Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для инвалидов
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2016 года № 13027. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 498
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 498 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 9-12) пункта 2 статьи 6 и 5-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила квотирования рабочих мест для инвалидов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму, предназначенную для сбора административных данных «Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства инвалидов, наличии вакантных должностей и сведений о вакансиях», согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму, предназначенную для сбора административных данных «Сведения о выполнении квоты для трудоустройства инвалидов», согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Мүгедектерге арналған жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 ақпанда № 13027 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 498 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 498 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 9-12) тармақшасына және 7-бабы 5-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мүгедектерге арналған жұмыс орындарын квоталау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Мүгедектерді жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Мүгедектерді жұмысқа орналастыруға арналған квотаның орындалуы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізуді;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1)2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       Е. Биртанов
СОГЛАСОВАНО
Исполняющий обязанности Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Б. Иманалиев
8 января 2016 год
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 6 января 2016 года № 2
Правила квотирования рабочих мест для инвалидов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для инвалидов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-12) пункта 2 статьи 6, подпунктом 5-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» (далее - Закон) и устанавливают общий порядок, размер и условия установления квот рабочих мест для инвалидов.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) инвалид - лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
2) квота рабочих мест для инвалидов (далее - квота) – минимальное количество рабочих мест для приема на работу инвалидов, которых работодатель обязан трудоустроить, включая количество рабочих мест, на которых уже работают инвалиды в процентном выражении от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах,  работах с вредными, опасными условиями труда;
3) квотирование рабочих мест для трудоустройства инвалидов – предоставление рабочих мест работодателями для трудоустройства инвалидов в соответствии с установленной местными исполнительными органами квотой;
4) работодатель - физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
5) уполномоченный орган - структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне.
2. Порядок квотирования рабочих мест для инвалидов, размер и
условия установления квоты
3. Квота устанавливается местными исполнительными органами районов, городов для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности в процентном выражении от списочной численности работников организации и пересматривается ежегодно.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушы
Е. Біртанов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының міндетін атқарушы
__________________ Б. Иманәлиев
2016 жылғы 8 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 6 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
1-қосымша
Мүгедектерге арналған жұмыс орындарын квоталау қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектерге арналған жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 2-тармағының 9-12) тармақшасына, 7-бабы 5-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мүгедектерге арналған жұмыс орындарына квота белгілеудің жалпы тәртібін, мөлшерін және шарттарын белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жұмыс берушi – қызметкер онымен еңбек қатынастарында тұрған жеке немесе заңды тұлға;
2) мүгедек – тұрмыс-тіршілігінің шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, кемiстiктерге байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
3) мүгедектерге арналған жұмыс орындарының квотасы (бұдан әрі – квота) – ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, жұмыс орындар санының пайыздық көрсетілімінде мүгедектер жұмыс істейтін жұмыс орындарының санын қоса алғанда, жұмыс беруші жұмысқа орналастыруға міндетті мүгедектерді жұмысқа қабылдауға арналған жұмыс орындарының ең аз саны;
4) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау – жергілікті атқарушы органдар белгілеген квотаға сәйкес мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілердің жұмыс орындарын ұсынуы;
5) уәкiлеттi орган – халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды өңірлік деңгейде қамтамасыз ететiн жергiлiктi атқарушы органдардың құрылымдық бөлiмшесi.
2. Мүгедектерге арналған жұмыс орындарын квоталау тәртібі, квота белгілеудің
мөлшері мен шарттары
3.Квотаны аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдар үшін ұйымның тізімдік санының пайыздық көрсетілімінде белгілейді және жыл сайын қайта қарайды.

4. В рамках квоты трудоустраиваются инвалиды, не имеющие в соответствии с медицинским заключением противопоказаний на выполнение трудовых (служебных) обязанностей.
Квота не устанавливается в случаях, когда законами Республики Казахстан определены особые условия поступления на службу, порядок назначения на должность.
5. Предложения по установлению квоты разрабатываются уполномоченным органом на основе:
1) Закона и настоящих Правил;
2) анализа, прогнозирования текущего спроса и предложения на рабочую силу из числа лиц с ограниченными возможностями на рынке труда в соответствующей административно-территориальной единице;
3) количества действующих организаций в регионе;
4) списочной численности работников организаций, формируемой на основании сведений работодателей о штатной численности работников в организации и имеющихся вакантных рабочих мест. В случае, когда установленная квота составляет более целого числа, округление числа производится в сторону уменьшения до целого значения;
5) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства инвалидов;
6) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и инвалидами вне квоты;
7) списка инвалидов, зарегистрированных центром занятости населения в качестве безработных и желающих трудоустроиться по квоте.
6. Для организаций, условия труда в которых отнесены к тяжелым, вредным и (или) опасным, в списочную численность работников, не включаются работники, условия труда которых отнесены к тяжелым, вредным и (или) опасным по результатам аттестации рабочих мест по условиям труда.
7. Уполномоченный орган на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства инвалидов, наличии вакантных должностей и сведений о вакансиях, предоставляемых работодателем по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», формирует базу данных инвалидов, нуждающихся в трудоустройстве, и вакансий для инвалидов в разрезе организаций.
8. На основании представленных уполномоченным органом предложений местный исполнительный орган города республиканского значения, района (города областного значения) утверждает квоту рабочих мест для инвалидов в разрезе организаций в соответствии с подпунктом 5-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» и доводит до сведения работодателей за один месяц до начала календарного года.
9. Местные исполнительные органы размещают акт об установлении квоты рабочих мест для инвалидов в региональных средствах массовой информации, а также на официальных интернет-ресурсах.

4. Квота шеңберінде медициналық қорытындыға сәйкес еңбек (қызметтік) міндеттерін атқаруға қарсы көрсетілімдері жоқ мүгедектер жұмысқа орналастырылады.
Қазақстан Республикасының заңдарымен қызметке кірудің ерекше жағдайлары, лауазымға тағайындаудың тәртібі айқындалған жағдайларда, квота белгіленбейді.
5. Квота белгілеу жөніндегі ұсыныстарды:
1) Заңның және осы Қағидалардың;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі еңбек нарығында мүмкіндігі шектеулі адамдар санынан жұмыс күшіне ағымдағы сұраныс пен ұсынысты талдаудың, болжаудың;
3) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар санының;
4) ұйымдардағы қызметкерлердің штаттық саны және қолда бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы қызметкерлердің тізімдік санының; белгіленген квота көбірек бүтін санды құраған жағдайда, санды дөңгелектеу бүтін мәнге азайту жағына қарай жүргізіледі;
5) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер талдауының;
6) квотадан тыс жұмыс берушілер мен мүгедектер арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтер талдауының;
7) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыссыз ретінде тіркеген және квота бойынша жұмысқа орналасқысы келетін мүгедектер тізімінің негізінде уәкілетті орган әзірлейді.
6. Еңбек жағдайлары ауыр, зиянды және (немесе) қауіпті санатқа жатқызылған ұйымдар үшін қызметкерлердің тізімдік санына еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарын аттестаттау нәтижелері бойынша еңбек жағдайлары ауыр, зиянды және (немесе) қауіпті санатқа жатқызылған қызметкерлер кірмейді.
7. Уәкілетті орган "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша жұмыс берушілер ұсынатын мүгедектерді жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтердің негізінде ұйымдар бөлінісінде жұмысқа орналастыруға мұқтаж мүгедектердің және мүгедектерге арналған бос жұмыс орындарының деректер базасын қалыптастырады.
8. Республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы уәкілетті орган ұсынған ұсыныстардың негізінде "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 5-2) тармақшасына сәйкес ұйымдар бөлінісінде мүгедектерге арналған жұмыс орындарына квота бекітеді және жұмыс берушілердің назарына күнтізбелік жыл басталғанға дейін бір ай қалғанша жеткізеді.
9.Жергілікті атқарушы органдар мүгедектерге арналған жұмыс орындарына квота белгілеу туралы актіні өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ ресми интернет сайттарда орналастырады.

10. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение 1 календарного месяца со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства инвалидов.
11. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем инвалидов на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на срок не менее трех месяцев, сведения о котором работодатели представляют в уполномоченный орган по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике».
12. Увольнение работников, трудоустроенных в счет квоты, по инициативе работодателя и (или) по собственному желанию работника осуществляется с обязательным уведомлением уполномоченного органа по месту нахождения работодателя в течение пяти рабочих дней со дня увольнения.
13. При определении списочной численности работников для установления квоты из общей списочной численности исключаются инвалиды, работающие в организации.
14. Квота устанавливается в размере от двух до четырех процентов списочной численности работников без учета рабочих мест на тяжелых работахработах с вредными, опасными условиями труда.
В случае отсутствия в населенных пунктах безработных инвалидов трудоспособного возраста квота в организациях не устанавливается.
15. Общественным объединениям инвалидов, а также организациям, где инвалиды составляют более двадцати процентов от списочной численности работников, квота не устанавливается.
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 6 января 2016 года № 2
форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сведения
о количестве рабочих мест для выполнения квоты
трудоустройства инвалидов, наличии вакантных должностей
и сведений о вакансиях
Отчетный период ____ месяц 20___ г.
Индекс: КРМ-1
Периодичность: ежеквартальная;
Представляют: организации, которым установлена квота рабочих мест для инвалидов;
Куда представляется форма: в уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы; уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы в АО «Информационно-аналитический центр по проблемам занятости» Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
Срок представления: организации представляют сведения в уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы представляют сведения в АО «Информационно-аналитический центр по проблемам занятости» Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Наименование организации
Списочная численность работников на начало года (чел.)
Размер квоты (% от списочной численности работников)
Кол-во рабочих мест, уже занятых работниками, отнесенными к категории инвалидов (ед.)
Установленная квота без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда (чел.)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для инвалидов по специальностям (ед.)
Наименование должностей на занятие свободных рабочих мест (вакансий) для инвалидов
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям) (ед.)
Сведения о вакансиях
Профессиональное образование
Среднемесячная заработная плата (тенге)
Условия труда и занятости (неполный рабочий день, гибкий график работы)
Стаж работы (по профессии, специальности на этой должности)
Другие требования (тарифный разряд, категория)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________ _______________
руководителя                             (подпись)
Дата «____» ________ 20___ г.
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора административных
данных «Сведения о количестве рабочих мест
для выполнения квоты трудоустройства
инвалидов, наличии вакантных должностей
и сведений о вакансиях»
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
«Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты
трудоустройства инвалидов, наличии вакантных должностей
и сведений о вакансиях»
1. Общие положения
1. Организация предоставляет информацию «Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства инвалидов, наличии вакантных должностей и сведений о вакансиях» в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для инвалидов, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочной численности работников на начало года;
размер квоты (% от списочной численности работников);
количества рабочих мест, уже занятых работниками, отнесенными к категории инвалидов;
установленной квоты без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда;
количества свободных рабочих мест (вакансий) для инвалидов по специальностям;
наименования должностей на занятие свободных рабочих мест (вакансий) для инвалидов;
количества свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
сведений о вакансиях, в том числе: профессиональное образование, среднемесячная заработная плата, условия труда и занятости (неполный рабочий день, гибкий график работы), стаж работы (по профессии, специальности на этой должности), другие требования (тарифный разряд, категория) к 10 числу отчетного месяца следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.

10. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап күнтізбелік 1 ай ішінде мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
11. Жұмыс берушілер уәкілетті органға "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес нысан бойынша үш айдан кем емес мерзімге жасалған еңбек шартымен расталған жұмыс берушінің бос немесе белгіленген квота шеңберінде ұсынылған жұмыс орындарына мүгедектерді жұмысқа орналастыруы туралы мәліметтер ұсынуы квотаны орындау болып табылады.
12. Квота есебінен жұмысқа орналастырылған қызметкерлерді жұмыс берушінің бастамасы бойынша және (немесе) қызметкерді өз еркімен жұмыстан босату жұмыстан босатылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша уәкілетті органға мiндетті түрде хабарлай отырып жүзеге асырылады.
13. Квота белгілеу үшін қызметкерлердің тізімдік санын айқындау кезінде жалпы тізімдік саннан ұйымда жұмыс істейтін мүгедектер алынып тасталады.
14. Квота ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті  жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, қызметкерлердің тізімдік санының екіден төрт пайызға дейінгі мөлшерде белгіленеді.
Елді мекендерде еңбек етуге қабілетті жастағы жұмыссыз мүгедектер болмаған жағдайда, ұйымдарда квота белгіленбейді.
15. Мүгедектердің қоғамдық бірлестіктеріне, сондай-ақ қызметкерлердің тізімдік санының жиырма пайыздан астамын мүгедектер құрайтын ұйымдарға квота белгіленбейді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 6 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
2-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Мүгедектерді жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер
Есепті кезең 20___ жылғы ________ айы
Индекс: 1-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын;
Ұсынады: мүгедектерге арналған жұмыс орындарына квота белгіленген ұйымдар;
Нысан кімге ұсынылады: облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдарына; облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "Жұмыспен қамту проблемалары жөніндегі ақпараттық-талдау орталығы" АҚ-ға;
Ұсыну мерзімі: Ұйымдар облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдарына есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады;
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "Жұмыспен қамту проблемалары жөніндегі ақпараттық-талдау орталығы" АҚ-ға мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне ұсынады.
Ұйымның атауы
Жыл басындағы қызметкерлердің тізімдік саны
(адам)
Квота мөлшері (қызметкерлердің орташа тізімдік санынан %)
Мүгедектер санатына жатқызылған қызметкерлер жұмыс істейтін жұмыс орындарының саны (бірлік)
Ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, белгіленген квота саны (адам)
Мамандықтар бойынша мүгедектерге арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
Мүгедектерге арналған бос жұмыс орындарына (вакансияларға) жұмысқа тұруға лауазымдар атауы
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны
(бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Бос жұмыс орындары жөніндегі мәліметтер
Кәсіби білімі
Орташа айлық
жалақысы (теңге)
Еңбек және қызмет жағдайы (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс графигі)
Жұмыс өтілі (осы лауазымдағы кәсібі, мамандығы бойынша)
Басқа да талаптар (тарифтік разряд, санат)
9
10
11
12
13
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болса) ________________________ _____________
Басшы             (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________.
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Мүгедектерді жұмысқа
орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос
лауазымдар мен бос жұмыс
орындары туралы мәліметтердің
болуы туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Мүгедектерді жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің
болуы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсіндірме 1.Жалпы ережелер
1.Ұйым жергілікті атқарушы орган мүгедектерге арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Мүгедектерді жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
ұйымның атауын;
жыл басындағы қызметкерлердің тізімдік санын;
квота мөлшерін (қызметкерлердің орташа тізімдік санынан %);
мүгедектер санатына жатқызылған қызметкерлер жұмыс істейтін жұмыс орындарының санын;
ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, белгіленген квота санын;
мамандықтар бойынша мүгедектерге арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) санын;
мүгедектерге арналған бос жұмыс орындарына (вакансияларға) жұмысқа тұруға лауазымдар атауын;
кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының санын;
бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді, оның ішінде: кәсіби білімін, орташа айлық жалақысын (теңге), еңбек және қызмет жағдайын (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс графигі), жұмыс өтілін (осы лауазымдағы кәсібі, мамандығы бойынша), басқа да талаптарды (тарифтік разряд, санат) көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
2.Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-күніне қалыптастырылады.
3.Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.

2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графе 3 указывается размер квоты в % от списочной численности работников.
7. В графе 4 указывается количество рабочих мест, уже занятых работниками, отнесенными к категории инвалидов.
8. В графе 5 указывается установленная квота без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда.
9. В графе 6 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для инвалидов по специальностям.
10. В графе 7 указывается наименование должностей на занятие свободных рабочих мест (вакансий) для инвалидов.
11. В графе 8 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
12. В графе 9 указывается профессиональное образование работника, соответствующее вакантной должности.
13. В графе 10 указывается среднемесячная заработная плата работника, соответствующая вакантной должности.
14. В графе 11 указываются условия труда и занятости работника (неполный рабочий день, гибкий график работы).
15. В графе 12 указывается стаж работы работника (по профессии, специальности на этой должности).
16. В графе 13 указываются другие требования к работнику, претендующему на занятие вакантной должности (тарифный разряд, категория).
Приложение 3
к приказу исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 6 января 2016 года № 2
форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сведения
о выполнении квоты для трудоустройства инвалидов
Отчетный период ____ 20___ г.
Индекс: КРМ-2
Периодичность: ежеквартальная;
Представляют: организации, которым установлена квота рабочих мест для инвалидов;
Куда представляется форма: в уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы, уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы в АО «Информационно-аналитический центр по проблемам занятости» Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
Срок представления: организации представляют сведения в уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Уполномоченные органы занятости областей, городов Астана и Алматы представляют сведения в АО «Информационно-аналитический центр по проблемам занятости» Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Списочная численность работников (чел.)
Установленная квота (чел.)
Количество инвалидов, работающих вне квоты (чел.)
Количество инвалидов, трудоустроенных по направлениям уполномоченного органа в рамках квоты (чел.)
1
2
3
4
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
Руководитель                                  (подпись)
Дата «__» ________ 20___ г. м.п.
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора административных
данных «Сведения о выполнении квоты для
трудоустройства инвалидов»
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
«Сведения о выполнении квоты для трудоустройства инвалидов»
1. Общие положения
1. Организация представляет информацию «Сведения о выполнении квоты для трудоустройства инвалидов» в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для инвалидов, с указанием следующих сведений:
списочной численности работников;
установленной квоты;
количества инвалидов, работающих вне квоты;
количества инвалидов, трудоустроенных по направлениям уполномоченного органа в рамках квоты.

2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
6. 3-бағанда квота мөлшері (қызметкерлердің орташа тізімдік санынан %) көрсетіледі.
7. 4-бағанда мүгедектер санатына жатқызылған қызметкерлер жұмыс істейтін жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
8. 5-бағанда ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, белгіленген квота саны көрсетіледі.
9. 6-бағанда мамандықтар бойынша мүгедектерге арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны көрсетіледі.
10. 7-бағанда мүгедектерге арналған бос жұмыс орындарына (вакансияларға) жұмысқа тұруға лауазымдар атауы көрсетіледі.
11. 8-бағанда кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
12. 9-бағанда бос лауазымға сәйкес келетін қызметкердің кәсіби білімі көрсетіледі.
13. 10-бағанда бос лауазымға сәйкес келетін қызметкердің орташа айлық жалақысы көрсетіледі.
14. 11-бағанда қызметкердің еңбек және қызмет жағдайы (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс графигі) көрсетіледі.
15. 12-бағанда қызметкердің жұмыс өтілі (осы лауазымдағы кәсібі, мамандығы бойынша) көрсетіледі.
16. 13-бағанда бос лауазымға үміткер қызметкерге қойылатын басқа да талаптар (тарифтік разряд, санат) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 6 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
3-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Мүгедектерді жұмысқа орналастыруға арналған квотаның орындалуы
туралы мәліметтер
Есепті кезең 20___ жылғы ________ айы
Индекс: 2-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын;
Ұсынады: мүгедектерге арналған жұмыс орындарына квота белгіленген ұйымдар;
Нысан кімге ұсынылады: облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдарына, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "Жұмыспен қамту проблемалары жөніндегі ақпараттық-талдау орталығы" АҚ-ға;
Ұсыну мерзімі: Ұйымдар облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдарына есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады;
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту уәкілетті органдары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "Жұмыспен қамту проблемалары жөніндегі ақпараттық-талдау орталығы" АҚ-ға мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне ұсынады.
Қызметкерлердің тізімдік саны
(адам)
Белгіленген квота
(адам)
Квотадан тыс жұмыс істейтін мүгедектердің саны
(адам)
Квота шеңберінде уәкілетті органның жолдамалары бойынша жұмысқа орналасқан мүгедектердің саны
(адам)
1
2
3
4
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болса) ________________________ _____________
басшы (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________. м.о.
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Мүгедектерді жұмысқа
орналастыруға арналған
квотаның орындалуы туралы
мәліметтер" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Мүгедектерді жұмысқа орналастыруға арналған квотаның орындалуы
туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсіндірме 1.Жалпы ережелер
1.Ұйым жергілікті атқарушы орган мүгедектерге арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Мүгедектерді жұмысқа орналастыруға арналған квотаның орындалуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
қызметкерлердің тізімдік санын;
белгіленген квотаны;
квотадан тыс жұмыс істейтін мүгедектердің санын;
квота шеңберінде уәкілетті органның жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан мүгедектердің санын көрсете отырып ұсынады.

2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается списочная численность работников.
5. В графе 2 указывается установленная квота.
6. В графе 3 указывается количество инвалидов, работающих вне квоты.
7. В графе 4 указывается количество инвалидов, трудоустроенных по направлениям уполномоченного органа в рамках квоты.

2. Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-күніне қалыптастырылады.
3. Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
5. 2-бағанда белгіленген квота көрсетіледі.
6. 3-бағанда квотадан тыс жұмыс істейтін мүгедектердің саны көрсетіледі.
7. 4-бағанда квота шеңберінде уәкілетті органның жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан мүгедектердің саны көрсетіледі.