Об утверждении Правил организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13202.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 января 2016 г. №80
Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 80 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13202 болып тіркелді.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 26 қаңтардағы
№ 80 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын
және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары

Глава 1. Основные положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – военные, специальные учебные заведения МВД).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Виды, сроки и содержание профессиональной практики и стажировки определяются согласно академическому календарю в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденного приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.08.2023 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Общий объем всех видов профессиональных практик и стажировок составляет не менее 6 кредитов. Объем и трудоемкость практик и стажировок рассчитывается в соответствии с требованиями ГОСО, количество и продолжительность практик и стажировок устанавливается военным, специальным учебным заведением самостоятельно в соответствии с рабочими учебными планами.
4. Ответственность за организацию и проведение профессиональной практики и стажировки возлагается на начальников военных, специальных учебных заведений, соответствующих органов внутренних дел, руководителей научных организаций.
5. Профессиональная практика и стажировка обучающихся являющихся гражданами иностранных государств проводится в правоохранительных органах, воинских частях, учреждениях, предприятиях соответствующих государств.

1-тарау. Негізгі ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында (бұдан әрі – ІІМ-нің әскери, арнаулы оқу орындары) білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіптік практика және тағылымдаманың түрлері, мерзімдері және мазмұны "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының (бұдан әрі – МЖМС) талаптарына сай академиялық күнтізбеге сәйкес анықталады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.08.2023 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кәсіптік практикалардың және тағылымдамалардың барлық түрлерінің жалпы көлемі кемінде 6 кредитті құрайды. Практикалар және тағылымдамалар көлемі мен еңбек сыйымдылығы БМЖС талаптарына сәйкес есептеледі, практиканың және тағылымдаманың саны мен ұзақтығын әскери, арнаулы оқу орындары жұмыс оқу жоспарларына сәйкес дербес анықтайды.
4. Кәсіптік практика және тағылымдаманы ұйымдастыру және өткізу үшін жауапкершілік әскери, арнаулы оқу орындарының, тиісті ішкі істер органдарының бастықтарына, ғылыми ұйымдардың жетекшілеріне жүктеледі.
5. Шетел мемлекеттерінің азаматтары болып табылатын білім алушылардың кәсіптік практикасы және тағылымдамасы тиісті мемлекеттердің құқық қорғау органдарында, әскери бөлімдерінде, мекемелерінде, кәсіпорындарында өткізіледі.

Глава 2. Организация и прохождение профессиональной практики и стажировки в военных учебных заведениях
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Организация и прохождение профессиональной практики и стажировки обучающихся в военных учебных заведениях осуществляется в соответствии с методическими указаниями для прохождения профессиональной практики и стажировки (далее - методические указания).
7. Методические указания содержат:
1) общие положения по ее прохождению;
2) организационные мероприятия;
3) обязанности командиров воинских частей, руководителей профессиональной практики и стажировки, а также обучающихся;
4) этапы профессиональной практики и стажировки;
5) подготовку и защиту обучающимися отчета по профессиональной практике и стажировке;
6) методические рекомендации;
7) образцы отчетной документации по профессиональной практике и стажировке.
8. Начальник военного учебного заведения организует работу по подготовке и прохождению профессиональной практики и стажировки, распределяет обучающихся, назначает руководителя профессиональной практики и стажировки, организует контроль ее прохождения на местах.
Руководители баз практик и стажировок наряду с начальником военного учебного заведения отвечают за качество прохождения профессиональной практики и стажировки.
9. Для прохождения профессиональной практики и стажировки обучающемуся военного учебного заведения выдается индивидуальное задание, дневник практики и стажировки.
10. По прибытию на базу практики и стажировки обучающиеся назначаются на должность приказом руководителей баз практики и стажировки, где обучающимся определяют непосредственных руководителей профессиональной практики и стажировки.
11. Для обучающихся, не прошедших профессиональную практику и стажировку одновременно с курсом по болезни и другим уважительным причинам, решением начальника военного учебного заведения дополнительно организуется ее прохождение продолжительностью 15-20 календарных дней в подразделениях обеспечения учебного процесса военного учебного заведения.
12. В случаях допущения обучающимися грубых нарушений воинской дисциплины, распорядка дня руководители баз практик и стажировок по согласованию с начальником военного учебного заведения прекращают прохождение профессиональной практики и стажировки обучающихся и направляют их в военное учебное заведение.
13. По завершению профессиональной практики и стажировки на каждого обучающегося его непосредственным руководителем от базы практики и стажировки составляется письменный отзыв о прохождении профессиональной практики и стажировки, выполнении индивидуального задания.

2-тарау. Әскери оқу орындарында кәсіптік практикадан және тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру және өткізу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әскери оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту кәсіптік практика мен тағылымдамадан өтуге арналған әдістемелік нұсқауларға (бұдан әрі - әдістемелік нұсқаулар) сәйкес жүзеге асырылады.
7. Әдістемелік нұсқаулар:
1) одан өту жөніндегі жалпы ережелерді;
2) ұйымдастырушылық іс-шараларды;
3) әскери бөлім командирлерінің, кәсіптік практика және тағылымдама басшыларының, сондай-ақ білім алушылардың міндеттерін;
4) кәсіптік практика және тағылымдама кезеңдерін;
5) білім алушылардың кәсіптік практика және тағылымдама жөніндегі есепті дайындауын және қорғауын;
6) әдістемелік ұсынымдарды;
7) кәсіптік практика және тағылымдама бойынша есептік құжаттаманың үлгілерін қамтиды.
8. Әскери оқу орнының бастығы кәсіптік практика және тағылымдамаға дайындық және одан өту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, білім алушыларды бөледі, кәсіптік практика және тағылымдаманың жетекшісін тағайындайды, жергілікті жерлерде одан өтуін бақылауды ұйымдастырады.
Практикалар және тағылымдамалар базаларының жетекшілері әскери оқу орнының бастығымен бірге кәсіптік практика және тағылымдамадан өту сапасына жауап береді.
9. Кәсіптік практика және тағылымдамадан өту үшін әскери оқу орнының білім алушысына жеке тапсырма, практика және тағылымдама күнделігі беріледі.
10. Білім алушылар практика және тағылымдама базасына келген соң, практика және тағылымдама базалары жетекшілерінің бұйрығымен лауазымға тағайындалады, онда білім алушыларға кәсіптік практика және тағылымдаманың тікелей жетекшілері айқындалады.
11. Сырқаты және басқа да дәлелді себептермен кәсіптік практика және тағылымдамадан өтпеген білім алушылар үшін курспен, біруақытта әскери оқу орны бастығының шешімімен әскери оқу орнының оқу процесін қамтамасыз ету бөліністерінде ұзақтығы күнтізбелік 15-20 күн ішінде одан өту қосымша ұйымдастырылады.
12. Білім алушылар әскери тәртіпті, күн тәртібін өрескел бұзған жағдайда практика және тағылымдама базаларының жетекшілері әскери оқу орны бастығының келісімімен білім алушылардың кәсіптік практикадан және тағылымдамадан өтуін тоқтатады және оларды әскери оқу орнына жібереді.
13. Кәсіптік практика және тағылымдама аяқталған соң әрбір білім алушыға оның практика және тағылымдама базасынан тағайындалған тікелей жетекшісі кәсіптік практика және тағылымдамадан өткені, жеке тапсырманы орындағаны туралы жазбаша сын-пікір жасайды.

14. Отзыв согласовывается с руководителем профессиональной практики и стажировки от военного учебного заведения, утверждается руководителем базы практики и стажировки.
4. Организация и прохождение профессиональной практики
и стажировки в специальных учебных заведениях
15. Профессиональная практика и стажировка организуется в соответствии с академическим календарем, рабочими учебными планами и методическими указаниями.
16. Обучающиеся заочной формы обучения специальных учебных заведений при условии их работы по специальности освобождаются от прохождения профессиональной практики и стажировки. Они представляют в специальные учебные заведения справку с места работы и характеристику, подписанную начальником соответствующей службы, отражающую их профессиональную деятельность.
Обучающиеся заочной формы, не работающие по специальности, направляются приказом начальника специального учебного заведения в свободное от исполнения основных функциональных обязанностей время на профессиональную практику и стажировку.
17. Направление на профессиональную практику и стажировку оформляется приказом начальника специального учебного заведения с указанием сроков, баз практики и стажировки, руководителей профессиональной практики и стажировки от специальных учебных заведений.
18. Специальные учебные заведения перед направлением обучающихся на профессиональную практику и стажировку своевременно информируют органы внутренних дел о сроках проведения профессиональной практики и стажировки, количестве обучающихся и конкретных должностях, в которых они практикуются (стажируются).
Приказом начальника специального учебного заведения назначаются руководители практики и стажировки из числа опытных представителей профессорско-преподавательского состава кафедр и соответствующих подразделений специальных учебных заведений согласно специфике практики.
Выпускающие кафедры обеспечивают обучающихся методическими указаниями, дневником практики и стажировки.
19. Методические указания разрабатываются профилирующими кафедрами, рассматриваются на заседании учебно-методического совета и утверждаются решением ученого совета специального учебного заведения.
20. Методические указания содержат:
1) общие положения;
2) учебные, воспитательные цели и задачи профессиональной практики и стажировки;
3) этапы профессиональной практики и стажировки;
4) организационные мероприятия, обязанности и права руководителей органов внутренних дел и руководителей профессиональной практики и стажировки от специального учебного заведения, а также обучающихся;

14. Сын-пікір әскери оқу орнынан тағайындалған кәсіптік практика және тағылымдама жетекшісімен келісіледі, оны практика және тағылымдама базасының жетекшісі бекітеді.
3-тарау. Арнайы оқу орындарында кәсіптік практикадан және тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру және өткізу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Кәсіптік практика және тағылымдама академиялық күнтізбеге, жұмыс оқу жоспарларына және әдістемелік нұсқауларға сәйкес ұйымдастырылады.
16. Арнаулы оқу орындарының сырттай оқу нысанында білім алушылар мамандығы бойынша жұмыс істеген жағдайда кәсіптік практикадан және тағылымдамадан өтуден босатылады. Олар арнаулы оқу орнына жұмыс орнынан анықтама және тиісті қызмет бастығы қол қойған, олардың кәсіптік қызметін көрсететін мінездеме ұсынады.
Сырттай оқу нысанының мамандығы бойынша жұмыс істемейтін білім алушылары арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен негізгі функционалдық міндеттерін орындаудан бос уақытта кәсіптік практикаға және тағылымдамаға жіберіледі.
17. Кәсіптік практика және тағылымдамаға жіберу мерзімдерін, практика және тағылымдама базаларын, арнаулы оқу орындарынан тағайындалған кәсіптік практика және тағылымдама жетекшілерін көрсете отырып, арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен ресімделеді.
18. Арнаулы оқу орындары білім алушыларды кәсіптік практика және тағылымдамаға жіберер алдында ішкі істер органдарына кәсіптік практиканы және тағылымдаманы өткізу мерзімдері, білім алушылардың саны және олар практикадан және тағылымдамадан өтетін нақты лауазымдары туралы уақтылы хабарлайды.
Арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен практиканың және тағылымдаманың ерекшелігіне сәйкес арнаулы оқу орындары кафедраларының және тиісті бөліністерінің профессорлық-оқытушылық құрамының тәжірибелі өкілдері қатарынан практика және тағылымдама жетекшілері тағайындалады.
Бітіртіп шығаратын кафедралар білім алушыларды әдістемелік нұсқаулармен, практика және тағылымдама күнделігімен қамтамасыз етеді.
19. Әдістемелік нұсқауларды бейінді кафедралар дайындайды, оларды оқу-әдістемелік кеңестің отырыстарында қарайды және арнаулы оқу орны ғылыми кеңесінің шешімімен бекітеді.
20. Әдістемелік нұсқаулар:
1) жалпы ережелерді;
2) кәсіптік практика және тағылымдаманың оқу, тәрбиелік мақсаттары мен міндеттерін;
3) кәсіптік практика және тағылымдаманың кезеңдерін;
4) ұйымдастырушылық іс-шараларды, ішкі істер органдары жетекшілерінің және кәсіптік практика және тағылымдама жетекшілерінің, сондай-ақ білім алушылардың міндеттері мен құқықтарын;

5) задания по профилю предстоящей профессиональной практики и стажировки, методические рекомендации, сроки их выполнения;
6) порядок подготовки и сроки защиты обучающимися отчета по практике и стажировке, требования к содержанию отчетных материалов;
7) образцы отчетной документации по профессиональные практики и стажировки.
21. Руководитель профессиональной практики и стажировки от специального учебного заведения МВД проводит с обучающимися консультации, проверяет отчеты по профессиональной практике и стажировке, составляет справку о допуске обучающихся к защите практики и стажировки, представляет ее начальнику кафедры.
22. Специальные учебные заведения осуществляют контроль за организацией и проведением профессиональной практики и стажировки обучающихся в установленные сроки и в соответствии с методическими указаниями.
23. Руководители органов внутренних дел определяют подразделения для прохождения обучающимися профессиональной практики и стажировки, утверждают приказом непосредственных руководителей практики и стажировки из числа наиболее подготовленных сотрудников, имеющих стаж работы в данной должности не менее 3 лет, обладающих высокими деловыми и моральными качествами, закрепляют обучающихся этим же приказом за руководителями практики и стажировки (не более трех за одним сотрудником), о чем сообщается соответствующему вузу в течение 3 рабочих дней, организуют своевременное оформление и выдачу обучающимся на период практики и стажировки вкладыша к документу, удостоверяющего личности, свидетельствующих о выполнении ими обязанностей в конкретной должности по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Обучающихся представляют личному составу подразделения, разъясняют их правовое положение, роль и место руководителей практики и стажировки, других сотрудников подразделений при выполнении обучающимися своих обязанностей.
Контроль за прохождением профессиональной практики и стажировки, подведение итогов практики и стажировки, обобщение и анализ результатов практики и стажировки, выработку рекомендации по ее совершенствованию осуществляет руководитель органов внутренних дел.
24. По прибытию для прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися разрабатывается совместно с руководителем базы практики и стажировки органа внутренних дел индивидуальный план на основании методических указаний.
Индивидуальный план утверждается руководителем базы практики и стажировки органа внутренних дел.
25. Непосредственный руководитель от базы практики и стажировки осуществляет ежедневный контроль над выполнением индивидуального плана, оказывает обучающемуся методическую и практическую помощь по прохождению профессиональной практики и стажировки, ознакамливает с оперативной обстановкой на участке (объекте, районе) с характером и особенностями выполняемых работ, осуществляет постоянный учет и оценку работы обучающегося, контроль за ведением ими соответствующей документации, соблюдением дисциплины и внутреннего распорядка, изучают личные и деловые качества обучающегося, составляет на обучающегося не менее чем за 3 рабочих дня до окончания профессиональной практики и стажировки характеристику и представляет ее начальнику органа внутренних дел на утверждение.

5) алдағы кәсіптік практика және тағылымдаманың бейіні бойынша тапсырмаларды, әдістемелік нұсқауларды, оларды орындау мерзімдерін;
6) білім алушылардың практика және тағылымдама бойынша есебін дайындау тәртібі мен қорғау мерзімдерін, есептік материалдардың мазмұнына қойылатын талаптарды;
7) кәсіптік практика және тағылымдама бойынша есептік құжаттаманың үлгілерін қамтиды.
21. ІІМ арнаулы оқу орнынан тағайындалған кәсіптік практиканың және тағылымдаманың жетекшісі білім алушылармен консультациялар өткізеді, кәсіптік практика және тағылымдама бойынша есептерді тексереді, білім алушыларды практика және тағылымдаманы қорғауға жіберу туралы анықтама әзірлейді, оны кафедра бастығына ұсынады.
22. Арнаулы оқу орындары білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын белгіленген мерзімде және әдістемелік нұсқауларға сәйкес ұйымдастыруды және өткізуді бақылайды.
23. Ішкі істер органдарының басшылары білім алушылардың кәсіби практикадан және тағылымдамадан өтетін бөліністерін анықтайды, неғұрлым дайындалған, осы лауазымда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар, жоғары іскерлік және моральдық қасиеттерге ие қызметкерлер арасынан тағайындалған практиканың және тағылымдаманың тікелей жетекшілерін бұйрықпен бекітеді; осы бұйрықпен білім алушыларды практика және тағылымдама жетекшілеріне бекітеді (бір қызметкерге кемінде үш адам), ол туралы тиісті жоғары оқу орнына 3 жұмыс күні ішінде хабарланады, білім алушыларға практика және тағылымдамадан өту кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты лауазымда олардың міндеттерді орындауын растайтын жеке басын куәландыратын құжатқа жапсырмаларды уақтылы ресімдеуді және беруді ұйымдастырады.
Білім алушыларды бөліністің жеке құрамына таныстырады, олардың құқықтық жағдайларын, білім алушылардың өз міндеттерін орындауы кезіндегі практика және тағылымдама жетекшілерінің және бөліністің басқа да қызметкерлерінің рөлі мен орнын түсіндіреді.
Кәсіптік практика және тағылымдамадан өтуін бақылауды, практика және тағылымдаманы қорытындылауды, практика және тағылымдама нәтижелерін жинақтауды және талдауды, оны жетілдіру бойынша ұйғарымдар әзірлеуді ішкі істер органдарының басшысы жүзеге асырады.
24. Кәсіптік практикадан және тағылымдаман өтуге келген соң, білім алушылар ішкі істер органының практика және тағылымдама базасының жетекшісімен бірлесіп, әдістемелік нұсқаулар негізінде жеке жоспар әзірлейді.
Жеке жоспарды ішкі істер органының практика және тағылымдама базасының жетекшісі бекітеді.
25. Практика және тағылымдама базасынан тағайындалған тікелей жетекші жеке жоспардың орындалуын күн сайын бақылайды, білім алушыға кәсіптік практика және тағылымдамадан өту бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді, учаскедегі (объектідегі, аудандағы) жедел жағдаймен, орындалатын жұмыстың сипатымен және ерекшеліктерімен таныстырады, білім алушының жұмысын тұрақты есепке алуды және бағалауды, оның тиісті құжаттаманы жүргізуін, білім алушылардың іскерлік және жеке қасиеттерін зерделеуді, кәсіптік практика және тағылымдама аяқталуына кемінде 3 жұмыс күні қалғанда білім алушыға мінездеме жасап, оны ішкі істер органының басшысына бекітуге ұсынады.

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.10.2021 № 632 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
к документу, удостоверяющего личность №_______________________________
курсант _____________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
является практикантом (стажером) в должности ___________________________
_____________________________________________________________________
(наименование должности и органа учреждения, подразделения внутренних дел)
Начальник кадрового подразделения ДП(Т), ДУИС ________________________
__________ __________________________________________________________
(специальное звание) (подпись) (Фамилия, имя, отчество, (при его наличии))
"_____" ____________ 20___ года
Действителен по "______" _________________ 20___ года
При предъявлении удостоверения личности ________________
(личная подпись)
Приложение 2
к Правилам организации и прохождения
професиональной практики и стажировки
обучающимися военных, специальных учебных
заведений Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Протокол
защиты профессиональной практики и стажировки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося
Должность, место прохождения практики и стажировки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность руководителя практики и стажировки
Результаты защиты практики и стажировки
Председатель комиссии: _________________________
Руководитель практики и стажировки: ____________
Члены комиссии: ________________________________

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 14.10.2021 № 632 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№ __________________________________ жеке басын куәландыратын құжатқа
ЖАПСЫРМА
курсант _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)), арнаулы атағы)
_________________________________________________________ лауазымдағы
____________________________________________________________________
(ішкі істер бөліністерінің, мекеменің, органның және лауазымның атауы)
практиканты болып табылады.
ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, Кадр бөлінісінің бастығы
____________________________________________________________________
(арнаулы атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
20__ жылғы "_____" ____________
Жеке куәлікті көрсеткен кезде _________________________
(жеке қолы)
20___ жылғы "______" _________________ дейін жарамды
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың кәсіптік практикасын
және тағылымдамасын ұйымдастыру
және одан өту қағидаларына
2-қосымша
нысан
Кәсіптік практиканы және тағылымдаманы қорғау хаттамасы
Білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Практика және тағылымдамадан өту орны, лауазымы
Практика және тағылымдама жетекшісінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы
Практиканы және тағылымдаманы қорғау нәтижелері
Комиссия төрағасы: ______________________________________
Практика және тағылымдама жетекшісі: ____________________
Комиссия мүшелері: ______________________________________