Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2015 года № 10336. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 16.03.2018 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и пунктом 153 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел (далее – Правила).
2. Главнокомандующему Национальной Гвардией Республики Казахстан, председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных управлений Центрального аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), начальникам департаментов внутренних дел, департаментов по чрезвычайным ситуациям, уголовно-исполнительной системы, организаций образования МВД организовать изучение и обеспечение строгого исполнения требований настоящих Правил личным составом органов внутренних дел Республики Казахстан и военнослужащими Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – Национальная гвардия).
3. Главнокомандующему Национальной Гвардией Республики Казахстан, председателям комитетов по чрезвычайным ситуациям, уголовно-исполнительной системы, начальнику департамента кадровой работы МВД, начальникам департаментов внутренних дел, департаментов по чрезвычайным ситуациям, уголовно-исполнительной системы, организаций образования МВД обеспечить сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан и военнослужащих Национальной гвардии соответствующими нагрудными знаками и удостоверениями классного специалиста.
4. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:

Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 ақпанда № 10336 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 16.03.2018 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 25) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 153-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) Орталық аппараты комитеттерінің төрағалары, департаменттері мен дербес басқармаларының бастықтары, ішкі істер департаменттерінің, төтенше жағдайлар, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтары Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары жеке құрамының және Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы (бұдан әрі – Ұлттық ұлан) әскери қызметшілерінің осы Қағидалардың талаптарын зерделеуін және қатаң орындауын қамтамасыз етуді ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы, ІІМ-нің Төтенше жағдайлар, Қылмыстық-атқару жүйесі комитеттерінің төрағалары, Кадр жұмысы департаментінің бастығы, ішкі істер департаменттерінің, төтенше жағдайлар, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтары Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін сыныпты маманның тиісті төсбелгілерімен және куәліктерімен қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 сентября 2013 года № 559 "Об утверждении Инструкции по определению классной квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8877, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 20 ноября 2013 года № 319 (27593).
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.).
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 40
Правила
присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и военнослужащим
органов внутренних дел
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел (далее – Правила) определяют порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных подразделений органов внутренних дел, Национальной гвардии и Комитета по чрезвычайным ситуациям (далее – КЧС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
2. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и
снятия классной квалификации сотрудникам полиции,
уголовно-исполнительной системы и военнослужащим
военно-следственных подразделений органов внутренних дел
Параграф 1. Классная квалификация сотрудников полиции,
уголовно-исполнительной системы и военнослужащих
военно-следственных подразделений органов внутренних дел
2. Определение классной квалификации проводится с целью проверки уровня профессиональных знаний, умений и навыков по занимаемой должности, повышения профессионального мастерства сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащих военно-следственных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – сотрудники) с учетом специфики и профиля оперативно-служебной деятельности, закрепления кадров в службах органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД) и создания устойчивого профессионального ядра в коллективах.

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлеріне сыныптық біліктілік айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 20 қыркүйектегі № 559 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8877 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 319 (27593) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
7. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 40 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне
сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және
алып тастау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері мен әскери - тергеу бөліністерінің, Ұлттық ұланның және Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) Төтенше жағдайлар комитетінің (бұдан әрі – ТЖК) әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібін айқындайды.
2. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі
қызметкерлері мен әскери-тергеу бөліністерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау тәртібі
1-параграф. Ішкі істер органдары полиция, қылмыстық-атқару
жүйесі қызметкерлерінің және әскери-тергеу бөліністері әскери
қызметшілерінің сыныптық біліктілігі
2. Сыныптық біліктілікті айқындау жедел-қызметтік жұмыстың ерекшелігі мен бейінін ескере отырып, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің және әскери-тергеу бөліністері әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметкерлер) атқарып отырған лауазымы бойынша кәсіби білімінің, машықтары мен дағдыларының деңгейін тексеру, кәсіби шеберлігін арттыру, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) қызметтерінде кадрларды бекіту және ұжымдарда тұрақты кәсіби өзек құру мақсатында жүргізіледі.

3. Сотрудникам с учетом уровня профессиональной подготовки, стажа (опыта) работы по специальности последовательно присваиваются следующие классные квалификации:
"Специалист II класса" - сотрудникам, имеющим стаж (опыт) работы по специальности в правоохранительной службе не менее четырех лет, выдержавшим пороговые результаты по всем видам профессиональной, служебной и физической подготовки в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 32 настоящих Правил;
"Специалист I класса" - сотрудникам, имеющим классную квалификацию "Специалист II класса" и стаж (опыт) работы по специальности в правоохранительной службе не менее шести лет, выдержавшим пороговые результаты по всем видам профессиональной, служебной и физической подготовки в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 32 настоящих Правил;
"Специалист I класса – наставник (мастер)" - сотрудникам, имеющим классную квалификацию "Специалист I класса" и стаж (опыт) работы по специальности в правоохранительной службе не менее восьми лет, осуществляющего наставничество за сотрудниками, из числа молодых специалистов, вновь назначенных, а также выдержавшим пороговые результаты по всем видам профессиональной, служебной и физической подготовки в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 32 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 13.03.2017 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок присвоения, подтверждения классной
квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной
системы и военнослужащим военно-следственных подразделений
органов внутренних дел
4. Присвоение и подтверждение классной квалификации осуществляется при непрерывном стаже (опыте) работы по специальности и определяется с момента назначения на соответствующие должности в соответствии с Перечнем должностей по блокам, определяющие специальности в ОВД согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
5. При перемещении сотрудников по одной специальности (назначении на вышестоящую, равнозначную, нижестоящую должность), в соответствии с Перечнем должностей ОВД по родственным специальностям согласно приложению 2 к настоящим Правилам, классная квалификация не подтверждается.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При смене специальности (назначении на вышестоящую, равнозначную, нижестоящую должность, при переводе в другое подразделение) согласно Перечню, за исключением назначения на руководящие должности, классная квалификация подтверждается.

3. Кәсіби даярлығының деңгейін, мамандығы бойынша жұмыс өтілін (тәжірибесін) ескере отырып, қызметкерлерге мынадай сыныптық біліктіліктер ретімен беріледі:
"II сыныпты маман" – құқық қорғау қызметінде мамандығы бойынша кемінде төрт жыл жұмыс өтілі (тәжірибесі) бар, осы Қағидалардың
32-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлығының барлық түрлері бойынша шекті нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлерге;
"I сыныпты маман" - "II сыныпты маман" сыныптық біліктілігі және құқық қорғау қызметінде мамандығы бойынша кемінде алты жыл жұмыс өтілі (тәжірибесі) бар, осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлығының барлық түрлері бойынша шекті нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлерге;
"I сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" - "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігі және құқық қорғау қызметінде мамандығы бойынша кемінде сегіз жыл жұмыс өтілі (тәжірибесі) бар, жас мамандарға, жаңадан тағайындалғандар қатарындағы қызметкерлерге тәлімгерлікті жүзеге асыратын, сондай-ақ осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлығының барлық түрлері бойынша шекті нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлерге.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 13.03.2017 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару
жүйесі қызметкерлері мен әскери-тергеу бөліністерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беруге, растауға сынақтар
өткізу тәртібі
4. Сыныптық біліктілігін беру және растау мамандығы бойынша жұмыс өтілі (тәжірибесі) үзділіссіз болған кезде және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ІІО-дағы мамандықтарды айқындайтын блоктар бойынша лауазымдар тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес тиісті лауазымға тағайындалған сәттен бастап анықталады.
5. Бір мамандық бойынша қызметкерлер ауысқан (жоғары тұрған, бірдей, төмен тұрған лауазымға тағайындалған) кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жақын мамандықтар бойынша ІІО-ның мамандықтар тізбесіне сәйкес сыныптық біліктілігі расталмайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мамандығы ауысқан кезде (жоғары тұрған, бірдей, төмен тұрған лауазымға тағайындалған, басқа бөлініске ауысқан кезде) басшылық лауазымға тағайындауды қоспағанда, Тізбеге сәйкес сыныптық біліктілігі расталады.

7. При назначении на вышестоящие руководящие должности, в порядке продвижения по службе сотрудников с учетом их профессиональных, деловых и личных качеств, классная квалификация подтверждается, при этом, стаж по имеющей классной квалификации учитывается при присвоении вышестоящей классной квалификации и считается непрерывным.
8. Лицам, прибывшим на службу в ОВД в порядке перевода (откомандирования) из других правоохранительных и специальных государственных органов, имеющаяся классная квалификация подтверждается по итогам учебного года.
При этом выслуга лет по специальности для присвоения вышестоящей классной квалификации исчисляется с момента подтверждения ранее имеющей классной квалификации.
9. Классная квалификация лицам, восстановленным на службу по решению суда, подтверждается, в остальных случаях присвоение классной квалификации производится в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
10. Классная квалификация подтверждается лицам, уволенным из ОВД на пенсию по выслуге лет и принятым вновь на службу.
11. Сотрудникам, находящимся в распоряжении ОВД, а также в отпуске по уходу за ребенком классная квалификация подтверждается в течение всего периода нахождения в распоряжении и отпуска по уходу за ребенком.
12. Сотрудникам, обучающимся по очной форме в ведомственных организациях образования МВД, а также в зарубежных странах в рамках договоренности, классная квалификация подтверждается в течение всего периода обучения.
Присвоение или подтверждение имеющейся классной квалификации производится после назначения на должность в порядке, предусмотренными настоящими Правилами.
13. Сотрудники, проработавшие по специальности более восьми лет, отвечающие требованиям настоящих Правил и не имеющие классную квалификацию допускаются к присвоению классной квалификации "Специалист I класса".
14. Классная квалификация сотрудников присваивается исходя из уровня профессиональной подготовки и овладения своей специальностью.
15. Присвоение, подтверждение классной квалификации проводятся в период с ноября по декабрь ежегодно.
16. Руководитель (начальник) представляет председателю комиссии не позднее, чем за пятнадцать рабочих дней до начала определения классной квалификации списки сотрудников ОВД, представляемых к присвоению, подтверждению классной квалификации согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. При формировании списка сотрудников, представляемых к присвоению, подтверждению классной квалификации, учитываются уровень профессионального образования, стаж службы в ОВД и стаж (опыт) работы по специальности, профессиональные знания и навыки.

7. Қызметкерлердің қызметте жоғарылату тәртібінде олардың кәсіби, іскерлік және жеке қасиеттерін ескере отырып, жоғары тұрған басшылық лауазымдарға тағайындалған кезде сыныптық біліктілігі расталады, бұл ретте өзінде бар сыныптық біліктілігі бойынша өтілі жоғары тұрған сыныптық біліктілігін алу кезінде ескеріледі және үзіліссіз болып саналады.
8. ІІО-ға қызметке басқа құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардан ауысу (іссапарға жіберу) тәртібімен келген адамдарға өзінде бар сыныптық біліктілігі оқу жылының қорытындысы бойынша расталады.
Бұл ретте жоғары тұрған сыныптық біліктілікті беру үшін мамандық бойынша еңбек сіңірген жылдары бұрын болған сыныптық біліктілігін растаған сәттен бастап есептеледі.
9. Сот шешімі бойынша қызметке қайта қабылданған адамдардың сыныптық біліктілігі расталады, қалған жағдайларда сыныптық біліктілікті беру осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
10. ІІО-да еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан және қызметке қайта қабылданған адамдардың сыныптық біліктілігі расталады.
11. ІІО-ның қарамағындағы, сондай-ақ бала күтімі жөніндегі демалыстағы қызметкерлердің сыныптық біліктілігі қарамағында және бала күтіміне байланысты демалыста болған барлық кезеңі ішінде расталады.
12. ІІМ ведомстволық білім беру ұйымдарында, сондай-ақ уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлердің сыныптық біліктілігі барлық оқу кезеңі ішінде расталады.
Сыныптық біліктілікті беру немесе өзінде барын растау осы Қағидаларда көзделген тәртіппен лауазымға тағайындалғаннан кейін жүргізіледі.
13. Мамандығы бойынша сегіз жылдан астам жұмыс істеген, осы Қағидалардың талаптарына жауап беретін және сыныптық біліктілігі жоқ қызметкерлер ерекше тәртіпте "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруге жіберіледі.
14. Қызметкерлердің сыныптық біліктілігі кәсіби даярлығының және өзінің мамандығын игеруінің деңгейіне сүйене отырып беріледі.
15. Сыныптық біліктілікті беру, растау жыл сайын қарашадан бастап желтоқсанға дейін жүргізіледі.
16. Басшы комиссия төрағасына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сыныптық біліктілік беруге, растауға ұсынылатын ІІО қызметкерлерінің тізімін сынақтар өткізу басталғанға дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
17. Сыныптық біліктілігін беруге, растауға ұсынылатын қызметкерлерінің тізімін қалыптастыру кезінде кәсіби білім деңгейі, ІІО-дағы қызмет өтілі және мамандығы бойынша жұмыс өтілі (тәжірибесі), кәсіби білімі мен дағдылары ескеріледі.

18. Сотрудники, представленные к присвоению, подтверждению классной квалификации, но не принимавшие участия в определении классной квалификации в связи с временной нетрудоспособностью, отпуском, командировкой, сохраняют право определения классной квалификации в индивидуальном порядке, в течение одного месяца после прекращения соответствующих обстоятельств.
19. В случае вынесения решения о неправомерности наложения дисциплинарного взыскания начальником органа (подразделения) или судом сотрудники сохраняют право определения классной квалификации в индивидуальном порядке, в течение одного месяца после издания приказа начальником органа об отмене дисциплинарного взыскания или вступления решения суда в законную силу.
20. Сотрудникам, указанным в пункте 18 настоящих Правил, подтверждаются присвоенные классные квалификации на весь период временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске, командировке.
21. Результаты определения классной квалификации сотрудников на присвоение, подтверждение классной квалификации отражаются в акте о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - акт).
22. Контроль за объективностью представленных материалов, организацией определения классной квалификации в соответствии с требованиями настоящих Правил осуществляют квалификационные комиссии (далее – Комиссия).
Комиссия формируется в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и не менее трех членов из числа руководителей служб. Состав комиссии утверждается приказом начальника органа (подразделения).
В случае отсутствия членов комиссии допускается замена их сотрудниками, временно исполняющими их обязанности.
23. Комиссия осуществляет следующие функции:
проверка объективности представленных сведений;
обеспечение полного объема определения классной квалификации в соответствии с предъявляемыми требованиями;
определение соответствия уровня подготовленности сотрудников ОВД представляемых к присвоению классной квалификации;
оформление результатов определения классной квалификации;
заполнение акта;
рассмотрение жалоб и заявлений, связанных с присвоением, подтверждением, снижением, снятием классной квалификации.
24. На основании акта руководителями, указанными в пункте 33 настоящих Правил, издается приказ о присвоении, подтверждении, снижении и снятии сотрудникам классной квалификации.
Датой присвоения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотруднику считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
Копии приказов направляются в финансовые подразделения для начисления, изменения либо прекращения выплаты соответствующей надбавки к должностному окладу.
Городские, районные, линейные подразделения ОВД копии приказов направляют в кадровые подразделения Департаментов внутренних дел областей, городов Астана, Алматы и на транспорте (далее – ДВД(Т)).

18. Сыныптық біліктілігін беруге, растауға ұсынылған, бірақ уақытша еңбекке жарамсыздыққа, демалысқа, іссапарға байланысты сыныптық біліктілігін айқындауға қатыспаған қызметкерлер тиісті мән-жайлар аяқталғаннан кейін бір ай ішінде жеке тәртіппен сыныптық біліктілігін айқындау құқығын сақтайды.
19. Орган (бөлініс) бастығы немесе сот қолданған тәртіптік жазаның заңсыздығы туралы шешім шығарылған жағдайда қызметкерлер тәртіптік жазаның күшін жою туралы орган бастығының бұйрығы шыққаннан немесе сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір ай ішінде жеке тәртіппен сыныптық біліктілігін айқындау құқығын сақтайды.
20. Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген қызметкерлерге берілген сыныптық біліктіліктер уақытша еңбекке жарамсыздығы, демалыста, іссапарда болған барлық кезеңде расталады.
21. Сыныптық біліктілігін беруге, растауға арналған қызметкерлердің сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы актіде (бұдан әрі – акті) көрсетіледі.
22. Ұсынылған материалдардың объективтілігін, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес сыныптық біліктілігін айқындаудың ұйымдастырылуын бақылауды біліктілік комиссиялары (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
Комиссия төраға, төрағаның орынбасары, хатшы және қызмет басшыларының қатарынан үштен кем емес мүшесі құрамында құрылады. Комиссия құрамы орган (бөлініс) бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия мүшелері болмаған жағдайда олардың міндеттерін уақытша атқаратын қызметкерлермен ауыстыруға рұқсат етіледі.
23. Комиссияның міндеттеріне:
ұсынылған мәліметтердің объективтілігін тексеру;
қойылған талаптарға сәйкес сыныптық біліктілігін айқындаудың толық көлемін қамтамасыз ету;
сыныптық біліктілік беруге ұсынылатын ІІО қызметкерлерінің даярлық деңгейінің сәйкес келуін айқындау;
сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелерін ресімдеу;
акті толтыру;
сыныптық біліктілікті беруге, растауға, төмендетуге, алып тастауға байланысты шағымдар мен арыздарды қарау кіреді.
24. Актінің негізінде осы Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген басшылар қызметкерлерге сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету, алып тастау туралы бұйрық шығарады.
Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгеше айтылмаса, қызметкерге сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету, алып тастау күні болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері лауазымдық жалақыға тиісті үстемеақы төлемін есептеу, өзгерту не тоқтату үшін қаржы бөліністеріне жіберіледі.
Қалалық, аудандық, желілік ІІО-ның бөліністері бұйрықтардың көшірмелерін Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және Көліктегі ішкі істер департаментерінің (бұдан әрі – ІІД, КІІД) кадр бөліністеріне жолдайды.

25. К присвоению классной квалификации не допускаются сотрудники:
1) в период нахождения его в распоряжении ОВД;
2) имеющие действующие дисциплинарные взыскания, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 19 настоящих Правил;
3) в период проведения в отношении него служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или возбуждения уголовного дела – до принятия решения о привлечения к дисциплинарной ответственности или прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям.
26. Сотрудникам, которым присвоена классная квалификация, выдается нагрудный знак и удостоверение по форме, согласно приложениям 5, 6 к настоящим Правилам.
27. Объявление приказа и вручение нагрудных знаков классного специалиста производится в торжественной обстановке перед строем или на собрании.
28. При работе или перемещении сотрудников по одной специальности классная квалификация "Специалист I класса – наставник (мастер)" подтверждается один раз в пять лет квалификационной комиссией аналогично порядку присвоения.
Подтверждение классной квалификации "Специалист II класса" и "Специалист I класса" не производится, за исключением случаев, предусмотренных в пунктах 6, 8, 10, 13 настоящих Правил.
29. Снятие, снижение классной квалификации сотрудникам производится в случаях:
1) получения оценки "неудовлетворительно" или не прошедших пороговых результатов по одному из видов профессиональной, служебной и физической подготовки в период подведения итогов обучения (проверки сотрудников на профессиональную пригодность к действиям в условиях, связанных с применением физической силы, специальных средств и огнестрельного оружия);
2) неявки по неуважительным причинам для сдачи зачетов в период подведения итогов обучения.
При этом классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении сотрудников, имеющих классную квалификацию "Специалист II класса".
30. Сотрудникам, ранее признанным комиссией профессионально непригодным по итогам учебного года, однако по истечении шести месяцев повторно прошедшим пороговые результаты в соответствии с пунктом 26 настоящих Правил присваивается ранее имеющаяся классная квалификация.
Датой восстановления классной квалификации сотруднику считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
31. Материалы о присвоении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации сотрудников хранятся в номенклатурных делах согласно установленных сроков и включают следующие документы:
список сотрудников, представляемых к присвоению, подтверждению классной квалификации;
акт;
копия приказа о присвоении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации;
годовой отчет о количестве сотрудников ОВД, имеющих классные квалификации.

25. Қызметкерлер:
1) ІІО-ның қарамағында болған кезеңде;
2) осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, алынып тасталмаған тәртіптік жазалары бар;
3) оған қатысты қызметтік тергеу жүргізу (тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау) немесе қылмыстық іс қозғау – оны тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылданғанға немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қысқартылғанға дейінгі кезеңге сыныптық біліктілікті беруге арналған сынақтарға жіберілмейді.
26. Сыныптық біліктілік берілген қызметкерлерге осы Қағидаларға 5, 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша кеуде белгісі және куәлік беріледі.
27. Бұйрықты жариялау және сыныпты маманның кеуде белгісін беру салтанатты түрде саптың алдында немесе жиналыста өткізіледі.
28. Бір мамандық бойынша қызметкерлер жұмыс істеген немесе ауысқан кезде "I сыныпты маман-тәлімгер" сыныптық біліктілігін растауды біліктілік комиссиясы беру тәртібіне ұқсас ретте бес жылда бір рет растайды.
"ІІ сыныпты маман" және "I сыныпты маман" сыныптық біліктіліктері, осы Қағидалардың 6, 8, 10, 13-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, расталмайды.
29. Қызметкерлерге сыныптық біліктілігі:
1) оқу қорытындысын шығару (қызметкерлердің дене күшін, арнайы құралдар мен атыс қаруын қолдануға байланысты жағдайлардағы іс-әрекетке кәсіби жарамдылығын тексеру) кезінде кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлығы түрлерінің бірінен "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған немесе шекті нәтижелерден өтпеген;
2) оқу қорытындысын шығару кезінде сынақтар тапсыруға дәлелсіз себептермен келмеген жағдайларда алып тастау, төмендету жүргізіледі.
Бұл ретте сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "II сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар қызметкерлерге қатысты жүргізіледі.
30. Комиссия бұрын оқу жылының қорытындысы бойынша кәсіби жарамсыз емес деп таныған, алайда алты ай өткен соң осы Қағидалардың 26-тармағына сәйкес шекті нәтижелерден қайта өткен қызметкерлерге бұрын болған сыныптық біліктілігі расталады.
Қызметкерге сыныптық біліктілігі қалпына келтірілген күн ретінде егер онда өзгеше айтылмаса бұйрыққа қол қойылған күні болып есептеледі.
31. Қызметкерлерге сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету, алып тастау туралы материалдар белгіленген мерзімдерге сәйкес номенклатуралық істерде сақталады және мынадай құжаттарды:
сыныптық біліктілігін беруге, растауға арналған сынақтарға ұсынылатын қызметкерлердің тізімін;
акті;
сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету және алып тастау туралы бұйрықтың көшірмесін;
сыныптық біліктіліктері бар ІІО қызметкерлерінің саны туралы жылдық есепті қамтиды.

Параграф 3. Критерии присвоения, подтверждения, снижения и
снятия классной квалификации сотрудникам полиции,
уголовно-исполнительной системы и военнослужащим
военно-следственных подразделений органов внутренних дел
32. В соответствии с требованиями, предъявляемым к сотрудникам при присвоении, подтверждении классной квалификации и результатами правовой, служебной, огневой и физической подготовке, боевым приемам борьбы по итогам года для присвоения, подтверждения классной квалификации необходимо показать следующие пороговые результаты:
"Специалист II класса" – не менее 70 % положительных ответов по правовой, служебной и огневой подготовке, оценке "хорошо" по практической стрельбе, по физической подготовке и боевым приемам борьбы не ниже "хорошо";
"Специалист I класса" – не менее 75 % положительных ответов по правовой, служебной и огневой подготовке, оценке "хорошо" по практической стрельбе, по физической подготовке и боевым приемам борьбы не ниже "хорошо";
"Специалист I класса – наставник (мастер)" – не менее 80 % положительных ответов по правовой, служебной и огневой подготовке, а также оценке "отлично" по практической стрельбе, по физической подготовке и боевым приемам борьбы не ниже "хорошо".
Параграф 4. Право присвоения классной квалификации сотрудникам
полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим
военно-следственных подразделений органов внутренних дел
33.Классная квалификация присваивается:
1) Министром – заместителям Министра, руководителю аппарата МВД, советникам Министра, помощнику Министра по режиму, председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных управлений Центрального аппарата МВД и их заместителям, начальникам ДВД(Т), Департаментов уголовно-исполнительной системы городов и областей (далее - ДУИС), Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана, Алматы (далее – ДЧС), организаций образования МВД и их заместителям, командиру отряда специального назначения "Сұңқар";
2) Заместителем Министра – сотрудникам, проходящим службу в должностях рядового и начальствующего состава подразделений Центрального аппарата МВД, начальникам учебных центров МВД и их заместителям, начальникам государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Астана), городов Астана, Алматы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", "База военного и специального снабжения "Северная", "Южная", а также их заместителям, начальникам представительства МВД в городе Байконыр, Кинологического центра и их заместителям, начальнику государственного учреждения "Республиканский кризисный центр", командирам Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений и их заместителям, сотрудникам военно-следственных подразделений;

3-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару
жүйесі қызметкерлері мен әскери-тергеу бөліністерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету
және алып тастау өлшемшарты
32. Сыныптық біліктілігін беру, растау кезінде қызметкерлерге қойылатын талаптарға және жыл қорытындысы бойынша құқықтық, қызметтік, атыс және дене шынықтыру даярлығы, жауынгерлік күрес тәсілдері бойынша нәтижелерге сәйкес сыныптық біліктілікті беру, растау үшін мынадай шекті нәтижелер:
"II сыныпты маман" – құқықтық, қызметтік және атыс даярлықтары бойынша 70%-дан кем емес оң жауап, практикалық атыс бойынша "жақсы" деген баға, дене шынықтыру даярлығы және жауынгерлік күрес тәсілдері бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"I сыныпты маман" – құқықтық, қызметтік және атыс даярлықтары бойынша 75%-дан кем емес оң жауап, практикалық атыс бойынша "жақсы" деген баға, дене шынықтыру даярлығы және жауынгерлік күрес тәсілдері бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"I сыныпты маман-тәлімгер" – құқықтық, қызметтік және атыс даярлықтары бойынша 80%-дан кем емес оң жауап, сондай-ақ практикалық атыстан "өте жақсы" деген баға, дене шынықтыру даярлығы және жауынгерлік күрес тәсілдері бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес көрсету қажет.
4-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару
жүйесі қызметкерлері мен әскери-тергеу бөліністерінің әскери
қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру құқығы
33. Сыныптық біліктілікті:
1) Министр – Министрдің орынбасарларына, ІІМ аппаратының басшысына, Министрдің кеңесшілеріне, Министрдің режим жөніндегі көмекшісіне, ІІМ Орталық аппараты комитеттерінің төрағаларына, департаменттері мен дербес басқармаларының бастықтарына және олардың орынбасарларына, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының және ІІД, КІІД, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ҚАЖД), төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі – ТЖД), ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командиріне;
2) Министрдің орынбасары – ІІМ Орталық аппараты бөліністерінің қатардағы және басшы құрамының лауазымдарында қызмет өткеретін қызметкерлерге, ІІМ оқу орталықтарының бастықтарына және олардың орынбасарларына (Астана қаласы), Астана, Алматы қалалары, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы", "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Солтүстік", "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің, Кинологиялық орталықтың бастықтарына және олардың орынбасарларына, "Республикалық дағдарыс орталығы" мемлекеттік мекемесінің бастығына, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің командирлеріне және олардың орынбасарларына, әскери-тергеу бөліністерінің қызметкерлеріне;

3) Председателем Комитета уголовно-исполнительной системы МВД – личному составу Комитета уголовно-исполнительной системы;
4) Председателем Комитета административной полиции МВД – "Специалист I класса - наставник"– сотрудникам, проходящим службу на должностях рядового и начальствующего состава Представительства МВД в городе Байконыр, государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Астана), городов Астана, Алматы, (город Жезказган) и областей, Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений;
5) Начальниками ДВД(Т), ДУИС, организаций образования МВД – сотрудникам аппарата ДВД(Т) (в том числе сотрудникам подразделений по борьбе с наркобизнесом и собственной безопасности), ДУИС, организаций образования МВД, руководящему составу подчиненных органов и подразделений внутренних дел;
6) Начальниками городских, районных, линейных ОВД, государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Астана), городов Астана, Алматы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", "База военного и специального снабжения "Северная", Южная", Кинологического центра, начальниками исправительных учреждений, следственных изоляторов, тюрьмы и колоний-поселений, командиром отряда специального назначения "Сұңқар", командирами Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений, командирами строевых подразделений приравненных к ним – личному составу подразделений, кроме классной квалификации "Специалист I класса - наставник".
"Специалист I класса – наставник (мастер)" присваивается вышестоящим руководителем ОВД.
Параграф 5. Учет классных специалистов органов внутренних дел
34. Учет сотрудников, имеющих классную квалификацию, осуществляют кадровые подразделения ОВД.
Сведения о присвоении, подтверждении, снижении и снятии классных квалификаций вносятся в послужные списки личных дел сотрудников с указанием даты и номера приказа.
35. Сведения о сотрудниках ОВД, имеющих классные квалификации представляются в Департамент кадровой работы МВД по итогам года к 25 декабрю отчетного периода согласно приложению 7 настоящих Правил.
3. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и
снятия классной квалификации военнослужащим Национальной
гвардии
Параграф 1. Классная квалификация военнослужащих
Национальной гвардии
36. Определение классной квалификации производится в целях стимулирования развития профессионального мастерства каждого военнослужащего Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – военнослужащего), установления степени их готовности к осуществлению профессиональной деятельности по занимаемой должности.

3) ІІМ Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы – Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің жеке құрамына;
4) ІІМ Әкімшілік полиция комитетінің төрағасы – "I сыныпты маман – тәлімгер" – ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің, (Астана қаласы), Астана, Алматы қалалары, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы" мемлекеттік мекемелерінің, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің қатардағы және басшы құрамының лауазымдарында қызмет өткеретін қызметкерлеріне;
5) ІІД, КІІД, ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтары – ІІД, КІІД (оның ішінде есірткі бизнесіне қарсы күрес және өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің қызметкерлеріне), ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдары аппаратының қызметкерлеріне және бағынысты ішкі істер органдары мен бөліністерінің басшы құрамына;
6) Қалалық, аудандық, желілік ІІО-ның, (Астана қаласы), Астана, Алматы қалалары, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы" "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Солтүстік", "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің, Кинологиялық орталықтың бастықтары, түзеу мекемелерінің, тергеу изоляторларының, түрмелер мен қоныс колонияларының бастықтары, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командирі, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің командирлері, оларға теңестірілген саптық бөліністердің командирлері – бөліністердің жеке құрамына "I сыныпты маман-тәлімгер" сыныптық біліктілігінен басқасын береді.
"I сыныпты маман-тәлімгер" сыныптық біліктілігін ІІО-ның жоғары тұрған басшысы береді.
5-параграф. Ішкі істер органдарының сыныпты мамандарын
есепке алу
34. Сыныптық біліктілігі бар қызметкерлерді есепке алуды ІІО-ның кадр бөліністері жүзеге асырады.
Сыныптық біліктіліктер беру, растау, төмендету және алып тастау туралы мәліметтер қызметкерлердің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып енгізіледі.
35. Сыныптық біліктілігі бар қызметкерлер туралы мәліметтер осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес ІІМ Кадр жұмысы департаментіне жыл қорытындысы бойынша есеп беру кезеңінің 25 желтоқсанына ұсынылады.
3. Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін
беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібі
1-параграф. Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің
сыныптық біліктілігі
36. Сыныптық біліктілікті айқындау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әрбір әскери қызметшісінің (бұдан әрі – әскери қызметші) кәсіби шеберлігін дамытуды ынталандыру, олардың атқаратын лауазымы бойынша кәсіби қызметін жүзеге асыруға әзірлік дәрежесін белгілеу мақсатында жүргізіледі.

37. Для военнослужащих с учетом стажа службы и достигнутого профессионального уровня присваиваются (повышаются, подтверждаются) следующие классные квалификации:
"Специалист III класса" военнослужащим, имеющим стаж службы не менее одного года (для военнослужащих срочной службы не ранее чем через три месяца), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 54 настоящих Правил.
"Специалист II класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист III класса", стаж службы не менее четырех лет, (для военнослужащих срочной службы не менее шести месяцев) выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 54 настоящих Правил.
"Специалист І класса" военнослужащим, кроме солдат срочной службы, имеющим классную квалификацию "Специалист II класса", стаж службы не менее семи лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 54 настоящих Правил.
"Специалист І класса - наставник (мастер)", "Наставник (мастер)" военнослужащим, кроме солдат срочной службы, имеющим классную квалификацию "Специалист І класса", стаж службы не менее десяти лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 54 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Для военнослужащих штатной спортивной команды Национальной гвардии Республики Казахстан классная квалификация присваивается (подтверждается):
1) Военнослужащим-спортсменам срочной службы входящим в состав резерва штатной спортивной команды Национальной гвардии:
"Специалист III класса" - при спортивном звании не ниже "кандидата в мастера спорта" и завоевании одного из званий призер чемпионата Республики Казахстан или призер Кубка Республики Казахстан по избранному виду спорта (не ранее чем через трех месяцев со дня призыва);
"Специалист II класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист III класса" - при спортивном звании не ниже "кандидата в мастера спорта" и завоевании одного из званий чемпион Республики Казахстан или победитель Кубка Республики Казахстан по избранному виду спорта (не ранее чем через шесть месяцев).
2) Военнослужащим-спортсменам, проходящим службу по контракту (старшим инструкторам по физической подготовке и спорту):
"Специалист III класса" военнослужащим имеющим стаж службы не менее одного года – при спортивном звании не ниже "мастер спорта" и завоевании одного из званий - чемпион Республики Казахстан или победитель Кубка Республики Казахстан по избранному виду спорта;
"Специалист II класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист III класса", стаж службы не менее четырех лет - при спортивном звании не ниже "мастер спорта" и завоевании одного из званий - призер Чемпионата Азии, призер Азиатских игр, призер Всемирной Универсиады по избранному виду спорта;
"Специалист I класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист II класса", стаж службы не менее семи лет – при спортивном звании не ниже "мастер спорта" и завоевании одного из званий - чемпион Азиатских игр, чемпион Азии, призер этапа Кубка мира по избранному виду спорта.
"Специалист I класса – наставник (мастер)" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист I класса", стаж службы не менее десяти лет – при спортивном звании не ниже "мастер спорта международного класса" и завоевании одного из званий - призер Чемпионата мира, призера Кубка мира, призер Олимпийских игр по избранному виду спорта;

37. Қызмет өтілі мен қол жеткізген кәсіби деңгейін есепке ала отырып, әскери қызметшілерге мынадай сыныптық біліктіліктер беріледі (жоғарылатылады, расталады):
"III сыныпты маман" кемінде бір жыл қызмет өтілі бар (мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін үш айдан кейін), осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген әскери қызметшілерге.
"II сыныпты маман", "III сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі бар (мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін алты айдан кейін) осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген әскери қызметшілерге.
"I сыныпты маман", "II сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі бар осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен басқа, әскери қызметшілерге.
"I сыныпты маман - тәлімгер (шебер)", "Тәлімгер (шебер)", "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі бар осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен басқа, әскери қызметшілерге.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының штаттық спорт командасының мына әскери қызметшілері үшін сыныптық біліктілік беріледі (расталады):
1) Ұлттық ұланның штаттық спорт командасының резерві құрамына кіретін мерзімді қызмет әскери қызметшілері-спортшыларға:
"IIІ сыныпты маман" - "спорт шеберіне кандидат" спорттық атағынан төмен емес атағы бар және таңдаған спорт түрінен Қазақстан Республикасы чемпионатының жүлдегері немесе Қазақстан Республикасы Кубогінің жүлдегері атақтарының біреуін жеңіп алған (әскерге шақыру күнінен бастап үш айдан кейін);
"II сыныпты маман" – "III сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "спорт шеберіне кандидат" спорттық атағынан төмен емес атағы бар және таңдаған спорт түрінен Қазақстан Республикасының чемпионы немесе Қазақстан Республикасы Кубогінің жеңімпазы атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге (әскерге шақыру күнінен бастап алты айдан кейін);
2) Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметші-спортшыларға (дене шынықтыру және спорт жөніндегі аға нұсқаушыларға):
"IIІ сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі, "спорт шебері" спорттық атағынан төмен емес атағы бар және таңдаған спорт түрінен Қазақстан Республикасының чемпионы немесе Қазақстан Республикасы Кубогінің жеңімпазы атақтарын жеңіп алған әскери қызметшілерге;
"II сыныпты маман" – "III сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі, "спорт шебері" спорттық атағынан төмен емес атағы бар және таңдаған спорт түрінен Азия чемпионатының жүлдегері, Азия ойындарының жүлдегері, Дүниежүзілік Универсиада жүлдегері атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге;
"I сыныпты маман" – "II сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі, "спорт шебері" спорттық атағынан төмен емес атағы бар және таңдаған спорт түрінен Азия ойындарының чемпионы, Азия чемпионы, Әлем кубогі кезеңінің жүлдегері атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге;
"I сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі, "халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағынан төмен емес атағы бар және таңдаған спорт түрінен Әлем чемпионатының жүлдегері, Әлем кубогінің жүлдегері, Олимпиада ойындарының жүлдегері атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге;

3) Военнослужащим-спортсменам офицерского состава (старшим инструкторам по спорту):
"Специалист III класса" военнослужащим имеющим стаж службы не менее одного года – при спортивном звании "мастер спорта" и завоевании одного из званий - призер Чемпионата Азии, призер Азиатских игр, призер Всемирной Универсиады по избранному виду спорта;
"Специалист II класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист III класса", стаж службы не менее четырех лет - при спортивном звании не ниже "мастер спорта международного класса" и одном из званий - чемпион Азиатских игр, чемпион Азии, призер этапа Кубка мира по избранному виду спорта;
"Специалист I класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист II класса", стаж службы не менее семи лет - при спортивном звании не ниже "заслуженный мастер спорта" и завоевании одного из званий - призер чемпионата Мира, призер Кубка мира, призер Олимпийских игр, победитель этапа Кубка мира по избранному виду спорта;
"Специалист I класса – наставник (мастер)" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист I класса", стаж службы не менее десяти лет – при спортивном звании "заслуженный мастер спорта" и завоевании одного из званий - чемпион Олимпийских игр, чемпион Мира, победитель Кубка мира по избранному виду спорта;
4) Военнослужащим офицерского состава (начальнику команды, главному тренеру, старшему тренеру команды, тренеру команды):
"Специалист III класса" военнослужащим, имеющим стаж службы не менее одного года – при спортивном звании не ниже "мастер спорта международного класса" или "заслуженный тренер Республики Казахстан", или стаже тренерской работы не менее пяти лет, а также подготовившего военнослужащего штатной спортивной команды в одном из званий - чемпион Республики Казахстан, победитель Кубка Республики Казахстан, призер Азии, призер Азиатских игр, чемпион Азиатских игр, победитель Всемирной Универсиады;
"Специалист II класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист III класса", стаж службы не менее четырех лет – при спортивном звании не ниже "мастер спорта международного класса" или "заслуженный тренер Республики Казахстан", или стаже тренерской работы не менее восьми лет, а также подготовившего военнослужащего штатной спортивной команды в одном из званий - чемпион Азии, чемпион Азиатских игр, призер этапа Кубка мира.
"Специалист I класса" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист II класса", стаж службы не менее семи лет - при спортивном звании не ниже "мастер спорта международного класса" или "заслуженный тренер Республики Казахстан", или стаже тренерской работы не менее десяти лет, а также подготовившего военнослужащего штатной спортивной команды в одном из званий - призер Олимпийских игр, призер Чемпионата мира, призер Кубка мира, победитель этапа Кубка мира.
"Специалист I класса – наставник (мастер)" военнослужащим, имеющим классную квалификацию "Специалист I класса", стаж службы не менее десяти лет - при спортивном звании не ниже "мастер спорта международного класса" или "заслуженный тренер Республики Казахстан", или стаже тренерской работы не менее двенадцати лет, а также подготовившего военнослужащего штатной спортивной команды в одном из званий – чемпион Олимпийских игр, чемпион Мира, победитель Кубка мира.

3) офицерлер құрамындағы әскери қызметші-спортшыларға (спорт жөніндегі аға нұсқаушыларға):
"IIІ сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі, "спорт шебері" спорттық атағынан төмен емес атағы бар және таңдаған спорт түрінен Азия чемпионатының жүлдегері, Азия ойындарының жүлдегері, Дүниежүзілік Универсиада жүлдегері атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге;
"IІ сыныпты маман" – "IІІ сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі, "халықаралық дәрежедегі спорт шебері" атағынан төмен емес спорттық атағы және таңдаған спорт түрінен Азия ойындарының чемпионы, Азия чемпионы, Әлем Кубогі кезеңінің жүлдегері атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге;
"I сыныпты маман" – "IІ сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі, "еңбек сіңірген спорт шебері" атағынан төмен емес спорттық атағы бар және таңдаған спорт түрінен Әлем чемпионатының жүлдегері, Әлем кубогінің жүлдегері, Олимпиада ойындарының жүлдегері, Әлем кубогі кезеңінің жеңімпазы атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге;
"I сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі, "еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы бар және таңдаған спорт түрінен Олимпиада ойындарының чемпионы, Әлем чемпионы, Әлем кубогінің жеңімпазы атақтарының біреуін жеңіп алған әскери қызметшілерге;
4) Офицерлер құрамындағы әскери қызметшілерге (команда бастығына, бас жаттықтырушыға, команданың аға жаттықтырушысына, жаттықтырушыға):
"III сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі бар, "халықаралық дәрежедегі спорт шебері" немесе "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағынан төмен емес спорттық атағы немесе жаттықтыру жұмысында қызмет өтілі бес жылдан кем емес болғанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының чемпионы, Қазақстан Республикасы Кубогінің жеңімпазы, Азия жүлдегері, Азия ойындарының жүлдегері, Азия ойындарының чемпионы, Дүниежүзілік Универсиада жеңімпазы – атақтарының бірін жеңіп алған штаттық спорт командасының әскери қызметшісін дайындаған әскери қызметшілерге;
"II сыныпты маман" – "IІІ сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі бар, "халықаралық дәрежедегі спорт шебері" немесе "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағынан төмен емес спорттық атағы немесе жаттықтыру жұмысында қызмет өтілі сегіз жылдан кем емес болғанда, сондай-ақ Азия чемпионы, Азия ойындарының чемпионы, Әлем кубогі кезеңінің жүлдегері – атақтарының бірін жеңіп алған штаттық спорт командасының әскери қызметшісін дайындаған әскери қызметшілерге;
"I сыныпты маман" – "IІ сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі бар, "халықаралық дәрежедегі спорт шебері" немесе "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағынан төмен емес спорттық атағы немесе жаттықтыру жұмысында қызмет өтілі он жылдан кем емес болғанда, сондай-ақ Олимпиада ойындарының жүлдегері, Әлем чемпионатының жүлдегері, Әлем кубогінің жүлдегері, Әлем кубогі кезеңінің жеңімпазы – атақтарының бірін жеңіп алған штаттық спорт командасының әскери қызметшісін дайындаған әскери қызметшілерге;
"I сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" – "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі бар, "халықаралық дәрежедегі спорт шебері" немесе "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағынан төмен емес спорттық атағы немесе жаттықтыру жұмысында қызмет өтілі он екі жылдан кем емес болғанда, сондай-ақ Олимпиада ойындарының чемпионы, Әлем чемпионы, Әлем кубогінің жеңімпазы – атақтарының бірін жеңіп алған штаттық спорт командасының әскери қызметшісін дайындаған әскери қызметшілерге.

Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Квалификационные категории медицинских работников, учитываются при определении классной квалификации по специальной подготовке.
Наличие квалификационной категории не освобождает медицинских работников от определения классной квалификации.
Параграф 2. Порядок присвоения, подтверждения, снижения и
снятия классной квалификации военнослужащим
40. Классная квалификация определяется исходя из уровня профессиональной подготовки, стажа службы и состояния воинской дисциплины (наличия дисциплинарных взысканий):
офицерам и военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов – один раз в год в соответствии с настоящими Правилами;
военнослужащим срочной службы – в соответствии с настоящими Правилами.
Определение уровня профессиональной подготовки военнослужащих проводятся в период (по результатам) инспекторских (итоговых) проверок, государственных и выпускных экзаменов, контрольных занятий, аттестации.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Для военнослужащих, представляемых к присвоению (подтверждению) классных квалификаций "Специалист I класса" и "Специалист I класса – наставник (мастер)", "Наставник (мастер)" проверка практических навыков проводятся в сложных условиях местности (днем или ночью).
42. Контроль за объективностью представленных материалов определения классной квалификации в соответствии с требованиями настоящих Правил осуществляют комиссии.
43. Формирование комиссии по определению классной квалификации военнослужащим и порядок ее работы осуществляется в соответствии с пунктами 22 и 23 настоящих Правил.
44. По результатам определения классной квалификации командиром (начальником) выносится на рассмотрение комиссии список военнослужащих представляемых на присвоение, повышение, подтверждение, снижение и снятие классной квалификации согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
К списку, на каждого военнослужащего, прилагаются следующие документы:
копия служебной карточки или выписка из нее;
выписка из сводной ведомости.
Кроме того, для спортсменов и тренеров штатной спортивной команды копию документа, удостоверяющего спортивное звание, выписку из послужного списка о тренерском стаже, копию справки физкультурно-спортивного общества "Динамо" об итогах спортивных выступлений за истекший год.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Медицина қызметкерлерінің санаттары, арнайы даярлық бойынша олардың сыныптық біліктілігін айқындау кезінде ескеріледі.
Біліктілік санаттарының бар болуы, медицина қызметкерлерін сыныптық біліктілігін айқындаудан босатпайды.
2-параграф. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібі
40. Сыныптық біліктілік кәсіби даярлық деңгейіне, қызмет өтілі және әскери тәртібінің жай-күйіне (тәртіптік жазасының болуы) қарай:
офицерлерге және сарбаздар мен сержанттар лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге – осы Қағидаларға сәйкес жылына бір рет;
мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне – осы Қағидаларға сәй кес айқындалады.
Әскери қызметшілердің кәсіби даярлығының деңгейін айқындау инспекторлық (қорытынды) тексерістер, мемлекеттік және бітіру емтихандары, бақылау сабақтары, аттестаттау кезеңінде (нәтижелері бойынша) жүргізіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. "I сыныпты маман" және "I сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "Тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктіліктерін беруге (растауға) ұсынылатын әскери қызметшілер үшін практикалық дағдыларды тексеру жергілікті күрделі жағдайларда (күндіз немесе түнде) жүргізіледі.
42. Осы Қағидалардың талаптарына сәйкес сыныптық біліктілігін айқындаудың ұсынылған материалдарының объективтілігін бақылауды біліктілік комиссиялары жүзеге асырады.
43. Әскери қызметшілердің сыныптық біліктіліктерін айқындау жөніндегі комиссияны құру және оның жұмыс тәртібі осы Қағидалардың
22 және 23-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
44. Командир (бастық) сыныптық біліктілігін айқындаудың нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес сыныптық біліктілікті беруге, растауға, жоғарылатуға, төмендетуге және алып тастауға ұсынылатын әскери қызметшілердің тізімін комиссияның қарауына енгізеді.
Тізімге, әрбір әскери қызметшіге мынадай құжаттар қоса беріледі:
қызметтік карточкасының көшірмесі немесе одан үзінді;
жиынтық ведомостен үзінді.
Бұдан басқа, штаттық спорт командасының спортшылары мен жаттықтырушылары үшін спорттық атағын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жаттықтырушылық өтілі туралы қызметтік тізімінен үзінді, өткен жылғы спорттық жарыстардың қорытындысы туралы "Динамо" дене шынықтыру-спорт қоғамы анықтамасының көшірмесі ұсынылады.

45. По окончании работы комиссии данные по каждому военнослужащему с выводами о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации составляется акт о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации военнослужащим согласно приложению 9 к настоящим Правилам, который подписывается членами комиссии и представляется на утверждение командиру (начальнику), назначившему комиссию.
На основании акта о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации военнослужащим, соответствующим командиром (начальником) в течение десяти дней после его подписания издается приказ о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации. Выписки из приказов направляются в воинские части (подразделения), а также в финансовые подразделения для начисления, изменения либо прекращения выплаты соответствующей надбавки к должностному окладу.
Датой определения классной квалификации считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
Объявление приказа о присвоении повышении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации, а также вручение нагрудного знака классного специалиста по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам проводится по месту службы военнослужащих в торжественной обстановке.
46. За достигнутые высокие показатели в профессионально-должностной, командирской и боевой подготовке, в том числе показанных подчиненными подразделениями, за отличие при выполнении служебно-боевых задач (задач боевой службы, при подготовке и проведении учений, при участии в выполнении задач при кризисных ситуациях), а также при окончании офицерами Военных университетов и академий Республики Казахстан и других государств с отличием или золотой медалью, в течение двух месяцев по ходатайству старшего начальника присваивать (повышать) классную квалификацию на одну ступень выше. В этих случаях квалификационные требования в части касающейся стажа службы не учитываются, а в прилагаемых документах указывается причина присвоения высшей классности.
47. Классная квалификация подтверждается:
военнослужащим, не прошедшим в установленный срок определение классной квалификации по уважительным причинам (на лечении, в отпуске, в командировке);
военнослужащим-женщинам, находящимся в отпуске по уходу за ребенком и последующая классная квалификация определяется не ранее чем через шесть месяцев после выхода на службу;
офицерам, обучающимся по очной форме в высших учебных заведениях и академиях Республики Казахстан и других государств, в течение всего периода обучения. Указанным офицерам классная квалификация определяется на следующий год после окончания учебного заведения;
военнослужащим по контракту на должностях офицерского состава, которым классная квалификация была присвоена в период прохождения ими воинской службы до присвоения первого офицерского звания;
лицам, принятым на воинскую службу по контракту или переведенным в Национальную гвардию Республики Казахстан из Вооруженных Сил, других войск или воинских формирований, а также правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан (если перерыв в службе составляет не более шести месяцев), при предоставлении ими соответствующих документов. Если перерыв в службе составляет более шести месяцев, присвоение классной квалификации осуществляется на общих основаниях, как вновь призванным военнослужащим;
лицам, уволенным на пенсию по выслуге лет и принятым вновь на службу;
лицам, восстановленным на воинскую службу по решению суда.

45. Біліктілік комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін әрбір әскери қызметшіге сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы қорытындысы бар деректерге осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес акт жасалады, оған комиссия мүшелері қол қояды және комиссияны тағайындаған командирге (бастыққа) бекітуге ұсынылады.
Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы актінің негізінде тиісті командир (бастық) оған қол қойғаннан кейін он күн ішінде сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы бұйрық шығарады. Бұйрықтан үзінділер әскери бөлімдерге (бөліністерге), сондай-ақ қаржы бөліністеріне лауазымдық жалақыға тиісті үстемеақы төлемін есептеу, өзгерту не тоқтату үшін жіберіледі.
Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгеше айтылмаса, сыныптық біліктілікті айқындау күні болып есептеледі.
Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы бұйрықты жариялау, сондай-ақ және осы Қағидаларға
10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның төсбелгісін беру және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы сыныпты маманының куәлігін беру әскери қызметшілердің қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі.
46. Кәсіби-лауазымдық, командирлік және жауынгерлік даярлықта қол жеткізген, оның ішінде бағынысты бөліністердің көрсеткен жоғары көрсеткіштері, қызметтік-жауынгерлік міндеттерді (жауынгерлік қызмет тапсырмалары, оқу-жаттығуларды дайындау және өткізу, дағдарыстық жағдайлардағы тапсырмаларды орындауға қатысу кезінде) орындау кезіндегі ерекшелігі үшін, сондай-ақ офицерлер Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің әскери университеттері мен академияларын үздік және алтын медальмен бітірген кезде, екі ай ішінде аға бастықтың өтініші бойынша бір саты жоғары сыныптық біліктілік беруге (жоғарылатуға) рұқсат етіледі. Осындай жағдайларда қызмет өтіліне қатысты бөліктегі сыныптық талаптары есепке алынбайды, ал қоса берілген құжаттарда жоғары сыныптық біліктілікті беру себебі көрсетіледі.
47. Сыныптық біліктілік:
дәлелді себептермен (емделуде, демалыста, іссапарда) белгіленген мерзімде сыныптық біліктілікті айқындаудан өтпеген әскери қызметшілерге;
бала күтімі жөніндегі демалыстағы әскери қызметші әйелдерге расталады және кейінгі сыныптық біліктілік қызметке шыққаннан кейін алты айдан ерте емес уақытта анықталады;
күндізгі оқу нысаны бойынша Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің жоғары оқу орындарында және академияларында оқитын офицерлерге барлық оқу кезеңі ішінде расталады. Көрсетілген офицерлерге сыныптық біліктілігі оқу орнын аяқтағаннан кейін келесі жылы айқындалады;
сыныптық біліктілік алғашқы офицер атағы берілгенге дейін әскери қызмет өткеру барысында берілген офицерлер құрамының лауазымдарындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге;
келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылданған немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлерінен немесе әскери құралымдарынан, сондай-ақ құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарынан ауысқан адамдарға (егер қызметтегі үзілісі алты айдан аспаса) олар тиісті құжаттар ұсынған кезде расталады. Егер қызметтегі үзілісі алты айдан асса, сыныптық біліктілікті беру жаңадан шақырылған әскери қызметшілер сияқты жалпы негіздерде жүзеге асырылады;
еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан және қызметке қайта қабылданған адамдарға расталады;
сот шешімі бойынша әскери қызметке қайта қабылданған адамдарға расталады.

Сноска. Пункт 47 в редакции приказа и.о. Министра генерал-лейтенанта полиции РК от 18.05.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Классная квалификация снижается на одну ступень военнослужащим, если по его вине:
не выполнены критерии на подтверждение ранее присвоенной классной квалификации;
допущено нарушение правил обращения с оружием;
допущено нарушение правил эксплуатации и сбережения военной и специальной техники (полетов), инженерно-технических средств, средств автоматизации и оборудования в течении года (со дня определения их вины);
допущен брак в ремонте военной и специальной техники, инженерно-технических средств и средств автоматизации;
грубо нарушены правила боевой (внутренней) службы, боевого дежурства, скрытого управления войсками, безопасности связи.
При этом классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении военнослужащих, имеющих классную квалификацию "Специалист III класса".
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. К определению классной квалификации не допускаются военнослужащие в период проведения в отношении их служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или возбуждения уголовного дела – до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям.
50. При перемещении военнослужащих по одной военно-учетной специальности классная квалификация подтверждается.
51. При смене военно-учетной специальности (назначении на вышестоящую, равнозначную, а также нижестоящую должность, при переводе в другое подразделение, если выполнение служебных обязанностей по новой должности требует наличия у военнослужащего дополнительных или иных знаний и навыков) классная квалификация подтверждается.
52. Главнокомандующий Национальной гвардией Республики Казахстан, командующие региональных командований, командиры воинских частей имеют право проводить внеплановое определение классной квалификации с лицами, принятыми на воинскую службу по контракту или переведенными в Национальную гвардию Республики Казахстан из других структур. В этом случае издаются приказы, на основании которых проводятся контрольные занятия с принятием зачетов и определением классной квалификации в соответствии с настоящими Правилами.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.05.2017 № 350 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
48. Егер әскери қызметшілердің кінәсінен:
бұрын берілген сыныптық біліктілігін растауға арналған өлшемшарттар орындалмаса;
қаруды ұстау қағидаларын бұзуға жол берілсе;
әскери және арнайы техниканы (ұшуды), инженерлік-техникалық құралдарды, автоматтандыру құралдарын және жабдықты пайдалану және сақтау қағидаларын бір жыл ішінде (олардың кінәлары анықталған күннен бастап) бұзуға жол берілсе;
әскери және арнайы техниканы, инженерлік-техникалық құралдарды және автоматтандыру құралдарын жөндеуде ақау жіберілсе;
жауынгерлік (ішкі) қызмет, жауынгерлік кезекшілік, әскерді жасырын басқару, байланыс қауіпсіздігінің қағидалары өрескел бұзылса, олардың сыныптық біліктілігі бір саты төмендетіледі.
Бұл ретте сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "ІІІ сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар әскери қызметшілерге қатысты жүргізіледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Сыныптық біліктілігін айқындауға оған қатысты қызметтік тергеу өткізілген кезде(тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау) немесе қылмыстық іс қозғалған әскери қызметшілер тәртіптік жауапкершілікке тарту немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық істі қысқарту туралы шешім қабылданғанға дейін жіберілмейді.
50. Әскери қызметшілер бір әскери-есептік мамандық бойынша ауысқан кезде сыныптық біліктілігі расталады.
51. Әскери-есептік мамандық ауысқан кезде (жоғары тұрған, бірдей, сондай-ақ төмен тұрған лауазымға тағайындалған, басқа бөлініске ауыстырған кезде, егер жаңа лауазым бойынша әскери қызметшіден қосымша немесе өзге де білім мен дағды талап етілсе) сыныптық біліктілік расталады.
52. Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы Бас қолбасшысының, өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, әскери бөлім командирлерінің келісімшарт бойынша қызметке қабылданған немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланына басқа құрылымдардан ауысқан адамдарға сыныптық біліктілігін айқындауға арналған жоспардан тыс сыныптық біліктілігін айқындауды жүргізуге құқығы бар. Мұндай жағдайда бұйрықтар шығарылады, олардың негізінде сынақтар қабылдай және осы Қағидаларға сәйкес сыныптық біліктілікті айқындай отырып, бақылау сабақтары өткізіледі.

53. Военнослужащим, кроме солдат срочной службы, которым классная квалификация была снижена, допускаются к присвоению очередной классной квалификации не ранее чем через год со дня ее снижения.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Критерии присвоения, подтверждения, снижения и
снятия классной квалификации военнослужащим
54. Для присвоения, повышения, подтверждения классной квалификации необходимо показать следующий профессиональный уровень:
"Специалист III класса" - оценены по всем проверенным предметам не ниже "хорошо" (выполнены пороговые значения), не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
Курсанты выпускного курса Военного института Национальной гвардии - если по дисциплинам, выносимым на государственные экзамены и по результатам защиты дипломных работ (проектов, задач) оценены на оценку не ниже "хорошо".
"Специалист II класса" - оценены по всем проверенным предметам на "хорошо" и "отлично" (выполнены пороговые значения), не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
"Специалист I класса" - оценены не менее 30% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо" (выполнены пороговые значения) и не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
"Специалист I класса - наставник (мастер)", "Наставник (мастер)" - оценены не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо" (выполнены пороговые значения) и не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа и.о. Министра генерал-лейтенанта полиции РК от 18.05.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Право присвоения, повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной квалификации военнослужащим
55. Военнослужащим право присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации имеют:
Министр – Главнокомандующему Национальной гвардией Республики Казахстан, его заместителям и "Военный летчик (штурман) – снайпер";
Главнокомандующий Национальной гвардией - командованию региональных командований, Военного института и частей непосредственного подчинения, Центру подразделений специального назначения "Бүркіт" (Центр специальных операций) и военнослужащим до "Специалиста I класса - наставник (мастер)", "Наставник (мастер)", до "Военного летчика (штурмана) I класса" включительно;
командующие региональными командованиями, начальник Военного института, командиры частей непосредственного подчинения - классную квалификацию до "Специалиста I класса" включительно;
командиры воинских частей - классную квалификацию до "Специалиста II класса" включительно.
Выпускникам высших военных учебных заведений, которым не была присвоена классная квалификация в учебном заведении, при представлении соответствующих документов, подтверждающих выполнение квалификационных требований классная квалификация "Специалиста III класса" присваивается по прибытию выпускника к месту службы командиром воинской части, не позднее одного месяца со дня зачисления в списки части.
Классная квалификация Главнокомандующему Национальной гвардией Республики Казахстан и его заместителям подтверждается один раз в пять лет.

53. Сыныптық біліктілігі төмендетілген мерзімді қызмет сарбаздарынан басқа, әскери қызметшілер төмендетілген күннен бастап бір жылдан ерте емес уақытта кезекті сыныптық біліктілігін беруге жіберіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау өлшемшарты
54. Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау үшін мынадай кәсіби деңгей көрсету қажет:
"ІІІ сыныпты маман" - барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" бағадан төмен емес (шекті мәндер орындалған) бағаланған, сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ;
Ұлттық ұлан Әскери институтының бітіруші курсының курсанттары – егер мемлекеттік емтиханға шығарылатын пәндер және диплом жұмысын (жобалар, міндеттер) қорғау нәтижелері бойынша "жақсы" бағадан төмен емес бағаға бағаланған;
"ІІ сыныпты маман" - барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" және "өте жақсы" деген бағаға (шекті мәндер орындалған) бағаланған, сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ;
"І сыныпты маман" - барлық тексерілген пәндер бойынша 30%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша (шекті мәндер орындалған) "жақсы" деген бағаға бағаланған және сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ.
"І сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "Тәлімгер (шебер)" - барлық тексерілген пәндер бойынша 50%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға (шекті мәндер орындалған) бағаланған және сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.05.2017 № 350 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4-параграф. Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау құқығы
55. Әскери қызметшілерге:
Министр – Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысына, оның орынбасарларына және "Әскери ұшқыш (штурман) – мергенге";
Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы – өңірлік қолбасшылық, Әскери институт, тікелей бағыныстағы бөлімдер қолбасшылығына, "Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөлімшелер орталығына (Арнайы операциялар орталығы) және әскери қызметшілерге "І сыныпты маман – тәлімгер (шеберге)", "Тәлімгер (шеберге)", "І сыныпты әскери ұшқыш (штурманға)" дейін қоса алғанда;
өңірлік қолбасшылық қолбасшылары, Әскери институт бастығы, тікелей бағыныстағы бөлім командирлері – "І сыныпты маманды" қоса алғанға дейінгі сыныптық біліктілікті;
әскери бөлім командирлері – "ІІ сыныпты маманды" қоса алғанға дейінгі сыныптық біліктілікті беруге, жоғарылатуға, растауға, төмендетуге және алып тастауға құқығы бар.
Оқу орнында сыныптық біліктілік берілмеген жоғары әскери оқу орындарының бітірушілеріне бітірушінің қызмет ету орнына келуі бойынша "ІІІ сыныпты маман" сыныптық біліктіліктің біліктілік талаптарын орындағанын растайтын тиісті құжаттарды ұсынған кезде әскери бөлімнің командирі бөлім тізіміне енгізілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей береді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы мен оның орынбасарларының сыныптық біліктілігі бес жылда бір рет расталады.

4. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и
снятия классной квалификации военнослужащим и сотрудникам
органов государственной противопожарной службы КЧС МВД
Параграф 1. Классная квалификация военнослужащих и сотрудников
органов государственной противопожарной службы КЧС МВД
57. Определение классной квалификации проводится с целью проверки уровня профессиональных знаний, умений и навыков по занимаемой должности, повышения профессионального мастерства военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы с учетом специфики и профиля служебной деятельности, закрепления кадров и создания устойчивого профессионального ядра в коллективах.
58. В зависимости от уровня профессиональной подготовки, опыта и стажа работы по специальности, добросовестного отношения к службе, достижения высокого профессионального мастерства, обеспечения безаварийной и безотказной работы пожарно-технического вооружения, военной и специальной техники, оборудования, снаряжения, инженерно-технических средств, средств связи, автоматизации военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы присваиваются следующие классные квалификации:
"Специалист II класса" - сотрудникам, имеющим стаж (опыт) работы по специальности в правоохранительной службе не менее четырех лет, а также выдержавшим пороговые результаты в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 86 настоящих Правил;
"Специалист I класса" - сотрудникам, имеющим классную квалификацию "Специалист II класса" и стаж (опыт) работы по специальности в правоохранительной службе не менее шести лет, а также выдержавшим пороговые результаты в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 86 настоящих Правил;
"Специалист I класса – наставник (мастер)" - сотрудникам, имеющим классную квалификацию "Специалист I класса" и стаж (опыт) работы по специальности в правоохранительной службе не менее восьми лет, осуществляющего наставничество за сотрудниками, из числа молодых специалистов, вновь назначенных, а также выдержавшим пороговые результаты в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 86 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 58 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 13.03.2017 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок присвоения, подтверждения классной
квалификации военнослужащим и сотрудникам органов
государственной противопожарной службы КЧС МВД
59. Присвоение и подтверждение классной квалификации осуществляется при непрерывном стаже (опыте) работы по специальности и определяется с момента назначения на соответствующие должности в соответствии с Перечнем согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

4. ІІМ ТЖК мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери
қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібі
1-параграф. ІІМ ТЖК мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының
әскери қызметшілері мен қызметкерлерінің сыныптық біліктілігі
57. Сыныптық біліктілікті айқындау қызметтік жұмыстың ерекшелігі мен бейінін ескере отырып, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлерінің атқарып отырған лауазымы бойынша кәсіби білімінің, машықтары мен дағдыларының деңгейін тексеру, кәсіби шеберлігін арттыру, кадрларды бекіту және ұжымдарда тұрақты кәсіби өзек құру мақсатында жүргізіледі.
58. Кәсіби даярлығының деңгейіне, мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесі мен өтіліне, қызметке адалдығына, жоғары кәсіби шеберлікке жеткендігіне, өрт-техникалық қарулардың, әскери және арнайы техниканың, жабдықтар, жарақтар, инженерлік-техникалық құралдардың, байланыс құралдарының апатсыз және тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге байланысты мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне мынадай сыныптық біліктіліктер беріледі:
"ІІ сыныпты маман" – құқық қорғау қызметіндегі мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, осы Қағидалардың 86-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес шекті нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлерге;
"I сыныпты маман" – "II сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар және құқық қорғау қызметіндегі мамандығы бойынша жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, осы Қағидалардың 86-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес шекті нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлерге;
"I сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" - "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар және құқық қорғау қызметіндегі мамандығы бойынша жұмыс өтілі (тәжірибесі) сегіз жылдан кем емес, жас мамандарға, жаңадан тағайындалғандар қатарындағы қызметкерлерге тәлімгерлікті жүзеге асыратын, сондай-ақ осы Қағидалардың 86-тармағындағы өлшемшарттарға сәйкес шекті нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлерге.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 13.03.2017 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. ІІМ ТЖК мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының
әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігін
беру, растау тәртібі
59. Сыныптық біліктілігін беру және растау мамандығы бойынша жұмыс (тәжрибесі) өтілі үзіліссіз болған кезде жүзеге асырылады және тиісті лауазымға тағайындалған сәттен бастап осы Қағидаларға 1-қосымшадағы Тізбеге сәйкес анықталады.

60. При перемещении военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы по одной специальности (назначении на вышестоящую, равнозначную, нижестоящую должность), в соответствии с Перечнем должностей ОВД по родственным специальностям согласно приложению 2 к настоящим Правилам, классная квалификация не подтверждается.
Сноска. Пункт 60 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. При смене специальности (назначении на вышестоящую, равнозначную, нижестоящую должность, при переводе в другое подразделение) согласно Перечню, за исключением назначения на руководящие должности, классная квалификация подтверждается.
62. При назначении на вышестоящие руководящие должности в порядке продвижения по службе военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы с учетом их профессиональных, деловых и личных качеств, классная квалификация подтверждается, при этом, стаж по имеющейся классной квалификации учитывается при присвоении вышестоящей классной квалификации и считается непрерывным.
63. Лицам, прибывшим на службу в органы гражданской защиты в порядке перевода (откомандирования) из других правоохранительных и специальных государственных органов, имеющаяся классная квалификация подтверждается по итогам учебного года.
При этом выслуга лет по специальности для присвоения вышестоящей классной квалификации исчисляется с момента подтверждения ранее имеющейся классной квалификации.
64. Классная квалификация лицам, восстановленным на службу по решению суда, подтверждается, в остальных случаях присвоение классной квалификации производится в соответствии с настоящими Правилами.
65. Классная квалификация подтверждается лицам, уволенным из органов гражданской защиты на пенсию по выслуге лет и принятым вновь на службу.
66. Военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы, находящимся в распоряжении органов гражданской защиты, а также в отпуске по уходу за ребенком классная квалификация подтверждается в течение всего периода нахождения в распоряжении и отпуска по уходу за ребенком.
67. Военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы, обучающимся по очной форме обучения в зарубежных странах в рамках договоренности по направлению органов гражданской защиты, классная квалификация подтверждается в течение всего периода обучения.
Присвоение или подтверждение имеющейся классной квалификации производится после назначения на должность в порядке, предусмотренными настоящими Правилами.

60. Бір мамандық бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлері ауысқан (жоғары тұрған, бірдей, төмен тұрған лауазымға тағайындалған) кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жақын мамандықтар бойынша ІІО-ның мамандықтар тізбесіне сәйкес сыныптық біліктілік расталмайды.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Басшылық лауазымға тағайындауды қоспағанда, Тізбеге сәйкес мамандығы ауысқан кезде (жоғары тұрған, бірдей, төмен тұрған лауазымға тағайындалған, басқа бөлініске ауысқан кезде), сыныптық біліктілік расталады.
62. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлерінің кәсіби, іскерлік және жеке қасиеттері ескеріле отырып, қызметте жоғарылату тәртібінде жоғары тұрған басшылық лауазымдарға тағайындалған кезде сыныптық біліктілігі расталады, бұл ретте өзінің сыныптық біліктілігі бойынша өтілі жоғары тұрған сыныптық біліктілігін алу кезінде ескеріледі және үзіліссіз болып саналады.
63. Азаматтық қорғау органдарына қызметке басқа құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардан ауысу (іссапарға жіберу) тәртібімен келген адамдарға олардың сыныптық біліктілігі оқу жылының қорытындысы бойынша расталады.
Бұл ретте жоғары тұрған сыныптық біліктілікті беру үшін мамандық бойынша еңбек сіңірген жылдары бұрын болған сыныптық біліктілігін растаған сәттен бастап саналады.
64. Сот шешімі бойынша қызметке қайта қабылданған адамдардың сыныптық біліктілігі расталады, қалған жағдайларда сыныптық біліктілікті беру осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі.
65. Азаматтық қорғау органдарынан еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан және қызметке қайта қабылданған адамдардың сыныптық біліктілігі расталады.
66. Азаматтық қорғау органдары қарамағындағы, сондай-ақ бала күтімі жөніндегі демалыстағы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлерінің сыныптық біліктілігі қарамағында болу және бала күтіміне байланысты демалыстағы барлық кезең ішінде расталады.
67. Азаматтық қорғау органдарының жолдамасы бойынша уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігі оқудың барлық кезең ішінде расталады.
Сыныптық біліктілікті беру немесе өзінде барын растау осы Қағидаларда көзделген тәртіппен лауазымға тағайындалғаннан кейін жүргізіледі.

68. Военнослужащие и сотрудники органов государственной противопожарной службы, проработавшие по специальности более восьми лет, отвечающие требованиям настоящих Правил и не имеющие классную квалификацию, в порядке исключения, допускаются к сдаче испытаний на классную квалификацию "Специалист I класса".
69. К присвоению классной квалификации не допускаются военнослужащие и сотрудники органов государственной противопожарной службы в период:
нахождения его в распоряжении органов гражданской защиты;
действия дисциплинарного взыскания, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 75 настоящих Правил;
проведения в отношении него служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или возбуждения уголовного дела – до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям.
70. Классная квалификация военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы присваивается исходя из уровня профессиональной подготовки и овладения своей специальностью.
71. Присвоение, подтверждение классной квалификации проводятся по завершении учебного года в период подведения итогов профессиональной, специальной и физической подготовки военнослужащим и сотрудникам с принятием зачетов по видам подготовки.
72. Непосредственный руководитель представляет председателю комиссии не позднее чем за пятнадцать рабочих дней до начала определения классной квалификации списки военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы, представляемых на присвоение, подтверждение классной квалификации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
73. При формировании списка военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы, представляемых к присвоению, подтверждению классной квалификации, учитывается уровень профессионального образования, стаж службы в органах гражданской защиты и стаж (опыт) работы по специальности, профессиональные навыки и знания.
74. Военнослужащие и сотрудники органов государственной противопожарной службы, представленные к присвоению, подтверждению классной квалификации, но не принимавшие участия в определении классной квалификации в связи с временной нетрудоспособностью, отпуском, командировкой, сохраняют право определения классной квалификации в индивидуальном порядке, в течение одного месяца после прекращения соответствующих обстоятельств.
75. В случае вынесения решения о неправомерности наложения дисциплинарного взыскания начальником органа (подразделения) или судом военнослужащие и сотрудники органов государственной противопожарной службы сохраняют право определения классной квалификации в индивидуальном порядке, в течение одного месяца после издания приказа начальником органа об отмене дисциплинарного взыскания или вступления решения суда в законную силу.

68. Мамандығы бойынша сегіз жылдан астам жұмыс істеген, осы Қағидалардың талаптарына жауап беретін және сыныптық біліктілігі жоқ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлері ерекше тәртіпте "I сыныпты маман" сыныптық біліктілігіне сынақ тапсыруға жіберіледі.
69. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлері:
азаматтық қорғау органдарының қарамағында болған;
осы Қағидалардың 75-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тәртіптік жазаның әрекеті;
оған қатысты қызметтік тергеу жүргізу (тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау) немесе тәртіптік жауапкершілікке тарту немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық істі қысқарту туралы шешім қабылдағанға дейін қылмыстық іс қозғау кезінде сыныптық біліктілікті беруге жіберілмейді.
70. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігі кәсіби даярлығының және өзінің мамандығын игеруінің деңгейіне сүйене отырып беріледі.
71. Әскери қызметшілер мен қызметкерлерге сыныптық біліктілігін беру, растау оқу жылының аяқталуы бойынша кәсіби, арнайы және дене шынықтыру даярлығының қорытындыларын шығару кезінде даярлық түрлері бойынша сынақтар қабылдай отырып жүргізіледі.
72. Тікелей басшы комиссия төрағасына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілік беру, растау үшін сынақтарға ұсынылатын мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлерінің тізімін сыныптық біліктілігін айқындау басталғанға дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
73. Сыныптық біліктілігін беруге, растауға ұсынылатын мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлердің тізімін қалыптастыру кезінде кәсіби білім деңгейі, азаматтық қорғау органдарындағы қызмет өтілі және мамандығы бойынша жұмыс өтілі (тәжірибесі), кәсіби білімі мен дағдылары ескеріледі.
74. Сыныптық біліктілігін беруге, растауға ұсынылған, бірақ уақытша еңбекке жарамсыздыққа, демалысқа, іссапарға байланысты сынақтарға қатыспаған мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлері тиісті мән-жайлар аяқталғаннан кейін бір ай ішінде жеке тәртіппен сыныптық біліктілігін айқындау құқығын сақтайды.
75. Орган (бөлініс) бастығы немесе сот қолданған тәртіптік жазаның заңсыздығы туралы шешім шығарылған жағдайда мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлері тәртіптік жазаның күшін жою туралы орган бастығының бұйрығы шыққаннан немесе сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір ай ішінде жеке тәртіппен сынақтардан өту құқығын сақтайды.

76. Военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы указанным в пункте 74 настоящих Правил, подтверждаются присвоенные классные квалификации на весь период временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске, командировке.
77. Результаты сотрудников на присвоение, подтверждение классной квалификации отражаются в акте согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
78. Формирование комиссии по определению классной квалификации военнослужащим и порядок ее работы осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 22 и 23 настоящих Правил.
79. На основании акта, издается приказ о присвоении, подтверждении, снижении и снятии военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы классной квалификации.
Датой присвоения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации военнослужащему и сотруднику органов государственной противопожарной службы считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
Копии приказов направляются в финансовые подразделения для начисления, изменения либо прекращения выплаты соответствующей надбавки к должностному окладу (надбавка к должностному окладу за классную квалификацию сотрудникам органов государственной противопожарной службы производится в соответствии с Указом).
80. Среднему и старшему начальствующему составу военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы, которым в соответствии с настоящими Правилами присвоена классная квалификация, выдается нагрудный знак и удостоверение установленного образца, согласно приложениям 10, 12 к настоящим Правилам.
81. Объявление приказа и вручение нагрудных знаков классного специалиста производится в торжественной обстановке перед строем или на собрании.
82. Классная квалификации "Специалист I класса – наставник (мастер)" подтверждается один раз в пять лет квалификационной комиссией аналогично порядку присвоения.
Подтверждение классной квалификации "Специалист II класса" и "Специалист I класса" не производится, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами.
83. Снятие, снижение классной квалификации военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы производится в случаях:
получения оценки "неудовлетворительно" или не прошедших пороговых результатов по одному из видов профессиональной, служебной и физической подготовки в период подведения итогов обучения;
неявки по неуважительным причинам для сдачи зачетов в период подведения итогов обучения.
При этом классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы, имеющих классную квалификацию "Специалист II класса".

76. Осы Қағидалардың 74-тармағында көрсетілген мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне берілген сыныптық біліктіліктер уақытша еңбекке жарамсыздығы, демалыста, іссапарда болған барлық кезеңде сақталады.
77. Қызметкерлерге сыныптық біліктілігін беру, растау нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес актіде көрсетіледі.
78. Әскери қызметшілердің сыныптық біліктіліктерін айқындау жөніндегі комиссияны құру және оның жұмыс тәртібі осы Қағидалардың 22 және 23-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
79. Актінің негізінде өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету, алып тастау туралы бұйрық шығарылады.
Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгеше айтылмаса, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету, алып тастау күні болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері лауазымдық жалақыға тиісті үстемеақы төлемін есептеу, өзгерту не тоқтату үшін қаржы бөліністеріне жіберіледі (мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне үстемеақы төлеу Жарлыққа сәйкес жүргізіледі).
80. Осы Қағидаларға сәйкес сыныптық біліктілік берілген мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлерінің орта және аға басшы құрамынаосы Қағидаларға 10,12-қосымшаларға сәйкес белгіленген үлгідегі кеуде белгі және куәлік беріледі.
81. Бұйрықты жариялау және сыныпты маманның кеуде белгісін беру салтанатты түрде саптың алдында немесе жиналыста өткізіледі.
82. "I сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі бес жылда бір рет, біліктілік комиссиясы оны беру тәртібіне ұқсас ретте растайды.
Осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, "ІІ сыныпты маман" және "1 сыныпты маман" сыныптық біліктіліктерін растау жүргізілмейді.
83. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлерінің сыныптық біліктілігін алып тастау, төмендету:
оқу қорытындысын шығару кезінде кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлығы түрлерінің бірінен "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған немесе шекті нәтижелерден өтпеген;
оқу қорытындысын шығару кезінде сынақтар тапсыруға дәлелсіз себептермен келмеген жағдайларда жүргізіледі.
Бұл ретте сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "II сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне қатысты жүргізіледі.

84. Военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы, ранее признанным комиссией профессионально непригодным по итогам учебного года, однако по истечении шести месяцев повторно прошедшим пороговые результаты в соответствии с пунктом 80 настоящих Правил, присваивается ранее имеющееся классная квалификация.
Датой восстановления классной квалификации военнослужащему и сотруднику органов государственной противопожарной службы считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
85. Материалы о присвоении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы хранятся в номенклатурных делах и включают следующие документы:
список военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы, представляемых к присвоению, подтверждению классной квалификации;
акт;
копия оценочного листа по результатам итоговой проверки профессиональной, служебной и физической подготовки;
копия приказа о присвоении, подтверждении, снижении и снятии классной квалификации;
годовой отчет о количестве военнослужащих и сотрудников органов государственной противопожарной службы, имеющих классные квалификации.
Параграф 3. Критерии присвоения, подтверждения, снижения и
снятия классной квалификации военнослужащим и сотрудникам
органов государственной противопожарной службы КЧС МВД
86. В соответствии с требованиями, предъявляемым к военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы при присвоении, подтверждении классной квалификации и результатами профессиональной, служебной и физической подготовке по итогам года для присвоения, подтверждения классной квалификации необходимо показать следующие пороговые результаты:
"Специалист I класса – наставник (мастер)" - не менее 80 % положительных ответов по тактической, пожарно-специальной подготовке, по физической подготовке не ниже "хорошо";
"Специалист I класса" - не менее 75 % положительных ответов по тактической, пожарно-специальной подготовке, по физической подготовке не ниже "хорошо";
"Специалист II класса" - не менее 70 % положительных ответов по тактической, пожарно-специальной подготовке, по физической подготовке не ниже "хорошо".
Параграф 4. Право присвоения классной квалификации
военнослужащим и сотрудникам органов государственной
противопожарной службы КЧС МВД
87. Классная квалификация присваивается:
Председателем КЧС МВД – командиру воинской части гражданской обороны и его заместителям, заместителю начальника государственного учреждения "Республиканский кризисный центр", военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы, проходящим службу в должностях рядового и начальствующего состава подразделений аппарата Комитета;
Начальниками Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана и Алматы – военнослужащим и сотрудникам органов государственной противопожарной службы дислоцированных на территории оперативного обслуживания;
Начальником республиканского государственного учреждения "Кокшетауский технический институт" - военнослужащим и сотрудникам республиканского государственного учреждения "Кокшетауский технический институт";
Командиром воинской части гражданской обороны – подчиненным военнослужащим рядового и начальствующего состава;
Начальником государственного учреждения "Республиканский кризисный центр" - сотрудникам государственного учреждения "Республиканский кризисный центр".

84. Комиссия бұрын оқу жылының қорытындысы бойынша кәсіби жарамсыз емес деп таныған, алайда алты ай өткен соң осы Қағидалардың 80-тармағына сәйкес шекті нәтижелерден қайта өткен мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне бұрын болған сыныптық біліктілігі беріледі.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігі қалпына келтірілген уақыт ретінде, егер онда өзгеше айтылмаса, бұйрыққа қол қойылған күн болып есептеледі.
85. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету, алып тастау туралы материалдар номенклатуралық істерде сақталады және мынадай құжаттарды:
сыныптық біліктілігін беруге, растауға ұсынылған мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлердің тізімін;
акті;
кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлығын қорытынды тексеру нәтижелері бойынша бағалау парағының көшірмесін;
сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету және алып тастау туралы бұйрықтың көшірмесін;
сыныптық біліктіліктері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлердің саны туралы жылдық есепті қамтиды.
3-параграф. ІІМ ТЖК мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының
әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық біліктілігін
беру, растау, төмендету және алып тастау өлшемшарттары
86. Сыныптық біліктілігін беру, растау кезінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне қойылатын талаптарға және жыл қорытындысы бойынша кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлығының нәтижелеріне сәйкес сыныптық біліктілік беру, растау үшін мынадай шекті нәтижелер көрсету қажет:
"I сыныпты маман – тәлімгер (шебер) " – тактикалық, өрт-арнайы даярлығы бойынша 80%-дан кем емес оң жауап, дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"I сыныпты маман" – тактикалық, өрт-арнайы даярлығы бойынша 75%-дан кем емес оң жауап, дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"II сыныпты маман" – тактикалық, өрт-арнайы даярлығы бойынша 70%-дан кем емес оң жауап, дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес.
4-параграф. ІІМ ТЖК мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының
әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне сыныптық
біліктіліктерін беру құқығы
87. Сыныптық біліктілікті:
ІІМ ТЖК-ның төрағасы – азаматтық қорғаныстың әскери бөлім командирі мен оның орынбасарларына, "Республикалық дағдарыс орталығы" мемлекеттік мекемесі бастығының орынбасарына, Комитет аппаратының бөліністеріндегі қатардағы және басшы құрамы лауазымдарында қызмет өткеретін мемлекеттік өртке қарсы органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне;
Облыстар, Астана және Алматы қалалары төтенше жағдайлар департаменттері бастықтары – жедел қызмет көрсету аумағындағы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне;
"Көкшетау техникалық институты" республикалық мемлекеттік мекемесінің бастығы – "Көкшетау техникалық институты" республикалық мемлекеттік мекемесінің әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне;
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің командирі – бағыныстағы қатардағы және басшы құрамдағы әскери қызметшілерге;
"Республикалық дағдарыс орталығы" мемлекеттік мекемесінің бастығы "Республикалық дағдарыс орталығы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне береді.

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.03.2017 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Перечень должностей по блокам, определяющие специальности в ОВД
Оперативно-розыскная деятельность
Следственная и оперативно-криминалистическая деятельность
Административная деятельность
Информационно-техническая деятельность
Финансовая деятельность
Тыловая деятельность
Гражданская защита
Все должности оперативных подразделений
Все должности следственных, оперативно-криминалистических, военно-следственных подразделений, дознания
Все должности штабных подразделений, кадровых аппаратов, вторых специальных подразделений, подразделений специальной подготовки
Все должности информационно-аналитической, технической службы
Все должности подразделений финансового обеспечения и внутреннего контроля
Все должности подразделений тылового обеспечения, взводов полиции по охране здании ДВД
Должности подразделений органов гражданской защиты
Охрана общественного порядка
Подразделение специального назначения
Образовательная деятельность
Кинологическая деятельность
Уголовно-исполнительная деятельность
Оперативное планирование
Все должности административной, миграционной полиции, учебно-строевых подразделений организаций образования
Все должности подразделений ОСН "Сункар", ПСН "Арлан", "СОБР"
Научно-преподавательский состав организаций образования
Все должности подразделений кинологической службы
Должности подразделений уголовно-исполнительной системы
Все должности подразделений оперативного планирования, ЦОУ, дежурных частей
Приложение 2
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 13.03.2017 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень должностей ОВД по родственным специальностям
1. Должности:
1) следственных, военно-следственных подразделений, дознания и следователей подразделений собственной безопасности, учетно-регистрационной дисциплины штабных подразделений;
2) оперативных подразделений полиции, уголовно-исполнительной системы, органов гражданской защиты, военно-следственных подразделений;
3) подразделений специальных учреждений ОВД, подразделений режима, надзора и охраны уголовно-исполнительной системы;
4) дежурных частей ОВД и дежурной службы уголовно-исполнительной системы;

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.03.2017 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жедел-іздестіру қызметі
Тергеу және жедел-криминалистикалық қызмет
Әкімшілік қызмет
Ақпараттық-техникалық қызмет
Қаржы қызметі
Тыл қызметі
Азаматтық қорғау
Жедел бөліністердің барлық лауазымдары
Тергеу, жедел-криминалистикалық, әскери-тергеу, анықтау бөліністерінің барлық лауазымдары
Штабтық бөліністердің, кадр аппараттарының, екінші арнайы, арнайы даярлық бөліністерінің барлық лауазымдары
Ақпараттық-аналитикалық, техникалық қызметтердің барлық лауазымдары
Қаржымен қамтамасыз ету және ішкі бақылау бөліністерінің барлық лауазымдары
Тылдық қамтамасыз ету, ІІД ғимараттарын күзету бойынша полиция взводтары бөліністерінің барлық лауазымдары
Азаматтық қорғау органдары бөліністерінің лауазымдары
Қоғамдық тәртіпті сақтау
Арнайы мақсаттағы бөліністер
Білім беру қызметі
Кинологиялық қызмет
Қылмыстық-атқару қызметі
Жедел-жоспарлау
Әкімшілік, көші-қон полициясы, білім беру ұйымдарының оқу-саптық бөліністерінің барлық лауазымдары
Сұңқар" АМЖ, "Арлан" АМБ, "ЖҚАЖ" бөліністерінің барлық лауазымдары
Білім беру ұйымдарының ғылыми-оқытушылық құрамы
Кинологиялық қызмет бөліністерінің лауазымдары
Қылмыстық-атқару жүйесі бөліністерінің лауазымдары
Жедел-жоспарлау, ЖЖО, кезекші бөлімдер бөліністерінің барлық лауазымдары
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
2-қосымша
Жақын мамандықтар бойынша ІІО-ның лауазымдар тізбесі
1. Лауазымдар:
1) тергеу, әскери-тергеу бөліністері, анықтау және өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің тергеушілері, штаб бөліністерінің есепке алу-тіркеу тәртібі;
2) полицияның, қылмыстық-атқару жүйесінің жедел бөліністері, азаматтық қорғау органдары, әскери-тергеу бөліністері;
3) ІІО арнайы мекемелерінің бөліністері, қылмыстық-атқару жүйесінің режим, қадағалау және күзет бөліністері;
4) ІІО-ның кезекші бөлімдері және қылмыстық-атқару жүйесінің кезекші қызметі;

5) координационных служб ДБН МВД, штабных подразделений, организации ведомственного образования;
6) управления организации ведомственного образования ДКР и научно-преподавательский состав организаций образования МВД;
7) подразделений организационно-аналитической работы, отделов контроля, кадровой работы, штабных подразделений, специальной подготовки;
8) подразделений специальной подготовки, оперативного планирования и специального назначения;
9) службы вооружения подразделении тылового обеспечения и начальники дежурных частей горрайлинорганов;
10) службы автоматизации и электронных услуг, процессинговых центров подразделений административной полиции, информационно-аналитической, технической службы.
2. Должности уголовно-исполнительной системы (далее – УИС):
1) подразделений режима, надзора и охраны, дежурной службы УИС;
2) оперативной службы и службы собственной безопасности уголовно-исполнительной системы;
3) воспитательной службы, уголовно-исполнительной инспекции и отделов специального учета и следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы;
4) отделов тылового обеспечения, организации труда осужденных уголовно-исполнительной системы;
5) отделов кадровой работы и штабных служб уголовно-исполнительной системы;
6) должности подразделений медицинского обеспечения осужденных уголовно-исполнительной системы.
3. Должности органов гражданской защиты (далее - ОГЗ):
1) должности подразделений предупреждения, ликвидации чрезвычайных ситуаций, гражданской обороны ОГЗ;
2) должности подразделений контрольной и профилактической деятельности в области пожарной безопасности и служб пожаротушения;
3) должности технической службы и оповещения ОГЗ, полиции, уголовно-исполнительной системы;
4) должности кадровых и штабных служб ОГЗ, полиции, уголовно-исполнительной системы;
5) должности информационно-аналитических подразделений и дежурно-диспетчерских служб;
6) должности подразделений экстренной медицинской и психологической помощи.
Приложение 3
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Список
сотрудников ОВД представляемых к присвоению, подтверждению
классной квалификации за 20_________ год
№ п/п
Специальное звание, Ф.И.О.
Занимаемая должность
Образование
Стаж работы
Результаты сдачи зачетов по итогам года
Имеющаяся классная квалификация, дата и номер приказа о присвоении, кем присвоена
Представляется к присвоению (подтверждению) классной квалификации
В ОВД
По специальности
Правовая подготовка
Служебная подготовка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Пройден/не пройден
Пройден/не пройден
Начальник (руководитель)
подразделения _______________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 4
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Акт
о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии
классной квалификации Комиссия в составе: председателя комиссии (Ф.И.О., должность, специальное
звание), заместителя председателя (Ф.И.О., должность, специальное звание) и
членов комиссии (Ф.И.О., должность, специальное звание) на основании
результатов, проведенных в период
с _______________ по _____________ 20_____ года, определяет:
№ п/п
Специальное (воинское) звание,
Ф.И.О.
Занимаемая должность
Стаж работы
Имеющаяся классная квалификация, дата и номер приказа о присвоении, кем присвоена
Результаты (по критериям оценки для соответствующих классных квалификации)
Заключение комиссии
в ОВД
По специальности
Правовая подготовка
Служебная подготовка
Огневая подготовка
(теория)
Практическая стрельба
Физическая подготовка
Боевые приемы борьбы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Пройден/не пройден
Пройден/не пройден
Пройден/не пройден
оценка
оценка
оценка
Председатель комиссии _______________________________________________
Заместитель председателя ____________________________________________
Члены комиссии: _____________________________________________________
Секретарь комиссии __________________________________________________
"____" __________ 20___ г.
Приложение 5
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Нагрудный знак "2-СЫНЫПТЫ МАМАН"
Нагрудный знак "1-СЫНЫПТЫ МАМАН"
Нагрудный знак "1-СЫНЫПТЫ МАМАН-ТӘЛІМГЕР"
Приложение 6
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Бланк удостоверения классного специалиста

5) ІІМ ЕБҚКД үйлестіру қызметтері, штаб бөліністері, ведомстволық білім беру ұйымдары;
6) КЖД ведомстволық білім беруді ұйымдастыру басқармасы және ІІМ ведомстволық білім беру ұйымдарының ғылыми-оқытушылық құрамы;
7) ұйымдастырушылық-аналитикалық жұмыс бөліністері, бақылау, кадр жұмысы бөлімдері, штаб, арнайы даярлық бөліністері;
8) арнайы даярлық, жедел жоспарлау және арнайы мақсаттағы бөліністер;
9) тылдық қамтамасыз ету бөліністерінің қару-жарақ қызметтері және қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдары кезекші бөлімдерінің бастықтары;
10) автоматтандыру және электрондық қызметтер қызметтері, әкімшілік полиция бөліністерінің процессингтік орталықтары, ақпараттық-аналитикалық, техникалық қызмет.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 13.03.2017 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қылмыстық-атқару жүйесінің (бұдан әрі - ҚАЖ) лауазымдары:
1) ҚАЖ режим, қадағалау және күзет бөліністері, кезекші қызмет;
2) қылмыстық-атқару жүйесінің жедел және өзіндік қауіпсіздік қызметтері;
3) тәрбие қызметі, қылмыстық-атқару инспекциясы, арнайы есепке алу бөлімдері және қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторлары;
4) қылмыстық-атқару жүйесінің тылдық қамтамасыз ету, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімдері;
5) қылмыстық-атқару жүйесінің кадр жұмысы бөлімдері және штаб қызметтері;
6) қылмыстық-атқару жүйесінің сотталғандарды медициналық қамтамасыз ету бөліністерінің лауазымдары.
3. Азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі - АҚО) лауазымдары:
1) АҚО төтенше жағдайлардың алдын алу, жою, азаматтық қорғаныс бөліністерінің лауазымдары;
2) өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және профилактикалық қызмет және өрт сөндіру қызметтері бөліністерінің лауазымдары;
3) АҚО, полицияның, қылмыстық-атқару жүйесінің техникалық қызмет және құлақтандыру лауазымдары;
4) АҚО, полицияның, қылмыстық-атқару жүйесінің кадр және штаб қызметтерінің лауазымдары;
5) ақпараттық-аналитикалық бөліністердің және кезекшілік-диспетчерлік қызметтердің лауазымдары;
6) шұғыл медициналық және психологиялық жәрдем бөліністерінің лауазымдары.
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20_____ жылы
сыныптық біліктігін беру, растау үшін сынақтарға
ұсынылатын ІІО қызметкерлерінің
тізімі
Р/с №
Арнаулы атағы, Т.А.Ә.
Атқарып отырған лауазымы
Білімі
Жұмыс өтілі
Жыл қорытындысы бойынша сынақтар тапсыру нәтижелері
Сыныптық біліктілігі, берілгені туралы бұйрықтың күні, нөмірі, кім берді
Сыныптық біліктілік беруге (растауға) ұсынылады
ІІО-дағы
Мамандығы бойынша
Құқықтық даярлық
Қызметтік даярлық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
өтті/өтпеді
өтті/өтпеді
Бөлініс
бастығы (басшысы) ___________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә.)
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы акті
Комиссия құрамында: комиссия төрағасы (Т.А.Ә., лауазымы, арнаулы атағы), төрағаның орынбасары (Т.А.Ә., лауазымы, арнаулы атағы) және комиссия мүшелері (Т.А.Ә., лауазымы, арнаулы атағы) 20___жылғы ______________-_____________ аралығында өткізілген сынақтар нәтижелерінің негізінде мынаны айқындайды:
Р/с №
Арнаулы атағы, Т.А.Ә.
Атқарып отырған лауазымы
Жұмыс өтілі
Сыныптық біліктілігі, берілгені туралы бұйрықтың күні, нөмірі, кім берді
Сынақтардан өту нәтижелері (тиісті сыныптық біліктіліктер үшін бағалау өлшемшарттары бойынша)
Комиссия қорытындысы
ІІО-дағы
Мамандығы бойынша
Құқықтық даярлық
Қызметтік даярлық
Атыс даярлығы теория
Практикалық атыс
Дене шынықтыру даярлығы
Жауынгерлік күрес тәсілдері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
өтті/өтпеді
өтті/өтпеді
өтті/өтпеді
баға
баға
баға
Комиссия төрағасы _________________________________________________
Төрағаның орынбасары ______________________________________________
Комиссия мүшелері:_________________________________________________
Комиссия хатшысы __________________________________________________
20___жылғы "____"__________
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"2-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
"1-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
"1-СЫНЫПТЫ МАМАН-ТӘЛІМГЕР" кеуде белгісі
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сыныпты маман куәлігінің бланкісі

1. Первая сторона обложки:
вверху "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ";
по центру "Эмблема МВД";
внизу "Сыныпты маманның КУӘЛІГІ".
2. Вторая сторона обложки:
_______________________________________________
(арнаулы атағы – специальное звание)
_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты – фамилия, имя, отчество)
"2-ші сыныпты маман"
сыныптық біліктілігі берілді.
Присвоена классная квалификация
"Специалист 2-го класса"
Приказ ________________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования
подразделения, органа)
20_____ ж. "____" __________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
3. Третья страница обложки:
"1-ші сыныпты маман"
сыныптық біліктілігі берілді.
Присвоена классная квалификация
"Специалист 1-го класса"
Приказ ________________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования подразделения,
органа)
20_____ ж. "____" __________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
4. Четвертая страница обложки
"1-ші сыныпты маман-тәлімгер"
сыныптық біліктілігі берілді.
Присвоена классная квалификация
"Специалист 1-го класса-наставник"
Приказ ________________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования
подразделения, органа)
20_____ ж. "____" __________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
5. Пятая, шестая, седьмая страницы обложки:
"_____________________________________________"
сыныптық біліктілігін растады
Подтверждена классная квалификация
"_____________________________________________"
Приказ _______________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования
подразделения, органа)
20_____ ж. "____" __________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
Приложение 7
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Сведения
о сотрудниках ОВД, имеющих классные квалификации
за 20____ г.
№ п/п
Органы внутренних дел
Всего классных специалистов
В том числе
Общее количество сотрудников сниженных классной квалификации
Общее количество сотрудников лишенных классной квалификации
Процент от фактического количества сотрудников подразделения
II класс
I класс
I класс-наставник
всего
Из них по итогам учебного года
всего
Из них по итогам учебного года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Аппарат ДВД, ДУИС, ДЧС
2
УВД города
3
РОВД, Учреждения, УССО
4
Отделы внутренних дел
Итого
Начальник (руководитель)
подразделения _________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 8
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Список
военнослужащих представляемых на присвоение, повышение,
подтверждение, снижение и снятие классной квалификации
№ п/п
Должность
В/ звание
Ф.И.О.
Ранее присвоенная кл. квалификация (кем, № и дата пр.)
Стаж работы (службы)
Оценка
Наличие взысканий
Предложение квалификационной комиссии
1.
2.
Приложение: копия служебной карточки или выписки из нее;
выписка из сводной ведомости;
Командир воинской части
полковник
М.П. "_____" __________ 200___ год
Приложение 9
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
УТВЕРЖДЕН
приказом командира части 0001
от " " ____________ 200__ года.
№ " "
АКТ
о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии
классной квалификации военнослужащим
Комиссия в составе:
председателя __________________________________________________
(в/ звание, фамилия и инициалы, должность)
членов комиссии: ______________________________________________
(в/ звание, фамилия и инициалы, должность)

1. Бірінші мұқаба беті:
үстінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ";
ортасында "ІІМ эмблемасы";
астында "Сыныпты маманның КУӘЛІГІ".
2. Мұқабаның екінші беті:
_______________________________________________
(арнаулы атағы – специальное звание)
_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты – фамилия, имя, отчество)
"2-ші сыныпты маман"
сыныптық біліктілігі берілді.
Присвоена классная квалификация
"Специалист 2-го класса"
Приказ _________________________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования подразделения, органа)
20_____ж. "____" __________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
3. Мұқабаның үшінші беті:
"1-ші сыныпты маман"
сыныптық біліктілігі берілді.
Присвоена классная квалификация
"Специалист 1-го класса"
Приказ _________________________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования подразделения, органа)
20_____ж. "____" __________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
4. Мұқабаның төртінші беті:
"1-ші сыныпты маман-тәлімгер"
сыныптық біліктілігі берілді.
Присвоена классная квалификация
"Специалист 1-го класса-наставник"
Приказ _________________________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования подразделения, органа)
20_____ж. "____" __________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
5. Мұқабаның бесінші, алтыншы, жетінші беттері:
"___________________________________________"
сыныптық біліктілігін растады.
Подтверждена классная квалификация
"___________________________________________"
Приказ _________________________________________________
(бөліністің, органның атауы – наименования подразделения, органа)
20_____ж. "____" ________ №______ бұйрығы
Органның кадр аппараты басшысының қолы
________________________
Подпись руководителя кадрового аппарата органа
М.О.
М.П.
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20____жылғы сыныптық біліктілігі бар
ІІО қызметкерлерінің саны туралы
есебі
Р/с №
Ішкі істер органдары
Барлық сыныпты мамандар
Оның ішінде
Сыныптық біліктілігі төмендетілген қызметкерлердің жалпы саны
Сыныптық біліктілігінен айырылған қызметкерлердің жалпы саны
Бөлініс қызметкерлерінің нақты санынан пайыз
2-сынып
1-сынып
1-сыныпты-тәлімгер
барлығы
оның ішінде оқу жылының қорытындысы бойынша
барлығы
оның ішінде оқу жылының қорытындысы бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
ІІД, ҚАЖД, ТЖД аппараты
2
қаланың ІІБ
3
АІІб, Мекемелер,
МКҚБ
4
ішкі істер бөлімдері
Барлығы
Бөлініс
бастығы (басшысы) ___________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә.)
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға, растауға, төмендету мен алып тастауға ұсынылған әскери қызметшілердің тізімі
Р/с №
Лауазымы
Ә/атағы
Т.А.Ә.
Бұрын берілген сын. біліктілік (кім берді, бұйрық № мен күні)
Жұмыс(қызмет) өтілі
Бағасы
Жазасының болуы
Біліктілік комиссиясының ұсынысы
1.
2
Қосымша: қызметтік карточканың көшірмесі немесе одан үзінді;
оқыту пәндері бойынша жиынтық ведомостен үзінді;
Әскери бөлім командирі
полковник
М.О. 20____ жылғы "_____" __________
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
менәскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
0001 әскери бөлімінің командирі
полковник
20___жылғы " _____" __________
Әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып тастау туралы
акті
Комиссия құрамында:
төраға ______________________________________________________________
(ә/атағы, тегі және аты-жөні, лауазымы)
комиссия мүшелері: __________________________________________________
(ә/атағы, тегі және аты-жөні, лауазымы)

с 5 по 10 декабря т. г. провела испытания и рассмотрела
представленные документы на присвоение, повышение, подтверждение,
снижение и снятие классной квалификации. На основании требований
Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних
дел Республики Казахстан от "___" _______ 201 __ г. и представленных
данных о стаже службы, результатах профессиональной подготовки и
воинской дисциплины предлагает:
№ п/п
Должность
В/ звание
Ф.И.О.
Ранее присвоенная классная квалификация (кем, № и дата приказа)
Стаж работы (службы)
Оценка
Наличие взысканий
Ходатайство квалификационной
комиссии
1.
2.
Председатель комиссии: заместитель командира воинской части 0001
(должность, в/ звание, роспись, фамилия и инициалы)
Члены комиссии: _______________________________________________
(должность, в/ звание, роспись, фамилия и инициалы)
"___" ________ 20__ год.
Приложение 10
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам
и военнослужащим органов
внутренних дел
Сноска. Приложение 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Нагрудный знак для военнослужащих
(кроме солдат срочной службы)
"1-сыныпты МАМАН-ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)"
Нагрудный знак для военнослужащих
(кроме солдат срочной службы)
"МАМАН" (1,2,3 - сыныпты маман)
Нагрудный знак для солдат срочной службы
"МАМАН" (2,3 - сыныпты маман)
Приложение 11
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Бланк удостоверения классного специалиста
Обложка удостоверения из плотного картона бирюзового цвета,
надписи – золотого. Размер 100 х 70 мм.
1. Первая сторона обложки:
по центру "Удостоверение";
внизу "НГ РК".
2. Вторая сторона обложки:
ФОТО
3 х 4
Удостоверение
классного специалиста
Серия _____ № _________________
Воинское звание ______________
Ф.И.О. _______________________
_____________________________
Командир воинской части ______
_____________________________
(В/зв., фамилия, подпись)
3. Третья страница:
Присвоенная классная квалификация при выдаче
удостоверения ____________________________
(указать классную квалификацию)
Присвоена приказом _______________________
№________ от __________________ 20__ года.
Стаж службы в должности __________________
Командир воинской части __________________
__________________________________________
(В/зв., фамилия, подпись)
М.П. "___" ______________ 20__ г.

Ағымдағы жылғы 5-10 желтоқсан аралығында сыныптық біліктілік беруге, жоғарылатуға, растауға, төмендетуге және алып тастауға сынақтар өткізді және ұсынылған құжаттарды қарады. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастауқағидалары талаптарының және қызмет өтілі, кәсіби даярлығы мен әскери тәртібінің нәтижелері туралы ұсынылған деректердің негізінде мынаны ұсынады:
Р/с №
Лауазымы
Ә/атағы
Т.А.Ә.
Бұрын берілген сыныптық біліктілік (кім берді, бұйрықтың № мен күні)
Жұмыс (қызмет)өтілі
Бағасы
Жазаларының болуы
Біліктілік комиссиясының қолдаухаты
1.
2
Комиссия төрағасы: 0001 әскери бөлімі командирінің орынбасары
(лауазымы, ә/атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
20___ жылғы "___"___________________________
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"1-сыныпты МАМАН-ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)"
әскери қызметшілерге (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен
басқа) арналған кеуде белгісі
"МАМАН" (1,2,3 - сыныпты маман)
әскери қызметшілерге (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен
басқа) арналған кеуде белгісі
"МАМАН" (2,3 - сыныпты маман)
мерзімді қызмет сарбаздарына
арналған кеуде белгісі
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сыныпты маман куәлігінің бланкісі
Куәліктің мұқабасы көгілдір түсті тығыз картоннан жасалады, жазуы - алтын түсті. Өлшемі 100 х 70 мм.
1. Мұқабаның бірінші жағы:
ортасында "Куәлік";
астында "ҚР ҰҰ"
2. Мұқабаның екінші жағы:
Сыныпты маманның куәлігі
Сериясы_____ № _________________
3 х 4
ФОТО
Әскери атағы ________________________
Т.А.Ә.__________________
________________________
әскери бөлімінің командирі
________________________
(ә/атағы, тегі, қолы)
3. Үшінші беті:
Куәлікті берген кезде берілген сыныптық біліктілігі
_________________________________________
(сыныптық біліктілігін көрсету керек)
_________________________________________
20___ жылғы _________________№________ бұйрығымен берілді.
Лауазымдағы қызмет өтілі __________________
________ әскери бөлімінің командирі
_________________________________________
(ә/атағы, тегі, қолы)
М.О. 20___ жылғы "___"___________

4. Четвертая, пятая и шестая страницы
Присвоение последующих классов квалификации
Классная квалификация ___________________
Присвоена приказом ______________________
№______ от "___" ______________ 20_____ г.
Стаж работы в должности _________________
Командир воинской части _________________
________________________________________
(В/зв., фамилия, подпись)
М.П. "___" ____________ 20___ года.
5. Седьмая, восьмая, девятая и десятая страницы удостоверения,
и третья страница обложки.
Подтверждение присвоенной классной
квалификации
Классная квалификация ___________________
Подтверждена приказом __________________
№______ от "___" ______________ 20_____ г.
Стаж работы в должности _________________
Командир воинской части _________________
________________________________________
(В/зв., фамилия, подпись)
М.П. "___"____________ 20___ года.
Приложение 12
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел
Форма
Бланк удостоверения классного специалиста
1. Первая сторона обложки:
сыныпты
маманның куәлігі
2. Вторая сторона обложки:
_______________________
_______________________
_______________________
(фамилия, имя, отчество)
Присвоена классная квалификация "МАМАН"
("2–сыныпты маман"), "2–сыныпты
құтқарушы"
Приказ __________________________
(наименование органа, подразделения)
от "___" _________ 20__ г. № ___
М.П.
Начальник ____________________________
(органа, подразделения, подпись)
Присвоена классная квалификация
"МАМАН"("1–сыныпты маман"),
"1–сыныпты құтқарушы"
Приказ __________________________________
(наименование органа, подразделения)
от "___" _________ 20__ г. № ___
М.П.
Начальник ___________________
(органа, подразделения, подпись)
20___ г.
Приложение 13
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, снижения и снятия
классной квалификации сотрудникам
и военнослужащим органов
внутренних дел
Сноска. Правила дополнены Приложением 13 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 08.06.2015 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
КАРТОЧКА
контроля подготовки _________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество)
к испытаниям на ______________________________ класс (мастера)
№ п/п
Содержание теоретического вопроса
Контрольные темы
Зачетные вопросы.
Отметка о выполнении (дата)
Оценка усвоения тем. Рекомендации о дополнительных заданиях и сроки.
1
2
3
4
5
11.
Конструкция самолета
1. Общая характеристика самолета
2. Планер самолета
3. Взлетно-посадочные устройства

4. Төртінші, бесінші және алтыншы беттері:
Кейінгі біліктіліксыныптарын беру
___________________________ сыныптық біліктілігі
_______________________________________________
20_____ жылғы "___"____________________№______
бұйрығымен берілді.
Лауазымдағы қызмет өтілі ______________________
___________ әскери бөлімінің командирі
_______________________________________________
(ә/атағы, тегі, қолы)
М.О. 20___ жылғы "___"____________
5. Куәліктің жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы беттері және мұқабаныңүшінші беті.
Берілген сыныптық біліктілігін растау
___________________ сыныптық біліктілігі
_______________________________________
20_____ жылғы "___"______________№______
бұйрығымен расталды.
Лауазымдағы қызмет өтілі ________________________
әскери бөлімінің командирі
_______________________________________
(ә/атағы, тегі, қолы)
М.О. 20___ жылғы "___"____________
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Сыныпты маман куәлігінің бланкісі
1.Мұқабаның бірінші жағы:
сыныпты
маманның куәлігі
2.Мұқабаның екінші жағы:
_______________________
_______________________
_______________________
(тегі, аты,әкесінің аты)
МАМАН" ("3–сыныпты маман"),"3–сыныпты құтқарушы" сыныптықбіліктілігі берілді
_______________________________
(орган, бөлімше атауы )
20__"___" __________ № _____ бұйрығы
М.О.
_________________________ бастығы
(орган, бөлімше, қолы)
"МАМАН" ("2–сыныпты маман"), "2–сыныпты құтқарушы" сыныптық біліктілігі берілді
__________________________________
(орган, бөлімше атауы )
20__"___" ________ № _____ бұйрығы
М.О.
__________________________ бастығы
(орган, бөлімше, қолы)
20__ж.
Ішкі істер органдарының қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау
қағидаларына 13-қосымша
Ескерту. 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2015 № 511 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
сыныптық біліктілік беруге (растауға) даярлығын бақылау карточкасы
Р/с
Теориялық сұрақтың мазмұны
Бақылау тақырыптары
Сынақтық сұрақтар. Орындалғаны туралы белгі (күні)
Тақырыпты игеру бағасы. Қосымша тапсырмалар туралы ұсыныстар және мерзімі
1
Әуе кемесінің конструкциясы
1. Әуе кемесінің жалпы сипаттамасы
2. Әуе кемесінің планері
3. Ұшу-қону құрылғылары

1. Заправка воздушного судна кислородом
2. Заправка горючесмазочным материалом
3. Слив топлива
1. Заправка горючесмазочным материалом
2. Слив топлива
Практические работы усвоены с оценкой ________ или:
Необходимо провести дополнительные тренажи и занятия
2.
Регулировочные работы
1. Регулировка системы торможения колес
2. Регулировка системы управления
3. Регулировка закрылков
1. Регулировка системы управления
2. Регулировка закрылков
Примечание:
1. Графа 3 заполняется с использованием тематики курса боевой подготовки инженерно-технического состава и опыта эксплуатации.
2. Зачетные работы должны содержать основные из контрольных работ.
Приложение 14
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудникам и
военнослужащим органов
внутренних дел
Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с приказом и.о. Министра генерал-лейтенанта полиции РК от 18.05.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Нагрудный знак для военнослужащих инженерно-технического состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан
"ИТҚ ШЕБЕР –ТӘЛІМГЕРІ"
для военнослужащих инженерно-технического состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан
"ИТҚ МАМАНЫ" (1, 2, 3 - сыныпты маман)
Приложение 15
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудникам и
военнослужащим органов
внутренних дел
Сноска. Правила дополнены приложением 15 в соответствии с приказом и.о. Министра генерал-лейтенанта полиции РК от 18.05.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
АКТ
проверки знаний авиационной техники
Комиссия в составе:
председатель - _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Члены комиссии: ________________________________________________________ на
(должность, воинское звание, ФИО (при его наличии)
основании приказа командира войсковой части _______ от "___" ______20__г.
№ _____ в период с ___________по_________20__г. руководствуясь Правилами присвоения,
повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел, произвела испытания военнослужащих на
присвоение (подтверждение) классной квалификации и рассмотрела их служебные карточки.
На основании результатов испытаний комиссия определяет:
№ п/п
Воинское звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
Ранее присвоенная классная квалификация
Оценка знаний
Заключение комиссии
АТ и меры безопасности
РТО, РТЭ
ПИАО
Председатель ______________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Члены комиссии ___________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)
"___" ______________20___г.

1. Әуе кемесіне оттегін толтыру
2. Жанар-жағармай материалдарын құю
3. Жанармайды ағызу
1. Жанар-жағармай материалдарын құю
2. Жанармайды ағызу
Практикалық жұмыстар _____ деген бағаға игерілді немесе: қосымша тренажерлар мен сабақтар өткізу қажет
2.
Реттеу жұмыстары
1. Дөңгелектердің тежеу жүйесін реттеу
2. Басқару жүйесін реттеу
3. Жалғасқанатшаларды реттеу
1. Басқару жүйесін реттеу
2. Жалғасқанатшаларды реттеу
Ескертпе:
1. 3-баған инженерлік-техникалық құрамды жауынгерлік даярлау курсының тақырыбын және пайдалану тәжірибесін пайдалана отырып толтырылады.
2. Сынақ жұмыстары бақылау жұмыстарының негізгілерінен тұруы тиіс.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне
сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау
қағидаларына
14-қосымша
Форма
Ескерту. Қағида 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.05.2017 № 350 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық
құрамының әскери қызметшілеріне арналған
"ИТҚ ШЕБЕР –ТӘЛІМГЕРІ"
кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық
құрамының әскери қызметшілеріне арналған
"ИТҚ МАМАНЫ" (1, 2, 3 - сыныпты маман)
кеуде белгісі
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне
сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау, төмендету
және алып тастау қағидаларына
15-қосымша
Ескерту. Қағида 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.05.2017 № 350 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Авиациялық техникалық білімін тексеру
АКТІ
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға: __________________________________________________________
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
________ "___" ___________ 20__ жылғы әскери бөлім командирінің бұйрығы негізінде 20___ жылғы ________ мен ________ аралықта Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне және әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын басшылыққа ала отырып, сыныптық біліктілікті беруге (растауға) әскери қызметшілерді сынақтан өткізді және олардың қызметтік карточкаларын қарап шықты.
Сынақ нәтижелері негізінде комиссия мынадай қорытынды шығарды:
Әскери атағы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқаратын лауазымы
Алдыңғы берілген сыныптық біліктілігі
Білімін бағалау
Комиссияның қорытындысы
АТ және қауіпсіздік шаралары
ТҚН, ТПН
ИАҚҚ
Төраға: __________________________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә. болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ________________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә. болған жағдайда)
201___ жылғы "___" ___________