коммутации (в том числе КИП), обозначения электрооборудования по международным стандартам. Требования ГОСТ, ЕСКД
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД
БК 5
БК 10

КҚ 3.3.24
КП 02
Технологиялық практика
Еңбек қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол дистансасының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша ауысу кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқып игеру. Төленетін жұмыс орындарында немесе дублер (өтілгер) ретінде жұмыс. Практика бойынша есеп беруді жасау.
- темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
КҚ 3.3.25
КП 03
Диплом алды практикасы
Еңбек қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жол дистансасының рөлі мен мәні. Жол жұмыстарын өндіру кезінде технологиялық процеспен танысу. Мамандық пен біліктілік бойынша жұмысшылар санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдіру шаралары. Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілік кестелерді қолдану. Қоршаған орта мен еңбек қорғау күйі. Практика бойынша есеп беруді жасау. Практиканы өту кезінде диплом жобам\сын орындауға материалдарды жинау мен дайындауды жүзеге асыру қажет.
- алғашқы кәсіптік практиканы игеру, мамандық бойынша дағдылар мен ілім-білімді жетілдіру және қорытындылау, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындау және қорытынды мемлекеттік аттестация мен материалдарды жинау
КҚ 3.3.26
090403 3- Электр механигі біліктілігіне арналған пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Нормативтік оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті. Үнді-будда мәдениеті. Ислам мәдениетінің әлемі. Христиандық мәдениет. Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері. Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі. Нәсілшілдік мәселесі. Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі. Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
-негізгі түсініктер, мәдениет концепциясы, әлемнің ғылыми, діни көрінісінің дамуы, мәдениеттер мен өркениеттер түрлері және тарихи формалары, олардың өзара байланысы, мәдениеттегі адамның рөлі, оның адамгершілік міндеттері мен мәдени құндылықтары
Іскерліктер:
- мәдени, әлеуметтік-саяси және ғылыми әдебиетті талдау, заманауи өнерде үлгілер мен бағыттарды анықтау; мәдени қауымдастықтарды, атаулы күндер мен құбылыстарды жіктеу
БҚ 11
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері.Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдай; адам және космос.Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы.Адамдық таным және әрекет.Ғылым және оның рөлі. адамзат ғаламдық мәселелер алдында
Білімдер:
- философиялық білімнің тарихи кезеңдері нің мәні мен мазмұнын және эволюциясын, қоғам өмірінің салалары, табиғат заңдары мен тарихи дамудың қозғаушы күштері мен заңдылықтары, заманауи әдеби тілдің негізгі нормалары
Іскерліктер:
- туындаған жағдайлар мен мәселелерді элементарлы түрде талдауды жүргізу, өз ойын сауатты түрде жеткізе білу, қоғамдық өмірдің құндылық нормаларын түсіну және ажырата білу, қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын сақтау
БҚ 11
ӘЭП 03
Экономика негіздері
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және макро- экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау.
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 10
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану пән ретінде. Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдастықтар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға. Оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы. Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер
Білімдер:
- саясаттану мен әлеуметтану дамуының негізгі категориялары, түсініктері мен бағыттары; негізгі заңнамалар мен қоғам дамуының тарихи кезеңдері
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте гуманитарлық және әлеуметтік заңдардың негізгі заңдарын қолдану; қоғам өмірінде болып отыратын құбылыстар мен процестерді талдау
БҚ 11
ӘЭП 05
Құқық және көлік заңдылығының негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Теміржол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы. "Темір жолының жарлығы". Теміржол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Теміржол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Теміржол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану
БҚ 6
БҚ 10
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару
БҚ 2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша,
монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 2
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау
БҚ 7
БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері, халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЕМСТ, КҚБЖ талаптары
Білімдер:
- МЕМСТ және КҚБЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері
Іскерліктер:
- МЕМСТ және КҚБЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау
БҚ 5
БҚ 10

ПК 3.3.2
ОПД 2
Электротехника
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле. Магнитные цепи. Магнитное поле постоянного тока. Расчет магнитных цепей. Электромагнитная индукция; физические законы электромагнитной индукции; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции; электрические цепи переменного тока. Основные сведения о синусоидальном электрическом токе, линейные электрические цепи синусоидального тока. Резонанс в электрических цепях. Расчет электрических цепей. Несинусоидальные периодические напряжения и токи. Нелинейные электрические цепи переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы в электрических цепях с сосредоточенными параметрами
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
БК 1
БК 8
БК 10
ОПД 03
Охрана труда
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
- основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги
Умения:
- соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги
БК 3
БК 9
БК 10
ПК 3.3.11
ПК 3.3.13
ОПД 04
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование. Основы программирования
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности

КҚ 3.3.2
ЖКП 02
Электротехника
Электр өрісі. Тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектеріндегі физикалық процестер. Магнит ірісі, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу. Магнитті тізбектер. Тұрақты тоқтың магнитті өрісі. Магнитті тізбектерді есептеу. Электр магнитті индукция; электр магнитті индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукция құбылысы; өзіндік индукцяиның элекетрлі қозғаушы күші (ЭҚК); айнымалы тоқтың электрлі тізбектері. Синустық электр тоғы туралы негізгі мәліметтер, синустық тоқтың желілі электр тізбектері. Электрлі тізбектердегі резонанстар. Электр тізбектерін есептеу. Синустық емес кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар. Айнымалы тоқтың желілі емес электр тізбектері. Үш фазалы тізбектер. Жинақталған параметрлермен электрлі тізбектердегі ауыпалы процестер.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
БҚ 1
БҚ 8
БҚ 10
ЖКП 03
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі., Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау
БҚ 3
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
ЖКП 04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ДЭЕМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері

ПК 3.3.9
ПК 3.3.16
СД 09
Экономика транспорта и управление производством
Транспорт как отрасль народного хозяйства. Основы управленческой деятельности. Экономика, организация и планирование производства на железнодорожном транспорте. Планирование социально-экономического развития производства. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности дистанции энергоснабжения. Изобретательство и патентное право. Повышение эффективности производства
Знания:
- основные фонды, показатели их использования, структуру управления производством, принцип организации труда
Умения:
- вычисления заработной платы, финансирование деятельности прибыли, учетная и отчетная документация
БК 10
ПК 3.3.12
ПК 3.3.14
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования *
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК 3.3.19
ПО 02
Слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках
ПК 3.3.20
ПО 03
Электросварочная практика
Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции
ПК 3.3.21
ПО 04
Электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК 3.3.22
ПП 01
Ознакомительная практика
Основные цели, задачи и виды деятельности линейных предприятии железнодорожного транспорта. Знакомство с основами производства электрифицированных железных дорог на базе учебного полигона колледжа для первичного ознакомления
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности

КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.16
АП 09
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Көлік халық шаруашылығының саласы ретінде. Басқару әрекетінің негіздері. Экономика, темір жол көлігінде өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру. Өндірістің әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлау. Электрмен жабдықтау дистансасының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау және есептеу. Өндіріс тиімділігін арттыру.
Білімдер:
- негізгі қорлар, оларды қолдану көрсеткіштері, өндірісті басқару құрылысы, еңбекті ұйымдастыру қағидаты
Іскерліктер:
-еңбек ақысын есептеу, кіріс әрекетін қаржыландыру, есептік және есептеу құжаттамасы
БҚ 10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.14
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер*
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Слесарлық практика
Өлшеу негіздері.Өлшеу және бақылау құралдары. Кеңістіктік және тегістікті таңбалау. Аралау. Бұрғылау. Кескіндемені кесу. Кескін түрлері. Зенкерлеу және үнгу. Металдарды майыстыру және түзету. Металды кесу және аралау. Қырнау және ысқылау. Металды қыстыру. Кешендік жұмыстар.
- негізгі слесарлық операцияларды орындауда студенттерде іскерліктер пен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.19
ӨО 02
Слесарлық-механикалық практика
Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өңдеуші станоктар құрылғысы. Басқару қағидаттары. Цилиндрлік конус және қалыпқа келтірілген беттерін алғашқы таза және үстірт қайрау. Торцты қайрау және дайындарды кесу. Сыртқы арықтарды үңгу. Саңылауларды өңдеу. Кескіндерді кесу. Кешендік жұмыстар
- механикалық өңдеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.20
ӨО 03
Электрмен дәнекерлеу практикасы
Электрлі дәнекерлеу жабдықтары. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Біліктерді еріту және тілімшелерді дәнекерлеу. Жапсарларды көлденеңінен және қисайтылған жағдайда дәнекерлеу және еріту. Флюс қабатымен дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар
- негізгі дәнекерлеу операцияларды орындауда студенттерде іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.21
ӨО 04
Электр монтаждау практикасы
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және үзу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау.Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуатының тізбектерін құрастыру. Күш беретін жабдықтарды құрастыру
- электрлі және электромеханикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.3.22
КП 01
Танысу практикасы
Темір жол көлігі желілі кәсіпорны әрекетінің негізгі мақсаттары, міндеттері мен түрлері. Алғашқы танысу үшін электрленген темір жолдарын өндіру негіздерімен танысу
- студенттерде өзінің болашақ кәсіптік әрекеті туралы біртұтас көріністі қалыптастыру

ПК 3.3.23
ПП 02
Практика на получение рабочей профессии
Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве электромеханика тяговой пдстанции, электромеханика контактной сети (стажера)
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики
ПК 3.3.24
ПП 03
Технологическая практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции электроснабжения. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции электроснабжения, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.3.25
ПП 04
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции электроснабжения. Ознакомление с технологическим процессом производства по текущему содержанию и ремонта электротехнических систем электроснабжения железных дорог. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
- овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.3.26
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Обладать элементарными умениями общения на казахском, русском и иностранном языке и применять их в профессиональной деятельности;
БК 3
Участвовать в деятельности по защите окружающей среды,
БК 4
Иметь представление о медицинских знаниях;
БК 5
Быть способным научно организовать свой труд, с применением компьютерной техники и новых технологий в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Владеть основами знаний статей Конституции Республики Казахстан, этических и правовых норм, Трудового Законодательства и методы организации делопроизводства
БК 7
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования;
БК 8
Иметь представление о физических и химических процессах и явлениях происходящих при работе на технических объектах отрасли;
БК 9
Быть ответственным за соблюдение правил безопасности труда, санитарных требований.
БК 10
Пользоваться и применять техническую, нормативную и справочную литературу
БК 11
Владеть основными аспектами научной целостности мира, классифицировать культурные общности, события и явления, исторические этапы развития Казахстана
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

КҚ 3.3.23
КП 02
Жұмыс кәсібін игеру практикасы
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Практика базасымен танысу. Тартуға арналған жылжымалы құрамның электромеханигі, түйіскен желінің (өтілгер) электромеханигі ретіндегі жұмыс
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игеруге практикалық дағдылар мен іскерліктерді игеру
КҚ 3.3.24
КП 03
Технологиялық практика
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Электрмен жабдықтау дистансасының құрылысымен танысу. Жұмыс орындарын ауыстыру кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқып игеру. Төленетін жұмыс орындарында немесе дублер (өтілгер) ретінде жұмыс. Практика бойынша есеп беруді жасау.
-жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқып игеру кезінде игерілген білімді жүйелеу, кеңейту, тереңдету және бекіту бойынша студенттерде білімді, іскерлікті және дағдыны қалыптастыру, электрмен жабдықтау дистансасының әрекетін игеру негізінде, сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибені игеру негізінде кәсіптік ойлауды дамыту
КҚ 3.3.25
КП 04
Диплом алды практикасы
Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Электрмен жабдықтау дистансасының мәні мен рөлі. Темір жолдарын электрмен жабдықтаудың электротехникалық жүйелерін жөндеу және кезекті күтіп ұстау бойынша өндірістің технологиялық үрдісімен танысу. Кәсібі мен біліктілігі бойынша жұмысшылардың санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдірудің өлшемдері.Жалақы мен материалдық ынталандырудың жүйесі. Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілі кестелерді қолдану. Еңбек қорғау мен қоршаған ортаны қорғау жағдайы. Практика бойынша есеп беруді жасау. Практиканы өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды жинау мен дайындауды жүзеге асыруы тиіс
-алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша білімді, іскерлікті және дағдыны жетілдіру және қорыту, болашақ маманды өзіндік еңбек әрекетіне дайындау және материалдар мен қорытынды мемлекеттік аттестация материалдарын жинау.
КҚ 3.3.26
Ескерту
Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығы мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылықты тудыру;
БҚ 2
Қазақ тілі, орыс тілі мен шет тіліндегі қарым-қатынастың қарапайым ілімдерін игеру және оларды кәсіптік әрекетте қолдану;
БҚ 3
Қоршаған ортаны қорғау бойынша әрекетте қатысу;
БҚ 4
Медициналық білім туралы түсіну;
БҚ 5
Кәсіби әрекет саласында жаңа технологиялар мен компьютерлік техниканы қолданумен өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу;
БҚ 6
Қазақстан Республикасы Конституциясы бабының білім негізін, этикалық және құқықтық нормаларын, Еңбек заңдылығының негізін игеру
БҚ 7
Салауатты өмір салты туралы түсінік, денені жетілдірудің дағдылары мен білімін игеру;
БҚ 8
Саланың техникалық объектілерінің жұмысы барысында жүзеге асатын физикалық және химиялық үрдістер туралы білу;
БҚ 9
Санитарлық талаптар мен еңбек қауіпсіздігінің ережелерін сақтауға жауапты болу;
БҚ 10
Техникалық, нормативті және анықтамалық әдебиетті пайдалану және қолдану;
БҚ 11
Әлемнің ғылыми біртұтастығының негізгі аспектілерін игеру, Қазақстан дамуының тарихи кезеңдерін, мәдени қауымдастықтары, құбылыстар мен жағдайларын жіктеу.
Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

090401 2 - Электромонтер контактной сети
ПК 1.2.1 Понимать роль общепрофессиональных знаний в производственной деятельности электромонтера контактной сети (КС);
ПК1.2.2 Владеть условиями выбора материалов и электроизмерительных приборов для использования при ремонте и обслуживании в узлах и устройствах контактной сети электроснабжения железных дорог
ПК 1.2.3 Осуществлять организацию своего рабочего места;
ПК 1.2.4 Владеть правилами пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
ПК 1.2.5 Владеть основами законов статики, кинематики и динамики, методикой расчета элементов конструкций;
ПК 1.2.6 Подбирать по справочным материалам, инструкциям и технологическим картам инструменты и приспособления, измерительные средства для обеспечения заданной технологической операции по обслуживанию и ремонту контактной сети;
ПК 1.2.7 Владеть информацией о национальной и международных системах стандартизации и сертификации;
ПК 1.2. 8 Владеть основными правилами построения и чтения чертежей и схем; с использованием графических редакторов на ПК;
ПК 1.2.9 Эффективное использование технических средств, научных достижений и передовых технологий в области эксплуатации контактной сети;
ПК1.2.10 Понимать устройство, принцип действия машин и механизмов;
ПК 1.2.11 Выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты;
ПК 1.2.12 Понимать конструкцию, принцип действия, характеристики, параметры, область применения полупроводниковых и микроэлектронных приборов на логистических элементах,
ПК 1.2.13 Владеть основами законов, терминов и определений электротехники,
ПК1.2.14 Уметь осуществлять первоочередные действия при возникновении аварийных ситуаций на производстве;
ПК 1.2.15 Иметь представление об экономике и организации производства, современного менеджмента в области электроснабжения;
090402 2 - Электромонтер тяговой подстанции
090404 2 - Слесарь по обслуживанию и ремонту электрооборудования
ПК 2. 2.1 Выбирать электроизмерительные приборы и измерять с различные электрические и неэлектрические величины;
ПК 2.2.2 Владеть информацией о системах стандартизации и сертификации;

090401 2 – Байланыс желісі электромонтері
КҚ 1.2.1 Байланыс желі (БЖ) электромонтерінің өндірістік әрекетте жалпы кәсіптік білімнің рөлін түсіну
КҚ 1.2.2 Темір жолдарын электрмен жабдықтаудың байланыс желісінің құрылғылары мен тораптарын жөндеу және қызмет көрсету барысында қолдану үшін электрлік өлшеу құралдары мен материалдарын таңдаудың шарттарын игеру және берілген нақтылықпен әртүрлі электрлі және электрлі емес өлшемдерді өлшей білу;
КҚ 1.2.3 Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыруды жүзеге асыру;
КҚ 1.2.4 Негізгі жабдықтар, құрал-жабдықтар мен материалдарын сақтау және пайдаланудың ережелерін игеру;
КҚ 1.2.5 Құрылым элементтерін есептеудің әдістемесі, статика, кинематика және динамика заңдарының негіздерін игеру; механикалық жүйелердің беріктілігін тексерудің есебін жүзеге асыру;
КҚ 1.2.6 Анықтамалық материалдар, нұсқаулықтар және технологиялық карталар бойынша құрал-жабдықтар мен саймандарды, түйіскен желіні жөндеу және қызмет көрсету бойынша берілген технологиялық операцияны қамтамасыз етудің өлшем құралдарын таңдау; пайдалану барысында анықтамалық материалдар бойынша түйіскен желі құрылғысының бөлшектері мен тораптарын таңдау;
КҚ 1.2.7 Стандарттау және сертификаттаудың халықаралық және ұлттық жүйелері, өнімнің сапасын қамтамасыз етудің жүйелері туралы ақпараттарды игеру;
КҚ 1.2.8 ЖК кестелік редакторларды қолданумен, кестелер мен сызбаларды оқу мен құрудың негізгі ережелерін игеру;
КҚ 1.2.9 Байланыс желісін пайдалану саласында алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді, техникалық құралдарды тиімді пайдалану;
КҚ1.2.10 Машиналар мен механизмдердің әрекет ету принципі мен құрылғысын түсіну;
КҚ 1.2.11 Еңбекті қорғаудың нормалары мен ережелерін, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария мен өртке қарсы қорғанысты орындау;
КҚ 1.2.12 Логикалық элементтерде, дабылдар кодын-ақпараттар тасымалдауда жартылай сымды және микроэлектронды құралдарды қолдану саласында құрылымды, әрекет принципін түсіну;
КҚ 1.2.13 Электротехниканың негізгі заңдары, терминдер және анықтамаларды игеру,
КҚ 1.2.14 Өндірісте апаттық жағдайлардың пайда болуы кезіндегі алғашқы кезекті әрекеттерді жүзеге асыра білу;
КҚ 1.2.15 Түйіскен желіні пайдалану және құрастыру, жөндеу саласында заманауи менеджменттің негізі туралы көріністе болу;
090402 2 – Тартқыш кіші станса электр монтері
090404 2 - Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь
КҚ 2.2.1 Электрлі өлшеу құралдарын таңдау және берілген нақтылықпен әртүрлі электрлі және электрлі емес өлшей білу;
КҚ 2.2.2 Стандарттау мен сертификаттаудың жүйелеріі туралы ақпараттарды игеру;

ПК 2.2.3 Заполнять техническую документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.2.4 Понимать основные законы термины и определения электротехники, читать, составлять, и собирать принципиальные схемы несложных электрических цепей
ПК 2.2.5 Понимать законы статики, кинематики и динамики, владеть методикой расчета элементов конструкций;
ПК2.2.6 Владеть основными правилами построения чертежей и схем с использованием графических редакторов на ПК;
ПК2.2.7 Эффективно использовать технические средства, научные достижения и передовые технологии в области эксплуатации тяговых подстанций;
ПК 2.2.8 Понимать устройство, принцип действия электрических машин и механизмов
ПК 2.2.9 Выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты;
ПК 2.2.10 Понимать конструкцию, принцип действия, характеристики, параметры, область применения полупроводниковых и микроэлектронных приборов на логических элементах;
ПК 2.2.11 Иметь представление об экономике и организации производства, современного менеджмента в области электроснабжения;
ПК 2.2.12 Владеть основными правилами построения и чтения чертежей и схем; с использованием графических редакторов на ПК;
ПК 2.2.13 Владеть условиями выбора материалов и электроизмерительных приборов для использования при ремонте и обслуживании в узлах и устройствах контактной сети электроснабжения железных дорог
ПК 2.2.14 Понимать роль общепрофессиональных знаний в производственной деятельности электромонтера тяговой подстанции;
Специалист среднего звена
090403 3 - Электромеханик
ПК 3.3.1 Понимать роль общепрофессиональных знаний в профессиональной деятельности;
ПК 3.3.2 Владеть основными правилами построения чертежей и схем с использованием ПК;
ПК 3.3.3 Владеть основами законов и терминов электротехники;
ПК 3.3.4 Осуществлять сборку электрических цепей, выполнять расчеты основных электротехнических параметров;
ПК 3.3.5 Выбирать материалы на основе анализа их свойств для использования в устройствах электроснабжения железных дорог;
ПК 3.3.6 Читать и вычерчивать принципиальные, структурные и монтажные схемы, с использованием графических редакторов на ПК;
ПК 3.3.7 Владеть информацией о системах стандартизацией и сертификацией;
ПК 3.3.8. Подбирать измерительные приборы различных систем и типов;
ПК 3.3.9 выбирать полупроводниковые и микроэлектронные устройства на логических элементах;
ПК 3.3.10 Владеть основами законов статики, кинематики и динамики, методикой расчета элементов конструкций;

КҚ 2.2.3 Өз міндеті бойынша техникалық құжаттарды толтыру;
КҚ 2.2.4 Электротехника анықтамасы мен терминдердің негізгі заңдарын түсіну, күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерін берілген шарттар бойынша құру, жинау, оқи білу;
КҚ 2.2.5 Статика, кинематика және динамиканың заңдарын түсіну, құрылымдар элементтерін есептеу әдістемесін меңгеру;
КҚ2.2.6 ЖК кестелік редакторларды қолданумен схемалар мен сызбаларды құрудың негізгі ережелерін игеру;
КҚ 2.2.7Тартқыш кіші стансаларды пайдалану аясында алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді, техникалық құралдарды тиімді пайдалану;
КҚ 2.2.8 Электрлі машиналар мен механизмдердің әрекет ету қағидаты мен құрылғыларын түсіну;
КҚ 2.2.9 Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өртке қарсы қорғаныстың нормалары мен ережелерін орындау;
КҚ 2.2.10 Логикалық элементтердің жартылай өткізгіш және микроэлектронды құралдарын қолдану аясын, параметрлерін, сипаттамасын, әрекет ету қағидаты мен құрылымын түсіну;
КҚ 2.2.11 Электрмен жабдықтау саласында заманауи менеджментті, экономика және өндірісті ұйымдастыру туралы түсіну.
КҚ 2.2.12 ЖК кестелік редакторларды қолданумен, кестелер мен сызбаларды оқу мен құрудың негізгі ережелерін игеру;
КҚ 2.2.13 Темір жолдарын электрмен жабдықтаудың байланыс желісінің құрылғылары мен тораптарын жөндеу және қызмет көрсету барысында қолдану үшін электрлік өлшеу құралдары мен материалдарын таңдаудың шарттарын игеру және берілген нақтылықпен әртүрлі электрлі және электрлі емес өлшемдерді өлшей білу;
КҚ 2.2.14 Байланыс желі (БЖ) электромонтерінің өндірістік әрекетте жалпы кәсіптік білімнің рөлін түсіну
Орта буын маманы
090403 3 – Электр механигі
КҚ 3.3.1 Кәсіби әрекетте жалпы кәсіптік білімнің рөлін түсіну;
КҚ 3.3.2 ЖК қолданумен схемалар мен сызбаларды құрудың ережелері мен негізгі ережелерін игеру;
КҚ 3.3.3 Электротехниканың негізгі заңдары мен терминдерін игеру;
КҚ 3.3.4 Негізгі электротехникалық параметрлердің есептерін орындау, электрлі тізбектерді құруды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.5 Темір жолдарын электрмен жабдықтау құрылғыларында қолдану үшін талдау негізінде материалдардың қасиеттерін таңдау;
КҚ 3.3.6 ЖК кестелік редакторларды қолданумен негізгі, құрылымдық және монтаждық схемаларды сызу және оқу;
КҚ 3.3.7 Стандарттау мен сертификаттаудың жүйелері туралы ақпаратты игеру;
КҚ 3.3.8 Әртүрлі жүйелер мен үлгілердің өлшеу құралдарын таңдау;
КҚ 3.3.9 Логикалық элементтерде жартылай өткізгіш және микроэлектронды құрылғыларды таңдау;
КҚ 3.3.10 Құрылым элементтерін есептеудің әдістемесі, статика, кинематика және динамика заңдарының негіздерін игеру;

ПК 3.3.11 Производить разбор причин брака в работе, составление дефектных ведомостей и оформление отчетной документации;
ПК 3.3.1 Применение информационных технологий в сфере управления производством;
ПК 3.3.13 Обеспечивать безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности;
ПК 3.3.14 Выполнять технико–экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей предприятий
ПК 3.3.15 Понимать устройство и принцип действия электрических машин и механизмов
ПК 3.3.16 Понимать конструкцию, принцип действия, характеристики, параметры, область применения электрических подстанции
ПК 3.3.17 Эффективно использовать технические средства, научные достижения и передовые технологии в области эксплуатации контактной сети и электрических подстанциях
ПК 3.3.18 Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации, поездной и машинной работы
ПК 3.3.19 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей
ПК 3.3.20 Выполнять основные слесарно- механические операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач на механикообрабатывающих станках.
ПК 3.3.21 Выполнять основные электросварочные операции;
ПК 3.3.22 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.3.23 Получить целостное представление о структуре железных дорог и о своей будущей профессиональной деятельности
ПК 3.3.24 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 3.3.25 Приобрести профессиональные навыки и практический опыт для овладения целостной профессиональной деятельности на производственном участке дистанции электроснабжения.
ПК 3.3.26 Собирать, обобщать и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
Сокращения и обозначения
ЭЖД – электроснабжение железных дорог
ГОСТ – государственный стандарт
ЕСКД – единая система конструкторской документации
ГСС – государственная система стандартизации
ИСО – международная организация по стандартизации
СЖД – строительство железных дорог
СНГ – содружество независимых государств
ГСИ – государственная система обеспечения единства измерений
ЛЭП – линия электропередачи
ЦУ – цифровое управление
РУ ТП – распределительные устройства трансформаторных подстанций
КС – контактная сеть
ПЭВМ – персональная электронно-вычислительная машина
АСУ – автоматизированная система управления
ОРД – организационно-распорядительная документация
ГСДОУ – государственная система документационного обеспечения управления
ТМ – телемеханика
КИП – контрольно-измерительные приборы
ЭДС – электродвижущая сила самоиндукции
Приложение 224
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0905000 - Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)

КҚ 3.3.11 Жұмыста ақаулардың себептерін талдауды, ақаулы мәліметтерді құру мен есеп беру құжаттамаларын жасауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.12 Өндірісті басқару саласында ақпараттық технологияларды қолдану;
КҚ 3.3.13 Кәсіби әрекет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.14 Кәсіпорынның көлемдік және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша техникалық-экономикалық есептеулерді орындау;
КҚ 3.3.15 Электрлі машиналар мен механизмдердің әрекет ету қағидаты мен құрылғысын түсіну;
КҚ 3.3.16 Электрлі шағын бекеттерді қолдану аясы, параметрлері, сипаты, әрекет ету қағидаты мен құрылымын түсіну;
КҚ 3.3.17 Түйіскен желі мен электрлі шағын бекеттерді пайдалану саласында ғылыми жетістіктер мен алдыңғы қатарлы технологиялар мен техникалық құралдарды тиімді пайдалану;
КҚ 3.3.18 Техникалық пайдаланудың ережелерін, сигнализация, пойыз және машина жұмысы бойынша нұсқаулықты орындау;
КҚ 3.3.19 Қарапайым бөлшектерді пайдалану бойынша негізгі слесарлық операцияларды орындау;
КҚ 3.3.20 Механикалық өңдеуші станоктарда тісті берілістер орнату, қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі слесарлық-механикалық операцияларды орындау, түрлі қосылыстарды құрастыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.21 Негізгі электрлі дәнекерлеу операциясын орындау;
КҚ 3.3.22 Электрлі және электрлі механикалық жабдықтарын құрастыру және шашу бойынша жұмысын орындау;
КҚ 3.3.23 Өзінің болашақ кәсіптік әрекеті және темір жолдарының құрылысы туралы түсіну;
КҚ 3.3.24 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдыларды игеру;
КҚ 3.3.25 Электрмен жабдықтау дистансасының өндірістік учаскеде кәсіптік әрекетті игеру үшін практикалық тәжірибе мен кәсіптік дағдыларды иелену;
КҚ 3.3.26 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдар жинау, жүйелеу және қорытындылау
Қысқартулар мен белгілер
ТЖЭЖ – теміржолдарын электрмен жабдықтау
МЕМСТ – мемлекеттік стандарт
КҚБЖ – конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі
МСЖ – мемлекеттік стандарт жүйесі
ИСО – стандарттаудың халықаралық ұйымы
ТЖҚ – темір жол құрылысы
ТМД – тәуелсіз мемлекеттер достастығы
ӨМЖ – өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі
ЭБЖ – электр берілісінің желісі
СБ – сандық басқару
ТКС ТҚ – траснсформаторлық кіші стансаларды тарату құрылғысы
БЖ – байланыс желісі
ДЭЕМ – дербес электронды-есептеуіш машинасы
АБЖ – автоматтандырылған басқару жүйесі
ҰТҚ – ұйымдастыру тарату құжаттамасы
БҚҚМЖ – басқаруды құжаттамалық қамтудың мемлекеттік жүйесі
ТМ – телемеханика
БӨА – бақылау -өлшеу аспаптары
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 224-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0905000 - Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)

180
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 226
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Эксплуатация энергетических
транспортных установок (по видам транспорта)"
Сноска. Наименование приложения 226 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли.
БК 3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД. 03
История Казахстана.
ОГД. 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- требования нормативов физической подготовленности;
- основные понятия здорового образа жизни;
-техники выполнения нормативов;
-учебный практический материал;
-индивидуальные тактические задачи в учебной игре, правила игры.
Умения:
-составлять комплексы утренней физзарядки;
-выполнять нормативы физической культуры;
-применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
БК 5
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Основные направления современной культурной политики; современное понимание гуманизма; культура и цивилизация, национальное в общечеловеческой культуре; человек, общество, цивилизация, культура, наука.
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1
СЭД.02
Основы философии.
Общество как динамическая система; виды и формы общественных отношений; диалектика общества и природы
Знания:
представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Основные направления социальной политики и тенденции изменения социальной структуры; политические партии, политическая деятельность; социально- и этнонациональные отношения; социальные движения; политическая власть и властные отношения.
Знания:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
СЭД 04
Основы экономики.
Особенности традиционной и рыночной экономики; основное содержание экономической реформы в Казахстане; структура экономики страны; кредитно-денежная и налоговая система; международное разделение труда.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 8
СЭД 05
Основы права.
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке.
Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
- регистрируемые и нерегистрируемые документы;
-сведения, выписываемые в регистрационную форму в процессе регистрации из входящего документа;
-об определении номенклатуры и формировании дел;
-нормативные документы при организации работы по формированию, оформлению и хранению дел;
-расположение реквизитов на бланках;

180
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жоба қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 226-қосымша
"Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 226-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіби бағытталған мәтіндерді талдау және жұмыс атқару үшін кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс тілін).
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияны қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамыту.
Білімдер:
-мамандық бойынша кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- саладағы терминдерді қолданумен құжаттарды оқу, сөйлесу.
БҚ 3
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Мамандық дайындау процессінде дене тәрбиесінің ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесі нормативтік талаптары;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
-нормативтерді орындау техникасы;
- оқу тәжірибелік материал;
- оқу ойындағы жеке тактикалық мәселелер, ойын ережесі.
Іскерліктер:
- таңертеңгі дене тәрбиесі кешенін құрастыру;
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау;
- оқу ойында ойын ережелерін және жеке тактикалық шешімдерін қолдану.
БҚ 5
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.
Замануи мәдениет саясатының негізгі бағыттары; гуманизм туралы замануи түсінік; мәдениет және өркениет, жалпы адамзат мәдениетінде ұлттылық; адам, қоғам, өркениет, мәдениет, ғылым.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство, даосизм, Қытай өнері туралы ұғымдар;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен негізгі жетістіктері;
- Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке туралы ұғымдар;
- Христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылық бағыты;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьон, галлы, франки, әдебиет, философия
- көшпенділердің өмір тіршілігі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносындағы мәдениет негізі туралы білім қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне әсері.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін таныту;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділердің материалды және рухани мәдениетінің өзгешілігін көрсету.
БҚ 1
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Қоғам динамикалық жүйе ретінде; қоғамдық қатынастардың түрлері мен нысандары; қоғам және табиғат диалектикасы.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері адам өмірінің мағынасы туралы ұғым;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы, оның құрылымы, нысандары мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы ұғым.
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлығын биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани негізінде анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ 1
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтік саясаттың негізгі бағыттары мен әлеуметтік құрылым өзгерісінің беталыстары; саяси партиялар, саяси қызмет; әлеуметтік - ұлттық және этноұлттық қарым-қатынастар; әлеуметтік қозғалыстар; саяси билік және билік қатынастары.
Білімдер:
- заң қайшылықтарын түсінуде әлеуметтік қадам жасау туралы ұғым;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жұптасу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғым;
- жеке тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері, реттеу формалары.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды және басқа әлеуметтік өзгеру және даму факторларын жетілдіру;
- билік маңыздылығын, саяси субъектілерін, (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) саяси қатынастары мен процестерін айқындау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы ұғым қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Дәстүрлі және нарықтық экономиканың ерекшеліктері; Қазақстандағы экономикалық реформаның негізгі мазмұны; ел экономикасының құрылымы; несие-ақша және салық жүйесі; халықаралық еңбек бөлісі.
Білімдер:
-экономика теориясының жалпы ережесі;
- елде және шет елдегі экономикалық жағдайлар;
- макро -микро- экономиканың, салық туралы, ақша – несиелік, әлеуметтік және инвеститциялық саясат негіздері.
Іскерліктер:
- өз кәсіптік қызметінде бағытталу үшін экономикалық ақпарат табу және қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі;
адам құқығының жалпылай декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтардың құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және рухани этикалық нормалары.
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіби қызметін реттеуіш нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттар, олардың тағайындалуы және құжаттау тәсілдері, құжаттау жүйесі, құжаттардың құрылысы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы; істерді қалыптастыру, ұйымдастыру тәртібі
Білімдер:
- тіркеудегі және тіркелмеген құжаттарды;
- кіріс құжатынан іріктеу процесінде тіркеу формасына жазылатын мағлұмат;
- іс номенкулатурасы мен құрау туралы анықтама;
- құру, ресімдеу және сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыру нормативтік құжаттар;
- бланктің ішіне реквизиттерді орналастыру;

ПК 3.1.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Учебная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов. Техника безопасности и промышленная санитария. Электросварка. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках. Электромонтажные работы. Резка проводов, тросов и кабелей. Разделка кабелей. Монтаж осветительных электропроводок. Автоматические выключатели. Предохранители, рубильники и кнопки управления. Электрические машины. Пробный пуск электродвигателя. Разборка и сборка трансформаторов. Профилактический ремонт выемной части трансформатора Оборудование распределительных устройств.
Умения:
-пользоваться измерительными и разметочными инструментами;
- пользоваться аппаратурой для ручной электросварки;
-работать на токарных и фрезерных станках;
- разделки кабеля для соединения в муфте.
Навыки:
- разметки и обработки деталей;
-сварки стальных деталей;
-заделки концов кабелей;
-подготовки концов проводов для соединения.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.11
ПО.02
Ознакомительная практика.
Цели и задачи практики. Знакомство со специальностью и квалификациями. Ознакомление с материально-технической базой колледжа. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия по профилям. Техника безопасности. Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем. Представление информации в ПК. Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем. Отчет по ознакомительной практике в виде презентации (используя возможности PowerPoint и других программ).
Умения:
о специальности; информацию о материально-технической базе колледжа; правила техники безопасности; аппаратное и программное обеспечение; работу в прикладных программах.
Навыки:
анализировать возможности программ; составлять блок-схемы к задачи.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.11
ПП00
Профессиональная практика
ПП 01
Технологическая практика.
Вводная беседа. Цели и задачи практики. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности, методами экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей, путями повышения производительности труда и повышения износостойкости оборудования. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования
Умения:
- правильно организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы, инструмент и электроэнергию;
- разбирать, ремонтировать и собирать несложные узлы и детали электродвигателей, электроаппаратов и электроприборов;
- выполнять эскизы деталей, узлов, схем с использованием технических справочников и измерительного инструмента;
- рассчитывать и измерять параметры простых электрических и электронных цепей;
-подключать к сети и запускать аппаратуру и электродвигателей;
- оценивать деформацию и рассчитывать элементы на прочность, жесткость и устойчивость;
- определить причину отказа и повреждения
- устранять отказы и повреждения электрооборудования;
Навыки:
- эксплуатировать и обслуживать энергетические установки;
- обеспечивать регулирование частоты вращения дизеля, турбин, уровня воды в системе, температуры и вязкости топлива с использованием бортовых компьютеров;
- проверять показатели различных насосов, компрессоров, вентиляторов, теплообменных аппаратов, холодильных установок, вспомогательных механизмов и систем;
- регулировать автоматические системы энергетической установки;
- производить техническое обслуживание и ремонт энергетического оборудования;
- эксплуатировать вспомогательные механизмы и системы;
- осуществлять техническую эксплуатацию регуляторов и систем автоматического регулирования энергетической установки и вспомогательных механизмов;
- осуществлять техническую эксплуатацию электрооборудования;
- производить ремонтные работы.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.11
ПП 02
Преддипломная практика.
Прибытие на предприятие, знакомство с объектом практики; сдача правил техники безопасности.
Структура предприятия практики. Виды деятельности предприятия, основные оборудования. Взаимосвязь основных и вспомогательных цехов.
Ремонтные работы, проводимые на предприятие. Правила технического обслуживания электрооборудования.
Выполнение под руководством штатных работников обязанностей мастера, электромеханика.
Умения:
- технически грамотно применять техническую и нормативную документацию;
- применять методические, нормативные и руководящие материалы по устройству и эксплуатации энергетических транспортных установок;
- определять средства защиты от вредного воздействия технических систем;
- применять передовые достижения отечественной и зарубежной науки и техники в области эксплуатации энергетических транспортных установок при выполнении дипломного проекта.
Навыки:
- выполнять под руководством штатных работников обязанности мастера, электромеханика;
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.11
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Владеть основами гуманитарных и социально-экономических наук, умение использовать полученные знания и методы этих наук в профессиональной деятельности;
БК 2
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этических и правовых норм, регулирующих отношения человека к человеку, обществу и окружающей среде;
БК 3
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан-казахским и языком официального употребления –русским. Грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности;
БК 4
Иметь целостное представление о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов;
БК 5
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
БК 6
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 7
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 8
Знать основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 9
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 10
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.1.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдардың слесарлы-механикалық өңделуі. Техника қауіпсіздгі және өнеркәсіптік санитария. Электрлік дәнекерлеу. Токарлық және фрезерлік станоктардағы бөлшектерді өңдеу. Электр монтаждық жұмыстар. Кабельдердің, арқан жіптердің, өткізгішердің кесілуі. Кабельдердің ажыратылуы. Жарықтандыру электр өткізгіштерін монтаждау. Автоматтық ажыратқыштар. Басқару батырмасы, сақтандырғыштар және шапқыштар (рубильниктер). Электрлік машиналар. Электр қозғалтқыштардың алдын ала жүргізілуі. Трансформаторларды ажырату және жинау. Трансформатордың жоғарғы бөлігін профилкатикалық жөндеу. Тарату құрлғыларының жабдықтары.
Іскерліктер:
-өлшеуіш құралдарды қолдана білу;
-қолмен басқарылатын дәнекерлеуге арналған аппараттарды қолдана білу;
-токарлық және фрезерлік станоктарда жұмыс жасау;
-муфталарды жалғауға арналған кабельдерді ажырата білу;
Дағдылар:
-бөлшектерді өңдеу;
-темір бөлшектерді дәнекерлеу;
-жалғауға арналған өткізгіш ұштарын дайындау.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.11
ӨО 02
Таныстыру практикасы.
Практиканың мақсаты мен міндеттері. Кәсіппен және біліктіліктермен танысу. Колледждің материалдық-техникалық базасымен танысу. Колледждің мамандық пәндерінің өзара пәнаралық байланыстарын және әлеуметтік әріптестерімен байланыстарын талдау. Салалық өндірістерге саяхат. Техника қауіпсіздігі. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздық. Операциялық жүйелердің рөлі, қызметі және түрлері. ДК-де ақпаратпен жұмыс. Мәтіндік редакторлармен (Күнделік, WordPad, MS Word) жұмыс және талдау. MS Word және MS Excel орталарындағы кестелерді құру және талдау. Алгоритм және бағдарлама түсініктері. Есептеу. Блок-схема құру. Танысу практикасы бойынша презентация түрінде (PowerPoint және басқа бағдарламаларды қолдана отырып) есеп беру.
Іскерліктер:
мамандық бойынша, колледждің материалдық-техникалық базасы бойынша ақпарат; техника қауіпсіздігінің ережелері; аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздық; қолданбалы бағдарламалармен жұмыс.
Дағдылар:
бағдарлама мүмкіндіктерін талдау; есептеулерге блок-схемалар құру.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгімесі. Тәжірибенің мақсаты мен міндеттері. Техника қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Бөлімдерге бөлу. Кәсіпорынның құрылымы, өндіріс жұмысының қабылдануы және мамандық бойынша алдыңғы қатарлы еңбек әдістері, материалдарды үнемдеу шығынының әдістері, жылу және электр энергиясы, қосалқы бөлшектер, еңбектің өндірістік көтерілуі және жабдықтардың сапасының көтерілуімен танысу. Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша өндрістік бригадамен жұмыс жасау.
Іскерліктер:
-жұмыс орнын дұрыс мазмұндап және ұйымдастыру, материалдарды, құралдарды және электр энергиясын үнемдеп шығындау;
-электр қозғалтқыштардың, электрлік аппараттардың және электрлік аспаптардың қиын емес бөлшектері мен түйіндерін тексеру, жөндеу және жинау;
-өлшеуіш құралдарын және техникалық анықтамаларды қолданып бөлшектердің, түйіндердің, сұлбалардың кескіндерін орындау;
-электрлік және электронды жай тізбектердің шамаларын өлшеу және есептеу; -электр қозғалтқышы мен аппараттарды желіге қосу және жүргізіп жіберу;
-элементтерді төзімділікке, қаттылыққа және ұстамдылыққа есептеу және деформацияны бағалау;
-зақымдану мен істен шығудың себебін анықтау;
-электр жабдығының зақымдануы мен істен шығуын жою;
Дағдылар:
-энергетикалық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету;
-бүйір компьютерлердің көмегімен дизельдің айналу жиілігінің, құбырлардың, жүйедегі су деңгейінің, оттынның температурасымен тұтқырлығының реттелуін қамтамасыздандыру.
-әр түрлі сораптардың, компрессорлардың, желдеткіштердің, жылуалмастырғыш аппараттардың, тоңазытқыш қондырғылардың, қосымша механизмдер мен жүйелердің көрсеткіштерін тексеру;
-энергетикалық қондырғылардың автоматты жүйелерін реттеу;
-электр жабдығын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді іске асыру;
-қосымша механизмдер мен жүйелерді пайдалану;
-энергетикалық қондырғылар және қосымша механизмдердің реттегіштері мен автоматты реттеу жүйелерін техникалық пайдалануды жүзеге асыру;
-электр жабдықтарын техникалық пайдалануды жүзеге асыру;
-жөндеу жұмыстарын іске асыру.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.11
КП 02
Диплом алдындағы практика.
Мекемеге келуі, тәжірибе аймағымен танысу, техника қауіпсіздігі ережелерінен өту.
Тәжірибе мекемесінің құрылымы. Мекеме қызметінің түрлері, негізгі жабдықтары. Негiзгi және көмекшi цехтарының байланысы.
Мекемеде жүргізілетін негізгі жөндеу жұмыстары. Электр жабдықтарға техникалық қызмет көрсету ережелері.
Шебердің, электромеханиктің міндеттерін штаттық жұмыскерлердің басшылығымен орындалуы.
Іскерліктер:
- техникалық және нормативтік құжаттарды техникалық сауатты қолдану;
- энергетикалық тасымалдау қондырғыларын орнату және эксплуатациялау бойынша әдістемелік, нормативтік және басшылық материалдарын қолдану;
- техникалық жүйені зиянды әсерден қорғау құралдарын анықтау;
- дипломдық жобаны орындау кезінде энергетикалық тасымалдау қондырғыларын эксплуатациялау саласында отандық және шетелдік ғылым мен техниканың алдыңғы жетістіктерін қолдану.
Дағдылар:
-шебердің, электромеханиктің міндеттерін штаттық жұмыскерлердің басшылығымен орындау
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.11
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Гуманитарлық және әлеуметтік – экономикалық ғылым негіздерін игеру, кәсіптік қызметте алынған білімдерді, тәсілдерді қолдана білу;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның адамға, қоғамға және қоршаған ортаға байланысын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын білу;
БҚ 3
Мәдени көзқарасқа иелену білу, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қазақ тілін игеру және ресми түрде орыс тілін меңгеру. Кәсіптік лексиканы орынды қолдану, кәсіптік қызметте шетел тілін қолдана білу;
БҚ 4
Техникалық – технологиялық, әлеуметтік – экономикалық және экологиялық факторларды ескере кәсіптік мәселелерді шешу үшін қоршаған ортада және қоғамда болған процестер мен құбылыстар туралы жинақы ұғым қалыптастыру;
БҚ 5
Салауатты өмір салты туралы көзқарас, дене бітімінің өздік жетіліуінде іскерліктері мен дағдыларына қол жеткізу;
БҚ 6
Өзінің келекшек мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 7
Кәсіби жағдайларда жүйелі әрекет етуге, өз қызметін талдауға және жобалауға, кездейсоқ жағдайда өздігінен әрекет етуге қабілетті болу;
БҚ 8
Кәсіпкерлік қызметінің негіздерін және кәсіби саладағы кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу;
БҚ 9
Әріптестермен жағымды әрекеттестік пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 10
Тәжірибелік мәселелерін өз бетімен ақпарат көздерін табу және анықтау арқылы шешу.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

2. Специалист среднего звена
Код и наименование квалификации
090501 3 – Электромеханик
ПК 3.1.1 Выполнять эскизы деталей, узлов, схем с использованием технических справочников и измерительного инструмента;
ПК 3.1.2 Рассчитывать и измерять параметры простых электрических и электронных цепей;
ПК 3.1.3 Подключать к сети и запускать аппаратуру и электродвигателей;
ПК3.1.4 Оценивать деформацию и рассчитывать элементы на прочность, жесткость и устойчивость;
ПК3.1.5 Обрабатывать материалы;
ПК3.1.6 Использовать основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
ПК3.1.7 Применять документацию систем качества;
ПК3.1.8 Устранять отказы и повреждения электрооборудования;
ПК3.1.9 Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности организации;
ПК3.1.10 Определять функции, виды и психологию менеджмента;
ПК 3.1.11 Использовать противопожарную технику.
Приложение 227
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0901000 – Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)

2. Орта буын маманы
Біліктіліктің коды және атауы 090501 3- Электр механигі
КҚ 3.1.1 Өлшеу аспаптарын және техникалық анықтамаларын пайдалана отырып, бөлшектердің, түйіндердің, нобайлардың эскиздерін орындау;
КҚ 3.1.2 Жай электрикалық және электрондық күрмеулердің парметрларын өлшеу және есептеу;
КҚ 3.1.3 Желіге қосу және құрылғыларды және электроқозғалтқыштарды іске қосу;
КҚ 3.1.4 Элементтерді төзімділік, қатқылдық, тұрақтылыққа есептеу және деформацияларды бағалау;
КҚ 3.1.5 Материалдарды өңдеу;
КҚ3.1.6 Кәсіби қызметінде стандарттау және сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану;
КҚ 3.1.7 Сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
КҚ 3.1.8 Электроқұрылғының зақымдануын және жұмыс істемей қалуын жою;
КҚ 3.1.9 Ұйым қызметінің негізгі техника экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
КҚ 3.1.10 Басқарудың (менеджмент) психологиясын және түрлерін, функцияларын анықтау;
КҚ 3.1.11 Өрт қауіпсіздік техникасын пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 227-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0901000Электр станциялары мен желілерінің электр жабдықтары (түрлері бойынша)

- казахский (русский) язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского (русского) языка в своей профессиональной деятельности.
БК 3,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической); техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 3,4,6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления
здоровья.
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации; объяснения с шаблонизации документов; правила составления документов; входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 4,5,6,8
ОПД 02
Черчение.
Введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
Знания:

- қазақ (орыс) тілінде және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқып, аудару үшін (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ (орыс) тілінен білімдерін пайдалану.
БҚ 3,4,6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалдар; сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік); кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
БҚ 3,4,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін.
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтау және нығайтуда дене тәрбиесі білімдерін қолдану.
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар; құжаттарды шаблондаудан түсінік; әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне кіретін құжаттарды құру ережелері; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздері; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық міндеттер, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарын, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен келіп түскен сәтінен, істі рәсімдеуге дейін жұмыс жасау;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,6,8
ЖКП 02
Сызу.
Кіріспе, КҚБЖ, МЕМСТ, түсініктемесі; сызбалардың графикалық рәсімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер түсіру; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын түсіру тәсілдері; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:

- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать электрические схемы.
БК 3,5,7
ОПД 03
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
Знания:
- основные электрические и магнитные явления;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин.
Умения:
- читать электрические схемы;
- определять параметры электрических величин.
БК 1,2,3,4
ОПД 04
Электротехнические материалы и измерения.
Свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы; средства измерений электрических величин; понятие об измерительных приборах;измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; понятие о методах измерения напряжения; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о способах измерения температуры; основы технических измерений; понятие о метрологии и погрешностях измерения; средства для измерения линейных размеров; понятие о погрешности изготовления и измерения деталей; допуски и посадки; единая система допусков и посадок СЭВ.
Знания:
- строение электротехнических материалов;
- область применения электротехнических материалов;
-типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов;
- устройство, принцип действия средств измерения линейных размеров;
- способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин.
Умения:
- расшифровывать марки проводов и кабелей.
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемывключения;
- пользоваться штангенинструментами, микрометрическими измерительными средствами, индикаторными приборами.

- МЕМСТ 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЕМСТ 2.301-68* бойынша форматтарды;
- МЕМСТ 2.304-81 бойынша сызба қаріптерін;
- МЕМСТ 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЕМСТ 2.307-68* бойынша өлшемдер түсіру ережелерін, жанасу түрлерін.
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты қаріппен жазба жазу;
- сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктердің сызбаларын орындау;
- сызбада қарапайым түрдегі тетіктердің өлшемдерін түсіру;
- электр сұлбаларды оқу.
БҚ 3,5,7
ЖКП 03
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күштер; электр тізбегін байланыстырушы электротехника заңдары; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегін есептеу; тұрақты және айнымалы токтың сызықты емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
Білімдер:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
-теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларын;
- электрлік есептеу сұлбаларында (алмастыру сұлбаларында ) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгіленуін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбалануын.
Іскерліктер:
- электр сұлбаларын оқу;
- электрлік шамалардың параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3,4
ЖКП 04
Электротехникалық материалдар және өлшемдер.
Металдардың қасиеттері, темірдің көміртекті қорытпалары; түсті металдар және олардың қорытпалары; электротехникалық материалдар, магниттік қатты материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулағыш материалдар; газ тәрізді диэлектриктер; поляризациялық материалдар; электр оқшаулағыш материалдар және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулағыш слюда, керамика, шыны, қабатты пластмассалар; электр шамаларын өлшеу құралдары; өлшеу аспаптары туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу, қуат пен электр энергиясын өлшеу; кернеуді өлшеу әдістері туралы ұғым; тіркеу аспаптары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым; техникалық өлшеу негіздері; метрология және өлшеу қателіктері туралы ұғым; сызықтық өлшемдерді өлшеу құралдары; дайындау қателіктері және бөлшектерді өлшеу туралы ұғым; СЭВ рұқсат беру мен орнатудың бірыңғай жүйесі.
Білімдер:
- электротехникалық материалдардың құрылысын;
- электротехникалық материалдардың қолданылу саласын;
- электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс қағидасын, сипаттамасын және қолданылу саласын;
- сызықтық өлшемдерді өлшеу құрылғылары мен жұмыс қағидасын;
- электрлік, магниттік және электрлік емес шамаларды өлшеу тәсілдерін.
Іскерліктер:
- сымдар мен кабельдердің таңбаларын ашып оқу;
- электр тізбектерінің параметрлерін анықтау;
- дәл өлшейтін аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындау;
- штангенциркульді, микрометрлік өлшеу құралдарын, индикаторлық аспаптарды пайдалану.

БК 1,2
ОПД 05
Электрические машины и трансформаторы.
Конструкция и принцип действия машины постоянного тока; коммутация; генераторы постоянного тока; двигатели постоянного тока; принцип действия, пуск двигателей; рабочие характеристики; конструкция и принцип действия трансформаторов; режимы работы; группы и схемы соединения трансформаторов; автотрансформаторы, трехобмоточные и специальные трансформаторы; конструкция и принцип действия синхронных генераторов; принцип действия и конструкция синхронных и асинхронных двигателей.
Знания:
- конструкцию, принцип работы, область применения электрических машин и трансформаторов.
Умения:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным.
БК 1,3,7
ОПД 06
Основы компьютерной технологии.
ОС Windows; Текстовый редактор MicrosoftWord; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор AutoCad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя;
- работу в сети;
- работу с офисными программами.
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж.
БК 5,7,8
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 090101 2 – Электромонтер (всех наименований)
СД 01
Электрооборудование электрических станций и подстанций.
Общие сведения об энергосистемах и электроустановках;основное оборудование электрических станций и распределительных сетей; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В.; электрические аппараты напряжением выше 1000 В.; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; главные схемы электрических соединений электростанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций;конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства;аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.
Знания:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока;
- системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений.
Умения:
- читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций;
- определять параметры схем;
- расшифровывать марки трансформатора и автотрансформатора;
- читать схему заполнения ячеек комплектных распределительных устройств;
- читать чертежи открытых распределительных устройств.

БҚ 1,2
ЖКП 05
Электр машиналары және трансформаторлар.
Тұрақты ток машиналарының құрылымы мен жұмыс қағидасы; коммутация; тұрақты ток генераторлары; тұрақты ток қозғалтқыштары; жұмыс қағидасы, қозғалтқыштарды қосу; жұмыс сипаттамалары; трансформаторлардың құрылымы мен жұмыс қағидасы; жұмыс режимдері; трансформаторлар топтары және жалғау сұлбалары; автотрансформаторлар, үш орамды және арнайы трансформаторлар; синхронды генераторлардың құрылымы мен жұмыс қағидасы; синхронды және асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құрылымы.
Білімдер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың құрылымын, жұмыс қағидасын және қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- электр машиналары мен трансформатордың типін құрылымы және паспорттық мәліметтері бойынша анықтау.
БҚ 1,3,7
ЖКП 06
Компьютерлік технология негіздері.
Windows АЖ; Microsoft Word мәтіндік редактор; Excel электронды кесте; деректер базасы; компьютерлік желілер; Auto Cad графикалық редактор; ЭЕМ және курстық жобалауда қолдану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- пайдаланушыға компьютерді жөнге келтіруді; желіде жұмыс жасауды;
- офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды.
Іскерліктер:
- АЖ баптау;
- мәтінді пішімдеу және түзету енгізу; кестелер құру және түзету енгізу;
- ақпаратты алу және жөнелту үшін жергілікті желі мен жаһандық желіні пайдалану;
- сызбалар құру және түзету енгізу.
БҚ 5,7,8
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 090101 2 - Электромонтер (барлық атаулар)
АП 01
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдығы.
Энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату желілерінің негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу процесінің жалпы сипаттамасы; қысқа тұйықталу токтарының электр динамикалық және термикалық әрекеттері; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; тарату құрылғыларының шиналары, ток өткізгіштер, күштік кабельдер, оқшаулағыштар; кернеуі 1000 В. дейінгі электр аппараттары; кернеуі 1000 В. жоғары электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлері; электр станцияларының басты электрлік жалғау сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; электр станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; электр станцияларының өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құрылымдары; жабық тарату құрылғылары; жиынтықты тарату құрылғылары; жиынтықты трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеулі электр қондырғыларын жерлендіру құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.
Білімдер:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оларға сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- электр желілері бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждық жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды асқын кернеуден қорғауды.
Іскерліктер:
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбаларын оқу;
- сұлбалардың параметрлерін анықтау;
- трансформаторлар мен автотрансформаторлардың таңбасын ашып оқу;
- жиынтықты тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сұлбаларын оқу;
- ашық тарату құрылғыларының сызбаларын оқу.

БК 1,3,4
ПК 2.1.1
СД 02
Электроснабжение предприятий.
Системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; защита электрических сетей в установках до 1000 В.; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В.;главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП); короткие замыкания; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000 В.
Знания:
- основные сведения об энергетических системах, электроснабжении заводов и предприятий;
- общие сведения о силовом и осветительном оборудовании предприятий;
- классификацию приемником электрической энергии;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических подстанций.
Умения:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- читать схемы электроснабжения промышленных предприятий;
- читать схемы защиты от перенапряжения.
БК 1,2,3,4,5,7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 03
Релейная защита и автоматика энергосистем.
Общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах; измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи,трансформаторов, компенсаторов,электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
Знания:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.

БҚ 1,3,4
КҚ 2.1.1
АП 02
Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйелерін; өнеркәсіптік кәсіпорындардың цехішілік электрмен жабдықталуы; цехтардың күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтер; электрмен жабдықтаудың және жұмыс режимінің үздіксіздік дәрежесі бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуі; 1000В. дейін қондырғыларда электр желілерін қорғау; зауыттар мен кәсіпорындардың өнеркәсіптік алаңдарын электрмен жабдықтау; кернеуі 1000В. жоғары өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау сұлбалары; басты төмендеткіш қосалқы станциялар (БТҚС) және тарату қосалқы станциялары (ТҚС); қысқа тұйықталулар; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері, кернеуі 1000В. жоғары желілерде реактивті қуатты өтеу.
Білімдер:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді, зауыттар мен кәсіпорындарды электрмен жабдықтауды;
- кәсіпорындардың күштік жән жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтерді;
- электр энергиясы қабылдағыштарының жіктелуін;
- электр берілісі желілерінің құрылымдық ерекшеліктері мен электр қосалқы станциялардың электржабдығын.
Іскерліктер:
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбаларын оқу;
- өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау сұлбаларын оқу;
- асқын кернеуден қорғау сұлбаларын оқу.
БҚ 1,2,3,4,5,7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 03
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы.
Релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы мәселелері: электрэнергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері; өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналдық және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа қойылатын талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштардың, жинақтаушы шиналардың, шығырлардың релелік қорғанысы; энергожүйелердің автоматикасы: АҚҚ, РАІ, ҚАР, КАР; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигнал беру.
Білімдер:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АҚҚ, РАІ, ҚАР, КАР белгіленуі мен жұмыс қағидасын.
Іскерліктер:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.

БК 1,2,3,4
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 04
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария:
общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны.
Знания:
- основы законодательства по охране труда;
-основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
БК 4,6,7,9
ПК 2.1.2
СД 05
Экономика энергетики.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночнойэкономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Знания:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
Умения:
- выбирать рациональные способы организации производства, рассчитывать основные показатели работы предприятия.
БК 7,10
ПК 2.1.3
СД 06
Обслуживание и ремонт электроустановок.
Техническое обслуживание и текущий ремонт: электрических внутрицеховых сетей и осветительных электроустановок; кабельных и воздушных линий электропередачи; трансформаторных подстанций и распределительных устройств; электроприводов и пускорегулирующей аппаратуры; осмотр электроприводов и контроль за их работой при техническом обслуживании; техническое обслуживание и текущий ремонт подшипников качения и скольжения в электрических машинах, обмоток электрических машин, щеточно-коллекторного узла; обнаружение неисправностей электроприводов и пускорегулирующей
Знания:
- общие положения и правила технического обслуживания и текущего ремонта электроустановок;
- правила техники безопасности при обслуживании и ремонте электроустановок;
- технологию ремонта электрооборудования.
Умения:
- проводить осмотр внутрицеховых электросетей, осветительных электроустановок, кабельных и воздушных линий электропередачи, трансформаторных подстанций и распределительных устройств, электроприводов и пускорегулирующей аппаратуры, электрических машин;
- выполнять мелкий и текущий ремонт электрооборудования и электроустановок.

БҚ 1,2,3,4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 04
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік жайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдықтарға қойылатын жалпы санитарлық- гигиеналық талаптар; өндірістік жайларды жарықтандыруға қойылатын талаптар; шудан, дірілден, ультрадыбыстардан, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеу-түсіру, тасымалдау және қойма жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қолмен жұмыс жасайтын құрал-саймандармен және айлабұйымдармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылу қаупі қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; өрт күзетін ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздерін;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, жазатайым жағдайларда зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету жөніндегі негізгі медициналық мәліметтерді.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің қарамағындағы учаскеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру;
- адамға кері әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторларды бағалау;
- жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
БҚ 4,6,7,9
КҚ 2.1.2
АП 05
Энергетика экономикасы.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорындарында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- ұйымдастыру және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын.
Іскерліктер:
- өндірісті ұйымдастырудың тиімді тәсілдерін таңдау, кәсіпорын жұмысының негізгі көрсеткіштерін есептеу.
БҚ 7,10
КҚ 2.1.3
АП 06
Электр қондырғыларға қызмет көрсету және жөндеу.
Техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу: электрлік цехішілік желілерді және жарықтандыру электр қондырғыларын; электр берілісінің кабельдік және әуе желілерін; трансформаторлық қосалқы станцияларды және тарату құрылғыларын; электр жетектерін және қосып-реттеу аппаратураларын; электржетегін тексеру және техникалық қызмет көрсету кезінде олардың жұмысын бақылау; электр машиналарындағы тербелу және домалау мойынтіректеріне, электр машиналарының орамдарына, щеткалы-коллекторлық түйінге техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу; электржетегінің және қосып-реттеу аппаратурасының ақауын табу.
Білімдер:
- электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетудің және ағымдағы жөндеудің жалпы ережелері мен қағидаларын;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- электржабдығын жөндеу технологиясын.
Іскерліктер:
- цехішілік электрлік желілерге, жарықтандырғыш электр қондырғыларына, электр берілісінің кабельдік және әуе желілеріне, трансформаторлық қосалқы станцияларға және тарату құрылғыларына, электр жетектеріне және қосып-реттеу аппаратураларына, электр машиналарына тексеру жүргізу;
- электржабдығына және электр қондырғыларына ұсақ және ағымдағы жөндеу жүргізу.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
СД 07
Монтаж силовых и осветительных установок.
Общие условия производства электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; прокладка проводов в жилищном строительстве, плоских проводов, в стальных трубах, в пластмассовых трубах; тросовые и струнные проводки; прокладка кабелей марок СРГ, НРГ, ВРГ, проводов АТПРФ, ПРП и других; электропроводки в лотках и коробах; монтаж шинопровода, проводок во взрывоопасной среде, наружной проводки, проводки на чердаках и вводов в здание; монтаж защитного заземления, электрического соединения, групповых осветительных щитков и светильников; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж кабельныхлиний напряжением до 10 кВ.; техника безопасности при монтаже кабелей; монтаж воздушных линий электропередачи;подготовительные и строительно-монтажные работы; раскатка проводов; соединение и ремонт проводов и тросов; натяжка и закрепление проводов; защита воздушных линий от перенапряжений, заземление; особенности монтажа воздушных линий.
Знания:
- требования монтажных инструкций; технологических карт;
- виды электропроводок и технологии прокладки проводов; способы соединения и оконцевания проводов;
- технику безопасности при монтаже проводок;
- типы кабельных линий в электроустановках промышленных предприятий;
- средства механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- способы монтажа концевых и соединительныхкабельных муфт, эпоксидных концевых заделок;
- особенности монтажа воздушных линий электропередачи; - этапы работы по монтажу электрооборудования подстанций, выключателей нагрузки и приводов к ним;
- особенности монтажа собранных и разобранных электрических машин;
- прогрессивные методы монтажа электрооборудования кранов и тельферов;
- технику безопасности при монтаже силовых и осветительных установок.
Умения:
- выполнять монтаж всех типов предохранителей; выключателей;
- выполнять работы по производству монтажных схем электрооборудования;
- пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- пользоваться средствами механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях.
ПК 2.1.1
Квалификация: 0901022 – Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций
СД 01
Электрооборудование электрических станций и подстанций.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
АП 07
Күштік және жарықтандыру қондырғыларын монтаждау.
Электр монтаждау жұмыстарды жүргізудің жалпы шарттары; ішкі электр тораптарын монтаждау: электр сымдарына қойылатын талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; тұрғын үй құрылысында сымдарды, болат құбырларда, пластмасса құбырларында жазық сымдарды төсеу; тростық сымдар; СРГ, НРГ, ВРГ маркалы кабельдерді, АТПРФ, ПРП және басқа сымдарды төсеу; тартпалардағы және қораптардағы электр сымдары; шина сымдарды, жарылуға қауіпті ортадағы сымдарды, сыртқы сымдарды, ғимарат шатырындағы және жалғау сымдарын монтаждау; қорғаныстық жерлендіруді, электрлік жалғанымды, топталған жарықтандыру қалқандарын және шамдарды монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; кернеуі 10 кВ. дейінгі кабель желілерін монтаждау; кабельдерді монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуе желілерін монтаждау; дайындау және құрылыс-монтаждау жұмыстары; сымдарды жаю; сымдар мен тростарды жалғау және жөндеу; сымдарды тарту және бекіту; әуе желілерін асқын кернеуден қорғау, жерлендіру; әуе желілерін монтаждау ерекшеліктері.
Білімдер:
- монтаждық нұсқаулықтардың, технологиялық карталардың талаптарын;
- электр өткізгіштердің түрлерін және сымдарды төсеу технологиясын; сымдарды жалғау және ұштау тәсілдерін;
- сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қондырғыларындағы кабельдік желілердің типтерін;
- шектеулер мен траншеяларда кабельдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын;
- ұштау және жалғау кабельдік муфталарын, эпоксидті ұштау істерін монтаждау тәсілдерін;
- электр берілісінің әуе желілерін монтаждаудың ерекшеліктерін;
- қосалқы станциялардың, жүктеме ажыратқыштарының және олардың жетектерін монтаждау бойынша жұмыс кезеңдерін;
- құралған және бөлшектенген электр машиналарын монтаждау ерекшеліктерін;
- крандар мен тельферлердің электр жабдығын монтаждаудың прогрессивті әдістерін;
- күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын.
Іскерліктер:
- сақтандырғыштардың, ажыратқыштардың барлық типтерін монтаждау;
- электр жабдығының монтаждық сұлбаларын жасау бойынша жұмыстарды орындау;
- монтаждау жұмыстарын орындауда құралдарды пайдалану;
- шектеулер мен траншеяларда кабельдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын пайдалану.
КҚ 2.1.1
Біліктілігі: 090102 2 - Электр станцияларындағы электр жабдықтарын жөндеуші электр слесарі
АП 01
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдығы.

Общие сведения об энергосистемах и электроустановках;основное оборудование электрических станций и распределительных сетей; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В.;электрические аппараты напряжением выше 1000 В.; система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; главные схемы электрических соединений электростанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций;конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства;аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии; защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.
Знания:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока;
- системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений.
Умения:
- читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций;
- определять параметры схем;
- расшифровывать марки трансформатора и автотрансформатора;
- читать схему заполнения ячеек комплектных распределительных устройств;
- читать чертежи открытых распределительных устройств.
БК 1,3,4
ПК 2.2.1
СД 02
Электрические сети энергосистем.
Основные понятия об электрических сетях, требования к ним; основные элементы воздушных и кабельных линий; достоинства, недостатки, область применения; потери мощности и электроэнергии в элементах электрической сети; выбор экономического сечения проводника; поверка на нагрев; защитные аппараты электрических сетей; допустимые отклонения и потери напряжения; определение потерь напряжения в однофазных и трехфазных сетях; преимущества, недостатки, область применения простых и сложных замкнутых электрических сетей; надежность и повреждаемость электрооборудования; ущерб; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения; компенсация реактивной мощности.
Знания:
- конструкции воздушных и кабельных линий электропередачи;
- вопросы надежности и
экономичности работы электрических сетей различного напряжения;
- принципы построения электрических схем электрических сетей.
Умения:
- классифицировать электрические сети;
- классифицировать элементы линий по применяемым конструкционным материалам и назначению;
- классифицировать кабель.
ПК 2.2.1
СД03
Релейная защита и автоматика энергосистем.
Общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах; измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи,трансформаторов, компенсаторов,электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация.
Знания:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.

Энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен тарату желілерінің негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу процесінің жалпы сипаттамасы; қысқа тұйықталу токтарының электр динамикалық және термикалық әрекеттері; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; тарату құрылғыларының шиналары, ток өткізгіштер, күштік кабельдер, оқшаулағыштар; кернеуі 1000 В. дейінгі электр аппараттары; кернеуі 1000 В. жоғары электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлері; электр станцияларының басты электрлік жалғау сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; электр станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; электр станцияларының өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құрылымдары; жабық тарату құрылғылары; жиынтықты тарату құрылғылары; жиынтықты трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеулі электр қондырғыларын жерлендіру құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.
Білімдер:
- электр аппараттарының белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және оларға сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- электр желілері бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждық жүйелерін электрмен қамсыздандыру тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды асқын кернеуден қорғауды.
Іскерліктер:
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбаларын оқу;
- сұлбалардың параметрлерін анықтау;
- трансформаторлар мен автотрансформаторлардың таңбасын ашып оқу;
- жиынтықты тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сұлбаларын оқу;
- ашық тарату құрылғыларының сызбаларын оқу.
БҚ 1,3,4
КҚ 2.2.1
АП 02
Энергожүйелерінің электр тораптары.
Электр тораптары туралы негізгі ұғымдар, оларға қойылатын талаптар; әуе және кабель желілерінің негізгі элементтері; артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарының элементтеріндегі қуат пен электр энергиясы шығыны; өткізгіштің үнемді қимасын таңдау; қыздыруға тексеру; электр тораптарының қорғаныстық аппараттары; рұқсат етілетін ауытқулар және кернеу шығындары; бір фазалы және үш фазалы тораптарда кернеу шығынын анықтау; қарапайым және күрделі тұйық электр тораптарының артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электржабдығының сенімділігі мен бүлінуі; шығын; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; реактивті қуат компенсациясы.
Білімдер:
- электр берілісінің әуе және кабель желілерінің құрылымын;
- әртүрлі кернеудегі электр тораптары жұмысының сенімділігі және үнемділігі мәселелерін;
- электр тораптарының электр сұлбаларын құру қағидасын.
Іскерліктер:
- электр тораптарын жіктеу;
- қолданылатын құрылымдық материалдар мен белгіленуі бойынша желі элементтерін жіктеу;
- кабельді жіктеу.
КҚ 2.2.1
АП 03
Энергожүйелерінің релелік қорғанысы және автоматикасы.
Релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы мәселелері: электрэнергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері; өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналдық және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа қойылатын талаптар; электр берілісі желілерінің, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштардың, жинақтаушы шиналардың, шығырлардың релелік қорғанысы; энергожүйелердің автоматикасы: АҚҚ, РАІ, ҚАР, КАР, ҚАР; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигнал беру.
Білімдер:
- негізгі және көмекші реленің құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- қорғаныстың қағидалық сұлбаларын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- желілердің дифференциалдық қорғанысының, құрама шиналардың, трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын;
- АҚҚ, РАІ, ҚАР, КАР, ҚАР белгіленуі мен жұмыс қағидасын.
Іскерліктер:
- ірі электр машиналары мен аппараттардың, электр беріліс желілері мен трансформаторлардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.

БК 1,2,3,4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
СД 04
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария:
общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны.
Знания:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
- технику безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах;
- технику безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- обеспечивать безопасное проведение работ на производственном участке;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
БК 4,6,7,9
ПК 2.2.2
СД05
Экономика энергетики.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночнойэкономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Знания:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
Умения:
- выбирать рациональные способы организации производства, рассчитывать основные показатели работы предприятия.
БК 7,10
ПК 2.2.3
СД 06
Организация и технология ремонта электрооборудования электрических станций.
Организация ремонта электрооборудования электрических станций и подстанций; виды ремонтов; ремонтные циклы; системы планово-предупредительных ремонтов электрооборудования; годовые планы и месячные графики капитальных и текущих ремонтов;механизмы, установки, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ; механизмы и приспособления для подъемно-транспортных и такелажных работ;меры безопасности при работе с указанными механизмами и приспособлениями; установки для обработки трансформаторного масла;меры безопасности при работе с установками для обработки трансформаторного масла; механизмы, приспособления и инструменты общего назначения;типы и характеристики передвижных компрессорных установок, тепловоздуходувок, шиногибов, трубогибов; оборудование и приспособления для сварочных работ; типы, характеристики; электрифицированные, пневматические, гидравлические и пиротехнические инструменты, область их применения; инвентарные передвижные установки; личный и бригадный монтерский инструмент; меры безопасности при работе с указанным оборудованием и инструментами; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт генераторов и синхронных компенсаторов; ремонт электродвигателей; ремонт трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; ремонт электрооборудования распределительных устройств; технология ремонта кабельной и воздушной линии.
Знания:
- виды ремонтов;
-механизмы, приспособления и инструменты, применяемые при ремонтах электрооборудования электрических станций и подстанций;
- технологию ремонтных работ силовых и воздушных линий;
- технологию ремонта генераторов и синхронных компенсаторов; электродвигателей; трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; электрооборудования распределительных устройств;
- меры безопасности при работе с указанным оборудованием и инструментами.
Умения:
- определять дефекты ремонтируемого электрооборудования и устранять их;
- выбрать по справочной литературе необходимые инструменты и механизмы;
- составлять перечень ремонтных работ по генераторам и синхронным компенсаторам;
- устранять повреждения двигателей собственных нужд;
- составлять перечень дефектов и работ при ремонте;
- выполнять разборку, ремонт и сборку электрических машин и относящейся к ним пускорегулирующей аппаратуры закрытых распределительных устройств;
- выполнять капитальный ремонт и технический осмотр трансформаторов;
- выполнять ремонт обмоток и катушек электрических машин поҒстоянного и переменного тока, измерение сопротивления изоляции обмоток и выводов мегаомметром;
- выполнять эксплуатационно-ремонтное обслуживание маслоочистительной аппаратуры;
- составлять схемы соединений средней сложности и выполнять монтаж схем соединений средней сложности.

БҚ 1,2,3,4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
АП 04
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік жайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдықтарға қойылатын жалпы санитарлық- гигиеналық талаптар; өндірістік жайларды жарықтандыруға қойылатын талаптар; шудан, дірілден, ультрадыбыстардан, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеу-түсіру, тасымалдау және қойма жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қолмен жұмыс жасайтын құрал-саймандармен және айлабұйымдармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылу қаупі қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; өрт күзетін ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздерін;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, жазатайым жағдайларда зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету жөніндегі негізгі медициналық мәліметтерді;
- көліктік және қоймалық жұмыстарда тиеу-түсіруді орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- қолмен жұмыс жасайтын құрал-саймандармен және айлабұйымдармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасын.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістік учаскеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету;
- адамға кері әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторларды бағалау;
- жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
БҚ 4,6,7,9
КҚ 2.2.2
АП 05
Энергетика экономикасы.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорындарында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- ұйымдастыру және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын.
Іскерліктер:
- өндірісті ұйымдастырудың тиімді тәсілдерін таңдау, кәсіпорын жұмысының негізгі көрсеткіштерін есептеу.
БҚ 7,10
КҚ 2.2.3
АП 06
Электр станцияларының электр жабдығын жөндеуді ұйымдастыру және технологиясы.
Электр станциялары мен қосалқы станцияларында электр жабдығын жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу түрлері; жөндеу кезеңділігі; электр жабдығын жоспарлы-алдын-ала жөндеу жүйелері; күрделі және ағымдағы жөндеулердің жылдық жоспарлары мен айлық кестелері; жөндеу жұмыстарын жүгізуге арналған механизмдер, қондырғылар, айлабұйымдар және құрал-саймандар; көтеріп-тасымалдау және такелаждық жұмыстарға арналған механизмдер мен айлабұйымдар; берілген механизмдермен және айлабұйымдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; трансформатор майын өңдеуге арналған қондырғылар; трансформатор майын өңдеуге арналған қондырғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; жалпы қолданыстағы механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; жылжымалы компрессорлық қондырғыларының, жылы ауа үрлегіштердің, шина игіштердің, құбыр игіштердің типтері мен сипаттамалары; дәнекерлеу жұмыстарына арналған жабдықтар мен айлабұйымдар; типтері мен сипаттамалары; электрлендірілген, пневматикалық, гидравликалық және пиротехникалық құралдар, олардың қолданылу саласы; инвентарлық жылжымалы қондырғылар; жеке және бригадалық монтер құрал-сайманы; берілген жабдықтармен және құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; электржабдығының күйін бағалаудың негізгі қағидалары мен әдістері; генераторлар мен синхронды компенсаторларды жөндеу; электр қозғалтқыштарды жөндеу; трансформаторларды, автотрансформаторларды және майлы реакторларды жөндеу; тарату құрылғыларының электр жабдықтарын жөндеу; кабельдік және әуе желілерін жөндеу технологиясы.
Білімдер:
- жөндеу түрлерін;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтарын жөндеуде қолданылатын механизмдерді, айлабұйымдарды және құралдарды;
- күштік және әуе желілерін жөндеу жұмыстарының технологиясын;
- генераторлар мен синхронды компенсаторларды; электр қозғалтқыштарды; трансформаторларды, автотрансформаторларды және майлы реакторларды; тарату құрылғыларының электр жабдығын жөндеу технологиясын;
- аталған жабдықпен және құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шараларын.
Іскерліктер:
- жөнделетін электр жабдығының ақауларын табу және оларды жою;
- анықтамалық әдебиеттер бойынша қажетті құралдар мен механизмдерді таңдау;
- генераторлар мен синхронды компенсаторларды жөндеу жұмыстарының тізімін құру;
- өзіндік мұқтаж қозғалтқыштарындағы ақауларды жою;
- жөндеу кезіндегі ақаулар мен жұмыстардың тізімін құру;
- электр машиналары мен оларға жататын жабық тарату құрылғыларының қосып-реттеу аппаратурасын бөлшектеу, жөндеу және жинау;
- трансформаторларды күрделі жөндеуден және техникалық тексеруден өткізу;
- тұрақты және айнымалы ток электр машиналарының орамдары мен катушкаларын жөндеу, орам оқшаулағыштың кедергісін мегаомметрмен өлшеу;
- май тазарту аппаратурасының пайдалану-жөндеу қызметін көсету;
- орташа күрделіліктегі жалғанымдардың сұлбасын құру және орташа күрделіліктегі жалғаным сұлбаларын монтаждау.

БК 4,6,7,9
ПК 2.3.2
СД 05
Экономика энергетики.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночнойэкономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Знания:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
Умения:
- выбирать рациональные способы организации производства, рассчитывать основные показатели работы предприятия.
БК 7,10
ПК 2.3.3
СД 06
Монтаж и наладка электрооборудования электрических станций и сетей.
Общие условия производства электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; монтаж защитного заземления; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж кабельных линий напряжением до 10 кВ.; техника безопасности при монтаже кабелей; монтаж воздушныхлиний электропередачи; подготовительные и строительно-монтажные работы; раскатка проводов; соединение и ремонт проводов и тросов;натяжка и закрепление проводов; защита воздушных линий от перенапряжений, заземление; особенности монтажа воздушных линий напряжением до 1000В.; техника безопасности; монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций; монтаж электрических машин и аппаратов управления; монтаж электрооборудования кранов; понятие о наладке электрооборудования: проверки и испытания электрооборудования для обнаружения дефектов; общие дефекты, выявляемые в процессе наладки; общие методы выявления дефектов;оценка механической части электрооборудования; определение состояния магнитной системы; измерения и испытания состояния ТВЧ и контактных соединений; проверка схем первичной и вторичной коммутации; настройка и проверка релейной защиты (РЗ), автоматики (А), управления и сигнализации; методы окончательной оценки пригодности к эксплуатации; испытание изоляции и определение общего состояния элементов электрооборудования;проверка первичной и вторичной коммутации;общие испытания электрических машин;испытания трансформаторов;наладка выключателей; протоколы наладки.
Знания:
- требования монтажных инструкций; технологических карт;
- виды электропроводок и технологии прокладки проводов; способы соединения и оконцевания проводов;
- технику безопасности при монтаже проводок;
- типы кабельных линий в электроустановках промышленных предприятий;
- средства механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- способы монтажа концевых и соединительных кабельных муфт, эпоксидных концевых заделок;
- особенности монтажа воздушных линий электропередачи;
- этапы работы по монтажу электрооборудования подстанций, выключателей нагрузки и приводов к ним;
- особенности монтажа собранных и разобранных электрических машин;
- прогрессивные методы монтажа электрооборудования кранов и тельферов;
- технику безопасности при монтаже силовых и осветительных установок;
- общие узлы и дефекты электрооборудования;
- объем испытаний;
- объем проверок;
- объем испытаний электрических машин;
- объем испытаний трансформаторов;
- объем наладки выключателей;
- правила составления протоколов наладки.
Умения:
- выполнять монтаж всех типов предохранителей; выключателей;
- выполнять работы по производству монтажных схем электрооборудования;
-пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- пользоваться средствами механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- оценивать состояние электрооборудования;
- оценивать результаты испытаний;
- оценивать результаты проверок;
- оценивать результаты испытаний электрических машин;
- оценивать результаты испытаний трансформаторов;
- оценивать результаты наладки выключателей.

БҚ 4,6,7,9
КҚ 2.3.2
АП 05
Энергетика экономикасы.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорындарында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- ұйымдастыру және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын.
Іскерліктер:
- өндірісті ұйымдастырудың тиімді тәсілдерін таңдау, кәсіпорын жұмысының негізгі көрсеткіштерін есептеу.
БҚ 7,10
КҚ 2.3.3
АП 06
Электр станциялары мен желілердің электр жабдығын монтаждау және баптау.
Электр монтаждау жұмыстарды жүргізудің жалпы шарттары; ішкі электр желілерін монтаждау: электр сымдарына қойылатын талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; қорғаныстық жерлендіруді монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; кернеуі 10 кВ. дейінгі кабель желілерін монтаждау;
кабельдерді монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуе желілерін монтаждау; дайындау және құрылыс-монтаждау жұмыстары; сымдарды жаю; сымдар мен тростарды жалғау және жөндеу; сымдарды тарту және бекіту; әуе желілерін асқын кернеуден қорғау, жерлендіру; кернеуі 1000В. дейінгі әуе желілерін монтаждау ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы; трансформаторлық қосалқы станциялардың электр жабдығын монтаждау; электр машиналары мен басқару аппараттарын монтаждау; крандардың электр жабдығын монтаждау; электр жабдығын баптау туралы ұғым; ақауларды табу үшін электр жабдығын тексеру және сынау; баптау процесінде айқындалатын жалпы ақаулар; ақауларды айқындаудың жалпы әдістері; электр жабдығының механикалық бөлігін бағалау; магниттік жүйенің күйін анықтау; ЖЖН және түйіспелік жалғаулардың күйін өлшеу және сынау; біріншілік және екіншілік коммутация сұлбаларын тексеру; релелік қорғанысты (РҚ), автоматиканы (А), басқару мен сигнал беруді баптау және тексеру; пайдалануға жарамдылықты соңғы бағалау әдістері; оқшауламаны сынау және электр жабдығы элементтерінің жалпы күйін анықтау; біріншілік және екіншілік коммутацияны тексеру; электр машиналарын жалпы сынау; трансформаторларды сынау; ажыратқыштарды баптау; баптау протоколдары.
Білімдер:
- монтаждық нұсқаулықтардың; технологиялық карталардың талаптарын;
- электр өткізгіштердің түрлерін және сымдарды төсеу технологиясын; сымдарды жалғау және ұштау тәсілдерін;
- сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қондырғыларындағы кабельдік желілердің типтерін;
- шектеулер мен траншеяларда кабельдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын;
- ұштау және жалғау кабельдік муфталарын, эпоксидті ұштау істерін монтаждау тәсілдерін;
- электр берілісінің әуе желілерін монтаждаудың ерекшеліктерін;
- қосалқы станциялардың, жүктеме ажыратқыштарының және олардың жетектерін монтаждау бойынша жұмыс кезеңдерін;
- құралған және бөлшектенген электр машиналарын монтаждау ерекшеліктерін;
- крандар мен тельферлердің электржабдығын монтаждаудың прогрессивті әдістерін;
- күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- электр жабдығының жалпы түйіндері мен ақауларын;
- сынау көлемін;
- тексеру көлемін;
- электр машиналарын сынау көлемдерін;
- трансформаторларды сынау көлемін;
- ажыратқыштарды баптау көлемін;
- баптау протоколдарын құру ережелерін.
Іскерліктер:
- сақтандырғыштардың, ажыратқыштардың барлық типтерін монтаждау;
- электржабдығының монтаждық сұлбаларын жасау бойынша жұмыстарды орындау;
- монтаждау жұмыстарын жүргізуде құралдарды пайдалану;
- шектеулер мен траншеяларда кабельдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын пайдалану;
- электр жабдығының күйін бағалау;
- сынау нәтижелерін бағалау;
- тексеру нәтижелерін бағалау;
- электр машиналарын сынау нәтижелерін бағалау;
- трансформаторларды сынау нәтижелерін бағалау;
- ажыратқыштарды баптау нәтижелерін бағалау.

ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Слесарно-механическаяобработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металла; правка и гибка заготовок; опиливание; сверление и зенкование; нарезание резьбы; лужение проводов, пайка электромонтажных соединений; разделка, соединение, ответвление и оконцеваниепроводови жил кабелей; ознакомление с механической обработкой материалов на токарных и фрезерных станках; электромонтажные работы: резка проводов, тросов и кабелей;разделка кабелей, монтаж установочных, крепежных изделий и светильников; монтаж осветительных электропроводок; монтаж заземления электрооборудования; монтаж конструкций для трасс электропроводок; прокладка металлических рукавов и защитных труб; прокладка проводов в коробах и защитных трубах; монтаж кабельных вводов в сборки, щиты и пульты; измерение сопротивления; проверка изоляции электрооборудования; измерение сопротивления заземления; измерение токов и напряжений переносными приборами; расширение пределов измерения в стационарных электроустановках.
Умения:
- пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
- пользоваться разметочҒными инструментами;
- выполнять резку металла ножовкой;
- выполнять рубку металла в тисках, на плите или накоҒвальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
- пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенҒкование;
- пользоваться таблицей резьб;
- собирать схемы;
- выполнять резку проводов, тросов и кабелей; разделку кабелей;
- выполнять монтаж осветительных электропроводок;
-выполнять монтаж заземления электрооборудования;
- выполнять прокладка проводов в коробах и защитных трубах; монтаж кабельных вводов в сборки, щиты и пульты;
- проводить электрические измерения.
Навыки:
- слесарно-механическая обработка материалов;
-проведения электромонтажных работ;
- измерения сопротивления, проверки изоляции электрооборудования;
- измерения токов и напряжений переносными приборами.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Ремонтные (монтажные работы) работы:предохранители, рубильники и кнопки управления; магнитные и тиристорныепускатели, контакторы, электромагнитные реле; автоматические выключатели; асинхронный электродвигатель; центровка двигателя с агрегатом; пробный пуск электродвигателя; разборка и сборка трансформаторов; профилактический ремонт выемной части трансформатора; ввод трансформатора и переключающего устройства в работу; разъединители и их привода; выключатели нагрузки и их привода; масляные выключатели напряжением до 10кВ.; привода масляных выключателей; ревизия комплектных распредустройств напряжением до 10 кВ.; комплексный ремонт (монтаж) панелей управления производственными агрегатами.
Умения:
- проводить ревизию и ремонт предохранителей, рубильников, пакетных переключателей и кнопок управления;
-составлять схемы управления асинхронным электродвигателем с использованием магнитного пускателя;
-проводить ревизию и ремонт контакторов, магнитных пускателей, реле, выключателей;
-выполнять общую разборку и сборку электродвигателя средней мощности;
- выполнять измерение сопротивления изоляции обмоток;
-проводить осмотр и разборку масляных трансформаторов;
-проводить осмотр выключателя нагрузки, его очистку; проверять состояние изоляторов, тяги и привода;
-проводить ревизию КРУ;
- проводить ревизию панели управления реверсивным асинхронным двигателем.
Навыки:
- производства ремонтных работ электрооборудования и аппаратов напряжением до 10 кВ.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПП 03
Технологическая практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на предприятие; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; распределение по участкам; общее знакомство с предприятием; экскурсия по предприятию; структура цеха; работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию (ремонту, монтажу, наладке) электрооборудования;изучение технологических процессов цеха, служб эксплуатации и ремонта электрооборудования;обобщение собранного материала на предприятии, оформление дневников.
Умения:
- читать функциональные, принципиальные и монтажҒные схемы;
- заполнять наряд на выполҒнение работ;
- составлять ведомости объҒема работ.
Навыки:
- поремонту электрооборудования, пробованию и техническому обслуживанию механической и электрической части машин, узлов и механизмов средней сложности;
- измерения сопротивления изоляции электрооборудования, кабелей и проводов;
- монтажа силовых сетей и электрооборудования.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный (русский) казахский язык.
Роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтықтық таңбалау; материалдарды қию; металдарды кесу; дайындамаларды түзету және ию; егеу; бұрғылау және үңгілеу; бұранда кесу; сымдарды қалайылау; электр монтаждық жалғанымдарды дәнекерлеу; сымдар мен кабель талсымдарын тарқату, жалғау, тарамдау және ұштау; токарлық және фрезарлық білдектерде материалдарды механикалық өңдеумен таныстыру; электр монтаждау жұмыстары: сымдарды, тростарды және кабельдерді кесу; кабельдерді бөлу, орнату, бекіту бұйымдарын және шамдалдарды монтаждау; жарықтандыру электр сымдарын монтаждау; электр жабдығын жерлендіруді монтаждау; электр сымдарының трассалары үшін құрылымдарды монтаждау; металл түтік құбырларды және қорғаныс құбырларын төсеу; қораптарда және қорғаныс құбырларында сымдарды төсеу; құрастыруға кабельдік қосылғыштарды, қалқандарды және пульттарды монтаждау; кедергіні өлшеу; электр жабдығының оқшауламасын тексеру; жерлендіру кедергісін өлшеу; ток пен кернеуді тасымалданатын аспаптармен өлшеу; стационарлы электр қондырғыларда өлшеу шектерін кеңейту.
Іскерліктер:
- сызғышты, штангенциркульді, деңгейді, бұранда өлшеуішті, щуптарды қолдану;
- таңбалау құралдарын пайдалану;
- металды егеумен кесу;
- қысқыштарда, плитада немесе темір соғатын плитада металды шабу;
- құбыр игіштерде құбырды ию;
- егеуді қолдану;
- бұрғылау және үңгілеу;
- бұранда кестесін пайдалану;
- сұлбаларды жинау;
- сымдарды, тростарды және кабельдерді кесуді орындау; кабельдерді бөлшектеу;
- жарықтандыру электр сымдарын монтаждау;
- электр жабдығының жерлендіруін монтаждау;
- қораптарда және қорғаныс құбырларында сымдарды төсеуді орындау; құрастыруға кабельдік қосылғыштарды, қалқандарды және пульттарды монтаждау;
- электр өлшемдерін жүргізу.
Дағдылар:
- материалдарды слесарлы-сеханикалық өңдеу;
-электр монтаждау жұмыстарын жүргізу;
- кедергіні өлшеу, электр жабдығының оқшауламасын тексеру;
- ток пен кернеуді тасымалданатын аспаптармен өлшеу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Жөндеу (монтаждау жұмыстары) жұмыстары: сақтандырғыштар, айырғылар және басқару батырмалары; магниттік және тиристорлық іске қосқыштар, түйістіргіштер, электр магниттік реле; автоматтық ажыратқыштар; асинхронды электр қозғалтқыштар; агрегатты қозғалтқышты центрлеу; электр қозғалтқышты қосып көру; трансформаторларды бөлшектеу және жинау; трансформатордың қуыс бөлігін алдын алу жөндеу; трансформаторды және ауыстырып қосу құрылғысын іске қосу; айырғыштар және олардың жетектері; жүктеме ажыратқыштары және олардың жетектері; кернеуі 10кВ. дейінгі майлы ажыратқыштар; майлы ажыратқыш жетектері; кернеуі 10кВ. дейін жиынтықты тарату құрылғыларын тексеру; өндірістік агрегаттармен басқару панельдерін кешенді жөндеу (монтаждау).
Іскерліктер:
- сақтандырғыштарды, айырғыларды, пекеттік ауыстырып қосқыштар мен басқару батырмаларын тексеру және жөндеу;
- магниттік іске қосқышты пайдаланып, асинхронды электр қозғалтқышты басқару сұлбасын құру;
- түйістіргіштерді, магниттік іске қосқыштарды, релені, ажыратқыштарды тексеру және жөндеу;
- қуаты орташа электр қозғалтқышты жалпы бөлшектеу және жинау;
- орама оқшауламасының кедергісін өлшеу;
- майлы трансформаторларды тексеру және бөлшектеу;
- жүктеме ажыратқышын тексеру, оны тазарту; ошаулағыштардың, тартымның және жетектің күйін тексеру;
- ЖТҚ тексеру жүргізу;
- реверсивті асинхронды қозғалтқышпен басқару панельдерін тексеру.
Дағдылар:
- кернеуі 10 кВ. дейінгі электр жабдықтарына және аппараттарға жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КП 03
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; кәсіпорынға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; учаскелерге бөліну; кәсіпорынмен жалпы танысу; кәсіпорынға саяхат; цехтың құрылымы; электр жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (жөндеу, монтаждау және баптау) жөніндегі өндірістік бригададағы жұмыс; цехтың технологиялық процестерін, электр жабдығын пайдалану және жөндеу қызметтерін зерделеу; кәсіпорында жинақталған материалдарды қорыту, күнделік жүргізу.
Іскерліктер:
- функционалдық, принциптік және монтаждық сұлбаларды оқу;
- жұмыстарды орындауға наряд толтыру;
- жұмыстардың көлеміне ведомость құру.
Дағдылар:
- электр жабдығын жөндеу, машиналардың механикалық және электрлік бөлігін, орташа күрделіліктегі түйіндер мен механизмдерді сынау және техникалық қызмет көрсету;
- электр жабдықтардың, кабельдер мен сымдардың оқшауламасының кедергісін өлшеу;
- күштік тораптар мен электр жабдығын монтаждау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер, сұхбаттар құрастыру.
Білімдер:

БК 3,5,7,9
ПК 3.1.1
ОПД 03
Основы технической механики.
Статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
Знания:
- основные понятия стаҒтики, плоская система сил, моҒменты сил, элементы киҒнемаҒтики и динамики;
- осҒновы соҒпротивления матеҒриалов, осҒновы деталей машин.
Умения:
- выполнять расчеты прочҒности механических сисҒтем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
БК 3,7,8,10
ПК 3.1.1
ОПД 04
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
Знания:
- основные электрические и магнитные явления, их фиҒзическую сущность и возҒможность практического использования;
- физические законы, на которых основана электротехника и вытекаюҒщие из этих законов следстҒвия; правила, методы расчеҒтов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоҒретической электротехники;
- условные графические обоҒзначения элементов электриҒческих цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и букҒвенные обозначения элекҒтрических и магнитных велиҒчин.
Умения:
- производить расчеты элекҒтрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электроҒмагнитной индукции в изучеҒнии электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры элекҒтрических величин и времени протекания переходных проҒцессов.
БК 1,2,3,7
ПК 3.1.1
ОПД 05
Электрические материалы.
Строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизмерительные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
Знания:
- строение электротехничеҒских материалов, их электриҒческие, магнитные, тепловые, механические и физико - хиҒмические характеристики;
- область применения и споҒсобы получения электротехҒнических материалов.
Умения:
- классифицировать проводҒниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехничеҒский материал в соответствии с требованиями производҒства.

БҚ 3,5,7,9
КҚ 3.1.1
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың бөлшектері, механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі берілістегі буындардың негізгі өлшемдерін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статистиканың негізгі ұғымдарын, жазық күш жүйелерін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
- материалдардың кедергілер негіздерін, машина тетіктерінің негіздерін.
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігіне есептеулер жүргізу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құрылымдардың жиынтық бірліктерінің құрылымдық ерекшеліктеріне талдау жасау.
БҚ 3,7,8,10
КҚ 3.1.1
ЖКП 04
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; потенциалдар және потенциялардың түрлілігі, электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күштер; электр тізбегін байланыстырушы электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электрмагниттік өріс және оның құрауыштары; магниттік және электрлік тізбектерде өтетін электрмагниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электрмагниттік индукция; синусоидал токтың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегін есептеу; тұрақты және айнымалы токтың сызықты емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
Білімдер:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды, олардың физикалық мәнін және іс-жүзінде қолдану мүмкіндігін;
- электротехника негізделген физикалық заңдарды және бұл заңдардан туындайтын салдарларын; ережелерін, есептеу әдістерін;
-теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларды;
- алмастыру сұлбаларында қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгіленуін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбалануын.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбектеріне есептеу жүргізу;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқыған кезде электрмагниттік индукция заңын қолдану;
- өтпелі процестердің электрлік шамалары мен өту уақытының параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3,7
КҚ 3.1.1
ЖКП 05
Электротехникалық материалдар.
Металдардың құрылымы мен қасиеттері, темірдің көміртекті қорытпалары; түсті металдар және олардың қорытпалары; магниттік материалдар; магнитті жұмсақ электротехникалық материалдар,
өткізгіш материалдар; өткізгіш материалдарының жіктемесі; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар; қасиеттері, қолданылу саласы; электр өлшеу материалдары; диэлектриктер физикасы; физика-механикалық сипаттамалары; газ тәрізді диэлектриктер; поляризациялық материалдар; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулағыш слюда, керамика, шыны, қабатты пластмасса.
Білімдер:
- электротехникалық материалдардың құрылымын, олардың электрлік, магниттік, жылу, механикалық және физика-химиялық сипаттамаларын;
- электротехникалық материалдарды қолдану саласын және алу тәсілдерін.
Іскерліктер:
- өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сымдар мен кабельдердің маркаларын ашып оқу;
- өндіріс талаптарына сай электротехникалық материалдарды таңдау.

БК 1,2,7,9
ПК 3.1.1
ОПД 06
Электрические измерения.
Основы метрологии; средства измерений электрических величин; аналоговые электроизмерительные приборы, измерительные цепи; понятие об измерительных приборах и способах расширения пределов измерения; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности и электрической энергии; приборы сравнения: компенсаторы, потенциометры, электронные, цифровые приборы; понятие о методах измерения электродвижущей силы, напряжения, образцовым методом; измерение неэлектрических величин; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о методах регистрации, о самопишущих, о способах измерения температуры.
Знания:
- основные положения метрологии;
- типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов;
- методику определения погрешностей измерений;
-способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин;
- способы расширения пределов измерений.
Умения:
- использовать единицы измерения и формулы при выполнении лабораторных работ;
-определять сопротивление шунта и добавочные сопротивления;
- подбирать измерительные трансформаторы;
- определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемывключения;
- подбирать регистрирующий прибор.
БК 1,2,3,4
ПК3.1.1
ОПД 07
Основы промышленной электроники.
Электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники.
Знания:
-терминологию, размерность соотношениям величин и их основные соотношения;
- устройство и характеристики электронных, ионных, полупроводниковых приборов;
- область применения и условия эксплуатации приборов и устройств промышленной электроники.
Умения:
-читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
БК 1,2,3,4
ПК3.1.1
ОПД 08
Электрические машины и трансформаторы.
Машины постоянного тока:принцип действия и конструкция машин постоянного тока; устройство якорных обмоток; магнитная система; коммутация в машинах постоянного тока; генераторы постоянного тока; двигатели постоянного тока; коэффициент полезного действия; специальные типы машин;трансформаторы: принцип действия и устройство трансформатора; физические процессы и рабочие свойства трансформаторов; параллельная работа трансформаторов; трансформаторы специального назначения;синхронные машины: принцип действия и конструкция синхронных генераторов; статорные обмотки синхронных машин; работа синхронного генератора под нагрузкой; параллельная работа синхронных генераторов; синхронные двигатели и компенсаторы; асинхронные машины: принцип действия и конструкция асинхронных двигателей; физические процессы в асинхронном двигателе; пуск в ход и регулирование частоты вращения асинхронных двигателей; однофазные асинхронные двигатели; двигатели с улучшенными пусковыми характеристиками.
Знания:
-принцип действия и конструкцию машин постоянного тока;
- конструкции якорных обмоток;
- методы расчета магнитной цепи машины; реакцию якоря, способы ее ослабления;
- принцип действия двигателей постоянного тока; классификацию и характеристики двигателей постоянного тока; способы пуска двигателей постоянного тока;
- особенности конструкции, принцип действия и характеристики специальных машин;
- принцип действия и конструкцию трансформаторов; режимы работы трансформатора;
- принцип действия и конструкцию синхронных генераторов; типы современных конструкций генераторов;
- принцип действия и конструкцию асинхронных двигателей.
Умения:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- решать задачи по расчету параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря; расчету магнитной цепи постоянного тока; расчету ЭДС, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин; расчету и построению характеристик этих машин;
- решать задаҒчи по расчету параметров и характеристик трансформаторов, синхронных и асинхронных машин.

БҚ 1,2,7,9
КҚ 3.1.1
ЖКП 06
Электрлік өлшемдер.
Метрология негіздері; электрлік шамаларды өлшеу құралдары; ұқсас электр өлшеу аспаптары, өлшеу тізбектері; өлшеу аспаптары және өлшеу шектерін кеңейту тәсілдері туралы ұғым; электрлік және магниттік шамаларды өлшеу; электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу, электр энергиясы мен қуатын өлшеу; салыстыру аспаптары: компенсаторлар, потенциометрлер, электронды, сандық аспаптар; электр қозғаушы күштерді, кернеуді үлгілі әдіспен өлшеу туралы ұғым; электрлік емес шамаларды өлшеу; тіркеу аспаптары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; тіркеу әдістері, өздігінен жазу, температураны өлшеу тәсілдері туралы ұғым.
Білімдер:
-метрологияның негізгі ережелерін;
- электр өлшеу аспаптарының типтерін, құрылғысын, жұмыс қағидасын, сипаттамалары мен қолданылу саласын;
- өлшеу қателіктерін табу әдістемесін;
- электрлік, магниттік және электрлік емес шамаларды өлшеу тәсілдерін;
- өлшеу шектерін кеңейту тәсілдерін.
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстарды орындау кезінде өлшем бірліктері мен формулаларды пайдалану;
- шунт кедергісін және қосымша кедергілерді анықтау;
- өлшеу трансформаторларын таңдау;
- электр тізбектерінің параметрлерін анықтау;
- дәлдік аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындау;
- тіркеу аспабын таңдап алу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
ЖКП 07
Өнеркәсіптік электроника негіздері.
Электр вакуумдық және ионды аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, тегістеу сүзгілері,
кернеу арттырғыштар, тұрақтандырғыштар, инверторлар мен жиілік түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; импульсті және сандық құрылғы элементтері; микропроцессорлық техника элементтері.
Білімдер:
- шамалардың терминологиясын, байланыстармен өлшемділігін және олардың негізгі арақатынастарын;
- электронды, иондық, жартылай өткізгіш аспаптардың құрылғысы мен сипаттамасын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттарын және қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер орындау, техникалық және анықтамалық әдебиеттерді пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
ЖКП 08
Электр машиналары және трансформаторлар.
Тұрақты ток машиналары: тұрақты ток машиналарының құрылымы мен жұмыс қағидасы; якорлы орамадардың құрылғысы;
магниттік жүйе; тұрақты ток машиналарындағы коммутация; тұрақты ток генераторларлары; тұрақты ток қозғалтқыштары; пайдалы әсер коэффициенті; машиналардың арнайы типтері; трансформаторлар: трансформаторлардың құрылымы мен жұмыс қағидасы; трансформаторларың физикалық процестері және жұмыс қасиеттері; трансформаторларың параллель жұмысы; арнайы қолданыстағы трансформаторлар; синхронды машиналар: синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құрылымы; синхронды машиналардың статор орамдары; синхронды генераторлардың жүктемемен жұмыс істеуі; синхронды генераторлардың параллель жұмысы; синхронды қозғалтқыштар және компенсаторлар; асинхронды машиналар: асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құрылымы; асинхронды қозғалтқыштағы физикалық процестер; асинхронды қозғалтқыштың айналу жиілігін іске қосу және реттеу; бір фазалы асинхронды қозғалтқыштар; қосу сипаттамалары жақсартылған қозғалтқыштар.
Білімдер:
- тұрақты ток машиналарының жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- якорлы орамадардың құрылымын;
- машинаның магниттік тізбегін есептеу әдістерін; якорь реакциясын, оны босату тәсілдерін;
- тұрақты ток қозғалтқыштарының жұмыс қағидасын; тұрақты ток қозғалтқыштарының жіктелуі мен сипаттамасын; тұрақты ток қозғалтқыштарын іске қосу тәсілдерін;
- арнайы машиналар құрылымдарының ерекшеліктерін, жұмыс қағидасын және сипаттамасын;
- трансформаторлардың жұмыс қағидасы мен құрылымын; трансформатордың жұмыс режимдерін;
- синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құрылымын; генераторлардың қазіргі құрылымдарының типтерін;
- асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құрылымын.
Іскерліктер:
- электр машиналары мен трансформатордың типін құрылымы мен паспорттық мәліметтері бойынша анықтау;
- қозғалтқыштардың сұлбасын құру және сипаттамаларын алу;
- якорлы орамдардың толық сұлбаларының параметрлерін есептеу бойынша есептер шығару және орындау; тұрақты токтың магниттік тізбегін есептеу; электр магниттік моментінің және коллекторлық машиналардың айналу жиілігінің ЭҚК есептеу; бұл машиналардың сипаттамаларын есептеу және құру;
- трансформаторлардың, синхронды және асинхронды машиналардың параметрлері мен сипаттамалары бойынша есептер шығару.

БК 2,7,10
ПК 3.1.1
ОПД 09
Основы компьютерной технологии.
ОС Windows; текстовый редактор MicrosoftWord; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор AutoCad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя;
- работу в сети;
- работу с офисными программами.
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж.
БК 1,3,7
ПК3.1.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Введение в специальность.
Энергетические ресурсы; способы преобразования различных видов энергии в электрическую; физические основы преобразования одних видов энергии в другие; тепловые конденсационные электрические станции (КЭС); теплоэлектроцентрали (ТЭЦ); гидравлические электрические станции (ГЭС); атомные электрические станции (АЭС); газотурбинные и парогазовые установки; нетрадиционные способы преобразования различных видов энергии в электрическую; электроэнергетика.
Знания:
- значение энергетики в народном хозяйстве;
- типы электрических станций, их технологические схемы;
- основные элементы электроэнергетической системы;
- порядок выполнения технико- экономического расчета электрической станции.
Умения:
- выделять основные особенности станции КЭС,ТЭЦ, АЭС, ГЭС; составлять тепловой баланс КЭС, ТЭЦ, АЭС, ГЭС;
- дать сравнительный анализ особенностей ГТУ и ПГУ и других теплосиловых установок;
- давать сравнительную характеристику различных установок.
БК 1,3,4
ПК3.1.1
СД 02
Электрооборудование электрических станций и подстанций.
Общие сведения об энергосистемах и электроустановках;основное оборудование электрических станций и подстанций; синхронные генераторы и компенсаторы; силовые трансформаторы и автотрансформаторы; выбор структурной схемы подстанции, мощности трансформаторов и автотрансформаторов на основании технико-экономического расчета;короткие замыкания в электроустановках; общая характеристика процесса короткого замыкания; методы расчетов токов трехфазного короткого замыкания; несимметричные короткие замыкания; электродинамическое и термическое действие токов короткого замыкания; методы ограничения токов короткого замыкания; определение расчетных условий для выбора проводников и электрических аппаратов; режимыработынейтралей электрических систем; проводники и электрические аппараты; система измерений на электростанциях и подстанциях; шины распределительных устройств, токопроводы, силовые кабели, изоляторы; электрические аппараты напряжением до 1000 В.; электрические аппараты напряжением выше 1000 В.;система измерений на электростанциях и подстанциях; схемы электрических соединений электрических станций и подстанций; виды схем электрических соединений электростанций; схемы с одной и двумя системами шин; схемы блоков, мостиков, многоугольников; схемы с одной рабочей и обходной системой шин; схемы с двумя рабочими и обходной системой шин; схемы с 3/2 и 4/3 выключателями на цепь; главные схемы электрических соединений электростанций и подстанций; компоновка главных схем подстанций; компоновка главных схем электростанций; собственные нужды подстанций; собственные нужды электростанций;конструкции распределительных устройств; закрытые распределительные устройства; комплектные распределительные устройства; комплектные трансформаторные подстанции; открытые распределительные устройства;аккумуляторные установки на подстанциях и электростанциях; заземляющие устройства электрических установок высокого напряжения; защита подстанций и электростанций от прямых ударов молнии;защита подстанций и электростанций от набегающих линий импульсов грозовых перенапряжении; ограничение внутренних перенапряжений.
Знания:
- назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов;
- типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
- основы проектирования электрической части подстанций;
- режимы работы нейтралей электрических сетей;
- способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций;
- источники оперативного тока;
- системы измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений.
Умения:
- давать сравнительную характеристику электростанций различного типа;
- выбрать мощность синхронных компенсаторов;
- выбрать мощность трансформатора и автотрансформатора в зависимости от режима работы;
- составлять структурную схему подстанций; выполнять ТЭР;
- анализировать переходный процесс короткого замыкания;
- составлять расчетную схему и схему замещения; определять параметры схемы замещения и уметь ее преобразовывать;
-определять токи и напряжение при различных видах несимметричных КЗ;
- определять электродинамическую стойкость электроаппаратов и шинных конструкций; термическую стойкость аппаратов и температуру нагрева шин;
- анализировать режимы работы нейтралейэлектросистем; выбирать мощность устройств, для компенсации емкостных токов замыкания на землю; анализировать работу схемы контроля состояния изоляции;
- выбирать сечение и конструкцию проводников в различных электрических цепях и изоляторы для их крепления;
- определять конструктивные элементы аппаратов; составлять схемы включения аппаратов в сеть; выбирать эти аппараты;
- проводить операции с коммутационными аппаратами, опробование блокировок разъединителей;
- составлять схемы подключения КИП во вторичную цепь трансформаторов тока и напряжения;
- составлять схему питания потребителей собственных нужд электростанций;
- составлять схему заполнения ЗРУ, план ЗРУ;
- составлять схему заполнения КРУ, читать схему заполнения ячеек КРУ;
- составлять конструктивный чертеж ОРУ; читать чертеж ОРУ;
- выбирать мощность АБ;
- рассчитывать защитную зону молниеотвода; составить схему грозозащиты.

БҚ 2,7,10
КҚ 3.1.1
ЖКП 09
Компьютерлік технология негіздері.
Windows АЖ; Microsoft Word мәтіндік редактор; Excel электронды кесте; деректер базасы; компьютерлік желілер; Auto Cad графикалық редактор; ЭЕМ және курстық жобалауда қолдану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- пайдаланушыға компьютерді жөнге келтіруді; желіде жұмыс жасауды;
- офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды.
Іскерліктер:
- АЖ баптау;
- мәтінді пішімдеу және түзету енгізу; кестелер құру және түзету енгізу;
- ақпаратты алу және жөнелту үшін жергілікті желі мен жаһандық желіні пайдалану;
- сызбалар құру және түзету енгізу.
БҚ 1,3,7
КҚ 3.1.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мамандыққа кіріспе.
Энергетикалық қорлар; әртүрлі энергия түрлерінің электр энергияға түрлендіру тәсілдері; энергияның бір түрін басқа энергияға түрлендірудің физикалық негіздері; жылу конденсациялық электр станциялары (КЭС); жылу электр орталықтары (ЖЭО); су электр станциялары (СЭС); атом электр станциялары (АЭС); газтурбиналы және бугазды қондырғылар; энергияның әртүрлі түрлерін электр энергиясына түрлендірудің дәстүрлі емес тәсілдері; электр энергетикасы.
Білімдер:
- энергетиканың халық шаруашылығындағы мәнін;
- электр станцияларының типтерін, олардың технологиялық сұлбаларын;
- электр энергетикалық жүйенің негізгі элементтерін;
- электр станциясының техника-экономикалық есептеуін орындау тәртібін.
Іскерліктер:
- КЭС, ЖЭО, АЭС, СЭС станцияларының негізгі ерекшеліктерін бөлу; КЭС, ЖЭО, АЭС, СЭС жылулық теңгерімін құру;
- ГТҚ және БТҚ және өзге де күштік жылу қондырғылардың ерекшеліктеріне салыстырмалы талдау беру;
- әртүрлі қондырғыларға салыстырмалы сипаттама беру.
БҚ 1,3,4
КҚ 3.1.1
АП 02
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдығы.
Энергожүйелер және электр қондырғылары туралы жалпы мәліметтер; электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі жабдықтары; синхронды генераторлар және компенсаторлар; күштік трансформаторлар және автотрансформаторлар; техника-экономикалық есептеу негізінде қосалқы станциялардың құрылымдық сұлбасын, трансформаторлар мен автотрансформаторлардың қуатын таңдау; электр қондырғыларындағы қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу процесінің жалпы сипаттамасы; үш фазалы қысқа тұйықталу токтарын есептеу әдістері; симметриялы емес қысқа тұйықталулар; қысқа тұйықталу токтарының электродинамикалық және термикалық әсері; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістері; өткізшгіштер мен электр аппараттарын таңдау үшін есептеу шарттарын анықтау; электр жүйелері бейтараптамаларының жұмыс режимдері; өткізгіштер және электр аппарттары; электр станциялары мен қосалқы станцияларда өлшеу жүйелері; тарату құрылғыларының шиналары, токөткізгіштер, күштік кабельдер, оқшаулағыштар; кернеуі 1000 В. дейін электр аппараттары; кернеуі 1000 В. жоғары электр аппараттары; электр станциялары мен қосалқы станциялардың өлшеу жүйелері; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғау сұлбалары; электр станцияларының электрлік жалғау сұлбаларының түрлері; бір және екі жүйе шиналараның сұлбалары; шектеулер, көпірлер, көпбұрыштардың сұлбалары; шиналар жүйесінің бір жұмыстық және айналу сұлбалары; шиналар жүйесінің екі жұмыстық және айналу сұлбалары; тізбекке 3/2 және 4/3 ажыратқыштары бар сұлбалар; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электрлік жалғануларының басты сұлбалары; қосалқы станциялардың басты сұлбаларын жинақтау; электр станцияларының басты сұлбаларын жинақтау; қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждары; электр станцияларының өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының құрылымдары; жабық тарату құрылғылары; жинақты тарату құрылғылары; жинақты трансформаторлық қосалқы станциялар; ашық тарату құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы акумуляторлық қондырғылар; жоғары кернеулі электр қондырғыларының жерлендіру құрылғылары; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың тура соққысынан қорғау; қосалқы станциялар мен электр станцияларын найзағайдың асқын кернеу импульстарынан қорғау; ішкі асқын кернеуді шектеу.
Білімдер:
- электр аппараттарының мақсатын, жұмыс қағидасын және құрылымын;
- электр қондырғыларының типтік электр сұлбаларын және олардың құрылымына сәйкес келетін тарату құрылғыларын;
- қосалқы станциялардың электр бөліктерін жобалау негіздерін;
- электр желілері бейтараптамаларының жұмыс режимдерін;
- қосалқы станцияның өзіндік мұқтаждық электрмен жабдықтау жүйесі тәсілдерін;
- оперативті ток көздерін;
- қосалқы станциялардағы өлшеу жүйелерін және қосалқы станцияларды асқын кернеуден қорғауды.
Іскерліктер:
- әртүрлі типті электр станцияларына салыстырмалы сипаттама беру;
- синхронды компенсаторлардың қуатын таңдау;
- жұмыс режиміне байланысты трансформаторлар мен автотрансформаторлардың қуатын таңдау;
- қосалқы станциялардың құрылымдық сұлбасын құру; ТЭЕ орындау;
- қысқа тұйықталудың ауыспалы процесін талдау;
- есептік сұлбаны және алмастыру сұлбасын құру; алмастыру сұлбасының параметрлерін анықтау және оны түрлендіре білу;
- әртүрлі симметриялы емес ҚТ болғанда ток пен кернеуді анықтау;
- электр аппараттарының және шина құрылымдарының электрдинамикалық беріктігін анықтау; аппараттардың термикалық беріктігін және шиналардың қыздыру температурасын анықтау;
- электр жүйелерінің бейтараптама жұмысының режимін талдау; сыйымдылық токтарын жерге жерлендірудің компенсациясы үшін құрылғы қуатын таңдау; оқшаулағыш жағдайын бақылау сұлбасының жұмысын талдау;
- әртүрлі электр тізбектерде өткізгіштердің қимасы мен құрылымын таңдау және оларды бекітуге арналған оқшаулағыштар;
- аппараттардың құрылымдық элементтерін анықтау; аппараттарды торапқа қосудың сұлбасын құру; осы аппараттарды таңдап алу;
- коммутациялық аппараттармен операциялар өткізу; ажыратқыштардың шектелуін сынау;
- БӨА ток пен керну трансформаторының екіншілік тізбегіне қосу сұлбасын құру;
- электр станцияларының өзіндік мұқтаж тұтынушыларының қорек сұлбасын құру;
- ЖТҚ жоспарын, ЖТҚ толтыру сұлбасын құру;
- ЖТҚ толтыру сұлбасын құру, ЖТҚ ұяшығын толтыру
сұлбасын оқу;
- АТҚ құрылымдық сызбасын құру; АТҚ сызбасын оқу;
- АБ қуатын таңдау;
- жай қайтарғыштың қорғаныс аймағын есептеу; найзағайдан қорғау сұлбасын құру.

БК 1,2,3,4
ПК3.1.1
СД 03
Эксплуатация электрооборудования электрических станций и подстанций.
Организация эксплуатации электрооборудования энергетических предприятий; задачи эксплуатации и организационная структура; подготовка персонала; техническая документация; приемка в эксплуатацию оборудования и сооружений; общие вопросы нагрева электрооборудования; измерение температур; работа изоляции электрооборудования и контроль за ее состоянием; эксплуатация генераторов и синхронных компенсаторов; эксплуатация электродвигателей; эксплуатация силовых трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; эксплуатация распределительных устройств; эксплуатация устройств систем управления, контроля, релейной защиты и автоматики; эксплуатация силовых кабельных линий; эксплуатация воздушных электрических линий;выполнение оперативных переключений в электроустановках; ликвидация аварий в электрической части электрических станций и подстанций и на линиях электропередач.
Знания:
- принципы организации эксплуатации электрооборудования;
- основные правила технической эксплуатации электрооборудования;
- правила выполнения оперативных переключений и основные положения по ликвидации аварий в электрической части электрических станций и подстанций и на линиях электропередачи.
Умения:
-различать производственную структуру различных станций и их оперативное управление;
- работать с технической документацией по приемке оборудования в эксплуатацию;
- анализировать пуски, остановки и обслуживание двигателей;
- рассчитывать допустимую нагрузку на кабельную линию;
- анализировать параметры воздушных линий по справочным данным, анализировать техническую документацию при приемке ВЛ в эксплуатацию;
- составлять бланк переключения по выводу в ремонт электрооборудования в нормальном и аварийном режимах;
- найти решение при ликвидации аварий на станциях и подстанциях.
БК 1,2,3,4,5,7
ПК3.1.1
СД 04
Организация монтажа, ремонта и наладки высоковольтного оборудования.
Организация монтажа, ремонта электрооборудования электрических станций и подстанций;механизмы, установки, приспособления и инструменты для производства ремонтных работ; механизмы и приспособления для подъемно-транспортных и такелажных работ; установка для обработки трансформаторного масла; механизмы, приспособления и инструменты общего назначения; основные принципы и методы оценки состояния электрооборудования; ремонт генераторов и синхронных компенсаторов; ремонт электродвигателей; ремонт трансформаторов, автотрансформаторов и масляных реакторов; монтаж и ремонт электрооборудования распределительных устройств; технология ремонта кабельной и воздушной линии; понятие о наладке электрооборудования: проверки и испытания электрооборудования для обнаружения дефектов; общие дефекты, выявляемые в процессе наладки; общие методы выявления дефектов; оценка механической части электрооборудования; определение состояния магнитной системы; измерения и испытания состояния ТВЧ и контактных соединений; проверка схем первичной и вторичной коммутации; настройка и проверка релейной защиты (РЗ), автоматики (А), управления и сигнализации; методы окончательной оценки пригодности к эксплуатации; испытание изоляции и определение общего состояния элементов электрооборудования;общие испытания электрических машин всех видов;испытания силовых и измерительных трансформаторов; организация наладочных работ; объем наладки монтируемого и ремонтируемого электрооборудования.
Знания:
- организацию монтажных и ремонтных работ;
- механизмы, приспособления и инструменты, применяемые при монтажах и ремонтах электрооборудования электрических станций и подстанций;
- организацию монтажных и ремонтных работ силовых и воздушных линий;
- основы проведения испытаний после монтажа и ремонта;
- общие узлы и дефекты электрооборудования; объем испытаний; объем проверок;
-объем испытаний электрических машин;
-объем испытаний трансформаторов;
-объем наладки выключателей;
-правила составления протоколов наладки.
Умения:
- отличать плановые ремонты от неплановых; повреждения от отказов; отличать виды транспортировок электрооборудования;
- выбрать по справочной литературе необходимые инструменты и механизмы;
- оценить состояние электрооборудования по результатам проверок;
- составлять перечень ремонтных работ по генераторам и синхронным компенсаторам; составлять перечень работ при монтаже;
- определять причину отказов двигателей собственных нужд и их повреждения;
- составлять перечень дефектов и работ при ремонте;
- составлять технологическую карту или сетевой график ремонта электрооборудования распределительных устройств;
составлять библиотеку событий по ремонту монтажа;
- оценивать состояние электрооборудования;
- оценивать результаты испытаний электрических машин;
- оценивать результаты испытаний трансформаторов;
- оценивать результаты наладки выключателей.

БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
АП 03
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдығын пайдалану.
Энергетикалық кәсіпорындардың электржабдығын пайдалануды ұйымдастыру; пайдалану міндеттері және ұйымдастырушылық құрылым; қызметкерлерді дайындау; техникалық құжаттама; жабдық пен құрылыстарды пайдалануға қабылдау; электр жабдығын қыздырудың жалпы сұрақтары; температураны өлшеу; электр жабдығын оқшаулау жұмысы және оның күйін бақылау; генераторларды және синхронды компенсаторларды пайдалану; электр қозғалтқыштарын пайдалану; күштік трансформаторларды, автотрансформаторларды және майлы реакторларды пайдалану; тарату құрылғыларын пайдалану; басқару, бақылау, релелік қорғаныс және автоматика жүйелерінің құрылғыларын пайдалану; күштік кабельдік желілерді пайдалану; әуе электр желілерін пайдалану; электр қондырғыларында оперативті ауыстырып қосуды орындау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың және электрберіліс желілерінің электрлік бөліктерінде апатты жою.
Білімдер:
- электр жабдығын пайдалануды ұйымдастыру қағидасын;
- электр жабдығын техникалық пайдаланудың негізгі ережелерін;
- оперативті ауыстырып қосуды орындау ережелерін және электр станциялары мен қосалқы станциялардың және электр беріліс желілерінің электрлік бөлігінде апатты жоюдың негізгі ережелерін.
Іскерліктер:
- әртүрлі станцияларда өндірістік құрылымды ажырата білу және оларды оперативті басқару;
- жабдықты пайдалануға қабылдау жөніндегі техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- қозғалтқыштарды іске қосуды, тоқтатуды және қызмет көрсетуді талдау;
- кабельдік желіге рұқсат етілетін жүктемені есептеу;
- анықтамалық мәліметтері бойынша әуе желілерінің параметрлерін талдау, ӘЖ пайдалануға қабылдау кезінде техникалық құжаттаманы талдау;
- электр жабдығын қалыпты және апаттық режимдерде жөндеуге шығару бойынша ауыстырып қосу бланктерін жасау;
- станциялар мен қосалқы станцияларда апаттарды жою кезінде шешім табу.
БҚ 1,2,3,4,5,7
КҚ 3.1.1
АП 04
Жоғары вольтты электр жабдықты монтаждауды, жөндеуді және баптауды ұйымдастыру.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтарын монтаждауды және жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған механизмдер, қондырғылар, айлабұйымдар; көтеріп-тиеу және такелаждық жұмыстарға арналған механизмдер мен айлабұйымдар; трансформаторлық майды өңдеуге арналған қондырғы; жалпы қолданыстағы механизмдер, айлабұйымдар және құралдар; электр жабдығының күйін бағалаудың негізгі қағидалары мен әдістері; генераторлар мен синхронды компенсаторларды жөндеу; электр қозғалтқыштарын жөндеу; трансформаторларды, автотрансформаторларды және майлы реакторларды жөндеу; тарату құрылғыларының электр жабдығын монтаждау және жөндеу; кабельдік және әуе желілерді жөндеу технологиясы; электр жабдығын баптау туралы ұғым: ақауларды табуға арналған электр жабдықтарын тексеру және сынау; баптау процесінде анықталатын жалпы ақаулар; ақауларды анықтаудың жалпы әдістері; электр жабдығының механикалық бөлігін бағалау; магниттік жүйенің күйін анықтау; ЖЖН және түйіспелі жалғаулардың күйін өлшеу және сынау; бірінші және екінші коммутация сұлбаларын тексеру; релелік қорғанысты (РҚ), автоматиканы (А), басқару мен сигнал беруді баптау және тексеру; пайдалануға жарамдылығын соңғы рет бағалау әдістері; электр жабдығы элементтерінің жалпы күйін анықтау және оқшаулағышын сынау; электр машиналарының барлық түрлерін жалпы сынау; күштік және өлшеу трансформаторларын сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; монтаждалатын және жөнделетін электр жабдығын баптау көлемі.
Білімдер:
- монтаждау және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтарын жөндеу кезінде қолданылатын механизмдерді, айлабұйымдарды және құралдарды;
- күштік және әуе желілерде монтаждау және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- монтаждаудан кейінгі және жөндеуден кейінгі сынақтарды өткізу негіздерін;
- электржабдығының жалпы түйіндері мен ақауларын; сынау көлемін; тексеру көлемін;
- электр машиналарын сынау көлемін;
- трансформаторларды сынау көлемін;
- ажыратқыштарды баптау көлемін;
- баптау протоколдарын құру ережелерін.
Іскерліктер:
- жоспарлы жөндеулерді жоспарлы емес жөндеулерден ажырата білу; істен шығуды бүлінуден; электр жабдығын тасымалдау түрлерін айыра білу;
- анықтамалық әдебиеттерден қажетті құралдар мен механизмдерді таңдау;
- электр жабдығының жағдайын тексеру нәтижелері бойынша бағалау;
- генераторлар мен синхронды компенсаторлар бойынша жөндеу жұмыстарының тізімін құру;
- монтаждау кезіндегі жұмыстар тізімін құруды;
- өзіндік мұқтаж қозғалтқыштарының істен шығуын және олардың бүліну себептерін анықтау;
- жөндеу кезіндегі ақаулар мен жұмыстардың тізімін құру;
- тарату құрылғыларының электр жабдығын жөндеудің технологиялық картасын немесе тораптық кестесін құру;
- монтаждау тәртібінің кітапханасын құру;
- электр жабдығының жағдайын бағалау;
- электр машиналарын сынау нәтижелерін бағалау;
- трансформаторларды сынау нәтижелерін бағалау;
- ажыратқыштарды баптау нәтижелерін бағалау.

БК 5,7,8,10
ПК3.3.3
СД 05
Электрические сети энергосистем.
Основные понятия об электрических сетях, требования к ним; основные элементы воздушных и кабельных линий; достоинства, недостатки, область применения; потери мощности и электроэнергии в элементах электрической сети; выбор экономического сечения проводника; поверка на нагрев; защитные аппараты электрических сетей, их выбор; допустимые отклонения и потери напряжения; определение потерь напряжения в однофазных и трехфазных сетях; преимущества, недостатки, область применения и расчет простых и сложных замкнутых электрических сетей; организация и основные вопросы проектирования электрических сетей; выбор номинального напряжения, размещение источников питания, установка нагрузок; приведенные затраты при технико-экономическом сравнении вариантов; надежность и повреждаемость электрооборудования; ущерб; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения; компенсация реактивной мощности; механический расчет проводов.
Знания:
- конструкции воздушных и кабельных линий электропередачи;
- методики электрического расчета местных и районных электрических сетей;
- вопросы надежности и экономичности работы электрических сетей различного напряжения;
- принципы построения электрических схем электрических сетей.
Умения:
- классифицировать электрические сети; классифицировать элементы линий по применяемым конструкционным материалам и назначению;
- классифицировать кабель;
- выбирать сечения проводов и жил кабелей из условий нагрева с учетом конструкции электрических сетей, вида защиты и условий прокладки электрических линии;
- выявлять точки потокораздела сложных замкнутых районных электрических сетей различными методами;
- определять надежность элементов электрических сетей по структурным схемам;
- резервировать схемы электроснабжения местных и районных электрических сетей;
- составлять схемы выпрямительных и инверторных подстанций;
- выбирать закладные конструкции для установки уровнемеров;
- выполнять сочленение с регулирующим органом и монтаж различных исполнительных механизмов; подключать их согласно проектной документации;
- устранять неисправности приборов и регуляторов;
- производить замену отдельных частей и деталей приборов и регуляторов.
БК 1,2,3,4
ПК3.1.1
СД 06
Релейная защита и автоматика энергосистем.
Общие вопросы релейной защиты и автоматики: повреждение и анормальные режимы работы в электроэнергетических системах; измерительные трансформаторы, регулирующие органы, источники оперативного тока, логические, сигнальные и исполнительные органы; релейная защита, ее функции, требования к релейной защите; релейные защиты линий электропередачи,генераторов, трансформаторов, компенсаторов,электродвигателей, сборных шин, блоков; автоматика энергосистем: АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН; противоаварийная автоматика, автоматическая синхронизация; вспомогательные цепи электрических станций и подстанций: организация токовых цепей, напряжение, оперативный постоянный и переменный ток, управление аппаратами, сигнализация; основы диспетчерского управления в энергосистемах: оперативные пункты управления, обслуживание вторичных цепей, регулирование напряжения и реактивной мощности; внешние информационные связи диспетчерских пунктов, характерные неисправности во вторичных цепях и их предупреждение.
Знания:
- полные принципиальные схемы защиты;
- измерительную и логическую части защит;
- классификацию реле;устройство, принцип действия основных и вспомогательных реле защит;
- требования к релейной защите;
- принцип выполнения, работы и применения защит;
- основные элементы противоаварийной автоматики;
- принцип построения схем синхронизаторов; схемы управления и сигнализации, элементы схем; требования к качеству электроэнергии.
Умения:
- проводить настройку и регулирование параметров основных и вспомогательныхреле, тока и напряжения;
- определять параметры срабатывания защиты (уставки, зоны защиты);
- читать схемы АПВ, ЛЭП, АРВ, АРН, АЧР;
- читать схемы управления;
- читать схемы сигнализации;
- проводить текущее обслуживание, ремонт приборов вторичной коммутации;
- выполнять маркировку вторичных цепей, силовых и контрольных кабелей;
- составлять варианты коммутации схем системы;
- выбирать способы средства регулирования.
БК 1,2,3,4
ПК3.1.1
СД 07
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техникабезопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ;средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
Знания:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
-основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.

БҚ 5,7,8,10
КҚ 3.3.3
АП 05
Энергожүйелердің электр тораптары.
Электр тораптары туралы негізгі ұғымдар, оларға қойылатын талаптар; әуе және кабель желілерінің негізгі элементтері; артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы; электр тораптарының элементтеріндегі қуат пен электр энергиясы шығыны; өткізгіштің үнемді қимасын таңдау; қыздыруға тексеру; электр тораптарының қорғаныс аппараттары, оларды таңдау; рұқсат етілетін ауытқулар және кернеу шығындары; бір фазалы және үш фазалы тораптарда кернеу шығынын анықтау; қарапайым және күрделі тұйық электр тораптарының артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу саласы және есептеу; электр тораптарын жобалауды ұйымдастыру және негізгі мәселелері; нақты кернеуді таңдау, қорек көздерін орналастыру, жүктемені орнату; нұсқаларды техника-экономикалық салыстыру кезіндегі келтірінді шығындар; электр жабдығының сенімділігі мен бүлінуі; шығын; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; реактивті қуат өтемі; өткізгіштерді механикалық есептеу.
Білімдер:
- электр берілісінің әуе және кабельдік желілерінің құрылымын;
- жергілікті және аудандық электр тораптарын электрлік есептеу әдістерін;
- әртүрлі кернеудің электр тораптары жұмысының сенімділігі мен үнемділік мәселелерін;
- электр тораптарының электр сұлбаларын құру принципін.
Іскерліктер:
- электр тораптарын жіктеу; қолданылатын құрылымдық материалдар мен белгіленуі бойынша желі элементтерін жіктеу;
- кабельді жіктеу;
- электр тораптарының құрылымын, қорғау түрлерін және электр желілерін төсеу шарттарын ескере отырып, қызу шартынан сымдар мен кабель талсымдарының қимасын таңдау;
- күрделі тұйық аудандық электр тораптарының ағынға бөлу нүктелерін әртүрлі әдістермен табу;
- құрылымдық сұлбалар бойынша электр тораптары элементтерінің сенімділігін анықтау;
- жергілікті және аудандық электр тораптарын электрмен қамтамасыз ету сұлбаларын резервтеу;
- түзету және инверторлық қосалқы станциялардың сұлбаларын құру;
- деңгей өлшеуіштерді орнатуға арналған төселетін құрылымдарды таңдау;
- бөлшектеуді реттеуші органдармен орындау және әр түрлі атқарушы механизмдерді монтаждау; оларды жобалық құжаттамаға сәйкес қосу;
- аспаптар мен реттеуіштердің ақауларын жою;
- аспаптар мен реттеуіштердің жеке бөліктер мен тетіктеріне ауыстыру жүргізу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
АП 06
Энергожүйелердің релелік қорғанысы және автоматикасы.
Релелік қорғаныс пен автоматиканың жалпы мәселелері: электрэнергетикалық жүйелердегі бүлінулер мен бейқалыпты жұмыс режимдері; өлшеу трансформаторлары, реттеуші органдар, оперативті ток көздері, логикалық, сигналдық және атқарушы органдар; релелік қорғаныс, оның функциялары, релелік қорғанысқа қойылатын талаптар; электр берілісі желілерінің, генераторлардың, трансформаторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштардың, жинақтаушы шиналардың, шығырлардың релелік қорғанысы; энергожүйелердің автоматикасы: АҚҚ, РАІ, ҚАР, КАР, ҚАР; өртке қарсы автоматика, автоматтық синхрондау; электр станциялары мен қосалқы станциялардың қосымша тізбектері; ток тізбектерін ұйымдастыру, кернеу, оперативті тұрақты және айнымалы ток, аппараттарды басқару, сигнал беру; энергожүйелердегі диспетчерлік басқару негіздері: оперативті басқару пункттері, қайталама тізбектерге қызмет көрсету, кернеу мен реактивті қуатты реттеу; диспетчерлік пункттердің сыртқы ақпараттық байланысы, қайталама тізбектердегі ерекше ақаулар және олардың алдын-алу.
Білімдер:
- қорғаныстың толық қағидалық сұлбасын;
- қорғаныстың өлшеу және логикалық бөлімдерін;
- реленің жіктелуін; қорғаныстардың негізгі және қосымша реле құрылғысын, жұмыс қағидасын;
- релелік қорғаныс талаптарын;
- жұмыстарды орындау және қорғанысты қолдану қағидасын;
- апатқа қарсы автоматиканың негізгі элементтерін;
- синхрондауыштардың сұлбаларын құру қағидасын;
басқару және сигнал беру сұлбаларын, сұлба элементтерін; электр энергиясы сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- ток пен кернеудің негізгі және қосымша реле параметрлерін баптау және реттеу;
- қорғаныстың қосылу параметрлерін анықтау (қондыру, қорғаныс аймағы);
- АҚҚ, ЭБЖ, ҚАР, КАР, АЖЖ сұлбаларын оқу;
- басқару сұлбаларын оқу;
- сигнал беру сұлбаларын оқу;
- қайталама коммутация аспаптарына ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу жүргізу;
- қайталама тізбектерді, күштік және бақылау кабельдерін таңбалау;
- жүйе сұлбаларының коммутация нұсқаларын құру;
- реттеу құралдарының тәсілдерін таңдау.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
АП 07
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері: Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жөніндегі негізгі заңнамалар; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік жайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдықтарға қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар; өндірістік жайларды жарықтандыруға қойылатын талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстардан, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қойма жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қолмен жұмыс жасайтын құрал-саймандармен және айлабұйымдармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс: заттардың жануы және жарылу қаупі қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындарда өрт күзетін ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздерін;
- тиімді жұмыс жағдайларын жасау бойынша іс-шараларды, өндірістік жайларға және жұмыс орындарына қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптарды;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, жазатайым жағдайларда зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету жөніндегі негізгі медициналық мәліметтерді.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің қарамағындағы учаскеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру;
- жазатайым жағдайларға зерттеу жүргізу және Н-1 формасы бойынша акт рәсімдеу;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқуын және бұзылуын анықтау;
- адамға кері әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторларды бағалау;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу, қауіптілігі жоғары жұмыстарға жоғары рұқсат-наряд рәсімдеу;
- жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.

БК 1,2,7,10
ПК3.1.2
СД 08
Экономика энергетики.
Энергетическое предприятие и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием энергетики; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия энергетики: имущество предприятия энергетики; нововведения и инвестиции на предприятии энергетики; экономический механизм управления предприятием энергетики: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность энергетического производства; учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий металлургии и энергетики; учет и отчетность предприятий энергетики; анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики.
Знания:
- основы управления предприятиями энергетики; их структуру; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики.
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий энергетики;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
БК 1,2,6,9
ПК3.1.3
СД 09
Монтаж низковольтного оборудования.
Общие условия производства
электромонтажных работ; монтаж внутренних электрических сетей: требования к электропроводкам; подготовка трассы и крепление электропроводок; прокладка проводов в жилищном строительстве, плоских проводов, в стальных трубах, в пластмассовых трубах; тросовые и струнные проводки; прокладка кабелей марок СРГ, НРГ, ВРГ, проводов АТПРФ, ПРП и других; электропроводки в лотках и коробах; монтаж шинопровода, проводок во взрывоопасной среде, наружной проводки, проводки на чердаках и вводов в здание; монтаж защитного заземления, электрического соединения, групповых осветительных щитков и светильников; техника безопасности при монтаже проводок; монтаж кабельных линий напряжением до 10 кВ; техника безопасности при монтажекабелей; монтаж воздушныхлиний электропередачи; подготовительные и строительно-монтажные работы; раскатка проводов; соединение и ремонт проводов и тросов; натяжка и закрепление проводов; защита воздушных линий от перенапряжений, заземление; особенности монтажа воздушных линий напряжениемдо 1000В.; техника безопасности; монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций; монтаж электрических машин и аппаратов управления; монтаж электрооборудования кранов; понятие о наладке электрооборудования: проверки и испытания электрооборудования для обнаружения дефектов; общие дефекты, выявляемые в процессе наладки; общие методы выявления дефектов; оценка механической части электрооборудования; определение состояния магнитной системы; измерения и испытания состояния ТВЧ и контактных соединений; проверка схем первичной и вторичной коммутации; настройка и проверка релейной защиты (РЗ), автоматики (А), управления и сигнализации; методы окончательной оценки пригодности к эксплуатации;
испытание изоляции и определение общего состояния элементов электрооборудования;проверка первичной и вторичной коммутации;общие испытания электрических машин;испытаниятрансформаторов;наладка выключателей; протоколы наладки.
Знания:
- требования монтажных инструкций; технологических карт;
- виды электропроводок и технологии прокладки проводов; способы соединения и оконцевания проводов;
- технику безопасности при монтаже проводок;
- типы кабельных линий в электроустановках промышленных предприятий;
- средства механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- способы монтажа концевых и соединительных кабельных муфт, эпоксидных концевых заделок;
- особенности монтажа воздушных линий электропередачи;
- этапы работы по монтажу электрооборудования подстанций, выключателей нагрузки и приводов к ним;
- особенности монтажа собранных и разобранных электрических машин;
- прогрессивные методы монтажа электрооборудования кранов и тельферов;
- технику безопасности при монтаже силовых и осветительных установок;
- общие узлы и дефекты электрооборудования;
- объем испытаний электрических машин;
- объем испытаний трансформаторов;
- объем наладки выключателей;
- правила составления протоколов наладки.
Умения:
- выполнять монтаж всех типов предохранителей; выключателей;
- выполнять работы по производству монтажных схем электрооборудования;
-пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
- пользоваться средствами механизации при монтаже кабельных линий в блоках и траншеях;
- оценивать состояние электрооборудования;
- оценивать результаты испытаний;
- оценивать результаты проверок;
- оценивать результаты испытаний электрических машин;
- оценивать результаты испытаний трансформаторов;
- оценивать результаты наладки выключателей.

БҚ 1,2,7,10
КҚ 3.1.2
АП 08
Энергетика экономикасы.
Энергетикалық кәсіпорындар, оны нарықтық экономика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салаға бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; энергетика кәсіпорындарын басқару негіздері; кәсіпорын қызметкерлерін басқару; энергетика кәсіпорындарының өндірістік қызмет факторлары: энергетика кәсіпорындарының мүлкі; энергетика кәсіпорындарындағы жаңалықтар мен инвестициялар; энергетика кәсіпорындарын басқарудың экономикалық механизмі: техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі және ұйымдастыру; фирмаішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; энергетикалық өндірістің рентабельділігі; энергетика кәсіпорнындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау; энергетика кәсіпорындарының есебі мен есеп берушілігі; энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау.
Білімдер:
- энергетика кәсіпорындарын басқару негіздерін; олардың құрылымын; кәсіпорын құрамын, қозғалысын және мүлкін есепке алуды;
- еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеу саласында кәсіпорындарды басқаруға экономикалық механизмнің ықпалын;
- энергетика кәсіпорындарындағы есеп және есеп беру түрлерін;
- энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметіне талдау жасау негіздерін.
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасына бейімделу;
- энергетика кәсіпорындарының құрылымына бейімделу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорларын пайдаланатын көрсеткіштерге және мүлік қозғалысының көрсеткіштеріне есептеу жүргізу;
- инновациялардың ақпараттық ағымдарына бейімделу;
- кәсіпорын табыстарының барлық түрлерін және тиімділігін анықтау;
- кәсіпорын қызметінде экономикалық талдау нәтижелерін қолдану.
БҚ 1,2,6,9
КҚ 3.1.3
АП 09
Төмен вольтты жабдықты монтаждау.
Электр монтаждау жұмыстарды жүргізудің жалпы шарттары; ішкі электр тораптарын монтаждау: электр сымдарына қойылатын талаптар; трассаны дайындау және электр сымдарын бекіту; тұрғын үй құрылысында сымдарды, болат құбырларда, пластмасса құбырларында жазық сымдарды төсеу; тростық сымдар; СРГ, НРГ, ВРГ маркалы кабельдерді, АТПРФ, ПРП және басқа сымдарды төсеу; тартпалардағы және қораптардағы электр сымдары; шина сымдарды, жарылуға қауіпті ортадағы сымдарды, сыртқы сымдарды, ғимарат шатырындағы және жалғау сымдарын монтаждау; қорғаныстық жерлендіруді, электрлік жалғанымды, топталған жарықтандыру қалқандарын және шамдарды монтаждау; сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; кернеуі 10 кВ. дейінгі кабель желілерін монтаждау; кабельдерді монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр берілісінің әуе желілерін монтаждау; дайындау және құрылыс-монтаждау жұмыстары; сымдарды жаю; сымдар мен тростарды жалғау және жөндеу; сымдарды тарту және бекіту; әуе желілерін асқын кернеуден қорғау, жерлендіру; кернеуі 1000В. дейінгі әуе желілерін монтаждау ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы; трансформаторлық қосалқы станциялардың электр жабдығын монтаждау; электр машиналары мен басқару аппараттарын монтаждау; крандардың электр жабдығын монтаждау; электр жабдығын баптау туралы ұғым; ақауларды табу үшін электр жабдығын тексеру және сынау; баптау процесінде айқындалатын жалпы ақаулар; ақауларды айқындаудың жалпы әдістері; электр жабдығының механикалық бөлігін бағалау; магниттік жүйенің күйін анықтау; ЖЖН және түйіспелік жалғаулардың күйін өлшеу және сынау; біріншілік және екіншілік коммутация сұлбаларын тексеру; релелік қорғанысты (РҚ), автоматиканы (А), басқару мен сигнал беруді баптау және тексеру; пайдалануға жарамдылықты соңғы бағалау әдістері; оқшауламаны сынау және электр жабдығы элементтерінің жалпы күйін анықтау; біріншілік және екіншілік коммутацияны тексеру; электр машиналарын жалпы сынау; трансформаторларды сынау; ажыратқыштарды баптау; баптау протоколдары.
Білімдер:
- монтаждық нұсқаулықтардың; технологиялық карталардың талаптарын;
- электр өткізгіштерінің түрлерін және сымдарды төсеу технологиясын; сымдарды жалғау және ұштау тәсілдерін;
- сымдарды монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қондырғыларындағы кабельдік желілердің типтерін;
- шектеулер мен траншеяларда кабельдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын;
- ұштау және жалғау кабельдік муфталарын, эпоксидті ұштау істерін монтаждау тәсілдерін;
- электр берілісінің әуе желілерін монтаждаудың ерекшеліктерін;
- қосалқы станциялардың, жүктеме ажыратқыштарының және олардың жетектерін монтаждау бойынша жұмыс кезеңдерін;
- құралған және бөлшектенген электр машиналарын монтаждау ерекшеліктерін;
- крандар мен тельферлердің электржабдығын монтаждаудың прогрессивті әдістерін;
- күштік және жарықтау қондырғыларын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- электр жабдығының жалпы түйіндері мен ақауларын;
- электр машиналарын сынау көлемдерін;
- трансформаторларды сынау көлемін;
- ажыратқыштарды баптау көлемін;
- баптау протоколдарын құру ережелерін.
Іскерліктер:
- сақтандырғыштардың, ажыратқыштардың барлық типтерін монтаждау;
- электржабдығының монтаждық сұлбаларын жасау бойынша жұмыстарды орындау;
- монтаждау жұмыстарын жүргізуде құралдарды пайдалану;
- шектеулер мен траншеяларда кабельдік желілерді монтаждау кезіндегі механизация құралдарын пайдалану;
- электр жабдығының күйін бағалау;
- сынау нәтижелерін бағалау;
- тексеру нәтижелерін бағалау;
- электр машиналарын сынау нәтижелерін бағалау;
- трансформаторларды сынау нәтижелерін бағалау;
- ажыратқыштарды баптау нәтижелерін бағалау.

2. Повышенный уровень
2.1
090101 2 – Электромонтер (всех наименований)
ПК 2.1.1 Осуществлять самостоятельную работу в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности:
-выполнять разборку, ревизию, ремонт аппаратуры несложных защит и наладку простых защит;
-принимать в эксплуатацию отремонтированное электрооборудование и включать его в работу;
-производить испытания и пробный пуск машин под наблюдением инженерно-технического персонала;
-настраивать и регулировать контрольно-измерительные приборы и инструменты;
-выполнять слесарную обработку, пригонку и пайку деталей и узлов различной сложности в процессе сборки;
-изготовлять приспособления для сборки и ремонта;
-выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке его в процессе ремонта;
-составлять дефектные ведомости на ремонт электрооборудования;
-выполнять работы с поверочной и измерительной аппаратурой;
-выполнять верховые ремонтные работы на отключенных линиях электропередачи и низовые работы на линиях электропередачи любых напряжений;
-выполнять несложные работы по ревизии, техническому обслуживанию, ремонту и монтажу аппаратуры и цепей вторичной коммутации;
-выполнять монтаж всех типов предохранителей;
-проводить плановые и внеочередные осмотры электрооборудования;
-производить техническое обслуживание электрооборудованиясогласно технологическим картам;
-выполнять замену электрооборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей;
-выполнять работы по производству монтажных схем и ремонту электрооборудования, опробованию и техническому обслуживанию механической и электрической части машин, узлов и механизмов средней сложности.
ПК2.1.2 Нести ответственность за результаты выполнения работ; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
-соблюдать правила техники безопасности и пожаробезопасности;
-соблюдать технологию ремонтных и монтажных работ.
ПК2.1.3 Решать типовые практические задачи; выбирать способ действия из известных на основе знаний и практического опыта:
-определять элементарные неисправности электрооборудования и устранять их;
-пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
-выбирать приемы верховых работ при ремонте и профилактике линий электропередачи без напряжения и под напряжением;
-производить сборку схем для испытания трансформаторов тока и напряжения;
-выполнять механическую регулировку реле телемеханики и автоматики;
-выполнять ревизию блоков питания; ремонт и регулировку контактов, пускателей и ключей управления всех типов;
-выполнять работы по чертежам, схемам, эскизам.

2. Жоғары деңгей
2.1
090101 2 – Электромонтер (барлық атаулар)
КҚ 2.1.1 Жұмыстарды үлгілік жағдайларда өз бетімен және кәсіптік қызметтің күрделі жағдайларында басшылықпен жүзеге асыру:
- күрделі емес қорғаныс аппаратураларды бөлшектеу, тексеру, жөндеу және қарапайым қорғаныстарды баптау;
- жөнделген электржабдықты пайдалануға қабылдау және оны іске қосу;
- инженерлік-техникалық қызметкердің бақылауымен машиналарды сынау және іске қосып көру;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын баптау және реттеу;
- жинау процесінде әр түрлі күрделіліктегі тетіктер мен түйіндерге слесарлық өңдеу, дәлдеу және пісіру жүргізу;
- жинауға және жөндеуге арналған құрылғыларды дайындау;
- жабдықты пайдалану барысында және оны жөндеу процесінде тексерген кездегі ақауларды анықтау және жою;
- электр жабдығын жөндеуге ақау ведомосін жасау;
- жұмыстарды тексеру және өлшеу аппаратурасымен орындау;
- ажыратылған электр беріліс желілерінде жоғарғы жөндеу жұмыстарын және кез келген кернеудегі электр беріліс желілерінде төменгі жөндеу жұмыстарын орындау;
- аппаратуралар мен екіншілік коммутация тізбектерін тексеру, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және монтаждау бойынша күрделі емес жұмыстарды орындау;
- сақтандырғыштардың барлық типтерін монтаждау;
- электр жабдықтарына жоспарлы және кезектен тыс тексеру жүргізу;
- технологиялық карталарға сәйкес электр жабдығына техникалық қызмет көрсету;
- ақаулар табылмаған жағдайда жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарды ауыстыру;
- электр жабдықтарын монтаждау сұлбаларын және жөндеу жұмыстарын орындау, машиналардың механикалық және электрлік бөлігіне, орташа күрделіліктегі түйіндері мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету, сынақтан өткізу.
КҚ 2.1.2 Жұмыстарды орындау үшін; өзінің және өзгелердің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау үшін жауапты болу:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының технологиясын сақтау.
КҚ 2.1.3 Үлгілік тәжірибелік есептерді шығару; білімдері мен тәжірибелері негізінде белгілілерден амалдарды таңдау:
- электр жабдығының қарапайым ақауларын анықтау және оларды жою;
- монтаждау жұмыстарын жүргізу үшін құрал-саймандарды пайдалану;
- электр беріліс желілерін жөндеу және алдын алу жұмыстарын жүргізген кезінде кернеумен және кернеусіз жоғарыда орындалатын жұмыс тәсілдерін таңдау;
- ток және кернеу трансформаторларын сынау үшін сұлбаларға жинау жүргізу;
- телемеханика және автоматика релесіне механикалық реттеуді орындау;
- қоректендіру оқшаулауын тексеру; барлық типті түйіспелерді, іске қосқыштарды, басқару кілттерін жөндеу және реттеу;
- сызбалар, сұлбалар, нобайлар бойынша жұмыстарды орындау.

2. Повышенный уровень
2.2
090102 2 – Электрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций
ПК 2.2.1 Осуществлять самостоятельную работу в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности:
-выполнять разборку, ремонт и сборку электрических машин и относящейся к ним пускорегулирующей аппаратуры закрытых распределительных устройств;
-выполнять капитальный ремонт и технический осмотр трансформаторов;
-выполнять эксплуатационно-ремонтное обслуживание маслоочистительной аппаратуры;
-выполнять лужение оловянистым припоем токоведущих деталей;
-выполнять работы на изолировочных станках по наложению изоляции на фасонные и круглые провода;
-выполнять слесарную обраҒботку деталей по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности);
-определять и устранять дефекты средств измерений теплотехнического контроля, авторегулирования и управления;
-выполнять настройку и наладку устройств релейных схем защит и автоматики технологического оборудования;
-выполнять разборку, ремонт и сборку электрооборудования открытых и закрытых распределительных устройств напряжением до 35 кВ.;
-выполнять ремонт трансформаторов со сменой обмоток напряжением до 35 кВ.;
-выполнять ремонт реакторов, дугогасящих катушек силовых трансформаторов без вскрытия активной части напряжением до 110 кВ.;
-определять и устранять неисправности и дефекты оборудования и аппаратуры;
-выполнять текущий и капитальный ремонт по типовой номенклатуре турбогенераторов и их возбудителей, синхронных компенсаторов и оборудования их присоединения;
-выполнять технический осмотр и ремонт силовых двухобмоточных трансформаторов мощностью до 40000 кВА. напряжением до 110 кВ. и измерительных трансформаторов напряжением до 35 кВ., реакторов;
-выполнять текущие и капитальные ремонты гидрогенераторов и их возбудителей, преобразователей;
-выполнять ремонт основного и вспомогательного оборудования топливоподачи;
-выполнять ремонт, восстановление и сборку узлов грузоподъемных машин и механизмов;
-выполнять такелажные работы;
-проводить испытания такелажного оборудования и оснастки.
ПК2.2.2 Нести ответственность за результаты выполнения работ; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
-соблюдать правила техники безопасности и пожаробезопасности;
-соблюдать технологию ремонтных и монтажных работ.
ПК2.2.3 Решать типовые практические задачи; выбирать способ действия из известных на основе знаний и практического опыта:
-определять дефекты ремонтируемого электрооборудования и устранять их;
-пользоваться инструментом для производства слесарных работ;
-пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
-составлять схемы соединений средней сложности и выполнять монтаж схем соединений средней сложности;
-составлять дефектные ведомости, паспорта на электрооборудование;
-определять степень износа, дефекты деталей и состояние пригодности их к дальнейшей работе.

2. Жоғары деңгей
2.2
090102 2 – Электр станцияларындағы электр жабдықтарын жөндеуші электр слесарі
КҚ 2.2.1 Жұмыстарды үлгілік жағдайларда өз бетімен және кәсіптік қызметтің күрделі жағдайларында басшылықпен жүзеге асыру:
- электр машиналарын және оларға жататын жабық тарату құрылғыларының қосып-реттеу аппаратурасын бөлшектеу, жөндеу және жинау;
- трансформаторларға күрделі жөндеу жүргізу және техникалық тексеруден өткізу;
- май тазарту аппаратурасына пайдалану-жөндеу қызметін көрсету;
- ток өтетін тетіктерге қалайы дәнекерлеумен қалайылау;
- оқшауланған білдектерде фасонды және дөңгелек сымдарға оқшаулама салу жұмыстарын орындау;
- 11-12 квалитет бойынша (4-5 дәлдік класы) тетіктерді слесарлық өңдеу;
- жылу техникалық бақылауды, автореттеуді және басқаруды өлшеу құралдарының ақауын анықтау және жою;
- технологиялық жабдықтардың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларының құрылғыларын баптау және орнату;
- кернеуі 35 кВ. дейінгі ашық және жабық тарату құрылғыларының электр жабдықтарын бөлшектеу, жөндеу және жинау;
- кернеуі 35 кВ. дейінгі орамадарды ауыстыра отырып, трансформаторларды жөндеу;
- реакторларды, күштік трансформаторлардың доға сөндіретін катушкаларын активті бөлігін ашпай 100 кВ. дейінгі кернеуде жөндеу;
- жабдықтар мен аппаратуралардың ақауларын анықтау және жою;
- үлгілік номенклатура бойынша турбогенераторлар мен олардың қоздырғыштарына, синхронды компенсаторлар мен оларды жалғау жабдықтарына ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарн орындау;
- қуаты 40000 кВА. дейінгі, кернеуі 100 кВ. дейінгі екі орамды күштік трансформаторларға, кернеуі 35 кВ. дейінгі өлшеу трансформаторларына, реакторларға техникалық тексеру және жөндеу жүргізу;
- гидрогенераторларға және олардың қоздырғыштарына, түрлендіргіштеріне ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын орындау;
- негізгі және қосымша отын беру жабдығын жөндеу;
- жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің түйіндерін жөндеу, қалпына келтіру және жинау;
- такелаждық жұмыстарды орындау;
- такелаж жабдықтарын сынақтан өткізу және жабдықтау.
КҚ 2.2.2 Жұмыстарды орындау үшін; өзінің және өзгелердің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау үшін жауапты болу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының технологиясын сақтау.
КҚ 2.2.3 Үлгілік тәжірибелік есептерді шығару; білімдері мен тәжірибелері негізінде білетіндерден әрекет ету тәсілдерін таңдау:
- жөнделетін электр жабдықтың ақауын анықтау және оларды жою;
- слесарлық жұмыстарды жүргізуге арналған құрал-саймандарды пайдалану;
- монтаждау жұмыстарын жүргізуге арналған құрал-саймандарды пайдалану;
- орташа күрделіліктегі жалғаулардың сұлбаларын құру және орташа күрделіліктегі жалғау сұлбаларын монтаждау;
- электр жабдығын жөндеуге ақау ведомосін жасау және паспорттар толтыру;
- тетіктердің тозу дәрежесін, ақауларын және алдағы уақытта олардың жұмысқа жарамдылығын анықтау.

2. Повышенный уровень
2.3
090103 2 – Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию
ПК 2.3.1 Осуществлять самостоятельную работу в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности:
-выполнять резку кабеля напряжением до 10 кВ;
-выполнять заделку проходов для всех видов проводок и шин заземления через стены и перекрытия;
-выполнять монтаж сетей заземления и зануляющих устройств;
-выполнять комплектование материалов и оборудования для выполнения электромонтажных работ;
-выполнять демонтаж и монтаж распределительных пунктов закрытого или открытого типа; простых пускорегулирующих аппаратов и приборов;
-выполнять обработку мест сварки механизированным способом и сварку шин заземления.
ПК2.3.2 Нести ответственность за результаты выполнения работ; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
-соблюдать правила техники безопасности и пожаробезопасности;
-соблюдать технологию ремонтных и монтажных работ.
ПК2.3.3 Решать типовые практические задачи; выбирать способ действия из известных на основе знаний и практического опыта:
-работать с электрическими схемами;
-пользоваться инструментом для производства монтажных работ;
-владеть способами измерения сопротивления изоляции электрооборудования, кабелей и проводов;
-владеть различными способами монтажа силовых сетей и электрооборудования.
3. Специалист среднего звена
3.1
090104 3 – Техник-электрик
ПК 3.1.1 Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность по реализации технологических процессов, предусматривающую самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы подчиненными работниками:
-организовать работу на производственном участке в соответствии с технологическими регламентами;
-выявлять причины неполадок, аварий и устранять их;
-контролировать качество выполняемых работ;
-читать и разрабатывать технические чертежи и схемы;
- осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж, ремонт и наладку электрооборудования электрических станций и сетей;
-выявлять причины неисправностей и отказов в работе электрооборудования, устранять их;
-составлять графики и технологические карты ремонтов, организации ремонта и монтажа электрооборудования;
-выполнять несложную настройку защиты линии, трансформатора, двигателя;
-выполнять оперативные переключения в электроустановках;
-работать с диспетчерской службой энергосистемы;
-обеспечивать режим работы оборудования подстанций по установленным параметрам;
-производить оперативные переключения по ликвидации аварий;
-контролировать состояние релейной защиты, дистанционного управления, сигнализации, электроавтоматики;
-производить осмотры электрооборудования распределительных сетей;
-обслуживать оборудование распределительныхпунктов, трансформаторных подстанций, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей;
-выполнять ремонт оборудования распределительных сетей;
-выполнять подготовку рабочих мест ремонтных (наладочных) работ.

2. Жоғары деңгей
2.3
090103 2 - Күштік тораптар мен электр жабдықтарының электр құрастырушысы
КҚ 2.3.1 Жұмыстарды үлгілік жағдайларда өз бетімен және кәсіптік қызметтің күрделі жағдайларында басшылықпен жүзеге асыру:
- 10 кВ. дейін кернеумен кабельдің қимасын орындау;
- сымдардың барлық түрлері және жерлендіру шиналары үшін қабырғалар мен жабындар арқылы өтпелерді бітеу;
- жерлендіру және нөлдеу құрылғыларының желілерін монтаждау;
- электрмонтаждау жұмыстарын орындауға арналған материалдар мен жабдықтарды толымдау;
- ашық және жабық типті тарату пункттерін, қарапайым қосып-реттеу аппараттары мен аспаптарын бөлшектеу және құрастыру;
- механикалық тәсілмен дәнекерленген жерлерді өңдеу және жерлендіру шиналарына дәнекерлеуді орындау.
КҚ 2.3.2 Жұмыстарды орындау үшін; өзінің және өзгелердің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау үшін жауапты болу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының технологиясын сақтау.
КҚ 2.3.3 Үлгілік тәжірибелік есептерді шығару; білімдері мен тәжірибелері негізінде білетіндерден әрекет ету тәсілдерін таңдау:
- электр сұлбаларымен жұмыс істеу;
- монтаждау жұмыстарын жүргізуге арналған құрал-саймандарды пайдалану;
- электр жабдықтардың, кабельдердің және сымдардың оқшаулау кедергісін өлшеу тәсілдерін меңгеру;
- күштік желілер мен электр жабдықтарын монтаждаудың әр түрлі тәсілдерін меңгеру.
3. Орта буын маманы
3.1
090104 3 – Техник-электрик
КҚ 3.1.1 Өздігінен міндеттерді анықтауды, бағынышты қызметкерлермен норманы ұйымдыстыруды және бақылауды орындауды қарастыратын технологиялық процестерді іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметін жүзеге асыру:
- технологиялық регламентке сәйкес өндірістік учаскеде жұмысты ұйымдастыру;
- ақаулардың, апаттардың себептерін анықтау және оларды жою;
- орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау;
- техникалық сызбалар мен сұлбаларды оқу және әзірлеу;
- электр станциялары мен желілердің электр жабдығына техникалық пайдалануды, монтаждауды, жөндеуді және баптауды жүзеге асыру;
- электр жабдығының жұмысындағы ақаулар мен істен шығулардың себептерін анықтау, оларды жою;
- электр жабдықтарын жөндеудің, жөндеуді ұйымдастырудың және монтаждаудың кестелері мен технологиялық карталарын құру;
- желіні, трансформаторды, қозғалтқышты қорғаудың күрделі емес жөндеулерін орындау;
- электр қондырғыларында жедел ауыстырып-қосуды орындау;
- энергожүйенің диспетчерлік қызметімен жұмыс істеу;
- қосалқы станция жабдықтарының жұмыс режимін белгіленген параметрлері бойынша қамтамасыз ету;
- апаттарды жою бойынша жедел ауыстырып- қосуды жүргізу;
- релелік қорғаныстың, қашықтықтан басқарудың, сигнал берудің, электр автоматикасының күйін бақылау;
- тарату желілерінің электр жабдықтарын тексеру;
- тарату пункттерінің, трансформаторлық қосалқы станциялардың, тарату тораптарының электр берілісінің әуе және кабель желілерінің жабдығына қызмет көрсету;
- тарату тораптарының жабдығын жөндеу;
- жөндеу (баптау) жұмыстарының жұмыс орындарын дайындау.

ПК 3.1.2 Нести ответственность за результаты деятельности подчиненных работников; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- вести контроль за правильностью эксплуатации электрооборудования электрических станций и сетей;
-проводить инструктаж о правилах эксплуатации электрооборудования;
-выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
-выполнять требования экологической безопасности производства и защиты окружающей среды;
-оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
- анализировать причины производственного травматизма;
-обеспечивать безопасное ведение работ на производственных участках;
-осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности;
-осуществлять контроль качества ремонтных и монтажных работ.
ПК3.1.3 Выполнять решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций:
-рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
-оценивать эффективность производственной деятельности;
-вести обработку данных учета электрической энергии для использования в финансово-экономических подразделениях предприятия;
-оформлять техническую документацию по монтажу, наладке, настройке, ремонту, техническому обслуживанию, эксплуатации электрооборудования электрических станций и сетей;
-обслуживать средства измерений и элементов систем контроля и управления, автоматических устройств и регуляторов, устройств технологической защиты, блокировки, сигнализации, устройств дистанционного управления;
-применять информационные технологии для решения профессиональных задач;
-владеть программным обеспечением в сфере профессиональной деятельности.
Обозначения и сокращения
- АПВ - автоматическое повторное включение;
- АВР - автоматическое включение резерва;
- АРВ - автоматическое регулирование возбуждения;
-АУР - автоматическое устройство регулирование;
-АРН - автоматическое регулирование напряжения;
-АЧР - автоматическое частотное регулирование;
-КЭС - конденсационная электрическая станция;
- ТЭЦ – теплоэлектроцентраль;
-АЭС - атомная электрическая станция;
ТЭС - тепловая электрическая станция;
-ГЭС - гидроэлектростанция;
-ГТУ – газотурбинные установки;
-ПГУ - парогазовые установки;
-ЛЭП - линии электропередачи.
-АТП - автоматизация технологических процессов;
- КИП и А – контрольно-измерительные приборы и автоматизация;
-МПТ- машины постоянного тока;
-ЭВМ- электронно-вычислительные машины;
- КПД- коэффициент полезного действия;
-АД –асинхронный двигатель;
-ГСП- Государственная система промышленных приборов и автоматизации;
-СИ – система измерений;
- ОС- оперативная система;
- АСУ ТП- автоматизированная система управления технологическими процессами;
- АСУП – автоматическая система управления производством;
Приложение 232
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0906000 – Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций

КҚ 3.1.2 Бағынышты қызметкерлердің қызмет нәтижелері үшін; өзінің және өзгенің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындауда жауапкершілік алу:
- электр станциялары мен желілердің электр жабдықтарының дұрыс пайдаланылуына бақылау жүргізу;
- электр жабдықтарын пайдалану ережелері туралы нұсқаулық жүргізу;
- жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау;
- өндірістің экологиялық қауіпсіздік талаптарын және қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
- электр тогынан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
- өндірістік учаскелерде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету;
- қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының сапасын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.1.3 Жұмыс жағдайларына өз бетімен талдау жүргізуді талап ететін әр түрлі үлгілік тәжірибелік есептерді шешу:
- өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
- кәсіпорынның қаржы-экономикалық бөлімшелерінде пайдалану үшін электр энергиясын есепке алу мәліметтерін өңдеу;
- электр станциялары мен желілерінің электр жабдығын монтаждау, баптау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы рәсімдеу;
- өлшеу құралдарына, бақылау және басқару жүйе элементтеріне, автоматтық құрылғылар мен реттеуіштерге, технологиялық қорғаныс құрылғыларына, шектеу және сигнал беру құрылғыларына, қашықтықтан басқару құрылғыларына қызмет көрсету;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолдану;
- кәсіптік қызмет саласында бағдарламалық қамтамасыз етуді меңгеру.
Қысқартулар мен белгілер
МЕМСТ – мемлекеттік стандарт
ЭЕМ - электронды есептегіш машина
ТПБАЖ - Технологиялық процестердi басқарудың автоматты жүйесi
ӨЖ - өлшеу жүйесі
ЖЖ - жедел жүйе
ӨАБЖ - Өндірісті автоматты басқару жүйесі
ТТМ - тұрақты ток машиналары
АРЖ - автоматы реттеу жүйесі
ҚТ - қысқа тұйықталу
ПӘК - пайдалы әсер коэффициенті
РҚ - релелік қорғаныс
ЖЖН - жүйелік жалғауларды нақтылау
ЖЭС - жылу электр станциясы
СЭС - су электрстанциясы
АЭС - атом электр станциясы
АМЖ - Автоматтандырудың мемелекеттік жүйесі
ЕҚ - есте сақтау құрылғылары
ЖЕҚ - жедел есте сақтау құрылғысы
ТЕҚ - тұрақты есте сақтау құрылғысы
НТҚС - негізгі төмендеткіш қосалқы станциялар
ЕҚСЖ - еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі
БӨА - бақылау өлшеу аспаптары
ЭЖ - электржетек
ЭЖ АБЖ - электржетек автоматты басқару жүйесі
ЭҚК - электр қуаты коэффициенті
АЖР - автоматтық жиілілік реттеу
АКР - автоматтық кернеуді реттеу
АҚР - автоматтық құрылғыларды реттеу
ГҚҚ - газ турбина құрылғылары
КЭС - конденсаттық электр станциясы
БГҚ - бу-газ құрылғылары
ЭБЖ - Электр беріліс желісі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 232-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0906000Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары

- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать электрические схемы.
БК 3,5,7
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ОПД 03
Теоретические основы теплотехники.
Основные положения технической термодинамики; газовые законы; теплоемкость; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; теплообменные аппараты.
Знания:
- свойства и законы техниҒческой термодинамики;
- основные термодинамичеҒские параметры пара и воды;
- методы расчета параметҒров идеальных и реальных газов;
- основные положения теоҒрии теплообмена;
- циклы паротурбинных усҒтановок.
Умения:
- строить термодинамические процессы водяного пара в hs- диаграмме;
- определять основные термодинамические параметры пара и воды по таблицам.
БК 1,2,3,6,7
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ОПД 04
Конструкционные материалы в теплоэнергетике.
Строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико-термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; объемы, виды, сроки контроля основного теплоэнергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии.
Знания:
- виды конструкционных и теплоизоляционных материалов; механические, электрические и другие физико-химические свойства конструкционных материалов;
- строение, способы получения, область применения конструкционных материалов.
Умения:
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;
- расшифровать марки материалов, применяемых в котлостроении;
- работы со справочной литературой, с диаграммами;
- определять материалы по назначению и применению.

- МЕМСТ 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЕМСТ 2.301-68* бойынша форматтарды;
- МЕМСТ 2.304-81 бойынша
сызба қаріптерін;
- МЕМСТ 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЕМСТ 2.307-68* бойынша өлшемдер түсіру ережелерін, жанасу түрлерін.
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты қаріппен жазба жазу;
- сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктердің сызбаларын орындау;
- сызбада қарапайым түрдегі тетіктердің өлшемдерін түсіру;
- электр сұлбаларды оқу.
БҚ 3,5,7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
ЖКП 03
Жылу техникасының теориялық негіздері.
Техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары; жылу сыйымдылық; термодинамика заңдары; идеал газдардың термодинамикалық процестері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; бу турбиналы қондырғылардың циклдері; жылу алмастыру теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру және жылу шығыны; жылу алмастыру аппараттары.
Білімдер:
- техникалық термодинамика қасиеттері мен заңдарын;
- су мен будың негізгі термодинамикалық параметрлерін;
- идеал және реал газдардың параметрлерін есептеу әдістерін;
- жылу алмастыру теориясының негізгі ережелерін;
- бу турбиналы қондырғылар циклін;
Іскерліктер:
- hs диаграммада су буының термодинамикалық процесін құру;
- кесте бойынша бу мен судың негізгі термодинамикалық параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3,6,7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
ЖКП 04
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар.
Металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; көміртекті болаттар мен шойындар; болатты термикалық және химия-термикалық өңдеу негіздері; қоспалы болат пен қорытпалар; түсті металдар қорытпасы; жылу энергетикалық қондырғылардың конструкциялық материалдарының жұмыс шарттары; электрмен имектеп дәнекерлеу; газбен дәнекерлеу; термикалық кесу; электр станцияларының жылу энергетикалық жабдықтары мен құбырларын монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; негізгі жылу энергетикалық жабдықтарды бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері; ақауды табу әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- құрылымдық және жылуды оқшаулайтын материалдарының түрлерін; құрылымдық материалдардың механикалық, электрлік және өзге де физика-химиялық қасиеттерін;
- құрылымдық материалдардың құрылымын, алу тәсілдерін, қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтардың түйіндері мен тетіктерінің ықтимал өзгеру түрлерін анықтау;
- қазандық жасауда қолданылатын материалдардың таңбаларын ашып оқу;
- анықтамалық әдебиеттермен, диаграммалармен жұмыс істеу;
- мақсаты және қолданылуы бойынша материалдарды анықтау.

БК 1,2,3
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ОПД 05
Гидравлика и насосы.
Физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы.
Знания:
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; назначение насосов; их основные параметры;
- типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- работать с каталогами и техническими паспортами.
БК 1,2,3,4
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ОПД 06
Основы компьютерной технологии.
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами.
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж.
БК 5
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
Квалификация: 090601 2 – Машинист-обходчик по котельному оборудованию
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки ТЭС.
Классификация топлива и его технические характеристики; эффективность использования топлива; топочные устройства; парообразующие поверхности нагрева; пароперегреватели. низкотемпературные поверхности нагрева; каркас, обмуровка и гарнитура паровых котлов; топливоподача и пылеприготовление твердого топлива; топливное хозяйство газо-мазутных электростанций; газо-воздушный тракт котельных установок; золошлакоудаление.
Знания:
- компоновку и конструкции поверхностей нагрева;
- конструкцию экономайзера, воздухоподгревателей, принцип их работы;
- конструкции каркасов, крепления барабанов котлов, труб;
- устройство и виды обмуровки, тепловой изоляции, конструкции гарнитуры;
- типы и классификацию котлов по ГОСТ 3619-81
- классы арматуры, конструкцию арматуры, место ее установки;
- устройство и принцип работы оборудования топливоподачи, углеразмольные характеристики топлива, принцип работы систем пылеприготовления, схемы пылесистем;
- схемы газовоздушного тракта и его конструктивные элементы, принцип действия, основные характеристики золоуловителей;
- конструкцию золошлакоудаляющих устройств.
Умения:
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательных трактов котельного агрегата.
БК4,6,7,8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 02
Тепловые электрические станции и трубопроводы.
Технологическая схема тепловой электрической станции; тепловая схема тепловых электрических станций; элементы технологических схем электростанций; трубопроводы и трубопроводная арматура; техническое водоснабжение.
Знания:
- конструкцию элементов тепловой схемы ТЭС;
- назначение и классификацию трубопроводов;
- способы прокладки и крепления трубопроводов;
- назначение и конструкцию трубопроводной арматуры;
- системы теплоснабжения, конструкцию сетевых подогревателей.
Умения:
- читать тепловые схемы ТЭС.
БК4,6,7,8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 03
Основы теплотехнических измерений и автоматизации теплотехнических процессов.
Общие сведения о теплотехнических измерениях и метрологии; измерение температуры; измерение давления, разности давлений и разряжения; измерение расхода, количества и уровня жидкостей и сыпучих тел; измерение состава газов, воды, пара; специальные измерения схемы теплотехнического контроля; основные понятия управления и автоматизации; автоматизированные системы регулирования; технические средства автоматизированных систем регулирования, автоматическое регулирование барабанных и прямоточных паровых котлов; автоматизация энергетического блока и вспомогательного оборудования.
Знания:
- основные типы приборов для измерения технологических параметров;
- применение приборов для измерения основных технологических параҒметров;
- основные технические характеристики; достоинства и недостатки приҒборов для измерения технологических параметров.
Умения:
- включать приборы в работу;
- измерять температуры, давления, разности давлений и разряжения, расхода количества и уровня жидкостей и сыпучих тел, состава газов, воды, пара.
БК4,6,7,8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 04
Ремонт и обслуживания котельного оборудования.
Организация обслуживания и технологические показатели котлотурбинного цеха; обслуживание вспомогательного оборудования котельной установки; испытание и наладка оборудования котельного отделения; ремонт тягодутьевых машин; ремонт регенеративных воздухоподогревателей; ремонт мельниц питательной пыли; ремонт насосов; организация ремонтных работ.
Знания:
- технические параметры и характеристики котлоагрегата и его оборудования;
- конструкции, схемы и назначение оборудования для получения пыли, отсоса газов, подачи воздуха и очистки дымовых газов;
- конструкции и назначение топок, горелок; расположение поверхностей нагрева; параметры, определяющие режимы работы.
Умения:
- определять дефекты вспомогательного оборудования, возникшие в период эксплуатации;
- судить о работе оборудования по параметрам сред;
- анализировать причины нарушения режима работы вспомогательного оборудования;
- проводить подготовительные работы к пуску и ремонту оборудования.
БК4,6,7,8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 05
Экономика отрасли.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; организация планирования на предприятиях отрасли.
Знания:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики.
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.

БҚ 1,2,3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.1
ЖКП 05
Гидравлика және сорғылар.
Сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр және түтік бойымен жылжуы; сорғылар туралы жалпы мәліметтер; электр станцияларының сорғы жабдықтары; сорғылар.
Білімдер:
- сорғы жабдықтарына қойылатын талаптарды; сорғылардың мақсаттарын; олардың негізгі параметрлерін;
- қоректік, конденсациялық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлерін.
Іскерліктер:
- аспаптар көрсеткіштері бойынша сорғының қысымын анықтау;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
ЖКП 06
Компьютерлік технология негіздері.
Windows АЖ; Microsoft Word мәтіндік редактор; Excel электронды кесте; деректер базасы; компьютерлік желілер; Auto Cad графикалық редактор; ЭЕМ және курстық жобалауда қолдану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- пайдаланушыға компьютерді жөнге келтіруді; желіде жұмыс жасауды;
- офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды.
Іскерліктер:
- АЖ баптау;
- мәтінді пішімдеу және түзету енгізу; кестелер құру және түзету енгізу;
- ақпаратты алу және жөнелту үшін жергілікті желі мен жаһандық желіні пайдалану;
- сызбалар құру және түзету енгізу.
БҚ 5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
Біліктілігі: 090601 2 - Қазандық жабдықтарын аралаушы машинист
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
ЖЭС қазандық қондырғылары.
Отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; отынды пайдалану тиімділігі; оттық құрылғылар; қыздырудың бу түзейтін беттері; бу қыздырғыштар; төмен температуралы қызу беттері; бу қазандарының қаңқасы, қаптамасы және гарнитурасы; отын беру және қатты отынның шаңын дайындау; газмазутты электр станцияларының отын шаруашылығы; қазандық қондырғылардың газ-ауа жолдары; күлқожды жою.
Білімдер:
- қыздыру беттерінің компоновкасы мен құрылымын;
- экономайзердің, ауа қыздырғыштардың құрылымын, олардың жұмыс қағидасын;
- каркастардың құрылымын, қазандық және құбыр барабандарының бекітілуін;
- жылулық оқшаулағыштың құрылғысы мен қаптау түрлерін, гарнитурлардың құрылымын;
- МЕМСТ 3619-81 бойынша қазандардың типтері мен жіктелуін;
- арматура кластарын, арматура құрылымын, оны орналастыру орнын;
- жылу беру жабдығының құрылымы мен жұмыс қағидасын, отынның көмір үгіту сипаттамаларын, шаң дайындау жүйелерінің жұмыс қағидасын, шаң жүйесінің сұлбаларын;
- газ-ауа жолының сұлбалары мен оның құрылымдық элементтерін, жұмыс қағидасын, күл ұстағыштардың негізгі сипаттамаларын;
- күл қож жою қондырғыларының құрылымын.
Іскерліктер:
- жабдықтардың сипаттамасы бойынша негізгі ағындардың параметрлерін анықтау;
- қазандық агрегаттың қосымша жолдарының технологиялық сұлбаларын оқу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 02
Жылу электр станциялары және құбырлар.
Жылу электр станцияларының технологиялық сұлбасы; жылу электр станцияларының жылулық сұлбасы; электр станцияларының технологиялық сұлба элементтері; құбырлар мен құбырлы арматура; техникалық сумен қамтамасыз ету.
Білімдер:
- ЖЭС жылу сұлбалары элементтерінің құрылымын;
- құбырлардың мақсаты мен жіктелуін;
- құбырларды төсеу және бекіту тәсілдерін;
- құбырлы арматураның мақсаты мен құрылымын;
- жылумен жабдықтау жүйелерін, желілік қыздырғыштардың құрылымын.
Іскерліктер:
- ЖЭС жылулық сұлбаларын оқу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 03
Жылу техникалық өлшеу негіздері және жылу техникалық процестерді автоматтандыру.
Жылу техникалық өлшеулер және метрология туралы жалпы мәліметтер; температураны өлшеу; қысымды, қысым айырымдарын және зарядтауды өлшеу; сұйықтықтар мен сусымалы заттардың шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; газдың, судың, будың құрамын өлшеу; жылу техникалық бақылау сұлбаларын арнайы өлшеу; басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері; реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің техникалық құралдары; автоматты реттеу; барабанды және тура ағатын бу қазандықтарын автоматтандыру; энергетикалық блок пен қосымша жабдықты автоматтандыру.
Білімдер:
- технологиялық параметрлерді өлшейтін аспаптардың негізгі типтерін;
- негізгі технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың қолданылуын;
- негізгі техникалық сипаттамаларды; технологиялық параметрлерді өлшейтін аспаптардың артықшылықтары мен кемшіліктерін.
Іскерліктер:
- аспаптарды іске қосу;
- температураны, қысымды, қысым айырымын және разрядталуды, сұйықтықтар мен сусымалы денелердің мөлшер шығынын және деңгейін, газдың, судың, будың құрамын өлшеу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 04
Қазандық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету.
Қазандық-турбина цехына қызмет көрсетуді ұйымдастыру және технологиялық көрсеткіштері; қазандық қондырғылардың қосымша жабдықтарына қызмет көрсету; қазандық бөлімше жабдықтарын сынау және баптау; тартып-үрлейтін машиналарды жөндеу; регенеративті ауа қыздырғыштарды жөндеу; қоректік шаңның диірменін жөндеу; сорғыларды жөндеу; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- қазандық агрегаттың және оның жабдықтарының техникалық параметрлері мен сипаттамаларын;
- шаң алу, газды сору, ауа жіберу және түтінді газды тазарту жабдықтарының құрылымын, сұлбасын және мақсатын;
- оттықтардың, жанарғылардың құрылымы мен мақсатын; қыздыру беттерінің орналасуын; жұмыс режимін анықтайтын параметрлерді.
Іскерліктер:
- пайдалану кезінде пайда болған қосымша жабдықтың ақауларын анықтау;
- орта параметрлері бойынша жабдық жұмысын белгілеу;
- қосымша жабдықтың жұмыс режимінің бұзылу себептерін талдау;
- жабдықты іске қосуға және жөндеуге дайындық жұмыстарын өткізу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 05
Сала экономикасы.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорындарының күрделі қаржы жұмсалымы күрделі құрылыстары; негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру; еңбекті ғылыми түрде ұйымдастыру; сала кәсіпорындарындағы техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; кәсіпорын саласындағы еңбекақы төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздерін;
- кәсіпорын құрамын, мүлік қозғалысын және есепке алуды;
- ұйымдастыру және еңбекақы саласында кәсіпорынды басқаруға экономикалық механизмінің ықпалын;
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарындағы есепке алуды және есеп беруді.
Іскерліктер:
- техника-экономикалық негіздеме және жұмыс жобаларының сметалық құжаттарын құру үшін экономикалық есептеулер жүргізу.

БК 5,9,10
ПК 2.1.3
СД 06
Охрана труда.
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах; техника безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования котельного и турбинного цехов.
Знания:
- определения рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраску трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- виды вращающихся механизмов;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификацию пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений.
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе.
БК4,6,7,8
ПК 2.1.2
Квалификация: 090602 2 - Машинист-обходчик по турбинному оборудованию
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Турбинные установки ТЭС.
Основные понятия о паро- и газотурбинных установках; основы газодинамики пара при течении через каналы турбинных решеток; многоступенчатые паровые турбины; вспомогательное оборудование паротурбинной установки.
Знания:
- назначение и типы турбин;
- назначение, устройство и принцип действия конденсаторов, деаэраторов, подогревателей.
Умения:
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательного оборудования турбинных установок;
- работать с технической документацией на вспомогательное оборудование.
БК4,6,7,8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
СД 02
Тепловые электрические станции и трубопроводы.
Технологическая схема тепловой электрической станции; тепловая схема тепловых электрических станций; элементы технологических схем электростанций; трубопроводы и трубопроводная арматура; техническое водоснабжение.
Знания:
- конструкцию элементов тепловой схемы ТЭС;
- назначение и классификацию трубопроводов;
- способы прокладки и крепления трубопроводов;
- назначение и конструкцию трубопроводной арматуры;
- системы теплоснабжения, конструкцию сетевых подогревателей.
Умения:
- читать тепловые схемы ТЭС.
БК4,6,7,8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
СД 03
Основы теплотехнических измерений и автоматизация теплотехнических процессов. Общие сведения о теплотехнических измерениях и метрологии; измерение температуры; измерение давления, разности давлений и разряжения; измерение расхода, количества и уровня жидкостей и сыпучих тел; измерение состава газов, воды, пара. специальные измерения схемы теплотехнического контроля; основные понятия управления и автоматизации; автоматизированные системы регулирования; технические средства автоматизированных систем регулирования автоматическое регулирование барабанных и прямоточных паровых котлов; автоматизация энергетического блока и вспомогательного оборудования.
Знания:
- основные типы приборов для измерения технологических параметров;
- применение приборов для измерения основных технологических параҒметров;
- основные технические характеристики; достоинства и недостатки приҒборов для измерения технологических параметров.
Умения:
- включать приборы в работу;
- измерять температуру, давления, разности давлений и разряжения, расхода количества и уровня жидкостей и сыпучих тел, состава газов, воды, пара.
БК4,6,7,8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
СД 04
Ремонт и обслуживания турбинного оборудования.
Обслуживание и наладка конденсационного устройства, системы регенерации, сетевой подогревательной установки, насосного оборудования; ремонт теплообменников.
Знания:
- правила технической эксплуатации оборудования;
- принципы действия и конструкцию вспомогательного оборудования;
- неполадки и отказы в работе каждого элемента.
Умения:
- определять дефекты вспомогательного оборудования, возникшие в период эксплуатации;
- судить о работе оборудования по параметрам сред;
- определения неисправности оборудования;
- анализировать причины нарушения режима работы вспомогательного оборудования;
- проводить подготовительные работы к пуску и ремонту оборудования.
БК4,6,7,8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
СД 05
Экономика отрасли.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; организация планирования на предприятиях отрасли.
Знания:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики.
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.

БҚ 5,9,10
КҚ 2.1.3
АП 06
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда жұмыс істеу кезінде, айналмалы механизмдерді пайдалану және жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қойылатын қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; қазандық және турбиналы цехтардың жабдығын пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтауды;
- жабдықты куәландыру тәртібін;
- құралды пайдалану ережелерін;
- ауыр жабдықтарды қолмен тасымалдау нормаларын;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдерін;
- жұмыс істеушілер арасындағы хабарласу сигналдарын, қорғаныс құралдарын;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімін, құбырларды куәландыруды, сырлауды, құбырлардағы жазуларды;
- гидравликалық сынау өткізу тәртібін;
- айналмалы механизмдердің түрлерін;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелерін;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі жеке қорғаныс құралдарын;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шараларын;
- өрт қауіпті жайлардың жіктелуін; өртке қарсы қорғаныс шараларын;
- өрт сөндіргіштердің құрылымдарын;
- күю, улану түрлерін.
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.1.2
Біліктілігі: 090602 2 – Турбиналы жабдықтарды аралаушы машинист
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
ЖЭС турбиналы қондырғылары.
Бу және газ-турбиналы қондырғылар туралы негізгі ұғымдар; турбиналы тор каналдары арқылы аққан будың газдинамика негіздері; көп сатылы бу турбиналары; бу турбиналы қондырғының қосымша жабдығы.
Білімдер:
- турбиналардың мақсатын және типтерін;
- конденсаторлардың, деаэраторлардың, қыздырғыштардың мақсатын, орнатылуын және жұмыс принципін.
Іскерліктер:
- жабдықтың сипаттамасы бойынша негізгі ағындардың параметрлерін анықтау;
- турбиналы қондырғылардың қосымша жабдығының технологиялық сұлбаларын оқу;
- қосымша жабдыққа техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
АП 02
Жылу электр станциялары және құбырлар.
Жылу электр станцияларының технологиялық сұлбасы; жылу электр станцияларының жылу сұлбасы; электр станцияларының технологиялық сұлба элементтері; құбырлар мен құбырлы арматура; техникалық сумен қамтамасыз ету.
Білімдер:
- ЖЭС жылу сұлбалары элементтерінің құрылымын;
- құбырлардың мақсаты мен жіктелуін;
- құбырларды төсеу және бекіту тәсілдерін;
- құбырлы арматураның мақсаты мен құрылымын;
- жылумен жабдықтау жүйелерін, тораптық қыздырғыштардың құрылымын.
Іскерліктер:
- ЖЭС жылу сұлабаларын оқу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
АП 03
Жылу техникалық өлшеу және жылу техникалық процестерді автоматтандыру.
Жылу техникалық өлшеулер және метрология туралы жалпы мәліметтер; температураны өлшеу; қысымды, қысым айырымдарын және зарядтауды өлшеу; сұйықтықтар мен сусымалы заттардың шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; газдың, судың, будың құрамын өлшеу; жылу техникалық бақылау сұлбаларын арнайы өлшеу; басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері; реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің техникалық құралдары; автоматты реттеу; барабанды және тура ағатын бу қазандықтарын автоматтандыру; энергетикалық блок пен қосымша жабдықты автоматтандыру.
Білімдер:
- технологиялық параметрлерді өлшейтін аспаптардың негізгі типтерін;
- негізгі технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың қолданылуын;
- негізгі техникалық сипаттамаларды; технологиялық параметрлерді өлшейтін аспаптардың артықшылықтары мен кемшіліктерін.
Іскерліктер:
- аспаптарды іске қосу;
- температураны, қысымды, қысым айырымын және разрядталуды, сұйықтықтар мен сусымалы денелердің мөлшер шығынын және деңгейін, газдың, судың, будың құрамын өлшеу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
АП 04
Турбиналы жабдықты жөндеу және қызмет көрсету.
Конденсациялық құрылғыға, регенерация жүйелеріне, тораптық қыздыру қондырғыларына, сорғы жабдығына қызмет көрсету және жөндеу; жылу алмастырғыштарды жөндеу.
Білімдер:
- жабдыққа техникалық қызмет көрсету ережелерін;
- қосымша жабдықтың жұмыс қағидасы мен құрылымын;
- әрбір элементтің жұмысындағы ақаулар мен істен шығуларды.
Іскерліктер:
- қосымша жабдықты пайдалану кезінде пайда болған ақауларын анықтау;
- орта параметрлері бойынша жабдық жұмысы туралы талдау;
- жабдықтың бұзылуын анықтау;
- қосымша жабдықтың жұмыс режимінің бұзылу себептерін талдау;
- жабдықты іске қосуға және жөндеуге дайындық жұмыстарын өткізу.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
АП 05
Сала экономикасы.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорындарының күрделі қаржы жұмсалымы күрделі құрылыстары; негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру; еңбекті ғылыми түрде ұйымдастыру; сала кәсіпорындарындағы техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; кәсіпорын саласындағы еңбекақы төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздерін;
- кәсіпорын құрамын, мүлік қозғалысын және есепке алуды;
- ұйымдастыру және еңбекақы саласында кәсіпорынды басқаруға экономикалық механизмінің ықпалын;
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарындағы есепке алуды және есеп беруді.
Іскерліктер:
- техника-экономикалық негіздеме және жұмыс жобаларының сметалық құжаттарын құру үшін экономикалық есептеулер жүргізу.

БК5,9,10
ПК 2.2.3
СД 06
Охрана труда.
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах; техника безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования котельного и турбинного цехов.
Знания:
- определения рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраску трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- виды вращающихся механизмов;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификацию пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений.
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе.
БК4,6,7,8
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металла; правка и гибка заготовок; опиливание; сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках.
Навыки:
- работы со слесарным инструментом.
БК1-10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов, механических узлов, муфт сцепления, подшипниковых узлов, болтовых и резьбовых соединений, заклепочных соединений, емкостей; комплексные работы:
ремонт поверхностей нагрева паровых и водогрейных котлов; ремонт барабанов и устройств регулирования температуры перегретого пара; ремонт трубчатых подогревателей; ремонт грелок, гарнитуры и обдувочных аппаратов; ремонт сборочных единиц вращающихся механизмов; ремонт тягодутьевых механизмов; ремонт подогревателей и теплообменников; ремонт оборудования систем вентиляции, отопления, горячего водоснабжения и газоснабжения; ремонт оборудования систем золоулавливания и золоудаления, систем пылеприготовления.
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт тепломеханического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах;
-использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде.
БК1-10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПП 03
Технологическая практика.
Работа на конкретных рабочих местах, ремонт теплотехнического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования.
Умения:
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов; основы технических измерений; приемы электросварки; приемы и правила такелажных работ;
- организовать работы в условиях действующего производства;
- планирование ремонтных работ;
- проводить ремонт теплотехнического оборудования.
Навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде.
БК1-10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД01
Профессиональный (русский) казахский язык.
Роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:

БҚ 5,9,10
КҚ 2.2.3
АП 06
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда жұмыс істеу кезінде, айналмалы механизмдерді пайдалану және жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қойылатын қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; қазандық және турбиналы цехтардың жабдығын пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтауды;
- жабдықты куәландыру тәртібін;
- құралды пайдалану ережелерін;
- ауыр жабдықтарды қолмен тасымалдау нормаларын;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдерін;
- жұмыс істеушілер арасындағы хабарласу сигналдарын, қорғаныс құралдарын;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімін, құбырларды куәландыруды, сырлауды, құбырлардағы жазуларды;
- гидравликалық сынау өткізу тәртібін;
- айналмалы механизмдердің түрлерін;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелерін;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі жеке қорғаныс құралдарын;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шараларын;
- өрт қауіпті жайлардың жіктелуін; өртке қарсы қорғаныс шараларын;
- өрт сөндіргіштердің құрылымдарын;
- күю, улану түрлерін.
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету.
БҚ 4,6,7,8
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтықтық таңбалау; материалдарды қию; металдарды кесу; дайындамаларды түзету және ию; егеу; бұрғылау және үңгілеу; бұранда кесу; бастыру; бедерлеу; сүрту; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен дәнекерлеу; қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария; электрмен имектеп пісіру тәсілдері; аппаратуралар және құрылғылар; жонғыш және фрезер білдегінде материалдарды өңдеу.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын; слесарлық жұмыстарды жүргізуге арналған құралдарды пайдалану;
- қиюды, кесуді, түзету, июді, бастыруды, бедерлеуді, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге де конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдерін қолдану;
- металл кесетін білдектерде жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
Дағдылар:
- слесарлық құралдармен жұмыс жасау.
БҚ 1-10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Жылу техникалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаншып жалғау; бөлшек шеттерін дәнекерлеуге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін жасау; төсемдерді дайындау; бекітпелерді алу және орнату; арматураларды жөндеу: ілмекті, реттегіш, сақтандырғыш; шұраларды жөндеу; нығыздағыш компенсаторларды, механикалық түйіндерді, ілінісу муфталарын, мойынтірек түйіндерін, болтты және бұрандамалы жалғамаларды, тойтарма жалғамаларды, ыдыстарды жөндеу; кешендік жұмыстар: бу және су қыздыру қазандарының қыздыру беттерін жөндеу; барабандар мен қызған бу температурасын реттеу құрылғыларын жөндеу; ауа қыздырғыш құбырды жөндеу; оттықты, гарнитураларды және үрлеу аппараттарын жөндеу; айналдырушы механизмдердің құрастыру бірліктерін жөндеу; тартып үрлеу механизмдерін жөндеу; қыздырғыштарды және жылу алмастырғыштарды жөндеу; желдету, жылыту, ыстық сумен және газбен жабдықтау жүйелері жабдықтарын жөндеу; күлұстағыш және күл шығару жүйесі, шаң дайындау жүйесі жабдықтарын жөндеу.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын, слесарлық жұмыстарды жүргізу құралдарын пайдалану;
- төсемдерді, бекітпелерді дайындау;
- біліктілікке сәйкес жылу механикалық жабдықтарға жөндеу жүргізу;
- улану, күю, жылу соққысы және өзге де жарақаттар алғанда алғашқы көмек көрсету;
- тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік шараларын пайдалану.
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- теориялық білімдерін практикада қолдану;
- бригадада жұмыс істеу.
БҚ 1-10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КП 03
Технологиялық практика.
Нақты жұмыс орындарындағы жұмыс, оқушы лауазымында жылу техникалық жабдықты жөндеу; аталған мамандық бойынша жұмыс жүргізу тәсілдерін және еңбектің озық әдістерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді шығындау әдістерін үйрену; еңбек өнімділігін арттыру, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыру жолдарын зерттеу.
Іскерліктер:
- металл кесетін білдектерде жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін; тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік шараларын қолдану;
- металдарды және өзге де конструкциялық метариалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдерін қолдану; техникалық өлшеу негіздері; электрмен дәнекерлеу тәсілдері; такелаждық жұмыстардың тәсілдері мен ережелері;
- жұмыс істеп тұрған өндіріс жағдайларында жұмыстарды ұйымдастыру;
- жөндеу жұмыстарын жоспарлау;
- жылу техникалық жабдықты жөндеу.
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу жөніндегі техникалық құжаттамамен жұмыс;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс;
- бригадада жұмыс істеу.
БҚ 1-10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер, сұхбаттар құрастыру.
Білімдер:

БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ОПД 05
Конструкционные материалы в теплоэнергетике.
Строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; диаграмма состояния сплавов; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико- термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; допуски, посадки и технические измерения; стандартизация и метрология в производстве обработке металлов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; конструкционные материалы паровых турбин; конструкционные материалы основного оборудования атомных станций; конструкционные материалы оборудования водоподготовительных установок в очистных сооружениях; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; автоматическая и полуавтоматическая сварка; объемы, виды, сроки контроля основного теплоэнергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии.
Знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
- температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
- аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификация сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
-классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- о допусках и посадках, взаимозаменяемости;
- основные цели и задачи стандартизации;
- о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам оборудования паровых котлов;
- марки сталей и сплавов с особыми свойствами;
- требования к материалам, применяемым для трубопровода пара;
- условия работы и требования к материалам паровых турбин, трубопроводов;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки;
- причины, вызывающие деформацию или структурное изменение в конструкциях при сварке;
- назначение и состав флюса; устройство баллонов для сжатых газов; область применения газовой сварки;
- устройство кислородного резака; принцип действия переносных и стационарных машин кислородной резки;
- специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования;
- требования к качеству сварных соединений;
- технология сварки разнородных сталей;
- требования к сварщикам, допускаемым к сварочным работам на ТЭС и АЭС;
- правила техники безопасности при производстве сварочных работ и противопожарных мероприятий;
- принцип работы, технические характеристики и область применения трубосварочных автоматов;
- правила техники безопасности при автоматической и полуавтоматической сварке.
Умения:
- классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- выбирать вид ТО, ХТО для заданного сплава;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
ЖКП 05
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар.
Металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; қорытпа күйінің диаграммасы; көміртекті болаттар мен шойындар; болаттарды термикалық және химия-термикалық өңдеу негіздері; қоспалы болат пен қорытпалар; түсті металдар қорытпасы; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсат беру, орнату және техникалық өлшемдер; металдарды өңдеудегі стандарттау және метрология; жылу энергетикалық қондырғылардың конструкциялық материалдарының жұмыс шарттары; бу турбиналарының конструкциялық материалдары; атом электр станциялардың негізгі жабдығының конструкциялық материалдары; тазарту құрылыстарындағы су дайындау қондырғылары жабдығының конструкциялық материалдары; электрмен имектеп дәнекерлеу; газбен дәнекерлеу; термикалық кесу; электр станцияларының жылу энергетикалық жабдығы мен құбырларын монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; автоматтық және жартылай автоматтық дәнекерлеу; негізгі жылу энергетикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері; ақауды табу әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамаларын; кристалл тордың қасиеттерін; кристалл тордың ақауларын;
- қорытпалардың кристалдану температурасын, кесу ережелерін;
- салқындау кезінде қорытпалардағы аллотропиялық өзгерістерді;
- мақсаты және химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуін;
- болат пен шойынның таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- термикалық және химия- термикалық өңдеудің мақсаты мен міндеттерін, жылумен өңдеу және ХТӨ түрлерін;
- тоттану салдарын, тоттанумен күресу әдістерін;
- қоспалы болаттың міндеті, құрамы бойынша жіктелуін, қоспалы болаттың таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- түсті металдардың таңбалану принципін, түсті металл қорытпаларының қолданылу саласын;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: басу, созу, нығыздау, соғу, қалыптау; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлерін; илемдеу бұйымдарының түржиыны туралы;
- қысыммен өңдеудің әрбір түрінің ерекшеліктерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- дәнекерлеу технологиясын, халық шаруашылығында дәнекерлеудің қолданылуын;
- өзараалмасушылыққа рұқсат беру жайлы;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін;
- материалдың қызмет көрсету мерзіміне қолайсыз факторлардың әсері туралы;
- жылжығыштық қасиеті мен кезеңдері; релаксация; радиация; радиациялық тұрақтылық туралы;
- бу қазандары жабдығының материалдарына қойылатын талаптарды;
- ерекше қасиеттері бар болат пен қорытпалардың таңбаларын;
- бу құбыры үшін қолданылатын материалдарға қойылатын талаптарды;
- бу турбиналарының, құбырлардың материалдарына қойылатын талаптарды және жұмыс шарттарын;
- құрылымы әртүрлі болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамаларын;
- пісіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- пісіру аппаратына қойылатын талаптарды;
- электрмен имектеп пісірудің артықшылықтарын;
- пісіру кезінде құрылымдық өзгерістерге ұшыраудың себептерін;
- қосындының мақсаты мен құрамын; сығылған газ балондарының құрылымын; газбен пісіруді қолдану саласын;
- оттекті кесу құрылғысын; тасымалданатын және стационарлы оттекті кесу машиналарының жұмыс қағидасын;
- жылу энергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезіндегі пісіру жұмысының ерекшелігін;
- пісірумен қосылған жерлердің сапасына қойылатын талаптарды;
- әр текті болатты пісіру технологиясын;
- ЖЭС және АЭС-тағы пісіру жұмыстарына жіберілетін дәнекерлеушілерге қойылатын талаптарды;
- пісіру жұмыстарын жүргізу кезінде және өртке қарсы іс-шараларды өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- құбыр пісіру автоматтарының жұмыс қағидасын, техникалық сипаттамаларын және қолданылу саласын;
- автоматтық және жартылай автоматтық пісіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін.
Іскерліктер:
- материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша жіктеу;
- қорытпа күйінің диаграммасымен жұмыс істеу, қорытпа құрылымын, критикалық нүктелерді анықтау;
- берілген қорытпа үшін ТӨ және ХТӨ түрін таңдау;
- тоттану түрлерін анықтау;
- болаттың, түсті металдар мен олардың қорытпаларының таңбаларын ашып оқу;
- материалды мақсаты бойынша таңдау;
- өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
- мемлекеттік өлшеу жүйесін пайдалану;
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің ықтимал өзгеріске ұшырау түрлерін анықтау.

БК5,9
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
СД11
Охрана труда.
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах; техника безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования топливно-транспортного цеха, пылеприготовления, котлов, турбин, золошлакоудаления, химических цехов, тепловых сетей.
Знания:
- определения рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраску трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификацию пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений.
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП00
Профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металла; правка и гибка заготовок; опиливание; сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках.
Навыки:
- работы со слесарным инструментом.
ПК 3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов, механических узлов, муфт сцепления, подшипниковых узлов, болтовых и резьбовых соединений, заклепочных соединений, емкостей; комплексные работы: ремонт гидротурбин; ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры; ремонт теплотехнического оборудования.
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт тепломеханического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах;
-использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде.
ПК 3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПП03
Технологическая практика.
Работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием и ремонтом теплоэнергетического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт и техобслуживание теплоэнергетического оборудования; обобщение материалов и их оформление.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы;
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика.
Навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде.
ПК 3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПП04
Преддипломная практика.
Развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту теплотехнического оборудования, аппаратуры автоматического контроля, регулирования и управления; ознакомление с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов, монтажных организаций; приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности; сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений ТЭС;
- изучить техническую документацию, выбрать тему дипломного проекта и подобрать исходный материал для дипломного проектирования.
Навыки:
- работы с технической документацией;
- управления отдельным производственным звеном;
- проведения инструктажа на рабочем месте.
ПК 3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Системно действовать в профессиональной ситуации, анализировать и проектировать свою деятельность, самостоятельно принимать решения в условиях неопределенности;
БК 3
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Практически решать задачи в организации профессиональной деятельности на основе правовых норм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Научно организовать свой труд, применять компьютерную технику в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Позитивно взаимодействовать и сотрудничать с коллегами;
БК 7
Повышать профессиональный уровень, приобретать новые знания;
БК 8
Устойчиво стремиться к самосовершенствованию, к творческой самореализации;
БК 9
Применять рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте;
БК 10
Экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ 5,9
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
АП 11
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғау жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; жазатайым жағдайлар талдамасы; қызметкермен қауіпсіздік техникасы бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қызметкердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, жайларға, жұмыс орындарына, жабдықтарға, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда жұмыс істеу кезіндегі, айналмалы механизмдерді пайдалану және жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын жүргізуде қойылатын қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа да жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; отын-көлік цехы, шаң дайындау, қазандық, турбина, күл-қож жою, химиялық цехтардың, жылу желілерінің жабдықтарын пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтауды;
- жабдықты куәландыру тәртібін;
- құралды пайдалану ережелерін;
- ауыр жабдықтарды қолмен тасымалдау нормаларын;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдерін;
- жұмыс істеушілер арасындағы хабарласу сигналдарын, қорғаныс құралдарын;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімін, құбырларды куәландыруды, сырлауды, құбырлардағы жазуларды;
- гидравликалық сынау өткізу тәртібін;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелерін;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі жеке қорғаныс құралдарын;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғанудың негізгі шараларын;
- өрт қауіпті жайлардың жіктелуін; өртке қарсы қорғаныс шараларын;
- өрт сөндіргіштердің құрылымдарын;
- күю, улану түрлерін.
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтықтық таңбалау; материалдарды қию; металдарды кесу; дайындамаларды түзету және ию; егеу; бұрғылау және үңгілеу; бұранда кесу; бастыру; бедерлеу; сүрту; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен дәнекерлеу; қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария; электрмен имектеп пісіру тәсілдері; аппаратуралар және құрылғылар; жонғыш және фрезер білдегінде материалдарды өңдеу.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын; слесарлық жұмыстарды жүргізуге арналған құралдарды пайдалану;
- қиюды, кесуді, түзету, июді, бастыруды, бедерлеуді, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге де конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдерін қолдану;
- металл кесетін білдектерде жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану.
Дағдылар:
- слесарлық құралдармен жұмыс жасау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Жылу техникалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаншып жалғау; бөлшек шеттерін дәнекерлеуге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін жасау; төсемдерді дайындау; бекітпелерді алу және орнату; арматураларды жөндеу: ілмекті, реттегіш, сақтандырғыш; шұраларды жөндеу; нығыздағыш компенсаторларды, механикалық түйіндерді, ілінісу муфталарын, мойынтірек түйіндерін, болтты және бұрандамалы жалғамаларды, тойтарма жалғамаларды, ыдыстарды жөндеу; кешендік жұмыстар: гидротурбиналарды жөндеу; құбырлар мен құбырлы арматураларды жөндеу; жылу техникалық жабдықты жөндеу.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын, слесарлық жұмыстарды жүргізу құралдарын пайдалану;
- төсемдерді, бекітпелерді дайындау;
- біліктілікке сәйкес жылу механикалық жабдықтарға жөндеу жүргізу;
- улану, күю, жылу соққысы және өзге де жарақаттар алғанда алғашқы көмек көрсету;
- тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік шараларын пайдалану.
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- теориялық білімдерін практикада қолдану;
- бригадада жұмыс істеу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КП 03
Технологиялық практика.
Оқушы лауазымында жылу энергетикалық жабдыққа технологиялық қызмет көрсетумен және жөндеумен байланысты нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; аталған мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс өндірісінің тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосымша бөлшектерді үнемді жұмсау тәсілдерін үйрену; еңбек өнімділігін, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыру жолдарын зерттеу; жылу энергетикалық жабдықты жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге құжаттаманы рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу.
Іскерліктер:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге наряд рәсімдеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдеу;
- оқушы лауазымында жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КП 04
Диплом алдындағы практика.
Техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шеңберінде жеке өндірістік буынды басқару дағдыларын дамыту; жұмыс процесінде кәсіпорынның жылу техникалық жабдыққа, автоматтық бақылау аппаратурасына, реттеу және басқару аппаратураларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі энергетикалық қызмет шеберінің жұмыстарын тікелей зерделеу; кәсіпорынның, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының, монтаждау ұйымдарының жалпы құрылымымен танысу; таңдап алған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалауға бастапақы материалды жинау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаске жұмысын талдау;
- ЖЭС барлық құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын талдау;
- техникалық құжаттамамен танысу, дипломдық жобалау тақырыбын таңдау және дипломдық жобалауға бастапқы материалды жинау.
Дағдылар:
- техникалық құжаттамамен жұмыс;
- жеке өндірістік буынды басқару;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету, өзінің іс-әрекетін талдау, жобалау, белгісіздік жағдайында өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу;
БҚ 3
Кәсіптік қызметі саласында орындалатын жұмысқа жауапкершілік таныту, мәселелерді өз бетімен және тиімді шешу;
БҚ 4
Құқықтық норма негізінде кәсіптік қызметті ұйымдастыруда практикалық міндеттерді шешу, кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыру, кәсіптік қызметі саласында компьютерлік техниканы қолдану;
БҚ 6
Әріптестермен жағымды қарым-қатынас жасау және ынтымақтаста болу;
БҚ 7
Кәсіптік деңгейін жоғарлату, жаңа білімдерді иегеру;
БҚ 8
Өзін-өзі жетілдіруге, өзін-өзі шығармашылық жетілдіруге нық талпыну;
БҚ 9
Тиімді жұмыс тәсілдерін және жұмыс орнында еңбегін ұйымдастыру тәсілін қолдану;
БҚ 10
Материалды үнемді шығандау, жабдықтар мен құрал-саймандарды ұқыпты ұстау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1
090601 2 - Машинист-обходчик по котельному оборудованию
ПК 2.1.1 Осуществлять самостоятельную работу в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности:
- читать технологические чертежи и схемы;
- обеспечивать бесперебойную и экономичную работу вспомогательного оборудования котельных установок;
- вести режим работы вспомогательного оборудования в соответствии с заданным графиком нагрузки;
- выполнять пуск, останов, опрессовку и опробование узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования котельных установок, трубопроводов и трубопроводной арматуры;
- вести контроль за показаниями средств измерений, работой автоматических регуляторов и сигнализации.
ПК 2.1.2 Нести ответственность за результаты выполнения работ; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- обеспечивать надежную и безопасную работу вспомогательного оборудования котельного отделения, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды;
- соблюдать правила устройства и безопасной эксплуатации паровых котлов, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды;
- соблюдать правила технической эксплуатации оборудования тепловых электрических станций;
- соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
ПК 2.1.3 Решать типовые практические задачи; выбирать способ действия из известных на основе знаний и практического опыта:
- участвовать в ликвидации аварийных ситуаций. При возникновении аварий или неполадок в работе котлов должен действовать в соответствии с инструкцией по ликвидации аварийных ситуаций или пожара;
- выявлять и доводить до сведения старшего машиниста и машиниста котлов об изменениях режима работы оборудования, обо всех замеченных дефектах и неполадках оборудования, принимать меры по их устранению.
2. Повышенный уровень
2.2
090602 2 - Машинист-обходчик по турбинному оборудованию
ПК 2.2.1 Осуществлять самостоятельную работу в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности:
- читать технологические чертежи и схемы;
- обеспечивать бесперебойную и экономичную работу вспомогательного оборудования турбинных установок;
- вести режим работы вспомогательного оборудования в соответствии с заданным графиком нагрузки;
- выполнять пуск, останов, опрессовку и опробование узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования турбинных установок, трубопроводов и трубопроводной арматуры;
- вести контроль за показаниями средств измерений, работой автоматических регуляторов и сигнализации.

2. Жоғары деңгей
2.1 090601 2 – Қазандық жабдықтарын аралаушы машинист
КҚ 2.1.1 Жұмыстарды үлгілік жағдайларда өз бетімен және кәсіптік қызметтің күрделі жағдайларында басшылықпен жүзеге асыру:
- технологиялық сызбалар мен сұлбаларды оқу;
- қазандық қондырғының қосымша жабдығының үздіксіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету;
- берілген жүктеме графигіне сәйкес қосымша жабдықтың жұмыс режимін жүргізу;
- қазандық қондырғылардың, құбырлардың және құбыр арматурасының негізгі және қосымша жабдықтарының түйіндері мен механизмдерін іске қосу, тоқтату, нығыздау, сынау;
- өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне, автоматтық реттегіштер мен сигнал беру жұмысына бақылау жүргізу.
КҚ 2.1.2 Жұмыстарды орындау үшін; өзінің және өзгелердің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау үшін жауапты болу:
- қазандық бөлімшесінің қосымша жабдықтарының, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, бу мен ыстық су құбырларының сенімді, қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету;
- бу қазандарын, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу мен ыстық су құбырларын орнату және қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау;
- жылу электр станцияларының жабдықтарын техникалық пайдалану ережелерін сақтау;
- еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелерін сақтау.
КҚ 2.1.3 Үлгілік тәжірибелік есептерді шығару; білімдері мен тәжірибелері негізінде білетіндерден әрекет ету тәсілдерін таңдау:
- апаттық жағдайларды жоюға қатысу. Қазандық жұмысында апат туған жағдайда немесе ақаулар болғанда авариялық жағдайларды немесе өртті сөндіру жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес әрекет ету керек;
- жабдықтар жұмысы режимінің өзгерістерін айқындап, ол туралы және жабдықтарда байқалған барлық ақаулар мен бүлінулер жайлы аға машинистке және машинистке хабарлау, оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
2. Жоғары деңгей
2.2
090602 2 – Турбиналы жабдықтарды аралаушы машинист
КҚ 2.2.1 Жұмыстарды үлгілік жағдайларда өз бетімен және кәсіптік қызметтің күрделі жағдайларында басшылықпен жүзеге асыру:
- технологиялық сызбалар мен сұлбаларды оқу;
- турбиналы қондырғының қосымша жабдығының үздіксіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету;
- берілген жүктеме графигіне сәйкес қосымша жабдықтың жұмыс режимін жүргізу;
- турбиналы қондырғылардың, құбырлардың және құбыр арматурасының негізгі және қосымша жабдықтарының түйіндері мен механизмдерін іске қосу, тоқтату, нығыздау, сынау;
- өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне, автоматтық реттегіштер мен сигнал беру жұмысына бақылау жүргізу.

ПК 2.2.2 Нести ответственность за результаты выполнения работ; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- обеспечивать надежную и безопасную работу вспомогательного оборудования турбинного отделения, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды;
- соблюдать правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды;
- соблюдать правила технической эксплуатации оборудования тепловых электрических станций;
- соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
ПК 2.2.3 Решать типовые практические задачи; выбирать способ действия из известных на основе знаний и практического опыта:
- участвовать в ликвидации аварийных ситуаций. При возникновении аварий или неполадок в работе турбин должен действовать в соответствии с инструкцией по ликвидации аварийных ситуаций или пожара;
- выявлять и доводить до сведения старшего машиниста и машиниста турбин об изменениях режима работы оборудования, обо всех замеченных дефектах и неполадках оборудования, принимать меры по их устранению.
3. специалист среднего звена
3.1. 090603 3 – Техник-энергетик
ПК 3.1.1 Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность в технологическом процессе под руководством, предусматривающую самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы подчиненными работниками:
- осуществлять техническое обслуживание теплоэнергетического оборудования тепловых электрических станций,
- организовать эксплуатацию, ремонт, монтаж и наладку теплотехнического оборудования;
- обеспечивать бесперебойную и экономичную работу оборудования турбинного отделения, распределение электрической и тепловой нагрузки между агрегатами при изменении диспетчерского графика;
- обеспечивать бесперебойную и экономичную работу оборудования котельного отделения, вести режим работы котлов в соответствии с заданным графиком нагрузки;
- осуществлять вывод оборудования в ремонт;
- проводить профилактический осмотр оборудования, выявлять причины неисправностей и отказов в работе оборудования и устранять их;
- осуществлять испытание оборудования в соответствии с нормативами и требованиями безопасности.
ПК 3.1.2 Ответственность: за результаты при реализации нормы; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- осуществлять контроль за правильностью эксплуатации оборудования;
- обеспечивать надежную и безопасную работу основного и вспомогательного оборудования котельного и турбинного отделения, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды;
- осуществлять техническое и оперативное руководство оперативным персоналом смены котельного (турбинного) цеха;
- осуществлять производственный инструктаж на рабочем месте, проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности, технической эксплуатации оборудования и производственной санитарии, а также контроль за их соблюдением;
- производить обходы всех рабочих мест оперативного персонала котельного (турбинного) цеха, контролировать работу оборудования в соответствии с режимными картами, особое значение придавать выполнению персоналом требований ПТЭ, ПТБ, ППБ, а также должностных и производственных инструкций.

КҚ 2.2.2 Жұмыстарды орындау үшін; өзінің және өзгелердің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау үшін жауапты болу:
- турбина бөлімшесінің қосымша жабдықтарының, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, бу мен ыстық су құбырларының сенімді, қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету;
- бу қазандарын, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды, бу мен ыстық су құбырларын орнату және қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтау;
- жылу электр станцияларының жабдықтарын техникалық пайдалану ережелерін сақтау;
- еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелерін сақтау.
КҚ 2.2.3 Үлгілік тәжірибелік есептерді шығару; білімдері мен тәжірибелері негізінде негізінде білетіндерден әрекет ету тәсілдерін таңдау:
- апаттық жағдайларды жоюға қатысу. Турбина жұмысында апат туған жағдайда немесе ақаулар болғанда авариялық жағдайларды немесе өртті сөндіру жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес әрекет ету керек;
- жабдықтар жұмысы режимінің өзгерістерін айқындап, ол туралы және жабдықтарда байқалған барлық ақаулар мен бүлінулер жайлы аға машинистке және машинистке хабарлау, оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
3. Орта буын маманы
3.1
090603 3 – Техник-энергетик
КҚ 3.1.1 Өздігінен міндеттерді анықтауды, бағынышты қызметкерлермен норманы ұйымдыстыруды және бақылауды орындауды қарастыратын технологиялық процестерді іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметін жүзеге асыру:
- жылу электр станцияларының жылу энергетикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
- жылу энергетикалық жабдықтарды пайдалануды, жөндеуді, монтаждауды және баптауды ұйымдастыру;
- турбина бөлімшесі жабдықтарының үздіксіз және үнемді жұмысын қамтасыз ету, диспетчерлік график өзгергенде агрегаттар арасындағы электрлік және жылу жүктемесін тарату;
- қазандық бөлімшесі жабдықтарының үздіксіз және үнемді жұмысын қамтамасыз ету, қазандықтың жұмыс режимін берілген жүктеме графиктеріне сәйкес жүргізу;
- жабдықтарды жөндеуге шығаруды жүзеге асыру;
- жабдықтарды алдын алу тексерден өткізу, жабдық жұмысындағы ақаулар мен істен шығу себептерін айқындау және жою;
- қауіпсіздік нормативтеріне және талаптарына сәйкес жабдықты сынауды жүзеге асыру.
КҚ 3.1.2 Жұмыстарды орындау үшін; өзінің және өзгелердің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау үшін жауапты болу:
- жабдықтардың дұрыс пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
- қазандық және турбина бөлімшелерінің негізгі және қосымша жабдықтарының, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, бу мен ыстық су құбырларының сенімді, қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету;
- қазандық (турбина) цехы ауысымының жедел әрекет ететін қызметкерлеріне техникалық және жедел басшылықты жүзеге асыру;
- жұмыс орнында өндірістік нұсқаулықты жүзеге асыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жабдықтарды техникалық пайдалану және өндірістік санитария ережелерін орындау бойынша іс-шаралар өткізу, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау;
- қазандық (турбина) цехының жедел әрекет ету қызметкерлерінің барлық жұмыс орындарына тексеру жүргізу, режимдік картаға сәйкес жабдықтардың жұмысын бақылау, қызметкерлердің ТПҚ, ҚТҚ, ӨҚҚ талаптарын, сондай-ақ лауазымдық және өндірістік нұсқаулықтарды орындауларына басты назар аудару.

ПК 3.1.3 Решать различные типовые практические задачи, требующие самостоятельного анализа рабочих ситуаций:
- выявлять и устранять неисправности в работе оборудования. При обнаружении недостатков в работе персонала или оборудования котельного (турбинного) цеха, принимать меры по незамедлительному устранению их;
- производить систематический анализ результатов работы основного и вспомогательного оборудования;
- осуществлять подготовку рабочих мест и производить допуск ремонтного персонала к работам на оборудование котельного цеха по нарядам и распоряжениям согласно требованиям ПТБ, ППБ;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
- анализировать причины производственного травматизма;
- работать с техническими паспортами теплотехнического оборудования;
- использовать основные законы в профессиональной деятельности;
- повышать свои технические и экономические знания и содействовать повышению знаний подчиненного персонала;
- применять технические знания в области теплоэнергетики для решения возникающих в процессе работы проблем.
Приложение 237
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0900000 - Энергетика
Специальность:
0913000 – Энерго менеджмент
Квалификация:

КҚ 3.1.3 Жұмыс жағдайларына өз бетімен талдау жүргізуді талап ететін әр түрлі үлгілік тәжірибелік есептерді шешу:
- жабдықтар жұмысындағы ақауларды анықтау және жою. Қазандық (турбина) цехы қызметкерлері немесе жабдықтары жұмысындағы кемшіліктерді байқаған кезде оларды кешіктірмей жою бойынша шаралар қабылдау;
- негізгі және қосымша жабдықтардың жұмыс нәтижелеріне жүйелі түрде талдауды жүргізу;
- жұмыс орындарын дайындауды жүзеге асыру және жөндеу қызметкеріне ҚТҚ, ӨҚҚ талаптарына сәйкес нарядтар мен өкімдер бойынша қазандық цехы жабдықтарына жұмысқа кірісуге рұқсат беру;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдеу;
- өзінің кәсіптік қызметінде бағдарлану үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
- өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
- жылу техникалық жабдықтардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу;
- кәсіптік қызметінде негізгі заңдарды пайдалану;
- өзінің техникалық және экономикалық білімдерін арттыру және бағынышты қызметкердің білімін арттыруға көмектесу;
- жұмыста туындаған мәселелерді шешу үшін жылу энергетика саласында техникалық білімдерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 237-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 - Энергетика
Мамандығы: 0913000 – Энерго менеджмент

45-472*
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
1584
ПП. 01
Учебная практика
1368
ПП.02
Производственная практика
216
ПА.00
Промежуточная аттестация
288
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация**
60
ИА.02 (ОУПП)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовой проект (работа), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 04, СД 05)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 238
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0900000 - Энергетика
Специальность:
0913000 – Энерго менеджмент
Квалификация:

45-472*
ӨО және КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1584
КП.01
Оқу практикасы
1368
КП.02
Өндірістік практика
216
АА.00
Аралық аттестаттау
288
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА.01 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту бойынша барлығы
5760
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық (жоба) жұмыс, бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: арнайы пәндерден (АП 04, 05) кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 238-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 - Энергетика
Мамандығы: 0913000 – Энерго менеджмент

Сноска. Наименование приложения 239 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология и синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Фонетика, лексика, морфология и синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- казахского (русского) языка и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности. Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 2
ОГД. 04
История Казахстана
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана. Основы религиоведения: понятие культуры. Культура и цивилизация. Культура в современном мире. Культура народов, населявших территорию Казахстана. Культура древних цивилизаций на территории Казахстана. Средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков. Культура населения Казахстана в 14-15 веках. Культура Казахстана в 16-17 веках. Развитие культуры Казахстана в 18 веке. Культура Казахстана в первой половине 19 века. Развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века). Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы. Наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны. Развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов. Наука и культура Республики Казахстан на современном этапе. Религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее исторические типы. Основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана. Ислам.
Знания:
- основных понятий;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуры Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы.
БК 3
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и
смысл его существования. Человек и Бог.
Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- о роли науки и научного познания, его структуры, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
СЭД.03
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории. История политической мысли и современные политические школы. Политика. Политическая власть. Демократия как форма осуществления власти. Политическая система. Государство как ее основное звено. Политические партии и партийные системы. Общественные организации и движения. Человек в системе политики. Политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности. Актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 5
СЭД.04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы. Формы и виды собственности, управление собственностью. Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование. Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование. Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 6
СЭД.05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республика Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характера;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформления, хранения и сдачи дел в архив.
БК 8
ОПД 02
Математика для экономистов
Технологическая матрица и задача оптимального планирования. Пространство товаров, вектор цен. Бюджетное множество. Линейные функции спроса и предложения, определение равновесной цены. Паутинообразная модель рынка. Функциональные зависимости, используемые в экономике. Применение производной в экономике. Прибыль фирмы. Экономический смысл частных производных. Свойства функции полезности. Задача оптимизации выбора потребителя. Матрицы последствий и рисков. Принятие решений в условиях полной неопределенности. Принятие решений в условиях частичной неопределенности. Риск как среднее квадратичное отклонение.
Знания:
- о роли математики в экономике;
- о назначении линейной алгебры;
- применение производной в экономике;
Умения:
- находить равновесную точку, использовать производную функции для решений экономических задач;
- использовать линейную алгебру для решения технологических матриц;
- принимать решения в условиях полной и частичной неопределенности.
БК 9

Ескерту. 239-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы және синтаксис. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. ҚР іс қағаздарын жүргізу бойынша нормативті құжаттарды білу. Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіптік тілдесу. Орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы мен синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тілінде техникалық кітаппен жұмыс. Мамандық бойынша сөздікті қолдану. Тілді дамыту және кәсіптік тілдесу.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін және кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс, талдау үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды.
Іскерліктер:
- диалог жүргізуді, өз күшіндегі терминологияны қолданып, сала бойынша құжаттарды оқуды;
- ауызша және жазбаша тілде қателерді жоюды;
- мамандық бойынша сөздікті қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық тіркестер, терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас. Сөйлеудің, аудиолаудың міндетті деңгейі, оқу және жазу, ауызша және жазбаша аудару, шетел тілінде тыңдаған сөзді түсіну.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынаста қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тіл қызметі мен нысанының түрлерін айыруды (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
- шетел тілінде қарапайым қарым-қатынас тілін игеруді.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік мәні, дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері. Салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар. Жұмыс қабілетін қалпына келтіретін әдістер мен құралдар, қозғалыс белсенділігінің және жұмыс қабілетінің режимдері. Физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттігі мен бағыттары.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құраушыларын,
- Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- физикалық белсенділікті жүйелі ұстануды, спортпен айналысуды;
- өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын бекіту үшін дене тәрбиесі бойынша білімін қолдануды.
БҚ 2
ЖГП.04
Қазақстан тарихы
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Әлемдік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Мәдениет түсінігі, мәдениет және өркениет, қазіргі әлемдегі мәдениет. Қазақстан аумағын қоныстанған халықтар мәдениеті. Қазақстан аумағындағы ежелгі өркениет мәдениеті. Тайпа одақтарының орта ғасырлық және қазақ хандығының 9-13ғ. мәдениеті. 14-15ғ. Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. 16-17ғ. Қазақстан мәдениеті. 18 ғ. Қазақстан мәдениетінің дамуы. 19 ғ. бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамында (19 ғ. екінші жартысы – 20 ғ. басы) отаршылық жағдайында Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан төңкеріс және Кеңес үкіметінің қалыптасуы жылдарында. 20-30-шы жылдардағы мәдени құрылыс. Ғылым, халық ағарту ісі, әдебиет және мәдениет Ұлы Отан соғысы жылдарында. 40-шы жылдардың ортасынан 80-ші жылдардың басына дейін Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазіргі кезеңде Қазақстан Республикасындағы ғылым мен мәдениет. Дін қоғамдық құбылыс ретінде. Дін мәні және оның маңызы. Діннің пайда болуы және оның тарихи типтері. Христиан дінінің негізгі тарихи жағдайы, Қазақстан аумағында христиандар қоғамы. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктер;
- конфуцианство, даосизм, Қытай мәдениеті түсініктері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және негізгі жетістіктері;
- ислам, курайшиттер, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке түсініктері;
- христиан ағымының негізгі қағидалары және оның құнды бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьон, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір салты мен құндылықтар жүйесін;
- орта ғасырлар кезеңінде қазақ этносының мәдениет фундаменті жөнінде білімді қалыптастыру;
- Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалы.
Іскерліктер:
- әлемдік мәдениет және оның өркениеті тарихының негізгі кезеңдерін ашуды;
- мәдени мұраны қолдануды;
- мәдениеттану түсініктерін еркін түрде қолдануды;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсетуді;
- дін және оның тарихи типтерін талдауды.
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ой-өрістің негізгі тарамдары. Адам табиғаты және оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет, бостандық және жеке тұлға жауапкершілігі. Адамдық таным және оның іс-қызметі. Ғылым және оның маңызы. Адамзат жаһандық мәселемен бетпе-бет келгенде.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни тұтастығы, адам өмірінің мағынасы жөнінде түсінік;
- ғылым және ғылыми таным, оның құрылымы, нысаны мен әдістерінің маңызы, әлеуметтік және этикалық проблемалар жөнінде түсінік;
Іскерліктер:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастауларында тәртібін анықтауды, оның санасының мәнін, саналы және көзсіз тәртібін;
- қоғамда адамдардың адамгершілік қарым-қатынас нормасын реттеуді.
БҚ 4
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Пән, негізгі түсініктер және категориялар. Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті іске асыру нысаны ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет, оның негізгі түйіні ретінде. Саяси партиялар мен партия жүйелері. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Адам саясат жүйесінде. Саяси іс-қызмет: мәні мен мақсаты. Саяси іс-қызметтің құралдары мен әдістері. Тоталитаризмнен демократиялық қоғамға өтудің маңызды проблемалары. Сыртқы саяси іс-қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік қадам жөніндегі түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қатар, әлеуметтік өзара іс-әрекет жөніндегі түсініктер;
- жеке тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшелігі, реттеу формалары.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты дамытуды және әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа факторларын;
- билік мәнін, саясат субъектісін, саяси қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және бүкіл әлемде) анықтауды;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер жөнінде түсінікті құрастыруды.
БҚ 5
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктер, функциясы, мәні мен қағидалары. Меншік нысаны мен түрлері. Меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері. Мазмұны. Стратегиялық жоспарлау. Жоспарды экономикалық негіздеу және болжамдарды жетілдіру әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар мен қызмет көрсету нарығының күйін талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайлары;
- елдегі және шетелдегі экономикалық жағдай;
- макро- және микроэкономика негіздері, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат жөнінде.
Іскерліктер:
- нарықтық баға түзілу механизмін сипаттауды;
- өзінің кәсіптік іс-қызметінде бағыт үшін қажетті экономикалық ақпаратты тауып, қолдануды.
БҚ 6
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, бастаулары. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы. Адам құқығының жалпы декларациясы, жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бас бостандығы, оны іске асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-қызметте құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалар;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен еркіндігін қорғауды;
- маманның кәсіптік іс-қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдануды.
БҚ 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән мазмұны, оның міндеттері. Іс қағаздарын жүргізуде лингвистикалық түрлі сөздіктерді қолдану. Кәсіпорындарда, ұжымдарда іс қағаздарын жүргізу түсінігі, жүйесі мен ұйымдастырылуы. Техникалық сөздіктер ерекшелігі. Кеңсе және құжатпен жұмыстардың ерекшелігі. Ұйымдастыру-жарлық шығару, нормативтік-құқықтық, ақша-қаржы- есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс қағаздарын жүргізуде басқару жүйесінің автоматикасын қолдану. Құжаттар жиынтығы жөнінде түсінік. Мәтіндік құжаттардың біріншілік жиынтығы. Күрделі мәтіндік жинақтар. Құжат қоры жөнінде түсінік. Мұрағат. Ведомстволық мұрағат. Мемлекеттік мұрағат. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- оқытылатын пән мазмұнын, оның міндеттері;
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлері;
- іскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктелуі;
- іс қағаздарын жүргізудің қазіргі стандарттарына негізгі талаптар;
- құжаттар формулярын және оның құрамды бөліктері.
Іскерліктер:
- іскерлік және ақпараттық сипаттағы түрлі құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын құрастыруды;
- ұйымдастыру-әкімшілік құжаттарымен жұмыс істеуді;
- мұрағат құжаттарының мәтін үлгілерін талдауды;
- істерді толтыруды, сақтауды және мұрағатқа өткізуді.
БҚ 8
ЖКП 02
Экономистерге арналған математика
Технологиялық матрица және тиімді жоспарлау міндеттері. Тауарлар кеңістігі, баға векторы. Бюджеттік жиынтық. Сұраныс пен ұсыныстың желілік функциясы, тепе-теңдікті бағаны анықтау. Нарықтың көптүрлі моделі. Экономикада қолданылатын функционалдық тәуелділіктер. Экономикада туындыны қолдану. Фирма пайдасы. Жеке туындылардың экономикалық мәні. Пайдалылық функциясының қасиеттері. Тұтынушыны таңдау тиімділігінің міндеттері. Тәуекел мен салдар матрицалары. Толық белгісіздік жағдайында шешім қабылдау. Тәуекел орташа квадраттық ауытқу ретінде.
Білімдер:
- экономикада математиканың орны жөнінде;
- сызықтық алгебра тағайындалуы жөнінде;
- экономикада туындыны қолдану.
Іскерліктер:
- тепе-теңдік нүктесін табуды, экономикалық есептерді шешу үшін функция туындысын қолдануды;
- технологиялық матрицаларды шешу үшін сызықтық алгебраны қолдануды;
- толық және ішінара белгісіздік жағдайында шешім қабылдауды.
БҚ 9

ПК 3.1.1
ОПД 03
Экономическая информатика
Цели и задачи экономической информатики, средства ее обработки, методы хранения и передачи экономической информации, информационная технология и этапы ее развития, концепция технологии обработки экономической информации, основные понятия вычислительного процесса, характеристика и основы рациональной организации вычислительного процесса, виды вычисления, практическое применение вычислительных машин, структура и операционная
система, программы по обслуживанию операционной системы, редакторы текстов, электронные таблицы, системы управления базами данных.
Знания:
- назначение вычислительных машин,
- классификацию средств вычислительной техники;
-концепцию технологии обработки экономической информации;
-характеристику и основы рациональной организации вычислительного процесса;
- виды вычисления;
- практическое применение вычислительных машин;
- программы по обслуживанию операционной системы;
- системы управления базами данных;
Умения:
- использовать готовую прикладную программу;
- использовать в организациях и предприятиях персональные компьютеры;
- обрабатывать учетную информацию;
- использовать программный пакет при работе на компьютере;
- использовать программы по обслуживанию операционной системы;
- использовать редакторы текстов, электронные таблицы, системы управления базами данных на ПЭВМ.
БК 10
ПК 3.1.2
ОПД 04
Этика и психология деловых отношений
эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- понятие, историю, назначение этики;
- этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
Умения:
- характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
- вести деловой этикет и протокол
БК 11

КҚ 3.1.1
ЖКП 03
Экономикалық информатика
Экономикалық информатика мақсаты мен міндеттері, оны өңдеу құралдары, экономикалық ақпаратты сақтау және беру әдістері, ақпараттық технология және оның даму кезеңдері, экономикалық ақпаратты өңдеу технологиясының концепциялары, есептеу үрдісінің негізгі түсініктері, есептеу үрдісін тиімді ұйымдастыру сипаттамасы және негіздері, есептеу түрлері, есептеу машиналарын тәжірибелік қолдану, операциялық жүйе құрылымы, операциялық жүйеге қызмет көрсету бойынша бағдарламалар, мәтіндер редакторы, электронды кестелер, мәліметтер базасын басқару жүйесі.
Білімдер:
- есептеу машиналарының тағайындалуы;
- есептеу техникасы құралдарының жіктелуі;
-экономикалық ақпаратты өңдеу технологиясының концепциялары;
-есептеу үрдісін тиімді ұйымдастыру сипаттамасы және негіздері;
- есептеу түрлері;
- есептеу машиналарын тәжірибелік қолдану;
- операциялық жүйеге қызмет көрсету бойынша бағдарламалар;
- мәліметтер базасын басқару жүйесі.
Іскерліктер:
- дайын қолданбалы бағдарламаны қолдануды;
- ұйымдар мен кәсіпорындарда дербес компьютерлерді қолдануды;
- есеп ақпаратын өңдеуді;
- компьютерде жұмыс кезінде бағдарламалық пакетті қолдануды;
- операциялық жүйеге қызмет көрсету бойынша бағдарламаны қолдануды;
- мәтіндер редакторын, электронды кестелерді, дербес электронды есептеу машинасында мәліметтер базасын басқару жүйесін қолдануды.
БҚ 10
КҚ 3.1.2
ЖКП 04
Іскерлік қарым-қатынас этикасы мен психологиясы
Эстетикалық мәдениет; этикалық мәдениет; қарым-қатынас психологиясы, әрекет ортасындағы қарым-қатынас мәдениеті; коммуникация, іскерлік қарым-қатынастағы этикет; жүрістік этикеттің негізгі ережелері; имидж, тіл мәдениеті; қызмет көрсету техникасы және этикасы; дипломатиялық этикет туралы түсінік; халықаралық қарым-қатынас тәжірибесінде кездесулер, келісім сөздер хаттамасы;
халықаралық қарым-қатынастағы ережелер, дәстүрлер, келісімдер; жұмыс орнының интерьері іскерлік этикет аумағы; жұмыс орнын ұстау ережелері.
Білімдер:
- психология туралы жалпы мәліметтер;
- қарым-қатынастың қызметтері, түрлері, құралдары;
-серіктестік қарым-қатынаста жүргізілетін этика қағидалары;
- қызмет көрсететін ұйымға және оның қызметіне талаптарды қою;
- клиенттермен өзара байланыс этикасы;
- қазіргі этикеттің нормалары мен ережелері;
Іскерліктер:
-мамандық бойынша
кәсіптік қызмет аясында мәдени пікірлесуді қолдануды;
- өзін ұстау техникасы мен іскерлік пікірлесу этикетін қолдануды;
-іскерлік шараларды ұйымдастыруды;
-жалпы іскерлік хат алмасу ережелерін;
-дау-дамайды кәсіптік қызметте шеше білуді.
БҚ 11

ПК 3.1.7
ОПД 05
Общая теория статистики
Роль и значение статистики в любом экономико-статистическом исследований. Изучение методологии анализа количественной стороны социально-экономических явлений. Условия применения статистических показателей в экономическом исследовании. Иметь представление о методах, задачах и об организации и особенностях статистики. Приемы сбора и разработки статистических показателей, формы и порядок составления действующей статистической отчетности для анализа и прогнозирования с применением экономико-математических, графических методов и таблиц.
Знания:
- роль, значение и функции статистики в любом экономико-статистическом исследовании;
- методы, задачи, функции и организация статистики;
- понятия и виды статистических категорий и показателей;
- этапы экономико-статистического исследования;
- методику расчетов относительных, средних величин, показателей рода динамики и индексов.
Умения:
- собирать, обрабатывать и анализировать экономическую информацию;
- различать виды статистических показателей и применять их в расчетах;
- рассчитывать и применять относительные, средние величины и показатели вариации;
- строить ряды распределения таблицы и графики с применением информационно-инновационных технологий;
- рассчитывать, применять и анализировать показатели; ряда динамики и индексы.
БК 9
ПК 3.1.5
ОПД 06
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Цели и задачи дисциплины. Гражданский кодекс, его основы. Правовые основы создания, организации, ведения бизнеса. Формы предпринимательских структур. Порядок реорганизации и ликвидации фирмы.
Интеллектуальная собственность и развитие авторского права в РК; Трудовое законодательство РК и другие нормативные и правовые нормы, в профессиональной деятельности
Знания:
- право и свободы человека и гражданина;
- механизмы их реализации;
- законы, права, особенности построения правового государства;
- правовые и нравственные, этические нормы в сфере профессиональной деятельности специалиста;
- принципы и методы правового регулирования;
- о социальной сущности и содержании права;
- о роли государственно-организованном правовом обществе;
Умения:
- сформировать правовую грамотность и ее развитие в профессиональной деятельности;
- формировать политическое, правовые культуры мышления и поведения всех слоев населения в современном обществе.
БК 7
ПК 3.1.8
ОПД 07
Основы маркетинга
понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
основные концепции рыночной деятельности;
сегментирование рынка;
объекты и субъекты маркетинга;
маркетинговая среда;
средства маркетинга;
методы изучения, формирования, прогнозирования и эластичности спроса, стимулирования сбыта,
продвижения товаров и услуг на рынке;
реклама;
сбытовая и ценовая политика; задачи и
стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка;
информационная система маркетинга, стратегия и тактика маркетинга.
Знания:
- понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
- основные концепции рыночной деятельности;
- стратегию ценообразования;
классификацию цен;
- информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга;
Умения:
- определять сегментирование рынка;
- использовать маркетинговую среду;
- использовать средства маркетинга;
- проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
- рекламировать;
- выявлять сбыт и ценовую политику;
- исследовать маркетинг рынка.
БК 6

КҚ 3.1.7
ЖКП 05
Статистиканың жалпы теориясы
Кез келген экономика-статистикалық зерттеулерде статистиканың мәні мен маңызы. Әлеуметтік-экономикалық құбылыстың сандық жағын талдаудың әдістемелерін зерттеу. Экономикалық зерттеуде статистикалық көрсеткіштерді қолдану шарттары. Статистика әдістері, міндеттері мен оны ұйымдастыру, ерекшеліктері жөнінде түсінік. Статистика көрсеткіштерін жинақтау және жетілдіру әдістері, экономика-математикалық, графикалық әдістер мен кестелерді қолданып, талдау және болжау үшін статистикалық есепті құрастыру формалары мен тәртібі.
Білімдер:
- Кез келген экономика-статистикалық зерттеулерде статистиканың мәні мен маңызы, функциялары;
- статистика әдістері, міндеттері, функциялары мен оны ұйымдастыру;
- статистикалық категориялар мен көрсеткіштер түсініктері және түрлері;
- экономика-статистикалық зерттеу кезеңдері;
- салыстырмалы, орташа шамаларды, динамика мен индекстер тегі көрсеткіштерін есептеу әдістері.
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты жинақтауды, өңдеуді және талдауды;
- статистикалық көрсеткіш түрлерін айыруды және оны есептеулерде қолдануды;
- салыстырмалы, орташа шамаларды және нұсқа көрсеткіштерін есептеуді және қолдануды;
- ақпараттық технологияны қолданып, кесте мен графиктер қатарын құруды, орналастыруды;
- көрсеткіштерді, динамика және индекс қатарларын есептеуді, қолдануды және талдауды;
БҚ 9
КҚ 3.1.5
ЖКП 06
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Пән мақсаты мен міндеттері. Азаматтық кодекс, оның негіздері. Бизнесті құру, ұйымдастыру, жүргізудің құқықтық негіздері. Кәсіпкерлік құрылымының формалары. Фирманы қайтадан құру және жою тәртібі. Зияткерлік меншік және ҚР авторлық құқықтың дамуы; ҚР еңбек жағдайлары және кәсіптік іс-қызметте басқа нормативтік және құқықтық нормалар.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі;
- оны іске асыру механизмдері;
- заңдар, құқық, құқықтық мемлекет құру ерекшеліктері;
- маманның кәсіптік іс-қызметінде құқықтық, адамгершілік, этикалық нормалар;
- құқықтық реттеу қағидалары мен әдістері;
- құқықтың әлеуметтік мәні мен мазмұны жөнінде;
- мемлекеттік деңгейде ұйымдастырылған құқықтық қоғам маңызы жөнінде.
Іскерліктер:
- құқықтық сауаттылықты қалыптастырып, оны кәсіптік іс-қызметте дамытуды;
- саяси, құқықтық ойлау мәдениетін қалыптастырып, қазіргі қоғамда тұрғын халықтың барлық деңгейінде алып жүруді.
БҚ 7
КҚ 3.1.8
ЖКП 07
Маркетинг негіздері
Маркетинг түсінігі, оның мақсаты, функциялары, қағидалары, жіктелуі;
Нарықтық іс-қызметтің негізгі концепциялары;
Нарықты сегменттеу; маркетинг объектісі мен субъектісі;
Маркетингтік орта;
Маркетинг құралдары;
Сұранысты зерттеу, қалыптастыру, болжау әдістері, сұраныс иілгіштігі, өткізуді ынталандыру, нарықта тауар мен қызмет көрсетуді жылжыту.
Жарнама;
Өткізу және баға саясаты; баға түзілу міндеттері мен стратегиясы;
Бағаның жіктелуі;
Нарықты маркетингтік зерттеу;
Маркетингтің ақпарат жүйесі, маркетинг стратегиясы мен тактикасы.
Білімдер:
- маркетинг түсінігі, оның мақсаты, функциялары, қағидалары, жіктелуі;
- нарықтық іс-қызметтің негізгі концепциялары;
- баға түзілу стратегиясы;
- бағалардың жіктелуі;
- маркетингтің ақпарат жүйесі, маркетинг стратегиясы мен тактикасы, маркетинг объектісі мен субъектісі.
Іскерліктер:
- нарықты сегменттеуді анықтауды;
- маркетинг ортасын қолдануды;
- маркетинг құралдарын қолдануды;
- сұранысты зерттеу, қалыптастыру және болжау әдістерін жүргізуді;
- жарнамалауды;
- өткізу мен баға саясатын анықтауды;
- маркетинг нарығын зерттеуді.
БҚ 6

ПК 3.1.4
ОПД 08
Основы микроэкономики и макроэкономики
Анализ поведения хозяйствующих субъектов на потребительском рынке посредством теории спроса и предложения. Основы теории поведения потребителя. Теория производства. Издержки производства. Возможность получения фирмами максимальной прибыли в условиях совершенно конкурентного рынка, в монопольной и олигополистической среде. Рынки факторов производства. Общее равновесие на рынке. Понятие общественных благ и внешних эффектов.
Макроэкономические показатели: валовой национальный продукт, уровень цен, уровень безработицы, чистый экспорт. Макроэкономические модели рыночного равновесия в краткосрочном и долгосрочном периодах, модели взаимодействия денежно-кредитной (монетарной), налогово-бюджетной (фискальной) и внешней политики. Проблемы инфляции, безработицы, спад и экономический рост.
Знания:
- анализ поведения хозяйствующих субъектов на потребительском рынке;
- теорию производства;
- издержки производства;
- рынки факторов производства;
- структуру и виды рынков;
- макроэкономические показатели;
- макроэкономические модели рыночного равновесия;
- денежно-кредитную (монетарную), налогово-бюджетную (фискальную) политику;
- понятие инфляции, безработицы и экономического роста.
Умения:
- рассчитывать равновесную цену и равновесный объем продаж;
- издержки производства,
- итоговую прибыль (убыток);
- рассчитывать валовой внутренний продукт, национальный продукт, чистый экспорт;
- уровень инфляции;
- уровень безработицы;
БК 6
ПК 3.1.6
ОПД 09
Основы бухгалтерского учета
цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности, бухгалтерский баланс и система счетов, хозяйственные средства и их классификация, счета бухгалтерского
учета, их построение; план счетов, документация хозяйственных операций;
организация бухгалтерского учета в торговых предприятиях и организациях,
документальное оформление;
учет денежных средств, расчетных операций, принципы организации учета наличных средств, правила ведения кассовых операций, документальное оформление;
учет денежных средств на расчетном и валютном счетах, основные виды и
формы безналичных расчетов, учет расчетов с потребителями и заказчиками, дебиторами и кредиторами, бюджетом, расчетов по оплате труда; учетная политика предприятия, учет расходов, доходов и финансовых результатов; бухгалтерская отчетность.
Знания:
- цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности;
- классификацию бухгалтерского счета, учета, их построение;
- порядок документального оформления;
- принципы организации учета наличных средств;
- основные виды и формы безналичных расчетов;
-учетную политику предприятия, учет расходов, доходов.
Умения:
- реализовывать план счетов;
- документировать хозяйственные операции;
- организовывать бухгалтерский учет;
- контролировать бухгалтерский баланс и систему счетов;
- составлять отчет о товародвижении, учет товарных потерь;
- проводить учет денежных
средств, расчетных операций;
- проводить учет денежных средств на расчетном и валютном счетах;
- проводить бухгалтерскую отчетность.
БК 9

КҚ 3.1.4
ЖКП 08
Микроэкономика және макроэкономика негіздері
Сұраныс пен ұсыныс теориясымен тұтынушылар нарығында шаруашылық субъектілерінің тәртібін талдау. Тұтынушылар тәртібі теориясының негіздері. Өндіру теориясы. Өндіріс шығындары. Бәсекелестік нарықта, монополиялық және олигополиялық ортада фирмалардың барынша пайда түсіру мүмкіндігі. Өндіріс факторларының нарықтары. Нарықтағы жалпы тепе-теңдік. Қоғамдық игілік және сыртқы әсер түсініктері.
Макроэкономикалық көрсеткіштер: жалпы ұлттық өнім, баға деңгейі, жұмыссыздық деңгейі, таза экспорт. Қысқа уақыттық және ұзақ уақыттық мерзімдерде нарықтық тепе-теңдіктің макроэкономикалық моделі, ақша-несие (монетарлық), салық-бюджеттік және сыртқы саясаттың өзара іс-әрекетінің моделі. Инфляция, жұмыссыздық, экономикалық өсу төмендеуінің мәселелері.
Білімдер:
- сұраныс пен ұсыныс теориясымен тұтынушылар нарығында шаруашылық субъектілерінің тәртібін талдау;
- өндіріс теориясын;
- өндіріс шығындарын;
- өндіріс факторларының нарығын;
- нарық құрылымы мен түрлерін;
- макроэкономикалық көрсеткіштер;
- нарықтық тепе-теңдіктің макроэкономикалық моделі;
- ақша-несие (монетарлық), салық-бюджеттік саясат;
- инфляция, жұмыссыздық, экономикалық өсу төмендеуінің түсініктері.
Іскерліктер:
- тепе-теңдікті бағаны және тепе-теңдікті сату көлемін есептеуді;
- өндіріс шығындарын;
- қорытынды пайданы (шығынды);
- жалпы ішкі өнімді, ұлттық өнімді, таза экспортты есептеуді;
- инфляция деңгейін;
- жұмыссыздық деңгейін.
БҚ 6
КҚ 3.1.6
ЖКП 09
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бухгалтерлік есеп мақсаты, міндеттері, мәні, бухгалтерлік есеп және есеп беру жөнінде ереже, бухгалтерлік баланс және шоттар жүйесі, шаруашылық құралдары және оның жіктелуі, бухгалтерлік есеп шоттары, оны құру; шоттар жоспары, шаруашылық операциялар құжаттары;
Сауда кәсіпорындары мен ұжымдарда бухгалтерлік есепті ұйымдастыру, құжаттап толтыру;
Ақша құралдарының, есептік операциялардың есебі, нақты ақша құралдары есебін ұйымдастыру қағидалары, касса операцияларын жүргізу ережесі, құжаттық толтыру;
Есептік және валюта шоттарында ақша құралдарының есебі, ақшасыз есеп айырысудың негізгі түрлері мен формалары, тұтынушылар мен тапсырыс берушілер, дебиторлар мен кредиторлар, бюджетпен жалақы бойынша есеп айырысу есебі;
Кәсіпорынның есеп саясаты, кіріс, шығыс және қаржы нәтижелерінің есебі, бухгалтерлік есеп беру.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп мақсаты, міндеттері, мәні, бухгалтерлік есеп және есеп беру жөнінде ереже;
- бухгалтерлік шот, есеп және оны құрудың жіктелуі;
- құжаттық толтыру тәртібі;
- нақты ақша құралдары есебін ұйымдастыру қағидалары;
- ақшасыз есеп айырысудың негізгі түрлері мен формалары;
- кәсіпорынның есеп саясаты, кіріс пен шығыс есебі.
Іскерліктер:
- шот жоспарын іске асыруды;
- шаруашылық операцияларды құжаттауды;
- бухгалтерлік есепті ұйымдастыруды;
- бухгалтерлік баланс пен шоттар жүйесін бақылауды;
- тауар қозғалысы, тауар шығыны есебі жөнінде есеп құрастыруды;
- ақша құралдарының, есептік операциялардың есебін жүргізуді;
- есептік және валюта шоттарында ақша құралдарының есебін жүргізуді;
- бухгалтерлік есеп беруді жүргізуді.
БҚ 9

ПК 3.1.10
ОПД 10
Финансы и кредит
Сущность, функции денег, финансов и кредита. Место и роль финансов и кредита в рыночной экономике. Законы, нормативные документы определяющие основные направления финансово – кредитной политики. Финансы государства, государственный бюджет и финансы хозяйствующих субъектов.
Структура финансово-кредитной системы.
Знания:
- основы денежно-кредитной, бюджетной, социальной, инвестиционной и антикризисной политики государства;
- формы денежных расчетов;
- источники образования и фонды денежных средств государства и предприятий;
Умения:
- управлять финансами хозяйствующих субъектов;
- выполнять действия предусмотренные в финансовых операциях;
- оценивать влияние финансов на социально-экономические процессы;
- определять роль финансового механизма и финансовой политики в Республике Казахстан.
БК 9
ПК 3.1.9
ОПД 11
Промышленная экология
Природная среда, состояние и проблемы влияния человеческой деятельности на окружающую среду. Экология и комплексное энергоиспользование воды и топлива. Проблема взаимодействия энергетики и окружающей среды (ОС). Анализ и оценка влияния объектов энергетики на ОС. Современное состояние энергетики Казахстана. Особенности взаимодействия тепловых электрических станций (ТЭС) и промышленных котельных на ОС.
Экологическая обстановка в регионах и Республики Казахстан. Законодательная база экологической политики Республики Казахстан.
Правовая охрана ОС.
Знания:
-состояния и проблемы воздействия человеческой деятельности на окружающую среду;
-подходы и этапы системного и структурного анализа к решению взаимодействия энергетики и окружающей среды;
- законодательной базы экологической политики Республики Казахстан;
-экологической обстановки в регионах и государстве;
- рациональных методов использования воды и топлива;
-основы экологического нормирования;
-методов расчета выбросов загрязняющих веществ в атмосферу;
Умения:
- использовать средства измерения для производственного мониторинга окружающей среды;
- определять размеры защитных зон;
- учитывать нормативы качества окружающей среды при проектировании и эксплуатации объектов теплоэнергетики и систем водоснабжения;
- выбирать наиболее эффективное в экологическом отношении построение технологического процесса;
- разрабатывать эффективные способы подавления образования вредных веществ и методы снижения выбросов промышленных предприятий;
- выполнять расчет выбросов.
БК 13
ПК 3.1.3
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Менеджмент организации
Понятие, сущность, функции менеджмента организации. Создание, регистрация, лицензирование и ликвидация предприятия. Имущество предприятия. Ответственность предприятия, банкротство. Управление технологическими и производственными процессами.
Планирование в управлении организации. Организационная структура. Руководство и лидерство в управлении организации. Контроль деятельности организации. Стратегическое управление. Процесс планирования стратегии. Анализ альтернатив и выбор стратегии. Управление реализацией стратегии. Управление инновационными процессами. Антикризисное управление.
Знания:
- порядок создания и регистрации фирмы;
- законы и принципы внутрифирменного управления;
- отраслевые различия в менеджменте и т.д.
Умения:
- создавать предприятие;
- разрабатывать стратегию, подготавливать планы;
- контролировать исполнение решений;
- управлять инновационными процессами;
- принимать решения в условиях кризиса;
- управлять персоналом организации;
- проектировать структуру управления и т.д.

КҚ 3.1.10
ЖКП 10
Қаржы және несие
Қаржы және несиенің мәні, ақша функциясы. Нарықтық экономикада қаржы мен несиенің алатын орны және маңызы. Қаржы-несие саясатының негізгі бағыттарын анықтайтын заңдар мен нормативті құжаттар. Мемлекет қаржысы, мемлекеттік бюджет және шаруашылық субъектілерінің қаржысы. Қаржы-несие жүйесінің құрылымы.
Білімдер:
- мемлекеттің ақша-несие, бюджет, әлеуметтік, инвестициялық және дағдарысқа қарсы саясаттың негіздері;
- ақша есептерінің түрлері;
- мемлекет пен кәсіпорынның ақша құралдарының құрылу көздері мен қорлары.
Іскерліктер:
- шаруашылық субъектілерінің қаржысын басқаруды;
- қаржы операцияларында қарастырылған іс-қызметті орындауды;
- әлеуметтік-экономикалық үрдістерге қаржы ықпалын бағалауды;
- Қазақстан Республикасында қаржы механизмі мен қаржы саясатының маңызын анықтауды.
БҚ 9
КҚ 3.1.9
ЖКП 11
Өнеркәсіптік экология
Табиғат ортасы, оның күйі және адамзат іс-әрекетінің қоршаған ортаға ықпал ету мәселелері. Экология және су мен отынды кешенді энергоқолдану. Энергетика мен қоршаған ортаның өзара әрекеттесу мәселесі. Энергетика нысандарының қоршаған ортаға ықпалын талдау және бағалау. Қазақстан энергетикасының қазіргі күйі. Жылу электр стансалары (ЖЭС) мен өнеркәсіптік қазандықтардың қоршаған ортамен өзара әрекеттесу ерекшеліктері. Қазақстан Республикасы мен аумақтардағы экологиялық жағдай. Қазақстан Республикасы экология саясатының заң жағдайларының базасы. Қоршаған ортаны құқықтық қорғау.
Білімдер:
-қоршаған орта күйі және адамзат іс-әрекетінің қоршаған ортаға ықпал ету мәселелері;
- энергетика мен қоршаған ортаның өзара әрекеттесуінің шешімін жүйелік және құрылымдық талдауының кезеңдері мен қадамы;
-Қазақстан Республикасы экология саясатының заң жағдайларының базасы;
- мемлекет пен оның аумақтарындағы экологиялық жағдай;
- су мен отынды қолданудың тиімді әдістері;
- экологиялық нормалау негіздері;
- атмосфераға шығарылатын зиянды заттарды есептеу әдістері.
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның өндірістік мониторингісі үшін өлшеу құралдарын қолдануды;
- қорғау зоналарының өлшемдерін анықтауды;
- жылу энергетикасы мен сумен жабдықтау нысандарын жобалауда және қолдануда қоршаған орта сапасының нормативтерін ескеруді;
- технологиялық үрдістерді құруда экологиялық тұрғыдан тиімдісін таңдауды;
- зиянды заттардың түзілуін кеміту және өнеркәсіптік кәсіпорындардан зиянды заттар шығарылуын төмендетудің тиімді әдістерін жетілдіруді;
- зиянды заттар шығарылуын есептеуді.
БҚ 13
КҚ 3.1.3
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ұйым менеджменті
Ұйым менеджментінің түсінігі, мәні, функциялары. Кәсіпорынды құру, тіркеу, лицензиялау және жою. Кәсіпорын мүлігі. Кәсіпорын жауапкершілігі, банкроттық. Технологиялық және өндірістік үрдістерді басқару. Кәсіпорынды басқаруда жоспарлау. Ұйымдастыру құрылымы. Кәсіпорынды басқаруда жетекшілік пен лидерлік. Кәсіпорын іс-қызметін бақылау. Стратегиялық басқару. Стратегияны жоспарлау үрдісі. Альтернативаны талдау және стратегияны таңдау. Стратегияны іске асыруды басқару. Инновациялық үрдістерді басқару. Дағдарысқа қарсы басқару.
Білімдер:
- фирманы құру және тіркеу тәртібі;
- фирмаішілік басқару заңдары мен қағидалары;
- менеджменттегі салалық айырмашылықтарды және т.б.
Іскерліктер:
- кәсіпорынды құруды;
- стратегияны жетілдіру, жоспар дайындауды;
- шешімдердің орындалуын бақылауды;
- инновациялық үрдістерді басқаруды;
- дағдарыс жағдайында шешім қабылдауды;
- кәсіпорында персоналды басқаруды;
- басқару құрылымын жобалау және т.б.

ПК 3.1.15
СД 02
Техническое оснащение предприятия и охрана труда
Направления научно-технического прогресса в отрасли энергетики;
классификация оборудования;
характеристика отдельных групп оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования; охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- классификации оборудования отрасли;
- назначение, характеристики, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации отдельных групп оборудования;
- охраны труда;
- правовой и нормативной базы;
- факторов, влияющих на условия труда;
- видов, средств, меры предупреждения техники безопасности;
Умения:
- классифицировать оборудование и организацию технического обслуживания;
- применять правила охраны труда и техники безопасности;
- оказать первую медицинскую помощь при производственном травматизме.
ПК 3.1.12
СД 03
Организация и технология отрасли
Понятие, роль, особенности, развитие и характеристика отрасли энергоменеджмента; энергетические ресурсы; способы преобразования различных видов энергии в электрическую; физические основы преобразования одних видов энергии в другие; тепловые конденсационные электрические станции (КЭС); теплоэлектроцентра- ли (ТЭЦ); гидравлические электрические станции (ГЭС); атомные электрические станции (АЭС); газотурбинные и парогазовые установки; нетрадиционные способы преобразования различных видов энергии в электрическую; электроэнергетика.
Знания:
- значения энергетики в народном хозяйстве;
- типы электрических станций, их технологические схемы;
- основные элементы электроэнергетической системы;
- порядок выполнения технико-экономического расчета электрической станции;
Умения:
- выделять основные особенности станции КЭС,ТЭЦ, АЭС, ГЭС; составлять тепловой баланс КЭС, ТЭЦ, АЭС, ГЭС;
- дать сравнительный анализ особенностей ГТУ и ПГУ и других теплосиловых установок;
- давать сравнительную характеристику различных установок.
ПК 3.1.13
СД 04
Энергоменеджмент
Базовые основы энергоменеджмента. Принципы организации энергоменеджмента. Требования к системе энергоменеджмента. Основы бизнес-планирования и экологическая оценка.
Состояние мирового уровня энергоменеджмента, существующих и разрабатываемых стандартов энергоменеджмента, международные инструменты стимулирования энергосбережения.
Требования международного стандарта по энергоменеджменту.
Общие требования. Ответственность руководства (менеджмента). Энергетическая политика. Планирование. Энергетический профиль (анализ фактического энергоиспользования). Базовое (исходное) использование энергии. Индикаторы (показатели) энергоэффективности. Правовые и другие требования в энергоменеджменте. Цели, задачи и планы действий. Внедрение и эксплуатация. Оперативный контроль. Связь (обмен информацией). Проверка энергоэффективности. Мониторинг, измерения и анализ. Внутренний аудит. Несоответствия, поправки, предупреждения и совершенствования. Контроль отчетности (регистрации параметров).
Знания:
-основы и принципы организации энергоменеджмента;
-требований к системе энергоменеджмента;
-основы бизнес-планирования;
- индикаторов энергоэффективности;
Умения:
- дать экологическую оценку отрасли (предприятию);
-проводить анализ фактического энергопользования;
- разрабатывать энергосберегающие мероприятия;
-проводить внутренний аудит.

КҚ 3.1.15
АП 02
Кәсіпорынды техникалық жабдықтау және еңбекті қорғау
Энергетика саласында ғылыми-техникалық прогресс бағыты.
Жабдықтардың жіктелуі.
Жабдықтардың жеке топтарының сипаттамасы: тағайындалуы, іс-қызмет қағидалары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау шамалары, қауіпсіз қолдану ережелері.
Жабдықтармен жабдықтау және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, еңбекті қорғау.
Құқықтық және нормативті база;
Өндірістік жарақаттану және аурулар; еңбек жағдайына ықпал етеін факторлар; еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар; техника қауіпсіздігі: сақтандыру түрлері, құралдары, шаралар.
Білімдер:
- сала жабдықтарының жіктелуі;
- жабдықтардың жеке топтарының сипаттамасы: тағайындалуы, іс-қызмет қағидалары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау шамалары, қауіпсіз қолдану ережелері.
- еңбекті қорғау;
- құқықтық және нормативті база;
- еңбек жағдайына ықпал ететін факторлар;
- техника қауіпсіздігі: сақтандыру түрлері, құралдары, шаралар.
Іскерліктер:
- жабдықтарды жіктеуді және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды;
- еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі ережелерін қолдануды;
- өндірістік жарақаттануда бірінші медициналық жәрдем көрсетуді.
КҚ 3.1.12
АП 03
Саланы ұйымдастыру және сала технологиясы
Энергоменеджмент саласының түсінігі, мәні, ерекшелігі, дамуы және сипаттамасы; энергетикалық ресурстар; түрлі энергияның электр энергиясына түрлену әдістері; энергияның бір түрінің басқа түрге түрленуінің физикалық негіздері; жылулық конденсациялық электр стансалар (ЖКЭС), жылу электр орталығы (ЖЭО), гидравликалық электр стансалары (ГЭС), атом электр стансалары (АЭС), газтурбиналық және бу-газ қондырғылары; түрлі энергияның электр энергиясына айналуының дәстүрлі емес әдістері; электрэнергетика.
Білімдер:
- халық шаруашылығында энергетиканың маңызы;
- электр стансалардың үлгілері, технологиялық кестелері;
- электр энергетикасы жүйесінің негізгі элементтері; электр стансаның техника-экономикалық есептеуін орындаудың тәртібі.
Іскерліктер:
- ЖКЭС, ЖЭО, АЭС, ГЭС стансалардың негізгі ерекшеліктерін бөліп айыруды;
- ЖКЭС, ЖЭО, АЭС, ГЭС жылулық балансын құрастыруды;
- ГТУ, ПГУ және басқа жылу-күш қондырғылардың ерекшеліктерінің салыстырмалы талдауын;
- түрлі қондырғыларға салыстырмалы сипаттама беруді.
КҚ 3.1.13
АП 04
Энергоменеджмент
Энергоменеджменттің базалық негізі. Энергоменеджментті ұйымдастырудың қағидалары. Энергоменеджмент жүйесіне талаптар. Бизнес-жоспарлау және экологиялық бағалау негіздері. Энергоменеджмент әлемдік деңгейінің және өңделетін энергоменеджмент стандарттарының күйі, энергияны үнемдеуді ынталандырудың халықаралық құралдары. Энергоменеджмент бойынша халықаралық стандарт талаптары. Жалпы талаптар. Жетекшілік (менеджмент) жауапкершілігі. Энергетика саясаты. Жоспарлау. Энергетика бейіні (нақты энергияны қолдануды талдау). Энергияны базалық қолдану (бастапқы). Энерготиімділік индикаторлары (көрсеткіштер). Энергоменеджменттегі құқықтық және басқа да талаптар. Мақсаты, міндеттері және іс-қызмет жоспары. Қосу және қолдану. Оперативті бақылау. Байланыс (ақпаратпен алмасу). Энерготиімділікті тексеру. Мониторинг, өлшеу және талдау. Ішкі аудит. Сәйкессіздіктер, түзетулер, сақтандыру және өңдемелер. Есеп беру бақылауы (параметрлерді тіркеу).
Білімдер:
-энергоменеджмент негіздері және ұйымдастыру қағидалары;
- энергоменеджмент жүйесіне талаптар;
- бизнес-жоспарлау негіздері;
- энерготиімділік индикаторлары.
Іскерліктер:
- салаға (кәсіпорынға) экологиялық баға беруді;
-нақты энергияны қолдануға талдау жүргізуді;
- энергияны сақтайтын іс-шараларды жетілдіруді;
- ішкі аудит жүргізуді.

ПК 3.1.16
СД 05
Экономика и планирование в энергетике
Предприятие, как первичное звено экономики. Экономическая реформа на предприятиях. Организационные типы построения производственных структур предприятий. Пути повышения эффективности управления. Планирование, как функция управления производством. Содержание бизнес-плана. Технико-экономические показатели деятельности предприятия. Производительность труда и организация заработной платы. Издержки производства, доходы, прибыль и ценообразование в энергетике. Производственные фонды предприятий. Научно-технический прогресс и интенсификация производства.
Знания:
- сущности рыночных реформ;
- структуры управления предприятий;
- основы планирования;
- метода расчҰта ТЭП;
- пути развитие экономики РК;
- методов расчета производительности труда;
- издержки производства;
-расходы предприятия; их виды и классификацию;
- виды доходов предприятия;
- основные показатели ОПФ;
- сущность НТП; основы планирования НТП;
Умения:
- анализировать эффективность реформ в РК;
- ориентироваться в иерархии управления;
- анализировать эффективность планирования;
- применять данные предприятий в расчетах ТЭП;
- анализировать показатели во взаимосвязи теории и практики;
- рассчитывать методы производительности труда;
- организовывать снабжение и сбыт;
- ориентироваться в тарифах и расценках;
- выполнять расчет тарифов на оплату электрической и тепловой энергии;
- отличать ОПФ по видам;
-ориентироваться в современной экономике и энергетике в области НТП.
ПК 3.1.14
СД 06
Финансовый менеджмент
Сущность, методы и принципы финансового менеджмента. Финансовый механизм, его структура; органы управления; сущность, состав финансовых ресурсов и капитала;
Финансовая отчетность как важнейший источник информации в управлении. Формирование рациональной структуры источников средств организации; компаундинг, оценка недвижимости, кредит; оценка финансового положения и перспектив развития организации; показатели платежеспособности и финансовой устойчивости; ценные бумаги; управление портфелем ценных бумаг; финансовые риски; приемы финансового менеджмента; методика анализа и планирования финансов
Знания:
- цели и задачи финансового менеджмента;
- место и роль финансового менеджмента в общей системе управлении предприятием;
- особенности взгляда на управление финансовой стороной деятельности фирмы;
Умения:
- проводить расчеты, показатели финансовой деятельности фирмы;
- составлять планы денежных потоков;
- управлять портфелем ценных бумаг;
- анализировать и планировать финансы;

КҚ 3.1.16
АП 05
Энергетикадағы экономика және жоспарлау Кәсіпорын экономиканың біріншілік түйіні ретінде. Кәсіпорындағы экономикалық реформа. Кәсіпорынның өндірістік құрылымын құрудың ұйымдастыру үлгілері. Басқару тиімділігін арттыру жолдары. Жоспарлау өндірісті басқарудың функциясы ретінде. Бизнес-жоспар мазмұны. Кәсіпорын іс-қызметінің техника-экономикалық көрсеткіштері. Еңбек өнімділігі және жалақыны ұйымдастыру. Энергетикадағы өндіріс шығындары, кіріс, пайда және баға түзілу. Кәсіпорынның өндіріс қорлары. Ғылыми-техникалық прогресс және өндірісті интенсификациялау. Кәсіпорын іс-қызметінің техника-экономикалық көрсеткіштері.
Білімдер:
- нарық нысанының мәні;
- кәсіпорынды басқару құрылымы;
- жоспарлау негіздері;
- техника-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістері;
- ҚР экономикасының даму жолдары;
- еңбек өнімділігін есептеу әдістері;
- өндіріс шығындары;
-кәсіпорын шығыны, түрлері және жіктелуі;
- кәсіпорын кірісінің түрлері;
- негізгі көрсеткіштер;
- ғылыми-техникалық прогресс мәні;
- ғылыми-техникалық прогрессті жоспарлау негізі.
Іскерліктер:
- ҚР реформа тиімділігін талдауды;
- басқару иерархиясында бағытты анықтауды;
- жоспарлау тиімділігін талдауды;
- кәсіпорын мәліметтерін техника-экономикалық көрсеткіштерді есептеуде қолдануды;
- көрсеткіштерді теория мен тәжірибенің өзара байланысында талдауды;
- еңбек өнімділігі әдістерін есептеуді;
- жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыруды;
- тарифтер мен бағалар бағытын анықтауды;
- электр және жылу энергиясы төлемдеріне есептеулерді орындауды;
- түрі бойынша айыруды;
- қазіргі экономика мен ҒТП саласындағы энергетикада бағытты анықтауды.
КҚ 3.1.14
АП 06
Қаржы менеджменті
Қаржы менеджментінің мәні, әдістері мен қағидалары. Қаржы механизмі, оның құрылымы; басқару органдары; қаржы ресурстары мен капиталдың мәні мен құрамы;
Қаржы есеп беруі басқаруда ақпараттың маңызды көзі ретінде. Ұйымдастыру құралдары көздерінің тиімді құрылымын қалыптастыру; компаундинг, жылжымайтын мүлікті бағалау, несие; қаржы жағдайын және кәсіпорынның даму болашағын бағалау; төлем қабілетінің және қаржы тұрақтылығының көрсеткіштері; құнды қағаздар; құнды қағаздар портфелін басқару; қаржы тәуекелі; қаржы менеджментінің әдістері; қаржыны талдау және жоспарлау әдістері.
Білімдер:
- қаржы менеджментінің мақсаты мен міндеттері;
- кәсіпорынды басқарудың жалпы жүйесінде қаржы менеджментінің орны мен маңызы;
- фирма іс-қызметінің қаржы жағын басқару ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның қаржы іс-қызметінің көрсеткіштерін, есептеулерін жүргізуді;
- ақша ағымының жоспарын құрастыруды;
- құнды қағаздар портфелін басқаруды;
-қаржыны талдау және жоспарлауды.

ПК 3.1.18
СД 07
Управление персоналом
Система управления трудовыми ресурсами; планирование потребности в трудовых ресурсах; набор персонала; отбор кадров; профессиональная ориентация и социальная адаптация в коллективе; подготовка кадров, оценка результатов деятельности; подготовка руководящих кадров; управление деловой карьерой; совершенствование организации труда; контроль за деятельностью кадров.
Знания:
- принципы и правила подбора кадров;
- форма организации труда, рабочих мест;
- вопросы морального и материального поощрения;
Умения:
- управлять трудовыми ресурсами;
- подбирать кадры;
- подготовить руководящие кадры;
- совершенствовать организацию труда;
ПК 3.1.15
СД 08
Международный менеджмент
Сущность, развитие, особенности международного бизнеса. Формы, функции и методы управления международным бизнесом. Внешняя среда международного бизнеса. Современные технологии международного менеджмента. Поиск зарубежного партнера и выхода на внешний рынок. Международные компании и их структура. Управление финансами и инвестициями в международном бизнесе.
Знания:
- новые подходы к организации и технологии международного менеджмента;
- формы управления предприятиями на уровне международного бизнеса;
- основные формы международных экономических отношений;
- международный этикет;
Умения:
- управлять международным бизнесом;
- находить зарубежных партнеров для выхода на внешний рынок;
- управлять финансами и инвестициями в международным бизнесе;
ПК 3.1.17
СД 09
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основные принципы, методы и свойства информаци-онных и коммуникационных технологий; автоматизи-рованные рабочие места (АРМ), локальные и отрас-левые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в области менеджмента; интегрированные информационные системы; проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий;
- прикладное программное обеспечение в менеджменте;
Умения:
- работать в компьютерных сетях;
- работать с базой данных;
- работать с почтовыми программами;
- искать необходимую информацию в Интернете с помощью поисковых служб;
ПК 3.1.19
СД.10
Бизнес-план для менеджеров
Понятие и структура бизнес-плана. Его назначение. Содержание основных разделов. Разработка. Оформление. Презентация.
Знания:
-содержание и структуру бизнес-плана;
-правила его составления и оформления;
Умения:
- разрабатывать бизнес-план своего дела;
- проводить его технико-экономическое обоснование;
- определять возвратные денежные потоки;
-определять его окупаемость;
-уметь его презентовать и защищать.

КҚ 3.1.18
АП 07
Персоналды басқару
Еңбек ресурстарын басқару жүйесі; еңбек ресурстарына қажеттілікті жоспарлау; персоналды жинау; кадрларды іріктеу; ұжымда кәсіптік бағыттау және әлеуметтік үйренісу; кадрларды дайындау, іс-қызметінің нәтижелерін бағалау; жетекшілік кадрларын дайындау; іскерлік мансапты басқару; еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру; кадрлар іс-қызметін бақылау.
Білімдер:
- кадрларды іріктеу қағидалары мен ережелері;
- еңбекті, жұмыс орындарын ұйымдастыру түрлері
- рухани және материалдық мадақтау сұрақтары.
Іскерліктер:
- еңбек ресурстарын басқаруды;
- кадрларды іріктеуді;
- жетекші кадрларын дайындауды;
- еңбекті ұйымдастыруды жетілдіруді.
КҚ 3.1.15
АП 08
Халықаралық менеджмент
Халықаралық бизнестің мәні, дамуы және ерекшеліктері. Халықаралық бизнесті басқарудың түрлері, функциялары мен дамуы. Халықаралық бизнестегі сыртқы орта. Халықаралық менеджменттің қазіргі технологиялары. Шетелдік серіктесті және сыртқы нарыққа шығуды іздестіру. Халықаралық компаниялар және олардың құрылымы. Халықаралық бизнесте қаржы және инвестицияларды басқару.
Білімдер:
- халықаралық менеджментті ұйымдастыру және жаңа технологияларға қадамдар;
- халықаралық бизнес деңгейінде кәсіпорынды басқару түрлері;
- халықаралық экономикалық қатынастардың негізгі түрлері;
- халықаралық этикет.
Іскерліктер:
- халықаралық бизнесті басқаруды;
- сыртқы нарыққа шығу үшін шетелдік серіктестерді табуды;
- халықаралық бизнесте қаржы мен инвестицияны басқаруды.
КҚ 3.1.17
АП 09
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Ақпараттық және коммуникация технологияларының негізгі қағидалары, әдістері мен қасиеттері; автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО), оқшаулы және салалық желілер; менеджмент саласында қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру және ақпарат ресурстары; интеграцияланған ақпарат жүйелері; іс-қызмет салалары және аясы бойынша қолданбалы бағдарламаның мәселелік-бағытталған пакеттері; кәсіптік іс-қызметте шешім қабылдаудың, модельдеудің және болжаудың сараптау және демеу жүйесі;
Білімдер:
ақпараттық және коммуникация технологияларының негізгі қағидалары, әдістері мен қасиеттері;
менеджментте қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру.
Іскерліктер:
компьютер желілерінде жұмыс істеуді;
мәліметтер базасымен жұмыс істеуді;
пошта бағдарламаларымен жұмыс істеуді;
іздестіру қызметі көмегімен Ғаламторда қажетті ақпаратты іздеу.
КҚ 3.1.19
АП.10
Менеджерлер үшін бизнес-жоспар
Бизнес-жоспар түсінігі және құрылымы. Оның тағайындалуы. Негізгі бөлімдердің мазмұны. Жетілдіру. Толтыру. Таныстыру.
Білімдер:
- бизнес-жоспар мазмұны мен құрылымы;
- оны құрастыру және толтыру ережесі;
Іскерліктер:
- өз ісінің бизнес-жоспарын жетілдіруді;
- оның техника-экономикалық негізделуін жүргізуді;
- қайтымды ақша ағымдарын анықтауды;
- оның өтелімділігін анықтауды;
- таныстыру мен қорғауды іске асыруды.

ПК 3.1.20
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Умения:
- использовать правовые и нормативные акты управления предприятием;
- составлять и характеризовать схему технологи-ческого процесса, соблюдать правила техники безопасности, организовать свое рабочее место;
- принимать решения в типичных ситуациях бизнеса, планировать, отдавать распоряжения, контролировать;
-применять бизнес протокол в деловой жизни, вести переговоры, проводить совещания, телефонные и другие переговоры, вести деловую переписку;
- проводить презентацию;
- эффективно управлять своим временем;
- планировать деловую карьеру;
- анализировать данные о энергопотреблении;
Навыки:
- принятия решений;
- навыки работы на офисном и другом обо-рудовании, входящим в состав рабочего места;
-коммуникативные навыки;
- ведения бесед, переговоров, совещаний;
- навыки экономического анализа и расчета;
-навыки чтения и анализа финансовой документации;
-навыки работы с нормативными документами.
БК 1-10
ПК 1-7
ПП 02
Производственная практика
Умения:
- реализовывать комплекс наглядно-демонстра-ционных мер по энергосбережению в органи-зациях и предприятиях различных отраслей;
-реализовывать организационные меры энергосбережения и повышения энергетической эффективности;
-формировать требования к реализации энергетического обследования, разрабатывать программы энергосбережения, создавать и поддерживать работоспособность системы энергетического менеджмента;
-определять эффективность от проводимых мероприятий по энергосбережению;
Навыки:
-разработки технико-экономического обоснования и технического задания на реализацию мероприятий с использованием наилучших доступных технологий повышения энергоэффективности в организациях и предприятиях в рамках своей ответственности;
- в составлении нормативных документов и отчетов;
-решения конкретных задач энергосбережения и повышения энергетической эффективности в соответствии с государственной политикой в данной области.
БК 1-10
ПК 1-7
Примечание. Таблица 1. Базовые компетенции
Код Компетенции
Базовые компетенции
Квалификация: 0913013 - Менеджер энергопредприятий
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6.
БК 7.
БК 8.
БК 9.
БК 10.
БК 11.
БК 12.
БК 13.
Владеет различными видами и формами речи на профессиональном казахском, русском языках, иностранном языках;
Использует физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей;
Осуществляет свою профессиональную деятельность с учетом культурных ценностей;
Умеет определять смысл и цели своей жизнедеятельности;
Занимает социально и политически активную позицию в жизни общества;
Применяет в своей деятельности основные экономические принципы и законы;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан;
Вести переговоры и делопроизводство на государственном и русском языках;
Обладает аналитическими способностями;
Владеет инфокоммуникационными технологиями;
Обладает коммуникабельными способностями;
Обладает лидерскими способностями;
Владеет навыками самоорганизации и контроля.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции
3. Специалист среднего звена

КҚ 3.1.20
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- кәсіпорынды басқарудың құқықтық және нормативтік актілерін пайдалану;
- технологиялық үдерістің сұлбасын құру және сипаттау, қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау, өз жұмыс орнын ұйымдастыру
- кәсіпкерлік қызмет жағдайындағы шешімдерді қабылдау, өкімдер беру, бақылау;
-іскерлік қызметте бизнес хаттаманы қолдану, келіс-сөздер жүргізу, кеңестер өткізу, телефонмен және бас-қа келіссөздер жүргізу, іскерлік хат алысуды жүргізу;
-презентация өткізу;
- өз уақытын тиімді пайдалану;
- іскерлік өсуін жоспарлау;
- энергия тұтыну жөніндегі деректерді талдау.
Дағдылар:
- шешімдер қабылдау;
- кеңселік және жұмыс орнындағы тағы басқа жабдықтарда жұмыс істеу;
- коммуникативтік дағдылар;
-әңгімелесу, келіссөз, кеңестер жүргізу;
- экономикалық талдау және есеп дағдылары;
- нормативтік құжаттармен жұмыс істеу дағдылары.
БК 1-10
КҚ 1-7
КП 02
Өндірістік практика
Іскерліктер:
-әртүрлі сала ұйымдары мен кәсіпорындарында энергия сақтау бойынша көрнекі-таныстырылымдық іс-шаралар кешенін іске асыру;
-энергия сақтау және энергия тиімділігін жоғарылату бойынша ұйымдастырушылыұ іс-шараларды іске асыру;
- энергетикалық тексеруді іске асыруға қойылатын талаптарды жасақтау, энергия сақтау бағдарламаларын әзірлеу,, энергетикалық менеджмент жүйесінің жұмыс істеуін қолдау;
-энергия сақтау бойынша жүргізілген іс-шаралардың тиімділігін анықтау.
Дағдылар:
- өз жауапкершілігінің шегінде ұйымдар мен кәсіпорындарда қолжетімді ең озық технологияларды қолданумен энергия тиімділігін жоғарылату іс-шараларын іске асыруға техникалық-экономикалық негіздемелер мен техникалық тапсырыстар әзірлеу;
- нормативтік құжаттар мен есеп беруді құрастыру;
- мемлекеттік саясатқа сәйкес белгілі бір саладағы энергия сақтау және энергия тиімділігінің нақты міндеттерін шешу.
БК 1-10
КҚ 1-7
Ескерту. 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
Біліктілік: 0913013 - Энергокәсіпорын менеджері
БҚ1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6.
БҚ 7.
БҚ 8.
БК 9.
БҚ 10.
БҚ 11.
БҚ 12.
БҚ 13.
Кәсіптік қазақ, орыс тілдерінде, шетел тілінде сөз сөйлеу түрлері мен формаларын меңгеру;
Денсаулығын шынықтыру, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін дене тәрбиесі мен спорттық іс-қызметті қолдану;
Мәдени құндылықтарды ескеріп, өзінің кәсіптік іс-қызметін іске асыру;
Өзінің өмір-тіршілігінің мәні мен мақсатын анықтауды меңгеру;
Қоғам өмірінде әлеуметтік және саяси белсенді позиция ұстану;
Өзінің іс-қызметінде негізгі экономикалық қағидалар мен заңдарды қолдану;
Қазақстан Республикасының заң жағдайлары талаптарын сақтау;
Мемлекеттік және орыс тілдерінде келісімдер мен іс-қағаздарын жүргізу;
Аналитикалық қабілетке ие болу;
Ақпараттық коммуникациялар технологияларын меңгеру;
Тіл тапқыштық, байланыс құру қабілетіне ие болу;
Лидерлік қабілетке ие болу;
Өзін-өзі ұйымдастыру және бақылау дағдыларына ие болу;
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
3 Орта буын маманы

3.1. 0913013 - Менеджер энергопредприятий
ПК 3.1.1 Владеет навыками применения математического аппарата в экономической деятельности;
ПК 3.1.2 Обрабатывает экономическую информацию с помощью современных информационных технологий;
ПК 3.1.3 Знает подходы и этапы системного и структурного анализа к решению взаимодействия энергетики и окружающей среды;
ПК 3.1.4 Осуществляет основную деятельность предприятия на основе принципов маркетинга, ориентируется на запросы потребителя;
ПК 3.1.5 Применяет статистико-экономические методы анализа, планирования, определения финансовых рисков;
ПК 3.1.6 Владеет законами, принципами микро-экономики, понимает значение макро-экономических показателей:
ПК 3.1.7 Владеет навыками делового общения и соблюдает принципы профессиональной этики;
ПК 3.1.8 Действует на основе действующего законодательства в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.9 Понимает принципы финансирования и кредитования;
ПК 3.1.10 Знает принципы бухгалтерского учета;
ПК 3.1.11 Владеет принципами управления современной организацией;
ПК 3.1.12 Владеет навыками работы на оборудовании и обеспечивает выполнение требований охраны труда;
ПК 3.1.13 Владеет принципами организации технологических процессов на предприятии отрасли;
ПК 3.1.14 Владеет навыками экономических основ предприятия;
ПК 3.1.15 Планирует, осуществляет прием на работу персонала, проводит оценку, кадровый аудит;
ПК 3.1.16 Управляет энергетической политикой организации с учҰтом экономических аспектов энергопотребления;
ПК 3.1.17 Управляет международной деятельностью компании;
ПК 3.1.18 Анализирует финансовую отчетность, управляет финансовыми ресурсами;
ПК 3.1.19 Владеет навыками работы с информационными технологиями в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.20 Разрабатывает бизнес-план.
Приложение 240
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 - Энергетика. Электроэнергетика
Специальность: 0914000 – Энергоаудит

3.1. 0913013 - Энергокәсіпорын
менеджері
КҚ 3.1.1 Экономикалық іс-қызметте математикалық аппаратты қолдану дағдысын игеру;
КҚ 3.1.2 Қазіргі ақпараттық технологиялар көмегімен экономикалық ақпаратты өңдеу;
КҚ 3.1.3 Энергетика мен қоршаған ортаның өзара іс-әрекетін шешуге жүйелік және құрылымдық талдау қадамдары мен кезеңдерін білу;
КҚ 3.1.4 Маркетинг қағидалары негізінде тұтынушы сұранысына бағыттап кәсіпорынның негізгі іс-қызметін атқару;
КҚ 3.1.5 Талдаудың, жоспарлаудың, қаржы тәуекелін анықтаудың статистика-экономикалық әдістерін қолдану;
КҚ 3.1.6 Микроэкономика заңдарын, қағидаларын игеру, макроэкономикалық көрсеткіштер мәнін түсіну;
КҚ 3.1.7 Іскерлік қарым-қатынас дағдыларын игеру және кәсіптік этика қағидаларын сақтау;
КҚ 3.1.8 Кәсіптік іс-қызметте өз күшіндегі заң жағдайлары негізінде жұмыс атқару;
КҚ 3.1.9 Қаржыландыру және несие беру қағидаларын түсіну;
КҚ 3.1.10 Бухгалтерлік есеп қағидаларын білу;
КҚ 3.1.11 Жабдықта жұмыс істеу дағдыларын игеру және еңбекті қорғау талаптарын орындауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.12 Сала кәсіпорындарында технологиялық үрдістерді ұйымдастыру қағидаларын игеру;
КҚ 3.1.13 Кәсіпорынның экономикалық негіздері дағдыларын игеру;
КҚ 3.1.15 Қазіргі кәсіпорынды ұйымдастыру қағидаларын игеру;
КҚ 3.1.16 Жоспарлауды, персоналды жұмысқа қабылдауды, бағалауды, кадрлар аудитін жүргізуді іске асыру;
КҚ 3.1.17 Компанияның халықаралық іс-қызметін басқару;
КҚ 3.1.18 Қаржылық есепті талдау, қаржы ресурстарын басқару;
КҚ 3.1.19 Кәсіптік іс-қызметте ақпараттық технологиялармен жұмыс дағдысын игеру;
КҚ 3.1.20 Биснес-жоспарды жетілдіру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 240-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000- Энергетика. Электроэнергетика
Мамандығы: 0914000 – Энергоаудит

ПП 02.01
Энергоаудит
36
ПП 02.02
Электроэнергетические системы и сети
108
ПП 02.03
Эффективность энергопотребления
72
ПА 00
Промежуточная аттестация
288
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам СД.(05, 06,.07)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 241
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000- Энергетика. Электроэнергетика
Специальность: 0914000 – Энергоаудит

КП 02 01
Энергоаудит
36
КП 02 02
Электроэнергетикалық жүйелер және желілер
108
КП 02 03
Энергия пайдаланудың тиімділігі
72
АА 00
Аралық аттестаттау
288
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ )
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың жиыны:
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан АП (05, 06, 07).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 241-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000- Энергетика. Электроэнергетика
Мамандығы: 0914000 – Энергоаудит

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам СД (05, 06, 07)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 242
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Энергоаудит"
Сноска. Наименование приложения 242 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательных учебных программ по циклам дисциплин и профессиональной практике по специальности (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- Закона Республики Казахстан "О языках"; грамматического материала, структуры предложения, тематической группы слов по своей специальности, должности, терминов
Умения:
- воспринимать и использовать профессионально ориентированный текст в письменной и устной форме, использовать грамматические средства языка
БК 1,2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- Закона Республики Казахстан "О языках"; грамматического материала, структуры предложения, тематической группы слов по своей специальности, должности, терминов
Умения:
- воспринимать и использовать профессионально ориентированный текст в письменной и устной форме, использовать грамматические средства языка
БК 1,2
ОГД 03
Физическая культура
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к
организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности
здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности; легкая атлетика; гимнастика;
лыжная подготовка;плавание; туризм; спортивные и подвижные игры;казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
- роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля

4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан АП (05, 06, 07).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 242-қосымша
"Энергоаудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 242-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Цикл дің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналымдар және терминдер.
Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікті қолдана отырып). Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- ҚР "Тіл туралы заңын"; өзінін мамандығы, лауазымы бойынша тақырыптық грамматикалық материалдарды, сөз топтарын, сөйлем құрылымын білу
Іскерліктер:
- жазбаша және ауызша түрде кәсіптік бағдарланған мәтіндерді пайдалану және қабылдау, тілдін грамматикалық құрамдарын қолдана алу
БҚ 1,2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналымдар және терминдер.
Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікті қолдана отырып). Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- ҚР "Тіл туралы заңын"; өзінін мамандығы, лауазымы бойынша тақырыптық грамматикалық материалдарды, сөз топтарын, сөйлем құрылымын білу
Іскерліктер:
- жазбаша және ауызша түрде кәсіптік бағдарланған мәтіндерді пайдалану және қабылдау, тілдін грамматикалық құрамдарын қолдана алу
БҚ 1,2
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде; салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары; салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі; қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы; денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы; көзқарастағы жеке қатынас; тазалық мәдениеті, жарақаттануды ескерту, алғашқы медициналық көмек көрсету түрлері; қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика; гимнастика; шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм; спорт және қозғалыс ойындары; қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың рөлін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі жарақаттанудың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын-алу әдістерін;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасы мен түрлерін;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тест нормативтерін
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдаудың әр түрлі әдістерін білу;
- жүзу техниккасын меңгеру;
- спорттық гигиеналық талаптарды орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сырып алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізу

БК 4,7
ОГД 04
История Казахстана
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация;
становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип
культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана
Знания:
-основных понятий;
- понятий: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенностей индийской культуры и ее основных достижений;
- понятий: ислам; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностных ориентаций;
- культуры Франции: Ашельская культура, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников
БК 1,2,3,8
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность; наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
-представления о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представления о роли науки и научного познания, его структурах, формах и методах, социальных и этических проблемах
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 1,2,3,6,8
СЭД 03
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
-общих положений экономической теории;
-экономических ситуаций в стране и за рубежом;
-основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности

БҚ 4,7
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зерттеудің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; конфуциялық-даосистік мәдениет түрі; үнді-буддалық мәдениет түрі; ислам мәдениетінің әлемі; христиан мәдениетінің түрі; батыс еуропалық мәдениет түрі және оның қазіргі әлем дамуына әсері; африка мәдениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі;
нәсіл мәселесі; көшпенділік өркениетінің пайда болуы мен ерекшелігі; Орта ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті; 17-19 ғ. кезеңіндегі қазақтардың мәдени әдет-ғұрыптары; қазіргі замандағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
- негізгі ұғымдарын;
- конфуциялық; даосизм; Кытай өнері түсініктерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері туралы;
- ислам; Мұхаммед; Кұран; Алла; Мекке түсініктерін;
- христиан ілімінің негізгі принциптері және құнды бағыт-бағдарларын;
- Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиет, философия;
- көшпенділердің өмір салты және құндылықтар жүйесі туралы;
- орта ғасырлардағы қазақ этносының мәдени іргетасы туралы;
- Қазақстанның орта ғасыр мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы
Іскерліктер:
мәдениеттану ұғымдарымен еркін қолдана білу;
көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету
БҚ 1,2,3,8
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық түсініктің негізгі кезеңдері; адам табиғаты және оның тіршілік етуінің мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш әлемі;
адам, қоғам, өркениет, мәдениет;
тұлға еркіндігі мен жауапкершілігі;
адамдық таным және іс-әрекет; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында
Білімдер:
әлемнің философиялық, ғылыми және сенімдік бейнелері, адам өмірінің мәні туралы түсінік;
- әлеуметтік және этикалық мәселелердегі ғылым және ғылыми таным, оның құрылымы, нысандары мен әдістері туралы түсінік
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, тәндік және рухани бастаулардағы адам әрекетін, оның санасының мәнін, саналы және санасыз түрдегі мінез-құлығын анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу
БҚ 1, 2, 3, 6, 8
ӘЭП 03
Экономика негіздері
мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, принциптері; меншік нысандары және түрлері, меншікті басқару; жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері; мазмұны, стратегиялық тұрғыда жоспарлау; жоспарлар мен болжамдар әзірлеу және экономикалық негіздеу әдістері;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау;
халық тұтынатын тауарлар және қызмет нарығы жағдайын талдау; нарықтық инфақұрылым
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдай;
- макро және микро экономиканың негіздері, салық, ақшалай-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағыт-бағдар үшін қажетті экономикалық ақпаратарды табу және пайдалану

БК 5,7,9,10
СЭД 04
Основы права
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республика Казахстан,
правоохранительные органы
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
? использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 3,4,5,6,7,9,10, ПК 3.1.1
СЭД 05
Основы политологии и социологии
Социология как наука;
общество как социокультурная система; социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы; социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы
Знания:
-представления о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представления о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах
БК 3,4,6,9
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы электротехники
Электрические и магнитные цепи Электротехнические устройства Производство, распределение и потребление электрической энергии
Знания:
- электротехническую терминологию; основные законы электротехники;
- типы электрических схем; правила графического изображения элементов электрических схем;
методы расчҰта электрических цепей; основные элементы электрических сетей;
- принципы действия, устройство, основные характеристики электроизмерительных приборов,
- электрических машин, аппаратуры управления и защиты; схемы электроснабжения; основные
- правила эксплуатации электрооборудования способы экономии электроэнергии основные
- электротехнические материалы; правила сращивания, спайки и изоляции проводов
Умения:
- читать принципиальные, электрические и монтажные схемы;
- рассчитывать параметры электрических схем;
собирать электрические схемы;
- пользоваться электроизмерительными приборами и приспособлениями;
- проводить сращивание, спайку и изоляцию проводов и контролировать качество выполняемых работ
БК 1-10
ПК 1
ОПД 02
Материаловедение
Основные характеристики электротехнических материалов (основы металловедения).
Проводниковые материалы и изделия Вспомогательные материалы (припои, флюсы, клеи) Электроизоляционные материалы. Полупроводниковые материалы и изделия Магнитные материалы и изделия Сверхпроводники и криопроводники
Знания:
- виды, свойства и области применения основных конструкционных материалов, используемых в производстве;
- виды прокладочных и уплотнительных материалов;
- виды химической и термической обработки сталей;
- классификацию и свойства металлов и сплавов, основных защитных материалов, композиционных материалов;
- методы измерения параметров и определения свойств материалов;
- основные сведения о кристаллизации и структуре расплавов;
- основные свойства полимеров и их использование;
- способы термообработки и защиты металлов от коррозии
Умения:
- определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве, по составу, назначению и способу приготовления;
- подбирать основные конструкционные материалы со сходными коэффициентами теплового расширения;
- различать основные конструкционные материалы по физико-механическим и технологическим свойствам
БК 1-10

БҚ 5, 7, 9, 10
ӘЭП 04
Құқық негіздері
құқық, түсінік, жүйе, ақпарат көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің өзегі; адам құқықтарының жалпы декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:
- адам және азамат бостандықтары мен құқықтары, оны іске асыру механизмдері;
- кәсіби қызметі саласындағы құқықтық және адамгершіліктік-этикалық нормаларды білу
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік құқықтық құжаттарды пайдалана білу
БҚ 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10
КҚ 3.1.1
ӘЭП 05
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі ретінде;
әлеуметтік қауымдастық; әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; әлеуметтік үдерістер; әлеуметтік институттар және ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік әрекеттері; саясаттану мәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үдерістер. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік көзқарас туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекет ету туралы түсінік;
- тұлғаны әлеуметтендіру үдерісінің, реттеу нысандарының ерекшеліктерін білу
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыс және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың өзге де факторларын дамыту;
- билік, саясат субъектісін, саяси қарым-қатынастар және үдерістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде) мәндерін ашу;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік бере алу
БҚ 3, 4, 6, 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Электротехника негіздері
Электр және магниттік күрмеулер Электротехникалық құралдар Электрэнергияны өндеу, бөлу және пайдалану
Білімдер:
- электротехникалық терминологияны;электротехниканын негізгі зандарын;
- электрикалық схемалардын үлгілері, электрикалық схемалардың элементтердің графикалық түрде көрсету ережелері;
- электрикалық күрмеуді есептеу әдістері;
- электрикалық желілердін негізгі элементтері;
- басқару және қорғау аппаратуранын, электр машиналардын, электрөлшеуіш аспаптардын негізгі мінездемесі, құрылымы, әрекеттің ұстанымдары; электржабдықтау схемалары; электрқұралдарды пайдаланудың негізгі ережелері
- электроэнергияны үнемдеудің ережелері
- негізгі электротехникалық материалдар;
- сымдардың изоляциясы мен қосылуы ережелері
Іскерліктер:
- қағидалық, электрикалық және монтаждық схемаларды оқу;
- электрикалық схемалардың параметрлерін есептеу;
- электрикалық схемаларды жинау;
- электроөлшемді құралдар мен бейімдемелермен қолдану;
- сымдардың изоляциясы мен қосылуын атқару және орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
БҚ 1-10
КҚ 1
ЖКП 02
Материалтану
Электротехникалық материалдардың негізгі сипаттамасы (металтану негіздері).
Өткізгіш материалдары және бұйымдары
Көмекші материалдар (припойлар, флюстар, желімдер) Электроизоляциялық материалдар.
Жартылай өткізгіш материалдары және бұйымдары
Магнитттік материалдар және бұйымдары
Аса өткізгіштер және криоөткізгіштер
Білімдер:
- өндірісте қоданылатын негізгі конструкциялық материалдарды пайдалану ерекшелігі мен түрлері;
- төсеме және нығыздағыш материалдың көріністері;
- болаттың химиялық және термиялық өңдеуінің көріністері;
- металл және құйындылардың, негізгі қорғаныстық материалдардың, композициялық материалдардың сипаты мен жіктелуін;
- материал ерекшеліктерін анықтау және параметрлерін өлшеу әдістері;
- балқыт-құрылымның және кристаллизация туралы негізгі мәліметтер;
- полимерлердің негізгі ерекшеліктері және оларды қолдану;
- коррозиядан металлдарды қорғау және термоөңдеу тәсілдері
Іскерліктер:
- құрамы, белгіленуі, дайындау тәсілі бойынша өндірісте қолданылатын материалдарды жіктеу мен сипатын анықтау;
- жылу кеңейтудің сәйкес келетін коэффициенттері мен конструкциялық материалдарын таңдау
- физико-механикалық және технологиялық сипаттары бойынша негізгі конструкциялық материалдарды ажырата білу
БҚ 1-10

ПК 1,2
ОПД 03
Основы высшей математики
Элементы линейной алгебры Аналитическая геометрия на плоскости Дифференцирование функций Интегрирование функций Функции многих переменных
Знания:
- определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики;
- основные модели и математические методы принятия решений, методы оценивания параметров, критерии;
– проверки статистических гипотез
Умения:
- решать типовые математические задачи, используемые при принятии управленческих решений;
- применять методы математического анализа и моделирования социальных процессов,
- использовать средства дескриптивной статистики, основные подходы к статистическому выводу,
- обрабатывать эмпирические и экспериментальные данные
БК 1-10
ПК 3,4,6
ОПД 04
Теоретическая механика
Статика Кинематика Динамика
Знания:
- основные понятия и аксиомы механики;
основные операции с системами сил, действующими на твердое тело;
- условия эквивалентности систем сил;
- условия уравновешенности произвольной системы сил и основные частные случаи этих условий;
- методы нахождения реакций связей в покоящейся системе сочлененных твердых тел;
- способы нахождения центров тяжести тел;
- законы трения скольжения и трения качения;
- кинематические характеристики движения точки при различных способах задания движения;
- кинематические характеристики движения тела и его отдельных точек при различных видах движения;
- операции со скоростями и ускорениями при сложном движении точки;
- дифференциальные уравнения движения точки относительно инерциальной и неинерциальной систем координат;
- теоремы об изменении количества движения, кинетического момента и кинетической энергии системы;
-принцип возможных перемещений;
-уравнения Лагранжа второго рода;
-принцип Даламбера;
-общее уравнение динамики;
- методы нахождения реакций связей в движущейся системе твердых тел;
- исследование свободных малых колебаний консервативной механической системы с одной степенью свободы
Умения:
- составлять уравнения равновесия для тела, находящегося под действием произвольной системы сил;
- находить положения центров тяжести тел простой конфигурации;
- вычислять скорости и ускорения точек, принадлежащих телам, совершающим поступательное, вращательное и плоское движения;
- составлять дифференциальные уравнения движения материальных точек и тел, способных совершать вращательные и плоские движения;
- вычислять кинетическую энергию многомассовой системы;
- вычислять работу сил, приложенных к твердому телу, при его поступательном, вращательном и плоском движениях;
- исследовать равновесие системы тел с помощью принципа возможных перемещений;
- составлять уравнения Лагранжа второго рода для механических систем с одной степенью свободы;
- составлять и решать уравнения свободных малых колебаний систем с одной степенью свободы
БК 1-10
ПК 1,2
ОПД 05
Теоретическая термодинамика
Техническая термодинамика. Первый закон термодинамики. Термодинамические процессы Второй закон термодинамики Теплопроводность Конвективный теплообмен. Теплопередача Радиационный и сложный теплообмен
Знания:
- принцип действия и устройства теплообменных аппаратов, тепловых установок и двигателей, применяемых в горной промышленности;
- основные способы энергосбережения; виды и характеристики топлив, основы теории их горения и организации сжигания в промышленных условиях
Умения:
- оценивать эффективность получения тепловой энергии при сжигании органических топлив;
- рассчитывать термодинамические циклы тепловых машин и аппаратов и анализировать энергетическую эффективность их работы
БК 1-10
ПК 1,2
ОПД 06
Теория автоматизации управления
Типы объектов управления и задачи управления; математическое описание линейных систем автоматического управления (САУ);
Дифференциальные уравнения физических элементов и их линеаризация; типовые динамические звенья и их операторные, временные и частотные характеристики; способы соединения звеньев в САУ; характеристики разомкнутой и замкнутой САУ;
Устойчивость САУ; критерий устойчивости; качество регулирования и его оценка; методы улучшения качества регулирования; методы коррекции САУ;
Качество систем управления: точность систем управления, прямые и косвенные показатели качества;
Синтез систем управления: задача синтеза, типовые алгоритмы управления и типовые регуляторы, выбор структуры и параметров корректирующих устройств;
Нелинейные САУ: постановка задачи исследования нелинейных систем; метод фазовой плоскости; методы стабилизации нелинейных систем; критерии устойчивости;
Цифровые системы управления: особенности цифровых систем, критерии устойчивости, синтез цифровых регуляторов
Знания:
- характеристики типовых динамических звеньев, основные математические формы описания динамических звеньев, основные законы и принципы управления
Умения:
- выполнять преобразования структурных схем автоматического управления, оценивать качество работы автоматической системы управления
БК 1-10

КҚ 1,2
ЖКП 03
Жоғарғы математика негіздері
Сызықтық алгебраның элементтері. Жазықтықтағы аналитикалық геометриясы Функцияларды дифференциялдау Функцияларды интегралдау Көптеген ауыспалылардың функциялары
Білімдер:
– жоғарғы математиканың негізгі бөлімдерінен тапсырмаларды шешуге көзқарастар, анықтамалар, теоремалар;
– шешім қабылдаудың негізгі модельдері мен математикалық әдістері, параметрлерді бағалау әдістері, критерилері;
– статистикалық гипотезді тексеру.
Іскерліктер:
- Басқарушылық шешімдерді қабылдауда қолданылатын типтік математикалық тапсырмаларды шығару;
әлеуметті процестерді модельдеу мен математикалық талдау әдістерін қолдану,
дескриптивті статистиканың құралдарын пайдалану, статистикалық пікірлерге негізгі көзқарастар, эмпирикалық және экспериментальдық мәліметтерді өңдеу
БҚ 1-10
КҚ 3,4,6
ЖКП 04
Теоретикалық механика
Статика Кинематика Динамика
Білімдер:
- механиканың аксиомалары мен негізгі түсініктері;
- қатты денелерге әсер ететін күштерің жүйелері мен негізгі операциялары;
- күштер жүйесінің эквиваленттілік шарты;
- күштердің еркін жасалған жүйесінің байсалды шарттары және осы шарттардың негізгі жеке оқиғалары;
- біріккен қатты денелердің қалыпты жүйедегі байланыс реакциясын анықтау әдістері;
- дене салмағы орталығын анықтау тәсілдері;
- тербеліс және сырғу үйкеліс заңдары;
- қозғалыс тапсырмаларының әртүрлі тәсілдерінде нүкте қозғалысының кинематикалық сипаттамасы;
- дене қозғалысы мен қозғалыстың әртүрінде оның жеке нүктелерінің кинематикалық сипаттамасы;
- нүктенің күрделі қозғалысында жылдамдық пен үдеудің операциялары;
- координаттың инерциальды және инерциалды емес жүйесіне қатысты нүкте қозғалысының дифференциалды теңдігі;
- кинетикалық сәттер мен кинетикалық энергия жүйесі қозғалысы санының өзгеруі туралы теоремалар;
- мүмкін болатын орын ауыстырудың қағидасы;
- екінші түрдегі Лагранж теңдігі;
-Даламбер қағидасы;
- динамиканың жалпы теңдігі;
- қатты денелер жүйесінде қозғалатын байланыс реакциясын анықтау әдістері;
- еркіндіктің бірінші деңгейлі консервтивті механикалық жүйесінің еркін шағын тербелістерін зерттеу
Іскерліктер:
- күштердің еркін құрылған жүйесінің әсерімен болған денелер үшін тепе-теңдік теңдігін құру;
- қарапайым конфигурацияның дене салмағы орталығының ережесі;
- айналмалы және жазық қозғалыстарды жасайтын, денелерге жататын нүктелердің жылдамдығын есептеу;
- айналмалы және жазық қозғалыстарды жасай алатын материалдық денелер мен нүктелердің қозғалысын саралау теңдігін құрастыру;
- көп салмақты жүйенің кинетикалық энергиясын есептеу;
- айналмалы және жазық қозғалыстағы қатты денелерге қойылған күштердің жұмысын есептеу;
- ықтимал ауыспалылықтардың қағидасы көмегімен денелер жүйесінің тепе-теңдігін зерттеу;
- еркіндіктің бір дәрежесімен механикалық жүйелер үшін екінші түрдегі Лагранж теңдігін құрастыру;
- еркіндіктің бір дәрежесімен еркін шағын тербелістің теңдігін құрастыру және шешу
БҚ 1-10
КҚ 1,2
ЖКП 05
Теоретикалық термодинамика
Техникалық термодинамика. Термодинамиканың бірінші заны. Термодинамикалық құбылыстар. Термодинамиканың екінші заны. Жылуөткізілім. Конвективті жылуайырас. Жылуберу. Радиациялық және күрделі жылу айырбастау
Білімдер:
- тау өнеркәсібінде қолданылатын жылу құрылғылар мен двигательдер, жылу айырбас аппараттарының құрылғылары мен әрекеттер қағидасы;
- энергия унемдеудің негізгі тәсілдері; отын сипаттамасы мен түрлері, олардың жануының негізгі теориялары мен өнеркәсіптік жағдайында жануын ұйымдастыру
Іскерліктер:
- органикалық отынды жағу кезінде жылу энергиясын алу тиімділігін бағалау;
- жылу машиналары мен аппараттарының термодинамикалық циклдары және олардың жұмысының энергетикалық тиімділігін талдау
БҚ 1-10
КҚ 1,2
ЖКП 06
Басқаруды автоматтандыру теориясы
Басқару объектілерінің типтері мен басқарудың міндеттері; автоматикалық басқарудың сызықтық жүйесін математикалық сипаттау (БАЖ);
Физикалық элементтердің дифференциальдық теңдігі және олардың линеаризациясы; типтік динамикалық звенолар және олардың операторлық, уақытша және жиілік сипаттамасы; БАЖ звеноларды біріктірудің тәсілдері; БАЖ ашық және жабық сипаттамасы;
БАЖ тұрақтылығы; тұрақтылықтың критерийлері; реттеудің сапасы мен оны бағалау; реттеудің сапасын жақсартудың әдістері; БАЖ түзету әдістері;
басқару жүйесінің сапасы: басқару жүйесінің нақтылығы, сапаның тура және жанама көрсеткіштері;
Басқару жүйесінің синтезі: синтез міндеттері, басқарудың типтік алгоритмдері және типтік реттеуіштері, түзету құрылғыларының параметрлері мен құрылымын таңдау;
сызықтық емес БАЖ: сызықтық емес жүйенің зерттеу міндеттерін қою; фазалық жазықтықтың әдістері; сызықтық емес жүйенің тұрақтандыру әдістері; тұрақтылық критерийлері;
басқарудың сандық жүйесі: сандық жүйенің ерекшеліктері, тұрақтылықтың критерийлері, сандық реттеуіштердің синтезі
Білімдер:
- типтік динамикалық звенолардың сипаттамасы, динамикалық звенолардың жазылуының негізгі математикалық нысандары, басқарудық қағидалары мен негізгі заңдары
Іскерліктер:
- автоматикалық басқарудағы құрылымдық сызбалардың өзгерісін орындау, басқарудың автоматикалық жүйесіндегі жұмыстардың сапасын бағалау
БҚ 1-10

ПК 5,6
ОПД 07
Инженерная графика
Традиционные и компьютерные технологии выполнения чертежей. Требования к техническим изображениям. Метод проецирования. Состав изображения. Комплексный чертеж. Стандартные изображения - основные виды, дополнительные виды, аксонометрические изображения. Технический рисунок. Образование поверхностей и их задание на чертеже. Общий алгоритм построения линии пересечения поверхностей. Частные случаи пересечения поверхностей. Построение, обозначение, классификация сечений и разрезов. Общие правила нанесения размеров на чертеже. Предельные отклонения. Виды конструкторских документов. Чертеж общего вида. Чертеж детали, сборочный чертеж, спецификация. Стандарты ЕСКД. Ведение в твердотельное моделирование, Элементы булевой алгебры. Декомпозиция сложных поверхностей. Системы автоматизированного проектирования. Основные примитивные функции графических пакетов.
Знания:
- теорию и основные правила построения эскизов, чертежей, схем, нанесения надписей, размеров и отклонений, правила оформления графических изображений в соответствии со стандартами ЕСКД
Умения:
- читать чертежи и схемы, выполнять технические изображения в соответствии с требованиями стандартов ЕСКД, выполнять эскизирование, деталирование, сборочные чертежи, технические схемы, в том числе с применением средств компьютерной графики
БК 1-10
ПК 3-5
ОПД 08
Электротехнические и теплотехнические измерения и приборы
Электромеханические приборы. Электронные приборы. Цифровые приборы.
Общие сведения об измерениях, средствах измерений и их погрешности. Технологические измерения, их результаты и погрешности. Металлургический баланс как основа контроля технологического процесса. Измерение давления. Системы передачи измерительной информации. Измерение температуры. Измерение количества и расхода жидкости, пара и газа. Измерение уровня
Знания:
- основные термины и определения по метрологии;
- виды средств измерений;
- характеристики электрических цепей постоянного и переменного токов, магнитных цепей;
- назначение, основные характеристики и схемы включения электроизмерительных приборов;
- условные обозначения на шкалах электромеханических приборов;
классификацию электронных приборов.
- основы метрологии, методы и средства измерения физических величин, правовые основы и системы стандартизации и сертификации;
- методы и средства диагностики и контроля основных технологических параметров
Умения:
- читать условные обозначения на электротехнических приборах;
- выбирать приборы и способы измерения основных электрических и магнитных параметров;
- собирать электрические цепи по заданным электрическим схемам;
выполнять электротехнические измерения;
- использовать стандарты и другие нормативные документы при оценке, контроле качества и сертификации продукции;
- применять системы автоматического контроля химико-технологическими процессами;
- проводить метрологическую аттестацию средств и систем измерений;
- проводить контроль параметров воздуха, шума, вибрации, электромагнитных, тепловых излучений и уровня негативных воздействий на их соответствие нормативным требованиям
БК 1-10
ПК 1-5
ОПД 09
Электрические аппараты
Электрический аппарат как средство управления режимами работы, защиты и регулирования параметров системы Электромеханические аппараты систем распределения электрической энергии при низком напряжении Электромеханические аппараты управления. Тепловые процессы в электрических аппаратах Электрические контакты Электродинамическая стойкость электрических аппаратов Электрическая дуга и процесс коммутации Электромагниты Автоматическое включение резерва
Знания:
- электрические аппараты, как средства управления режимами работы, защиты и регулирования параметров электротехнических и электроэнергетических систем; физические явления в электрических аппаратах, силовых электронных регуляторах и основы теории электрических и электронных аппаратов
Умения:
- анализировать естественнонаучную сущность проблем, возникающих в ходе профессиональной деятельности (ПК-5);
- оформлять, представлять и докладывать результаты выполненной работы (ПК-8);
- планировать и ставить задачи исследования, выбирать методы экспериментальной работы, интерпретировать и представлять результаты научных исследований (ПК-37);
- составлять практические рекомендации по использованию результатов научных исследований (ПК-40);
- проводить поиск по источникам патентной информации, определять патентную чистоту разрабатываемых объектов техники, подготавливать первичные материалы к патентованию изобретений, регистрации программ для ЭВМ и баз данных (ПК-43)
БК 1-10
ПК 1-5
ОПД 10
Охрана труда
Законодательные положения по охране труда Производственная санитария Техника безопасности Пожарная безопасность
Знания:
- основные законодательные положения по охране труда и производственной экологии;
- организационные и технические мероприятия по повышению безопасности работ, предотвращению производственного травматизма и заболеваний;
- технику безопасности при организации рабочих мест;
- электробезопасность;
- технические требования к оборудованию и инвентарю предприятий общественного питания;
- правила безопасности при эксплуатации механического, теплового и холодильного оборудовании;
- правила безопасности при хранении, погрузке, выгрузке и перевозке, пищевых продуктов и кулинарной продукции;
- пожарную безопасность;
- ответственность за нарушение правил охраны труда
Умения:
- организовывать рабочее место с соблюдением правил безопасности;
- соблюдать производственную санитарию и гигиену;
- применять знания и умения по охране труда на производстве;
- выполнять правила пожарной безопасности;
- избегать травмоопасных ситуаций
БК 1-10
ПК 1-5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Электроснабжение по отраслям промышленности
Общие сведения о системах электроснабжения по отраслям промышленности и их характерные особенности. Основные типы электроприемников и режимы их работы.
Методы расчета интегральных характеристик режимов и определения расчетных значений нагрузок. Режимы электропотребления в системах электроснабжения по отраслям промышленности.
Качество электроэнергии в системах электроснабжения. Методы анализа надежности в системах электроснабжения по отраслям промышленности.
Знания:
- физические основы формирования режимов электропотребления, методы и практические приемы расчета электрических нагрузок отдельных элементов и систем электроснабжения по отраслям промышленности, методы выбора и расстановки компенсирующих и регулирующих устройств
Умения:
- рассчитывать интегральные характеристики режимов, показатели качества электроэнергии, показатели уровня надежности электроснабжения по отраслям промышленности, уметь составлять расчетные схемы замещения для расчета интегральных характеристик режимов, показателей качества электроэнергии, надежности
БК 1-10

КҚ 5,6
ЖКП 07
Инженерлік графика
Сызбаларды орындаудың дәстүрлі және компьютерлік технологиялары. Техникалық суреттерге талаптар. Проецирования әдісі. Сурет құрамы. Кешенді сызба. Стандартты суреттер – негізгі түрлері, қосымша түрлері, аксонометриялық суреттері. Техникалық сурет. Беттің пайда болуы және сызбада оның тапсырмасы. Бет қоспалары сызықтарын құрудың жалпы алгоритмі. Бет қоспаларының жеке оқиғалары. Қоспа мен тіліктің топтастырылуы, белгіленуі. Сызбаға өлшемдерді енгізудің жалпы ережесі. Шекті ауытқулар. Құрастырушы құжаттардың түрлері. Жалпы көріністің сызбасы. Тетіктердің сызбасы, жинақталған сызба, спецификация. ЕСКД стандарттары. Қатты денелерді модельдеуге кіріспе. Булевтік алгебранын элементтері. Күрделі беттердің декомпозициясы. Автоматтандырылған жобалаудың жүйесі. Графикалық пакеттердің негізгі қарапайым функциялары
Білімдер:
- ЕСКД стандарттарына сәйкес графикалық суреттерді рәсімдеу ережесі, ауытқулар мен өлшемдер, сызбалар мен эскиздерді құрудың негізгі ережелері мен теориялары
Іскерліктер:
- сызбаларды оқу, ЕСКД стандарттарының талаптарына сәйкес техникалық суреттерді орындау, компьютерлік графика құралдарын пайдалану арқылы техникалық сызбалар, жинақталған сызбалар, тетіктеу, эскиздеуді орындау
БҚ 1-10
КҚ 3-5
ЖКП 08
Электротехникалық және жылу техникалық өлшеуіштер мен аспаптар
Электромеханикалық құралдар. Электрлік құралдар.
Сандық құралдар.
Өлшем құралдары, өлшеуіштер туралы жалпы мәліметтер. Технологиялық өлшеуіштер және оның нәтижелері. Металлургиялық баланс технологиялық үдерісті бақылаудың негізі ретінде. Қан қысымы өлшеуіштері.
Өлшемдік ақпараттардың тапсыру жүйесі. Температура өлшеуіштері. Газ және бу, сұйықтық шығындары мен сан өлшеуіштері. Дәреже өлшеуіштері
Білімдер:
- метрология бойынша негізгі терминдер мен анықтамалар;
- өлшем құралдарының түрлері;
- магниттік өткізбелер, тұрақты және ауыспалы электрлік өткізбелердің сипаттамасы;
- белгіленуі, электроөлшемдік құралдарды қосу сызбасы мен негізгі сипаттамасы;
- электормеханикалық құралдардың шкаласында шартты белгіленуі;
электрлік құралдарың жіктелуі;
- метрология негіздері, физикалық шамалардың өлшем құралдары мен әдістері, стандартизация мен сертификацияның құқықтық негіздері мен жүйесі;
- негізгі технологиялық параметрлерді бақылау және диагностика құралдары мен әдістері
Іскерліктер:
- электротехникалық құралдарға шарты белгіленулерді оқу;
магниттік және негізгі электрлік параметрлерді өлшеу тәсілдері мен құралдарды таңдау;
берілген электрлік сызбалар бойынша электрлік өткізбелерді жинау;
электротехникалық өлшемдерді орындау;
- өнім сертификациясы мен сапаны бақылау, бағалау кезінде стандарттар мен басқа да нормативтік құжаттарды пайдалану;
- химиялық-технологиялық процестерді автоматтық бақылау жүйесін қолдану;
- өлшем жүйесі мен құралдардың метрологиялық аттестациясын жүргізу;
- электромагниттік, жылу сәулесі және нормативтік талаптарға сәйкес келетін жағымсыз әсерлердің деңгейі, вибрациясы, дауысы, ауа параметрлеріне бақылау жүргізу
БҚ 1-10
КҚ 1-5
ЖКП 09
Электрлік аппараттар
Электрлік аппарат жүйе параметрлерін реттеу және қорғау, жұмыс режимін басқару құралы ретінде
Төмен қысымдағы электрлік энергияны тарату жүйесінің электромеханикалық аппараттары Басқарудың электромеханикалық аппараттары. Электрлік аппараттардағы жылу процесстері. Электрлік байланыстар. Электрлік аппараттардың электродинамикалық тұрақтылығы. Электрлік доға және коммутация процесі Электромагниттер. Резервтің автоматикалық қосылуы
Білімдер:
- электрлік аппараттар электротехникалық және электроэнергетикалық жүйе параметрлерін реттеу және қорғау, жұмыс режимін басқару құралы ретінде;
- электрлік және электрондық аппараттар теориясының негізі және күшті электрондық реттеуіштердің электрлік аппараттардағы физикалық құбылыстарын
Іскерліктер:
- (ПК-5) кәсіптік қызмет кезінде пайда болатын мәселелердің ғылыми мәнін талдау;
- (ПК-8) орындалған жұмыстардың нәтижелерін баяндау және рәсімдеу мен көрсету;
- Экспериментальді жұмыстардың әдістерін таңдау, зерттеу міндеттерін қою және жоспарлау, (ПК-37) ғылыми зерттеудің нәтижелерін көрсету;
- (ПК-40) ғылыми зерттеудің нәтижелерін пайдалану бойынша тәжірибелік ұсыныстарды құру;
- Патенттік ақпараттың қайнар көздері бойынша ізденіс жүргізу, техниканың жасалған объектілерінң патенттік тазалығын анықтау, ой"лап табылған құралды патенттеуге алғашқы материалдарды дайындау, (ПК-43) мәліметтер базасы мен ЭВМ үшін бағдарламаны тіркеу
БҚ 1-10
КҚ 1-5
ЖКП 10
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау бойынша заңнамалық ережелері. Өндірістік санитария. Қауіпсіздік техникасы. Өрт қауіпсіздігі
Білімдер:
- еңбек қорғау және өндірістік экология бойынша негізгі заңнамалық ережелері;
- өндірістік жарақат алуды жою бойынша жұмыстар қауіпсіздігін жоғарылату бойынша ұйымдастырушылық және техникалық шаралар; жұмыс орындарын ұйымдастыру кезінде техника қауіпсіздік, электрлік қауіпсіздік;
- қоғамдық тамақтану кәсіпорындарындағы инвентарьға және құрал-жабдықтарға техникалық талаптар;
- механикалық, жылы және суық құрал-жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері;
- тәтті тағам өнімдері мен азық-түлік өнімдерін тиеу, жөнелту, тасымалдау және сақтау кезінде қауіпсіздік ережелері;
- еңбекті қорғау ережесін бұзғаны үшін жауапкершілік пен өрт қауіпсіздігі
Іскерліктер:
- қауіпсіздік ережелерін сақтау бойынша жұмыс орындарын ұйымдастыру;
- өндірістік санитария мен тазалықты сақтау;
- өндірісте еңбекті қорғау бойынша білім мен іскерлік пайдалану;
- өрт қауіпсіздігі ережелерін орындау; қауіпті жарақат алу жағдайларынан алшақ жүру
БҚ 1-10
КҚ 1-5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Өнеркәсіп салалары бойынша электрмен қамтамасыздандыру
Электрмен қамтамасыздандыру жүйелері туралы жалпы мәліметтер және олардың мінездемелердің өзгешеліктері.
Электроқабылдағыштардың негізгі түрлері және олардың жұмыс істеу тәртібі.
Режимнің және жүктің есептік мағынасының ұйғарымінің интегралды мінездеме есебінің әдістері.
Электроэнергия сапасы электрожарылқаушылық жүйелерінде.
Сенімділіктің сарала- әдістері электроснабжения жүйелерінде ша өнеркәсіптің салаларының.
Электрмен қамтамасыздандыру өнеркәсіп салаларының сенімділік талдауының әдістері
Білімдер:
- электроқажеттілік тәртіптерінің пайда болуының физикалық негіздері;
- жеке элементтерді және өнер кәсіптің электрожарылқаушылықты электржүгінің тәжірибелік есебі және әдісі;
- компенсирленген және реттеу құралдарының талғау және орналастыру әдістері
Іскерліктер:
- тәртіптің интегралды мінездемелерді есептеу, электроэнергия сапасының көрсеткіштері,өнеркәсіп салалары бойынша элекрожарылқаушылықтың сенімділік деңгейінің көрсеткіштері;
- сенімділікті, элекроэнергия сапасының көрсеткіштерін,тәртіптің интегралды мінездемелерін есептеуге арналған айырбастау сызбаларды құрастыру
БҚ 1-10

ПК 3,4
СД 02
Электрооборудование производства
Физические основы, устройство и принцип действия электрооборудования производств.
Характеристики электрооборудования производств.
Методы измерения и контроля параметров процессов работы электрооборудования производств.
Знания:
- физические основы, принцип действия, схемы и конструкторские решения по управлению работой электрооборудования производств;
Умения:
- рассчитывать характеристики электрооборудования производств;
БК 1-10
ПК 1-5
СД 03
Нормирование расхода энергоресурсов на предприятии
Экономия топлива и энергии в промышленности. Общие вопросы нормирования энергопотребления на промышленных предприятиях
Энергетические характеристики
Нормирование расходов топлива на выработку и отпуск электроэнергии на тепловых электростанциях
Знания:
- принципиальные отличия различных форм энергобаланса технологических процессов;
- основные понятия и показатели эффективности использования энергии;
- новые понятия и современные методы для исследования энергетического совершенства процессов;
Умения:
- проводить расчҰты по оценке энергоиспользования оборудования;
- определить места наибольших неоправданных потерь энергии в основных агрегатах и предложить способы их сокращения или устранения;
- выбирать для каждого случая пригодные методы исследования;
- в своей деятельности проводить в жизнь идею рационального использования энергии;
владеть:
- необходимым арсеналом знаний и навыков для проведения испытаний оборудования, обработки их результатов и формулировки выводов
БК 1-10
ПК 1-6
СД 04
Экономика энергетики
Особенности энергетического производства как объекта экономического анализа.
Издержки производства и себестоимость производства в энергетике.
Цены и тарифы на энергетическую продукцию. Финансирование развития энергетики
Знания:
- основные понятия и термины, используемые в экономике;
- принципы определения важнейших экономических показателей и пути их улучшения;
- технологических особенностей энергетического производств и их влияния на экономику предприятия;
Умения:
- разрабатывать экономическую стратегию предприятия;
- применять современные методы оценки экономической эффективности инвестиций;- приводить сравниваемые варианты проектов
к сопоставимому виду;
- обосновывать выбранный вариант не только на основе экономических показателей, но и технических преимуществ;
- владеть навыками выполнения конкретных расчҰтов технико-экономического сравнения вариантов в электроэнергетике;
- способами повышения эффективности использования активов предприятия
БК 1-10
ПК 6-9
СД 05
Энергоаудит
Введение в менеджмент качества (основные положения и словарь) Ознакомление с перспективными направлениями в энергетике Казахстана (системы менеджмента качества) Основные и поддерживающие процессы в энергетических компаниях. Методы описания процессов Введение в аудиты и стандарт ISO 19011 Типы и виды аудитов энергетических систем.
Знания:
- общие принципы менеджмента качества

КҚ 3,4
АП 02
Өндірістің электр жабдықтары
Өндірістің электр жабдықтарың физикалық негіздері, құралы және принциптері
Өндірістің электр жабдықтардың мінездемелері
Өндірістің электр жабдықтардың жұмыс істеу процесстерінің өлшеу және бақылау әдістері
Білімдер:
- -өндірістің электр жабдықтардың физикалық негіздері, әрекет принциптері, сызбалар және жұмысты басқарудағы конструкторлық шешімдер
Іскерліктері:
- Өндірістің электр жабдықтардың мінездемелерің есептеу
БҚ 1-10
КҚ 1-5
АП 03
Кәсіпорындағы энергоресурстардың шығынын шамалау
Өндірістегі отынның және энергиянын үнеміділігі
Өндірістік кәсіпорындардағы элекроқажеттілігін шамалаудың жалпы сұрақтары
Энергетикалық мінездемелер
Жылу электростанцияларында электроэнергияны өңдеу және жіберу үшін пайдаланған отынның шығымын шамалау
Білімдер:
- технологиялық процесстердің энергобаланстарының әртүрлі формалардың принципиалды өзгеліктері;
- энергияны қолдануының негізгі ұғымдармен көрсеткіштері;
- энергетикалық кемелділігін зерттеуге арналған жаңа ұғымдар мен қазіргі әдістері
Іскерліктер:
- жабдықтардың электроқажеттілігін бағалау есептері;
- негізгі агреттардағы энергияны ақталмаған шығының жерлерін анықтау және оларды қысқарту немесе жою жолдары;
- әр жағдайға арналған зерттеу әдістері;
- энергияны өмірде рационалды қолдануы
БҚ 1-10
КҚ 1-6
АП 04
Энергетика экономикасы
Экономикалық талдаудың нысаны ретінде энергетикалық өндірістің ерекшеліктері
Энергетикадағы өндірістің шығындары және өндірістің өзіндік құны.
Энергетикалық өнімнің бағасы және тарифтері
Энергетиканың дамуының қаржыландыруы
Білімдер:
- экономикада қолданылатын негізгі анықтамалармен терминдер;
- ең қажетті экономикалық көрсеткіштердің принциптерің анықтау және оларды жақсарту жолдары;
- энергетикалық өндірістін технологиялық ерекшеліктері және кәсіп экономикасына әсері
Іскерліктер:
- кәсіп экономикалық стратегиясын жасау;
- инвестицияның экономикалық тиімділігінің сарапшылығының қазіргі әдістері;
- жобаларды салыстырмалы түрге келтіру нұсқалары;
- экономикалық көрсеткіштер және техникалық артықшылықтарының негізінде таңдау нұсқалары;
- нұсқаның технико-экономикалық салыстыру нақты есебінің орындалу дағдыларын;
- кәсіпорынның активінің игерушілігінің тиімділігінің көтермелеуінің әдіс-айлаларын
БҚ 1-10
КҚ 6-9
АП 05
Энергоаудит
Сапа менеджментіне кіріспе (негізгі жағдайлар және сөздік)
Қазақстан энергетикасының перспективті бағыттарымен танысу (сапа менеджментінің жұйесі)
Энергетикалық компаниялардағы негізгі және қостаушы процесстері.
Процесстерді сипаттау әдістері.
ISO 19011 стандартына және аудитке кіріспе.
Энергетикалық жүйелерінің түрлері және үлгілері
Білімдер:

- международный стандарт ISO 9001:2008 с примерами его применения,
- методы и технику проведения внутреннего энергетического аудита системы менеджмента качества
Умения:
- проводить анализ существующей, функционирующей системы менеджмента на конкретном предприятии;
- участвовать в планировании и подготовке внутреннего энергетического аудита;
- проводить внутренний аудит, собирать и анализировать свидетельства внутреннего аудита;
- самостоятельно составлять отчеты о результатах внутренних аудитов;
- участвовать в подготовке к сертификации конкретного предприятия
БК 1-10
ПК 6-9
СД 06
Электроэнергетические системы и сети
Сложная ЭЭС как объект исследования; свойства сложных ЭЭС; новые тенденции в электроэнергетике.
Режимы работы ЭЭС.
Математические модели и методы анализа установившихся и переходных режимов ЭЭС.
Система оперативно-диспетчерского управления. Автоматизированные системы оперативно-диспетчерского управления ЭЭС и их подсистем.
Система автоматического управления нормальными режимами. Система автоматического противоаварийного управления сложных ЭЭС
Знания:
- основные понятия и определения, связанные с системными представлениями об ЭЭС; основы АСДУ и САУ ЭЭС; подходы и методы учета системных свойств ЭЭС при их моделировании, исследовании и управлении ими
Умения:
- различать состояния и процессы в современных сложных ЭЭС; использовать полученные системные представления об ЭЭС при решении конкретных задач развития и функционирования ЭЭС
БК 1-10
ПК 2-9
СД 07
Эффективность энергопотребления
Основные понятия эффективности; критерии, используемые при определении эффективности.
Классификация энергопотребителей. Нормативы энергопотребления
Определение эффективности энергопотребителей с различными топливо-энергетическими ресурсами.
Знания:
- основные понятия эффективности;
- критерии, используемые при определении эффективности
Умения:
- использовать полученные знания для принятия решений при проектировании и эксплуатации энергопотребления
БК 1-10
ПК 5-9
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Основы электротехники. Материаловедение. Теоретическая механика. Теоретическая термодинамика.
Теория автоматизации управления. Электротехнические и теплотехнические измерения и приборы.
Электрические аппараты. Электроснабжение по отраслям промышленности.
Электрооборудование производства. Нормирование расхода энергоресурсов на предприятии.
Экономика энергетики. Энергоаудит. Электроэнергетические системы и сети. Эффективность энергопотребления
Умения:
.- характеризовать энергетические приборы и измерители, производить измерения и анализ данных энергоисточников
Навыки:
- в расчете нормативов энергоисточников, анализе энергопотребления
БК 1-10
ПК 1-9
ПП 02
Преддипломная практика
Энергоаудит. Электроэнергетические системы и сети. Эффективность энергопотребления
Умения:
- проводить анализ действующей энергосистемы, рассчитывать показатели эффективности энергосистемы
Навыки:
- в аудите и анализе энергосистемы организации
БК 1-10
ПК 1-9
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Применять средства устной и письменной коммуникации на разных языках;
Строить коммуникацию с людьми, для получения общего результата, разрешения конфликтных ситуаций и проблем на своем рабочем месте;
Ставить цели своей деятельности, планировать и организовывать процесс ее достижения;
Осуществлять самооценку своей деятельности и ее результатов;
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
Обрабатывать информацию, применяя логические операции и современные информационно-коммуникационные технологии;
Соблюдать режим работы и уметь научно организовывать свое рабочее место;
Обновлять свои знания в течении всей жизни;
Отбирать технологии, адекватные поставленной задаче, четко следовать технологии;
Самостоятельно находить, анализировать, производить отбор, преобразовать, сохранить, интерпретировать информацию, в том числе при помощи современных информационно-коммуникационных технологий.
Профессиональные компетенции
Специалист среднего звена

- ISO 9001:2008 халықаралық стандартының жалпы сапа менеджментінің принциптері және ішкі энергетикалық аудитті өткізу тәртібі
Іскерліктер:
- сапа менеджменті жүйесінің ішкі энергетикалық аудитін өткізу техникасы мен тәсілдерін
БҚ 1-10
КҚ 6-9
АП 06
Электроэнергетикалық жүйелер және желілер
Күрделі ЭЭЖ зерттеу объектісі ретінде
Күрделі ЭЭЖнің қасиеттері
Электроэнергетикадағы жаңа тенденциялар
ЭЭЖнің жұмыс істеу тәртібі
ЭЭЖ-нің орнатылған және ауыспалы тәртіптерінің математикалық моделдері дәне талдау анализдері
ЭЭЖ-нің оперативті-диспетчерлік автоматтандырылған жүйесі және олардың ішкі жүйелері
Нормалды тәртіптері мен автоматтандырылған басқару жүйесі. Күрделі ЭЭЖлармен автоматтандырылған апаттан қарсы басқару жүйелері
Білімдер:
- ЭЭЖмен байланысты негізгі түсініктері және анықтамалары
- ЭЭЖ-нің ДБАЖ және АБЖ негіздері
Іскерліктер:
- қазіргі күрделі ЭЭЖларда күйлерімен процестерді айыру;
- ЭЭЖ туралы алған білімдерін нақты есептерді шығару барысында қолдану
БҚ 1-10
КҚ 2-9
АП 07
Энергия пайдаланудын тиімділігі
Тиімділіктің негізгі ұғымдары.
тиімділікті анықтауындағы критерийлар.
Энергия қажеттілігінің классификациясы.
Энергия қажеттілігінің нормативі.
Әртүрлі отын-энергетикалық ресуртарды пайдаланатын энергопайдаланушылардын тиімділігін анықтау
Білімдер:
- тиімділіктің негізгі түсініктері;
- тиімділікті анықтау кезіндегі қолданылатын критерийлер
Іскерліктер:
- алған білімдерін энерготұтынуды жобалау және пайдалану кезінде шешім қабылдауға қолдану
БҚ 1-10
КҚ 5-9
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Электротехника негіздері. Материалтану. Теоретикалық механика. Теоретикалық термодинамика.
Басқаруды автоматтандыру теориясы.
Электротехникалық және жылу техникалық өлшеуіштер мен аспаптар. Электрлік аппараттар.
Өнеркәсіп салалары бойынша электрмен қамтамасыздандыру.
Өндірістің электр жабдықтары.
Кәсіпорындағы энергоресурстардың шығынын шамалау.
Энергетика экономикасы.
Энергоаудит.
Электроэнергетикалық жүйелер және желілер.
Энергия пайдаланудын тиімділігі
Іскерліктер:
- энергетикалық аспаптарға және өлшеуіштерге сипаттама беру, энергожабдықтауыштарды өлшеуді жүргізу және мәліметті талдау
Дағдылар:
- энергия көздерінің нормативтерін есептеуде, энергия пайдалануды талдауда
БҚ 1-10
КҚ 1-9
КП 02
Диплом алды практикасы
Энергоаудит
Электроэнергетикалық жүйелер және желілер
Энергия пайдаланудын тиімділігі
Іскерліктер:
- қолданыстағы энергия жүйесіне талдау жүргізу, энергия жүйесінің тиімділігінін көрсеткіштерін есептеу
Дағдылар:
-ұйымнын энергия жүйесіне аудит және талдау жүргізу
БҚ 1-10
КҚ 1-9
Ескерту
Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Әртүрлі тілдерде ауызша және жазбаша коммуникация құралдарын пайдалану;
Шиеленісті жағдайлар мен жұмыс орнындағы мәселелерді шешудің жалпы нәтижесін алу үшін топтағы адамдармен коммуникативті қарым-қатынас құру;
Өз қызметінің мақсаты етіп, оны іске асыру үдерісін жоспарлау және ұйымдастыруды таңдап алу;
Өзін-өзі бағалау мен оның нәтижелерін іске асыру;
Сәл жоғарырақ біліктілікті мамандар жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
Қазіргі заман ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен логикалық операцияларды қолдана отырып, өңдеу;
Өзінің жұмыс орнын ғылыми ұйымдастыра алу, жұмыс тәртібін орындау;
Өмір бойы өзінің білімін жаңартып отыру;
Қойылған міндеттерге бара бар технологияларды қолдана алу, технологияны айқын қоя білу;
Қазіргі заман ақпараттық-коммуникациялық технологиялар көмегімен ақпаратты өздігінен табу, талдау, іріктеу, қайта жасау, сақтау, интерпретация жасау
Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта деңгейдегі маман

Сноска. Наименование приложения 247 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода со словарем. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского (русского) языка;
- лексического и грамматического минимума языка достаточного для профессионального общения;
Умения:
- грамотно писать на казахском (русском) языке;
- читать и переводить (со словарем) на родной язык текст профессиональной направленности.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированҒных текстов. Профессиональное общение: письменное и устное.
Знания:
- лексического и грамматического минимума языка достаточного для профессионального общения;
Умения:
- грамотно писать на иностранном языке;
- читать и переводить (со словарем) на родной язык профессиональные тексты.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 9
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
Знания:
- техники безопасности на занятиях физической культурой;
- правил основных видов спорта;
- основ здорового образа жизни;
- способов поддержания и укрепления здоровья.
Умения:
- принимать участие в соревнованиях по основным видам спорта;
- вести здоровый образ жизни;
- физически самосовершенствоваться;
- оказывать первую медицинскую помощь.
БК 1
БК 4
БК 6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Техническое черчение.
Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Технический рисунок. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах. Преобразование чертежа. Поверхности, их пересечение. Проекционное черчение. Резьбовые соединения на чертежах. Эскизирование деталей сборочного узла.
Знания:
- техники черчения;
- основ проекционного и машиностроительного черчения, технического рисования.
Умения:
- читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка;
- строить графическое изображение допусков и посадок;
- обозначать отклонения и допуски формы расположения поверхности на чертежах;
- обозначать шероховатость поверхности и наносить их на чертежи.
БК 2
БК 7
БК 9
ОПД 02
Элементы технической механики.
Статика. Силы, их системы, равновесие системы сил. Связи и их реакции. Условия равновесия тел под действием сил. Центр тяжести. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Определение прогибов. Потенциальная энергия деформации. Элементы теории напряженного и деформированного состояний.
Детали машин и механизмов. Фрикционные передачи и вариаторы. Зубчатые передачи. Геометрия, кинематика, расчет на контактную прочность и изгиб. Червячная передача. Ременные и цепные передачи. Валы, оси и их опоры. Редукторы. Муфты, соединения.
Знания:
- условий равновесия;
- методов определения центра тяжести сечения и тела;
- механических характеристик материалов и методов их определения;
- видов механических передач,
- методов их расчета;
- областей применения различных передач и приводов.
Умения:
- выполнять расчеты на равновесие тела и конструкции;
- определять кинематические и силовые характеристики при различных способах движения;
- составлять привод из различных передач.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 9
БК 10
ОПД 03
Основы взаимозаменяемости и технические измерения.
Основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач. Классификация измерений по видам измерений. Методы и средства измерений и контроля. Применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Основы стандартизации.
Знания:
- государственных основополагающих стандартов;
- единой системы допусков и посадок;
- основ метрологии.
Умения:
- пользоваться системой предпочтительных чисел;
- решать задачи на выбор системы и вида посадок;
- строить графическое изображение допусков и посадок;
- обозначать отклонения и допуски формы расположения поверхности на чертеже;
- обозначать шероховатость поверхности на чертеже;
- производить нормоконтроль;
- производить измерения и оценивать их погрешность.
БК 1
БК 2
БК 8
БК 9

Ескерту. 247-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Сөйлеудің өркендеуі. Мамандық терминалогиясы. Аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұқбаттасу.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілдері;
- кәсіптік сөйлеуге жеткілікті тілдің лексикалық, грамматикалық минимумы;
Іскерліктер:
- қазақ (орыс) тілдерін сауатты жазу;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық аударымдар мен терминдер. Кәсіптік-бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұқбаттасу: жазбаша және ауызша.
Білімдер:
- кәсіптік сөйлеуге жеткілікті тілдің лексикалық, грамматикалық минимумы;
Іскерліктер:
- шет тілде сауатты жазу;
- кәсіптік мәтіндерді өз тіліне (сөздікпен) оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 9
ЖГП 03
Дене шынықтыру.
Маманды дайындауда, оның салауатты өмірінің қалыпын рәсімдеудегі дене шынықтырудың рөлі. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым – денешынықтырудың құраушы бөлігі ретінде. Аурулардың және шалығулардың алдын-алу бойынша негізгі медициналық білімдер.
Білімдер:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасы;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелері;
- салауатты өмір негіздері;
- денсаулықты сақтау және шынықтыру тәсілдері.
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыстарға қатысу;
- салауатты өмір сүру;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
- бірінші медициналық көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу.
Проекция. Стереометрия. Нүкте, түзу, жазықтық. Позициялы және метрикалық есептер. "Конструкциялық құжаттың бірлік жүйесі" (КҚБЖ). Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Стандарты бөлшектердің сызбалары. Бұйым және конструкциялық құжаттардың түрлері. Эскиздер. Техникалық сызба. Жинақ бірлігін оқу және бөлшектеу. Сызбаларда материалдарды белгілеу. Беттердің қиылысуы. Проекциялы сызба. Бұрандалы біріктірулер. Жинақ түйінінің бөлшектерін эскиздеу.
Білімдер:
- сызу техникасы;
- проекциялық және машина құрастыру сызудың техникалық сурет салу негіздері.
Іскерліктер:
- сызбаларды көркемдеу және оқу;
- техникалық суреттің, сызбаның, эскиздің көмегімен техникалық ойын көрсету;
- допускілер мен посадкалардың графикалық бейнесін тұрғызу;
- сызбаларда беттердің орналасу пішінінің ауытқулары мен допускілерін белгілеу;
- бетін кедір-бұдырлығын белгілеу және оларды сызбаларды салу.
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 9
ЖКП 02
Техникалық механика элементтері.
Статика. Күштер, олардың жүйесі, күштердің тепе-теңдік жүйесі. Байланыстар және олардың реакциясы. Күштердің әсерімен дененің тепе-теңдік шарты. Кинематика. Нүкте және қатты дене қозғалысының жеке және жалпы жағдайы. Динамика. Тепе-теңдік, қозғалыс тұрақтылығы. Түзі сырықты созу және сығу. Деформацияның потенциалды энергиясы. Созу және сығу кезінде материалдардың механикалық қасиеттері. Жазық қималарадың геометриялық сипаттамалары. Ығысу және бұрау. Таза ығысу кезінде материалдардың механикалық қасиеттері. Деформацияның потенциалды энергиясы. Ию. Көлденең күштер және ию моменттерінің эпюраларын тұрғызу. Деформацияның потенциалды энергиясы. Кернекулік және деформациялық күй теориясы. Машиналар және механизмдер бөлшектері. Фрикциялы берілістер мен вариаторлар. Тісті берілістер. Жанасу беріктігіне және ию геометриясы, кинематикасы, есептеу. Червякты беріліс. Ременьді және шынжырлы берілістер. Валдар, өстер және олардың тіреулер. Редукторлар. Муфталар, қосылыстар.
Білімдер:
- тепе-теңдік шарты;
- қиманың ауырлық центрін анықтау әдістері;
- материалдардың механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- механикалық беріліс түрлері, оларды есептеу әдістері;
- берілістер мен жеткетерді қолдану.
Іскерліктер:
- дене және конструкция тепе-теңдігін есептеуін орындау;
- әртүрлі қозғалу тәсілдерінде кинематикалық және күштік сипаттамаларды анықтау;
- әртүрлі берілістерден жетекті құру.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП 03
Өзара ауысымдылық негіздері және техникалық өлшеулер.
Негізгі түсініктері, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігінің құқықтық негіздері. Өлшеу мәселелерінң әртүрлігі. Өлшеу түрлері бойынша өлшеудің жіктелуі. Өлшеу және бақылау әдістері және құралдары. Өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Замануи метрология қойлатын талаптар. Метрологияның өнім, қызмет және өндіріс сапасын жоғарылатудағы рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті байланыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Пішіндердің ауытқуы және беттердің орналасуы және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
Білімдер:
- мемелекеттік негізқалаушы стандарттар;
- допускілер мен посадкалардың бірлік жүйесі;
- метрология негіздері.
Іскерліктер:
- таңдап алынған сандардың жүйесін қолдану;
- посадка жүйелері мен түрлерін таңдау есебін шешу;
- допускілер мен посадкалардың графикалық бейнесін тұрғызу;
- сызбаларда беттердің орналасу пішінінің ауытқулары мен допускілерін белгілеу;
- бет кедір-бұдырлығын белгілеу және оларды сызбаларды салу;
- нормабақылауды жүргізу;
- өлшеулер жүргізу және олардың қателерін бағалау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
БҚ 9

ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.6.3
ПК 2.6.6
ПК 2.7.3
ПК 2.7.7
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
ПК 2.9.2
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ПК 2.10.7
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.12.3
ПК 2.12.6
ПК 2.13.6
ПК 2.13.7
ПК 2.14.5
ПК 2.14.7
ПК 2.15.5
ПК 2.15.7
ОПД 04
Слесарное дело.
Основы техники и технологии слесарной обработки. Основы теории резания. Слесарные операции, их назначение, приемы и правила выполнения. Технологический процесс слесарной обработки. Рабочий инструмент, приспособления, их устройство, назначение, правила пользования. Требования безопасности при выполнении слесарных работ. Общие сведения о материалах (металлы, сплавы).
Знания:
- основ техники и технологии слесарной обработки;
- основ резания;
- основных слесарных операций;
- назначения основного рабочего инструмента и приспособлений;
- требований охраны труда при выполнении слесарных работ.
Умения:
- выполнять основные слесарные операции;
- читать и применять техническую документацию;
- соблюдать правила безопасного выполнения слесарных работ.
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПК 2.5.3
ПК 2.5.7
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.2
ПК 2.8.6
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.12.6
ПК 2.12.7
ПК 2.13.6
ПК 2.13.7
ПК 2.14.4
ПК 2.14.7
ПК 2.15.6
ОПД 05
Стропальное дело.
Общие сведения о профессии стропальщика. Основные требования, предъявляемые к стропальщику. Общие сведения о грузоподъемных устройствах, их параметрах и принципиальном устройстве. Грузозахватные приспособления и тара: стальные канаты и цепи, съемные грузозахватные приспособления, браковка грузозахватных приспособлений, производственная тара. Промышленная безопасность при эксплуатации грузоподъемных устройств.
Знания:
- типов и основных параметров грузоподъемных устройств;
- приборов и устройств безопасности грузоподъемных устройств;
- конструкций стальных канатов;
- требований к изготовлению и применению стропов;
- порядка осмотра и норм браковки съемных грузозахватных приспособлений и тары;
- норм заполнения тары;
- основных сведений о безопасной эксплуатации грузоподъемных устройств.
Умения:
- читать грузовую характеристику грузоподъемных устройств;
- определять грузоподъемность крана в зависимости от вылета;
- читать условное обозначение стальных канатов и стропов;
- находить бирку (клеймо) стропа и читать ее содержание;
- определять пригодность грузозахватных приспособлений и тары.
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.4
ПК 2.7.7
ПК 2.8.2
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.11.2
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
ПК 2.13.6
ПК 2.14.5
ПК 2.15.2
ПК 2.15.3
ОПД 06
Основы компьютерных технологий в промышленности.
Архитектура современных компьютеров. Структура памяти. Способы представления данных в памяти. Программное обеспечение. Операционные системы. Редакторы. Текстовые и табличные процессоры. Системы управления базами данных. Методы программирования. Структуры данных. Компьютерные сети. Локальные и глобальные сети. Сетевые технологии. Проблемы защиты информации. Способы приема, передачи и обработки информации в компьютерной сети. Интеллектуальные и экспертные системы.
Знания:
- структуры текстовых и табличных редакторов;
- методов форматирования текста;
- работы с объектами;
- принципов ввода и редактирования информации в компьютере;
- формул, функций, диаграмм, объектов;
- основных принципов построения баз данных;
- основных принципов работы в сетях.
Умения:
- создавать, редактировать и форматировать тексты и таблицы;
- применять формулы, функции, диаграммы, объекты;
- использовать сети для получения и отправки информации.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 7
БК 9
БК 10

КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.7
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.6
КҚ 2.13.6
КҚ 2.13.7
КҚ 2.14.5
КҚ 2.14.7
КҚ 2.15.5
КҚ 2.15.7
ЖКП 04
Слесарлық іс.
Слесарлы өңдеудің техника және технология негізі. Кесу теориясының негізі. Слесарлы операциялары, оларды тағайындалуы, қабылдау және орындалу ережелері. Слесарлы өңдеудің технологиялық процесі. Жұмыс аспабы, құрылғы, оларды орнату, тағайындалуы, қолдану ережелері. Слесарлы жұмыстар орындалу кезінде қауіпсіздік талаптары. Материалдар (металдар, қорытпалар) туралы жалпы мәліметтер.
Білімдер:
- слесарлы өңдеудің техника және технология негіздері;
- кесу негіздері;
- негізгі слесарлы операциялары;
- негізгі жұмыс аспаптармен құралдардың тағайндалуы;
- слесарлы жұмыстар орындалу кезінде еңбек қорғау талаптары.
Іскерліктер:
- негізгі слесарлы операцияларды орындау;
- техникалық құжаттарды оқу және қолдану;
- слесарлы жұмыстар қауіпсіз орындалу ережелерін сақтау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.12.6
КҚ 2.12.7
КҚ 2.13.6
КҚ 2.13.7
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.7
КҚ 2.15.6
ЖКП 05
Стропольді іс.
Стропшы мамандық туралы жалпы деректер. Стропшыға ұсынылатын негізгі талаптар. Жүк көтеру құрылғылар туралы жалпы мәліметтер, олардың параметрлері және құрылғылары. Жүкті іліп кету құрылғылармен ыдыс. болаттан жасалған арқандар мен шынжырлар, жинайтын жүкті іліп кету құрылғылар, жүкті іліп кету құрылғылардың ақауы, өндірістік қалып. Жүк көтеру құрылғыларды пайдаланудың өнеркәсіптік қауіпсіздігі.
Білімдер:
- жүк көтеру құрылғылардың негізгі параметрлері және типтері;
- жүк көтеру құрылғылардың қауіпсіздік аспаптары мен құрылғылары;
- болаттан жасалған арқаның құрылымы;
- стропты дайындау және қолдануға арналған талаптары;
- жинайтын жүкті іліп кету құрылғылар мен қалыптарды ақауға бақылау және нормал реті;
- қалыптарды толтыру нормасы;
- жүк көтеру құрылғыларды қауіпсіздік пайдалану туралы негзгі деректері.
Іскерліктер:
- жүк көтеру құрылғының жүкті сипаттамасын жасау;
- жүк көтеру кранның шығып кетуінен анықтау;
- болаттан жасалған арқан және строптың шарты белгілерін білу;
- строп биркасын табу және оның мазмұның оқу;
- жүкті іліп кету құрылығының және қалыптың жарамдылығын анықтау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.2
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.2
КҚ 2.12.5
КҚ 2.12.6
КҚ 2.13.6
КҚ 2.14.5
КҚ 2.15.2
КҚ 2.15.3
ЖКП 06
Өнеркәсіптегі компьютерлік технология негіздері.
Қазіргі компьютерлердің архитектурасы. Жадтың құрылымы. Жадтағы мәліметтерді алу тәсілдері. Программалау тілі және оны жіктеу. Программалық қамтамасыз ету. Редакторлар. Мәтіндік процессорлар. Кестелік процессорлар. Мәліметтер қорын басқару. Бағдарламалау әдістері. Құрылымдық бағдарлама. Компьютерлік тор. Локалды және глобалдық торлар. Сеттік технология. Ақпаратты қорғау мәселелері. Компьютерлік жүйеде ақпаратты өңдеу, беру және қабылдау. Интеллектуалдық және сараптау жүйелері.
Білімдер:
- мәтіндік және кестелік редактордың құрылымы;
- мәтінді түзету әдістері;
- саяқтармен жұмыс істеу;
- ақпаратты компьютерге енгізу және түзету принциптері;
- формулаларды, функцияларды, диаграммаларды, саяқтарды;
- деректер базасын құрудың негізгі принциптері;
- тораптардағы жұмыстардың негізгі принциптері.
Іскерліктер:
- мәтінді және кестелерді құру және түзету;
- формулаларды, функцияларды, диаграммаларды, саяқтарды қолдану;
- ақпаратты алу және жіберу үшін тораптарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 10

ПК 2.4.4
ПК 2.5.3
ПК 2.6.5
ПК 2.7.4
ПК 2.8.6
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ПК 2.10.7
ПК 2.11.3
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
ПК 2.13.6
ПК 2.14.7
ПК 2.15.5
ПК 2.15.7
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке.
Современное государственное регулирование делопроизводства. Организация работы с документами. Организационные, распорядительные и информационно-справочҒные документы. Документы по личному составу. Организация текущего хранения документов. Подготовка дел к архивному хранению. Хранение документов в электронной форме. Докладные, объяснительные и служебные записки. Факсы. Телеграммы. Справки. Договора. Контракты. Письма.
Знания:
- общих положений по документированию;
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и их составных частей;
- видов документов: трудовые контракты, приказы о приеме, увольнении, переводе, трудовые книжки, личные карточки и др.
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационҒно-административными документами;
- оформлять различные виды писем, служебных записок.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 7
БК 9
БК 10
Квалификации:
101004 2 – Вальцовщик обкатной машины
101005 2 – Вальцовщик калибровочного стана
101006 2 – Вальцовщик стана печной сварки труб
101008 2 – Резчик труб и заготовок
101009 2 – Нагревальщик (сварщик) металла
ОПД 08
Технология металлов и сварка.
Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития металлургии. Производство порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Технологии литейного производства: изготовление отливок в песчано-глинистых формах и специальными методами. Литейные свойства сплавов. Основы сварочного производства. Классификация и характеристика способов сварки. Оборудование и аппаратура для газовой сварки. Новые способы сварки давлением без оплавления. Сварка чугуна, цветных металлов и сплавов, углеродистых и легированных сталей. Технология наплавки твердых сплавов. Контроль качества сварного шва. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
Знания:
- основных способов получения и обработки металлов,
- используемых приспособлений и оборудования;
- способов сварки плавлением;
- основных присадочных материалов.
Умения:
- назначать виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия;
- подготавливать свариваемые кромки;
- выбирать основные и присадочные материалы.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10

КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.7
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.5
КҚ 2.12.6
КҚ 2.13.6
КҚ 2.14.7
КҚ 2.15.5
КҚ 2.15.7
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Iс қағаздарын жүргiзу қазiргi мемлекеттiк реттеу. Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру. Ұйымдастыру, басқарушы және ақпараттық- анықтама құжаттары. Жеке құрамы бойынша құжаттар. Құжаттарды ағымдағы сақтауды ұйым. Архивте сақтауға iстерiн дайындау. Құжаттарды электрондық нысанда сақтау. Баяндамасы, түсiнiктеме және қызметтiк жазбалар. Факстер. Жеделхат. Мәлiмет. Шарт. Келiсiм-шарттар. Хат.
Білімдер:
- құжаттау бойымен жалпы жағдайлар;
- лингвистикалық және техникалық сөздiктер түрлері;
- iскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктеу;
- iс қағаздарын жүргiзудiң қазiргi стандарттарына негiзгi талаптары;
- құжат формуляр және олардыңның құрама бөлiктерi;
- құжаттардың түрлерi: еңбек келiсiм-шарты, қабылдау, босату, аудару туралы бұйрықтар, еңбек кiтапшасы, жеке карточкалар және т.б.
Іскерліктер:
- әр түрлi iс және ақпараттық сипатты құжаттарды топтастыру;
- құжат формулярды құрау;
- ұйымдастыру-әкiмшiлiк құжаттармен жұмыс iстеу;
- әртүрлі хаттар, қызметтiк жазбаларды түрлерін рәсiмдеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 10
Біліктіліктер:
101004 2 – Таптау машинасының жаныштаушысы
101005 2 – Калибрлеу қондырғысының жаныштаушысы
101006 2 – Құбырларды пеште пісіру қондырғысының жаныштаушысы
101008 2 – Құбырларды және дайындамаларды кесуші
101009 2 – Металл қыздырушысы (дәнекерлеуші)
ЖКП 08
Металдар технологиясы және дәнекерлеу.
Қара және түсті металдар мен қоыртапларды өндірудің негіздері. Қара металлургияның өркендеу бағыты. Ұнтақтарды өндіру, брикеттеу және балқытып жабсыру. Металдар мен қорытпаларды термиялық, химико-термиялық және термомеханикалық өңдеулер технологиясы. Құю өндірісінң технологиясы. құм-балшықты пішіндерде және арнайы әдістермен құймаларды даярлау. Қорытпалардың құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу. Дәнекерлеу өндірісінің негіздері. Дәнекерлеу тәсілдерінің жіктелуі мен сипаттамасы. Газды дәнекерлеу жабдығы мен аппаратурасы. Балқытусыз қасыммен дәнекерлеудің жаңа тәсілдері. Шойын, түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және легірленген болттарды дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыту технологиясы. Дәнекерленген тігістің сапасын бақылау. Металдарды кесумен өңдеу негізі. Токарлы, бұрандалу, фрезерлі және т.б. станоктарда өңдеу.
Білімдер:
- металды алу және өңдеудің негізгі тәсілдері,
- қолданылатын материалдар мен жабдықтар;
- балқытумен дәнекерлеу тәсілдері;
- негізгі отырғызу материалдар.
Іскерліктер:
- дайын бұйымның қажетті қасиеттеріне сәйкес өңдеу түрлерін тағайындау;
- дәнекерленетін жиектерді дайындау;
- негізгі және отырғызу материалдарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10

ПК 2.4.2
ПК 2.4.7
ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.6.6
ПК 2.8.2
ПК 2.8.6
ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ОПД 09
Основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. АсинҒхронҒные и синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения.
Знания:
- свойства и законы электрического и магнитного полей;
- методы расчета электрических и магнитных цепей;
- физические процессы электромагнитной индукции;
- электрические цепи переменного тока и методы их расчета.
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- составлять и читать электрические схемы.
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
Квалификации:
101007 2 – Оператор поста управления стана горячего проката труб
ОПД 08
Технология металлов и сварка.
Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития металлургии. Производство порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Технологии литейного производства: изготовление отливок в песчано-глинистых формах и специальными методами. Литейные свойства сплавов. Основы сварочного производства. Классификация и характеристика способов сварки. Оборудование и аппаратура для газовой сварки. Новые способы сварки давлением без оплавления. Сварка чугуна, цветных металлов и сплавов, углеродистых и легированных сталей. Технология наплавки твердых сплавов. Контроль качества сварного шва. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
Знания:
- основных способов получения и обработки металлов,
- используемых приспособлений и оборудования;
- способов сварки плавлением;
- основных присадочных материалов.
Умения:
- назначать виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия;
- подготавливать свариваемые кромки;
- выбирать основные и присадочные материалы.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ОПД 09
Основы электротехники и автоматизации производства.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. АсинҒхронҒные и синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения.
Автоматизация производства. Системы автоматичеҒского управления. Механизация и автоматиҒзаҒция трубного производства.
Знания:
- свойства и законы электрического и магнитного полей;
- методы расчета электрических и магнитных цепей;
- физические процессы электромагнитной индукции;
- электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- назначения, классификации, устройства и принципа действия автоматики;
- технологии автоматизированной обработки информации.
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- составлять и читать электрические схемы;
- анализировать показания контрольно-измерительных приборов;
- делать обоснованный выбор средств механизации и автоматизации в профессиональной деятельности.
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.7.2

КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.6
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
ЖКП 09
Электротехника негіздері.
Тұрақты тоқ электрлік тізбектері. Синусоидты тоқтың бірфазалы электрлік тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Синусоидты емес тоқтың электрлік тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлік тізбектер. Магнитті тізбектер. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнитті өткізігштері бар катушка. Элкетрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты тоқты электрлік машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлік қондырғылар басқару аппаратуралары және қорғау. Электржетегі мен электрмен қамтамасыз ету негіздері.
Білімдер:
- электрлік және магнитті өрістердің қасиеттері мен заңдары;
- электрлік және магнитті тізбектерді есептеу әдістері;
- электрлімагнитті индукцияның физикалық үрдістері.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы электрлік тізбектерді есептеу;
- электрлік сүлбелерін құрастыру және оқу.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
Біліктілік:
101007 2 – Құбырларды ыстықтай илеу қондырғысын басқару бекетінің операторы*
ЖКП 08
Металдар технологиясы және дәнекерлеу.
Қара және түсті металдар мен қоыртапларды өндірудің негіздері. Қара металлургияның өркендеу бағыты. Ұнтақтарды өндіру, брикеттеу және балқытып жабсыру. Металдар мен қорытпаларды термиялық, химико-термиялық және термомеханикалық өңдеулер технологиясы. Құю өндірісінң технологиясы. құм-балшықты пішіндерде және арнайы әдістермен құймаларды даярлау. Қорытпалардың құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу. Дәнекерлеу өндірісінің негіздері. Дәнекерлеу тәсілдерінің жіктелуі мен сипаттамасы. Газды дәнекерлеу жабдығы мен аппаратурасы. Балқытусыз қасыммен дәнекерлеудің жаңа тәсілдері. Шойын, түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және легірленген болттарды дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыту технологиясы. Дәнекерленген тігістің сапасын бақылау. Металдарды кесумен өңдеу негізі. Токарлы, бұрандалу, фрезерлі және т.б. станоктарда өңдеу.
Білімдер:
- металды алу және өңдеудің негізгі тәсілдері,
- қолданылатын материалдар мен жабдықтар;
- балқытумен дәнекерлеу тәсілдері;
- негізгі отырғызу материалдар.
Іскерліктер:
- дайын бұйымның қажетті қасиеттеріне сәйкес өңдеу түрлерін тағайындау;
- дәнекерленетін жиектерді дайындау;
- негізгі және отырғызу материалдарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
ЖКП 09
Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздері.
Тұрақты тоқ электрлік тізбектері. Синусоидты тоқтың бірфазалы электрлік тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Синусоидты емес тоқтың электрлік тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлік тізбектер. Магнитті тізбектер. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнитті өткізігштері бар катушка. Элкетрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты тоқты электрлік машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлік қондырғылар басқару аппаратуралары және қорғау. Электржетегі мен электрмен қамтамасыз ету негіздері.
Өндірісті автоматтандыру. Автоматты басқару жүйесі. Құбыр өндірісінің механизациясы және автоматтандыру.
Білімдер:
- электрлік және магнитті өрістердің қасиеттері мен заңдары;
- электрлік және магнитті тізбектерді есептеу әдістері;
- электрлімагнитті индукцияның физикалық үрдістері;
- айнымалы электрлік тізбектер және оларды есептеу әдістері;
- автоматиканың тағайындалу, топтастыру, әсер ету принципі мен құрылығысы;
- ақпаратты автоматты өндеу технологиясы.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы электрлік тізбектерді есептеу;
- электрлік сүлбелерін құрастыру және оқу;
- бақылау-өлшеу аспаптардың көрсеткіштерін талдау;
- кәсіптік қызметте механизация және автоматтандыру құрылғыларды дәлелді таңдауды жасау.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.7.2

ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
Квалификации:
101010 2 – Прессовщик горячих труб
101011 2 – Прессовщик на испытании труб и баллонов
101012 2 – Калибровщик труб на прессе
ОПД 08
Основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. АсинҒхронҒные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения.
Знания:
- свойства и законы электрического и магнитного полей;
- методы расчета электрических и магнитных цепей;
- физические процессы электромагнитной индукции;
- электрические цепи переменного тока и методы их расчета.
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- составлять и читать электрические схемы.
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.10.4
ПК 2.11.3
ПК 2.12.6
ОПД 09
Технология металлов и сварка.
Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития черной металлургии. Производства порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Технологии литейного производства: изготовление отливок в песчано-глинистых формах и специальными методами. Литейные свойства сплавов, конструирование и получение отливок. Основы сварочного производства. Классификация и характеристика способов сварки. Оборудование и аппаратура для газовой сварки. Новые способы сварки давлением без оплавления. Сварка чугуна, цветных металлов и сплавов, углеродистых и легированных сталей. Технология наплавки твердых сплавов. Контроль качества сварного шва. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
Знания:
- основных способов получения и обработки металлов;
- используемых приспособлений и оборудования;
- способов сварки плавлением;
- основных присадочных материалов.
Умения:
- назначить виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия;
- подготавливать свариваемые кромки;
- выбирать основные и присадочные материалы.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.10.2
ПК 2.11.2
ПК 2.12.2
Квалификации:
101013 2 – Электросварщик труб на прессе
101014 2 – Электросварщик листов и лент
101015 2 – Заварщик труб и баллонов
ОПД 08
Основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. АсинҒхронҒные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения.
Знания:
- свойства и законы электрического и магнитного полей;
- методы расчета электрических и магнитных цепей;
- физические процессы электромагнитной индукции;
- электрические цепи переменного тока и методы их расчета.
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- составлять и читать электрические схемы.
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10

КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
Біліктілік:
101010 2 – Ыстық құбырларды сығымдаушы
101011 2 – Құбыр және баллондарды сынауға сығымдаушы
101012 2 – Престе құбырды калибрлеуші
ЖКП 08
Электротехника негіздері.
Тұрақты тоқ электрлік тізбектері. Синусоидты тоқтың бірфазалы электрлік тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Синусоидты емес тоқтың электрлік тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлік тізбектер. Магнитті тізбектер. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнитті өткізігштері бар катушка. Элкетрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты тоқты электрлік машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлік қондырғылар басқару аппаратуралары және қорғау. Электржетегі мен электрмен қамтамасыз ету негіздері.
Білімдер:
- электрлік және магнитті өрістердің қасиеттері мен заңдары;
- электрлік және магнитті тізбектерді есептеу әдістері;
- электрлімагнитті индукцияның физикалық үрдістері.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы электрлік тізбектерді есептеу;
- электрлік сүлбелерін құрастыру және оқу.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.6
ЖКП 09
Металдар технологиясы және дәнекерлеу.
Қара және түсті металдар мен қоыртапларды өндірудің негіздері. Қара металлургияның өркендеу бағыты. Ұнтақтарды өндіру, брикеттеу және балқытып жабсыру. Металдар мен қорытпаларды термиялық, химико-термиялық және термомеханикалық өңдеулер технологиясы. Құю өндірісінң технологиясы: құм-балшықты пішіндерде және арнайы әдістермен құймаларды даярлау. Қорытпалардың құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу. Дәнекерлеу өндірісінің негіздері. Дәнекерлеу тәсілдерінің жіктелуі мен сипаттамасы. Газды дәнекерлеу жабдығы мен аппаратурасы. Балқытусыз қасыммен дәнекерлеудің жаңа тәсілдері. Шойын, түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және легірленген болттарды дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыту технологиясы. Дәнекерленген тігістің сапасын бақылау. Металдарды кесумен өңдеу негізі. Токарлы, бұрандалу, фрезерлі және т.б. станоктарда өңдеу.
Білімдер:
- металды алу және өңдеудің негізгі тәсілдері;
- қолданылатын материалдар мен жабдықтар;
- балқытумен дәнекерлеу тәсілдері;
- негізгі отырғызу материалдар.
Іскерліктер:
- дайын бұйымның қажетті қасиеттеріне сәйкес өңдеу түрлерін тағайындау;
- дәнекерленетін жиектерді дайындау;
- негізгі және отырғызу материалдарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.10.2
КҚ 2.11.2
КҚ 2.12.2
Біліктілік:
101013 2 – Қондырғыда құбырды электрмен дәнекерлеуші
101014 2 – Табақтар мен таспаларды электрмен дәнекерлеуші
101015 2 – Құбыр және баллондарды пісіруші
ЖКП 08
Электротехника негіздері.
Тұрақты тоқ электрлік тізбектері. Синусоидты тоқтың бірфазалы электрлік тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Синусоидты емес тоқтың электрлік тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлік тізбектер. Магнитті тізбектер. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнитті өткізігштері бар катушка. Элкетрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты тоқты электрлік машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлік қондырғылар басқару аппаратуралары және қорғау. Электржетегі мен электрмен қамтамасыз ету негіздері.
Білімдер:
- электрлік және магнитті өрістердің қасиеттері мен заңдары;
- электрлік және магнитті тізбектерді есептеу әдістері;
- электрлімагнитті индукцияның физикалық үрдістері.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы электрлік тізбектерді есептеу;
- электрлік сүлбелерін құрастыру және оқу.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10

ПК 2.13.3
ПК 2.14.6
ПК 2.15.5
ОПД 09
Технология металлов.
Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития черной металлургии. Производства порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Технологии литейного производства: изготовление отливок в песчано-глинистых формах и специальными методами. Литейные свойства сплавов, конструирование и получение отливок. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
Знания:
- основных способов получения и обработки металлов;
- используемых при этом приспособлений и оборудования.
Умения:
- назначить виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.13.7
ПК 2.14.5
ПК 2.15.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы экономики и планирования производства.
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Рыночный механизм и принципы его функционирования. Виды рынков, инфраструктура рынков. Предпринимательство. Виды фирм. Особенности предпринимательства с различными формами собственности. Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственҒной деятельности предприятий отрасли.
Знания:
- основных принципов организации оплаты труда в трубном производстве;
- основных методов оценки использования сырьевых ресурсов;
- методов анализа производственных фондов и трудовых ресурсов.
Умения:
- выбирать оптимальные варианты снабжения сырьем;
- производить технико-экономические расчеты в дипломном проектировании.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 7
БК 9
БК 10
СД 02
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности.
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятии. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение и периодический инструктаж работающих. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, их действие на человека и меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знание:
- основных положений Конституции РК и нормативных актов в области БЖД;
- систем управления охраной труда на производстве;
- санитарно-гигиенических основ охраны труда;
- основных опасностей и вредных условий трубного производства;
- способов предупреждения и безопасной ликвидации аварий.
Уметь:
- безопасно осуществлять профессиональную деятельность;
- проводить профилактические мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций и производственного травматизма;
- применять способы защиты от опасных и вредных производственных факторов.
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10

КҚ 2.13.3
КҚ 2.14.6
КҚ 2.15.5
ЖКП 09
Металдар технологиясы.
Қара және түсті металдар мен қоыртапларды өндірудің негіздері. Қара металлургияның өркендеу бағыты. Ұнтақтарды өндіру, брикеттеу және балқытып жабсыру. Металдар мен қорытпаларды термиялық, химико-термиялық және термомеханикалық өңдеулер технологиясы. Құю өндірісінң технологиясы: құм-балшықты пішіндерде және арнайы әдістермен құймаларды даярлау. Қорытпалардың құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу. Дәнекерлеу өндірісінің негіздері. Дәнекерлеу тәсілдерінің жіктелуі мен сипаттамасы. Газды дәнекерлеу жабдығы мен аппаратурасы. Балқытусыз қасыммен дәнекерлеудің жаңа тәсілдері. Шойын, түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және легірленген болттарды дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыту технологиясы. Дәнекерленген тігістің сапасын бақылау. Металдарды кесумен өңдеу негізі. Токарлы, бұрандалу, фрезерлі және т.б. станоктарда өңдеу.
Білімдер:
- металды алу және өңдеудің негізгі тәсілдері;
- қолданылатын материалдар мен жабдықтар.
Іскерліктер:
- дайын бұйымның қажетті қасиеттеріне сәйкес өңдеу түрлерін тағайындау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.13.7
КҚ 2.14.5
КҚ 2.15.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Экономика және өндірісті жоспарлау негіздері.
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Нарықтық механизмдер және оның қызмет принциптері. Нарық түрлері, нарықтардың инфрақұрылымы. Кәсіпкершілік. Фирмалар түрелрі. Әртүрлі жекеменшік нысанындағы күәсіпкершілік ерекшеліктері. Нарықтық қатынас жүйесінде сала кәсіпорны. Менеджмент. Басқарудың негізгі принциптері және әдістері. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Күрделі қаржылар және сала кәсіпорындарының күрделі құрылысы. Негізгі және қосымша өндірістерді ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарында еңбек ақысын ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салқытық жүйесі. Сала кәсіпорындарында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық әрекетін есептеу негіздері мен талдау.
Білімдер:
- құбыр өндірісінде еңбек ақысын ұйымдастыруды негізгі қағидасы;
- шикізат қорын қолдану бақылаудың негізгі әдістері;
- өндірістік және еңбек қорларын талдау әдістері.
Іскерліктер:
- шикізатпен жабдықтаудың оңтайлы нұсқауды таңдау;
- дипломдық жобаларының технико-экономикалық есептеулерін орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 9
БҚ 10
АП 02
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі.
Еңбек қорғаудың пәні, құрама бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, арналуы, мәні, терминдері, анықтамалары. Кәсіпорындағы еңбек қорғау жағдайына бақылау жүргізу қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғау бойынша заңдылық және нормативтік кесімдер. Еңбекті қорғау бойынша жұмыскерлерді оқыту. Жарақаттану және кәсібі аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары. Өндірістік жарық беру, оның мөлшерленуі, есебі. Өндірістік шу, дірілдеу, адамға әсер ету, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылу жану қауіптіліктер бойынша өндірістік бөлімелердің бөлінуі, өрт жарылу қауіпті бөлмелердің жабдықтары. Ғимараттар мен құрылымдарын найзағайдан қорғау. Негізгі өртке қарсы жүргізілетін шаралар.
Білімдер:
- ҚР конституция негізгі жағдайлары және ТҚ салада нормативті актілер;
- өндірісте еңбекті қорғау бақылау қызметі;
- еңбекті қорғауының санитарлық-гигиеналық негiздерi;
- құбырлық өндiрiстiң негiзгi қауiп-қатерлер және зиянды шарттары;
- ескертудiң және аварияны қауiпсiз жою тәсiлдерi.
Іскерліктер:
- кәсiптік қызметін қауiп-қатерсiз шұғылдану;
- төтенше жағдайларды және өндiрiстiк жарақаттанушылық алдын ала ескерту бойынша профилактикалық шараларын жүргiзу;
- қауiптi және зиянды өндiрiстiк ықпалдардан қорғау тәсiлдерiн қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10

ПК 2.4.3
ПК 2.5.6
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.5
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.11.5
ПК 2.12.5
ПК 2.13.2
ПК 2.14.7
ПК 2.15.7
Квалификация:
101004 2 – Вальцовщик обкатной машины
СД 03
Нагрев и нагревательные устройства.
Теория нагрева тонких и массивных заготовок. Топливо и основы его сжигания. Горение твердого, жидкого и газообразного топлива. Факел, фронт пламени. Тепловое напряжение. Показатели нагрева: температура, равномерность, продолжительность. Процессы, протекающие при нагреве: термические напряжения, окисление, обезуглероживание. Пережог. Рациональные режимы нагрева, ступенчатый нагрев. Нагревательные устройства, печи. Другие способы нагрева. Тепловая работа и конструкции типичных нагревательных устройств.
Знания:
- основных способов нагрева;
- особенностей нагрева различных марок сталей в зависимости от размеров заготовок;
- основного нагревательного оборудования в трубном производстве.
Уметь:
- выбирать оптимальный режим нагрева в конкретных условиях;
- назначать и контролировать тепловой режим нагревательного оборудования.
БК 7
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
СД 04
Технология обкатки заготовок.
Теоретические основы процесса обкатки заготовок. Технологические схемы процесса обкатки. Технологические процессы обкатки днищ и горловин баллонов, шаровых баллонов. Особенности обкатки предохранительных колпаков и заготовок роликов для конвейеров. Технологические параметры процесса обкатки заготовок. Энергосиловые параметры технологического процесса обкатки. Контроль качества
Знания:
- теории процесса обкатки заготовок;
- технологического процесса обкатки заготовок;
- типовых схем обкатки заготовок.
Умения:
- разрабатывать технологический процесс обкатки днищ, горловин баллонов, шаровых баллонов, предохранительных колпаков и заготовок роликов для конвейеров;
- рассчитывать технологические и энергосиловые параметры процесса обкатки.
БК 9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
СД 05
Оборудование для обкатки и калибровки.
Основное оборудование для обкатки и калибровки труб. Вспомогательное оборудование для обкатки и калибровки труб.
Принцип работы основного и вспомогательного оборудования для обкатки и калибровки труб.
Калибровка валков технологического инструмента оборудования для обкатки. Прочностные расчеты оборудования для обкатки и калибровки труб. Проектирование основных узлов оборудования для обкатки и калибровки. Современные тенденции развития оборудования для обкатки и калибровки труб. Техника безопасности при работе на обкатных и калибровочных устройствах и машинах
Знания:
- устройства и принципа работы обслуживаемого оборудования;
- правил перевалки и смены валков;
- правил технической эксплуатации обкатной машины;
- устройства транспортных механизмов.
Умения:
- производить калибровку валков оборудования для обкатки;
- проводить прочностные расчеты оборудования;
- управлять механизмами обкатной машины;
- осуществлять загрузку заготовок в обкатную машину.
БК 4
БК 8
БК 10

КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.5
КҚ 2.12.5
КҚ 2.13.2
КҚ 2.14.7
КҚ 2.15.7
Біліктілік:
101004 2 – Таптау машинасының жаныштаушысы
АП 03
Жылу және қыздыру құралдары.
Жұқа және массивті дайындамаларды қыздыру теориясы. Отын және оның жағуының негiзi. Қатты, сұйық және газтәрiздес отынның жануы. Алау, жалын фронті. Жылу кернеу. Қыздыру көрсеткiші. температура, бiркелкiлiк, ұзақтық. Қыздыруда ағылатын процестер. термиялық кернеу, тотығу, көмiртексiздендiру. Аса күйдiру. Рационалды қыздыру тәртібі, сатылы жылыту. Қыздыру құрылғылар, пештер. Басқа қыздыру тәсiлдері. Тұрпатты қыздыру құрылғыларының жылу жұмысы және құрылымы.
Білімдер:
- қыздырудың негізгі тәсілдері;
- дайындаманың өлшемдерінен байланысты әртүрлі болат маркасының қыздыру ерекшеліктері;
- құбыр өндірісте негізгі қыздыру жабдығы.
Іскерліктер:
- нақты шартта оңтайлы қыздыру тәртібін таңдау;
- қыздыру жабдықтың жылу тәртібін тағайындау және бақылау.
БҚ 7
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
АП 04
Дайындамаларды таптау технологиясы.
Дайындамаларды таптау процесінің теориялық негіздері. Таптау процесінің технологиялық сұлбасы. Баллонның, шарлы баллонның түбін және мойыншаны таптаудың технологиялық процессі. Конвейер шығыршықтар дайындамасын және сақтандырғыш қалпақтарды таптау ерекшеліктері. Дайындамаларды таптау процесінің технологиялық параметрлері. Технологиялық таптау процесінің энергокүштік параметрлері. Сапаны бақылау.
Білімдер:
- дайындамалар таптау процесінің теориясы;
- дайындамалар таптаудың технологиялық процесін;
- дайындамалар таптаудың типтік сұлбасы.
Іскерліктер:
- баллон түбін және мойыншаны, шарлы баллон, сақтандырғыш қалпақтарды және конвейер шығыршықтар дайындаманы таптаудың технологиялық процессін құрастыру;
- таптау процесінің технологиялық және энергокүштік параметрлерін есептеу.
БҚ 9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
АП 05
Таптау және калибрлеу жабдықтары.
Құбырларды таптау және калибрлеудің негізгі жабдықтары. Құбырларды таптау және калибрлеудің қосымша жабдықтары. Құбырларды таптау және калибрлеудің негізгі және қосымша жабдықтарының жұмыс істеу қағидасы. Таптау жабдықтың технологиялық аспаптың біліктерін калибрлеу. Құбырларды таптау және калибрлеу жабдықтарының беріктік есептері. Таптау және калибрлеу жабдықтарының негізгі түйіндерін жобалау. Құбырларды таптау және калибрлеу жабдықтарының қазіргі даму үрдісі. Таптау және калибрлеу құрылғыда және машиналарда жұмыс істеуде қауіпсізідк техникасы
Білімдер:
- қызмет көрсетiлетiн жабдықтың құрылғысы мен жұмыстың қағидасы;
- біліктерді өңдеу және ауыстыру ережелері;
- таптау машинаның техникалық пайдалану ережелері;
- тасымалдау механизмдерінің құрылығысы.
Іскерліктер:
- таптауға жабдықтың біліктерін калибрлеуді жасау;
- жабдықтың беріктік есептерін өткізу;
- таптау машина механизмдермен басқару;
- таптау машинасына дайындамаларды жүк түсіруін іске асыру.
БҚ 4
БҚ 8
БК 10

ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
СД 06
Ремонт и обслуживание обкатных и калибровочных станов.
Эксплуатация обкатных и калибровочных станов. Организация ремонтных работ обкатных и калибровочных станов. Производственный процесс ремонта обкатных и калибровочных станов. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц обкатных и калибровочных станов. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы.
Монтаж, эксплуатация и ремонт обкатных и калибровочных станов.
Знания:
- видов технического обслуживания обкатных и калибровочных станов;
- основных видов ремонта обкатных и калибровочных станов;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей обкатных и калибровочных станов;
- структуры этапов монтажных работ;
- порядка приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правил эксплуатации обкатных и калибровочных станов;
- порядка разборки и сборки обкатных и калибровочных станов во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта обкатных и калибровочных станов;
- определять периодичность ремонта обкатных и калибровочных станов;
- проводить контроль и дефектацию деталей обкатных и калибровочных станов;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготавливать обкатные и калибровочные станы к пуско-наладочным работам.
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
Квалификация:
101005 2 – Вальцовщик калибровочного стана
СД 03
Технология калибровки труб.
Технологический процесс калибровки труб: сущность процесса, технологическая схема, основные этапы калибровки. Основной принцип расчета калибровки валков. Калибры: типы, элементы, система калибров. Определение радиусов калибров клетей калибровочного стана. Калибровка валков правильной головки. Технологические и энергосиловые параметры процесса калибровки труб. Требования государственных стандартов на трубы.
Знания:
- теории процесса калибровки труб;
- технологического процесса обкатки заготовок;
- основных этапов калибровки труб.
Умения:
- рассчитывать калибровку валков;
- осуществлять калибровку труб;
- рассчитывать технологические и энергосиловые параметры процесса калибровки.
БК 9
ПК 2.5.1
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.6
СД 04
Калибровочные станы.
Оборудование калибровочного стана: назначение, устройство, принцип работы. Калибровочный стан. Вспомогательные механизмы. Система смазки калибровочных станов. Технологический инструмент. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания:
- устройства и принципа работы калибровочного стана;
- назначения основного и вспомогательного оборудования калибровочных станов;
- правил технической эксплуатации калибровочных станов.
Умения:
- рассчитывать технологический инструмент калибровочных станов;
- проводить прочностные расчеты оборудования;
- осуществлять проверку состояния поверхности и размеров труб;
- участвовать в наладке стана и технологического инструмента на заданный размер труб.
БК 4
БК 8
БК 10
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
СД 05
Ремонт и обслуживание калибровочных станов.
Эксплуатация калибровочных станов. Организация ремонтных работ калибровочных станов. Производственный процесс ремонта калибровочных станов. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц калибровочных станов. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы.
Монтаж, эксплуатация и ремонт калибровочных станов.
Знания:
- видов технического обслуживания калибровочных станов;
- основных видов ремонта калибровочных станов;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей калибровочных станов;
- структуры этапов монтажных работ;
- порядка приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правил эксплуатации калибровочных станов;
- порядка разборки и сборки калибровочных станов во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта калибровочных станов;
- определять периодичность ремонта калибровочных станов;
- проводить контроль и дефектацию деталей калибровочных станов;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготавливать калибровочные станы к пуско-наладочным работам.
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5

КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
АП 06
Таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету.
Таптау және калибрлеу стандарды пайдалану. Таптау және калибрлеу стандарды жөндеу жұмыстар ұйымы. Таптау және калибрлеу стандарды жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Таптау және калибрлеу стандардың құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Таптау және калибрлеу стандарды құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- таптау және калибрлеу қондырғыларды техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- таптау және калибрлеу қондырғылардың жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды пайдалану ережелерін;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу әдістерін тандауды;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- таптау және калибрлеу қондырғылардың бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
Біліктілік:
101005 2 – Калибрлеу қондырғысының жаныштаушысы
АП 03
Құбырларды калибрлеу технологиясы.
Құбырларды калибрлеудің технологиялық процесі. процестің маңыздылығы, технологиялық сұлба, калибрлеудің негізгі кезендері. Біліктерді калибрлеу есебінің негізгі қағидасы. Калибрлер. түрі, элементтер, калибрлер жүйесі. Калибрлі қондырғы клеттерін калибрлеу радиустарын анықтау. Дұрыс головка біліктерін калибрлеу. Құбырларды калибрлеу процесінің технологиялық және энергокүштік параметрлер. Құбырларға мемлекеттік қондырғының талаптары.
Білімдер:
- құбырларды калибрлеу процесінің теориясын;
- дайындамаларды таптаудың технологиялық процессі;
- құбырларды калибрлеудің негізгі кезендерін.
Іскерліктер:
- біліктер калибрлерін есептеуді;
- құбыр калибрлерін жүзеге асыру;
- калибрлеу процесінің технологиялық және энергокүштік параметрлерін есептеуді.
БҚ 9
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.6
АП 04
Калибрлеу қондырғылар.
Калибрлеу қондырғының жабдығы. тағайындалуы, құрылғы, жұмыс қағидасы. Калибрлеу қондырғы. Қосымша механизмдер. Калибрлеу қондырғының майлау жүйесі. Технологиялық аспап. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- калибрлеу қондырғының құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- калибрлеу қондырғының негізгі және қосымша жабдықтарды тағайындалуын;
- калибрлеу қондырғыны техникалық пайдалану ережесін.
Іскерліктер:
- калибрлеу қондырғының технологиялық аспапты есептеуді;
- жабдықтың беріктікке есептеуді жүргізуді;
- құбыр өлшемдерін және беттік күйін тексеруді жүзеге асыруды;
- құбырдың берілген өлшемге қондырғыны және технологиялық аспапты жөндеуге қатысу.
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
АП 05
Калибрлеу қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету.
Таптау және калибрлеу стандарды пайдалану. Таптау және калибрлеу стандарды жөндеу жұмыстар ұйымы. Калибрлеу стандарды жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Калибрлеу стандардың құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу-жөндеу жұмыстар. Калибрлеу стандарды құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- калибрлеу қондырғыларды техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- калибрлеу қондырғыларды жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- калибрлеу қондырғыны жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- калибрлеу қондырғыларды пайдалану ережелерін;
- калибрлеу қондырғыларды жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- калибрлеу қондырғыларды жөндеу әдістерін тандауды;
- калибрлеу қондырғыларды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- калибрлеу қондырғылардың бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- калибрлеу қондырғыларды косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.5

ПК 2.5.7
Квалификация:
101006 2 – Вальцовщик стана печной сварки труб
СД 03
Технология печной сварки труб.
Краткая характеристика технологического процесса. Исходный материал для производства труб и сортамент трубосварочных цехов. Технологический процесс и оборудование печной сварки труб. Процесс формовки штрипса и сварки труб. Условия формовки. Очаг деформации трубы в сварочной калибре. Силовые и кинематические параметры при формовке и сварке труб. Процесс бесконечного редуцирования на станах непрерывной печной сварки. Исследование процесса равномерной деформации труб при растяжении.
Кинематика и динамика процесса редуцирования труб. Процесс бесконечного редуцирования на станах непрерывной печной сварки. Совершенствование технологии производства труб печной сварки. Производство тонкостенных труб печной сварки.
Знания:
- теории процесса печной сварки труб;
- технологического процесса печной сварки труб;
- современных методов печной сварки труб.
Умения:
- разрабатывать технологический процесс печной сварки труб;
- рассчитывать основные показатели очага деформации трубы в сварочном калибре;
- рассчитывать технологические и энергосиловые параметры процесса печной сварки труб.
БК 9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.6
СД 04
Оборудование станов непрерывной печной сварки.
Оборудование для печной сварки труб: назначение, устройство, принцип работы. Станы непрерывной печной сварки труб. Механизмы стана. Система смазки стана. Валки и система их охлаждения. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания:
- устройства и принципа работы станов непрерывной печной сварки;
- назначения основного и вспомогательного оборудования станов непрерывной печной сварки;
- правил технической эксплуатации станов непрерывной печной сварки.
Умения:
- рассчитывать технологический инструмент станов непрерывной печной сварки;
- проводить прочностные расчеты оборудования;
- принимать участие в наладке станов непрерывной печной сварки.
БК 4
БК 8
БК 10
ПК 2.6.2
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.7
СД 05
Ремонт и обслуживание станов непрерывной печной сварки.
Эксплуатация станов непрерывной печной сварки. Организация ремонтных работ станов непрерывной печной сварки. Производственный процесс ремонта станов непрерывной печной сварки. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц станов непрерывной печной сварки. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы.
Монтаж, эксплуатация и ремонт станов непрерывной печной сварки.
Знания:
- видов технического обслуживания станов непрерывной печной сварки;
- основных видов ремонта станов непрерывной печной сварки;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей станов непрерывной печной сварки;
- структуры этапов монтажных работ;
- порядка приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правил эксплуатации станов непрерывной печной сварки;
- порядка разборки и сборки станов непрерывной печной сварки во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта станов непрерывной печной сварки;
- определять периодичность ремонта станов непрерывной печной сварки;
- проводить контроль и дефектацию деталей станов непрерывной печной сварки;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготавливать станы непрерывной печной сварки к пуско-наладочным работам.
БК 6
БК 7
БК 10

КҚ 2.5.7
Біліктілік:
101006 2 – Құбырларды пеште пісіру қондырғысының жаныштаушысы
АП 03
Құбырларды пеште пісіру технологиясы.
Технологиялық процестің қысқаша сипаттамасы. Құбыр өндіруге арналған алғашқы материал және құбыр дәнекерлеу цехтарының сортаменті. Құбырларды пеште дәнекерлеудің технологиялық процесі және жабдығы. Штрипсті қалыптау және құбырды дәнекерлеу процесі. Қалыптау шарты. Дәнекерлеу калибрлерде құбырлардың деформация ошағы. Құбырды дәнекерлеу және қалыптауда күштік және кинематикалық параметрлері. Үздіксіз пештік дәнекерлеу қондырғыларда шексіз жеңілдету процесі. Құбырларды тарту кезінде біртекті деформация процесін зерттеу. Құбырларды жеңілдету процесінің кинематикасы және динамикасы. Құбырларды пеште дәнекерлеу өндіріс технологиямын жетілдіру. Жұқа қабырғалы құбырларды пеште дәнекерлеу өндірісі.
Білімдер:
- пеште құбырларды дәнекерлеу процесінің теориясы;
- пеште құбырларды дәнекерлеудің технологиялық процесі;
- пеште құбырларды дәнекерлеудің жаңа әдістері.
Іскерліктер:
- пеште құбырларды дәнекерлеудің технологиялық процесін жасау;
- дәнекерлеу калибрде құбырды деформациялау ошағының негізгі көрсеткіштерін есептеу;
- пеште құбырларды дәнекерлеудің технологиялық және энергокүштік параметрлерді есептеу.
БҚ 9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.6
АП 04
Үздіксіз пеште пісіру қондырғылар жабдықтары.
Құбырларды пеште дәнекерлеу жабдығы. тағайындалу, құрылғысы және жұмыс қағидасы. Құбырларды пеште үздіксіз дәнекерлеу қондырғылар. Қондырғының механизмдері. Қондырғыны майлау жүйесі. Біліктер және оларды салқындату жүйесі. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғының құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғының негізгі және қосымша жабдықтарды тағайындалуын;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны техникалық пайдалану ережесін.
Іскерліктер:
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғының технологиялық аспапты есептеуді;
- жабдықтың беріктікке есептеуді жүргізуді;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны жөндеуге қатысу.
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.7
АП 05
Үздіксіз пеште пісіру қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету.
Үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны пайдалану. Үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны жөндеу жұмыстар ұйымы. Үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыларды техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыларды жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыны пайдалану ережелерін;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыларды жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыларды жөндеу әдістерін тандауды;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыларды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғылардың бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- үздіксіз пеште дәнекерлеу қондырғыларды косу-жөндеу жұмыстарын дайындауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10

ПК 2.6.2
ПК 2.6.5
ПК 2.6.7
Квалификация:
101007 2 – Оператор поста управления стана горячего проката труб
СД 03
Технологии прокатки, калибровки, редуцирования и прошивки.
Теоретические основы процесса горячей прокатки труб. Технологические схемы процесса горячей прокатки труб. Процесс прошивки трубных заготовок. Процесс прокатки труб. Процесс калибровки труб. Процесс редуцирования труб. Энергосиловые параметры технологического процесса горячей прокатки труб. Готовая продукция: виды, назначение, сортамент труб. Контроль качества.
Знания:
- теории процесса горячей прокатки труб;
- технологического процесса горячей прокатки труб;
- типовых схем производства горячекатаных труб.
Умения:
- разрабатывать технологические процессы прошивки трубных заготовок, прокатки и калибровки труб;
- рассчитывать технологические и энергосиловые параметры процесса горячей прокатки труб.
БК 7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
СД 04
Системы ручного и автоматического управления механизмами.
Описание схем управления. Режимы работы электропривода механизмов стана горячей прокатки труб. Анализ динамических режимов работы электропривода. Определение параметров схемы управления электроприводами механизмов стана горячей прокатки труб. Требования к системам управления. Оптимальные адаптивные системы автоматического управления электромеханическими системами станов горячей прокатки труб.
Знания:
- основных схем ручного и автоматического управления механизмами стана горячей прокатки труб;
- требований к системам управления стана горячей прокатки труб;
- устройства и принципов работы оборудования обслуживаемых станов и всех механизмов поста управления.
Умения:
- управлять с пульта механизмами стана горячего проката труб при прошивке слитков и заготовок, прокатке, калибровке и редуцировании труб, производстве оправок;
- управлять вспомогательными механизмами стана.
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
СД 05
Оборудование для обкатки, калибровки и редуцирования.
Основное оборудование стана горячего проката труб: назначение, устройство. Прошивные станы. Трубопрокатные установки. Калибровочные станы. Редукционные станы. Вспомогательные механизмы стана. Принцип работы основного и вспомогательного оборудования для обкатки, калибровки и редуцирования. Калибровка валков технологического инструмента оборудования для обкатки. Прочностные расчеты оборудования для оборудования для обкатки, калибровки и редуцирования. Проектирование основных узлов оборудования для оборудования для обкатки, калибровки и редуцирования. Современные тенденции развития станок горячей прокатки труб. Механизмы поста управления. Системы ручного и автоматического управления механизмами. Система производственной сигнализации
Знания:
- устройства и принципа работы обслуживаемого оборудования;
- правил перевалки и смены валков;
- правил технической эксплуатации прошивного стана, трубопрокатной установки, калибровочного и редукционного станов;
- устройства транспортных механизмов.
Умения:
- рассчитывать калибровку валков станов горячей прокатки труб;
- проводить прочностные расчеты оборудования;
- управлять механизмами стана горячей прокатки труб;
- проводить загрузку заготовок на стан горячей прокатки труб.
БК 4
БК 8
БК 10

КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.7
Біліктілік:
101007 2 – Құбырларды ыстықтай илеу қондырғысын басқару бекетінің операторы
АП 03
Илеу, калибрлеу, оңайлату және қобылау технологиясы.
Құбырларды ыстықтай илеу процесінің теориялық негіздері. Құбырларды ыстықтай илеу процесінің технологиялық сұлбасы. Құбыр дайындамаларды тесу процесі. Құбырларды илеу процесі. Құбырларды калибрлеу процесі. Құбырларды жеңілдету процесі. Құбырларды ыстықтай илеу технологиялық процесінің параметрлері энергокүштік параметрлері. Дайын өнім. тағайындалу, құбыр сортаменті. Сапаны бақылау
Білімдер:
- құбырларды ыстықтай илеу процесінің теориясын;
- құбырларды ыстықтай илеу технологиялық процесін;
- құбырларды ыстықтай илеу өндірісінің типтік сұлбасын;
Іскерліктер:
- құбыр дайындамаларды тесу, құбырларды илеу және калибрлеу технологиялық процесін жасауды;
- құбырларды ыстықтай илеу процесінің технологиялық және энергокүштік параметрлерді есептеуді.
БҚ 7
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
АП 04
Механизмдерді қол және автоматты басқару жүйесі.
Басқару сұлбасын суреттеу. Құбырларды ыстықтай илеу қондырғыда механизмді электржетектің жұмыс істеу тәртібі. Электржетек жұмысының динамикалық тәртібінің анализі. Құбырларды ыстықтай илеу қондырғыда механизмді электржетектермен басқару сұлбасының параметрлерін анықтау. Басқару жүйесіне талаптар. Құбырларды ыстықтай илеу қондырғыда электромеханикалық жүйелермен автоматты басқарудың нақты адаптивтік жүйесі.
Білімдер:
- құбырларды ыстықтай илеу қондырғыда қол және автоматты басқару механизмдердің негізгі сұлбасын;
құбырларды ыстықтай илеу қондырғыда басқару жүйесіне талаптарды;
қызмет атқаратын қондырығы жабдығының және басқару бекетінің барлық механизмдердің құрылғысы және жұмыс істеу қағидасы.
Іскерліктер:
- құбырларды ыстықтай илеу қондырғыда құймалар мен дайындамаларды тесу, құбырларды илеу, калибрлеу және жеңілдету механизмдерді бекетімен басқару;
- қондырғының қосымша механизмдермен басқару.
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
АП 05
Таптау, калибрлеу және оңайлату жабдықтары.
Құбырларды ыстықтай илеу қондырғының негізгі жабдығы. тағайындалуы, құрылғы. Тесу қондырғы. Құбыр илектеу құрылғысы. Калибрлеу қондырғы. Редукционды қондырғы. Қондырғының қосымша механизмдері. Таптау, калибрлеу редукциялауға арналған негізгі және қосымша жабдықтарының жұмыс істеу қағидасы. Таптауға арналған жабдықтың технологиялық аспаптың біліктерін калибрлеу. Таптау, калибрлеу редукциялау үшін жабдықтарын беріктікке есептеу. Таптау, калибрлеу редукциялау үшін арналған жабдықтарының негізгі түйіндерін жобалау. Құбырларды ыстықтай илеу қондырғының қазіргі даму болашағы. Басқару бекетінің механизмдері. Механизмдерді қол және автоматты басқару жүйесі. Өндірістік белгінің жүйесі.
Білімдер:
- қызмет атқаратын жабдығының құрылғысы және жұмыс істеу қағидасын;
- біліктерді өңдеу және ауыстыру ережесін;
- тесу қондырғы, құбыр илектеу құрылғысы, калибрлеу және редукционды қондырғыларды техникалық пайдалану ережелерін;
- тасымалдау механизмдер құрылғысы.
Іскерліктер:
- құбырларды ыстықтай илеу қондырғының біліктерін калибрлеуге есептеуді;
-жабдықты беріктікке есептеуді жүргізуді;
- құбырларды ыстықтай илеу қондырғының механизмдермен басқару;
- құбырларды ыстықтай илеу қондырғыға дайындаманы жүктеуді өткізу.
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10

ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
СД 06
Ремонт и обслуживание обкатных и калибровочных станов.
Эксплуатация обкатных и калибровочных станов. Организация ремонтных работ обкатных и калибровочных станов. Производственный процесс ремонта обкатных и калибровочных станов. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц обкатных и калибровочных станов. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы.
Монтаж, эксплуатация и ремонт обкатных и калибровочных станов.
Знания:
- видов технического обслуживания обкатных и калибровочных станов;
- основных видов ремонта обкатных и калибровочных станов;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей обкатных и калибровочных станов;
- структуры этапов монтажных работ;
- порядка приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правил эксплуатации обкатных и калибровочных станов;
- порядка разборки и сборки обкатных и калибровочных станов во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта обкатных и калибровочных станов;
- определять периодичность ремонта обкатных и калибровочных станов;
- проводить контроль и дефектацию деталей обкатных и калибровочных станов;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- проводить подготовку обкатных и калибровочных станов к пуско-наладочным работам.
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
Квалификация:
101008 2 – Резчик труб и заготовок
СД 03
Резка труб и заготовок.
Исходные материалы и готовая продукция: сортамент и марки. Стали. Трубы. Муфты. Технология обработки металлов резанием: теоретические основы процесса, технологическая схема. Технология резки труб и заготовок. Технология нарезания резьбы на концах труб. Нарезание резьбы в соединительных частях, и муфтах. Допуски на обрабатываемые трубы.
Знания:
- теоретических основ процесса резки труб и заготовок;
- технологии резки труб и заготовок;
- технологии нарезания резьбы;
- правил торцовки труб на станках;
- правил обточки, расточки и нарезки концов труб и соединительных частей к ним.
Умения:
- назначать допуски на обрабатываемые трубы;
- проводить резку (ломку) заготовок для труб на прессах;
- осуществлять плазменную резку труб и заготовок;
- осуществлять резку труб и заготовок на полуавтоматических и автоматических станках, разрубочных ножницах, дисковых пилах, пилах трения, станках с абразивным инструментом в поточных линиях.
БК 9

КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
АП 06
Таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету.
Таптау және калибрлеу стандарды пайдалану. Таптау және калибрлеу стандарды жөндеу жұмыстар ұйымы. Таптау және калибрлеу стандарды жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Таптау және калибрлеу стандардың құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Таптау және калибрлеу стандарды құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- таптау және калибрлеу қондырғыларды техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- таптау және калибрлеу қондырғылардың жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды пайдалану ережелерін;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу әдістерін тандауды;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- таптау және калибрлеу қондырғылардың бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- таптау және калибрлеу қондырғыларды косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
Біліктілік:
101008 2 – Құбырларды және дайындамаларды кесуші
АП 03
Дайындамаларды және құбырларды кесу.
Алғашқы материалдар және дайын өнім. сортамент және маркалар. Болат маркасы. Құбырлар. Муфта. Металдарды кесу өңдеу технологисы. теориялық процестің негіздері, технологиялық схемасы. Құбырларды және дайындамаларды кесу технологиясы. Құбыр соңында бұрандама кесу технологиясы. Біріктіру бөлшектерде және муфталарды бұрандама кесу. Өнделетін құбырларда шақтамалар.
Білімдер:
- құбырларды және дайындамаларды кесу процесінің теориялық негізін;
- құбырларды және дайындамаларды кесу технологиясын;
- бұрандаманы кесу технологиясын;
- қондырғыда құбырды шектеу ережесін;
- қыру, кеулейжонудың және құбырлардың соңдарын ойықтау және оған бiрiктiретін бөлшектердің ережелерiн.
Іскерліктер:
- өнделетін құбырға шақтаманы тағайындалуды;
- сығымдауда құбырларға дайындамаларды кесу дайындауды;
- құбыр және дайындамаларды плазмамен кесуді жүзеге асыру;
-құбыр және дайындамаларды жартылай автоматты және автоматты қондырғыда, шауып тастау қайшыларда, дискілі арада, үйкеліс арада, ағу сызықта абразивті аспапен қондырғыда кесуді жүзеге асыруды.
БҚ 9

ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
СД 04
Металлорежущее оборудование, ножницы и пилы.
Оборудование для резки труб и заготовок: назначение, устройство, принцип работы. Дисковые пилы, аллигаторные ножницы, бензорезы, абразивноотрезные станки. Трубообрезные станки. Станки для снятия фасок и удаления заусенцев. Прессы для резки (ломки) заготовок. Трубонарезные станки. Муфтонарезные, муфторазрезные, муфторасточные и муфтонаверточные станки. Системы ручного и автоматического управления. Режущий инструмент. Контрольно-измерительный инструмент. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания:
- принципов работы оборудования для резки труб и заготовок;
- правил технической эксплуатации обслуживаемых автоматических и полуавтоматических станков.
Умения:
- рассчитывать технологический инструмент металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- проводить прочностные расчеты оборудования;
- проводить наладку и смену режущего инструмента.
БК 4
БК 8
БК 10
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.4
СД 05
Ремонт и обслуживание металлорежущего оборудования, ножниц и пил.
Эксплуатация металлорежущего оборудования, ножниц и пил. Организация ремонтных работ металлорежущего оборудования, ножниц и пил. Производственный процесс ремонта металлорежущего оборудования, ножниц и пил. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц металлорежущего оборудования, ножниц и пил. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы.
Монтаж, эксплуатация и ремонт металлорежущего оборудования, ножниц и пил.
Знания:
- видов технического обслуживания металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- основных видов ремонта металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- структуры этапов монтажных работ;
- порядка приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правил эксплуатации металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- порядка разборки и сборки металлорежущего оборудования, ножниц и пил во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- определять периодичность ремонта металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- проводить контроль и дефектацию деталей металлорежущего оборудования, ножниц и пил;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготавливать металлорежущее оборудование, ножницы и пилы к пуско-наладочным работам.
БК 6
БК 7
БК 10

КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
АП 04
Металл кесу жабдықтар, қайышылар және аралар.
Құбырлар және дайындамаларды кесу жабдығы. тағайындалу, құрылғысы және жұмыс қағидасы. Дискілі аралар, аллигатор қайшылар, бензинмен кесуабразивті кесу қондырғы. Құбыр кесу қондырғылар. Қиықжиекті түсіру және қабыршықты жою қондырғылар. Дайындамаларды кесу сығымдауышы. Құбыр кесілген қондырғылар. Муфта ойып жасалған, муфта кесіліп жасалған, муфтаны қашап кеңіту және муфтаны бұрап бекіту. Қол және автоматты басқару жүйесі. Кесу аспабы. Бақылауыш-өлшеу аспабы. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- құбырлар және дайындамаларды кесу жабдығының жұмыс қағидасы;
- автоматты және жартылай автоматты қондырғыларды қызмет атқарудың техникалық пайдалану ережесін.
Іскерліктер:
- қайшылар мен аралар металл кесу жабдығының технологиялық аспапты есептеуді;
- жабдықтың беріктікке есептеуді жүргізуді;
- кесу аспапты жөндеу және ауыстыруды өткізуді.
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.4
АП 05
Металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөндеу және қызмет көрсету.
Металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды пайдалану. Металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөндеу жұмыстар ұйымы. Металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды ұрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды пайдалану ережелерін;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөндеу әдістерін тандауды;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- металл кесу жабдықтар, қайышылар және араларды косу-жөндеу жұмыстарын дайындауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10

ПК 2.8.5
Квалификация:
101009 2 – Нагревальщик (сварщик) металла
СД 03
Технология нагрева металла и труб.
Способы нагрева металла и труб. Топливо и процессы горения. Особенности теплопередачи, нагрева металла в различных нагревательных устройствах. Теплообмен в рабочем пространстве печи. Нагрев труб в секции. Расчет горения топлива, тепловой баланс печи. Результаты расчета теплового баланса. Расчет размеров и параметров печи. Индукционный нагрев металла и труб. Методы расчетов параметров индукционных установок для нагрева труб и полых цилиндрических заготовок. Процесс термической обработки: нагрева, отжига, изотермической выдержки, отпуска, нормализации труб и баллонов в печах, термической обработки труб на установках электроконтактного нагрева.
Знания:
- общих характеристик топлива;
- особенностей теплоотдачи и нагрева металла в различных нагревательных устройствах;
- методик расчета горения топлива и составления теплового баланса;
- основ индукционного нагрева труб и заготовок.
Умения:
- производить расчет процесса горения топлива;
- разрабатывать технологию нагрева металла и труб;
- разрабатывать технологию термической обработки труб.
БК 7
ПК 2.9.1
СД 04
Нагревательные устройства.
Основные положения разработки и выбора нагревательных устройств, включая системы транспортирования металла, отопления, автоматизации и утилизации тепла. Современные типы нагревательных устройств при производстве труб и их элементов: горелочных устройств, радиационных труб, огнеупорной футеровки, рекуператоров, устройств охлаждения и сушки. Принцип действия и конструкции механического оборудования нагревательных устройств, а также механизмов для обслуживания печей.
Знания:
- общих характеристик нагревательных устройств;
- принципов действия и конструкций механического оборудования нагревательных устройств.
Умения:
- производить расчет размеров и параметров печи;
- производить расчет параметров индукционных установок.
БК 4
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
СД 05
Ремонт и обслуживание нагревательных устройств.
Эксплуатация нагревательных устройств. Организация ремонтных работ нагревательных устройств. Производственный процесс ремонта нагревательных устройств. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц нагревательных устройств. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы. Монтаж, эксплуатация и ремонт нагревательных устройств.
Знания:
- видов технического обслуживания нагревательных устройств;
- основных видов ремонта нагревательных устройств;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей нагревательных устройств;
- структуры этапов монтажных работ;
- порядка приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правил эксплуатации нагревательных устройств;
- порядка разборки и сборки нагревательных устройств во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта нагревательных устройств;
- определять периодичность ремонта нагревательных устройств;
- проводить контроль и дефектацию деталей нагревательных устройств;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготавливать нагревательные устройства к пуско-наладочным работам.
БК 4

КҚ 2.8.5
Біліктілік:
101009 2 – Металл қыздырушысы (дәнекерлеуші)
АП 03
Металдарды және құбырларды қыздыру технологиясы.
Металдарды және құбырларды қыздыру әдістері. Отын және жанудың процестері. Әртүрлі қыздыру құрылғыда металдың қыздыру, жылу берілісінің ерекшеліктері. Пештің жұмыс кеңістікте жылу айырбастау. Секцияда құбырды қыздыру. Оттын жану, пеште жылу балансті есептеу. Жылу баланстің есептеу нәтижесі. Пештің өлшемдер мен параметрлерін есептеу. Металды және құбырды индукциялы қыздыру. Құбырларды және қуыс цилиндрлі дайындамаларды қыздыру кезінде индукциялы құрылғылардың параметрлерін есептеу әдістері. Термиялық өңдеу процесі. пештерде құбырлар мен баллондарды қыздыру, күйідіру, изотермиялық ұстау, босату, нормализациялау, құбырларды электртүйістіру қыздыру құрылғыда құбырларды термиялық өңдеу.
Білімдер:
- оттының жалпы сипаттамасын;
- әртүрлі қыздыру құрылғыда металдың қыздыру және жылу берілісінің ерекшеліктерін;
- оттын жану есептеу әдістемесін және жылу балансты құрастыруды;
- құбырмен дайындамаларды индукционды қыздыру негізін.
Іскерліктер:
- оттын жану процесінің есебін жүргізу;
- металды және құбырды қыздыру технологиясын жасауды;
- құбырларды термиялық өңдеу технологиясын жасауды.
БҚ 7
КҚ 2.9.1
АП 04
Қыздыру құралдары.
Қыздыру құралдарды тандау және жасаудың негізгі жағдайлары, онымен қоса металды тасымалдау жүйесі, жылыту, автоматтандыру және жылуды пайдалану. Құбырларды және оның элементтерін қазіргі жаңа қыздыру құралдар түрлерінде өндіру. жаңарғы құрылғы, радиационды құбырлар, отқа төзімді футерлеу, рекуператорлар, салқындату және құрғату құрылғылары. Қыздыру құралдарының механикалық жабдықтың құрылымы және әрекеттiң қағидасы, сонымен қатар пештердi қызмет атқару механизмдер.
Білімдер:
- қыздыру құралдардың жалпы сипаттамасын;
- қыздыру құралдардың механикалық жабдықтың құрылымы және әрекеттiң қағидасын.
Іскерліктер:
- пештің өлшемдерін және параметрлерін есептеуді жүргізуді;
- индукциялы құралдар параметрлер есебін жасауды.
БҚ 4
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
АП 05
Қыздыру құралдарды жөндеу және қызмет көрсету.
Қыздыру құралдарды пайдалану. Қыздыру құралдарды жөндеу жұмыстар ұйымы Қыздыру құралдарды жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Қыздыру құралдарды құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Қыздыру құралдарды құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- қыздыру құралдарды техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- қыздыру құралдарды жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- қыздыру құралдарды жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- қыздыру құралдарды пайдалану ережелерін;
- қыздыру құралдарды жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- металл кесу жабдықтар,
- қыздыру құралдарды жөндеу әдістерін тандауды;
- қыздыру құралдарды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- қыздыру құралдарды бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- қыздыру құралдарды косу-жөндеу жұмыстарын дайындауды.
БҚ 4

ПК 2.9.4
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
Квалификация:
101010 2 – Прессовщик горячих труб
СД 03
Технология прошивки, прессования и горячей высадки.
Технологический процесс прессования труб: теоретические основы процесса, технологическая схема. Основные операции при горячем прессовании труб. Процесс горячей высадки концов труб. Основные способы прошивки. Процесс прошивки слитков и заготовок. Процесс прессования труб. Технологические и энергосиловые параметры процесса прессования труб. Свойства стали при нагреве и опрессовке. Готовая продукция: виды, сортамент труб, требования государственных стандартов к качеству выпускаемой продукции.
Знания:
- теоретических основ прессования труб;
- основных технологических схем прессования труб;
- методик расчета технологических и энергосиловых параметров процесса прессования труб;
- технологии прессования труб.
Умения:
- разрабатывать технологический процесс прессования труб;
- рассчитывать технологические и энергосиловые параметры процесса прессования труб.
БК 7
ПК 2.10.1
ПК 2.10.7
СД 04
Прессовое и высадочное оборудование.
Оборудование для прессования горячих труб: назначение, устройство, принцип работы. Прессовые установки: прошивные и трубопрофильные прессы, прессы для высадки концов труб. Прессовый инструмент. Система охлаждения пуансона и матрицы. Дистрибутор и механизмы бурильного пресса. Системы ручного и автоматического управления прессами. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования
Знания:
- общей характеристики оборудования для прессования горячих труб;
- принципа действия и конструкций прессового и высадочного оборудования.
Умения:
- подбирать необходимое оборудование для прошивки, прессования и высадки;
- производить расчет основных параметров прессового и высадочного оборудования.
БК 4
ПК 2.10.2
ПК 2.10.5
ПК 2.10.6
СД 05
Ремонт и обслуживание прессового и высадочного оборудования.
Эксплуатация прессового и высадочного оборудования. Организация ремонтных работ прессового и высадочного оборудования. Производственный процесс ремонта прессового и высадочного оборудования. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц прессового и высадочного оборудования. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы. Монтаж, эксплуатация и ремонт прессового и высадочного оборудования.
Знания:
- видов технического обслуживания прессового и высадочного оборудования;
- основных видов ремонта прессового и высадочного оборудования;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей прессового и высадочного оборудования;
- структуру этапов монтажных работ;
- порядок приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правила эксплуатации прессового и высадочного оборудования;
- порядок разборки и сборки прессового и высадочного оборудования во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта прессового и высадочного оборудования;
- определять периодичность ремонта прессового и высадочного оборудования;
- проводить контроль и дефектацию деталей прессового и высадочного оборудования;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготовки прессового и высадочного оборудования к пуско-наладочным работам.
БК 4

КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
Біліктілік:
101010 2 – Ыстық құбырларды сығымдаушы
АП 03
Қобылау, пресстеу және ыстықтай түсіру технологиясы.
Құбырларды престеурестеуң технологиялық процесі: теориялық процестiң негiзi, технологиялық сұлба. Құбырларды ыстықтай престеудің негiзгi операциялар.
Құбырлардың соңдарын ыстықтай түсiрудiң процесс. Тесудің негiзгi тәсiлдерi. Құймаларды және дайындамаларды тесу процесi. Құбырларды престеудің процесi. Құбырларды престеудің технологиялық және энергокүштік параметрлерi Болат маркасының жылытуда және сығымдауға қасиетi. Дайын өнiм: түрлері, құбырлар сортаменті, шығарылатын өнiмнiң сапасына мемлекеттiк стандарттар талаптар.
Білімдер:
- құбырларды престеудің теориялық негiздерi;
- құбырларды престеудің негiзгi технологиялық сұлбалары;
- құбырларды престеу процесiнiң технологиялық және энергокүштік параметрлердi есептеу әдiстемесі;
- құбырларды престеудің технологиясы.
Іскерліктер:
- құбырларды престеудің технологиялық процесін дайындауды;
- құбырларды престеу процесiнiң технологиялық және энергокүштік параметрлердi есептеуді.
БҚ 7
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.7
АП 04
Престік және түсіру жабдықтары.
Құбырлар ыстықтай престеу үшiн жабдығы: тағайындау, құрылғы, жұмыстың қағидасы. Сығу қондырулары: тесу және құбыр профилді престер, құбырлар соңын отырғызу престер. Пресс аспабы. Пуансон мен матрицаны салқындату жүйесі. Дистрибутор және бұрғы престің механизмдері. Престерді қол және автоматты басқару жүйесі. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбек қауiпсiздiгi.
Білімдер:
- құбырларды ыстықтай престеу үшін жабдықтың жалпы сипаттамасын;
- престеудің және түсіру жабдықтың әсер ету қағидасы және құрылысын.
Іскерліктер:
- тесу, пресстеу және түсіруге арналған қажетті жабдықты таңдауды.
БҚ 4
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.5
КҚ 2.10.6
АП 05
Престік және түсіру жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету.
Престік және түсіру жабдығын пайдалану. Престік және түсіру жабдығының жөндеу жұмыстар ұйымы. Престік және түсіру жабдықтардың жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Престік және түсіру жабдығын құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Престік және түсіру жабдығын құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- престік және түсіру жабдығын техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- престік және түсіру жабдығын жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- престік және түсіру жабдығын жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- престік және түсіру жабдығын пайдалану ережелерін;
- престік және түсіру жабдығын жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
престік және түсіру жабдығын жөндеу әдістерін тандауды;
- престік және түсіру жабдығын жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- престік және түсіру жабдығының бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- престік және түсіру жабдығын косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 4

ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.6
.
Квалификация:
101011 2 – Прессовщик на испытании труб и баллонов
СД 03
Технология испытания труб и баллонов.
Трубы и баллоны: назначение, сортамент испытываемых труб и баллонов, государственные стандарты на приемку труб и баллонов. Резьбовые соединения: основные требования на допуски и посадки, технические требования к плотности соединений. Травильные растворы: назначение, состав. Технология испытания труб и баллонов: теоретические основы процесса, технологическая схема. Гидравлические испытания. Пневматические испытания. Процессы обработки баллонов после испытания: травление, обезжиривание, промасливание, пескоструйная очистка. Государственные стандарты на испытание труб и баллонов.
Знания:
- основных видов испытаний труб и баллонов;
- методик проведения различных испытаний труб и баллонов;
- государственных стандартов на испытание труб и баллонов;
- технологии прессования труб.
Умения:
- осуществлять технологические испытания труб и баллонов в соответствии с заданными техническими условиями;
- подготовки различных травильных растворов в зависомости от материала труб и баллонов;
- по заполнению труб водой, подаче и снятию установленного давления, проверке правильности показаний манометров.
БК 7
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.5
ПК 2.11.7
СД 04
Гидравлические и пневматические прессы.
Гидравлические и пневматические пресса: назначение, устройство, принцип работы. Установки для пневматических испытаний. Установки для гидравлических испытаний. Магистрали высокого и низкого давления: водяные и масляные насосы. Технологический инструмент. Системы ручного и автоматического управления прессами. Прочностные расчеты гидравлических и пневматических прессов. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования
Знания:
- устройства и принципа работы гидравлических и пневматических прессов;
- устройства и принципа работы водяных и масляных насосов.
Умения:
- подбирать необходимое оборудование для проведения испытаний труб и баллонов;
- производить прочностные и проверочные расчеты гидравлических и пневматических прессов.
БК 4
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.11.6
СД 05
Ремонт и обслуживание гидравлических и пневматических прессов.
Эксплуатация гидравлических и пневматических прессов. Организация ремонтных работ гидравлических и пневматических прессов. Производственный процесс ремонта гидравлических и пневматических прессов. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц гидравлических и пневматических прессов. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы. Монтаж, эксплуатация и ремонт гидравлических и пневматических прессов.
Знания:
- видов технического обслуживания гидравлических и пневматических прессов;
- основных видов ремонта гидравлических и пневматических прессов;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей гидравлических и пневматических прессов;
- структуру этапов монтажных работ;
- порядок приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правила эксплуатации гидравлических и пневматических прессов;
- порядок разборки и сборки гидравлических и пневматических прессов во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта гидравлических и пневматических прессов;
- определять периодичность ремонта гидравлических и пневматических прессов;
- проводить контроль и дефектацию деталей гидравлических и пневматических прессов;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготовки гидравлических и пневматических прессов к пуско-наладочным работам.
БК 4

КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.6
Біліктілік:
101011 2 – Құбыр және баллондарды сынауға сығымдаушы
АП 03
Құбыр және баллондарды сынау технологиясы.
Құбыр және баллон: сыналатын құбырларды және баллондар сортаменті, құбырларды және баллондар қабылдауға мемлекеттiк стандарттар. Бұрандалы қосқыштар: шақтамалар және отырысқа негiзгi талаптар, қосылыстарды тығыздыққа техникалық талаптары. Химиялық өңдейтін ерiтiндiлер: тағайындау, құрамы. Құбырларды және баллондарды сынау технологиясы: процестiң теориялық негiздерi, технологиялық сұлба. Гидравликалық сынақтар. Пневматикалық сынақтар. Баллондарды сынақтан кейiн өңдеуiнiң процестерi: күйдiру, майсыздандыру, майлау, құм арқылы тазарту. Құбырлар және баллондарды сынаққа мемлекеттiк стандарт.
Білімдер:
- құбырлар және баллондарды сынаудың негiзгi түрлері;
- құбырлар және баллондардың әр түрлi сынау жүргiзудiң әдiстемелерi;
- құбырлар және баллондарды сынаққа мемлекеттiк стандарт;
- құбырларды престеудің технологиясы.
Іскерліктер:
- құбырлар және баллондарды берiлген техникалық шарттармен технологиялық сынауды жүзеге асыруды;
- құбырлар және баллондар материалдан байланысты әр түрлi улайтын ерiтiндiлерiн дайындауды;
- құбырларды сумен толтыруға, орнатылған қысыммен беру және түсіру, манометрлердiң дұрыскөрсетулерiмен тексеру.
БҚ 7
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.5
КҚ 2.11.7
АП 04
Гидравликалық және пневматикалық престер.
Гидравликалық және пневматикалық престер: тағайындау, құрылғы, жұмыстың қағидасы. Пневматикалық сынақтар үшiн қондырғы. Гидравликалық сынақтар үшiн қондырғы. Жоғарғы және төменгі қысымды магистраль: су және майлы сораптар. Технологиялық құрал-сайман. Престерді қол және автоматты басқару жүйесі. Гидравликалық және пневматикалық престердің берiктікке есептеулер. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбектiң қауiпсiздiгi
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық престердің құрылғы және жұмыстың қағидасы;
- су және майлы сораптар құрылғы және жұмыстың қағидасы.
Іскерліктер:
- құбырларды және баллондар сынақтарын жүргiзу үшiн қажеттi жабдықты таңдауды
- гидравликалық және пневматикалық престерді берiктікке және тексеруге есептеулердi.
БҚ 4
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.6
АП 05
Гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеу және қызмет көрсету.
Гидравликалық және пневматикалық престерді пайдалану. Гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеу жұмыстар ұйымы. Гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Гидравликалық және пневматикалық престерді құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Гидравликалық және пневматикалық престерді құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық престерді техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- гидравликалық және пневматикалық престерді жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
престік және түсіру жабдығын пайдалану ережелерін;
гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
престік және түсіру жабдығын жөндеу әдістерін тандауды;
- гидравликалық және пневматикалық престерді жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- гидравликалық және пневматикалық престерді бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- гидравликалық және пневматикалық престерді косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 4

ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.11.5
ПК 2.11.6
Квалификация:
101012 2 – Калибровщик труб на прессе
СД 03
Технология расширения, калибровки и испытания электросварных труб.
Технологический процесс калибровки труб на прессе: теоретические основы процесса, технологическая схема. Основные понятия и величины, характеризующие технологию расширения, калибровки и испытания электросварных труб. Процесс гидравлического расширения труб. Процесс калибровки труб. Процесс испытания электросварных труб. Расчет технологических параметров процессов гидравлического расширения труб, калибровки труб и их испытания.
Знания:
- теоретические основы технологии расширения, калибровки и испытания электросварных труб;
- основных технологических схем технологии расширения, калибровки и испытания электросварных труб;
- технологию расширения, калибровки и испытания электросварных труб.
Умения:
- разрабатывать технологию расширения и калибровки труб;
- осуществлять технологические процессы расширения, калибровки и испытания электросварных труб;
- рассчитывать технологические параметры процессов гидравлического расширения труб и калибровки труб.
БК 7
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
СД 04
Прессы-расширители.
Оборудование для калибровки и расширения труб: назначение, устройство, принцип работы. Прессы-расширители. Технологический инструмент. Система технологической смазки. Ручное и автоматическое управление прессом. Прочностные расчеты оборудования для калибровки и расширения труб. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания:
- устройства и принципа работы пресса-расширителя;
- технологического инструмента, применяемого при калибровке и расширение труб.
Умения:
- подбирать необходимое оборудование для калибровки и расширения труб;
- подбирать необходимый технологический инструмент для калибровки и расширения труб.
- производить прочностные и проверочные расчеты пресса-расширителя.
БК 4
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.5
СД 05
Ремонт и обслуживание прессов-расширителей.
Эксплуатация прессов-расширителей. Организация ремонтных работ прессов-расширителей. Производственный процесс ремонта прессов-расширителей. Ремонтные предприятия. Способы ремонта деталей и сборочных единиц прессов-расширителей. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы. Монтаж, эксплуатация и ремонт прессов-расширителей.
Знания:
- видов технического обслуживания прессов-расширителей;
- основных видов ремонта прессов-расширителей;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей прессов-расширителей;
- структуру этапов монтажных работ;
- порядок приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правила эксплуатации прессов-расширителей;
- порядок разборки и сборки прессов-расширителей во время ремонта.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта прессов-расширителей;
- определять периодичность ремонта прессов-расширителей;
- проводить контроль и дефектацию деталей прессов-расширителей;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготовки прессов-расширителей к пуско-наладочным работам.
БК 4
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.5

КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.5
КҚ 2.14.6
Біліктілік:
101012 2 – Престе құбырды калибрлеуші
АП 03
Электрлі дәнекерлеу құбырларды кеңейту, калибрлеу және сынау технологиясы.
Құбырларды престе калибрлеудің технологиялық процесі: процестің теориялық маңыздылығы, технологиялық сұлба. Электрлі дәнекерлеу құбырларды кеңейту, калибрлеу және сынау технологиясын сипаттайтын негізгі түсініктеме және шамалар. Құбырларды гидравликалық кеңейту процесі. Құбырларды калибрлеу процесі. Электрлі дәнекерлеу құбырларды сынау процесі. Құбырларды гидравликалық кеңейту, құбырларды калибрлеу және оларды сынаудың технологиялық параметрлерін есептеу.
Білімдер:
- электрлі дәнекерлеу құбырларды кеңейту, калибрлеу және сынау технологиясының теориялық негіздерін;
- электрлі дәнекерлеу құбырларды кеңейту, калибрлеу және сынау технологиясының негізгі технологиялық сұлбаларын;
- электрлі дәнекерлеу құбырларды кеңейту, калибрлеу және сынау технологиясын.
Іскерліктер:
- құбырларды кеңейту және калибрлеу технологиясын;
- электрлі дәнекерлеу құбырларды кеңейту, калибрлеу және сынаудың технологиялық процесін жүзеге асыру;
- құбырларды гидравликалық кеңейту және калибрлеу процесінің технологиялық параметрлерін есептеуді.
БҚ 7
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
АП 04
Кеңейту престер.
Құбырларды кеңейту және калибрлеу үшiн жабдығы: тағайындау, құрылғы, жұмыстың қағидасы. Кеңейту престер. Технологиялық аспап. Технологиялық майлау жүйесі. Престі қол және автоматты басқару. Құбырларды кеңейту және калибрлеу үшiн жабдықты беріктікке есептеу. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбек қауiпсiздiгi.
Білімдер:
- кеңейту престердің құрылғысы және жұмыс қағидасын;
- құбырларды кеңейту және калибрлеуге қолданылатын технологиялық аспапты.
Іскерліктер:
- құбырларды кеңейту және калибрлеуге қажетті жабдығын таңдауды;
- құбырларды кеңейту және калибрлеуге қажетті технологиялық аспаптын таңдауды;
- кеңейту престерді беріктікке және тексеруге есептеу жүргізуді.
БҚ 4
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.5
АП 05
Кеңейту престерді жөндеу және қызмет көрсету.
Кеңейту престерді пайдалану. Кеңейту престерді жөндеу жұмыстар ұйымы. Кеңейту престерді жөндеудің өндірістік процесі. Жөндеу өнеркәсібі. Кеңейту престерді құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Кеңейту престерді құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- кеңейту престерді техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- кеңейту престерді жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- кеңейту престердің жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- калибрлеу қондырғыларды пайдалану ережелерін;
- кеңейту престерді жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- кеңейту престерді жөндеу әдістерін тандауды;
- кеңейту престерді жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- кеңейту престердің бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- кеңейту престерді косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 4
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.5

ПК 2.12.6
ПК 2.12.7
Квалификация:
101013 2 – Электросварщик труб на стане
СД 03
Технология электросварки.
Общие сведения об электрической сварке. Электрическая сварочная дуга. Теоретические основы сварки плавлением. Тепловые процессы при сварке. Классификация сварочных процессов и сравнительная характеристика различных способов сварки. Свариваемость основного металла и причины возникновения дефектов в сварных соединениях. Сварочные материалы, оборудование и режимы, применяемые при сварке углеродистых, низколегированных и легированных сталей, легких металлов и сплавов. Способы неразрушающего контроля качества сварных соединений.
Знания:
- теоретических основ электросварки;
- особенностей технологического процесса электросварки;
- в области сварочных материалов, оборудования и режимов, применяемых при сварке различных материалов.
Умения:
- ведения технологического процесса электросварки;
- выбора нужного сварочного материала и оборудования при электросварке углеродистых, низколегированных и легированных сталей;
- осуществлять неразрушающий контроль качества сварных соединений.
БК 4
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
ПК 2.13.7
СД 04
Технология калибровки труб.
Технологический процесс калибровки труб: сущность процесса, технологическая схема, основные этапы калибровки. Основной принцип расчета калибровки валков. Калибры: типы, элементы, система калибров. Определение радиусов калибров клетей калибровочного стана. Калибровка валков правильной головки. Технологические и энергосиловые параметры процесса калибровки труб. Требования государственных стандартов на трубы.
Знания:
- теории процесса калибровки труб;
- технологического процесса обкатки заготовок;
- основных этапов калибровки труб.
Умения:
- рассчитывать калибровку валков;
- осуществлять калибровку труб;
- рассчитывать технологические и энергосиловые параметры процесса калибровки.
БК 4
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.6
СД 05
Технология производства прямошовных и спиральношовных труб.
Классификация, сортамент, технические характеристики труб. Исходные заготовки для производства прямо- и спиральношовных труб. Технологический процесс производства прямо- и спиральношовных труб методом электросварки: теоретические основы процесса, технологическая схема. Методы контактной, аргонно-дуговой, атомно-водородной сварки. Технологический процесс формовки труб. Технологический процесс производства труб малого, среднего, и большого диаметров.
Знания:
- теоретических основ технологии производства прямо- и спиральношовных труб;
- технологического процесса производства прямо- и спиральношовных труб;
- основ контактной, аргонно-дуговой, атомно-водородной сварки;
- технологии процесса формовки труб.
Умения:
- разрабатывать технологический процесс производства труб малого, среднего, и большого диаметров;
- разрабатывать технологический процесс производства прямо- и спиральношовных труб;
- осуществлять контактную, аргонно-дуговую, атомно-водородную сварку.
БК 4
БК 10
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.7
СД 06
Ремонт и обслуживание трубоэлектросварочных и калибровочных станов.
Калибровочный стан. Трубоэлектросварочный стан. Оборудование трубоэлектросварочного и калибровочного стана: назначение, устройство, принцип работы. Вспомогательные механизмы. Технологический инструмент. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования. Эксплуатация калибровочных и трубоэлектросварочных станов. Организация ремонтных работ калибровочных и трубоэлектросварочных станов. Производственный процесс ремонта калибровочных и трубоэлектросварочных станов. Способы ремонта деталей и сборочных единиц калибровочных и трубоэлектросварочных станов. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы. Монтаж, эксплуатация и ремонт калибровочных и трубоэлектросварочных станов.
Знания:
- устройства и принципа работы калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- назначения основного и вспомогательного оборудования калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- правил технической эксплуатации калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- видов технического обслуживания калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- основных видов ремонта калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- методов ремонта;
- устройства и назначения ремонтируемых узлов и деталей;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- структуру этапов монтажных работ;
- порядок приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правила эксплуатации калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- порядок разборки и сборки калибровочных и трубоэлектросварочных станов во время ремонта.
Умения:
- рассчитывать технологический инструмент калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- проводить прочностные расчеты оборудования;
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- определять периодичность ремонта калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- проводить контроль и дефектацию деталей калибровочных и трубоэлектросварочных станов;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготовки калибровочных и трубоэлектросварочных станов к пуско-наладочным работам.
БК 6
БК 7
БК 10
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
Квалификация:

КҚ 2.12.6
КҚ 2.12.7
Біліктілік:
01013 2 – Қондырғыда құбырды электрмен дәнекерлеуші
АП 03
Электр дәнекерлеу технологиясы.
Электр дәнекерлеу туралы жалпы мәлiметтер. Электр дәнекерлегiш доға. Балқытумен пiсiрудiң теориялық негiзi. Дәнекерлеудің жылу процестер. Дәнекерлегiш процестердi топтау және пiсiрудiң әр түрлi тәсiлдерiн салыстырмалы сипаттамасы. Негiзгi металдың пiсiрушiлiк және дәнекерленген қосылыста ақаулардың пайда болуы себебi. Көмiртектi, төмен легірленген және легірленген болат маркасы, жеңіл металдар және қорытпаларды дәнекерлеуде қолданылаты дәнекерлеу материалдар, жабдықтар және режімдер. Дәнекерленген қосылыстың сапасын бұзбай бақылау тәсiлдер.
Білімдер:
- электр дәнекерлеудің теориялық негiздерiн;
- электр дәнекерлеудiң технологиялық процестiң ерекшелiктерiн;
- әр түрлi материалдарды дәнекерлеу кезінде қолданылатын режiмдер, жабдықтар және дәнекерлегiш материалдарды саласында.
Іскерліктер:
- электр дәнекерлеудің технологиялық процесін жүргiзуi;
- көмiртектi, төмен легірленген және легірленген болат маркасымен дәнекерлеуде қажетті дәнекерлеу материалдар мен жабдықтар таңдауды;
- дәнекерленген қосылыстың сапасын бұзбай бақылауды жүзеге асыру.
БҚ 4
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
КҚ 2.13.7
АП 04
Құбырларды калибрлеу технологиясы.
Құбырларды калибрлеудің технологиялық процесі: процестiң мәнi, технологиялық сұлба, калибрлеудiң негiзгi кезеңдерi. Біліктер калибрлерін есептеудiн негiзгi қағидасы. Калибрлер: калибрлер түрі, элементтер, жүйесi. Калибрлеу қондырғының клеттерiнiң калибрлерінің радиустарын анықтау. Біліктер калибрлерінің түзету басшысы. Құбырларды калибрлеу процесiнiң технологиялық және энергокүштік параметрлерi. Құбырларға мемлекеттiк стандартын талаптары.
Білімдер:
- құбырларды калибрлеу процесiн теориясын;
- дайындамаларды таптаудың технологиялық процесін;
- құбырларды калибрлеудiң негiзгi кезеңдерi.
Іскерліктер:
- бiлiктер калибрлерін есептеуді;
- құбырлардың калибрлерін жүзеге асыру;
- калибрлеу процесінің технологиялық және энергокүштік параметрлерiн есептеуді.
БҚ 4
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.6
АП 05
Тіктігісті және спиральтігісті құбырларды өндіру технологиясы.
Құбырлады топтамасы, сортаменті, техникалық сипаттамалар. Тік және спиральтігісті құбырларды өндіруге арналған алғашқы материалдар. Тік және спиральтігісті құбырларды электрмен дәнекерлеу әдісімен өндірудің технологиялық процесі: процестiң теориялық негiздерi, технологиялық сұлба. Түйісу, аргонды-доғалық, атом - сутектi пiсiру әдiстері. Құбырларды қорамалау технологиялық процесс. Құбырларды кіші, орташа, және үлкен диаметрмен өндiрудің технологиялық процесі.
Білімдер:
- тік және спиральтігісті құбырларды өндіру технологиясының теориялық негiздерiн;
- тік және спиральтігісті құбырларды өндіру технологиялық процесін;
- түйісу, аргонды-доғалық, атом-сутектi пiсiру негiздерін;
- құбырларды қорамалау процесiнің технологиясы.
Іскерліктер:
- құбырларды кіші, орташа, және үлкен диаметрмен өндiрудің технологиялық процесін жасауды;
- тік және спиральтігісті құбырларды өндіру технологиялық процесін жасауды;
- түйiсу, аргонды-доғалық, атом - сутектi пiсiрудi жүзеге асыруды.
БҚ 4
БҚ 10
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.7
АП 06
Құбырэлектрдәнекерлеу және калибрлі қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету.
Калибрлеу қондырғысы. Құбыр электр дәнекерлегiш қондырғы. құбыр электр дәнекерлегiш және калибрлеу қондырғысының жабдығы: тағайындау, құрылғы, жұмыстың қағидасы. Қосымша механизмдер. Технологиялық құрал-сайман. Қызмет көрсетiлетiн жабдықты пайдаланудың еңбек қауiпсiздiгi. Калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыны пайдалану. Калибрлеу және құбыр - электр дәнекерлегiш қондырғыларды жөндеу жұмыстардың ұйымы. Калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыны жөндеудің өндірістік процесі. Калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғы бірліктері мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыны құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғылар құрылғысы және жұмыс қағидасын;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғылардың негізгі және қосымша жабдықтарын тағайындалуын;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғылар техникалық пайдалану ережелерін;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыларды техникалық қызмет атқару - калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыларды жөндеудің
негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғылар жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғылардың пайдалану ережелерін;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыларды жөндеу уақытында бөлшектеу және жинау ретін.
Іскерліктер:
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғылардың технологиялық аспаптарын есептеуді;
- жабдықты беріктікке есептеуді жүргізу;
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыларды жөндеу әдістерін тандауды;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыларды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғылар бөлшектерін ақаулыққа және бақылауды өткізу;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- калибрлеу және құбыр электр дәнекерлегiш қондырғыларды косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
Біліктілік:

101014 2 – Электросварщик листов и лент
СД 03
Технология электросварки, контактной и аргонно-дуговой сварки.
Общие сведения об электрической сварке. Электрическая сварочная дуга. Теоретические основы сварки плавлением. Тепловые процессы при сварке. Методы контактной, аргонно-дуговой, атомно-водородной сварки. Классификация сварочных процессов и сравнительная характеристика различных способов сварки. Свариваемость основного металла и причины возникновения дефектов в сварных соединениях. Сварочные материалы, оборудование и режимы, применяемые при сварке углеродистых, низколегированных и легированных сталей, легких металлов и сплавов. Способы неразрушающего контроля качества сварных соединений. Готовые изделия: назначение, виды, сортамент ленты и сварных труб, требования государственных стандартов к качеству штрипсов.
Знания:
- теоретических основ электросварки;
- основ контактной, аргонно-дуговой, атомно-водородной сварки;
- особенностей технологического процесса электросварки, контактной, аргонно-дуговой, атомно-водородной сварки;
- в области сварочных материалов, оборудования и режимов, применяемых при сварке различных материалов.
Умения:
- ведения технологического процесса электросварки, контактной, аргонно-дуговой, атомно-водородной сварки;
- выбора нужного сварочного материала и оборудования при сварке углеродистых, низколегированных и легированных сталей;
- осуществлять неразрушающий контроль качества сварных соединений;
- ведения электросварки концов ленты на стыкосварочной машине в линии трубоэлектросварочного стана.
БК 4
ПК 2.14.1
ПК 2.14.2
ПК 2.14.4
ПК 2.14.5
СД 04
Стыкосварочные машины и сварочно-сматывающие агрегаты.
Оборудование: назначение, устройство, принцип работы. Стыкосварочные машины. Сварочно-сматывающие агрегаты. Линии трубоэлектросварочного стана, непрерывного стана печной сварки, стана сварки токами высокой частоты, стана спиральной сварки труб. Абразивный инструмент. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания:
- устройства и принципа работы стыкосварочных машин и сварочно-сматывающих агрегатов;
- технологического инструмента, применяемого при электросварке, контактной и аргонно-дуговой сварке.
Умения:
- подбирать абразивные камни соответствующей твердости, зачистки сварных швов;
- выбора силы сварочного тока, наладки стыкосварочной машины.
БК 4
ПК 2.14.3
ПК 2.14.4
ПК 2.14.6
СД 05
Наладка и обслуживание сварочного оборудования.
Организация наладочных работ сварочного оборудования. Производственный процесс ремонта сварочного оборудования. Способы ремонта деталей и сборочных единиц сварочного оборудования. Ремонт узлов и деталей. Технология производства монтажных работ. Пуско-наладочные работы. Монтаж, эксплуатация и ремонт сварочного оборудования.
Знания:
- правил технической эксплуатации сварочного оборудования;
- видов технического обслуживания сварочного оборудования;
- основных видов ремонта сварочного оборудования;
- порядка восстановления ремонтируемых узлов и деталей сварочного оборудования;
- структуру этапов монтажных работ;
- порядок приҰмки в эксплуатацию смонтированного оборудования;
- правила эксплуатации сварочного оборудования.
Умения:
- определять вид технического обслуживания;
- выбирать метод ремонта сварочного оборудования;
- определять периодичность ремонта сварочного оборудования;
- выбирать рациональный способ ремонта отдельной детали;
- подготовки сварочного оборудования к пуско-наладочным работам.
БК 6
БК 7
БК 10

101014 2 – Табақтар мен таспаларды электрмен дәнекерлеуші
АП 03
Электрдәнекерлеу, түйістіріп және аргон-доғалы дәнекерлеу технологиясы.
Электрдәнекерлеу туралы жалпы мәлiметтер. Электрдәнекерлеу доғасы. Балқытумен пiсiрудiң теориялық негiзi. Дәнекерлеудің жылу процестер. Түйісу, аргонды-доғалық, атом - сутектi пiсiру әдiстері. Дәнекерлегiш процестердi топтау және пiсiрудiң әр түрлi тәсiлдердiн салыстырмалы сипаттамасы. Негiзгi металдың пiсiрушiлiк және дәнекерленген қосылыста ақаулардың пайда болуы себебi. Көмiртектi, төмен легірленген және легірленген болат маркасы, жеңіл металдар және қорытпаларды дәнекерлеуде қолданылаты дәнекерлеу материалдар, жабдықтар және режімдер. Дәнекерленген қосылыстың сапасын бұзбай бақылау тәсiлдер. Дайын бұйым: тағайындау, түрлері, таспаның сортаменті және штриптерге мемлекеттiк стандарттар талаптар.
Білімдер:
- электрдәнекерлеудің теориялық негiздерiн;
- түйісу, аргонды-доғалық, атом-сутектi пiсiру негiздерін;
- электрдәнекерлеу, жанасу және аргон-доғалы, атом-сутектi дәнекерлеу технологиялығ процесінің ерекшеліктерін;
- әртүрлі материалдармен дәнекерлеу кезінде қолданылатын пісіру материалдар, жабдықтар және режімдер саласында.
Іскерліктер:
- электрдәнекерлеу, жанасу, аргон-доғалы, атом-сутектi дәнекерлеу технологиялық процесін енгізуді;
- көмiртектi, төмен легірленген және легірленген болат маркасынан дәнекерлеуде қолданылатын дәнекерлеу материалдар, жабдықтарды таңдауды;
- дәнекерленген қосылыстың сапасын бұзбай бақылау жүзеге асыру;
- құбырэлектрдәнекерлеу қондырғы сызықта тігісдәнекерлеу машинада таспаның соңынын электрдәнекерлеуді енгізуді.
БҚ 4
КҚ 2.14.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.5
АП 04
Тігісдәнекерлеу машиналар және дәнекерлеу-орау агрегаттары.
Жабдығы: тағайындалу, құрылғысы және жұмыс қағидасы. Тігісдәнекерлеу машина. Дәнекерлеу-орау агрегаттары. Құбырэлектрдәнекерлеу қондырығының сызығы, пеште дәнекерлеудің толассыз қондырғы, жоғыры жиілікті тоқпен дәнекерлеу қондырғы, құбырларды спиральды дәнекерлеу қондырғы. Абразивті аспап. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тігісдәнекерлеу машина және дәнекерлеу-орау агрегаттарының құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- электрдәнекерлеу, жанасу, аргон-доғалы дәнекерлеу кезінде қолданылатын технологиялық аспаптарды.
Іскерліктер:
- пісіру тігістерді тазарту, қаттылығына сәйкес абразивтік тастарды таңдау алуды;
- дәнекерлеу тоқтың күшін таңдау, тігісдәнекерлеу машинана жөндеу.
БҚ 4
КҚ 2.14.3
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.6
АП 05
Дәнекерлеу жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету.
Дәнекерлеу жабдықтарды жөндеу жұмыстар ұйымы. Дәнекерлеу жабдықтарды жөндеудің өндірістік процесі. Дәнекерлеу жабдықтарды құрастыру бірліктер мен бөлшектерді жөндеу әдістері. Түйіндерді және бөлшектерді жөндеу. Жөндеу жұмыстарды өндіру технологиясы. Қосу - жөндеу жұмыстар. Дәнекерлеу жабдықтарды құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- дәнекерлеу жабдықтарды техникалық қызмет көрсету түрлерін;
- дәнекерлеу жабдықтарды жөндеудің негізгі түрлерін;
- жөндеу әдістерін;
- жөнделетін түйіндер мен бөлшектердің құрылғысын және тағайындалуын;
- дәнекерлеу жабдықтарды жөнделетін түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру ретін;
- құрастыру жұмыс кезеңін құрылымын;
- құрастырылған жабдықтарды енгізуге қабылдау ретін;
- дәнекерлеу жабдықтарды пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
- техникалық қызмет көрсету түрін анықтауды;
- дәнекерлеу жабдықтарды жөндеу әдістерін тандауды;
- дәнекерлеу жабдықтарды жөндеу кезеңділігін анықтауды;
- жеке бөлшектерді рационалды жөндеу әдісін тандауды;
- дәнекерлеу жабдықтарды косу-жөндеу жұмыстарына дайындауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10

ПК 2.14.3
ПК 2.14.7
Квалификация:
101015 2 – Заварщик труб и баллонов
СД 03
Технология электросварки.
Общие сведения об электрической сварке. Электрическая сварочная дуга. Теоретические основы сварки плавлением. Тепловые процессы при сварке. Классификация сварочных процессов и сравнительная характеристика различных способов сварки. Свариваемость основного металла и причины возникновения дефектов в сварных соединениях. Сварочные материалы, оборудование и режимы, применяемые при сварке углеродистых, низколегированных и легированных сталей, легких металлов и сплавов. Способы неразрушающего контроля качества сварных соединений.
Знания:
- теоретических основ электросварки;
- особенностей технологического процесса электросварки;
- в области сварочных материалов, оборудования и режимов, применяемых при сварке различных материалов.
Умения:
- ведения технологического процесса электросварки;
- выбора нужного сварочного материала и оборудования при электросварке углеродистых, низколегированных и легированных сталей;
- осуществлять неразрушающий контроль качества сварных соединений.
БК 4
ПК 2.15.1
ПК 2.15.5
СД 04
Технология заварки баллонов и труб.
Технологический процесс заварки труб и баллонов: теоретические основы процесса, технологическая схема. Кислородная сварка металлов. Сварка металла постоянным и переменным током. Исходные и вспомогательные материалы. Свариваемые материалы: виды, механические свойства. Газы, применяемые при сварке: свойства; правила обращения с газами, находящимися под высоким давлением. Присадочные материалы: назначение, применение. Дефекты сварных соединений.
Знания:
- теоретических основ процесса заварки труб и баллонов;
- особенностей кислородной сварки и сварки металла постоянным и переменным током.
Умения:
- ведение технологического процесса заварки горячих баллонов и труб;
- сварка металла постоянным и переменным током;
- осуществлять кислородную сварку металлов.
БК 4
ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.15.3
ПК 2.15.4
ПК 2.15.5
ПК 2.15.6
СД 05
Электро- и газосварочное оборудование.
Оборудование для процесса заварки труб и баллонов: назначение, устройство, принцип работы. Электросварочные машины. Аппараты постоянного и переменного тока. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания:
- устройства и принципа работы электро- и газосварочного оборудования;
- технологического инструмента, применяемого при электро- и газосварки;
- устройства и правил технической эксплуатации электросварочных машин и аппаратов постоянного и переменного тока.
Умения:
- работать на электро- и газосварочном оборудовании.
БК 6
БК 7
БК 10

КҚ 2.14.3
КҚ 2.14.7
Біліктілік:
101015 2 – Құбыр және баллондарды пісіруші
АП 03
Электр дәнекерлеу технологиясы.
Электр дәнекерлеу туралы жалпы мәлiметтер. Электрдәнекерлеу доғасы. Балқытумен пiсiрудiң теориялық негiзi. Дәнекерлеудің жылу процестер. Дәнекерлегiш процестердi топтау және пiсiрудiң әр түрлi тәсiлдердiн салыстырмалы сипаттамасы. Негiзгi металдың пiсiрушiлiк және дәнекерленген қосылыста ақаулардың пайда болуы себебi. Көмiртектi, төмен легірленген және легірленген болат маркасы, жеңіл металдар және қорытпаларды дәнекерлеуде қолданылаты дәнекерлеу материалдар, жабдықтар және режімдер. Дәнекерленген қосылыстың сапасын бұзбай бақылау тәсiлдер.
Білімдер:
- электрдәнекерлеудің теориялық негiздерiн;
- электрдәнекерлеудің технологиялық процесінің ерекшеліктерін;
- әртүрлі материалдармен дәнекерлеу кезінде қолданылатын пісіру материалдар, жабдықтар және режімдер саласында.
Іскерліктер:
- электрдәнекерлеудің технологиялық процесін енгізуді;
- көмiртектi, төмен легірленген және легірленген болат маркасынан дәнекерлеуде қолданылатын дәнекерлеу материалдар, жабдықтарды таңдауды;
- дәнекерленген қосылыстың сапасын бұзбай бақылау жүзеге асыру.
БҚ 4
КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.5
АП 04
Құбыр және баллондарды пісіру технологиясы.
Құбыр мен баллондарды пісірудің технологиялық процесі: процестiң теориялық негiздерi, технологиялық сұлба. Металдардың оттекті пiсiру. Металды тұрақты және айнымалы тоқпен пiсiру. Алғашқы және қосалқы материалдар. Пiсiрiлетiн материалдар: түрлері, механикалық қасиеттер. Дәнекерлеуде қолданылатын газдар: қасиеттері; жоғарғы қысым газдармен ұстай бiлудiң ережесі. Қоспа материалдары: тағайындау, қолдану. Дәнекерлеумен пайда болатын ақаулар.
Білімдер:
- құбыр мен баллондарды пісіру процесінің теориялық негiздерi;
- оттекті дәнекерлеу ерекшелiктерi және металды тұрақты және айнымалы тоқпен пiсiру.
Іскерліктер:
- ыстықтай құбыр мен баллондарды пісірудің технологиялық процесiң жүргiзу;
- металды тұрақты және айнымалы тоқпен пiсiру;
- металдарды оттекпен пiсiру.
БҚ 4
КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
КҚ 2.15.3
КҚ 2.15.4
КҚ 2.15.5
КҚ 2.15.6
АП 05
Электр- және газбен дәнекерлеу жабдықтары.
Құбыр мен баллондарды дәнекерлеу процесінің жабдығы: тағайындау, құрылғы, жұмыстың қағидасы. Электрдәнекерлегiш машиналар. Тұрақты және айнымалы ток құрылғысы. Қызмет атқаратын жабдықты пайдаланудың еңбек қауiпсiздiгi.
Білімдер:
- электро- және газбен дәнекерлеу жабдығы құрылғысы және жұмыстың қағидасы;
- электро- және газбен қолданылатын технологиялық құрал-аспап;
- электр дәнекерлегiш машиналарды және тұрақты және айнымалы ток құрылғыны техникалық пайдалануының ережелерi және құрылғыны.
Іскерліктер:
- электро- және газбен дәнекерлеу жабдықта жұмыс iстеуді.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10

ПК 2.15.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиоанльная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Стропольная практика.
Безопасность труда и пожаробезопасность в УПМ. СНиП производства стропольных работ. Виды и классификация грузозахватных устройств и приспособлений. Канаты стальные, пеньковые и из синтетических волокон. Соединения канатов, канатные узлы. Приспособления для стропольных работ. Захваты, траверсы, лебедки и способы их закрепления. Грузоподъемные машины и приспособления. Монтажные мачты, шевры, краны. Чтение чертежей и схем строповки грузов. Знаковая сигнализация. Правила ТБиОТ при работе с грузоподъемными устройствами при выполнении стропольных работ.
Умения:
- выбирать грузозахватные устройства и приспособления, соответствующие схеме строповки, массе и размерам перемещаемого груза;
- определять пригодность стропов;
- сращивать и связывать стропы разными узлами;
- выполнять строповку и увязку технологического оборудования;
- подавать сигналы машинисту крана (крановщику) и наблюдать за грузом при подъеме, перемещении и укладке;
Навыки:
- выполнения подготовительных работ при производстве стропольных работ;
- производства строповки и увязки различных групп грузов и конструкций;
- безопасного выполнения сропольных работ.
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.4
ПК 2.7.7
ПК 2.8.2
ПК 2.9.4
ПК 2.11.2
ПК 2.13.6
ПК 2.14.7
ПК 2.15.3
ПО 02
Слесарная практика.
Безопасность труда и пожаробезопасность в УПМ. Виды слесарных работ. Слесарный и мерительный инструмент, его назначение. Организация рабочего места слесаря. Опиливание металла. Резка и рубка металла. Шероховатость поверхности. Правка и гибка металла. Разметка. Сверление. Зенкерование и развертывание отверстий. Нарезание резьбы. Клепка. Шабрение и притирка. Полирование поверхности. Комплексная слесарная обработка.
Умения:
- выбирать режим обработки с учетом характеристик металлов и сплавов;
- соблюдать технологическую последовательность при выполнении слесарных работ;
- выбирать подходящий слесарный инструмент в зависимости от конечной цели обработки;
Навыки:
- самостоятельной организации рабочего места в соответствии с требованиями ОТ и ПБ;
- самостоятельного безопасного выполнения основных слесарных операций.
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПК 2.5.3
ПК 2.5.7
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.2
ПК 2.8.6
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.10.6
ПК 2.11.4
ПК 2.11.6
ПК 2.12.2
ПК 2.12.4
ПК 2.14.5
ПК 2.14.7
ПК 2.15.6
ПК 2.15.7
ПО 03
Сварочная практика.
В учебных мастерских на первом курсе обучения учащиеся осваивают приемы и способы работ ручной электродуговой и сварки. Безопасность труда и пожаробезопасность в УПМ. Ознакомление с правилами подготовки металла к сварке. Подготовка металла к сварке с выполнением слесарных операций. Разделка кромок под сварку. Ознакомление со сварочным оборудованием и аппаратурой для ручной дуговой сварки покрытыми электродами. Подготовка оборудования к работе. Тренировка в возбуждении сварочной дуги и поддержании еҰ горения. Сборка, дуговая наплавка и сварка пластин в нижнем, наклонном, вертикальном и горизонтальном положении сварного шва. Сборка и дуговая сварка простых деталей. Дуговая резка металла покрытыми электродами.
Умения:
- оказывать самопомощь и взаимопомощь при травмах;
- пользоваться СИЗ при сварочных работах;
- подготавливать металл к сварке с выполнением слесарных операций;
- подготавливать сварочное оборудование к работе;
- возбуждать сварочную дугу, поддерживать еҰ горение;
- собирать под сварку стыковые соединения;
- проверять качество сварного шва;
- резать металл различной конфигурации.
Навыки:
- разделывания кромок под сварку;
- регулирования силы сварочного тока, присоединения сварочных проводов, держания электрододержателя и щитка в руках;
- сварки стыковых соединений;
- исправления дефектов сварного шва;
- подготовки и установки пластин под дуговую резку.
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10

КҚ 2.15.7
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Стропольді практикасы.
Еңбектiң қауiпсiздiгi және ОӨШ өрттен қауiпсiздiк. Стропты жұмыстарды өндiру СНжЕ. Көрiнiс және жүк қармағыш құрылғылар және аспаптың түрлері және топтастыру. Болат, кендiрден және синтетикалық талшықтардан жасалған арқандар. Арқандардың қосуы, арқан буындары. Стропты жұмыстар үшiн айлабұйым. Қармау, траверстер, жүкшығыр және олардың бекіту тәсiлдерi. Жүккөтергiш машина және айлабұйым. Монтаждық дiңгектер, шеврлер, крандар. Сызбаларды және жүктердi матаудың сұлбаларын оқу. Таңбалы дабылдама. Стропты жұмыстарды орындалуда жүк көтеру құрылғылармен жұмыстың ҚТжЕҚ ережесі.
Іскерліктер:
- басқа орынға ауыстырылатын жүктiң строптың сұлбасына, массасына және өлшемдеріне сәйкес жүк қармағыш құрылғылар және аспаптарды таңдауды;
- строптар жарамдылығын анықтауды;
- әр түрлi буындармен строптарды жетiлдіру және байланыстыру;
- технологиялық жабдықты байланыстыру және строптауды орындауды;
- кран машинисіне (краншыға) белгі беру және жүкті көтеру, жылжуда және қалауда бақылау.
Дағдылар:
- стропты жұмыстарды өндіру кезінде даярлау жұмыстардың орындалуы;
- әр түрлi жүк топтар және құрылымдарды байланыстыру және строптау өндiрiсi;
- стропты жұмыстардың қауiпсiз орындалуды.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.2
КҚ 2.9.4
КҚ 2.11.2
КҚ 2.13.6
КҚ 2.14.7
КҚ 2.15.3
ӨО 02
Слесарлық практика.
Еңбектiң қауiпсiздiгi және ОӨШ өрттен қауiпсiздiк. Слесарлы жұмыстар түрлері. Слесарлы және өлшейтiн құрал, оның тағайындауы. Слесiрдiң жұмыс орнының ұйымы. Металды арамен кесуi. Металдың кесу және шабуы. Беттiң кедiр-бұдырлығы. Металды түзету және иілу. Белгiлеу. Бұрғылау. Саңылауларды үңгiлеу және жазу. Бұранданың қиюы. Тойтару. Қыру және ысқылау. Беттiң жылтыратуы. Кешендi слесарлық өңдеу.
Іскерліктер:
- металдар және қорытпалар сипаттамасын есепке алумен өңдеудiң режiмiн таңдауды;
- слесарь жұмыстарын орындалуда технологиялық тiзбектерін сақтауды;
- жарайтын слесарь құрал-сайманың өңдеудi соңғы мақсатынан тәуелдiлiкте таңдауды.
Дағдылар:
- ЕҚжӨК талаптармен сәйкес жұмыс орнының дербес ұйымы;
- негiзгi слесарь операцияларын дербес қауiпсiздыгы орындалу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.6
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.4
КҚ 2.14.5
КҚ 2.14.7
КҚ 2.15.6
КҚ 2.15.7
ӨО 03
Дәнекерлеу практикасы.
Оқу шеберханада бірінші курста оқушылар қол электр доғасымен пiсiру жұмыстарды қабылдау және тәсiлдерін үйретудi меңгередi. Еңбектiң қауiпсiздiгi және ОӨШ өрттен қауiпсiздiк. Металды пiсiруге дайындығының ережелерiмен танысу. Слесарлы операцияларын орындалумен металды пiсiруге дайындығы. Пiсiруге жиектерiн бөлу. Электродпен қапталған қол доғалық пiсiру үшiн дәнекерлегiш жабдықпен және аппаратурамен танысу. Жұмысқа жабдықтың дайындығы. Дәнекерлегiш доғаның қоздыруында жаттығу және онының жануын сүйемелдеу. Дәнекерленген жапсардың төменгi тiк және көлденеі жағдайда құрастыру бiрлiгi, тілімдерді доғалық балқытып қаптастыру және пiсiру. Қарапайым бөлшектерді құрастыру бiрлiгi және доғалық пiсiру. Электродтармен қапталған металды доғалық кесу.
Іскерліктер:
- өздiгiнен көмек жасап және жарақаттарда өзара көмекті;
- дәнекерлегiш жұмыстарда СИЗ пайдалану;
- слесарь операцияларын орындалумен пiсiруге металды дайындалу;
- жұмысқа дәнекерлегiш жабдықты дайындалу;
- дәнекерлеу доға екiленсу, онының жануы ұсталу;
- түйiстiрiп пiсiруге қосылыстарды жиналу;
- дәнекерленген жапсардың сапасын тексеру;
- әр түрлi нысанның металды кесiлу.
Дағдылар:
- пiсiруге жиектердi мүшелеу
- дәнекерлегiш токтi күш, дәнекерлегiш сымдарды қосылу, электрод ұстағыштың ұстауын реттеу және жақтардағыны қалқанша
- қосылыс түйiстiрiп пiсiру
- дәнекерленген жапсардың ақауларын түзету
- дайындық және доғалық кесуге тiлiмдердi қондыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10

ПК 2.4.2
ПК 2.4.7
ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.6.6
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ПК 2.8.6
ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.10.7
ПК 2.11.7
ПК 2.12.3
ПК 2.12.7
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.14.5
ПК 2.14.7
ПК 2.15.6
ПК 2.15.7
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика.
Инструктаж по технике безопасности и охране труда (ТБиОТ). Место трубного производства в структуре промышленности. Роль предприятия-базы практики в трубном производстве Казахстана. Производственная характеристика предприятия. Основные и вспомогательные подразделения (цеха, участки). Обеспечение исходными материалами и сбыт конечной продукции. Предприятия - партнеры: поставщики и покупатели. Составление письменного отчета о прохождении практики с описанием роли предприятия в регионе, структуры предприятия, сортамента его конечной продукции и основных правил ТБиОТ.
Умения:
- знакомиться с производством и его местом в экономике региона;
- применять современные методы анализа и технико-экономических расчетов.
Навыки:
- овладеть первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование теоретических знаний;
- работы с экономической и технологической литературой по трубному производству.
БК 1
БК 4
БК 8
БК 9
ПК 2.4.5
ПК 2.5.2
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.5
ПК 2.9.3
ПК 2.10.6
ПК 2.11.3
ПК 2.12.4
ПК 2.13.5
ПК 2.14.3
ПК 2.15.5
ПП 02
Производственно-технологическая практика.
Инструктаж по технике безопасности и охране труда. Организация рабочего места. Изучение технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов. Освоение методов эксплуатации, обслуживания и ремонта технологического оборудования. Ознакомление с возможными неисправностями и безопасными приемами их устранения. Овладение умениями и навыками, самостоятельного выполнения всех видов работ в объеме требований профессионально - квалификационной характеристики. Оформление письменного отчета по практике. В период прохождения практики происходит подготовка к сдаче комплексного экзамена.
Умения:
- использовать полученные теоретические знания в профессиональной деятельности;
- обосновывать техническое решение и/или рационализаҒторское предложение, прогнозируя их возможные последствия.
Навыки:
- квалифицированно ориентироваться в конкретной производственной ситуации;
- самостоятельной работы с технологической документацией.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 6
БК 9
БК 10
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.5
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ПК 2.7.7
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.5
ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.12.1
ПК 2.12.6
ПК 2.13.1
ПК 2.13.6
ПК 2.14.1
ПК 2.14.2

КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.10.7
КҚ 2.11.7
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.7
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.14.5
КҚ 2.14.7
КҚ 2.15.6
КҚ 2.15.7
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Танысу практикасы.
Қауiпсiздiк техникасы және еңбекті қорғау (ҚТжЕҚ) бойынша нұсқама. Өнеркәсiптiң құрылымында құбыр өндiрiстiң орны. Қазақстанның құбыр өндiрiсiнде тәжiрибе кәсiпорын – база маңыздылығы. Кәсiпорынның өндiрiстiк сипаттамасы. Негiзгi және қосымша (цех, бөлімшелер) бөлiмшелер. Бастапқы материалдармен қамтамасыз ету және түпкi өнiмдi өткiзу. Кәсiпорын - серiктес. жеткiзушi және сатып алушылар. Аймақтағы кәсiпорынның рөлiн сипаттамамен, кәсiпорынның құрылымы, оның өнiмнің сортамент және ҚТжЕҚ негiзгi ережелерiмен машықтануды өту туралы жазбаша есеп құрастыру.
Іскерліктер:
- өндiрiспен және экономика аймақтарда оның орнымен танысуды;
- қазiргi талдаудың әдiстерiн және техника-экономикалықтар есептерді қолдану.
Дағдылар:
- бастапқы кәсiби тәжiрибемен игеру, теориялық бiлiмдердi жиынтықтау және жетiлдiруi;
- құбыр өндiрiсі бойынша экономикалық және технологиялық әдебиет жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.3
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.14.3
КҚ 2.15.5
КП 02
Өндірістік-технологиялық практика.
Қауiпсiздiк техникасы және еңбек қорғау бойынша нұсқау. Жұмыс орнының ұйымы. Технологиялық жабдықты және бақылау-өлшеу аспаптарды зерттеу. Технологиялық жабдықты пайдалану, қызмет атқару және жөндеу әдiстерiн игеру. Жөнделмейтін мүмкiндікпен және олардың жоюының қауiпсiз тәсiлдерiмен танысу. Кәсiби- бiлiктi мұғалiм талаптар көлемде барлық жұмыстар түрлерін дербес орындалу, меңгеру және дағдылармен орындалу. Машықтану бойынша есепті жазбаша ресiмдеу. Машықтануды өту кезеңде кешендi емтиханды өткiзуге дайындықта болады.
Білімдер:
- кәсiби қызметте алынған теориялық бiлiмдердi пайдалану;
- техникалық шешiм және/немесе рационализаторлық ұсыныс, олардың мүмкiн болжай зардаптарын негiздеу.
Дағдылар:
- нақты өндiрiстiк жағдайда бiлiктi бағыттауды;
- технологиялық құжаттамамен өзiндiк жұмыс жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.6
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.6
КҚ 2.14.1
КҚ 2.14.2

ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать социальную значимость своей будущей специальности, проявлять к ней устойчивый интерес.
БК 2
Обновлять профессиональные знания, умения и навыки в течение всей трудовой жизни.
БК 3
Планировать рабочее время и собственные трудовые действия.
БК 4
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
БК 5
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения.
БК 6
Уметь работать самостоятельно и в команде.
БК 7
Организовывать собственную деятельность, исходя из определенных руководителем целей и способов их достижения.
БК 8
Организовывать рабочее место.
БК 9
Работать с технической документацией, проводить поиск и систематизацию научно-технической информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
БК 10
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.4 101004 2 – Вальцовщик обкатной машины
ПК 2.4.1 Вести технологический процесс обкатки днищ и горловин баллонов;
ПК 2.4.2 Регулировать температуру нагрева заготовки в процессе обкатки;
ПК 2.4.3 Обеспечивать нормальную работу основного оборудования и вспомогательных механизмов;
ПК 2.4.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
ПК 2.4.5 Подбирать и регулировать технологический обкатной инструмент;
ПК 2.4.6 Проводить клеймение, маркировку и укладку баллонов;
ПК 2.4.7 Осуществлять пооперационный контроль качества.
2.5 101005 2 – Вальцовщик калибровочного стана
ПК 2.5.1 Вести технологический процесс калибровки труб;
ПК 2.5.2 Наблюдать за работой стана, охладительного стола;
ПК 2.5.3 Наблюдать за состоянием валков и механизмов;
ПК 2.5.4 Проверять состояние поверхности труб;
ПК 2.5.5 Проверять размеры труб;
ПК 2.5.6 Наблюдать за правильной укладкой труб и исправлять их положение;
ПК 2.5.7 Наблюдать за состоянием систем смазки.
2.6 101006 2 – Вальцовщик стана печной сварки труб
ПК 2.6.1 Вести технологический процесс сварки труб;
ПК 2.6.2 Наблюдать за работой стана, процессом формовки и сварки штрипса в трубу;
ПК 2.6.3 Определять температуру нагрева металла;
ПК 2.6.4 Регулировать скорость сварки труб;
ПК 2.6.5 Наблюдать за состоянием и охлаждением валков;
ПК 2.6.6 Осуществлять отбор проб и определять качества сварного шва;
ПК 2.6.7 Наблюдать за состоянием систем смазки.
2.7 101007 2 – Оператор поста управления стана горячего проката труб

КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коді
Базалық құзыреттері (БҚ)
БҚ 1
Өз келешек мамандықты әлеуметтiк мәндiлiк түсiну, тұрақты қызығушылықпен оған қарау.
БҚ 2
Өмір бойы кәсіптік білімін, іскерліктігін және дағдасын жаңарту.
БҚ 3
Жұмыс уақытын және өз еңбектік қызметін жоспарлау.
БҚ 4
Қауiпсiздiк техниканы, еңбектiң қорғаудың ережесі және нормалары, өндiрiстiк тазалық сақтаудың және өртке қарсы қауiпсiздiкті сақтау.
БҚ 5
Жеке аралық және коммуникативті тәрбие ережесін сақтау.
БҚ 6
Жеке және командада жұмыс істеу.
БҚ 7
Белгiлi қолбасшымен мақсаттары және онының жетiстiгiнiң тәсiлдерiнен шыға өзiндiк iс-қимылды ұйымдастырылуы
БҚ 8
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 9
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу, кәсіптік мәселелерді тиімді орындауға арналған ғылыми-техникалық ақпаратты іздеу және жүйелендіруді өткізу.
БҚ 10
Ең жоғарғы біліктілігі бар маман қолбасшымен жұмысты орындау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.4 101004 2 – Илеу машинасының жаныштаушысы
КҚ 2.4.1 Балондардың астын және мойындарда дөңгелектеудің технологиялық үдерісін енгізу;
КҚ 2.4.2 Дөңгелектеу үдерісінде дайындаманың қыздыру температурасын реттеу;
КҚ 2.4.3 Негізгі жабдықты және қосалқы механизмдердің нормалды жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.4.4 Жабдыққа қызмет көрсету жұмысында ақауды табу және жою;
КҚ 2.4.5 Технологиялық дөңгелектеу аспапты жинап алу және реттеу;
КҚ 2.4.6 Баллондарды таңбалау, маркалау және қалауды өткізу;
КҚ 2.4.7 Сапаны операция бойынша бақылауды жүзеге асыру.
2.5 101005 2 – Калибрлеу қондырғысының жаныштаушысы
КҚ 2.5.1 Құбырларды калибрлеудің технологиялық үдерісін енгізу;
КҚ 2.5.2 Салқындату үстелдің қондырғы жұмысын бақылау;
КҚ 2.5.3 Біліктер және механизмдер жағдайын бақылау;
КҚ 2.5.4 – Құбыр бетінің жағдайын тексеру;
КҚ 2.5.5 Құбырлардың өлшемдерін тексеру;
КҚ 2.5.6 Құбырларды дұрыс төсеуді бақылау және олардың күйін түзету;
КҚ 2.5.7 Майлау жүйесінің күйін бақылау.
2.6 101006 2 – Құбырларды пеште пісіру қондырғысының жаныштаушысы
КҚ 2.6.1 Құбырларды дәнекерлеудің технологиялық үрдісті енгізу;
КҚ 2.6.2 Жұмыс істеп жатқан қондырғы, қалыптау үрдіс және штрипстен құбырға дәнекерлеуді бақылау;
КҚ 2.6.3 Металдың қыздыру температурасына анықтау;
КҚ 2.6.4 Құбырларды дәнекерлеу жылдамдығын реттеу;
КҚ 2.6.5 Біліктердің күйін және салқындатуды бақылау;
КҚ 2.6.6 Сынау таңдауды жүзеге асыру және дәнекерлеудің тігіс сапасын анықтау;
КҚ 2.6.7 Майлау жүйесінің күйін бақылау.
2.7 101007 2 – Құбырларды ыстықтай илеу қондырғысын басқару бекетінің операторы

ПК 2.7.1 Участвовать в технологическом процессе производства труб;
ПК 2.7.2 Регулировать обороты валков в зависимости от различных факторов;
ПК 2.7.3 Наблюдать за нагрузкой электродвигателей;
ПК 2.7.4 Наблюдать за сигналами сопряженных участков;
ПК 2.7.5 Участвовать в перевалках валков;
ПК 2.7.6 Участвовать в наладке стана;
ПК 2.7.7 Участвовать в ремонте стана.
2.8 101008 2 – Резчик труб и заготовок
ПК 2.8.1 Осуществлять навертку резьбовых соединительных частей;
ПК 2.8.2 Проводить сортировку металла перед резкой, пакетирование и уборку заготовок, труб;
ПК 2.8.3 Осуществлять раскрой заготовок;
ПК 2.8.4 Участвовать в резке труб и заготовок на оборудовании различной конструкции;
ПК 2.8.5 Наблюдать за работой обслуживаемого станка;
ПК 2.8.6 Осуществлять контроль качества навертки резьбовых соединений;
ПК 2.8.7 Проверять качество резки на соответствие допускам.
2.9 101009 2 – Нагревальщик (сварщик) металла
ПК 2.9.1 Вести технологический процесс нагрева штрипса в нагревательных печах;
ПК 2.9.2 Наблюдать за качеством штрипса;
ПК 2.9.3 Наблюдать за состоянием кладки и рабочего пространства печи;
ПК 2.9.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
ПК 2.9.5 Осуществлять посадку штрипса в печь;
ПК 2.9.6 Обеспечивать правильное перемещение штрипса в рабочем пространстве печи;
ПК 2.9.7 Осуществлять заправку подины, чистку леток и рабочего пространства печи.
2.10 101010 2 – Прессовщик горячих труб
ПК 2.10.1 Вести технологический процесс прессования труб;
ПК 2.10.2 Осуществлять подбор инструмента деформации в соответствии с заданными размерами;
ПК 2.10.3 Осуществлять разборку и перевалку прессового инструмента;
ПК 2.10.4 Обеспечивать сохранность и бесперебойность работы технологического и измерительного инструмента;
ПК 2.10.5 Задавать заготовки в приемник;
ПК 2.10.6 Подавать смазку на заготовку;
ПК 2.10.7 Определять геометрических размеров и качества продукции.
2.11 101011 2 – Прессовщик на испытании труб и баллонов
ПК 2.11.1 Вести технологический процесс гидравлического или пневматического испытания;
ПК 2.11.2 Осуществлять подачу труб и баллонов со стеллажей на пресс, осмотр их перед испытанием и уборку после испытания;
ПК 2.11.3 Соблюдать параметры испытаний;
ПК 2.11.4 Осуществлять контроль за работой водяных и масляных насосов;
ПК 2.11.5 Осуществлять нейтрализацию травильных стоков;
ПК 2.11.6 Проводить проверку состояния испытательных шайб, матриц, их замену;
ПК 2.11.7 Осуществлять маркировку труб.
2.12 101012 2 – Калибровщик труб на прессе
ПК 2.12.1 Вести технологический процесс расширения, калибровки и испытания электросварных труб большого диаметра на прессах-расширителях;

КҚ 2.7.1 Құбыр өндірісінің технологиялық үдерісінде қатысу;
КҚ 2.7.2 Әртүрлі факторлардан сәйкес біліктер айналымын реттеу;
КҚ 2.7.3 Электрқозғалтқыш күшін бақылау;
КҚ 2.7.4 Жанасқан бөлімдер белгісін бақылау;
КҚ 2.7.5 Біліктердің ауытқуда қатысу;
КҚ 2.7.6 Қондырғы баптауда қатысу;
КҚ 2.7.7 Қондырғы жөндеуде қатысу.
2.8 101008 2 – Құбырларды және дайындамаларды кесуші
КҚ 2.8.1 Бұрандалы қосылыс бөліктерді бұрап бекітуді жүзеге асыру;
КҚ 2.8.2 Кесу алдында металды сорттау, пакеттеу және дайындамалар, құбырларды жинауды өткізу;
КҚ 2.8.3 Дайындама жаймасын жүзеге асыру;
КҚ 2.8.4 Жабдықтың әртүрлі құрылымында құбырларды және дайындаманы кесуде қатысу;
КҚ 2.8.5 Қызмет істейтін станокты жұмыс істеуін бақылау;
КҚ 2.8.6 Бұрандалы қосылысты бұрап бекітуді жүзеге асыру;
КҚ 2.8.7 Кесу сапасын тексеру.
2.9 101009 2 – Металл қыздырушысы (дәнекерлеуші)
КҚ 2.9.1 Қыздыру пештерде штрипсті қыздырудың технологиялық үдерісін енгізу;
КҚ 2.9.2 Штрипс сапасын бақылау;
КҚ 2.9.3 Қалау күйін және пештің жұмыс кеңістігін бақылау;
КҚ 2.9.4 Қызмет көрсететін жабдықтың жұмыс кезінде ақауларды табу және жою;
КҚ 2.9.5 Пешке штрипсті отырғызуды жүзеге асыру;
КҚ 2.9.6 Пештің жұмыс кеңістігінде штрипсті дұрыс ығыстыруды қамтамасыз ету;
КҚ 2.9.7 Отынды толтыру, өңешті тазарту және пештің жұмыс кеңістігін жүзеге асыру.
2.10 101010 2 – Ыстық құбырларды сығымдаушы
КҚ 2.10.1 Құбырды престеудің технологиялық үрдісті енгізу;
КҚ 2.10.2 Берілген өлшемдерімен сәйкес деформация аспапты таңдауды жүзеге асыру;
КҚ 2.10.3 Пресстік аспаптарды талдау және ауытқуды жүзеге асыру;
КҚ 2.10.4 Технологиялық және өлшемді аспаптардың үздіксіз жұмысын және сақтауды қамтамасыз ету;
КҚ 2.10.5 Қабылдауышқа дайындаманы тапсыру;
КҚ 2.10.6 Дайындамаға майлауды беру;
КҚ 2.10.7 Геометриялық өлшемін және өнім сапасын анықтау.
2.11 101011 2 – Құбыр және баллондарды сынауға сығымдаушы
КҚ 2.11.1 Гидравликалық және пневматикалық сынаудың технологиялық үдерісін енгізу;
КҚ 2.11.2 Стеллаждан преске құбырды және баллондарды берісті жүзеге асыру, сынау алдында оларды қарастыру және сынаудан кейін жинау;
КҚ 2.11.3 Сынау параметрін сақтау;
КҚ 2.11.4 Су және майлау сорғыштар жұмысын бақылауын жүзеге асыру;
КҚ 2.11.5 Химиялық өңдеу ағудың бейтараптануды жүзеге асыру;
КҚ 2.11.6 Сынау шайба жағдайын, матрицаны тексеру, оларды айырбастауды өткізу;
КҚ 2.11.7 Құбырды маркалауды жүзеге асыру.
2.3 101012 2 – Престе құбырларды калибрлеуші
КҚ 2.12.1 Гидравликалық кеңейтудің технологиялық үрдісті, шеген құбырдың соның калибрлеу және пресс кеңейтуде үлкен диаметрлі электрдәнекерлеуші құбырды сынауын енгізу;

ПК 2.12.2 Подготавливать концы труб к расширению;
ПК 2.12.3 Наблюдать за состоянием технологического инструмента;
ПК 2.12.4 Наблюдать за наличием технологической смазки и масла в системе;
ПК 2.12.5 Наблюдать за работой вспомогательных механизмов;
ПК 2.12.6 Проводить подналадку обслуживаемого оборудования;
ПК 2.12.7 Осуществлять очистку и смазку движущихся частей пресса.
2.13 101013 2 – Электросварщик труб на стане
ПК 2.13.1 Вести технологический процесс производства труб сваркой;
ПК 2.13.2 Наблюдать за работой механизмов сварочного узла;
ПК 2.13.3 Участвовать в подборе режимов сварки;
ПК 2.13.4 Наблюдать за качеством, наличием и равномерным поступлением флюса, сварочной проволоки;
ПК 2.13.5 Наблюдать за качеством шва и сварного соединения;
ПК 2.13.6 Участвовать в перевалке валков и наладке стана на заданный размер труб;
ПК 2.13.7 Проводить испытание качества сварного шва на сплющивание.
2.14 101014 2 – Электросварщик листов и лент
ПК 2.14.1 Вести технологический процесс сварки штрипса на стыкосварочной машине;
ПК 2.14.2 Вести технологический процесс сварки концов холоднокатаных листов в рулонах на стыкосварочной машине;
ПК 2.14.3 Наблюдать за работой стыкосварочной машины и тянущих роликов;
ПК 2.14.4 Осуществлять подбор абразивных камней соответствующей твердости, зачистку сварных швов;
ПК 2.14.5 Отбирать образцы;
ПК 2.14.6 Выбирать силу сварочного тока, осуществлять наладку стыкосварочной машины и замену губок;
ПК 2.14.7 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
2.15 101015 2 – Заварщик труб и баллонов
ПК 2.15.1 Вести технологический процесс заварки горячих баллонов и труб;
ПК 2.15.2 Загружать и выгружать баллоны из печи;
ПК 2.15.3 Осуществлять подачу баллонов к месту заварки;
ПК 2.15.4 Осуществлять нагрев баллонов и металлизацию их концов алюминием;
ПК 2.15.5 Наблюдать за температурой нагрева, силой тока и регулировать эти параметры;
ПК 2.15.6 Осуществлять забивку мест заварки;
ПК 2.15.7 Выявлять и устранять неисправности в работе сварочного оборудования, инструмента.
Приложение 248
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение.
Специальность:
1011000 – Автоматические линии и агрегатные станки
Квалификация:

КҚ 2.12.2 Кеңейтуге құбырдың ұшын дайындау;
ҚК 2.3.3 Технологиялық аспаптың күйін бақылау;
ҚК 2.3.4 Технологиялық майлау және жүйеде май болуы тиіс;
КҚ 2.12.5 Қосалқы механизмдердің жұмысын бақылау;
КҚ 2.12.6 Қызмет көрсететін жабдықтың баптауды өткізу;
ҚК 2.3.7 Престің жылжитын бөлшектерін тазарту және майлауды жүзеге асыру.
2.4 101013 2 – Қондырғыда құбырды электрмен дәнекерлеуші
КҚ 2.13.1 Дәнекерлеумен құбыр өндірісінің технологиялық үдерісін енгізу;
КҚ 2.13.2 Дәнекерлеу түйінің механизмдері жұмыс істеуін бақылау;
КҚ 2.13.3 Дәнекерлеу режимін таңдауда қатысу;
КҚ 2.13.4 Сапаны бақылау, флюс, пісірілген сым болуы және біртекті түсу;
КҚ 2.13.5 Тігіс және дәнекерлеумен қосу сапасын бақылау;
КҚ 2.13.6 Біліктердің ауытқу және құбырдың берілген өлшеміне станды келтіруге қатысу;
КҚ 2.13.7 Жабыстыру жолымен дәнекерлеу тігіс сапасын сынаудан өткізу.
2.5 101014 2 – Табақтар мен таспаларды электрмен дәнекерлеуші
КҚ 2.14.1 Түйістіріп дәнекерлеу машинада штрипсті дәнекерлеудің технологиялық үрдісін енгізу;
КҚ 2.14.2 Түйісу дәнекерлеу машинаның орамында салқындай илеу қаңылтыр шеттерін дәнекерлеудің технологиялық үрдісін енгізу;
КҚ 2.14.3 Түйісу дәнекерлеу машинаның істегі және созылатын аунақшаны бақылау;
КҚ 2.14.4 Қаттылыққа сәйкес абразивті тастарды таңдауын жүзеге асыру, дәнекерленген тігісті тазарту;
КҚ 2.14.5 Үлгілерді таңдау;
КҚ 2.14.6 Дәнекерлеуші тоқтың күшін таңдау, түйісу дәнекерлеу машинаны баптау және ерінді айырбастауды жүзеге асыру;
КҚ 2.14.7 Қызмет істейтін жабдықтың жұмысында ақауларды табу және жою.
2.6 101015 2 – Құбыр және баллондарды пісіруші
КҚ 2.15.1 – Ыстық баллондарды және құбырларды дәнекерлеудің технологиялық үдерісін енгізу;
КҚ 2.15.2 Пештен балонды жүктеу және түсіру;
КҚ 2.15.3 Дәнекерлеу орынына баллондарды беруді жүзеге асыру;
КҚ 2.15.4 Балондарды қыздыру және олардың шеттерін алюминиймен металдау;
КҚ 2.15.5 Қыздыру температурасын, тоқ күшін бақылау және осы параметрлерді реттеу;
КҚ 2.15.6 Дәнекерлеудің орнын толтыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.15.7 Дәнекерлеу жабдықтың, аспаптың жұмысында ақауларды табу және жою.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 248-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1000000 – Металлургия ж?не машина жасау
Мамандығы: 1011000 – Автоматты желілер және агрегаттық станоктар

216
ПО и ПП 05
Дипломная работа
288
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА.01
Итоговая аттестация**
24
ИА.02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого:
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам ( 01, 02, 03) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин ( 02).
Примерный переченьучебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 249
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования:
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение.
Специальность:
1011000 – Автоматические линии и агрегатные станки
Квалификация:

216
ӨО және
КП 05
Дипломдық жұмыс
288
ПА 00
Аралық аттестация
108
ИА 00
Қорытынды аттестация
36
ИА 01
Қорытынды аттестация**
24
ИА 02
(ОУППК)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ны МЖБС-на сәйкес пәндерді тізімі үлгілікоқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады.Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының,емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін(25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: аранайы пәндерінен кешенді емтихан ( 01, 02, 03) немесе арнайы пәндерді (02) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 249-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1000000 – Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1011000 – Автоматты желілер және агрегаттық станоктар

216
ПО и ПП 05
Дипломное проектирование
288
ПА.00
Промежуточная аттестация
108
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого:
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам ( 02, 03, 04) или защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудованийитехнических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 252
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Автоматические линии и агрегатные
станки"
Сноска. Наименование приложения 252 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс циклов и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
-основных правил литературного произношения;
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения; развития речи.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста;
- вести диалог по обмену мнениями.
БК 1
БК 8
БК 9
БК 10
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности;
-грамматики;
- правописания.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- свободно ориентироваться в профессиональных терминах.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 10
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
-основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
-выполнять нормативы физической подготовки;
- играть в волейбол, баскетбол, в казахские национальные виды спорта
БК 2
БК 4
БК 6
ОГД.04
История Казахстана
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначения.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документообороты, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
-предмета, целей и задач курса;
-общей характеристики средств оргтехники, их назначения;
-понятий о делопроизводстве и корреспонденции;
-способов создания и функций документов;
-классификаций, носителей, назначений, составных частей, правил оформления документов;
-значений, задач, перспектив, составных частей, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
-организовать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
БК 1
БК 4
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ОПД.02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения эскизов, чертежей. Государственные стандарты. Основные правила выполнения и оформления чертежей по ЕСКД. Трехмерные изображения на технических чертежах. Инженерно-графические чертежи деталей машин, приборов и их элементов. Cборочные чертежи в ижненерно-технических программах: AutoCAD, КОМПАС 3D, ADEM, APM Win Machine, деталировать чертежи общего вида.
Знания:

216
ӨО және КП 05
Дипломдық жұмыс
288
АА 00
Аралық аттестация
108
ҚА 00
Қорытынды аттестация
72
ҚА 01
Қорытынды аттестация**
60
ҚА 02
(ОУППК)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
4320
К
Консультациялар
оқу жылында 100 сағаттан болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ны МЖБС-на сәйкес пәндерді тізімі үлгілікоқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады.Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының,емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін(25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: аранайы пәндерінен кешенді емтихан (01, 02, 03) немесе арнайы пәндерді (02) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 252-қосымша
"Автоматты желілер және агрегаттық станоктар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары
Ескерту. 252-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәнің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі.
Мамандық бойынша сөздіктер.
Кәсіптік бағытталған мәтіндердің аударма техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдер:
-әдеби сөйлеудің негізгі ережелері;
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіптік қатынасты дамыту;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сөздіктерді қолдану;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аударма техникасын (сөздікпен) пайдалану
-өз ойын сұхбат арқылы жеткізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал.
Әр түрлі сөйлемдік әрекеттер мен сөйлемдер түрі (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық).
Кәсіптік бағытталған сөйлемдерді аудару техникасы
Білімдер:
- Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалын;
- дұрыс жазу
- Іскерліктер:
- әр түрлі сөйлемдік әрекеттер мен сөйлемдер түрін (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырату.
- кәсіби терминдерді еркін ажырату;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Адамның жалпы мәдени, жалпы кәсіптік, әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өздік жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене тәрбиесіне дайындық
Білімдер:
- адамның жалпы мәдени, жалпы кәсіптік, әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің рөлін білу;
- дене және спорттық өздік жетілдіру негіздерін білу.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау- волейбол, баскетбол, казақша ұлттық ойын түлерін ойнау;
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП.04
Қазақстан тарихы
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілік:
101101 2 – Автоматтандырылған желілер және агрегаттық білдектер жөндеушісі
101102 2 – Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету электромонтеры
101103 2 – Аппаратшы - гидрометаллург
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен тапсырмалары.
Оргтехникалық қордың жалпы сипаттамасы және олардың маңызы.
Іс-қағаздарын жүргізу туралы түсінік және корреспонденция.
Құжаттарды құру тәсілдері және қызметі.
Жіктеу, тасымалдағыш, маңыздылығы, құрамды бөлігі, құжаттарды дайындау ережесі.
Құжаттармен, құжат айналымдарымен жұмыс істеуді ұйымдастыру және олардың түрлері.
Құжаттарды тіркеу, есебі, сақтау және орындалуын бақылау.
Іс-қағаздарын жүргізуді компьютерлендіру: маңызы, тапсырмалары, болашағы, құрамды бөлігі, негізгі қағидалары, ұйымдастыру
Білімдер:
- пән, курстың мақсаты мен тапсырмаларын;
- оргтехникалық қордың жалпы сипаттамасы және олардың маңызын;
- іс-қағаздарын жүргізу туралы түсінік және корреспонденция;
- құжаттарды құру тәсілдері және қызметін;
- жіктеу, тасымалдағыш, маңыздылығы, құрамды бөлігі, құжаттарды дайындау ережесін;
- іс-қағаздарын жүргізуді компьютерлендіру: маңызы, тапсырмалары, болашағы, құрамды бөлігі, негізгі қағидалары;
Іскерліктер:
- құжаттармен, құжат айналымдарымен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
-құжаттардың орындалуына есеп жүргізу, тіркеу, сақтау және бақылау жасау;
-ПЕЭМ-де құжаттар толтыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП.02
Сызу.
Сызбаларды графикалық безендіру. Геометриялық сызба мен жобалық сызба негіздері. Эскиздер мен сызбаларды орындаудағы ортақ ережелер. Мемлекеттік үлгілер. ЕСКД бойынша сызбаларды орындау мендайындаудың негізгі ережесі. Техникалық сызбалардағы үш есе үлкейтілген бейнесі. Машиналардың, аспаптардың және олардың бөлшектерінің инженерлік-графикалық сызбалары. AutoCAD, КОМПАС 3D, ADEM, APMWinMachine инженерлік-техникалық бағдарламаларындағы жинақ сызбалары, жалпы көрініс сызбаларының бөлшектемесі.
Білімдер:

- линий по ГОСТ 2.303-68, форматы по ГОСТ 2.301-68;
- шрифтов чертежных по ГОСТ 2.304-81;
- масштабов, размеров по ГОСТ 2.307-68;
- простых и сложных разрезов, резьб;
- видов сечений, выносных элементов.
Умения:
- читать и выполнять комплексные чертежи;
- выполнять сложные разрезы и сечения моделей;
- читать и выполнять сборочные чертежи;
- пользоваться ГОСТами, технической документацией и справочной литературой;
- оформлять чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
БК 1
БК 3
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 2.2.7
ОПД.03
Электротехника.
Определение электрической и магнитной цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных цепей; элементы магнитной цепи; характеристики элементов магнитной цепи; классификация электрических цепей переменного тока; принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основ электротехники;
- устройств и принципов работы электрических машин;
- электронных приборов;
- электробезопасности.
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 8
БК 10
ПК 2.1.5
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ОПД.04
Основы рыночной экономики.
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- определения продукта, товара;
- определения конкуренции, сущности функций;
-определений и функций банков;
- основных понятий по затратам, субъектам рынка;
-сущности, принципов и определения маркетинга;
-рекламы, видов реклам;
- определения цены;
- видов налогов.
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составлять бизнес-план;
- объяснять сущность налога.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 10
ПК 2.3.6
ОПД.05
Основы информатики и автоматизации производства.
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы.
Знания:
- правил кодирования информации;
- систем счисления;
- двоичной арифметики;
- логики – как предмета;
- формальной, математической логики;
- видов ОС WINDOWS, Архиватора WinZip, ОС DOS;
- программы - оболочек;
- алгоритма;
- типов алгоритма;
- языков программирования;
- способов программирования;
- графических программ;
- порядка перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разработать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
БК 8
БК 10

- ГОСТ 2.303-68 бойынша сызбалары, ГОСТ 2.301-68 бойынша форматы;
- ГОСТ 2.304-81бойынша сызба әріпі;
- ГОСТ 2.307-68 бойынша масштабы, өлшемі;
- қарапайым және күрделі кесінді мен ойық
- қималар, тасымалданатын элементтер түрі;.
Іскерліктер:
- кешенді сызбаларды орындау және оқу;
- қарапайым және күрделі кесінді мен ойық
- қималарды орындау;
-құрамды сызбаларды оқып,орындау;
-МЕСТ-терді, техникалық құжаттарды және анықтамалық әдебиеттері пайдалану;
- әрекеттегі нормативтік базаға сәйкес сызбаларды дайындау;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 2.2.7
ЖКП.03
Электротехника.
Электрлік және магниттік тізбелердің анықтамасы; электрлік энергияның көздері мен қабылдаулары (тұтынушылар); негізгі электрлік және магниттік көлемдер; тұрақты тоқ көпірі; тұрақты тоқтың тура сызықты емес тізбектері туралы түсінік; магниттік тізбектердің жіктелуі; магниттік тізбектердің элементтері; магниттік тізбектердің элементтеріне сипаттама; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін жіктеу; электрлік машиналардың қызметі мен құрылымының принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлік машиналар жұмысының құрылымы мен принциптерін;
- электрондық аспаптар;
- электрлік қауіпсіздік туралы;
Іскерліктер:
- электрлік жетектермен жабдықталған жабдықтарды қосу және ажырату, пайдалану;
- электрлік қауіпсіздікті сақтау;
- электрлік тоқпен зақымданғанда бірінші дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
ЖКП.04
Нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға кіріспе;
Нарықтық экономика, мониторинг тің негізгі қағидалары, сұраныс пен ұсыныс; нарықтық жүйе, монополия жәнебәсекелестік; кәсіпкерлік және нарықтық қатынастар субъектісін дамыту; экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижелері; маркетинг және жарнама; баға және бағаның қалыптасуы; өндірістің тиімділігі-шаруашылық қызмет, салық және салық салу.
Білімдер:
- өнімнің, тауардың анықтамасын;
бәсекелестіктің маңыздылығы мен қызметінің анықтамасын;
- банктердің анықтамасы мен қызметін;
- нарық субъектісінің шығындары бойынша негізгі түсініктерді;
- маркетингтің маңыздылығы, қағидалары мен анықтамасын;
- жарнама, жарнама түрлерін;
- бағаны анықтауды;
- салықтардың түрлерін;
Іскерліктер:
- пайда мен шығындарды есептеу;
- тауардың бағасын, өздік бағасын, өндірістің бағасын, көтерме бағаны, бөлшек бағасын (мысалдар әдісімен) анықтау;
- бизнес-жоспар құрастыру;
- салықтың маңыздылығын түсіндіру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 2.3.6
ЖКП.05
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру.
Қауіпсіздік техникасы; ақпарат; ақпаратты кодтау; есептеу жүйесі; бір жүйеден екіншісіне ауысу; қосарлы арифметика; логика-пән ретінде; формальді математикалық логика; модельдеу; модельдер түсінігі; ОС WINDOWS моделдерінің түрлері; WORD мәтіндік процессор; EXCEL электрондық кестелер; Corel DRAW векторлық редактор; вирустардан қорғау; архиватор WinZip; ОС DOS; Norton Commander бағдарламалық-бет; ойындар; алгоритм түсінігі; қасиеті, ұсыну тәсілдері; алгоритмдер түрі; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оның құрылымы; командалар және операторлар; шартты операторлар; цикл операторлары; түзу сызықты бағдарламаларды бағдарлау түрі; тораптық бағдарламаларды бағдарлау; циклдық бағдарламаларды бағдарлау; графикалық бағдарламалар; шығармашылық жобаларды талдау; автоматтық реттеу: түсінігі, анықтамасы, реттеу көлемі, реттеу нысандары, оның қасиеті, сызбалары.
Білімдер:
- ақпаратты кодтау ережесін;
- есептеу жүйесін;
- қосарлы арифметика;
- логика – пән ретінде;
- формальдық, ма тематикалық логика;
- ОС WINDOWS түрлерін. WinZip, ОС DOS архиваторын;
- бағдарламалық-беттерді;
- алгоритм туралы;
- алгоритмдер түрлерін;
- бағдарламалау тілдерін;
- бағдарламалау тәсілдерін;
- графикалық бағдарламаларды;
- үрдісті автоматтық басқарудан қолмен басқаруға және қайтадан ауыстыру тәртібін;
Іскерліктер:
- бір жүйеден екінші жүйеге ауыстыру;
- WORD мәтіндік процессормен жұмыс істеу, EXCEL электрондық кестемен, Corel DRAW векторлық редактормен жұмыс істеу;
- вирустардан қорғану;
- шығармашылық жобаларды дайындау;
- автоматтық реттеуді қолдану;
- автоматты басқару жүйесінің көмекші қорын пайдалану: панелдер, басқару станциялары мен блоктары, жағдайды көрсеткіш датчиктерді, бағдарламалық құрылымды;
- техникалық қауіпсіздікті сақтау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 10

ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.2.2
ПК 2.3.5
ОПД.06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основ стандартизации;
- истории возникновения и развития стандартизации;
- закона РК "О стандартизации";
- основ метрологии;
- основ сертификации;
- закона РК "О сертификации";
- средств измерений;
- эталонов величин.
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции.
БК 1
БК 5
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 2.1.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.6
ОПД.07
Охрана труда.
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;
законодательство об охране труда в РК;
системы стандартов охраны труда;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране и безопасности труда;
пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
-правил производственной санитарии и гигиены, техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
-оказывать первую помощь при производственной травме;
- составлять акты по нетрудоспособности работников;
- разработать мероприятия по охране окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 9
БК 10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы технической механики
Законы технической механики: статика, кинематика, динамика.
Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические. Метод сечений. Классификация нагрузок и элементов конструкции, кручение, изгиб.
Детали машин. Критерий работоспособности и расчета деталей машин и передач.
Знания:
- законов статики, кинематики и динамики;
- методики расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах деформаций;
-методики определения статических и динамических нагрузок на элементы конструкций;
-методики определения кинематических и динамических характеристик машин и механизмов;
- единиц измерения всех изучаемых величин.
Умения:
- применять при анализе механического состояния тела терминологию технической механики;
- выделять из системы тел рассматриваемое тело и силы, действующие на него;
- определять характер нагружения и напряженное состояние в точке элемента конструкции;
- проводить несложные расчеты конструкции на прочность и жесткость;
- применять экономически выгодные и рациональные принципы проектирования деталей и узлов;
- использовать справочную и нормативную документацию.

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.5
ЖКП.06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Сертификаттау негіздері; "Сертификаттау туралы" ҚР заңы; өнім сапасы мен сәйкестігі туралы декларация; менеджмент сапа жүйесін талдау және енгізу; метрология; Метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау.
Білімдер:
- стандарттау негіздерін;
- стантарттаудың тарихи пайда болуы мен дамуын;
- "Стандарттау туралы" ҚР заңын;
- метрология негіздерін;
- сертификаттау негіздерін;
- "Сертификаттау туралы" ҚР заңын;
- өлшеу құралдарын;
- көлемдік эталондарды;
Іскерліктер:
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- өнім сапасын анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 2.1.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.6
ЖКП.07
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғау бойынша құқықтық және ұйымдастырушылық нормативтік мәселелер;
ҚР-дағы еңбекті қорғау туралы заңнамалар;
Еңбекті қорғаудың үлгілік жүйелері; өндірістік жарақат және ауру;
Еңбек жағдайына әсер ететін факторлар;
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік бойынша шаралар; өрт және электр қауіпсіздігі,
Жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережесі;
Қауіпсіздік техникасы: түрлері, қоры, алдын алу шаралары.
Білімдер:
- өндірістік санитарлық және тазалық, техникалық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі ережелері туралы.
Іскерліктер:
-өндірістік жарақат алғанда бірінші дәрігерлік көмек көрсету;
- жұмысшының жұмысқа жарамсыздығы туралы акт жазу;
- қоршаған ортаны қорғау бойынша шаралар дайындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Техникалық механика негіздері.
Техникалық механика, статика, кинематика, динамика заңдары.
Материалдар кедергісін:
Қатты және пластикалық ауытқу. Кесу әдісі. Бұрау, ию құрылымдарының жүктемесі мен элементтерін жіктеу.
Машина бөлшектері. Машина бөлшектері мен берілістердің жұмысқа қабілеттілігі мен есебінің критерийі.
Білімдер:
- статика, кинематика, динамика заңдарын;
- әр түрлі өзгеріске ұшырау кезінде құрылымдық элементтердің төзімділігі мен тығыздығының әдістемесін;
- құрылымдық элементтерге статистикалық және динамикалық анықтамалар әдістерін;
- машиналар мен механизмдердің кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын анықтау әдістерін;
- барлық меңгерілетін көлемдегі өлшемдер бірлігін;
Іскерліктер:
- техникалық механиканың терминологиялық денесінің механикалық жағдайын талдау кезінде қолдану;
- қарастырылған дене жүйесінен оған әсер ететін дене мен күшті бөліп алу;
- құрылым элементінің нүктесінде жүктеу мен кернеу күйін анықтау;
- құрылымның беріктігі мен қаттылығына қарапайым есептер жасау;
- экономикалық тиімді және бөлшектер мен тораптарды тиімді жоба қағидаларын қолдану;
- анықтамалық және нормативтік құжаттарды пайдалану.

101101 2 –
Наладчик автоматических линий и агрегатных станков
ПК 2.1.1.Выполнять накатку и наклейку абразивных материалов на полированные круги, ремни, диски и барабаны различной формы, кроме цилиндрической;
ПК 2.1.2.Обработать полировальные круги, диски и барабаны под заданный профиль с применением шаблонов;
ПК 2.1.3.Подбирать абразивные материалы;
ПК 2.1.4.Выполнять наладку специальных станков-автоматов для фрезерования канавок сверл, автоматов для заточки сверл и зенкеров, протяжных горизонтальных, вертикальных и других аналогичных станков для внутреннего и наружного протягивания;
ПК 2.1.5.Выполнять наладку однотипных электроимпульсных, электроискровых и ультразвуковых станков и установок, генераторов, электрохимических станков по технологической или конструкционной карте или паспорту станка;
ПК 2.1 6.Осуществлять технологическую последовательность и режимы обработки;
ПК 2.1 7.Установить специальные приспособления с выверкой в нескольких плоскостях.
101102 2 – Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
ПК 2.2.1.Обеспечить исправное состояние, безаварийную и надежную работу обслуживаемых устройств оборудования;
ПК 2.2.2.Обслуживать ультразвуковые, электронные, электроимпульсные установки, особо сложных дистанционных защит, устройства автоматического включения резерва;
ПК 2.2.3.Проверять классы точности измерительных трансформаторов;
ПК 2.2.4.Выполнять монтаж соединительных муфт между медными и алюминиевыми кабелями;
ПК 2.2.5.Проводить комплексные испытания электродвигателей электроаппаратов и трансформаторов различных мощностей после капитального ремонта;
ПК 2.2.6.Выполнять работы по ремонту, сборке и регулированию особо сложных, ответственных и экспериментальных электрических машин, электроаппаратов и электроприборов;
ПК 2.2.7.Принимать участие в ликвидации неисправностей в работе устройств, их ремонте, монтаже и регулировке, электротехнических измерениях и испытаниях.
101103 2–
Аппаратчик - гидрометаллург
ПК 2.3.4.Определять состав ильменитовых и рутиловых концентратов титана;
ПК 2.3.2.Выполнять подготовку шихты;
ПК 2.3.3.Осуществлять процесс хлорирования в солевых и шахтных хлораторах;
ПК 2.3.4.Использовать первичные и вторичные металлы и сплавы в виде чушек;
ПК 2.3.5.Осуществлять прием ручного и автоматического регулирования технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.3.6.Проводить предварительную оценку пригодности железо-титановых концентратов в производстве титановых шлаков по формуле;
ПК 2.3.7.Подготовить оборудование к пуску: осмотр и проверка оборудования на герметичность, проверка наличия пара, электроэнергии, воды.
Специалист среднего звена

101101 2–
Автоматтық желілерді және агрегаттық станоктарды реттеуші
КҚ 2.1.1.Абразивті материалдарды цилиндр формасынан басқа түрлі барабан, белбеу,тегіс дөңгелек пішінде илеп, жабыстыру;
КҚ 2.1.2.Қалыптарды қолдана отырып берілген профиль бойынша тегіс дөңгелек, диск және барабандарды өңдеу;
КҚ 2.1.3.Абразивті материалдарды таңдау;
КҚ 2.1.4.Фрезерлік бұрғылау ұңғымалары үшін, бұрғыма мен зенкерлерді қайрау үшін, ішкі және сыртқы, ұзын көлденең, тік және басқа да ұқсас білдектерді тартылмалы арнайы білдек –автоматтармен тоқайластыру;
КҚ 2.1.5. Бір түрлі электроимпульсті,электроұшқынды және ультродыбысты білдек пен қондырғылар,генераторлар, электрохимиялық ды технологиялық немесе конструкциялық карта не білдек құжаты бойынша құрастыру;
КҚ 2.1 6.Технологиялық тізбектілік және өңдеу тәртібін орнату;
КҚ 2.1 7.Бірнеше жазықтықта арнаулы бұрайтын бейімдеме орнату қажет.
101102 2 –
Электр жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электр монтері
КҚ 2.2.1. Жабдық құрылғыларының үздіксіз жұмыс істеуін,апатсыз және сенімді қызмет көрсетуін қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.2.Құрылғылардың автоматты түрде қосылу резерві, аса күрделі дистанциондық қорғаныс, ультродыбыстық, электорондық,электроимпульстық қондырғыларға қызмет көрсету;
КҚ 2.2.3. Өлшегіш транформатолардың дәлдік класын тексеру;
КҚ 2.2.4. Мыс және алюминь кабельдердің арасын қосатын муфтыны монтаждау;
КҚ 2.2.5.Кешенді жөндеуден кейін түрлі күштегі транформаторлар мен электроаппараттардың электроқозғағышына сынақтар өткізу;
КҚ 2.2.6. Аса күрделі де жауапты экспериментальды электро апараттары мен электр аспаптарына, электромашиналарға жөндеу, жинау, реттеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.2.7. Құрылғылар жұмысындағы ақауларды табу, жөндеу, монтаждау және реттеу, электротехникалық өлшеу мен сынауға қатысу.
101103 2– Аппаратшы- гидрометаллург
КҚ 2.3.1. Титанның ильменитті және рутилды концентратының құрамын анықтау;
КҚ 2.3.2.Шихта дайындығын тексеру;
КҚ 2.3.3.Тұзды және шахты хлораторын хлорлау үдерісін жүзеге асыру;
КҚ 2.3.4.Бірінші және екінші металл мен балқыманы құйма ретінде қолдану;
КҚ 2.3.5.Технологиялық үрдістегі бақылау-өлшеу аспаптарын қолмен және автоматты түрде реттеуді қолдану;
КҚ 2.3.6. Титан қалдықтарын ереже бойынша өндіруде темір-титан концентратының жарамдылығын алдын-ала тексеріп бағалау;
КҚ 2.3.7. Жабдықты іске қосуға дайындау: жабдықты тұмшалылыққа тексеріп, байқау, бу, электр энергиясы, судың болуын қадағалау.
Орта буын маманы

101104 3-Электромеханик
ПК 3.4.1.Обеспечить исправное состояние, безаварийную и надежную работу обслуживаемых устройств и оборудования, правильную их эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и модернизацию;
ПК 3.4.2.Выявить причины преждевременного износа оборудования, принимать меры по их предупреждению и устранению;
ПК 3.4.3.Инструктировать работников, пользующихся этими устройствами, о правилах их эксплуатации;
ПК 3.4.4. Руководить работой электромонтеров;
ПК 3.4.5.Принимать участие в ликвидации неисправностей в работе устройств, их ремонте, монтаже и регулировке, электротехнических измерениях и испытаниях;
ПК 3.4.6.Обеспечить рабочие места материалами, сырьем, запасными частями, измерительными приборами, защитными средствами, инструментами и приспособлениями, техническими документациями.
Приложение 253
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000- Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1101000 - Производство летательных аппаратов
Квалификация:

101104 3-Электромеханик
КҚ 3.1.1. Қызмет көрсететін құрылғы мен жабдықтардың қалыпты жадайын,апатсыз, сенімді жұмыс жасауын сапалы жөндеу мен жаңартуды қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.2.Мерзімі жетпей тозу себебін анықтау,апатты алдын ескерту, жою шарасын қолдану;
КҚ 3.1.3. Сол құрылғылармен жұмыс жасайтын адамдарды ереже нұсқаулармен таныстыру;
КҚ 3.1.4. Электромонтер жұмысын басқару;
КҚ 3.1.5. Құрылғылардың жұмысындағы ақауларды тауып, жөндеу, монтаждау, реттеу, электротехникалық өлшеу мен сынауға қатысу;
КҚ 3.1.6. Жұмыс орнын қажетті материал, шикізат, қосалқы бөлшектермен, өлшеу аспаптары, қорғаныс құралдары, керекті құрал- саймандар мен техникалық құжаттармен қамтамасыз ету қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 253-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000- Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1101000 – Ұшу аппараттарының өндірісі

4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: квалификационный экзамен.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 261
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Производство летательных
аппаратов"
Сноска. Наименование приложения 261 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формиру
емой компетен
ции
ООД
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Основные составляющие языка: язык и речь. Специфика устной и письменной речи. Понятие о нормах литературного языка. Виды норм. Функциональные стили речи. Специфика и жанры каждого стиля. Лексика. Использование в речи изобразительно-выразительных средств. Лексические нормы. Лексикография. Основные типы словарей. Фонетика. Основные фонетические единицы. Фонетические средства языковой выразительности. Орфография. Принципы орфографии. Словообразовательные нормы. Морфология. Грамматические категории и способы выражения в современном языке. Морфологические нормы. Синтаксис. Основные единицы синтаксиса. Пунктуация. Лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально -ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
- переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
-излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
- выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины

4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: біліктілік емтиханы.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 261-қосымша
"Ұшу аппараттарының өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 261-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Тілдің негізгі құрамдас бөліктерін; тіл және сөйлеу; ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігі; әдеби тіл нормалары туралы түсінік, норма түрлері; сөйлеу стильдері, әр стильдің ерекшелігі және жанры, лексика; сөйлеу барысында көркемдеуіш құралдарды пайдалану; лексикалық нормалар; лексикография; сөздіктердің негізгі типтері; фонетика; негізгі фонетикалық бірліктер; тіл мәнерінің фонетикалық құралдары; орфография; орфография принциптері; сөзжасам нормалары; морфология; қазіргі тілдегі грамматикалық категориялар және сөзді жеткізу мәнерінің амал-тәсілдері; морфологиялық нормалары; синтаксис; синтаксистің негізгі бірліктері; пунктуация; мәтін лингвистикасы.
Білімдер:
- ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігін және мазмұнын;
- әдеби тіл нормаларын;
- әдеби стильдерді, әр стильдің өзіне тән ерекшелігін, жанрларын;
- тіл білімінің негізгі бөлімдерінің мазмұнын.
Іскерліктер:
- әдеби нормаларға сәйкес сөйлем құру;
- сөйлеу барысында
көркемдегіш құралдарды пайдалану;
- әр түрлі сөздіктерді пайдалану;
- әр түрлі талдаулар жасауды өткізу (сөз және сөйлемдерді).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік тілдесуге қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалды;
Сөйлеу әрекетінің түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша лексикалық материалды,
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу нысандарын;
- шетел тілінің грамматикасын;
Іскерліктер:
- шетел тілінде мәтіндерді оқу;
- орыс (қазақ) тілінен шетел тіліне және керісінше аудару;
- шетел тілінде жазбаша мәтіндер құрау;
- монологтық және диалогтық нысанда материалдарды ауызша мазмұндау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
-спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер

110101 2- Слесарь- сборщик двигателей
110102 2- Слесарь- сборщик летательных аппаратов
110103 2 – Слесарь по ремонту авиадвигателей
110104 2 – Слесарь по ремонту агрегатов
110105 2 – Слесарь по ремонту летательных аппаратов
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Казахский язык - государственный язык.
История казахского делопроизводства.
Виды документов.
Приказы и их виды.
Трудовой договор и порядок его оформления.
Договора и их виды.
Информационно-справочные документы.
Постановления, решения, протоколы.
Правила оформления документов по делопроизводству.
Знания:
-грамматических правил языка;
-грамотной письменной речи;
-составления плана по содержанию текста;
-оформления официальных деловых документов;
-понимания основного смыслового содержания текста;
Умения:
-давать пояснения по документу;
-заполнять справочные документы;
-исполнять делопроизводство на государственном языке;
БК1
БК2
БК3
БК4
ОПД 02
Безопасность жизнедеятельности
Организация и проведение мероприятий по защите населения от негативных воздействий.
Профилактические меры для снижения уровня опасностей.
Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
Первичные средства пожаротушения.
Знания:
- принципов обеспечения устойчивости и прогнозирования развития событий;
-основных видов потенциальных опасностей и их последствия;
- принципов снижения вероятности их реализации;
Умения:
- организовать мероприятия по защите населения;
- владеть способами общения и саморегуляции в повседневной деятельности и экстремальных условиях;
-оказать первую помощь пострадавшим.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
ОПД 03
Допуски и посадки
Назначение станков. Технология обработки металлов резанием;
Процессы резания и их физические основы; приспособления и режущие инструменты для различных типов станков;
Металлы для изготовления режущего инструмента;
Общие сведения о полях допусков и посадок для чистовой и черновой обработки заготовки. Допуски и посадки резьбовых соединений. Допуски на шпоночные и шлицевые соединения. допуски на зубчатые колеса.
Знания:
-обозначений посадок в единой системе допусков и посадок (ЕСДП);
- систем допусков и посадок гладких цилиндрических, резьбовых соединений;
-основ метрологии и технических измерений.
Умения:
- выбрать и обоснованно использовать контрольно-измерительные инструменты;
- указать предельные отклонения формы и расположения поверхностей, шероховатостей;
- определять допуски размера, годности детали по результатам измерения.
БК6
БК7
БК8
БК9
БК10
ОПД 04
Основы черчения
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах Основы начертательной геометрии и проекционное черчение; машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение: условности в строительных чертежах. Генплан.
Знания:
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного и строительного черчения;
- основ проектирования деталей механизмов и машин общего назначения.
Умения:
- составлять технологические схемы и читать чертежи магистральных газопроводов;
-пользоваться справочниками, правильно выражать мысли при помощи чертежа.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
ОПД 05
Человеческий фактор
Психологические основы осуществления профессиональной деятельности. Человек-оператор в авиационных системах управления.
Психологический отбор в авиации. Психологические требования в обучении и подготовке авиационного персонала к действиям в особых случаях.
Социально-психологические проблемы управления летным и авиационным персоналом.
Особенности реагирования персонала в аварийных ситуациях. Роль личностных и межличностных отношений в авиационной безопасности и обеспечении безопасности полетов.
Знания:
- основ психологии: ее основных понятий и теорий;
-индивидуально психологических особенностей;
- рациональных приемов для самовоспитания.
- психологических особенностей.
Умения:
-пользоваться учебной, справочной литературой;
- развивать познавательный интерес;
- использовать рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ОПД 06
Материаловедение
Строение металлов, методы испытания металлов на растяжение, твердость, текучесть. Производство черных и цветных металлов, применяемых в газовом хозяйстве. Основные сведения из теории сплавов. Понятие о сплаве. Структура сплавов. Диаграмма состояния железо -цементит. Классификация и маркировка сталей. Сплавы на основе цветных металлов. Бронза латунь, их применение в газовом хозяйстве. Способы обработки металлов. Производство труб.
Знания:
- применения конструкционных материалов для изготовления промышленного оборудования;
- применения конструктивных материалов для изготовления труб;
- основных свойств и строения металлов и сплавов;
- маркировки по ГОСТу конструкционных материалов, применяемых для изготовления оборудования, систем нефтепроводов и газоснабжения.
Умения:
-определять маркировку сталей;
-определять способы обработки металлов;
-определять виды сплавов.
БК6
БК7
БК8
БК9
ПК1.2.1.

110101 2 – Қозғалтқыштарды жинаушы- слесарь
110102 2– Ұшу аппараттарын жинаушы-слесарь
110103 2– Авиақозғалтқыштарды жөндеуші слесарь
110104 2– Агрегат жөндеуші - слесарь
110105 2– Ұшу аппаратын жөндеуші - слесарь
ЖКП 01
Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу
Қазақ тілі – мемлекеттік тіл.
Қазақ іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу тарихы. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу құжаттарының түрлері. Бұйрықтар және оның түрлері. Еңбек шарты және оны ресімдеу тәртібі. Келісімшарттар және олардың түрлері.
Ақпараттық-анықтамалық құжаттар. Қаулылар, шешімдер, хаттамалар. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу бойынша құжаттарды дұрыс ресімдеу.
Білімдер:
-тілдің грамматикалық ережесі;
-сауатты жазу;
-мәтін мазмұны бойынша жоспар құру;
-ресми іскери құжаттарды ресімдеу;
- мәтіннің негізгі мазмұны түсіну;
Іскерліктер:
-құжат бойынша түсінік беру;
-анықтамалық құжаттардытолтыру;
-іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 02
Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі
Жағымсыз әрекеттерден тұрғындарды қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Қауіп-қатер деңгейін төмендету үшін алдын ала шаралар қолдану.
Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолдану. Өрт сөндірудің алғашқы құралдары.
Білімдер:
- тұрақтылықты қамтамасыз ету принциптер және хабарды дамытуды болжау;
-әлеуеттік қауіптердің негізгі түрлері мен олардың зардаптары;
- оларды іске асыру ықтималдығын төмендету принциптері;
Іскерліктер:
- тұрғындарды қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру;
- зардап шекендерге алғашқы көмек көрсету.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
ЖКП 03
Шектік және қондырма
Станоктардың белгіленуі. Металдарды кесіп өңдеу технологиясы;
Кесу процестері және олардың физикалық негіздері; станоктардың әртүрлі типтеріне арналған тетіктер мен кесетін құрал-саймандар; бұранда қосылысын құрал-саймандарды дайындауға арналған металдар; шектік полясы туралы жалпы мәліметтер мен дайындаманы таза және алғашқы өңдеуге арналған қондырмалар. Бұранда қосылыстарының шектігі және қондырмасы. Кілтекті, оймакілтек және тісті дөңгелек қосылыстарының шектігі және қондырмасы.
Білімдер:
- шектік және қондырмалардың бірыңғай жүйелеріндегі белгілеу қондырма жүйелері;
- тегіс цилиндрлі, бұранда қосылысындағы шектік және қондырма жүйелері;
- метрология негіздері және техникалық өлшеу.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеуіш құрал-саймандардың негізделген іріктемесі және оларды қолдану;
- шекті ауытқулардың түрлері туралы нұсқаулық беттік кедір-бұдырлықты орналастыру;
- өлшеу қорытындылары бойынша бөлшектер жарамдылығы, өлшем шектігін анықтау;
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
ЖКП 03
Сызу негіздері
Сызба сызықтары мен сызбалардағы жазулар.
Сызба геометрия негіздері мен кескінделген сызбалар, машинажасау сызбасы. Бекітуші бөлшектер мен бұранда қосылысы. Жұмыс эскиздері.
Білімдер:
-сызба геометрия негіздері;
-машинажасау сызбасы;
- механизм және машина бөлшектерін жобалау негіздері;
Іскерліктер:
- технологиялық сызбаларды құру;
-анықтамаларды қолдану, сызба көмегімен ойларды дұрыс айту.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
ЖКП 05
Адами фактор
Кәсіптік қызметті іске асырудың психологиялық негіздері. Авиациялық жүйелер басқармасындағы адам-оператор.
Авиацияда психологиялық таңдау. Ерекше жағдайлардағы әрекеттерге авиациялық қызметкерлерді оқыту және дайындауда психологиялық талаптар.
Әлеуметтік-психологиялық мәселелер. Авиациялық жағдайлардың қызметкерлерге әсер ету ерекшеліктері. Авиациялық қауіпсіздіктің жеке тұлға және жеке тұлға арасындағы қатынастың рөлі және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
- психология негізі: оның негізгі түсініктері мен теориялары;
-жеке психологиялық ерекшеліктері;
-өзін- өзі тәрбиелеудің рационалды қабылдау.
Іскерліктер:
-оқу, анықтамалық әдебиеттерді қолдану.
- таным қызығушылығын дамыту.
- қажетті кәсіптік сапаны алу үшін практикалық психология әдістері мен рационалды қабылдауды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 06
Материалтану негіздері
Металдар құрылысы, металдардағы қаттылық, созылу және ағушылық. Газ шаруашылығындағы қара және түсті металлдар өндірісі. Қорытпалар теориясы туралы негізгі мәлімет. Қорытпа туралы мәлімет. Қорытпалар құрылымы. Темір-цементит күйінің диаграммасы. Болаттың жіктелуі мен белгіленуі. Түсті металдар негізіндегі қорытпалар. Газ шаруашылығындағы қола, жез. Металдарды өңдеу әдістері. Құбыр өндірісі.
Білімдер:
- өнеркәсіптік жабдықтарды дайындауға арналған құрылымдық материалдарды қолдану;
- құбырларды дайындау үшін құрылымдық материалдарды қолдану;
- металдар мен қорытпалардың құрылымы мен негізгі қасиеттері;
- құрылымдық материалдардың МСТ бойынша белгіленуі
Іскерліктер:
- болаттың белгіленуі бойынша анықтау;
- металды өңдеу әдістерін анықтау;
- қорытпа түрлерін анықтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

ПК2.2.1
ПК2.3.1
ОПД 07
Основы автоматизации производства
Основы механизации и автоматизации производства, их задачи. Общие сведения об автоматизированных системах управления (АСУ) и системах автоматического управления (САУ). Принципы измерения, регулирования, контроля и автоматического управления параметрами технологического процесса. Основные понятия автоматизированной обработки информации;
Классификация автоматических систем и средств измерений.
Знания:
- классификации технических средств автоматизации;
- типовые средства измерений и автоматизации, область их применения;
- принципов автоматизации рабочего места.
Умения:
- использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов;
- производить настройки и сборку простейших систем автоматизации.
БК6
БК7
БК8
БК9
БК10
ОПД 08
Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Основы теории и практика обеспечения гарантированной точности измерительных систем. Виды, области и методы измерений. Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений. Когерентная система единиц физических величин – СИ (SJ).
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц, эталоны. Квалиметрия.
Законодательная метрология и стандартизация, нормативно-правовая регламентация.
Государственный надзор и ведомственный контроль за стандартами и средствами измерений.
Знания:
- основных принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовой базы измерений;
- основ теории измерений;
- структур международных и региональных стандартов;
- систем сертификации ГОСТа Республики Казахстан;
- понятий "качество", обеспечение качества;
- управления качеством,
- показателей качества, методов их определения и сравнения.
Умения:
-применять государственные и межгосударственные системы;
-определять национальную, региональную международную стандартизацию.
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ОПД 08
Основы электротехники
Линейные электрические цепи постоянного тока и методы их расчета. Электромагнитная индукция и механические силы в магнитном поле. Расчет магнитных цепей. Линейные электрические цепи однофазного синусоидального тока и методы их расчета. Круговые диаграммы и их применение для исследования и расчета электрических цепей. Трехфазные цепи и методы их расчета. Периодические несинусоидальные токи в линейных электрических цепях. Нелинейные электрические цепи переменного тока и методы расчета. Переходные процессы в линейных электрических цепях. Расчет типовых переходных процессов.
Знания:
-электрической энергии; основных законов, основ теории электрических машин, принципов работ типовых электрических устройств.
Умения:
- читать принципиальные электрические и монтажные схемы;
- рассчитывать параметры электрических магнитных цепей
- использовать основные законы и принципы теоретической электротехники и электронной техники в профессиональной деятельности;
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10

КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
ЖКП 07
Өндірісті автоматтандыру жүйелері
Өндірісті механикаландыру және автоматтандыру негіздері, олардың міндеті. Өндірісті автоматтандыру жүйелері (ӨАЖ) туралы жалпы түсінік және автоматты басқару жүйелері (АБЖ);
Автоматты басқару жүйелері (АБЖ) туралы жалпы түсінік;
Өлшеу, реттеу, бақылау принциптері және технологиялық процесстің автоматты басқару параметрлері.
Ақпараттың автоматтандырылған өңдеулері туралы негізгі түсініктер;
Автоматты жүйенің және өлшеу құралдарының жіктелуі.
Білімдер:
- автоматтандырудың техникалық құралдарының жіктелуі;
-автоматтандыру және өлшеудің типтік құралдары, оларды қолдану аясы;
- жұмыс орнын автоматтандыру принциптері;
Іскерліктер:
-өндіріс қызметінде механикаландыру және технологиялық процестердің автоматтандыру құралдарын қолдану;
- автоматтандырудың қарапайым жүйелері құрастыру және реттеу.
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
ЖКП 08
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері
Өлшеуіш жүйенің кепілдік дәлдігінің теория негізі және қамтамасыз ету практикасы.
Өлшеу түрлері, аясы мен тәсілдері.
Өлшеуші шамалар, сапалы және сандық сипаттамалар, өлшеу бірліктері. Өлшеудің әртүрлілігі және өлшеу құралдары,қалыпты метрологиялық сипаттамалар, дәлдік кластары және метрологиялық сенімділік.
Өлшеу бірліктерін қамтамасыз ететін Мемлекеттік жүйе (ӨМЖ), техникалық негіз, негізгі физикалық бірліктерді елестету.
СИ (SJ) – физикалық шама бірліктерінің нақты жүйесі.
Заңды метрология және стандарттау, нормативтік-құқықтық регламенттеу. Өлшеу стандарттар мен құралдарына мемлекеттік қадағалау және ведомствалық бақылау.
Білімдер:
-құқықтық өлшеу, міндеттері, тапсырмалары, принциптері, объектілері, субъект, құралдары, әдіс құралдары;
-өлшеу теория негіздері;
-халықаралық және аймақтық стандарттар құрылымдары;
- түсініктер: сапа, сапаны қамту;
- сапамен басқару;
- сапа көршеткіштері, оларды анықтау және салыстыру әдістері;
Іскерліктер:
-мемлекеттік және мемлекетаралық жүйелерді;
-ұлттық, аймақтық, халықаралық стандарттауды анықтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП 08
Электр техника негіздері
Тұрақты токтың электр сызықты тізбегі және оларды есептеу әдістері. Магниттік өрістегі электр магниттік индукция и механикалық күштер. Бір фазалы синусоидальды токтың сызықты электр тізбектері және оларды есептеу әдістері. Шеңберлі диаграммалар мен электр тізбектерін есептеу және зерттеу үшін қолдану; Үш фазалы тізбектер және оларды есептеу әдістері. Сызықты электр тізбектеріндегі периодты синусоидальды емес токтар. Тұрақты токтың сызықты емес электр тізбектері мен есептеу әдістері. Сызықты электр тізбектеріндегі ауыспалы процестер. Типтік ауыспалы процестердің есебі.
Білімдер:
- электр машинасының электр энергиялары; негізгі заңдары, теория негіздері, типтік электр құрылғылары жұмыстарының принциптері;
Іскерліктер:
- нақты электр және құрастыру сұлбаларын оқу;
- электр магнитті тізбектерді есептеу параметрлері;
-кәсіптік қызметте электрондық техника және теориялық электр техника принциптерін, негізгі заңдарды қолдану.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10

ПК 3.6.3.
ПК 3.6.4.
ОПД 09
Авиационная безопасность
Показатели авиационной безопасности. Уровень безопасности, неблагоприятные факторы, влияющие на безопасность, и их оценка.
Технические средства и методы обеспечения, руководящие документы, связанные с обеспечением авиационной безопасности.
Знания:
- требований международных нормативных документов;
- состояния авиационной безопасности;
- структур служб авиационной безопасности;
- степени допусков на территорию аэропорта и авиапредприятий;
- технических средств досмотра, правил их применения и меры безопасности;
- средств, применяемых при актах незаконного вмешательства;
- правил специального досмотра воздушного судна.
Умения:
- использовать нормы авиационной безопасности в работе;
- применять меры обеспечения авиационной безопасности на рабочем месте.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ОПД 09
Метрологическое обеспечение
Основы теории и практика обеспечения гарантированной точности измерительных систем. Виды, области и методы измерений.
Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений.
Разновидности измерений и средства измерений, нормируемые метрологические характеристики, классы точности и метрологическая надежность.
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц.
Знания:
- целей, задач, принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовых баз измерений;
- основ теории измерений;
- структур международных и региональных стандартов;
- понятий: качество, обеспечение качества;
- управления качеством,
- показателей качеств, методов их определения и сравнения;
Умения:
- применять государственные и межгосударственные системы;
- определять национальную, региональную, международную стандартизацию.
БК6
БК7
БК8
БК9
БК10
ОПД 10
Охрана труда и основы экологии
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила. Меры безопасности при обслуживании авиационной техники. Структура организации охраны труда Производственный травматизм и профессиональные заболевания. Электробезопасность. Техника безопасности при выполнении авиационно-химических работ. Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления. Основы экологического законодательства в Республики Казахстан. Мероприятия по охране окружающей среды в предприятиях гражданской авиации.
Знания:
- вредных и опасных производственных факторов;
- видов ответственностей;
- оптимальных и допустимых микроклиматических условии производственных помещений;
- предельно – допустимых концентраций (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятий по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
- основополагающих документов в области охраны труда.
Умения:
- пользоваться нормативными документами и требованиями по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве;
- выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ОПД 10
Основы слесарных, сборочных и ремонтных работ
Причины поступления авиационной техники на ремонт. Системы ремонтов авиатехники.
Классификация авиаремонтных предприятий, особенности авиаремонтного производства.
Производственный и технологический процессы ремонта авиатехники.
Типовые технологии ремонта летательных аппаратов и авиадвигателей.
Знания:
- этапов производства ремонта;
- основных технологических процессов восстановления деталей авиационной техники;
- способов сборки и испытания узлов, агрегатов, авиадвигателей и летательных аппаратов после ремонта;
- видов ремонта авиатехники;
- документаций, оформляемых при подготовке и производстве ремонта авиатехники;
- перспектив развития авиаремонтного производства.
Умения:
- определять техническое состояние деталей авиадвигателей и летательных аппаратов;
- заполнять необходимую документацию;
- производить ремонт отдельных деталей авиатехники.
БК6
БК7
БК8
БК9
БК10

КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.4.
ЖКП 09
Авиациялық қауіпсіздік
Авиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері. Қауіпсіздік деңгейі, қауіпсіздікке әсер ететін қолайсыз жағдайлар және оларды бағалау.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты басқарушы құжаттар,қауіпсіздік әдістері және техникалық құралдары.
Білімдер:
- халықаралық нормативтік құжаттардың талаптары;
- авиациялық қауіпсіздіктің күйі;
- авиациялық қауіпсіздік қызметінің құрылымы;
- әуежай және әуекәсіпорын аймақтарына рұқсаттама дәрежелері;
-тексерудің техникалық құралдары, олардың дұрыс қолданылуы, қауіпсіздік шаралары;
- заңсыз араласу актілері кезінде қолданылатын құралдар;
-әуе кемесін арнайы тексеру ережелері;
Іскерліктер:
-жұмыста авиациялық қауіпсіздік нормаларын қолдану;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖКП 09
Метрологиялық қамтамасыз ету
Өлшеуіш жүйелердің кепілдік дәлдігін қамтамасыз ету тәжірибесі мен теория негіздері.
Өлшеу түрлері, аясы мен Ідістері.
Өлшеуші шамалар, сапалы және сандық сипаттамалар, өлшеу бірліктері. Өлшеудің әртүрлілігі және өлшеу құралдары,қалыпты метрологиялық сипаттамалар, дәлдік кластары және метрологиялық сенімділік.
Өлшеу бірліктерін қамтамасыз ететін Мемлекеттік жүйе (ӨМЖ), техникалық негіз, негізгі физикалық бірліктерді елестету.
Білімдер:
-құқықтық өлшеу, міндеттері, тапсырмалары, принциптері, объектілері, субъект, құралдары, әдіс құралдары;
-өлшеу теория негіздері;
-халықаралық және аймақтық стандарттар құрылымдары;
- түсініктер: сапа, сапаны қамту;
- сапамен басқару;
- сапа көршеткіштері, оларды анықтау және салыстыру әдістері;
Іскерліктер:
-мемлекеттік және мемлекетаралық жүйелерді;
-ұлттық, аймақтық, халықаралық стандарттауды анықтау.
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
ЖКП 10
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Қоршаған орта мен өнеркәсіптік экология мәселелері. Авиациялық техникаға қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік шаралар. Еңбек қорғауды ұйымдастыру құрылымы, өндірістік жарақаттану және кәсіптік ауру.
Электр жабдықтарын құру және пайдалану кезіндегі өртке қарсы талаптар, жарық беру, салқындату және жылыту. Қазақстан Республикасында экологиялық заңнама негіздері.
Білімдер:
- зиянды және қауіпті өндірістік факторлар;
- жұмыс аймағында зиянды заттардың аралық – шектік шоғырлануы (АШШ);
- зиянды заттармен бетпе-бет келген кезде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар;
-еңбекті қорғау аясында негіздік құжаттар;
Іскерліктер:
- күнделікті өмірде және өндірісте қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттар мен талаптарды қолдану.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ9
БҚ 10
ЖКП 10
Слесарлық, құрастыру және жөндеу жұмыстарының негіздері
Авиациялық техниканың жөндеуге түсу себептері. Авиатехниканың жөндеу жүйелері. Авиажөндеу кәсіпорындарын жіктеу, авиажөндеу өндіірісінің ерекшеліктері. Авиатехниканы жөндеудің
өндірістік және технологиялық процестері. Ұшу аппараттары мен авиақозғалтқыштарды жөндеудің типтік технологиялары.
Білімдер:
- жөндеу өндірісінің кезеңдері;
- авиациялық техника бөлшектерін қалпына келтірудің негізгі технологиялық процестері;
- жөндеуден кейінгі ұшу аппараттарын мен авиақозғалтқыштардың түйіндері мен агрегаттарын құрастыру және сынау негіздері;
- авиатехниканы жөндеу түрлері;
- авиатехниканы жөндеуді өндіру және дайындау кезінде ресімделетін құжаттамалар;
- авиажөндеу өндірісн дамыту;
Іскерліктер:
- ұшу аппараттары мен авиақозғалтқыштар бөлшектердің техникалық күйін анықтау;
- қажетті құжаттаманы толтыру;
- авиатехниканың жеке бөлшектеріне жөндеу жүргізу.
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10

ПК 1.2.3.
ПК 2.2.1.
ПК 1.2.5.
ПК 2.4.1.
ОПД 11
Конструкция и виды авиационной техники
Основные конструкции фюзеляжа (схемы, геометрические характеристики, основные части планера).
Общие понятие о крыле. Оперение (руль направления, руль высоты, киль, стабилизатор). Система управления (пневматические системы, условия нагружения летательных аппаратов). Конструкция и прочность элементов конструкции пленера, взлетно-посадочных устройств, систем управления самолетом, гидравлические и газовые энергетические системы.
Системы кондиционирования и регулирования давления в гермокабинах. Конструктивные силовые схемы современных газатурбинных двигателей. Расчет на прочность элементов конструкций двигателей. Схемы редукторов для турбовальных летательных аппаратов.
Знания:
- кратких сведений о летательных аппаратах;
- конструкций основных узлов двигателя;
- работ основных систем летательных аппаратов;
- конструкций планера и его основных частей;
- определения видов летательных аппаратов и двигателей.
Умения:
- конструировать сновные узлы двигателей;
- устранять дефекты планера воздушного судна.
БК6
БК7
БК8
БК9
БК10
ПК 1.2.3.
ПК 1.2.4.
ПК 1.2.5.
ПК 2.3.1.
ПК 2.4.3.
СД 00
Специальные дисциплины
110101 2 - Слесарь- сборщик двигателей
110102 2 - Слесарь- сборщик летательных аппаратов
СД 01
Авиационное законодательство
Характеристика и требования основных нормативных документов по организации, обеспечению и выполнению полетов: "Указ Президента Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Республики Казахстан, имеющий силу Закона от 20.12.1995 г. №2697";
"Приложение №13 к Конвенции о Международной гражданской авиации";
Руководство по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полетов воздушного судна (РПАСОП-85).
Выписка из Уголовного кодекса Республики Казахстан об ответственности работников авиационного транспорта за нарушение безопасности полетов.
Знания:
- требований нормативных и руководящих документов по организации, обеспечению и выполнению полетов воздушных судов гражданской авиации;
- требований документов, регламентирующих деятельность службы движения в гражданской авиации;
- мероприятий по предотвращению авиационных происшествий и инцидентов;
Умения:
-применять полученные знания в практической деятельности, пользоваться требованиями основных нормативных документов по организации, обеспечения и выполнения полетов;
- разработать технические регламенты;
-контролировать соблюдение правил безопасности полетов, правил авиационной безопасности и иных нормативных документов в области гражданской авиации по обеспечению безопасности для жизни, здоровья человека, окружающей среды.
БК2
БК8
БК9
БК10
СД 02
Технология сборки двигателей
Виды сборочных работ. Задачи сборки и виды погрешностей при сборке. Методы достижения точности при сборке. Механизация и автоматизация сборочных работ. Организация сборочных работ.
Технический контроль при сборке. Процессы и явления, протекающие в детали при сборке. Принципы организационной и технической подготовки сборочного процесса. Технологические процессы получения различного рода соединений и уплотнений при сборке. Статическая и динамическая балансировка. Проектирование технологических процессов сборки и переборки двигателя, его сборочных элементов, агрегатов.
Знания:
- разработок и обоснований схем сборки;
- составления перечней операций и технических требований на них;
- процессов и явлений, протекающих в детали при сборке.
Умения:
- находить виды погрешностей при сборке;
- использовать методы для достижения точности при сборке;
- осуществлять контроль при сборке;
БК6
БК7
БК8
БК9
БК10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3
СД 03
Основы конструкции авиационной техники
Основные конструкции фюзеляжа. Схемы, геометрические характеристики, основные части пленера. Общее понятие о крыле. Оперение. Руль направления, руль высоты, киль, стабилизатор. Система управления. Пневматические системы. Системы кондиционирования и регулирования давления в гермокабинах.. Схемы редукторов для турбовальных летательных аппаратов
Знания:
- конструкций основных узлов двигателя;
- работ основных систем летательных аппаратов;
- конструкции планера и его основных частей;
Умения:
- конструировать сновные узлы двигателей;
- устранять дефекты планера воздушного судна
БК7
БК8
БК9
БК10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3
СД 04
Сборочная оснастка
Основные сведения по технологии ремонта деталей и узлов летательного аппарата.
Устройство и принцип работы тарированных ключей.
Правила пользования точными измерительными инструментами и приборами.
Устройство и настройка контрольно-измерительных приборов.
Правила пользования наземными стендами и установками для испытаний.
Знания:
- общих сведений, основных требований, предъявляемых к оснастке;
- принципов работы точных измерительных инструментов и приборов;
- классификаций технологической оснастки;
- технико-экономических показателей технологической оснастки
Умения:
- ориентироваться в наиболее распространенных видах технологической оснастки;
- организовать эксплуатацию технологической оснастки.
БК7
БК8
БК9
БК10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3
СД 05
Слесарная обработка материалов
Строение металлических материалов.
Термическая и химико-термическая обработка стали.
Механические свойства и конструкционная прочность металлов и сплавов.
Основа неметаллических конструкционных материалов.
Методы и способы слесарной обработки.
Знания:
- основных приемов выполнения обработки материалов;
- основных механических свойств обрабатываемых материалов;
- систем допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
Умения:
-осуществлять промывку, чистку, смазку деталей и снятие залива;
- выполнять работы с применением пневматических, электрических инструментов и на сверлильных станках.
БК7
БК8
БК9
БК10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3
СД 06
Системы силовых установок
Основные типы силовых установок.
Конструктивные схемы силовых установок и их назначение. Обоснование и выбор схемы для силовых установок.
Прямые и обратные схемы расположения узлов, их достоинства и недостатки. Методы уточнения и совершенствования схем и компоновок силовой установки в процессе их проектирования. Требования унификации узлов при использовании силовой установки с базовым газогенератором. Модульные конструкции, особенности схем и компоновок. Силовая установка, состав узлов и систем, компоновки узлов в системе силовой установки, особенности их оптимизации.
Знания:
- входных устройств, конструкций и действующих нагрузок, пылезащитных устройств;
- выходных устройств и реверсоров, и девиаторов тяги, конструктивных компоновок, газодинамических нагрузок;
- редукторов и приводов, агрегатов авиационных двигателей и электрических устройств
-втулок воздушных винтов изменяемого шага турбовинтовой двигатель.
Умения:
- обрабатывать основные узлы и агрегаты систем;
-изучать схемы газотурбинных двигателей;
БК7
БК8
БК9
БК10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3
СД 00
Специальные дисциплины

КҚ 1.2.3.
КҚ 2.2.1.
КҚ 1.2.5.
КҚ 2.4.1.
ЖКП 11
Авиациялық техника құрылымы мен түрлері
Фюзеляждың негізгі құрылымдары
(сұлбалар, геометриялық сипаттамалар, пленердің негізгі бөліктері). Қанат туралы жалпы түсінік.
Тірек (бағыттау рулі, биіктік рулі, киль, тұрақтандырғыш).
Басқару жүйесі (ұшу аппараттарының пневматикалық жүйелері жүктеу). Планер құрылым элементтерінің құрылымы мен беріктігі, ұшу-қону құрылғылары, ұшақтың басқару жүйесі, гидравликалық және газ, энергетикалық жүйелері.
Гермокабинадағы салқындату жүйелері мен қысымды реттеу.
Газтурбиналы қозғалтқыштардың құрылымдық күштік сұлбалары. Қозғалтқыштардың құрылым элементтерінің есебі және беріктігі.
Білімдер:
-ұшу аппараттары туралы қысқаша мәліметтер;
- қозғалтқыштардың негізгі түйіндерінің құрылымдары;
- ұшу аппараттарының негізгі жүйелерінің жұмысы;
- пленер құрылымы және оның негізгі бөліктері;
- ұшу аппараттарының, қозғалтқыштардың түрлерін анықтау;
Іскерліктер:
- қозғалтқыштардың негізгі түйіндері;
-ӘК планер ақауларын жою.
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
КҚ 1.2.3.
КҚ 1.2.4.
КҚ 1.2.5.
КҚ 2.3.1.
КҚ 2.4.3.
АП 00
Арнай пәндер
110101 2 – Қозғалтқыштарды жинаушы- слесарь
110102 2– Ұшу аппараттарын жинаушы-слесарь
АП 01
Авиациялық заңнама
Ұшуды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша негізгі нормативтік құжаттардың сипаты мен талаптары: "Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күші бар Жарлығы"; "Халықаралық азаматтық авиациясы туралы конвенцияна №13 қосымша Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күші бар Жарлығының 29-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:";
Әуе кемесі ұшуының іздеу және апаттық-құтқаруды қамтамасыз ету жөніндегі басшылық. Ұшу қауіпсіздігін бұзушылыққа байланысты авиациялық көлік қызметкерлерінің жауаКҚершілігі туралы Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің көшірмесі.
Білімдер:
- азаматтық авиацияның әуе кемелерінің ұшын ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша нормативтік және басқарушы құжаттардың талаптары;
- азаматтық авиацияда қозғалыс қызметіндегі регламенттеуші қызмет құжаттарының талабы;
- авиациялық оқиғалар мен қақтығыстарды алдын алу бойынша шаралар;
Іскерліктер:
-тәжірибелік қызметте алған білімдерін қолдану, ұшды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша негізгі нормативтік құжаттар талаптарын қолдану;
- техникаляқ регламенттерді өңдеу;
- адам өмірі, денсаулығы, қоршаған орта үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша азаматтық авиация саласында ұшу қауіпсіздік ережесін, авиациялық қауіпсіздік ережесін және басқа да нормативтік құжаттарды сақтауды бақылау;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
АП 02
Қозғалтқыштарды құрастыру технологиясы
Құрастыру жұмыстарының түрлері. Құрастыруға кезіндегі жіберілетін қателердің түрлері мен құрастыру мақсаттары. Құрастыруға кезіндегі дәлдікке қол жеткізу әдістері. Құрастыру жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру. Құрастыру жұмыстарын ұйымдастыру. Құрастыруға кезіндегі техникалық бақылау. Құрастыруға кезіндегі бөлшекте өтетін процестер мен құбылыстар. Құрастыру процессінің ұйымдастырушылық және техникалық принциптері. Құрастыру кезіндегі әр түрлі қосылыстар мен тығыз байланыстарға қол жеткізудің технологиялық процесстері. Статикалық және динамикалық теңестіру. Қозғалқыштарды,оның құрылымдық элементтерін, агрегаттарын құрастырудың және таңдаудың технологиялық процесстерін жобалау.
Білімдер:
- құрастыру сұлбаларының негіздемелері мен жобаларын;
- іс-әрекеттер тізімі мен оларға қойылатын талаптарды құру;
- бөлшектерді құрастыру кезінде техникалық процесстер мен құбылыстарды.
Іскерліктер:
-құрастыру кезінде қателіктердің түрлерін табу;
- құрастыру кезінде дәлдікке қол жеткізу амалдарын пайдалану;
-құрастыру кезіндегі бақылау;
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3
АП 03
Авиациялық қозғалтқыштардың негізгі құрылымдары
Фюзеляждың құрылым негіздері. Планердің негізгі бөліктері, геометриялық сипаттамалары, сұлбасы.Қанаттың жалпы түсініктемесі. Құйрық қанат.Тұрақтандырғыш, киль,бағыттау рулі, биіктік рулі. Басқару жүйесі.Пневматика жүйесі.Гермокабинадағы қысымды реттеу жіне салқындату жүйелері. Турбовалды ұшу аппараттарына арналған бәсеңдеткіш сұлбалары.
Білімдер:
- қозғалқыштың негізгі буындарының құрылымы;
- ұшатын аппараттарының негізгі жүйелерінің жұмысы;
-планердің және оның негізгі бөліктерінің құрылымы;
Іскерліктер:
-қозғалқыштардың негізгі буындарын жобалау;
-әуе кемесінің планерінің ақауларын жою
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3
АП 04
Құрастыру жабдықтары
Ұшу аппараттарының бөлшектері мен буындарын жөндеу технологиясы бойынша негізгі мәліметтер.
Баламалы кілттердің жұмыс принциптері мен құрылғылары. Дәлдік өлшеу құрал-саймандар мен аспаптардың қолдану ережесі. Қолданыстағы бақылау және өлшеу аспаптарының құрылымы және реттелуі.
Сынаққа арналған жер үсті стендтері мен қондырғыларды пайдаланудың ережелері.
Білімдер:
-жабдықталуға қойылатын жалпы мәліметтер мен негізгі талаптар;
- тетіктердің жұмыс принциптері;
- жабдықтардың технологиялық жіктелуі;
- технологиялық жабдықтардың технико-экономикалық көрсеткіші
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтардың ең кең таралған түрлерінде бағдарлану;
- технологиялық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыру.
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3
АП 05
Материалдарды слесарлық өңдеу
Металл материалдардың.
Болатты жылулық және химико-жылулық өңдеу.
Металдар мен құймалардың механикалық қасиеттері және құрылымдық беріктігі.
Металл емес құрылымдық материалдардың негізі.
Материалдарды слесарлық өңдеу әдістері мен жолдары.
Білімдер:
-материалды өңдеудегі негізгі әдістері;
- өңделген материалдардың негізгі механикалық қасиеттері;
- беттің дәлдік дәрежесі мен кедір-бұдырлығының параметрлері, қондырудағы рұқсаттар жүйелері;
Іскерліктер:
-жууды, тазалауды, бөлшектерді майлауды және қалдық тұнбаны алуды жүзеге асыру;
-пневматикалық және электрлік құралдармен және бұрғылау станоктармен жұмыс істеу.
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1.
КҚ2.2.2.
КҚ 2.2.3
АП 06
Күштік қондырғы жүйелері
Күштік қондырғы жүйелерінің негізгі типтері.
Күштік қондырғы жүйелерінің құрылымдық сұлбасы және оларды пайдалану мақсаты. Күштік қондырғы жүйелерінің сұлбасын таңдаудағы негіздеме.
Буындардың тура және кері орналасу сұлбалары және олардың артықшылығы мен кемшілігі. Күштік қондырғы жүйелерін жобалау кезінде сұлбаны дәлдеу және жақсарту әдістері.
Білімдер:
-кіреберіс құралының, шаңнан қорғау құралының құрылымдары және әсер ету жүктемесі;
- құрылымдық құрастырудың тартым реверсорлары мен девиаторлары және кіреберіс құралдары, газодинамикалық жүктемелар;
- авиациялық қозғалтқыштар мен электр құрылғыларының бәсеңдеткіштері, сымдары, агрегаттары;
-турбовинттік қозғалтқыштың әуе бұрама ағыны.
Іскерліктер:
- жүйелердің бумалары мен агрегаттарын өңдеу;
- газотурбиналы қозғалтқыштың сұлбаларын оқыту.
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3
АП 00
Арнайы пәндер

Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана
Знания:
- сущности категорий культуры, памятников материальной и духовной мировой культуры Казахстана;
- культуры народов Казахстана и перспективы ее дальнейшего развития;
- основных периодов и материальных основ развития мировой культуры;
- проблем развития образования, науки и искусства музыки, театра и архитектуры Казахстана на современном этапе.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- использовать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос; человек, общество.
Цивилизация, культура; свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов, социальных и этических проблем.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука; общество как социокультурная система.
Социальные общности; социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы; социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
-социологического подхода в понимании закономерностей;
- социальной структуры, социального расслоении, социального взаимодействии;
-особенностей процесса социализации личности, форм регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 04
Основы экономики
Основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка, рыночная инфраструктура.
Знания:
-общих положений экономической теории;
-экономических ситуаций в стране и за рубежом;
-основ макро- и микроэкономики, налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики.
Уметь:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 05
Основы права
Понятие права, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды.
Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
? использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Казахский язык - государственный язык.
История казахского делопроизводства.
Виды документов.
Приказы и их виды.
Трудовой договор и порядок его оформления.
Договора и их виды.
Информационно-справочные документы.
Постановления, решения, протоколы.
Правила оформления документов по делопроизводству.
Знания:
- грамматических правил языка;
-грамотной письменной речи;
-составления плана по содержанию текста;
-оформления официальных деловых документов.
Умения:
-давать пояснения по документу;
-заполнять справочные документы;
-исполнять делопроизводство на государственном языке.
БК4
БК5
БК6
ОПД 02
Основы высшей математики
Элементы линейной алгебры: определители второго, третьего и n-го порядка, их свойства. Решение систем n-линейных уравнений по правилу Крамера. Матрицы, матричный способ решения систем линейных уравнений.
Введение в математический анализ: функция одной независимой переменной, свойства; пределы функции.
Дифференцирование явных функций, неявных функций, функций заданных параметрически. Дифференциалы высших порядков.
Исследование функции, экстремумы функции. Первообразная. Интегрирование неопределенного интеграла заменой переменной, по частям.
Тригонометрические функции.
Определение и свойства определенного интеграла.
Элементы векторной алгебры:
векторы, линейные операции над векторами.
Знания:
- объема знаний по математике, необходимой как для изучения смежных технических дисциплин, так и для специальных курсов.
Умения:
- решать математические задачи с доведением решения до практически приемлемого результата (формулы, числа, графика качественного вывода и т.д.), связанных с будущей специальностью;
- математически исследовать прикладные вопросы;
- самостоятельно разбираться в математических терминах, содержащихся в литературе, связанной со специальностью;
- выбирать и использовать при решении необходимые вычислительные методы и средства (компьютеры, справочники, таблицы) с целью получения практических рекомендаций.
БК3
БК4
БК5
БК6
ОПД 03
Физика
Физический взгляд на окружающий мир.
Элементы гидроаэромеханики. Молекулярная физика и основы термодинамики. Молекулярно-кинетическая теория. Процессы изменения состояния вещества и их характеристики. Тепловые двигатели. Равномерное движение, его уравнение и графики. Сложение движений. Сила, масса, ускорение. Сложение сил. Законы динамики.
Сила всемирного тяготения. Сила упругости. Сила трения. Вес тела, невесомость. Статика. Работа. Мощность. Закон сохранения энергии.. Взаимодействие зарядов. Работа магнитных сил. Самоиндукция. Энергия магнитного поля.
Излучения. Спектры. Спектральный анализ.
Знания:
-сущности физических явлений, происходящих в электрических магнитных цепях, машинах, аппаратах и приборах;
-электробезопасности, учета и экономии электроэнергии.
Умения:
- выбрать рациональныйи эффективный способ применения электрической энергии;
- читать и собирать электрические схемы установок;
- технически грамотно эксплуатировать электроустановки и устранять их неисправности.
БК4
БК5
БК6
ОПД 04
Основы черчения
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение: условности в строительных чертежах. Генплан.
Знания:
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного и строительного черчения;
- основ проектирования деталей механизмов и машин общего назначения.
Умения:
- составления технологических схем и изучения чертежей магистральных газопроводов, схем согласно ГОСТу, ЕСКД,
-пользования справочниками, правильного выражения мысли при помощи чертежа.
БК3
БК4
БК5
БК6
ОПД 05
Человеческий фактор
Психологические основы осуществления профессиональной деятельности. Человек-оператор в авиационных системах управления.
Психологический отбор в авиации. Психологические требования в обучении и подготовке авиационного персонала к действиям в особых случаях.
Социально-психологические проблемы управления летным и авиационным персоналом.
Особенности реагирования персонала в аварийных ситуациях. Роль личностных и межличностных отношений в авиационной безопасности и обеспечении безопасности полетов.
Знания:
- основ психологии: ее основных понятий и теорий;
- индивидуально психологических особенностей летного персонала;
- рациональных приемов для самовоспитания;
- психологических особенностей авиационного персонала.
Умения:
- пользоваться учебной, справочной литературой;
- развивать познавательный интерес;
- использовать рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОПД 06
Материаловедение
Строение металлов, методы испытания металлов на растяжение, твердость, текучесть. Производство черных и цветных металлов, применяемых в для изготовления промышленного оборудования. Основные сведения из теории сплавов. Понятие о сплаве. Структура сплавов. Диаграмма состояния железо -цементит. Классификация и маркировка сталей. Сплавы на основе цветных металлов. Бронза, латунь, их применение в изготовлении оборудования, систем нефтепроводов и газоснабжения. Способы обработки металлов.
Знания:
- конструкционных материалов для изготовления промышленного оборудования;
- конструктивных материалов для изготовления труб;
- основных свойств и строения металлов и сплавов;
- маркировки по ГОСТу конструкционных материалов, применяемых для изготовления оборудования, систем нефтепроводов и газоснабжения.
Умения:
-определять маркировку сталей;
-осуществлять способы обработки металлов;
-определять виды сплавов.
БК6
БК7
БК8
БК9
ПК1.2.1.

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
қазіргі таңдағы Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
-негізгі түсініктер: конфуция, даосизм;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
- Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
-Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
- көшпенділер өркениеті;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдениеті;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін жеңіл қолдану;
- көшпенділердің рухани және материалдық ерекшелігін көрсету және оны бақылап отыру
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, элемдік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері; адам табиғаты және оның өмірінің мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; жеке адамның еркіндігі мен жауаКҚершілігі;
Адам танымы және қызметі; ғылым және оның рөлі; ғаламдық проблема алдында адамзат.
Білімдер:
- философиялық, ғылыми, діни көріністер туралы, адам өмірінің маңызы туралы көзқарасы;
- ғылымның, ғылыми таным, құрылымы, түрі, әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселесі туралы көзқарас.
Іскерліктер:
- адам тәртібін биологиялық және әлеуметтік рухани бастамаларда, саналы және санасыз тәртібін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу;
-ұлт мәдениетінің ерекшеліктерін ашуын;
-биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани принциптеріне негізделген адам мінезін, оның санасының маңызын, саналы және санасыз мінезді анықтауын;
-қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың өнегелі қалыптарын.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Әлеуметтану ғылымы:қоғам әлеуметтік мәдени жүйе. Әлеуметтік бірлік; әлеуметтік және этноұлттық қатынасы. Әлеуметтік процестер:
әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Жеке адам: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік мінезі; саясаттану пәні, саяси билік және өкімшілік қатынас. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
Білімдер:
- заңдылықтар бойынша әлеуметтік тұрғыда түсінік;
- әлеуметтік әрекет, әлеуметтік жікке бөліну, құрылым туралы түсінік;
- жеке әлеуметтік үдеріс ерекшелігі, реттеу формалары.
Іскерліктер:
- адамзаттың әлеуметтік мәнді мәселелерін талдау;
- өзінің кәсіптік өмірінде және барлық қоғамдық және жеке өмірінде әлеуметтану және саясаттану білімдерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктер, функциялары, құбылыс, принциптері;
Меншік формасы мен түрлері, меншікті басқару;
жоспар түрлері, оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
жоспарды эконмикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу;
бизнес-жоспарлау;
экономикалық талдау;
халықтық тұтыну тауарлары нарығы мен қызметтер күйін талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теория туралы жалпы ережелер;
- шетелдегі және еліміздегі экономикалық жағдайлар;
- әлеуметтік және инвестициялық, қаржы-кредиттік, салықтық саясат, макро және микроэкономика негіздері.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби ісіне қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көзі, Қазақстан Ресубликасының Конституциясы – құқық жүйесінің көзі;
Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы, жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауаКҚершілік және оның түрлері, негізгі құқық салалары, Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарынының, сот жүйелері.
Білімдер:
- адам және азаматтардың бостандығы мен құқықтары, оларды іске асыру механизмдері;
-кәсіби ісі саласында адамгершілікті-этикалық және құқықтық нормалар.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби ісін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Қазақ тілі – мемлекеттік тіл.
Қазақ іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу тарихы. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу құжаттарының түрлері. Бұйрықтар және оның түрлері. Еңбек шарты және оны ресімдеу тәртібі. Келісімшарттар және олардың түрлері.
Ақпараттық-анықтамалық құжаттар. Қаулылар, шешімдер, хаттамалар. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу бойынша құжаттарды дұрыс ресімдеу.
Білімдер:
-тілдің грамматикалық ережесі;
-сауатты жазу;
-мәтін мазмұны бойынша жоспар құру;
-ресми іскери құжаттарды ресімдеу;
- мәтіннің негізгі мазмұны түсіну;
Іскерліктер:
-құжат бойынша түсінік беру;
-анықтамалық құжаттардытолтыру;
-іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 02
Жоғары математика негіздері
Сызықтық алгебра элементтері: екінші үшінші және n-ші ретті анықтауыштар, олардың қасиеті. Крамер ережесі бойынша n-сызықты теңдеуді шешу жүйелері. Сызықты теңдеуді шешудің матрицалық жүйелері.
Мамематикалық талдауға кіріспе: тәуелсіз айнымалысы бар функция, қасиеттері, функция шегі. Функция дифференциялы, параметрлі функция дифференциялы. Жоғары ретті дифференциал функцияны зерттеу. Функция экстремумы. Айқындалмаған интегралды бөлшектеп айнымалыны ауыстыру арқылы интегралдау.
Тригонометриялық функция. Анықталған интеграл анықтамасы және қасиеттері.
Векторлық алгебра элементтері:
векторлар, векторларға қолданылатын сызықты операциялар.
Білімдер:
- аралас техникалық пәндер және арнайы курстарды оқу үшін математика бойынша қажетті білім көлемде білім беру;
Іскерліктер:
- болашақ мамандығына байланысты математикалық есептерді қажетті нәтижеге келгенше (формула, график, сандар, және т.б.) шығару;
- қолданбалы сұрақтарды математикалық түрде зерттеу;
- мамандығына байланысты әдебиеттерде кездесетін терминдерді, математикалық терминдерді өздігінен талқылау;
- практикалық ұсыныстарды қорытындылау мақсатында есептерді шығару кезінде қажетті есептеу әдістерін және құралдарын (компьютерлер, анықтамалар, кестелер) таңдау және қолдану.
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП 03
Физика
Оршаған әлемге физикалық көзқарас.
Гидроаэромеханика элементтері. Молекулярлы физика және термодинамика негіздері. Молекулярлы --кинетикалық теория. Зат күйінің өзгеру процестері және олардың сипаттамалары. Жылыту қозғалтқыштары. Біркелкі қозғалыс, оның теңдеуі мен кестелері. Қосылыстардың қосындысы. Күш, салмақ, үдеу. Күштердің қосындысы. Динамик заңдары. Бүкіл әлемдік тартылыс заңы. Серпімділік күші. Үйкеліс күші. Дене салмағы, салмақсыздық.
Статика. Жұмыс. Қуат. Энергиияны сақтау заңы. Зарядтардың әсерлесуі. Магниттік күш. Өздік индукция. Магнит өрісінің Энергия. Сәулелену.
Спектрлер. Спектрлік анализ.
Білімдер:
- электрлік магниттік тізбектерде, машиналар, аппараттар және аспаптарда өтетін физикалық құбылыстардың мағынасы,
-электрқауіпсіздік, электр энергияларын есептеу және үнемдеу
Іскерліктер:
- электр энергияларын қолданудың рациональды және тиімді тәсілдерін қолдану;
- құрылғылардың электр сұлбаларын оқу және құрастыру;
- электр қондырғыларын техникалық дұрыс пайдалану және олардың істен шығуын жою.
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП 04
Сызу негіздері
Сызба сызықтары мен сызбалардағы жазулар.
Сызба геометрия негіздері мен кескінделген сызбалар, машинажасау сызбасы. Бекітуші бөлшектер мен бұранда қосылысы. Жұмыс эскиздері.
Білімдер:
-сызба геометрия негіздері;
-машинажасау сызбасы;
- механизм және машина бөлшектерін жобалау негіздері;
Іскерліктер:
- технологиялық сызбаларды құру;
-анықтамаларды қолдану, сызба көмегімен ойларды дұрыс айту.
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ 6
ЖКП 05
Адами фактор
Кәсіптік қызметті іске асырудың психологиялық негіздері. Авиациялық жүйелер басқармасындағы адам-оператор.
Авиацияда психологиялық таңдау. Ерекше жағдайлардағы әрекеттерге авиациялық қызметкерлерді оқыту және дайындауда психологиялық талаптар.
Әлеуметтік-психологиялық мәселелер. Авиациялық жағдайлардың қызметкерлерге әсер ету ерекшеліктері. Авиациялық қауіпсіздіктің жеке тұлға және жеке тұлға арасындағы қатынастың рөлі және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
- психология негізі: оның негізгі түсініктері мен теориялары;
-жеке психологиялық ерекшеліктері;
-өзін- өзі тәрбиелеудің рационалды қабылдау.
Іскерліктер:
-оқу, анықтамалық әдебиеттерді қолдану.
- таным қызығушылығын дамыту.
- қажетті кәсіптік сапаны алу үшін практикалық психология әдістері мен рационалды қабылдауды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ6
БҚ7
ЖКП 06
Материалтану негіздері
Металдар құрылысы, металдардағы қаттылық, созылу және ағушылық. Газ шаруашылығындағы қара және түсті металлдар өндірісі. Қорытпалар теориясы туралы негізгі мәлімет. Қорытпа туралы мәлімет. Қорытпалар құрылымы. Темір-цементит күйінің диаграммасы. Болаттың жіктелуі мен белгіленуі. Түсті металдар негізіндегі қорытпалар. Газ шаруашылығындағы қола, жез. Металдарды өңдеу әдістері. Құбыр өндірісі.
Білімдер:
- өнеркәсіптік жабдықтарды дайындауға арналған құрылымдық материалдарды қолдану;
- құбырларды дайындау үшін құрылымдық материалдарды қолдану;
- металдар мен қорытпалардың құрылымы мен негізгі қасиеттері;
- құрылымдық материалдардың МСТ бойынша белгіленуі
Іскерліктер:
- болаттың белгіленуі бойынша анықтау;
- металды өңдеу әдістерін анықтау;
- қорытпа түрлерін анықтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

ПК2.2.1
ПК2.3.1
ОПД 07
Техническая механика
Статика: основные понятия и аксиомы статики, плоская система сил. Пространственная система, центр тяжести.
Кинематика: параметры движения точки, сложное движение твердого тела.
Динамика: основные понятия и аксиомы динамики. Общие теоремы динамики. Сопротивление материалов: растяжение и сжатие, практические расчеты на срез и смятие. Кручение, изгиб (поперечный). Сложное напряженное состояние. Гипотезы прочности. Расчеты на усталость, устойчивость сжатых стержней.
Знания:
- аксиомы статики;
- сил в векторной и аналитической форме;
- момента сил, плоской системы сил, кинематики;
- основных законов динамики;
- кинетической энергии;
- механики материалов;
- устойчивости сжатых стержней;
- гипотезы прочности.
Умения:
- определять степени свободы, связи и реакции связи, момент сил и векторы сил, центр тяжести;
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- применять уравнения движения для решения практических задач;
- использовать законы динамики в практических целях.
БК3
БК4
БК5
БК6
ОПД 08
Основы электротехники
Линейные электрические цепи постоянного тока и методы их расчета. Электромагнитная индукция и механические силы в магнитном поле. Расчет магнитных цепей. Линейные электрические цепи однофазного синусоидального тока и методы их расчета. Круговые диаграммы и их применение для исследования и расчета электрических цепей. Трехфазные цепи и методы их расчета. Периодические несинусоидальные токи в линейных электрических цепях. Нелинейные электрические цепи переменного тока и методы расчета. Переходные процессы в линейных электрических цепях. Расчет типовых переходных процессов.
Знания:
-электрической энергии; основных законов, основ теории электрических машин, принципа работы типовых электрических устройств.
Умения:
- читать принципиальные электрические и монтажные схемы
- рассчитывать параметры электрических магнитных цепей
-использовать основные законы и принципы теоретической электротехники и электронной техники в профессиональной деятельности.
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.6.3.
ПК 3.6.4.
ОПД 09
Основы стандартизации, метрологии и сертификации
Основы теории и практика обеспечения гарантированной точности измерительных систем. Виды, области и методы измерений. Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений. Когерентная система единиц физических величин – СИ (SJ).
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц, эталоны. Квалиметрия
Законодательная метрология и стандартизация, нормативно-правовая регламентация.
Государственный надзор и ведомственный контроль за стандартами и средствами измерений
Знания:
-основных принципов объектов, субъектов, средств, методов, правовой базы измерений;
-основ теории измерений;
-структуры международных и региональных стандартов;
-систем сертификации ГОСТа Республики Казахстан;
-понятия качества, обеспечения качества;
-управления качеством,
- показателей качества, методов их определения и сравнения.
Умения:
-применять государственные и межгосударственные системы;
-определять национальную, региональную международную стандартизацию.
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ОПД 10
Охрана труда и основы экологии
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Меры безопасности при обслуживании авиационной техники. Структура организации охраны труда Производственный травматизм и профессиональные заболевания. Электробезопасность
Техника безопасности при выполнении авиационно-химических работ. Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления. Основы экологического законодательства в Республики Казахстан. Мероприятия по охране окружающей среды в предприятиях гражданской авиации.
Знания:
- вредных и опасных производственных факторов;
- видов ответственности;
- оптимальных и допустимых микроклиматических условий производственных помещений;
- предельно – допустимых концентрации вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятий по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
-основополагающих документов в области охраны труда.
Умения:
- пользоваться нормативными документами и требованиями по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве;
- выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ОПД 11
Авиационная безопасность
Показатели авиационной безопасности, уровень безопасности; неблагоприятные факторы влияющие на безопасность и их оценка.
Технические средства и методы обеспечения, руководящие документы, связанные с обеспечением авиационной безопасности.
Знания:
- требований международных нормативных документов;
- состояния авиационной безопасности;
- структуры служб авиационной безопасности;
- степеней допусков на территорию аэропорта и авиапредприятий;
-технических средств досмотра, правил их применения и мер безопасности;
- средств, применяемых при актах незаконного вмешательства;
-правил специального досмотра воздушного судна.
Умения:
- использовать нормы авиационной безопасности в работе
- применять меры обеспечения авиационной безопасности на рабочем месте.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОПД 12
Экономика производства
Особенности экономики воздушного транспорта, его продукция; организация, планирование и нормирование труда. Производительность труда, ее измерение и пути повышения. Организация и планирование деятельности предприятия. Фонды предприятия, внедрение новой техники и технологии, освоение новых видов продукции и услуг, основы патентоведения, учетная и техническая документация предприятия. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности. Маркетинг и его функции. Ценообразование, тарифная политика. Управление предприятием. Основы менеджмента, цели, принципы, функции, методы управления.
Знания:
- сущности экономических явлений и процессов, происходящих на транспортных предприятиях, их взаимосвязи и взаимозависимости.
Умения:
- систематизировать, моделировать, определять влияние экономических факторов, оценивать достигнутые результаты, выявлять резервы повышения эффективности производства;
- принимать решения методами построения организации;
- использовать формы конкретного проявления экономических законов и общетранспортных закономерностей в гражданской авиации.
БК4
БК5
БК6
ОПД 13
Введение в специальность
Состояние и развитие гражданской авиации и системы обслуживании воздушного движения. Требования к личным и профессиональным качествам диспетчера. Положение о профессиональной подготовке диспетчерского состава.
Этапы, процессы функционирования и структура системы обслуживании воздушного движения.
Мероприятия по предупреждению авиапроисшествий. Полет самолета, основные этапы, дальность и продолжительность полета. Использование авиации в хозяйственной деятельности и при чрезвычайных ситуациях.
Основные профессии в авиации. Летный состав гражданской авиации.
Специалисты по технической эксплуатации в гражданской авиации.
Знания:
- основных технических требований, предъявляемых к летательным аппаратам и двигателям:
- структур системы обслуживания воздушного движения, принципов ее работы;
- причин авиационных происшествий и инцидентов, связанных с нормативными документами обслуживания воздушного движения и мероприятий по их устранению;
- законов об использовании авиации в народном хозяйстве:
- основных профессий в авиации, летного состава гражданской авиации;
- структуры инженерно-авиационной службы;
- организации процесса технического обслуживания воздушного судна.
Умения:
-использовать полученные знания при изучении специальных и общепрофессиональных дисциплин;
- применять знания при прохождении учебной и профессиональной практики.
БК4
БК5
БК6
ОПД 13
Метрология
Основы теории и практика обеспечения гарантированной точности измерительных систем. Виды, области и методы измерений. Измеряемые величины, качественная и количественная характеристика, единицы измерений. Когерентная система единиц физических величин – СИ (SJ).
Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ), техническая основа, воспроизведение основных физических единиц, эталоны. Квалиметрия
Законодательная метрология и стандартизация, нормативно-правовая регламентация.
Государственный надзор и ведомственный контроль за стандартами и средствами измерений
Знания:
-основных принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовой базы измерений;
-основ теории измерений;
-структуры международных и региональных стандартов;
-системы сертификации ГОСТов Республики Казахстан;
-понятия качества, обеспечения качества;
-управления качеством,
- показателей качества, методов их определения и сравнения.
Умения:
-применять государственные и межгосударственные системы;
-определять национальную, региональную международную стандартизацию.
БК 1
БК 2
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ОПД 14
Прикладная информатика
Понятие интерполяции; процесс сбора, передачи, обработки и пополнения информации.
Языки программирования; технология программирования; компьютерная графика.
Знания:
- теоретической базы обработки, сохранения и хранения различных видов информации,
- тестового редактора Word, электронных таблиц Exсel, графической программы Power Point и их практических приложений;
- роли информатики в современном обществе, в будущей профессиональной деятельности и в развитии науки и техники.
Умения:
- работать в Word, Exсel и Power Point;
- выполнять основные операции над текстом;
- создавать презентацию совмещающей изображение, звук, анимацию и текст.
БК4
БК5
БК6
БК7
ОПД 14
Гидравлические и пневматические системы
Основы технического обслуживания гидравлических
и пневматических машин. Устройства и системы.
Основные нормативные документы, термины и определения по техническому обслуживанию гидравлических и
пневматических приводов.
Требования к техническому состоянию гидравлических агрегатов и пневматических устройств.
Знания:
– технологического и диагностического оборудования и инструмента для технического обслуживания гидравлических и пневматических машин;
– планово-предупредительной системы технического
обслуживания и ремонта;
– общего технологического процесса ремонта гидравлических и пневматических машин, агрегатов, аппаратуры.
Умения:
– контролировать качество технического обслуживания гидравлических и пневматических машин, гидропневмооборудования и средств гидропневмоавтоматики;
– вести технологическую документацию;
– соблюдать технические условия на приемку агрегата и узла в ремонт, порядок выдачи отремонтированных машин, агрегатов и аппаратуры.
БК4
БК5
БК6

КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
ЖКП 07
Техникалық механика
Статика: негізгі түсініктер мен статика аксиомалары, жазықтықтағы қиылысу күштер жүйесі. Кеңістік жүйесі, ауырлық орталығы.
Кинематика: қозғалыс параметрлері, қатты заттардың күрделі қозғалысы.
Динамика: негізгі түсініктер мен динамика аксиомалары. Динамиканың жалпы теоремалары. Материалдар кедергісі: созылу және сығылу; жаншылу мен қиылуды практикалық есептеу; Бұралуы иілуі (көлденең). Жағдайдың күрделі кедергіс. Тығыздық гипотездері. Сығылған стержендердің тұрақтылығы.
Білімдер:
- аксиомлар, статика аксиомалары,
- векторлық және аналитикалық түрдегі күштер;
- күш моменті, күштің жазықтық жүйелері, кинематикалар;
- динамиканың негізгі заңдары,
- кинетикалық энергия;
- материалдар механикалары;
- сығылған стержендердің тұрақтылығы;
-тығыздық гипотездері;
Іскерліктер:
-еркіндік дәрежесін анықтау, байланыстар және байланыс реакциялары, күш моменті мен векторлары, ауырлық орталығы;
-нүкте қозғалысының параметрлерін есептеу, оның жылдамдығы мен шапшаңдығы;
-тәжірибелік есептерді шешуге арналған қозғалыс теңдігін қолдану;
- тәжірибелік мақсатта динамика заңдарын қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП 08
Электр техника негіздері
Тұрақты токтың электр сызықты тізбегі және оларды есептеу әдістері. Магниттік өрістегі электр магниттік индукция и механикалық күштер. Бір фазалы синусоидальды токтың сызықты электр тізбектері және оларды есептеу әдістері. Шеңберлі диаграммалар мен электр тізбектерін есептеу және зерттеу үшін қолдану; Үш фазалы тізбектер және оларды есептеу әдістері. Сызықты электр тізбектеріндегі периодты синусоидальды емес токтар. Тұрақты токтың сызықты емес электр тізбектері мен есептеу әдістері. Сызықты электр тізбектеріндегі ауыспалы процестер. Типтік ауыспалы процестердің есебі.
Білімдер:
- электр машинасының электр энергиялары; негізгі заңдары, теория негіздері, типтік электр құрылғылары жұмыстарының принциптері;
Іскерліктер:
- нақты электр және құрастыру сұлбаларын оқу;
- электр магнитті тізбектерді есептеу параметрлері;
-кәсіптік қызметте электрондық техника және теориялық электр техника принциптерін, негізгі заңдарды қолдану.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.4.
ЖКП 09
Стандарттау, метрология және сертификаттау негіздері
Өлшеуіш жүйенің кепілдік дәлдігінің теория негізі және қамтамасыз ету практикасы.
Өлшеу түрлері, аясы мен тәсілдері.
Өлшеуші шамалар, сапалы және сандық сипаттамалар, өлшеу бірліктері. Өлшеудің әртүрлілігі және өлшеу құралдары,қалыпты метрологиялық сипаттамалар, дәлдік кластары және метрологиялық сенімділік.
Өлшеу бірліктерін қамтамасыз ететін Мемлекеттік жүйе (ӨМЖ), техникалық негіз, негізгі физикалық бірліктерді елестету.
СИ (SJ) – физикалық шама бірліктерінің нақты жүйесі.
Заңды метрология және стандарттау, нормативтік-құқықтық регламенттеу. Өлшеу стандарттар мен құралдарына мемлекеттік қадағалау және ведомствалық бақылау.
Білімдер:
-құқықтық өлшеу, міндеттері, тапсырмалары, принциптері, объектілері, субъект, құралдары, әдіс құралдары;
-өлшеу теория негіздері;
-халықаралық және аймақтық стандарттар құрылымдары;
- түсініктер: сапа, сапаны қамту;
- сапамен басқару;
- сапа көршеткіштері, оларды анықтау және салыстыру әдістері;
Іскерліктер:
-мемлекеттік және мемлекетаралық жүйелерді;
-ұлттық, аймақтық, халықаралық стандарттауды анықтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП 10
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Қоршаған орта мен өнеркәсіптік экология мәселелері. Авиациялық техникаға қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік шаралар. Еңбек қорғауды ұйымдастыру құрылымы, өндірістік жарақаттану және кәсіптік ауру.
Электр жабдықтарын құру және пайдалану кезіндегі өртке қарсы талаптар, жарық беру, салқындату және жылыту. Қазақстан Республикасында экологиялық заңнама негіздері.
Білімдер:
- зиянды және қауіпті өндірістік факторлар;
- жұмыс аймағында зиянды заттардың аралық – шектік шоғырлануы (АШШ);
- зиянды заттармен бетпе-бет келген кезде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар;
-еңбекті қорғау аясында негіздік құжаттар;
Іскерліктер:
- күнделікті өмірде және өндірісте қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттар мен талаптарды қолдану.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП 11
Авиациялық қауіпсіздік
Авиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері. Қауіпсіздік деңгейі, қауіпсіздікке әсер ететін қолайсыз жағдайлар және оларды бағалау.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты басқарушы құжаттар,қауіпсіздік әдістері және техникалық құралдары.
Білімдер:
- халықаралық нормативтік құжаттардың талаптары;
- авиациялық қауіпсіздіктің күйі;
- авиациялық қауіпсіздік қызметінің құрылымы;
- әуежай және әуекәсіпорын аймақтарына рұқсаттама дәрежелері;
-тексерудің техникалық құралдары, олардың дұрыс қолданылуы, қауіпсіздік шаралары;
- заңсыз араласу актілері кезінде қолданылатын құралдар;
-әуе кемесін арнайы тексеру ережелері;
Іскерліктер:
-жұмыста авиациялық қауіпсіздік нормаларын қолдану;
- жұмыс орнында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 12
Өндіріс экономикасы
Әуе көлігі экономикасының ерекшеліктері және оның өнімдері; Еңбекті организациялық ұйымдастыру және қалыптастыру. Еңбек өнімділігі, оны өлшеу және арттыру жолдары. Мекеменің қаржы қызметін жоспарлау. Салық жүйесі, мекеменің қоры және оның айналымы. Өндірістің тиімділігі мен табысын арттыру жолдары.
Өндірістік қаржылық қызметтің есебі және талдау; маркетинг және оның функциялары;
тарифтік саясат, кәсіпорынды басқару; менеджмент негіздері; басқарудың әдістері мақсаттар, принциптері, функциялары.
Білімдер:
-көлік кәсіпорнындағы экономикалық құбылыстар мен процестердің мәнін, олардың өзара байланыстарын;
Іскерліктер:
-экономикалық факторлардың әсерін жүйелеуді, модельдеуді, анықтауды, жеткен нәтижелерді бағалауды, өндіріс тиімділігін арттыру көздерін табу;
-ұйымның құрылу әдістерін, шешімдерді қабылдауды; әлеуметтік-нарықтық жағдайларда экономика дамуының жалпы заңдылығын.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП 13
Мамандыққа кіріспе
Азаматтық авиация жағдайы мен дамуы және әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйелері. Диспетчердің жеке және кәсіби сапасына қойылатын талаптар. Диспетчерлік құрамның кәсіби даярлығы туралы ереже. Әуе қозғалысына қызмет ету жүйелері, кезеңдері, қызмет ету процестері, құрылымдары.
Әуе оқиғалары бойынша шаралар. Ұшақтың ұшуы, негізгі кезеңдері, қашықтығы және ұзақтығы. Шаруашылық қызметтерде және төтенше жағдайларда авиацияны қолдану. Авиациядағы негізгі мамандықтар. Азаматтық авиациядағы ұшу құрамы. Азаматтық авиациядағы техникалық пайдалану жөніндегі мамандар.
Білімдер:
- ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарына қойылатын талаптар;
- әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйелерінің құрылымдары, оның жұмысының принциптері;
- әуе қозғалысына қызмет көрсетудің нормативтік құжаттарына байланысты авиациялық оқиғалар мен инциденттердің себептері және оларды жою шаралары;
-халық шаруашылығында авиацияны қолдану туралы;
- авиациядағы негізгі мамандықтар. азаматтық авиациядағы ұшу құрамы;
- инженерлік –авиациялық қызметтер құрылымы;
- әуе кемесін техникалық қызмет көрсету процессін ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- арнайы және жалпы кәсіптік пәндерді оқу кезіндегі алған білімдерін қолдану;
- оқу және кәсіптік тәжірибеден өткен кезіндегі білімдерін қолдану.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП 13
Метрология
Өлшеуіш жүйелердің кепілдік дәлдігін қамтамасыз ету тәжірибесі мен теория негіздері.
Өлшеу түрлері, аясы мен Ідістері.
Өлшеуші шамалар, сапалы және сандық сипаттамалар, өлшеу бірліктері. Өлшеудің әртүрлілігі және өлшеу құралдары,қалыпты метрологиялық сипаттамалар, дәлдік кластары және метрологиялық сенімділік.
Өлшеу бірліктерін қамтамасыз ететін Мемлекеттік жүйе (ӨМЖ), техникалық негіз, негізгі физикалық бірліктерді елестету.
Білімдер:
-құқықтық өлшеу, міндеттері, тапсырмалары, принциптері, объектілері, субъект, құралдары, әдіс құралдары;
-өлшеу теория негіздері;
-халықаралық және аймақтық стандарттар құрылымдары;
- түсініктер: сапа, сапаны қамту;
- сапамен басқару;
- сапа көршеткіштері, оларды анықтау және салыстыру әдістері;
Іскерліктер:
-мемлекеттік және мемлекетаралық жүйелерді;
-ұлттық, аймақтық, халықаралық стандарттауды анықтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП 14
Қолданбалы информатика
Интерполяция туралы түсінік; ақпараттарды құрастыру, беру, өңдеу және толықтыру процестері. Бағдарламалау тілі; бағдарламалау технологиясы; компьютерлік кесте.
Білімдер:
-түрлі ақпаратты өңдеудің, сақтаудың теориялық негізін;
-Word мәтіндік редакторын, Excel электрондық кестелерді, Power Point графикалық бағдарламасын және оның практикалық қосымшаларын;
-қазіргі заманғы қоғамдағы ақпараттың ролі, болашақ кәсіби қызметі мен ғылым мен техниканың дамуындағы ақпараттың ролі туралы қалыптасқан ұғымдарды;
Іскерліктер:
Word, Excel және Power Point-та жұмыс істеу;
-мәтіндегі негізгі операциялардыорындау;
- бейне, дыбыс,анимация және мәтіндерді біріктіріп презентациялар жасау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 14
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
Гидравликалық және пневматикалық машиналарға техникалық қызмет көрсетудің негіздері.
Құрылғылары мен жүйелері. Гидравликалық және пневматикалық жетектерге техникалық қызмет көрсету бойынша негізгі нормативтік құжаттар, терминдері мен анықтамалары. Гидравликалық агрегаттар мен пневматикалық құрылғылардың техникалық күйіне қойылатын талаптар.
Білімдер:
– гидравликалық және пневматикалық машиналарға техникалық қызмет көрсетуге арналған технологиялық және диагностикалық жабдықтар мен құрал-саймандар;
– техникалық қызмет көрсету және жөндеудің жоспарлы-ескертпе жүйелері;
– гидравликалық және пневматикалық машиналар, агрегаттар, аппаратураларды жөндеудің жалпы технологиялық процестері;
Іскерліктер:
– гидравликалық, пневматикалық машиналаржәне гидропневма жабдықтар мен гидропневмоавтоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету сапасын бақылау;
– ведения технологиялық құжаттамалар жүргізу;
– жөнделген машина, агрегаттар мен аппаратураларды беру тәртібі, жөндеуге қабылданған агрегаттар мен буындардың техникалық жағдайын сақтау.
БҚ4
БҚ5
БҚ6

110107 3 Техник-технолог
СД 01
Конструкция и конструкторская документация летательных аппаратов (узлов, агрегатов, оборудования систем)
Общие сведения о летательных аппаратах.
Нагрузки, действующие на летательные аппараты. Элементы строительной механики летательных аппаратов. Конструкция агрегатов и систем летательных аппаратов. Системы управления летательных аппаратов и шасси.
Конструирование узлов и деталей летательных аппаратов.
Знания:
- основных технических требований, предъявляемых к летательным аппаратам и двигателям:
- классификации летательных аппаратов и авиационных двигателей;
конструкции и принципа работы агрегатов планера и функциональных систем летательных аппаратов;
- принципа работы и размещения агрегатов функциональных систем на воздушном судне, их летную эксплуатацию.
Умения:
-обнаруживать нарушения работы конструкций, производить поиск отказов;
-работать с технической литературой и материалами, размещенными в Интернете.
-характеризовать конструкцию, работу и особенности летной эксплуатации выбранного типа самолета.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
СД 02
Технология и техническое оснащение производства летательных аппаратов
Обработка конструкционных материалов.
Технологическое оборудование и автоматизация технологических процессов в производстве летательных аппаратов. Технология листовой и объемной штамповки.
Технология сварочного производства.
Знания:
- факторов и показателей долговечности, методов определения и увеличения ресурса авиационной техники;
- факторов и показателей эксплуатационной технологичности, показателей контроля пригодности, комплексных показателей надежности;
- факторов, обусловливающих ремонт неисправностей;
- форм и методов организации управления и технологии технического обслуживания, диагностики, ремонта и контроля технического состояния планера и оборудования ЛА.
Умения:
- выполнять визуальную и приборную дефектацию участков планеров;
- анализировать нарушения работоспособности, проводить дефектацию или замену элементов бортового оборудования;
- разрабатывать и оформлять протоколы испытаний, документы, демонтажно- монтажные и ремонтные операции, выполненные при ремонте.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
СД 03
Технологическое оборудование и оснастка при производстве летательных аппаратов
Производство деталей летательных аппаратов.
Технология сборки и испытаний летательных аппаратов.
Диагностика при производстве летательных аппаратов.
Основы автоматизации проектирования технологических процессов и разработки технологической документации.
Разработка техпроцесса сборки узла.
Знания:
- анализа технического задания для разработки конструкции несложных деталей и узлов изделия и оснастки;
- произведения, увязки и базирования элементов изделий и оснастки по технологической цепочке их изготовления и сборки.
Умения:
- осуществлять руководство производственным участком и обеспечивать выполнение участком производственных заданий.
- определять объемы технического обслуживания и ремонта изделий на основе действующих нормативных документов организаций-изготовителей летательных аппаратов и комплектующего оборудования.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
СД 04
Основные принципы конструирования деталей
Конструкция летательные аппараты (самолеты, вертолеты).
Техническая и технологическая документация. Технологическое оборудование и процессы управления при производстве.
Техническое обслуживание и ремонт летательных аппаратов.
Знания:
- типов летательных аппаратов, их назначений, конструкций;
- способов и вариантов защиты электрожгутов; технических условий на выполнение данного вида работ.
Умения:
-ч итать электрические, монтажные схемы и технические условия по выполняемому объему работ и работать по технологическому процессу;
-выбирать необходимый инструмент и применять безопасные приемы работы с механическим и электрическим инструментом.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
СД 05
Техническая диагностика и организация демонтажно-монтажных работ
Анализ технического задания для разработки конструкций несложных деталей и узлов изделия и оснастки.
Типовые технологические процессы производства деталей, сборки узлов и агрегатов планера летательного аппарата.
Средства технологического оснащения.
Знания:
- конструкции объектов производства (деталей, узлов, агрегатов планера летательного аппарата, систем летательного аппарата);
- назначений и видов сборочных приспособлений,
- особых методов контроля, способов наладки технических средств оснащения; основных узлов, органов управления технологическим оборудованием.
Умения:
-анализировать конструкторскую документацию, читать чертежи по специальности;
- обеспечивать взаимозаменяемость в производстве летательных аппаратов;
- составлять карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты, ведомости технологической документации и внедрение в производство оснастки и технологическую документацию.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
СД 06
Эксплуатационно-ремонтная деятельность по обслуживанию летательных аппаратов (планера, его систем и оборудования)
Организация и выполнение своевременного и качественного обслуживания базовых и транзитных воздушных судов по оперативным видам обслуживания, подготовка воздушного судна к полетам в сроки;
Организация и выполнение периодического, сезонного и специального технического обслуживания, ремонта авиационной техники, доработок, проверок и осмотров, замен двигателей, агрегатов, деталей и узлов в соответствии с требованиями эксплуатационной и ремонтной документации;
Устранение отказов и неисправностей, выявленных в полете и при техническом обслуживании;
Проведение учета и анализа задержек рейсов, разработка мер по их предупреждению; Обеспечение сохранности воздушного судна при техническом обслуживании, ремонте и стоянке.
Знания:
- эксплуатационных характеристик и конструктивных особенностей современных воздушных судов;
- содержания и сущности технической деятельности техников - механиков;
- путей и методов совершенствования режимов, видов и средств ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей;
- методов и форм организации ремонта авиационной техники;
- номенклатуры и порядка ведения документации на ремонт авиатехники.
Умения:
- эксплуатировать воздушное судно;
- выполнять техническое обслуживание авиационной техники в соответствии с регламентирующими документами;
- устранять отказы и неисправности, выявленные в полете и при техническом обслуживании;
- обеспечивать подготовку производства ремонтных работ;
- применять правила технической эксплуатации воздушного судна;
- применять знания о назначении, устройстве, принципе работы воздушного судна.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПК 3.7.3.
ПК 3.7.4.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПП 01
Ознакомительная практика
Ознакомление со специальностью. Организация экскурсий на предприятия, занимающиеся монтажом, эксплуатацией и аварийными работами на технологических установках промышленных предприятий.
Умения:
- определять способы получения заготовок;
- использовать специальные оборудования: заготовительно-штамповочные, режущие;
-разрабатывать и оформлять чертежи деталей и узлов летательных аппаратов.
Навыки:
- проектирования и сборки несложных деталей и узлов технологического оборудования и оснастки самолетов, вертолетов и планеров;
- наблюдения за работой оборудования;
- проверки по чертежам и эталонам правильность расположения деталей;
- контроля качества исходных материалов - листов, профилей и заготовок.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.6.1
ПК 3.7.1.
ПП 02
Слесарно-механическая практика
Контрольно-измерительные инструменты слесаря. Разметка металла. Виды разметок. Разметочные обозначения на трубах. Резка металла. Приемы механизированной рубки металла. Приемы плавки и гибки труб вручную и на механизмах. Отпиливание, распиливание и зачистка металла. Зенкование и сверление сквозных отверстий ручной, электрической сверлильной машиной. Нарезание резьбы клуппами на механизмах. Прогонка резьбы на болтах и в гайках. Проверка качества резьбы. Накатывание резьбы. Изготовление хомута для труб с тягой для подвески, кронштейна для подвески, кронштейна из уголков с хомутами, кронштейна для крепления вертикального газопровода. Клепка. Техника безопасности при ведении слесарных работ. Меры безопасности и защитные приспособления.
Умения:
- выполнять слесарные, слесарно-сборочные, механосборочные операции;
- разрабатывать конструкторскую документацию на изделия средней сложности;
- оформлять конструкторские и технические документации;
- осуществлять метрологическую проверку изделий.
Навыки:
- работы на сверлильных, заточных станках;
- изготовления фасонных частей;
- основных приҰмов выполнения работ по разборке, ремонту и сборке простых узлов оборудования, агрегатов;
- правил применения слесарного и контрольно-измерительного инструмента;.
- выполнения основных видов слесарных работ;
- применения простых приҰмов слесарных работ.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.6.1

110107 3 Техник-технолог
АП 01
Ұшу аппараттарының құрылымдары (агрегаттар, түйіндер, электр жабдықтары) және конструкторлық құжаттама
Ұшу аппараттары туралы жалпы түсінік. Ұшу аппараттарына әсер ететін жүктемелер.
Ұшу аппараттарының құрылыс механикасының элементтері. Ұшу аппараттары агрегаттары мен жүйелерінің құрылымдары. Ұшу аппараттары мен шассиді басқару жүйелері. Ұшу аппараттарының түйіндері мен бөлшектерін құрылымдау.
Білімдер:
- ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарға қойылатын негізгі техникаылқ талаптар;
- ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жіктеу;
- планер агрегаттарының құрылымдары мен жұмы принциптері және ұшу аппараттарының функциональды жүйесі;
-іуе кемесіндегі функциональды жүйесін, агрегаттардың жұмыс принципі және оны орналастыру, оларды ұшуда пайдалану;
Іскерліктер:
-құрылымның жұмысқа қабілеттілігінің бұзылуын табу, тоқтап қалуын ідзеу;
-ғаламторда орналастырылған материалдар мен техникалық әдебиетпен жұмыс істеу;
-таңдалған ұшақ типін ұшуда пайдалану ерекшеліктерін, құрылымын және жұмыстарына сипаттама беру.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
АП 02
Ұшу аппараттары өндірісін техникалық жабдықтау және оның технологиясы
Құрылымдау материалдарын өңдеу. Ұшу аппараттары өндірісінде
технологиялық жабдықтар мен технологиялық процестерді автоматтандыру. Жаймалы және көлемді қалыптама технологиясы.
Пісіру өндірісінің технологиясы.
Білімдер:
- авиациялық техника ресурстарын анықтау және ұзарту әдістері, ұзақ уақытқа жарамдылық факторлары мен көрсеткіштері;
- сенімділіктің кешенді көрсеткіштері, жарамдылықты бақылау көрсеткіштері, пайдаланудың технологиялық көрсеткіштері мен факторлары;
- істен шығудың шартты жөндеу факторлары;
- ҰА жабдықтары мен планердің техникалық күйін бақылау және жөндеу, диагностика, техникалық қызмет көрсету технологиялары мен басқаруды ұйымдастыру әдістері мен формалары;
Іскерліктер:
- планердегі ақауларды құралдар және көзбен көру арқылы жасау;
- борт жабдықтары элементтерін ауыстыру және ақауларды табу, жұмыс істеуінің бұзылуын талдау;
- жөндеу кезіндегі жөндеу операциялары мен құрастыру-бөлшектеу, құжаттар мен сынау хаттамаларын әзірлеу және ресімдеу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
АП 03
Ұшу аппараттарын өндірісі кезіндегі технологиялық жабдықтар мен жарақтар
Ұшу аппараттарын бөлшектерін өндіріу.
Ұшу аппараттарын құрастыру және сынау технологиясы. Ұшу аппараттарын өндіру кезіндегі диагностика. Технологиялық құжаттамаларды даярлау және технологиялық процестерді жобалауды автоматтандыру негіздері. Түйіндерді құрастырудың техникалық процессін әзірлеу.
Білімдер:
- бұйымдар мен жарақтардың күрделі емес бөлшектері мен түйіндер құрылымын әзірлеу үшін техникалық тапсырмаларды талдау;
- технологиялық тізбектер бойынша бұйымдар мен жарақтар элементтерінің тұтқырлығы және оны орнықтыру, оларды құрастыру және дайындау;
Іскерліктер:
-өндірістік бөлімшелерді басқаруды іске асыру және өндірістік тапсырмалардың бөлімдерін орындауды қамтамасыз ету;
- ұшу аппараттары мен кешенді жабдықтарды дайындаушы ұйымдардың әрекеттегі нормативтік құжаттары негізінде бұйымдарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету көлемін анықтау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
АП 04
Бөлшектерді құрастырудың негізгі принциптері
Ұшу аппараттарының құрылымдары (ұшақтар, тікұшақтар).
Техникалық және технологиялық құжаттамалар. Өндірістегі басқару процессі және технологиялық жабдықтар. Ұшу аппараттарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
-ұшу аппараттарының типтері, қызметі және құрылымдары;
- электрширақтарын қорғау түрлері және тәсілдері; жұмыстың осы түрін орындау кезіндегі техникалық жағдай;
Іскерліктер:
- электрлік, құрастыру сұлбаларын оқу және жұмыстың көлемін орындаудың техникалық шарттары және технологиялық процестері бойынша жұмыс істеу;
-қажетті құрал-саймандарды таңдау және механикалық, электрлік құрал-саймандармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік тәсілдерін қолдану.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
АП 05
Техникалық диагностика және бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын ұйымдастыру
Бұйымдар мен жарақтардың күрделі емес түйіндері мен бөлшектерін құрастыру үшін техникалық міндеттерді талдау.
Ұшу аппараттары планерінің түйіндері мен агрегаттарын құрастыру, бөлшектерді өндірудің технологиялық
процестері. Технологиялық жабдықтау құралдары.
Білімдер:
-өндіріс объектілерінің құрылымдары (ұшу аппараттарының планер агрегаттары, бөлшектері, түйіндері, агрегаттары, ұшу аппараттарының жүйелері);
- құрастыру тетіктерінің қызметі мен түрлері;
-жабдықтаудың техникалық құралдарын баптау тәсілдері, бақылаудың негізгі әдістері;
-басқару органдарының негізгі түйіндері;
Іскерліктер:
- конструкторлық құжаттамаларды талдау, мамандықтар бойынша сызбаларды оқу;
- ұшу аппараттарының өндірісіндегі өзара тәуелділікті қамтамасыз ету;
- технологиялық процесстің картасын, бағыттық және материалдық карталарды, ведомостарды, технологиялық құжаттамаларды жасау және жабдықтарды және басқада технологиялық құжаттамаларды өндіріске енгізу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
АП 06
Ұшу аппараттарына (планер, оның жүйесі мен жабдықтары) қызмет көрсету бойынша пайдалану-жөндеу қызметтері
Қызмет көрсетудің жедел түрлері бойынша негізгі және транзитті әуе кемелеріне уақытылы және сапалы қызмет көрсетуді ұйымдастыру және орындау, ұшу аппаратын мерзімінде дайындау. Кезеңдік, мерзімдік және арнайы техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және орындау,
авиациялық техниканы жөндеу, пайдалану және жөндеу құжаттамалардың талаптарына сәйкес қозғалтқыштарды, агрегаттарды, бөлшектер мен түйіндерді ауыстыру, жөндеу, тексеру және қарау. Ұшуда және техникалық қызмет көрсету кезінде анықталған істен шығулар мен бұзылуларды жою. Рейстердің кідірісіне есеп жүргізу және талдау жасау, оларды алдын алу бойынша шаралар әзірлеу. техникалық қызмет көрсету, жөндеу және тоқталыс кезінде әуе кемесін сақтауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
- заманауи әуе кемелерінің құрылымдық ерекшеліктері мен пайдалану сипаттамалары;
- техник – механиктің техникалық қызметінің маңызы мен мазмұны;
- ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың режімдерін, түрлері мен құралдарын жетілдірудің жолдары мен әдістері;
- авиациялық техниканы жөндеуді ұйымдастырудың ідістері мен түрлері;
- авиациялық техниканы жөндеу номенклатуралары мен құжаттамаларды жүргізу тәртібі;
Іскерліктер:
-әуе кемесін пайдалану;
- регламенттеуші құжаттарға сәйкес авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді орындау;
- ұшуда және техникалық қызмет көрсету кезінде анықталған істен шығулар мен бұзылуларды жою;
- жөндеу жұмыстарының өндірісін даярлауды қамтамасыз ету;
- әуе кемесін техникалық пайдалану ережесі;
-әуе кемесінің қызметі, құрылғысы мен жұмыс принципі;
-пайдалану және жұмыс құжаттамаларының талаптары.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4.
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практикасы
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен таныстыру. Технологиялық құрылғылардің өнеркәсіптік кәсіпорындарында құрастыру, пайдалану және апаттық жұмыстармен айналысатын кәсіпорындарға экскурсия ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- дайындаманы алу тәсілдерін анықтау;
- арнайы жабдықтарды қолдану: дайындау-қалыптау, кесетін;
- ұшу аппараттарының бөлшектері мен түйіндердің сызбаларын әзірлеу жіне ресімдеу;
Дағдылар:
- ұшақтар, тікұшақтар мен планерлердің жабдықтары және технологиялық жабдықтары, күрделі емес бөлшектер мен түйіндерді жобалау және құрастыру;
- жабдық жұмыстарын бақылау;
-бөлшектерді орналастырудың дұрыстығы, сызбалар мен эталондар бойынша тексеру;
-негізгі материалдардың – табақтар, кескіндер мен дайындамалардың сапасын бақылау;
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.6.1
КҚ 3.7.1.
ӨО 02
Слесарлық-механикалық практика
Слесарьдің бақылау-өлшеу құрал-саймандары. Металдарды белгілеу. Белгілеу түрлері. Құбырлардағы таңбалау белгілері. Резка металлды кесу. Кесу металдарының механикаландырылған тәсілдер Металлды арамен кесу, арамен тілу және металлды тазалау. Қолмен, электрмен, электрлік бұрғылау машиналарымен бұрғылау. Механизмдегі клуппалармен оймаларды кесу. Бұрандалар мен сомындардағы ойма жолдарын жасау. Ойма сапасын тексеру. Ойманы тегістеу. Тік газ сымдарын бекіту үшін қамыттар және кронштейнмен, бұрыштардан аспалар, кронштейндерге арналған тартымы бар түтіктерге арналған қамыттарды дайындау. Тойтару. Слесарлық жұмыстарды жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Қауіпсіздік шаралары және қорғау тетіктері.
Іскерліктер:
- слесарлық, слесарлық-құрастыру, механқұрастыру операцияларын орындау;
-орташа күрделі бұйымға конструкторлық құжаттамаларды әзірлеу;
- конструкторлық және техникалық құжаттамаларды ресімдеу;
- бұйымдарға метрологиялық тексеруді іске асыру;
Дағдылар:
- бұрғылау, қайрау станоктарындағы жұмыстар;
- бір қалыпқа келтірілген бөлшектерді дайындау;
-құрастыру бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі тәсілдері, қарапайым түйіндер, жабдықтар, агрегаттарды жөндеу және құрастыру;
- слесарлық және бақылау-өлшеу құрал-саймандарын қолдану ережесі;
-слесарлық жұмыстың негізгі түрлерін орындау;
- слесарлық жұмыстың қарапайым тәсілдерін қолдану;
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.6.1

ПК 3.6.2.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Для получения рабочей профессии
Технологические процессы и качество монтажных и ремонтных работ на производстве. Права и обязанности слесаря. Сдача экзамена на получение рабочей профессии.
Умения:
- выполнять технологические процессы на оборудовании технологических установок промышленных предприятий
- соблюдать правила техники безопасности при монтажных работах.
Навыки:
- работы с инструментом, оборудованием, используемых при эксплуатации летательных аппаратов и авиационных двигателей;
- применения основ технологии производства деталей, сборки и испытаний летательных аппаратов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
ПП 02
Технологическая практика
Анализ конструкции объекта производства и конструкторской документации на его изготовление и монтаж. Обеспечения технологической подготовки производства по реализации технологического процесса. Разработка и проектирование оптимальных технологических процессов (изготовление деталей, сборки узлов, агрегатов, монтажа систем летательных аппаратов) в соответствии с требованиями Единой системы технологической подготовки производства (ЕСТПП) и применением информационно-коммуникационных технологий (ИКТ). Внедрения разработанного технологического процесса в производство летательных аппаратов. Анализ результатов реализации технологического процесса для определения направлений его совершенствования.
Умения:
- проводить ремонт оборудования технологических установок в ремонтно-механическом цехе;
- проводить монтажные и ремонтные работы;
- выполнять основные слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования;
- пользоваться инструментами и контрольно-измерительными приборами при выполнении слесарных работ, техническом обслуживании и ремонте оборудования.
Навыки:
- технологии монтажа и демонтажа оборудования на технологических установках промышленного предприятия;
- выполнения замены агрегатов на летательном аппарате;
- определения видов слесарных работ и технологии их выполнения при техническом обслуживании и ремонте оборудования;
- определения видов смазочных материалов, знания требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, применения правил хранения смазочных материалов.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2.
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
БК 2
Изучить основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; применять их при решении профессиональных задач.
БК 3
Организовать собственную деятельность, выбирать способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
БК 4
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации;
к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях не определенности.
БК 5
Управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики.
БК 6
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
БК 7
Соблюдать требования техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
БК 8
Подготовка оборудований к работе, проведение тестовых проверок с целью обнаружения неисправностей, наладку отдельных элементов и блоков, ведение учета показателей и режимов работы электронного оборудования, технической документации.
БК 9
Контролировать работы по правильной эксплуатации оборудования, систем, проведение профилактических осмотров и ремонта.
БК10
Применять технические знания в области эксплуатации и ремонта оборудования для решения возникающих в процессе работы проблем.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

КҚ 3.6.2.
КҚ 3.7.1.
КҚ 3.7.2.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу практикасы
Технологиялық үрдерістер мен өндірістегі құрастыру және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасы мен технологиялық үдерістерімен танысу. Слесарьдің құқықтары мен міндеттерін оқыту. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру. және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасы мен технологиялық үдерістерімен танысу. Слесарьдің құқықтары мен міндеттерін оқыту. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- өнеркәсіптік кәсіпорындарда технологиялық қондырғыны жабдықтауда технологиялық үдерістерді орындау;
- құрастыру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау;
Дағдылар:
- ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды пайдалануда қолданылатын құрал-жабдықтармен жұмыс істеу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.4.4.
КҚ 2.5.1.
КҚ 3.7.2.
КП 02
Технологиялық практика
Өндіріс объекті құрылымын даярлау және құрастырудың конструкторлық құжаттамасын талдау. Технологиялық процесстерді іске асыру бойынша өндірістің технологиялық даярлаығын қамтамасыз ету. Өндірісті технологиялық даярлаудың бірыңғай жүйелерінің (ӨТДБЖ) талаптарына сәйкес және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданумен негізгі технологиялық процестерді(бөлшектерді дайындау,түйіндерді, агрегаттарды құрастыру, ұшу аппараттарының жүйесін құрастыру) әзірлеу және жобалау. Ұшу аппараттарының өндірісіндегі әзірленген технологиялық процестерді енгізу.
Бағытты анықтау үшін технологиялық процесстерді іске асыру нәтижелерін талдау.
Іскерліктер:
- жөндеу-механикалық цехтарда технологиялық қондырғы жабдықтарына жөндеу жүргізу;
- құрастыру және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету кезінде негізгі слесарлық жұмыстарды орындау;
- жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және слесарлық жұмыстарды орындау кезінде құрал-саймандарды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
Дағдылар:
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың технологиялық қондырғысында жабдықтарды құрастыру және бөлшектеу технологиялары;
-ұшу аппараттарында агрегаттарды ауыстыру;
- газдың ағып кетуін іздеу;
-қозғалтқыштағы қысымды өлшеу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ2.2.4.
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.4.4.
КҚ 2.5.1.
КҚ 3.7.2.
КҚ 3.7.3.
КҚ 3.7.4
Ескерту: Базалық құзыреттер 1- кесте
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Болашақ мамандығының қажеттілігін түсіну, оған тұұрақты қызығушылығын арттыру.
БҚ 2
Қазақстан Республикасының Конституциясын, адаммен адамның қарым қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды білу; оларды кәсіптік міндеттерді шешу кезінде қолдана білу.
БҚ 3
Кәсіптік міндеттерді орындауәдістерін таңдау, өзінің қызметін ұйымдастыру, оларды тиімді және сапалы бағалау.
БҚ 4
Кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекетке, өзінің қызметін талдау және жобалауға, айқын емес жағдайларда өзіндік әрекетке қабілетті болу.
БҚ 5
Өзіндік жеке және кәсіптік дамуын басшылыққа алу және нарықтық экономикадағы өзгерістерге бейімделу.
БҚ 6
Кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану.
БҚ 7
Техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтау.
БҚ 8
Техникалық құжаттаманың, электронды жабдықтың жұмыс режимі мен көрсеткіштерінің есебін жүргізу, жеке элементтер мен блоктарды ретке келтіру, ақауларды табу мақсатында тест өткізу, жабдықты жұмысқа дайындау.
БҚ 9
Жабдықты, жүйені пайдаланудың дұрыстығы бойынша жұмыстарды бақылау, алдын ала тексеру және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 10
Жұмыс үдерісінде пайда болатын мәселелердің шешімін табу үшін жабдықты жөндеу мен пайдалану аясында техникалық білімін қолдану.
Кәсіптік құзыреттер 2-кесте
ТжКБ деңгейлері
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттілік (КҚ)
Жоғары деңгей маманы

110101 2 – Слесарь-сборщик двигателей
ПК 2.1.1. Фиксировать детали узлов в стапеле или сборочном приспособлении.
ПК 2.1.2. Пользоваться сборочной оснасткой и инструментом.
ПК 2.1.3. Фиксировать агрегаты на изделие.
ПК 2.1.4. Выполнять болтовые соединения.
ПК 2.1.5. Пользоваться ручным и механизированным инструментом для постановки болтов.
ПК 2.1.6. Производить контровку болтовых соединений различными способами.
ПК 2.1.7. Производить разборку двигателей и его узлов.
ПК 2.1.8. Удалять смазку ручным и механизированным способом.
110102 2 – Слесарь-сборщик летательных аппаратов
ПК 2.2.1. Выполнять разборку сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.2.2. Выполнять ремонт сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.2.3. Выполнять дефектацию сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.2.4.Выполнять слесарные операции сверления, развертывания отверстий.
ПК 2.2.5. Пользоваться инструментами для выполнения отверстий.
ПК 2.2.6. Производить опиливание и обрезку деталей.
110103 2 – Слесарь по ремонту двигателей
ПК 2.3.1. Выполнять разборку сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.3.2. Выполнять ремонт сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.3.3. Выполнять дефектацию сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
110104 2 – Слесарь по ремонту агрегатов
ПК 2.4.1. Выполнять сборку узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.4.2. Выполнять регулирование узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.4.3. Выполнять испытание узлов и механизмов летательных аппаратов,агрегатов, авиационных двигателей.
110105 2 – Слесарь по ремонту летательных аппаратов
ПК 2.5.1. Выполнять разборку сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.5.2. Выполнять ремонт сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
ПК 2.5.3. Выполнять дефектацию сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
Специалист среднего звена
110106 3 – Электромеханик
ПК 3.6.1. Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом и приборами.

110101 2 – Қозғалтқыштарды жинаушы- слесарь
КҚ 2.1.1. Құрастыру тетіктерінде түйін бөлшектерін тіркеу.
КҚ 2.1.2. Құрастыру жабдықтарын мен құрал-саймандарын қолдану.
КҚ 2.1.3. Бұйымға агрегаттарды тіркеу.
КҚ 2.1.4. Бұрандама қосылыстарын орындау.
КҚ 2.1.5. Бұрандамларды қою үшін қол және механикаландырылған құрал-саймандарды қолдану.
КҚ 2.1.6. Бұрандама қосылыстарына әртүрлі тәсілдермен контактор жүргізу.
КҚ 2.1.7. Қозғалтқыштар мен оның түйіндерін бөлшектеу
КҚ 2.1.8. Қолмен және механикаландырылған тәсілдермен майлауды жою.
110102 2– Ұшу аппараттарын жинаушы-слесарь
КҚ 2.2.1. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерін бөлшектеу.
КҚ 2.2.2. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерін жөндеуді орындау.
КҚ 2.2.3. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерінің ақаулықтарын жасау.
КҚ 2.2.4. Тесіктерді бұрғылау, жаймалаудың слесарлық операцияларын орындау.
КҚ 2.2.5. Саңылауларды орындау үшін құрал-саймандарды қолдану.
КҚ 2.2.6. Бөлшектерді егеу және кесу.
110103 2– Авиақозғалтқыштарды жөндеуші слесарь
КҚ 2.3.1. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерін бөлшектеу.
КҚ 2.3.2. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерін жөндеуді орындау.
КҚ 2.3.3. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерінің ақаулықтарын жасау.
110104 2–
Агрегат жөндеуші - слесарь
КҚ 2.4.1. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерін бөлшектеу.
КҚ 2.4.2. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың түйіндері мен механизмдерін реттеу.
КҚ 2.4.3. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың түйіндері мен механизмдерін сынау.
110105 2– Ұшу аппаратын жөндеуші - слесарь
КҚ 2.5.1. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерін бөлшектеу.
КҚ 2.5.2. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерін жөндеуді орындау.
КҚ 2.5.3. Ұшу аппараттарының, авиақозғалтқыштардың және агрегаттардың құрастыру бірліктерін, түйіндері мен механизмдерінің ақаулықтарын жасау.
Орта буын маманы
110106 3 – Электромеханик
КҚ 3.6.1. Механикаландырылған жабдықтарды, ибөлшектеуді, тетіктерді, жұмыс және бақылау-өлшеуіш құрал-саймандарды және аспаптарды қолдану.

ПК 3.6.2. Определять характер нагружения, напряженного состояния и проводить расчеты при проектировании и проверке на прочность механических систем.
ПК 3.6.3. Рассчитывать и измерять параметры электрических и магнитных цепей.
ПК 3.6.4. Составлять схемы гидравлических и пневматических систем.
ПК 3.6.5. Производить расчеты по определению параметров работы гидро- и пневмосистем.
ПК 3.6.6. Соблюдать нормы техники и противопожарной безопасности на рабочим месте.
110107 3 – Техник-технолог
ПК 3.7.1. Осуществлять эксплуатацию и своевременное техническое обслуживание средств приема, хранения, очистки, выдачи, заправки ГСМ.
ПК 3.7.2. Знать правила эксплуатации лабораторного оборудования.
ПК 3.7.3.Оформлять соответствующую документацию на проведенные лабораторные анализы и испытания.
ПК 3.7.4. Владеть номенклатурой авиационных топлив, масел, смазок и специальных жидкостей, применяемых на ВС гражданской авиации.
Продолжениесм. V15011690_4

КҚ 3.6.2. Жүктеу сипатын, кернеуленген күйді анықтау, механикалық жүйелерді жобалау және тексеру кезінде есептер жүргізу.
КҚ 3.6.3. Электрлік және магниттік тізбектер параметрлерін есептеу және өлшеу.
КҚ 3.6.4. Составлять схемы Гидравликалық және пневматикалық жүйелердің сұлбаларын құру.
КҚ 3.6.5. Гидравликалық және пневматикалық жүйелердің параметрлерін анықтау бойыынша есептер жүргізу.
КҚ 3.6.6. Жұмыс орнында техника және өрт қауіпсіздік нормаларын сақтау.
110107 3 – Техник-технолог
КҚ 3.7.1. ЖЖМ қабылдау, сақтау, тазалау, беру, құю құралдарына өз уақытында техникалық қызмет көрсету және пайдалануды іске асыру;
КҚ 3.7.2. Зертханалық жабдықтарды пайдалану ережесін білу;
КҚ 3.7.3. Жүргізілген зертханалық талдаулар мен сынауларды құжаттамаға сәйкес ресімдей білу;
КҚ 3.7.4. Азаматтық авиация ӘК қолданылатын авиациялық жанармай, май, майлау және арнайы сұйықтықтар номенклатураларын меңгеру.
жалғасы