Об утверждении Положения о награждении Почетной грамотой области (города, района)
Решение маслихата Костанайской области от 11 декабря 2015 года № 475. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 20 января 2016 года № 6151.
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о награждении Почетной грамотой области (города, района).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г. Ахметова
Секретарь Костанайского
областного маслихата С. Ещанов
СОГЛАСОВАНО
Аким Костанайской области
___________ А. Мухамбетов
Утверждено
решением областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 475
Положение о награждении Почетной грамотой области (города, района) 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о награждении Почетной грамотой области (города, района) (далее - Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
2. В соответствии с настоящим Положением осуществляется награждение: Почетной грамотой акима области (города, района); Почетной грамотой Костанайского областного маслихата.
3. Почетной грамотой области (города, района) награждаются физические и юридические лица в знак признания заслуг перед областью (городом, районом):
за значительные достижения: в экономике, социальной сфере, науке, культуре, образовании, в воинской и государственной службе, общественной деятельности;
за осуществление плодотворной деятельности по укреплению дружбы и солидарности между народами и культурных связей;
за благотворительную деятельность и иные заслуги перед областью (городом, районом).
4. Почетной грамотой области (города, района) могут награждаться:
творческие коллективы - по итогам гастрольных поездок, способствовавших укреплению культурных связей, дружбы и сотрудничества между народами;
трудовые коллективы - за весомый вклад в социально - экономическое развитие области (города, района).
5. Одно и то же лицо (коллектив, организация) не может дважды представляться к награждению Почетной грамотой области (города, района) в течение пяти лет.
6. Награждение приурочивается к дням национальных, государственных, профессиональных и иных праздников Республики Казахстан.
2. Почетная грамота акима области (города, района)

Облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен наградтау туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 475 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 20 қаңтарда № 6151 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 12-3) тармақшасына сәйкес Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Г. Ахметова
Қостанай облыстық
мәслихатының хатшысы С. Ещанов
КЕЛІСІЛДІ
Қостанай облысының әкімі
__________ А. Мұхамбетов
Облыстық мәслихаттың
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 475 шешімімен бекітілген
Облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже 1. Жалпы ереже
1. Осы облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ережеге сәйкес мынадай наградтау жүзеге асырылады: облыс (қала, аудан) әкімінің Құрмет грамотасымен; Қостанай облыстық мәслихатының Құрмет грамотасымен.
3. Облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен облыс (қала, аудан) алдында сіңірген еңбегін тану белгісі ретінде жеке және заңды тұлғалар:
елеулі жетістіктері үшін: экономикадағы, әлеуметтік саладағы, ғылымдағы, мәдениеттегі, білім берудегі, әскери және мемлекеттік қызметтегі, қоғамдық қызметтегі;
халықтар арасындағы достық пен ынтымақтастықты және мәдени байланыстарды нығайту бойынша жемісті қызметті жүзеге асырғаны үшін;
қайырымдылық қызметі және облыс (қала, аудан) алдындағы өзге де еңбектері үшін наградталады.
4. Облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен:
шығармашылық ұжымдар – халықтар арасындағы мәдени байланыстарды, достық пен ынтымақтастықты нығайтуға ықпалын тигізген гастрольдік сапарлардың нәтижелері бойынша;
еңбек ұжымдары - облыстың (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуына қосқан елеулі үлесі үшін наградтала алады.
5. Бір тұлға (ұжым, ұйым) бес жыл ішінде облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен наградталуға екі рет ұсыныла алмайды.
6. Наградтау ұлттық, мемлекеттік, кәсіби және өзге де Қазақстан Республикасының мерекелеріне орайластырылады.
2. Облыс ( қала, аудан) әкімінің Құрмет грамотасы

7. Ходатайство о награждении Почетной грамотой акима области (города, района) направляется в аппарат акима области (города, района) трудовыми коллективами, предприятиями, местными исполнительными и представительными органами, общественными организациями, творческими объединениями, органами местного самоуправления.
В Ходатайстве указываются фамилия, имя, отчество (если есть), занимаемая должность либо официальное название (организации, коллектива), дается характеристика с изложением конкретных трудовых и творческих заслуг, вклада в развитие области (города, района), информация по итогам гастрольных поездок. Ходатайство подписывается руководителем и скрепляется печатью.
К ходатайству прилагается копия удостоверения личности кандидата.
Ходатайство о награждении, поступившее от лица, выдвинувшего свою кандидатуру, не рассматривается.
8. Распоряжение о награждении Почетной грамотой акима области (города, района) принимается акимом области (города, района).
9. Вручение Почетной грамоты акима области (города, района) производится акимом области (города, района) или от его имени и по его поручению лицами, уполномоченными на это акимом области (города, района) в обстановке торжественности и гласности.
10. Материалы по награждению хранятся в аппарате акима области (города, района).
11. Почетная грамота акима области (города, района) состоит из папки голубого цвета с вкладышем. На лицевой стороне папки изображен Государственный Герб Республики Казахстан и надпись "ГРАМОТА", выполненная золотым тиснением.
Вкладыш изготавливается типографским способом в развернутом виде из плотной, лощеной бумаги белого цвета, формата А3.
Внутри вкладыша вверху и внизу по длинному краю размещается национальный орнамент – цвета золота.
На лицевой стороне вкладыша располагаются:
в верхней части по центру - надпись на казахском языке "Қазақстан Республикасы" ниже на русском языке "Республика Казахстан", выполненная золотым тиснением;
по центру - цветное изображение Государственного Герба Республики Казахстан;
в нижней части по центру вкладыша - надпись на государственном и русском языках с указанием наименования соответствующей административно-территориальной единицы, выполненная золотым тиснением, надпись на казахском языке располагается над надписью на русском языке.
На левой стороне внутри вкладыша располагаются:
в верхней части по центру - надпись на казахском и русском языках для области "Қостанай облысының әкімі", "Аким Костанайской области", для города или района соответственно аким города или района, надпись на казахском языке располагается над надписью на русском языке;
по центру – цветное изображение развивающегося Государственного Флага Республики Казахстан.
На правой стороне внутри вкладыша располагаются:
в верхней части по центру - надпись "Құрмет грамотасы", выполненная золотым тиснением;
ниже под надписью текст на казахском и русском языках, который содержит: слово "награждается", фамилию, имя, отчество (если есть) награждаемого, краткое описание заслуг награждаемого. Текст на казахском языке располагается над текстом на русском языке;
в нижней части раполагается текст для подписи акима области (города, района) на казахском языке, подпись заверяется гербовой печатью;
после подписи указывается дата награждения на государственном языке.
Фамилия, имя, отчество награждаемого, указываются в соответствии с документом, удостоверяющим личность.
Вкладыш заполняется путем компьютерного набора, шрифтами черного цвета, без наклона с использованием принтера. В случае отсутствия данной возможности, вкладыш заполняется рукописно, четким и разборчивым почерком, без помарок чернилами черного цвета.
При награждении представителей казахской национальности, в случае если в документе, удостоверяющем личность, фамилия, имя, отчество указаны на русском языке, в тексте на казахском языке указывается транскрипция на казахском языке.

7. Облыс (қала, аудан) әкімінің Құрмет грамотасымен наградтау туралы қолдаухатты облыс (қала, аудан) әкімінің аппаратына еңбек ұжымдары, кәсіпорындар, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, қоғамдық ұйымдар, шығармашылық бірлестіктер, жергілікті өзін-өзі басқару органдары жолдайды.
Қолдаухатта тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), атқаратын лауазымы немесе ресми атауы (ұйымның, ұжымның) көрсетіледі, нақты еңбек және шығармашылық еңбектері, облыстың (қаланың, ауданның) дамуына қосқан үлесі баяндалған мінездеме, гастрольдік сапарлардың нәтижелері бойынша ақпарат беріледі. Қолдаухатқа басшы қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Қолдаухатқа кандидаттың жеке куәлігінің көшірмесі қоса беріледі.
Өз кандидатурасын ұсынған тұлғадан түскен наградтау туралы қолдаухат қаралмайды.
8. Облыс (қала, аудан) әкімінің Құрмет грамотасымен наградтау туралы өкімді облыстың (қаланың, ауданның) әкімі қабылдайды.
9. Облыс (қала, аудан) әкімінің Құрмет грамотасын тапсыруды облыс (қала, аудан) әкімі немесе оның атынан және облыс (қала, аудан) әкімі уәкілеттілік берген тұлғалар оның тапсырмасы бойынша салтанатты және жария ету жағдайында жүргізеді.
10. Наградтау бойынша материалдар облыс (қала, аудан) әкімінің аппаратында сақталады.
11. Облыс (қала, аудан) әкімінің Құрмет грамотасы қосымша беті бар көгілдір түсті папкадан тұрады. Папканың беткі жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы және алтынмен басылып, "ГРАМОТА" деген жазу бейнеленген.
Қосымша бет қалың жылтыр А3 форматты ақ қағаздан бүктелген күйде баспаханалық тәсілмен жасалады.
Қосымша беттің ішкі жағында үстінде және астында ұзына бойы алтын түстес ұлттық өрнек салынған.
Қосымша беттің беткі жағында:
жоғарғы бөлігінің ортасында - алтынмен басылып, қазақ тiлінде "Қазақстан Республикасы", орыс тілінде "Республика Казахстан" деген жазу;
ортада – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының түрлі-түсті бейнесі;
қосымша беттің төменгі бөлігінің ортасында – алтынмен басылып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің атауын көрсеткен мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жазу орналасады, қазақ тіліндегі жазу орыс тіліндегі жазудың үстінде орналасады.
Қосымша беттің ішкі сол жағында:
жоғарғы бөлігінің ортасында – облыс үшін "Қостанай облысының әкімі", "Аким Костанайской области" деген қазақ және орыс тілдеріндегі жазу, қала немесе аудан үшін тиісті қала немесе аудан әкімі, қазақ тіліндегі жазу орыс тіліндегі жазудың үстінде орналасады;
ортада – Қазақстан Республикасының желбіреген Мемлекеттік Туының түрлі-түсті бейнесі орналасады.
Қосымша беттің ішкі оң жағында:
жоғарғы бөлігінің ортасында - алтынмен басылып, "Құрмет грамотасы" деген жазу;
жазудың астында "наградталады" деген сөзді, наградталушының тегін, атын, әкесінің атын (егер бар болса), наградталушы еңбектерінің қысқаша сипаттамасын қамтитын қазақ және орыс тілдеріндегі мәтін орналасады. Қазақ тіліндегі мәтін орыс тіліндегі мәтіннің үстінде орналасады;
төменгі бөлігінде облыс (қала, аудан) әкімінің қолы үшін мәтін орналасады, қол елтаңбалық мөрмен расталады;
қолдан кейін мемлекеттік тілде марапаттау күні көрсетіледі.
Наградталушының тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлік құжатына сәйкес көрсетіледі.
Қосымша бет компьютермен терілген қара түсті шрифтермен принтерді пайдалана отырып толтырылады. Мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда, қосымша бет қолмен, анық және түсінікті жазумен, түзетулерсіз қара түсті сиямен толтырылады.
Қазақ ұлты өкілдерін наградтау кезінде егер жеке куәлік құжатында тегі, аты, әкесінің аты орыс тілінде көрсетілген жағдайда, қазақ тіліндегі мәтінде қазақ тіліндегі транскрипциясы көрсетіледі.

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным решением маслихата Костанайской области от 27.06.2016 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Почетная грамота Костанайского областного маслихата
12. Ходатайство о награждении Почетной грамотой Костанайского областного маслихата направляется в аппарат маслихата области на имя председателя маслихата трудовыми коллективами, предприятиями, местными исполнительными и представительными органами, общественными организациями, творческими объединениями, органами местного самоуправления.
В Ходатайстве указываются фамилия, имя, отчество (если есть), занимаемая должность, либо официальное название (организации, коллектива), дается характеристика с изложением конкретных трудовых и творческих заслуг, вклада в развитие области (города, района), информация по итогам гастрольных поездок. Ходатайство подписывается руководителем и скрепляется печатью.
К ходатайству прилагаются копии подтверждающих документов, копия протокола или выписка из протокола собрания заверенные печатью, копия удостоверения личности кандидата.
Ходатайство о награждении, поступившее от лица, выдвинувшего свою кандидатуру, не рассматривается.
Сноска. Пункт 12 – в редакции решения маслихата Костанайской области от 11.12.2023 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Решение о награждении Почетной грамотой Костанайского областного маслихата принимается на сессии областного маслихата, по предложению председателя областного маслихата.
Сноска. Пункт 13 – в редакции решения маслихата Костанайской области от 11.12.2023 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Вручение Почетной грамоты Костанайского областного маслихата проводится в торжественной обстановке. Почетную грамоту могут вручать: председатель маслихата, председатель постоянной комиссии маслихата, руководитель аппарата маслихата, руководители исполнительных органов.
Сноска. Пункт 14 – в редакции решения маслихата Костанайской области от 11.12.2023 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Материалы по награждению хранятся в аппарате областного маслихата.
16. Почетная грамота Костанайского областного маслихата состоит из папки голубого цвета с вкладышем. На лицевой стороне папки изображен Государственный Герб Республики Казахстан и надпись "ГРАМОТА", выполненная золотым тиснением.
Вкладыш изготавливается типографским способом в развернутом виде из плотной, лощеной бумаги белого цвета, формата А3. Внутри вкладыша вверху и внизу по длинному краю размещается национальный орнамент – цвета золота.
На лицевой стороне вкладыша располагаются: в верхней части по центру - надпись на казахском языке "Қазақстан Республикасы" ниже на русском языке "Республика Казахстан", выполненная золотым тиснением;
по центру - цветное изображение Государственного Герба Республики Казахстан; в нижней части по центру вкладыша - надпись на казахском языке "Қостанай облысы" ниже на русском языке "Костанайская область", выполненная золотым тиснением.
На левой стороне внутри вкладыша располагаются: в верхней части по центру - надпись на казахском языке "Қостанай облыстық мәслихаты" ниже на русском языке "Костанайский областной маслихат"; по центру – цветное изображение развивающегося Государственного Флага Республики Казахстан.
На правой стороне внутри вкладыша располагаются: в верхней части по центру - надпись "Құрмет грамотасы", выполненная золотым тиснением;
ниже под надписью текст на казахском и русском языках, который содержит: слово "награждается", фамилию, имя, отчество (если есть) награждаемого, краткое описание заслуг награждаемого. Текст на казахском языке располагается над текстом на русском языке;
в нижней части располагается текст для подписи председателя Костанайского областного маслихата на казахском языке, подпись заверяется гербовой печатью;
после подписи указывается дата награждения на государственном языке.
Фамилия, имя, отчество награждаемого, указываются в соответствии с документом, удостоверяющим личность.
Вкладыш заполняется путем компьютерного набора, шрифтами черного цвета, без наклона с использованием принтера. В случае отсутствия данной возможности, вкладыш заполняется рукописно, четким и разборчивым почерком, без помарок чернилами черного цвета. При награждении представителей казахской национальности, в случае если в документе, удостоверяющем личность, фамилия, имя, отчество указаны на русском языке, в тексте на казахском языке указывается транскрипция на казахском языке.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қостанай облысы мәслихатының 27.06.2016 № 39 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қостанай облыстық мәслихатының Құрмет грамотасы
12. Қостанай облыстық мәслихатының Құрмет грамотасымен наградтау туралы қолдаухатты облыс мәслихатының аппаратына мәслихат төрағасының атына еңбек ұжымдары, кәсіпорындар, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, қоғамдық ұйымдар, шығармашылық бірлестіктер, жергілікті өзін-өзі басқару органдары жолдайды.
Қолдаухатта тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), атқаратын лауазымы немесе ресми атауы (ұйымның, ұжымның) көрсетіледі, нақты еңбек және шығармашылық еңбектері, облыстың (қаланың, ауданның) дамуына қосқан үлесі баяндалған мінездеме, гастрольдік сапарлардың нәтижелері бойынша ақпарат беріледі. Қолдаухатқа басшы қол қояды және мөрмен бекітіледі. Қолдаухатқа құжаттарды куәландыратын көшірмелер, хаттама көшірмесі немесе мөр басылған жиналыс хататамасының көшірмесі, кандидаттың жеке куәлігінің көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы мәслихатының 11.12.2023 № 90 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Қостанай облыстық мәслихатының Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешімді облыстық мәслихат төрағасының ұсынысы бойынша облыстық мәслихат қабылдайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы мәслихатының 11.12.2023 № 90 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Қостанай облыстық мәслихатының Құрмет грамотасын тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі. Құрмет грамотасын тапсыра алады: мәслихат төрағасы, мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы, мәслихаттың аппарат басшысы, атқарушы органдарының басшылары.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы мәслихатының 11.12.2023 № 90 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Наградтау бойынша материалдар облыстық мәслихат аппаратында сақталады.
16. Қостанай облыстық мәслихатының Құрмет грамотасы қосымша беті бар көгілдір түсті папкадан тұрады. Папканың беткі жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы және алтынмен басылып, "ГРАМОТА" деген жазу бейнеленген.
Қосымша бет қалың жылтыр А3 форматты ақ қағаздан бүктелген күйде баспаханалық тәсілмен орындалады.
Қосымша беттің ішкі жағында үстінде және астында ұзына бойы алтын түстес ұлттық өрнек салынған.
Қосымша беттің беткі жағында:
жоғарғы бөлігінің ортасында - алтынмен басылып, қазақ тiлінде "Қазақстан Республикасы", орыс тілінде "Республика Казахстан" деген жазу;
ортада – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының түрлі-түсті бейнесі;
қосымша беттің төменгі бөлігінің ортасында – алтынмен басылып, қазақ тілінде "Қостанай облысы" төменде орыс тілінде "Костанайская область" деген жазу орналасады.
Қосымша беттің ішкі сол жағында:
жоғарғы бөлігінің ортасында – қазақ тілінде "Қостанай облыстық мәслихаты" төменде орыс тілінде "Костанайский областной маслихат" деген жазу;
ортада– Қазақстан Республикасының желбіреген Мемлекеттік Туының түрлі-түсті бейнесі орналасады.
Қосымша беттің ішкі оң жағында:
жоғарғы бөлігінің ортасында - алтынмен басылып, "Құрмет грамотасы" деген жазу;
жазудың астында "наградталады" деген сөзді, наградталушының тегін, атын, әкесінің атын (егер бар болса), наградталушы еңбектерінің қысқаша сипаттамасын қамтитын қазақ және орыс тілдеріндегі мәтін орналасады. Қазақ тіліндегі мәтін орыс тіліндегі мәтіннің үстінде орналасады;
төменгі бөлігінде Қостанай облыстық мәслихаты төрағасының қолы үшін мәтін орналасады, қол елтаңбалық мөрмен расталады;
қолдан кейін мемлекеттік тілде марапаттау күні көрсетіледі.
Наградталушының тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлік құжатына сәйкес көрсетіледі.
Қосымша бет компьютермен терілген қара түсті шрифтермен принтерді пайдалана отырып толтырылады. Мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда, қосымша бет қолмен, анық және түсінікті жазумен, түзетулерсіз қара түсті сиямен толтырылады.
Қазақ ұлты өкілдерін наградтау кезінде егер жеке куәлік құжатында тегі, аты, әкесінің аты орыс тілінде көрсетілген жағдайда, қазақ тіліндегі мәтінде қазақ тіліндегі транскрипциясы көрсетілед.