Об утверждении Критериев отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, а также Правил и формат их представления
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13231. Утратил силу приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 144.
Сноска. Утратил силу приказом Министра информации и общественного развития РК от 28.04.2021 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 28) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и формат представления открытых данных, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ оларды беру қағидалары мен форматын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 86 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13231 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 144 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 28.04.2021 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын ашық деректерді беру қағидалары мен форматы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсына және мемлекеттік органдардың интранет-порталына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 января 2016 года № 86
Критерии отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных
Сноска. Критерии в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 10.10.2018 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемых государственными органами на интернет-портале открытых данных (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон), и определяют критерии отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемых государственными органами на интернет-портале открытых данных.
2. В настоящих Критериях применяются следующие понятия:
1) открытые данные – общедоступные электронные информационные ресурсы, представленные в машиночитаемом виде и предназначенные для дальнейшего использования, повторной публикации в неизменном виде;
2) общедоступные электронные информационные ресурсы – электронные информационные ресурсы, которые предоставляются или распространяются их собственником или владельцем без указания условий доступа или их использования, а также сведения, доступ к которым является свободным и не зависит от формы их представления и способа распространения;
3) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющей собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.
Глава 2. Критерии отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемых государственными органами на интернет-портале открытых данных
3. Критериями отнесения электронных информационных ресурсов государственных органов к открытым данным являются:
1) общедоступность;
2) востребованность.
4. Определение общедоступности электронных информационных ресурсов для отнесения к открытым данным осуществляется государственным органом в соответствии с Законом и законами Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации", от 15 марта 1999 года "О государственных секретах", от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 26 қаңтардағы
№ 86 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 10.10.2018 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттарын анықтайды.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ашық деректер – машинада оқылатын түрде ұсынылған және өзгермеген түрде одан әрі пайдалануға, қайталап жариялауға арналған жалпыға бірдей қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстар;
2) жалпыға бірдей қолжетiмдi электрондық ақпараттық ресурстар – меншiк иесi немесе иеленушісі қол жеткізу немесе пайдалану шарттарын көрсетпей беретiн немесе тарататын электрондық ақпараттық ресурстар, сондай-ақ еркін қол жеткiзуге болатын және берілу нысаны мен таратылу тәсiлiне байланысты болмайтын мәлiметтер;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болатын ақпараттық жүйе.
2-тарау. Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттары
3. Мемлекеттік органдардың электрондық ақпараттық ресурстарын ашық деректерге жатқызу өлшемшарттары:
1) жалпыға бірдей қол жетімділік;
2) қажеттілік болып табылады.
4. Электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу үшін жалпыға бірдей қол жетімділігін анықтау Заңға және 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 1999 жылғы 15 наурыздағы "Мемлекеттік құпиялар туралы", 2013 жылғы 21 мамырдағы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік органмен жүзеге асырылады.

5. Определение востребованности электронных информационных ресурсов для отнесения к открытым данным осуществляется государственным органом на основе опросов пользователей, в том числе на интернет-ресурсе государственного органа, на веб-портале "электронного правительства", анализа часто запрашиваемой информации у государственного органа. При этом востребованными электронными информационными ресурсами для цели отнесения их к открытым данным признаются электронные информационные ресурсы, которые запрашивались два и более раз различными пользователями информации в течение трех последовательных календарных месяцев.
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 января 2016 года № 86
Правила и формат предоставления
открытых данных, размещаемых государственными органами
на интернет-портале открытых данных
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 10.10.2018 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила и формат представления открытых данных, размещаемых государственными органами на интернет-портале открытых данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон), и определяют правила и формат представления открытых данных, размещаемых государственными органами на интернет-портале открытых данных.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) автоматизированное рабочее место (далее – АРМ) – рабочее место государственного органа на интернет-портале для размещения наборов открытых данных;
2) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
3) открытые данные – общедоступные электронные информационные ресурсы, представленные в машиночитаемом виде и предназначенные для дальнейшего использования, повторной публикации в неизменном виде;
4) интернет-портал открытых данных (далее – интернет-портал) – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным;
5) набор открытых данных – систематизированная совокупность однотипных данных, представленных в форме открытых данных, состоящая из отдельных элементов, характеризующихся набором атрибутов, и позволяющая информационным системам без участия человека идентифицировать, интерпретировать и обрабатывать такие элементы;

5. Электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу қажеттілігін анықтау үшін мемлекеттік орган пайдаланушылардан мемлекеттік органның интернет-порталында, "электрондық үкімет" веб-порталында сұрау жүргізеді, мемлекеттік органдардан жиі сұралатын ақпараттарды талдау арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу мақсатында олардың қажеттілері пайдаланушылармен кезекті күнтізбелік үш ай ішінде екі және одан да көп рет сұратылатын электрондық ақпараттық ресурстар болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ивестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2016 жылғы 26 қаңтардағы
№ 86 бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына
орналастыратын ашық деректерді беру қағидалары мен форматы 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 10.10.2018 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын ашық деректерді беру қағидалары мен форматы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын ашық деректерді беру қағидалары (бұдан әрі - Қағида) мен форматын анықтайды.
2. Осы Қағидада келесі ұғымдар қолданылады:
1) автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – ашық деректер жиынтығын орналастыру үшін мемлекеттік органның жұмыс орны;
2) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкiмет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) ашық деректер – машинада оқылатын түрде ұсынылған және өзгермеген түрде одан әрі пайдалануға, қайталап жариялауға арналған жалпыға бірдей қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстар;
4) ашық деректердің интернет-порталы – ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылып сақталуын қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
5) ашық деректер жиынтығы – ашық деректер нысанында берілген жекелеген элементтерден тұратын, белгілер жиынтығын білдіретін, және ақпараттық жүйелерге адамның қатысуынсыз элементтерді сәйкестендіруге, мазмұндауға және өңдеуге мүмкіндік беретін біртипті деректердің жүйеленген жиынтығы;

5-1) расширяемый язык разметки (eXtensible Markup Language) (далее – XML) – расширяемый язык разметки, используемый для хранения и передачи данных в структурированном и машиночитаемом формате;
6) модерация – обработка сервисным интегратором "электронного правительства" запросов пользователей на размещение и актуализацию открытых данных;
7) пользователь – субъект информатизации, использующий объекты информатизации для выполнения конкретной функции и (или) задачи;
8) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющей собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
9) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также иные функции, предусмотренные Законом;
10) application programming interface (далее – API) – интерфейс программирования приложений, набор готовых программ, предоставляемых приложением (библиотекой, сервисом) для использования во внешних программных продуктах;
11) java script object notation (далее – JSON)– машиночитаемый формат обмена данными, удобный для чтения и написания как человеком, так и аппаратно-программными комплексами.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 19.05.2020 № 201/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок представления открытых данных, размещаемых государственными органами на интернет-портале открытых данных
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 10.10.2018 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственный орган формирует перечень открытых данных, размещаемых на интернет-портале (далее – перечень), на основании электронных информационных ресурсов, находящихся в его владении и (или) распоряжении.
4. Государственный орган направляет уполномоченному органу на согласование перечень открытых данных, размещаемых на интернет-портале по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Согласованный с уполномоченным органом перечень утверждается в соответствии с подпунктом 15) статьи 9 и подпунктом 15) статьи 10 Закона.

5-1) кеңейтілетін белгілеу тілі (eXtensible Markup Language) (бұдан әрі - XML) - құрылымдық және машинада оқылатын форматтағы деректерді сақтау және беру үшін пайдаланылатын кеңейтілетін белгілеу тілі;
6) модерация – пайдаланушылардың ашық деректерді орналастыруға және өзектендіруге сұрауларын "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен өңдеу;
7) пайдаланушы – нақты функцияны және (немесе) міндетті орындау үшін ақпараттандыру объектілерін пайдаланатын ақпараттандыру субъектісі;
8) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болатын ақпараттық жүйе;
9) "электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторы (бұдан әрі - сервистік интегратор) – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын, "электрондық үкiметтiң" және "электрондық әкімдіктiң" архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын заңды тұлға;
10) application programming interface (бұдан әрі – API) – қосымшаларды бағдарламалау интерфейсі, сыртқы бағдарламалық өнімдерде пайдалану үшінқосымшамен (кітапханамен, сервиспен) берілетін дайын бағдарламалар жиынтығы;
11) java script object notation (бұдан әрі – JSON)– адамға оқуға және жазуға, сондай-ақ аппараттық-бағдарламалық кешендер үшіндеректер алмасуға қолайлы машина оқитын формат.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 19.05.2020 № 201/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталында орналастыратын ашық деректерді ұсынудың тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 10.10.2018 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік орган иелігіндегі және (немесе) қарамағындағы электрондық ақпараттық ресурстардың негізінде интернет-порталда орналастырылатын ашық деректер тізбесін (бұдан әрі - тізбе) қалыптастырады.
4. Мемлекеттік орган уәкілетті органға келісуге осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес интернет-порталда орналастырылатын ашық деректер тізбесін жібереді.
Уәкілетті органмен келісілген тізбе Заңның 9-бабының 15) тармақшасына және 10-бабының 15) тармақшасына сәйкес бекітіледі.

5. Государственный орган размещает и актуализирует на интернет-портале наборы открытых данных, согласно утвержденному перечню.
6. Государственные органы также размещают на интернет-портале наборы открытых данных по собственной инициативе.
7. Уполномоченный орган запрашивает открытые данные у государственного органа для размещения на интернет-портале по результатам опроса общественного мнения на веб-портале "электронного правительства" о потребностях населения Республики Казахстан в открытых данных.
8. Опрос общественного мнения проводится сервисным интегратором на веб-портале "электронного правительства", также путем приема и обработки запросов авторизованных пользователей.
9. Запрос на размещение или актуализацию открытых данных осуществляется авторизованными пользователями веб-портала "электронного правительства" на интернет-портале.
Сервисный интегратор на ежемесячной основе проводит модерацию запросов на размещение и актуализацию открытых данных. Запросы, прошедшие модерацию, направляются уполномоченным органом государственному органу посредством АРМ.
10. В случае наличия и возможности представления запрашиваемых открытых данных государственный орган не позднее тридцати календарных дней с даты получения запроса уполномоченного органа размещает набор открытых данных на интернет-портале с помощью АРМ с соблюдением формата представления наборов открытых данных, установленных в приложении 2 к настоящим Правилам или предоставляет открытые данные с применением АРI государственного органа, или уведомляет уполномоченный орган о планируемой дате размещения открытых данных.
В случае невозможности представления информации, государственный орган направляет мотивированный ответ уполномоченному органу по основаниям, предусмотренным пунктом 16 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации".
Сервисный интегратор в течение тридцати календарных дней с даты получения запроса направляет пользователям, подавшим запрос на размещение или актуализацию открытых данных, уведомления о статусе рассмотрения запроса уполномоченным органом посредством интернет-портала.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 10.10.2018 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 19.05.2020 № 201/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Мемлекеттік орган бекітілген тізбеге сәйкес ашық деректер жиынтығын интернет-порталда орналастырады және өзектендіреді.
6. Мемлекеттік органдар сонымен қатар интернет-порталда өз бастамасы бойынша ашық деректер жиынтықтарын интернет-порталда орналастырады.
7. Уәкілетті орган ашық деректерде Қазақстан Республикасы халқының қажеттіліктері туралы "электрондық үкіметтің" веб-порталында қоғамдық пікір сауалнамасының нәтижелері бойынша интернет-порталда орналастыру үшін мемлекеттік органан ашық деректерді сұратады.
8. Қоғамдық пікір сауалнамасы "электрондық үкіметтің" веб-порталында сервистік интегратормен, сондай-ақ авторизацияланған пайдаланушылардың сауалдарын қабылдау және өңдеу жолымен өткізіледі.
9. Ашық деректерді орналастыруға немесе өзектендіруге сауал интернет-порталда "электрондық үкіметтің" веб-порталдың авторизацияланған пайдаланушыларымен жүзеге асырылады.
Сервистік интегратор ай сайынғы негізде ашық деректерді орналастыруға немесе өзектендіруге сұраулар модерациясын өткізеді. Модерациядан өткен сұраулар уәкілетті органмен мемлекеттік органға АЖО немесе ресми сұрау арқылы жіберіледі.
10. Сұратылған ашық деректерді ұсыну мүмкін болған жағдайда, мемлекеттік орган уәкілетті органнан сұрауды алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген ашық деректер жиынтықтарын ұсыну форматын ұстана отырып, автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі - АЖО) арқылы интернет-порталда орналастырады немесе мемлекеттік органның API-ін қолдана отырып ашық деректерді ұсынады немесе уәкілетті органды ашық деректерді орналастырудың жоспарланған күні туралы хабарлайды.
Ақпаратты ұсынудың мүмкін еместігінің жағдайында "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 16 қарашадағы Заңының 11-бабы 16-тармағымен көзделген негіздеме бойынша мемлекеттік орган уәкілетті органға дәлелді жауапты жолдайды.
Сервистік интегратор сұрауды алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде интернет-портал арқылы уәкілетті органның сұрауды қарауы мәртебесі туралы хабарламаны ашық деректерді орналастыруға немесе өзектендіруге сұрау берген пайдаланушыларға жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 10.10.2018 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 19.05.2020 № 201/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.

Глава 3. Формат представления открытых данных, размещаемых государственными органами на интернет-портале открытых данных
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 10.10.2018 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Размещение государственными органами наборов открытых данных с помощью АРМ на интернет-портале осуществляется в формате JSON согласно формату представления наборов открытых данных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Перевод наборов открытых данных в формат JSON государственными органами возможен с использованием инструмента, размещенного в АРМ.
Для использования инструмента государственные органы готовят наборы открытых данных, в соответствии с описанием к использованию инструмента по переводу наборов открытых данных в формат JSON, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 19.05.2020 № 201/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Наборы открытых данных включают в себя описание набора открытых данных, описание полей набора открытых данных в машиночитаемом виде и набор открытых данных.
Формат представления наборов открытых данных включает в себя формат публикации набора открытых данных, описание полей о наборе открытых данных по формату, описание атрибутов полей набора открытых данных.
13. Представление открытых данных с применением API государственного органа производится в случае, если представляемая информация имеется в информационной системе государственного органа в форматах XML и JSON.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 19.05.2020 № 201/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам и формату
представления открытых данных,
размещаемых государственными
органами на интернет-портале
открытых данных
Форма
Перечень открытых данных, размещаемых на интернет-портале
___________________________
наименование государственного органа
Наименование набора открытых данных
Период актуализации
Срок
предоставления
Источник
(через АРМ интернет-портала открытых данных или через API системы государственного органа)
Ответственное лицо
Приложение 2
к Правилам и формату
представления открытых данных,
размещаемых государственными
органами на интернет-портале
Формат представления наборов открытых данных

3-тарау. Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталында орналастыратын ашық деректерді беру форматы
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 10.10.2018 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Интернет-порталда АЖО көмегімен ашық деректер жиынтығын мемлекеттік органдардың орналастыруы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ашық деректер жиынтығын ұсыну форматына сәйкес JSON форматында жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдармен JSON форматында ашық деректер жиынтықтарын аудару АЖО-да орналасқан құралды пайдалана отырып, жүргізіледі.
Мемлекеттік органдар құралды пайдалану үшін ашық деректер жинақтарын осы Қағиданың 3-қосымшада көрсетілген JSON форматында ашық деректер жиынтықтарын көшіру жөніндегі құралды пайдалануға сипаттамаға сәйкес дайындайды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 19.05.2020 № 201/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
12. Ашық деректер жиынтығы машинамен оқылатын түрде және ашық деректер жиынтығында ашық деректер жиынтығын, ашық деректер жиынтығы жолдарының сипаттамасын қамтиды.
Ашық деректер жиынтығын ұсыну форматы ашық деректер жиынтығы жарияланымы форматын, формат бойынша ашық деректер жиынтығы туралы жолдардың сипаттамасын, ашық деректер жиынтығы алаңы атрибуттарының сипаттамасын қамтиды.
13. Мемлекеттік органның API-ін қолдана отырып ашық деректерді ұсыну, егер ұсынылатын ақпарат XML және JSON форматта мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінде болған жағдайда жасалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 19.05.2020 № 201/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Мемлекеттік органдар ашық
деректердің интернет-порталына
орналастыратын ашық деректерді
беру қағидалары мен форматына
1-қосымша
Нысан
Интернет-порталда орналастырылатын ашық деректердің тізбесі
______________________________
мемлекеттік органның атауы
Ашық деректер жиынтығының атауы
Өзектендіру кезеңі
Ұсыну мерзімі
Дереккөз (ашық деректер интернет-порталы АЖО арқылы немесе мемлекеттік органдардың API жүйесі арқылы)
Жауапты тұлға
Мемлекеттік органдар ашық
деректердің интернет-порталына
орналастыратын ашық деректерді
беру қағидалары мен форматына
2-қосымша
Ашық деректер жинақтарын беру форматы

1. Формат публикации набора открытых данных
"meta": {
"apiUri": "",
"nameKk": "",
"nameRu": "",
"nameEn": "",
"descriptionKk": "",
"descriptionRu": "",
"descriptionEn": "",
"keywords": [],
"responsible": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"owner": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"fields": {
"<fieldName>": { "type": "Int | String | Double | Boolean
| Date | Geoposition", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "",
"datapath": "<apiUri>.<id>", "pkey": true},
"<fieldName>": { "type": "Object", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "",
"fields": {}
"<fieldName>": { "type": "List", "labelKk": "",
"labelRu": "", "labelEn": "", "elementType": " Int | String | Double
| Boolean | Date | Geoposition | Object | List"
"fields": {}
"data": [{}..{}]
2. Описание полей о наборе открытых данных по формату
Наименование поля
Тип поля на казахском/русском языке
Тип поля
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
1
apiUri
Идентификатор набора открытых данных
Строка (100)
Уникальный идентификатор набора открытых данных
2
NameKk /NameRu
Наименование набора открытых данных
Строка (255)
Полное наименование набора открытых данных
3
DescriptionKk/ descriptionRu
Описание набора открытых данных
Текст
Полное описание набора открытых данных
4
Keywords
Ключевые слова набора открытых данных
Массив/Список
Ключевые слова
5
Responsible.fullnameKk/Responsible.fullnameRu
Ответственное лицо за набор открытых данных
Строка (100)
ФИО ответственного лица за набор открытых данных
6
Responsible.phone
Номер телефона
Строка (50)
Номер телефона ответственного лица
7
Responsible.email
Адрес электронной почты
Строка (50)
Адрес электронной почты ответственного лица
3. Описание полей набора открытых данных
Наименование поля
Тип поля на казахском /русском языке
Тип поля
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
Пример в наборе открытых данных
1
Наименование полей*
Целые числа
Int
Атрибут содержит числовые значения
id: { type: "Int", labelKk: "ИД", labelRu: "ИД", labelEn: "ID", pkey: true},
2
Нецелые числа
Double
Атрибут содержит нечисловые значения
3
Строка
String
Значение атрибута содержит только следующие символы:
Заглавные (прописные) и строчные буквы русского и казахского языка алфавита – [A, Я] и [а, я].
Знак "номер"
Знак "дефис"
"Круглые" скобки
Словоразделитель – одиночный символ "пробел"
Знак "запятая"
Знак "точка"
title: { type: "String", labelKk: "Название", labelRu: "Название", labelEn: "Title"}
4
Логическое значение
Boolean
true/false
published: {type: "Boolean", labelKk: "Опубликован", labelRu: "Опубликован", labelEn: "Published"},
5
Дата
Date
Атрибут содержит дату. Значения в следующем виде: ДД-ММ-ГГГГ чч:мм
date: {type: "Date", labelKk: "Дата", labelRu: "Дата", labelEn: "Date"},
6
Геопозиция
Geoposition
Атрибут содержит информацию о положении точки на земной поверхности –
Координаты Х: координаты У
7
Лист
List
Атрибут List содержит расширяемый массив данных
8
Объект
Object
Атрибут используется для описания других или вложенных объектов

1. Ашық деректер жиынтығын жариялау форматы
"meta": {
"apiUri": "",
"nameKk": "",
"nameRu": "",
"nameEn": "",
"descriptionKk": "",
"descriptionRu": "",
"descriptionEn": "",
"keywords": [],
"responsible": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"owner": {
"fullnameKk": "",
"fullnameEn": "",
"fullnameRu": "",
"phone": "",
"email": ""
"fields": {
"<fieldName>": { "type": "Int | String | Double | Boolean | Date | Geoposition", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "", "datapath": "<apiUri>.<id>", "pkey": true},
"<fieldName>": { "type": "Object", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "",
"fields": {}
"<fieldName>": { "type": "List", "labelKk": "", "labelRu": "", "labelEn": "", "elementType": " Int | String | Double | Boolean | Date | Geoposition | Object | List"
"fields": {}
"data": [{}..{}]
2. Формат бойынша ашық деректер жиынтығы туралы жолдардың сипаттамасы
Жолдың атауы
Қазақ/орыс тілінде жолдың типі
Жолдың типі
Атрибуттар мәніне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
1
apiUri
Ашық деректер жиынтығыныңсәйкестендіргіші
Жол (100)
Ашық деректер жиынтығының бірегей сәйкестендіргіші
2
NameKk /NameRu
Ашық деректер жиынтығының атауы
Жол (255)
Ашық деректер жиынтығының толық атауы
3
DescriptionKk/
descriptionRu
Ашық деректер жиынтығының сипаттамасы
Мәтін
Ашық деректер жиынтығының толық сипаттамасы
4
Keywords
Ашық деректер жиынтығының түйінді сөздері
Массив/Тізім
Түйінді сөздер
5
Responsible.fullnameKk/Responsible.fullnameRu
Ашық деректер жиынтығына жауапты тұлға
Жол (100)
Ашық деректер жиынтығына жауапты тұлғаның ТАӘ
6
Responsible.phone
Телефон нөмірі
Жол (50)
Жауапты тұлғаның телефон нөмірі
7
Responsible.email
Электрондық пошта адресі
Жол (50)
Жауапты тұлғаның электрондық пошта адресі
3. Ашық деректер жиынтығы жолдарының сипаттамасы
Жолдың атауы
Қазақ/орыс тіліндегі жолдың типі
Жолдың типі
Атрибуттар мәніне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
Ашық деректер жиынтығына мысал
1
Жолдың атауы*
Бүтін сандар
Int
Атрибут сандық мағынаны қамтиды
id: { type: "Int", labelKk: "ИД", labelRu: "ИД", labelEn: "ID", pkey: true},
2
Бүтін емес сандар
Double
Атрибут сандық емес мағынаны қамтиды
3
Жол
String
Атрибут мағынасы тек символдарды қамтиды:
Қазақ және орыс әліппесінің бас (жазылған) және кіші әріптерін қамтиды – [A, Я] және [а, я].
"Нөмір" белгісі
"Сызықша" белгісі
"Дөгелек" жақшалар
Сөз бөлгіш – "аралық"дара нышан
"Үтір"белгісі
"Нүкте" белгісі
title: { type: "String", labelKk: "Атауы", labelRu: "Атауы", labelEn: "Title"}
4
Логикалық мағына
Boolean
true/false
published: {type: "Boolean", labelKk: "Жарияланған", labelRu: " Жарияланған ", labelEn: "Published"},
5
Мерзімі
Date
Атрибут мерзімді қамтиды. Мәнімынадай түрде: КК-АА-ЖЖЖЖ сс:мм
date: {type: "Date", labelKk: "Мерзім", labelRu: "Мерзім", labelEn: "Date"},
6
Геопозиция
Geoposition
Атрибут жер бетіндегі нүктенің орналасуытуралы ақпаратты қамтиды–
Координатар Х: координаттар У
7
Парақ
List
Атрибут Listдеректердің кеңейтілетін массивін қамтиды
8
Объект
Object
Атрибут басқа немесе салыным объектілерінің сипаттамасы үшін пайдаланылады

4. Описание атрибутов полей набора открытых данных
Наименование атрибута
Описание атрибута
Предполагаемые значения
1
type
Атрибут указывает тип поля
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
2
labelKk
Наименование атрибута на казахском языке
3
labelRu
Наименование атрибута на русском языке
4
elementType
Атрибут указывает тип объекта внутри массива
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
5
pkey
Атрибут указывает признак того, что поле является уникальным идентификатором
true, false
6
fields
Атрибут описывает внутренние поля объекта
7
datapath
Атрибут предназначен для ссылки на другие наборы данных имеющих уникальный идентификатор
"<идентификатор набора>.<идентификатор объекта>"
Приложение 3
к Правилам и формату
представления открытых данных,
размещаемых государственными
органами на интернет-портале
открытых данных
Описание к использованию инструмента по переводу наборов
открытых данных в формат JSON
1. Описание набора открытых данных
*поля обязательные к заполнению
Наименование поля
значение
пример
Идентификатор набора данных
*Наименование набора данных на казахском языке
Астана қаласының дәріханалары
*Наименование набора данных на русском языке
Аптеки города Астаны
*Описание набора данных на казахском языке
Бұл жинақта дәріханалардың атауы, жұмыс істеу уақыты, мекенжайы, байланыс телефондары, геонүктесі, лицензия аяқталу мерзімі туралы деректер бар.
*Описание набора данных на русском языке
В данном наборе содержится информация о наименованиях аптек, график работы, адрес, контактные телефоны, геокоординаты и срок истечения лицензии.
*Ключевые слована казахском и на русском языке
Дәріхана, дәрі-дәрмек, аптека, лекарства
*ФИО (при его наличии) ответственного лица на казахском языке
Ахметжанова Назерке Сериковна
*ФИО (при его наличии) ответственного лица на русском языке
Ахметжанова Назерке Сериковна
Номер телефона ответственного лица
Электронная почта ответственного лица
Описание изменений
2. Описание полей набора открытых данных
*поля обязательные к заполнению
Поле
*Наименование поля на казахском языке
*Наименование поля на русском языке
*тип поля
*формат даты (если тип поля дата)
Ссылка на конкретный объект внутри набора данных
Указание признака того, что поле является уникальным идентификатором
Указание типа объекта внутри массива
**пример
id
идентификатор
идентификатор
String
true
name
Атауы
Название
String
false
region
Облыс
Регион
String
false
geoposition
Геонүкте
Геопозиция
Geoposition
false
address
Мекенжайы
Адрес
Address
false
schedule
Жұмыс істеу уақыты
График работы
Text
false
expireDate
Лицензия аяқталу мерзімі
Срок истечения лицензии
Date
DD.MM.YYYY
false
Примечание. Описание полей набора открытых данных, а также
требования к ним указаны в приложении 2 настоящих Критериев.

4. Ашық деректер жиынтығы жолдары атрибуттарының сипаттамасы
Атрибуттың атауы
Атрибуттың сипаттамасы
Болжалды мәтіні
1
type
Атрибут жол типін көрсетеді
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
2
labelKk
Қазақ тіліндегі атрибуттың атауы
3
labelRu
Орыс тіліндегі атрибуттың атауы
4
elementType
Атрибут массив ішіндегі объектінің типін көрсетеді
Int, String, Double, Boolean, Date, Geoposition, Object, List
5
pkey
Атрибут жолбірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәнін көрсетеді
true, false
6
fields
Атрибут объектінің ішкі жолын сипаттайды
7
datapath
Атрибут бірегей сәйкестендіргіші бар деректердің басқа да жиынтығының сілтемесіне арналған
"<жинақ сәйкестендіргіші>.< объект сәйкестендіргіші>"
Мемлекеттік органдар ашық
деректердің интернет-порталына
орналастыратын ашық деректерді
беру қағидалары мен форматына
3-қосымша
JSON форматында ашық деректер жиынтықтарын аудару құралын
пайдалануға сипаттама
1. Ашық деректер жиынтығының сипаттамасы
*толтыруға арналған міндетті жолдар
Жолдың атауы
мағынасы
үлгі
*Деректер жиынтығының идентификаторы
* Қазақ тіліндегі деректер жиынтығының атауы
Астана қаласының дәріханалары
*Орыс тіліндегі деректер жиынтығының атауы
Аптеки города Астаны
*Қазақ тіліндегі деректер жиынтығының сипаттамасы
Бұл жинақта дәріханалардың атауы, жұмыс істеу уақыты, мекенжайы, байланыс телефондары, гео нүктесі, лицензия аяқталу мерзімі туралы деректер бар.
*Орыс тіліндегі деректер жиынтығының сипаттамасы
В данном наборе содержится информация о наименованиях аптек, график работы, адрес, контактные телефоны, геокоординаты и срок истечения лицензии.
*Қазақ және орыст ілдерінде түйінді сөздер
Дәріхана, дәрі-дәрмек, аптека, лекарства
*Қазақ тіліндегі жауапты тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Ахметжанова Назерке Сериковна
*ФИО (при его наличии) ответственного лица на русском языке
Ахметжанова Назерке Сериковна
*Орыс тіліндегі жауапты тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда)
*Жауапты тұлғаның телефон нөмірі
*Жауапты тұлғаның электрондық поштасы
2. Ашық деректер жиынтығы жолдарының сипаттамасы
*толтыруға арналған міндетті жолдар
Жол
*Қазақ тіліндегі жолдың атауы
*Орыс тіліндегі жолдың атауы
*Жолдың типі
*Мерзімнің форматы (жолдың типі күні болса)
Деректер жиынтығының ішіндегі нақты объектіге сілтеме
Жол бірегей сәйкесетндіргіш болып табылатын мәнді көрсету
Массив ішіндегі объекті типін көрсету
**Үлгі
id
идентификатор
идентификатор
String
true
name
Атауы
Название
String
false
region
Облыс
Регион
String
false
geoposition
Гео нүкте
Геопозиция
Geoposition
false
address
Мекен жайы
Адрес
Address
false
schedule
Жұмыс істеу уақыты
График работы
Text
false
expireDate
Лицензия аяқталумерзімі
Срок истечения лицензии
Date
DD.MM.YYYY
false
Ескертпе. Ашық деректер жиынтығы жолының сипаттамасы, сондай-ақ оларға қойылатын талаптар осы Өлшемшарттардың 2-қосымшасында көрсетілген.

3. Шаблон формирования набора открытых данных
id
name
region
geoposition
address
1
Гиппократ
Астана
51.117469,71.428171
г. Астана,Ж.М."Ильинка" ул. Есет батыра д.18
2
Аптека
Астана
51.121077,71.419938
г. Астана, м-н Достык ул. Сауран д.5

3. Ашық деректер жиынтығын қалыптастыру үлгісі
id
name
region
geoposition
address
1
Гиппократ
Астана
51.117469,71.428171
г. Астана, Ж.М."Ильинка" ул. Есет батыра д.18
2
Аптека
Астана
51.121077,71.419938
г. Астана, м-н Достык ул. Сауран д.5