Об утверждении Правил классификации государственных услуг в электронной форме для определения способа аутентификации услугополучателя
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13191.
В соответствии с подпунктом 62) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила классификации государственных услуг в электронной форме для определения способа аутентификации услугополучателя.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 января 2016 года № 10
Правила классификации государственных услуг в электронной
форме для определения способа аутентификации услугополучателя
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

Көрсетілетін қызметті алушыны сәйкестендіру тәсілін айқындау үшін электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13191 болып тіркелді.
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7 бабының 62) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Көрсетілетін қызметті алушыны сәйкестендіру тәсілін айқындау үшін электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталдарында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың
2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 10 бұйрығымен бекітілген
Көрсетілетін қызметті алушыны сәйкестендіру тәсілін айқындау үшін электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила классификации государственных услуг в электронной форме для определения способа аутентификации услугополучателя (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 62) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют порядок классификации государственных услуг, оказываемых в электронной форме, для определения способа аутентификации услугополучателя.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и сокращения:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) одноразовый пароль – пароль, действительный только для одного сеанса аутентификации субъектов получения услуг в электронной форме;
3) база, содержащая персональные данные (далее – база) – совокупность упорядоченных персональных данных;
4) мгновенное сообщение – технология передачи данных, позволяющая организовать интерактивное взаимодействие между абонентом сети сотовой связи и сервисным приложением в режиме передачи мгновенных коротких сообщений;
5) композитная услуга – комплекс взаимосвязанных услуг, для предоставления которого достаточно запроса субъекта получения услуги в электронной форме и обязательно удостоверение посредством электронной цифровой подписи;
6) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
7) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) короткое текстовое сообщение – услуга, оказываемая оператором сотовой связи, по приему и передаче информации посредством сети сотовой связи;
9) логин – имя (идентификатор) учетной записи пользователя на портале;
10) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;

1. Осы Көрсетілетін қызметті алушыны сәйкестендіру тәсілін айқындау үшін электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 62) тармақшасына сәйкес әзірленді және көрсетілетін қызметті алушыны сәйкестендіру тәсілін айқындау үшін электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидарларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган - ақпараттандыру және "электрондық үкiмет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) бір реттік пароль - электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алушы субъектілерді сәйкестендірудің бір сеансы үшін ғана жарамды пароль;
3) дербес деректерді қамтитын база (бұдан әрі - база) - ретке келтірілген дербес деректердің жиынтығы;
4) жедел хабарлама - жедел қысқа хабарлама режимінде ұялы байланыс желісі абоненті мен сервистік қосымша арасында интерактивті өзара іс-қимылды ұйымдастыруға мүмкіндік беретін деректерді беру технологиясы;
5) композиттік қызмет - берілуі үшін электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушы субъектінің сұрау салуы жеткілікті және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыру міндетті болатын өзара байланысты көрсетілетін қызметтер кешені;
6) көрсетілетін қызметті алушы - орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
7) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
8) қысқа мәтінді хабарлама - ұялы байланыс операторының ұялы байланыс желісі арқылы ақпаратты қабылдау және беру бойынша көрсететін қызметі;
9) логин - порталдағы пайдаланушының есептік жазбаларының аты (сәйкестендіруші);
10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;

11) аутентификация – подтверждение подлинности субъекта или объекта доступа путем определения соответствия предъявленных реквизитов доступа имеющимся в системе;
12) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи;
13) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
14) мобильное приложение "электронного правительства" (далее – мобильное приложение) – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок классификации государственных услуг в электронной форме для определения способа аутентификации услугополучателя
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. С целью определения способа аутентификации услугополучателя для каждой государственной услуги, оказываемой в электронной форме, проводится анализ по следующим критериям:
1) риск потенциальных ущербов от раскрытия персональных данных, определяющий вероятность наступления неблагоприятных последствий для услугодателя и (или) услугополучателя, связанных с неправомерным получением третьими лицами результатов оказания государственных услуг.
Оценка вероятности риска осуществляется услугодателем самостоятельно;
2) изменения по итогам оказания государственной услуги сведений об услугополучателе в базе услугодателя;

11) сәйкестендіру - жүйеде бар қол жеткізудің ұсынылған деректемелерінің сәйкестігін айқындау жолымен қол жеткізу субъектісінің немесе объектісінің түпнұсқалығын растау;
12) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы - абонент белгілеген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақ шеңберінде тұрақты географиялық айқындалатын орналасқан орны жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке пайдаланудағы байланыс құралы;
13) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін ақпараттық жүйе;
14) "электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы (бұдан әрі - мобильдік қосымша) - ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған, іске қосылған және ұялы байланыс пен Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге және өзге де қызметтерге қол жеткізуге болатын бағдарламалық өнім;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Көрсетілетін қызметті алушыны сәйкестендіру тәсілін айқындау үшін электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Электрондық нысандағы әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін сәйкестендірудің тәсілін анықтау мақсатында мынадай өлшемдер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді талдау жүргізіледі:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерін үшінші тұлғалармен заңсыз алумен байланысты қызмет беруші және (немесе) қызмет алушы үшін қолайсыз салдарының болуы мүмкіндігін анықтайтын дербес деректерден ықтималды залалдарының тәуекелі.
Залалдың мүмкіндігін бағалау қызмет берушімен жүзеге асырылады;
2) көрсетілетін қызмет беруші базасында көрсетілетін қызмет алушы жөніндегі мәліметтердің мемлекеттік қызмет көрсету қорытынды бойынша өзгерістер;

3) срок оказания государственной услуги с момента подачи заявления и до момента выдачи результата оказания государственной услуги;
4) платность оказания государственной услуги в соответствии со статьей 553 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 06.09.2024 № 545/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
4. Способы аутентификации услугополучателей для получения государственных услуг в электронной форме приведены в приложении 1 к настоящим Правилам.
5. Анализ государственных услуг и определение способа аутентификации услугополучателя осуществляется в следующем порядке:
1) если государственная услуга при раскрытии персональных данных имеет риск потенциального ущерба для услугополучателя и/или услугодателя, то присваивается балл 2. Если указанный риск отсутствует, то присваивается балл 1;
2) если оказание государственной услуги приводит к изменению сведений в базе услугодателя, то присваивается балл 2. Если оказание государственной услуги не приводит к изменению сведений в базе, то присваивается балл 0 (к таким услугам относятся услуги, результатом оказания которых являются различные виды справок);
3) если срок оказания государственной услуги превышает 30 минут, то присваивается балл 1. Если срок оказания государственной услуги не превышает 30 минут, то присваивается балл 0;
4) если государственная услуга оказывается на платной основе, то присваивается балл 1. Если государственная услуга оказывается на бесплатной основе, то присваивается балл 0.
Таблица расчета баллов, согласно критериям классификации государственных услуг, приведена в приложении 2 к настоящим Правилам.
Результатом классификации государственных услуг является сумма баллов выбранных критериев и определения на ее основе способа аутентификации услугополучателя.
Итоговый балл от 0 до 1 подразумевает использование способа аутентификации "логин/пароль".
Итоговый балл от 2 до 3 подразумевает использование способа аутентификации "логин/пароль + одноразовый пароль".
Итоговый балл от 4 до 6 подразумевает использование способа аутентификации "логин/пароль + ЭЦП".
6. Классификации подлежат все государственные услуги, оказываемые в электронной форме посредством портала и абонентского устройства сотовой связи.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

3) өтінішті беру кезеңінен бастап және мемлекеттік қызметтердің көрсетілетін нәтижесін алғанға дейін мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің 553-бабына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсетудің ақылығы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 06.09.2024 № 545/НҚ (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетулетін қызметтерді алу үшін қызмет алушылармен сәйкестендіру тәсілдері осы Қағиданың 1-қосымшасында келтірілген.
5. Әрбір өлшем бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сыныптауы мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) егер мемлекеттік қызмет дербес деректерді ашуда көрсетілетін қызметті алушыға және/немесе көрсетілетін қызметті берушіге ықтималды залал тәуекелі болған жағдайда, онда 2 балл белгіленеді. Егер тәуекел болмаса, 1 балл белгіленеді;
2) егер мемлекеттік қызметті көрсету көрсетілетін қызметті берушінің базасындағы мәліметтерді өзгертуге әкелсе, онда 2 балл беріледі. Егер мемлекеттік қызметті көрсету базадағы мәліметтерді өзгертуге әкелмесе, онда 0 балл беріледі (мұндай көрсетілетін қызметтер қатарына түрлі анықтамалар беру қызметтері жатқызылады);
3) егер мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 30 минуттан асатын болса онда 1 балл беріледі. Егер мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 30 минуттан аспаса, онда 0 балл беріледі;
4) егер мемлекеттік көрсетілетін қызметке мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы болса, онда 1 балл беріледі. Егер мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз түрде көрсетілетін болса, онда 0 балл беріледі.
Баллдарды есептеу кестесі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау өлшемдеріне сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптау нәтижесі таңдап алынған өлшемдердің балдар сомасы болып табылады.
0-ден 1-ге дейінгі қорытынды балл "логин/пароль" сәйкестендіру тәсілін қолданғанды білдіреді.
2-ден 3-ке дейінгі қорытынды балл "логин/пароль + бір реттік пароль" сәйкестендіру тәсілін қолданғанды білдіреді.
4-тен 6-ға дейінгі қорытынды балл "логин/пароль + ЭЦҚ" сәйкестендіру тәсілін қолданғанды білдіреді.
6. Сыныптауға портал және ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы электрондық нысанда көрсетілетін барлық мемлекеттік қызметтер жатады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Классификация государственных услуг в соответствии с настоящими Правилами, осуществляется самостоятельно каждым государственным органом, ответственным за разработку стандарта и регламента государственной услуги.
8. Каждый государственный орган после самостоятельного определения способа аутентификации для каждой государственной услуги, направляет результаты классификации государственных услуг в уполномоченный орган в сфере информатизации.
Приложение 1
к Правилам классификации государственных
услуг в электронной форме для определения
способа аутентификации услугополучателя
Способы аутентификации услугополучателей для получения
государственных услуг в электронной форме
1. Для получения государственных услуг в электронной форме используются следующие способы аутентификации услугополучателей:
1) при способе "логин/пароль" услугополучатель на портале или в мобильном приложении использует логин и пароль, выбирает государственную услугу, формирует запрос и направляет его услугодателю;
2) при способе "логин/пароль + ЭЦП" услугополучатель на портале или в мобильном приложении использует логин и пароль, выбирает государственную услугу, формирует запрос и для направления услугодателю удостоверяет запрос ЭЦП;
3) при способе "логин/пароль + одноразовый пароль" услугополучатель на портале или в мобильном приложении использует логин и пароль, выбирает государственную услугу, формирует запрос, вводит одноразовый пароль, отправленный на абонентский номер сотовой связи услугополучателя, и направляет запрос услугодателю.
Альтернативным способом аутентификации "логин/пароль + одноразовый пароль" является использование способа "логин/пароль + ЭЦП".
При получении государственной услуги в электронной форме посредством мгновенного сообщения и в форме короткого текстового сообщения одноразовый пароль не применяется.
2. В отношении государственных услуг по выдаче разрешительных документов и композитных услуг используется способ аутентификации "логин/пароль + ЭЦП".

7. Осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сыныптауын өткізуде мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты мен регламентін әзірлеуге жауапты әрбір мемлекеттік орган, дербес анықтайды.
8. Әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін сәйкестендірудің тәсілін өз бетінше анықтаудан кейін әрбір мемлекеттік орган ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сыныптаудың нәтижелерін жібереді.
Көрсетілетін қызметті
алушыны сәйкестендіру тәсілін
айқындау үшін электрондық
нысандағы мемлекеттік
көрсетілетін қызметтерді
сыныптау қағидаларына
1-қосымша
Электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін көрсетілетін қызмет алушыларды сәйкестендіру тәсілдері
1. Электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін сәйкестендірудің мынадай тәсілдері пайдаланылады:
1) "Логин/пароль" тәсілінде көрсетілетін қызметті алушы логин мен парольді пайдалана отырып, порталға немесе мобильдік қосымшаға кіреді, мемлекеттік көрсетілетін қызметті таңдайды, сұрауды қалыптастырады және оны көрсетілетін қызмет берушіге жолдайды.
2) "Логин/пароль + ЭЦҚ" тәсілінде көрсетілетін қызметті алушы логин мен парольді пайдалана отырып, порталға немесе мобильдік қосымшаға кіреді, мемлекеттік көрсетілетін қызметті таңдайды, сұрауды қалыптастырады және көрсетілетін қызмет берушіге жолдау үшін сұрау салуды ЭЦҚ куәландырады.
3) "Логин/пароль + бір реттік пароль" тәсілінде көрсетілетін қызметті алушы логин мен парольді пайдалана отырып, порталға немесе мобильдік қосымшаға кіреді, мемлекеттік көрсетілетін қызметті таңдайды, сұрауды қалыптастырады, қызмет алушының ұялы байланыс абоненттік нөміріне қызмет алушыға жіберілген бір реттік парольді енгізеді және көрсетілетін қызметті берушіге сұрауды жібереді.
"Логин/пароль + бір реттік пароль" сәйкестендіруінің баламалы тәсілі "логин/пароль + ЭЦҚ" тәсілін пайдалану болып табылады.
Жылдам хабарлама арқылы электрондық нысанда және қысқа тестілік хабарлама нысанында мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу кезінде бір реттік пароль қолданылмайды.
2. Рұқсаттама құжаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге және композиттік қызметтерге "логин/пароль + ЭЦҚ" сәйкестендіру тәсілі қолданылады.